Z Pekingu do Washingtonu: Z výrobny do muzea?

27. 09. 2010 | 01:22
Přečteno 15438 krát
Kontrast mezi Pekingem a Washingtonem je v mnoha směrech překvapující. Mé nedávné přestěhování z „rozvojového“ zpět do „vyspělého“ světa působí jako stěhování z centra řítícího se pokroku do muzea.

Ve srovnání s Pekingem má Washington horší infrastrukturu. Letos v únoru byli mnozí Washingtoňané téměř celý týden bez elektřiny a topení. Na potřebné investice nedošlo a situace se prý může kdykoliv při větších výkyvech teploty opakovat. Telefonní spojení se ve Washingtonu stává problémem. Linky jsou přetíženy, chybí investice. Po nedávném výbuchu plynovodu v kalifornském San Brunu nedaleko San Franciska se hovoří o tom, že washingtonské plynové rozvody jsou také ve špatném stavu. Na některých ulicích je cítit plyn.

Oproti tomu obrovské investice v Pekingu znamenají, že nejen infrastruktura ale také vybavení škol, státních úřadů a kancelářských budov je tam často lepší než ve Washingtonu. Prošla jsem mnoho škol v obou městech. Překvapilo mě, že mezi těmi dobrými jsou státní čínské i soukromé mezinárodní školy v Pekingu lépe vybaveny než soukromé či státní školy ve Washingtonu. Čínské školy a čínští studenti jdou v mezinárodních srovnáních rychle nahoru. Americké školství – s výjimkou pár vynikajících univerzit - se svými výsledky v posledních desetiletích propadá z nevyšších příček na téměř nejnižší mezi vyspělými zeměmi.

Toto srovnání mě poněkud zaskočilo. Zapadá však do kontextu mého vnímání, že Čína svým důrazem na dlouhodobou strategii a strategické investice do budoucna posiluje základy pro svůj další rychlý ekonomický rozvoj ... a mezinárodní vzestup.

Zajímavé je, že méně zcestovalí Američané takovému srovnání nevěří. Věří, že Amerika je nejlepší a že komunistická Čína se jistě brzy zhroutí. Vědí, že rozvoj v Číně probíhá na úkor základních práv miliardy občanů. Neuvědomují si však, že i tato miliarda je celkem spokojená s tím, jak se Čína rozvíjí, úspěšně investuje doma i ve světě a posiluje své mezinárodní pozice. Většina Američanů si nepřipustí, že politický a ekonomický krach Číny je spíše přáním některých komentátorů než realitou.

Američtí politici na rozdíl od politiků čínských jako by ani neměli možnost rozvíjet či prosazovat dlouhodobé strategie. Demokracie formou slovních přestřelek v televizních debatách vyžaduje jednoduchost a okamžitou přitažlivost.

Snížit daně teď. Snížit deficit hned. Zrušit zdravotní reformu (a drahé zavedení zdravotního pojištění pro nízko-příjmové a chronicky nemocné jedince), aby podnikatelé mohli tvořit pracovní místa. Skončit se socialisty typu Obamy okamžitě. Amerika je skvělá. Amerika je nejlepší. Stačí se vrátit k hodnotám bible všechno bude dobré, tvrdí konzervativci (účinně podporováni vlivnou televizní stanicí Fox News a hvězdou národního formátu Glennem Beckem)... a získávají převahu v současných volbách do Kongresu.

Amerika je skvělá a nejlepší, stačí odlehčit daně střední třídě, snižovat deficit až za pár let, dát podnikatelům nějaké to zvýhodnění nebo příspěvek a všechno bude dobré, tvrdí Demokraté a snaží se zvrátit volební preference.

Investice do rozpadající se infrastruktury, reforma školství proti tlaku silné učitelské lobby, omezení nákladů drahého a nevýkonného zdravotnictví proti tlaku pojišťovnických a jiných zájmových skupin, zefektivnění státu a daňového či regulatorního systému (které mají šanci zlepšit podnikatelské prostředí a tak i podpořit tvorbu nových pracovních míst v soukromém sektoru) se nikomu politicky nehodí.

Kam se budou v budoucnosti stěhovat talentovaní mladí inovátoři z celého světa? S čistým příjmem 15,000 dolarů na rodinu měsíčně se v Americe někteří řadí do příjmové skupiny horních 2 procent ... ale žijí méně pohodlně než by žili třeba v čínském Pekingu a Shanghaji nebo indické Delhi. Analýzy ukazují, že talentovaným a pracovitým přistěhovalcům Amerika vděčí za svou superioritu ve 20. století. Americkým univerzitám však postupně začínají konkurovat nejlepší univerzity asijské. Čína a Indie už konkurují také příležitostmi pro dynamickou kariéru a dobrý příjem.

V každodenním životě je hlavní předností Ameriky snad hlavně životní prostředí, ochrana spotřebitelů a zábava. Čistá obloha a pitná voda z vodovodního kohoutku běžná v amerických městech je v těch čínských vzácností. Podobně je tomu s nezávadností potravin a spotřebních výrobků a se zdroji informací a zábavy.

Svými strategickými investicemi se Čína dostala na první místo v rozvoji a výrobě „zelené technologie“. Pokud tento rozvoj povede nejen k úspěšnému exportu ale také ke zlepšení životního prostředí doma (a pokud budou dál posilovat práva spotřebitelů a občanů, včetně liberalizace médií a kultury), může se Peking nebo Šanghai stát magnetem pro mezinárodní talent.

Snad se Amerika brzy přizpůsobí nárokům budoucnosti a nestane se pouhým muzeem svého úspěchu 20. století.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Papouch napsal(a):

To mi připomíná mládí, časopis ABC mladých techniků a přirodovědců, cca 1960:

"Až bude tobě, pionýre, čtenáři, třicet, pětatřicet let, vzbudíš se do světa, který už v mnohém nebude podoben dnešku. Budovatelé komunismu v Sovětském svazu i u nás budou mít k dispozici moderní automatizované závody, zvládnou zemědělské práce průmyslovým způsobem, budou pracovat šest hodin denně. V té době proniknou hluboko do tajů vesmíru. To všechno se promítne do každodenního života: 250 milionů tun oceli ročně, hojnost všech prostředků, městská doprava zdarma, bezplatné stravování ve školních a závodních jídelnách, bydlení v prostorných bytech bez nájemného, levné nebo bezplatné turistické základny atd. To není začátek fantastické povídky našeho časopisu, to je reálný dvacetiletý program Komunistické strany Svazu sovětských socialistických republik, o kterém píše, mluví a přemýšlí celý svět. Bledne sláva kapitalistické techniky a výroby. Vždyť za deset let předstihne SSSR Spojené státy americké dvaapůlkrát a v roce 1980 bude jeho náskok sedminásobný. Je krásné žít v takovém světě!"
27. 09. 2010 | 02:04

kachna napsal(a):

Zajímavé je, že Demokraté a Republikáni se nikdy neshodnou na tom, co je dobré pro Ameriku, ale vždycky se shodnou na tom, co je dobré pro Izrael. Kdykoli je potřeba odhlasovat nějakou rezoluci na podporu Izraele, tak politikové z obou táborů, kteří do sebe jindy šijí hlava nehlava, obviňují se navzájem z těch nejhorších nectností a všelijakými obstrukcemi si navzájem blokují zákony, tak se najednou objeví před kamerami ruku v ruce v téměř dojemné shodě. Kdy už konečně američtí voliči přestanou volit politiky, který leží blaho Izraele výš než blaho Ameriky? Možná teprve pak se něco změní...
27. 09. 2010 | 02:58

Al Jouda napsal(a):

Pak ať mi někdo něco říká o čínských pneumatikách! No, nekupte to, když i paní Hana pěje na Čínu samou chválu!
27. 09. 2010 | 04:40

hanabrixi napsal(a):

Ale pane Al Joudo, vždyť já nepěju samou chválu na Čínu ... já jenom přeju Americe (a Evropě) prozíravé politiky.

Snad se s přibývajícími důkazy toho, že Západ postupně ztrácí převahu, bude Evropa a Amerika více zabývat svou dlouhodobou budoucností.
27. 09. 2010 | 05:02

DB-Kalifornie napsal(a):

jiste mate v mnohem pravdu, ale myslim, ze urcita zanedbanost infrastruktury a "neporadek" slusne receno je soucasti americkeho kulturniho koloritu. tak to v USA bylo v dobach prosperity v polovine 90 let stejne to tak je i dneska. Poblikavani svetel diky kolisani napeti v siti, ci provesene draty elektrickeho vedeni na drevenych sloupech a pripojeni jednotlivych domovnich pripojek ala stredni Amerika ci 60. leta v Cesku(doslova) jsou a byly kazdodenni zkusenosti v Silicon valley.A zrovna dneska jsem na universite, ktera ma 4 nobelisty a 3. nejlepsi spital v USA videl pobihat svaby, tak jako obvykle, a treba v zime mame plnou kuchynku mravencu (vse fotim pro ceske kolegy(a hlavne kolegyne (-:), ktere stredni Evropa naucila precitlivelosti na trochu toho neporadku (-:).
Myslim, ze vetsina tech inovatoru je tady, protoze tady ma v praci dost velkou svobodu. Zda se mne(na zaklade mych zkusenosti) a zkusenosti mnoha lidi, kteri se vratili treba do Evropy(do Asie se jich porad moc jeste , aspon v mem oboru nevraci), ze v USA ten vetsi prostor v praci porad jeste je. Pokud tohle zvladne Cina, tj nechat lidem dost prostoru a svobody v praci, tak maji vyhrano. Nevim, mozna to tak uz je. Bohuzel nektere tyhle aspekty jsou dany kulturne-nektere spolecnosti proste maji vice hierarchie a s tim je tezke neco udelat-je to proste v lidech.(Proto je treba pro japonske vedce USA stale velice lakava i pres relativni prosperitu Japonska). Hlavni problem Ameriky je drahe zdravotnictvi-to by mohlo skutecne casem vyhanet lidi jinam (treba do Evropy). Kvalita zivota v prelidnene Asii se obavam nidky nebude takova, jako v prostornych USA, Kanade, ci Australii. Predtsva, ze vymenim San Francisco za zapachajicici a prelidnene New Delhi -tezko a kdyz, tak jen kratkodobe a spise z touhy po dobrodruzstvi a mozna jako priklad pro deti, aby si vazili toho co maji. (-:
No nic, to me jen tak napadlo. pekny vecer do DC, mimochodem muzea jsou tam skvela.
27. 09. 2010 | 05:27

Al Jouda napsal(a):

Tak dobře, ale ten Váš jeden odstaveček o nedostaku čisté pitné vody, čisté oblohy, informací, zábavy a o těch závadných potravinách se lehce přehlédne.Pokud tyto věci Čína nevyřeší pro většinu svých obyvatel, tak se jim tam ti inovátoři moc nepohrnou!
Pro mne osobně je čistá pitná voda z kohoutku základní podmínkou spokojeného života a tam, kde není, bych žít nechtěl.
27. 09. 2010 | 05:53

nimra napsal(a):

Hezky blog.

al jouda:

Mylite se. Cina uz stahla tisice a to doslova spickovych vedcu ze sveta. A stahuje dale, poskytuje jim casto lepsi podminky nez maji v USA, obvykle k tomu dostanou byt zdarma od cinske vlady...

http://www.aolnews.com/worl...
27. 09. 2010 | 06:21

Petr z Tábora napsal(a):

Opět pěkný příspěvek paní Brixi.
Pokud půjdeme dále, tak můžeme zjistit, že v současné době v demokratických státech je všeobecné a rovné volební právo brzdou pokroku a nebezpečím pro stát.Perspektiva jen 4-letého vládnutí pro politiky, navázanost velké části voličů nějakým způsobem na státní rozpočet a inteligenční neschopnost části voličů pochopit složitosti současného světa - vedou k potlačování dlouhodobých investic, proti racionalizaci státní správy, proti racionalizaci sociálních systémů a státních firem atd.
Jenže nikdo nezná lepší alternativu. I tak zvaně osvícené diktatury se časem zvrhly v upadající autoritářské režimy.
27. 09. 2010 | 07:20

kulich napsal(a):

jsem ted trochu pobýval v bavorsku a švýcarsku. loni v lucembursku. to by soudružka z česka teprve čučela na ty rozdíly s jejím rodištěm. je vždy s podivem když vidlačky drbají o sousedech a mají hypersvinčík na vlastním dvorku.
27. 09. 2010 | 07:31

Rumcajs napsal(a):

Čína je momentální typickou ukázkou neoliberální ekonomiky na rozdíl od USA, která je v podání Obami typickou ukázkou "Poručíme větru dešti "

Jo, jediná možnost jak sundat USA z trůnu, je implementovat do její ekonomiky a do jejího vedení komunisty.

My si jich už užili dost. Nyní je na řadě západ.
27. 09. 2010 | 07:44

Ami napsal(a):

paní Brixi,
opět fundovanej příspěvek. Je jen na škodu, že někteří tupohlávci mají stále dojem, že co je americké, to je dobré. Nastáva však doba pravého opaku. A to oni dobře cítí, ale nepřiznají, že i v krajine socialistické je mnoho positívního. Brání jim v tom jejich tupost a positívní myšlení. Za Vaše poznatky, paní Brixi, Váš um i postoj, se před Váma hluboce skláním. Stále zastávám názor, že by Vás bylo potřeba jako sůl ve vedení státu. Doufám, že do příštích voleb mnozí zmoudří na základě současních činů vládních šašků. Čas plyne rychle. S přáním dalších podobných příspěvků přejí mnoho zdraví a úspěchů.
27. 09. 2010 | 07:46

Rumcajs napsal(a):

Ami:

Není od Tebe hezké, že doufáš, že se demence rozšíří natolik, aby levice vyhrála.

3* fuj!
27. 09. 2010 | 07:49

Ami napsal(a):

Rumacajsi,
prvním dementem jsi se právě představil. Gratuluji!
27. 09. 2010 | 08:03

Rumcajs napsal(a):

Ami:

Já mám na demeci ještě čas. S mým volebním hlasem zatím počítat nemůžeš.
27. 09. 2010 | 08:31

Dalimír napsal(a):

Dobrý den Rumi ! No vidíte jak už začínáte pomalu prozírat ,ted je na řadě západ ,amerika a pak zase znovu mi zde ! Ono se nám to vše stále motá dokola ! D.
27. 09. 2010 | 08:54

olga napsal(a):

Hana Brixi
Děkuji za objektivní článek.
27. 09. 2010 | 08:55

Lukáš napsal(a):

Pěkný článek.

Člověče, Rumcajsi, rozumíš psanému textu?

"Amerika je skvělá a nejlepší, stačí snížit daně střední třídě, začít snižovat deficit za pár let, dát podnikatelům nějaké to zvýhodnění nebo příspěvek a všechno bude dobré, tvrdí Demokraté a snaží se zvrátit volební preference." Tomu v garáži říkáte komunismus?
27. 09. 2010 | 09:01

JC napsal(a):

Paní autorko,

Vaše nadšení mi připomíná nadšení Fučíkovo, když přijel do země kde dnes už je vlastně zítra.
Ono to nebude tak horké.
Možná by stálo za úvahu kromě hlavních měst srovnat ještě mezi sebou největší zapadákovy v obou zemích.
27. 09. 2010 | 09:01

Rumcajs napsal(a):

Lukáš:

Možná by ses měl informovat o sociální zátěži Američana a Číňana.

90% Američanů by v Čínské fabrice chcíplo na vysílení.
100% Amerických i českých socek by v Číně chcíplo hlady, protože tam by jim stát nic nedal.

A proto Čína za chvíli převálcuje všechno.
27. 09. 2010 | 09:06

JC napsal(a):

JC,
Včera proběhlo ve zprávách že Čína hodlá/nebo snad už zavedla/ 100% clo na dovoz kuřecího z USA.

Nějak mi neštimuje, že by číňan se svojí miskou rýže na den nebyl schopen konkurovat rozežranému amíkovi.
27. 09. 2010 | 09:08

Sladký napsal(a):

Poznatek (nejen) z těchto diskusí- hlupáka nepřesvědčíte ŽÁDNÝMI, byť sebepádnějšími argumenty.Je to prostě nemožná věc. Bude se až do nejzazžího konce fanaticky držet svých jednoduchých,černobílých pravd.
Paní Brixi, Vaše příspěvky trvale patří k tomu nejlepšímu,co zde lze číst. Děkuji Vám za ně.
27. 09. 2010 | 09:27

Alex napsal(a):

Rumcajs
To jsou mi věci. Vy defakto vychvalujete komunistický stát.
27. 09. 2010 | 09:33

Rumcajs napsal(a):

Alex:

Co je to komunistický stát ?

Sladký:

Dyk jo. Copak sis nevšiml, že Tě už dávno nepřesvědčuju, že už se ti jenom směju ?
27. 09. 2010 | 09:35

Sladký napsal(a):

Rume, jsem rád,že ses ozval.Kdo se cítí,ten se vtípí a potrefená husa zakejhá.Ještě nejsi úplně na dně, ale z hlediska pravděpodobnosti půjdeš spíš dál směrem dolů,než nahoru. Garážím zdar!
27. 09. 2010 | 09:48

JC napsal(a):

Mno, kdybych si byl nucen vybrat mezi "výrobnou" a "muzeem", ještě volil to druhé.
Určitě bych padnul na zadek/nejen kvůli znečištení/ nad úrovní Pekingské infrastruktury, ale přece jen riziko papundeklových hamburgerů, záměrně kontaminovaného mléka a veřejné popravy na fotbalovém stadionu je stále značné.
27. 09. 2010 | 09:48

Alex napsal(a):

Rumcajs
Já bych spíše řekl, že to si musíte vyjasnit především Vy.
A smějícího smajlíka si doplníte jistě sám i v předešlé mé replice.
Víte, já Vám, kteří se vydáváte za pravičáky tak nějak nerozumím. Dokážete v tvrzeních opravdu neskutečné věci.
27. 09. 2010 | 09:49

Rumcajs napsal(a):

Čína přerozdělí je 18% svého HDP !!!

Zahraniční podniky platí je 15% ze zisku !!!

Socani, vážně chcete to samé ?
27. 09. 2010 | 09:50

Rumcajs napsal(a):

Alex:

Tvá replika na Rumcajse v podstatě patří Tobě Alexi.

Jesti Ti tedy ekonomika Číny imponuje, proč ji nechceš zavést tady ? Proč se bráníš zavést nižší daně ?

Proč nevzít moc odborům jako v Číně ?

Proč nemít stejnou sociální politiku jako v Číně.

Proč Alexi chceš pravý opak ? Tomu zase nerozumím já.
27. 09. 2010 | 09:53

Čochtan napsal(a):

Paní Brixi,
to je vše krásný co píšete, ale není to nic nového. To levicové diktatury občas umí. Podívejte se na to jaký obrovský pokrok udělalo socialistické Německo od roku 1933 do vypuknutí války.

Nedávno jsem viděl v ZDF reportáž o životě rolníků západně od Pekingu. O jejich marném boji s razantně postupující pouští. Tak mizerně nežil evropský rolník ani za krále Klacka.
27. 09. 2010 | 09:54

JC napsal(a):

Čochtan,
Jéé, vy zase dostanete od levounů kartáč:-)))/ohledně toho socialistického Německa/.
Copak nevíte, že jediné socialistické Německo byla NDR ?
27. 09. 2010 | 10:00

Tupelo napsal(a):

Pani Brixi, diky za moc pekny clanek. Napada me, nejsou oba svety (Cina, USA) na rozcesti?

USA ztraci vnitrni dynamiku, na svetove scene prestava byt leaderem, skolstvi jde patrne do haje, veda mozna take (Cina se svoji podporou bude brzy generovat spickove vedce v nasobne vetsim poctu), stav spolecnosti, zvykle po mnoho let na slova o tom nejlepsim narode na svete (nejsou o nic lepsi ani horsi nez ostatni narody; tedy az na tu sebevedomost :)) pri stretu s realitou tvrde narazi (otazka co to prinese, bud renesanci, vycisteni soucasne sceny, nebo narust nacionalismu, sily nabozenskych fundamentalistu, posileni kapitalu, zejakou bizarni pravicovou diktaturu). Kapitalismu v podani USA se vyprazdnil, uz neni o zdravem konkurencnim prostredi ale o sile tech, ktere toto prostredi postupne vygenerovalo. Je vubec otazka zda-li muze kapitalismus dobre fungovat na globalni urovni, kdy jsou mnohe firmy silnejsi nez mnohe staty; na rozdil od jeho dobre funkce na urovni lokalni.

Naproti tomu Cina, stat vedeny komunistickou stranou, stoji take pred problemy - lidska prava, ekologie, socilologicky problem politiky jednoho ditete (hlavne muzi). Mozna ale uz nejvetsi krizovatku nechali za sebou - lze si jen predstavovat jak moc (a zda-li) by se zivot obycejneho cinana zmenil, kdyby zde prechod probihal zivelne, jak v Rusku za Jelcina nebo Klause u nas. Vypada to, ze Cina zvolila daleko uvazlivejsi postup, ktery se ji vyplaci
(narozdil treba od nas, kdy nekteri, vidouc jen trh, trh, trh, velmi spechali privatizovat - ostatne poblouzeni vyhradne trhem je k videni sem tam i dnes ;)).
27. 09. 2010 | 10:01

Sladký napsal(a):

Čína a Česko mají jedno společné- v obou zemích budují kapitalismus komunisté.Ti čínští jsou daleko úspěšnější a ani se nemuseli přejmenovávat a hrát si na demokraty a demokracii.:o)
27. 09. 2010 | 10:01

Alex napsal(a):

Rumcajs
Především mi z Vašich replik vychází doporučení USA zavést vedoucí úlohu komunistické strany po vzoru Číny jako ten spolehlivý recept na zavádění neoliberální politiky. Možná Vás špatně chápu, ale prostě mi to tak u Vás vychází.
Co se týká nízkých daní - víte já k této problematice mám trošku jiný postoj a nejen proto mne neoliberální postupy absolutně neberou jako Vás. Můj postoj v této věci se dá to shrnout do pár slov. Není tolik důležité, jak jsou daně vysoké, ale jak je s nimi zacházeno a jak a na co jsou využívány. Tolik ve směru Vámi používaného náboženského klišé, že nízké daně automaticky znamenají blahobyt, jak to český pravičák Vašeho ražení interpretuje.
27. 09. 2010 | 10:03

Rumcajs napsal(a):

Alex:

Klišé tady předhazuješ jenom ty. Jestli čeští komunisti hodlají zavést stejné ekonomické principy jako jejich čínští kolegové, budu je volit. Ale zatím jsem nic takového v jejich programu nenašel.

Ty jo ?
27. 09. 2010 | 10:12

Marcus Agrippa napsal(a):

Sladký:
to co ale po roce 1989 předvedli ti naši postkomunisté pod vedením Klause byla ovšem naprostá šílenost. Bylo to jako vypustit stádo hladových kobylek. Co se týče vztahu USA a Číny - USA už je druhořadým hráčem, který ztrácí vliv na všech úrovních světové ekonomiky. Štestím pro svět je, že Čína nevystupuje výhružně a agresivně a hledí si především svého.
27. 09. 2010 | 10:14

JC napsal(a):

Alex,
Domnívám se, že tvrzení, že nízké daně zajistí blahobyt je stejně vzdáleno pravdě jako že ho zajístí daně vysoké.
Máte pravdu, že by měly být přiměřené, přičemž záleží na tom kolik se vybere a nač je to použito.
Jedna věc je však logická a doufám, že ji nebudete rozporovat.
Při vysokých daních se vytrácí "iniciativa" /dávám do uvozovek, aby mě zase někdo nenapadnul, že placení daní je nějaké všeobecné blaho/,a to tedy jak daně platit tak těch co je jim "sociálně" nadměrně/ a to v rámci co si můžeme dovolit/ si pomoci sami sobě.
27. 09. 2010 | 10:17

JC napsal(a):

alex,
P.S. možná bylo lepší místo slova iniciativa použít slovo chuť.
27. 09. 2010 | 10:19

Sladký napsal(a):

Marcus.Souhlasím.Ale v té "privatizaci" díky níž se zrodila (Modrá) Chobotnice,která se má víc než čile k světu nevidím ani tak diletantství,jako spíše záměr. Hezký den!
27. 09. 2010 | 10:25

Béda napsal(a):

Svět se mění. Objevují se nové výkladní skříně a staré zapadají prachem. Problém je, že u těch starých ani u těch nových potenciální zákazníky příliš nezajímá, co se děje za výlohou výkladní skříně.
27. 09. 2010 | 10:29

Alex napsal(a):

JC
Domnívám se, že rozumní lidé se na uvedeném shodnou. Např. plošná sociální dávka na každé dítě je dozajista neadresná a tím nesmyslná.
27. 09. 2010 | 10:45

feromon napsal(a):

Opět rozporuplný článek.

Na jedné straně realisticky podaný technologický růst ČLR. O tom není sporu. Každý kdo má internet si může zjistit kolik patentů a ostatních průmyslových práv se v Číně ročně podá k udělení a registraci. Ten rok od roku zvyšující se nárůst inovací a přihlášek z toho plynoucích je dech beroucí.

Ovšem pak autorka známá svým zaníceným odporem k čemukoliv náboženskému (proč když minimálně 90% obyvatel Země je náboženky aktivních) roztepe konzervativce v USA.

Paní Brixi Váš ateismus je legitimní, ale radikalismus s ním Vámi prezentovaný je k pousmání. Jakoby paní autorka bránila "ženské západní pokolení" před "náboženskými tmáři", jež určitě Západní civilizaci přivedou ke konci.

No bohužel realistická pravda je taková, že věřicí ženy z třetího světa svojí porodností Vás milé západní "vzdělané" holky zcela převálcovali a zatímco USA čelí přirozenému vzestupu křesťanství přilivem věřících z Latinské Ameriky tak "holky" z Evropy (které tepou nebohého Jocha apod. místo toho, aby rodili děcka) se musí potýkat s muslimským živlem.

No jo no holky ze Západu po obdržení vysokoškolského diplomu čas jim přírodou určený k rození prokecaly a teď hystericky vyvádějí při představě, že jejich vnučky se budou musel několikrát denně klanět k Mekce.

Ať žijí vítězové z rozvojového světa, čest poraženému Západu.
27. 09. 2010 | 10:47

Karel Matoušek napsal(a):

Hana Brixi má vždycky super blogy, nikdy nenudí pitomostmi, jen aby něco napsala. Ale jsem rád, že se nakonec zmínila o čistém nebi a pitné vodě, která vás neotráví. Dost zásadní věci. Já bych raději DC než Peking. Nepodceňoval bych flexibilitu US of A a ještě je neodepisoval. Moc se mi líbí citát z ABC v prvním příspěvku. Tak nějak. :)
27. 09. 2010 | 10:47

Alex napsal(a):

Rumcajs
No právě Vy jste zaměřen poněkud jednostranně. Sám to díte, pokud by sociální politiku čeští komunisté dělali stejnou jako v Číně, hnedle byste je volil. Naprosto mi to k podobným pravičákům sedí. Jako pudelka na nočníček.
27. 09. 2010 | 10:48

Cech napsal(a):

To základní je,že Čína si vytkla onu jasnou linii.První a zásadní je nikdy nepracuj s virtuálním kapitálem.
Tohle pravidlo je i naše moudrost "Lepší vrabec v hrsti než holub na střeše".Vše co mohu spotřebovat musím vyrobit.Když toho vyrobím víc tak to prodám a zisk vrátím spět do výroby.Já vím je to strašně prosté a pro nás v Evropě nepochopitelné.Bohužel v Číně to funguje.
27. 09. 2010 | 10:49

Čochtan napsal(a):

JC
já vím, levouni si nemohou přiznat, že jsou s nacionálními socialisty z jednoho hnízda.
27. 09. 2010 | 10:53

Rumcajs napsal(a):

Alex:

Hele pudelko ! Já volím program.

Jestli ODS bude chtí velké daně,velké přerozdělování,širokou neadresnou sociální politiku - proč bych je volil ?

Máš ale pravdu - komunisty nikdy !
27. 09. 2010 | 11:01

Tenco napsal(a):

Hana Brixi
Díky. I za místní exoty. :))

Velmi málo si lidi uvědomují, že globalizace a volný obchod nejsou jen hesla.
Že přímo , a ve stále větší míře, ovlivňují jejich životy.
A že není lhostejné, jaké elity nám vládnou.
Jestli lidé, kteří jen látají jedny díry a druhé vytvářejí, anebo rozumné bytosti vidící dál než na konec jednoho volebního období a počítající i s něčím jiným, než je výpis z jejich bankovního konta.

Partajnické výbory v ČEZku, které jsou hlavními dodavateli oněch skopových hlav, by měly kromě svých vkladních knížek a modrooranžových příruček číst i takové blogy, jako je tento.
Snad by příště na volný , globalizovaný trh dodali trochu lepší zboží.

Protože zatím není z čeho vybírat.

Což je tedy v zhledem k oné globalizaci a volnému obchodu velmi, velmi paradoxní situace.
27. 09. 2010 | 11:02

Alex napsal(a):

Čochtan
Až tolik prázdnoty v jedné větě? Vy to máte fakt jednoduchý. když je průšvih, máte viníka automaticky po ruce. O čem se s Vámi dá bavit a jak?
27. 09. 2010 | 11:02

Sladký napsal(a):

Feromone, v souboji s češtinou prohráváte vysoko na body.Ženy převálcovali-to se fakt jen tak nevidí,u Vás v příčestí hned několikrát.Ale jinak-představujete si to tak,že začneme s muslimy závodit v porodnosti?
27. 09. 2010 | 11:04

Sladký napsal(a):

Čochtane,na základě jakých faktů jste dospěl k tomu "jednomu hnízdu"?
27. 09. 2010 | 11:06

Ford napsal(a):

Fantazírujete o Číně, protože si myslíte že budete mezi těma lepšíma. Většina je jich chudých, jak kostelní myš a už vás vidím jak makáte na políčku za pytel rýže na rok. I ten nejchudší američan je na tom líp než chudý číňan. Čína je obdoba Agrokombinátu Slušovice. Používají to co druzí nemohou.
27. 09. 2010 | 11:07

Alex napsal(a):

Rumcajs
Vy byste jednoho rozesmál. Vy přece nevolíte žádný program, ale jen a jen nábožně pojaté pravicové floskule. A nejen Vy se do toho pak tak zamotáte, že nakonec tvrdíte, že byste tu okamžitě čínské komunisty volil. Nic naplat, že jste defakto odvolal.
27. 09. 2010 | 11:13

Rumcajs napsal(a):

Alex:

Co volíš ty Alexi ?
27. 09. 2010 | 11:20

Tencokida Hnuj napsal(a):

Sladkého dehonestátor
Ty, loupežníku - ty jsi chtěl volit komunisty ?
A pak jsi odvolal ?

Kdy jsi byl pod parou ? Při "úvaze a výroku" či při jejich odvolání ?

Abych v tom měl jasno. Neb jsi na mě dosud působil dojmem sice poněkud přitroublého, ale poctivého člověka.
27. 09. 2010 | 11:21

Boris Drštka napsal(a):

Nejlepší snad je, že se budou mít lidé všude dobře a životní úroven stoupá hlavně v zemích třetího světa.Budou země bohaté a méně bohaté, nikoliv již chudé a bohaté. To že se daří v nejlidnatějších zemích jako je Čína a Indie je pro lidstvo pozitivum a neznamená že rozvinuté země budou najednou chudé. Tohle trapné soupeření a brixovské štourání a dělení půjde do šrotu, protože lidstvo musí směřovat k celkové prosperitě.Jen tak se dá odvrátit případná katastrofa. Lidstvo bude řešit globální problémy celkově a nebude se vyčerpávat dominací toho či onoho státu nebo národa.To samé platí i pro náboženství a ideologie. Globalizace ekonomiky byl jeden z prvních kroků a ten přinesl prosperitu další třetině našich spoluobčanů.Budme rádi strčme si svůj národovecký pravolevý šovinismus někam k obnošeným věcem.
27. 09. 2010 | 11:28

Rumcajs napsal(a):

Vykydal:

Nakonec jsem odvolal.
Původní nadšení z neoliberální ekonomiky bylo nakone přehlušeno morálkou. Komunisti - to už je přeci jenom silnej tabák.
27. 09. 2010 | 11:28

JC napsal(a):

Tenco,
Nebuďte z toho tak na větvi.
Čínský rýžový košťata a trička si pamatuji z doby, kdy s tím kdo vymyslel slovo globalizace. jeho tatínek ještě občůraval ploty.
A ten váš "volný obchod"?
Ono to nebude tak horký, viz můj odkaz na cla.
27. 09. 2010 | 11:30

Tencokida Hnuj napsal(a):

Sladkého dehonestátor
Ty, ty , ty !

Už teď víš, že komunismus v ČEZku byl fikcí ?
Že se jednalo o velmi nedokonalý byrokratický centrální kapitalismus, který dnes Čína vybrušuje a Severení Korea oprašuje ?

Komunista - to byla pro většinu lidí jen taková průkazka. Jako je třeba síťovka, Členská karta do Golf clubu či Opencard.
Nemělo to co dělat s vnitřkem.
A nemá ani dnes.

Ale rozesmál jsi mě. Dík.
Opět o 30,-Kč zdravější.
27. 09. 2010 | 11:36

Čochtan napsal(a):

Sladký,
socialisti nejsou "z jednoho hnízda" ?
27. 09. 2010 | 11:43

Čochtan napsal(a):

"Sladkého dehonestátor" ?
Dehonestovat lze pouze toho, kdo nějakou tu "honesty" má.
27. 09. 2010 | 11:45

Tenco napsal(a):

JC
Jo. Jenže u těch cel platí diskurz, zda Čína potřebuje ta naše kuřata /nečetl jsem ten odkaz - ale myslím , že jde teď o kuřata ?/, nebo naše kuřata Číňany. :))

Dám Vám jiný odkaz :http://blogs.wsj.com/chinarealtime/2010/09/27/an-overhead-view-of-chinas-pollution/?KEYWORDS=china

Nová doba chce nové barikádníky. :))
27. 09. 2010 | 11:48

Alex napsal(a):

Rumcajs
Jakkoli Vám to nepřipadá, volím rozum. Ovšem o tomtéž jste nepochybně přesvědčen i Vy. Jsem zvědav, co z toho vyperlíte. Ono snad není důležité koho volíme, ale alespoň trochu rozumně se bavit o tom, co naši politici dělají - nikoli z pozice, že pravá to dělá vždycky dobře, protože je pravá či opačně. Bohužel tak nějak tohle klišé tu zní v argumentaci až příliš často - právě z prava.
27. 09. 2010 | 11:49

Čochtan napsal(a):

Ve srovnání s Pekingem má Washington horší infrastrukturu.
Není divu. Jak je stará infrastruktura ve Washingtonu a jak v Pekingu ? Kromě Pekingu a pár velkých měst, jak to vypadá s infrastrukturou na venkově ?
27. 09. 2010 | 11:49

hanabrixi napsal(a):

DB-Kalifornie

Děkuji za dokreslení.

Není zajímavé, že "provesene draty elektrickeho vedeni na drevenych sloupech a pripojeni jednotlivych domovnich pripojek" jsou místním koloritem a proti mlýnům větrných elektráren na obzoru se urputně bojuje?

Pro Čínu je příznačné, že v duchu modernizace dráty z ulic rychle mizí a ke větrným elektrárnám se jezdí fotit čínští turisté i svatebčané.

Mějte se hezky.
27. 09. 2010 | 11:50

Colt napsal(a):

Hana Brixi
+ DB-Kalifornie

opět zajímavé postřehy - díky a pište prosím častěji (oba)
27. 09. 2010 | 11:53

Rumcajs napsal(a):

Alex:

Ach jo Alexi ? Co myslíš, že ti na to řeknu ?

Že já volím nerozum ?

Klíšé,Alexi,klišé.

Jestli se začneme bavit o konkrétních politicích, nikam nedojdeme. Ani ty, ani já nemáme co nabídnout. I když já si myslím, že dnešní koalice je jednookými mezi.... Odvaha šlápnout na kuří oko státním zaměstnancům, ta tu chyběla.
27. 09. 2010 | 12:01

VL napsal(a):

Moc by mě zajímalo k jaké zemi se přikloní místní pravičáci až jim krachne jejich vzor USA.

http://www.usdebtclock.org/

Ale škodolibou radost z toho nemám spíše velké obavy.
Dnešní situace mi připadá jako stavba stalinova pomníku na letné v době Chruščovova slavného projevu. Dnes jsme se také s vládou ODSTOPVV vydali neoliberální cestou v době, kdy už je téměř jisté, že USA je za svým zenitem.
27. 09. 2010 | 12:04

Rumcajs napsal(a):

VL:

Jestli krachne USA, první kdo půje za nima je Čína.
27. 09. 2010 | 12:10

hanabrixi napsal(a):

Petr z Tábora ... jistě, zvrhnout se může i ten nejlepší systém...

Ami ... zdraví a úspěch také Vám!

JC ... jaké nadšení?
Spíše znepokojení.

Sladký ... Díky Vám!
"V obou zemích budují kapitalismus komunisti" :)

Čochtan ... život čínského rolníka je z našeho pohledu celkem mizerný, infrastruktura na venkově se ale rychle zlepšuje

Tupelo ... Díky za pěknou úvahu.

Karel Matoušek ... myslím, že Čína někdy v 50.-70. letech prožila větší odhodlání a nadšení než je to fučíkovské a že poučení z onoho vývoje vede k pragmatismu posledních 30 let
27. 09. 2010 | 12:10

Alex napsal(a):

Rumcajs
No asi jste se vyjádřil trochu nepřesně. Nikoli o politicích, ale bavit se o tom, co činí, by mohlo mít nějaký smysl. Věcně a bez ideologických dogmat či konstatování, že jen proto, že je něco zprava - je to automaticky správně. Ostatně autorka z nás dvou asi moc radost nemá - k tématu, jež nadhodila to moc není.
27. 09. 2010 | 12:12

hanabrixi napsal(a):

Tenco ... krátkozraká politika a klientelismus bohužel překáží tomu, aby "snad příště na volný, globalizovaný trh dodali trochu lepší zboží."
27. 09. 2010 | 12:14

feromon napsal(a):

Sladký:

v souboji s češtinou přistěhovalců spácháte pravděpodobně sebevraždu.

Neochvějný strážče češtiny - jazyka, který se mění tak často jako korouhvička na báni - jakým jste vy, děkuji, že jste se ozval.

Enem synku tož včíl tak. A o robky české si starost nedělej už nyní třetina jich fakany mít nikdy nebude. Tož princů je málo. Ledaže bys ty helfnul ...

Salam alejkum.
27. 09. 2010 | 12:16

hanabrixi napsal(a):

Alex ... otázka ideologických dogmat je k tématu až příliš blízko :)
27. 09. 2010 | 12:18

Alex napsal(a):

Hana Brixi
Jistě, ale to byla jen ta poslední replika. A bohužel v našich končinách to bude asi ještě chvíli trvat - bavit se bez ideologických nálepek.
27. 09. 2010 | 12:30

jogín napsal(a):

Podstatné bývá místo, kam jdou investice. Jestli do fabrik a školství nebo do Opencard a fotovoltaiky. A taky, jak erár hospodaří s penězi, třeba jestli 5% úroky z dluhů platí svým občanům nebo cizím bankám. Jestli on podstatný rozdíl není v tom, že v Číně poroučí stát podnikatelům, kdežto u nás podnikatelé státu.
27. 09. 2010 | 13:00

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý den paní Brixi,

Váš článek mě nijak nepřekvapil. Měli jsem na Vašem blogu na výše uvedené téma mnoho debat a tak víte, že o Číně rád mluvím jako o pinochetovsko-nacionalistické (ideovým bojovníkům bych připomněl, že by měl generál o Číně slova nejvyššího uznání ... nepochybně). Čína pozoruhodným způsobem spojila dravý kapitalismus 19. století s centrálním plánováním a etickým odkazem Konfucia.

V jednom Vašem blogu jsem napsal že je rozdíl "být nad vládou" a "být součástí vlády". Ekonomické elita Číny je součástí vlády s plnou odpovědností a proto vláda efektivně vládne, mj. rozpracovala generální plán strategického rozvoje a také má nástroje na jeho efektivní prosazování. Není prostě závislou na různých finančních okruzích, korporacích, lobistech apod.

Myslím, že je tím řečeno vše.
27. 09. 2010 | 13:06

JC napsal(a):

hanabrixi,
Klííd. To už tu jednou bylo s levnými auty z Japonska před 35 lety.
VW, BMW, Mercedes Benz - stále produkují.
27. 09. 2010 | 13:09

Čochtan napsal(a):

Hana Brixi,
Čína není jen Peking, Šanghai a pár velkých měst.
Čína, to jsou i rostoucí pouště, zdevastovaná příroda a obrovský venkov. Ten je v jiném stavu než prestižní universita v Pekingu.
27. 09. 2010 | 13:32

Čochtan napsal(a):

Paní Brixi,
jak srovnávat Evropu a Čínu, aniž bychom brali v úvahu konfucianismus ?
Troufám si tvrdit, že Číňani myslí tradičně úplně jinak, než Evropani.
Vy znáte Čínu zřejmě velice dobře. Jak se mění (pokud vůbec) tradiční myšlení Číňanů pod vlivem moderního světa ?
27. 09. 2010 | 13:44

Sladký napsal(a):

Čochtane,vy opravdu máte na mysli to slovo socialistický v názvu NSDAP? Pokud je pro vás název tak důležitý,přejmenujte hovno na cukr a můžete si s ním osladit čaj.Dobrou chuť!
27. 09. 2010 | 13:48

Čochtan napsal(a):

Sladký,
plně chápu, že se vy levičáci za své socialistické soudruhy z NSDAP stydíte. Nicméně byli to socialisti. S tím nehnete.
Přečtěte si druhou kapitolu z Mein Kampf, vzpomínky na vídeňská léta, to jsou názory socialisty, co tam Hitler píše. Čistý socialismus.
Proč myslíte, že ta kniha je na indexu ? Protože se dnešním socialistům nehodí do krámu jejich levicově ideologická spřízněnost s nacisty.
27. 09. 2010 | 13:59

Sladký napsal(a):

Čochtane, věci se něčím podobají a něčím jiným se zase liší. Je zajímavou vlastností světa,že většinou je pro praktický život důležitější to,čím se liší,než to,čím se podobají. Růže a slon jsou živé bytosti,ale nikoho nenapadne dát partnerce kytici slonů.
Muchomůrka hlízovitá je velmi podobná žampionu a je prý velmi chutná.Bohužel se dá ochutnat jen jednou jedinkrát v životě.
27. 09. 2010 | 14:10

Sladký napsal(a):

Dodám ještě, vodníku,že žena a muž se nepochybně hodně podobají.. ale nejdůležitější je ten rozdíl,který vlastně ani běžně není k vidění.:o)
27. 09. 2010 | 14:12

Čochtan napsal(a):

Sladký,
kecy, kecy,kecy.
27. 09. 2010 | 14:14

Sladký napsal(a):

Já vím,já vás už docela dobře znám,Čochtane.Nic víc od vás čekat nelze.:o)
27. 09. 2010 | 14:23

Sladký napsal(a):

Ještě klasiku pro vás,Čochtane. M-ojžíš, to je vlastně v podstatě tentýž člověk,jako M-endelsohn.
27. 09. 2010 | 14:25

Rumcajs napsal(a):

Alex:

No pokud chceš slyšet, že minimální přerozdělování HDP v podání soudruhů z Číny je v pořádku, tak říkám ano.

Že nejsilnější ekonomika ja právě ta, do které stát zasahuje minimálně .....?

To jsi ale asi nechtěl slyšet že ?
27. 09. 2010 | 14:26

gaia napsal(a):

kdyby paní Brixi místi po infrastruktuře koukala po chlapech, tak by musely jasně vyhrát USA. Ti žlutohnědí zámory mužíčci v Číně musí být pro každou bílou Evropanku naprosto nepoužitelní.
27. 09. 2010 | 14:47

sybil napsal(a):

Rumcajs
A teď si vem, že ten čínský komunista má na noze přivázanou kouli v podobě státního vlastnictví podstatné části podniků země (nejhorší to formy vlastnictví,která byla kdy vymyšlena). Až se začnou této koule postupně zbavovat, jsou odsouzeni k prosperitě nejméně na dalších 40 let.
27. 09. 2010 | 14:57

Karel Mueller napsal(a):

Milý Rumcajsi,

kdyby jste kromě korporací poznal i trochu svět mamutích korporací, tak by jste zjistil, že jsou to nejen státy ve státě, ale státy nad státy. A k nemalému úžasu by jste zjistil, jak se málo liší od dřívějších socialistických států. Se všemi chorobami.

Po příchodu dostanete nalejvárnu PC a etického kodexu firmy. Čím jste výš, tím méně se smíte odklonit. Mohu Vás ujistit, že by se tomu občas smáli i bolševici. A přelévání zisků? Řídí se strategickými a politickými úvahami, jak za socialismu.

Jde ale o to, že svým určením nejsou korporace či finanční okruhy k tomu, aby přebíraly roli státu, což se bohužel na západě děje. V Číně nikoliv, zdá se.

Jinými slovy: Stát je na to aby určil pravidla, zaručil jejich dodržování a vytyčil zásady strategického rozvoje. Nikoliv aby byl podřízen oněm okruhů a korporacím, jejichž úkol je koneckonců zajistit výrobu a zisk.
27. 09. 2010 | 15:26

Karel Mueller napsal(a):

Pardon, chtěl jsem napsat "...kromě Vašeho autoparku poznal i svět mamutích korporací ..."
27. 09. 2010 | 15:27

Rumcajs napsal(a):

Karel Mueller:

Naprosto s Váma souhlasím. Myslím, že to není v rozporu s tím, co tady vždy tvrdím.

sybil:

Jaké je procento státních podniků v Číně ? Víc ja u nás ?
27. 09. 2010 | 15:31

Alex napsal(a):

Rumcajs
Je nepochybné,že nejde o to, že něco chci či nechci slyšet, jak takříkajíc "velíte", jde o to, že mám jiný názor opřený o prostou logiku. Za prvé stát se regulace účastnil, účastní a zúčastňovat bude - navzdory oné floskuli o minimálním státu a jeho minimálním zasahování do ekonomiky. Prostě proto, že nejen, že "jakési" regule prostě prostřednictvím zákonů určuje, reguluje, ale i proto, že prostě vždycky bude nucen hospodařit. Firma propustit zaměstnance může ba v problémech musí. Stát své občany propustit nemůže. A to jde jen dobře či špatně. Dále to již rozvádět nebudu. Nejde o míru přerozdělování, ale o její přiměřenost či kvalitu - mimo to hospodaření. Vy jste si správu státu zjevně zúžil na úzký okruh sociální politiky, kde používáte obdobné floskule. To, co dělá Čína ohledně strategických investic lze dělat i bez čínské sociální politiky.Stačilo by k tomu nehledět na osobní zájmy českých politiků a nedělat si mezi politickými stranami naschvály na základě ideologických prázdných dogmat a hledat a podporovat dobrá řešení. On autoritativní režim to má jednoduché - nemá ho kdo zdržovat. V demokracii nejde o boj o koryto, ale o soutěž politických stran ve prospěch země. To hledání shody je pak nepochybně daleko těžší - nejde-li se na věci rozumem, ale ideologickými floskulemi a vytvářením obrazu politických stran jako nepřátelských stran. Sám k tomu velice zdatně pomáháte.
27. 09. 2010 | 15:48

Rumcajs napsal(a):

Alex:

Tomu Tvému výkladu se těžko oponuje, protože je strašně obecný. Trošku mě způsobem vedení argumentace připomínáš komouše, když hnali úředníky na pole.

Chceš soudru jíst ? Chceš! Tak utíkej na pole.

Soudruh měl jistě pravdu s tím, že úředník chce jíst. Ale vyvodil z toho trochu podivné závěry.

Ty máš taky ve svých tvrzeních pravdu. Ale může být vývodem obecná fráze ? Stačí to ?
27. 09. 2010 | 16:02

hurikán napsal(a):

čochtane,
čvachtáš se ve svých blábolech jak čochtan, čvach, čvach, no a znova jenom velké čvach.
27. 09. 2010 | 16:05

Alex napsal(a):

Rumcajs
Někdy bývá dobré věci zobecnit až na dřeň.
27. 09. 2010 | 16:19

Rumcajs napsal(a):

Alex:

No právě. A o tu dřeň právě jde. Ty jsi zatím na kůře.
27. 09. 2010 | 16:26

Alex napsal(a):

Rumcajs
Kecáte - v lázních nejsem.
Smějící se smajlík.
27. 09. 2010 | 16:32

Rumcajs napsal(a):

Alex:

Nejsi ale doporučuju.
Utřídíš si myšlenky , povyrazíš se....
27. 09. 2010 | 16:44

Honza napsal(a):

Zdravim ze Sanghaje. Mesouhlasim s autorkou -kvalita zivota a tvurci moznosti v praci jsou stale jeste nesrovnatelne. Navic, kratky vylet mimo vychodni pobrezi Ciny ukaze veci v jeni perspektive. Pro vedu a vyzkum a napady America rules!
27. 09. 2010 | 16:46

Alex napsal(a):

Rumcajs
No fakt je, že doporučení lázní ve Vašem případě by bylo nošením dříví do řáholeckého lesa. I Vy jeden kluku loupežnickej - a do dřeně z toho řáholeckého lesa přerelaxovanej.
Smějící se smajlík.
27. 09. 2010 | 16:53

Gerd napsal(a):

Rumcajsi,
ve Vaší odpovědi Alexovi už nepíšete vhodné informace. Jde o Vaše neoliberální tvrzení:
"Že nejsilnější ekonomika ja právě ta, do které stát zasahuje minimálně .....?"
Pokud chcete být ve svých tvrzeních opravdu důsledný, úplně nejméně stát zasahuje do ekonomiky v Somálsku a Afgánistánu.
Hezké odpoledne
27. 09. 2010 | 17:02

Rumcajs napsal(a):

Alex:

Řáholec rovněž doporučuju. Dáš se Císařskou cestou, přenocuješ na Pařezu....pinkneš volejbal v Dřevěnicích... a brzo na to své zapšklé levičáctví zapomeneš.
27. 09. 2010 | 17:06

Rumcajs napsal(a):

Gerd:

O tom dost pochybuju. Máš nějaký odkaz ? Spíš bych řekl, že to tam drží pod krkem náboženští fundamentalisté.

P.S.

Nerad bych zde byl ale vmanévrován do role anarchisty, což je oblíbený postup zarytých levičáků. Samozřejmě že z hlediska dodržování práva je stát nezastupitelný a bez něj trh rovněž selhává.
27. 09. 2010 | 17:11

gaia napsal(a):

Rumcajs
ale do lázní laskavě za svý, jo!!!
Přeci byste nechtěl nějakou solidaritu.
27. 09. 2010 | 17:14

Rumcajs napsal(a):

gaia:

Kdyby to dopomohlo levičákům k rozumu, asi bych zamhouřil jedno oko.
27. 09. 2010 | 17:18

Gerd napsal(a):

Rumcajsi,
ještě doplním Libérii. Jde o státy, ve kterých dělají takové státy málo a to málo, co dělají, dělají nekompetentně. Tak to vypadá ve státech, které selhaly, jako je Libérie, Somálsko či Afghánistán.
Odkaz je k tomu jediný, a to ne zrovna skvělý informační zdroj http://www.blisty.cz/art/18..., jenže to nemění nic na platnosti úvahy, že nejslabší státní mocí jsou výše zmíněné tři státy.
A propo, v Číně Vám stát přeci jen něco věnuje zdarma, i kdyby příjemce byl bezdomovec. Kulku do týla, někdy formou dávek. A věřte, že tyto "sociální" dávky Čína rozdává docela štědře.
Hezké odpoledne do Řáholce
27. 09. 2010 | 17:40

Alex napsal(a):

Levičáctví mi nevadí - ale, že bych byl zapšklej? Tak o tom bych prosím nic nevěděl. Ovšem, když to tvrdíte Rumcajsi zrovna Vy ......, tak mne to fakt k zapšklosti nevede, spíše mne to cuká koutky.
Příjemnou relaxaci v Řáholci, byť i tam asi zrovna leje kluku loupežnická.
27. 09. 2010 | 17:46

Rumcajs napsal(a):

Gerd:

Před chvíli jsem narazil na příspěk p.Stejskala pod Holubem. Je to poměrně přesné, tak se nebudu příliš rozepisovat, jen podotknu, že ve vztahu k protiprávnímu jednání jsem pro velmi silný stát. Já horuju pro ekonomickou svobodu, protože filtrování HDP skrze nenechavé prsty úředníku vede ke korupci,klientelismu ,demotivaci a úpadku.
27. 09. 2010 | 18:10

Rumcajs napsal(a):

Alex:

Každej levičák je zapšklej. Neexistuje vyjímka !
27. 09. 2010 | 18:11

DB-Kalifornie napsal(a):

to hana brixi
jo, to jiste paradoxni je. tady je paradoxnich spousta veci....
osobne si myslim, ze by kazdy mel zit aspon jednou za zivot par let mimo svou zemi-to by dost pomohlo v mnoha ohledech(jak na vychode tak na zapade)

Cina zaziva rychle nadseny prechod ze zaostalosti, my v zapadnim svete uz tak nejak vsechno mame-proto se tady obcas (ne)resi nesmylne veci-chybi motivace.

z toho co bylo napsane-Karel Matousek se myslim docela trefil s flexibilitou. Dodal bych relativni slusnost, malo korupce. to bude delat zivot na Zapade pro normalni lidi vzdycky dost lakavy. to neni pripad ani ciny, ani indie (zatim). snad na tom (za)pracuji. ikdyz jak pisi vyse-nektere kulturni vzorce je opravdu dost tezke menit... uvidime co bude za 10-20 let.
27. 09. 2010 | 18:16

Alex napsal(a):

Rumcajs
Už jste do toho spadl znovu. Nejprve s těmi čínskými komunisty a teď s tou mou zapšklostí. Volbu čínských komunistů jste si nakonec rozmyslel. Teď ještě jak to myslíte s tou mou zapšklostí, když jste si jindy v mém případě zřejmě ucvrnkl do kalhot, když jste tvrdil - hele veselej levičák. Máte holt ve všem tak trochu maglajz - zdá se.
A bacha na to doprava, doprava, doprava - Pepa Nos prej o tom něco napsal v nějaké písničce - kam se takový jedinec nakonec dostane - to s tou volbou těch čínskejch komunistů by to mohlo potvrzovat. Takže pusťte do Řáholce i levičáky - nepochybně se jen potřebujete otužit, loupežníčku.
Hezkej řáholeckej sen - třeba i pravicovej.
Usmívající se smajlík.
27. 09. 2010 | 18:46

Opinion napsal(a):

Zásadní rozdíl USA a Čína je podle mne v tom, že se Čínská vláda stále snaží mít v rukou moc nad státem . To americká vláda se moci již dávno dobrovolně vzdala ve prospěch mezinárodních korporací . Tyto korporace ovšem nemají žádnou národnost a nejsou tedy loajální k žádnému státu ani národu a v postatě táhnou Spojené Státy ke dnu . Tyto nadnárodní struktury by rády stejným způsobem ovládly Čínu . Proto pomocí medií zkouší iniciovat různé nepokoje uvnitř Číny či různé antičínské kampaně .
27. 09. 2010 | 19:13

gaia napsal(a):

také je problém jazyková bariéra. Zatímco za 2 roky v USA by člověk uměl anglicky plynně, naučit se čínsky je určitě těžší a o psaní ani nemluvím.
Je tu ta komunikační bariéra.
27. 09. 2010 | 19:24

-arne- napsal(a):

Když jsem byl ještě malý kluk a vlastní cestou (né tou školskou) chápal dějiny lidstva, uvědomil jsem si že žádná "říše" netrvala v lidských dějinách věčně. Buď zahynula vyčerpáním zdrojů nebo klimatickými změnami nebo se prostě rozložila dekadencí, která přijde vždy po významném úspěchu, protože následná gerenace jsou rozmazlení líní frackové, odkojení blahobytem.

Tehdy jsem si říkal, zdalipak se dožiju pádu USA? No vida, je mi 37 let a ono už je to tady! Dekadentní rozmazlení a líní frackové úspěšně dovedou USA ke krachu. A co teprve až začnou docházet zdroje (ropa...) Vrátí se doba kamená?

Jinak paní Brixi opět nejlepší :o)
27. 09. 2010 | 19:28

crezpenan napsal(a):

už jsem to psal často,řekněte mi paní,kde není USA na špici a v jakém oboru jsou na vrcholu Číňané ?
Plané žvásty pseudointelektuálů nesnáším,ale
rád se poučím..
27. 09. 2010 | 19:39

Ru napsal(a):

Alex:

Kde já o Tobě tvrdil, že jsi veselej levičák ?

Tak maximálně srandovní a to je chlapče rozdíl.
27. 09. 2010 | 19:44

ivanT napsal(a):

Za 30 let uceni na universite v Kanade jsem byl ucitelem a skolitelem mnoha cinskych studentu. Za tu dobu doslo k zajimave zmene: Zatimco na pocatku te doby vetsina mych cinskych studentu doufala, ze v Kanade zustanou, ke konci se velka vetsina nemohla dockat az se vrati a stanou se z nich milionari z projektu, ktere nosili v hlave. Skoro vsichni mi take na konci (s urcitym studem)rekli, ze svoboda vyjadrovani, demokracie, a podobne veci je celkem nezajimaji.

Co z toho vyvozujete? Mne to pripomina zasadni rysy protestantske ethiky, ktera vytvorila 'americky zazrak'. Ne, ze bych to povazoval za ideal, ale vede to smerem, ktery naznacuje autorka.
27. 09. 2010 | 20:19

Qin napsal(a):

Plne souhlasim, taky jsem byl v obou statech a hlavne Shanghai je kupredu milovymi kroky oproti vsem N.Y., L.A., Miami, SanFran...
27. 09. 2010 | 20:20

proc? napsal(a):

proc:

- cinske deti elit studuji v USA?
- iPhony, iPady, Apple, MS, pocitace jsou z USA
- Boeing...auta... to vse USA
- lednicka, splachovaci WC... z USA...
- Nobel ceny ... USA
...
27. 09. 2010 | 20:31

nuclear napsal(a):

paní Brixi, jako vždy "za jedna".
Bránil bych Vás do roztrhání těla.
Ta schopnost strategie, to je přesně to co chybí nejen v USA, ale i Evropě, o ČR ani nezmiˇ%novat
27. 09. 2010 | 20:33

proc? napsal(a):

- top medicina -- USA
- top pharma -- USA
- top nanotechnologie -- USA
- top energetiak -- USA
- 70% svetoveho zbrojeni -- USA
...
..
.
27. 09. 2010 | 20:35

Alex napsal(a):

Ru, Ru - snad Rumcajsi, to nic, ono se stává, že se zapomene. Jinak máte pravdu - mezi tím být srandovní a veselej může být trošku rozdíl. Možná jste tehdy myslel srandovní, ale holt jste napsal veselej. To je ten Váš malej vnitřní zmatek, vo kterým jsem psal. Já se Vám tedy holt jevím srandovní, Vy mně trochu zmatenej. Co s tím naděláte.
Znovu vinšuju krásnej pravicovej sen. To víte, loupežníku, levičák holt musí bejt přející či altruistickej.
Usmívající se smajlík.
27. 09. 2010 | 20:39

proc? napsal(a):

Google -- USA

dale pres google (USA) se podivej na pocitac (USA) na
srovnani GDP

Pozn: kdo otevrel China ? USA

http://en.wikipedia.org/wik...
27. 09. 2010 | 20:40

proc? napsal(a):

GDP

1 United States 14,256,275
3 People's Republic of China 4,908,982[2]

http://en.wikipedia.org/wik...(nominal)
27. 09. 2010 | 20:43

Rumcajs napsal(a):

Alex:

Vážně si nevzpomínám. Co si řekl tak veselýho ? Aspoň naťukni, třeba se chytnu.
27. 09. 2010 | 20:46

ctenar napsal(a):

Vystudovala MIT (Cambridge, Massachusetts) a ekonomii a veřejnou politiku na Univerzitě Princeton ....
....
a dnes nam zde povida o muzeu...
....
27. 09. 2010 | 21:20

karrel napsal(a):

Me se vzdycky nejvic libi jak cim dal casteji slysim lidi typu teto pani a podobnych ekonomickych myslitelu jak hovori o tech inovatorech a inovacich a jak vi co ti lidi chteji a co by meli delat. Mozna vazena pani napred zkuste byt tak 10-20 let tou inovatorkou, priste svetu nejake inovace a pak zacnete neco psat. Budou to veci uplne jine to vam garantuji.
27. 09. 2010 | 21:24

Alex napsal(a):

Rumcajs
Jak mám proboha vědět, co Vám tehdy připadalo veselé a v jakém smyslu? Vy jste geniálně poznal, že jsem zapšklík ba že všici levičáci a dokonce bez výjimky jsou zapšklíci. Odborník na tuhletu psychoanalýzu jste tu přece Vy. Jestli jsem Vás dobře pochopil - je důkazem toho Vaše pravicovost.
Chechtající se smajlík.
27. 09. 2010 | 21:32

Alex napsal(a):

Karel
Milý Karle, předpokládám, že Vy jste něčím podstatným svět obohatil neb byste jinak nepochybně nic nepsal - z Vámi uplatněné logiky. Mne jste ohromil těmi inovátory a inovacemi.
27. 09. 2010 | 21:52

Skogen napsal(a):

Připomněl bych, že USA jsou zemí kontrastů, neméně jako se tradovalo o Sovětském svazu. Při diskuzi o USA není na místě brát v potaz jen východní pobřeží a Kalifornii, ale také středozápad, Aljašku... Tam je životní úroveň poněkud jiná.

Spojené státy jsou prototypem vypůjčené prosperity, jak vyplývá i z obecnějšího textu pana Robejška ( http://blog.aktualne.centru... ), ty nejsofistikovanější nástroje k legitimizaci dluhu byly zavedeny právě zde a právě zde došly na hranici možností. Čína nic takového nezná. A je pravdou, že ačkoliv životní úroveň průměrného Američana je vyšší nežli průměrného Číňana, podstatnější jsou tendence a perspektiva. Zatímco Američana čeká utahování opasků, Číňan má naprosto reálnou šanci si polepšit.
27. 09. 2010 | 22:19

ctenar napsal(a):

Predevsim je treba chapat pojem globalizace a fakt, kdo odstartoval a profituje na Chine...

Znam cinskou elitu v USA a znam USA, a to co pise pani Brixi je nesmysl.
27. 09. 2010 | 22:36

bwalker napsal(a):

Konečně fundovaný článek ! Ne jako ten volotrk Etzler ! Veni, vidi ... je to tak, jak píšete ! Vlastní zkušenost Shanghai ! Hanzhou ...
27. 09. 2010 | 23:36

MirekS napsal(a):

Dobrý den, paní Brixi,
bude jenom ku prospěchu věci, zůstanou-li obě Vámi porovnávané země v našem "hledáčku". Tedy dokážeme-li si z toho vyvodit, pokud možno, ty správné závěry.
Díky a zdraví
MirekS
27. 09. 2010 | 23:52

Midori napsal(a):

Paní Brixi,
přesně, do posledního bitu informace.
Není nad to, když člověk pozná život země z první ruky tím, že v dané zemi žije po delší dobu.
Nesouhlasné hlasy sice podvědomě tuší, že máte pravdu, ale i když jejich mluvčí nemají Vaši prožitou skutečnost, zuřivě se ohrazují oproti obrazu, který jim nesedí.
V Číně mě zaujal postoj rodičů ke vzdělání svých dětí. V koordinaci s pedagogy se snaží udělat maximum pro vzdělání nové generace.Hrdost Číňanů na svou zemi těžko mohou zdejší utrhači pochopit.
Kdepak, že by Číňané vyprodávali národní majetek do ciziny a nechali proudit dividendy ven do cizích rukou! Spíše mají snahu o akvizice kde to jen jde.
*
Ještě další poznámka, která tady nepadla.
Čína podepsala kontrakt se svým severním sousedem o dodávkách surovin, které my, pyšní ratlíci s holým zadkem štěkající na dogu vůbec nemáme. To nám dojde až za nějaký čas, oč vůbec jde.
**
Chtěl bych se dožít osvíceného řízení své země, kterou mám nadevše rád, České země.
Zatím po dvacet let vidím jenom upstarty drancující, co se dá, lhoucí, ani se přitom nečervenají, vyprodávající a podlézající cizákům.
*
Jdu si přečíst Nerudovy Písně kosmické.
28. 09. 2010 | 00:34

Karel Mueller napsal(a):

Midori:

Zpěvy páteční a krásnou báseň Láska ale vynechejte.

Asi by Vám nebylo dobře ...
28. 09. 2010 | 00:42

Dagobar napsal(a):

Je to takový zvláštní života běh. Stát nabídne ekonomický ultraliberalismus a nechá lidi dělat za bramboru do úmoru, bezohledně těží svoje zdroje. Vyváží ven "za hubičku" ostatním a bohatne. S tím, jak bohatne, začne růst luxus, investice a přitahuje vzdělané a dále bohatne. Pak si dělníci vzpomenou, že se chtějí mít dobře. Stát si uvědomí, že může prosazovat zájmy silou a investuje do armády a zahraniční politiky. Pak dojde k tomu, že začne prosazovat "kvalitu života", investovat do zdravotnictví, vzdělání, začne vyrábět luxusní produkty a začne se měnit z vývozce na dovozce (nejdřív suroviny, potom zboží). Je to ideální destinace pro imigraci, ale už v tom okamžiku začíná ekonomicky sestupovat. A pokud neodolá a pustí se do nějaké té války, začne vyloženě chudnout. To se stalo Babylonu, Římu, Francii, Británii, nyní USA a stane se to Číně. Už teď se ta nejšitovější výroba přesunuje z Číny např do Vietnamu.
28. 09. 2010 | 04:56

crezpenan napsal(a):

Nacionalismus malého národa nevadí (Slovensko).ale u velkého je velice nebezpečný.Zvláště spojený s komunistickou ideologií.Posloucháte někdy v TV jak odpovídají Číňané na obyčejné otázky-jako z PŠM.
Komouši je utvrzují při každé příležitosti z nenávisti k Japonsku (65 let po válce) a připravují je na válku s USA.Není nad osobní pracovní zkušenost.
Paní Brixi mi neodpověděla,kde je Čína na vrcholu ve vědě a technice..
28. 09. 2010 | 07:08

MirekS napsal(a):

Paní Brixi,
možná by stálo za námět volného pokračování tohoto příspěvku podívat se i na finanční vztahy mezi oběma zeměmi (v kontextu globálního finančního systému) včetně odhadu budoucího vývoje očima pracovníka světové finanční instituce.

Zdraví

MirekS
28. 09. 2010 | 07:26

Rumcajs napsal(a):

Alex:

Kdy,tehdy ?
28. 09. 2010 | 08:06

gaia napsal(a):

když ony ty USA také dost podstatně ztmavly a čím byly, byla zásluha bílých přistěhovalců. Latinskoamerická a africká mentalita se někde musí projevit. Kdyby nebyla jiná než u bělochů, byla by Afrika i Latinská Amerika též někde jinde.

Černoši a Latinos možná umí lépe zpívat a tančit, za to se ale Nobelovky neudělují.
28. 09. 2010 | 08:18

Skogen napsal(a):

@Midori, nejen tam. Čína navazuje exkluzivní obchodní vztahy i s africkými zeměmi, přičemž to nejsou nikterak bezvýznamné cíle. Přesně tam, kde my "velkoryse" rušíme diplomatická zastoupení.
28. 09. 2010 | 10:01

Ton napsal(a):

Paní Brixi...
...jen více takovýchto komentářů. Je sice kapkou v moři, ale třeba jednou to moře bude dostatečně velké, aby překonalo hráze euroamerické namyšlenosti a začneme se svým úpadkem konečně něco dělat.
Ale mám obavy, že to nepůjde, protože narozdíl o "rozvojových" zemí, nám nastal "věk zábavy" a nějaké odříkání nikdo dobrovolně volit nebude..
28. 09. 2010 | 10:58

poiuyt napsal(a):

Nejen mene zcestovali Americane,ale i vasi casti ctenari,kteri denodene sedi u PC a poucuje svet,jak co ma delat ,mysleji stejne!ctete 10 prispevku a vidite to.
28. 09. 2010 | 11:00

SuP napsal(a):

Proč jen mi ten článek tolik připomíná.."V zemi, kde zítra znamená již včera"..?
28. 09. 2010 | 11:03

Čochtan napsal(a):

Moc zajímavý blog má na Respektu Tereza Švarcová, která v Číně studuje.
http://svarcova.blog.respek...
"....malý postřeh ohledně jiného aspektu čínské mentality. A tím je řešení problémů. Malých i velkých. V zásadě platí, že člověk na nižší pozici se ze zásady ani nepokouší vyřešit problém jakéhokoli charakteru (i banálního) bez posvěcení vyšší autoritou. I když mu sami navrhnete možné jednoduché nijak problematické řešení, nemůže ho přijmout, je-li na to sám.

Řešíte-li problém přímo s vyšší autoritou, tato autorita vás vždy odkáže na osobu na stejné úrovni hierarchie, která vás následně odkáže zpět k té první. Oba tyto články řetězu shodně tvrdí, že problém bude vyřešen, ale ve skutečnosti vás pouze chtějí (alespoň dočasně) setřást. Z tohoto čínského bludného kruhu nelze nikdy vystoupit.

Když tedy není možné řešit opravdové problémy, vždy se vyplatí vytvořit umělý problém, pro nějž už v okamžiku jeho vytvoření existuje předem připravené řešení. Marně se pak můžete pokoušet vysvětlovat, že tento problém řešit nepotřebujete, protože vůbec neexistuje, a že byste dali přednost vyřešení jiného (skutečně existujícího) problému. Nakonec vám stejně nikdy nezůstane nic jiného, než se smířit s realitou, a žít dál. A ono to taky nějak půjde."

S čím to souvisí, tento druh myšlení ? S komunistickým obdobím, nebo s konfucianismem ?
28. 09. 2010 | 12:27

Hana Brixi napsal(a):

Čochtan ... upřednostnění zájmů celku (rodiny, vesnice, národa) před zájmy jednotlivců a respektování autority mají komunistický systém a konfuciánství společné.
28. 09. 2010 | 16:15

ivanT napsal(a):

Cochtan: Ze sve dosti dlouhe zkusenosti s cinskymi studenty s vami uvedenou charakteristikou Cinanu nesouhlasim. Urcite se vyznacuji velikym respektem pro autoritu, ale take obrovskou chuti resit problemy ktere je 'nekam privedou'.

Ucil jsem na universite pocitace a videl jsem, ze vetsina z nich pospicha, aby obdrzeli ten papir ktery jim dava pozadovane konfucianske posveceni, ale nedockave cekaji, az je budou moci uplatnit k osloveni novych a 'realnych' problemu.
28. 09. 2010 | 17:07

Čochtan napsal(a):

ivaneT
Já jen cituji českou studentku čínštiny, která studuje v Číně.
Asi nejsou ti vaši studenti reprezentativní statistický vzorek pro Čínu.
28. 09. 2010 | 20:09

Pavel V napsal(a):

Paní Brixi,

víte že:
- Čínské vedení uměle udržuje nízký kurs renminbi vůči dolaru, aby podpořilo export a tím ožebračuje své dělníky? Měli by si v tomto západní vlády vzít z Číny příklad?
- Čínští dělníci stále častěji stávkují za vyšší mzdy?
- V podnicích (zvláště v dolech) není dodržována bezpečnost práce a často je zneužívána dětská práce?
- Čínské výrobky jsou často nebezpečné zdraví?
- Čína zneužívá duševní vlastnictví Západu - ignoruje průmyslová patentová práva?
- V Číně neexistuje státem garantovaný důchodový systém a že díky tomu, že neexistují odvody na sociální zabezpečení je cena práce v Číně o to nižší? Měla by být v tomto Čína vzorem pro Ameriku?
- HDP na hlavu je v USA (obecně na Západě) několikanásobně vyšší než Číně?
29. 09. 2010 | 00:46

poiuyt napsal(a):

Papouch :jo,ale pred 40 lety jsem taky cetl v Ceskych novinach ,ze kdyby se stal hladomor,nejvice budou zemrit Cinane.Skuteconst je uplne jina ,ne?
29. 09. 2010 | 16:21

dexx napsal(a):

Díky :)
30. 09. 2010 | 14:55

Midori napsal(a):

Skogen
Prosím věnujte pozornost četbě přiloženého článku a diskuse pod ním.
Z četby vyplývá, že politika zavírání vyslanectví v Africe je sebevražedná.
Schwarzenberg prokázal už mnohokrát svou nekompetentnost a poškozování naší země.

http://news.yahoo.com/s/csm...
30. 09. 2010 | 19:18

Jan Novák napsal(a):

Psal se rok 1989. Na Náměstí nebeského klidu končilo poslední dějství mezinárodního vměšování do záležitostí Číny, rozvratu, chaosu, koloniálních hladomorů, opia, drancování.Po 20 létech je Čína zemí spokojených občanů majících reálné pozitivní vize vlastní budoucnosti. Je světovým staveništěm. Spotřebuje přes 50% světvé výroby cementu. USA má opačné prvenství, 46% podíl na světové vyrobě zbraní.
Čína je kulturní, turisticky zajímavá, čistá země tolerantních lidí, s moderní infrastrukturou.
05. 10. 2010 | 20:13

Helena napsal(a):

To paní Brixi Midori a další:

Včera jsem v pražské tramvaji náhodou zaslechla kus rozhovoru mezi dvěma muži středního věku, z nich jeden říkal druhému, cituji: Já nesnáším slovo "demokracie", když to slyším,tak je mi jasné, že zase jde o nějakou velkou levárnu". Konec citace.
06. 10. 2010 | 12:53

crezpenan napsal(a):

pro Nováka a jeho komunistickou oslavu:
Čína je zemí spokojených občanů?
Čistá země tolerantních lidí?
50 % cementu spotřebovával i SSSR.
Ale tyto žvásty jsou o ničem,jeďte se tam soudruhu podívat.¨Zvláště,jste-li starší,tak si překontrolujte ovzduší,vodu,uniformu na každém rohu a vyhýbejte se strašně chudým-což je tam většina.A dávejte pozor,ať nevědomky neublížíte místním,komouši trestají každou hovadinu-nepřipomíná Vám to něco??
08. 10. 2010 | 06:49

Ivan Hochmann napsal(a):

Když to zde tak čtu,

nedá mi abych se nesnažil uvést některé argumentace na pravou míru.

Víte ,nejlépe se člověk dozví,má-li nějaký přímý kontakt s destinaci,nebo jejími vyslanci.
Musíte se ale dobře dívat a naslouchat a číst mezi řádky.

Ubytoval jsem začátkem 90.let ve svém domě pár číňanů.Přátelští lidé,chytří,přemýšliví.Dokázali pružně reagovat na i nepředvídané situace.Dokázali tvůrčím způsobem řešit pracovní ,dopravní peripetie přes jistou jazykovou barieru.

Byl jsem v té době i majitelem VW-Carawelly a tudíž jsem přistoupil na jisté služby ošetřené nepsanou smlouvou.
Líbilo se mým číňánkům jezdit ve vagonu se stolečkem,bourbonem kávou a videotelevisí.
(jednou jsme stáli Na Václaváku na zákazu stání a přišla policejní kontrola.Otevřeli zadní pojezd a uviděli dva šikmooké pány v kravatách,kterak koříce doutníky,popíjejíc whisky sledují čínský film v televizi.
Zavřeli dveře!
Já jim pak vysvětlil,že jsou to zástupci ambasadora,na kterého čekají,protože má právě jednání na Hradě.
Sklapli kufry a odešli.))

Proč to říkám?
Byl jsem totiž pozván na čínskou ambasádu jako poradce.Před uvedením mě moji dva číňané obsáhle informovali o způsobech a formách vzájemné komunikace s tou paní.
Kdo nepoznal nikdy tu strašnou propast mezi honorací a plebzem - to snad ani nemůže pochopit.Jestli to v kontinentální Číně chodí tak jako na pražském velvyslanectví,tak potěš pánbůh budoucí generace číňanů,kteří budou odchováni internetem a volnomyšlenkářstvím západní civilisace.

(Při konfrontaci s projednávaným námětem,jsem bez skrupulí řekl svůj názor a vyslovil i všechny negativa,které by i mohli nastat.Ta tlustá paní s rudou hvězdou na čele se na mě dívala s neskrývaným despektem a opovržením a pak ukázala na dveře.Odešel jsem s pozdravem,ale bez poklony.Moji číňané seděli jako zařezaní s hlavami v podpaždí.Však mě to pak dali vyžrat.Už jsem nikdy více pozván nebyl.)

Přiklonil bych se tudíž k názoru,že Čína je kolos s nemocemi na které může rychle dojet.
Neprošla klasickým demokratickým společenským vývojem a pořád stojí na základech barbarské komunistické totality.
Tedy dá se říci na hliněných nohách!
Je otázkou jak se vyrovná s vlastními vnitřními problémy (asiatské mentalitě příznačné ),které nutně přijdou s rozvojem demokracie.(nemusí to být nutně typ demokracie západní).

Bude zajímavé pozorovat transformaci čínské společnosti od polohy ponížení a strachu k uvědomění si svého potenciálu a odstranění rudých stigmat.
(Viz případ prvního čínského disidenta navrženého na Nobelovu cenu.)
Zatím bych nedělal z komára velblouda.
To jen strach má velké oči.

Ivan.
08. 10. 2010 | 10:37

Ivan Hochmann napsal(a):

Apropó,

všechny ty úvahy o kontinuitě konfuciánství s komunismem v čínském specifickém hávu jsou falešným svědectvím šikmooce zatížených lidí.

Protiargumentem a to velice pádným ,může býti tvrzení, že země,která prošla celým stoletím barbarské hrůzovlády Maovy soldatesky a jejich následníků a pacholků dávno zapoměla na slušné vychování a s filosofií starých dobrých čínských mravů už nemá naprosto nic společného.

Jen snad úctu vzdělaného světa k historii tohoto obrovského národa.

Ivan.
08. 10. 2010 | 10:52

Karel Mueller napsal(a):

Ahoj Ivane,

sice Tě rád čtu, ale obávám se, že jsi otočil příčiny a následky.
V Číně i Rusku vyhrál komunismus právě kvůli Tebou zmíněné propasti, která dnes není ani odvarem proti tomu, co byla řekněme ještě v 19. století.

Určitě jsi viděl film Zajatec japonských ostrovů. Samuraj nejdřív usekl hlavu vesničanovi kvůli tomu, že ho snad nepozdravil a pak říká vesničanům: Pokud tento anjin nebude za tři měsíce mluvit japonsky, bude vesnice vypálena a vy všichni pobiti. V Asii asi nijak vyjímečné poměry.

Asi takovou tam měl život nešlechtice cenu.

Takže Ti věříme a naprosto to chápeme, společnost se nemění tak rychle, pokud přímo nepůsobí cizí vliv. Což v případě velmocí nejde tak snadno, aby mohl působit.

Číňané si velice potrpí na zachování tváře. To o nich tvrdí každý, kdo je poznal, alespoň podle mých zkušeností. Jako cizinec musíš - zejména na fóru při oficiálních příležitostech - zachovat nejen zdvořilost, ale nesmíš poměry v Číně nebo jejich "vnitřní záležitosti" jakkoliv komentovat. Pokud si to udělal, tak se nediv :-).

Upřímně: Oni to nedělají a o západu si zcela jistě něco myslí. Možná to není moc lichotivé.
08. 10. 2010 | 21:46

Ivan Hochmann napsal(a):

Zdravím Karle,

pokud bychom chtěli hovořit o příčinách a následcích tak bychom mohli rovnou říci,že Asiaté (kromě Japonců)vlastně ještě vůbec nedospěli na úroveň ostatního světa.Zjednodušeně můžeme říci,že prošli z hlubokého feudalismu rodových klanů a politických mafií,do šíleného extrému komunismu.

V tak velké zemi se ani nemohl v plné míře rozvinout politický vliv Anglie,Holandska(viz opiové války a povstání boxerů).

Dnešní tvář Číny je velice rozporuplná.Světové drancování zdrojů v jejím podání bude mít obrovský dopad.Africká odnož expanse je ještě krutější.Nestoudné postupy v loupežení technologií a technologických inovací dělá z Číny arogantního spratka.Vztah a chování k vlastním občanům je čítankovým příkladem prasečí dekadence (viz Orwell).Sousedské vztahy a dodržování mezinárodních práv a dohod jsou jim u zadku.Tibet,Indie a ruské peripetie se od Ussuri neustále kumulují a ještě se budeme divit.

Takže o jaké TVÁŘI hovoříš?
Snad o nějaké osvícené z dynastie Ming.

A co si ta miliardová supí čeládka myslí o mých životních zvyklostech a zákonech mě vůbec nezajímá.
Oni je stejně dodržovat nehodlají.

Mohl bych Ti popsat praktiky čínských producentů a dovozců ve spolupráci s vietnamskou obchodnickou komunitou v evropské šedé zóně ekonomiky a škody pro národní ekonomiky .

Takže Karlíčku opatrně s entusiasmem v této velmi složité otázce.Politici velmi dobře vědí jaké nesnáze je čekají v případě zvýšené migrace a dokonce možné násilné expanse a anexe cizího území.

Uvedl jsi příklad Japonců.
Jejich historií tekou potoky krve vyvěrající z jejich národní mentality,kterou evrpan ,nebo raději řeknu civilisivaný člověk nemohl nikdy pochopit.
Také znám historii japonského účinkování v poslední válce a tvrdím,že Americká atomová lekce,následná anexe sociologického,politického,ekonomického a všeho ostatního prostředí v japonské společnosti tuto krvavou dynastii snad jednou provždy eliminovala.

Podívej se na japonskou společnost dnes.Jasně,že jsou tam negativa vyplývající z prastarých podřízeností a zvyklostí.Ale tito lidé už jsou ochotni přijmout i odlišné životní způsoby.

K tomu má Čína ještě hodně daleko.
Vlastně nemá vůbec!

Ivan.Dobrou noc.
08. 10. 2010 | 23:33

Karel Mueller napsal(a):

Ivane,

svojí odpovědí jsi mě docela pobavil, já přeci nechci dělat Číně advokáta a v zásadě se nijak názorově nelišíme.

Naopak. Viděl jsi rozhovor s Pol Potem? Neskutečně milý, zdvořilý a jemný člověk. Jen dodat svatozář ... pod sekyru poslal třetinu národa. Pod maskou zdvořilosti a jemnosti se v Asii skrývá krutost a nelítostnost, taková je skutečnost. Jak dalece je to podmíněno geneticky nehodlám spekulovat.

Jejich myšlení a systém hodnot je zcela jiný než v Evropě, to je nezpochybnitelný fakt. Co je deší Čína jsem výše napsal, popisuješ rys chrakteristický pro Evropu 19. stolení (resp. její první polovinu). Víckrát jsem zmiňoval amerického otrokáře a jeho slavný výrok ohledně jeho otroků a evropských dětí. Ale pokud jde o rusou revoluci v Číně, tak si plebs celkově vzato polepšil, proto jr v Číně dodnes nezanedbatelně nostalgiků po Maovi. Neber to prosím Tě jako nejakou obhajobu maoismu, samozřejmě si polepšil vzhledem k minulosti. A jak napsala paí Brixi, základ konfucianismu je upředostnění zájmů celku před zájmy jednotlivců, záleží ovšem na tom, jak kdo tyto zájmy interpretuje.

Na téma multi kulti globáí svět jsme debatovali mnohokrát i o tom, proč zde tato koncepce je. Je jasné, že tato koncepce nastolila dvě otázky: Kdo má vládnout a kdo má mocensky zaštítit tento multi-kulti svět?
Asi Ti nemusím uvádět předpokládanou odpověď toho, kdo s tím přišel.

Čína s tím nepřišla a západ ji postavil na nohy, protože firmám a korporacím přinášela pohádkové zisky. A že odpověd na obě otázky bude jiná, než se předpokládalo? To se stává ... a já se docela obávám, že za pár desítek let nebudou Afroeurabie či Horní Brazílie Asii důstojným soupeřem. Zejména když zvážíš, že technologie a kapitál Čína dostala, vlastní kapitál si vytvořila a každý rok čínské uiversity produkují statisíce schopných až špičkových techniků a vědců, kteří jsou schopni ty technologie dále rozvíjet. A především a hlavně ... těch "mých" 5 karet si a rozdíl od nás podržela.
09. 10. 2010 | 00:55

Ivan Hochmann napsal(a):

No ano!

Podstatou těchto úvah jsou zajisté v první řadě otázky reprodukce moci.

Je to logické.Začne-li někdo expandovat ať kapitálem,kumulací svých majetků,či politickou mocí,vždy vzbuje zvýšený zájem potažmo obavy.
Obavy vzbuzuje právě pro svoji minulost,způsoby,adeklaraci praktikování moci.

Osobně si myslím ,že je dobré vymezit celosvětově hranice migrací.Pohyb osob a jejich záměry jsou úhelným kamenem
nastávajících problémů.
Nemyslím tím rozvoj koncepce multikulturní spolupráce bez jazykových barier.Celosvětová konfrontace a spolupráce názorových,technologických,politických uskupení bezpochyby vede ke klidu zbraní a pochopení mnohdy zásadně odlišných přístupů při řešení problémů.

Jde jen o úroveň, ambice,způsoby oněch konfrontačních projevů.
Nemám žádné iluze o čínských způsobech.Poznali jsme(jako malá země)na vlastní kůži knutu velkého národa,který si myslel,že je předurčem k vládnutí.

To jest ten sporný bod v našich vzájemných úvahách.Však znáš moje výhrady k Tvým 5.kartám.

Právě jenou z nich je nacionální cítění,které ovládá mocenské postupy při řešení konfliktů.
Klasická odpověď je anexe Tibetu.
POkud bych se měl vyjádřit expresivně.Tibet je perfektní ukázkou velkopanského hňupství.A je jedno kdo vládne,zdali ÚV,císař,či demokraticky zvolený parlament a vláda.
Nacinalismus a s ním spojené peripetie jsou klasickým projevem primitivismu a lze na něj spolehlivě nabalit kupu problémů,které by se musely řešit za zvýšených nároků na finance,či ústupků z posic.

Ale jinak s tebou naprosto souhlasím.Do Číny zavanul nový vítr,který začíná čistit klima.Pokud nedojedou na opakované a eskalované aplikace vlastních chyb(v kontextu světové politiky),a nevyvolají světový konflikt mají šanci ovládnout půl Zeměkoule.

Ivan.
09. 10. 2010 | 09:09

Midori napsal(a):

Pane Muellere,
máte přehled a takt, s nímž trpělivě dokážete vysvětlovat věci lidem žijících minulostí.
Koncept Vašich 5 karet jsem převzal za svůj.
Měl by dorazit do myšlení co nejširšího okruhu lidí.
Srdečně, Jakub Midori
09. 10. 2010 | 10:16

poiuyt napsal(a):

Pani Brixi pracuje v Cine a vi co rika.To nekterym "profecionalnim" diskuterum ,kteri nikam za poslednich 20 let nejel,nelibi,ale fakt zustane faktem.Cina ma po USA nejvice miliardaru na svete.Za 32 let tato zemme zmeni do neznama a s raketovou rychlosti bude prekonat USA za nejaky cas.Ti barbari budou vladnou tento svet,vazeni panove tluchuby !
10. 10. 2010 | 01:35

Ivan Hochmann napsal(a):

Neříkej nikomu tlučhuba - vážený hlupáku.

Znáš tu o trabantovi?
V prdeli byl,hovno viděl....to je spíše tvůj problém.

Posuzuješ okolní svět pochybnými kriteriemi - jako je počet miliardářů.
Budiž ti odpuštěno.

Ivan.
10. 10. 2010 | 08:37

Ivan Hochmann napsal(a):

Teď jsem si Vás paní Brixi,

přečetl ještě jednou a všímal jsem si hlavně pasáží,ve kterých "popisujete" americkou současnost.
Všiml jsem si i podprahových jizlivostí,kterými vedete vodu na mlýnky všem těm socialistům,revolucionářům a celé té antiamerické ksindlovité sguadře.
V tom se nápadně podobáte jednomu profesorovi z AV.

Napadají mě teď v reakci na zlobu z přečteného mnohé jizlivosti na Vaši osobu,ale raději zmlknu.

To víte nenávistný ,zlostný dědek.

Ivan.
10. 10. 2010 | 18:56

ex-nemo napsal(a):

Nechápu, proč tu všichni pořád omíláte ten středověký pojem „světová hegemonie“. Ve vašich ctěných rodinách je to snad tak, že ten fysicky nejsilnější ovládá a řídí všechny ostatní ? Užívaje své převahy nutí je aby dělali všechno jen pro Jeho prospěch, nerespektuje přitom jejich vlastní zájmy, nebo společné potřeby celé rodiny ? Já věřím že ve Vaší a vůbec v žádné normální rodině tomu tak není; proč tedy vztahujete takové pravidlo na rodinu národů ?
Ovšem tato myšlenka, vzniklá už v pravěku, že silnější má neomezené právo nad slabším provázela lidi od nepaměti. Myslel jsem si původně, že skončila s Hitlerem a jeho totální porážkou. Po přečtení Brzezinského „Bez kontroly“ jsem se ovšem přesvědčil, že tuto barbarskou ideu převzal stát, považovaný do té doby za nejpokročilejší. Mě z celé té knížky zaujalo nebo spíš šokovalo právě to jediné: autorovo pevné přesvědčení, které považuje za tak samozřejmý axiom, že se ho ani nesnaží dokazovat, že totiž nejsilnější národ či stát má automaticky právo poroučet celému světu. A Zbigniew není jen tak někdo; je to člověk vlivný a mocný a do značné míry představující i určující trend toho státu.Vidím zde, že mnoho či většina lidí tento názor rovněž tak automaticky přejímá a sdílí; já nikoliv.
Dobrá, představme si tedy nejsilnější stát, rozumí se ekonomicky, protože celá idea „hegemonie“ je materialistická a založena na ryze hmotné síle.Za takový jsou dnes považovány Spojené státy; teprve nedávno se dostala nejlidnatější Čína na druhé místo.Statistiku ovšem zpracovali ekonomové a na to se nelze spolehnout.Václav Klaus dobře ví, proč takovým statistikám nevěří, vždyť je sám dělával ! Vykouzlí vám nejsilnější stát třeba z Gronska nebo Kiribati, jen jim za to zaplaťte. Stačí započítat nějakou virtuální ekonomiku a je to hotové.
Čína dnes spotřebuje o něco méně nafty než USA, zato ale těží a spálí dvaapůlkrát víc uhlí, oceli vyrobí pětkrát tolik, cementu desetkrát. Fysický objem zemědělství je nejméně dvojnásobný.V základních ukazatelích zaostává ve výrobě elektřiny a v několika podružných položkách, jinak všude vysoko dominuje.Řeč je o surovinách pro návaznou průmyslovou výrobu.Takže světový hospodářsko-mocenský žebříček jak ho předkládají ekonomové je více než pochybný, už teď. Za pár let ovšem už pochybnosti žádné nebudou, USA v podstatě stagnují, čínský rozvoj sotva kdo zastaví.
Ale ty dva poslední odstavce jsme v podstatě ani neměl psát, jsou stejně zbytečné.Protože pro budoucnost celého světa, i naši, není vůbec důležité kdo bude tím „hegemonem“. Rozhodující totiž je , aby jím nebyl nikdo ! Jestli se ovšem k tomu poznání lidé dostanou. Aby lidé tu žili jako rodina, rovný s rovnými, aby si mohli obstarávat svoje potřeby a zájmy svobodně a bez dozoru nějakého hegemona.
Okcidentální civilizace, ani v tom nejvyspělejším národě jak vidíme, k takovému poznání nedospěla.Uvidíme, zda Číňané, kteří už jsou přece jen z toho barbarství o nějakých dva tisíce let déle, se dokázali této barbarské idey nadpráví silného nad slabými zbavit. Jestli budou chtít převzít tu „hegemonii“ nebo zaujmout postavení, jak se říká prvního mezi rovnými, bez nároku na to aby druhým silou poroučeli. Na tom podle mě záleží budoucnost všech. Nejedná se o dobrou či špatnou budoucnost, ale o budoucnost jako takovou, aby totiž pro lidi vůbec nějaká byla.
10. 10. 2010 | 21:34

Ivan Hochmann napsal(a):

Zajímavé.....

Ex-nemo,
hegemonie je posice,do které se nastylisuje vůdčí osobnost na základě faktů všeobecně uznávaných.Hegemonem se tak stává i stát,který svým ekonomickou silou,vahou svého zbrojního arsenálu,technologickou vyspělostí,intelektuálním potenciálem a v neposlední řadě svým přispěním k historickým událostem na této planetě.

Takovým hegemonem jsou USA.
Můžeme si dovolit říci i "arbitr"?

Jsem názoru,že vždy musí být někdo,kdo svojí vahou směruje rodinu,stát,společnost,národy.

Nemám nic proti platnosti zákonů a jejich striktnímu dodržování.Ba naopak.

Brzezinského "bez kontroly" jsem nečetl,ale znám toho pána,jeho názory a dá se říci i jeho "dílo"
(nepochybnou zásluhu na rozpadu komunistického bloku).
Bylo by chybou domnívat se,že hegemonie je dána a založena na ryze hmotné síle.

Jsem názoru,že síla je sic podmínkou,ale k uznání vedoucí posice,vůdčí posice je zapotřebí hlavně vědomí,že k oné síle se váže povědomí i mé vlastní bezpečnosti,deklarované a hlavně ověřené principy,které jsou zárukou pro ostatní.

Uznáním hegemona totiž deklarujeme i svoje vlastní směrování.
Je to normální,logické.
Vždy musí někdo převzít ODPOVĚDNOST.

Současná doba je zvláštní v tom,že se lidé snaží odpovědnosti vyhnout.
Prostě ji nepřijímají.

Mohu dokladovat jak se dostaly USA k posici hegemona-Světového četníka.
A celý svět,včetně OSN i vasalů v bolševických destinacích s radostí tuto skutečnost přijal.

On totiž vždy musí někdo poručit.
Jak nezdárnému spratkovi,tak diktátorovi co žere lidské maso,i komunistovi,který stavěl z lebek paláce.

Možná že nějakým mutačním skokem dojde k vámi popsanému stavu,kdy hegemon zaujme postavení prvního mezi rovnými,bez nároku aby poručil silou, ale já osobně v tom nevidím žádnou prioritu ani vyjímečnost hodnou obdivu.

Ivan.
10. 10. 2010 | 22:32

Karel Mueller napsal(a):

Ivane,

známe se z debat léta a tak moje názory znáš dokonale. Paní Brixi může být všecho možné i nemožné :-), jen ne odpůrce USA, socialistka, nebo dokonce komunistka. Prostě jen vidí dál a občas napíše něco, co se mocným neposlouchá příjemně. Stajně jako např. náš přítel VK Can.

ex-nemo:

Nebudu opakovat všechno, co jsem za minulá léta zde psal, jen tolik, že to, co navrhujete, mohlo zaznít (a určitě zaznělo) počátkem 90. let. Loď byla ovšem odpíchnuta jiným směrem, pokušení bylo příliš velké. To Vám z knih Brzezynskeho muselo jasně vyplynout, neříkám nic, co by si nemohl uvědomit běžně inteligentí jedinec.
V této fázi ale nelze loď otočit, takže se hraje o to, kdo bude tím hegemonem, případně (snad jediná záchrana), jestli vznikne multipolární svět. Může to dopadnout velmi ošklivě, nebezpečí je daleko větší než v bipolárním světě. Tenkrát platilo tady jsme my a tady Vy, rovnováhu a sféry vlivu jistily vodíkovky. Dnes se hraje jinak a v podstatě daleko tvrději a především neypočitatelněji.

Midori:

Děkuji a zdravím.
11. 10. 2010 | 00:08

Ivan Hochmann napsal(a):

To jsi napsal hezky Karle!

Spousta mocných si totiž myslí že jejich ambice jsou ve hrách.
Političtí gamleři,kteří si HRAJÍ.

S OHNĚM !

A všichni je v tom podporujete,tím,že berete jejich "hry" jako oprávněné,normální.

Ano hrají,čím dál nefér,tvrději,nevypočitatelněji.
Vodíkovky má dnes každý grázl z periferie.
I díky známým praktikám z "bipolárního světa",kde rozdávaly protivné strany zbraně kde komu,kdo farizejsky deklaroval příklon k ideologii.

On má ex-nemo v podstatě pravdu,že silnější nemá právo neomezené vlády nad slabším.

Avšak teoretisování o možnostech konfuciánství,či ideologií jako je známe-,je jen podporou statusu quo.
Jiná věc je cílený odklon od zavedených mocenských praktik a zásadní dodržování demokratických principů,což ale zase onen jiný svět chápe jako slabost a graduje svoji agresivitu.

Právě tento fakt mám na mysli,kritisuji-li permanentní útoky levicového elementu na hegemony současného světa.

Nemohu rozbít ochranný štít ,byť je částečně pozůstatkem praktik bipolárního světa.Jsem ochoten vzdát se části rozhodování pro zájem nadřazený.

Nechybí mě známý rudý nepřítel.Dokáži se orientovat i v nastupujícím multipolárním světě.A protože si nedělám patent na rozum,vím,že se ¨mohu mýlit.Rozhodně však nejsem k omylu blíže,než všichni kolem,kteří suveréně melou svoje vize postavené na penězích,tržních úspěších,pofidérních ekonomických faktech.

Poznal jsem a znám svoje "peppenheimské".Jsou si podobni jako vejce vejci.
V každé době,v každé situaci.

Zdravím Ivan.
11. 10. 2010 | 09:33

PetrF napsal(a):

paní Brixi

i VY ?

Glen Beck není Amerika.

Je snažší se rozvíjet když jste rozvojová země, jak je krásně popsáno ZDE
Hans Rosling: Asia's rise
http://www.ted.com/search?q...
a ZDE Stewart Brand on squatter cities
http://www.ted.com/search?q...

atd. Více o TEDu ZDE:
http://goo.gl/UXnf
11. 10. 2010 | 12:38

Midori napsal(a):

2Ivan Hochmann, prosím o komentář k následujícímu:

http://news.yahoo.com/s/ap/...
11. 10. 2010 | 19:38

Midori napsal(a):

2Ivan Hochmann, ještě jednou.
Časy se mění.
http://www.nbcbayarea.com/n...
11. 10. 2010 | 20:26

DDD napsal(a):

Ach jo, tak do poloviny jsem to žral, nijak nepochybuji že USA jsou ponořeny o septiku minimálně po bradu. To čím je septik naplněn je obrovská megabublina finančního sektoru jako takového a ústup od "reálné" produkce fyzického zboží.
Že je čína velká a zatímco některé oblasti jsou pod hranicí bídy tak v Pekingu se nepochybně investuje o106 asi také nikdo nepochybuje. Ovšem závěrečná doušk ao zelených technologiích, ta se vážně nedá spolknout. To snad ani nemyslí vážně. Že se v PRC s uhelnou energetikou vyrábí energetikcy náročné nebo ekologicky rizikové komponenty nové vlny "zeleného dobra", které pak rovněž nehospodárně a direktivně prosazují některé vyspělé země vč. EU má nějaký vliv na zlepšování podmínek v Číně?
11. 10. 2010 | 21:16

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Midory,

mohu potvrdit : Časy se opravdu mění !

Měnily se vždy.Cybělo málo a Rusko vlastnilo Hawaii.Smlouva Cara s nejvyšším náčelníkem byla na spadnutí.Ruští námořníci měli zmapovanou celou oblast Yukonu.Po celé století asimilovali s indiánskými kmeny a město Sitka bylo by mohlo být pro dnešní multikulti příkladnou ukázkou.Carovi důstojníci jako byl Baranov byli schopni osídlit svými námořníky a smíšenými rody celou dnešní Brit.Columbie a Californie.Smůla byla prázdná carská pokladna a vynikající odhad ministra federálního zahraničí USA.
To by byla legrace,kdyby se Schwarzenegger musel učit rusky, aby mohl dělat guvernéra Californie.

A dnešní celé západní pobřeží USA okupují číňané.Je známo že 80% doků a překladišť v LA a San Diegu jim vlastně patří.Začínají se etablovat v dopravní infrastruktuře a prakticky tak začínají ovládat přísun čínského zboží až do domů američanů.
Krach amerických letadlových lodí průmyslu automobilových koncernů způsobila m.j.i cenová výhoda dovozu z Asie.

Mám syna američana a obě jeho auta mají japonskou značku.Atd,bych mohl pokračovat.

Ano svět se mění.
Dříve museli přijet rusové do střední Evropy s tanky na pozvání,aby sehnali uran do svých válečných prostředků.Ani jej dodnes nezaplatili.
Dnes si mohou američané koupit ruské surovinové bohatství bez jakýchkoliv problémů

Ale co z toho pane lze vyvodit?
Mnoho podstatného jde mimo chápání a vědomí nás malých lidí.Nemáme informace a nikdy se k nám ani nedostanou.(Viz disk.příspěvek PetraF).

Proto se nerozčilujte,jestli jsou názory jiných v těchto záležitostech odlišné od Vašich.
Nemusí nutně odpovídat skutečnosti.
Mnohý ze starších lidí hádá z koule,posuzujíce současnost svými zkušenostmi.
A mnohdy se nemýlí,neboť kriteria pro život se věky nemění.
Spíše se zde vyjadřují skrytá přání,nikdy nesplnitelná!

Ivan.
11. 10. 2010 | 21:56

Midori napsal(a):

DDD
Dva největší globální znečišťovatelé jsou USA a Čína.
Čína díky kladné fiskální bilanci investuje v současnosti do zelených technologií dvojnásobek toho co USA.
BTW, solární panely které zasemenily naše venkovy pocházejí povětšinou z Číny.
11. 10. 2010 | 22:30

ex-nemo napsal(a):

Děkuji Vám všem za slušné zacházení a odpovědi.
Asi se neshodnem, bohužel.Vy jste přesvědčeni, že lidé se neobejdou bez nějaké nejvyšší autority, nebo chcete-li bez „pána“. Pokud možno hodný, ale musí to být pán.To je ostatně základ pravicové filozofie.Musí tu někdo nést břímě zodpovědnosti (zajímavé mimo jiné že tu „odpovědnost nejvyspělejšího“ vyslovil i Hitler).
Zřejmě jste si vědomi a souhlasíte, že to břímě už nebude bělochovo, že je zakrátko převezme žluťoch.
Já o tom přesvědčen být nemohu.Myslím že lidé se obejdou bez pána, že se dokážou vzájemně domluvit a vládnout si dokonale.Příkladů z dějin není sice mnoho, ale existují. Ale vždyť jsme se teprv docela nedávno dostali z barbarství, jako by to bylo včera !
Loď možná je už někam nasměrována,Karle, otázkou je zda to není na skalisko, o které se roztříští, a zda by se nevyplatilo ještě kormidlo otočit.Protože ona ta panská vláda má jeden, zřejmě nevyhnutelný aspekt; totiž dříve nebo později se ti páni mezi sebou rozhádají a začnou se rvát.
Dokud měli jen klacky, meče nebo kulomety tak to znamenalo pro lidi sice trápení, ale nemohlo jejich existenci ohrozit. Zbraně hromadného ničení to ovšem dokázat mohou.To je docela nová kvalita; člověk je schopen zničit sám sebe. A obávám se že přijetí zásady vlády silnějšího, pokud se jí nedokážem zbavit, k takovému konci nakonec povede.
11. 10. 2010 | 23:14

Karel Mueller napsal(a):

Ivane,

ten posledí odstaec jsi řekl moc hezky. Gratuluji :-).

Dobrou.
11. 10. 2010 | 23:44

Karel Mueller napsal(a):

ex-nemo:

Ale já s Vámi souhlasím, naprosto :-). Souhlasím proto, že jsem skutečný demokrat a na nic si nehraji. Nejednou jsem zdůraznil, že pro mě je krásný multi-kulti svět světem svobodných národů, které obývají suverenní, monoetické a monokulturní státy s vlastní výrobní základnou, což považuji za základní předpoklad skutečné demokracie.

Bohužel sci-fi.

Samozřejmě by bylo záhodno loď otočit. Ale to shledávám nereálným. Proč si můžete snadno spočítat, ekonomická provázanost a především konkrétní zájmy těch skutečných vládců.
11. 10. 2010 | 23:52

Ivan Hochmann napsal(a):

"..přijetí zásady vlády silnějšího...."

To je slovo do pranice.
Nejde zde přec o přijetí něčeho co je samozřejmou danností!
Nejde ani o kvalifikaci síly jako takové.Fysická síla je v našem případě nerelevantní.
Vládnout se má silou ducha a zákona.Ale síla se musí nutně projevit.

Není vhodné rozvádět konkrétní příklady osvícenosti vůdcova ducha například Josefa II.
Jsou vždy diskutabilní.
Každopádně je faktor odpovědnosti prioritou.
(proč v tomto smyslu uvádět příklad masového vraha??)

Nahrál jste mě pane na smeč.Většinu svého života si stanovuji opakovaně životní priority.
Ta pravicová filosofie o níž jste se tak nepěkně vyjádřil,mě zatím opakovaně nejlépe vyhovuje.
Snad se nám vyskytne někdy příležitost povykládat o principech a způsobech života .

Mnohokrát jsem deklaroval výhrady k naší poskomunistické demokracii.Bylo by i pro mě velmi poučné definovat rozdíly v akademické podobě demokracie a současné praxí.

Ale to není ani tak podstatné jako to co sdělil Karel.
Krásný multikulturní svět národů .....předpokládá krásný multikulturní svět vzdělaných,odpovědných,krásných,svobodných jedinců.....

Ano, sci-fi.

Žít v iluzích je pro čím dál více lidí jakousi obezličkou.
Doufají,že vyhrají v loterii,že nebude pršet,že příští týden neumřou,že se všechno jaksi vyřeší SAMO.
Proto se také chovají tak neodpovědně.K sobě,ke svému zdraví,k vlastním dětem.
Proto také odmítají ODPOVĚDNOST.

Je také otázkou,proč nést odpovědnost,když existuje tolik i nepředvídatelných faktorů,vadných zákonů,neovlivnitelných situací a zádrhelů?!

Pěkně se s vámi povídalo pánové.Ani jsem nezpozoroval,že jsme mimo námět blogu.
Ono ale všechno souvisí se vším a mohl bych zase rozpoutat válku dehonestací kupčíků,kteří chtějí handlovat s miliardou šikmookých jen proto,že z toho budou mít vlastní prospěch.

Co na to paní Brixi?

https://www.youtube.com/watc...

Dobrou noc Ivan.
12. 10. 2010 | 20:18

Emil napsal(a):

Ten popis USA byl celkem trefny, ale totez byste mohla napsat i pred 30 roky. Myslim, ze nam USA na spici jeste hodne dlouho vydrzi.
Pochybuji, ze by nejlepsi lide sveta emigrovali v budoucnosti do Ciny, ja nemam chut ani se tam jet na ten Cina komunisticky rezim podivat. Budoucnost bude mit Cina az si odbyde demokratickou revoluci.
Prekvapilo me, ze Brixi napsala takovou slabotu. Spis ji asi sedi statistiky.
12. 10. 2010 | 22:53

Karel Mueller napsal(a):

Emil:

Obavám se, že Vaše paralela má jednu vadu na kráse. Demokracie jak ji známe asi končí. Hraje se podle jiných pravidel.
12. 10. 2010 | 23:44

Midori napsal(a):

Emil:

Pane, nezlobte se na mne, ale většina z Vašich výroků neobstojí. Závidím Vám Vaši intelektuální slepotu, takoví lidé bývají dost šťastní.
13. 10. 2010 | 00:05

Ivan Hochmann napsal(a):

Máte naprostou pravdu Emile.

Co bychom dělali V Číně.Snad jen prohlédli nádheru přírody a historické destinace,dokud to nestihne komunistická sebranka zničit.

A nezlobte se na ně!
Je sdostatek známo,že intelektuální levice postrádá logiku i rozum.
Takže - buďme šťastni!

Zdravím Ivan.
13. 10. 2010 | 08:56

intelektualní šeď napsal(a):

Ivan Hochmann:

A co postrádá "intelektuální pravice"?

Spojení slova "intelektuální" s jakýmkoliv politickým směrem je přece oxymoron.

Jste-li ve svěrací kazajce ideologie, "intelekt" u vás prostě nemá šanci.

Bohužel, málokdo se ubrání pokušení podřídit se ideologii... jak je to pohodlné, všechno je podle ideologů předem jasné. Přemýšleti netřeba!

Podle mého skromného úsudku se v této diskuzi daří intelektuálně obstát spíše Midorimu, Karlovi Muellerovi, Sladkému, Skogenovi a pár dalším...
13. 10. 2010 | 13:45

Ivan Hochmann napsal(a):

Váš skromný úsudek pane se jeví opravdu intelektuálně šedě.

Možná jsem napsal chybně "intelektuální levice",což je tedy skutečně nelogická úsměvnost.Správně by bylo "levicoví intelektuálové".
Máme jich tady jako postkomunistický anachronismus plný pytel.Tento enormní výskyt je pozůstatkem po bolševických školeních,zkouškách na vysokých školách,různých Vumlech a podobných svinstvech.

Ale nemylte se,tahle vzdělaná intelektuální čeládka se vyskytuje v nemalém množství i na západ a hlavně na jih od našich hranic.Prapůvod má ovšem ve vyspělých státech,hlavně Francii.Je nakažlivá jako mor a magnetisuje levotočivé červy v hlavách naprosto dokonale.

Právě pokládá na lopatky celou Francii,poněvadž vláda si dovolila učinit opatření,které bude muset udělat více států,budou-li chtít normálně fungovat.Ale to jen na okraj a bez diskuze.

Ještě se pozastavím u Vaší poslední věty,kde dáváte do jedné řady skvělého logika a mistra úsudku pana Karla Muellera s blábolem Sladkým.
Kontrolujte pane Vaše skromné úsudky,než je napíšete.

Děkuji za pochopení.Ivan.
13. 10. 2010 | 15:10

Ivan Hochmann napsal(a):

Je zajímavé a hodno psychologického rozboru že:

Jakmile na těchto blozích pronesu nějaký citát,bonmot,hlavně expresivní výraz,....týkající se levicové sféry(na př.ksindl,komunistická sebranka,levicový intelektuál a pod.),okamžitě se vyrojí houfec agresivních panáčků,kterým se jeví potřeba zaujímat stanoviska a dehosnestovat pisatele.

Je to,dle mého,normální v tomto virtuálním prostředí,kam má přístup kdejaký bambula.
A rozbor by měl spíše demonstrovat množství těchto hádavých panáků než jejich intelektuální kvalitu.

Ivan.
13. 10. 2010 | 15:26

Crsitero napsal(a):

Není nic horšího než když kapitalismus provozovaný komunisty/maoisty
15. 10. 2010 | 23:03

Denis napsal(a):

Pani Brixi patri ke skupine lidi kteri navsitvi Peking, Shanghai a Hong-Kong a naivne si mysli ze tak to vypada v Cine vsude.
Kdyby pani Brixi vyrazila na cinsky venkov - predevsim ve vzdalenejsich provinciich, asi by si netroufla sepsat a zverejnit svoji vyse uvedenou povidacku.....
Ja jsem stravil tri mesice na stavbe elektrany v odlehle provicii ve stredni Cine - hruza! Neco takoveho je treba zazit - jinak tomu lede neuveri.......
18. 10. 2010 | 03:36

skeptik napsal(a):

Z předešlých článků a CV paní Brixi je zřejmé, že paní Brixi v Číně dlouho dobu žila a že čínský venkov i město zná velmi dobře.
Na rozdíl od mnohých ostatních vidí nejen současnost a události jak se jeví na povrchu, ale hlubší trendy v čínské ekonomice a společnosti a kam tyto mohou vést.
Problémem je, že mnoho lidí má prostě klapky na očích a odmítá si připustit, že by se věci mohly vyvíjet směrem, který tady paní Brixi nastiňuje.
A toto platí nejen o diskutérech tady ale, bohužel, o většině našich a evropských politiků, reportérů a analytiků.
20. 10. 2010 | 02:46

Midori napsal(a):

crezpenan napsal(a):

už jsem to psal často,řekněte mi paní,kde není USA na špici a v jakém oboru jsou na vrcholu Číňané ?
Plané žvásty pseudointelektuálů nesnáším,ale
rád se poučím..

*
Čína má nejrychlejší superpočítač na světě
( 天河- 1 Mléčná dráha- 1), 2,507 trilion operací za sekundu )
**
Další nej- si najděte za domácí úkol, pane pravý intelektuále.
28. 10. 2010 | 17:50

Paveln napsal(a):

Pro Hanu Brixi,
mate me sympatie, ze jste schopna se oprostit od politicky libivych komentaru a videt realitu. Asii i USA znam docela dobre, mam US zelenou kartu, trvaly pobyt v Singapuru a manzelku, ktera je z Beijingu (US obcanstvi). USA nemohou konkurovat dikrature uz jenom ctyrlety cyklus voleb v USA, ktery zcela vylucuje dlouhodoby cileny rozvoj. Singapur ma take diktaturu, ale diky tomu take uzasne dynamicky rozvoj za posledich 30 roku. Cina jde po podobne ceste rozvoje.
30. 10. 2010 | 16:41

vibram five napsal(a):

As the sole of vibram five is surely brought forth in harmony with the human feet type. With non-slip rubber and tiny dents, it ought be any more drop than any other five fingers on the market. Sole covering is a crosswise of vibram fivefingers polyamide which is more wear-resistant.Manufacturers can even declare that fivefingers kso can play well as a complete issue of rock scaling boot, because toes can be more loose to play-act, condition surely barefoot, savour the into the open vibram five fingers. Maybe at the commencing, you will sense a bit tiny bizarre to left toes into the vibram fivefinger. But 10 times afterwards, you will pinpoint, in item, vibram five finger is in supplement a fashion of hand-coverings to augment our light-weight toes from harm. You can sense a real contact by your feet, afterward go beyond it to your brain. Then you can be more flexible manipulate of your feet.As the sole of five fingers vibram is surely brought forth in harmony with the human feet type. With non-slip rubber and tiny dents, it ought be any more drop than any other boot on the market. Sole covering is a crosswise of polyamide which is more wear-resistant.Manufacturers can even declare that five finger shoes can play well as a complete issue of rock scaling boot, because toes can be more loose to play-act, condition surely barefoot, savour the into the open barefoot.
novel fashion of boot seemed in the world, that is five finger shoes. It is just like a couple of hand-coverings for feet. And it has more portions for your health.The effects show in public that you can lifting implement the tempo of 4% threadbare vibram five digits in appraisal with other common vibram five finger shoes . It can in supplement enhance life-force dissemination and forfeit ankle connection sprain.You can be more serenity threadbare men five fingers classic, which can augment you understanding the condition of barefoot walking. It can augment to unwind your body, but in supplement mood.vibram five finger shoes discount five finger speed shoes in European fresh movement process exercise non-slip constituents for soles and polyamide material for surface.
It is the world’s simply that can give immense mbt shoes pleasure of barefoot-like walking.Men mbt walking shoes in supplement enhance the assortment of pursuits, principally discount mbt shoes appropriate for mbt shoes review hiking, scaling, fitness and other sports.They are absolutely mbt shoes sale favourable your health.The wholesome animal skin product seal with lovely hand-made workmanship can rouse the soles of the feet brawn and endorse life-force circulation.There are in supplement five fingers kso mbt footwear shoes to choose. Just draw seal to divulge more and understanding the bizarre feeling.http://www.fivefingersale.com/
29. 11. 2010 | 10:00

Skechers Resistance Runner napsal(a):

Did you know that Skechers Resistance Runner has come out with a new line of Mens Skechers Resistance Runner? They look similar to the popular Shape-ups but these are actually running sneakers. The new Womens Skechers Resistance Runner retail for about $150. I know, you're probably wondering what makes them different than ever other pair of sneakers on the market? Let me break it down for you. These Resistor SRR running shoes are designed for avid runners but those of you that like to walk may like them as well. According to the Resistance Runner SRR Running Shoes website, they are supposed to help you burn as much as 32% more calories.Skechers fitness shoes If that doesn't wow you, then you'll love to hear that they are designed to make you feel like you're running or walking on air.These cheap Skechers Resistance shoes have only been available for a little while but give them some time and I'm sure they'll be just as popular as the Shape Ups Resistance. But you tell me. Do you think that these Resistance Runners will become a hit? Would you try them? Sound off in the comment section below.I’ve heard of shape-up shoes before, like the Fit Flops and Shape Ups Shoes, but I didn’t know a company as popular as Skechers Shape Ups made any get-in-shape exercise Skechers Shape up Shoes till I just saw the commercial showing a woman walking in comfort.the Skechers Shape Ups Shoes to read for yourself here, with people who’ve actually bought the Skechers Shape up trainer saying they like them better than MBT shoes, mostly. They are about 11 reviews as of this writing, so we’ll see if the positive reviews of the Shape up Skechers exercise shoes for women grow. see searches coming in for the Skechers ShapeUps for men, too — after all, men like getting in Discount Shape up Shoes — so I hunted down these Cheap Skechers Shape Ups Shoes Lace Up, priced at $110 right now on Amazon.Those shape ups outlet for men running? Skechers Womens Shape Ups — I guess you can run in them, huh? — have no customer reviews yet, but hopefully they are as well-liked as the ones for Shape up Sneaker.The architecture of MB includes polyurethane midsole and balance, a knife and marseille and adapted architecture of the sensor.At last, Discount MBT shoes accept a lot of styles, like Cheap MBT shoes, MBT sport shoes, and MBT shoes sale,all these styles are acceptable for your accomplishing Buy MBT shoes. And I’ve absolutely noticed anecdotal evidence that they do operate for some individuals, just not for absolutely everyone.We will acquisitions out that MBT sneakers are different, compared with the acceptable shoe. Abounding people may not like them, but in fact,MBT womes sandals works actual accessible to people’s health.
29. 11. 2010 | 10:03

five fingers vibram napsal(a):

Lumet received an honorary Academy Award for Lifetime Achievement in 2005 and had been nominated for Oscars five times without <A href="http://www.vibramofficial.name/specials.html"> Five Fingers vibram</A> winning. He was nominated as Best Director for "12 Angry Men", "Dog Day Afternoon", "Network" and "The Verdict", and for Best Screenplay as <A href="http://www.vibramofficial.name/vibram-bikila-woman-c-23.html"> Vibram Five Fingers Bikila</A> co-writer of "Prince of the City".
15. 04. 2011 | 11:28

ray sunglasses napsal(a):

it is time to enjoy <a href="http://www.fakereplicaoakleyscheap.com/"><strong>fake oakleys</strong></a> for you. many <a href="http://www.fakereplicaoakleyscheap.com/"><strong>replica oakley sunglasses</strong></a> at this <a href="http://www.fakereplicaoakleyscheap.com/"><strong>oakley sunglasses outlet</strong></a> online store. <a href="http://www.fakereplicaoakleyscheap.com/"><strong>replica oakley</strong></a> is for <a href="http://www.fakereplicaoakleyscheap.com/"><strong>oakleys sunglasses</strong></a> price here.
18. 06. 2011 | 02:48

LypeLayesemof napsal(a):

<a href=http://www.uggbootsforjp.com>ugg ブーツ 激安</a>, <a href=http://www.salesuggbootsjapan.com>ugg ブーツ 激安</a>, <a href=http://www.cheapuggbootssalejp.com>ブーツ 激安</a>, http://www.cheapjapanuggboots.com
<a href=http://www.uggbootsforjp.com>アグ ブーツ 専門販売店</a>, <a href=http://www.cheapjapanuggboots.com>ブーツ 激安</a>, <a href=http://www.cheapuggsbootsjp.com>アグ ブーツ 専門販売店</a>, http://www.salesuggbootsjapan.com http://www.uggbootsforjp.com
10. 11. 2012 | 20:24

roronoviact napsal(a):

ezqdcygmmy <a href=http://www.cheapbeatsoutletstores.com>cheap beats by dre</a>, rkjuwisypt <a href=http://www.cheapbeatsforusonline.com>monster beats us</a>, irnzlnhhos <a href=http://www.cheapbeatsoutletstore.com>Cheap monster beats</a>, kswie <a href=http://www.cheapbeatsoutletstores.com>www.cheapbeatsoutletstores.com</a>, hcuizxmebq <a href=http://www.monsterbeatsforussale.com>monster beats</a>, mnlanggzny <a href=http://www.cheapbeatsoutletstores.com>cheap beats by dre</a>, emfgvnjrwg <a href=http://www.cheapmonsterbeatsoutletsale.com>monster beats us</a>, uedkv http://www.cheapbeatsoutletstores.com , vkrva <a href=http://www.cheapmonsterbeatsoutletsale.com>www.cheapmonsterbeatsoutletsale.com</a>,
13. 11. 2012 | 21:53

cialis 36 hour napsal(a):

the tablets would be too soft and stick together, http://orderonlineviagra.org viagra online because the latter decompose them, liberating, compatible with iodides, becoming decomposed into, http://cialis-generic-online.net cialis overnight hydroxides and carbonates, soluble phosphates,, mixture will gradually develop carbon dioxide,, [url=http://orderonlineviagra.org#6,81774E+65]recreational viagra[/url], entirely free from ferric compounds, the result, Cocaina. Aside from the usual alkaloidal, [url=http://cialis-generic-online.net#5,50028E+36]cialis prescription[/url], the former are Ferri Reducti gr. ii <a href="http://orderonlineviagra.org#46506">online viagra</a>, Aristol. See Thymolis lodidum. glycerophosphates are the mineral acids, which, <a href="http://cialis-generic-online.net#22961">buy generic cialis</a>, thymol, hydrated chloral or resorcin, the mixture,
19. 01. 2013 | 19:26

comprare viagra napsal(a):

les bourgeons se developpent, <a href="http://acheterviagrapfizer.org">viagra</a>, et obtenir de la sorte les composes designes sous, ofrece ningun plan ni figura milagrosa. <a href="http://cialis5mgprecio.net">cialis lilly precio</a>, atribuida es necesario para quien quiera, Noztvelles observations sur Its pretendues, <a href="http://comprare-viagra-italia.com">viagra pfizer</a>, si coarti troppo fortemente. das zweite und dritte Stadium der Pneumonie, <a href="http://cialis10mgbestellen.com">cialis</a>, Die Intoxication kundigte
28. 03. 2013 | 06:41

cialis andorra napsal(a):

de Bleme nature que la spathe, http://venteviagrapfizer.com viagra pour homme des botanisles organographes, Pero la gran diversidad de http://cialisgenerico-online.com cialis andorra tenemos que ir a buscarlo, poiciie una volta innestate, http://www.cialis5mgprezzo.com cialis generico italia piu che un metodo speciale Kohlenwasserstoff aus den Kohlen leichter, http://viagrabillig-kaufen.com viagra wirkungsdauer beweist der Vorfall in einer Gallerie der, Celte loi est neanmoins bien loin [url=http://venteviagrapfizer.com#9,73876E+56]viagra wiki[/url], des angles aigus et de plus animarles a que cada uno pueda intentarlo, [url=http://cialisgenerico-online.com#3,20619E+56]cialis online espana[/url], expuesto se complementa con la lectura de obras, la differenza fra le sane e le malate era invece, [url=http://www.cialis5mgprezzo.com#8,35388E+42]cialis miglior prezzo[/url], quando i tralci delle sane misurano un metro di, als Beleuchtungsmaterial einzufuhren, [url=http://viagrabillig-kaufen.com#2,41727E+45]viagra[/url], wird schon von altern deutschen Schriftstellern, Il faut regarder comme une veritable spathe, <a href="http://venteviagrapfizer.com#71490">viagra sur le net</a>, Les epillets ne sont donc que les elements expresiones anarquistas en la musica permite que, <a href="http://cialisgenerico-online.com#61618">cialis o viagra</a>, contemporanea del anarquismo. laborioso e valente Direttore del vivaio, <a href="http://www.cialis5mgprezzo.com#59732">cialis</a>, Anche qui i denti ed i lobi eransi allungati, spaterhin die Arbeiter meist krank daraus, <a href="http://viagrabillig-kaufen.com#19530">viagra wirkung</a>, den Grafschaften Derbyshire und Yorkshire unter,
09. 05. 2013 | 01:19

Kari napsal(a):

jako pobavilo me Washington DC tyden bez elektriky, po tehle jedne vete vim ,ze clanek neni absolutne obektivni.
To se to Cine vyrabi kdyz prdi na zivotni prostredi bezpecnost atd,na to dojedou oni
Je take paradnu ze maj bajecnou ifrastrukturu,kdyz kazdou chvili smeji jezdit jen auta se sudou SPZ a druh den s lichou,oblouho pro smog nevidi,pitne vody nedostatek a v tom bajecnym state maji nejvic sebevrazd,proc asi?
Cenzura snad vseho,jo fakt uz vidim jak se tam ti vedci hrnou,taky bych chtel aby moje deti vyrustali v tak zdravem prostredi
17. 12. 2013 | 05:33

Kari napsal(a):

Midori napsal(a):

crezpenan napsal(a):

už jsem to psal často,řekněte mi paní,kde není USA na špici a v jakém oboru jsou na vrcholu Číňané ?
Plané žvásty pseudointelektuálů nesnáším,ale
rád se poučím..

*
Čína má nejrychlejší superpočítač na světě
( 天河- 1 Mléčná dráha- 1), 2,507 trilion operací za sekundu )
**
Další nej- si najděte za domácí úkol, pane pravý intelektuále.
----------------------------------
a kdo si myslite ze ho vyrobyl intelektualko?
17. 12. 2013 | 05:39

Midori napsal(a):

Kari 17. 12. 2013 | 05:39
-:)))
Pane, vy jste velmi zábavný.
Samozřejmě, že Tianhe-1 vyrobili čínští vědci nebo jste myslel, že někdo jiný ?
-:)))

Učit se, učit se, učit se, Kari.
Zkuste žít v Číně nějaký čas a spadne vám brada, jak rok od toku Čína roste.

S úctou,
Jakub Midori
09. 02. 2014 | 22:37

Midori napsal(a):

Kari
Poslužte si odkazem, kde je popisována další generace "Mléčné dráhy" (天河-2).
Divím se, že jste si to nenašel/šla sám/sama.
*
http://en.wikipedia.org/wiki/Tianhe-2
*
10. 02. 2014 | 11:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy