Kam s penězi? Nevědomost veřejnosti zvýhodňuje finanční instituce

29. 04. 2008 | 18:11
Přečteno 12481 krát
Finanční instituce pracují za vás. Zdá se. Málokdo však postřehne, kolik ho to stojí a jaká rizika přitom nese. Jako celosvětový problém vychází na povrch skutečnost, že velká většina veřejnosti, včetně starých, mladých, i těch s vysokoškolským diplomem, prostě financím vůbec nerozumí.

Ukazuje se, že mnoho jedinců a domácností si není schopno vyhodnotit, kolik může utratit hned, nakolik se zadlužit a kolik nechat pro budoucnost. Takové vyhodnocení velkou měrou závisí na očekávání vlastních budoucích výdělků a výdajů a také budoucího zhodnocení a výnosů z existujícího majetku, úspor a investic. A tady je problémů hned několik. Tím základním je samozřejmě nejistota. Tím překvapujícím je příliš častá krátkozrakost.

V některých oblastech lze hovořit o všeobecné finanční negramotnosti. Jednou takovou oblastí jsou investice. Fondy a makléři si konkurují, který nabídne vyšší výnos. Veřejnost se často při nejlepším podívá na výsledky minulých let a přečte si pár dostupných analýz. Důležité otázky zůstanou nezodpovězeny.

Ponechám stranou významnou oblast analýzy a řízení rizik, které padlo za oběť nejen mnoho drobných investorů ale také mnoho profesionálů a finančních institucí. Noviny přinášejí příklady téměř každý týden… Societe General, Bear Stearns, UBS...

Ponechám stranou i důležitou otázku ochrany drobných investorů. Smutnou skutečností zůstává, že v Evropě (snad jen s výjimkou Velké Británie, kde je to o něco lepší) v tomto směru není vůbec dobrá situace. Případů, kdy velcí investoři rozhodují de facto na úkor drobných investorů je bezpočet. A drobný investor se to sotva doví, a když se to doví, tak často zjistí, že právní rámec na ochranu drobných investorů je příliš slabý.

Zaměřím se tady pouze na následující dvě otázky: Jsou roky nadprůměrných výnosů příslibem dobrých výsledků v budoucnosti? Jsou služby makléřů a aktivně řízených fondů přínosem pro investora?

Opakované analýzy potvrzují, že v obou případech je odpověď „ne“. Na finančních trzích minulost nenaznačuje celkem nic o budoucnosti. Zákony statistiky umožňují i průměrným manažerům fondů dosahovat roky nadprůměrných výnosů. A vzhledem k tomu, že řada fondů s podprůměrnými výnosy postupem času zanikne, při pohledů na nabídku existujících fondů to vypadá, že většina z nich je vlastně stále nadprůměrně dobrých.

Skutečností je, že indexové fondy (což jsou fondy které slepě kopírují určitou přesně definovanou část trhu akcií nebo dluhopisů, jako například „index 500 největších firem v USA“, „index 3000 největších firem na světě“, „index rozvojových trhů“, „index všech střednědobých dluhopisů“ atd.), které jsou řízeny jednoduchým počítačovým programem, přinášejí svým investorům pravidelně vyšší výnos než aktivní fondy, které zaměstnávají drahé manažery. Hlavním důvodem je, že poplatky aktivních fondů výrazně převyšují rozdíl ve výnosech mezi aktivními a indexovými fondy. Indexové fondy si ročně účtují v průměru 0.05%-0.2% z investovaných prostředků. Aktivní fondy si ročně účtují okolo 4% z investovaných prostředků. Taková je alespoň situace na amerických trzích. Na evropských trzích zůstávají aktivní fondy za indexovými fondy přibližně stejně daleko. Rozdílem je pouze to, že poplatky jsou v obou případech o něco vyšší.

I při méně dramatickém rozdílu v poplatcích je výsledek velmi výrazný. Při průměrném ročním výnosu 10% přinese počáteční investice 10,000 korun po 20 letech téměř 70,000 korun v indexovém fondu s ročními poplatky ve výši 0.05% ale pouhých 40,000 korun v aktivním fondu s ročními poplatky 2%. Každý si může udělat své vlastní porovnání pro jakékoliv známější existující fondy na vanguard.com (přesněji https://personal.vanguard.com/us/funds/tools/compare).

Skutečnost, že na fungujících finančních trzích nestojí za to platit makléřům a manažerům fondů již byla vysvětlena v několika výborných knihách. Za pozornost stojí např. A Random Walk Down Wall Street (Burton G. Malkiel).

Skutečností však také zůstává, že aktivní fondy získávají většinu drobných investorů a že rostou výdělky jejich manažerů a makléřů a bonusy zaměstnanců finančních institucí.

Skutečností rovněž je, že školství neposkytuje výuku v oblasti financí (včetně životně důležitých otázek okolo rodinných financí). Průzkumy ukazují, že školy o penězích prostě neučí. Téměř nikde. Některé země se to v posledních pár letech snaží napravit. Jako jeden z největších problémů se označuje nedostatek kvalifikovaných učitelů.

Kam s penězi je odpovědností každé domácnosti. Události posledních měsíců jen potvrzují, že nedostatek vědomostí veřejnosti je v tomto směru nebezpečný nejen pro jednotlivce ale pro celou společnost. Občasná pomoc státu prostřednictvím kompenzací za ztráty není řešením. Naopak. Přispívá k nerozvážnosti. Důležitou součástí řešení je posílit informovanost. Učit hospodaření s penězi a racionální využívání finančních trhů by se mělo začít už od mateřské školy. S dobrými didaktickými příručkami ty nejdůležitější základy současní učitelé jistě zvládnou. S relativně dobrou učitelskou základnou možná v Česku lépe než v Americe.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Čochtan napsal(a):

Paní Brixi,
máte naprostou pravdu, ve škole se děti učí mnoho věcí, a dost často i zbytečných, ale o jedné z nejdůležitějších o penězích se nedozví nic. Nanejvýš v rámci matematiky se naučí spočítat procenta z vkladní knížky.
Mělo by se to změnit. Kdysi se vyučovalo něco jako občanská výchova. Tam by se nauka o penězích dobře hodila.
29. 04. 2008 | 18:41

Lukáš Bušina napsal(a):

Výborný článek. Jenom je škoda, že si ho přečte pouze několik tisíc lidí. Tohle by stálo za to vydat jako komentář v nějakém celonárodním periodiku.

Pevně věřím, že se Češi brzy naučí hospodařit se svými penězi sami a nebudou se zodpovědnosti zbavovat pro jiné lidi, kteří na jejich hlouposti vydělávají (investiční fondy pro public).
29. 04. 2008 | 18:45

alena-m napsal(a):

Souhlasim pomoc statu je miziva a ztratova. Je treba podporit mlade praktiky, nezavisle odborniky a v souladu s nimi vyvinout a podporit nove programy ty zastarale zrusit vse kvalifikovat nejlep.celosvetovou organizaci s plne platnym standar.apod. Najit spravne lidi a mlade talenty nejlepe s praxi ve svete snad se to podari musime byt prukopniky tzv.nove doby-,New Age,
29. 04. 2008 | 18:59

Hed napsal(a):

Nějaká zásadnější změna takového molochu, jako je dnešní propojený finanční organismus, bude hodně hodně těžká.

Paní Brixi uhodila hřebíček na hlavičku, finanční vzdělanost a výchova je mizivá, velká část lidí nemá tušení o základních mechanismech finančnictví či bankovnictví, osvětových článků na netu minimum.

Nedávno jsem narazil na tenhle, výborně shrnuje historii bank a některé nekalé praktiky, ale jinak mizérie:

http://navolnenoze.cz/zprav...
29. 04. 2008 | 19:31

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Je to pravda. Navíc, v našem prostředí, kdy se daňové a sociální zákony změní dvakrát za rok, je prakticky nemožné něco plánovat. Lidský život, průměrně zde v Evropě kolem 70 let je relativně dlouhé období na plánování při takové kadenci změn.

Mnozí lidé si ovšem stihnou zadělat na potíže během rekordně krátké doby.

Myslím, že důležitější vzorec než Pythágorova věta, kterou jsem v životě nikdy prakticky nepoužil, by byl vzorec na výpočet úroku z nesplacené částky při různé době splácení a různé úrokové sazbě. Obtížné je to asi stejně.
29. 04. 2008 | 20:51

badatel napsal(a):

to autor,
madam neoblbujte český národ s tzv. hospodařením. Řada lidí v USA, kteří nakupovali akcie některých prosperujících firem apod. pře deseti lety za 100 dolarů, dnes z nich mají něco přes třicet, a to za galon benzinu tehdy dali dolar a dnes tři.
Nejste vy náhodou tajnou agentkou FEDu?
Tento národ byl již mockrát ožebračen a i když je chválihodné, že doporučujete, aby se masy naučili úrokovému počtu, tak sebelepší matematika Vám nepridikuje jednoznačně vývoj. Ten vývoj se determinuje jinde a ti chudáci to nijak neovlivní. Řada občanů USA díky recesi přišlo o nemalý peníz a tam by jste s takovými polopatickými radami dnes neuspěla.
To hospodaření, které Vy doporučujete je vlastně formou spekulativní hry, někdo vydělá, ale spousta jich prodělá. Vy to dobře jako profesionálka víte, a proto učte Čechy si vážit peněz, učit se finanční matematice, ale nedoporučujte jim je svěřovat fondům.
29. 04. 2008 | 21:06

vlk napsal(a):

Paní Brixi,ten článek je dobrý. Poukazujete na problémfinanční vzdělanosti. Je mizerná. A nejspíš tomu tak bude i nadále.
Jenže žijeme v globálním světě. A sebevzdělanější občan,., pokud nemá štěstí je v podstatě obětí hry velkých globálních hráčů. a to hned , jakmile dostane do ruky první korunu.

UBS, CITI, Bank of America, Goldmani, Lehmanni a další prostě patří mezi světovou extratřídu a přece tvrděodepisují. Jakou šanci při svých investicích má malý investor? V podstatě pouze tehdy, když bude absolutně konzervativní. A bude v penězích řádově držet pouze třetinu. Zbytek? Nejlépe ve zlatě a v nemovitostech. A´t se děje cokoliv. Ať kursy vypadají jak chtějí. prootže jednou dojde ke globálnímu maléru, A pak bude mí hodnotu pouze to, na co si půjde sáhnout. Rozhodně ne virtuální peníze. Co dělat s tímhle? Pokud by totiž takhle přemýšlel každý, zastaví se světové hospodářství. Které žije na dluh.

Indexové nebo řízení fondy. Toť otázka. Paušálně neplatí to, co píšete. Že řízené fondy jsou vždy méně výnosné. BH fondy Warrena B. jsou dlouhodobě skvěle výkonné. A nejsou jediné.

Ale máte pravdu - manažérské poplatky za správu fondů jsou skutečně nestydaté. Už z principu. Že investor je platí i tehdy, když utrpí ztrátu. Naprostá nehoráznost.

Leč máte tušení, jaké masážije denně malý investor vystaven?
29. 04. 2008 | 21:17

Železnohorský napsal(a):

Autorka se domnívá, že co člověk, to investor, autorka se domnívá, že co člověk, to řádný hospodář, a že to tak musí být, že je to tak správné. Budiž. Takže jsem asi jediný, kdo nechce vydělanými penězi vydělávat další, nebo je někde ukládat, ale kdo chce vydělané peníze jen a jen utrácet, a to kdy chce a za co chce, a třeba i hloupě, nemožně, nerozumě, zkrátka blbě...
29. 04. 2008 | 23:30

Ládik napsal(a):

Kdybych nevěděl, co se svými penězi, dávno bych ohryzal omítku. Jsem od roku 92 OSVČ - mým učitelem ve finančnictví je stát. Od něj se učím, co nemám dělat. Stát mi háže klacky pod nohy a zároveň chce ode mne stále více peněz. Dělám státu výběrčího DPH z donucení. Z donucení musím mít účet u banky a nechat se pravidelně okrádat bankou. Stát chce ode mne platit za oprávnění, abych mohl vůbec pracovat, chce zálohy na daň z příjmu, aniž mám jistotu zakázek do budoucna (stát mi všemožně omezuje přístup k zakázkám). Na odvodech (mimo DPH) platím ročně 0,5mega a nic z toho nemám, jen povinnost platit. S fondy nechci nic mít - stát neručí ani za krach penzijních fondů; proč by to dělal, když sám je zloděj. Za každého režimu a každé vlády. Na předvolební sliby už nevěřím a k volbám nechodím, styk se státem minimalizuju, ale neúspěšně. Vždy si mě ten zloděj najde.
30. 04. 2008 | 06:06

Pepa Řepa napsal(a):

To Ládík
ještě jste zapomněl nárok na ošetřovámí dětí, potom nárok na náhradu v době vlastní nemoci,když nejste marod celý kalendářní měsíc (platíte víc než dostanete).Pak je ještě taková roztomilost, že pokud máte jednoduché účetnictví a jste plátcem DPH, tak při ukončení činnosti zdaňujete nezaplacené pohledávky podruhé.
Stát je tady od toho, aby vás honil s klackem. Vy můžete dělat pouze jednu věc.Kličkovat.Vystavené faktury raději hodit do koše.Stát je většinou dost líný honec.
30. 04. 2008 | 06:31

OSVČ napsal(a):

To Ládik.
Váš text je plně pravdivý a měl by se ho povinně naučit každý poslanec.
Naše smůla je, že my pravicově
žijeme. Staráme se o sebe sami.
Výhodnější je být členem strany
- jakékoliv, pak se stará stát.
30. 04. 2008 | 06:31

Ládik napsal(a):

.. a platil jsem DPH z nezaplacených faktur státních podniků (např. ČD)- teď už státní zakázky neberu. A kdybych chtěl být zaměstnancem (což nechci), nikdo by mě nezaměstnal - mám příliš velkou kvalifikaci a 50 let. Žijeme v komunismu.
30. 04. 2008 | 07:16

OSVČ napsal(a):

To Ládik, všimněte si také, že před osmou hodinou sedíme u počítače jenom my. (U svého).
Zaměstnanci nastoupí až později.
30. 04. 2008 | 07:44

Ládik napsal(a):

pro OSVČ:
zaměstnaců jsem se zbavil před 5 lety.
30. 04. 2008 | 07:53

OSVČ napsal(a):

To Ládik.
I těch státních ?
30. 04. 2008 | 07:55

Ládik napsal(a):

OSVČ:
ne, stádních. Musím teď běžet doplatit 40 000 za seba na socku, zálohy byly málo...
30. 04. 2008 | 08:09

milo napsal(a):

Vážená paní,

je to psáno z jakési nadnárodní perspektivy, která zde a pro nás nemá valného smyslu, protože problémy např. správy kapitálu a nabídky produktů pro drobné investory v CR, vypadají trochu jinak.

1) Všude platí, že většina lidí nerozumí většině finančních ,produktů, ale míra nerozumění je na trzích různá. Pan Čochtan má pravdu, když hovoří o finanční výchově ve školách. Znalostní deficit je zdeobrovský a bude ho ubývat minimálně.

2) Neporozumění nejvíce ohrožuje generaci, která má ještě čas na přípravu na důchod. Netuší, jak prekérní je jejich situace a nechají se "uklidňovat" produkty pro chudé a důvěřivé

3) Proti roku 1995 se výrazně zlepšila informovanost potenciálních klientů, risk management ve fondovém byznysu. Myslím, že se proto dělá hodně. Více se ani dělat nemůže, protože by to mohlo rozmetat obchodní koncept.

4) Myslím, že relativně nejméně zvládnutá je oblast tzv. nezávislých finančních poradců. Lidé by se jim měli vyhýbat obloukem. Kredibilita většiny z nich je, dle mého, sporná.

5) Myslím, že je povinnost státu, resp. nezávislé instituce, edukovat trh. Neděje se tak. tento hands off přístup se může zdát vhodně liberální, ale v praxi to znamená, že lidi necháváme na pospas ani ne tak instituucím, ale jejich vlastní neznalosti.
30. 04. 2008 | 09:04

XXX napsal(a):

Máte úplnou pravdu, ale ani Váš článek na věci asi vůbec nic nezmění. Stejná fakta opakují odborníci již desetiletí a lidská blbost je stále plně rezistentní.
30. 04. 2008 | 09:38

Železnohorský napsal(a):

Ládík:
Asi nebudete moc šikovný OSVČ, když je z vašeho projevu cítit hořkost a beznaděj.
30. 04. 2008 | 09:44

Jan Ebermann napsal(a):

XXX: Nejde o lidskou blbost. V klientelistickém, korupčnickém a bezprávním zřízení nelze generovat HDP. Ekonomická gramotnost jedince mu proto v těchto podmínkách umožní okrást pouze jedince ve stejné sféře méně gramotného. Je-li to cílem příspěvku...no nevím.
30. 04. 2008 | 10:14

jogín napsal(a):

Vlk s Badatelem mají pravdu. Řekl bych, že prvním krokem k finančnímu vzdělání je uvědomit si, že peníze jsou jen papírové poukázky na skutečný majetek, které mohou zítra ztratit cenu. Cena peněz je totiž dána jen důvěrou ve vydavatele- myslíte, že stát je dobrý hospodář? Udržet nějaké úspory je opravdu problém, pryč jsou ty časy, kdy se zlaťáky sypaly do truhly. I když se vám po námaze a se štěstím podaří docílit úroku většího než inflace, stačí větší politický malér a papíry můžete použít k tapetování záchodu. A zlato- no byla by paráda, kdyby se dalo koupit za kurs- tady zaplatíte 30% navrch. On celou tu oškubávačku popsal už Mises.
30. 04. 2008 | 11:26

majolenka@volny.cz napsal(a):

chtělo by se mi napsat, že "domácím penězům" většina lidí asi rozumí, jsou to kupecké počty a tedy nic složitého, do té doby dokud správně odhadnu i svoje okolí. Zůstává mi rozum stát nad cifrou rozpůjčovaných peněz, (dle mého soudu za věci zbytné jako např. dovolená nebo pazma TV, které "zahřáli" naši ekonomiku. Krátkozraký až slepý pohled. Ale budiž, pokud na to "nedojede" celá společnost, at si to vychutná ten, kdo nepřemýšlel. Jenže obávám se, že to může rozkolísat i ostatní. Viz americká hypoteční krize, rozpůjčované peníze, které se pravděpodobně nikdy nevrátí nebo za vynaložení vysokých nákladů. Takže mi tolik do úsměvu zase není. Investování do jakýchkoli produktů, ano, do té doby dokud člověk má jistotu, že ví o co jde. Čím vyšší riziko, tím vyšší výnos. Ale musím si to uvědfomit, abych se mohla rozmyslet s vědomím, že můžu o vše přijít. A toto myslím u nás skutečně chybí, ta základní rozvaha. Po zkušenostech a vyprávění se pak bojí většina, a vlastně nikdo příliš neinvestuje. Nejvyšší investicí se pak stává termínovaný vklad, kde úrok téměř nepokryje inflaci, a ještě vklafatel zaplatí správu účtu. Co ale chtít po lidech, když ani sami finanční ústavy častokrát neumí svoji práci???? Většinový zisk tvoří ze solidních a jistých vkladů na kterých sedí, jak žába na prameni. proč se moji známí ze zahraničí diví, že platíme poplatky, za námi půjčenými penězi.
Ano myslím, že je tu malá finanční vzdělanost u široké veřejnosti, což přispívá (nebo prospívá???) stávajícímu stavu at už legislativa nejen okolo fondů, chování bank, existence lichvářských společností a já nevím co ještě.
30. 04. 2008 | 13:20

Stařeček napsal(a):

to OSVČ a jiní. Jako důchodce a OSVČ občas najdu práci někdy na delší, někdy na kratší dobu. Provádím technické služby ve strojírenství. Jeden rok jsem byl zaměstnán asi devět měsíců, další několik týdnů. To ovšem stačilo ČSSZ aby mně napočítala pěknou zálohu, kterou jsem bez práce ze svého důchodu nemohl platin. Na konci roku jsem dostal pokutu (pracovnice u přepážky říkala, že jenom penále) několik tisíc KČ a ani mne na to nikdo neupozornil. Když se já sám o svá práva z neznalosti nepřihlásím, nedostanu nic. Zatím co miliardové úniky různých velkopodnikatelů nikdo nevymáhá a bez problémů jsou vyvezeny ze státu. Jediné co můžeme, přečíst si o tom v novinách.
30. 04. 2008 | 16:48

Hobart napsal(a):

Musím se přiznat, že tenhle článek jsem nepochopil. V úvodu a závěru se věnuje hospodaření domácností, prostřední část se věnuje teorii efektivních trhů...

Domácnosti se ale patrně nezadlužují a nepřicházejí "na buben", protože se dostatečně neorientují v bankovních produktech či finančních trzích.. Zadlužují se, protože je to racionální! Dluh je totiž nezničí, zachrání je sociální stát a soukromoprávní normy považující klienty a drobné investory za "slabší stranu" (oproti ďábelskému Big Businessu).
01. 05. 2008 | 11:26

Reza napsal(a):

To OSVČ: Zaměstnanci nastoupí později? hahaha! Většina z nich v té době už dávno maká a nemá čas vysedávat u diskusí! To nevíš, podnikateli?
08. 05. 2008 | 08:57

honza cermak napsal(a):

Vážená paní Brixi.

Pokud si myslíte že:(cituji) "Učit hospodaření s penězi a racionální využívání finančních trhů by SE MĚLO začít už od mateřské školy", nechte se zaměstnat jako učitelka v mateřské školce a dělejte to, co by SE MĚLO dělat.

Já nemám názor na to co by se dělat mělo, ale mám názor na to co bych měl dělat já. Proto se živím jak nejlíp umím.

Ke vzdělávání: zastávám názor, že škola v nejlepším případě moje děti nezkazí. Co potřebují, snažím se je naučit sám, mimo jiné i o penězích a finančních trzích.

K zadlužení domácností: pokud si myslíte že domácnosti nepřicházejí na buben, doporučuji stránku http://www.drazby.org. Tam se dozvíte že je to jinak, tedy že domácnosti na buben přicházejí.

Pokud jste si nevšimla, (asi ne - když už jste procestovala 30 zemí v ČR se asi moc nezdržíte), tak v Česku je to čemu já říkám divoký kapitalismus. IT IS ALL ABOUT INEQUALITY AND FAMILY FORTUNE, jak to výstižně pojmenoval Schumpeter. Všimněte si že neříkám jestli je to dobře nebo špatně. To budete vědět určitě lépe Vy.

Váš článek mě zaujal, proto jsem k němu napsal tento komentář.

S pozdravem, Jan Čermák
20. 05. 2008 | 22:32

poplatník napsal(a):

Faktem je, že v této zemi je systém pro hospodaření s financemi nastaven tak, aby co nejvíce vyždímal každého jedince, který se neumí živit černotou.Od zaměstnavatelů, prodavačů potřebných i nepotřebných produktů,sektoru služeb, dopravy až po státní správu jde všem o vytažení obsahu finančních kapes občanů. Proti tomu se velmi těžko ubrání i strýček Skrblík a nepřipravený občan je nejobletovanější hejl.
24. 05. 2008 | 20:49

replica watches napsal(a):

Pocit štěstí a spokojennosti lidí je čustě subjektivní záležitost, na kterou sice má značný vliv uspokojení základních potřeb (tedy ekonomick ásituace), ale jde jeno základ, nikoliv o celou šíři potřebného hodnocení.
A protože žádný parametr na takové měření neexistuje, je celé úsilí této i jiných komisí zhola zbytečné.
12. 04. 2010 | 02:27

replica watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So
12. 04. 2010 | 02:42

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 05:57

VillarrealLynda19 napsal(a):

freelance writer
17. 04. 2011 | 19:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy