O autorovi

03. 02. 2008 | 13:08
Přečteno 26076 krát
Články a příspěvky do diskuze na tomto blogu píši pouze a jenom sama za sebe, pro radost, z touhy být doma v české společnosti a ve snaze občas něčemu dobrému pomoci. Příspěvky diskutérů jsou pro mě zdrojem poznání. Díky!

Pracuji ve Světové bance a jako poradkyně pro Světovou zdravotnickou organizaci a Dětský fond OSN. Posledních 15 let pomáhám reformovat veřejné výdaje a sociální politiku v zemích Evropy, Asie, Severní Afriky a Blízkého Východu. Výzkumná a poradenská práce mě zatím zavedla asi do třiceti zemí na pozvání vlád se zájmem o reformy veřejného sektoru.

Vystudovala jsem finance na MIT (Cambridge, Massachusetts) v roce 1999, ekonomii a veřejnou politiku na Univerzitě Princeton v roce 1995, a fyziku na Masarykově univerzitě v Brně v roce 1990/91 (Mgr./RNDr.) Mou nejznámější publikací je asi kniha Government at Risk (Oxford University Press).

Mým přechodným domovem se stal Washington a Peking. Ráda vzpomínám na dětství v Karviné a Prostějově. Ve volném čase čtu současnou českou a čínskou prózu, cestuji v rozvojových zemích a sleduji, jak jejich rychlý rozvoj dále ovlivní mezinárodní politiku a ekonomiku. V současné době mluvím česky, anglicky, francouzsky a čínsky. K němčině, italštině i ruštině a hlavně do krásného koloritu Evropy a života v Česku se ráda vracím.

Na prvním místě je v mém životě samozřejmě rodina. Jsem vdaná (manžel Ivan) a mám dvě děti (Garyk *2001 a Gordan *2002).

Mé články na tomto blogu najdete zde a napsat mi můžete na hanabrixi@hotmail.com


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vodník Kebule napsal(a):

No komentář tu sice byl, ale asi se nelíbil, tak ho smázli. No nevadí, zkusím to jinak. Haničko, skutečně vám závidím, co jste ve svém věku všechno stihla a opravdu nestačím žasnout, jak jste dokonalá. Kdyby všichni byli tak schopní, krásní a chytří jako vy, byl by svět jako květ!
16. 04. 2008 | 15:12

panna z ciny napsal(a):

znam hanu, jsem take v cine.
citim jako vodnik kebule. kez by takovych schopnych, chytrych a krasnych bylo vice. hano, mate vas profil tez v anglictine? rada bych ho tady v pekingu poslala svym znamym. jsem na vas hrda a jsem rada, ze jste take ceska.
22. 04. 2008 | 02:59

ex-pat napsal(a):

Problém madam Brixi bude asi také v tom, že v Česku vystudovala pouze fyziku, ale finance a ekonomiku v U.S. Takže věci doma vidí z jiného úhlu, pokud je vůbec vidí. Na dětství v Karvinné pouze dojatě vzpomíná. Není divu. Je známo, že akademici a poloviční intelektuálové, kteří se podílejí na formování tézí všeho druhu, a tyto dodávají "ready-made" politikům , nemajícím na zamyšlení čas, jsou od reality často velmi vzdáleni. I tak člověka překvapí, že dáma, která prošla tak významnými vzdělávacími institucemi uveřejní v médiích, ve svém mateřském jazyce, tak povrchní úvahu. Nejhodnotnější otázka, kterou klade je : "Neměli bychom na našich médiích a politicích žádat odpovědněší přístup?" Rozhodně ano. Velmi by nám všem pomohla radou, jak na to? Jak zabránit tomu, abychom neopakovali chyby těch "pokročilejších" zemí, a pokud ještě možno se vyhnuli těm závratně rychle narůstajícím společenským problémům západní Evropy, které jsou výsledkem nedomyšlených, momentálních řešení ekonomického růstu a pošetilým pokáním za takto získané ekonomické výhody (kolonie, otroctví, zámořské investice a obchod - což se navíc naši zem vůbec nemusí týkat). Britové jsou v depresi a nejvíce ze všeho se bojí budoucích etnických konfliktů, Francouzi utíkají do svých vísek a děsí se svých 7 miliónů arabů, ti Holanďané, kteří mohou před svými pčistehovali prchají do ciziny, Španělé jsou z nich nervozní, Italové neví co s nima, i Švýcaři už pomýšlejí na ústup do hor... Po smrti manžela Brita (akademika) a celoživotním putování v cizině se zde s obavami rozhlížím. S kýmkoli navážu řeč v rodném jazyce, líčí mi své obavy velmi graficky a důrazně. V podobném duchu jako většina komentářu zde. Co s tím? Můžeme s ještě zachránit, nebo už je všechno ztraceno, protože jsme menší, slabší, chudší, hloupější...? Každý se jen ptá, jak je tohle možné!?
Jak nám to ti jen politici můžou dělat?! Kdo jim radí?
(Mimo jiné, jak jistě víte, Madam Brixi, ono i těch katastrofálních následcích "globalizace" je napsáno dost knih od renomovaných autorů.)
29. 04. 2008 | 13:35

petragelbart napsal(a):

Dobry den, zdravim z Cambridge a mam prosbu: mohla byste neco napsat o Detskem fondu OSN a o Vasi praci v tom smeru? Me by to zajimalo a ostatni ctenare snad take. Diky! :-)
19. 05. 2008 | 21:22

hanabrixi napsal(a):

Dobrý den a děkuji za otázku o UNICEF, paní Gelbart.

Tradiční obasti práce UNICEF jsou popsány na http://www.unicef.org

Co mě zavedlo do UNICEF je jeho nový směr práce, totiž strategická pomoc zemím v reformách sociální politiky. UNICEF tuto problematiku vidí především z úhlu dopadu sociální politiky na děti a ženy.

Mějte se hezky.
24. 05. 2008 | 14:28

Stanislav Hošek napsal(a):

Vážená paní
Vaše návrhy na řešení nic nového nepřinášejí. Dokonce ani žádná nová fakta Váš článek neobjevil.
Již v roce 1990 mně tehdejší ministr zdravotnictví v nezávazném osobním rozhovoru řekl, že technologie zdravotnictví je již tak vyspělá, že kdyby se na léčení vynakládal celý státní rozpočet, že i tak by nebylo možné poskytnout všem lidem péči, kterou již umíme. A jak všichni víme, pokrok v léčení roste exponenciálně a jeho nákladovost ještě s vyšším koeficientem.
Takže závěrem. Lidstvo si musí vybrat, buďto bude válčit, nebo se léčit. To jsem již za posledních patnáct let napsal alespoň desetkrát. Žádná jiná cesta z oné krize není. Pragmatickou pravdou je, že to válčení je levnější, jak již mnohokrát prohlásil například Egon Bondy. Ten tvrdíval, že jedinou cestou, kterou sledují globální světovládci je obrovská redukce počtu lidí na planetě.
Cynismus? Pouze zdánlivě. Globální elity se tak skutečně již prakticky chovají.
S osobním pozdravem stařík z Karvinska.
31. 05. 2008 | 10:17

MG napsal(a):

Pane Hošku, z Vás vyzařuje hlavně neuvěřitelná samolibost (někdo by řekl zase - a nespletl se taky - pocit, že nejste dostatečně uznáván)
Principy udržení vysokého zdraví do pozdních let jsou v zásadě velmi jednoduché. A.. málokdo je chápe...
29. 08. 2008 | 10:03

Mejla napsal(a):

Paní Brixi by prostě všechno řešila zřízením dalšího úřadu. Co také čekat od celoživotního úředníka......
21. 12. 2008 | 22:24

Sladký napsal(a):

Ideologie je protéza,která lidem neschopným samostatně a kriticky uvažovat nahrazuje myšlení.V praxi se většinou projevuje v podobě několika otřepaných,častým užíváním naprosto zfrázovatělých primitivních pouček , v něčem vzdáleně připomínajících reklamní slogany. Je známo,že lidé prostší,jednodušší mysli nutně potřebují co nejjednodušší,co nejsrozumitelnější obraz světa,pokud možno černobílý.
Právě k této skupině lidí se obrací vychytralí darebáci a jim sloužící výrobci hesel.
Vy ideologii nepotřebujete,paní Hano,a také ji ve Vašich příspěvcích nenacházím.Jsou podnětné,čtu je se zájmem a potěšením.Patří Vám za ně dík a uznání. Pište je dal,prosím,a nenechte se odradit neomalenými útoky ideologických primitivů,kteří se i na diskusích k vašim příspěvkům určitě občas objeví.
27. 06. 2009 | 07:50

wedding dresses napsal(a):

We're also happy to work with corporates as well, inasmuch as they're ready to embrace a little bit of change. Put it this way. We'll work with intrapreneurs as well as entrepreneurs.
17. 08. 2009 | 17:53

louis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
18. 08. 2009 | 11:29

louis vuitton outlet napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
19. 08. 2009 | 18:39

vuitton napsal(a):

Impregnace krovů a dřevěných konstrukcí proti dřevokazům a ohni. Ušetřete za rekonstrukce!
16. 09. 2009 | 17:26

replica napsal(a):

Výstavy, aukce, komise, obrazů, grafik i plastik od předních umělců!
16. 09. 2009 | 23:21

lampion napsal(a):

Vy umíte čínsky? Jak dlouho vám trvalo se to naučit? Jak známo je to složitý jazyk. Obdivuji lidi co umí cizí jazyka. Jakými jazyky ještě mluvíte(kromě češtiny)? Díky
11. 10. 2009 | 21:19

hanabrixi napsal(a):

- lampion - čínsky jsem se naučila, ale ne dokonale.
Dokonale ale asi nezám žádný jazyk, i když několika se domluvím a snad i obstojně vyjádřím :-)
15. 10. 2009 | 10:36

Samostatnost Moravě napsal(a):

Haničko,
musím se pousmát nad Vaší šikovností.My starší pánové ovšem víme jak to s celkem pěknými blondýnami chodí.Takže než jste začala odkvétat šla jste z po.... funkce do funkce.Žádné zábrany.Nyní Vás aktivní minulost vynesla do nějakých oblak.Pokud se snažíte o nějakou reformu doufám že tak maximálně linkujete okraje v sešitech.Dál bych nešel.Nechte to pánům.Přece jenom mají rozum na rozdíl od ženského reflexu.
18. 02. 2010 | 11:42

http://www.kw61.com/replica-montblanc-wa napsal(a):

adda
29. 03. 2010 | 07:16

Creditreform napsal(a):

typické pro všechny kritiky českého bordelu je, že vůbec nechápou fungování veřejné správy a nakoecn státu jako celku často navrhují naprosto nesmyslná řešení. Hlavní český problém je výkon administrativy, který se neustále zhoršuje. Za všechny jeden- na krajském úřadě v Pardubicích se musí podávat žádost o zaplacení správního poplatku a bez řádného zdůvodnění není možné nejen zaplatit poplatek, ale ani dokonce žádost o jeho zaplacení podat.
15. 04. 2010 | 23:11

Felix Edmundovič napsal(a):

Rusové se Kaczynskému pomstili za pojmenování jednoho varšavského náměstí po čečenském prezidentovi Dudajevovi.
15. 04. 2010 | 23:18

pozorujici napsal(a):

Pani Brixi,

vazim si Vas a Vaseho usudku. Zaujaly me Vase uvahy o Cine a zdravotnictvi v TV diskuzich. S potesenim ctu Vase blogy.

Preji Vam vsechno dobre.
09. 02. 2011 | 08:45

paja napsal(a):

Moc rád bych věděl z čeho je Hana Brixi živa, abych si mohl udělat obrázek o tom jaký má vztah k finační kondici našeho státu. Vlastní Hana Brixi nějaké závazky České Republiky? Tyje její konto v souvislosti tloustnutí dluhu ČR? Vlastní Hana Brixi akcie podniků zaměstnávajících občany ČR, třeba i nepřímo?

To jenom abych si udělal obrázek o její motivaci vykládat nám tu to, co nám tu vykládá.

Za případnou odpověď děkuji.
23. 05. 2011 | 08:04

pgjed napsal(a):

Paní Brixi,

Včera jsem OVM slyšel vaše povídání o zaměstnanosti žen. Když jsem slyšel část, ve které jste se rozhořčovala nad tím, že POKULHÁVÁME V MÍŘE ZAMĚSTNANOSTI MATEK S DĚTMI DO 3 LET, bouchly ve mě saze a zařval jsem na váš účet několik velmi nespisovných výrazů. Byť jste to neslyšela, omlouvám se. Nicméně na tom že vaše názory v této věci jsou naprosto neuvěřitelné až šílené. Pokud nechápete, že vše je v lidském působení zaměnitelné a nahraditelné, jedině role matky, rodičky a vychovatelky (společně s otcem) dětí, je nejenom naprosto nenahraditelná, ale že na kvalitě, s jakou matky v moderní euroamerické společnosti tuto roli plní závisí zachování a rozvoj této společnosti, NEMÁTE VE SVĚTOVÉ BANCE A PODOBNÝCH INSTITUCÍCH CO DĚLAT! Pokud nechápete, že jádro problémů, ve kterých se současná euroamerická společnost nalézá je právě v potlačení a deklasování role mateřství jako druho nebo třetiřadé až za kariérou a vzděláním, jenom škodíte této společnosti. Navíc je to póza, prázdná, bezobsažná, zástupná škodlivá, která se vůbec nezakládá na pravdě. Na příkladu naší rodiny a mé paní, která byla s dětmi 8 let doma, mohu jednoznačně doložit, že i velmi pečlivá, rodině a mateřskému poslání oddaná matka, může po mateřské doplnit a rozšířit vzdělání a absolvovat desetiletí trvající zářnou manažerskou kariéru, ve které se dále plně realizuje.
23. 05. 2011 | 10:52

siven napsal(a):

v clancich jsou vysvetleny hlubsi problemy ekonomiky i spolecnosti........
16. 07. 2011 | 03:46

Viktor napsal(a):

Krásný den paní Brixi,

gratuluji k Vašim úspěchům a z komentářů, které jsou zlostné si nic nedělejte, patologická sedlina je všude.

Viktor
12. 11. 2011 | 11:25

Josef Kabát napsal(a):

Paní Brixi, co si mám představit - v rámci popisu činnosti UNICEF - pod pojmem: "...strategická pomoc zemím v reformách sociální politiky..."? Něco jako Vietnam? Korea? Chile? Columbie? Irák? Afgánistán? Sýrie? Lybie? Malawi? JAR? Rhodesie? Mozambik? Eritrea? Sudán?
17. 12. 2011 | 05:19

Dag. napsal(a):

Paní Brixi, vy patříte mezi bankstery, a proto Vaše názory mohou jít tam kam odejde tento systém. Jste důkaz, živoucí, že vzdělání nemá nic společného s intelektem a morálkou. Klaus v sukni. Za víc slov Vaše názory nestojí.
20. 12. 2011 | 19:21

Jindra napsal(a):

Autorka je jedna z dobrodinek, které nás chtějí za peníze OSN, tedy i naše vlastní (přispíváme), spasit. Nikdy nic nedělala, než že cestuje po světě a rozdává své zkušenosti. To ten svět dopadne.
08. 03. 2012 | 11:40

Petr napsal(a):

Vážená paní, dejte si sem nějakou novější fotku. Když Vás pak vidím v TV, nemůžu Vás poznat...
13. 06. 2012 | 12:45

born65 napsal(a):

Je smutným dokladem současné bezradnosti vlivných tohoto světa, že i expertka Světové banky se uchyluje k takto obecným, povrchním, idealistickým poučkám... Neskutečné zklamání.
09. 06. 2013 | 19:09

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy