Jak obstát v globální konkurenci?

13. 10. 2010 | 23:43
Přečteno 8499 krát
Klíčovým selháním – a rizikem pro budoucnost – Západu v rostoucí globální konkurenci je vztah mezi státem a soukromým sektorem.

Problémem není pouze nedostatek nebo přemíra regulace. Problémem jsou zákony, regulace a jiné státní intervence, které slouží krátkodobým a osobním zájmům. Problémem jsou státní intervence, které vznikají v područí klientelismu a slepé ideologie. Problémem je, že se z našeho současného ekonomického modelu vytratil zájem o dlouhodobou prosperitu. Že trh i stát sledují především zájmy krátkodobého horizontu. A zatímco se západní politici snaží skórovat v každodenních politických potyčkách a mediálních debatách, mnohé rozvojové země utužují svoji pozici na cestě k dlouhodobé ekonomické převaze.

Jak tedy můžeme upravit úlohu státu v ekonomice, aby západní ekonomický model obstál v rostoucí globální konkurenci?

Hlavním úkolem bude prodloužit časový horizont ve vnímání prosperity.

Úlohou státu by mělo být neutralizovat zhoubnou touhu – politků, úředníků, korporátních manažerů a podnikatelů – po okamžitém úspěchu a okamžité maximalizaci osobního zisku bez ohledu na rizika a negativní „externality“.

Negativní externalitou krátkého časového horizontu pro hodnocení osobního úspěchu a zisku v západním ekonomickém modelu jsou dlouhodobé ztráty a jejich socializace. Doplácíme nejen svými daněmi ale také oslabením výkonnosti naší ekonomiky.

Důležitou úlohou státu je zajištění „internalizace externalit“ na trhu. Například firmy, které znečišťují životní prostřdí mají hradit plné náklady negativního dopadu znečištění, včetně dopadu na zdraví a kvalitu života každého z nás, občanů. Lze diskutovat o tom, jakým způsobem mají znečišťující firmy tyto náklady hradit a jestli je úlohou státu vybírat daň za znečištění a takto vybrané prostředky přerozdělovat. Princip „internalizace externalit“ je ale zřejmý.

Podle tohoto jednoduchého principu by měl stát také zajistit, aby politici, úředníci i aktéři v soukromém sektoru nesli přímou zodpovědnost za dlouhodobé negativní dopady svého rozhodování.

Měli bychom diskutovat o tom, jakým způsobem by bylo možno takovouto přímou zodpovědnost vymezit a uplatňovat. Jakým způsobem by odměňování (včetně prémií nebo prestižních ocenění) mělo zohledňovat dlouhodobé výsledky a případné negativní dopady, které se projeví až s odstupem času?

Jak odměnit politiky, kteří se postaví proti mocným lobby – a tak se připraví o osobní finanční zisk a třeba i o možnost znovuzvolení – a prosadí takovou ekonomickou strategii, která je dlouhodobě v zájmu národa nebo celé Evropy?

A jak potrestat ty, kteří schvalují nevýhodné kontrakty, na které doplácejí daňoví poplatníci; nebo odsouhlasí regulace a zákony, které nahrávají méně výkonným firmám na úkor těch konkurenceschopných; nebo selžou v dohledu a vymáhání práva a tak napomohou k akumulaci rizik a ztrát pro celou společnost?

Jak pozdržet výplácení zisků manažerům až do doby, kdy budou zřejmá rizika a konečné výsledky transakcí?

Úlohu státu v ekonomice budeme moci vhodně upravit až odpovíme na otázky tohoto druhu. V západním ekonomickém modelu jsou totiž pravidla odměňování a uplatňování zodpovědnosti často tím hlavním, co usměrňuje jednání člověka téměř v jakékoliv pozici. Nové regulace nepomohou odvrátit budoucí finanční krize, pokud nezmění pravidla odměňování a zodpovědnosti na finančním trhu i ve státě.

Ve srovnání se západním ekonomickým modelem se některé jiné modely v poslední době jeví úspěšnější v globální konkurenci – a odolnější vůči globální krizi – právě tím, že kladou důraz na národní zájem (někdy pomocí nacionalismu a autoritářského přístupu) a dlouhodobou strategii.

Nejedná se o ekonomické plánování ani okleštění prostoru pro podnikání. Jedná se o strategické investice a o určitou linii dlouhodobého rozvoje, které se podřizují krátkodobé osobní zájmy aktérů ve veřejném i soukromém sektoru.

Aby západní ekonomický model obstál v takovéto rostoucí globální konkurenci, úlohou státu v ekonomice musí být nejen ochrana práv jednotlivce ale také prosazování dlouhodobého zájmu celku.
Tento příspěvek byl připraven pro pořad 12 hodin budoucnosti
Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pavel napsal(a):

"Úlohou státu by mělo být neutralizovat zhoubnou touhu po okamžitém úspěchu a okamžité maximalizaci osobního zisku bez ohledu na rizika a negativní „externality“."

Mam obavu, ze toto je skor vysada politikov s ich potrebou vyuzit, ze su na kratkodobom vyslni.
Asi skusate robit capa zahradnikom. :)
13. 10. 2010 | 23:53

Petr Hloch napsal(a):

Vážená paní Brixi,

Váš článek přináší myšlenky, které spousta lidí uvažujících selským rozumem vidí již roky.

Co kdybyste zkusila raději místo mlácení prázdné slámy přinést nějaké konkrétní návrhy? Takhle to vypadá jako alibismus jednoho člena establishmentu.
13. 10. 2010 | 23:58

Petr S. napsal(a):

Nejak jste pri tom vasem vyctu zapomnela na bankere (rekl bych umyslne - vzhledem k vasi cinnosti ve WB (World Bank)).

Podle MSNBC zprav vyplatilo nejakych 36 americkych bank na Wall Streetu na platech a odmenach letos 144 miliard (!!!) dolaru, coz je napric krizi o 4% vice, nez v lonskem roce...
Kolik z techto penez pochazi z "bail-outu" zaplacenych danovymi poplatniky ?
14. 10. 2010 | 00:05

Vilém napsal(a):

Pochybuji, že by prosperita rozvojových zemí měla mít za následek upadání západu. V ekonomice se nevedou mezistátní války, v současné ČR se vede spíš třídní válka shora na účet celkové prosperity, pokud lze ještě o nějakém celku ve smyslu zájmového společenství občanů státu ještě vůbec hovořit (to je i pochybnost k poslednímu odstavci).

Navíc ty údajně konkurenceschopné rozvojové země určitě neusilují o maximální zohlednění a ekonomizaci všech dopadů výroby na životní prostředí nebo společnost, možná své komparativní výhody v některých oblastech naopak získávají právě ochotou tyto dopady ignorovat. Takže jde spíš o zcivilizování poměrů v rozvojových zemích než o nezbytné reformy západu, zdejší společnosti jsou v mezích možného velmi kvalitní. Pravda, máme tady vrstvu parazitických pacholků, kteří se na ostatní dívají jako na "pracující nástroje" po vzoru římských otrokářů, a ti společnost v posledních desetiletích dost znehodnotili, ale protože jejich političtí reprezentanti opakovaně získávají mandát od občanů, asi by bylo nelegitimní to chtít uměle korigovat.
14. 10. 2010 | 00:45

sasa napsal(a):

Pani Brixi: princip dlouhodobeho, strategickeho planovani ekonomiky je jednoduche. Je treba podporovat zakladni vyzkum a mit velke cile aplikovaneho vyzkumu. Napr. hledat nove zdroje energie napr. termojadernou fuzi nebo alternativni zdroje spojene s vodikovym hospodarstvim.A pak projekt letu lidi na Mars nebo stanice na Mesici. Stejne jako ve 20.stoleti to byla stepna energetika a let na Mesic. Vzhledem k cene a globalizaci bude muset byt jeden rozdil proti projektum 20.stoleti a to, ze nema smysl delat neco jen pro Zapad, ale pro cely svet.
14. 10. 2010 | 00:55

Kanalnik napsal(a):

To je cele toceni se v kruhu.

Jakmile napisete, ze "Úlohou státu by mělo být neutralizovat zhoubnou touhu – politků, úředníků, korporátních manažerů a podnikatelů – po okamžitém úspěchu...",

tak neprinasite zadny recept, nebot stat v te podobe, jaky je ted (tvoren PRAVE temi politiky a uredniky) se z toho duvodu nemuze zmenit

1) stat by mel neutralizovat zhoubnou touhu politiku, uredniku atd.
2) stat = politic, urednici, atd.

???
14. 10. 2010 | 02:38

Okurka napsal(a):

Jak obstát v globální konkurenci?

- Přece tím, že ji odstřihnu ;-) EU a státy bývalého SSSR má všechno potřebné, těžit Afriku a dovážet z ní nepřizpůsobivé skutečně nepotřebujeme.

Paní Brixi,

článek jsem s chutí přečetl. Nicméně zabýváte se pouze tím "jak" a už ne "s kým". To je pro malou zemi jako je ČR mnohem zásadnější. Bohužel!
14. 10. 2010 | 02:48

Okurka napsal(a):

VILÉM píše: Pochybuji, že by prosperita rozvojových zemí měla mít za následek upadání západu.

- To je právě chyba! Celá prosperita "západu" je založená právě na pronikání (respektive kolonizování) rozvojových trhů.

V 80. letech vedle ekonomika Thatcherové a Reagana ke zchudnutí MILIÓNU tamních občanů. Země se vzpamatovaly až s rozkladem východního bloku! Tak jako se vzpamatovaly o generaci dřív při válečném zbrojení.

Jak se východ otevřel dostali západní veksláci/manažeři nekonečné možnosti při drancu.

Problém dnešního nadnárodního kapitálu je, že dnes už není kam "pronikat". Nové prostředky vznikají už jen virtuálně. Každá země, která pak hájí svuj trh, tenhle Wallstreet oklešťuje. Poškozuje ho.

ČR ani žádná jiná země, proto z logiky věci nemůže v kapitalistické soutěži zvítězit. V situaci, kdy už došly zdroje můžeme jen chudnout pomaleji. Nebo začít novou válku.
14. 10. 2010 | 02:56

Rumcajs napsal(a):

Proč ta kytka uvadáááá,
kterou jsem ti včera dal ?...

Samé "Proč" a žádné "Jak".

Co kdybyste nastínila, jak díky stanovení dlouhodobých cílů státu , český textilák poráží čínského textiláka , bez ohledu na to, že ten čínský textilák se spokojí s hrstkou rýže a ještě si z toho uspoří na důchod ?
14. 10. 2010 | 07:16

Marcus Agrippa napsal(a):

Dumping byl vždy braný jako nekalá obchodní praktika. Po roce 1989 vůči bývalým soc. zemím dumping zavedl tzv. západ a teď stejné praktiky používá Čína vůči EU ( zřejmě navíc podporovaný z podnikatelských skupin v EU ). Hloupost se holt nevyplácí.
14. 10. 2010 | 07:55

Rumcajs napsal(a):

M.A.

Můžeš mi tu Tvoji myšlenku malinko vysvětlt ?
14. 10. 2010 | 07:58

Marcus Agrippa napsal(a):

Rumcajs:
co chceš vysvětlovat? Proti dumpingu se dá bránit clem - což je vůči Číně jen otázka času. Bohužel důsledky to může mít asi dost nepříjemné.
14. 10. 2010 | 08:01

Rumcajs napsal(a):

M.A.

Kdo podle Tebe praktikuje Dumpinq ?
14. 10. 2010 | 08:03

Marcus Agrippa napsal(a):

Rumcajs:
dumping má za cíl zničení konkurence a ovládnutí trhu. Je to výroba produktů jejichž cena je pod výrobními náklady ( krátkodobě nebo dlouhodobě je dotovaná ). Po zničení konkurence - která musí radikálně snižovat své náklady - dochází k ovládnutí trhu a stanovení vlastních cen. Čína tohle dělá v EU systematicky ( viz. Volvo ).
14. 10. 2010 | 08:08

Jedla napsal(a):

ten link dole nefunguje, ale funguje obdobný ( http://12hodin.doxprague.org/ ) tedy bez www
14. 10. 2010 | 08:10

Rumcajs napsal(a):

M.A.

A myslíš, že Čína prodává pod svými výrobními náklady ?
14. 10. 2010 | 08:14

Vilém napsal(a):

Okurka
To už zdaleka neplatí. Některé země v minulosti vsadily na rabování a získávání privilegií na účet ostatních, ale kromě těchto států (USA, Británie) se na příkladu skandinávských zemích ukazuje, že prosperovat je možné i díky vlastním snahám. Kromě toho politika Reagana i Thatcherové právě demonstruje, že to není cesta k prosperitě ani pro západ, od 80. let se fakticky příjmové poměry řadových občanů v USA nezlepšily, čili tuto cestu nemá ani smysl uvažovat, to jsou jen pseudořešení založená na humbuku bankéřské chátry a několika tisíc užvaněných žurnalistů; navíc touto cestou už ČR kráčí a rychle se vrací řada negativních jevů z minulých historických epoch, což potvrzuje, že jde o slepou uličku.
14. 10. 2010 | 08:26

Xury napsal(a):

Paní Brixi,
obávám se, že váš článek sice popsal některé problémy, ale zároveň je zřejmé, že řešení je nejen nesnadné, ale možná nemožné. Jen namátkou - kdo určí jak dlouhý má být dlouhodobý prospěch? Je to 5, 10 nebo 20 let? Kdo a kdy posoudí, že alternativa zvolenému řešení by byla horší? Navíc politici jsou volebním systémem tlačeni do preferování krátkodobých výsledků (manažeři svou smlouvou koneckonců také). Navíc každý člověk se v daném čase rozhoduje na základě jemu známých skutečností a svých znalostí a skušeností, hodnotit něčí dřívější rozhodnutí na základě jeho důsledků povede k "pobitvěgenerálismu" a také k podcenění negativních důsledků alternativ.
14. 10. 2010 | 08:28

Rumcajs napsal(a):

Okurka:

Čím si vysvětluješ, že tamní chudí z Ameriky neemigrovali do SSSR ?
14. 10. 2010 | 08:36

Alna napsal(a):

Jestli by nestálo za to vrátit se ke kapitalismu
14. 10. 2010 | 08:50

Ládik!!! napsal(a):

Paní Brixi,
obávám se, že Váš článek je pro mnohé politiky uchronie.
14. 10. 2010 | 08:52

Antonín Hrbek napsal(a):

1. Dlouhodobé státní strategie byly v ČR z ideologických důvodů prakticky zrušeny. Kdesi se jen potácí jakási nezávazná energetická politika.
2. Strategické uvažování je nutné u všech velkých investic s životností desítek let a více. Karel IV. mohl postavit ekonomický dřevěný most přes Vltavu s tím, že si budoucí generace nějak poradí, ale nechal postavit most kamenný, který vydržel a sloužil staletí.
Omluvou mu budiž, že neměl žádný zaprodaný parlament.
3. V současné době vyžadují dlouhodobou státní strategickou koncepci energetika(která zatím lítá od zdi ke zdi), vodohospodářství v nejširším slova smyslu (zatím zajímají jen povodně) a půdní fond (nejraději se používá na solární elektrárny, velkosklady, podnikatelské baroko).
Dalšími v pořadí by měly být dlouhodobá strategie zdravotnictví a důchodového zabezpečení.
To co zatím je jsou jen krátkodobé štěky poplatné nejrůznější lobbystům (včetně lobbystům z nejrůznějších bank).
14. 10. 2010 | 08:57

pgjed napsal(a):

Paní Brixi, spousta slov která nic neřeší, protože nejdou na jádro věci. Promiňte, ale Váš přístup považuji za naprosto bolševický. Proč, protože se jednak pokouší řešit důsledky, aniž by hledal příčiny krizových jevů, které rozhodně primárně nejsou v oblasti hmotné a organizační a především nadřazuje hmotné kategorie kategoriím ideovým. Jak bývá v poslední době často citováno, již T. Baťa upozorňoval na původ krizových jevů v hospodářské sféře v deficitu morálky. Evropa se dnes vpodstatě vzdala židovsko-křesťanských základů na kterých stály základy morálky v tomto kulturním prostoru. Morálku opřenou o křesťanský základ vystřídal bezuzdný pragmatismus. A naše republika je v čele tohoto trendu. Jak ukázaky výsledky minulých parlamentních voleb, veřejnost, ač nese tvrdě důsledky této situace ve všech sférách života, tento trend podporuje. Volí populisty z VV, oportunní darebáky z TOP 09 a dávno profláknuté vykuky z ODS a ČSSD. V této situaci, jak lze vidět v denní praxi, žádná organizační opatření v hospodářské ani právní oblasti nic nepomohou. Je-li ve společnosti povědomí, že krást není slušné, ale je prospěšné, protože to, co si člověk nakrade, nikdy poctivě nemůže vydělat. A jde vlastně jen o to, že, jak říkal pan prezident než se stal prezidentem, faul, který rozhodčí neviděl, se nestal.
14. 10. 2010 | 09:01

Marcus Agrippa napsal(a):

Antonín Hrbek:
naprostý souhlas. Zatímco Čína svou dlouhodobou strategií válcuje téměř celý svět, tak 10 mil. ČR neví co bude zítra. A současná vláda tomu přidává směšnou koncepcí plošného snižování životní úrovně.
14. 10. 2010 | 09:04

Rumcajs napsal(a):

Jak obstát před konkurencí ?

Já si s dovolením odpovím sám.

SNIŽME NÁKLADY NA MINIMUM !

Nezatěžujme výrobu zbytečnou režií - odstraňme režijní položky tvořené přebujelým státním aparátem,neživme parazity, ucpěme státní černé penězovody tím, že je zprivatizujeme a jejich majitelé učiníme odpovědnými za své hospodaření...

Přijde mi až neuvěřitelné, kolik nesmyslů je privátní sektor schopen otáhnout.
Od nemakačenků až po státní zaměstnance včetně jejich úplatků a megalamanských nápadů .

Ale nic nejde do nekonečna. Každému jednou dojde trpělivost a soukromý sektor toho začíná mít tak akorát dost.
14. 10. 2010 | 09:09

Rumcajs napsal(a):

M.A.

Tys mi neodpověděl chlapče !

A když budeš v tom, tak mi trochu popiš tu dlouhodobou Čínskou strategii.
14. 10. 2010 | 09:11

zdenekb napsal(a):

HanaBrixi:

Děkuji, jako vždy zajímavé čtení.

"Neutralizovat zhoubné touhy" a "internalizovat externality" by jistě bylo záhodno, ovšem jakmile se o to pokusíte, budete cejchována jako "sociální inženýrka" a "plánovačka", ne-li hůř...

Dle neoliberálů se vše vyřeší, napraví, ustálí a vyléčí samo (snad jen u té rakoviny to překvapivě nefunguje).

Mám obavu, že na zhoubných touhách a externalitách, které zásadně neplatí jejich původce, je tento systém založen...

Mějte se hezky.
14. 10. 2010 | 09:18

Marcus Agrippa napsal(a):

Rumcajs:
chlape já bohužel nemůžu v práci celý čas trávit na internetu. Pokud ze zpráv nevnímáš dlouhodobou strategii Číny, tak to chce možná sbírat informace. Každopádně dělají to velice chytře a dobře. Problém bude až se USA a EU"šprajcne"a začne obchodní studená válka ( měnová je na spadnutí ).
14. 10. 2010 | 09:18

Xury napsal(a):

M.A.:
jak víte, že Čína válcuje strategií a ne nízkými náklady.
14. 10. 2010 | 09:29

Ford napsal(a):

Čína to dělá chytře? Čína to dělá stejně jak my. Je otázka jestli i tam nějaký komunistický vládce časem začne vykřikovat, že zdroje jsou nebo že je to tam spálená země na krachu a vobyčejní lidi krizi nezavinili. Pokud ne, tak to asi dělá chytře.
14. 10. 2010 | 09:32

úvěr napsal(a):

13.10.2010 byla podána žaloba na ČSSD kvůli podvodu s úvěrem 180 milionů. A vy tu řešítě globalizaci.
14. 10. 2010 | 09:37

Marcus Agrippa napsal(a):

Ford:
ale kdepak. EU a USA ještě pořád jakžtakž dodržuje fair play obchodní hru, kdežto Číně je to úplně jedno. Za dolar tam koupíte A4 s veškerými ochrannými známkami a logy. Když jí to ale ostatní tolerují - proč toho nevyužít.
14. 10. 2010 | 09:38

Rumcajs napsal(a):

M.A.

Já taky musím makat a nemá čas.

Nebude lepší si přiznat, že Čína nemá o nic lepší dlouhodou strategii jak Evropa, ale že nás spíš válcuje levnou pracovní silou nezatíženou sociálními a ekologickými výdaji ?

Co říkáš ? Neušetříme si tím oba čas ?
14. 10. 2010 | 09:45

JF napsal(a):

Je faktem že západní společnost je nyní zhýčkaná prací a dřinou v třetím světě. Ta pracovní kapacita v poměrně chudých lidech Číny je obrovská. Otázkou je zda se Číně nepodaří sklouznout do podobného stavu, v kterém jsme doufám jen částečně nyní my.

Je to otázka toho, zda blahobyt dokážeme využít a zda dokážeme hledat a podporovat alternativy.
Zda dokážeme znovuobnovovat naše cíle. Problémem je, když nabydeme pocit, že jsme našeho cíle dosáhli.
14. 10. 2010 | 09:53

Marcus Agrippa napsal(a):

Rumcajs:
to si osobně nemyslím. Navíc dala by se srovnávat snad EU / Čína. Srovnání Čína / ČR je absurdní - to by pro nás vyznělo katastrofálně. Takový Peking má skoro 18 mil. obyvatel a životní úroveň tam permanentně roste. Bývalá kolegyně tam pracuje už 5 let a říkala, že tam má vyšší příjmy a je tam vyšší úroveň služeb než v USA. Nedělej z Číny nějakou rozvojovou zemi, která staví svůj business na téměř otrokářství - tak to není.
14. 10. 2010 | 09:55

Ford napsal(a):

Marus. A4 s "obrázky" není vůbec nic do doby než to nalepíte na konkrétní výrobek. A mnohem horší je když okopírují výrobek než jeho grafický název. To je bohužel další hřebíček do rakve. Neschopost rozeznat co vede lidi že to kupují. A opravdu to není nějaký sranda obrázek s textem. Ale jako propaganda je to dobré. Problém EU jsou trdla v rozpočtové sféře s neuvěřitelnou mocí. Je to přirozený vývoj v tomhle systému. Prostě pokud se nezmění minimálně volební systém, tak to k lepšímu jít nemůže.
14. 10. 2010 | 10:01

Marcus Agrippa napsal(a):

Ford:
na Z1 byl na tohle téma pořad - evropské firmy už si to začínají uvědomovat a posílají své agenty do Číny. Hlavní problém je v tom, že nekvalitní plagiáty jsou označené originálními ochrannými prvky a výrobek je prodávaný za cenu originálu ( např. vybuchující baterie do mob.). Kupodivu podle všeho je v tom"namočená"Francie, která tímto zbožím zaplavuje EU.
14. 10. 2010 | 10:05

Ford napsal(a):

No k té Číně. Pokud si pamatuju, tak to byly takové Slušovice ve velkém. Soudruzi si vytvořili zvláštní ekonomické zóny do kterým mohli jen vyvolení a kde byly extra pravidla. Takž vypichovat nějaký inkubátor není na místě.
14. 10. 2010 | 10:05

xxx napsal(a):

Zajímavý článek ...
Uvedu příklad - nová přečerpávací elektrárna, něco jako Dlouhé stráně v Jeseníkách. Z dlouhodobého hlediska by to byl určitě rozumný výdaj - například by pomohla stabilizaci přenosové soustavy po zapojení dalších obnovitelných zdrojů. V Číně by rozhodli a stavěli, u nás je to v současnosti něco nemožného - krátkodobý zisk je nulový, není možné vyvlastnit pozemky pro přenosové trasy, dají se čekat obstrukce ekologů atd.
Mimochodem - okolí Dlouhých strání už zarostlo a je tam krásně :-)
14. 10. 2010 | 10:23

Rumcajs napsal(a):

M.A.

Nic proti, že Čína roste. Na čem se asi neshodneme, je důvod jejího růstu.

Každopádně je vidět, že stát může velice dobře prosperovat i s minimem přerozdělování a minimem sociální politiky.

To musí být pro Marxisty těžká rána.

P.S.

Jenom prosím nepřeceňovat. V absolutních hodnotách HDP na hlavu a průměrné mzdy jsou ještě velice daleko od Evropy.
14. 10. 2010 | 10:24

DDD napsal(a):

.. jojo, až na to, že velká část tzv. vyspělých zemí zoustavně zatlouká do zemně nacionalismus, prosazuje multi-kulti a různé relaivizující ideologie. Tak jak je pak definován "celek", natož jeho zájmy? Jako donátor sociálního systému, přinejměnším v Evropě. A to je slabý jednotící prvek. Jinak řečeno "západní svět" nemá aktuálně ani cíl ani společného nepřítele. Rozvojové mají obojí. Dohnad a předehnat, případně vymítit západní ďábly ;).
14. 10. 2010 | 10:32

Tupelo napsal(a):

Pani Brixi, Vas clanek daleko lepe popisuje, co se me delsi dobu honi hlavou. Nebudu Vam vytykat ze neznate odpovedi na ony otazky, uz jen to ze jsou takove otazky kladeny je dobre - treba si jich bude vsimat cim dal tim vic lidi. Soucasny system uprednostnujici kratkodobe zisky zainteresovany pred dlouhodobou strategii je neudrzitelny.

Cina si svou strategii vytvari velice dobre, prave s ohledem na budoucnost - investice do Afriky (nejen drancovani, ale vystavba infrastruktury - kterou cinsti pracovnici potrebuji), je cim dal vic sebevedomejsi v oblasti vyzkumu, hospodarstvi, politice. Zapadni svet (hlavne USA) ztraci svou pozici nejen v Africe, ale i za humny, v Jizni Americe. Rusko je velka neznama, ale bude to prave ono, ktere si bude svuj vyvoz diverzifikovat, vedle ma nejen Evropu, ale prave i Cinu. Doted bylo zvykem ze se rozvijejici zeme divali pro svou inspiraci na zapad - nyni se mohou divat i na Cinu. Diky tomu ze zapad se dostal do situace, kdy se hledi stale vice na kratkodobe zisky (preci jen si nikdo (at v politicke funkci ci praci) neni jisty co bude zitra, takze pochopitelne se snazi ziskat ted hned - bez ohledu na nasledky ktere to prinese pozdeji (z Ciny prichazi obcas zpravy o trestech smrti pro korupcniky, casto cleny komunisticke strany, coz je hodne extremni (nejaky zalar a zabaveni majetku rodiny by stacilo;))) je mozne ze Cina se svou strategii (ktera je rizena z jednoho mista, muze byt tedy daleko lepe rizena) uspeje. A zeme, ktere si vezmou z jejiho zpusobu rizeni pouceni, take.
14. 10. 2010 | 10:49

Marcus Agrippa napsal(a):

Rumcajs:
ale Čína neprosperuje jen díky min. přerozdělování a sociální politice. To je naprostý nesmysl. Ostatně jako každá prosperující společnost dojde do stadia, kdy si lidé chtějí prosperity užít co nejvíc ( ne jen určité procento ).
14. 10. 2010 | 10:53

jogín napsal(a):

pgjed: Když je odměňována nemorálnost, morálka fungovat nemůže. Zavést morálku v systému, kdy je peněžně nevýhodná by vyžadovalo jednak úspěšnou ideologii, jednak drakonické tresty. Paní Brixi jako obvykle přesně vystihla podstatu zdejších problémů, ale z diskuse je zřejmé, že dlouhodobá strategie jako zdroj úspěchu je mimo chápání mnoha lidí. Debata by se opravdu měla týkat způsobů, jak postihovat přístup po nás potopa a ne ho ospravedlŇovat.
14. 10. 2010 | 10:57

Rumcajs napsal(a):

M.A.

A díky čemu myslíš, že roste ?
14. 10. 2010 | 11:18

Al Jouda napsal(a):

To Petr Hloch :
Měl bych jeden konkretní návrh : Přijmout už konečně takový zákon o státní službě, který by umožnil státnímu úředníkovi setrvat ve funkci i při výměněně vládní garnitury a dočkat se tak i dlouhodobých výsledků své bohulibé činnosti. Pak by bylo možno i jej za něco popotahovat, což nyní možné není, neboť ti, co zvorali co šlo, se již na svých postech nenacházejí !!!
14. 10. 2010 | 11:35

Rumcajs napsal(a):

Al Jouda:

Já myslím, že je dobře že už tam nejsou lidé, co něco zpackali.

Nebo ne ?
14. 10. 2010 | 11:44

Marcus Agrippa napsal(a):

Rumcajs:
no hlavně díky slabostem ekonomických soupeřů ( což rozhodně nejsou století budované sociální výhody ). Kdyby EU / USA jednala jako Čína a tvrdě trestala závažnou ekonomickou kriminalitu, tak je z větší části po problémech. Ale pro popravy bankéřů a politiků bych nebyl, ale exekuce majetků apod. by to jako odstrašující případ vyřešily.
14. 10. 2010 | 11:59

Al Jouda napsal(a):

To Rumcajs :
To je ta světlá stránka věci. Ta temná je v tom, že je spravedlnost nedohoní !
14. 10. 2010 | 12:16

Venus napsal(a):

Vezměme si např. u nás problém solárních elektráren, které špatným nastavením zákonů a všelijakých dotací a já nevím čeho ještě (od EU po Česko..) přebujely (blbější kdo nebere, když se dává...)bude mít za důsledek nakonec možná katastrofální následky pro náš průmysl atd... Energetický úřad pro regulaci na toto upozorňoval v r. 2008 a dle jednoho profesora-odobrníka na energii bude to koštovat náš stát (potažmo občany) do 15ti let "hájení" 500 miliard Kč...Viz: Debata 13.10. na TV2. Kdo potrestá úředníky, politiky, kteří takto trestuhodně a nekompetenně přijímali rozhodnutí a neviděli "za roh" ??? A tak to je bohužel se vším... Mám silné podezření, že jsme si zvolili hlupáky...!! Jedině tvrdý finanční postih, trestná odpovědnost by snad odradila nekompetentní a laxní hlupáky od toho, aby se cpali na zákonotvorné a výkonné posty. Nic jiného na ně asi neplatí...
14. 10. 2010 | 12:31

Rumcajs napsal(a):

M.A.

Co se týká korupce, tak dle toho co jsem měl možnost slyšet, ja na tom Čína mnohem hůř, jak my.

Al Jouda

Spravedlnost ho může dohnat i když už nebude v prac. poměru.
Nějakou definitívu považuju za další hřebíček do rakve dnešního post socialismu.
14. 10. 2010 | 12:35

Okurka napsal(a):

ad RUMCAJS: Kde píšu, že SSSR mělo silnější ekonomiku než-li USA? Už z principu (a rozdílné historie) tomu tak být nemohlo.

Daleko zajímavější otázka Rumcajsi - proč ožebračení Ivanové a Taťány nezačali po rozkladu svého státu hladový pochod na západ? SSSR zotročoval pouze svou populaci. Spojené Státy otrokářství provozovaly a provozují v globálním měřítku.

ad VILÉM: Neplatí? Viléme, Skandinávie byla vždy specifická. Většina zemí se nemůže pochlubit kombinací nerostného bohatství, pracovité populace a (relativně k počtu obyvatel) velké plochy.
14. 10. 2010 | 13:00

JF napsal(a):

u té solární energetiky mi to také příjde. Politická doktrína je proti tzv ekologickému blouznění a zprofanovat zelenou energii? - tak to udělala tím nejlepším způsobem přes složenky. V porovnání se světem je to však celkem pitoreskní.

Co se týče západní civilizace potřebuje cíl a tím může být právě reálná přestavba hospodářské základny na čistější energii.
14. 10. 2010 | 13:04

Okurka napsal(a):

MARCUS AGRIPPA píše: Kdyby EU / USA jednala jako Čína a tvrdě trestala závažnou ekonomickou kriminalitu, tak je z větší části po problémech.

- Já jsem ochotnej se vsadit, že po problémech by nebylo! "Západní" ekonomie je na šmelině založená. Řízni do toho vředu a možná budeš překvapen jak hnis už prorostl celej organizmus.

Čína je něco úplně jiného. V kolektivistké společnosti není problém povolovat nebo utahovat opratě soukromému sektoru. Nás by to krátkodobě poslalo vedle Ukrajiny.
14. 10. 2010 | 13:06

Tenco napsal(a):

Hana Brixi

"Klíčovým selháním – a rizikem pro budoucnost – Západu v rostoucí globální konkurenci je vztah mezi státem a soukromým sektorem. "

Ano, hlavně v případě bank a finančních institucí.
------------------------------------------
"Důležitou úlohou státu je zajištění „internalizace externalit“ na trhu. Například firmy, které znečišťují životní prostřdí mají hradit plné náklady negativního dopadu znečištění, včetně dopadu na zdraví a kvalitu života každého z nás, občanů."

V konečném důsledku to zaplatí spotřebitel v ceně výrobku. Tedy v dnešních modelech.

------------------------------------------
"Nejedná se o ekonomické plánování ani okleštění prostoru pro podnikání. Jedná se o strategické investice a o určitou linii dlouhodobého rozvoje, které se podřizují krátkodobé osobní zájmy aktérů ve veřejném i soukromém sektoru.

Aby západní ekonomický model obstál v takovéto rostoucí globální konkurenci, úlohou státu v ekonomice musí být nejen ochrana práv jednotlivce ale také prosazování dlouhodobého zájmu celku."

Korporace patří jen investorům, ne dodavatelům či komunitám.
Vyprazdňování mocensky /tvorba významů, horizontální spravedlnosti, norem/ relevantního veřejného prostoru směrem k panoptikálním organizaci prostoru a času, takto exteritorializace skutečné moci pomíjející lokalitu dokonce jako konkrétní geografický prostor, neřkuli prostor sociální a raději vůbec nezmiňujíc prostor smyslu lidského žití za podpory médií a s novou mocí kooperující byrokracie, stále více a více panoptikálnější je jevem o řády objektivnějším než morální, snad i ekonomické apely.

Osobně dávám větší šanci čínské civilizaci. Která může těžit z našich chyb a našich selhání.

Orwellovský svět neklepe na dveře.
On už tam pevně strčil jednu nohu.

S většinou věcí lze souhlasit.
A je dobře, že to říkáte Vy - člověk ze Světové banky.

Kdysi v této zemi nebylo příliš daleko od slov k činům.
V éře online sdíleného prostoru, času a informací se tato doba prodloužila směrem k nekonečnu.
Je to paradox.
Sám ho nechápu.

Mějte se.
14. 10. 2010 | 13:16

Rumcajs napsal(a):

Okurka:

Proč nešli na pochod ?

Ale oni šli - a vraceli je zpátky ale i přesto je jich spousta mimo. Izrael,USA,..

Že mají rozdílnou historii ?

To je takové vágní projlášení, pod tím teda nemyslíš to, že v SSSR vládla levice a proto tam řádil hladomor a co se vyrobilo, to šlo hned do šrotu.

Koho a jak zotročují USA ? Můžeš to napsat poněkud konkrétněji ?
Nebo si zase jenom další levičák s vymytým mozkem ?
14. 10. 2010 | 13:25

Rumcajs napsal(a):

Tenco, ty zase tencáš !

Popiš mi model, kde se ekologická likvidace nepromítne do ceny výrobku.

Sice se tady snažíš o jakousi intelektuálštinu ,ale nejvíc by slušelo tomu Tvému příspěku, kdyby ho přednášel v nějaké reklamě Čtvrtníček.
14. 10. 2010 | 13:32

Okurka napsal(a):

ad RUMCAJS: Měl jsem na mysli etnické Rusy. To, že Žid táhne tam, kde je love, není nic nového pod sluncem. Spojené Státy neztratili 15% populace v žádné válce je-li mi známo ;-) S poznámkou o efektivitě souhlasím.

S těmi Spojenými Státy si děláš prdel? Co jinýho než otroctví je pokud dostaneš své dlužníky do dluhové pasti? To je polovina jižní Ameriky a prakticky celá Afrika.

A nepiš mi, že si úvěry brát ti lidé nemuseli. Museli. Jediný způsob jak dostat středověkou zemi mezi ty industrializované bez nadnárodního kapitálu je totiž kolektivizace. Pokud dlužníci USA nechtějí návštěvu "spřátelených vojsk", tak na nějakou kolektivizaci je radno zapomenout!

Druhou věcí fakt (kterej můžeš pocítit i v ČR), že jak jednou pustíš nadnárodní kapitál do země. Tak plody práce v zemi nezůstávají, ale stěhují se zpět za moře. Ze země se stává minimálně ekonomická kolonie.

Rumcajsi, bez urážky, vážně věříš, že Čech má proti Němci čtvrtinový příjem, protože pracuje 4x pomaleji?
14. 10. 2010 | 13:41

rumpr napsal(a):

Tak jsem si přečetl povídáníčko, které je na úrovni jak by jsme se měli mít všichni pěkně rádi a na bubáky dělat společné a sborové bu bu bu.

Paní Brixi tím nikterak nevybočuje ze svého stylu. Naopak posiluje svoji tendenci k adoraci autoritativních režimů - ale to také není nic nového, jen v poslední době to nedávala tak okatě najevo.

Dokonce nechybí i prvek nemožnosti v podobě požadavku - ať platí každý kdo znečišťuje. Nemožnost je v tom, že znečišťuje skoro každý od zemědělců (metanem, kejdou, pesticidy, GMO apod.), po podniky ve službách, průmyslové výrobce. Snad jedině ve Světové bance neznečišťují svět.

Ovšem je zde jeden jiný prvek oproti minulosti navíc - chuť vytvořit "nácio" Západu, které by bylo stejné ne-li výkonnější a silnější než z minulosti a současnosti nacionalismus národních státu.

Ruku na srdce - každý z nás se vyrovnává se sílícím rozvojovým světem různě.
Někdo zajde do vietnamské restaurace a dá větší dýško vietnamské servírce.
Jiná gender osoba bojuje za práva žen na to čekat na svého prince až do smrti.
A další člověk si pořizuje zbrojní pas, palné zbraně a vyhledává setkání soukmenovců.
Zbytku je to šuma fuk protože má svých vlastních starostí dost s prací, vychováváním dětí apod.
14. 10. 2010 | 13:49

Rumcajs napsal(a):

Okurka:

Příjem v ČR ja na cca 60% Německa. V případě tohoto ukazatele se nejedná o žádnou víru ale normální logický úsudek. Podívej se na ukazatel HDP na hlavu a musí ti být jasný proč to tak je. A ukazatel HDP nemá nic společného s nějakým vývozem kapitálu.

Jinak vývoz kapitálu to týká všech zemí. A to včetně USA nebo Číny. Vůbec nechápu, co ti na tom může vadit. To přece nejsou tvoje peníze.

No a s těma půjčkama - abych si to přeložil: Každý kdo půjčuje - ten zotročuje ?

Nezlob se, co ale ty schůze u třešniček trochu omezit ? Třeba by ses srovnal?
14. 10. 2010 | 14:00

Tenco napsal(a):

Rumcajs
Předcházet oněm externalitám a zvažovat efektivnost celého projektu i s ohledem na tyto externality již ve fázi předinvestiční přípravy.

To však je v zájmu lidí z komunity, lokality.

Investor na to prdí. Když, tak půjde jinam.

Co studium v hanušovické knihovně? Už máš za sebou alespoň tři knihy ?
Dvanáctky?
Světlé nebo tmavé ?
14. 10. 2010 | 14:00

Rumcajs napsal(a):

Tenco:

Chlape, co kdybys mi nejdřív předestřel ten model ?

Pak si dáme ten zbytek.
14. 10. 2010 | 14:15

Tenco napsal(a):

Rumcajs
To je model. Chování.

Nebo co chceš ? Chceš nasměrovat tak, aby ses dostal ze své panoptikální kobky ?

To neumím. Zeptej se v centrále.
14. 10. 2010 | 14:18

Jan napsal(a):

tenco
opět perfektní, 100% souhlas.
Paní Brixi tentokráte vyjímečně střílí zcela mimo. Klouže po povrchu.
Zcela míjí dichotomii demokracie- kapitalizmus.Vychází jí :nedemokracie jako ekonomicky efektivnější a tudíž způsobilejší než demokracie/zcela ekonomistní pohled na svět/, a zároveň pomíjí naší nedemokracii, respektive korporátní oligarchii , která je pravou příčinou našeho průseru./ a pomíjí zároveń probíhající demokratizaci v Číně/
Paradoxně se osvícenský západ ve jménu ideologie nechá pod vedením náboženských fanatiků z USA hospodářsky ovládnout pragmaticky uvažujícími komunisty z Číny...
Ale třeba to bude dobře, říše středu je mírumilovná a nikdy nevybila žádné indiány....
14. 10. 2010 | 14:39

Rumcajs napsal(a):

Tenco:

Ptám se na model, kdy se v ceně výrobků neprojeví náklady na ekologické znečištění.
14. 10. 2010 | 14:49

Xury napsal(a):

Pro okurku:
nepřipadá vám zvláštní, že se řada zemí dostala až téměř na špičku (namátkou J.Korea), i když měly půjčky? Nejste náhodou nakažený schlimbachem?
Pro Tenca:
pokud Rumcajsovi rozumím, tak měl na mysli trochu konkrétnější popis toho modelu. Upřímě řečeno, nezaškodil by.
14. 10. 2010 | 14:53

Tenco napsal(a):

Rumcajs
Takový model neznám. Ty ano ?
Podsouváš mi něco, co jsem nenapsal.
Jestli ti nestačí mé vysvětlení 14.10.2010 14:00:45 , tak nevím co vlastně chceš.

Jde o změnu v pohledu na uvažovanou investici.

Tedy nejen z úhlu pohledu investora a jeho kumpánů v byrokratických strukturách , ale také pohledem teritoriálních komunit.

Podsouvání ti jde.

Švihni si ještě tři světlé knihy a můžeš pokračovat.
14. 10. 2010 | 15:09

Rumcajs napsal(a):

Tenco:

Toto napsal jakýsi Tenco:

"Důležitou úlohou státu je zajištění „internalizace externalit“ na trhu. Například firmy, které znečišťují životní prostřdí mají hradit plné náklady negativního dopadu znečištění, včetně dopadu na zdraví a kvalitu života každého z nás, občanů."

V konečném důsledku to zaplatí spotřebitel v ceně výrobku. Tedy v dnešních modelech.

****

Tak mi vylož, co tim chtěl Tenco říci.
14. 10. 2010 | 15:13

Tenco napsal(a):

Jan
Nemyslím si to. Tedy že klouže. :))
Napsala to dobře, tedy vzhledem k formátu blogu. Jde o úvahu.
Nedemokracii? Já tam nevidím volání po nedemokracii.
Spíše volání po aktualizaci a naplnění právního státu a zastavení vykrádání veřejného prostoru.

Ta dichotomie - no, nevím, jestli z podstaty věcí nemůže fungovat demokracie v kapitalismu.
Spíše půjde o kvality, stav a vzájemné souvislosti.

I moderní socialisté uznávají tržní systém.

Extrémy nejsou dobré.
Bezbřehé zadlužování společností soukromým osobám.
Podíl na světových zdrojích.
Sociální, generační, sektorová polarizace.
Redukování výkonu demokracie na výkon mechanického obřadu.
Metody vytváření umělého souhlasu.
Etc etc

Lidi se automatizují. Žijí od sousta k soustu.
Vzdávají se veřejného prostoru.

Musím jít. Mějte se.

Ale někdy tu dichotomii rozveďte.
Zajímalo by mě to.
Proč nemůže dobře fungovat demokratický model v rámci kapitalistické ekonomiky.
14. 10. 2010 | 15:21

Tenco napsal(a):

jakýsi Rumcajs, v hanušovické knihovně přezdívaný Rum /sám nevím proč/

Citace se obvykle uvedou uvozovkama.
Což jsem udělal i já.

Takže alespoň nelži, když už pomlouváš.

Měl jsem tě dosud sice za omezeného, ale fair chlapa.

Fakt musím.

Čest.

P.S. Člověče, řídíš ty někdy ten svůj podnik ? Vždyť tu visíš od nevidím do nevidím.
14. 10. 2010 | 15:25

Rumcajs napsal(a):

Tenco:

No mě šlo konkrétně o tuhle větu:

***
V konečném důsledku to zaplatí spotřebitel v ceně výrobku. Tedy v dnešních modelech.
***

Ta taky není Tvoje ?

P.S.

A nevztekej se. Nejsi ani první ani poslední levičák, co tu ja za troubu.
Dyk na to už musíte být zvyklí.
14. 10. 2010 | 15:45

Jirka H napsal(a):

Paní brixi píše:
"Problémem jsou státní intervence, které vznikají v područí klientelismu..."
Já bych souhlasil s první polovinou věty - problémem jsou státní intervence!
To, že k těmto zásahům dochází pod tlakem různých zájmových skupin je jasné a logické.
S dalšími vývody ale nesouhlasím:

1. horizont vnímaní prosperity ovlivňují právě účelové zásahy státu. Jaký pak dlouhý horizont, když firmy nevědí co si politici zítra vymyslí za hovadiny... viz podpora solárních panelů apod.
2. Stát nemůže a neumí zařídit, aby aktéři v soukromém sektoru nesli přímou zodpovědnost za dlouhodobé negativní dopady svého rozhodování. To ale ani nemusí, stačí když firmy přestane selektivně podporovat z peněz daňových poplatníků. Nejlepší bič na podnikatele je hrozba bankrotu.
3. Co se týká osobní zodpovědnosti politiků a úředníků, nejlepší recept je omezit počet agend a snížit objem peněz, o kterém mohou rozhodovat. Tím se sníží i zájem lobbyistů o jejich služby. Regulace jsou zpravidla na draka, neboť si je politici a úředníci píšou sami pro sebe...
4. Zdroj bohatství úspěšných zemí nestojí na nějakých dlouhodobých strategiích, ale naopak v tom, že vlády „vycouvaly“ z přímého řízení hospodářství a odbourávaly překážky pro podnikání. Nevymýšlejí mraky různých norem, vyhlášek, pokynů apod.
14. 10. 2010 | 16:50

Tencokida Hnuj napsal(a):

Rumcajs
Když někdo umí číst, ale nechce, je to buď projevem duševní nemoci, nebo záměr.
V prvém případě je nutná konzultace s odborníkem.
V druhém případě pak porada s řídícím důstojníkem, nebo zpytování svého nitra.
Rozhodně ale doporučuji všechny tyto úkony provádět ve střízlivém stavu.
Z důvodu objektivity závěrečných soudů. Tedy proč opět musela narazit zákonitě kosa na kámen.

Jestliže pak výše popisované individuum ony recepty odmítne, nezbývá než aby pokračovalo ve své ubohé existenci - tedy produkci plivanců, prdů a říhání.
Což však - a já to zcela chápu, považuje za tvůrčí činnost.
Je to pořád lepší, když je takovýto jedinec alespoň na očích, než aby kdesi v garáži odřezával králíkům ouška.

P.S. Ještě jednou - model chování (Tenco 14.10.2010 14:00:45 ).

Světlé nebo tmavé ?

Thats the question.
14. 10. 2010 | 17:00

Tenco napsal(a):

Jirka H
Ideálním stavem je pak , aby stát fungoval pouze jako Katastrální úřad.
Prováděl vklady vlastnických práv, bez ohledu na cokoliv.

Co to je - zdroj bohatství úspěšných zemí ?

Jaký zdroj ?
Odkud se bere ?
Komu patří ?
Bohatství koho ?
Země ?
To jako kusu hlíny, nebo louže vody ?
Úspěšných ve srovnání s kým ?
S Haiti ?
S její hlínou ?

"Stát nemůže a neumí zařídit, aby aktéři v soukromém sektoru nesli přímou zodpovědnost za dlouhodobé negativní dopady svého rozhodování."

Hmm. Neumí a nemůže nebo nechce ?

Jinak věta se dá samozřejmě významově obrátit, že ?

Vadí Vám tedy účelovost zásahu státu, anebo jejich bezkoncepčnost ?

Na závěr : Vy si opravdu myslíte, že GS nemá žádnou dlouhodobou strategii ?
A další spolumajitelé států ?

Jste hrozně naivní.
14. 10. 2010 | 17:11

Rumcajs napsal(a):

Ještě aby se tu ukázal Cukrouš a můžu se jít střelit.

Tak mi to vysvětli Vykydale !

Jsem jeden velkej otazník.
14. 10. 2010 | 17:17

Jirka H napsal(a):

Rumcajs:
Co myslíš, napsal jsem to tak nesrozumitelně, že v tom Tenco vyčetl katastrální úřad a hlínu na Haity?
14. 10. 2010 | 18:03

Jirka H napsal(a):

Tenco:
Bohužel nemám moc času, takže stručně. Stát by měl plnit roli nočního hlídače. Možná se to někomu může jevit směšně, ale pokud se začne erár montovat do všeho možného, skončí tím, že začne předepisovat úhel ohybu banánů, a to se mi zdá mnohem směšnější...
14. 10. 2010 | 18:08

Tenco napsal(a):

Rumcajs
Naposledy.

"Předcházet oněm externalitám a zvažovat efektivnost celého projektu i s ohledem na tyto externality již ve fázi předinvestiční přípravy.

To však je v zájmu lidí z komunity, lokality.

Investor na to prdí. Když, tak půjde jinam."

To jsi měl zkopírovat. Nevím co je na tom tak těžkého. Pokud tedy nepoužíváš metodu vytržené stránky.

Takže - my jsme si tady zvykli před každým ohýbat hřbet, dávat mu zadarmo půdu, budovat mu infrastrukturu, přispívat na zaměstnanost, odpouštět daně... Tedy my - komunita, abych byl přesnější. Nebo ještě přesněji - byrokratickomafiozní spolky, které rozdávají komunitní kapitál.

Za mlhavý příslib zaměstnanosti.

To je model, kdy investor není vázán ničím. Naopak - v tomto kontextu je honorován už jaksi bianco.

Co z toho má komunita ?

Co z toho má komunita, když investor po třech letech odejde ?

Takže - mnoho takových investic by prostě NEVZNIKLO.

ŽÁDNÉ splácení spotřebiteli by se nekonalo.

Vyčistil by se trh. To je vše.
Tedy konkurence na trhu.

Jo - co ti lidi tam ? Co budou teda dělat ?

Ano - vnes jsou rukojmím a otroky. Vlastní atomizace. Vlastní sobeckosti. Vlastní lhostejnosti.

A cizích zájmů. A cizí budoucnosti.

Jirka H
Napsal jste to tak mlhavě, že se ani nedivím, že nechcete odpovědět na konkrétní otázky.

Haiti - měkké, i když je to tam dost tvrdé
14. 10. 2010 | 18:08

Jirka H napsal(a):

Tenco:
Fakt, nemám moc času. Kecat se může, dělat se musí...
14. 10. 2010 | 18:15

Emissary napsal(a):

Paní Brixi,

po dlouhé době jsem nakoukl na Váš blog. Ne, že bych nechtěl, ale nějak vždy mi záhadně unikal. A tak konstatuji, že dnes, resp. včera, máte lepší tah na branku. Skoro všechno mohu uznat, až na drobnosti.

„Že trh i stát sledují především zájmy krátkodobého horizontu.“

To proto, že státy reprezentované politiky to takto určily zákony.

„…mnohé rozvojové země utužují svoji pozici na cestě k dlouhodobé ekonomické převaze.“

Ano, utužují, protože neprodělaly dlouhý demokratický vývoj, nemají silné nebo žádné odbory, soustředí se víc na výrobu, než na sektor služeb a díky levné pracovní síle mohou vyrábět mnohem levněji a konkurence schopněji a zajisté máte pravdu, že myslí dlouhodobě perspektivněji.

„Hlavním úkolem bude prodloužit časový horizont ve vnímání prosperity.“

To řekněte třeba i naším politikům. Tady žádný podnikatel nemůže sázet na perspektivu, protože státní šiml mu mezitím x – krát změní zákony. Třeba po roku 1989, mohli jsme se víc uskromnit, víc sázet na domácí kapitál, rozvoj výzkumu a výroby… místo toho se začínáme přibližovat západní Evropě se všemi jejími neduhy.

Mohl bych pokračovat, ale není to akutní, se vším v podstatě souhlasím.
14. 10. 2010 | 19:31

Karel Mueller napsal(a):

Paní Brixi,

tento článek by bylo bývalo vhodné napsat kdysi dávno před lety.

Nejdříe malou poznámku: Pokud si myslíte, že u nás při obsazování do manažerských pozic (včetně západních firem) záleží na schopnostech a vzdělání, nebo že někdo ocení prokazatelné výsledky, tak by jste byla zklamaná. Velmi krutě.

Před lety jsem psal na blogu čtenářů článek Světová šachonice, kde jsem se nad tímto tématem zamýšlel.

Víte, loď byla odpíchnuta na "multi-kulti globální vesnici", což znamená neomezenou nadvládu finanční oligarchie a korporací prostřednictvím ekonomické moci. Základním realizačním předpokladem je zeslabit moc státu (resp. ze státu udělat pouhý nástroj v rukou oněch oligarchů a korporací) a atomizovat společnost spálením oněch "mých" 5 karet.

Proto je za současného stavu neprosto neřešitelné to, co požadujete. A to ze dvou zásadních důvodů:

- Stát nevlastní výrobní prostředky a nemá žádné nástroje, jak k něčemu nadnárodní korporace nutit. Nadto český stát ani nekontroluje svoje finance, jak kdysi poznamenal přítel vlk. Příklad: Jedním z ekonomických pilířů je MB Škoda. Je součástí VW Group a koncepce či strategický plán dalšího rozvoje se dělá ve Wolfsburgu. Zcela nezávisle na nás.

- Politiky může brát k odpovědnosti onen abstraktní "lid". To je samozřejmě daleko širší problém, záleží mj na morálním stavu společnosti a také vědomí sounáležitosti a spoluodpoědnosti. Tím jsem zpátky u těch karet, bez nich to nejde. A ty nejsou.

Samozřejmě, až americkým či evropským oligarchům či korporacím začne "téct do bot", tak se spojí a onu kocepci dalšího rozvoje si vytvoří. Pokud tomu již nedošlo. Ale to půjde mimo státy.
14. 10. 2010 | 20:16

Emissary napsal(a):

Karle Muellere,

jako vždy abstraktní foukání do luftu. Něco zjednodušit, něco zlehčit a ono to vyjde. :)
14. 10. 2010 | 20:48

Karel Mueller napsal(a):

Milý Emissary,
Abstraktní foukání do luftu? Omyl, holé konstatování pár pravd.

Co tak může vyjít? Že si ty západní oligarchové a korporace uvědomí, že pád západu je jejich konec a přijmou odpovídající opatření. Nic jiného vyjít nemůže.
14. 10. 2010 | 21:01

Emissary napsal(a):

Karle Muellere,

když už se bavíme o západní oligarchii, mohl byste to blíže specifikovat? Kdo přesně ji reprezentuje? Nechci Vás moc trápit, respektuji stav Vašeho fyzického těla, jak jsem se posledně dozvěděl.
14. 10. 2010 | 21:06

Tenco napsal(a):

Karel Mueller ad Emissary
V Panoptiku se velmi těžko jednoznačně ukazuje prstem. Podstatou panoptikální vlády je nejistota ostatních sektorů společenského života, co se týče prostorového a časového vymezení. Tak i informačního.

Nejde jen o ekonomickou moc. Jde o neurčitost, nejasnost a nepředvidatelnost té moci. V tom je její síla.

Je exteritoriální, vlastní a parceluje prostor a čas svou katastrální mapou.
Lokalita je zdroj, a to jen dočasný.
Tvorba významů a norem se tvoří v neproniknutelné kafkovské síti, která veřejnou debatu tlačí do karikaturních podob původních agor.
Svým vlivem na byrokratické struktury pak získává nesčetné řady dalších styčných důstojníků a vojáků, kteří takovou či jinou měrou přijímají panoptikální vhledy do reality.

Tlak bez protitlaku drtí. Univerzální hokynářské paradigma je o to horší, že anonymní, delokalizovaný a otrocký dav se v nově vzniklých strukturách těžko orirntuje a lokální vůdci při stále zmenšujícím se veřejném prostoru buď podlehnou a stanou se součástí Panoptika anebo jsou obecně propagovaným a uskutečňovaným paradigmatem stavěni na okraj.

Jedni účinkují v aréně a druzí se koukají.
Smůla je, že aréna se halí do čím dál tím větší tmy a tak diváci ani vlastně přesně nevědí, čemu aplaudují a koho vypískávají.
Pak jsou zde ještě jedni.
Ti stojí mimo, pozorují, formulují své výroky, úsudky, soudy a syntézy.
Ale dál už nic.

"Brute, spíš ? "

Dobrou noc.
14. 10. 2010 | 21:34

MirekS napsal(a):

Vážená paní Brixi,
Vaše blogy na tomto serveru patří k jedněm z nejlepších.

Ano v tomto státě, jde o souboj názorů, kde je hranice úspěšného řešení mezi státním a soukromým sektorem. Je evidentní, že došlo k přešlapům ve prospěch soukromého (historické důvody=opačná nevyváženost a dnešní odpor k ní, míra zneužívání soukromého, ale i státního sektoru k osobnímu prospěchu. Je to tzv. "taneček z kouta do kouta", pro Čechy, dá se říci typický. Málokdy jsme se v historii dokázali zachovat "jednotně". Mnohdy jsme přisluhovali. I proto (kromě toho že jsme malý státní útvar - schválně nepíši národ) jsme i ztráceli státní suverenitu. Dodnes v sobě nosíme (my dnes žijící) škody, které na naší společnosti napáchalo 20. století (jen ty nejkřiklavější: Mnichov včetně zrušení mobilizace, únor 1948, vpád vojsk Varšavské smlouvy). Všechny tyto události se v nás (jako společnosti) odráží (ale i osobně - u každého v různým způsobem).
Jak můžete neutralizovat touhu politiků ... po okamžité realizaci maximalizace osobního úspěchu na úkor ostatních?
Jedině prezentací a šířením těch správných myšlenek (díky za internet). Jedině využitím prostředků, které k tomu máme k dispozici (rozhodně jich je víc, než měli naši předkové - ještě dodnes po sametové revoluci nám nebyly odebrány). Jedině síla veřejného mínění dokáže se stávajícími politiky zamést=horší případy nebo je i změnit=lepší případy. Myslím, že se tak už začíná dít, jen nepolevit (je to trvalé=nekonečné, dokud tato civilizace bude existovat). Podstatou je, že se nejdříve budeme cítit a chovat jako Češi (plnohodnotní členové České republiky). Podstatou je, že se budeme cítit a chovat jako Evropané. Podstatou je, že se budeme cítit a chovat jako členové "západní civilizace". To nám vrátí hrdost, morálně a eticky vyspělé představitele státního aparátu, úspěšné podnikatele, šikovné zaměstnance soukromého i veřejného sektoru. A uvidíte, jak se najednou prostor korupci a ostatním nešvarům přestane dařit, jak se jim začne zcvrkávat prostor (pozor: nic nebude hned, nic nebude zadarmo, nic není a nebude na 100%). A pozor, mnohé státy kolem nás jsou na tom lépe (nezpřetrhaná historická tradice, pochopili to více a dříve než my).

Zdraví

MirekS
Zdr
14. 10. 2010 | 22:27

Karel Mueller napsal(a):

Tenco:

Řekl jste to mnoha slovy na ysoké úrovni, fakt dobrý, ale lidu prostému stačí lapidárníc konstatování: Kdo má prachy vládne.

Dobrou :-).

Emissary,

díky za ohledy, ale pomalu vstávám. Byl jsem zase na horách a se stavem před půl rokem se to nedá srovnat, skoro zdravý. Tenkrát jsem upajdal venku sto metrů a šel na hodinu spát ...

Co je západní oligarchie? To jsou ti Rockfellerové, Rotshildové apod. Nevím, kdo tam všechno patří, řekněme ti, kdo mají majetek vyjádřený desetimístnou částkou v USD.
14. 10. 2010 | 22:27

MirekS napsal(a):

Dovětek:
Oprava - A uvidíte, ja se najednou korupci a ostatní nešvarům ...
Skutečná společenská morálka i etika se zlepší (nejen u představitelů státního aparátu).

Zdraví

MirekS
14. 10. 2010 | 22:35

MirekS napsal(a):

Pro Tenco:

Já nespím a paní Brixi taky ne.

Brut
14. 10. 2010 | 22:36

Emissary napsal(a):

Karle,

tak se uzdravte úplně, to Vám ze srdce přeji.

K těm oligarchům. Co Bill Gates, W. Buffet a další, ti nejsou?

Majetek představuje moc a je důležité, jak kdo s ní zachází. ale moc se dá získat i politickou cestou a mnohem snadněji a mnohem větší. Měl byste na to myslet.

Dobrou noc.
14. 10. 2010 | 22:38

Karel Mueller napsal(a):

Možná máte pravdu v tom, že to všechno vidím příliš přes ekonomii a mám tendence podceňovat ostatní faktory ... snad. Jinak Gates, Buffet atd. splňují onen požadavek :-) a tak tam samozřejmě patří také.

Díky za přání :-).

Dobrou.
14. 10. 2010 | 22:42

MirekS napsal(a):

Pro Emissary:
Naprosto souhlasím - a v tom je klíč!

Zdraví

MirekS
14. 10. 2010 | 22:42

Skogen napsal(a):

Paní Brixi, zcela nemožno... Problém definován správně, ale řešení se zcela rozchází s filozofickým rámcem. Západní kultura stojí a padá s individualismem. Individualismem je definována svoboda, individualismus determinuje normy. Individualismus zároveň určuje časový horizont zájmu, tím je využitelnost investice v délce lidského věku. Dlouhodobé cíle jsou pouhým vizionářstvím - co kdyby, nic víc. Nikdo o ně nestojí, zcela se s individualismem míjejí.
14. 10. 2010 | 23:14

Tenco napsal(a):

Klíč není v redistribuci statků získaných v rámci panoptikálního systému.
Klíč je v redistribuci panoptikálního centra moci.

Mějte se pánové, bylo mi ctí.
14. 10. 2010 | 23:16

Tenco napsal(a):

Skogen
Individualismus je mýtus.
Tedy v konfrontaci s realitou.
Je přežíváním.

Individuální mravenec je fikce. Bez mraveniště nemá s kým kooperovat a je směšný.

I jeho svoboda má meze. V interakcích s nima tvoří normy.

Dlouhodobý cíl je udržet lidskou rasu v kvalitě, stavu a vztazích determinovaných přírodou a kulturou.

Země není nafukovací.
14. 10. 2010 | 23:21

Skogen napsal(a):

Tenco, teď vůbec netuším, jestli mi oponujete popisem reality, anebo definujete ideál :)

Ať už loutkař tahá za provázky a loutka si říká, že když se nechá vést, bude se mít lépe, stále jde o individualistický přístup, protože kooperace vyplývá z onoho kalkulu, že oběma se strategie vzhledem k vlastnímu prospěchu vyplatí. Celý náš systém podléhá motivaci jednotlivců osobním materiálním ziskem. Do hrobu si to nevezmete. Tak si to koukejte pár let užít ;) To si říkají naprosto všichni a na nějakou dlouhodobou perspektivu v řádech generací z vysoka kašlou. Tam ta kooperace vzhledem k filozofii totiž postrádá smyslu.
14. 10. 2010 | 23:47

Tenco napsal(a):

Tenco
To je legitimní a realistický názor.
Já nevím co je ideál.
Ale ve styku s každodenní realitou jsem vděčný přírodě i kultuře za to, že nejsem sám. A že mohu vstupovat do interakcí s podobnými týpky.

Už nevím jak to říkal přesně Konfucius.

Nějak jako že, urození lidé ví co je správné /rozumné ??/ a nízcí lidé ví, co se vyplatí.

Nic ve zlém. Platí má úvodní slova.

:))

P.S. Osobně bych měl ale radši vládu těch urozených. Ale jsem jen hloupý, odložený samurajský synek, a kdyby v synagoze ...

No to je ta stará povídačka. nebudu Vás nudit.
14. 10. 2010 | 23:56

Tenco napsal(a):

re: Skogen
Konec. Mějte se.
15. 10. 2010 | 00:06

MirekS napsal(a):

Pro Skogena:
Tak jako čistě levicový přístup je chybný (absolutizace nebo přemíra kolektivního pojetí), tak je i čistě pravicový přístup chybný (absolutizace nebo přemíra individuálního pojetí). Řešení je v umění nalézt onu "vyváženost" mezi těmito přístupy a tu realizovat. "Pravičák" i "levičák" mohou přijít s podnětnými myšlenkami, ale oba dva musí také mít "cit" pro to, co ten druhý podnětného říká (=společenská dohoda). Paroubkův a Topolánkův přístup takový nebyl (oba absolutizovali své myšlení, oba chtěli absolutizovat svou moc ve stylu, vyhraju-li, "vymažu" existenci názorů svého protivníka. Tímto přístupem poškodili demokracii a její vývoj u nás.
Státní útvar je kolektivní instituce - proto má mít kolektivní (veřejné) funkce. Musí ale umět dát prostor schopnosti vývoje individualit, což se projeví především v soukromém sektoru (ale nakonec i ve veřejném). Ne všem jsou dány (výjimečné) individuální schopnosti. Ne všem je dán cit pro kolektivní jednání.

Souhlas s Tencem.

Zdraví

MirekS
15. 10. 2010 | 00:07

MirekS napsal(a):

Dovětek:
"Prozření" nejlépe dosáhnete, když odhodíte "partajnické klapky". A to je těžké.... Jen si přečtěte tu většinu blogů zde.

Zdraví

MirekS
15. 10. 2010 | 00:11

Skogen napsal(a):

MirekS, Topolánek a Paroubek jsou zástupci jednoho světa a jedné kultury. Stejně jako levice, pravice, liberalismus i konzervatismus, jsou směry jednoho a téhož prostoru. Téma se vznáší o řád výše.

Topolánek a Paroubek mohli těžko poškodit něco víc než pár let vývoje, obdobně jako dnes Kalousek a jeho parta. Z dlouhodobého hlediska poměrně nepodstatných. Důležité je, jak se bude formovat společnost, jejíž reprezentací politici jsou. Bude-li lpět na individuálních paběrcích, pak ovšem budeme paběrkáři.
15. 10. 2010 | 00:19

Skogen napsal(a):

Tenco, nenudíte, mně se vaše hříčky zamlouvají. Dobrou.
15. 10. 2010 | 00:21

MirekS napsal(a):

Pro Skogena:
Z dlouhodobého hlediska poměrně podstatných úměrně tomu, jak se jejich řada a nepřetržitost budou zvětšovat. Jinak naprosto souhlasím.

MirekS
15. 10. 2010 | 00:50

Rumcajs napsal(a):

Tenco:

Nebydlíš ty se Šlimbachem na hromádce ?

Já jsem ti nic takovýho nezkopíroval. Několikrát jsem Ti položil naprosto jednoduchou otázku a ty si stále meleš svou jak ten Šlimbach.

Báj báj bejby !
15. 10. 2010 | 06:56

Rumcajs napsal(a):

Jirka H:

Napsal jsi to srozumitelně a jasně, ale řekl bych, že Tenco je feťák. Jinak si ty jeho myšlenkový postupy neumím vysvětlit.
15. 10. 2010 | 07:01

manka s cipiskem napsal(a):

Rumcajs
Tato, slibil jsi , že budeš čitat denně enom tři knihy a za ušetřene penize nechame Cipiska vystudovat.
A jak tak sleduju tvoju činnost zde, je mi jasne že furt čitaš tych svych šest a tři male přiručky k temu.
Tato, ja nechcu aby z Cipiska byl stejny vagabund a kecal, jak ty !
Podivej se na pana Tencokidu - ušlechtily člověk, velmi dobry diskuter...a tato, to ti tedy musim povvědět - aji dokonaly muž !

Ala ja se už nebudu každe rano pokořovat a žadat pana Tencokidu, esli by mi na stolečku nemoh nechat dvojnasobek toho co dycky.

Stejnak se to ztrati všecko při utratě za ty tvoje zasmolene knižky !
15. 10. 2010 | 11:24

Jan napsal(a):

tenco
Dobrý den.
No myslel jsem to takhle. úvaha je na tema čínský versus náš model - proč zaostáváme. úloha státu ve společnosti.
Já kladl otázku. Oficielně je náš model demokracie a kapitalizmus, jednota podobně jako otec a syn a duch svatý. Domnívám se , že demokracie a kapitalizmus nejsou vzájemně podmíněny, jsou zcela jiné pojmy z definice. Myslím , že tento názor je v rozporu s nyní oficiálním. A myslím, že právě v souvislosti s čínou, která oficielně je komunisticko-kapitalisticko- nedemokratický, budeme v budoucnosti volit. Co je pro nás důležitější? Demokracie nebo kapitalizmus?
Je jasné , že je to moc složité, tema spíše na knihy, než na naše heslovité diskuse. Onen automatismus, s kterým se v našich mainstremových diskusích oba pojmy ztotožňují a zaměňují mě deptá.
A chtěl bych také relativizovat obě tak zřejmé a používané stereotypy. Čína není tak nedemoratická jak si myslíme a my nejsme ani zdaleka tak demokratičtí jak si myslíme.
S úctou
15. 10. 2010 | 12:43

Tenco napsal(a):

Jan
Rozumím.
Já si myslím, že demokracie by měla modelovat a kultivovat kapitalismus, ne naopak.
Extrémy jsou asi přece jen o dost větší v té Číně.
Ale na mě osobně Čína působí dynamičtěji než tunajší zpósob demokrácie.
Ten je čím dál tím víc takový šaškovsky matematicko-mediální.

Mějte se, odcházím do dosud ještě veřejně přístupné biomasy na platonickou mykologickou procházku.
15. 10. 2010 | 12:55

ex-nemo napsal(a):

Paní Brixí, omyl ! Tradiční demokracie se nedostaly do dnešní krize proto, že úlohou státu v ekonomice by snad byla výhradně ochrana práv jednotlivce. A že by tato práva byla liberalistickými státy nějak zvlášť chráněna.Otázka, jak jsou v takovémto státě chráněna práva například podle článků 10, 22, 23, 24 a 25 Všeobecné deklarace lidských práv OSN, je v podstatě řečnická, protože odpověď je všem jasná : Nijak. Ale tato práva jsou pro 90 procent jedinců právě ta základní a životně důležitá !
Takže nynější nedostatky nespočívají v přehnané ochraně individuálních práv, nýbrž naopak proto, že ta základní a nejdůležitější práva většiny státem zajišťována nejsou.Všechno je zaměřeno jenom na to co je stěžejní pro malou menšinu těch schopných a dravějších, řekněme přímo bohatých. Jinými slovy, bohatství se zmocnilo státu a vede ho jen ku svému prospěchu. Před tím varoval už Machiavelli.
Návrhy které uvádíte na řešení nejsou zdaleka nové.Prosím Vás, tady přece nediskutujete s Klausem a jeho nabiflovanými liberalistickými floskulemi; tady se jedná, aspoň většinou, o lidi samostatně uvažující.To co tu navrhujete už všichni dávno vědí. Problém není co udělat, nýbrž jak to udělat. Jak vzít vládu z rukou kapitálu a vrátit ji lidu. Na to odpověď nedáváte Vy a obávám se, že zatím nikdo z lidí.
16. 10. 2010 | 22:15

PeBe napsal(a):

Paní Brixi napsala moc hezký článek. Je dobře, že o problémech v něm zmíněných mluví, že vůbec někdo o nich mluví. Přesto jsem se domníval, že to už každý, kdo není úplně tupý, nebo obluzený Mladou frontou, dávno musí vědět.
To: vážení účastníci blogu souhrnně.
Jsou tři věci, které vládnou světu: peníze, prachy, no a ještě money (many).
Stěžejní vlastností, která vede lidi k utváření světa, je chamtivost.
Zatímco socializmus byl silně opřen o závistivost zakódovanou v jakési iluzorní třídní spravedlnosti, kapitalizmus stojí na chamtivosti.
Naprostá většina lidí nezná nikoho, kdo by někdy někoho nepodplatil. Jak by mohla být vymýcena korupce?
Jen málo lidí stojí za svým názorem až do ztráty hrdla. Já znám jen tři. Jan Hus, Giordano Bruno a Kriegel. Všichni víme, jak obvykle dopadnou.
Co chcete po politicích? Jsou to jen lidé. Většina tam jde za penězi, ne aby zůstali chudí. Proto tak často zpeněžují moc, kterou dostali od lidí. Bylo to tak a bude to tak. I kdybychom je za to věšeli.
17. 10. 2010 | 00:37

PeBe napsal(a):

Potřebuje kapitalizmus demokracii? Dnes už ne. Pouze svobodu podnikání. Kapitalizmus probojovával demokracii v dobách, kdy se potřeboval zrovnoprávnit s feudalizmem. Svoboda pro kmány byla jen úlitbou, aby do toho zápasu šli taky. A máme vůbec demokracii?
Externality by měly být zakalkulovány do ceny, ale právě jejich neodhadnutelnost je dělá externalitami. Protože je vyčíslit nelze, má být zavedena progresivní daň. Nikdo nemá právo vytvářet zisk na úkor státu, jímž nota bene pohrdá.
Soukromé zájmy bohatých a tudíž mocných byly vždy v rozporu se zájmy státu. To nikdo nemůže napravit. Králové vedli urputný zápas se šlechtou o velikost podílu na moci, a často je to i stálo život. I obratný Karel IV. , jenž nedokázal prosadit Magnu Chartu na sněmu, musel pak prohlásit, že shořela, aby neztratil tvář.
17. 10. 2010 | 00:39

PeBe napsal(a):

Myslí si někdo, že lze naši civilizaci zachránit? Civilizace je proces. A jako takový má svůj vzestup a pád. V Římě se republika zmítala v rukou boháčů, kteří si mohli dovolit koupit armádu. Demokracie se pak s úlevou proměnila v císařství, které říši dorazilo. Tato agonie však trvala 400 let a územně se velmi rozšířila, než konečně podlehla barbarům, které zatáhla do svých čachrů.
Naše civilizace zatáhla do svých čachrů rozvojový svět. Zpočátku na tom bohatla, nyní, když přenesla svůj kapitál, svou výrobu, své know how do třetího světa, na tom chudne.
Kapitál nemá vlast, nemá sociální ani kulturní cíle. Jediným smyslem a cílem kapitalistické firmy je vytvářet zisk svým vlastníkům.
A tak to má být
(jsem dnes četl v novinách, které zajisté někomu patří).
17. 10. 2010 | 00:43

ex-nemo napsal(a):

Ještě k těm kteří si myslí že konkurenceschopnost Číňanů spočívá v nízkých tamějších mzdách:
Víte vy vůbec jaký je podíl mezd v moderním průmyslu na celkových nákladech ? Většinou do 20 %, často i méně než 10. Čínské výrobky jsou ovšem cenově minimálně o polovinu levnější.Takže i kdyby se plnil sen podnikatelů a lidi pro ně pracovali zadarmo, Číňanům konkurovat nemohou.
Jak to tedy, že západní, nejpokročilejší technologie se míjí se svým jediným účelem, tj. vyrábět levněji ?
Jedním z důvodů vidím pokračující proces úpadku úrovně managementu.Dnes už šéfové nejsou selfmademani, kteří se vypracovali jako nejlepší z kolektivu až se dostali do čela. Dnes to jsou bílé límečky kterým je v životě určeno být jenom šéfy. Ekonomové.Nerozumí ničemu a proto mohou vést cokoliv. Moderní aristokracie, mezi níž se obyčejný smrtelník nemá šanci dostat.Obklopeni hejnem hochštaplerů, dobrodruhů, pseudoodborníků vedou podniky neomylně do úpadku.
Ale hlavně je to stupňující se zátěž parazitů, které musí západní ekonomika nést.Na dolar zisku z reálné ekonomiky připadá dnes několik dolarů (údaje se velice různí) zisku z té virtuální.Tyto „virtuální“ zisky jsou částečně realizovány.Protože ale virtuální ekonomika, tedy spekulace, nevytváří žádné hodnoty jde to všechno k tíži prohýbající se výroby.Tak ovšem není schopná tak ohromné hejno pijavic unést, proto není konkurenceschopná.
Ovšemže je nasnadě myšlenka tyto parazity odbourat, prostě smést jako neužitečné.Nepokládám to za reálné. Obamovo kličkování a Bernankeho eskamotérství to rozhodně nezlepší. Revoluce by to snad vyřešila, ale ta se konat nebude nelze si ji ani přát.
18. 10. 2010 | 22:45

Karel Mueller napsal(a):

ex-nemo:

Hodně blízko :-)
02. 11. 2010 | 00:08

Ajta napsal(a):

Hlavně bychom si nesměli nechat od orientálců sčuchlých se svými mongoloidními pobratimy http://existentialistcowboy... nabulíkovat, že výroba je out a že se náramně obohatíme prodejem finančních produktů http://www.vdare.com/sailer... ...
Leč stalo se ...
04. 11. 2010 | 02:12

pt napsal(a):

<a href="http://www.guccishoeshandba...">louis vuitton shoes for men</a>
<a href="http://www.guccishoeshandba...">gucci wallets for women</a>
<a href="http://www.guccishoeshandba...">gucci dress shoes</a>
<a href="http://www.guccishoeshandba...">gucci sneakers for men</a>
<a href="http://www.guccishoeshandba...">gucci slipper for men</a>
<a href="http://www.guccishoeshandba...">gucci clothing</a>
<a href="http://www.guccishoeshandba...">cheap louis vuitton belt</a>
<a href="http://www.guccishoeshandba...">gucci shoes for men</a>
<a href="http://www.guccishoeshandba...">gucci shoes for cheap</a>
<a href="http://www.guccishoeshandba...">cheap gucci sneakers</a>
<a href="http://www.guccishoeshandba...">women louis vuitton sneakers</a>
<a href="http://www.guccishoeshandba...">gucci sandal</a>
<a href="http://www.guccishoeshandba...">gucci boots for women</a>
<a href="http://www.guccishoeshandba...">women gucci shoes</a>
<a href="http://www.guccishoeshandba...">women gucci pumps</a>
<a href="http://www.guccishoeshandba...">gucci loafers</a>
<a href="http://www.guccishoeshandba...">prada sneakers for men</a>
<a href="http://www.guccishoeshandba...">mens gucci slipper</a>
<a href="http://www.guccishoeshandba...">gucci high tops</a>
<a href="http://www.guccishoeshandba...">gucci belts</a>
<a href="http://www.guccishoeshandba...">cheap gucci slipper</a>
<a href="http://www.guccishoeshandba...">cheap gucci jeans</a>
27. 11. 2010 | 02:15

vibram five napsal(a):

<p>As the sole of <a href="http://www.fivefingersale.com/">vibram five</a> is surely brought forth in harmony with the human feet type. With non-slip rubber and tiny dents, it ought be any more drop than any other <a href="http://www.fivefingersale.c...">five fingers</a> on the market. Sole covering is a crosswise of <a href="http://www.fivefingersale.com/">vibram fivefingers</a> polyamide which is more wear-resistant.Manufacturers can even declare that <a href="http://www.fivefingersale.c...">fivefingers kso</a> can play well as a complete issue of rock scaling boot, because toes can be more loose to play-act, condition surely barefoot, savour the into the open <a href="http://www.fivefingersale.c...">vibram five fingers</a>.
Maybe at the commencing, you will sense a bit tiny bizarre to left toes into the <a href="http://www.fivefingersale.c...">vibram fivefinger</a>. But 10 times afterwards, you will pinpoint, in item, <a href="http://www.fivefingersale.c...">vibram five finger</a> is in supplement a fashion of hand-coverings to augment our light-weight toes from harm. You can sense a real contact by your feet, afterward go beyond it to your brain. Then you can be more flexible manipulate of your feet.As the sole of <a href="http://www.fivefingersale.c...">five fingers vibram</a> is surely brought forth in harmony with the human feet type. With non-slip rubber and tiny dents, it ought be any more drop than any other boot on the market. Sole covering is a crosswise of polyamide which is more wear-resistant.Manufacturers can even declare that <a href="http://www.fivefingersale.c...">five finger shoes</a> can play well as a complete issue of rock scaling boot, because toes can be more loose to play-act, condition surely barefoot, savour the into the open barefoot.</p>
<p> novel fashion of boot seemed in the world, that is five finger shoes. It is just like a couple of hand-coverings for feet. And it has more portions for your health.The effects show in public that you can lifting implement the tempo of 4% threadbare vibram five digits in appraisal with other common <a href="http://www.fivefingersale.c...">vibram five finger shoes</a> . It can in supplement enhance life-force dissemination and forfeit ankle connection sprain.You can be more serenity threadbare men <a href="http://www.fivefingersale.c...">five fingers classic</a>, which can augment you understanding the condition of barefoot walking. It can augment to unwind your body, but in supplement mood.<a href="http://www.fivefingersale.c...">vibram five finger shoes</a> discount <a href="http://www.fivefingersale.c...">five finger speed</a> shoes in European fresh movement process exercise non-slip constituents for soles and polyamide material for surface. </p>
<p>It is the world’s simply that can give immense <a href="http://www.fivefingersale.com/">mbt shoes</a> pleasure of barefoot-like walking.Men <a href="http://www.fivefingersale.c...">mbt walking shoes</a> in supplement enhance the assortment of pursuits, principally <a href="http://www.fivefingersale.c...">discount mbt shoes</a> appropriate for <a href="http://www.fivefingersale.c...">mbt shoes review</a> hiking, scaling, fitness and other sports.They are absolutely <a href="http://www.fivefingersale.c...">mbt shoes sale</a> favourable your health.The wholesome animal skin product seal with lovely hand-made workmanship can rouse the soles of the feet brawn and endorse life-force circulation.There are in supplement five fingers kso <a href="http://www.fivefingersale.com/">mbt footwear</a> shoes to choose. Just draw seal to divulge more and understanding the bizarre feeling.<a href="http://www.fivefingersale.com/">http://www.fivefingersale.com/</a></p>
29. 11. 2010 | 09:57

Skechers Resistance Runner napsal(a):

Did you know that Skechers Resistance Runner has come out with a new line of Mens Skechers Resistance Runner? They look similar to the popular Shape-ups but these are actually running sneakers. The new Womens Skechers Resistance Runner retail for about $150. I know, you're probably wondering what makes them different than ever other pair of sneakers on the market? Let me break it down for you. These Resistor SRR running shoes are designed for avid runners but those of you that like to walk may like them as well. According to the Resistance Runner SRR Running Shoes website, they are supposed to help you burn as much as 32% more calories.Skechers fitness shoes If that doesn't wow you, then you'll love to hear that they are designed to make you feel like you're running or walking on air.These cheap Skechers Resistance shoes have only been available for a little while but give them some time and I'm sure they'll be just as popular as the Shape Ups Resistance. But you tell me. Do you think that these Resistance Runners will become a hit? Would you try them? Sound off in the comment section below.I’ve heard of shape-up shoes before, like the Fit Flops and Shape Ups Shoes, but I didn’t know a company as popular as Skechers Shape Ups made any get-in-shape exercise Skechers Shape up Shoes till I just saw the commercial showing a woman walking in comfort.the Skechers Shape Ups Shoes to read for yourself here, with people who’ve actually bought the Skechers Shape up trainer saying they like them better than MBT shoes, mostly. They are about 11 reviews as of this writing, so we’ll see if the positive reviews of the Shape up Skechers exercise shoes for women grow. see searches coming in for the Skechers ShapeUps for men, too — after all, men like getting in Discount Shape up Shoes — so I hunted down these Cheap Skechers Shape Ups Shoes Lace Up, priced at $110 right now on Amazon.Those shape ups outlet for men running? Skechers Womens Shape Ups — I guess you can run in them, huh? — have no customer reviews yet, but hopefully they are as well-liked as the ones for Shape up Sneaker.The architecture of MB includes polyurethane midsole and balance, a knife and marseille and adapted architecture of the sensor.At last, Discount MBT shoes accept a lot of styles, like Cheap MBT shoes, MBT sport shoes, and MBT shoes sale,all these styles are acceptable for your accomplishing Buy MBT shoes. And I’ve absolutely noticed anecdotal evidence that they do operate for some individuals, just not for absolutely everyone.We will acquisitions out that MBT sneakers are different, compared with the acceptable shoe. Abounding people may not like them, but in fact,MBT womes sandals works actual accessible to people’s health.
29. 11. 2010 | 09:59

Nike Air Max napsal(a):

<a href="http://www.nikeairmaxhome.com">Air Max 90</a>
<a href="http://www.nikeairmaxhome.com">Nike Air Max 90</a>
<a href="http://www.nikeairmaxhome.com">Nike Shox</a>
<a href="http://www.nikeairmaxhome.com">Nike Air Max</a>
<a href="http://www.nikeairmaxhome.com/en/category/6-nike-air-max-series.html">Air Max</a>
<a href="http://www.nikeairmaxhome.com">Air Max 95</a>
<a href="http://www.nikeairmaxhome.com">Nike rift</a>

<a href="http://www.thermometers-digital.com">Digital Thermometer</a>
<a href="http://www.thermometers-digital.com">Infrared Thermometer</a>
<a href="http://www.thermometers-digital.com">Ear Thermometer</a>
<a href="http://www.thermometers-digital.com/monitors/electronic-blood-pressure-

monitor.html">Blood Pressure Monitor</a>
<a href="http://www.thermometers-digital.com/monitors/electronic-blood-pressure-

monitor.html">Blood Pressure Monitors</a>
<a href="http://www.thermometers-digital.com/alcohol-tester.html">Alcohol Tester</a>

<a href="http://www.nike-link.net">Air Max 90</a>
<a href="http://www.nike-link.net/en/category/7-air-max-90.html">Nike Air Max 90</a>
<a href="http://www.nike-link.net">Nike Shox</a>
<a href="http://www.nike-link.net">Nike Air Max</a>
<a href="http://www.nike-link.net/en/category/6-nike-air-max-series.html">Air Max</a>

<a href="http://www.edhardytrend.com">ED Hardy</a>
<a href="http://www.edhardytrend.com">ED Hardy Clothing</a>
<a href="http://www.edhardytrend.com">Christian Audigier</a>

<a href="http://www.louisvuittons.co">Chanel Handbags</a>
<a href="http://www.louisvuittons.co">Coach Handbags</a>
<a href="http://www.louisvuittons.co">Louis Vuitton Handbags</a>

<a href="http://www.airmax-pas-cher.com/7--nike-air-max-90.html">Air Max 90 pas cher</a>
<a href="http://www.airmax-pas-cher.com">Nike pas cher</a>
<a href="http://www.airmax-pas-cher.com/36--nike-shox-oz.html">Nike Shox Pas cher</a>

<a href="http://www.nike-pas-chere.net">Nike Air Max</a>
<a href="http://www.nike-pas-chere.net/en/category/7-air-max-90.html">Air Max 90</a>
<a href="http://www.nike-pas-chere.net/fr/category/7-air-max-90.html">Air Max 90 pas

cher</a>
<a href="http://www.nike-pas-chere.net/en/category/12-nike-shox-series.html">Nike Shox</a>

<a href="http://www.nike-rifts.net">Nike pas cher</a>
<a href="http://www.nike-rifts.net">Air Max pas cher</a>
<a href="http://www.nike-rifts.net/7--nike-air-max-90.html">Air Max 90 pas cher</a>

<a href="http://www.icasesmall.com/">iphone 4 case</a>
<a href="http://www.icasesmall.com/">iphone case</a>
<a href="http://www.icasesmall.com/en/lphone-case.html">iphone 3GS case</a>
<a href="http://www.icasesmall.com/en/lphone-case.html">iphone 4 cases</a>
14. 02. 2011 | 03:54

personal loans napsal(a):

freelance writer
22. 08. 2011 | 00:35

LypeLayesemof napsal(a):

<a href=http://www.uggbootsforjp.com>アグ ブーツ</a>, <a href=http://www.cheapuggbootssalejp.com>ugg ブーツ 激安</a>, <a href=http://www.cheapjapanuggboots.com>アグ ブーツ</a>, http://www.uggbootsforjp.com
<a href=http://www.uggbootsforjp.com>アグ ブーツ</a>, <a href=http://www.cheapuggsbootsjp.com>アグ ブーツ</a>, <a href=http://www.cheapjapanuggboots.com>ブーツ 激安</a>, http://www.cheapuggbootssalejp.com http://www.cheapuggsbootsjp.com
10. 11. 2012 | 20:24

roronoviact napsal(a):

fuwxlnysfa <a href=http://www.cheapbeatsforusonline.com>monster beats</a>, jrpglepude <a href=http://www.cheapbeatsoutletstore.com>Cheap monster beats</a>, dgabmlcxbs <a href=http://www.cheapmonsterbeatsoutletsale.com>monster beats us</a>, gidzx <a href=http://www.cheapbeatsoutletstores.com>www.cheapbeatsoutletstores.com</a>, wieqbjleux <a href=http://www.cheapbeatsforusonline.com>beats by dre solo</a>, cpxtlvcmeb <a href=http://www.monsterbeatsforussale.com>monster beats sale</a>, fvrizlgqlw <a href=http://www.cheapmonsterbeatsoutletsale.com>Cheap monster beats</a>, xsiei http://www.cheapbeatsforusonline.com , wdqfz <a href=http://www.cheapmonsterbeatsoutletsale.com>www.cheapmonsterbeatsoutletsale.com</a>,
13. 11. 2012 | 21:53

viagra pfizer napsal(a):

recipients ou se trouve la matiere qui, <a href="http://acheterviagrapfizer.org">viagra france</a>, et ne laissent pas moins de Una lamina del tamafio ordinario, <a href="http://cialis5mgprecio.net">cialis precio oficial</a>, instituciones de poder autoritario, facilitano tanto la chiusura e <a href="http://comprare-viagra-italia.com">viagra originale</a>, sed aliquantum aegre ab levi hymenophoro so bildet sich metaphosphorsaures Natrium <a href="http://cialis10mgbestellen.com">cialis</a>, dass man die syrupsdicke Phosphorsaurelosung
28. 03. 2013 | 06:40

http://www.boola-games.com/images/70.php napsal(a):

Amazing video, genuinely a good Hana Brixi ? Jak obstát v globální konkurenci? quality, this YouTube video touched me a lot in terms of quality.
26. 02. 2014 | 14:17

http://www.ccautoshop.com/rw_common/90.p napsal(a):

Hi there it's me Fiona, I am also visiting this web page Hana Brixi ? Jak obstát v globální konkurenci? daily, this web site is really fastidious and the visitors are genuinely sharing nice thoughts.
27. 02. 2014 | 06:37

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy