Průhlednost českých veřejných financí

23. 09. 2012 | 16:38
Přečteno 4890 krát
Kromě mnoha problémů, o kterých se často mluví, představují veřejné finance České republiky také několik nevšedních úspěchů. Česká republika se před nějakými 10-12 lety stala jednou z neúspěšnějších zemí ve zprůhledňování fiskálních rizik.

Rizika mimo rozpočet u zrodu krizí

Fiskální rizika často existují mimo rámec veřejných rozpočtů a rostou při netransparentním a neodpovědném jednání politiků. Namísto veřejných investic do dopravy se například politik rozhodne poskytnout garance podnikatelům s tím, že veřejné rozpočty uhradí budoucí možné ztráty projektů. Namísto dotací z veřejného rozpočtu vláda založí instituce mimo rozpočet, které finance zprostředkují (příkladem může být například americká Fannie Mae a Freddie Mac, nebo kdysi v České republice třeba Konsolidační banka) s právním anebo předpokládaným ručením státu.

Ve svém dopadu mohou fiskální rizika způsobit finanční i ekonomickou krizi. Fiskální rizika v podobě různých státních garancí nebo skrytých závazků vůči podnikům, investorům a finančním institucím výrazně přispěla ke krizi koncem 90. let ve východní Asii, k hypoteční krizi v roce 2008 v USA i k současné krizi v Řecku. Ve všech těchto případech byla existence fiskálních rizik i jejich rizikovost – tedy možný dopad na veřejné finance a následně na ekonomiku – podceněna. V některých případech záměrně.

Úspěch českých úředníků

Českému ministerstvu financí se koncem 90. let podařilo zmapovat, vyčíslit a zprůhlednit nejrůznější existující závazky a skryté dluhy státu a institucí napojených na veřejný sektor, které by ve svém dopadu mohly ohrožovat veřejné finance. Například i dluhy a závazky Konsolidační banky a podobných finančních institucí, které sloužily k financování předchozích sanací bank a skrytých dotací mimo veřejný rozpočet, byly zveřejněny a postupně začlěněny do rámce veřejných rozpočtů a vládních deficitů a dluhu.

Zprůhlednění fiskálních rizik a začlenění všech vládních závazků s potenciálním rizikem pro veřejné finance do rámce řízení veřejných financí přispělo ke zpomalení růstu fiskálních rizik a následně k jejich snižování. Zprávy Evropské komise, Mezinárodního měnového fondu nebo Světové banky to potvrzují.

České veřejné rozpočty a vládní dluhy a deficity se tak staly odrazem parlamentem schválených příjmových, výdajových a dluhových politik vlády spíše než „neočekávaných nákladů“ skrytých sanací nebo utajovaných dotací.

A reformy řízení fiskálních rizik v rámci veřejných rozpočtů a vládního dluhu v České republice se staly příkladem pro jiné země. Nemalou měrou přispěly i ke stabilitě veřejných financí a bankovního sektoru v České republice.

Zajímavé je, že uskutečňování těchto reforem postupně prosadila malá skupina úředníků ministerstva financí. Tito spolupracovali s mezinárodními experty a o nutnosti reforem s odvahou přesvědčovali měnící se ministry. A protože se jedná o reformy oklešťující pravomoce politiků, odvahy bylo jistě zapotřebí.


Tento text byl napsán na pozvání názorových stránek HN Dialog na téma, co se v Česku daří a co se za poslední desetiletí v Česku zlepšilo; čím se Čech může pochlubit v zahraničí a čím bychom mohli inspirovat okolní země?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Občan napsal(a):

Saaakryš, a já doteď myslel, že apríl je 1. dubna.

Autorko, to je tak nekonkrétní; škoda těch zbytečně přeskupených jedniček a nul.
23. 09. 2012 | 16:56

Yosif K napsal(a):

Pani Hano,

vy to jeste od socialistickych mudrlantiku schytate!

Minule jste bezcitne napadla odborarske extraburty ve Spanelsku a Recku (jako kdyby nejakemu kapitalistovi mela vadit takova blbustka jako delnicke odstupne ve vysi 60 mesicnich platu....)!!!!!

A nyni si libujete nad omezovanim fondoveho hsopdareni. Pravda - nejake fondiky tvoril uz i Klaus, ale prece jenom - jaka by to byla nadhera kdyby se vytvoril nejaky mimorozpoctovy fond na podporu zdraveho a krasneho bydleni, nebo treba nejaky specielni fond na podporu exportu ceskych firem do KLDR nebo socialisticke Venezuely......

A vy chcete zpruhlednovat.....
23. 09. 2012 | 18:05

MaB napsal(a):

Nemohu zde neocitovat, co jsem pod tímto textem napsal na webu IHNED:

a) rád bych věděl, proč autorka nechce, či se obává sdělit, že teprve Zemanova vláda tuhle racionalizaci veřejných financí umožnila. Její zmínka o tom, že šlo o iniciativu úředníků ministerstva financí, je sice pěkná, ale každý, kdo někdy na úřadě pracoval, ví, že něco takového mohlo projít jen tehdy, pokud to příslušný ministr a premiér osobně podpořili. A také by věděl, že takovou věcí by se stejně pochlubilo politické vedení úřadu, protože to holt udělá vždycky, i kdyby se o tom dovědělo až ex post.

b) A to mne přivádí ke druhé nejasnosti. Proč se vlastně vedení socanů v roce 2002 a zvláště ve volební kampani 2006 nechalo pokorně fackovat ODSkou za svou údajnou rozhazovačnost, s níž "přivedli zemi do dluhů", atd., když hlavním zdrojem tehdy asi 800 miliardového veřejného dluhu byly tyhle konsolidované veřejné finance? Proč neupozorňovali, že vyrovnané rozpočty taťky Šmouly byly v podstatě účetní švindl?
23. 09. 2012 | 18:11

Kelt napsal(a):

Specielně pro jednoho méně chápavého jedince chci připomenout,že autorka píše o konci 90let.
To byla doba po vypelichání středoevropského tygra,propadu země do krize a pádu Klausovy vlády, nástupu vlády soc.demokracie v roce 1998.
Klaus umně schoval "chybičky"privatizace do Konsolidační banky v řádu 450 mld.Kč,čímž se nepromítly do schodků SR.
Teprve Zeman se odvážil situaci napravit a zprůhlednit.

Takže ještě jednou-autorka píše o konci devadesátých let,ne o konci let prvního desetiletí 21.století.
Ale trouba si něco přečte a neví,co je to konec devadesátých let a hned má námět na přiblblý komentář.
23. 09. 2012 | 18:49

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Pro MaB.
Jak se hospodařilo v devadesátých letech vedle nedobytných pohledávek vypovídá taky inflace.
http://www.estav.cz/finance/inflace.html

Roztočit inflaci, jako byla v devadesátých letech, dnes, tak jsme oddluženi raz dva, ale taky bez úspor.

Další saturací ekonomiky byl prodej a rozdávání veřejného majetku.
V kuponové privatizaci stát dal každému DIKovi asi 50 tisíc, v dnešních penězích 100 – 150 tisíc, ty jsme prožrali a tak podporovali ekonomiku a státní kasu. Kdybychom státu tuto částku vrátili, tak by byla značná část dluhu zaplacena.

Hospodaření v devadesátých letech bylo prostě katastrofální.
23. 09. 2012 | 18:54

Yosif K napsal(a):

b) A to mne přivádí ke druhé nejasnosti. Proč se vlastně vedení socanů v roce 2002 a zvláště ve volební kampani 2006 nechalo pokorně fackovat ODSkou za svou údajnou rozhazovačnost, s níž "přivedli zemi do dluhů", atd., když hlavním zdrojem tehdy asi 800 miliardového veřejného dluhu byly tyhle konsolidované veřejné finance? Proč neupozorňovali, že vyrovnané rozpočty taťky Šmouly byly v podstatě účetní švindl?
KONEC CITATU.

Na Vasi otazku "b" je jednoducha odpoved - socani jsou prevazne humantsicky vzdelani amateri, newbo odborari kteri nicemu nerozumi a hlavne neumi pocitat (Gross, Spidla, Sobotka, Zaoralek, Skromach, Stech.....) .

Kdo umel pocitat az moc dobre tak utekl do bank (Rusnok, Mertlik) nebo zacal pachat ruzne kulisarny a CSSD jiz nepotreboval (Fencl, Zgarba, Mladek, Jansta, Hojdar, Gregr.... + Ivo Sboboda, obet vnitrostranickych boju skoncil na sve geialni matematicke nadani az na Pankraci.....)

V pripade Milose Zemana mluvite o chlapikovi ktery sam sebe oznacoval za liberala japonskeho sttrihu - cili za pravicaka. Ten se dal k CSSD ocividne jen proto ze by se v ODS nesnasel s Klausem.


Take se mylite pokud tvrdite ze CSSD fondu jen rusila - CSSD fondy take zakladala - viz SFDI. Takzew i CSSD stejne jako Klaus si libuje ve vyvadeni statnich vydaju z rozpoctu za ucelem mlzeni.

Základní informace
Obecné údaje

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) je zřízen zákonem 104/2000 Sb. ze dne 4. dubna 2000 s účinností k 1. 7. 2000. Účelem Fondu je rozvoj, výstavba, údržba a modernizace silnic a dálnic, železničních dopravních cest a vnitrozemských vodních cest. Kromě vlastního financování výstavby a údržby Fond dále poskytuje příspěvky na průzkumné a projektové práce, studijní a expertní činnosti zaměřené na dopravní infrastrukturu.
Příjmy Fondu

Mezi příjmy Fondu patří i převody výnosů silniční daně, převody podílu z výnosu spotřební daně z uhlovodíkových paliv a maziv a převody výnosů z poplatků za použití vybraných druhů dálnic. Tímto způsobem je zajištěno, že část výnosů, které doprava produkuje, se do dopravy vrací. Příspěvky Evropské komise, poskytované prostřednictvím příslušných Evropských fondů, poplynou rovněž do SFDI. Zůstatky příjmů Fondu se na konci každého kalendářního roku převádějí do kalendářního roku následujícího.

TAKE STATNI FOND NA PODPORU BYDLENI ZALOZILA CSSD. Ten zalozil ZXeman a hbite jej prozral opravdovuy proleyarsky vudce Paroubek, ktery jej pred volbami temer cely rozhodil ve forme bezurocnych pujcek mezi mlade socalisty.

Zákon 211/2000 Sb. (pdf, 125 kB) ze dne 21. června 2000 o Státním fondu rozvoje bydlení a o změně zákona č. 171/1991 Sb. , o působnosti orgánů České republiky ve věcech převodů majetku státu na jiné osoby a o Fondu národního majetku České republiky, ve znění pozdějších předpisů.

Rozhozem fondu mezi proletare k dalsim volebnim uspechum CSSD!!!!!
23. 09. 2012 | 18:55

český maloměšťák napsal(a):

Yosif K
Byl jste už u toho psychiatra - jak jsem Vám onehdá doporučoval ?
23. 09. 2012 | 20:56

Maximus napsal(a):

Autorka pracuje v bankovnictví, tak jí trochu podráždím
a dám sem něco o skutečném bankovnictví a finančním sektoru západního světa. Není to dobré čtení, spíše smutné a předem upozorňuji, že to není antisemitismus!
Nakonec autor je židovského původu......

Je Nový světový pořádek „židovský“?
Henry Makow Ph.D.
1949. Švýcar židovského původu. V 11 létech se jeho rodina přestěhovala do Kanady. Doktorát z litratury, autor A Long Way to Go for a Date. V současnosti působí jako profesor na University of Ottawa. Vydává politicky nekorektní webové stránky savethwmales.ca (zachraňte muže!).

Pojďme napřed definovat, co to NWO (Nový světový pořádek) je.
Hnací sílou Nového světového pořádku je touha částí světových centrálních bankéřů transformovat svou obrovskou ekonomickou moc do permanentní globální instituce pro politickou a sociální kontrolu světa.
________________________________________
Základem jejich moci je monopol na poskytování půjček. Vytištěné peníze půjčují státu a požadují po daňových poplatnících, aby oddělily ze svých příjmů miliardy na platby úroků za ně.
Centrální banky, jako například Federální rezervní banka, se tváří jako státní instituce, ale nejsou jimi. Jsou soukromým vlastnictvím zhruba třech stovek rodin. Je signifikantní, že většina těchto rodin jsou Židé. Jak velmi je to signifikantní, si dosud nejsem jistý. I kdyby to byli Luteráni nebo Zulu, je jisté, že bychom se k tomu stavěli stejně skepticky.
Jsem jeden z neopatrných Židů, kteří věří, že tato situace je pro humanitu a židovství smrtelná. Tragické důsledky druhé světové války jsme už zažili.
Americký vynálezce Thomas Edison popsal tento kolosální podvod, který se NWO chystá zachovat na věky, následovně:„Je absurdní tvrdit, že náš stát může vydávat obligace a nemůže vydávat peníze. Obojí je dlužní úpis, ale na tom prvním tuční lichváři, zatímco to druhé pomáhá lidem."
Centrální banky rovněž kontrolují nabídku kreditů společnostem a jedincům. Manažér Federální rezervní banky v Atlantě, Robert Hemphill, popisuje tuto neudržitelnou situaci.
„Tohle je ohromující myšlenka. Jsme plně závislí na komerčních bankách. Kdosi si musí půjčit každý dolar, který je v oběhu jak pro hotové peníze tak pro (další) půjčky. Pokud banky vytvoří dostatečné syntetické peníze, prosperujeme. Ne-li, trpíme. Jsme bez jakéhokoliv permanentního monetárního systému. Pro toho, kdo pochopí celý obraz tragické absurdity naší bezvýchodné pozice, je to téměř neuvěřitelné, ale tady to máme... Naší současné civilizaci hrozí kolaps, pokud si včas neuvědomíme celou pravdu a nepokusíme se rychle napravit tuto kolosální chybu."
Když byla v roce 1913 ustanovena Federální rezervní banka, londýnští bankéři potvrdili, že jde o podvod.
„Ta nepatrná skupinka těch, kteří rozumí (tomuto) systému, bude mít zájem na něm profitovat, nebo na něm bude natolik závislá, že od nich nehrozí žádná opozice... Drtivá většina lidí nebude mentálně schopná pochopit rozsah tohoto podvodu. Ponese svůj úděl mlčky a snad dokonce bez podezření, že systém je škodlivý jejich vlastním zájmům."
Pokr.
23. 09. 2012 | 21:35

Maximus napsal(a):

Pokr. 2
Důsledky
Tisk peněz by měl být veřejnou záležitostí, jak předepisuje americká ústava. To, že tomu tak není, je zdrojem lidského utrpení. Vytváří to napětí a nepřátelství mezi úzkou skupinkou těch, kteří ovládají ekonomiku, a celým zbytkem společnosti. Je v zájmu první skupinky destabilizovat společnost, zajistit si nesmrtelnost, pracovat na jejím vnitřním rozkladu (pomocí nástrojů jako například manželství gayů a lesbiček) a vyvolávat války. Snahou je zvýšit zadluženost, odvést pozornost a ovládat masy.
Bankéři jsou v pozadí sociálních inženýrských programů, jako jsou (homo)sexuální revoluce, feminismus a multikulturalismus. Tyto programy podminovávají rodinu a sociální kohezi. Tento fundamentální antagonismus rovněž podporuje obrovský polosvět zločinu řízený elitami.
Bankéři stojí za zavražděním prezidentů Lincolna a Kennedyho a za útokem na WTC. Ovládají nebo přímo vlastní masmédia legitimizující G.W.Bushe, válku v Iráku a příští možnou válku v Íránu. Válka umožňuje zdůvodnit vojenské odvody a represivní policejní státní mašinerii.
Základem pro to, být dnes úspěšný, je osobní ochota stát se vědomým či nevědomým spoluviníkem bankéřských podvodů. I bohatý podnikatel závisí na kreditech a nebude ochoten podporovat změny.
Výsledkem podvodu finančníků je to, že celá západní společnost a kultura je vybudována na podvodu. Nemáme pravou demokracii či stejný přístup do masmédií, ani právo na pravdivé vzdělání. Západní společnost je podvod kontrolovaný zbabělci, kteří vědí, že to je podvod.
Mohou za to Židé?
Nový světový pořádek je mnohohlavá hydra. Bankéři pracují na mnoha frontách: komunismus, socialismus, liberalismus, feminismus, sionismus, neokonzervatismus, Svobodní zednáři. Většina členů těchto společenství nechápe, že všechny tyto „progresivní" směry jsou oddány „světové revoluci", což je eufemismus pro hegemonii bankéřů. (Viz můj článek Rothschild diriguje rudou symfonii.
Bankéři ovládají hlavní světové korporace, média, výzvědné služby, mozkové trusty, dobročinné organizace a univerzity. Jsou odpovědní za potlačování pravdy. Ve všech výše jmenovaných institucích hrají dominantní úlohu Židé - důvod antisemitismu. Pochopitelně - nejen Židé, ale i mnoho jiných lidí usiluje o „úspěch".
Bankéři neznají hranice států. Jsou hlavní příčinou britského a amerického imperialismu, který usiluje o monopolizaci světového bohatství. Britský sociální kritik Hilaire Belloc ve své knize „Židé" z roku 1922 píše, že britské impérium je reprezentováno spolupráci mezi židovskými finančníky a britskou aristokracii.
„Po bitvě u Waterloo (1815) se Londýn stal světovým trhem financí a clearingovou bankou světa. Zájmy Židů jako finančních dealerů a zájmy tohoto velkého komerčního politického uskupení se brzy velmi těsně přiblížily. Dalo by se říci, že v poslední třetině devatenáctého století v podstatě splynuly."
Souznění židovských a britských zájmů bylo natolik těsné, že přerostlo ve skutečná manželství.
„Ke sňatkům mezi členy slavných, aristokratických, teritoriálních rodin a Židy s nashromážděným bohatstvím docházelo celkově všude v Británii. O dvě generace později, počátkem dvacátého století, bylo téměř nemožné najít slavnou anglickou teritoriální rodinu, která by neměla židovskou krev.
Skoro ve všech případech byl tento původ zřetelný, v některých dokonce tak, že navzdory anglickému jménu a tradicím těch, jejichž čistý anglický rodokmen sahá daleko do minulosti, stavba těla a charakter jednotlivců byl plně židovský.
Je-li svatba Al Gorovy dcery s vnukem Jacoba Shiffa nějakým náznakem nového trendu, pak toto mísení bohatých Židů a nežidovských elit zasáhlo už i Ameriku. Dalším příkladem může být John Forbes Kerry.
Hilaire Belloc pokračuje v úvaze, že britské a židovské cíle o světové dominanci jsou synonymem a Svobodní zednáři se stali instrumentem.
23. 09. 2012 | 21:36

Maximus napsal(a):

Dokončení.

„Specificky židovské instituce, jako Svobodní zednáři (které v sedmnáctém století uvedli do života Židé jako určitý druh mostu mezi jimi samotnými a těmi, které si vybrali pro spolupráci) byly v Británii velmi silné a nakonec jako důkaz své vysoké důležitosti daly vzniknout aktivní politické tradici, kterou byl britský stát mlčky akceptován zahraničními vládami jako oficiální protektor Židů v v jiných zemích.
Byla to Británie, od které se očekávala intervence (kdykoliv došlo k židovskému útlaku) na podporu židovských finančních záležitostí všude ve světě. Na oplátku pak Británie profitovala na tomto spojení."
Má-li Belloc pravdu, mohli bychom říci, že Nový světový pořádek je prodloužením britského impéria, ve kterém zájmy elitních Britů, Američanů a Židů jsou nedělitelné. Viz rovněž můj článek Židovská konspirace v britském imperialismu.

Závěr: Co jsou Židé?
Většina Židů by se odmítla podílet na Novém světovém pořádku, a.k.a. „globalizaci", kdyby rozuměla jejímu nedemokratickému charakteru a pochopila, že byla zneužitá.
Skutečný židovský duch zastává názor, že pravda a morálka jsou absolutní a nemohou být osekány, aby vyhovovaly vlastním zájmům jednotlivců. G.J. Nuemerger vyjadřuje tohoto ducha ve své eseji „Velká propast mezi sionismem a judaismem".
„Židovský národ byl vybrán ne proto, aby dominoval jiným, ne pro podrobování (jiných) nebo válečnictví, ale proto, aby sloužil Bohu a skrze Boha lidstvu. Z toho vyplývá, že fyzické násilí není pro Židy tradice, ani hodnota. Úkol, pro který byli Židé vybráni, nespočívá ve vojenské nadřazenosti ani v technických zdatnostech, ale v tom, aby usilovali o dokonalost v morálce a o čistotu ducha.
Ze všech zločinů politického sionismu ten nejhorší a nejzákladnější (který rovněž vysvětluje všechny další jeho omyly) je ten, že od počátku sionismus usiloval o oddělení židovského národa od svého Boha, o zrušení a anulování svaté smlouvy uzavřené s Bohem a o substituci vznešených ideálů židovství za „moderní" podvodnou státní suverenitu."
Bankéře zjevně nevzrušuje skutečný judaismus nebo rasová čistota a byli ochotni lehce obětovat miliony Židů k dosažení svých cílů tím, že podporovali Hitlera. Obětují tisíce dalších židovských, amerických a muslimských životů na Středním východě v jejich orwellovsky laděné „nekonečné válce za nekonečný mír."
Slouží Nový světový pořádek „židovské" agendě nebo agendě elitních bankéřů?
Řekl bych, že těm druhým a Židé se stali nástroji jako tolik jiných lidí.
Tím, že jsme umožnili soukromým jedincům možnost vytvářet peníze z ničeho, jsme vytvořili monstrum hrozící pohltit planetu a spolu s ní i lidstvo.
Is the New World Order "Jewish"? vyšel na serveru Henry Makowa 12. února 2005. Český překlad přinesl Voltaire.netkosice.sk.
23. 09. 2012 | 21:37

Maximus napsal(a):

Kontrolní otázka!

Komu slouží presidentští kandidáti V.Dlouhý nebo Fischer aj. ? Zkuste si o nich něco více zjistit!
23. 09. 2012 | 21:40

Yosif K napsal(a):

Volte ceskeho malomestaka a Maximuse do cela ceskeho statu!

Cesky malomestak a Maximus - pevna hraz proti bankersko-zidovskemu svetovemu spiknuti!

Cesky malomestak a Maximus - zaruka harmonicke budoucnosti a prosperituy ceskeho delnictva!
23. 09. 2012 | 21:57

Otázkář napsal(a):

Toho psychiatra by tady potřebovalo více lidí.
23. 09. 2012 | 21:58

Yosif K napsal(a):

Soudruh Buran Zavadil, Cesky Malomestak a Maximus osvobodi cesky proletartiat od nadvlady upiru financniho velkokapitalu!
Pryc s bankovnimi poplatky, pryc s Bernankem a pryc s Fedem!

Avanti o Popolo, alla riscosa!
23. 09. 2012 | 22:01

Maximus napsal(a):

Yosif K

Koukám, že tě to bere ty kapitalisto! Holt absťák má různé formy, že?
23. 09. 2012 | 22:04

Yosif K napsal(a):

Dvacet dva let vlady socialistu ve Spanelsku - dvacet dva let prorustovych opatreni - uzasne infrastrukturni projekty, skvela architektura, a nakonec lekarny bez pilulek.....

Zbytečné projekty za miliardy

I když Paula nedokáže odpovědět, kdo vlastně za tak velké zadlužení Valencie může, lidé stojící venku před hlavní katedrálou mají jasno. Viní místní vládu, která v letech hospodářského rozmachu investovala miliardy eur do megalomanských projektů.

Španělské banky potřebují 60 miliard eur. Stát zatím nechce žádat o pomoc ze zahraničí - čtěte ZDE

EKONOM: Česko může zaplatit do záchranného fondu eurozóny až 350 miliard korun - čtěte ZDE

Závodiště pro Formuli 1 bez závodů Formule 1, komplex futuristických budov s názvem Město umění a věd; letiště, na kterém ještě nepřistálo ani jedno letadlo - to jsou nejkřiklavější příklady projektů, na jejichž smysl se před krizí nikdo neptal a které financovaly banky, v jejichž vedení seděli politici.

Město umění a věd (Foto: Wikipedia)Město umění a věd, Valencie

I když místní kritizují vládu, jsou velmi alergičtí, když do města přijedou zahraniční média, jako je BBC. Místní noviny o Paulovi Masonovi napsaly, že do Valencie přijel ekonomický expert BBC, aby "házel špínu na úžasné infrastrukturní projekty".

I jeden z městských průvodců Masonovi řekl, že je na nákladné stavby hrdý, zároveň však připouští, že se peníze mohly investovat do smysluplnějších věcí. "Ano, je to velkolepá architektura. Radši bych tu ale viděl školy," řekl pro BBC.
23. 09. 2012 | 22:58

feromon napsal(a):

Mám sen kdy na netu bude každý oučet utracený státem pěkně vidět :
od cigaretek nebo tic taců (balení za 50,- Kč), přes zalévání květin (jeden květináč 159,- Kč/den) až po BMW za 3 mega Kč.

Ale autorka takový sen, vizi, návrh do budoucna nemá a to ani na bázi tady na aktuálně.cz prodiskutované nejmenší verzi "rozklikávacího rozpočtu" - nic ani slovem neokomentovala v HN natož zde.

Takže autorko zase umírněný opatrný přístup u Vás zase začal převažovat?
23. 09. 2012 | 23:43

zdenekb napsal(a):

YosifK:

Aniž bych se s vámi chtěl příliš zdržovat, vezměte konečně na vědomí, že během toho vašeho "dvacetiletého období vlády socialistů ve Španělsku" v letech 1996-2004 vládnul pravicový konzervativec Aznar.

Pokud máte i vyšší cíle než dokolečka lhát, bourat veškeré diskuse a zabírat místo se Zgarbou a Avanti popolo, byl by to první, sympatický krok...
24. 09. 2012 | 08:59

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Jedna pomůcka proti oblbování různými Yosefy ohledně toho, kde vládne pravice či levice.

GINI index vyjadřuje nerovnost příjmů a podle tohoto indexu lze usoudit, zda je politika v té které zemi pravicová nebo levicová, zda tam vládne rovnostářství nebo elitářství, zda je tam levicové nebo pravicové klima.

Severské státy mají index někde kolem 23, pravicový jih Evropy mezi 30 – 40

http://www.eurofound.europa.eu/areas/qualityoflife/eurlife/index.php?template=3&radioindic=158&idDomain=3

Ještě dodám, že pro ČR již byl vypočítán nový index (31, od roku 2009 po dan. ref.) a že jsme se již zařadili k jihu Evropy.
24. 09. 2012 | 09:25

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy