Podílem na pomoci eurozóně přes MMF můžeme získat více než ztratit

12. 12. 2011 | 16:26
Přečteno 26202 krát
Dočasné poskytnutí části devizových rezerv České národní banky Mezinárodnímu měnovému fondu není dobročinností ale pojištěním do budoucna.

Rizika a náklady jsou pro Českou republiku minimální. Evropská stabilita a záruka pomoci MMF v případě potřeby jsou neocenitelné.

Co můžeme ztratit?

Co hrozí 90 miliardám korun, které by se měly dočasně přesunout z devizových rezerv České národní banky do Mezinárodního měnového fondu?

Riziko, že by je Fond nevrátil? Že by zadlužené evropské země nesplatily půjčku Fondu?

To je téměř nemyslitelné. Jsou naprosto vyjímečné případy zemí, které by nesplatily půjčku Mezinárodního měnového fondu. Nesplatit půjčku MMF znamená ztratit přístup k finančním trhům, ztratit možnost financování jakýchkoli dalších schodků veřejných financí a umísťování státních dluhopisů.

Půjčky od Mezinárodního měnového fondu mají senioritu. To znamená, že splatnost úvěru MMF má přednost před splatností ostatních závazků.

Ušlý výnos?

Těžko. Možnosti pro výnosné nerizikové investice devizových rezerv dnes téměř neexistují. Tradiční investice devizových rezerv do dluhopisů federální vlády Spojených států amerických nejsou v dnešní době ani nerizikové ani výnosné. Jejich AAA rating se stává minulostí a čistý úrokový výnos klesá k nule.

Omezení veřejných výdajů nebo nárust veřejného dluhu?

Nikoliv. Veřejný rozpočet, jeho výdaje nebo schodky a splácení veřejného dluhu nemá s využitím devizových rezerv nic společného. Česká národní banka (stejně tak jako nezávislá centrální banka v každé jiné vyspělé zemi) se na financování deficitu veřejných financí a na dluhové službě nepodílí a podílet nemá. Jestli ČNB poskytne nebo neposkytne část svých rezerv pro MMF nebude mít žádný vliv na naše veřejné finance.

Půjčka MMF z devizových rezerv ČNB zůstane z platebněbilančního hlediska jejich součástí a nezvýší zadluženost ČR. V rámci platební bilance dojde ke změně struktury aktiv ČNB a vzroste pohledávka vůči MMF. Aktiva ve formě pohledávek vůči MMF patří k nejméně rizikovým.

Rizika a náklady vyplývající z dočasného přesunu malé části devizových rezerv ČNB do MMF jsou tedy téměř nulová.

Co můžeme získat?

Zapojením se do programu MMF pro záchranu eurozóny můžeme získat snadnější přístup k fondům MMF v případě možné potřeby v budoucnosti a vyšší záruku pokračujícího odbytu pro náš export na evropském trhu.

Nemůžeme si být jisti, že sami pomoc MMF v budoucnosti nebudeme potřebovat

Potíže s platební bilancí mohou potkat kteroukoli zemi. Mezinárodní finanční nestabilita nebo krach evropských trhů mohou ochromit platební bilanci i u nás. V takovém případě může zpřístupnění zdrojů MMF zamezit vzniku krize nebo omezit její negativní dopad na české hospodářství.

Jsme závislí na poptávce po českém exportu na evropských trzích

Česká ekonomika je zranitelná svou otevřeností a závislostí na exportu, a to především na exportu do Německa a dalších zemí Evropské unie. Krach na evropských trzích a tím oslabení poptávky po českém exportu by s určitostí ohrozilo české hospodářství a zaměstnanost.

Pomoc MMF Evropě tedy není „záchranou eurozóny, která se nás netýká“.

Záchrana eurozóny představuje záchranu stability evropského trhu -- tedy potřebného odbytiště pro český export, na kterém jsou naše hospodářství a do značné míry i naše budoucí platební bilance závislé.

Závěr

Dočasné poskytnutí devizových rezerv Mezinárodnímu měnovému fondu je pro nás především nenákladným pojištěním do budoucna.

Jestli máte jiný názor, poskytněte prosím věcné argumenty.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

zdenekpelda napsal(a):

Jsem si oddechl, že ten titulek byl hned opraven...Telepatie zřejmě funguje...
12. 12. 2011 | 16:31

Al Jouda napsal(a):

Vždyť jsem to říkal !
12. 12. 2011 | 16:40

Arnie napsal(a):

Paní Brixi, výborně, naprostý souhlas.
(Spravila jste mně náladu z blogu pana Pírka, o vyhozených pěnězích z okna, viz výše.)
Další otálení a přešlapování nám nic nepřinese - žádné další informace nedostaneme.
Pak už budeme jenom sledovat jak se nám Evropa vzdaluje, bez možnosti být učastníkem rozhodování.
12. 12. 2011 | 16:47

Skogen napsal(a):

Díky za Blog, paní Brixi. Stručné, věcné, jasné vysvětlení argumentů pro.

Obdobný argument proti, je vlastně pouze jeden - totiž, co když se to nezdaří a eurozóna se položí... Pak zřejmě budou ztráty dalekosáhle vyšší, existuje odhad, jaké by ztráty na základě onoho nejhoršího scénáře byly?
12. 12. 2011 | 16:50

Zootechnik napsal(a):

A není náhodou na čase se od Německého pupku odtrhnout?, když jak píšete, půjčka je záchranou stability evropského trhu? Nechce to více snahy v exportu do zemí jako je Rusko, Čína, Indie, Jižní Amerika? Nebo stále budeme čekat jestli sousedé si povedou nebo nepovedou dobře? To je trochu málo .. Navíc země, které jsou zadlužené mimo zprofanovaného Řecka, Itálie, Španělska až po uši najednou kážou jak bude tvrdý bič a jiné nesmysly? To je hodně hodně laciné...
Jen nevím proč má Německo v Budensabank své původní marky pěkně uchované...,. co kdyby se tohle špatné RVHP nepovedlo... ;)
12. 12. 2011 | 16:52

český maloměšťák napsal(a):

Kdepak je asi pam Zbyněk Matyáš se svým spamovacím batohem ?
Kdepak ho někdo naposledy kdo spatřil ? Na kterémto že blogu se činí ?
(Některým nicnežmarodovcům je třeba osvěty jak mezkovi kopanců.)

Dobré otázky. Věcné odpovědi. Dobrý blog. Pokud to bude z dolarových rezerv ČNB, tak účet může být i o nějakou tu miliardu nižší /USD je nahoře/.

Strukturálně se sice nemění nic - v podstatě se klín vytlouká klínem, ale pořád lepší než nic nebo masivní čínské a ruské akvizice významných podniků.
12. 12. 2011 | 16:59

stále rebel napsal(a):

Po záplavě hloupých a demagogických článků jeden rozumný věcný.
12. 12. 2011 | 17:00

Koplkop napsal(a):

Autorka
"Zapojením se do programu MMF pro záchranu eurozóny můžeme získat snadnější přístup k fondům MMF"
Kdy už konečně pochopíme, že fondy jsou cestou do pekel? Snažit se něco zachraňovat a přitom neprovádět reformu, je k ničemu. Socialisty v Bruselu ovládaná Evropa, pokřivený trh různými dotacemi, fondy, odvody a přerozdělováním, to se nedá napravit, to se musí změnit.
12. 12. 2011 | 17:03

český maloměšťák napsal(a):

Zootechnik
Snaha není bohužel koksovatelná. Koksovatelné je jenom uhlí.
Poraďte tedy - jak a s čím na nové trhy - když jste tak chytrý.../"chtělo by to" - kdo, co , jak a kdy "by chtěl" ..../

Tady se, pane Zootechnik, bude investovat do exportu elektřiny - mj. právě do Německa a na stávající trhy EU. Nulový přínos v oblasti diverzifukace exportu.
Na tom je totiž vývar...a jakmile se jednou začne, tak v Kozloistánu Zelném se to dotáhne do konce, i kdyby se tunel Blanka musel propadnout hanbou - že je takový troškař....
12. 12. 2011 | 17:05

Yosif K napsal(a):

Pane Zootechniku - delate jako kdybyste byl prvni kdo si vsiml brazilskych cinskych ruskych a podobnych trhu.

Nejste prvni - vsimli si vsichni. Do Ciny muzete dovazet cokoliv chcete - v ceske kvalite za cinske ceny. Nebo do Brasilie v ceske kvalite za brazilske ceny. V Cine a Braisili si umi vyrobit 99.99% vsech veci co lze vyrobit v CR i doma, a jejich kvalita se kazdy den lepsi. V tom je ten problem.

Muzete vyvezt co chcete za nizke ceny. Problem je na tom exportu aspon neco vydelat. Jestli TOHLE umite - ceskoslovensky proletariat vam mozna i postavi pomnik.
12. 12. 2011 | 17:08

buldatra napsal(a):

…Že by zadlužené evropské země nesplatily půjčku Fondu?

To je téměř nemyslitelné. ..zasvěceně píše paní autorka

To jsem si téměř oddechl.
Jsem už téměř klidný, naše peníze budou téměř v bezpečí, buďme tedy téměř spokojeni.
Ostatně i náš pan premiér jel na tu slezinu téměř s mandátem.
Je to bezva, zas budu téměř klidně spát.

Jen aby se mě zas nezdál ten Renčínův vtip o tom mladým houslistovi.
Jak přišel domů a povídá matce: „ mámo, konečně jsem získal hoknu. Budu druhej houslista na Titaniku“.
12. 12. 2011 | 17:09

Vladimir napsal(a):

Tak podle odborníků - ekonomů celá dluhová patálie vznikla z přebytku peněz ve světě. (Peníze jsou také zboží a jde tedy o jakousi nadvýrobu peněz - finanční krize). Jak ta nadvýroba vznikla ? Jistěže bankovními domy ! Peníze (jak v papírové podobě , tak v cifrách na účtech) vzbikly ne zcela korektními operacemi finančních institucí a podivnou politikou států ..., kdy vygenerovaným penězům ve finančním prostoru neodpovídá reálná hodnota. Oni chtějí finační krizi léčit tím , že STÁHNOU ty přebytečné peníze (do MMF - černá skřínka) - a chtějí je stáhnout od těch chudých, zatímco ony přebytky (neracionálně získané) u těch bohatých ZŮSTANOU !
To je podivné řešení ! To dluhovou situaci moc dobře nevyřeší ..., naopak se ty chudobné státy mohou dostat do potíží, které by neměly ... Dostanou se do naprosté (až oslovské) závislosti na těch bohatších.

Takže ten tah MMF (zřejmě ve spolupráci s jistými kruhy velmocí) je vlastně plánem na získání totální nadvlády nad těmi malými a slabšími !

Je to tichá OKUPACE !

Proto NEPLATIT MMF 90 mld kč !!!
Pokud se eurozóna rozpadne - nude to především problém té eurozóny, a dopady na nás (ČR) budou jen sekundární - kurzové dopady, vypadnutí části ekonomiky (díky špatným kurzům budou některé zakázky předražené, neekonomické ...). Ale to je otázka umění navázání obchodní spolupráce s ekonomikami mimo eurozónu ! (a udržovat ekonomické vztahy mimo EU aspoň kolem 50%).
12. 12. 2011 | 17:10

Yosif K napsal(a):

Souhlasim s pani Brixi - kazda pojistovna neco stoji.
Nakonec i skrblik Merkelova chce jizni proletare trochu pojistit.

Otazka je zda jsou uz jizni proletari vyduseni dostatecne k tomu, aby si snizli poplartske mzdy z 1500 EUR treba na 990 EUR a penze z 80% platu tyreba na 40%.
Pak by se solidarita s nimi asi udrzovala radostneji.......
12. 12. 2011 | 17:12

Pepi napsal(a):

ČR není členem EuroZóny a proto jsem proti pomoci (chudé) ČR bohatším státům EZ.
Jsme pouze členy EU, tak ať nás netahají do "pojištění" států EZ.!
A také proto, že odeslaných cca 90mld.Kč jako pomoc (na kterou bychom si museli půjčit) budou chybět v ČR k zaměstnaná pracujících.!
- Hlavní Problém EZ a EU je rostoucí NEZAMĚSTNANOST a DLUHY se neřeší se od základu.
To je: daňové rájem mimo EU, i v EU, akcie ne doručitele, bankovní a burzovní spekulace s nereálnými penězi vytaženými úroky z reálné ekonomiky výroba/spotřeba, pojišťovnictví, lichva a nesmyslné (falešné) dotace. (kde mám zisk, tam platím daně)
- Co EU nejvíc škodí: NEZAMĚSTNANOST a DLUHY, jako výsledek prodeje předražené nadvýroby NA DLUH, ale finance z úroků zase odtékají ke spekulantům!
-A jak pomoci většinou problematickým státům jihu EZ (ŠP=23%nez., Gr=16%nez.) zvýšením zaměstnanosti. Kdo pracuje může splácet dluhy.
A jak na to?: zdražit turistiku mimo území EU a zvýhodnit turistiku (dotacemi) do jižních států EU (GR,IT,ŠP,PO,BG) jakýmsi "šrotovným" = "turistovným" a také přesunem výroby do oblastí s velkou nezaměstnaností. A k tomu ustavit v EU INVESTIČNÍ BANKU pro podporu výroby... i turistiky v EU...
Řešit zaměstnanost: zemědělství, potravinářství, dopravu (EU železniční), energetiku, strojírenství, stavebnictví, služby, školství a zdravotnictví
a omezit škodlivý vliv: bankovních a burzovních spekulací, pojišťovnictví, LICHVY a neefektivních (nenávratných) dotací na blbosti ale do výroby a zemědělství.!
-
Tak mi připadá že v EU parlamentu jsou jen bankéři a právníci a ti neslouží výrobě ale LICHVĚ ve všech podobách...
chybí tam ekonomové a technici jako i v ČR vládě a NERVáci by jen odíraly důchodce a pracující..!!
12. 12. 2011 | 17:14

aga napsal(a):

Toto je příběh MMF:

http://www.blisty.cz/art/58854.html

Je to dost věcný argument pro tvrzení, če očekávat od MMF pomoc je v lepším případě naivita?
12. 12. 2011 | 17:15

petr napsal(a):

perfektní , jako tento článek byl i dnešní komentář L.Niedermaera bývalého člena ČNB v ČT, který zcela jasně a srozumitelně objasnil výhody a nevýhody vysvětlil případné půjčky z rezerv ČNB. Bylo by jen ku prospěchu ČR, kdyby se prezident republiky místo strašení občanů a vychvalování Medvěděva a Ruska připravoval na pěstování domácí zeleniny
12. 12. 2011 | 17:15

zdenekb napsal(a):

Vladimír:

Pokud se eurozóna, či dokonce EU rozpadne, bude to na nás mít pouze sekundární vliv. Budeme si na tržištích navzájem vyměňovat výrobky z našich montoven kus za kus, při zpěvu národní hymny. Ti mladší mohou dělat hophophop, a všichni mohou pod vousy brblat "my sme to řikali".
12. 12. 2011 | 17:16

Protos napsal(a):

Srozumitelné, bez obezliček. Kdo opravdu ví a zná mi potvrdil, co se já jen domnívám na základě chabých znalostí a zkušeností.
12. 12. 2011 | 17:16

Petr Havelka napsal(a):

Paní Brixi,

děkuju za objasnění mechanismu.

"Půjčky" od MMF bych se nechtěl dočkat. MMF je smutně proslavený v zemích, které se jen zdánlivě dostaly do ekonomických potíží nebo u nich došlo k přírodní katastrofě a ony byly nuceny si od MMF půjčit. Požadavky MMF na "ekonomické" reformy v reálu různé privatizace (převážně korporacím) a oholení státu na dřeň v důsledku propad životní úrovně místních. MMF je plný hochů z Chicaga, dostat se do jejich pařátů je pro Česko hrozivá budoucnost.
12. 12. 2011 | 17:18

Yosif K napsal(a):

12. 12. 2011 | 17:14
Pane Pepi - mylite se - hlavnim probelmem Evropy jsou severoevrospke proletarske platy u jiznich proletaru. Tohle je v principu neufinancovatelne, Sicilan ci Kretan zatim nema ekonomickou vykonnost Holandana ci Sveda. Bezte makat do Svedska, mozna neco pochopite.

A KAM CHODITE NA TY PROTIKAPITALiSTICKE RECI? To mate nejaky marx-lenisticky ci anarchisticky krouzek? Probudte se - neni listopad 1917.
12. 12. 2011 | 17:20

Ami napsal(a):

Paní Brixi,
již dlouho jste se neozvala. Ale už když, tak to stojí za to. Jako vždycky. Pěknej, rozumnej blog. Děkuji.
Připomínám, volby se blíží, budou co nevidět. Místo pro Vás je tam jak šité na míru. Tak co s tím tedy uděláme? Kde začít?
12. 12. 2011 | 17:22

Yosif K napsal(a):

Pane Vladimire, cela situace tisteni novych penez vznikla z potreby socanskych vlad davat proletarum vetsi penze nez unese statni rozpocet.

Ekonomie neni o tom, co je ci neni pro nekoho zaslouzene ci humanni, ale v prvni rade o tom co unese nebo neunese statni rozpocet.

Pokud ovsem po socanskem rozhazovani vypukne inflace, proletari to zase odnesou v prvni rade.
12. 12. 2011 | 17:25

aga napsal(a):

zdeněkb

A pokud se Evropa nerozpadne, čeká nás ráj na zemi za zpěvu Internacionály? Kdo konkrétně, adresně, jmenovitě je pro vás zárukou optimističtějšího vývoje? Když to stejně vše řídí globální kapitál, jak hlásá i Pehe?
12. 12. 2011 | 17:26

hanabrixi napsal(a):

Pane Peldo,

nevím, jestli funguje telepatie, ale ten titulek se mi pořád nějak nelíbí...

Zdravím!
Pane Koplkope,

MMF požaduje reformy jako podmínku poskytnutí zdrojů. Do diskuze o tom, jaké reformy a podmínky pro využití zdrojů MMF požadovat, se Česká republika stejně tak jako ostatní členské země MMF formálně zapojuje prostřednictvím Sboru guvernérů.
12. 12. 2011 | 17:28

zdenekb napsal(a):

aga:

Nic podobného jsem nenapsal.
Každopádně si myslím, že je pro nás výhodnější pracovat na nerozpadu (klausismus! :o) než se radovat z rozpadu EU.
Optimismus si zaručuju výhradně sám. (Podle toho to vypadá...).

ami:

Už dlouho si říkám, že paní Brixi by to na Hradě slušelo... :o)
12. 12. 2011 | 17:29

dl napsal(a):

Dobrý večer paní BRIXI ! To nám česku pěkně radíte do budoucna ! Vy už jste jako ten Sláveček s ČSSD ! Já zase tvrdím že že veškeré takové spolky jako je EU MMF OSN a jim podobné jsou ustaveny jen bohatými a zase jen pro bohaté ! Běžný občan a dan.poplatník s toho nemá žédný profit ! Je to vše jen hra s penězi nadnárodních spolků ! A veškeré spolky jak určitě sama víte miluje jen čert ! Ale samozřejmě to zde nepřiznáte ,proč také když se máte tak dobře ! Fandite si kolporacím dále když chcete to je Vaše věc ale nesnažte se oblbovat národ ! Jste sympatická inteligentní chytrá žena tak pracujte pro lidi kteří Vás obdivují a ne pro ty chamtivé finanční lichvářské spolky ! Dalimír milující mír ! PS: Zeptejte se prosím našeho hradního pána jaký on má na to názor ! Je to přece ekonom a hlavní privatizátor česka !!!
12. 12. 2011 | 17:29

Pepi napsal(a):

Pane Yosif K,
to je pouhá realita prodeje neprodejné předražené nadvýroby na dluh zaměstnancům na vyšší úrok, než je z výroby. A tyto finance (končí ve virtuálních hernách na burze) potom chybí v cyklu výroba/spotřeba aby zaměstnali nezaměstnané..
Je zajímavé, že jak Kalousek snižuje přímé daně bohatým, kteří tím ušetří, tak mu rádi půjčují na státní dluh.. za více než by měli z reálné rizikové výroby!
A doplácíme na to všichni i růstem DPH v korupcí prolezlém ČR-stánu..!!
12. 12. 2011 | 17:29

Kanalnik napsal(a):

perfektni clanek
12. 12. 2011 | 17:32

aga napsal(a):

zdeněkb

Tak to byla velmi nechutná ukázka spinu. Před vámi tu taky nikdo nenapsal nic o potřebě zpěvu národní hymny, a názor, že by bylo lepší, kdyby se EU rozpadla, zdaleka nestojí a nepadá s Klausem. Británie se myslím taky Klausem neinsipruje. Možná by "pro vás" bylo lepší, kdyby se EU nerozpadla, zřejmě tam "vy" máte nějaké zájmy, ale opět jste mi zůstal dlužen specifikaci toho, koho tím myslíte. Pro mne by to lepší nebylo.
12. 12. 2011 | 17:36

José napsal(a):

Kam jsme to, český národe, za těch pár let dostali ? Z málo seběvědomého k namyšlenému ala pan Zootechnik. EU je nám fuk, hlavně, že čerpáme dotace a na těch mají právě největší podíl Němci. Pane Zootechniku, rád bych znal Vaše rozhodnutí jako ev. podnikatele,jestli by jste raději exportoval Vaše výrobky do Číny a jiných zemí prakticky bez marže anebo raději do Německa za cenu, která pokrývá nejméně výrobní náklady - tak, jak naznačuje pan Yosif K. Brzo by jste asi patřil k nezaměstnaným.
Ta infekce, kterou nás nakazil pan Václav Klaus je velmi nebezpečná !
12. 12. 2011 | 17:37

stále rebel napsal(a):

Ve světě si všímají, jak ve střední Evropě ruku v ruce s narůstajícími ekonomickými problémy klesá víra v demokracii.

Central European Shadows
http://krugman.blogs.nytimes.com/2011/12/11/central-european-shadows/
12. 12. 2011 | 17:38

dl napsal(a):

MMF a jemu podobné instituce jsou tvořeny jen na podporu kapitalistů a těch horních deseti tisíc ! Nesouhlas p Klauze s podporou těchto jejich fin.transakcí v Bruselu beru jako jeho výraz kajícího se hříšníka ! Dl.
12. 12. 2011 | 17:41

On napsal(a):

Nebylo by lépe počkat, jak se situace vyvine? Je možné, že kvůli snaze zavést kontrolu a zdanění finančních operací někdo Merkoziho odpráskne a co potom? Navíc v roce 2013 končí licence FEDu na tisk peněz a to teprve bude čoromoro.
12. 12. 2011 | 17:41

Zbyněk napsal(a):

Paní Brixi...
díky krásně napsáno.Nepřijetím EURA hrajeme druhé housle a dnes jsem se dočetl, že pan Singer si půjčku bude dlouho rozmýšlet, takže to vidím tak, že si zahrajeme již pouze v šatně.
12. 12. 2011 | 17:44

hanabrixi napsal(a):

Pane/paní Ami,

zdravím Vás a ráda Vás tady taky zase vidím.

Místo šité na míru? Díky za důvěru. Volby jsou ale boj a ne pohádky o popelce...

Pane Havelko,

pomoci Fondu většinou využívají jenom země, kterým už nic jiného nezbývá.

Netvrdím, že je pro nějakou zemi výhodné, aby byla závislá na pomoci Fondu.

Tvrdím, že je dobré mít přístup ke zdrojům Fondu v případě, že neexistují lepší možnosti záchrany ... což, jak vidíme, se může stát i vyspělým zemím, u kterých takový scénář nikdo nepředpokládal.
12. 12. 2011 | 17:46

Pompeius Magnus napsal(a):

Jsem zděšen, jednak z míry Vaší naivity paní Brixi a jednak z výlevů Vašich přitakávačů.

Když pomyslím, že Vás někteří pasovali na kandidátku za prezidentku, ech, tfuj tajksl.

Sama chcete argumenty, a jaké dáváte Vy:

"Riziko, že by je Fond nevrátil? Že by zadlužené evropské země nesplatily půjčku Fondu?
To je téměř nemyslitelné. Jsou naprosto vyjímečné případy zemí, které by nesplatily půjčku Mezinárodního měnového fondu."

to prosím není argument, ale obyčejná víra, stejně jako to, že Ježíš Kristus chodil po vodě.
"Ušlý výnos? Těžko. "
tak to také není argument, ale Vaše zbožné přesvědčení. Ukrajinští židé věřili že svět je obrovská kulatá velryba-má to stejnou hodnotu jako tvrzení výše.

A když nepřispějeme, krachnou kvůli tomu evropské trhy, na kterých jsme závislí, jak píšete? Vážně, jo? Opravdu? To je ten náš příspěvek tak vytrhne? Že s nimi nic nedělá nesouhlas daleko většího přispěvatele a to Spojeného královstí?

"Nemůžeme si být jisti, že sami pomoc MMF v budoucnosti nebudeme potřebovat"
No, to nemůžeme, zato si můžeme být jisti, že kdyby k tomu došlo, tak nám MMF nadiktuje takovou kůru, že budou mít holou řiť ještě naši prapravnuci.
"Dočasné poskytnutí devizových rezerv Mezinárodnímu měnovému fondu je pro nás především nenákladným pojištěním do budoucna. "
A tady je vidět, že jste zralá na klecové lůžko. ČR se zbaví části rezerv a vy jste ochotna v tom vidět výhodné pojistné? A propos, jste si jista, že ta pojišťovna, co se jmenuje MMF taky bude vyplácet pojištěncům pojištění pro případ pojistné události? Nebo na ně udělá tůdle nůdle, jako většina pojistných domů zde?

Tuším, že kníže Vratislav lezl celý život do brusele císaři a ten ho ne a ne udělat králem. To uherský kolega, Béla tuším, kde mohl, tak s císařem zápolil a za pomoc si nechal platit. A pochopitelně byl králem dřív a ještě dědičným ( berte to s rezervou historici).
Tedy, přispívat bychom neměli nic, a když už, nechme si to prosím dobře, dobře, dobře zaplatit ( ať penězi či smluvními výjimkami). Pro Vás paní Brixi, snad už je doživotní stáž ve Štrasburku, či Bruseli, udělala byste pro tuto zemi lépe, stejně jako Váš oddaný kolega Špidla.
12. 12. 2011 | 17:50

personalista napsal(a):

Maloměšťák vytlouká klín klínem a říká tomu "aspoň něco".
Vy se musíte svému zaměstnavateli vyplácet.
12. 12. 2011 | 17:52

aga napsal(a):

Hlava mi nebere, jak mohou někteří blogeři a diskutéři stále naléhavěji kritizovat negativní úlohu globálního kapitálu na katastrofickém vývoji světové ekonomiky a financí, a přitom jedním dechem sázet na MMF, který má jako deus ex machina zachránit situaci. Kdo jiný než MMF je typickým zástupcem globálního kapitálu? Dozvíme se už někdy od pana Pehe a spol. konkrétní viníky, nebo bude "globální kapitál" jen prostředkem nátlaku a manipulace, asi jako "globální terorismus"? Pro jistotu znovu opakuji link, aby bylo jasné co nebo kdo je MMF:

http://www.blisty.cz/art/58854.html
12. 12. 2011 | 17:52

zdenekb napsal(a):

aga:

Reagoval jsem na názor, že se nás problém EU zase tolik netýká... svou představou o dopadech. Netuše, že právě tvořím "spin".
Pro "nás", bylo myšleno pro většinu občanů ČR.
S tím, že každý může mít pochopitelně své vlastní zájmy...
(přičemž já na EU, její organizace, ani dotace nijak navázán nejsem, když se ptáte oklikou....).
12. 12. 2011 | 17:52

Kanalnik napsal(a):

zdenekb 17:16 :)))
12. 12. 2011 | 18:00

dl napsal(a):

Stale zde píši budme přátelé z ruskem ! Když už se tím zabývá i náš hradní pán tak asi na tom něco bude ne ?? Tam jsou zdroje ,tam je naše česká budoucnost ! Nevěřme stále naivně falešnému západu ! Mnohokrát nas již v minulosti zklamal ,měli bychom si všichni z minulosti konečně již vzít ponaučení ! Dl.
12. 12. 2011 | 18:04

Kimmy napsal(a):

Paní Brixi - mohu se zeptat, co se bude dít s půjčkami, které má od IMF Řecko? Budou půjčky ECB použity na splácení dluhu IMF? Nerozumím totiž větě "Jsou naprosto vyjímečné případy zemí, které by nesplatily půjčku Mezinárodního měnového fondu. "

Je Řecko příkladem takové vyjímky?

Děkuji za vysvětlení.

Kimmy
12. 12. 2011 | 18:06

Martin napsal(a):

Může velevážená paní autorka objasnit, čím by byla potenciální pomoc ČR krachujícím státům prostřednictvím MMF zaručena ? Zatím o žádných zárukách za tento ohromný balík (dala by se za to postavit přímá dálnice Praha-Ostrava) nebyla řeč. Řečičky a sliby o nulových rizicích mě pochopitelně nezajímají, když by nedejbože došlo na krach zmíněných států, tak za řečičky a sliby si nic nekoupíme a i kdyby MMF měla páky to z nástupnických států nějak dostat, trvalo by to mnoho desítek, možná stovek let.
12. 12. 2011 | 18:06

vasja napsal(a):

No totok. Zadlužená EU, bankrotující jih Eurozony, bez vyhlídek na nějaký ekonomický oživení, je přece tak unikátní stav, že jistota paní Brixi se dá přirovnat k "Možná, že příde kouzelník".
12. 12. 2011 | 18:06

Vladimir napsal(a):

ad Yosif K:

Tuším, že se mýlíte !
Kdo tisknul peníze ?
Tahle finanční - dluhová krize začala vznikat asi před 30 (a více) léty.
Tenkrát v USA prezidentoval R.Reagan a v GB M.Tatcherová.
Reagan se později chlubil, že bolševika (SSSR) UZBROJIL ! Jak to vypadalo ? USA dlouhodobě ze st. rozpočtu dávala na armádu obrovské částky - jen o málo méně , než zbytek světa dohromady. Vysoké požadavky na zbrojení dávaly usa i svým kolegům i v NATO. Ale v tzv. socialistickém bloku panovaly různé sociální výhody - dlouhá mateřská dovolená, státní penze, levné zdravotnictví, zdarma školství, péče o děti, bydlení, ....
Západní státy nemohly v takové konkurenci být v těch sociálních opatřeních být pozadu ua bolševiky ... A zbrojit chtěli také ! ... a i když byl kapitalistický systém kapánek výkonnější, ne tolik, aby tohle všechno utáhl ...
Proto už od 80. let bylo na západě běžné tzv. "žití na dluh". Vím to od kolegyně v práci, která měla jakési příbuzné na západě. Bylo prý naprosto normální, že DNES si koupíš televizi (nebo auťák, foťák, cokoliv, ...) a zaplatíš až později ... - to byla politika bank a úvěrových organizací.
Podobně státy měly běžně rozpočtové schodky ... Když jsem se ptal ekonomů, jak se ty schodky budou řešit, buďto krčili rameny nebo mínili, že se to spraví zvýšenou inflací ...
No a ono to nakonec všechno prasklo takto .

O Reagonovi, ani o Tatcherové se nedá mluvit jako o socialistech !!!
A jak to bylo v Itálii, ve Francii , ve Španělsku , v Řecku ?
Ani tam to nebyla záležitost socanských vlád. Je to pustý výmysl.

Peníze navíc se tiskly v USA. Dolar je rezervní světovou měnou a tam nikdo nemohl kontrolovat, jestli tisk peněz odpovídá reálné hodnotě ... A síť fin. institucí byla zaplavena jakýmsi jedem přemíry peněz z USA ...
12. 12. 2011 | 18:08

stále rebel napsal(a):

K hysterii, která se vede proti západní Evropě, k její míře zadluženosti, fráze o jejím konci a podobně.

Tady je graf o zadluženosti Británie téměř 200 let zpět

British Debt History
http://krugman.blogs.nytimes.com/2011/12/04/british-debt-history/
Z grafu je zřejmé, že z dlouhodobého pohledu nejsou dnešní vládní dluhy ničím výjimečným a že například zníněná Británie je na tom docela dobře, a jistě nejen Británie, První republika byla v druhé polovině třicátých let zadluženější než my dnes.
12. 12. 2011 | 18:08

aga napsal(a):

zdeněkb

Provokoval jste zpěvem národní hymny, načež jste se svatouškovsky ohrazoval proti mé přiměřené reakci. Nevím, jak jste přišel na většinu, zmanipulované referendum není směrodatným ukazatelem, voliči, co se nechali opít propagandou o řecké EU idyle, by si dnes radši ruku ukousli. Nehledě k tomu, že "pro" tehdy hlasovalo jen 3,5 mio voličů.

Nepodezíral jem vás hned z materiálních zájmů, lidi jsou fascinováni budováním říší z různých důvodů...
12. 12. 2011 | 18:09

pernik napsal(a):

Hlavně by o tom měla rozhodnout sama ČNB, bez tlaku z vlády nebo parlamentu.
12. 12. 2011 | 18:12

politruk napsal(a):

perník
To je přeci zaručeno Ústavou. Vy o tom snad pochybujete?
Važte slova, človíčku.
12. 12. 2011 | 18:22

Lada napsal(a):

Mame problem.
Jak ho budeme resit?
Vybereme penize?
A potom?
Budeme delat to, co doted. Jen se budeme tvarit, ze jsme zodpovednejsi.

To prece neni reseni. Meli by se zbavit nejslabsich clanku. Jestli ekonomika jadra eurozony funguje dobre, neni dobre ji brzdit pomoci zadluzenym statum. At provedou potrebne zmeny a navazou se na eurozonu jako my.
My bychom take nemeli byt v eurozone, ale jsme na ni zavisli. Chce to silnou eurozonu jen nekolika statu a ostatni s nimi budou mit jen hospodarske vazby. Zadna nesmyslna legislativa.
12. 12. 2011 | 18:23

zdenekb napsal(a):

aga:

Ano, pokusil jsem se v prvním příspěvku o nadsázku, zjevně na mě máte nějakou alergii... nikdo jiný se tak neosypal.
A vyjádřil jsem pouze své osobní přesvědčení, že většině občanů ČR se vyplatí spolupracovat na řešení problémů EU (včetně finančního podílu) než stát mimo a cítit jakousi zvláštní potěchu z toho, že se "jim" to hroutí.
(Ta většina je čistě můj názor, odhad, domněnka. Mohu se mýlit. Nedokladoval jsem to proto žádnými čísly ani referendy...).

Myslím, že opět odbíháme od tématu a zabíráme místo...
12. 12. 2011 | 18:27

český maloměšťák napsal(a):

pernik
Proč ?
Proč by o cíleném použití stávajících dolarových rezerv měla rozhodnout jen ČNB ? To už jde za hranice správy rezerv. To není její job - a ty peníze nevykouzlila ČNB.
To by bylo proti parlamentní - zastupitelské demokracii.
Jde o případ, kdy ČNB plní funkci poskytovatele služeb státu.

Mimochodem - co kdyby se jednou ČNB rozhodla, že z dolarových rezerv uhradí stavbu Temelína nebo rozpočet PORGu na 100 let dopředu ?

Ne, ne - někdy je třeba nechat rozhodnout ty, které za todle /bohužel/ platíme.
12. 12. 2011 | 18:41

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Hana Brixi:
Dík za podrobnější vysvětlení problému. "Dočasné poskytnutí devizových rezerv Mezinárodnímu měnovému fondu je pro nás především nenákladným pojištěním do budoucna." Opravdu? A proč tento Váš názor nesdílí guvernér ČNB? Je méně informovaný anebo je zaujatý?
http://zpravy.e15.cz/domaci/ekonomika/singer-ceskou-pujcku-mmf-bude-cnb-velmi-zvazovat-725242
12. 12. 2011 | 18:42

český maloměšťák napsal(a):

Pompeius Magnus
To byly věcné argumenty ?
Ha, ha, ha......dobrý fór. Babka na trhu má lepší.
12. 12. 2011 | 18:42

Zbyněk Matyáš napsal(a):

´Podle Singera dohody z bruselského summitu navíc celkově neřeší problémy eurozóny jako celku. A částka 200 miliard MMF nic moc nezmění. „Mně se zdá, že ta částka je trošku jako acylpyrin na zlomenou nohu. Nezaškodí, ale zároveň není schopna výrazněji pomoc,“ uzavřel Singer.´
12. 12. 2011 | 18:44

Carlos V. napsal(a):

Vážená paní Brixi, pro finančníka počítajícího s čísly mám pro Vás dvě (a půl) otázky :

1) Koli činí ušlý roční výnos - třeba v porovnání s uložením do něměeckých dluhopisů ? cca 2%, tedy 1,7 miliardy korun čisté ztráty ?

2a) Nevyvolá snížení disponibilních devizových rezerv ČNB nutnost jejich navýšení - tedy vydání dluhopisů ?

2b) Pakliže ano, kolik to bude stát ? cca 4% 3,5 miliardy korun ?

Děkuji za odpověď
Carlos V.
12. 12. 2011 | 18:45

MA-FU napsal(a):

Paní Brixi

Již jednou jsem Vám napsala "Brixi na Hrad" a píšu to znovu.Díky za článek máte stejný názor jako můj oblíbený pan L.Niedermayer .Ing Klaus straší lidi a hlavně=poklonkuje na východ,abychom se uzavřeli Evropě a potom zase zbydou ruské trhy,a nedej Bože zase vazalství!
Díky a přeji Vám vše dobré nejen o svátečním čase.
12. 12. 2011 | 18:46

ghándí napsal(a):

mám jiný názor. věcný argument: žádných 90 miliard nemáme, máme pouze přes bilion korun dluhů. pujčit na záchranu eura by mohla například čína, protože ta si sedí na hotovosti. ale neudělá to, protože činani nejsou blbci a nechtejí o ty peníze přijít.
12. 12. 2011 | 18:47

český maloměšťák napsal(a):

ghándí
Zkuste si někdy ten blog, pod kterým publikujete své banální větičky...zkuste si ho někdy přečíst.
12. 12. 2011 | 18:50

schaba napsal(a):

Mám návrh paní Brixi,půjčíme MMF peníze za všechny,to celou EU položí a my vyhrajeme.
12. 12. 2011 | 18:54

pernik napsal(a):

český maloměšťák

Protože s nimi ČNB operuje, proto by měla rozhodnout.

PORGu ani nikomu jinému nic hradit nebude, protože to není její poslání (to je dáno ústavou a zákonem o ČNB).
12. 12. 2011 | 19:01

skeptický napsal(a):

Jak v té pohádce bitý nebitého nese.

Chápu,že je nemyslitelné,aby někdo fondu peníze nevrátil.
O to nejde.Otázka je ale jak asi vrací peníze fond,který si půjčuje.

Banky v Evropě jsou přecpány americkými penězi,které se ztratily v krizi,a jsou tu proto,aby Evropu zadlužily.
Prachobyčejný finanční blitz.

A bez spolupráce quislingů ve vedení unie a páté kolony ve všech vládách by to ani nešlo.Cameronovi mejou hlavu,jede se dál,veto neveto.

Mám ten dojem,že to směřuje k totálnímu krachu,kde to musí padnout vše najednou včetně Německa.Nebude co jíst.
Teď si ještě postavíme železnici doo gulagů.Ty ještě stojí.
Sázejte brambory.Je to nějak povědomý scénář.
12. 12. 2011 | 19:02

dl napsal(a):

MA-FU Tím že se otevřeme více východu ,tedy rusku nemusíme automaticty zavírat česká vrátka západu ! Ale měli bychom být tím směrem obezřetnější a to vzhedem k minulosti ! Rusové nikdy netoužili po tom vymazat nás čechy a moraváky z mapy světa jako němci ! O slovácích psát nebudu,oni jsou kapitola sama pro sebe ! Klauze jako skalního pravičáka jsem nikdy v oblibě neměl ale v poslední době získává mé sympatie ,protože ohledně EU má ve všem pravdu a že stále více věnuje pozornost výhodu je také správné ! Sám určitě pochopil že spoléhat se na amíky a vůbec celý západní svět je velice ošidné ! Dl.
12. 12. 2011 | 19:03

Cestovatel napsal(a):

Naivita a hloupost paní Brixi mě udivuje. Tě 90 miliard někde bude chybět. A v době hospodářské krize takový obnost do takové blbosti by byl výsměch občanům ČR.
12. 12. 2011 | 19:09

ghándí napsal(a):

maloměšták,
já ten blog četl. paní brixi nechápe, podobně jako obdivovatel hitlera rath, že aktiva a pasiva se nemužou oddělovat. ty rezervy jsou v ČNB z nějakého duvodu a rozhodně ne proto, abychom řeckým duchodcům posílali nenávratné dárečky. euro zachránit možné není a bankrot některých evropských států není možné odvratit. na to nestačí ani MMF. takový dluhy ještě svět nikdy ve sve historii neměl. veškeré zachrané fondy jsou jenom lití peněz do hajzlu a prodlužování a prodražování krize.
12. 12. 2011 | 19:12

kudlanka napsal(a):

Nic nepujcovat, nejdriv by se muselo reformovat svetove bankovnictvi. Tady si kazda banka a kreditka pamatuje pet let zpetne, jestli jste nekdy poslal splatku s 24 hodinovym zpozdenim a uz vam to snizuje skore! Pritom banky nedodrzuji ani sve vlastni predpisy, penize "vymysleji" (na kazdy dolar na svych uctech pujci dalsich 0.90 dolaru v pujckach, penize ktere nikdy nemeli a nevideli) a jeste vynalezavejsi jsou v tom, jak jich co nejvic shromazdit pro jedince, kteri jim stoji v cele. Za rozpoutani celosvetove krize se odmenili v dejinach nevidanymi financnimi obnosy. Celosvetovy bankovni system je shnily od korenu a od zakladu a je treba ho zcela uzavrit (vymytit) a zacit od nuly nekde jinde. Neni mozne provozovat svetovou ekonomiku zavislou na rulete "financnich trhu", ktera je zcela odtrzena od reality a zavisi pouze na lidskem faktoru, neni podlozena zadnou praci ani hodnotou, pouze domnenkami a ocekavanim.
Co to znamena pro Ceskou republiku? Snazit se pokryt vlastni potreby vlastni vyrobou a vypestky a omezit zavislost na celosvetove ekonomice na naproste minimum. Timto postupem se vymyti nezamestnanost a zase zacnou byt lide a ne prachy v centru pozornosti. Ostatne kam jsme se to dostali, ze se vsichni starame jenom o banky a o penize, misto abychom zili spokojene a v klidu! Blaho cloveka by melo byt nasim nejdulezitejsim cilem, ne blaho bank a financnich fondu a jejich "mudrcu"!

Jinak, nic proti vam, pani Brixi, ale neda se od vas ocekavat nic jineho, nez ze budete kopat za sveho zamestnavatele. Kdybyste sedela doma zoufala a bez penez, neferove vyhozena z prace nazor byste mela zcela opacny. A jenom strach z toho, ze byste se mohla i sama octnout v takhle silene situaci vas zene, abyste lidi presvedcovala o sve pravde, ktera pravdou nanestesti ale neni.
12. 12. 2011 | 19:14

dl napsal(a):

Přesně tak Cestovateli !!!
12. 12. 2011 | 19:19

Tic napsal(a):

čípak chleba jíte....
tím vracením si nejsem moc jistý :-))
12. 12. 2011 | 19:26

Tic napsal(a):

teda vrácení 100% a uroku
12. 12. 2011 | 19:32

český maloměšťák napsal(a):

ghándí
Víte jaký je jeden z hlavních důvodů bankovních rezerv ? Když už jste to načal ? Vygůglujte si to.
Ty kraviny o řeckých důchodcích - to je na svěrací kazajku.
Děláte ze seriozních blogů Blesk. Asi záměrně.
On už na vás téměř nikdo neraguje - i má lítost dneškem skončila.
12. 12. 2011 | 19:36

Zacheus napsal(a):

V kadém případě je podle mého názoru naprosto nemorální, aby stát, který není členem Eurozóny, zachraňoval Eurozónu kvůli jejím chybám. Při této logice můžeme za chvíli jít "píchnout" nějakými těmi miliardami také při zachraňování finančního kolapsu v Somálsku. Přes Mezinárodní měnový fond, abychom to pak měli u něho "dobré".

Navíc - výhody, o kterých autorka píše, jsou spíše hypotetické. Platba 89 mld Kč spolu s odevzdáním fiskálních pravomocí anonymním činovníkům v Bruselu je ovšem hrozbou zcela reálnou.
12. 12. 2011 | 19:37

a jak to teda je??? napsal(a):

http://www.cnb.cz/cs/o_cnb/hospodareni/dekadni_bilance/cnb_bilance.html
abrakadabra kdepakkdo chce vzit /vycarovat/ CNB 89mld ? :-))
Nebo jim je v igelitce donese strejda.:-))

a rozvaha ČNB..kterákoli firma s takovou rozvahou by už posílala návrh na insolvenční řízení.
Dluhy a ztráty jako prase a většina aktiv v "cenných papírech". O jejichž hodnotě si zajisté můžeme ve světle událostí posledních let udělat představu.

a pucflek Sobotka tvrdí, že na tom vlastně vyděláme :-))
12. 12. 2011 | 19:38

český maloměšťák napsal(a):

kudlanka
Jistěže fundamentálně problémy nevygeneroval ani český, ani řecký daňový poplatník /poplatník ve smyslu faktickém - že zaplatil , to co má/. A velkou vinu mají globální finanční a obchodní zájmové skupiny , kupující si politiky.
Jenže situaci je třeba řešit ad hoc. Zde - v Evropě, ne na Wall Street nebo na ÜV KSČ /Číny/.

Btw - vemte si , kolika lidem se EU nelíbí - ale stejně zvolí do EP Cabrnocha, Ouzkého, Zahradila, Kožušníka, Bobošíkovou....
A takoví dnes halasí nejvíc - jak je ta EU prohnilá. Vždyť mají to co chtěli.
12. 12. 2011 | 19:40

krajan napsal(a):

Já,jakožto makroekonomický analfabet,se rád dám poučit od odborníků přes peníze a jejich toky,kterých je na tomto blogu přehršle.Smutně však musím konstatovat,že jedni jsou hot a druzí čehý. Takže zase zůstanu nepoučen.Škoda.
12. 12. 2011 | 19:41

zdenekpelda napsal(a):

Paní Hano, vzhledem k tomu, že jako obvykle hledáme místo před dvanáctou pozdě večer pragmatické řešení s cílem najít co nejméně nejhorší alternativu, konstatuji, že jste mne přesvědčila více než Vaši oponenti...Víme, že žádné dobrá volba neexistuje...Já jen přemítám, kde bývají všichni ti teoretici ve chvíli, kdy se láme chleba a soudní dávno bijí na poplach...Kdybychom se vrátili do situace základní buňky společnosti, tedy rodiny, nabízela by se modelová situace, jak se ona má zachovat, dostane-li se mezi dva mlýnské kameny...
12. 12. 2011 | 19:43

skeptický napsal(a):

Donedávna se banky tvářily že pomáhají ekonomice,a bez nich to nejde.Bohužel vyrostly natolik za pomoci politiků, že z parazitů(o altruismus nešlo nikdy),se stávají tyrany.

Doposud parazitovaly.Teď budou vlastnit vše,jak to stojí,včetně půdy a lidí.Stát mít majetek nebude,lidi taky ne,ten se znárodní a předá bankám.Přesněji těm,kdo je vlastní.

V lepším případě feudální systém,v horším otrokářství.Zbavit ae mrtvého dřeva v podobě nemocných a starých,dále myslících a nekooperujících.Církev Mamonu.Se svými přikázáními,svatýi a inkvizicí.
WHO pro kterou autorka pracuje měl na krku soud pro plánovanougenocidu pomocí povinného očkování na prasečí chřipku,omylem cinknutého virem ptačí.60% úmrtnost.Povinné očkování už parlament schválil.Snad to příště vyjde.
Já si taky píšu pro radost.Zadarmo.
12. 12. 2011 | 19:43

Zacheus napsal(a):

.. v každém případě...
12. 12. 2011 | 19:44

Xavier napsal(a):

Argument č. 1:
MMF se zodpovídá jen sám sobě, není kontrolován ani státy, ani vládami, nýbrž centrálními bankami, které jsou namnoze jen prodlouženou rukou soukromého finančního sektoru.
Argument č.2:
Rozhodování v MMF se děje hlasováním, je teoreticky možné, že MMF odhlasuje půjčené rezervy ČR vrátit později, než bude ČR požadovat.
Argument č.3:
Přenesení zodpovědnosti za finanční budoucnost evropské měny mimo instituce a hranice EU je dokladem nedůvěry EU v sebe samotnou. Potom nemá ani projekt společné měny opodstatnění.
Argument č.4:
Deklarovaný cíl - přísnější podmínky pro členy eurozóny (přísnější Maastricht) nic zásadního neřeší, protože lze očekávat, že budou beztrestně porušovány stejně jako v minulosti. fungovalo by to jedině tehdy, pokud budou vlády zemí eurozóny postaveny na úroveň krajských úřadů - tedy pokud bude eurozóna důkladně federalizovaná. Hlavním městem potom bude místo sídla ECB. Potom má smysl jedna daňová soustava, jedna policie, jedna zahraniční politika atd...
"Argument" č.5:
Lepší řešení by bylo euro navázat na komoditní koš - není potřeba centrální banka, měna by zpevnila a snížily by se v důsledku toho i výnosy z dluhopisů silně zadlužených zemí (viz jeden z blogů A. Drobka).
12. 12. 2011 | 19:44

český maloměšťák napsal(a):

a jak to teda je???

http://www.cnb.cz/cs/statistika/platebni_bilance_stat/devizove_rezervy/drs_rada.htm

Tak to teda je. Ještě něco ?

V čem má mít uloženy aktiva ČNB ? V hotovosti - v korunách na BÚ ?

Člověče - víte vy vůbec o čem píšete ?
12. 12. 2011 | 19:46

Antonín Hrbek napsal(a):

1. Jde o půjčku z rezervy ČNB do rezervy MMF
2. Každá půjčka ba měla přinést úroky
3. Rezerva MMF může posloužit i při případných potížích ČR, je jen technickou otázkou zda vratkou půjčky.
4. Hospodaření ČNB nemá nic společného se státním rozpočtem, jak se někteří "ekonomové" domnívají. ČNB je na vládě s jejím pomalu dvěstěmiliardovým dluhem nezávislá.
5. Rezerva ČNB slouží především k případné intervenci na trhu s CZK.
6. Pokud by ČR hrozilo, že poskytnutá půjčka ve výši 90 mld. Kč ohrozí její ekonomiku, tak to dává velmi špatné vysvědčení o její stabilitě. Zatím ji nepoložil ani dluh blížící se 500 mld vytvořený posledními vládami, i když nějaké následky začínají být již patrny.
7. Důležitým faktorem je, že ČR má vůči EU aktivní saldo, to znamená, že více čerpá, než dává. Poskytnutá podpora je vázána na souhlas orgánů EU. Takže je reálná možnost, že poskytnutí dotací České republice bude orgány EU blokováno.
8. Současná struktura ekonomiky ČR vyžaduje, aby ČR měla zájem na stabilitě vztahu mezi EUR a CZK. A CZK není natolik pevná, aby ji případný organizovaný nájezd nepoložil.
9. Mluvit v současné době o "samostatnosti" a "nezávislosti" ČR je vtip na úrovni Dikobrazu. Ekonomika ČR tvoří asi 1,2% z ekonomiky EU z toho je cca 70 % závislá na EU.
10. Závěr si každý udělej sám
12. 12. 2011 | 19:46

český maloměšťák napsal(a):

Děkuji pracovitému Antonínu Hrbkovi, který vše podstatné shrnul.
Já jsem na to moc líný. :)

Mějte se. Jdu se podívat na zprávy - jestli náhodou zase nějaký ministr "protikorupční vlády" není podezřelý z korupce.
12. 12. 2011 | 19:50

Vladimir napsal(a):

ad zdenekb:

Je dobré vzpomenout na Františka Palackého : "byli jsme před unií, budeme i po ní".
Problém s dluhy eurozóny je jistě nepříjemný, ale marná sláva, zavinili ho Francie, Německo, Itálie, Španělsko, Portugalsko, ...
Oni teď hledají, kdo by jim vytrhnul trn z paty. Kdo by zaplatil jejich účet.
Byl to špatně vymyšlený projekt - zbrklý, unáhlený, nedomyšlený ,... a buďto nemysleli na na případy - "co když" , ...
Teď ten špatný projekt chtějí spravovat (látat) zase ti samí, kteří ho špatně navrhli. Jaká může být záruka nebo pravděpodobnost, že ho zalátají dobře ? Já osobně, když mně někdo jednou špatně opraví budíka, už mu ho podruhé nesvěřím ... Jenom blázen je permanentní optimista ...

Chyba byla, že česká ekonomika opustila kdysi takové trhy, jako v jižní americe, ve Vietnamu, v Africe, u Arabů, ..., ba i v Rusku. Bude jenom dobré, když se obchodní možnosti rozprostřou více po světě.
A ... kdysi jsme se odpoutali od centrálního plánování, od RVHP, ... a bylo to skoro ze dne na den (resp. z měsíce na měsíc - i když bych tehdejším politickým managerům Dlouhému a Klausovi za to s chutí nakopal někam ... ), takže věřím, že se s problémy plnoucími s výkyvy eura zase nějak poradíme. No, budeme se chvíli chodit pást ...
12. 12. 2011 | 19:51

zemedelec napsal(a):

Paní kudlanka. 19:14
Co kdyby banky pujčili MMF.Tam je peněz nadmíru a nevědí co s nimi.Jak tahle krize nahrává vývozcům ropy a plynu.Kam jdou ty peníze,přece do bank a pak banky spekulují,investují,až vytváří krizové bubliny.Kdyby peníze zůstaly mezi lidmi, firmami,tak ten koloběh peněz, vytvoří zase hodnoty.
12. 12. 2011 | 19:52

Pepa S. napsal(a):

To Antonín Hrbek

Díky za srozumitelné shrnutí pro a proti.
Nechápu proč tolik hysterie kolem naprosto jasné věci.
To už všichni zamněli, že i my jsme si od MMF v 90.letech půjčovali? Nedlužíme něco například Německu za jejich šrotovné ,
které nás při minulé krizi zachránilo od daleko většícho deficitu než který zařídil všeumělec Kalousek ?
Právě jsem si přečetl zprávu , že vrtošivý stařík který krade pera doporučuje Česku nepůjčovat peníze MMF pro záchranu eurozony . K tomu už není co dodat , že by senilita nebo pokus se zviditelnit za každou cenu?
Myslím , že i kdyby nedošlo k vrácení půjčky / což je nemyslitelné/ tyto peníze v rezervách už stejně nebudou mít žádnou hodnotu a tak to vyjde nastejno a my češi nebudeme alespoň za neseriozní partnery
12. 12. 2011 | 20:11

Xavier napsal(a):

A. Hrbek:
K bodu 9: měřeno dle DPH? A máte někde srovnání podle objemu průmyslové výroby?
12. 12. 2011 | 20:11

skeptický napsal(a):

K vrácení půjčky dojde tím dříve,čím bude vyšší inflace.Pokud to bude jako v Německu,koupíme si za vrácenou půjčku bochník chleba.
12. 12. 2011 | 20:15

Zacheus napsal(a):

Pepa S. Co je na tomto stanovisku senilního?

" Základní povinností vlády je udržet české veřejné finance a výši státního dluhu na bezpečné úrovni. Proto vláda zvyšuje daně, proto provádí rozpočtové škrty, které tvrdě dopadají na občany, zejména na sociálně slabší. Ještě umím pochopit, že opozice, která nenese vládní odpovědnost, lehkomyslně volá po dalším zvyšování našeho zadlužení. Ale vládní koaliční strana, která má v rukou klíčový rezort ministerstva financí, by se k tomuto volání připojovat neměla".

Václav Klaus,prezident ČR ( viz jeho webové stránky).
12. 12. 2011 | 20:16

Xavier napsal(a):

Abych to doplnil, podle žebříčku MMF má větší DPH než my třeba namátkou Řecko,Španělsko, Belgie, Irsko,Itálie...
12. 12. 2011 | 20:17

zemedelec napsal(a):

Pane Hrbek.19:46
Také oceňuji Váš příspěvek.
Když má Nečas takoví strach,jestli pak tam ještě nějaké rezervy jsou,aby náhodou něco nevyplulo na povrch,po tak skvělém hospodaření Kalouska.Přece už jsme prodali určité rezervy ve zlatě,za vlády Tošovského,kdo to schválil a tak podobně o tom Klaus mlčí a teď trucuje,asi ví proč.
12. 12. 2011 | 20:35

český maloměšťák napsal(a):

Zacheus
Senilního na tom je to, že padesátinásobný dokmtor ekonomie neví, že každá rovnice má dvě strany. Tedy výdaje a příjmy státního rozpočtu.
Vláda nezvyšuje "daně", nýbrž zvyšuje DPH.
To, že to pan padesátinásobný doktor ekonomie neuvede přesně - to je mu podobné.
Protože vlády předchozí, kterou tento padesátinásobný doktor ekonomie také jmenoval - daně snížila.
Pan padesátinásobný doktor ekonomie by se také měl nechat zapsat do kurzu, kde by mu vysvětlili co to je kauzaistika - tedy co to je příčina a co to to je následek, - a že když si je poplete - tak to i sním jednou nemusí dopadnout dobře. /třeba při tenise/
12. 12. 2011 | 20:45

aga napsal(a):

zdeněkb

Zdá se, že se svým názorem o prospěšnosti EU pro "většinu" brzy zůstanete jako kůl v plotě. Propaganda evropské nadnárodní věrchušky se čím dál víc vzdaluje od názoru jednotlivých evropských národů (to je zřejmě jeden z důvodů, proč musí být národy rozpuštěny a vypuštěny):

http://www.novinky.cz/ekonomika/253361-bez-evropske-unie-by-nam-bylo-lip-mysli-si-to-polovina-nemcu.html
12. 12. 2011 | 21:01

alvarova napsal(a):

Pane Hrbku, to je naprosto vynikající věcná reakce na věcný a tím i vzácný blog paní Brixi. Děkuji Vám.
12. 12. 2011 | 21:05

Vlastimil Copko napsal(a):

Paní Brixi,

jako laik si myslím, že dluhy některých států jsou už prakticky nesplatitelné.

Na druhou stranu nějaké promíjení státních dluhů by mohlo destabilizovat penzijní fondy, které často investovaly právě do státních dluhopisů.

Cestou k řešení by nemělo být jen roztáčení dalších a dalších půjček, ale hledat spíše taková řešení, která by pomohla pomalu a jistě dluhy splácet.

Proto další nalévání, třeba i sdružených finančních prostředků MMF do předlužených ekonomik, je jen naléváním do bezedné díry.

Podle mého názoru by mohla existovat ještě jedna cesta, ale trochu jako z opačného konce. Ne další zvyšování pomoci jen z venčí, ve stylu kolektivní, nezodpovědné a falešné solidarity,
ale spíše zainteresovat občany toho kterého státu na pomoci vlastnímu státnímu rozpočtu zevnitř.

Zajímal by mě Váš názor na tento můj návrh.

Klesající zájem o dluhopisy států EU by mohl být částečně vyřešen zavedením nového systému ČNDS.

Ve všech státech EU by se zavedl nový - čtvrtý pilíř důchodového systému - na principu ČNDS.

Státy by velmi ušetřily na tom, když by nemusely emitovat v takovém rozsahu státní dluhopisy. Částečně by se tak vymanily i ze závislosti na hodnocení ratingových agentur a nevyzpytatelnosti zejména zahraničních věřitelů – investorů do státních dluhopisů.

Každý stát by si tak samostatně - z úspor svých „finančně zainteresovaných“ občanů - vytvořil svůj vlastní „polštář“ pro financování svého státního rozpočtu, což by vedlo i k postupnému snižování státního dluhu.

Občané každého státu by si pak už sami pohlídali to, aby jim jejich stát, jimi zapůjčené peníze zase beze zbytku a ještě s úroky vrátil.

V případě použití systému ČNDS u našeho státu, by každodenně uložené peníze na přepážkách České pošty byly obratem ukládány na účet u ČNB a část by byla téměř "okamžitě" použita formou půjčky pro financování provozu státu. Když by se například za první rok uspořilo v ČNDS 90 miliard, tak třeba z toho 50 miliard by mohlo být následující rok investováno např. do výstavby dálnic.

Více na www.penzijni-reforma.nazory.cz
12. 12. 2011 | 21:10

BudaFriend napsal(a):

Jeste tam chybi, ze pri pujcovani pres IMF je vyssi pradepodobnost, ze perifierni ekonomiky skutecne uskutecni potrebne, lec neprijemne reformy, nez kdyby tlacila jen EU. To odstrani dlouhodobe zdroje nestability v Evrope a mozna postrci k reformam i CR.
12. 12. 2011 | 21:28

brazilie.in napsal(a):

Argumenty proti jsou 3:
- nepodporovat moralni hazard
- nenechat IMF delat spinavou praci (zeptejte se v Jizni Americe, jak jsou tady nadseni z bratrske pomoci IMF... obvykle jsou zasahy IMF brany jako okupace a Recko to bere podobne)
- pouzivat hlavu; to ze se nakoupi neco jako obligace junk statu a my v tom fondu jsme akcionari, tak to ma byt bezrizikova investice? Vzdyt je jasny ze to padne, az na ten nejvetsi bailout nebude nikdo mit.

x argument proti je, ze tema 90G si kupujeme pristup na evropske trhy do doby nez se to definitivne zhrouti. IMO prilis velka cena, protoze to stejne prijde.
12. 12. 2011 | 21:29

ghándí napsal(a):

český maloměšták
a na co jinýho ty peníze jsou? dají se státum pigs, aby mohly splácet svoje dluhy. vy ale se svým malým a jednoduchým mozkem nechápete, že těmhle předluženým státům pujčují taky zadlužený státy. a všichni si vesele dál pujčují a prodávají na trzích dluhopisy, jak to jde. itálie se modlí, aby si mohla pujčit alespon za urok 7%. takže do jednoho zavitu si vložte informaci, že se všechny evropské státy nadále zadlužují, do druheho závitu si vložte informaci o tom, že evropu příštích 10 let čeká velice slabý ekonomický rust. víc závitů nemáte. merkozy veří v zázrak, že se nějakou tajemnou kombinací zachraných fondů a škrtů podaří zachránit euro a EU. problem je akorát v tom, že EU ani euro takovou cenu nemá. proč to vlastně zachranují? proč za ty peníze radši občanum nepostaví silnice, nebo nemocnice? udělali by líp. většina němců si EU nepřeje. myslí si, že by jim bez EU bylo líp.
12. 12. 2011 | 21:51

donal napsal(a):

paní brixi
dřív než začnete psát články si zjistěte jak vznikl MMF jakou měl úlohu a v podstatě kdy ztratil své opodstatnění a mel zaniknou podle mě to bylo v roce 1971 další vec na kterou byste se měla podívat je kdo za MMF stojí co MMF dnes dělá na ekonomickem poli a komu slouží pokud tady fláknete článek bez těchto znalostí tak si aspon přečtěte odkaz na článek který vám tady dáva aga a možná pochopíte.
12. 12. 2011 | 21:58

Maximus napsal(a):

Paní Brixi, až zapůjčíte MMF sama nějaký vlastní peníz, tak do toho půjdu s Vámi. Navrhuji, abyste symbolicky zapůjčila za ČR MMF 2 mil.Kč, jako vzorný občan se k Vám přidám. Docelam bych to veřejně ocenil. Zatím má náš stát dluh 1500 mld.Kč a ten dluh se stále zvětšuje o schodky SR přes 135-160 mld.Kč (letos) a úroky činí něco kolem 70 mld.Kč ročně! Takže nějakých 90 mil.Kč poslat do díry jako je MMF je přece tak výnosné, že?
12. 12. 2011 | 22:20

Maximus napsal(a):

Tak právě dnes uvedl Kalousek, že příští rok si bude muset půjčit náš stát 243,3 mld.Kč, aby mohl normálně fungovat!!! Tak v této době to může být fatální .....
12. 12. 2011 | 22:32

donal napsal(a):

maximus
stejně všechno skončí v inflační peci myslel jsem si ještě před půl rokem že se to rozjede až za par let ale dnes to vidím tak na rok a budem uprostřed hyperinflace
12. 12. 2011 | 22:39

Cestovatel napsal(a):

Co můžeme získat?

Zapojením se do programu MMF pro záchranu eurozóny můžeme získat snadnější přístup k fondům MMF v případě možné potřeby v budoucnosti a vyšší záruku pokračujícího odbytu pro náš export na evropském trhu.

Haha to jsem se opravdu zasmál. My vložíme peníze do MMF a on nám otevře přístup k fondům. Brixi je jak člověk co skočí z mrakodrapu a ještě ve 30. patře si říká že je to dobré.
Jak víme že MMF použije ty peníze správně? Třeba je promrhá?
Z Brixi mám pocit že chce aby jsme uvěřili že dát peníze na záchranu eurozony je dobré protože to sama chce, protože je sama eurofil který věří že EU je jediná spása.
12. 12. 2011 | 22:47

český maloměšťák napsal(a):

ghándí
Už ve mně nebudíte ani lítost. A se svými mozkovými závity jsem celkem spokojen. Zato ty vaše dva asi nic moc.
Když IMF půjčoval nám - taky jste se vztekal ? Že nás má někdo tahat z bryndy , otvírat nám svoje trhy, uvolňovat technologie, know how....(ne vše proběhlo tak jak mělo - ale na tom mají zásluhu především zdejší dekadentní elity).
Proč za ty peníze nepostaví silnice ? Kdo - Řebíček ?
A zač je budeme udržovat - když si podle vás nemáme půjčovat ? Za vaše dúchodcovské plivance ?
Většina Němců si nepřeje EU ? No nedivím se jim - pokud mají vydržovat takové sousedy jako jsme my.

Příště mě ze svých banálních a nenávistných větiček když tak vynechte - dík...

P.S. Dám vám konkrétní otázku. Jak vysokou očekáváte depreciaci koruny - poté, co by se rozpadla EU a zaniklo euro ? Vzhledem k USD ?
Odpovězte. Jinak bych fakt měl za zoufalce.
Doplňující otázka - jak se bude chovat samostatná ČR ve vztahu k obchodní výměně s Čínou ? Odpovězte - necháme vše "neviditelné ruce " a "ricardovskému modelu blahobytu pro všechny " ? Odpovězte konkrétně - ne nějakou mlhavou frází. Ano - nebo ne - není to moc složité, otázka s uzavřeným koncem /tak 4. třída obecné/.
12. 12. 2011 | 22:48

dl napsal(a):

Paní BRIXI Vás bych na hradě nechtěl ! Vy pracujete celý život pro velkokapitál a to nemá s lidmi co do činění ! Takže pokud bude přímá volba prezidenta tak u mne máte smůlu !!! Dl.
12. 12. 2011 | 22:51

Shabatnikoff napsal(a):

Situace mi připomíná rok 1947. Československo odmítlo Mrashallův plán.
12. 12. 2011 | 22:52

ghándí napsal(a):

český maloměšták,
vy byste se měl spíš trápit myšlenkou jak to dopadne s náma a korunou, jestli se eurozona nerozpadne a jestli se včas nezastaví federalizace. protože to dostane celou evropu včetně nás na lopatky.. rozpad eurozony a bankroty států vidím jako to nejlepší, nejrychlejší a nejlevnější východisko. a pak bude nutné zrevidovat integraci, dát jí jiný cíl a směr. EU potřebuje fundamentální změnu a návrat k národním státům, pokud nechce dopadnout jako zimbabwe.
12. 12. 2011 | 22:58

Yosif K napsal(a):

12. 12. 2011 | 17:29
Pane Pepi, cituji:
"to je pouhá realita prodeje neprodejné předražené nadvýroby na dluh zaměstnancům na vyšší úrok, než je z výroby."

Vas nekdo nuti nasilim kupovat si neprodejneho Mercedesa nabo Bavoraka nebo Skodovku za predrazeny urok? A pak ty penize schazi na zamestnani nejakeho vaguse ze Sherwoodu? Pokud nemate na splaceni, nepujcujte si....... samozrejme chyba je take na strane banky ktera se necha od Vas oblafnout, kdyz ji lzete ze na splaceni mate....... chudym lidem je treba pujcovat co nejmene..... a ti si pak v TV stezuji, ze jim nikdo nechce kvuli zaznamu na blacklistu nic pujcit.......

Nevim nevim, s takovymihle nazory se ten realny socik tezko vybuduje......
12. 12. 2011 | 23:06

Vladimir napsal(a):

ad donal :
Úloha MMF ...
Nyní víme, že někdejší místopředseda MMF - nějaký pan Jackques Groot byl tím dobrákem, který se angažoval v Mostecké Uhelné společnosti - sice na vlastní triko, ale to jméno (!) a vyšetřuje ten případ už pár roků Švýcarská prokuratura a za pár měsíců bude ve Švýcarech soud ... Na lavici obřalovaných zasedne i pan Groot ... Udělal dobré jméno MMF, jen co je pravda, možná v té ctihodné instituci bude ještě nějaké hnízdo, kde se líhnou noví Grootové ...
12. 12. 2011 | 23:12

dl napsal(a):

Oprava ,prez.Klaus ted více věnuje pozornost východu ,to zn.rusku a to v dobrém slova smyslu ! Tak je to správně ! Dl.
12. 12. 2011 | 23:16

český maloměšťák napsal(a):

On ten IMF se přece jen trochu změnil. Od dob východoasijské krize 1997.
Už ví, že se dá hospodářský pokles dovézt. Velmi snadno.
Samozřejmě , že IMF fundamentalisté stále milují škrty v sociálních výdajích, ve výdajích na další veřejné služby...ale skutečně se dost změnil. V přístupu k možným rizikům na kurzové spekulace, k rizikům vyplývajícím z hrozby státních defaultů a zmíněným infikacím hospodářským poklesem.

Není to žádný děda Mráz nebo Ježíšek - spíše takový polepšený Calvera :)) - ale coby garant finanční stability je pro mě mnohem důvěryhodnější než celý vagon Klausů a Kalousků.

Ghándí
Vy neumíte odpovědět anu na takovou triviální otázku ?
Hmm - můj odhad redukuji. Ne dva - jen jeden závit.
Víte jak fungoval TARP ? Víte vůbec co to je ?
Vy si myslíte, že USA zadluženy nejsou ?
Víte komu šly ty propstředky ?
Soukromým subjektům, milý gándhí. Soukromým bankám, automobilkám...a vrací je - postupně je vrací. A GM má dnes docela slušnou hotovost /cash/.
IMF. gándhí - je podle vás bonitnější krachující automobilka - nebo IMF ? Coby dlužník.

Už mě to nebaví. Připadám si jak na přednášce v mateřské školce. Dobrou.
12. 12. 2011 | 23:28

český maloměšťák napsal(a):

http://zpravy.kurzy.cz/286885-muze-trvat-tydny-ne-li-mesice-nez-trhy-spadnou-na-dno/

Gándhí - přečtěte si i něco jiného, než Mladou Frontu nebo věštby paní Silvie.
Brou....
12. 12. 2011 | 23:34

bašata napsal(a):

Také platím do podobného fondu,který se jmenuje Č.P.Díky mé zodpovědnosti jsem od fondu nepožadoval ani korunu.Přesto mě fond každý rok navrhuje zvýšení platby .Tento rok už návrh od fondu hraničil totálním nátlakem.Nedopadne Česká rep. také tak?
13. 12. 2011 | 00:38

Hans5 napsal(a):

Nejsem ekonom, jen obyčejný člověk, který tak nějak cítí, že je na čase zbavit se většiny starých vzorců racionálního uvažování. Vyprázdnit si na chvíli přecpaný pupky nikomu neublíží a možná se na život začneme koukat z trochu jiné perspektivy. Jdi k čertu ekonomický růste a celá superdůležitá Evropo! Hough domluvil jsem.
13. 12. 2011 | 00:55

arnazach napsal(a):

Věřím, že půjčku poskytneme a souhlasím s tím. Ale tvrzení paní Brixí,

CITUJI, "Rizika a náklady vyplývající z dočasného přesunu MALÉ části devizových rezerv ČNB do MMF jsou tedy TÉMĚŘ NULOVÁ." KONEC CITÁTU.

Tak to je tedy síla. Nebo se tak mluví na chodbách Světové banky?
13. 12. 2011 | 01:05

qcko- napsal(a):

Ono těch nemyslitelných věcí, které jsou dnes skutečností, bylo v roce 2008 hodně.
13. 12. 2011 | 01:23

Iaara napsal(a):

>Brixiová "Jestli máte jiný názor, poskytněte prosím věcné argumenty." To jsou Vaše slova. Už tu bylo několik velmi závažných věcných argumentů poskytnuto, proč na ně nereagujete? (Podle mě nejzávažnější z nich jsou ty, které poukazují na dosavadní dopady "léčebných kúr" v případě zemí, jež MMF dostal pod svou kuratelu a také ty, jež naši příliš velkou závislost na trhu EU kritizují.) Zatím jsem viděl pouze reakce na Vaše přitakávače.

A vy ostatní, tukani, co tu nadšeně chválíte tento "dobrý" článek - měli byste si vyjasnit, zda Vám skutečně imponují argumenty (a zda vůbec problematiku chápete!) anebo si tu jenom potvrzujete svou hlubokou nechuť k Rusku a jeho údajnému slouhovi na Hradě!
13. 12. 2011 | 02:04

ivan tomek napsal(a):

Pani autorko, vyborny clanek. Jen bych pridal, ze krome dopadu hospodarskeho je stejne dulezity dopad politicky, a ten ma zase i dalsi dopad hospodarsky.

Postavanim stranou se clovek i zeme postupne zneviditelnuji, ztraceji duveryhodnost a dulezitost, a vypadnou z kruhu se skoro jiste neblahymi nasledky.

To si jiste uvedomujete, ale proste na to v kratkem blogu neni misto.
13. 12. 2011 | 03:25

AC napsal(a):

Hana Brixi

Vy naprosto nechápete co se ve světě děje. Tohle je super extra naivní blog. EU se zhroutí, Evropa (a nejen ona) se "díky" tomu rozvrátí.
Vydáme-li peníze, pak pro ně zorganizujme rozlučkový večírek, jelikož je vidíme naposledy.
S eurohujery se můžete držet za ruce a notovat si jak libo, ale líbivými řečičkami rozvrat nezastavíte. Ten má na svědomí neschopná bruselská byrokracie - od ní se všechno zlo odvíjí.
Jestli tohle nevidíte, jste slepí a prohlédnete až bude pozdě. Evropu znovu rozdělí dráty. Za pár let to poznáte.
13. 12. 2011 | 04:33

BmW napsal(a):

Zánik eura: Součástí dlouhodobého plánu pro společnou globální "Superměnu" kontrolovanou bankstery

by Adrian Salbuchi

Snahy evropských lídrů nasadit chomout řadě rozličných zemí a zavřít je do tuhé finanční klece je odsouzen k nezdaru. Je to ale součástí dlouhodobého plánu pro globální superměnu, která může jenom přínést více strádání obyčejnému pracujícímu lidu.
Otázku, kterou si dneska klade stále více a více lidí je, "Co si pod tím jenom Evropané představovali, když se dohodli, že budou mít společnou měnu pro celou Evropu?"
Této společné nadnárodní měně, vynalezené Francouzi a Němci, kterou nesdílí Velká Británie, ignorují Švýcaři, spravují Němci a přijímá jí zbytek Evropy v blažené nevědomosti, konečně spadla její maska aby odhalila svoji ošklivou fasádu: nemožný mechanismus, který slouží pouze elitním bankéřům, ale nikoliv pracujícímu lidu.
Maskovala hrubé rozpory tak velké, dalekosáhlé a rozmanité jako relativní velikosti, stabilitu, profily, ukazatele, historii, ekonometrii, politiku trhu práce, penzijní plány, průmyslová odvětví a lidské a přírodní zdroje ze 17 států eurozóny, počínaje Německem a Francií na jednom konci stupnice, až po Řecko, Portugalsko a Irsko na druhém.
Jak jsme uvedli v nedávném článku, euro nese datum zániku; možná eurokraté, kteří byli jeho porodní bábou před deseti lety očekávali, že bude žít o trochu déle, možná dokonce nabyde zletilosti. Ale rozhodně věděli, že dříve či později ?uro zemře; bylo odsouzeno k zániku.
Protože euro není cílem samo o sobě, ale spíš přechodné stádium, můstek, experiment v nadnárodní měně odsouzený k nahrazení mnohem více ambiciózní a silnou globální měnou vydanou globální centrální bankou, poslušným spolkem globálních soukromých bankéřů, který se řídí modrotiskem Nového světového pořádku, pocházející od globální mocenské elity.
Problém je dnes v tom, že dopad dominového finančního efektu v roce 2008 na Evropu se dnes rozrostl do faktického finančního cunami hrozící zaplavit celý euro system.A další velké problémy leží před námi!
pokracovani
13. 12. 2011 | 05:37

BmW napsal(a):

Ve skutečnosti dnešní euro problémy nejsou ničím víc než jedna z mnoha variant problémů se suverenitou. Protože když představitelé země nezodpovědně postoupili část nebo celou jeho suverenitu - ať měnovou, politickou, finanční, hospodářskou, soudní nebo vojenskou - měli by si opravdu velmi dobře ujasnit jaké to bude mít důsledky ve střednědobém a dlouhodobém horizontu.

Postoupení národní suverenity, znamená, že někdo jiný, někde jinde, bude dělat rozhodnutí založené na zájmech jiných lidí. Tedy, pokud se zájmy všech shodují, pak jsme OK. Ale jak se zájmy různých stran začnou lišit, potom se setkáváme s mocenským bojem. A mocenské boje mají jednu přirozenou věc společnou: silnější vyhrává; slabší prohrává.
Teď máme velký mocenský boj uvnitř eurozóny. Kdo si myslíte že vyhraje? Kdo bude vnucovat novou politiku - Německo nebo Řecko? Francie nebo v Portugalsko? Británie nebo Španělsko? Německo nebo Itálie?
A to je pouze na veřejné scéně. Také se musíte podívat na více propracovanou, mediálně méně zvýrazněnou soukromou scénu, což je, kde budou přijímána skutečně silné globální rozhodnutí.
Bude nový italský předseda vlády Maria Montiho, sloužit potřebám italského lidu nebo mega bankéřům, kteří zasedají v loži mocné Triaterální Komise, které on sám je evropským předsedou? Stejná otázka platí pro řeckého prezidenta Lucase Papademose, také trilaterální člen. Stejná otázka platí pro všechny vlády členských států EU, kde jsou skutečnými mocipány největší bankéři, průmyslníci a mediální magnáti, kteří sedí na Trilateralní, Bilderbergu, světovém ekonomickém fóru a Chatham House think tanků a soukromí lobbyisté.
Globální elity udělají všechno pro to, aby euro bylo na jeho přechodné ceste k postupnému dosažení globální měny, která posléze nahradí oba, jak ?uro, tak americký dolar. To zahrnuje inženýrské řízené zhroucení obou měn, zatímco se buduje cihlově žlutá cestička ke "Globálnímu dolaru" nebo takový nový oxymoron.
Kolaps amerického dolaru bude snadný: jediné co je k tomu zapotřebí, aby pro média hlavního proudu vykřikovala, "dolar je přehnaně nafouknutý!!" a nahý císařský dolar padne rychle. Euro se jednoduše rozpadne, když se její členské státy vráti do starých časů peseta, liry, franku, Escuda a drachmas.
Je čas na to zralý? Možná ještě není.. Takže není pochyb, že uvidíme stále více "pohotovostního ošetření", další "finanční chemoterapie" na "sanaci eura" stejně jako jsme viděli jak zachraňovali banky, i když většina bank a Oxymoron Euro nemůže být zachráněna, ale jen udržován uměle, jako "pohřbena za živa".
dokonceni
13. 12. 2011 | 05:41

Petr napsal(a):

Hlavní problém vidím v tom, že peníze přes MMF půjdou do Evropy přes neschopný a přebujelý aparát Evropské Unie.
Nebudu vypisovat jejich karamboly a špatná doporučení politické reprezentaci Evropy, zmíním jen jeden příklad ze svého oboru. 10 let přepracovávali úřednici EN 1775 a výsledek, 70 vážných chyb. Ne gramatických, faktických. A co se děje? Úředníci chystají stávku, za zvýšení jejich enormních platů.
13. 12. 2011 | 06:43

rezbár45 napsal(a):

Na začátku blogu slovo "dočasné"a téměř na konci opět totéž slovo.Bože jak nemám rád slovo "dočasné",Něco mi totiž připomíná.
13. 12. 2011 | 06:44

Simon said napsal(a):

O Vaší podjatosti nemůže být pochyb. Krach západního ekonomického myšlení jste dvacet let spolutvářela i Vy... Popřením postulátú klasické buržoasní ekonomie zaktovené v pracovní teorii hodnoty, zrelativizování postmoderními komploty jste popřeli kategorické imperativy včetně "desatera".., jste svým dílem spolutvůrkyně součswného ekonomického hnojiště., měla byste si sypat popel na hlavu a ne nám dávat rady, nejsme země sovětů...
Již americký ministr financí Simon zhruba před dvaceti lety upozorňoval politické buldozery na blížící se katastrofu, na neudržitelnost teze, že státy nemohou zbankrotovat, na to, že by USA měly přijmout nabídku evropských zemí, jak společně řešit biliony nekrytých papírových petrodolarů, jak neničit přebytky Japonska, jak nevrhat jihoamerické země do bídy a katastrofy a do náruče socialistických revolucí (což všechno se stalo)... Ctěná paní Brixi,veškerá realita, krizová skluzavka, na níž upozorňují mnozí.. (Včetně expertů ze švýcarský bank, Iterpolu atd), již celá desetiletí, veškerá realita mluví proti Vám..
13. 12. 2011 | 07:00

vasja napsal(a):

Jo a paní Brixi.
Proč Mezinárodnímu měnovému fondu nepučí prachy Evropská centrální banka? Dyk ta má taky rezervy ne? Nebo místo prachů má v sejfech jenom dluhopisy bankrotářů od Středozemního moře? Neni to náhodou tak, že ECB je krůček od bankrotu a jedíný prachy k vykradení jsou ještě v některejch národních bankách?
Teda řeknu, že zlatej Viktor Koženej. Ten tu aspoň něco nechal. Po bruselskejch zlodějích tu bude spálená Evropa.
13. 12. 2011 | 07:25

Pepa Řepa napsal(a):

Havelka
někdy v devadesátých letech se zvažovala -jako jedna z možností- půjčka od MMF. Nepamatuji si přesně za jakého ministra to bylo, ale vím, že si ČNB udělala rozbor podmínek, za jakých by si půjčila půjčka od MMF vycházela zdaleka jako nejhorší.Pověst této organizace je nevalná a její adorování úsměvné.
Tady je sice opačná situace, půjčujeme my, ale je jasné, že jde o vyhozené prachy, dlužníci nebudou schopni zaplatit a MMF není dobročinná organizace, aby vracela, aniž by dostala od jiných zaplaceno. a pokud ano, budou se vesele tisknout další bankovky, dojde ke znehodnocení peněz.
Přirozeně, když budu europoslancem či pracovníkem na ní závislé instituce, budu obhajovat postoj, svého zaměstnavatele, ať již banky (jakékoliv) nebo EU či organizace na ni přímo napojené.
Z čeho bych žil, proč bych měnil názor, když to sype?

Bohužel, nic jiného než půjčit nezbude, ale s demokracii už to nemá nic společného, stavějí členské státy před Sophiinu volbu a zakládají na nenávist k EU jako takové.
Jsou to naprosto vyhozené peníze a nátlak, když nezaplatíš, zlikviduješ se či upadneš do područí ruských mužiků neskutečný. Jde pouze o to, aby politici přečkali volby a peněžníci netratili.
Za rok, za dva se začne drobit už tak skřípající spolupráce mezi Německem a Francii, která z EU nejvíc těží a je problém zpátky. Navíc neexistuje odpovědnost, za špatně nastavenou eurozónu nikdo neodpovídá.Stejní lidé na stejných postech, občas si to prohodí.
S demokratickými principy to už nemá nic společného.
13. 12. 2011 | 07:41

M.N.O.P. napsal(a):

Paní Brixi, děkuji za blog v oblasti, která silně ovlivňuje a bude ovlivňovat můj život a přitom nejsem tímto směrem vzdělán. Z řady blogů, se mi zdá ten Váš nejvěcnější. Jako vždy, když se posuzují jednotlivé argumenty, tak záleží na jejich úplnosti a váze, kterou jim přisuzujeme. Proto jsou ty výstupy tak odlišné. Mně ale nejvíc vadí ta neúplnost celého "stromu poznání". Ty váhy si umím dosadit dle svých životních zkušeností a cílů. Škoda, že zde neexistuje přímá konfrontace blogerů.Například Vás s panem Pírkem. Ta by určitě byla vedena věcně a přinesla by opomíjená fakta a argumenty.
13. 12. 2011 | 07:53

Daňový poplatník napsal(a):

To autorka:
To všechno by mohlo platit, kdyby EU nebyl moloch, zcela nesmyslně (anebo zcela promyšleně, nevím) nedusil každou aktivitu, jak ekonomickou, tak společenskou, byrokracií a terorizující legislativou, a vedl EU zcela nezadržitelně ke krachu. Nejen ekonomickému, ale i ke společenskému.
Co o tom vykládají instituce a jednotlivci, kteří dnes, i na budoucím krachu EU vydělají, je druhá věc.
Bohuže se nemohu zmiňovat o užitečných idi.tech, páč by mě velkomožný pan Stejskal mázl.
13. 12. 2011 | 08:16

vasja napsal(a):

No pane Pepo Řepo, proto se vykrádaj národní banky, páč ECB je na huntě a tisknout prachy nechce a tak se to všechno trochu oddálí, aby tuneláři a jiný špidlové si ještě trochu užili.
Kde je Miloš Zeman? Chce to zavřít 10 000 eurotunelářů a Čistý ruce.
13. 12. 2011 | 08:26

Pepa Řepa napsal(a):

Jinak přesto, že autorka patří k mým oblíbeným, jsem si nevšiml, že by v minulosti varovala k jakému obrovskému maléru se v Evropě schyluje a jak je eurozona špatně nastavena, což vzbuzuje otázku:proč?
Netušila?
13. 12. 2011 | 08:28

Daňový poplatník napsal(a):

To Pepa Řepa:
Bohužel se plně ztotožňuji s texhtem v blogu pana Drobka "Evropa před kolapsem: Trocha inflace přece neuškodí", a opět se mi vybavují slova paní du Barry "Encore un moment, monsieur le bourreau, un petit moment.."
A že ten nepodařený experiment zaplatí střední třída, to je snad každému jasné, fakt jsem zvědav jak to dopadne, a snažím se připravit na nejhorší.
13. 12. 2011 | 08:35

pája napsal(a):

paní Brixí promiňtě, ale běžte si dělat demagogickou propagaci zprofanovaných organizací jako je MMF a světová banka někam jinam. jsou to organizace, jejichž cílem a účelem je možnost manipulace s měnami, poškozování normálních lidí (legalizace okrádání) a vytváření zdání, že tištěné peníze mají hodnotu, nemají, neměly a jsou prostředkem vlád, jak prostřednictvím inflace - aneb penězokazeství (tištění dalších papírků - peněz a jejich uvádění do oběhu) okrádat slušné lidi a na jejich účel financovat desítky let deficitu. šlo by asi snadno spočitat kolik milionů miliard tímto způsobem vlády z lidí stáhli. a jaké jiné argumenty, než jak je půjčka MMF úžasná a nejlepší byte od člověka, který v těchto strukturách žije, kterého vlády, státy a tyto mezinárodní zprofanované organizace živí a to velmi dobře? je mi smutno, že ještě někdo vlastnímu okrádání, morálnímu hazardu vlád, které se maskuje dalšími a dalšimi opatřeními a kličkami tleská, jediné co se děje, že vlády se snaží udržet jak to de, aby se nemusely platit teď účty, odložit, zamaskovat a za pár let já už u koryta nebudu, ať si to vyžere někdo další, občan to stejně zaplatí, čím později, tím větší kocovina a větší účet, systém je stejný jako s Řeckem, copak léta jeho zachraňování něco vyřešila. vůbec, jen vedla k horším a horším dopadům a následkům a stejné je to se zahraňováním EURa a spol. blahoslavení budiž chudí duhem, neboť ti Brixí ve stoje aplaudují a ona se může jen smát, zase jedna nula pro morální hazardisty, pro státy, které nás okrádají inflací, okrádají nás daněmi a ještě se nám smějou a když už todál nejde, okradou nás dále a ještě nám to prezentují jako božské vnuknutí, které nás chání před ohavným trhem a svobodou.
13. 12. 2011 | 08:41

SJC napsal(a):

Paní Brixi podává na rozdíl od mlhy zamindrákovaných nevzdělaných křupanů, kteří nevidí dál než na hory ohraničující českou kotlinu, jasný sourhn faktů. Více takovýchto příspěvků.
13. 12. 2011 | 08:41

scallop napsal(a):

Pepa Řepa

"... půjčka od MMF vycházela zdaleka jako nejhorší." Duvod je jednoduchy: MMF ma nejtvrdsi podminky. A proto je tak uspesny pri splaceni svych pujcek. To je fakt, tam penize nezmizi, jak pisete. MMF ma svou povest - a svou uspesnost - prave diky lidem jako pani Brixi.

MMF nmuze tisknout penize, to delaji centralni banky. A budou to delat tim vic, cim mensi budou zdroje MMF (ci jakekoliv jine cesty z euromaleru).

"Navíc neexistuje odpovědnost, za špatně nastavenou eurozónu ..." Ale existuje !! Staty jako Recko ta odpovednost uz dostihla, Nemecko na to doplaci a doplacet bude v budoucnu. Demokracie nekounci ctyrletym volebnim obdobim.

Pro vsechny eurobijce:

Mame moznost se bud k pomoci Recku skrze MMF pridat nebo nepridat (se vsemi dusledky). CO JE NA TOM PROBOHA NEDEMOKRATICKEHO ???
13. 12. 2011 | 08:42

Petr Havelka napsal(a):

Pane Pepo Řepo,

taktak nic jiného nám nezbývá. My půjčíme MMF a ten těm zadluženým. Nevím, proč se na to jde takovým mechanismem. Proč Evropa má tak slabé zdroje, aby se obešla bez MMF.

Na jaře ČR půjčila MMF 1 mld eur, teď to máme skoro 4 mld eur, v současnosti celkově z Evropy 200 mld eur, ale pozor stále je to udajně málo. Nic moc to neřeší. Jak do studny, tady jde o získání času, uchránit "soukromé" investice než se nějakým způsobem vyvážou z průseru, potom to zůstane na státech a MMF, a ten je řezník.
13. 12. 2011 | 08:44

scallop napsal(a):

Simon said:

"Popřením postulátú klasické buržoasní ekonomie zaktovené v pracovní teorii hodnoty, zrelativizování postmoderními komploty jste popřeli kategorické imperativy ..."

(bez komentare)
13. 12. 2011 | 08:44

pája napsal(a):

jinak pokud tleskáte věcnosti blogu, tak to není žádný argument, pokud se podíváte do historie, byly zde vědecké disciplíny, které zcela věcně a logicky dávaly argumentaci, proč cikáni či židé jsou podřadná rasa, která musí vyhynout, tj. i demagogie a zlo může být zabaleno do věcnosti atd. kde byla paní Brixí posledních pár let, kde varovala a upozorňovala na strukturální průser EU a spol, když se honosí tím, že se reformami a restrukturalizací zabývá atd.?
13. 12. 2011 | 08:45

Petr Havelka napsal(a):

Oprava

ta 1 mld eur byla na jaře v roce 2009
13. 12. 2011 | 08:50

dl napsal(a):

Naše česká republika už je tak zaprdená že to volá po pořádném vyvětrání ! A kdo to může udělat ? Jedině komunisté, jen ti v tom mají praxi ! Proto budu volit vždy jen je ! Už mám těch "demogratů" za 22let plné zuby ! Dl.
13. 12. 2011 | 08:55

pája napsal(a):

to dl:
bezmoc se projevuje mimo jiné i tím, že se hledají nějaká iluzorní řešení tvrdé ruky. bezmoc chápu, politiky nesnáším, ale komunisté jsou jen to nejhorší z politické garnitury, která nám leze krkem a ještě v tom směru, že páchají "dobro" tak dobré, až z toho lidé umírají, ekonomika je zdevastovaná, příroda ještě hůře a o morální devastaci společnosti a kultury nemluvě. současní politici jsou jen principielně produktem a pohrobkem komunistického systému.
13. 12. 2011 | 09:01

Tom Louka napsal(a):

Paní Brixi,

nejde ani tak o to, že se půjčuje IMF, to je zatím velmi respektovaná instituce, které nesplácí své závazky, jen země v úplném rozkladu. To se jihu Evropy netýká.

Problém je spíš v tom, že IMF je jen průtokový ohřívač pro země, které vůbec neměly EURo přijmout a každý další rok strávený v EURo zóně jim jednak zvýší jejich zadluženost a/nebo sníží jejich konkurence schopnost. Všechny tyto země potřebují nejen rozpočtové škrty, ale razantní snížení mezd (získání konkurenceschopnosti) a provedení dalších reforem. Dokud se toto nestane, jsou další půjčky jen vyhazovaní peněz z okna.
Je politicky průchodné, aby tyto reformy byly provedeny? Která z těchto zemí s tím začala? Žádně, ve všech těchto zemích se provádí jen drobně kosmetické změny.... Pro tyto země pro není výhodné dál v Eurozóně setrvávat. Ledaže by ECB roztočila masivní inflaci.

Pakliže budou závazky těchto zemí vůči IMF splaceny, avšak tyto země dál nebudou schopny splácet své jiné dluhy, je pak patrné, že ztráty ponesou soukromí investoři a velké banky, které bude sanovat stát, resp. daňový poplatník.

Jinými slovy, ted daňový poplatníci zejména severu platí jihu Evropy na to, aby mohl ještě nějakou dobu žít, jak žil. A to se mně fakt nehce...

Tomáš Louka
13. 12. 2011 | 09:14

hanq bukowsky napsal(a):

jednoduchý scallop: za mmf jsou vidět stejné výsledky jako za jinými lichváři. vycucané státní rozpočty do mrtě a rozprodej majetku státu zvláště do vybraných rukou. oběti a bída.
a co že mmf nemá vlastní kapitál, že si musí půjčovat? za jaký úrok a jaký úrok bude dávat chudákům potrefeným?
nedolikviduje mmf i evropu k obrazu svých vlastníků?
mmf je úspěšný. a to je tak všechno, co se od něj dá očekávat. najděte jednu pozitivní reakci státu, jímž mmf pomáhal.
k demokracii: my - občané a vy -ovčané jsme v téhle věci na tom úplně stejně. nemáme žádnou možnost jakkoliv do rozhodnutí zasáhnout.
a také koukám, že z tradičních eurobijců se angažováním mmf najednou stali tradiční euromilci. jak tradiční české!
13. 12. 2011 | 09:15

dl napsal(a):

Pájo něco na tom je co zde uvádíte ! Ale ty alotrie dělali zase jen určití LÍDÉ ! Já píši o těch novodobých polepšených kumunistech ! Není v česku slušnější strany ! Bohužel ! @
13. 12. 2011 | 09:18

scallop napsal(a):

hanq bukowsky

Co se tyce MMF, lze doporucit jen jedine: pujcujte si nekde jinde. Ale ono to _nejde_

Je treba mohu volit volbach, tim do rozhodovani zasahuji.
13. 12. 2011 | 09:36

modrý edvard napsal(a):

Děkuji za blog, s argumenty souhlasím. Vidím jen dvě "ale", doufám že řešitelná: 1. Opravdu to pomůže? ; 2. Je to Nečasův "bič bez cukru" - tedy že nás to nezajišťuje proti našim případným analogickým potížím - to se snad dá do té smlouvy nějak doplnit.
K diskusi o morální stránce "pomoc líným Řekům a zlotřilým bankéřům" je pozdě, ten barák už hoří. Ale neměli bychom na to zapomenout, až nejhorší bude za námi.
13. 12. 2011 | 09:45

skeptický napsal(a):

Modrý Edward
Líp už bylo.Za námi to bude až v hromadným hrobě.
Nic jiného se s okradenými masami dělat nedá.Dřív,než jim to dojde.
13. 12. 2011 | 09:50

Někdojen napsal(a):

Pro zchlazení důvěřivosti a naivity by bylo dobré zjistit si, jak se chovaly evropské banky při různých politických turbulencích sto let zpět. Vždycky jim šlo jen o vlastní zabezpečení existence a o vlastní zisk. Důvěřivý naivkové vždycky plakali nad prázdnou kapsou. Zavřou tresory, co tu máme je naše, a ostatní se starejte. Tahle cirkulace kapitálu kolem zeměkoule, který neudělá za korunu, euro nebo dolar skutečných hodnot, to je pohádka o oslíčku otřes se, sypej nám do pokladniček. Výstavné paláce EU a bank, jejich teplíčko, světlo, servis, mzdy, ochrana, reklama, úklid,....to se počítá každý den v milionech, a za rok, no jistě, jen sypejte oslíčci.
13. 12. 2011 | 09:56

český maloměšťák napsal(a):

Někdojen
Právě že změna /zatím kosmetická/ modu chování bank ve směru spekulací - je jedním z jsoucen, které má za úkol řešit záchranný fond.
Basel III - Tier 1, Tobinova daň, oddělení investment a retail banking....

Proč myslíte, že je ptroti Lombard Street ?
13. 12. 2011 | 10:32

Xury napsal(a):

Pro Někdojen:
prakticky všichni (nepochybně včetně vás) se starají v první řadě o svou vlastní existenci a o svou vlastní kapsu.

Pro maloměšťáka:
nevím o tom, že by záchranný fond měl řešit změnu chování bank. Konečně některé bankovní regulace ty banky přímo tlačily k investování do státních dluhopisů nebo do dluhopisových aktiv krytých cennými papíry.
13. 12. 2011 | 10:42

občanka napsal(a):

Paní Brixi pracuje pro MMF řadu let a to rozhodně ne za minimální mzdu. Žije hodně v NY a z tohoto hlediska je nutné posuzovat její názory. Předseda ECB Dragi řekl, že navrhované řešení půjček přes MMF je jen obcházení pravidel. Naše tzv. půjčka nic neřeší, ale nám do budoucna uškodí. A konečně bychom měli myslet vlastní hlavou a ne jen plavat s proudem. Budeme-li mít sami hospodářství v pořádku, pak nebudeme na okraji, ale budou se s námi kamarádit i Němci. Ostatně není to tak dávno, kdy Merkelová (najednou) nabízela Nečasovi vstud do eurozóny, abychom se mohli podílet na nákladech. Když jsme odmítli, už nás nevnímá. Potřebují jen naše peníze, jinak jsme "špína z východu". Buď budeme samostatní a s vlastními názory, nebo budeme jen ten ponížený podruh, co se snaží běžet za vozem v naději na nějaký odpadek.
Byli jsme před eurem a budeme i po něm. Je třeba konečně narovnat hřbet. Občanům radím připravit se na dobu, kterou znám ještě z vlastní zkušenosti a to je socialistický stát. Tehdy jsme žili (z dnešního hlediska) v krizi a mysleli jsme , že je to normální. Místo konifer budou v zahradách zase brambory a mrkev, místo altánku králíkárna a kurník.
13. 12. 2011 | 10:51

Honza napsal(a):

Já mám zásadní výhrady, abychom se jakýmkoliv způsobem podíleli na nasmyslném projektu zachraňování velmi silného Eura.
Přece každý směnný kurz měn vyjadřuje především ekonomickou shopnost příslušné země ve vzájemné výměně zboží. A proto je zásadně nesmyslné chtít udržovat velmi silné Euro, když jím platí řada ekonomicky poměrně slabých států (Řecko, Portugalsko, Estonsko - ve srovnání s Německem či Francií). Proto buď je třeba devalvovat Euro na průměrnou ekonomickou úroveň všech zemí eurozóny anebo se musí eurozóna rozdělit.
Přece snaha udržet silné Euro pro celou eurozónu je naprostý ekonomický nesmysl. (Konec konců řešení přes penězovody do chudších zemí z bohatších států Evropy opět povede ke stejnému, a to ke snížení ekonomické síly Eura.) Proto mi připadá naprosto diletantské, když tolik eurooptimistů slepě vyzývá k podpoře jednotného Eura a tím pak Evropy jako celku. Cožpak nikdo z těchto lidí neměl nikdy ani jedinou přdnášku z ekonomie. Anebo si nepamatuje, jak byla koruna slabá za socialismu, hlavně kvůli naší ekonomické slabosti na světových trzích. A nalévat proto peníze do MMF, který se pod politickým vedením evropských představitelů bude snažit popírat ekonomické zákony, to by si snad mohl každý pamatovat z RVHP. Proč nikdo nechce využít našich těžce získaných zkušeností. Cožpak ani autorka si nepamatuje, jak to vypadalo finančně za socialismu (a třeba se snahou o zlatý převoditelný Rubl?) A protože západoevropští vůdci takovéto zkušemosti nemají, tak mohou i celý MMF přivést právě kvůli velikosti eurozóny k bankrotu. - Ale co, kvůli nesmyslným příkazům EU jsme u nás už přišli o více peněz než je nějakých 90 miliard. Možná za krach MMF by to do budoucna stálo, neboť MMF udržitelný celosvětový rozvoj určitě nepodporuje!
13. 12. 2011 | 11:03

český maloměšťák napsal(a):

xury
Pane Xury, vy byste před Lehmany tlačil banky kam ? Čím měly krýt svou budoucí likviditu ?
A není to fér - porovnávat odlišné konstelace skutečnosti. Pře Lehmany a tři roky po nich. To je dost hloupé. Je to statické a tak je to k ničemu.

Až vůbec není fér mi něco podsouvat.
ESF poskytne rámec pro tyto procesy. Tu bazuku, o které píše Sobotka.

Ty souvislosti si vygůglujte sám. Je toho na internetu docela dost.

Já teď musím odejít. Jdu se podívat , co nového ve Volksb...eh - tedy v Sberbanku. :(((
13. 12. 2011 | 11:13

český maloměšťák napsal(a):

Honza
"...Přece každý směnný kurz měn vyjadřuje především ekonomickou shopnost příslušné země ve vzájemné výměně zboží..." /a déle samozřejmě kritika projektu eura/

No, pane Honzo ....jenže tu máme USD, že ? Co s tím ?
Napiště v podobném duchu něco i o USD.

:--()

Jak slet čarodějnic nna Petrových kamenech. Dnes - v předvečer demonstrace proti 90 miliardám /neb takto to pojímá Anča Hlupačka a Lojzek Retard/.

Po demonstraci zajděte položit květiny u neznámého tuneláře.

Nazdar !
13. 12. 2011 | 11:16

český maloměšťák napsal(a):

re : u hrobu neznámého tunelář.

:))

:(((
13. 12. 2011 | 11:16

Pepa Řepa napsal(a):

scallop
že MMF netiskne peníze je mně známo, že má tvrdé, těžko splnitelné podmínky také.
Bohužel Vám-stejně jako jiným hujerům- nedochází, že to je právě ten důvod, že státy. kterým bude půjčováno nebudou schopny vracet, ať již splátky půjdou jakoukoliv cestou, problém zůstane.
Bude se odepisovat, platit bude kdo? MMF z vlastních zdrojů?
Text paní Brixi mne nepřekvapuje.
Koho chleba jíš.....
To, že se krize bude vyvíjet tímto směrem, tvrdí takový Robejšek delší dobu. Není ovšem zaměstnancem finanční instituce, může si tedy dovolit zpívat podle svých not.
13. 12. 2011 | 11:21

Jindra napsal(a):

Tunelář není neznáný. Je to ta osoba, která nám tady před 22 lety vědomě plácala nesmysly, jak budeme mít svobodu, demokracii, silnou korunu a všechny socialistické vymoženosti - bezplatné nemocnice, jistotu zaměstnání a hlavně zrušené všechny vojenské pakty. Tento největší ideologický strůjce tunelování zatím v hrobě ale neleží. Takže se na pokládání květin bude muset ještě pár týdnů čekat. Teprve pak se lze začít vyrovnávat se všemi tuneláři, jimž ukázal onu správnou cestu pravdy a lásky.
13. 12. 2011 | 11:25

skeptický napsal(a):

Lichva je tasemnice.
Indiáni na preriích bojovali ohněm proti ohni.To funguje.Tasemnicí proti tasemnici? Hm.
13. 12. 2011 | 11:33

skeptický napsal(a):

Nebo jinak.Dítě se topí pod splavem.Paní učitelka nabádá dítka,aby ukázala solidaritu a skákala za ním za účelem zachraňování.Když ne,poznáš to na známkách.

Pan Buquoy předvedl svým blogem přímo jasnovidnou synchronicitu.
13. 12. 2011 | 11:41

Xury napsal(a):

Pro maloměšťáka:
to si neberte osobně. Já jen, že spousta lidí obviňuje banky z toho, jak se chovaly a volá po větší regulaci, ale přitom ona pravidla nastavená právě regulátory měla nemalý podíl na průšvihu jak s hypotékami tak se státními dluhopisy.
13. 12. 2011 | 11:42

Lspeedy napsal(a):

Rozumím tomu, že autorka jako ekonomka horuje pro další stovky miliard do kapsy bankovních institucí. Výsledkem celé akce bude, že finanční sektor ještě o něco ztloustne, spousta manažerů si vyplatí milionové odměny a tím to tak skončí...
Pokud bychom chtěli skutečně pomoct eurozóně balíkem stovek miliard eur, jsou mnohokrát efektivnější řešení, která zároveň řeší vzdělanost, rozvoj, inovace, nezaměstnanost...zázračná řešení existují, akorát o nich nechce nikdo slyšet...
13. 12. 2011 | 11:54

Pepi napsal(a):

Pane Yosif K
Já si nidky nepůjčuji a nežiji na dluh
-
ale skoro všechny vlády EU i EZ žijí na dluh
a my jim máme na ten dluh ještě půjčovat i když jsme na tom hůře než oni..!
-
Na dluh nás zadlužují všechny vlády od r.2000 a hlavně Kalousek
proto má také ocenění západu za nej.schopnějšícho zadlužovače ČR..!
-
To je dnešní kapitalizmus ZISKU za každou cenu.
Velkým podnikatelům se snižují daně a oni potom rádi ještě Kalouskovi půjčují, protože na tom vydělají víc než z výroby..!!
-
Ale už to kapitál-ismu končí...
a co bude dál?... bude hůř a hůř, když nebude válka...
13. 12. 2011 | 12:01

Mirek napsal(a):

Vážená paní Brixi, většinou máte dobré postřehy, ale to co jste předvedla dnes, je logika vystrašeného majitele pizérie, po kterém chtějí výpalné. Dokonce včetně iluze, že zaplacení nám poskytuje "ochranu". Před čím? Před budoucím chováním MMF, kterému máme zaplatit. Jistě že si MMF nezařízné slepici snášející zlatá vejce... Samozřejmě nehrozí, že MMF nezaplatí. Pouze bude naznačeno, že si o zaplacení říkat nemáme. Pokud nechceme být v izolaci atd... Pokud věříte na vděčnost v politice, přečtěte si Macchiavelliho Vladaře "těch kdo ti pomohli se zbav nejdříve...". Ještě snad k tomu exportu (jeho neustále zmiňování napovídá, že tlak přichází od podniků neschopných přejít na solventní trhy). Dejme peníze např.Itálii aby si od nás mohla něco koupit. Zisk z transakce skončí v soukromé kapse manažera, o vzniklý státní dluh se podělí poplatníci. A jak bychom tedy měli reagovat? Podobně jako ten majitel pizérie. Nic neplatit, spojit se s podobně postiženými (pozor je mezi nimi i Čína a ta řekla, že se vydírat nenechá) a vyvíjet tlak na ty bankrotáře. Ať za pomoc platí územím, památkami, nebo klidně nucenou prací. A všechno s jasným imperativem, že dlužník se nebude mít lépe než ti kdo mu pomáhají! A ještě dotaz na závěr, paní Brixi: Co by podle vás mělo zabránit tomu, aby si eurozóna za pár měsíců nepřišla pro další peníze (situace jistě bude ještě zoufalejší) a pak zas a zas jako u každého vydírání, dokud bysme i my nebyli zcela na dně a nikdo nám nepůjčil?
13. 12. 2011 | 12:03

skeptický napsal(a):

Další fází bude bezhotovostní svět.Všechno přes kartu,všechno přes banky.Peníze lidem do ruky nepatří.Když budete zlobit,tak vás vypnou.

Melouchy,pracovat na černo,šidit na daních? Co vás nemá ,holenkové.Počítače už se staví.Co je v bance se převede v poměru deset starých za jeden nový,pochopitelně jen do limitu,co je doma je na zátop.
To už vyzkoušeli na měnové reformě před šedesáti lety.Každý se probudí s 300 stovkama v kapse.

A zapíchnout si prase načerno?Na to už za okupace taky vynalezli lék.
13. 12. 2011 | 12:04

jeremy napsal(a):

Velmi dobrý blok, konstruktivní, argumentačně poměrně silný. George Orwell kdysi napsal alegorii na komunismus, známou Animal farm, děj bude některým znám. Bohužel se stalo něco co ani GO nepředpokládal, demokratický systém zneužili lidská "prasata", která se přisála na veřejné peníze. Ve všech zadlužených ekonomikách se žije nad poměry, krade se a kromě EU nemá nikdo zájem tento systém změnit. ČR je bohužel vlajkovou lodí této korupce, ochráncem smrdícího státečku do kterého ze všech stran přitékají dluhy. Že by se vyřešily příklonem k Rusku tomu snad nevěří ani VK. Dejme klidně 90 mld MMF, civilizovaná Evropa, kde se nekrade je naší jedinou nadějí jak z tohoto marastu ven, tunel je ale dlouhý a světýlko na jeho konci jen slabě bliká, v tom mají odpůrci EU pravdu.
13. 12. 2011 | 12:08

Standa Novák napsal(a):

Paní Brixi, souhlasím, jedná se o méně rizikovou investici. Otázkou je, proč ODS nechce tyto peníze poskytnout. Jsou to důvody politické anebo mají nějaký lepší plán pro využití státních rezerv? Jákýpak plán to asi je ...?!
13. 12. 2011 | 12:17

obcan zadluzene zeme napsal(a):

Státní rezervy? To si děláte srandu, ne?! Nejsme Dubaj. V ČNB jsou jen dluhy jako všude jinde. A tohle by bylo jen zvýšení těch dluhů, žádná investice! To dokonce ani autorka netvrdila.
13. 12. 2011 | 12:25

Tupelo napsal(a):

Standa Novak: mam pocit ze ODS je proti hlavne z toho duvodu ze cast techto penez by nesla odklonit. :)
13. 12. 2011 | 12:30

bart napsal(a):

Děkuji za srozumitelné vysvětlení. (paní BRIXI)
13. 12. 2011 | 12:40

jogín napsal(a):

Paní Brixi, co říkáte na Stiglitzovu knihu o katastrofálních důsledcích půjček od MMF pro jejich příjemce? Proč by měly peníze od MMF mít v jižní Evropě lepší dopad?
13. 12. 2011 | 12:58

Pavel Hrdlička napsal(a):

Riziko, že by je Fond nevrátil? Že by zadlužené evropské země nesplatily půjčku Fondu? To je téměř nemyslitelné............. Co je tohle za blud? Kde jsou ty vyžadované fakta a argumenty? Nějaká hrozba, že nebudou mít přístup k finančním trhům? A proč taky, vždyť tam jen dluží. Nejsou schopní splacet ani úroky. A vy děláte bububu? Z čeho to ty státy zaplatí, když už teď nemají a jsou v bankrotu? Tohle ja masáž jako prase. Vždyt i ta plánovaná částka 200mld. EUR je směšná a zalepí to jen na čas. Tam je potřeba na sanaci mnohem, mnohem víc a dluh roste. A hrozba zadluženým zemím tvrdými sankcemi, pokud nedodrží rozpočet. Co to je? To jim jako MMF pujčí na pokutu a udělá opět BUBUBU?
13. 12. 2011 | 13:05

scallop napsal(a):

Pepa Repa

podminkou pujcky od MMF je, ze splatky maji prednost pred ostatnimi dluhy. Opravdu si nemyslim, se MMF pres noc zmeni a prestane byt schopen ziskat penize zpet.

Zatim odepsaly dluhy evropske banky a jim by Recko stejne platilo az po platbe MMF. Jestli se bude odepisovat, jsou na rade jini. (Neevropsti podilnici MMf si ostatne budou kazdou pujcku Recku hlidat, byla by to ztrata i pro ne.)

"Koho chleba jíš....."
S timto bych byl opatrny. U pani Brixi vime, pro koho pracuje, u pana Robejska to nevime. Nema nahodou eurobijectvi v popisu prace jakozto poradce prezidenta ? (Jmena poradcu jsou tajna, jejich odhaleni by patrne ohrozilo bezpecnost vesmiru.)
Podobnych pripadu je vic (napr. Lubos Motl).

Ano Robejsek mel s eurem pravdu (s timto nemam problem). Ale vznik eura mel silny duvod (sjednocovalo se Nemecko a v Evrope tim vznikal dominantni stat ve stejne dobe, kdy se USA pomalu davali z evropy na ustup). Ty duvody plati dosud a Robejsek je totalne ignoruje, proto pro me neni zas tak velka autorita. Krome toho, on nema zadnou zodpovednost. Pani Brixi - jakozto zamestnanec hlavni instituce mezinarodniho kapitalismu (nebo rovnou imperialismu :-)) - trochu odpovednosti ma.
13. 12. 2011 | 13:12

Petr Pokorný napsal(a):

Jsou to nesmysly. Když banky půjčují špatně, tak mají nést zodpovědnost. když stát půjčí špatně druhému, má nést zodpovědnost. Německé banky napůjčovaly peníze špatně a my to za ně máme splácet? To má logiku? Francie cpala peníze Řecku a vyvážerla tam auta, tudíž si vylepšovala rozpočet. Teď bublina splaskla a my to máme zaplatit? Je to normání myšlení? Jak se projevilo, když se oddělily měny Slovenska a nás? Dokonce to bylo lepší. Nechte strašení a paniky. Ti, co tumu nerozumí dostanou strach a šmejdi toho využívají!
13. 12. 2011 | 13:16

Pavel Hrdlička napsal(a):

Petře a Mirku máte to dobře napsáno. Zádná masáž. Paní Brixi to napsala, jakoby se nědělo vůbec nic a o nic jsme nemohli přijít. Mohli! S těma bankama je to také pravda. Pokud půjčí, příjmou riziko, peníze, tedy zisk si nechají. Obyčejný lidi jen dřou na poplatcích. Pokud jim kšeft nevyjde, zabečí a ať to platí daňový poplatník. Zblbnou kecama tupý národ a nahrabe si opět jen hrska vyvolených. Bankrotáře nepodporovat! Jsou jako feťáci. Prostě tvrdá a okamžitá léčba!
13. 12. 2011 | 13:22

AC napsal(a):

Skeptický:

"Počítače už se staví".

Abych pravdu řekl, tahle Vaše vize by za normálních okolností byla logická a vzhledem k současným technologickým možnostem a směrem vývoje naprosto přirozená. Lidé, resp. jejich konán, by tudíž bylo efektivně kočírováno/ovládáno na dálku skrze platební karty, kde si jak známo moc vyskakovat nelze.....
Ale tahle doba je přece jen výjimečná. Výjimečná tím, že jsme schopni mnohé neoficiální lumpárny dešifrovat a také zjistit, kam tento neřízený chaos směřuje. Lze tedy s velikou jistotou říci, že čas tvrdě pracuje proti současné vrchnosti. Spějeme ke krvavému rozvratu. Ohlávka bude nasazena globalizaci. Mezi státy budou opět postaveny ploty.
A všichni ti, co si u nás nezákonně napakovali konta a včas nezmizí za hranice, o svoje majetky přijdou. Bez rozdílu. A tak ti, co varují před chaotickým rozpadem EU mají samozřejmě pravdu. Na nic nejsou peníze, oslabuje se soustavně bezpečnost - to není nikdy dobře, natož v nestabilních časech.
Dalo by se říci, že rozvrat smete staré vlády Evropy a přinese nové, včetně nových vztahů. Můžeme jen hádat, jaké nové party vzniknou a do jaké budeme patřit potom, tedy po roce 2016.
13. 12. 2011 | 13:25

Petr Pokorný napsal(a):

Pavle a dokonce padla bolševická RVHP a ani jeden mrtvý nebyl, za krátkou dobu jsme se přeorientovali z východu na západ a šlapalo se dál. A v době, kdy byl relativně vyrovnaný rozpočet, na ekologii se dalo 800 miliard a prý byla spálená země... A dnes Plesl vyhrožuje, že se vymlátíme? Tak západ je horší, než bolševici?
http://www.paratdnes.cz/2011/12/Analyza-na-rok-2012-bude-v-Ceske-republice-lepe.html
Nemusí být stále drama.
13. 12. 2011 | 13:46

Sprosťák napsal(a):

Nač to dělat jednoduše, když to jde složitě.Pro mne jako poplatníka a občana státu je v podstatě jedno,jakým způsobem se stát postará o prosperitu svého národa.Jen těžko chápu, že si pořídím vklad v bance z půjčky poskytnuté jiným věřitelem.Co tím podporuji? Koloběh peněz, mně z toho vzniknou v podstatě neužitečné náklady.Tento stát si musí příští rok půjčit na provoz 260 miliard.Z toho má poskytnout půjčku 90 miliard MMF.To se mu má vyplatit díky slibu,že může v případě potřeby žádat o pomoc.Jako člověk zkoušený osudem a 22 roky hospodaření našich potentátů vím jistě jedno.Slíbit není dát.
13. 12. 2011 | 13:51

skeptický napsal(a):

AC

S fraškou voleb a kecy o demokracii se už se nikdo obtěžovat nebude.A ti co budou vládnout budou zase loutky,zástupci boží na zemi.

Zatím se hraje o čas.Užiteční idioti mají zatím příležitost beztrestně krást.Bourání státu to napomáhá.

Recept na pořádek je velmi jednoduchý.Nový stát bude mít na kradení monopol.Politici nebudou aby kradli,úředníci a plebs v pokušení půjdou ke zdi.To už je taky vyzkoušeno a funguje.

Dnes už se jeden s nakradeným špatně schová.Všechny tzv.civilizované země čeká stejný osud.Jinde jsou nepřátelští divoši.
Než k tomu dojde,vidím to na chleba ze stromové kůry.V lepším případě.
13. 12. 2011 | 13:56

Petr Pokorný napsal(a):

Na závěr - já to vidím jednoduše: zítra budeme rozdávat letáky vládním činitelům a poslancům s jediným doporučením: ten, kdo zvedne ruku pro předání našich peněz do EU, nechť ručí svým celým majetkem, že my, občané, o to nepříjdeme. Pokud se svým majetkem nezaručí, nemají právo disponovat našimi penětzi u ČNB! punktum
http://www.paratdnes.cz/2011/12/POZOR-MIMORADNA-ANKETA-SOUHLASITE-S-DLUHEM-NA-ZADLUZENOU-EU.html
13. 12. 2011 | 13:59

skeptický napsal(a):

Postaví se na tu správnou stranu.Každý měsíc u koryta je jistota.
Škoda papíru.
13. 12. 2011 | 14:03

Pavel Hrdlička napsal(a):

Ano Petře, vypadá to tak. V RVHP když někdo něco vyrobil, vynalezl, vyvezl byl dobrý. Teď je průmysl likvidován, cukrovary zavřené, zemědělství deptáno. Na vše zákazy, limity, kvoty. Když už český potraviny vyrobíme, jsou drahý a tak vozíme třeba dotovaný máslo ze západu. Českem zemědělec ty dotace nedostane. A tak je to ze vším. Ani ten blbej vinohrad si vysadit nesmíš. Samé nařízení a zákazy. Ať jdou ti EU socani do hajzlu. Jsou horší než RVHP. Jen zákazy, buzerace a šikana. A teď ty dacany máme ještě sponzorovat. Sám se divím obyčejným němcům, co vydrží, mají moje uznání, ale už je nechápu.
13. 12. 2011 | 14:06

učitel napsal(a):

Nemýlím-li se, paní Brixi, autorka článku pracovala jako ekonomka pro MMF, nebo Evropskou banku, že?
To by vysvětlovalo, že naše dotování těchto tunelů je pro ní přínosem!
13. 12. 2011 | 14:22

Jaroslav Anders napsal(a):

Kdy už lidé konečně pochopí, že se snaží zachránit nezachránitelné. Osobně jsem přesvědčen, že dluh ČR je už v této chvíli nesplatitelný a většina zemí EU je na tom ještě
hůř. Současnou situaci nemohou vyřešit politici, ale ekonomové.
Pokud si někdo myslí, že p.Sarkozy, p.Merkelová, p.Kalousek, atd. jsou ti praví, je mi ho vážně líto. S těmito "odborníky"
máme jedinou jistotu - bude hůř.
13. 12. 2011 | 14:31

AC napsal(a):

Skeptický:

"Než k tomu dojde,vidím to na chleba ze stromové kůry.V lepším případě."

Ano, přesně tak. Drahota.
13. 12. 2011 | 14:31

skeptický napsal(a):

Troškaříte.Slyšel jste o hladomoru na Ukrajině?To se jim nechtělo do družstva.
13. 12. 2011 | 14:40

resl napsal(a):

Je to tak p. Brixi, ale hradním lumpům nejde o půjčku. Těm jde o rozbití celé EU, pod taktovkou Putina a jeho vládní sebranky. Tak se těším, jak vám budou oponovat, odvádět řeč, lhát.
13. 12. 2011 | 14:41

Ferri napsal(a):

Plný souhlas. Mnozí kritici sice kritizují, ale žádný recept/argument, který by mohl být funkční nenabízí.
Takže jde pouze o ustrašené české tlučhuby.
13. 12. 2011 | 15:19

Šejnoha napsal(a):

Věcný názor ? Tady je:
Když je půjčování bilionů Evropským bankrotářům skrze MMF zcela bezpečné, ba dokonce ziskové, tak proč se do toho nevrhne soukromý sektor ?
Proč je třeba masírovat Evropské premiéry, aby doma něco vyškrábali z pokladny (rezervy ČNB) nebo si doknce sami půjčili kvůli této skvělé investiční příležitosti !?
Paní Brixi má buď problémy s logikou nebo nás ohlupuje.
13. 12. 2011 | 15:29

pája napsal(a):

paní Brixí je jednoduše rent seeker, aneb žije z veřejných rozporčtů a prostředků, rozuměj z našich daní, aniž bychom ji dali to svolení, tj. je principielně parazit přisátý k našim penězům, které nám stát bere prostřednictvím daní a je v organiznaci, v jejíž prospěch a růst vlivu daná půjčka je, tj. je logické, že tu mate a vymývá hlavy ve prospěch svých chlebodárů a ve prospěch svých osobních zájmů. neohlupujte nás tu, je tu dost hlupáků i bez Vás paní Brixí! a pokud někdo zvedne ruku pro, ať se zaručím svým majetkem, když je to tak super "investice". jinak stovky lidí tady nechápou, co je investice. najděte si její definici, než to začnete používat. dávat prachy někam do černé díry, kde z toho nic nevznikne, max se to prošustruje není investice, investice je o tvorbě, o růstu, toto je jen dávání další dávky feťákovi, tak jaká investice? a pokud by to bylo jakkoliv výhodné, tak je tu sourkomý kapitál, ale tady je opačná situace, státy nemají kapitál, nejsou důvěryhodné, nikdo jim nevěří, tak se snaží vytáhnout prachy oklikou, ale jediné co dosáhnou je odložení problému, jeho zhoršení a potřeba řešit ne teď, ale za pár měsíců, kdy budou chtít více a více peněz, ale stejně jako dnes bez perspektivy, tj. model feťák a jeho další dávka, žádná investice!
13. 12. 2011 | 15:39

Evropa napsal(a):

...paní Brixi má úplnou pravdu, jsme Evropané, Putinovec Klaus je velký darebák, chce dokončit okupaci České republiky novo-Sověty s Putinem, Klaus je po Gottwaldovi nejhorší prezident, Palach zemřel zbytečně, to je mi líto... !!!
13. 12. 2011 | 15:39

Český tlučhuba napsal(a):

Pro pana Resla:
Situace má po dekádách nezodpovědného hospodaření jen špatná, horší a nejhorší řešení.
Nejhorší je nalévat vodu do děravého koše - půjčovat bankrotářům dál a dál ačkoliv je to stejně nezachrání. Nakonec stáhnou do bankrotu i relativně silné ekonomiky, které se kvůli "solidární pomoci" budou muset předlužit.
Špatné, ale nejrozumější a nejčestnější, řešení je nechat bankrotáře zbankrotovat hned.
13. 12. 2011 | 15:43

Bude Lépe napsal(a):

pro Český tlučhuba:
vraťte nakradený majetek od Klausů, Zemanů, Grossů, Topolánků... zpět okradeným a státu a kvalitní vládě a bude po krizi a dobře !!!
13. 12. 2011 | 15:51

donal napsal(a):

chtel bych podotknout že už naše země nasypala do MMF 25 miliard kvuli krizi ted má nasypat 90 miliard a za rok dva to bude kolik miliard?
13. 12. 2011 | 15:59

Pepa Řepa napsal(a):

scallop
pusťte si tiskovku Nečase. Kromě rizik -půjčka jde z devizových rezerv, zatímco u zemí eurozony ne- je tam celá řada nejasností. Upeklo se horkou jehlou cosi a nikdo, ani autoři, neví co.
Do deseti dnů plaťte a nepropásněte-opět-dobrou příležitost mlčet.

Jde pouze o bobříka oddanosti.
Nicméně Vy osobně jste obstál, Vaše víra v to, že vše co vůdci EU činí dobře činí, opět zvítězila nad rozumem.
Zasloužil byste si být vyfotografován před rozvinutou zástavou EU, pan Stejskal by Vám mohl vydat osvědčení, že jste pevně stál na po boku sociálních okroinženýrů i za času nečasu.
I prověrkou projdete, schvaloval jste půjčku i vstup. Paní Brixi zase dostane mimořádnou odměnu.
Zasloužíte si to.
13. 12. 2011 | 16:44

scallop napsal(a):

Pepa Řepa

Az v internetovych debatach se clovek dozvi, kym opravdu je, o cem premysli, co ho trapi, pripadne jakou ma poruchu osobnosti. Diky.

Co jinak rici na Vas mimoradne vecny odstavec ? Snad jedine: REPA NA HRAD !
13. 12. 2011 | 16:50

český maloměšťák napsal(a):

Vzkaz některým čecháčkům , co tady roní slzy, že "budeme splácet dluhy za Francii...".
Nejvíce do ESFS přispěje právě ta Francie.
Ona přispívá i dost na ty zlaťáčky, ketrými Kalousek lepí díry poté co zde spáchal tu svou slavnou daňovou reformu - fáze první.
Mimochodem samotný Kalousek omlouvá letošní sekeru tím, že nedošlo k takovému transferu evropských peněz do ČR, k jakému dojít mohlo /ale to, že nedosčlo - to není vina ani Francie - ani Německa..../

Doufám, že zdejší čecháčkovské nářky nečte moc lidí ze zahraničí.

Mimochodem trhy jdou opět nahoru. Španělsko prodalo pokladniční poukázky za velmi výhodných podmínek.

http://www.fxstreet.cz/zpravodajstvi-24769.html

Nazdar !
13. 12. 2011 | 16:51

český maloměšťák napsal(a):

re : EFSF /zrovna něco louskám ohledně ESFS - tak se mi to popletlo :))/
13. 12. 2011 | 16:58

pája napsal(a):

to český maloměšťák:
o jakých penězích z EU mluvíte? myslíte o těch, které pošleme z daní tam, připlatíme strašně prachy na jejich vrácení zpátky a pak je dostaneme ve výši cca. toho co jsme tam poslali plus cla, který jsme se vzdali zpět ve formě různých neefektivních dotací na pivní muzeum, cesty, které nikam nevedou a předražené silnice? to je opravdu výkon. zapoměl jsem ještě desítky miliard prošustrovaných v zemědělství a spol, abych byl úplnej. EU nám nedá nic, co by nám předtím nevzala, takže tady už ani nefunguje vidina zlatého prasete, jaké mělo irsko a spol, když vstoupili a byli čistými příjemci s výrazným převysem zisku před náklady, ale u nás to neplatí a to již nemluvím o kvalitě peněz, které dostaneme zpátky a ohledně přinosu, které EU dotace přinášejí. a argument že španělsko prodalo své dluhopisy a má pár týdnů klid, což není řešení situace nás má uklidnit v čem? že za pár měsíců budeme řešit horší situaci, než je teď?
13. 12. 2011 | 17:02

skeptický napsal(a):

Pan Pepa
My dva bychom se zase mohli dát vyblejsknout před zastavárnou.
13. 12. 2011 | 17:02

Jak napsal(a):

Pájovky, přemluvte Klausovce, Zemanovce, Grossovce, Paroubkovce, Topolánkovce ..., aby vrátili nakradené peníze a majetky...pak bude dobře, pak vás národ zvolí za premierku, to si přejete ?!!! Nebo vás odstřelí...
13. 12. 2011 | 17:11

Zbyněk Matyáš napsal(a):

český maloměšťák,
euservilní čecháček nadává nečecháčkům do čecháčků.
Analogová inovace přísloví "Zloděj křičí: chyťte zloděje!" ☺☺☺
13. 12. 2011 | 17:39

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pepa Řepa:
Jsem zvědav, kolik ještě států původně souhlasící s půjčkou nakonec změní stanovisko. Potom kde kníže bude hledat ten hlavní evropský proud, se kterým musí TOP09 plout. ☺ Tak nechutně servilní politika se často nekoná.
13. 12. 2011 | 17:44

wendel napsal(a):

paní Brixi ano logikou tohoto systému máte pravdu. Problém je, že tenhle celý systém nefunguje a dřív nebo později se bude muset všechno změnit. A tím nemyslím ekonomii ale myšlení lidí celý systém naší demokracie. Stále se všichni snaží udržet systém a hledají řešení předem stanovené hranicemi tohoto systému. My musíme ty hranice zlomit.(Přesně se hodí ukázka ovce v ohradě). Bude to bolet svět nebude jako dřív ... . Tímhle způsobem jen stále oddalujeme co je nevyhnutelné pro generace po nás.
13. 12. 2011 | 17:51

český maloměšťák napsal(a):

Zbyněk Matyáš
Tak co - nemocniční doktoři stále nemají soukromé ordinace ? Stále je to nesmysl ? Co ten rekordman - s 6, 5 úvazky, nebo kolik to bylo ?

Zloděj možná zloděje chytne, ale hlupák zůstane hlupákem furt.
Ale daleko horší je vychcaný hlupák /spamy páně Zby%nka Matyáše zde obíhaly po dva dni - jistě si každý jeho "řešení" dluhové kruze najde/

Mimochodem i bundesbanka podmiňuje svůj příspěvek. Chce totiž 100 % solidaritu.
/má poskytnout 45 miliard - ale ne korun - euro/.
Ještě že v bundesbance nezasedají Zbyňkové Matyášové /necháme je zachrňovat euro a pak - pokud se jim podaří zkonstruovat jednotný fiskál - pak - pokud to pronás bude výhodné - pak přistoupíme...ano, to je přihlouplé čecháčkovství - sebestředný hlupák si myslí, že zůsztane stranou všech problémů a až za něj problémy vyřeší druzí tak očekává, že jej budou vítat s otevřenou náručí....takový sebestředný, vychcaný hlupák - kdyby takoví byli na rozhodujících postech ...raději nemyslet..../

Rozum, pane, rozum. Ne kyndy pindy....

pája
Až budete schopen položit konkrétní otázku tak, že ji nepoložíte jako výchozí bod své další konstrukce...pak se na mě obraťte.
/ale tak za 2 hoďky - nyní mám něco na práci/
---------------
Skutečně doporučuji všem, ať si vygůglují reakce z jiných zemí EU./ale i mimo EU/ - potažmo si otevřou nějaké diskuzní fora - z jiných zemí.
13. 12. 2011 | 17:59

Zbyněk Matyáš napsal(a):

český maloměšťák:
Tolika slovy vyjádřit vlastní myšlenkovou impotenci, jako Vy výše, hned se tak nikomu nepodaří. Ty soukromé ordinace zaměstnaných nemocničních doktorů jsem už dávno opakovaně vyvrátil, ale Vy blábolíte dál. A ještě máte drzost kázat cosi o rozumu.....☺☺☺
K věci: "Mimochodem i bundesbanka podmiňuje svůj příspěvek. Chce totiž 100 % solidaritu." Koho? Znamená to tedy, že nepůjčí nic, protože stoprocentní solidarita neexistuje? Máte v tom zmatek, jako obvykle.
13. 12. 2011 | 18:11

Pepa Řepa napsal(a):

skeptický
Co před, patříme za výlohu.
13. 12. 2011 | 18:19

ING. CHAROUZ napsal(a):

Zisk je možný, ale nelze jen počítat.
Ztráty jsou nejrůznějšího druhu.
Takové opatření, jaké kvůli byznysu udělali na Hradě při návštěvě Medvěděva - to je ztráta pro pověst Česka.
Za přečtení stojí blog Ivana Krause - (S)tisková konference!
Vřele DOPORUČUJU!
13. 12. 2011 | 20:27

Marty napsal(a):

No za 90 miliard by byla dálnice z Prahy do Lince a prospěla by nám možná víc než záchrana nezachranitelného...
13. 12. 2011 | 21:06

Petr napsal(a):

Pani Brixi, netvrdte nam, ze Recko sve dluhy splati.
13. 12. 2011 | 21:08

Karel Svoboda napsal(a):

Hana Brixi = Bohuslav Sobotka. Mele ty samý nesmysly.
13. 12. 2011 | 21:15

Antonín veze kmín napsal(a):

Mě to přijde jak oživování mrtvoly. A kde si na to půjčíme my? Netvrďte mi, že schopnost splácet půjčky má ještě vůbec nějaká hospodářsky slabší země v eurozóně, když sotva i my splácíme jen úroky. Vytloukají klín více klíny. Jen si nás tím kupují, nakonec nám zbydou holé zadky (jako že už je skoro špulíme, když vše co bylo NAŠEHO národa je v rukou neprůhledných zahraničních firem se sídly v daňových rájích). Nebulikujte nás, že středopravá (ODS, VV, TOP) nebo středolevá (KSČM, ČSSD) politika nás od něčeho zachrání. Rozprodali Nás dokonale. A my trubky jsme si mysleli, že na komouše platili klíče... Jó, lidská hloupost a důvěřivost nezná mezí...
13. 12. 2011 | 21:25

Franta z Moravy napsal(a):

Není to půjčka je to dar a vyhozené peníze především! Já jen vždy žasnu, kde se uvažování takovýchto lidí bere. Potom si ale uvědomím, že máme předluženou ekonomiku právě díky takovýmto ekonomovědcům.
13. 12. 2011 | 21:48

Fidas napsal(a):

Devadesát miliard? To například představuje při cene 2 miliony za byt 45 000 bytů pro cca dva lidi. To je téměř malé městečko :-) To je jen jako příklad. Tyto peníze by u nás mohly pomoci vyřešit nejeden problém.
Silnice - jejich stav je žalostný.
Zdravotnictví, domovy pro důchodce, útulky pro nebydlící.
Nebo do veřejné dopravy namísto jejího omezování a rušení spojů.
Možností je plno všude.
A páni politici je chtějí utopit. Co jsme si to zvolili?
13. 12. 2011 | 21:51

František Ochrana, Budějovice napsal(a):

vážená dámo, zaseknul jsem se u cituji: "Česká národní banka (stejně tak jako nezávislá centrální banka v každé jiné vyspělé zemi) se na financování deficitu veřejných financí a na dluhové službě nepodílí a podílet nemá."

Takže ČNB je nezávislá? Monopol na znehodnocování měny ji udělil Stát (a tak jej může taky odejmout) a její guvernér je jmenován politikem. Kde tam prosím vidíte nezávislost?

ČNB se nepodílí na deficitu VF a dluhové službě? ČNB nekupuje dluhopisy? Máme nějakou možnost volby, když je ČNB monopolem a může vytvářet poptávku po dluhopisech, co jí to znehodnocení české koruny dovolí?

Děkuji, pokud si dáte tu práci mi na to něco napsat.
13. 12. 2011 | 22:01

karel napsal(a):

Nevidim jediny duvod. Argumenty jsou potreba k opacnemu stanovisku. Ty v clanku nevidim, rizikovost argumentem neni. Snadnost pristupu k MMF, i kdyby byla, nic dobreho neni.
13. 12. 2011 | 22:02

Pavel Hrdlička napsal(a):

Ti co to schválí, podepíší, odsouhlasí, by měli ručit svým majetkem. Všichni. A už slyším huhňalu z TOP09. Má dost, dluhy nemá. Ať půjčí ze svýho. TOHLE je GESTO!
13. 12. 2011 | 22:12

PetrV napsal(a):

Eurozóna se zadlužuje rychlostí 1,5 miliardy EUR za den, takže když jí 3 miliardy EUR přes MMF půjčíme, pozdržíme její rozpad o 2 dny a přitom riskujeme, že budeme v zápětí sami na kolenou a vydáni na milost MMF nebo Číně. To, že by nám tu naši půjčku MMF za 50 roků možná vrátil nám asi nebude nic platné.
13. 12. 2011 | 22:14

jan napsal(a):

Platím daně, aby bylo na školy, důchody, zdravotnictví, sociální péči. Neplatím daně proto, aby si stát hrál na banku a půjčoval vybrané peníze (lepší případ) a nebo si půjčoval, aby mohl půjčit někomu jinému. Nazval bych to zpronevěrou.

Nechci ale nikomu bránit, aby si založil sbírku, sám přispěl a tuhle částku na své riziko půjčoval. Bezúročně. Takže kolik přispějete? - Napište prosím do diskuze přesnou částku a kdy jste ji zaplatila ze svých soukromých peněz a nebo alespoň kolik přispějete a od kdy jste to ochotna poskytnout. Doufám, že ostatní pro-půjčkoví diskutující se připojí a EU tak zachrání.
13. 12. 2011 | 22:18

mažňák napsal(a):

Kontrolní otázka: pokud těch devadesát miliard nejsou v devizových rezervách ČNB potřeba, proč jsme je tam měli?
Dále: nejsem si jist, jestli je nesplácení úvěru MMF tak nemyslitelné. Když nějaký stát zbankrotuje, tak z definice bankrotu prostě nesplatí.
Také si nemyslím, že když ty peníze nepošleme, bude nás někdo za to ostrakizovat. Pokud by tomu tak bylo, nestojí za to v EU být.
Poslední bod, nejlepší pojištění je hospodařit tak, abychom nemuseli nikdy pomoc MMF potřebovat. Amen.
13. 12. 2011 | 22:22

Dick napsal(a):

Jsem odpůrce poskytnutí půjčky, protože si myslím, že EU s jejím současným vedením nespasí už nic. Jsou totiž úplně mimo a hlavně tuhle finanční krizi sami svými nesmyslnými kroky vyvolali a odmítáním postavit se realitě čelem a způsobili tak dominový efekt. Ale musím uznat, že Vaše argumentace je první, která stojí za zamyšlení. doposud jsme z EU slyšeli jen musíte půjčit jinak budete na druhé koleji, (jako bychom dneska byli jinde). Jenomže je pravda, že nejsou známy podmínky ani ne tak půjčky MMF ale to jestli souhlas s půjčkou znamená automaticky souhlas s bližší integrací s EU a vlastně akceptaci daleko větších pravomocí Bruselu. Normálně by mi to nevadilo ale když se podívám na to jakým způsobem je EU vedena a jak se tam rozhoduje, tak opravdu nechci. Z toho nic dobrého nekouká, maximálně ještě větší průšvih. Tak jak jsme viděli u Řecka. Místo toho aby se snažili problém izolovat, povolali odborníky jak situaci řešit, tak oni se obrnili ideologií a začali naprosto nekoncepčně lít miliardy do černé díry aniž by se kohokoliv ptali. A teď hledají kdo to zaplatí. Zatímco tím takto znásobili řecký dluh, Řecku naskákaly neskutečné úroky s tím jak se jim snižoval rating. Tady mně neberte za slovo, vím že tam byly nějaké speciální podmínky od ECB, ale asi ne veškerý dluh je předmětem těchto ujednání. Stejně si myslím že jim šlo jen o to aby Německé a Francouzské banky utrpěly co nejmenší ztráty a proto nutí zadlužené státy se ještě víc zadlužovat. Francie a Německo myslí hlavně na sebe a maskují to pomocí Evropě.
13. 12. 2011 | 22:24

Jirka Staněk napsal(a):

výbornej a potřebnej blog, díky.
13. 12. 2011 | 22:26

Julius Fučík napsal(a):

Jsou naprosto vyjímečné případy zemí, které by nesplatily půjčku Mezinárodního měnového fondu.......vyjímečné je špatně, správně má být výjimečné. v tomto slově se často dělá chyba. Takže pane novináři - VÝJIMKA
13. 12. 2011 | 22:28

Viki Louda napsal(a):

Děkuji za jasné a názorné vysvětlení. Od politiků jsme se jej, bohužel, nedočkali. Ti nás jen krmí hesly a hotovými "pravdami", takže když někdo pak situaci doopravdy vysvětlí, vše občas vypadá úplně jinak! Je-li tedy situace taková, jak ji popisujete, pak s takovou "půjčkou" lze nejen souhlasit, ona navíc vypadá jako pro nás přímo potřebnaá...
13. 12. 2011 | 22:30

Standa napsal(a):

Děkuji paní Brixi.Plně s Vámi souhlasím.Když nechceme být solidární s EU,tak jsme tam neměli vstupovat pane Klausi a jemu podobní!
13. 12. 2011 | 22:33

Karel H. napsal(a):

Naprosto souhlasím s následujícím textem z pera pana Františka Matějky: "Merkelová a Sarkozy nám včera názorně předvedli, že když se chce obejít primární právo, vždycky se cesta najde. Primární právo zakazuje cílenou podporu jen některým členským státům. Nejprve tento zdánlivě nepřekročitelný mantinel porušili pomocí Řecku. Následně porušila vlastní pravidla i Evropská centrální banka, když začala skupovat státní dluhopisy problémových států. Teď, když už by to bylo ještě víc za hranou a peníze ECB nemá, vymysleli na summitu nádhernou objížďku vlastních pravidel. Státy si půjčí na to, aby mohly půjčit Mezinárodnímu měnovému fondu, který není smluvní stranou primárního práva EU a může pomáhat jednotlivým vybraným státům přímo. Takové je ve skutečnosti vytíráni si análního otvoru základními smlouvami EU, když jde politikům o vlastní ego a jejich přežití."

Protože zde nejde zase o nic jiného než o další znásilnění přijatých pravidel, jsem ZÁSADNĚ PROTI DALŠÍM PŮJČKÁM, i kdyby to mělo být Pánu Bohu. Protože dokud nepřestaneme porušovat vlastní pravidla, nikdy z těchto současných politických sra..k nevybředneme.
13. 12. 2011 | 22:40

Fuchs napsal(a):

Euro pojaté tak jak je ekonomický nesmysl. Není možné mít jednotnou měnu na tak velkém území jako je Evropa, obzvláště když každá její část má jinou ekonomickou, politickou,... historii a tudíž různý hospodářský potenciál. Právě proto NIKDY neskončí dotování(pomoc) jedněch druhých a bude to vždy jednostranná záležitost. Žádná půjčka/dotace či jak to nazveme nezmění v té či oné zemi styl práce, hospodaření lidí apod. Vlastně "dotování" jednou skončí. A to tehdy až ti co pomáhají nebudou mít nic a budou na tom stejně jako ti kterým pomáhají.
13. 12. 2011 | 22:41

Caesar I. napsal(a):

Zootechnik vyznává názory dementního agenta Klause, který
nemůže mít jiný názor! A s putinovsko-bolševickými náhledy
na Evropu a na svět, po zkušenostech s "mírovou" politikou
ex-Sojuzu, nemůžeme souhlasit! Internacionalista Klaus ( a nic
jiného není) nemůže jinak myslet, mozky vymyté marx.-leninismem
to jinak není možné!
13. 12. 2011 | 22:49

marav napsal(a):

doporučuji vidět celé a hlavně poslední 4 minuty : https://www.youtube.com/watch?v=QftIJi3layQ .............. pak rozumní pochopí, a možná i autorka, jakou napsala strašnou krávovinu
13. 12. 2011 | 22:50

Miki Volek napsal(a):

Jsem naprosto zhnusen kam se naše republika po "sametu" dostala. Z jedné žumpy jsme se dostali do druhé ještě horší, která nemá s demokracií nic společného. A to už nám tu někteří vyhrožují Spojenými státy evropskými jinak se položíme (H.Redeker, Lidové noviny, So 10.12.2011).Naši politicik tomu, ale nemají žádný mandát. Podle stávající ústavy a slibu mají hájit zájmy republiky - její samostatnost a celistvost. A co máme? Lisabonská smlouvy již takovouto federaci ve skrytu už nastolila, a z národních parlamentů se stala loutková demokracie. EU to po nás chce musíme to schválit ... Co se ekonomiky týče tak v prd.li jsme tak i tak. Ikdyž měnová unie buduje euroval rating státu EU jde dolů. Dlužníci nakonec všechny stáhnou dolů. Proč na to mají ostatní doplácet? Ŕeknete solidarita. A kolik našich má průměrný plat zadluženého Řecka, Itálie, Španělska? € je chybný krok už od samého počátku. A to co nyní představuje EU nemá nic společného s tím do čeho jsme vstupovali. Přeji si nyní jediné ať už se to rozpadne a politici si nabijou své nevymáchané huby, čím dřív se bordel EU rozpadne tím dřív se z něj vyhrabem.
13. 12. 2011 | 22:55

znalec napsal(a):

jako chytrý znalec byl vzal 90 miliard vyhnal cikány a jiné povaleče makat a to tim že by stavěli silnice chodniky a dal tim lidem praci a tim oživil naši mrtvou ekonomiku...varianta B zaplatil bych tim minusový rozpočet aby nebyl tak velký jen uroky ročně jsou 50 miliard
13. 12. 2011 | 23:01

český maloměšťák napsal(a):

Zbyněk Matyáš
To vaše "vyvrátil jsem" má jednu drobnou vadu.
Vše se /ostatně jako téměř vždy/odehrálo jen ve vašem mozku.

Dobrou noc.
/zbytek komentovat nebudu/
13. 12. 2011 | 23:15

EU napsal(a):

cpem tam miliardy a zpět dostáváme miliony to je celý to eu
13. 12. 2011 | 23:27

Karel H. napsal(a):

Jak vidno, už i Bundesbanka couvá (http://www.financninoviny.cz/zpravy/bundesbanka-poskytne-penize-mmf-jen-kdyz-to-udelaji-i-ostatni/728194) a podmiňuje svou účast účastí centrálních bank nejen všech zemí EU, ale i některých MIMO EU. A cituji z článku: "Bundesbanka také chce pro svůj krok souhlas německého parlamentu, protože rozšíření úvěrové linky pro MMF není pro německé daňové poplatníky zcela bez rizika. Jde podle ní o to, že MMF má při splácení závazků nesolventního dlužníka přednost, což by poškodilo jiné věřitele, konkrétně například německé subjekty." Jakže to paní Brixová psala? :-)
13. 12. 2011 | 23:28

Zbyněk Matyáš napsal(a):

český maloměšťák:
Samozřejmě podle Vás nevyvrátil. ☺
O zdravotnictví víte velké kulové, s tím nic nenaděláte, dokud se neinformujete. To však zrovna u Vás nehrozí. ☺
Trhněte si, kašlu na Vás.
13. 12. 2011 | 23:33

Daniel napsal(a):

Vazena pani Brixi,
naprosto s Vami nesouhlasim. Vas nazor je totalni nesmysl, skoro mi to pripada jako umely vyplod nejakeho blbce z EU, ktery jste prevzala, a jenom ho opakujete. Jste neduveryhodna osoba, ktera prosazuje zajmy cizich lidi proti Ceske Republice. Divim se, ze ze sebe same nemate nechutny pocit, protoze nechutne opravdu pusobite. Muzu Vam jenom doporucit starat se o zajmy Svetove banky a do nasich zalezitosti se nemotejte, protoze jim nerozumite, nehlede na to, ze jste se zaprodala do nehumanni organizace.
13. 12. 2011 | 23:35

Zbyněk Matyáš napsal(a):

český maloměšťák:
Btw. eksperte, co jste to žblabotal o Bundesbance?
13. 12. 2011 | 23:36

František napsal(a):

Dobrý večer, náhodou jsem narazil na tento blog. Mám pocit zda tato linka nevede do nějakého blázince. Paní Brixi?? nevim kdo jste? Slova do vět skládáte celkem rozumě. Věty samotné považuji za totální zhovadilost, nebo za Euronaivismus přinejmenším. PŘESVĚDČILA BYSTE MNE POUZE TEHDY, KDYŽ SI KOUPÍTE SAMA ZA SVÉ PENÍZE ITALSKÉ DLUHOPISY!! Pokud Vaše slova jsou psány, aby vyprovokovaly občany proti Eurohovadinám..tak gratuluji to se povedlo!
13. 12. 2011 | 23:39

Nothing napsal(a):

Hmmm,uvazujete velkoryse. Co je to 90 miliard,on to někdo zaplati.A kdo je ten někdo???? Obycejni obcane protoze velke firmy,banky a investicni spolecnosti znaji mnoho legalnich zpusobu jak se zavazkum vyhnout.Opravdu si myslite ze je tato pujcka mmf opravdu pujckou nebo investicí???? A je tak vyhodna a bezpecna kdyz se zde hraje s celosvetovou a vleklou krizi. Ty jistoty ktere popisujete jsou platne pro globalni bankroty ale tady se hraje o celosvetovou a dlouhou krizi a bankrotem celeho Eurokocourkava.
13. 12. 2011 | 23:49

Pragmatik napsal(a):

Já to pořád nechápu:
1. Řecko ty dluhy nikdy nebude schopno splatit doufám že o tom žádná
2. Portugalsko na tom není o moc lépe.
3. Itálie je schopna tak leda splácet úroky z dluhů, o jistině dost pochybuji
Jestli se nepletu SRN se blíží se zadlužením 80% HDP - odsouhlasí se max. zadlužení 60% - kde těch 20% veme?(zvláště když ještě bude dotovat "prasátka". A my do toho svinčíku nalejeme další peníze i když nemáme Euro (dále jsme v EU zemí 2. kategorie - viz.např. zemědělské dotace, likvidace cukrovarů ...) a úspory v postižených zemích ruku v ruce s klesajícím nebo stagnujícím HDP jsou k ničemu. Nechápu proč Řecko nevyhlásí 100 %platební neschopnost - banky mají určitě k dluhopisům zajištění - CDS, tak o nic nepříjdou. No a Amíci kvůli těmhle CDS , které určitě pojistili roztočí rotačku a pojedou dál. Výhodou bude, že nezodpovědným vládám nikdo nepůjčí, tak budou muset provést opravdové reformy od výběru daní až po redukci státního sektoru. Když Řecko nebude muset platit úroky z dluhů tak bude mít vyrovnaný rozpočet.Nebojte trh si s tím poradí a když investoři zvednou rizikové marže pro Italii nebál bych se vyhlásit bankrot a jel bych od 0. Investoři přece mají dluhopisy pojištěný CDS. I když v případě Itálie by se rotačka na dolary mohla zaseknout - to už budou muset naklikat Enterem na PC. Když se toto vyřeší tak bych přispěl do fondu stability EU na rozjezd skutečné ekonomiky - přímo podnikům na úvěrování ale pouze jim ne bankám (banksterům)na spekulace a krytí ztrát. Investoři měli počítat s rizikem to je neviditelná ruka trhu, jednou vydělám, jednou prodělám.A příště nebudu takovým individuím půjčovat.Pak ale zůstává otázkou do čeho budou investovat - na směnu zboží se používá cca 15% peněžního objemu, zbytek jsou finanční inovace a spekulace i dluhové peníze, v tom poměru něco nezdravého.
13. 12. 2011 | 23:56

exit napsal(a):

Hana Brixi:
Díky za věcné, stručné a jasné shrnutí podstaty věci. Bylo ho potřeba.
14. 12. 2011 | 00:11

Vlastimil severní čechy napsal(a):

Tak Vážená paní Brixi,vy jste se zřejmě pomátla a také asi jěště nepochopila situaci v jaké se poslední roky jakošto Česká republika nacházíme.Pořád lezem někomu z odpuštěním doprdele za totálu východu a od 1989 západu a jěště podporovat nějaké lenochy Řecku apod. ? Měli bychom mít otevřené vrátka na všech frontách,jenže nemáme bohužel inteligentní,upřímné a nerozkrádající lidé v naší vládě,které by měli myslet
v první řadě na stát a zárověn na lidi a néé ................ pouze na sebe !!!
Doufám,že lidé se snad začínají konečně probouzet a něco s tím v Této velmi svízelné a dostatečně pozdní situaci něco vymyslíme.Čechům to bohužel trvá vždy hrozně dlouho,protože jsme ovlivnitelný a nemáme svoji hrdost !!!!!! Závěrem paní Brixová,pokud máte přebytek pěněz můžete jim je co nějdříve odeslat. s bohem
14. 12. 2011 | 00:43

Jakub Ondrouch napsal(a):

Dobrý den paní doktorko Brixi!
Reaguji na tuto větu: "Půjčka MMF z devizových rezerv ČNB zůstane z platebněbilančního hlediska JEJICH SOUČÁSTÍ a nezvýší zadluženost ČR." ČR jako nástupnický stát Československa, které spoluzakládalo MMF, pravidelně přispívá do MMF. Výše jeho příspěvků je vypočítávána z ekonomických ukazatelů ČR. Dáváme tedy tolik, kolik momentálně můžeme. Proč bychom měli ohrožovat své rezervy, které bychom mohli jednou potřebovat. Je nám tedy doporučováno, abychom dávali více, než je dané výkonností naší ekonomiky. Obětujeme část svých rezerv, o kterých může rozhodovat naše ČNB, abychom je v případě nouze dostávali zpět pouze se souhlasem 85 % členů MMF? To podle mne není příliš výhodná investice. Značná část devizových rezerv je mimochodem tvořena právě aktivy u MMF. Stav devizových rezerv ČNB k 30.11.2011 byl 41 414,11 mil. USD. MMF máme půjčit 90 mld. Kč, což je zhruba 4 634,40 mil. USD. Myslím, že v poměru k celkovým devizovým rezervám ČNB je to nemalá částka.
14. 12. 2011 | 00:52

Petr napsal(a):

až EU natiskne hromadu euro bankovek, tak vrátí ČR jen bezcenné papírky, v lepším případě s poloviční hodnotou - lepší je půjčovat české koruny a vracet se bude také v korunách a ať si tisknou kolik chtěj.
14. 12. 2011 | 01:07

Skeptik napsal(a):

Paní Brixi,
pokud jedním dechem vychvalujete investici do MMF a součaně zpochybňujete dolar, pak si protiřečíte. MMF není o nic spolehlivější, než dolar a závazky USA, to je zjevné. Také musíte dobře vědět, že MMF nikdy nebyl vytvořen pro záchranu vyspělých zemí. Dalším faktem je, že pokud se skutečně začne hroutit Eurozóna, tak na to MMF nemůže v žádném případě stačit. ČR může ve skutečnosti Eurozóně a tím i svému exportu prospět nejlépe tak, že prodá Eura a nakoupí jiné měny a aktiva, která jsou co nejvíce izolována od současného průšvihu, např. Kanadský a Australský dolar. To oslabí Euro, podpoří export a zlepší konkurenceschopnost periferie Eurozóny. Co vy na to? Proč není tato strategie lepší, než půjčka MMF? Prosím věcné argumenty.
14. 12. 2011 | 01:50

Richard napsal(a):

Vážená paní Brixi,

Vaším základním problémem je to, že jste si zbožštila instituce, pro které pracujete. MMF je jenom odvozenina vůle svých členů, před 70-ti lety neexistoval a nikde není zaručeno, že bude existovat ještě za 2 roky. Když státy přestanou splácet své závazky vůči MMF (protože jim bude úplně jedno, že přijdou o přístup ke světovým finančním trhům, které totiž v té době už nebudou fakticky existovat), tak MMF nebude moci splácet ani své dluhy.

Zásadní věcný argument: půjčky od MMF nemají senioritu automaticky. Tuto senioritu získají pouze, pokud s tím souhlasí dosavadní věřitelé. Budou tito věřitelé dnes ochotni na něco takového přistoupit?

Proč bychom měli půjčovat na něco, na co nevíme, jak to bude použito? Kde máme záruku, že státy EU konečně začnou rušit ten nesmysl nazvaný "sociální stát".?
14. 12. 2011 | 01:51

Pavel napsal(a):

Omyl paní Brixi. Myslím že si neuvědomujeme velikost průseru. Proč když je to tak bezrizikové si MMF nepůjčí přímo na trhu? Hrozba zemím, které nesplatí své závazky, že si již na trhu nebudou moci půjčovat nemůže být hrozbou pro někoho, kdo se tak chová již dnes. Copak někdo chce Řecku půjčovat? Odstoupení od eura a devalvace je jediné možné řešení nebo devalvace eura jako celku.
14. 12. 2011 | 03:37

Holubář napsal(a):

Nu, nevím kolik můžeme získat. Ale skutečnost, že i taková Bundesbank je v navyšování úvěrové linky pro MMF mimořádně opatrná (viz E15 včera v 16:58) a chce si je v případě realizace nechat schválit německým parlamentem, bych to tak růžově jako vy, paní Brixi, neviděl.
Ostražitost, a to mimořádná, je na místě. A váhání také. Nechtějme být zase pupkem světa a hujerštější než největší eurohujeři. Klidně počkejme, co na to ostatní. Právě reakce Bundesbanky nasvědčuje, že z toho stejně nakonec nic nebude a přeme se zbytečně.
14. 12. 2011 | 04:52

Alex napsal(a):

Netřeba nic dodávat. Konečně názor s racionálními argumenty. Pro českou politickou garnituru žel ne dost srozumitelnými. Navíc "mráz přichází z Hradu".
14. 12. 2011 | 05:05

Evropa napsal(a):

...Český lide, vy chcete, aby nás ovládal Putin ? Klaus je velký darebák, Palach zemřel zbytečně !!! Česká republika je v Evropě, ještě jsme Evropané !!!
14. 12. 2011 | 07:00

vasja napsal(a):

Evropa napsal(a):
...Český lide, vy chcete, aby nás ovládal Putin ? Klaus je velký darebák, Palach zemřel zbytečně !!! Česká republika je v Evropě, ještě jsme Evropané !!!
------------------------------
Neblbni.
Evropani jsou i vůl s krávou, když to vemu kolem a kolem.
14. 12. 2011 | 07:10

Emil napsal(a):

1. Nulovy vynos z pujcky MMF je naprosto v rozporu z vysokym rizikem, s kterym je dalsi pouziti naseho vkladu spojeno.
2. Jenom zoufalec se dostane do stavu, aby potreboval MMF vyuzit jako pojistovnu, tedy vubec na to nepomyslejme.
Proto je muj zaver: Nepujcovat MMF. Nemluvte o "docasnem prevodu" Brixi - uz tim jste se mi stala neduveryhodnou. Je to pujcka! A to se spatnymi kondicemi.
14. 12. 2011 | 07:48

Pepa Řepa napsal(a):

Jakub Ondrouch
kolega Taoiseach Vám vysvětlí, že se vlastně nic neděje. V účetnictví to bude přece vedeno jako půjčka.
Nejsou ti hujeři kouzelní?
Jen mně hlava nebere, proč ten, kdo nehodoval a není v klubu hodovníků má sáhnout do devizových rezerv a ti, co jedli, pili hodovali nemusí.
:-))

Dále je pozoruhodné, že právě ti, kteří jinak spílají bankovním lumpům, volají zaplaťte a myslí si, že to půjde mimo jejich kapsu.
A korunu tomu nasadil Kalousek s prohlášením, že si prostě nemůžeme dovolit odmítnout.
To je opravdu demokracie jako řemen a jen blb z toho nedokáže odvodit, kdo že vlastně tahá za drátky.
14. 12. 2011 | 07:49

David - 1.část napsal(a):

Myslím si, že důležitější než ekonomická pravidla jsou pravidla morální.

Pokusím se proto také o malé zamyšlení.

Světová krize, jako impuls ke znovuhledání třetí cesty.

Zjednodušeně - laicky řečeno:

Dosud jsme si mohli na vlastní kůži vyzkoušet jak funguje socialismus a kapitalismus.

První byl kapitalismus, fungující na tržních principech a na často bezohledné honbě za penězi – ziskem. Dělníci byli skutečně nemilosrdně vykořisťováni. Proto se i objevily první pokusy o utopický socialismus.

Následoval marxismus, který v té podobě, jak byl realizován, se prokazatelně neosvědčil. Je už nesporné, že je nesmyslem bojovat za beztřídní společnost a že jen společenské vlastnictví výrobních prostředků je to jedině správné vlastnictví. Sociální vztah - rozpor mezi bohatými a chudými tak zůstal nedořešen.

Takže jsme se vrátili k tomu menšímu zlu, a to je ke kapitalismu. Svět ovládli bohatí. Kdo má peníze, má také moc. Po většině to jsou lidé, kteří hlásají, že o peníze jde až v první řadě. Mají však takovou zvláštní, patrně geneticky zakódovanou „CHOROBU“, že nemají peněz NIKDY dost, a v této souvislosti proto pokračují v dalším vykořisťování. Pomyslné nůžky mezi chudými a bohatými se tak neustále více a více rozevírají, což logicky vede svět jen k dalším velkým sociálním nepokojům v blízké budoucnosti.

Svět kapitalismu je založen zejména na „nekonečném“ ekonomickém růstu, na růstu spotřeby a na všemocné ruce trhu. Po celém světě tak zcela nesmyslně rostla například výroba automobilů, bankovní sektor vzkvétal. Vlastníci i akcionáři často zcela nezaslouženě bohatli.

Rozvoj morálního rozměru společnosti zůstával stále na okraji zájmu. Ti, kteří se snažili upozorňovat na nebezpečí morálního rozkladu společnosti byli a stále jsou umlčováni a zesměšňováni.

V médiích dostávají prostor převážně jen ti, kteří hlásají. Vyrábějte více, spotřebovávejte více, plýtvejte více, zadlužujte se. Jedině růst HDP a rostoucí spotřeba jsou ukazatelem našeho úspěchu a blahobytu. To je ta jediná a správná cesta.

Jenže takto to, zcela logicky, nemohlo a ani nemůže jít do nekonečna. Mnozí to dávno věděli. Jejich varování však zanikalo v hlučném cinkotu peněz.

Nyní jsme tam, kam jsme se museli zcela zákonitě dostat. Ukázalo se, že neviditelná ruka trhu není všemocná, pokud není v rovnovážném vztahu s morálkou. S morálkou, která se nedá přepočítat na peníze. Nyní se v plné nahotě ukázalo, že o peníze nemůže a ani nesmí jít v první řadě.

Jak řeší světové vlády tuto krizi? Z daní občanů zachraňují miliardovými injekcemi ty bohaté, kteří často desítky let brali nemravně vysoké platy a dividendy. Zachraňují je jen proto, aby nebyla nezaměstnanost. Myslím si ale, že tento způsob léčby nepomůže. Zachránit všechny krachující nejde. Je to jako lavina, jako sněhová koule.
14. 12. 2011 | 07:56

David - 2.část napsal(a):

-

Všechno zlé je však někdy i k něčemu dobré.

To zlé je bohužel to, že na špatné vedení společnosti těmi bohatými doplatí především ti chudí. Tu zločinecko-lajdáckou práci těch bohatých zaplatí zase jen ti chudí ze svých daní a svou zvýšenou nezaměstnaností.

To dobré je to, že naše, velmi arogantní civilizace dostala konečně pořádnou facku, aby se mohla ještě VČAS vzpamatovat.

Podle mého názoru by bylo dobré abychom v konstruktivní diskusi začali co nejdříve hledat kompromis – třetí cestu - mezi kapitalismem a socialismem, kde každý z těchto společenských systémů má své klady i zápory. Například se snažit správně určit, kdy je pro občany ještě užitečné vlastnictví státu a kdy je výhodnější vlastnictví soukromé. (Například – kam až jít v privatizaci zdravotnictví – zdravotní pojišťovny.) Důležité je i všeobecné zvyšování vzdělanosti, protože jen vzdělaní lidé včas pochopí, že například kouření skutečně škodí zdraví a zkracuje život.

Co tak třeba začít se i uskromňovat ve spotřebě? Nekupovat všechny ty nesmysly, kterých jsou obchody plné a místo toho se více věnovat řešení řady duchovních otázek? Změnit si např. žebříček životních hodnot, kde peníze by už nebyly na tom prvním místě?

Jistě si někteří z nás všimli při svých cestách po světě, že často ti velmi chudí lidé zůstávají i přes svá velká trápení velmi slušní, milí i šťastní, na rozdíl od nás bohatých, kteří jsme neustále nespokojeni, mezi sebou bojujeme, nenávidíme se a závidíme si. Vezměme si z těch ubožáků mravní příklad! Zeptejme se jich proč se cítí šťastni, i když jsou tak chudí?

Co tak, jako první krok ke změně, uvažovat alespoň o tom, že bychom si změnili pořadí v našem žebříčku životních hodnot například takto:

1. Pokora 2. Láska 3. Pravda 4. Spravedlnost 5. Svědomí 6. Čest 7. Zdraví 8. Peníze.

Myslím si, že už je nejvyšší čas nějak začít. Změna nejen myšlení, ale zejména změna v jednání je už nutná!

Čas neúprosně běží!

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/hana-brixi.php?itemid=5291
14. 12. 2011 | 07:57

David napsal(a):

Neviditelný pes:

GLOSA: Nenechme si sebrat 90 miliard!

14. prosince 2011

Páteční summit Evropské rady dal členským státům EU lhůtu 10 dnů, v níž mají potvrdit, zda přispějí celkově 200 miliard eur na krachující státy eurozóny. Na Českou republiku vychází podíl 90 miliard korun (3,5 miliardy eur).

Vláda tedy bude o té věci jednat asi velmi brzy, možná už ve středu.

Nejhorší na tom je, že prakticky všichni jsou pro. V nedělních otázkách Václava Moravce si notovali jak předseda TOP09 Karel Schwarzenberg, tak předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, jak je dobrý nápad poslat 90 miliard korun na krachující eurozónu formou "půjčky" Mezinárodnímu měnovému fondu. Petr Nečas poslání 90 miliard korun označil sice za "těžko přijatelné", ale současně řekl, že si umí "těžko představit", že bychom jim ty peníze neposlali, kdybychom měli být jediní.

Česká republika vlastní devizové rezervy v hodnotě asi 800 miliard korun. Můžeme tedy eurozóně na oddálení krachu poslat nejen 80 miliard, ale postupně celkově až 800 miliard. Pak už nebudeme mít nic. Vlastně můžeme ještě prodat zbytek zlatých rezerv, které jsou v národní bance, v hodnotě asi 14 miliard. Pak bychom mohli ještě prodat Karlštejn. Celkově by to mohlo eurozóně vydržet tak na půl roku. Jen Itálie bude příští rok potřebovat na splátky starých dluhopisů 300 miliard eur (7500 miliard korun). Během následujícch 4 let jen Itálie a Španělsko budou muset splatit staré dluhy v objemu 1000 miliard eur (25 bilionů korun).

Opakuje se scénář z loňského roku, kdy jsme poslali 26 miliard korun (1,06 miliardy eur) z devizových rezerv na krachující Řecko. Rozhodla o tom v tichosti vláda s tehdejším guvernérem centrální banky Tůmou. Veřejnost o tom ani nevěděla, nevěděl o tom ani parlament.

Co můžeme udělat? Podpořme tentokrát Petra Nečase, napišme mu, ať nedopustí poslání 90 miliard na eurozónu, poprosme ho. Napište mu dnes, ať to stihne dojít do středy, kdy bude vláda jednat.

PetrMach.cz

Převzato z autorova blogu

Autor je předsedou Strany svobodných občanů a přednáší ekonomii na vysokých školách

Petr Mach
14. 12. 2011 | 08:46

Karel Konečný napsal(a):

Excelentní rozbor když to posuzuji jako laik. Vážená paní doktorko, ale uvědomte si, že ve vládě má jasnou mysl asi málo jedinců. Všechny svazuje a zavazuje odpovědnost a pak strach a kde je strach tam není jasná mysl.
14. 12. 2011 | 08:51

maniac napsal(a):

smrdi to.MMF nepomaha nikomu/viz jizni amerika/kamkoliv slapne tam neroste trava uz vubec.pujcky poskytnute mmf ostatnim zemim ve skutecnosti znamenaj konec vseho.pokud neni zeme schopna splacet nasleduje rozprodej vseho od prirodnich zdroju az po privatizaci zdravotnictvi,lidem zbyde bida a dluh kterej je nesplatitelnej.vim ze chtej tentokrat pujcit,ale proc.jak rikam.smrdi to.
14. 12. 2011 | 08:53

hovorka11 napsal(a):

David:
Máte v tom popisu jeden nedostatek.
Kapitalismus sá o sobě není řešení, směřuje ke koncentraci moci, monopolům a tím naprostému převzetí moci nad demokracií prostřednictvím finančních a zbrojních diktatur.
Marx popsal zcela jistě ekonomii kapitálu dobře ve smyslu, že vede k bezmeznému vykořisťování lidí, kteří vytvářejí hodnoty a k nevyhnutelným válkám. Vše se beze zbytku potvrdilo ! Demokracie obyvatel skončila s bezmezným tištěním peněz a se zbrojením z "vynucení" principu kapitalismu (krize na vytunelování je s tím přímo propojena). Problém je v tom, že žádný teoretik ať pravicový nebo levicový není věštec z koule, jak uspořádat společnost, protože na různé národy a národnosti neexistují stejné šablony, protože jejich uvažování spojené s historií, náboženstvím a atd. je různé.
Základní nesmysl je stejný "řád" uplatnovat na všechny lidi.
Kapitalismus likviduje demokracii, pokud nemůže soutěžit s jiným systémem, který ho nutí si zachovat jako obranu větší demokratičnost. Takže války a vše pro zbraně i kdyby na chleba nebylo. Výborné prostředí pro nástup ekonomik, kteří nežijí ziskem jednotlivce na úkor všech okolo. Otázka je, jestli je včas dokážeme rozbombardovat, nebo jim utnout zdroje okupacemi států se surovinami (snaží se USA - i nás přinutila).

Problém není v ekonomických teoreticích (pravicových nebo levicových), ale fanatických realizátorech výseků jejích teoretických náhledů k řešení.
U nás je obludnost zneužití reprezentována demagogem Klausem. Z jednotlivých teorií si vybral co se mu hodilo a pak se skryl se jmény uznávaných pravicových teoretiků.
Zajímavá je i božské vyvyšování Alana Greenspana Václavem Klausem. Oba mají zájem zlikvidovat EUR. Likvidace EUR je jedním z nejhlavnějších úkolů USA (nikdo se to neodváží zveřejnit, protože to je útok na celý systém virtuálního finančnictví tvořený FEDem na vyžírání celého dolarově závislého světa američany).
14. 12. 2011 | 08:54

Karel H. napsal(a):

Ještě taková poznámka paní Brixová:
Sočasná krize není ekonomická, ale krize důvěry. Proto nemají zas až takové problémy s půjčkami některé velmi zadlužené země (USA, Japonsko) a některé relativně málo zadlužené mají (Španělsko). Je to o důvěře v jejich schopnosti splácet. Pokud máte v košíku nahnilá jablka, myslíte si, že tím že přidáte do košíku zdravá se něco zlepší? Na pohled ano.
Pokud si EU stanovila pravidla, že nesmí selektivně podporovat jednotlivé členy a nejspíš to ECB již dnes tajně porušuje, co myslíte jak zareagují trhy na podporu "obloukem" přes MMF? Řeknou si, že EU nelze věřit, že se v EU vždycky nějak dohodnou aby vlastní pravidla "ochcali". A to je to co se mi na té půjčce nelíbí. Nynější "pomoc" stáhne do pekel i ty, kteří jsou dnes ještě zdraví, protože přijdou o důvěru - nejcennější co v obchodě máte.
14. 12. 2011 | 09:07

kristusek napsal(a):

"Když do země přijde MMF, zajímá je pouze jediná věc. Jak zajistíme, aby byly banky a finanční instituce vyplaceny? - Je to MMF, kdo udržuje ve hře [finanční] spekulanty. Nezajímá je rozvoj, nebo to co zemi pomáhá zbavit se chudoby."

Joseph Stiglitz (nositel Nobelovy ceny)

Bez urážky, paní Brixi, ale věřil bych spíše jemu.
14. 12. 2011 | 09:28

Sio napsal(a):

Jistě nám v podstatě nic jiného nezbývá, protože nepůjčíš, ostatní se proti tobě spiknout. Chceš-li s vlky žíti, musíš s nimi výti.
ovšem o bezpečnosti půjčky mám jinou představu.
1. Půjčujeme v eurech a je tu 0-vý výnos? Jak jsme pak chráněni vůči pohybům kurzu koruny k euru? Dá se předpokládat oslabení koruny? Myslím, že ano, pokud se naše ekonomika zbrzdí.
2. Opravdu 0-vý výnos? Aha a co devalvace eura samotného? Co když ECB neufinancuje průšvihy v Řecku, Itálii a Španělsku a euro násobně zdevalvuje nebo padne?
3. Proč devizové rezervy ČNB nemůžeme raději použít k splacení části dluhu? K čemu nám vlastně jsou?
14. 12. 2011 | 09:37

veronika napsal(a):

Mám stejný názor jako Hana Brixi.

Jen dodám, že mě překvapuje, že nikdo z novinářů při této příležitosti nevyčíslil vše, co jsme ve formě dávek a dotací z dosavadní EU dosud získali.

Jaké by to asi bylo srovnání, že? Zkrátka brát, to ano, to by nám šlo. A přitom zde ani nejde o prosté "dát", dáváme přece i do svého.
14. 12. 2011 | 09:43

Mirek napsal(a):

Paní Veroniko, tak nám napište co jste z EU dostala vy když se k tomu novináři nemají (a oni vědí dobře proč). A taky kolik jste tam poslala. Vtip je totiž v tom, že celá republika pošle do Bruselu např. 80mld, vrátí se třeba 100mld. ovšem z toho 95mld k různým kmotrům typu Oulického nebo Bendy, takže pro daňové poplatníky je ta bilance mínus 75mld. Ale třeba vás hřeje hrdost na nejdražší dálnice Evropy, obří čističky vody v každé vesničce nebo mosty odnikud nikam. Hlavně že se získaly a utratily evropské peníze.
14. 12. 2011 | 09:56

kristusek napsal(a):

veronika

Váš argument je velmi častý, ale tady se nejedná o EU, jejímž jsme členem, ale o eurozónu, jejímž členem nejsme.

A co se týče MMF, viz můj příspěvek z 09:28.
14. 12. 2011 | 09:56

Tupelo napsal(a):

Mirek: to ze se u nas stavi predrazene dalnice je fakt, ale zde nas neokrada Brusel ale okradame se sami. Souhlasil bych v tom aby nam nic zpet neposilali, resp. pouze na nepredrazene a nezkorumpovane projekty (tak jak to zavedli pro Bulharsko nebo Rumunsko). Cisticku vody v nasi obci nemame (natoz obri, jak se snazite vsugerovat), ale pri nedavne navsteve starosty jsem si vsiml ze maji kancelar vybavenou castecne z prostredku EU - na cenu vybaveni (pocitac, tiskarna, stoliky, atp.) jsem se neptal, takze nemuzu rict jestli nakup byl predrazen :), ale zustava otazka, kolik dalnic nebo vybavenych (a jak) uradu bychom bez prispevku EU meli. Nekteri nasi obcane z radu termitu a pijavic by kradli tak jak tak...
14. 12. 2011 | 10:04

hovorka11 napsal(a):

Karel H:
Je to krize "důvěry".
Funguje to tak, že ratingové agentury a MMF určují komu věřit a komu ne. Dolar se tvořil jako rezervní měna cca 100 let. Vytvořily se tak mechanizmy v zájmu velmoci, která jako jediná má beztrestnou možnost tisknout dolary.
Hypoteční krize v USA tak bylo možno ustát pouze přes vytisknutí dolárků. To USA právě udělalo v několika etapách přes usmívajícího Bernakeho z americké federální banky FED (vytisklo se cca 3,5 biliónů dolarů k 15 biliónům zadlužení USA). Čína sice dala najevo nespokojenost, a tak se začalo opět křičet o občanských svobodách v Číně.

!Další zatajovaná skutečnost bankéři je vytištění dalších cca 16 biliónů dolarů FEDem pro zpřátelené banky!
("Odhaleno" a zpřístupněno federálním úřadem USA letos v červnu)

Další krok byl zákaz zhoršování ratingu americkými ratingovými agenturami ( Obama dokonce nechal vyhodit šéfa neposlušné agentury za špatné ohodnocení)
V této situaci mezinárodní měnový fond (MMF) hlídá, aby půjčené vytištěné peníze byly vráceny zpět v reálných hodnotách pokrytých peněz výrobou v neamerických státech.

Závěr:
FED, MMF, americké ratingové agentury, trhy a "důvěra investorů" - to vše táhne za jediný a diktovaný záměr největšího predátora pro jeho tunelování celosvětové ekonomiky.
Amerika nikdy neměla zájem povolit vedle sebe jakoukoliv rezervní měnu mimo dolar a tištěním dolarů už zamezuje konkurenceschopnosti EUR. Stačí jen popichovat, štvát agentury a pod.
Všichni investoři vědí, že dolar nepadne i kdyby USA měla dluh 10x vyšší než má, pokud nepadnou všichni pod ní.
Já bych se osobně určitě radši jistil v dolaru než EURu, protože američani dokazují, že mají největší bič a armádu si zvětšují. My jim děláme otrocké křoví s celou EU, které místo Barosa vládne Merkelová se Sarkozym a těm zas Obama hájící "mír a demokracii" s dolarem všemi válečnými a nátlekově finančními prostředky.
14. 12. 2011 | 10:08

Putinsko Ne napsal(a):

...nedopusťme dorazit Česko Klausem spolu s Putinem, jme Evropa, nejsme novo-Sověty!!! Podpořme Evropu, tam patříme !!!
14. 12. 2011 | 10:12

Pepa z Bilderbergu napsal(a):

Vážená paní Brixi, prosím o vysvětlení té "pomoci", ale bez ideologických keců, jen tvrdá čísla, prosím.
Výchozí situace: mám 27 zemí, z nichž VŠECHNY jsou tak zadlužené, že nejsou schopny svůj dluh ani udržet na stejné úrovni, natož aby ho snižovaly. A průšvih je, že už jim na další prohlubování dluhu nikdo nechce půjčovat.
Řešení podle EU, resp. dua Merkelová Sarkozy spočívá v tom, že si každá z těchto zemí dále půjčí peníze - byť z vlastních devizových rezerv, v principu je to jedno - a dá peníze na společnou hromadu. Každý tam složí cca 5 % svého dluhu (většina ještě mnohem méně). Získáme hromádku, která bude stačit na úhradu řekněme 3 % dluhů Eurozóny, což je přibližně částka o kterou se každá země zadluží v průměru asi za 9 měsíců.
Může mi někdo říct, jak tohle může vyřešit problém?

Pro jednoduchost si to ukažme na příkladu zadlužené rodiny: rodina dluží 1 milion korun a splácí měsíčně 5.000,- Kč. Ale když z výplaty zaplatí bydlení a jídlo, zbyde jí na splátku jen 4.850,- Kč. A tak si každý měsíc půjčuje od banky dalších 150 Kč na splátky - a dostává se do neřešitelného kolečka. Ale přijde finanční poradce Merkozy a řekne: Sehnal jsem 26 dalších rodin, které jsou v úplně stejné situaci jako vy. Pojďte, každý z Vás dá do zastavárny šperk po babičce a vyzvedne si za něj 2000,- korun. Ty peníze dáme na společnou hromádku a tím náš problém vyřešíme.
Ptám se, v čem tkví byť i jen hypotetická možnost úspěchu toto řešení?
14. 12. 2011 | 10:33

Hon. eywrap napsal(a):

Pěkně to autor rozepsal... Teď by tak pěkně ještě mohl popsat, co se s těma našima miliardama bude dít, kdo je dostane a jak to pomůže k záchraně eurozóny, případně jaký hrozný konec by čekal ubohou eurozónu a nás s ní bez našich miliard. A taky je zajímavé, co se bde dít tak za půl roku, až bude tato pomoc prožraná.
14. 12. 2011 | 11:08

mažňák napsal(a):

Pepa: šperk po babičce, dobré přirovnání. Důležité je ale nezapomínat, proč to celé vzniklo, a to by se mělo tesat do kamene pořád dokola: všechny tyto dluhy vznikly jako důsledek tzv. sociálního státu a nekonečnou snahou všech stran momentálně u moci korumpovat své voliče a mocné zájmové skupiny různými dárečky, dotacemi a úlevami. Je to asi největší slabina demokracie a řekl bych, že dokud bude existovat všeobecné volební právo, tak neodstranitelná. Tím ovšem neříkám, že bychom měli demokracii zrušit, cokoliv jiného je neskonale strašnější.
14. 12. 2011 | 11:10

Honza napsal(a):

Výborně paní Brixi,konečně rozumná i oddůvodněná řeč o této problematice a argumenty proti Klausovým blábolům.Jeho věrní neustále melou to stejné ale každý vidí jak na tom naše ekonomika a finance jsou.Piště dál,jste dobrá!!!!!!!!!!!!!!
14. 12. 2011 | 11:19

skeptický napsal(a):

Začíná to připomínat U snědeného krámu.Neštěstí je to,že tímto asi dáme i automatický souhlas k tomu,že EU dostane klíče od špajzu.Příště si to bez ptaní vezmou.
Kdysi to chtěl i Klaus,kontrolu Národní Banky,ale řekli mu tenkrát ne.Taky má občas mouchy.

Asi skončíme s eurem,spousta lidí,co to s námi myslí dobře nám už to radilo.

Připomíná mi to neprosperující pojišťováky,kterým manažér na meetingu řekne,že v produkt musejí věřit,a aby ho mohli prodávat,musejí ho mít sami.A rozdá jim formuláře k okamžitému podpisu.

Management je buď špatnej,nebo v horším případě navedenej.
To už psali v Bibli něco o slepých vedoucí slepé.

Uvidíme,co bude v Anglii.
14. 12. 2011 | 11:27

Nazdar Dluhoši napsal(a):

Najdeme nové exportní trhy..koruna třeba poklesne uplatníme se v Asii a východní evropě..je to o konkurenceschopnosti paní..ještě jesm neviděl situaci, že by zadlužení, které je řešeno ještě větším zadlužením skončilo dobře..Až budou brát penzisti v řecku místo 40 TKč pouze 8 pak se tom můžeme bavit..do té doby doporučuju jediné zaplaťte to z vlastní kapsy a začněte se rekvalifikovat na nějakou užitečnou práci po které bude poptávka..
14. 12. 2011 | 11:41

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Karel Konečný:
"Excelentní rozbor když to posuzuji jako laik." Laik nemá co posuzovat odborníka, laik jenom může skromně připojit svůj názor. Odborník guvernér ČNB Singer je proti.
14. 12. 2011 | 11:42

Zbyněk Matyáš napsal(a):

veronika:
"Jen dodám, že mě překvapuje, že nikdo z novinářů při této příležitosti nevyčíslil vše, co jsme ve formě dávek a dotací z dosavadní EU dosud získali." Mně zase překvapuje, proč by měli novináři vyčíslovat dotace z EU, se kterými půjčka MMF nijak nesouvisí. Mohla byste se pokusit vysvětlit?
14. 12. 2011 | 11:45

skeptický napsal(a):

Mám dojem,že nějaké dotace brzy skončí.
14. 12. 2011 | 11:48

Iva napsal(a):

Je to velmi tendenční článek. Zachraňovat něco, co nemá význam - euro, považuji za zbytečné. Půjčka v době, kdy máme velké potíže je nesmyslná. V Německu, Rakousku a myslím si, i jinde, se lidé těší na to, že se jim vrátí původní měny.Samozřejmě těm našim občanům, kteří mají své úspory uloženy v eurech reálně hrozí velké znehodnocení jejich vkladů.Ale pár těchto většinou zbohatlíků není celá země a té zrušení eura prospěje. Sníží se hodnota koruny a podpoří se vývoz. Vše je jen tvrdý obchod.Za to, že jsme v EU, jsme zaplatili praktickým zrušením našeho průmyslu, zemědělství.Již v historii, když si nechali Habsburkové udělat ,, ekonomický rozbor a plán,, byla podmínkou soběstačnost státu. Kde jsou např. naše cukrovary ?
14. 12. 2011 | 11:49

skeptický napsal(a):

Naposledy co jsme byli součástí nějakého většího celku,Habsburská politika vůči zemím Koruny České bylo tvrdé vykořisťování.Vybralo se tu na daních více,než ze zbytku celé monarchie.
Taky nám to sousedi nemohou zapomenout.

Díky výtečnému vyjednávání likvidace zemědělství vytvořila trhy pro evropské subvencované produkty,nám subvence zakázali,průmysl se buď zlikvidoval,čímž si odstranili konkurenci,nebo je v cizích rukou,a peníze jdou ven,z čehož státní dluh nezaplatíme,ani nebohatnem.Zredukováno na námezdní dělníky.

Staví se otázka,zda být kolonií se vším,co k tomu patří je takové terno.
14. 12. 2011 | 12:03

Ivo Kurka napsal(a):

Dobrý den,
K článku paní Brixi.. ale i ostatním...půjčku půjčkou neumoříte..!
Naše kapka 90mld bude stále jen kapkou. Nicneřešící.
Z toho důvodů se domnívám, že článek je skrytou reklamou na něco pro běžného občana tak neuchopitelného jako je MMF nebo je to PR paní Brixi. Jinak děkuji tomuto blogu... člověk si uvědomí, kam jsme to dopracovali..
14. 12. 2011 | 12:43

David napsal(a):

Sio napsal:

"...3. Proč devizové rezervy ČNB nemůžeme raději použít k splacení části dluhu? K čemu nám vlastně jsou?"

14. 12. 2011 | 09:37

---

Velmi zajímavá otázka a byla by škoda, kdyby zapadla. Třeba nám to některý z expertů vysvětlí, proč už nebyly využity.

Rezervy ČNB jsou patrně od toho, aby se použily právě v době nějaké krize.

Místo toho, abychom poslali 89 mld. cizímu MMF, tak bychom mohli snížit naše vlastní zadlužení, a tak to přece může udělat každý stát EU se svými rezervami. A hned by se všem zadluženým státům EU ulevilo a mohly by začít budovat svoje rezervy znovu od nuly. Jako v rodině, když musíte vybrat všechny svoje úspory, abyste zabránili exekuci. Nebo snad 89 mld. z rezervy ČNB poslaných MMF bude plnit jinou funkci? MMF bude stejně jen prostředníkem v půjčce zadluženým státům, který je, na rozdíl od EU, dokáže tvrdými požadavky přinutit, aby začaly půjčky nejen splácet, ale i snižovat svoje celkové zadlužení.
14. 12. 2011 | 12:54

Doruskane napsal(a):

Nedejte šanci Klausovi Putinovi, aby dokončil okupaci Česka novo-Sověty !!! Česko je prozatím v Evropě, občané buďte kulturní, slidární Evropané !!!
14. 12. 2011 | 13:05

Doruskane napsal(a):

Buďte solidární Evropané, nejsme Sovět-Rusové !!!
14. 12. 2011 | 13:09

Senk napsal(a):

Teda ty komentare se nedaji cist. Nazory lidi,ze kazdy vlastnik firmy nebo kazdy ve vedeni velke korporace je vlastne LYCHVAR. Je to hajzl, kterej obira poctive obcany. Nebudu se zminovat o bankach a krizi - to az jindy.

Velice strucne o lidech co maji penize:
Lide, kteri vlastni nebo maji na starosti vedeni spolecnosti chteji profit. Samozrejme. Co uz si malokdo uvedomuje, jsou to ti sami lide, kteri Vam davaji praci. A protoze masa lidi se sama neuzivi, nedokaze to, je jedina spravne,ze ten kdo dava praci a ma tu vizi, jak vydelat penize, si veme nejvetsi kolac.

Zaroven vetsina lidi vydelane penize nenacpe do prdele, ale znovu investuje= vyrabi pracovni pozice.

Takze proc je chceme presne trestat? Za jejich uspech? Za to,ze nam davaji praci? Dame jim na jejich uspech vetsi dane.

Takze ve finale Lojza z Dediny kterej jde 5*8 hodin tydne do fabriky, kde se ulejva jak to jenom jde je sponzorovanej clovekem, kterej se treba dvacet let snazil rozjet poradnou firmu. A kdyz po dvaceti letech konecne ma na ten barak a jachtu, tak mu napalime poradny dane. prece to neni fer. Myslite si,ze ten clovek s vlastni firmou taky pracoval 40hodin tydne? A po praci si doma drepnul k televizi a nadaval? Ja ne.

Dete radsi premyslet, jak vydelat penize misto reakcionizmu a stylizovani se do obeti rezimu/bank/statu/podnikatelu/ufonu/zleho proletare.
14. 12. 2011 | 13:10

Senk napsal(a):

Keynes, Kruger a Krugman - Kdyz slysim jejich jmena, otevira se mi rybicka v kapse.
14. 12. 2011 | 13:12

Vykouk napsal(a):

Pane Senk. Souhlas s Vasim nazorem na zminene Dzentlemany.

Vetsina lidi uznava za nejlepsi ekonomy lidi jako Krueger. "He compared restaurant jobs in New Jersey, which raised its minimum wage, to restaurant jobs in Pennsylvania, which did not, and found that restaurant employment in New Jersey increased, while it decreased in Pennsylvania." Kazdy kdo ma trochu selske mysleni musi vedet, ze to byla nahoda a ze to v praxi takhle nefunguje.
14. 12. 2011 | 13:31

aaa napsal(a):

Možná jsem na špatném vebu,protože na to mám jiný názor. a jaký??? nedal bych jim ani korunu a proč? protože když vidím,jak hospodaří s penězi a cpou je řecku aby "nezbankrotovali" je fakt směšné.vždyt oni dostávají podporu v nezaměstnanosti skoro stejně jako u nás půlka lidí plat v práci. o státních zaměstnancech ani nemluvě. a o důchodcích???? darmo mluvit,průměr jejich důchodů je stejný jako průměr platu u nás v čr. a proč o tom mluvím? protože se řekům narvalo už dost peněz a ejhle najednou nejsou peníze pro jiné státy a najednou EU musí vybírat další prachy od států. další důvod,proč nedat nic. česká rep. chtěla euro,jenže EU (nerozděluji euro a evropskou unii, dohromady je to unie) nám nedovolila,protože máme špatné finance- ok,v pořádku,proto se pořád datum oddalovalo-to jest důvod proč euro nemáme. takže zjednodušeně: euro nám nedovolii a kdyby nebyla krize,tak prakticky by v dohledné době ani nebylo. natož ted. tak my na něj máme přispívat???? proč??? každej europoslanec dnes tvrdí,jak eu věděla o řecku a jejich podvodech aby měli eura- jakto,že nejsou zavření? nebo jejich podezření někdo slyšel??? slyšeli,ale nechtěli slyšet.A proto nejsou prachy. A další důvod,proč dávat znova na euro,kuli rospadajícím se financím v řecku? když stejně je to jen o oddálení,to snad nikdo nevidí,nebo co? stejnak za takové dva roky řecko bude zase stávkovat a budou znova chtít prachy. Jo a nezdá se vám mít svoje názory (čr) za lepší,jak lést někomu do pr. jenom proto co kdyby jednou???? euro nemáme a s eurem nám nikdo následujících 10 let nikdo nepomůže!!! líbí se mi názor británie jako celku, jsme na tom podobně at se vám to líbí,nebo ne. británie a česko nemá euro,proto je logické,že pro záchranu kývnou především státy,kde euro mají. takže zase stejná otázka, proč jim dávat??? jo a jen mimochodem, jaké že peníze se vrátí? moc tomu nerozumím, za "účast" v eu platím několik desítek miliard ročně, dostáváme nazpět nějaké prachy v podobě dotací.Copak když dáme 90miliard, dostaneme více??? chápu,že unie slouží i k tomu aby v případě nouze se pomohlo,ale když taková pomoc hluboko nařízne větev každému státu,jenom kuli neschopnosti postiženého státu,neni dobré,protože toto všechno může odstartovat kompletní pád eura a eu. Inač jsem za EU,jsem pro euro,ale pozor!!!! né za každou cenu!!!! omlouvám se všem,ale toto je můj názor a důvody,proč nedat ani korunu!!! a je to můj názor,i když se vám to třeba nelíbí.
14. 12. 2011 | 13:53

asdf napsal(a):

Při vší úctě, tohle je snůška nesmyslů.
Jak MMF, tak Světová banka jsou pozůstatky historie, které by tu dnes již neměly vůbec být...
Rozvinuté státy je zneužívají k odkladu důležitých rozhodnutí ohledně vlastních rozpočtů, nerozvinuté státy si pak berou půjčky v cizích měnách, které nemají prakticky šanci splatit a po drobném boomu upadají zpět do chudoby, resp. si opět půjčí cizí peníze místo toho, aby začali tvořit vlastní hodnoty.
A nakonec je k chodu celé této šaškárny nutné živit další sadu zbytečných úředníků...
14. 12. 2011 | 14:02

skeptický napsal(a):

To se potkají dva známí v New Yorku.Jeden povídá,tak ty jsi prý vyhořel.Druhý pst,ještě ne.
Řecko nemůže zkrachovat.Ještě ne.To by nebylo fér k ostatním,kdyby to udělali sami.
EU se rozpadnout nemůže.Je to zaneseno písemně na katastrofálním úřadě.Můžeme vystoupit,ale musíme se vystěhovat.
14. 12. 2011 | 14:03

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,....tak jsem si četla, tu i onde, jak se nám nevyplatí nezaplatit ty tři miliardy euro do MMF. Jak nás všichni opustí, nechají na holičkách, a hlavně Němci. Abych se ujistila, že to co napíšu je pravda, zajela jsem si do velkých nákupních center, nebyla jsem tam už roky, protože preferuji české zboží a tam ho je poskrovnu. Ano, je ho poskrovnu. Nejvíce zboží z Německa. LIDL, VEŠKERÁ ZELENINA A OVOCE Z CIZINY. Ani jeden druh jablek, mrkvé, cibule nebyl z České republiky. Totéž trvanlivé pečivo, vánoční cukrovinky,/ kdo si pamatuje, jaké krásné a dobré kolekce čokolád dělala Orionka, Lidka, Diana...???/ Všechno z Německa. Toaletní papír, těch druhů,....z Německa. Že bychom si neuměli utřít p***l našim papírem,???...nebo, lépe, napadá mě napsat,.... měli bychom si už s tou cizinou v regálech ****** *****. Touto cestou se likviduje zaměstnanost našich občanů. Že bychom nedokázali vyrobit roličku papíru,???...tak daleko nás hloupost zodpovědných dovedla. Takže závěr, zboží v regálech velkých obchodních řetězců je tak asi z 75-80 % vyrobeno v Německu. A kdo si myslí, že až nezaplatíme MMF, že Měmci opustí deset a půl milionu zákazníků, jakými je pro ně Česká republika? Opravdu si to myslíte, že v ten momen sem nepřijede ani jeden kamion ze západu se zbožím? To by museli Němci omezit výrobu, snížit zaměstnanost, .....zmenšil by se jim zisk a tím obrat kapitálu. Těch BUBUBU,....od přisluhovačů bankovních domů a politických kabinetů ještě bude, ... hlavně nesmíme být sralbotkové. V Evropě jsme byli, jsme a budem, a jsme dokonce ve Střední Evropě, obcházet nás, to jim bude dělat problémy, takže všechny pohádečky, ... jak to bude špatně, když nezaplatíme, ... si mohou autoři strčit za klobouk, Na mne teda neplatí. Tužka.
14. 12. 2011 | 15:07

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Tužka:
Bravo!!
14. 12. 2011 | 15:51

Xavier napsal(a):

Tužka:
Souhlasím, také se snažím nakupovat zboží, zvláště potraviny, od domácích výrobců. Jen pro ilustraci vašeho příspěvku: v létě jsme byli na dovolené v Řecku na vlastní pěst(nikoliv s německou cestovkou, jak doporučoval Mertlík, který nás zkrátka nebyl schopen dostatečně zastrašit :)). V obchodě jsme si jednou koupili máslo - hádejte co na něm bylo napsáno? Made in Germany. Při zpáteční cestě Srbskem jsme spali v jednom stylovém hotýlku poblíž hranic s Makedonií. Na snídani jsme dostali takové to malé máslo. Hádejte, kde bylo vyrobené? Správně: Made in Germany. Tak si říkám - že by už ti zpropadeně líní Řekové a divošští Srbové už ani neuměli vyrobit vlastní máslo? Asi to tak bude. Ať žije Unie!
14. 12. 2011 | 15:52

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Xavier:
Podle Merkelové Srbové nejsou připraveni pro vstup do EU. Stačí, když jsou schopni konzumovat německé máslo. Divím se, že Srbové nenasadí na jeho dovoz patřičně vysoké clo. Asi nesmějí, chtějí do EU.
14. 12. 2011 | 16:40

český maloměšťák napsal(a):

Tužka
Zajímavý guláš - ten váš komentář.
Chybí mně tam ale pro ČR významnější fenomen - ne to, co se vozí k nám /zkuste zjistit proč.....kteří zodpovědní to jsou, co tohle zavinili - a podělte se s námi o to - bez ironie...skutečně by mě zajímal váš názor/...nýbrž to respektive kolik toho, se vozí a bude vozit ven.
A zde jednoznačně platí ono staré doporučení - nenechat zákazníky chcípnout, když zrovna nemají hotovost - pomoct jim - říkejme tomu třeba překlenovací úvěr. Nebo řešení hrozby infikace hospodářským poklesem - jeho dovozem - pokud budeme uvažovat státní útvary.

Stále si myslím, že to nebyl volný dovoz právě německého zboží , který byl pro řadu našich firem likvidační. Myslím si, že jde o zcela jiné země, které jsou toho příčinou.
A pokud se pak podíváte na obchodní bilanci CZ - D, jistě i vy ten guláš navaříte příště jinak....
/Francouzští návštěvníci supermarketů by měli být dle vaší logiky tak 3 x hysteričtější než vy..../

http://www.businessinfo.cz/cz/sti/nemecko-zahranicni-obchod-zeme/6/1000636/
14. 12. 2011 | 17:35

Zbyněk Matyáš napsal(a):

☺☺☺☺☺
14. 12. 2011 | 18:33

Emil napsal(a):

Seniorita MMF je zaroven nedostatkem cele konstrukce

Kvuli seniorite MMF je zvysovano riziko pro vsechny ostatni veritele EU statu, kteri prostredky EU statum nebo EFSF poskytnou.
Obklika pres MMF se voli jen proto, aby se zamlzilo porusovani smlouvy EU, podle ktere EU staty za sebe navzajem neruci.
Nedovedu si predstavit, ze napriklad Recko pujcku MMF nekdy vrati. Ve skutecnosti je tato pujcka MMF pro CR spojena s rizkem, ktere neodpovida vynosu.
To riziko je naprosto podcenovano resp. neoceneno primerenym vynosem pro CR.
14. 12. 2011 | 19:16

Jokles napsal(a):

Autor článku a následně i větší část diskutujících (odstrašující příklad nějaký Arnie) patří za mříže, nebo na psychiatrii ! Prý ztratíme vliv na dění v Evropě ! A ten je, jak je vidět z postupů "Merkozýho a Sarkelové", naprosto rozhodující ! Bez tsechei se tam v tom brusselském doupěti opravdu nic nerozhodne ! Tak, tak....!
14. 12. 2011 | 19:26

Jokles napsal(a):

A abych nezapoměl: Jak je možné, aby se takový "Doruskane" dostal k počitači ! Vždyť je to nebezpečný šílenec, trpící stihomamem !
14. 12. 2011 | 19:31

Deutschland über ales? napsal(a):

Hlupáci typu "doruskne" zřejmě trpí duševní poruchou a tak raději polezou po čtyřech do análu "čtvrté říše", když už se ta třetí Ádovi nepovedla.
14. 12. 2011 | 20:47

skeptický napsal(a):

Tuším Bundesbanka by si zhluboka oddychla,kdyby někdo měl ty koule říci ne.Byli by z obliga,umyli si ruce.
Ten někdo by měl sice psí hlavu,ale jsou dvě možnosti,jak mít nos v p.deli.
14. 12. 2011 | 20:47

Tupelo napsal(a):

Xavier, Zbynek Matyas: do seznamu zemi ktere si neumi vyrobit maslo si pridejte Norsko: http://zpravy.tiscali.cz/norove-zazivaji-nevidanou-vec-zoufaly-nedostatek-masla-112000 . :)))
14. 12. 2011 | 20:48

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,...děkuji těm, co mne oslovili. Není těžké si na internetu dohledat, které obchodní řetězce kdo vlastní. Lidl a Kaufland vlastní jedna osoba, německý obchodník Dieter Schwarz,...no a německý obchodník sem vozí německé zboží, a domů do Německa si vozí,.. CO????,...kdo neuhodne napoprvé, může víckrát. No a někteří radní a další to neuhodli do dneška, protože tento řetězec staví další prodejny a vyšachovává náš obchod a naše dodavatele, a naše,..... A jistý nick si doufám s tím gulášem poradí,...a nezadávit se,... celé Aktuálně by mělo dny bez nakydaného hnoje, a to nám neuděláte, žééé? Kdo by do nás "rejpal zahnojeným prstem na klávesnici". Tužka.
14. 12. 2011 | 20:49

kanibal napsal(a):

český maloměšťák :
"... francouzští návštěvníci supermarketů by měli být dle vaší logiky tak 3 x hysteričtější než vy "

Ve Francii se tamní obch.řetězce ( např.Super U )snaží dodávat na domácí trh výhradně domácí výrobky. V porovnání s německými jsou totiž o řád kvalitnější a tak tam převládají francouzské jogurty, másla, ryby, vynikající pečivo atd. Prakticky jsem tam neviděl, snad kromě italských potravin, nic ze zahraničí!
Chce to zvednout zadek a jet se podívat.
14. 12. 2011 | 20:53

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Tupelo:
Aha! Mohlo mi napadnout, že to zaostalé Srbsko neumí vyrobit máslo. Ale Norsko? Tam za to může nová antiuhlohydrátová dieta, spotřeba másla vzrostla o 30 procent, takže budou muset snížit dovozní clo. Norové vědí, proč nejsou v EU.
14. 12. 2011 | 21:03

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy