Nářek v zemi spokojenosti. A naopak.

05. 08. 2008 | 10:27
Přečteno 22886 krát
Průměrný Američan si teď naříká více než kdykoliv v historii průzkumů veřejného mínění. A Číňané patří k těm nejoptimističtějším lidem na Zemi. Jak je to možné? A k čemu to povede?

Pesimismus v USA

Přes 80% dotázaných v současných průzkumech veřejného mínění v USA vyjadřuje nespokojenost s vývojem Ameriky. Nevyšší procento v historii Gallupova průzkumu. Křivka nespokojenosti stoupá pozvolně od konce roku 2001, kdy bylo s vývojem Ameriky nespokojeno jen 30% Američanů. Nespokojenost narůstá rychleji v posledních 12 měsících. Zklamání z dosavadních výsledků vojenského nasazení v Iráku a Afganistánu, stagnace národního hospodářství, růst cen benzínu, klesající ceny nemovitostí i akcií, stagnující příjmy většiny, obavy z možného odlivu pracovních míst do rozvojových zemí, rostoucí poplatky a nejistoty okolo zdravotního pojištění, finanční neudržitelnost penzijního systému, a nezlepšující se situace ve veřejných školách patří k mnoha uváděným důvodům.

Víru v americký sen začíná vytlačovat nespokojenost s prohlubující se propastí mezi vyššími a nižšími příjmovými skupinami. Průměrný Američan se sice moc nemračí ani nenadává, dokonce je podle průzkumu i jakž takž spokojen s momentální finanční situací vlastní rodiny. Pohled zblízka však odhalí sílící obavy o budoucnost Ameriky. Obavy, že doba americké dominance ve světě končí.

Tyto obavy jsou spíše reflexí mediálních obrazů než hlubších ekonomických nebo geopolitických analýz. Katastrofické úvahy se dobře prodávají. Hlasy umírněných analytiků v médiích zanikají.

Nespokojených (Dissatisfied) v USA přibývá
Nespokojených (Dissatisfied) v USA přibývá
Nespokojených (Dissatisfied) v USA přibývá


Optimismus v Číně

Na protějším břehu Tichého oceánu, většina dotázaných Číňanů vyjadřuje spokojenost a optimismus. Průměrný Číňan je spokojen s rostoucími příjmy a příležitostmi výdělku i zábavy. Dokonce i chudí Číňané v zaostalých vesnicích daleko od lesku Pekingu a Shanghaje vyjadřují v průzkumech (i těch neoficiálních) spokojenost, že je postaráno o jejich stravu a oblečení a že se jejich děti dostanou na střední školu a mají šanci získat zaměstnání ve městě.

Podle mezinárodních srovnání vyjadřují odpovědi Číňanů nadprůměrnou míru optimismu. Mnozí zatím marně touží po vlastním autě, lepším životním prostředí nebo rychlejších reformách. Někteří si stěžují na úředníky místních vlád. Zdá se však, že věří, že se jejich život a život jejich dětí zlepšuje a že se bude dále zlepšovat. Vlastenecky také věří, že Čína se znovu prosadí jako světová mocnost. Spokojenost a optimismus Číňanů se zdají být reflexí cílené patriotické výchovy a hluboce zakořeněné tendence nepochybovat. Z ekonomického pohledu je jejich optimismus v souladu s analýzami skutečnosti a reálného vývoje.

Kam tyto národní sentimenty směřují?

V Americe asi k většímu populismu. Sliby velkých změn asi získají podporu voličů v nadcházejících prezidentských volbách. Otázkou bude, zda se podaří prosadit změny rozumné, jako třeba zjednodušení daňového systému, posílení zodpovědnosti aktérů na finančních trzích, reformy ve zdravotnictví a školství, a důchodové a další potřebné reformy, anebo zda půjde o změny směrem k rostoucímu protekcionismu a k ústupkům nejrůznějším zájmovým skupinám.

V Číně asi k většímu nacionalismu. Vlastenecké nadšení může být prospěšné při prosazování dalších reforem, které jsou potřebné pro pokračující rozvoj Číny. Díky silnému vlastenectví se zájmy jedince budou dále přizpůsobovat zájmu celého národa (asi však méně extrémně než v minulosti viz předchozí článek na mém blogu) a nedostatky se budou jevit jako přechodné a malé v kontextu velkoleposti dosaženého hospodářského úspěchu a budoucnosti. Za podmínky, že vládní politiky budou prosazovat své současné ideály harmonické společnosti, výsledky budou pro většinu Číňanů pozitivní. Vliv nacionalismu se však může zvrtnout. Zvláště v případě, že se Čína bude cítit neoprávněně kritizována a napadána. Nehledě na motivy kritiků Číny, čínská veřejnost má mnohem větší tendenci otočit se proti světu než proti vlastní vládě.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jan napsal(a):

Paní Brixi klobouk dolů. Píšete snad nejhezčí blog.
Dělám z toho ten závěr, že pro mojí subjektivní spokojenost je podstatnější trend a perspektiva než reálný stav.
Je otázka jestli budou Číňani taky tak nespokojení až se dohrabou na životní úroveň Američanů, nebo jim jejich pocit štěstí vydrží. Jinak formulováno : je bohatství překážkou spokojenosti?
Taky mě napadá. Čína nikdy neexpandovala, nebyla agresivní mocí. Může její poevroameričtění být takového rozsahu, že se to změní?
05. 08. 2008 | 11:40

badatel napsal(a):

to autor,
vážená paní, Váš blog je zajímavý.
Nemohla byste někdy rozvést příčiny recese USA a konjuktury Číny. Pro poučení Čechů by to bylo přínosné.
05. 08. 2008 | 11:54

tng napsal(a):

Spokojenost neni ovlivnovana absolutni zivotni urovni, ale jejimi zmenami - lide svoji situaci pomeruji relativne k tomu na co jsou sami zvykli nebo k tomu co vidi okolo sebe. Chudoba je relativni subjektivni pocit.
05. 08. 2008 | 12:14

Demosthenes napsal(a):

to tng - myslím, že na příkladu naší zěmě je vidět, že pro spokojenost je v některých kulturách daleko důležitější mediální obraz společnosti a ne relativní ani absolutní míra blahobytu
05. 08. 2008 | 12:27

žaba napsal(a):

DEMOSTHENES,jen krátce - lidé jsou spokojeni v zemích, kde panuje spokojenost s vládou, v podstatě tedy s tím, kam se věci veřejné ubírají. Absolutní míra blahobytu není rozhodující.
05. 08. 2008 | 12:44

RUMCAJS napsal(a):

Američan je samozřejmě nespokojen,protože jeho průměrný měsíční plat klesl na 25 tisíc EUR.
Naproti Číňan je nadšen, protože jeho průměrný měsíční plat stoupl na 1 tisíc EUR.

To zas bude na Náměstí Nebeského klidu pěkně nablito.
05. 08. 2008 | 12:49

Aleš napsal(a):

Demosthenes- případy Čunek, Roznerovi, maturita žáka ?Bartáka a řada dalších naznačují, že to není jen mediální obraz- nepochybně životní úroveň stoupá, ale veřejný život je poznamenán korupcí, demagogii, nespravedlností a to spolu s přežívající českou nespokojeností nutně vytváří zklamání.
JInak klobouk dolů- krátké výstižné, moudré!!
05. 08. 2008 | 12:51

Hobart napsal(a):

Přátelé, kdybyste měli volit, kde žít (vzavše v úvahu též trendy nálad a perspektivy), vyberete si USA či Čínu?
05. 08. 2008 | 13:00

žaba napsal(a):

HOBART, ale to šetření se týkalo občanů těch zemí, netýkalo se nikoho jiného, takže vaše otázka je nesmyslná.Až se bude dělat anketa, v které zemi by kdo chtěl žít, tak se ptejte.
05. 08. 2008 | 13:25

sasa napsal(a):

2 Rumcajs asi jste se spletl. US rocni prumerny plat byl v roce 2006, podle posledniho pruzkumu Census Bureau $35 499 a median $24 325 pred zdanenim. Takze zadna vyskakovacka hlavne pro spodni pulku. S Cinou to bude samozrejme mnohem slabsi, ale tam bude rozhodujici parita spotrebniho kose.
Zkratka receno, dobre uz v USA bylo a lepsi to nebude.
2Hobart Vas dotaz je ideologicky podbarven. Delat zebraka je lepsi v USA. Chytit se jako hardwerar v nadnarodni firme je pravdepodobnejsi v Cine. I kdyz cinsky neumim.
05. 08. 2008 | 13:33

badatel napsal(a):

to Rumcajs,
plat dobrého amerického profesora se pohybuje zhruba 10 tis. USS měsíčně. Mnoho amerických profesorů čínského původu se vrátilo do Číny, kde jsou placeni lépe než v USA.
Na posledním APS Číňané lákali kvalifikované fyziky na práci ve svých ústavech za podmínek lepších než v USA. Jako obvykle v ostatních komentářích se tedy mýlíte i zde.
05. 08. 2008 | 13:46

badatel napsal(a):

to Hobart,
otázka není korektní, protože většina Čechů nezvládne čínštinu, která se i v Číně učí ve dvou kolech, alespoň psaní znaků. Kromě písma se Číňané z různých oblastí nedomluví.
Čech rád žije v Česku - ráději s prosperitou Číny, než regresí v USA, i když tu třetí nohu demokracie, tu nezávislost soudů v USA by většina brala okamžitě.
05. 08. 2008 | 13:53

islington napsal(a):

já jsem zvědavý, jak se vzrůstajícím blahobytem bude fungovat čínská cenzura a omezování lidských práv. Jestli vše zůstane při stejném, centrálně ovládaném, nesvobodném, cenzurovaném, nebo jestli s blahobytem přijde i chuť po svobodě.
05. 08. 2008 | 14:08

Aleš napsal(a):

Islingtone- sokromý průmysl státen meřízený produkuje cca 3/4 produkce- ten už dávno není centrálně ovládaný- osrtůvky svobody z Macca a Hong kongu se rychle rozšiřují. Určitě byste to také věděl, kdybyste se o Čínu zajímal.
05. 08. 2008 | 14:13

RUMCAJS napsal(a):

badatel:
Já nevím, kam na to chodíte. Občas mi připomínáte Japonské vojáky z druhé svět. války, kteří ještě kdesi na ostrovech v roce 1965 nevěřili, že prohráli válku.
05. 08. 2008 | 14:23

islington napsal(a):

Aleši, ale já nemluvím o soukromém průmyslu, to asi víme všichni že čínský ekonomický boom stojí na ramenou osvobození kapitálu a soukromého podnikání, měl jsem na mysli občanské svobody nebo například svobodu tisku nebo ochranu lidí před monumentálními projekty vlády. Prostě by mě zajímlo, jestli tento vzrůstající blahobyt změní společnost směrem k uznání práv jednotlivce...
05. 08. 2008 | 14:23

RUMCAJS napsal(a):

sasa:
Omlouvám se. Až nyní jsem si všiml, že to mám o řád vyšší.
Amíci tedy 2,5 tis.EUR.
Číňani 100 EUR.
05. 08. 2008 | 15:11

Hana Brixi napsal(a):

- Jan, tng
Podle výzkumu psychologů pocit spokojenosti opravdu závisí více na trendu. Taky prý pomůže pocit sounáležitosti, smyslu v životě a pozitivní vize budoucnosti.

- badatel
Otázkami, které kladate, si lámou hlavu mnozí (současní i budoucí) nositelé Nobelovy ceny za ekonomii a přicházejí k různým závěrům. Děkuji Vám za projevenou důveru!-)

- Demosthenes
Mediální obrazy, pokud člověk podlehne (třeba z nedostatku vzdělání), samozřejmě ovlivní jeho vnímání vlastního blahobytu v porovnání s ostatními a jeho důvěru v budoucnost.

- žaba
Zajímavá úvaha. Spokojenost s vládou může být i v místech, kde by ji mnozí z nás nečekali. A naopak?

- Rumcajs, badatel, sasa, Hobart
Jak badatel ilustroval, příležitosti v Číně pro talentované a mezinárodně úspěšné jsou často pravdu větší než třeba v USA. Dokonce i čínské státní podniky a státní banky nabízejí manažerům mezinárodně přitažlivý plat a atraktívní podmínky pro práci i život.

- islington, Aleš
Zájem o svobody asi poroste. Nejspíše postupně. S postupným naplněním...
05. 08. 2008 | 16:42

Kamil napsal(a):

Paní Hano
co byste čekala, Číňan vidí světlo na konco tunelu, jeho životní úroveň roste a jelikož není na blahobyt zvyklý, tak je spokojen. Naproti tomu Amerika je v recesi ( tuhle recesi by si přálo možná 95 % populace ), ale zhýčkaný Američan je znechucen. Své si jistě přidají média a opozice, takže výsledky průzkumu celkem logické.
Na druhou stranu má Amerika výhodu, že je na pomyslné cestě nejdále a celý svět se jí snaží dohonit a pokud je chytrý, tak se může vyvarovat chyb, které dělá každý průkopník.
Hezký večer.
05. 08. 2008 | 20:04

mates napsal(a):

Vaše komentáře potažmo poznámky v diskusi opravdu reflektují fakt, že povětšinou máte pravdu a správý názor. Jen tak dále, skoro každý den mám co číst a poučím se :-)
05. 08. 2008 | 20:29

Kamil napsal(a):

To žaba
musím opět oponovat. V Číně každý rok o 10% narůstá počet demonstrací proti vládě. V loňském roce jich bylo 80 000 tisíc. Na mnohých zůstávají mrtví lidé, takže to s tou spokojeností s vládou nějak kulhá.
Hezký večer.
05. 08. 2008 | 21:30

Aleš napsal(a):

S ekonomickou svobodou přichází většinou i osobní svobody. Nemusí to jít snadno , ale jde- příklady z ostatních asijských států tu jsou , největší asi Korea.
05. 08. 2008 | 23:11

vlk napsal(a):

PAní Brixi - jak napsala řada ostatních - skvělý blog.

Pregnantně a konzistentně shrnuto apodáno.

A pokud jdeoo očekávání Američana a Číňana? Klasická očekávání příslušníka ustupující a nstuzpující velmoci..
A stěmi nabídkami čínských firem máte pravdu. Dva z mých známých,mladí kluci - 29 let dostali velmi zajímavé nabídky od čínských podniků na manažerská místa. S dost neuvěřitelným platem.. Obr se probudil. Máme s e na co těšit.
05. 08. 2008 | 23:20

crowley napsal(a):

>badatel

Samozřejmě kapitalistickou podstatou USA, spekulanty a obchodníky, kteří netvoří žádné hodnoty atdd...

A v Číně přeci vládnou komunisté a to je levice ne?
05. 08. 2008 | 23:25

hanabrixi napsal(a):

- Kamil
Proč si myslíte, že je Američan na pomyslné cestě (lidského pokroku, blahobytu, životní úrovně?) nejdále?

- crowley
Když odtrhnete nálepky, ukáže se, že svět, včetně USA a Číny, není ani pravo-levý ani černo-bílý.

- mates, vlk
Díky. Já se zase vždy ráda poučím z vašich příspěvků do diskuze.
A vážím si Vašeho udatného boje v diskuzi k některým článkům, vlku.
06. 08. 2008 | 02:23

Kamil napsal(a):

To Hana
ač na Ameriku všichni nadávají, tak si ji i podvědomně berou jako vzor. Někde jsem četl, že Evropa technologicky zaostává za Amerikou 20 let.
Hezký den.
06. 08. 2008 | 06:11

Stan napsal(a):

Hana Brixi:

Pěkný článek, jen se mi zdá, že se jste se mohla více věnovat reálným příčinám nespokojenosti Američanů. Ty jsou velmi hluboké a u nás se z ideologických příčin vůbec nereflektují. Nebudeme přece psát o oslabování našeho spojence/protektora.

Přitom jenom pád dolaru způsobil, že se USA ve všech relevantních statistikách o životní úrovní, založených na HDP, propadly na konec první či dokonce do druhé desítky zemí. V těch, které jsou založeny na komplexnějších údajích typu ochrana ŽP, kojenecká úmrtnost či kriminalita je to ještě horší.

Můj subjektivní názor je, že Spojené státy se z věřitelské, průmyslové země a centra inovací staly zemí dlužníků, spekulací a zbrojení.

A na závěr bych ještě doplnil, že Američané nejsou nespokojeni jenom se zhoršující se ekonomickou situací, ale i s omezováním lidských práv a občanských svobod, ke kterému v poslední době dochází pod záminkou boje proti terorismu.

Velmi pěkně o tom hovoří a východiska nabízí opravdový americký liberál a vlastenec Ron Paul:
http://www.outsidermedia.cz...
06. 08. 2008 | 06:36

Stan napsal(a):

Hana Brixi:

A snad ještě jednu poznámku k Číně - tady bych bral statistiky o spokojenosti s velkou rezervou vzhledem k politickému systému, který tam mají a trochu odlišné mentalitě.

Jestli tomu dobře rozumím, mnoho Číňanů by pokládalo se neslušné a nepřijatelné v rámci průzkumu říci nebo napsat cokoliv, co by mohlo nějak uškodit jeho zemi.
06. 08. 2008 | 06:59

Aleš napsal(a):

Ale Stane- stav spokojenosti je především stavem duše- na předních místech ve statistikách se dlouhodobě iimís´Tuje Indie, kde jsou nepochybně životní podmínky příšerné.
06. 08. 2008 | 07:39

Stan napsal(a):

Aleš:
A co se to stalo s dušemi Američanů od roku 2001, že se jejich sedmdesátiprocentní spokojenost proměnila na současnou sedmdesátiprocentní nespokojenost?

Přestoupili z hinduismu na islám? Nebo se z nich stali, nedejbože, ateisté?
06. 08. 2008 | 08:36

Aleš napsal(a):

No to Stane nevím- určitě jim však nevoní angažmá v Iráku, určitě jim nevoní drahý benzín a recese hospodářství. A jako pragmatici si dovedou spočítat , co je to stojí.
Nejnižší důvěra v prezidenta v historii USA, i velký úspěch Obamy jako nositele změny naznačují nespokojenost se současným stavem vedení a řízení státu.
06. 08. 2008 | 09:33

prirodovedec napsal(a):

autorka: Bylo by mozne uvadet i www odkazy na zdroje? Dekuji.

Jak vypadaji casove rady pro Cinu? Predpokladam, ze neexistuji nebo nejsou dostupne nebo je pomerne konstantni vysoka spokojenost s trendem, pokud neuvadite.

S ohledem na neuvedene zdroje nemam prilis chut cinskym statitistikam verit.

Jinak co se tyka propagace velkych zmen v USA kandidaty, je zajimave, ze tuto strategii (nejen "ja Obama predstavuji tyto velke zmeny", ale zejmena "Vy chcete velke zmeny - podivejte se"), zatim Obama a spol. nepouzili.
06. 08. 2008 | 12:33

Aleš napsal(a):

Přirodovědec- moc vám nerozumím. Ale celá kampaň Obamy je postavena na tom, že přináší změnu oproti stávající politice , také účast v primárkách byla nejvyšší v historii. Americká kampaň je postavena na osobnosti kandidáta a ten je podle samotného tou změnou, ano více je to o kandidátovi, než o vlastních změnách.
06. 08. 2008 | 15:02

prirodovedec napsal(a):

Ales: Mel jsem na mysli zduraznovat: Podivejte se tolik procent je Vas nespokojeno. Vzdyt i Vy jste nespokojeni. A ja jsem zmena.

Mozna rika jen: Ja jsem zmena. A lide se nekdy zmen boji, pokud si neuvedomi, jak jsou nespokojeni.

To posledni zkratka rika, to predesle mozna ne. Pokud by to rikal, pusobil by tak primo na to, aby si lide svoji pruzkumovou nespokojenost vice uvedomili a vnimali jeho novost (a ne mladi, barvu pleti, nezkusenost ...).

Samozrejme totez by mohli zkusit u nas reformatori. :)
06. 08. 2008 | 15:09

příznivec napsal(a):

No, jsem ráda,že už konečně vychází ten "blahobyt" v Americe na veřejnost.Co mu taky zbývá? Holt, kapitalismus je už takový. Doufám, že to mnoha lidem u nás otevře oči.Přeji Číně hezkou budoucnost v socialismu, kde není všechno jenom o penězích, jako u nás. Buď nám příkladem,Čína, krajina, kde lidí vědí, co jsou ty pravé hodnoty.
06. 08. 2008 | 15:43

Hana Brixi napsal(a):

- Stan, Aleš

Reálných příčin k nespokojenosti Američanů je hodně, pár jsem jich ve svém článku vyjmenovala a pár jste sami přidali. Nemyslím si, že řešení nabízí libertarián Ron Paul, který by hlavně dal každému Američanovi zbraň, aby se mohl bránit proti autoritářství.

Co se týká Číny, když hovořím o spokojenosti průměrného i chudého Číňana, nemluvím o oficiálních statistikách. Je to aspekt, který mě potkává a často překvapuje v nejrůznějších neoficiálních průzkumech i v mých vlastních bezprostředních interakcích, které by jinak neprošly cenzurou.

- přírodovědec

S odkazy, jak víte, je to někdy potíž. Zvláště když člověk píše blog (rozumějte, ve volném čase a pro radost) na rozdíl od akademického článku.

Pokud se týče měření spokojenosti, spolehlivé časové řady pro Čínu skutečně neexistují. Podle vlastního (v tomto směru nahodilého a nevědeckého) pozorování bych řekla, že celková spokojenost na chudém venkově i v zářících městech v posledních 10 letech roste. Roste také hlasitost těch relativně malých skupin, které jsou nespokojeny.
06. 08. 2008 | 16:22

Hana Brixi napsal(a):

- příznivec

Nemyslím si, že by nám Amerika nebo Čína měly být příkladem. Možná se v některých směrech můžeme poučit, ale kdybychom čerpali z vlastní české a evropské zkušenosti a hlavně se zbavili zbytečné demagogie a prostoru pro korupci, měli bychom hodně důvodů ke spokojenosti.
06. 08. 2008 | 16:31

vlk napsal(a):

Vážená paní Brixi

pochvalu vracím. Píšete jedny z infromačně nejpřínosnějších blogů. J e prostě radost to číst.
Co se týče mých diskusních příspěvků - pokud nemáte na mysli na mysli jednu opravdu tvrdou diskusi pod VAším, nejspíš zatím klíčovým blogem, de si o to protistrana řekla , pro mne naprosto nevídanou neomaleností, můžete zrovna tak poděkovat třeba přírodovědci,Martiinovi, m +m, tupelovi... spíš více. Oni jsou noblesnější.A řadě dalších, kteří zrovna tak "válčí" s fanatiky jediných pravd. A možná daleko lépe. U mne platí nomen omen. Velmi se těším na Vaše další texty.
06. 08. 2008 | 17:00

Hobart napsal(a):

omlouvám se zpoždenou reakci

2 žaba: samozřejmě, jenže pokud nepřipouštíte výběr mezi alternativami a jen srovnáváte indexy, tak nevím, čeho se doberete.

2 sasa: jistěže byla moje otázka ideologicky podbarvená. Především proto, že se zde bavíme o Číně, kde je realita ideologicky nabarvená. Pokud chcete dělat žebříčky zemí z hlediska určitých profesí, tak se dostanete tak partikulárnímu pohledu, že bude sotva něco vypovídat o jakékoli zemi.

2 badatel: otázka jazyka tu samozřejmě je, ale bral byste, kdybych napsal "... a neuvažujíce jazykovou bariéru.."? Nebo takovou otázku položil třeba Jihokorejci? Fakt myslím je, že volba USA/Čína pro život/kariéru/rodinu se nebude nejspíš na prvním místě odvíjet od (ne)znalosti jazyka.
06. 08. 2008 | 18:15

VK-Can napsal(a):

Vazena pani Brixi.
Velmi dobre psane a na stale vice aktualni tema Cina versus USA.

Uplne novy koncept kombinace kapitalismus-komunismus, ktery zkousi Cina, proti klasickemu imperialismus-demokracie ktery representuji USA.

1.) Cina.
Tento odvazny pokus muze byt pro Cinu velice vyhodny.
Cina jde kupredu doslova milovymi kroky. Dokonce cinske vedeni musi delat kroky ke zpomaleni rustu, ktery by se mohl vymknout kontrole.

Uz mnoho let Cina zcela oficalne rekrutuje na americkych a kanadskych universitach. Maji hlavne zajem o absolventy, kteri ovladaji anglictinu a nektery druh cinstiny.
Protoze jak v Kanade tak i USA jsou velmi silne cinske komunity, jsou zde cinsti naborovy pracovnici velice pilni!
Neni vyjimka pro cerstveho absolventa podespat nastupni termin do Ciny se 6mistnym platem !!

Bohuzel uz mene vyhodny tento kurs, ktery vede Cina muze byt pro svet.
V momente, kdy Cina ziska prvni posici ve svete, zacne diktovat. S typickou cinskou uklonou a zdvorilosti, ale nicmene nikoho nenechaji na pochybach, ze oni urcuji chod !
Pokud si nekdo dela iluze, pak ho ceka tvrde probuzeni!

2.) USA . Zatim je jen malo co lze rici v soucasne situaci.
USA jsou na rozcesti.
Kritickem nejen pro USA, ale pro celou zap. civilisaci.
Bohuzel tak, jak mnoho vyhod ma polit. system USA, tak se zda, ze v soucasne situaci se dostaly na povrch vsechny jeho nevyhody!

Posledni dvoje presidentske volby davaji znacne pochybnosti o pravdivosti vysledku voleb.
Bude to letos jine ? Nikdo se neodvazi predpovidat!
Je skutecna rozdilnost mezi kandidaty ? Plati stejna odpoved jako na prvni otazku!

Myslim, ze soucasna situace v USA je jako kdyz nekdo spadne do spatne prikryte jamy. Chvilku trva nez se vzpamatuje ze soku. To je myslim soucasny stav v USA.
Americane se dosud neuvedomuji v jak hluboke dire jsou.
Jen mam obavy, az jim to dojde!

Doufam, ze se nezlobite pani Brixi, za muj delsi prispevek.
06. 08. 2008 | 20:38

vlk napsal(a):

VK -CAN

zdravím k javorům.
Dlouho jsme s e nepotkali. Nikoliv k VAší, le k mé škodě! Skvěle napsáno. Vidím to naprosto stejně.
S jedinou vyjímkou. Ono to není kapitalismus ver. komunismus.
Je to kapitalismus vers. státní kapitalismus s vládou jedné strany.
Jenže vzestup Číny je bezpříkladný. Má jedinou historickou paralelu. Totiž Španělsko Filipa II. když Španělsko začalo ve velkém drancovat nová zámořská území. Tuny a tuny zlata , které získal Filip z něj přes oc udělali vládce největší mocnosti světa.
Jenže onza ty peníze postavil Escorial .... A nic nedal do hospodářství. S vyjímkou válečné flotily.

Čína to dělá jinak. Ta všechno, co dostane/ tedy skoro všechno/ reinvestuje. Do technologií,infrastruktury, vzdělání mladé generace. Podle posledení studie Golgmannů má být čínská ekonomika velká jako americká už 2025. V 2050má prý být už dvakrát velká....

Zdá se, že globalizace můře být posledním hřebíkem klasického kapitalismu. Je pro mne naprosto neuvěřitelné, jak krátkozrace postupují elity euroatlantické civilizace.! Ty transferem kapitálu, technologií, organizace, know how, vzdělání sami předávají Číně vedoucí světovou roli. Na stříbrném podnosu. Za vidinu krátkodobého růstu zisků!
06. 08. 2008 | 21:23

VK-Can napsal(a):

Diky za pozdravy a slova oceneni Vlku. Totez i Vam.
V devadesatych letech jsem se ucastnil obchodnich jednani s cinskou representaci, mozna by se dalo rici delegaci.
Byl jsem vybran pro sve zkusenosti s komunistickym systemem.
Jednani trvala temer pres pul roku!! Byla to pro mne lekce, ktera se neda naucit v zadne skole!

Jinak Cina se zatim drzi spise kapitalistickeho systemu (vyrobni prostredky v rukou jednotlivcu, nebo malych skupin) Na rozdil od USA, ktere je typicky imperialisticke (vyrobni prostredky v rukou monopolu). Spolecnosti v USA jsou vetsinou rizeny pomoci spravni rady.

Cina dava prednost jednotlivcum v rozhodovani. Je to sikovne maskovane, ale je to tak. Duvod je jednoduchy. 90% "majitelu" cinskych podniku jsou jen visitkou pro statni vlastnictvi.
Jednotlivec se vzdy lepe vola k odpovednosti nez spravni rada!
Kdyz jsem jednou v soukromem rozhovoru slysel tuto jednoduchou moudrost, tak mi spadla brada!
To v zemi, kde je za vsim verejnym nejaka komise nebo vybor!
Pokud podnik vydelava ma se "majitel" dobre a nikdo mu do toho nekibicuje. Může mit třeba jine auto na každý den.
Běda ovsem, pokud nevydelava a nemuze to zduvodnit ! Nejen ze vyleti bez nejakych ceremonii, ale jeho let z presidentskeho kresla vetsinou konci ve vezeni!!
To jako, aby nova oligarchie vedela kdo je skutecne panem a nedostali prilis velke "roupy"!

Samozrejme od doby, kdy jsem s nimi jednal se mnoho zmenilo, ale principy myslim zatim zustavaji.
Cina ma ve sve obrovske populaci velkou vyhodu, ale take potencialne velkou nevyhodu.
Oni to vedi velmi dobre, proto drzi "opratě" pevne v rukou.
Kdyby se tento kolos vymknul z kontroly, tak se bude svet otrasat! A to myslim velmi vazne.

Maji jeste velky kus cesty pred sebou, nez budou skutecne pevne v "kramflecích", ale kdyz se vezme v uvahu jaky kus ušli za pomerne kratkou dobu, tak to maji na dosah.

Co z to bude muze byt pro lidstvo?
Jsou dve moznosti :
1. Ukazou lidstvu novy smer a nove spolecenske zrizeni.

2. Nova "Tisicileta Rise"! S tvrdou vladou a se vším všudy, co k tomu patri.

K tomu, co pisete o kratkozrakosti nasich predstavitelu at uz obchodnich ci politickych.
Kdyz jsem byl zapojen do jednani one skupiny s Cinany, tak jsem byl sokovan nejen spatnou znalosti Ciny a komunismu, ale predevsim jistotou si sve superiority, kterou melo mnoho clenu nasi skupiny.
Nebavim se o nejakych příštipkářích!

Myslim, ze mnoho tech drivejsich nedockavcu uz otevrelo oci, ale problem je, ze uz je dost pozde !
Mnoho penez, znalosti a vybaveni uz v Cine je. A tak milí podnikatelé musi pokracovat v běhu a doufat, ze to dobře dopadne. Bohuzel my s nimi!
06. 08. 2008 | 23:01

vlk napsal(a):

VK Can

podepisuji do slova! Nemám vaše zkušenosti,ale nějaké ano. A co do závěrů - shodujeme se úplně. Ostatněnapsal jsem něco podobného na Chromého blogu. Zajímavá byla odezva zdejšího publika...

Ale už balím. Dobrou a zdravím
06. 08. 2008 | 23:30

DB-Kalifornie napsal(a):

to VK-Kanada

ja jsem v posledni dobou na vazkach, jak to vlastne s Cinou je a nepodlehal bych az zas tak velke skepsi ohledne budoucnosti treba USA a optimismu ohledne budoucnosti Ciny.
Poslednich 5 let jsem na americke universite(mezi top 5 na svete v biomedical research) a a za tu dobu jsem mel celkem 7 blizkych spolupracovniku z Ciny. Myslim, ze jakysi obrazek si z toho clovek muze utvorit. Za prve pokud Cinan je dost dobry a prijde do Ameriky relativne mlady, tak o navrat do Ciny neuvazuje ani nahodou. Prioritou je vzdy dostat misto na americke universite (biotech firne) a udelat karieru tady. Do Ciny se vraci lide, kteri maji podle me slabsi komunikacni schopnosti(v anglictine i obecne), jsou odborne prumerni a taky jim vyhovuje cinsky system, kdy dostanou dozivotne garantovane misto na cinske universite. Ti nejlepsi se do Ciny rozhodne nevraci! Nekolik nasich Cinanu se o Cine vyjadruje docela ironicky-asi v tom smyslu, ze mnoho veci v Cine je jen na oko, pod vsim obrovksa korupce a oligarchicky system. Na druhou stranu mame jednoho Cinana, ktery se planuje vratit a ani se netaji nazorem, ze po 7 letech v USA hodla vstoupit do komuninisticke strany a delat karieru v Cine. Je pravda, ze nekteri Cinane jsou az neuveritelne pragmaticti, usmivaji se a nakonec si delaji presne co chteji-problem bude, pokud se do Ciny bude vracet tahle skupina, a v z me zkusenosti to tak bohuzel vypada.

Na druhou stranu musim rict, ze pokud Cinane prijdou studovat na zapad in their early twenties, tak to ma na ne naprosto blahodarny vliv a velice rychle prijmou zapadni hodnoty-z tech lidi strach nemam a oni se ani do Ciny vracet vetsinou nechteji. Trochu horsi je to s lidmi, kteri na zapad prijdou kolem tricitky. Tito lide se tady neco nauci a pak jsou zpatky

Od cinskych Americanu(mam celkem mnoho znamych, protoze zijeme v SF)vim do jak velke krize se dostava tamnejsi spolecnost deti jedinacku. Tak jak Cina zacina bohatnout, tak dochazi k obrovskemu rozmazlovani deti-jedinacku a vytvari se docela slusna generace egoistu(slova jedne me cinske zname). Taky bych nepodcenoval starnuti populace a obrovske ekologicke a socialni problemy Ciny. Taky bysme nemeli zapominat, ze z Ciny, jako z kazde totality, dostavame jen selektovane informace. Tudiz treba s tim optimismem Cinanu i na vesnicich bych byl docela opatrny.

Kdo Cinu podcenuje je podle me Evropa-tam se o konkurenci Ciny mluvi ve sdelovacich prostredcich hodne malo. V USA, aspon za poslednich 5 let je naopak Cina velice silne sledovana a predstavu, ze by taky nekdo zaspal teda rozhodne nemam (aspon ve srovnani s Evropou).

Kratce receno osobne si myslim, ze Cina se zacne take drive nebo posdeji dusit v nekterych svych problemech (a ma jich zadelano celkem dost).

PS To ze jsou Cinanum vracejicim se do Ciny nabizeji pomerne velke platy vim, nicmene to jeste neznamena, ze ziskavaji nejlepsi lidi a ze je dokazi efektivne vyuzit. Je celkem zname, ze nejlepsi managerske platy nejsou na Zapade, ale treba v Turecku, Rusku a podobnych zemich. Nicmene v tehle zemich je kvalita zivota o dost nizsi(i kdyz mate tyhle penize). A treba vetsina mych cinskych spolupracovniku si to uvedomuje, proto do Ciny prilis nespecha.

Nekteri cinsti vedci na US universitach maji take sve druhe laboratore v Cine, nicmene treba v nasem oboru se tam zadne prukopnicke veci nedeleji, spise jenom prace, ktere jsou narocne na cas manualni lidskou praci.

Z bysnysu bohuzel zadne zkusenosti nemam, jen jsem chtel nastinit sve zkusenosti z americke akademie. Nekdy se mne zda, ze se nektere veci trochu medialne nafukuji(aspon, kdyz to srovnam se svymi kazdodennimi zkusenostmi).
07. 08. 2008 | 08:39

Terin napsal(a):

Mě osobně teda Amerika štve mnohem více než Čína. Jejich samolibé sebevědomí, že mohou diktovat všem co a jak. Míchají se do všech světových konfliktů ikdyž to není ani třeba., Nechají zahynout spousty svých vojáků jen proto aby měli pocit že mají moc.
07. 08. 2008 | 09:33

jogín napsal(a):

Důvody pro nespokojenost Američanů jsou velice jednoduché. April 27, 2008 The New York Times: Economists say 80 percent of net income gains since 1980 went to people in the top 1 percent of the income distribution. http://mwhodges.home.att.ne...
Realný příjem rodin (medián) téměř stagnoval od 1980 a v posledních letech klesá. Hle, výsledky vysoké efektivity liberalizmu!
07. 08. 2008 | 10:11

kik napsal(a):

Žili jsme také nějaký čas v US, před asi 20lety, pak před 5 lety, jinak převážně v ČR. Můj dojem je, že 1.velký vliv hraje v US to, že tam dnes je minimální přistěhovalectví z Evropy, ale hlavně ze Střední Ameriky a Asie. Co jsme zažili my, tak hlavně z Indie, Pakistánu. K tomu mnoho místních Afroameričanů - výsledek je, že mnohé části se podobají spíše rozvojovému světu. Ne že bych tyto lidi podceňoval, ale mají přece jen odlišnou kulturu a hodnoty a mnoho z nich se nazapojí do společnosti moc úspěšně. To podle mě stahuje celou společnost v US na nižší stupeň vývoje. Druhý aspekt: překvapila mě také stoupající atmosféra podezřívání, asi po 9/11, pocit svobody tam podle mě klesá. A třetí věc: v US se vše měří penězi - úspěch, štěstí, lze v myslích američanů vyjádřit na dolary mnohem příměji, než jsme my zvyklí. Takže jak jdou finance dolů, všichni se cítí neúspěšně, mají to objektivně potvrzené. Obecně ale věřím ve velkou schopnost regenerace tamní společnosti, která se vždy uměla poučit z chyb a reagovala hrozně pružně, i když to znamenalo velké ztráty.
07. 08. 2008 | 11:48

Hana Brixi napsal(a):

- vlk, VK-Can

Vaše příspěvky do diskuze také mě vždy potěší a vedou k zamyšlení.

Přirovnání situace amerického hospodářství k pádu do špatně přikryté jámy je výstižné. Mnozí analytici sice již několik let upozorňovali, že k takovému pádu dojde, pokud se nezmění směr. To však média ani politici nemuseli brát vážně. Řekla bych však, že naštěstí k pádu došlo dřív, než se díra příliš prohloubila. Takže si nemyslím, že by pád měl být zdrojem velkého pesimismu. Snad bude pro novou administrativu zdrojem odvahy k těm potřebným změnám směru.

- DB-Kalifornie

Zajímavý postřeh co se týká rozdílu mezi dvaceti- a třiceti-letými. Není to taky trochu proto, že ti třicetiletí jsou vysláni svými podniky zatímco dvacetiletí přicházejí na vlastní účet nebo stipendium?

Možná byste se divil, kolik velmi úspěšných opouští např. mezinárodní finanční instituce, aby se vrátili do Číny ... za lepším.

- Terin

Která země by měla být tou příští mocností, aby se nechovala tak, jak popisujete?

- jogín

Příjmové rozdíly se sice v Americe prohlubují, ale samy o sobě by Američanům tolik nevadily. Znáte přece americký sen, ať už je pravděpodobnost zbohatnutí jakkoliv malá, donedávna na to Američané věřili a bohatým nezáviděli. To, že nespokojenost ohledně příjmových rozdílů sílí, bych viděla spíše jako symptom než jádro problému.

- kik

Nevěřím, že přistěhovalectví má samo o sobě špatný dopad. Anaýzy ukazují, že ekonomicky Americe dost prospívá (i ti nekvalifikovaní Mexičani jsou pro americké hospodářství velkým plusem). Školství však selhává. Příliš mnoho dětí vlastně ani nemá šanci se integrovat do těch úspěšnějších vrstev společnosti...
07. 08. 2008 | 17:09

VK-Can napsal(a):

Pro DB-Kalifornie.
Zdravim do mesta, kde jsem jako Tonny Bennett nechal srdce.
Povazuji ho za jedno z nejhezcich mest USA.

Nejprve bych rad upresnil, ze ohledne budoucnosti Ciny to, co pisi nepovazuji za optimismus, ale realitu.
Totez plati o mem pohledu na stav USA. Nikoliv skepse, ale realita.
To ovsem neznamena, ze povazuji vse za ztracene.
Jen se domnivam, ze soucasna generace a mozna i kus pristi budou soucasti regeneracniho cyklu. Jinymi slovy, ten vysoky zivotni standart a velka cast "americkeho snu" se na nejakou dobu odklada.

Abych pravdu rekl, tak soucasni kandidati na presidenta USA ve mne velke nadeje zatim nevzbuzuji!
Zatim je to ovsem jeste predcasne. Musime pockat na vysledky a hlavne na to, co se bude dit PO volbach!

Co se tyce studovanych Cinanu, nevim situaci u Vas, to jiste muzete posoudit lepe, ale zde v Kanade vim, ze sice ne kazdy Cinan specha zpet, ale zase preci jen dost vysoke procento tam pracovat jde.
Ono totiz ve vetsine pripadu se nejedna o navrat na trvalo do Ciny, ale jedna se o casove omezene kontrakty.
Myslim, ze minimalni kontrakty jsou na 5 let a vice.

Mam znameho a on pracuje jako "headhunter" a rikal, ze nemaji problem ziskat lidi na praci do Ciny. Podle neho nastupni plat 120.000 kan. dolaru neni zadna vzacnost. Hodne lidi tam jde na tech 5-7 let a kdyz prijdou zpatky maji na barak !
Stejne tak ovsem rikal, ze mnoho lidi tam zustava mnohem dele i po vyprseni kontraktu.

Osobne znam jedine dva spoluzaky me dcery s university (jeden muz, jedna zena) oba puvodem Cinane, kteri jsou v Cine. Ta zena (rozena v Kanade cinskym rodicum) mluvici plyne kantonskou cinstinou, tam je uz 8 let, jezdi 2x za rok sem a moc se ji tam libi. Ovsem planuje se vratit, protoze si koupila luxusni condominium ve Vancouveru.
Co ji tam nejvice lichoti, je obrovsky zajem muzu o ni (je svobodna). Zacina se tam projevovat nedostatek zen, jako vysledek politiky 1 ditete na rodinu!
Ten muz (rozeny v Cine, do Kanady prisel s rodici jako dite) uz je tam pres 10 let a planuje se vratit take.
To jsou tedy me poznatky.

Jste pripraveni na "The Big One"? Ted to zase nedavno otrasalo L.A.!
07. 08. 2008 | 19:46

vlk napsal(a):

DB KAliformie

zkusím pár řádků také, jakkoliv paní Brixi a přítel VK Can jsou jiné váhy.

Zkusím následující pohled. Nebudu polemizovat nebo a lternovat vaše informace. Beru je za pravdivé. Rovnou. Ale přehlížíte eden důležitý fakt. Říkáte - do Číny s evracejí průměrní nebo ti , co mají problém s jazykem. Prostě , řečeno česky - druhá liga. Může být. I tak je to výhra pro Čínu. V řadě oborů by jim při domácí "výrobě" těchto lidí trvalo možná desítky let než by se dostali na úroveň téhle druhé ligy. Takhle ji mají hned. A vedle nich si už daleko snáze vychovají špičky. Poukazuji na příklad Japonska. Tam to bylo asi dost podobné.

Něco jiného je syndrom jedináčků o kterém taé píšete.. To skutečně asi vygeneruje dost velké problémy. Když nic jiného, tak velké s tátnutí populace za dalších 30 let. A velmi nevýhodný poměr -aktivní/ důchodci.

Ale jinak - dobrá replika co jste napsal . Opravdu.
07. 08. 2008 | 20:07

VK-Can napsal(a):

Pro pani Brixi.
Ona ta jama nemusi byt nijak hluboka a presto muze byt obtizne se z ni dostat.

Podle meho 3 hlavni problemy, ktere USA musi vyresit jsou:
1. Zastarale prumyslove vybaveni.
2. Zastarale a hlavne nedostatecne zeleznicni spojeni.
3. Skolstvi !!

Zvladnuti prvnich dvou problemu je mozne v poměrně přesně určitelném casovém obdobi.
Zvladnuti tretiho problemu- skolstvi, je tvrdy orisek a bude podle meho pro USA velkym bolehlavem.
Bohuzel se reseni tohoto problemu neda uspisit! Je to otazka, jejiz reseni vezme nejmene jednu generaci ! A to je velmi optimisticky odhad!

Cely skolsky system USA, ktery ma snad jednotne jen to, ze vsude pozivaji skolni lavice a tabuli je treba zmenit od zakladu.
A hlavne zmenit mentalitu lidi ke vzdelani!
Toto jsou nemale ukoly.

Pokud si USA udrzi to, ze stale bude zajem pristehovalcu o USA, bude mozne vybranou imigraci prekonat casove udobi, nez se skolsky system predela.
Pokud bude zajem o USA jen z rad mene kvalifikovanych lidi, bude ta doba "rekonvalescence" o to delsi a bolestivejsi!

Rozhodne nejsou Americane hloupejsi nez treba Evropane, jen trpi zanedbanym skolstvim, tvorenym pro povalecny "boom" pásové a seriové vyroby kdy platilo - vzdelani a znalost nejsou zadouci, jen dve ruce!

Ovsem je pravda, ze USA maji zcela mimoradnou schopnost se dat dohromady a znova zacit pochodovat.
Jen uz nejakou dobu nesmeji zvolit obdobu Bushe!
To by mohla byt rana, ktera by mohla znacit dlouhodobou "invaliditu"!
07. 08. 2008 | 21:08

Lex napsal(a):

Nesrovnatelně kvalitnější sdělování informací i komentářů k nim, než představují česky píšící(ve skutečnosti zahraniční) a mluvící media (na prvním místě "veřejnoprávní" ČT), jejichž loajalita (či spíše servilita)k pravicově vládním názorům a postojům je těžko k přežvýkání. Nemám zkušenosti z kontaktů, tím spíše řídících, z Číny, jen mi stačí povědomí, že cokoliv v přijatelných cenových relacích v našich obchodech chcete koupit, pochází odtamtud. Také povědomí, jak hluboko jsou USA vůči Číně v debetu. Holedbání se USA problematikou "lidských práv" vůči Číně mi také trochu přismrádá. Nevím, kolik lidských obětí připadá na vrub porušování lidských práv v Číně, mám však představu, kolik zabitých (zavražděných) připadá na vrub USA v rámci jejich agresí (v nedávné době: Bosna a Hercegovina, Srbsko, Kosovo, Afghánistán, Irák, a dříve Panama, Vietnam, Grenada etc. etc.) Také mi připadají úsměvné výrony různých politiků z úrovně třetí ligy vůči Číně, obdobně Rusku a jiným jim nelibým zemím. Nemůže, než vyvolat úsměv, když nejvyšší představitel 10 milionové země chce radit Rusku, jak to má správně dělat. Tím spíše Číně s jejím 1 a 300 milonovým počtem obyvatelů, a odpovídající rozlohou. Včetně historie vývoje civilizace delší než 3 tisíce let. Trapné, když radí i J.W.Bush s historií civilizace ne delší 500 let (velmi nadsazený údaj)? Chybí mi srovnání cílů Číny a USA pro nové století. Chybí mi přiblížení amerického projetku PNAC a jeho porovnání s představami Číny pro toto století.
Jinak "Jen houšť a větší kapky!"
07. 08. 2008 | 23:29

DB-kalifornie napsal(a):

Hana Brixi-myslim, ze to je tim, ze do dvacetipeti, triceti je clovek celkem tvarny, pak uz mene. Moje zkusenosti jsou v tomhle smeru stoprocentni a s mladymi cinskymi absoloventy ameickych nebo evropskych universit mam jen ty dobre zkusnosti. Horsi to je s temi, kteri vystuduji v Cine a pak se sem dostanou pozdeji. Podniky je neposilaji, aspon v nasem oboru, musi si mista najit sami.

Psal jsem s ohledem na inovativni vyzkum, tady porad plati, ze nejlespi podminky jsou v Americe. Pri vsi ucte, prece jenom lide z financnich instituci netvori predpoklad pro budouci technologickou kompetetivnost zemi a jejich prumyslu. V cem vidite tak velky vyznam navratu techto lidi?

Stejne tak se mluvi o navratu Indu v IT, ale treba nekolik pribuznych manzelky pracuje v Silicon Valley, a o navratu do Indie sice vsichni uz 5 let mluvi, ale zatim se nevratil nikdo z nich. Ja si opravdu myslim, ze at the end of the day proste srovnani kvality zivota, a zvlaste pokud mate deti, muze byt rozhodujici. Tihle lide maji dost penez na to aby si v USA zaplatili ty nejlepsi skoly, nez aby riskovali porad jeste nejistou budoucnost v rozvojove zemi (rikam, informace z prvni ruky mam treba o Indii, ale mozna je to v Cine z nejakeho duvodu jinak?). A ze kvalita zivota v Indii nebude nikdy takova jako v USA je zrejme. Neplati v pripade Ciny to same?

VK-Can- SF se opravdu tezko opousti a to tady ani nemusite byt nekolik let. Je tady hodne positivni energie.
Prezidensti kandidati-zacinam mit take obavu, ze by z Obami mohli byt lide zklamani, je to sice vynikajici recnik, ale asi je pravda, ze by to byl prvni prezident, ktery nic mimoradneho doposud nedokazal. Uvidime, co bude po volbach, zatim to je klasicka rep/dem kampan, tj nic noveho.
Co se tyce zemetreseni, nejnovejsi studie ukazuji, ze je vetsi pravdepodobnost, ze Big one bude v jizni Kalifornii (salton sea), tak se nam tady ulevilo... (-:

Vlk-V 80 letech tady pry panoval podobny pesimismus a strach z Japonska. Obavy se nidky nenaplnily. V cem myslite, ze je situace v Cine natolik lepsi (a situace tady natolik horsi)nez byla v 80 letech, aby cinska expanse mohla trvat dalsich 20-30 let?

Obecne je ale jasne, ze s globalizaci bude ubyvat rozdilu mezi zememi a ten trend je uz dnes jasne viditelny. To jest "Zapad" ztrati, "Vychod" ziska. Je to i logicke vzhledem k otevrenosti Zapadu, ktery proste nektere veci dava jinym zemim doslova zadarmo (vzdelani na spickovych universitach, treba).Nehlede na zmensovani vzdalenosti, stale rychlejsi prenos informaci(Internet). Vse speje k mensim rozdilum a k jakemusi equilibriu.
08. 08. 2008 | 01:08

DB-Kalifornie napsal(a):

jeste vlk-ja jsem tady teprve 5 let, mam zkusenosti pouze z university. Ale i tak mne to tady hodne otevrelo oci. Docela lituju, ze jsem v Cesku zustal tak dlouho, clovek se tady mnohem rychleji uci a to nejen ve svem oboru.
pani Brixi a VK-Can jsou lide doslova nabiti zkusenostmi(vidno dle jejich komentaru) a jsou i zivouci ukazka toho, jak je dulezite dat lidem prilezitost. A tu v USA a myslim i v Kanade dostanete.
08. 08. 2008 | 01:31

DB-Kalifornie napsal(a):

jeste to VK-Canada:
bod 1 nedokazu posoudit.
bod 2 pred 100 lety mela USA nejhustci zeleznicni sit na svete, pak ji vytlacily auta, tak treba dojde ke znovuzrozeni. Buffet do zelenic celkem nedavno investoval, myslim, ze v nich vidi budoucnost.
Tady v Silicon Valley se ted opravdu hodne investuje do vyvoje novych technologii pohonu aut. (a nebo se to aspon medialne hodne propira... ). Rekl bych, ze stredne(dlouho)dobe pujde vyvoj spise timto smerem.

bod 3 skolstvi-predpokladam, ze se bavime o zakladnim a strednim. Problem vidim ve dvou rovinach-obrovska diversita obyvatelstva,(viz treba Kalifonie)- takze Mexican ma jine predstavy o vzdelani nez American a ten zase jine nez treba clovek ze Stredni Evropy. Jsem trochu skepticky k tomu, ze by se tady dal vybudovat nejaky jednotny system vzdelavani. Je tady az prilis mnoho ruznych zajmu a zkusenosti.
Druha rovina jsou obrovske rozdily mezi jednotlivymi ctvrtemi mesta (ekonomicke, socialni), ktere se promitaji do vzdelavaciho procesu.To je taky dost tezko resitelny problem. Treba tady v SF se snazi tuto nerovnovahu resit loterijnim system, tj mixuji se deti z ruznych ctvrti. Nicmene system moc nefunguje, nebot kdo ma jenom trochu penez, tak proste posle sve dite do soukrome skoly(pokud se nedostane do aspon trosku slusne public school v loterii), takze k zadnemu velkemu michani nedochazi. Dale lide do loterie nenahlasuji spravne udaje-coz vede k podvodum a korupci. Navic kdyz se dostanete do "spatne" skoly, tak musite treba taky dojizdet pres pul mesta, coz dost narusuje rodinny zivot.

Nekteri starsi ucitele si take stezuji na prilis "dotaznikove" zamerene vzdelani, snizujici se autoritu ucitele (rodice se zastavaji deti oproti uciteli). Pry to tak driv nebylo, ale to opravdu nedokazu posoudit

Jinak k universitnimu systemu opravdu nevim, co bych rekl spatneho.

Jeste bych dodal svuj 4 bod-myslim, ze Americane se budou muset postupne naucit trochu setrit. Myslim,ze vloni utratili o 2 procenta vic nez vydelali (treba Nemci usetri cca 10 procent z vydelku)a je otazka, jak je tohle dlouho udrzitelne.
08. 08. 2008 | 05:55

Hana Brixi napsal(a):

Právě byly zveřejněny výsledky průzkumu spokojenosti Číňanů prostřednictvím PEW Global Attitudes Project. Plný text je k dispozici na http://pewglobal.org/report...

Celá řada zajímavých výsledků z průzkumů veřejného mínění z mnoha zemí je k dispozici na
http://pewglobal.org/
08. 08. 2008 | 07:34

vlk napsal(a):

DB -Kalifornie
vaše postřehy jsou zajímavé. Bezesporu a já je nerozporuji. A máte samozřejmě pravdu, že paní Brixi a přítel VK-Can mají zkušenosti jiného rozměru než já.

Ale jsou věci, které platí univerzálně. Říkáte, že nejlepší podmínky jsou pro výzkum v USA. Ano. Že finanční domy výzkum podporují více než jine.Ano. Tohle všechnoje pravda.
Tady a teď. J e to podmíněno tím, ře USA od roku 1918 jsou vedoucí světovou ekonomikou. A New York vedoucím finančním centrem světa. Tudíž peníze tam jsou z principu nejsnáze dosžitelné. Kde je nejvíc peněz, tak je k nim, zravidla , i nejsznazší přístup.
Pokud ale Čína v roce 2025 bud e stejně velkou ekonomikou jako USA a v r. 2050 dvojnásobně velkou, pak dojde k zásadním a globálním změnám. Být druhý není totéž, co být první.
Šanghaj už dnes je mimořádně důležité finanční centrum. Při čínské píli - jak dlouho bud e číňanůmtrvat,než i jejich univerzity budou špičkové? Pro čínské studenty není problém masově /mentálně/ studovat v USA. CHci vidět zástupy amerických středoškoláků, jak vyrážejí do Číny...Z navyklého způsobu života. Dále - řečová vybavenost. Angličtina je světovou latinou. Teď. Číňané s e jí učí. Jaké jazyky se učí Američané? Převážně žádné. Prostě - osobně se domnívám, že stejné procesy , keré udělaly Ameriku Amrikou teď budou pracovat v Číně.
A poukaz na Japonsko byl dvojího druhu. Jednak co do inovací a jednak co do marketingu a výroby. Japoské automobilky jsouuž asi 20 let daleko před americkými.Neexistuje rozumný důvod pro koupi americkho auta. Technologický, cenový, kvalitativní.Totéž platí o celém sektoru elektroniky. S vyjímkou výroby chipů. MArketingově Japonci dávno Američany dohonili a předhonili. Viz prodeje zboží masové spotřeby.
A Číňané velmi dobře studují své japonské konkurenty.
Takže to, co platí dnes, může být zítra úplně jinak.
Nehledě k tomu, že patent,je také jen zboží. Který si koupí zpravidla ten, kdo na to má nejvíc peněz.Zatím to jsou často americké korporace. Jak dlouho?
08. 08. 2008 | 08:14

vlk napsal(a):

ještě DB -Kalifornie

prosím, piště dál. vaše postřehy jsou zajímavé.
Jen lituji, že sem nezavítal kolega přírodovědec.... Ale třeba dorazí. Jeho by to zajímalo nejspíš ještě víc.
08. 08. 2008 | 08:17

prirodovedec napsal(a):

vlk: Dorazil a cte a "i premysli o napsanem". Nemusi mluvit do vseho. :) Kazdy mate svoji "pravdu", presneji svoji zkusenost.

VK-Can a DB-Kalifornie pisi od zdroje a velice zajimave postrehy. Vy take. Myslim si, ze DB se odchodem rozhodl naprosto spravne.
08. 08. 2008 | 10:09

DB-Kalifornie napsal(a):

Odjizdim na par dni na dovolenou-ale urcite se sem mrknu pozdeji-prijemne me prekvapila kvalita blogu a diskuse!
08. 08. 2008 | 13:48

vlk napsal(a):

přírodovědče

tady vůbec nejde o nějaký osuboj! Tohle e úplně jinak než obvykle. Konsenzus, který s eneustále rozšiřuje.

PAn Brixi, VK -Can i DB -Kal to komentují zevnitř. A to je dobře. Tuhle zkušenost nemám a mít nebudu.

Já provádím, jako tradičně, jen srovnání na to, co už se událo. Protože lidi i státy jednají pořád stejně.

Ale myslel jsem si, že pan DB by moh být přínosý hlavně pro Tebe. Ale může být, že i tady máš dostatečné vlastní penzum zkušeností.

Pro DB

nejásejte předčasně. Blog pan Brixi byl hodně vyjímečný. Nebyl totiž apriori předurčen k tvrdé polemice a co s e týče diskutujících, pak se tu sešlo hodně těch, kteří normálně nediskutují a tudíž je to zajímalo bezprostředně a z tradičních diskutujících - nicky, přírodovědec, VK -CAn, badatel, Aleš, Stan,jogín, Hobart,Kamil patří k tomu nejlepšímu co tu lze číst.Zejména první tři jsou třídou s ami pro sebe. A paní Brixi se zapojila do diskuse a dávala tomu další impulsy. Mimořádně osvěžující blog. Ale také mimořádně vyjímečný.
08. 08. 2008 | 15:36

stejskal napsal(a):

No, je to tak, jak píše pan vlk, pane DB.

Jinak je to tu dost nuda a diskuse prakticky k ničemu. Spíše ordinérní, řekl bych ;-)

Libor Stejskal
08. 08. 2008 | 17:52

vlk napsal(a):

stejskalovi

to přece není pravda! Blogů, kde diskuse jen hraje je tu dost. Kvalitní diskuse.
A kvěci.
Leč málo kdy je takhle medově poklidná. To, že je často velmi osobní, plná osobních výpadů neznamená , že nemůže být, odhlédnouc od tohohle zajímavá.
Klasickým příkladem budiž jakákoliv diskuse o Kosovu.

Hloupé,jednostranné a neobsažné diskuse lze najít zejména pod blogy politiků. Zejména těch zleva. Kd e ěvtšina reaguje nikoliv na text, ale na jméno autora.
Klasický příklad ? Blogy paní Paroubové.
08. 08. 2008 | 18:09

Pepa Řepa napsal(a):

No já nevím, vlku,
ale mezi blogem této paní a blogem paní Paroubkové je Macocha. I kdyby se paní Paroubková jmenovala Vomáčková.

Já se domnívám, že autorka tohoto blogu je úplně jinde.Dokonce mám někdy pocit, že připouští odvrácenou stranu globalizace, stejně jako jistý Lebeda.
Možná si články vykládám špatně, ale napadají mě úvahy o dani, kterou za globalizovaný obchod platíme.Cena života (nejen v Číně), soudržnosti společnosti a tak.

Určitě znáte zdůvodnění soudržnosti Asiatů pomocí teorie rýžových polí, kdy závisel jeden na druhém.Asi jsme měli pěstovat rýži.
08. 08. 2008 | 21:32

vlk napsal(a):

Pepo Řepo

PAroubková by mohla psát klidně jako Jan Zlatoústý a bylo by jí to houby platné. Protože je Paroubková.
Jinak , že blog paní brixi je výborný, to jsme s nad napsal..
Teorie rýžových polí?
No tady to ještě za první republiky bylo dost podobné. Průměr tuším 4 děti na rodinu..
Takže ono to tou rýží nebude. Žito také nesklidíš sám.
08. 08. 2008 | 21:42

Pepa Řepa napsal(a):

Možná jsem to napsal blbě, ale k čemu nám budou plasmy a bouráky v garáži,strmý růst DPH, když budem kvílet jako Allen Ginsberg?

O něčem podobném mluvil Jan Pavel II.Klid v duši nám chybí.
Gautama nekvílel, pokud vím. Až nás Asiati doženou, začnou asi kvílet taky.
Židi mají prachů nejvíc. Možná taky proto mají Wailing Wall.
08. 08. 2008 | 21:46

danny66 napsal(a):

pani Hano, jak se definuje nespokojeny clovek, rekl bych, ze kazdy kdo je na tom hur nez pred nejakym casovym usekem, treba 1 rok. Ono pojem nespokojenost je dosti tezce meritelne, jelikoz se za benzin plati vice, pevne verim, ze nespokojeny je i Donald Trump, a verim ze to nehraje a je opravdu nepokojen. Ale z meho pohledu je mi jeho nespokojenost spise k pousmani, a zase moje nespokojenost je k pousmani treba nejakemu zamestnanci ve Francii a tak dale. A kazdy, kdo je na to trochu lepe, viz cinane, jsou ve vetsine spokojeni, ale ja radsi zustanu "nespokojen" v USA, nez abych zkousel byt spokojen v Cine. Jestli mi rozumite, kam mirim. Mam kamarada, loni vydelal pres 70.000$, dane neplati, takze cista ruka, chce jet domu a je "nespokojen" a kdyz se na francouzskych zpravach dozvite, ze temer 40% duchodcu ve Francii ma duchod asi 250 euro tak je mi tech lidi lito a tu nasi americkou nespokojenost beru s hodne velkou rezervou.
S tou Cinou bych to nevidel do budoucna zas tak ruzove, kazdemu je jasne ze je to velmoc, hlavne v oblasti pocitacoveho a prumysloveho piratstvi jsou bezkonkurencni. On vyzkum a vyvoj je draha zalezitost. A jak se pise ve vcerejsich MFDnes, o prvni vlne odchodu firem z Ciny, protoze zacina byt draha, myslim, ze uz je to tady, ony ty spickove platy se musi nekde odrazit.
09. 08. 2008 | 06:42

vlk napsal(a):

Pepa Řepa

promiň, ale tohle jsem z tvé původní rpeliky skutečně nepochopil....

Víš každý si může vybrat volně svoje hodnoty. Por většinu bourák, plasma atd. A ostatní vnější symboly. Pro jiného vnitřní mír. TA první c esta je snazší aje cestou většiny. Já osobně odpovědně říkám, že nevím,, kd e jsme . Spíše se domnívám, že člověk s e posouvá s věkem.....Od té jednodušší a většinové cesty k té menšinové. To tě totiž začnou věci už obtěžovat a vyzkoušel jsi si , že štěstí z majektu neznamená štěstí životní. Ale vždycky bede platit, že přijít o majetek, totálně je většinou neštěstím. Moje babička říkávala, že peníze neučiní nikoho šťatsným ,ale jejich nedostatek mnohého nešťatsným..
09. 08. 2008 | 10:03

Pepa Řepa napsal(a):

Jak na to koukám nejspokojenější je pan Adamec. Vyškrtá se na spamu a pak....

"Po praci ve vinohrade chodime denne se psem plavat na prehradu a jsme vcelku spokojeni. Nas pes souhlasi s tim, co napisi na Vas blog".

Mí psi by určitě nesouhlasili.
09. 08. 2008 | 11:20

VK-Can napsal(a):

Zdravim vlku.
Ponekud opozdene reaguji.
Jsem pocten, ze jste mne zaradil mezi zdejsi "vyber" prijatelnych pisatelu.

Vzdy, kdyz se snazim sepsat seznam tech, ktere rad ctu, tak na nekoho zapomenu. To se stalo i Vam. Karel Mueller, Pepa Repa,Vy sam a mnoho jinych tam nemohou chybet. Seznam je to uz dost dlouhy a to je dobre!

Myslim, ze se panu Stejskalovi podarilo vytvorit vynikajici podminky pro jakesi "rodinne zazemi" blogaru a prispevatelu, ktere dostalo svoji vlastni existenci.
Pan Stejskal uz ted myslim z prevazne casti jen dohlizi.

Rekl bych, ze uz jsme dost velka "rodina" se vsemi kytickami a půtkami, ktere nutne musi provazet existenci takove rozvetvene rodiny i s temi "cernymi ovcemi" bez kterych by to ani nebylo ono.

Tech par jedincu, kteři zde cas od casu skutecne jen opruzuji, to nejsou ani cerne ovce, to je takove psi hovinko, ktere se nekdy prilepi na botu.
Bohuzel nutne zlo "pohybu" na verejnych komunikacich.

Nicmene je prijemne, ze se stale tato "rodina" rozsiruje. Dovolim si rici, ze nejen početně, ale hlavne kvalitativne.
A to je dulezite!
09. 08. 2008 | 15:09

danny66 napsal(a):

nezlob te se pane Adamec, ale ty vase bohuzel musim rici zvasty se nedaji cist, takze je jenom preskakuji, omlouva se, zkousel jsem to nekolikrat, ale nejde to...
09. 08. 2008 | 15:23

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Adamče, vzal jste si ráno prášky?
09. 08. 2008 | 16:23

VK-Can napsal(a):

Vazeny pane Adamec.
Castecne se pripojim k tomu, co pise nick danny66.

Jiste znate pravidlo ze casto "mene znamena vice"!
Pouzivate mnoho dobrych informaci, ktere svedci, ze mate dobry zdroj.
Pokud mne dovolite skromny postreh, tak kdyby jste trochu vice zjednodusil a hlavne koncentroval to, co chcete napsat, mohlo by z toho vyjit zajimave cteni.
Myslim stale plati ze : "Prilis mnoho dobreho, muze zpusobit zaludecni potize"!

Nezlobte se prosim, ze se Vam snazim radit. Berte to jako dobre mineny umysl od cloveka, ktery se casto potyka se stejnym problemem jako VY!
09. 08. 2008 | 16:25

vlk napsal(a):

VK- Can
pozdrav k javorům.

No já ic nesepisuji. , ale snažím s e pamatovat, kdo mne zaujal. Řekl bych, že výběr máme - plus minus, stejný.

Že patříte k extralize, tohoto výběru je mimo diskusi. A samozřejmě i jména přítele KM nebo PŘ. Oba jsou jedineční.

Panu Stejskalovi patří skutečně velký dík za to, že tady kultivuje prostředí. Takže to tady vypadá o dost jinak než jinde. A faktem zůstává, že obstát v diskusích je tady mimořádně obtížné, protože sem chodí relativně obrovská množina lidí s komplexním vzděláním encyklopedického charakteru . Za všechny budu jmenovat alespoň Moniku, jejíž šíře záběru je pro mne prostě naprosto neuvěřitelná a neodstižná. A vedle toho je tady spousta specialistů s vynikajícími obrovými zalostmi. Mohu srovnávat. Chodím sem a si tak rok. A zpočátku bylo poměrě snadné se prosadit- Většinou O z voleje. Teď v některých případech velmi volím slova.

A ten plevel,co tu roste? Obtěžuje. Někd y velmi. Ale patří ke koloritu. Jako Adamec / vaše noblesa s kterou jste ho právě kontaktoval je pro mne dostnepochopitelná, ale uvidíme, jestli teřba nezabere více, než metody , které používám já/.
ALe pro mne nepatří k nejhooršímu, co tu máme.Adamce v klidu můžete přeskočit, nečíst a jít dál.

daleko horší je setkání s fanatiky. A že zejména těch naprosto pevných ve víře z modra je tady mnoho. To není o argumentaci. To je o demagigii a o slepé víře v to, že co partaj činí, dobře činí. A automatickém vystěvování odpustků a automatickém popravování protivníka předem.
Nějaký Adamec ve srovnání s tímhle není ani problém, ani zajímavý. A že jich tady běhá dost. Ještě před časem bych napsal, že ti snad skutečný pravičák argumentačně vybavený, sna d s vyjímkou MArtyho ,naineexistuje. Pár se jich teď ale v poslední době objevilo.Tak uvidíme.Ale t fanatici jsou problémem. Nejen fora. Ale celé společnosti. jejich slepá víra poslušnost tolerující z hlediska ideologického profitu cokoliv , způsobují, že to tady vypadá, jak to vypadá. Je tohle u vás také? tedy zaslepené stranictví ,hraničící s fanatismem?
09. 08. 2008 | 17:46

VK-Can napsal(a):

Pro Vlka.
Zajimave uvahy a jeste zajimavejsi otazky.
Vim, ze jste byl casto oznacen "nalepkou" at uz tou ci onou.
Jsem tim vzdy prekvapen, protoze prumerny clovek musi vedet, ze nekdy v ramci naruzivosti debaty se nazory uchyli nechtěně k jedne ci druhe strane. Soudit podle toho cloveka je podle mne ukvapene.

K Vasim otazkam.
Zaslepene stranictvi hraničící s fanatismem?
Zde je dost velky rozdil mezi Kanadou a USA.
Az do nedavne doby bylo skutecne tezke videt nejaky podstatny rozdil mezi Kanadou a USA.
Hranice jsme prejizdeli na ridicsky prukaz.
Komici si ve svych vystoupenich delaji nekdy vtipy na detailni rozdily, ale nic podstatneho. Tedy az na politiku.
Myslim, ze v posledni dobe jsou mezi nami trochu vetsi rozdily.
V cem to je?
Podstatny rozdil bude v nekolika vecech.
Ten hlavni rozdil bude existence jen dvou polit. stran v USA a 3 pozdeji 4 v Kanade.

Dve politicke strany jsou atomaticky polarita! Neni nic mezi!
Kdysi to davalo USA polit. stabilitu. Mohlo se predvidat datum voleb na 100 let dopredu!
Nyni to pracuje presne opacne!
Eventualne "zvoleny" neschopny diletant je v urade 4 roky, kdyby padali treba dráteníci!Pokud neudela kriminalni cin, tak je tam zabetonovan. Tecka.

V USA je velke procento obyvatel oddanych Republikanu nebo Demokratu. Neni to primo fanatismus, ale nema to k nemu daleko.
Je nutne v teto veci Americanum rozumet. Americane ve sve podstate jsou zasadovy lide, kteri kdyz na neco veri, tak je od toho lehce nedostanete!
Jsou velci patrioti a k patriotismu patri i loyalita. At uz ke sportovnimu klubu, nebo polit. strane.

To ma v sobe silne i slabe stranky!
Existenci jen dvou polit. stran tuto vec na jedne strane zjednodusuje a na druhe komplikuje!

Zjednodusuje,
protoze dava jednoduchy vyber - prave nebo leve, cerne nebo bile!
Budete se divit, ale mnoho lidi ma rado tento zjednoduseny vyber.

Komplikuje,
protoze pochopitelne polit. strany na rozdil od sport. klubu, musi representovat velice sirokou skalu zajmu a nazoru.
Je jasne, ze v takove situaci trochu myslici clovek musi videt veci, se kterymi souhlasi nebo nesouhlasi na obou stranach!
Vysledek? Mala ucast ve volbach, protoze mnoha lidem nevyhovuje plne ani jedna ze DVOU polit. stran!

Toto je podle meho v USA pozustatek z dob, kdy do USA emigrovalo mnoho lidi maleho vzdelani a spatne znalosti jazyka. Pro tyto lidi bylo nutne volebni vyber prizpusobit - zjednodusit.
Ze zjednoduseni se vyvinula MANIPULACE!
Povazuji toto, za nejvetsi slabinu americke politiky!

Je to snaha lidi "dokopat" k vyberu bud Demokrat nebo Republikan jako hlavniho kriteria!
Masova medialni masaz potom pracuje na plne obratky vykreslit kandidata ve spravnych barvach.
Opet vetsina soudnych lidi musi videt, ze oba kandidati maji neco do sebe, ale protoze si musi vybrat, tak ten vyber podle toho vypada.

Po znovuzvoleni Bushe v roce 2004 se britsky list ptal : "Jak se muze 50 milionu lidi nechat tak vodit za nos?" (volne prelozeno).
V roce 2004 budiz receno na obranu Americanu to bylo s velkou pravdepodobnosti podvodem!
Presto jich bylo dost v roce 2004, kteri se nechali a bohuzel dosud, v roce 2008, se nechaji vodit za nos!

Na rozdil Kanada s existenci 4 polit. stran umoznuje vetsi vyber.
Slabina tohoto naseho systemu je, ze casto prinese mensinovou vladu (my zde nemame koalicni vladu!), cimz je urcita polit. "nejistota" ve forme, ze se nevi, jak dlouho tato mensinova vlada bude vladnout. Na druhe strane to dava nepochybne vetsi vyber. Neni zde jen cerno-bile, ale daleko sirsi skala polit. barev. A to je velmi dulezite!!

Mozna je ve mne take trocha patriotismu, ale domnivam se, ze kanadsky volebni a polit. system je jeden z nejlepsich na svete.
Idealni ? Rozhodne ne! Ale dava to volici nejvetsi moznost nejen "volit", ale tou volbou skutecne ovlivnit chod zeme. A to povazuji za absolutne klicove.

Dovolte mne maly dodatek. Pokud pisi, ze americky system dovoluje voliče "vodit za nos", pak se odvazim napsat, ze soucasny cesky volebni system se ani nenamaha vodit lidi za nos, ten jim prima da klapky pres oci!
Priznavam, ze se jedna o system, ktery na POVRCHU se TEMER nelisi od jinych evropskych systemu.
Znovu bych rad zduraznil TEMER se NELISI! O tom jsme ale vlastne uz nekolikrat debatovali.
Doufam, ze jsem odpovedel na Vase otazky uspokojive.
09. 08. 2008 | 20:20

vlk napsal(a):

K CAn

díky, početl jsem si . Jsme rád, že jsme Vás vyzval.

Komentář si dovolím pouze poslednímu odstavci. Máte pravdu . Politici v ČR si dovolují naprosto neskutečné věci,které by jim na západě neprošly ani omylem. Media by je rizcupovala. Tady je to jinak. Tady ten klubismus je zakořeněn zejémana ve s dělovacích prostředcích.
My sice nemáme americký ,nýbrž kanadský politický systém, jenže platí, že když dva dělají totéž, není to totéž. Čeští politici v systému většího výběru si počínají jako v autokracii. Je to proto, že sdělovací prostředky jim to jednak tolerují a zejména proto, že politici v oposici , s e po nástupu k moci chovají přesně stejěn, č spíe ještě hůře , než ti, co právě odešli.
A ještě k tomu, že mne někdo nálepkuje.. To bylo abude. Žádný problém.
09. 08. 2008 | 20:40

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

odstranil jsem opět několik spamů, jimiž pan Adamec pravidelně zanáší všechny možné diskuse.

Děkuji za pochopení.

A panům VK-Can i vlkovi za milá slova ;-)

Libor Stejskal, editor blogů
09. 08. 2008 | 22:16

parížan napsal(a):

Moc hezké komentáře
09. 08. 2008 | 22:26

Jan napsal(a):

Tak jsem to celý přečetl. Žůžo.
Napadá mě toto. Jsme jiný, protože jsme malý. Debatujete tu o Číně a Americe s zaujetím a znalostí. Číňan nebo Američan by o nás nedebatovali. Jednak je to nezajímá, jednak o nás nic neví.
Čína, Amerika, Rusko mocnosti to světa mají mnohé společné. Vypjatý nacionalismus až šovinismus, bezohlednost v mezinárodní politice například. Viděli jste kousek toho zahájení, jak se berou vážně? Myslím /kandidujeme taky na OH/, že něco takového u nás prostě není možné. Představme si české rodiče jak se tetelí radostí nad mučením svého 6ti letého dítěte v internátní škole pro větší slávu Česka.
Je tu ještě jedna velmoc - EU. Dost se liší, právě v tomhle.
Ta správná velmoc a my v ní žijem. Prima ne?
09. 08. 2008 | 23:25

vlk napsal(a):

Stejskalovi

no musíme si vás trochu rozmazlit ne? Než.. no ale další slova by s enoblesního pana VK -CAn už netýkala, jen mne,tak to nebudu rušit.

Jan
přispěl jste také dobrým komentářem.Do dobré diskuse.
10. 08. 2008 | 08:47

VK-Can napsal(a):

Zdravim vlku.
Tak se divam na ta slova "noblesni" a nejak se to s moji osobou neslucuje. Jsem pocten, ze je pouzivate v souvislosti se mnou, ale predstava růžolícího pána v krajkové košili s fiží náprsenkou je velice vzdalena me osobe.
Verte vlku, ze Kanada neni idealni zemi pro tento typ lidi.
Vyrustal jsem stejne jako Vy v podminkach, kde nekdy clovek ve vnejsim prostredi potreboval spravnou slovni zasobu s jejim mistrnym pouzitim a nekdy bylo treba pouzit docela obycejne fysicke sily k tomu, aby se clovek dostal z obtizne situace.
Jako nouze naucila Dalibora housti, tak ja jsem se take, jako vetsina z nas, musel naucit pouzivat jak mozku tak i "svalu" podle potreby.
To jen, aby nevznikly mylne predstavy.

Jinak jak pisete, ze Cesko ma kanadsky polit. system, tak si dovolim male upresneni.
Cela Evropa (kazda zeme ma svoji versi) vyjma Anglie pouziva t. zv. "Consensus Democracy" a tomu odpovidajici volebni system, pokud vim tak Cesko pouziva D'Hondt Method.

USA, Kanada, Anglie a jeste par dalsich pouzivaji t.zv. "Majoritarian Democracy" a tomu odpovidajici volebni system FPTP (First-Past-The-Post).
Jsou to podstatne rozdilne systemy. To jen pro upresneni.
Hezky zbytek nedele.
10. 08. 2008 | 15:30

VK-Can napsal(a):

Pro Jana.
Vyborny postreh s tou Evropou. Skutecne svoji populaci a ekonomickou potenci to je velmoc.
Jeste kdyby take jednala jako velmoc.

Zatim se zda to je tržiště, kde mnoho "stánkařů" vykrikuje, chválí a snazi se prodat jen sve zbozi.
Cim vice bude lidi jako Vy, tim drive se tou velmoci skutecne stane.
Hezky zbytek nedele.
10. 08. 2008 | 15:49

taky ekonom napsal(a):

Ten článek a diskuze nabízejí opravdu mnoho dobrého a zajímavého materiálu k zamyšlení.

Mně se asi nejvíc líbí autorčina úvaha v poslední větě článku:

"Nehledě na motivy kritiků Číny, čínská veřejnost má mnohem větší tendenci otočit se proti světu než proti vlastní vládě."

Tato (podle všeho velmi pravděpodobná) tendence je podle mého názoru velmi důležitá věc nejen k zamyšlení, ale také k pořádnému studiu ze strany amerických a dalších (včetně českých) sociologů, politologů a asi hlavně politiků!

Ať mediální, politické a podobné kampaně proti Číně případně nezpůsobí mnohem více škody než užitku...

Vůbec mi přijde důležité snažit se dívat na situaci v Číně (včetně lidských práv) trochu víc z pohledu obyčejných Číňanů a snažit se dění v Číně pořádně rozumět. Často mi připadá, že mnozí nekompromisní zastánci západních či tibetských hodnot, kteří plivou na Čínu, čínské problematice moc nerozumějí a rozumět nechtějí.
10. 08. 2008 | 15:54

vlk napsal(a):

VK -CAn
pozdrav k javorům.
Neměl jsem na mysli většinový volební systém.
Měl jsme na mysli koaliční vládnutí křehkých vlád...
10. 08. 2008 | 20:09

Zdeněk Rosenblum napsal(a):

JAK SE TO JEVÍ při pohledu z mého koutku světa?

Jistý maloměšťák, pak echte revolucionář, Uljanov, také zvaný Lenin, kdysi, před kolika - 90? - lety údajně prohlásil něco v tom duchu, že "Kapitalista nás potřebuje, půjčí nám provaz, na kterém ho oběsíme".

V případě SSSR a tedy Rusů, to evidentně nevyšlo. Pro mě je to důkaz toho, že, přes veškeré rozdíly, které si uvědomujeme, Rusové jsou nakonec přece jen součást západní civilizace, přece jen nakonec spíše individualisti.

V případě Říše středu (tedy střed, coby střed světa), ČLR, se zdá, že jsme (Západ) narazili na skutečně mocného soupeře, který by Leninovu interpretaci prioritních zájmů kapitalisty, tedy západního systému: zisk, nejlépe maximální a hlavně teď, tento kvartál, spíše potvrzoval.

Naděje na to, že se ČLR změní tak, aby se stala tak či onak obdobou západní demokracie, s individuialismem a přijímáním západních kulturních hodnot, včetně produkce Hollywoodu, se zjevně nenaplňuje. A důkazem toho není jen internet, nepochybně hnací médium mnoha ekonomických, kulturních a tedy i politických změn ve skutečně globálním měřítku. Místo toho, aby "internet změnil ČLR", ČLR změnila internet, za ochotné pomoci Microsoftu, (etnickými Čínany vlastněného) Yahoo, atd., kdy největší firma světa, americký WalMart také, jako všechy největší firmy a nadnárodní korporace světa , doslovně "slintá" nad vidinou "dělat byznis" s komunistickou ČLR, protože jejich vlastní akcionáři, stejně jako onen Leninův kapitalista, by žádali změnu ve vedení firem, Wall Street by jim nevydal další obligace a akcie, pokud by - jako konkurence - nemaximalizovaly zisky buď výrobou věcí v ČLR nebo získáním přístupu na její trh.

Oproti individualistickému systému Západu, kde hlavně anglosaský svět, oproti kontinentální Evropě, v tomto hrál prim, dálně asijské civilizace, kultury, "společenský kontrakt" a životní filozofie, jsou jednoznačně kolektivistické.

Podřídit svůj individualistický zájem kolektivnímu cíli, "vyššímu zájmu", ať je to císař-slunce Hirohito nebo ÚV KSČ (Číny, ne Československa), vedení "strýčkem Ho", kdy se Francouům a pak Američanům skutečně pěkně "zatopí", to je hnací motor vzestupu oněch zemí. To, že Japonsko, pak Maova Čína, nebo teď Kimova KLDR uchopí věci, se stejnou vervou, špatným, dokonce tragickým způsobem, je nepochybná skutečnost.

Nicméně, jak Japonsko po válce, tak jižní Korea a nakonec i ČLR po smrti Maa, když si v hlavě věci lépe srovnají jejich vládnoucí elity, svět má v nich mocnou konkurenci.

Japonsko, na přírodní zdroje velice chudá ostrovní země, jižní Korea, také se spolehající na velké nasazení a sjednocující, kolektivistický přístup, dokázaly vlastně zázrak. Před přesně 30 lety, ve značně zaostalé, nicméně mocensky jednoznačně plně onsolidované ČLR začal skutečně "Dlouhý pochod", který nemá, objektivně měřeno, v historii lidstva, hlavně svým rozsahem, obdoby.

Pokud kancléřka Merkelová, podle mne velice správně a výstižně, jako předsedkyně schůzky G8, označila probíhající, deficity a hypotéční krizí v USA poznamenanou finační a hospodářskou krizí za "selhání anglosaského finačního systému", které volá po budování aletrnativního řešení, lekce, kterou nám, z historického hlediska překvapivě rychlý vývoj, ústup USA, nástup ČLR, dává, je šokem a výzvou k přehodnocení některých interpretací věcí.

Teorie, vyučovaná nejen na VŠE a Whartonu, atd. říká, že bez demokracie, svobodných médií, individualismu, nelze budovat ekonomický úspěch. Přitom ani Tchajwan, Singapur a rozhodně ne ČLR, s monopolem moci pro KSČ a navíc nejen se strategickým plánovaním ekonomiky (jako Japonsko, ale také třeba Finsko, nakonec i Německo, atd.) ale tvrdými pětiletkami, jede, v případě ČLR, rok za rokem, již po 20 let dvouciferným ročním nárustem ekonomiky.

A zatímco se my, u nás, v ČR, pak v Evropě, na Západě obecně, pilně a s nemalou energií vzájemně potíráme, pravice s levicí, atd., kolektivistické země, které zjevně mají, viz, třeba čínské komunity po celém světě, pracovní etiku, nasazení, spořivost, atd. takové, že se na nich dá stavět trvalá hospodářská úspěšnost, "jedou".

Nejen z vlastního pozorování vím, že národní hrdost, pocit sounáležitosti (nejen) u Číňanů, ať jsou "doma" nebo kdekoliv ve světě, vědomí užitečnosti skutečně "oboustranně výhodné" spolupráce mezi mateřskou zemí a její diasporou, je v nemalé míře komponentou, která přispívá k úspěšnosti ČLR.(dokončení níže)
10. 08. 2008 | 21:29

Zdeněk Rosenblum napsal(a):

A čínský komunismus? Na základech budhismu, konfucianismu, principu "osvíceného vladaře" a vzájemné zopovědnosti kolektivistické kultury: vůči "celku", reprezentovanému vladařem, císařem, ÚV KSČ na straně jedné a "obyčejným" příslušníkem národa na straně druhé, jednoznačně se zdá, že, jako v kolonii mravenců, která dokáže vybudovat nemalé stavby, podřizuje "zájem celku" armády mravenclů, udržujíc vnitřní komunikační a behavorální systém, ČLR představuje výzvu, dosud dominujícímu Západu, jakou po dlouhá staletí nepoznal.

Naštěstí, kmen Han, tedy drtivá většina populace ČLR, nebyl nikdy znám svojí militantností, takže vojenské základny ČLR, globus objímající všemocná ČOA (Čínská osvobozenecká armáda) nejsou, podle mého čtění čajových lístku, v budoucnosti světa.

A přírodní zdroje Sibiře a Ruska si ČLR za podmínek dostatečně atraktivních pro Rusko, koupí.

Silný pocit vlastenectví (nacionalismu?), ano i rasismu (viz. třeba tradičně Japonsko, kde pohledy na smíšená manželství a děti z nich, jednoznačně přetrvává), kdy, jak řekl jeden včerejší pořad na televizi: v ČLR je "žlutá pleť a černé vlasy to nej", jsou a budou faktem života.

To, že - z individualistických zájmů vládnoucích elit Západu? - prosazovaný multikulturalismus, negativní nálepkování sebemenších projevů národní hrdosti jako něco fundamentálně nežádoucího, včetně kriminalizace jakýchkoliv projevů tímto směrem, navíc k vyčerpávajícím ideologickým bojům "levice versus pravice", Češi vs. Slováci, střední Evropa vs. Německo, EU vs. USA, vše to uvnitř západní civilizace, ke které se jinak celkem rádi většina hlásí, to vše, stejně jako žadonění Citibank o záchranu formou injekcí ze státních fondů ČLR nebo Kataru, vzbuzuje jen lehký úsměv na tvářích představitelů ÚV KSČ. Dívají se na to z hlediska tentokrát skutečně Dlouhého pochodu, z hlediska pocitu své sounáležitosti k civilizaci, která dokázala mnohé, tisíce let před tím, než se naši předkové údajně zcivilizovali tak, že postavili první dřevěné hradiště.

Jak i tlaky na mediálním trhu, kdy "soundbites" (tedy útržkovitá komunikace), apel na populární společný jmenovatel jsou, chtě nechtě, podmínou ziskovosti a udržení si místa šífredaktora nebo generálního manažéra, apel na vlastenectví, dlouhou tradici vlastní civilizace jako defakto sjednocující a mobilizující myšlenka nezmizí, ikdyž, jako klasický Řím, Západ bude nakonec dávat občanství kdekomu a bude extrémně tolerantní, přestane slavit Columbuse (protože se nechoval k domorodcům podle standardů 21. století).

Čína, jako jiní, si pamatuje západní kolonizaci, včetně vynucených opiových válek. Oproti většině také má možnost s tím něco dělat. A oproti mnohým, podobně jako ve válce poražené Japonsko nebo Německo, se nebude spoléhat nebo využívat svoji armádu, ale ekonomickou efektivitu.

Oproti Japonsku a Německu má ČLR, díky své velokosti, centralismu, ochotě stovek miliónů svých občanů obětovat desítky let života výměnou za jisté zlepšení života pak na mnohem větším měřítku, nemalé výhody.

Deflační efekt ČLR atd., evidentní schopnost sledovat skutečně dlouhodobé cíle, kdy nejen Bush hraje svoji roli "ochránce demokracie a Tibetu" jen pro forma, tak či onak nabízejí možnost, že Leninova předpověď o provazu, na kterém bude (západní) kapitalista (nebo Západ) "oběšen", není zas až tak pošetilá vize.
10. 08. 2008 | 21:31

danny66 napsal(a):

to pan Zdenek, moc pekne prispevky, radost cist a neco se dozvedet vice, dekuji.
10. 08. 2008 | 22:15

VK-Can napsal(a):

Od javoru pro vlka.
Sorry, spatne jsem tomu rozumnel.
V principu je to, jak spravne pisete, krehka zalezitost v obou pripadech zavisla na oposici.

Je tam ovsem dost podstatny rozdil ve vlivu volicu.
Cesky (evropsky) system tvoří koalicni vladu, nas system jen vetsinovou nebo mensinovou vladu.

Rozdil ?
V koalicni vlade vladnouci i oposicni strany se deli o vladu a tim se i deli pri "porcovani medveda", cili pad vlady je zpusoben, jen pokud oposicni strana nedostane "spravny" kus žvance!
Volici se dozvi jen informace, ktere strany uznaji za vhodne "pustit ven".

Mensinova vlada ma "medveda" sama pro sebe, jenze verejnost je trvale seznamovana s tim, zda mensinova vlada u toho konsumovani moc nemlaska.
Oposicni strana totiz trvale hlida kazdy krok mensinove vlady a zajisti, ze vsechny informace jdou na verejnost!
Cili chod vlady je za dozoru verejnosti a pokud volici projevi dostatecnou nespokojenost nad mlaskanim mensinove vlady, tak jsou volby!
Oposicni strana totiz ceka jedine na signal volicu, ze je nespokojena s mensinovou vladou k tomu aby mensinova vlada padla.
To znamena, ze mensinova vlada operuje ve "skleniku" kdy kazdy krok je pod dohledem verejnosti.

Suma sumarum:
1 KOALICNI vlada spolupracuje s oposicni stranou bez vlivu verejnosti.
O padu vlady rozhoduje oposicni strana bez podstatneho vlivu volicu.
Vyhody: koalicni vlada muze mnozstvim kompromisu vladnout dost dlouho a tim i dosahnout dilcich uspechu.
Nevyhody : Volici nerozhoduji o tom, zda jsou spokojeni s vladou ci ne, jsou jen divaky!

2 MENSINOVA vlada pracuje sama a pod trvalym dohledem jak oposicni strany tak i verejnosti.
O padu vlady rozhoduji vyhradne volici prostrednictvim oposicni strany.
Vyhody : Absolutni kontrola volicu nad praci vlady.
Nevyhody : Moznost castejsich voleb a mozna omezenost produktivity vlady vzhledem k obtiznemu tvoreni kompromisu s oposici.
Co je lepsi ? Posudte sam.
10. 08. 2008 | 22:15

Kmotr napsal(a):

Čína je budoucnost a USA zánik. Tak nějak ve zkratce paní Brixi vyjádřila situaci v obou zemích. A jen dodávám, co to je za lidi, kteří si zvolí do čela státu Bushe a jemu podobné? Neuvěřitelná drzost Bushe kritizovat Čínu za lidská práva a přitom je sami Američané nejbrutálnějším způsobem pošlapávají. U nás se neobjevila téměř ani zmínka o 63. výročí Hirošimy a Nagasaki, neboť to není v zájmu USA Je neuvěřitelným pokrytectvím jestliže USA uzná odštěpení Kosova od Srbska a na druhé straně bojuje za územní celistvost Gruzie, co to je za člověka, kterého po celém světě provází ohromné demonstrace a tam kde demonstrace nejsou tak podplatí 5 Číňanů aby provokovali? .
10. 08. 2008 | 22:30

VK-Can napsal(a):

Pro pani Brixi.
Odpustte, ze jsem odbocil od tematu, ale domnivam se, ze urcita souvislost tam existuje.
Volby a polit. systemy v EU budou hrat klicovou roli v budoucnosti EU.

Cina se svoji vladou jedne strany ma zatim vyhodnejsi posici.
Bude nutne sledovat vyvoj v Indii, ktera je jedina srovnatelna s Cinou co do velikosti i potence a na rozdil od Ciny ma demokraticky system.
Vyvoj techto dvou zemi by mohl byt ukazatelem budouciho polit. vyvoje lidstva.
10. 08. 2008 | 22:49

Hana Brixi napsal(a):

- VK-Can, vlk, Zdeněk Rosenblum, Jan, kmotr, a další

Vaše diskuze o politických systémech s tématem naprosto souvisí a je velmi přínosná. Připadá mi zajímavé odhalení historických kořenů existujících politických systémů a posouzení jejich vhodnosti pro současný, již značně odlišný a navíc rychle se vyvíjející svět. V tomto směru je zajímavé sledovat, jak rychle se čínský politický systém v posledních letech vnitřně (hlavně uvnitř KS) přizpůsobuje. Američané na rozdíl od Číňanů nevidí potřebu zlepšovat svůj politický systém. Současná hypoteční krize a veřejná nespokojenost alespoň navozují úvahy o možnosti zlepšit systém ekonomický.

Ohledně EU - mám obavy, že veřejná diskuze je pod vlivem různých demagogií a tlak veřejného mínění v mnoha evropských zemích zatím směřuje proti tomu, aby se EU postupně přenesla přes problémy "tržiště" a jednala efektivně ve směru evropského (a světového) veřejného zájmu.

Vliv Číny - jsem přesvědčena, že hospodářský tlak Číny může západnímu světu (západní veřejnosti i západním "kapitalistům") prospět, pokud budou odpovědí investice do vědy, výzkumu, školství, kultury a celkové konkurenceschopnosti, a taky do právních a institucionalních rámců, které by lépe usměrnily fungování trhů (včetně těch finančních) a pomohly navodit racionální politiku a lepší politickou kulturu.

A ještě malou poznámku: Určitě není přínosné zaujmout stanovisko "buď Čína nebo USA" ... to jsem rozhodně svým článkem neměla v úmyslu.
11. 08. 2008 | 05:50

vlk napsal(a):

PAní Brixi

ta diskuse je taková proto, že jste primárně dala dobrý blog a že zde schází majitelé ideologických brýlí.

Pokud jdeo EU, nevěštím jí osobně nic dobrého. Je t sice absolutně nejlepš projekt evropských dějin, ale bude zničen ambicemi a ješitností malých lidí. Vždycky je snazší bořit než stavět a lidi od svých politiků rádi slyší,že za jejich potíže může někdo jiný. Vdaném případě Brusel. A lokální politikáři toho plně využijí. Příkald y sna d netřeba uvádět. Takže unie bud e soustavně oslabována.A vržena do nicotnosti. A malí politikáři , kteří s e o to postarají budou následně říkat - vidíte, my jsme vám t o říkali. Jako bych ho viděl.

Odpověď Číně..... žádná z evropskýc zemí nemá sama šanci. Ať bud einvestovat , kolik chce. Čína bud e mít časem dostatek prostředků si koupit ve světě cokoliv. Pokud nenarazí na mantinely vlastní zkostnatělosti cnetralizovaného systému, nemáme šanci . S naším individualistickým přístupem. Jak napsal ostatně velmi precisně a fundovaně Zdeněk Rosenbaum, Mimochodem- pane rosenbaume, vaše příspěvky jsou vždy supertřídou. Docela yb s emi líbilo,kdybyste měl samostatný blog,.Mylsím, že Vám p. Stejskalem byl už i nabídnut. Je škod a,e jste to neakceptoval.

A vymezení buď Čína nebo USA...Zatím ještě ne. Ale časem k tomuprostě musí dojít. Dojd e ke klasickému střetu o trhy a zdroje. Objí je omezené. Velmi s eobávám, že k téhle konfrontaci směřujeme. A není pochyb o tom, že Čína USA dožene ekonomiky. Není ani sporu o tom, že je dožene , o něco později,kapitálově. A podle mne je dožene i technologicky... A máme na problém zaděláno.

Tohle je přesně to, co vyčítám mocným našeho civilizačníhookruhu. Vyměnili suverénní světové psotavení za krátkodobé,kvartální profity.
Je to stejně dobrá výměna jako ta,kd e prvorozená syn vyměnil své prvoroznetcví za mísu šošovice.
VK Can

Příteli , už jsme u nás měli i menšinovou vládu..Oposmlouva. A byla to dost hrůza. čských podmínkách jde o variantu,kdy bezzudně rabují oba partneři a nikdo není schopen jim čelit.

Rozdíl není v systému. Rozdíl je prostě v politické praxi. a ta je u nás katastrofická.Ostatně, vždyť je to zřejmé i tady na blozích.
11. 08. 2008 | 14:11

VK-Can napsal(a):

Zdravim pani Brixi.
Jsem velmi rad, ze se ucastnite debaty.
Je to velmi dulezite a mnoho autoru jinych blogu toto bud zanedbava nebo podcenuje.

Jako autorka blogu mate mimoradnou moznost a rekl bych i povinnost z teto debaty dostat to maximum. Pro vsechny zucastnene.

Nyni k nametu.
Myslim, ze Cina ma stesti na v poradi druheho schopneho presidenta. Dovolim si rici, ze mimoradne schopneho.
Malo lidi si uvedomuje, jak obtizne je drzet takovy kolos, jako je Cina pod kontrolou!

Jednou jsem v pracovni debate, kdy jsem mel trochu problem presvedcit par ucastniku o rozdilnosti mezi vedenim podniku, ktery ma 1000 zamestnancu a podnikem, ktery jich ma 25, pouzil prirovnani dopravnich predpisu.
Prestoze dopravni predpisy jsou stejne pro cele Ontario, jsou daleko jinak vymahany v Torontu a jinak v malem mestecku!

V Torontu jsou dopr. predpisy vymahany daleko prisneji a jsou daleko vetsi pokuty, protoze pri velikosti mesta, to jinak nejde, aby zde nenastal dopravni chaos!
Totez plati i pro vedeni zemi spolecnosti nebo statu.
President Ciny si muze dovolit opatreni, o kterych president Ceske republiky ani nemuze uvazovat a take opacne!

Myslim, ze je treba lidi s timto faktem seznamit, aby mohli lepe posuzovat urcita opatreni a situace.
Rozhodne si myslim je nutne zacit s tim, seznamit obyvatele clenskych zemi EU s tim, aby byli schopni videt, co je dulezite pro zachovani narodni identity a co se musi podridit zajmum EU.
Pokud se toto nevyresi, zustane EU jen tim "trzistem"!

Mnoho Evropanu si stale jeste neuvedomuje, ze blizko toho evropskeho trziste se stavi velky obchodni dum zvany Cina a kousek od neho se davaji zaklady druhemu,zvanemu Indie!!
Jakmile se tyto dva obchodni domy rozbehnou, tak "stankari" na trzisti EU budou mit tvrdy chleba !
A mnoho z nich to neprezije a stanou se prodavaci v tom obchodnim dome, aby se uzivili!

Co se tyce otazky USA versus Cina? Cas pracuje pro Cinu a oni to dobre vedi!
Bohuzel, myslim, ze v blizke budoucnosti na nejakou dobu USA prestanou byt dominantnim hracem a stanou se jednim z hracu!
Na jak dlouho ? Otazka s dosud neexistujici odpovedi! Muzeme jen spekulovat a hodne doufat!
11. 08. 2008 | 20:44

VK-Can napsal(a):

Pro Vlka.
Vim o "horke" debate u sousednich blogu o Rusku a Gruzii.
Podle meho prilis brzo na nejake zavery. Je tam dosud hodne koure a prachu. A take lzi na obou stranach!

Mrzi mne, ze jsem se nevyjadril o principovych rozdilech mensinove a koalicni vlady srozumitelne.
Sam jsem nemel dost dlouho jasno o volebnim systemu v Cesku.
Nevedel jsem, ktery system Cesko prijalo. Politicky system jsem znal.
Cesko nikdy mensinovou vladu nemelo a nemuze mit. Zadna zeme v Evrope nemuze mit mensinovou vladu. Cesko, stejne jako zbytek Evropy, ma vzdy koalicni vladu, kde jedna strana ma bud hodne nebo malo min. kresel podle vysledku voleb.
Ovsem stale vladnou OBE, nebo vsechny strany, tim, ze si rozdeli min. kresla.
Proto muze vzniknout v koalicni vlade neco jako "Oposmlouva".

V mensinove vlade stale a vzdy vladne jen JEDNA strana. VSECHNA ministerstva jsou obsazena cleny stejne strany. I kdyby meli jen o jednoho clena v parlamentu vice!
V mensinove vlade nemuze vzniknout zadna "Oposmlouva".

V koalicni vlade jsou za zavrenymi hlavnimi dvermi otevreny vedlejsi dvere na ruzne zakulisni "dohody" a čachry.
Vyhody a nevyhody uz jsem se zminil.

V mensinove vlade "dohody" s oposici, jsou zalezitosti verejne znalosti. Jakekoliv dohode predchazi debata v parlamente a nekdy nez dojde k volbe, tak se delaji dohody. Pred zraky a slechy verejnosti.

Vim, ze mate na mysli čachry mezi stranami, ktere delaji politici po celem svete. Zde v Kanade (a v USA) to nemaji lehke.
Je zde velka medialni konkurence a tak zurnaliste to hlidaji jako ostříži.
Cas od casu neco "proleti pod radarem", ale mnoho toho neni!
Drive ci pozdeji nejaky cmuchavy zurnalista "chytne stopu" a pak je to uz jen otazka casu, kdy to praskne!

Zda se zde deji svinstva? Na to muzete vsadit rodinne sperky, ze ano, ale mnohem "mensi" nez to, cose deje v ceske politice.
Zkratka to chvilku vezme, nez se vymeni pohrobci starych nomenklatur!
Zatim z toho, co sem "prosakne" k nam, tak bych rekl, ze Cesko ma dost "tunelu" na jeste jedno metro.
11. 08. 2008 | 21:50

vlk napsal(a):

VK -Can

nechme tadyna otm blogu Gruzii spát. Tu ponechme blogům specializovaným.

A musím konstatovat že dne s s e v názoru lišíme.

Menšinové vlády v Evropě existují. Dlouhodobě například v Dánsku. Tam je to téměř normální.

Pokdu jd e o ČR, pak Zemanova vláda byla skutečnou menšinovou vládou. Byla asestavena z členů jedné strany. Soc dem. Dokonce i oposmlouva odpovídala vaší definici. Regulovala, co obě strany smí a nesmí.

Tohlle vše je i podle vašich zvyků. Rozdíl je v aplikaci. U vás jsou politici hlídáni. A musí lecos dodržovat. Tohle v Čr j e bohužel jinak. Tady je ring volný a smí s etamvšechno. A voliš je zatrubku. A media? Prostě nestydatě fandí svým barvám. Tedy - v systému forálním chyba není. Praxe je drtivá.

Myslím, že jste to přesně definoval v posledním odstavci.

Mimochodem,mrkněte na blog pana HvížĎali o Schwarzenbergovi.Víte,já jsme zažil od Listopadu hodně zklamání. Ale tenhle pánje zdalek a největším.Ale to už jsme zas na jiném blogu.
11. 08. 2008 | 22:37

VK-Can napsal(a):

Pro vlka.
Na tu mensinovou vladu je Váš pohled stejne dobry jako můj.
Takze to u toho nechame.

Na ten blog pana Hvizdali jsem se mrknul.
Neni co dodat k tomu, co pisete od dvou osobach nebo osobnostech pana knizete Schwarzenberga.
Kdysi jsem myslel, ze on je nejlepsi clovek ve vlade.
Je ovsem prekvapive, aspon pro mne, proc tato dvojjakost?
Domnival bych se, ze to nema zapotrebi.
Zrejme asi ma.
12. 08. 2008 | 02:52

vlk napsal(a):

VK -Can

co s e týče pana Sch. skutečně nemohu sloužit nějakou informací nebo rozumnou fabulací. pro mne je totálním zklamáním.

Řekl bych, že i u něj funguje mňačkovské AKo chutí moc! Prostě mu chutná. Na stará kolena. Nic jiného mne nenapadá. Žiju v iluzi, že s Řebíčkem, Topolánkem, Kalouskem a podobnými přeci jen nesdílí ekonomické motivy.

Kouká, že jsem absolutně nepoučitelný...
12. 08. 2008 | 23:17

Zdeněk Rosenblum napsal(a):

1) Článek paní Brixi je - alespoň pro mě - dalším potvrzením naděje, že vážná témata mohou - i dnes - zaujmout dostatečné počty spoluobčanů, kteří se tak či onak, nejsouc zcela pasivní, podílejí a budou podílet na nějaké formě usměrňování dění a to i ve věcech věřejných.

Prostředí Světové banky ve Washingtonu, MMF, jejich nejednou měnící se instucionální směřování i atmosféra "v koridorech" i v terénu ("on the ground") tak, jak se jednotlivé projekty v různých částech světa realizují, to jsou také užitečné lekce, v záměrech a skutečných výsledcích, nasazení a kvalifikací implementačních týmů, atd. Každopádně vítám to, že se stala blogerkou (nejlepšího českého portálu na blogy?) Aktuálně.cz a těším se na další, potřebám orientování se ve světě relevantní, pohledy.

2) K diskusi USA-ČLR, kterou článek nastartoval: ČLR podle posledních zpráv v průmyslové výrobě USA předstihne již příští rok, o 4 roky dříve, než uváděly předchozí prognózy.

Zajímavé na tom je, že v roce 1990 ČLR představovala jen 3% světové průmyslové produkce. Příští rok bude ČLR "jedničkou", se 17%, USA druhé se 16%. Ano, urychlenou změnu v relativním postavení obou zemí má v nemalé míře na svědomí padající kurs dolaru.

Když vidím presidenta Bushe, jak po bohoslužbě v protestanském kostele v Pekingu (zoufale?) bodře poplácává všechny, kteří jsou v jeho dosahu, nemohu si nevzpomenout na plachý styl jeho otce, bývalého ředitele CIA, také velvyslance v ČLR poté, co Nixon (v rámci kontrování paktu SSSR-ČLR) "otevřel dveře" do této Říše středu. Na Bushovi je, už celý rok, vidět strach a snahu zachránit co se dá, počínaje image, kterou prezidenti po opouštění Casa Blanca v análech historie mají. Polovzdělanost, rigidita (pohodlná setrvačnost) v interpretacích některých zásadních děni, to tradiční lokomotivě demokracie západní civilizace neprospělo. Navíc za situace - díky nové globální konkurenci a neuchopení některých základních věcí jeho týmem - s akcentovanými strukturálními slabinami amerického (a anglosaského?)systému, zdá se napáchalo škody, včetně více než pár biliónů (tedy tisíců milard) dolarů, tedy větší než 2 nebo 3 bilióny přímých a hlavně nepřímých škod, které zpsobil v přímých nákladech údajně jen 300.000 USD stojící teroristické atentáty a masakry nevinných 9-11.

Hlavně pro USA (spoléhající, díky požehnání geograficky "new frontier", tedy milióny hektarů panenské země a přírodních zdrojů, navíc chráněného oceány), ale i pro EU je a hlavně bude výzva Dálného Východu stále patrnější, třeba i v tom, jak relativně úspěšně třeba USA, EU, ČLR zvládnou efektivitu výroby, inovaci, rozpočtovou disciplínu (kde sociální výdaje v EU, zbrojní výdaje v USA jsou nemalým podílem koláče na dělení), když ČLR začne nejejen více vyrábět, ale také VYVÍJET, kdy firmy, daňové úřady, atd. ve všech těchto zemích budou muset řešit dopady cen, jako barelu nafty za 200 USD a ostatních surovin reflektující skutečnost, že po 700 letech dominance Západu, k příslovečnému stolu přichází, historicky "naráz", dvakrát více lidí, kteří navíc dokážou mnohé co my, k tomu bez relativně nákladné pohody víkendu na chalupě, s neuvěřitelnou pracovitostí, zaujetím, ano i tvrdostí - viz. bojová umění - a hlavně tradicemi kolektivismu, víceméně dobrovolnému, konfuciánskému atd. podřízení individuálních preferencí "vyššímu" zájmu.

Dnes již víme, že internet ani OH centralistické a nedemokratické vedení ČLR nezměníl. Stejně tak rostoucí konsumerismus, expanze středních tříd, studium statisíců Číňanů v USA atd. Naopak konsensus je, že ČLR změnila internet a třeba mandaríni MOV jsou rádi, že show je velkolepé, daleko největší v historii, nevadí jim (jako bodrá gesta v Pekingu rozdávajícímu Bushovi), jak ÚV KSČ vybral z mas všechny ty nespočetné miliardy. (pokrač.)
13. 08. 2008 | 12:12

Zdeněk Rosenblum napsal(a):

(dokončení)

Jak jsem psal jinde, matra: demokracie + svobodná média + neplánovaná neviditelná ruka = (zejména dlouhodobá) ekonomická prosperita, kterou po Adamu Smithovi, London School of Economics, Whartonu, Wall Streetu a the City, "objevila" i naše, údajně "echte a konzistentně liberální" hlava státu a po něm to s gustem opakuje jeho mladá garda v CEPu, CEVRu, LI jaksi - masivně? - nesedí, jakkoliv nám mainsteramová média nebo lidská setrvačnost nepomáhají v seznámení se se skutečnými údaji, ikdyž by to také pomohlo novým pohledům a možná poupravením našich tradičních představ jak věci fungují.

Podstané přitom je, protože nejen obyčejní lidé, ale i celé ekonomiky a společnosti trpí válečnými konflikty, že kmen Han, tedy zcela dominující etnikum mnohonárodnostní (asi 50 etnik) ČLR (které jsme také mohli vidět pří zahajovacím programu OH a jedni splnili slib, že udělají výbuchy v Urgujsku) byl a historicky je NEMILITANTNÍ. Tedy že spíše než navlíct si mundur, osedlat koně, jít do ciziny bojovat, raději pracují 24-7. To je, kromě vytváření ekonomických hodnit, podstatná, dobrá zpráva ze vzestupu ČLR.

Jako denacifikované Německo, postcísařské Japonsko, po maovi pragmaticky se orientující ČLR zdá se - jen v mnohem větším měřítku a tedy i dopadu - vydat se trvale na cestu vítězit nad světem ekonomicky. A po skoupení naftových polí v Africe, Jižní Americe, ochotných dodávkách nafty Iránem, Ruskem, rud z booming Australie, ČLR nebude mít žádné větší problémy zaplatit Rusku požadované ceny za zdroje, možná i území daleko za ty sporné hranice o které se předbyznisový SSSR a ČLR historicky nedavno i bily.

Z hlediska Evropy, kterou - relativně k USA - měli radši, protože věděli, že nakonec nebude "dělat skutečné potíže", jak Hitler, tak Brežněv a teď ČLR: Vzájemné potírání se české pravice a levice, domácích a "emigrantů", východní a západní Evropy, atd. atd. tváří v tvář výzvám jako admistrativně, plánovaně, ideologicky a hlavně nacionalisticky, vědomím 4.000 staré kultury sjednoceného gigantu jako je ČLR, nejsou pochopitelně, hlavně dlouhodobě, optimální způsob vybití energie, zdrojů, upírání pozornosti.

Dálně-východní výzva, v případě ČLR, nejen měřítkem, ale kombinací kolektivismu a centralismu, evidentně bezprecedentní, rozhodně nabízí příležitosti přehodnotit některé tradující se koncepce.

3)Závěrem děkuji za velice laskavé komentáře dannyho66 i vlka, který mě navíc připomíná jak jeho vlastní, tak JUDr. Samkové-Veselé atd. kladná hodnocení a doporučení, abych zde také měl svůj blog. Po jisté odmlce, kdy jsem se sem příspěvky teprve nedávno vrátil mohu slíbit, že v tomto ohledu budu teď kontaktovat pana Stejskala a navážu na jeho nabídku, o které se vlk zmiňuje.
13. 08. 2008 | 12:13

vlk napsal(a):

Zdeněk Rosenbaum
jsem rád, že jste změnil názor.Jakkoliv to pro mne znamená, že k VAšemu případnémublogu buud moci napsat většinou asi tak maximálně jednu větu ve smyslu - Vytihnul jste to naprosto přesně.

Protože přesně takhle mohu okomnetovat Vá š dnešní vstup!
,-)))

Ale O.K. naprosot hloupých, ideologických slátanin je i na Aktuálně .cz přehršel.
A soukromě ještě dodám, že jsme zvědav , co bude obsahem Vaší kráátké osobní vizitky...
13. 08. 2008 | 21:11

vlk napsal(a):

Omluva, mám toho za sebou dneska docela dost. Což není důvod pane Rosenblume, abych nenapsal správně Vaše jméno. Omlouvám se.
13. 08. 2008 | 21:12

Paul,r.v.55 napsal(a):

Pánové a dámy,moc Vám děkuji za tuto diskuzi,konečně jsem pochopil k čemu je dobrá znalost českého jazyka.Uctivě děkuji!
16. 08. 2008 | 10:00

Prorok napsal(a):

USA se stim pesimismem vyrovna tak jak to delala poslednich 30 let.Vyhlasi valku nejakemu slabemu statu.
21. 08. 2008 | 01:18

Helča napsal(a):

Paní Brixi,panu VK-Can,panu Vlkovi.Vaše články jsou velmi zajímavé a poučné.Myslím,že by
je měli číst hlavně naši páni politici a ne se mezi sebou ne-smyslně napadat asnažit se ještě
ukrást co se dá.Myslím,že Čína je další velmoc,která bude brzy
chtít ovládnout svět,jako ty ostatní velmoci,jak prorokovala Sibila.
25. 08. 2008 | 13:09

Camellia napsal(a):

Pohodu a pokoj v duši Vám želám.
Občas sa tu zvyknem rada zastaviť prečítať si zaujímavú tému a násednú diskuziu.
Skladám hlbokú poklonu všetkým zúčastneným na tomto blogu.Bolo to pre mňa veľmi zaujímavé a poučné čítanie.Ďakujem.

p.Stejskal,pre Vás patrí tiež tá poklona.
Odvádzate výbornú prácu.Ešte som netrafila na ešte jednu takúto stránku,kde sa takto slušne v skutočnosti dikutuje.Bez urážok a znevažovania.
25. 08. 2008 | 13:56

hanabrixi napsal(a):

Děkuji za Vaše milá slova, paní Camellia. Zcela s Vámi souhlasím v ocenění práce pana Stejskala.

S přáním všeho dobrého,

Hana Brixi
25. 08. 2008 | 14:12

Weatherman napsal(a):

Dobrý večer,
se zájmem jsem si přečetl tuto rubriku (trvalo mi to dobrých 35 min) a jsa překvapen některými reakcemi bych rád přispěl svou troškou do mlýna. Většina hlavních věci zde již padla, takže se omlouvám pokud se budu opakovat:

- čína jde kupředu a společně s ostatními zeměmi vytváří protipól USA i celé G8, v diskuzi se podle mě zapomnělo na arabské země, které (na rozdíl od předešlých zkušeností ropných šejků) masívně investují do "západních" firem a investic, vč. ruských a čínských. Kromě toho se tady vytváří další centra moci, hlavní či periferní(zmiňovaná Indie, ale i Rusko, Indonésie, Brazílie a další).

- ad tisíciletá kultura - sice je pravda, že v USA je evropská civilizace jenom cca 500 let, ale předtím tam byli Indiáni a před "americkými indiány" z asie tam byli další... V Egyptě byla taky před několika tisícilety vyspělá civilizace a posledních 400 let, se o Egyptu dá mluvit spíše jako o správci Suezu a výletním centru. Na druhou stranu Čína ve své minulosti má mezi jednotlivými dynastiemi také několik století zcela černých, kdy byly paláce převráceny, vypáleny, vládci zabiti a ženy znásilněny /když jsme u toho Kosova - ženy nepřítele jsou znásilňovány již od pravěku, pouze v posledních několika desítkách let se tak masívně děje pouze v dobách válek a konfliktů - sám jsem feminista, ale tohle je skutečnost, která je bohužel objektivně dokazatelná/, takže ona Japonská okupace ve 20 století nebyla ani z poloviny tak hrozná jako Kublaj chán o pár století před tím, či některé mezery mezi dynastiemi před několika tisíciletími. Na druhou stranu číňané nejsou žádná neviňátka a s ohledem na mou osobní zkušenost jak s Čínou, Indií, USA nebo krátkou návštěvou Ruska, považuji etnické čistky prováděné číňany za srovnatelné pouze s čistkami Stalina nebo na stejné úrovni Polpota /co se týče intenzity, ale co se týče kvantity Čína je podle mého odhadu na tom v tomhle žebříčku jednoznačně nejlépe a vede/. Pokud některá z pro komunisticky smyšlejících pisatelek měla poznámky o USA (afghanistan, indiani a pod.), tak vyvraždění Indiánů v 19 století je úplná legrace vedle toho co dělali a dělají Číňané u sebe doma s nečínskými kulturami. Na druhou stranu je to složitější, protože se číňané chovají hrozně i k vlastním lidem a milion mrtvých není v mysli číňana žádné velké číslo a v zásadě je to spíše jenom statistika. Konec konců čínští komunisté se inspirovali Stalinem a aplikovali to na své již tak bohaté čínské tradice. Co bylo však i pro číňany nové je fenomén Kulturní revoluce, která byla specifická pro komunisty a revoluce požírala své děti (ve srovnání s čínou jsou francoužští jakobíni hodní strejdové, kteří se jen trošku mračili, ale jinak neškodní - číňan se usmívá, klaní se a usekne Vám hlavu mačetou). Každopádně kultura velké číny je v čínanech hluboce zakořeněna a pisatelka měla v tomto pravdu, ale hodně pokřivenou, protože čínané jsou plánovači, nesnáší improvizaci, kreativitu nad standardní míru /dokonce proto mají čínské úsloví ve smyslu přijatelné míry náhodných vlivů, rozuměj kreativity/ a ve svém důsledků fungují jako parní válec nebo rusové ve WW2 (stylem nás mnogo). Na druhou stranu americká civilizace stojí na civilizaci evropské a přestože evropané jsou v amerických kolonií teprve 500 let, neznamená to, že všechny tyto kolonie jsou kulturně staré max 500 let. Podle mého názoru práve USA a Kanada čerpají z politického a kulturního prostředí evropy nejvíce a zároveň ji dodali potřebnou dynamiku a vůli po vítězství /a ono zminované poměřování penězi je jenom logickým výsledkem protestantské kultury zaměřené na výkon a práci - kdo víc pracuje, má víc peněz, správný křestan pracuje, takže kdo má víc peněz, je správnější křestan - kdyby severní ameriku kolonizovali katolíci jako jižní ameriku, tak by USA a Kanada byli také mnohem blíže maňana). Z tohoto pohledu se domnívám, že vykřiky ohledně nekulturnosti USA apod, jsou výkřiky do tmy a stejně můžeme mluvit o nekulturnosti Evropy jako celku, starého Říma nebo Egypta, nebo i Číny, kde jednotlivé etapy an sebe taky vždy nenavazovali a čínané je pak provázali až v historii /asi jako my Sáma a Přemyslovce :) /
Ono vůbec s tou kulturou a dobyvateli je to v číně obtížné, protože jak je čínanů mnoho, tak jediné mongoly, kteří je dokázali vojenský dobýt, zase dokázali úspěšně kulturně asimilovat, take je otázka nakolik krátká opiová nadvláda některých evropských zemí nad čínou by se dala vítezstvím, protože trvala jenom pár desetiletí... :)
25. 08. 2008 | 22:51

Weatherman napsal(a):

- s kolegou z kalifornie souhlasím skoro ve všem, sice jsem nežil v SF, ale pouze rok na Floride a v LA /univerzita, konzultant pro středoevrospký prostor/, ale můj dojem byl velmi podobný
- bodů na které jsem chtěl reagovat bylo mnoho, při čtení se mi ruka na klávesnici cukala, ale nakonec jsem se to snažil shrnout do několika bodů, které vyplynuly jak z mé osobní zkušenosti v USA, tak i v Číně (10 měsíců, projekt) - zde můžu potvrdit, že pokud číňani chtějí, platí jako v dubaji nebo kataru a i lépe, ale na každého západního expata nasadí jednoho až dva domací, kteří se jej snaží kopírovat a získat maximum know how. Měl jsem krátkodobý kontrakt a ani jsem ho nechtěl prodlužovat, poté co jsem si vydělal na byt v Praze jsem se vrátil, protože být v Shanghaji bylo dost hrozné (doporučuji si přečíst euro a zážitky čínského draka, jinak manažera PPF :) ).

- ad čína a problémy - skoro všechy padly, životní prostředí, politika jednoho dítěte /to má katastrofální dopad i na okolní státy jako Vietnam, Laos apod., kde číňané kradou holčičky jako nevěsty/, ostatní národnosti apod. Pod tímhle kotlíkem se přítapí víc a víc, co tu však nepadlo, je obrovská surovinová závislost Číny, kterou se teď snaží skupováním nalezišť čehokoliv v Africe, JV Asii a jižní americe a když se k tomu přidá zvyšující se spotřeba číňana, tady si myslím, že názor DB byl hodně podněcen a ani státní kapitalismus s velkými možnostmi státních nařízení to s tím nebude mít snadné, už ted vzniká vrstva která nemá jedno auto, ale dve auta v garazi jako v americe, takže si představte 3 mld aut - to je aspon trh.. :).

- co se týče inovativního výzkumu a nových technologií, jsou myslím usa daleko vepředu, ale problém s čínou je, že je brzy okopíruje a za dvacet nebo třicet let je pak začne sama produkovat, když je neukradnou sami číňané, tak jim pomůžou rusové (v Petrohradu jsem slyšel dobrý vtip, že nejvíce patentů v rusku každý rok podá KGB :) ).

No nic, jsem nějak své dojmy rozepsal a omlouvám se, že to bylo tak napřeskáčku, snažil jsem se do toho neplést jiná témata, ale přece jenom globální svět nebude bipolární (USA vs. Čína), ale hlavních center moci bude zcela jistě během pár let několik /angloameričané, rusové, číňané, arabové, indové a možná i další/... :)

W
25. 08. 2008 | 22:53

Pepa Řepa napsal(a):

Vlku, máte absolutní pravdu.
Pan Rosenblum je asi to nejlepší, co tady je.

Při čtení, tak brilantně formulovaných vět někoho, kdo vidí jednotlivé problémy v souvislostech a přitom je naprosto srozumitelný a konzistentní, se nesluší vtipkovat.

Jen číst a nešoupat nohama.
26. 08. 2008 | 14:38

vodník Kebule napsal(a):

Američan si naříká - a k čemu to povede? No k maléru. Protože burzy se bohužel už dávno nechovají podle reálného vývoje ekonomiky, ale podle očekávání! A pokud se bude dlouhodobě a programově očekávat průšvih, tak k němu taky opravdu dojde. Ami teď ze všeho nejvíc potřebují někoho, kdo by jim nalinkoval světlé zítřky, zářivou budoucnost a šťastnou perspektivu. Jedině tak se zase všechno spraví. A je úplně jedno, jestli to bude jen blábolivý vizionář. Oni (stejně jako kdokoli z nás - ostatně stejně jsou na tom i ti Číňané) potřebují hlavně tu naději. I naší vládě vyčítám nejvíc ze všeho právě to, že horizontem jejího uvažování je v lepším případě datum příštích voleb, v těch horších případech pak pouze datum jejich příští výplaty. Jenže jsou věci, které krátkodobě plánovat nelze. Za čtyři roky nevypěstuješ ani jeden vlašský ořech. K tomu, abych ho já mohl sklízet,musel tu vizi a naději mít už můj děda! On jen chtěl a nevěděl, jestli se mu to povede. Jako frajer se teď (protože mám) můžu tvářit já. Ale je důležité vědět, jak k tomu došlo, abych mohl totéž udělat pro své děti a vnuky. Všichni potřebujeme naději a pěkné sny. Opravdu je potřebujeme!
29. 08. 2008 | 08:40

Jenda napsal(a):

Pěkný článek k zamyšlení i diskuse.

Opravdu si nemyslím, že má smysl srovnávat platy nebo ekonomickou úroveň. Nevidím příčinu rozdílného pocitu ani v genech států. My také dnes nejsme nespokojeni s životní úrovní nebo vládou. /My jsme nespokojeni s každou vládou/.Ta nespokojenost obyvatel USA i naše je podstatnější . Uvedu to na příkladu olimpiády. Kdyby se v Praze uskutečnila olimpiáda - měli bychom z toho radost? Takovou radost jako lidé na ulicích v Pegingu?Nemluvím o penězích-mluvím o pocitu sounáležitosti. O pocitu, který se objeví nebo neobjeví v každé naší diskusi. Opakem je pocit nesnášenlivosti, jež by bez zásahu Pana Stejskala zničila každou diskusi. Nejen diskusi,ale i možnost spokojeně žít.

Této nesnášenlivosti /možná z dob studené války - nevím/ je u nás a v USA mnoho. Čína se chová tak, jako by snad ani žádné nepřátele neměla,a v tom je úžásná síla.
30. 08. 2008 | 21:55

Senks napsal(a):

Celé jsem to přečetl. A nezbývá než souhlasit s většinou. Jen přidám, že vnitřní problémy Číny (už zmiňované) budou obrovské (budou odpovídat množství populace, jejich potřebám a problémům). Nové generace nebudou takové oddané jako dnešní (již byla zmínka o novodobých dětech zbohatlíků), budou vzdělanější, více individualistické. A to bude méně prostoru pro dnešní direktivní až autokratické řízení. Časem dle mého úsudku proběhne velmi podobný vývoj jako v USA, západní Evropě a jaký dnes probíhá u nás. Nakonec si stačí otevřít noviny ze 60.-80. let. Ekologické a sociální potíže se v podstatě kopírovaly přes kontinenty. Jen poněkud později. Proč si nemyslet, že podobně to proběhne v Číne? A tento proces oslabí čínský hrot, který se nám dnes zdá příliš ostrý (ve smyslu národnostním, ne monopolním). Prostě Čína bude spotřebovávat velkou část energie, co dnes věnuje expanzi za své státní hranice, na řešení svých vnitřních problémů. A pokud dojde k tomu, že tvorba zisku spekulací /stejně jako dnes v USA/ se stane vzorem pro "úspěšnost" měřenou penězi, bude Čína ve stejné situaci, jako dnes USA. Jak zní otázka? Možná:"Zvládne Čína do té doby skoupit celý svět?" Znáte ještě nějakou jinou nebo lepší otázku?

Omlouvám se všem, kteří čekali úvahu velmi hlubokou, podloženou podrobnými znalostmi historie, ekonomiky a sociologie. Tohle byl jen náhled laika snažícího se zobecnit množství historických i dnešních poznatků z uvedených oblastí. A to jsem se nedotknul odhadnutých důvodů, proč je v čel USA pan Bush a proč se chová jak se chová, zda vůbec reprezentuje voliče, nebo jen úzkou skupinu olejářů, co mu zařídili kampaň. komu se v USA hodí jejich vnější konflikty, proč se namáhali v Kosovu a ne v Gruzii.... Je toho mnoho. A času je tak málo
31. 08. 2008 | 12:44

seo motivation napsal(a):

I havent any word to appreciate this post.....Really i am impressed from this post....the person who create this post it was a great human..thanks for shared this with us.
http://antonfkip.com/objek-...
http://antonfkip.com/seo/se...
http://antonfkip.blogspot.com
http://antonfkip.is.edu
http://ebloging.com
http://seogoblog.com
http://miss925.com
http://si-oot.blogspot.com
http://seogoblog.com/belaja...
13. 10. 2009 | 22:19

Cheap puma shoes napsal(a):

http://www.pumaforever.com
puma shoes online
06. 11. 2009 | 05:30

cartier cpcp napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
24. 03. 2010 | 07:07

replica tag heuer napsal(a):

Interesting thing!
Good recommended website.
just want to add a comment
30. 03. 2010 | 06:44

Breguet watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
12. 04. 2010 | 04:13

omega watches napsal(a):

very happy to come here
13. 04. 2010 | 10:06

JARLE HALSNES napsal(a):

Hobart se ptá, kde bych chtěl raději žít, jestli v USA, nebo v Číně. Těžká odpověď, nevím, zda by se mi chtělo do Číny a doufám, že nikdy nebudu muset do USA - mezi těmi pablby bych skutečně žít nemohl.
18. 10. 2011 | 13:13

uggs napsal(a):

Palatable assignment! I agree with your Blog and I will be back to check it more in the future so please keep up your work. I love your content & the way that you write. It looks like you have been doing this for a while now, how long have you been blogging for?
21. 11. 2011 | 16:19

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy