V čem Čína zklamala?

19. 04. 2008 | 17:20
Přečteno 9659 krát
Čína toho hodně slibovala, když se v roce 2001 ucházela o uspořádání letošních Olympijských her v Pekingu. Dodržela své sliby anebo zklamala a zaslouží si nedůvěru a případný bojkot?

Zklamání je namístě ve věci životního prostředí. Čína slíbila, že do uspořádání Olympiády zajistí výrazné zlepšení ovzduší v Pekingu. Znečištění ovzduší však zůstalo stejně závažným problémem jakým bylo v roce 2001. Zajímavým zjištěním je, že zlepšení nebylo možno dosáhnout ne proto, že by vláda svoje sliby ignorovala.

Investice do ochrany životního prostředí byly obrovské. Pekingská vláda uzavřela nebo přestěhovala tisíce továren, financovala konverzi desetitisíců lokálních uhelných kotelen na elektřinu či plyn, a podpořila spuštění desítek větrných elektráren. Rychlá motorizace a znečištění z těžkého průmyslu, který závratnou rychlostí roste v okolních provinciích, však negovaly jakákoliv předpokládaná zlepšení kvality pekingského ovzduší. Místní snahy tedy selhaly. A státní agentura na ochranu životního prostředí získala pravomoc na úrovni ministerstva (a tedy například šanci oponovat sektoru průmyslu) až letos. Krátkodobá opatření, jako ohlášená omezení výroby v celé severovýchodní Číně a dopravního provozu v Pekingu během Olympiády, nejspíš přinesou krátkodobá zlepšení a ušetří sportovce dýchacích potíží. Ale to, že někdejší plány selhaly a že je na poslední chvíli zapotřebí takovýchto krkolomných opatření je zdrojem zklamání.

Co jiného Čína slíbila a nedodržela? Co může být důvodem k tomu, aby mezinárodní veřejnost a politici změnili svůj postoj k pekingské Olympiádě? Například situace v Tibetu není jiná teď než byla před 7 či 8 lety, kdy se o místě uspořádání letošní Olympiády rozhodovalo. Pokud nějaká změna pro obyčejného Tibeťana během posledních let byla, tak je to díky investicím do místního školství a zdravotnictví spíše k lepšímu.

Nejsem expert na Tibet a není účelem tohoto článku rozebírat otázky Tibetu. Opravdové a nestranné experty na Tibet je vůbec nějak málo slyšet.

Chci pouze říci, že pokud svět v roce 2001 dobrovolně pověřil Čínu uspořádáním letošní Olympiády, jen těžko se logicky vysvětluje, proč se teď zvedá tak silná vlna odporu. Neschovává se za současnými vlnami odporu tak trochu strach z Číny jako nastupující velmoci? Neschovávají se za současnou glorifikací tibetské kultury (která si samozřejmě zaslouží stejnou ochranu jako každá jiná unikátní kultura na zemi) obavy z invaze čínského zboží a pracovní síly?

To je vše. Jen krátká úvaha proti současné módě.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Čína zklamat nemůže, protože je komunistická. A má podporu Paroubka.
19. 04. 2008 | 17:24

Ročník 53 napsal(a):

Číně je Paroubkovca podpora lhostejná, pokud ji vůbec Paroubek vyjádřil...
19. 04. 2008 | 17:42

Okurka napsal(a):

Shrnuta vojenská historie Tibetu (tedy alespoň to málo, co se o ní dá zjistit):

http://www.exile.ru/article...

Překvapuje někoho, že se bolševik choval při obsazování lidštěji než-li Brit?

Jednání Číňanů bránit nechci a ani nemůžu. Neuškodí si ale připustit, že před anexí se jednalo o regulérní feudální stát (tak jako Japonsko do připlutí Perryho flotily).

Současná mediální hysterie kolem Číny je uměle vyvolána. Předmětem zájmu by měli být lidé, kteří na této démonizaci vydělají, né tisíce UI, jež se ochotně zabalili do tibetských vlajek.

Pokud vážení nesouhlasíte... nebyla Čína náhodou komunistická i před lety? Mám na mysli moment, kdy zemi bylo pořádání olympiády UDĚLENO.

Proč se "ochránci lidských práv" hlasitě neozvali už tehdy? Málo prostoru v televizi?
19. 04. 2008 | 18:22

nide zhongguo pengyou napsal(a):

Wo zhichi Zhongguo! 我支持中国。
19. 04. 2008 | 19:01

Loch lomond napsal(a):

Bafuňáři by přiklepli olympiádu i peklu, kdyby tam byl tak velký trh jako v Číně.
19. 04. 2008 | 19:03

VK-Can. napsal(a):

Vazena pani Brixiova.
Nemyslim, ze Cina zklamala, spise svet se spletl!
V roce 2001 byla Cina skutecne nastupujici velmoc o ktere se tusilo, ze bude mit velky vliv na svetove udalosti.
Nikdo netusil jak rychle se toto splni!

Stejne tak mnoho lidi bud netusilo nebo nechtelo verit, ze v USA se dostane k moci banda parasitu touzicich po svetovlade, kterym spadne do klina neomezeny blbec s cistokrevnym rodokmenem za ktereho se budou moci schovat!

Cina nezklamala, Cina je tim, cim vzdy byla - komunistickym statem, jen jeji vladci jsou daleko schopnejsi, nez vsichni vladci zap. civilisace dohromady !
Doufejme, ze to stacime napravit.

Tibet ? Velice rafinovane problem privedeny na svetlo sveta v dobe, kdy je treba odvest pozornost od kolosalnich problemu USA!
19. 04. 2008 | 20:07

J. napsal(a):

Samozřejmě už v roce 2001 se obhajci lidskych prav velmi hlasite ozyvali. Stejně jako dnes, když demonstruji za Tibetany, jsou neúspěšní, protože svět, včetně paní Brixi, je mocí Číny fascinován a bojkot olympiády je nepředstavitelný. Čína slíbila v červenci 2001 nejen zlepšení životního prostředí, ale také zlepšení lidských práv a svobodnější tisk. Za nedodržení těchto slibů nehrozí Číně skoro nic, snad jen že pár politiků nepřijede v srpnu na zahájení olympiády. Uvaha pani Brixi urcite neni proti proudu, ale jde dokonale s proudem.
19. 04. 2008 | 20:10

ahasver napsal(a):

je to jediné poslední gesto proti číně...před rokem jsem veřejně šířil názor, že olympiáda v číně je prohra pro západní kulturu... v budoucnu po olympiádě už nebudeme moci číně cokoli předhazovat, protože ona odpoví olympiádou...bojkot ol. mohl bybýt gestem pro budoucnost(píšu gestem, protože vím, že to samo nic nezmění), ale gestem, kterým bychom ukázali jednotu západní kultury a mohli jí vždy vzpomenout kdyby si čína začínala hrát na něco víc...jenže ol. to jsou prachy moře peněz a západ už přestal rozlišovat, přestal se bát...doufám, že se nenaplní moje vize nějaké tragické události na ol. jako v mnichově...
19. 04. 2008 | 20:48

Jarda napsal(a):

Paní Brixi,
uhodila jste hřebíček na hlavičku vskutku mistrovsky, jste otevřená hlava, a měla byste přijet zpátky domů do České republiky, kde byste to snad dala trochu do kupy.
A jen tak na okraj - není to sice slušné, ale docela by mě zajímalo,kolik je Vám let. Stihla jste toho strašně moc, to já, ač se nepovažuju za blba, bych asi ani za sto roků nestihnul polovičku toho, co Vy za těch /kolik že?/ let...
Ať se Vám daří, a mějte se fajn...
19. 04. 2008 | 20:52

RUMCAJS napsal(a):

Tak to je fakt síla.Nejmenovala jste se za svobodna Švorcová ?
19. 04. 2008 | 21:01

Karel Mueller napsal(a):

Zdravín pane VK v sobotu večer :-),
na téma svět před 10 lety a dnes jsme měli řadu debat. Jistě, kdyby před 10 lety nějaký futurolog vylíčil svět za 10 let tak, jak dnes vypadá, tak by ho rovnou odvezli na psychiatrii nebo se stal obecním šaškem.
Po bombardováním Srbska se Rusko probudilo a celosvětově nastaly hlubinné skryté procesy. Vždyť shořel kánon, který měl být svatý. Po Iráku vstalo a Čína si to namířila na dosažení statusu supervelmoci.
Na aktuálně je rozhovor s paní Albright. Mezi řádky se dočtete (a to Vy umíte), že prioritní americký problém je uzavřít partii s Irákem a hlavní překážkou je Írán, resp. jeho podpora iráckým Šíítům.
Sama přiznává, že Irák je horší než Vietnam. Z mého pohledu: Kdyby USA nebyly stále ještě hegemonem, tak bych to přirovnal k tomu, co byl Afghanistán pro Brežněva. Takto bych šel však níž a přirovnal bych to k tomu, co byl rok 68 pro Brežněva. Jak známo, Rusové ztratili strategickou iniciativu, rozsypalo se jim světové komunistické hnutí.
Jinými slovy, mám pocit, že to všechno je příprava na válku s Íránem. Po Bukurešti se zdá, že Putin k tomu dal souhlas a teď ji v podstatě posvětil papež. Rusko na tom může při správné hře (a to Putinovi hoši umí) nesmírně vydělat a nakonec problémy s muslimy má potenciálně i doma.
A Tibet s Čínou? Myslím, že jde o to, aby v danou chvíli Číňané měli maximum vnitřních problémů.
Aby prostě minimálně "překáželi".
Nevím, jak dalece je celá akce promyšlená a zajištěn "hladký průběh". Když si však zpětně přečtu výklady analytiků před Afghanistánem, Srbskem nebo i Irákem a jejich úvahy po první fázi těchto "operací" ... tak nám pomáhej Bůh.
19. 04. 2008 | 21:26

VK-Can. napsal(a):

Zdravim take pane Mueller.
Jak mne znate, tak pesimismus neni hledi, kterym se divam na svet, ale momentalne vidim situaci velmi neutesene! Navic se rapidne zhorsuje.

Jak vite, tak jsem uz vloni predpovidal nejaky konflikt koncem leta 2008, tedy v dobe az budou presidentske volby v USA v plnem proudu a bude treba podporit republikanskeho kandidata. Stal se jim McCain, stary valecnik, ktery za nominaci se upsal neokonum!

Situace v Afganistanu bohuzel ukazuje jeden bolestny fakt. EU je ekonomicky kolos, ale vojenska backora!
USA s EU v pripade potreby vojensky prakticky nemuze pocitat.
Nemyslim pro nejaka vojenska dobrodruzstvi a-la Irak, ale pro potencialni skutecne stretnuti velmoci.
Zda se absurdni ? Mozna .
Pokud se ovsem vezme v uvahu ekonomicka situace USA, tak to tak absurdni uz neni.

Jak ve starych historkach - kdyz kral nemohl uzivit svuj lid, tak sel do valky!
USA jsou ekonomicky na kolenou, s malou nadeji na rychle reseni, ale vojensky jsou stale cislo 1 ! ZATIM !!!
Radeji to nechci ani dal rozvadet!
Ze bude Iran napaden ? Pokud se nenajde jiny vhodnejsi "projekt", tak verim, ze Ahmadinezad a vsichni Ajatolahove uz maji vydolovane pekne hluboke bunkry. Budou je potrebovat.
Dalsi mozna "rozbuska"? Taiwan!
Cina bude mit plne ruce Olympiady...

Radeji se divam z okna, je docela hezky jarni podvecer a tak pujdem s manzelkou na maly spacir se trochu provetrat.
19. 04. 2008 | 22:39

skralup napsal(a):

Po dnešním článku jsem si přečetl všechny paní Brixí a líbí se mi. /články taky/ Mírně provokativní,racionální, chytré. Takových tady moc není.
19. 04. 2008 | 23:23

Karel Mueller napsal(a):

Pane VK,
EU je skutečně vojenská bačkora, ani ne tak výzbrojí (to by se dalo alespoň částečně dohnat), jako spíš mentalitou. Jaksi se předpokládalo, že v globální vesnici povládnou USA a také ji vojensky "přikryjí" a tak se o obranu nikdo nestaral (alespoň ne u nás).
S ekonomikou USA asi máte bohužel pravdu. Dolar stále padá a konec se nevidí. V porovnání s korunou je už na třetině proti stavu před 8 lety. Nemohu sledovat vývoj v USA a tak nevím, jak si tam kdo ozdravění ekonomiky a financí představuje. Ale pokud se počítá s válkou s Íránem ... tak to nemusí dopadnout dobře. Mluvili jsme o tom mnohokrát a sotva k tomu mohu ještě něco dodat, jen se modlím, aby USA nepoužily atomky. To by byl opravdu začátek nešeho konce, jak jsem psal minule.
Občas čítám rozhovory s některými Američany. A oni jsou opravdu přesvědčeni o své absolutní vojenské dominanci a odtud je jen krok k přesvědčení o neporazitelnosti. Alespoň z nich mám ten dojem. A to mě nejvíc děsí, svět je příliš křehký a jak rád píši, dobře míření údery na neuralgická centra mohou způsobit kolaps státu i s relativně minimální námahou. I bez použití jaderných arsenálů.
Samozřejmě, jsme jen pozorovatelé, kteří nemohou nic ovlivnit. Bohužel ne nezůčastnění pozorovatelé.
A tak přeji hezký sobotní večer.
19. 04. 2008 | 23:47

Alois napsal(a):

Jak jsem již předpovídal před třiceti roky, když Teng přijel do USA nadiktovat svůj plán mohutného růstu Číny,že Čína bude nejen ekonomickou jedničkou světa, ale bude i pořadatelem OH,které dokonce předčí i ty moskevské, potvrzuje mou předvídavost.Vše se potvrdilo do puntíku.Již jsem o tom psal nesčíslněkrát a moji spoluobčané to mohou potvrdit.ČLR je dnes pro všechny utlačované i nespokojené z dnešní světovou situací, nadějí a nebojím se to říci takovým novým Sovětským Svazem.ČLR formuje kolem sebe frontu zemí jimž patří nejen dnešek, ale i zítřek.Namátkou budu jmenovat lidové vlády Iránu nebo Venezuely či mohutného Ruska.Jen podobné země dokáží nastolit nové pořádky a ulice plné usměvavých lidí jako v Šanghaji nebo Něvském prospektu.USA,jak zde slovy N.S.Chruščova mnozí postřehli,jsou na kolenou a je to konečná fáze v šedesátiletém sestupu.No není hned na tom světě tak nějak lépe s nadějí že s pomocí nových světových sil odstraníme i naše současné krize a nedostatky, na které si dnes tak trpce dnes a denně naříkají čtenáři bloků.Proto volám, hlavu vzhůru a dejme najevo své nadšení i s OH.A mávátka sebou jako dnes v Brdech.
20. 04. 2008 | 00:28

J. napsal(a):

Ve zprávě hodnotící komise Mezinárodního olympijského výboru z 3.4. stojí, že vláda slíbila, že "nebudou žádná omezení zpravodajství médií a pohyb novinářů až do doby i v průběhu olympiády". Vicepresident čínského výboru vyjednávajíího kandidaturu Liu Jingmin řekl v dubnu 2001: "Tím, že dovolíte Pekingu uspořádat hry, pomůžete i rozvoji lidských práv". Wang Wei, generální tajemník výboru, to potvrdil poté, co čínská kandidatura vyhrála: “Poskytneme médiím plnou svobodu zpravodajství, když přijdou do Číny". “Jsme přesvědčeni, že hry v Číně nepomohou jen naší ekonomice, ale všem sociálním oblastem, včetně vzdělání, zdraví, a lidským právům".

Čína zamezuje svobodnému zpravodajství z Tibetu, mj. i o protestech proti pořádaní olympiády. Zahraniční korespondenti tam nejsou pouštěni, čínští nezávislí novináři jsou zatýkáni.

To jenom pro pořádek k těm slibům. Určitě neslibovali jen čistý vzduch.
20. 04. 2008 | 00:31

slayer napsal(a):

No, dneska jste se moc nevycajchnovala.. Jinak souhlas s J.
20. 04. 2008 | 00:58

Okurka napsal(a):

Zdravím pane Muellere,
na úvod přiznávámm, že Vaše úvaha mi svou logikou vzala dech.

Mám jen jednu poznámku. Dejme tomu, že volby v USA vyhraje jestřáb McCain, do Íránu se pustí a Rusko (soudě dle proslovů McCaina, jež si utahoval i z Bushe za přátelství s Putinem) zkusí alespoň izolovat. Opravdu myslíte, že na podobném vývoji může Kreml (byť bude hrát sebelépe) vydělat? Zůstane-li i v budoucnu mezi Ruskem a zbytkem Evropy klín, co pak bude bránit 9x početnějším a stále hladovějším Číňanům, aby medvěda ještě pevněji sevřeli?

Na řídce osídlenou Sibiř (o bohatství severního pólu nemluvě) má dnes chuť kde kdo.

J.: To jenom pro pořádek k těm slibům. Určitě neslibovali jen čistý vzduch.

OKURKA: A ty nám teď povíš, že jsi OPRAVDU těm "předvolebním" slibům věřil. Že si Číňané OPRAVDU narychlo uspořádají svůj rok 89 a nejlépe před olympiádou začnou privatizovat, aby dohnali západ se vším všady. Na Rusa by jsi samozřejmě štěkal stejně byť si transformací už prošel. Ideologie je ve světě politiky ošklivá věc.

RUMCAJS: Tak to je fakt síla.Nejmenovala jste se za svobodna Švorcová?

OKURKA: "USA! USA! USA!"
20. 04. 2008 | 01:19

Okurka napsal(a):

ALOIS: Jen podobné země dokáží nastolit nové pořádky a ulice plné usměvavých lidí jako v Šanghaji nebo Něvském prospektu.USA,jak zde slovy N.S.Chruščova mnozí postřehli,jsou na kolenou a je to konečná fáze v šedesátiletém sestupu.No není hned na tom světě tak nějak lépe s nadějí že s pomocí nových světových sil odstraníme i naše současné krize a nedostatky, na které si dnes tak trpce dnes a denně naříkají čtenáři bloků.

OKURKA: Jestli se jedná o ironii, tak hluboce smekám. Lépe bych to nenapsal. Reakci berte jako relevantní pokud o vtip nešlo.

Vybírat dle mého názoru tým jen kvůli tomu jak si stojí proti Vašemu nejméně oblíbenému ansáblu (USA), je mírně řečeno naivní.

Měli jsme už dostatek příležitostí si udělat obrázek o tom, že za Evropany Američané, Číňané ani Indové NEKOPOU. Nekopou za nikoho kromě sebe samotných.

Netuším, proč mám jako Čech fandit mávátkem představě té "jedinné správné" globalizace podle Číňana nebo Američana.
20. 04. 2008 | 01:35

J. napsal(a):

Ad OKURKA:

Samozřejmě jsem těm slibům nevěřil. Ani těm o čistém vzduchu. Ale nejsa členem olympijského výboru, nerozhodoval jsem o uspořádání her v Číně. Poznámce s Ruskem nerozumím.
20. 04. 2008 | 02:19

Okurka napsal(a):

J.: Poznámce s Ruskem nerozumím.

OKURKA: V tom případě se omlouvám. Mylně jsem se domníval, že pán patří k lidem, kteří si dělí svět na "pruhované a vhvězdnaté" a ty ostatní (tak jako dříve jejich svazáčtí předchůdce dělili svět na ty se srpem a kladivem a ostatní). Pokud tomu tak není - ještě jednou se omlouvám.
20. 04. 2008 | 04:07

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

nedá mi to, abych se nepodělil o úvahu, která mi od včerejška vrtá hlavu.

Chápu (ale možná špatně) text paní Brixi především jako polemickou otázku: V čem byla Čína lepší před sedmi lety, kdy se o olympiádě rozhodovalo? (připomínám, že v roce 1996 Čína zahájila kampaně Tvrdý úder, Vlastenecká převýchova a Duchovní civilizace, všechny s cílem, aby Tibeťané, především mniši a mnišky, popřeli svou oddanost dalajlamovi).

V roce 1998 bylo v Tibetu vězněno z politických důvodů kolem 1000 lidí včetně několika žen http://www.tibinfo.cz/clane...

V čem se od té doby Čína změnila? Pokud demokratický svět neprotestoval proti udělení pořadatelství v roce 2001, není to dnes tak trochu "s křížkem po funuse"? Slova o pokrytectví se mi stále vkrádají do klávesnice ne a ne je zahnat.

Libor Stejskal
20. 04. 2008 | 09:19

prirodovedec napsal(a):

Okurka: Dekuji za zajimavy clanek o historii Tibetu.
20. 04. 2008 | 11:34

J. napsal(a):

Ad Stejskal: Ale právě že demokraté v roce 2001 protestovali. Marně. Dneska protestují také. Také marně.
20. 04. 2008 | 11:45

Karel Mueller napsal(a):

Zdravím také pane Okurka,
pokud jde o sevření medvěda: Lekce na Usuri od "papírového tygra" byla taková, že se Rusové nemají čeho bát: Počet vodíkovek je dostačující a Číňané napěchováni na relativně malém prostoru. Putin však musí otočit křivku natality a idustrializovat sibiřská hlavní centra. Jinak čínské Sibiři nezabrání. Je nutné říct, že se snaží seč může.
Jestli na tom Rusové mohou vydělat? Mohou, ale záleží na tom, co si mohou dovolit hrát, tj. jak je jejich jaderný arsenál velký. Jestli stále mohou ještě zničit svět.
Bude záležet na průběhu té války, na tom, jak bude reagovat muslimský svět a nakonec i oni Číňani.
Tyto faktory budou určovat ruskou hru, tady nechci hádat.
20. 04. 2008 | 13:06

b. napsal(a):

No jestli je pravda, že v Nepálu se bude po demonstrantech moct i střílet, tak to už skutečně nemá s olympijskými myšlenkami nic společného.

Neprotestují přece politici. Protestuje veřejnost. Veřejnost před lety olympiádu Číně nepřidělila - nelze proto říct, že by současné protesty byly pokrytecké
20. 04. 2008 | 13:11

VK-Can. napsal(a):

Preji hezkou nedeli, ci spise jeji zbytek pane Mueller.
Napsal jste na zaver tyto dve vety:
"Samozřejmě, jsme jen pozorovatelé, kteří nemohou nic ovlivnit. Bohužel ne nezůčastnění pozorovatelé."
Jsem rad, ze jste trefil hrebik na hlavicku !
Kratce a jasne jste vystihl, ze neni zcela ztrata casu, kterou venujem zdejsim debatam, kdyz mnoho z nas zdejsich ucastniku, kazdy prinese nejaky ten detail, fakt ci zkusenost a z toho si potom vsichni muzeme vytvorit aspon nejakou predstavu veci minulych i pristich.

Je sice pravda, ze nekdy je lepe nevedet co prijde, ale ve vetsine pro normalniho cloveka je zcela prirozene chtit vedet co je za dalsi zatackou, za nejblizsim rohem a na co se ma zitra pripravit.
Casto zde probirame stejne udalosti a spekulujem o stejnych moznostech.
Jsou ale skutecne stejne ? Zamyslel jsem se nad touto uvahou a dosel jsem k zaveru, ze temer pokazde vyjde na povrch sice jen nejaky maly, nicmene casto velmi dulezity detail, uvaha, napad nebo fakt, ktery otvira mnoho novych variaci mozneho vyvoje.

Mozna pisi tyto radky hlavne pro sebe, ale mozna se mnou souhlasite, ze i kdyz zdanlive piseme to same, vzdy a zde tedy mluvim sam za sebe, to prectu peclive az do konce a temer vzdy tam najdu neco noveho k zamysleni.
No a ted, kdyz jsem sam sobe ospravedlnil sve zabirani zdejsiho prostoru, tak trochu k nametu.

USA se dostaly na pedestal se vsim vsudy, co k tomu patri. Prestiz i odpovednost. Bohuzel ani s jednim si nevedely rady!
Usnuly na vavrinech a Rusko i Cina jim s tim podstavcem poradne tresou!
Casto se zde zabyvame tim, co se stane, ci jaky bude vyvoj v Rusku a Cine.
Ve skutecnosti si oba tyto staty velice systematicky vytvari a rozsiruji sve posice. Pokud nebudou donuceny k agresivni akci, tak verim, ze ani jedna z techto zemi zadne nepodnikne.
Zde je to, co povazuji za klicove.
Kdo je muze prinutit k agresivni akci?
Nikoliv muslimove, ale USA !
Tedy to, co se bude vyvijet v USA je to klicove pro svet !
To, co se bude vyvijet v Rusku a Cine bude jen reakce na vyvoj v USA !
Co je momentalne aktualni v USA ? Samozrejme presidentske volby, ale take to, ze soucasne administrative zbyva jeste dlouhych 8 mesicu!
Mnoho se v te dobe muze jeste odehrat!
Mnoho z vladnoucich mocnych v USA, kteri se za poslednich 7 let namlsali se nebudou chtit vladnouci posice USA ve svete vzdat !
20. 04. 2008 | 16:08

vlk napsal(a):

Snad poprvé jsemtady narazil na blog, ke kterému nejsem schopen zaujmout stanovisko.
Z důvodů, které už přede mnou vyjádřil pan Stejskal....
Pokrytectví a nic než pokrytectví.
Ti, kteří o přidělení olympiády rozhodovali,museli vědět, že pokud se jí zůčastní, půjdou nejspíš také ponáměstí Tien an men.... A nevadilo jim to.

Titíž dnes , resp. řada z nich říká, že na olympiádu nepojede. Nikoliv proto, abyse vyhnuli náměstí Tien an men...

A osobně soudím, že kdyby nebyla olympiáda, vypořádala by se Čína s e současnými tibetskými problémy asi rychleji a mnohem radikálněji.
A znovu otázka- je to dobře nebo špatně?

Co je ovšem nesporné -Čína je dnes úplně jinou zemí, než byla v době přidělování olympiády.
A kladu si otázku delší a možná vůbec nejdůležitější- kde bude Čína a jaká bud e Čína za dalších osum let?Bude ještě možné dělat vůbec něco proti její vůli?
O tom ale byl vůbec první zdejší blog paní Brixi. Kde mám osobní dojem, že nechala dost nezodpovězených otázek.
20. 04. 2008 | 16:41

VK-Can. napsal(a):

Zdravim vlku.
Tve otazky jako vzdy jdou k jadru "veci".
Nechci zdrzovat detaily. Vim a znam o Cine dost, bohuzel nekolik let starych znalosti, ktere pri rychlosti vyvoje v Cine jsou cele generace! Jen malokdo muze rici, ze Cinu zna!
Z toho mala co vim, bych si dovolil, aspon castecne, odpovedet na Tvoji otazku.
Nebude dlouho trvat a svet pozna, ze je nase (svetove) pozehnani, ze v Cine vladne urcity druh komunismu !!
To ctes od cloveka, ktery ztratil komunismu hodne!
Cina vi, ze ma pred sebou kolosalni problemy, ktere bude muset prekonat ! Jen pomoci komunistickeho systemu !
Bushova "demokracie" ?! Vyvolava jen mnoho trapnych usmevu tech, kteru aspon trochu vedi o Cine!
Mnoho mocnych v USA na to dost "sazelo"!!
Bohuzel mnoho z nich o Cine vedi tragicky malo!
Nicmene vyvoj v Cine v TETO dobe je na druhem miste. Aspon, co ja si myslim.
20. 04. 2008 | 17:21

Kingkong napsal(a):

Ono jde spíš o to, že já jsem o přidělení olympijských her Číně rozhodovat nemohl - ani formou volebního hlasu, ani třeba referenda, ani nijak jinak.

Vztekají-li se odpůrci radaru na "ty nahoře", že nedostali možnost o něm rozhodnout (volby, referendum), vztekám se já na "ty nahoře" kvůli olympiádě.

A rozhodně jenom proto, že to Číně před lety přiklepli, nebudu s olympiádou v Číně souhlasit. Ovšem když si vezmu tričko "Free Tibet", jsem pro spoustu lidí ten pokrytec já...

A jinak, ta Čína byla před 7 lety
v otázce lidských práv a třeba ekologie úplně stejně bídná jako je teď. A že bych v tomhle ohledu čekal nějaké zlepšení do budoucna, to se říct nedá.

Když na ně světové společenství netlačí a ještě jim svěří olympiádu, nevím, proč by Čína měla něco měnit...
20. 04. 2008 | 18:21

vlk napsal(a):

Zdravím k javorovým listům.
Víš Kana´dane,pro Karla Muellerajsi snad největším ze zdejších diskutérů.
Začínám sdílet jeho názor. Velikost je totiž schopnost respektovat poznání. Nikoliv dogmata. A odlišit poznání od konjukturalismu.

Já klidně přiznám, že o Číně nevímnic. Jen to, co je v novinách a tak.. Málo na utvoření názoru.
Není mi jedno, že někde někoho převálcují tanky. Není mi ale také jedno když si uvědomím, že transformace po česku by mohla proběhnout v zemi s 1,5 miliqardou obyvatel a atomovými zbraněmi. Není mi ovšem ani jedno, co ta nastupující supervelmoc udělá se zbytkem světa. A když uvážím, že má stejný nedostatek surovin a nejspíš ji čekají stejná obchodní omezení jako Japonsko před 2sv. válkou...
No napadá mne hodně věcí. A odpovědi ,které mnenapadají se mi nelíbí ani trochu..

Řekl bych, že paní brixi sem tentokráte dala dokonalou Rubikovu kostku. Ale kdo ji slušně složí?
20. 04. 2008 | 18:48

VK-Can. napsal(a):

Diky za pozdrav vlku.
S panem K. Muellerem debatujem uz velmi dlouho a kazda nase debata pro mne byla zajimava. Je to clovek, ktery pri sve skromnosti ma mnoho co nabidnout a ja rad prijimam to, co nabizi. Jeho uvahy, postrehy a nazory. Stejne tak jako Tve, Pepa Repa, bigjirka, Tupelo, prirodovedec, Ivan Hochmann a mnoho dalsich, nemluve o autorech blogu a panu Stejskalovi, kteri nam vlastne davaji moznost a inspiraci k debate.

Vlku, Cina ani snad neni Rubikova kostka, protoze ta ma dane moznosti i kdyz je jich mnoho, ale maji sve hranice. Cina je vyvoj, ktery zatim nema hranic!
To je na tom to strasidelne! Stejne jako Tobe, se mne ty mozne odpovedi na potencialni vyvoj vubec nelibi!
Stejne jako Ty jen mohu doufat a nekdy si dovolit spekulovat. S vedomim, ze to je jen uboha spekulace. Kolikrat v zivote jsme meli jen moznost spekulovat, protoze vyvoj byl mimo nas vliv?! Ale mame mozek a ten nam neda pokoj!
20. 04. 2008 | 19:45

vlk napsal(a):

VK-CAN

no občas si myslím, že by bez mozku bylo lépe....Žilo by se snáz. A to žijem v opravdu požehnané době historie lidstva!
ANo, s Rubikovou kostkou jsem to zjednodušil. Leč je zřejmé, co jsem chtěl sdělit.
20. 04. 2008 | 19:52

Tupelo napsal(a):

Vytecny clanek, vytecne prispevky, asi jiz neprinesu nic noveho, ale zkusim se osmelit. Muj nazor je ze se Cina zmenila. V nekterych rysech (infrastruktura, podnikani, sluzby) je muj nazor, ze docela dost, v jinych aspektech (lidska prava, zahr. politika) asi mene. S tim jak stoupa jeji vliv se da ocekavat ze se budou menit i vnejsi tlaky jimz bude vystavena - nektere budou pro cinske politiky nezname, svet bude ocekavat od supervelmoci chovani supervelmoci. Odtud budou pramenit dalsi zmeny Ciny, ovsem jakym smerem vubec netusim. Hlad po surovinach bude silny - na druhou stranu si cinsti politici jiste uvedomuji vojenske moznosti Ruska coby vlastnika Sibire a vi ze tu valku by vyhrat nemohli. Treba jim bude vyhovovat vzajewmny obchod, penez maji dost (kdovijak bude probihat prohlubujici se spolupravece v ramci SOS) a mezitim mohou investovat i do vedy tak, aby se pokud mozno co nejdriv vymanili ze zavislosti. Driv nebo pozdeji to ceka kazdy stat.

Jen mala poznamka na okraj, vetsina cinskych znamych me kamaradky, kteri ziji v Evrope, chce jiz zanedlouho odjet domu do Ciny (kvuli olympiade). Nechci zobecnovat, celkovy pomer neznam, ale mimodek to naznacuje ze Cina (aspon ve mestech) uz patrne nebude spatnym mistem k zivotu.

Osobne netusim jestli je v Cine komunismus ci kapitalismus, nejspis komunisticky kapitalismus :), ale zda se ze tak jak tam neni uplna svoboda politicka, tak tam neni uplna svoboda ekonomicka. Jeste ze cinsti soudruzi necetli neolibaralni poucky, noci by travili premyslenim nad tim co udelali spatne, kdyz se pred jejich budouci ekonomickou silou trese pulka sveta uz ted. :)))
20. 04. 2008 | 21:47

VK-Can. napsal(a):

Vlku, nevim, kde jsem prisel na to, ze si tykame.
Doufam ve Vasi shovivavost k teto nepozornosti, kterou se ani nebudu snazit vysvetlit.
Jen se mohu omluvit.

Ano, bez mozku by se nam zilo snáze a hůře zaroven.
Hůře, protoze by jsme museli čekat, az větší zvirata skonci hostinu a snáze, protože by nám nevadil ten cholesterol, ktery bychom konsumovali.
Jiste, je zcela zrejme, co jste chtel sdelit. Vzdycky bylo. Jedna z vasich silnych stranek.
20. 04. 2008 | 21:57

vlk napsal(a):

VK Can
aproč? Co je na tom špatně, To je jedna ze zvláštností tohohle fora. Vykání. Jinak na většině ostatních českých, je to v poloze Ty.
Tak copak kdybychom u toho zůstali?

No akdyž někdo pošle repliku na mojí adresu s uvozením pane vlku, tak to už jsme fakt celý hin...

No jinak, já si vůbec nejsem jist,jestli náhodou naši schopnost svobodně myslet a nalyzovat hrubě nepřeceňujeme..
Jinak bychom otiž sotva nemohli zas a znova nalétnout stejným politickým podvodníkům a stejným trikům. V bláhové naději, že tentoktrát.. tentokrát ,že už to vyjde. A oni se nám vysmějí deset vteřin po tom, co se zavřou volební lokály.
Jsme totiž odkázáni na informace. Zprostředkované medii. Jak jsou kvalitní. Kolik jich dokážeme a chceme absorbovat? Vyhodnotit? Udělat si z nich závěr. Za tím závěrem stát. Přijeho obhajobě riskovat. Často všechno? Jsme tohoschopni? A v dostatečné míře?Za sebe odpovídám -a ke své hanbě- sotva.
20. 04. 2008 | 22:15

VK-Can. napsal(a):

Rad prijimam nabidku k tykani. Takze jsem Vékan.
Jinak k zaverecne odpovedi, kterou davas na vsechny otazky se mohu jedine pripojit s tim, ze zde aspon nekdy to clovek trefi.
My zde v Kanade mame aspon tu utechu, ze vzdy pred volbami musi vazeni politici skutecne pred nas predstoupit a uchazet se o nas hlas. Osobne.
Ver, ze nekdy dostavaji otazky "site na miru" a musi odpovedet, jinak ma skutecne "po farnosti". A nepomuze mu ani pan predseda vlady, protoze ten je na tom stejne!
Jedinou vyhodu, kterou ma pan predseda vlady je ta, ze vetsinou se mu podari "vyfedrovat" trochu vic penez z rozpoctu do sveho obvodu, nez řadovy poslanec.
Neodpovi uspokojive a do parlamentu muze jen na divackou galerii!
Zdravim, jdu se divat na zpravy.
20. 04. 2008 | 23:12

j86 napsal(a):

Dobrý den,

myslím, že za vším je především business, a pak nikdo nemůže očekávat od takové země jako je právě Čína, že se změní "k lepšímu" - rozuměj lepšímu demokratickému - během třeba jednoho desetiletí. Čína jako taková bude potřebovat na změnu k "lepšímu" několik desetiletí, ne-li víc. Česká republika se také mění k obrazu západních a vyspělých zemí jen pomalu. Dejme JÍ šanci, i přes ten Tibet apod.

Nebudu psát dál - dlouhé komentáře stejně nikdo nečte :O)
20. 04. 2008 | 23:38

Karel Mueller napsal(a):

VK Can., vlk:
Zdravím Vás pánové ještě před popřáním dobré noci.
Pane VK, zmíním se jen o Vaší poznámce k USA. Jejich přesvědčení o své výlučnosti dovedu pochopit, připadali si jako vítězové studené války (mylně - Rusům vodíkovky zůstaly), stále mají technologickou převahu a vydávají nesrovnatelně nejvíce na zbrojení. Ale to nestačí - jaderné zbraně mají vlastnost "nasycení", od jisté chvíle můžete zničit svět a další už nepotřebujete. A majitele takového arsenálu můžete sotva k něčemu nutit, zejména když má palec na nerostném bohatství. Tedy alespoň jednu zemi není možné ovládnout. Je zásadní rozdíl být vůdčí světovou silou nebo vládnout světu. To první mohli Američané snadno udržet. K tomu by ale museli změnit styl. Tj. uznat, že světovláda je pro jednoho příliš velký koláč a koncepce multi-kulti globální vesnice zkrachovala. Neznám poměry v USA, takže nevím, které názory nakonec vyhrají.

Vlku, máš pravdu v tom, že mé výměny s panem VK jsou "nadstandartní". Z více důvodů, last but not least je, že jsme naladěni na velmi podobné vlně.

Pokud jde o tykání a vykání: Pokud si s někým začneš hned tykat aniž ho z debat znáš, tak k sobě příliš úcty asi nemáte. Můžete si vykat a používat křestních jmen - v anglosaském světě běžné. Znamená to, že se vcelku respektujete.
Pokud si s někým léta se vší úctou vyměňuješ názory a stále si říkáte pane ... tak k sobě máte vztah běžný mezi šlechtici :-).
21. 04. 2008 | 01:40

prirodovedec napsal(a):

Diky za blog a diskusi (VK-Can, Karel Muller, Okurka, Stejskal, Kingkong, vlk, Tupelo), netreba neco dodat.
21. 04. 2008 | 02:01

Sab. napsal(a):

Moje připomínka k Číně:
http://www.animalrights.web...
21. 04. 2008 | 08:12

majolenka@volny.cz napsal(a):

nevím co Čína naslibovala a nyní nesplnila. Mě ale takto položená otázka vážně nezajímá. Měli snad lidé, kteří nesouhlasí s vývojem čínské politiky v Tibetu nějakou šanci ovlivnit možnost konání OH právě v Číně, MOŽNÁ ANO, ALE OSOBNĚ NEVÍM JAK ;-((. Je přeci logické, že nejvíce pozornosti at už v dobrém či špatném slova smyslu bude věnováno právě v době příprav a konání. Svět v roce 2001 nebyl stejný jako dnes, od té doby nastalo plno významných (i špatných i dobrých)událostí, které zahýbaly mnoha zeměmi (teror. útoky, lokální války), musel se tedy zákonitě změnit i postoj lidí a samozřejmě politické scény. At tak či onak, nezávisle na tom co si kdo myslí, pokud se Tibet nebude bránit ted, kdy je Čína svým způsobem "zranitelná" co se týče možnosti tlaku okolního světa, tak kdy jindy se má bránit????? Až OH zkončí, a průměrný Pepík si bude myslet že Tibet je nová hudební skupina?????
21. 04. 2008 | 11:23

Tupelo napsal(a):

Majolenko, souhlasim s Vami v tom ze Tibet by mel dostat sanci zvolit si svoji cestu. Pokud by jeho obyvatele chteli uplnou samostatnost nic proti. Ovsem i Dalajlama hovori spise o autonomii, nabozenske a kulturni nezavislosti. Nicmene, jeho obyvatele by meli mit pravo si svou cestu zvolit sami. Obyvatele? Ano, ale zde je mensi problem v cinske imigracni politice, neznam soucasne pomery mezi puvodnim a nove prichozim obyvatelstvem. Asi by slo osetrit nejakym algoritmem, ze hlasovani by so mohl zucastnit jen ten puvodni obyvatel.

Ovsem v prakticke strance nevidim moc sanci na mosnost osamostatneni. Nevidim vubec realne ze by Cina vzala zpet cinske obyvatele, ktere tam puvodne zacala navazet. Ze by hodila za hlavu investice, ktere bezesporu do Tibetu vlozila. Nejsme si jist kde maji atomove strelnice, mozna v Tibetu. Mozna si tyto zalezitosti uvedomuje i Dalajlama a proto nelpi na uplne samostatnosti.

A s cim nesouhlasim je to ze nyni ma svet (a Tibetane) sanci vystoupit proti oslabene Cine. Tato sance by byla, dle me, pouze za predpokladu ze by se nejvyznamnejsi ekonomicti partneri Ciny (USA, Rusko, EU) rozhodly, jako jeden muz, k bojkotu Ciny a ze by tento bojkot trval dele. Nemyslim si ze to je realne. Musim opakovat svou tezi, ze vice liberalni ekonomicky model Zapadu nasel zrejme silnejsiho protivnika v koordinovem modelu cinskem.

Co se tyce bojkotu olympiady, zaizla ho Moskva, zazilo ho L.A. a nic se nestalo. Akorat trocha propagandy z obou stran. A to tehdy Vychod - Zapad nemel asi takove ekonomicke vazby jako soucasny napr. Zapad x Cina. Nicmene souhlasim ze olympiada je dobra prilezitost na to, upozornit na problemy Tibetu, ovsem co dal?
21. 04. 2008 | 11:55

serafX napsal(a):

Problém je také v tom, že Dalailamova podpora autonomie vychází ze smluv s Čínskou repoblikou na Taiwanu a mezi ČLR a Tibetem žádná smlouva o autonomii neexistuje i přes prohlášení Pekingu, že Tibetské události jsou vnitřní záležitostí Číny.
21. 04. 2008 | 13:23

Pepa Řepa napsal(a):

Majolenka
napsala.
Až OH zkončí, a průměrný Pepík si bude myslet že Tibet je nová hudební skupina?????

A ona není? Pepa

To Karel Mueller
debata je to poučná.Jen se mi zdá spekulace okolo nějakého zásahu v Iránu, v době okolo OH, příliš odvážná.Pokud ovšem nevypadne basketbalový Dream Team s Iránem nebo Iránec nevyhraje oba sprinty.

Tupelo napsal:

Nicmene, jeho obyvatele by meli mit pravo si svou cestu zvolit sami. Obyvatele? Ano, ale zde je mensi problem v cinske imigracni politice, neznam soucasne pomery mezi puvodnim a nove prichozim obyvatelstvem. Asi by slo
osetrit nejakym algoritmem, ze hlasovani by so mohl zucastnit jen ten puvodni obyvatel.

Krásná slova. Připomenu vám je až půjde třeba o nějaké hlasování v rámci EU.

Je krásné, že jiný metr na původní obyvatele a "příchozí" platí v Tibetu, a jiný v Evropě.Jiný v Kosovu a jiný v Abcházii (Kosovo není váš případ).

A já podprůměrný Pepík, Řepa obecná, jsem si myslel, že se měří stejným metrem na celém světě.Globalizovaný metr zřejmě měří na různých místech planety odlišně.V tom je jeho kouzlo.
Asi se také jedná i o speciální tibetský algoritmus, platný pouze na území Tibetu. Přiznávám, že o matematice nemám ani páru.
21. 04. 2008 | 13:57

vlk napsal(a):

VK Can, Karel Mueller

já myslím, že máme mezi sebou celekm jasno.
Zeptám se do Kanady - máš pocuit, že "svým" kanadským zastupičům, tedy politikům, můžeš věřit alespoň pozdravení? Za sebe říkám, že v ČR pro mne nikdo takovou autoritou není.
Pokud odpovíš kaldně,budu aspoň vědět, že někde existuje to, co bych rád měl u nás doma.

Pro Karla Muellera. Abys mohl vládnout světu , potřebuješ mimo jiné i dostatek odhodlaných jedinců jít pro ideu svého státu až na kraj svých možností a případně na smrt. A tohle je v každém příípadě slabina všech západních států. Ameriku nevyjímaje. nejsme ochotni pro své ideály podstoupit nejen osobní riziko, ale dokonce ani určité oběti a nepohodlí. Viz profesionalizace armád, nízké vojenské rpzočty a podobně. Válku? Když tak z obýváku, pěkně v televizi a na dálku . Jako humanitární bombardování Jugoslávie. Jakmile je to na krev, a déle než měsíc, končíme.
Ani východ a zejména ne hladový jih tyhle zábrany nemají.
Jak ubráníme své hodnoty?
21. 04. 2008 | 14:03

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý den, pane VK
já jenom žasnu, co ten Obama dokáže.

Stačí si přečíst poslední odstavec.
Abych se přiznal, nevidím příliš velký rozdíl mezi American Idol a volbou prezidenta USA.

http://aktualne.centrum.cz/...
21. 04. 2008 | 14:12

VK-Can. napsal(a):

Pro vlka.
Ptas se na pravdomluvnost nasich "zastupicu". Celkem se jim da verit, protoze VSE je verejnym zaznamem!
Jsou pod drobnohledem medii a projde jim jen velmi malo.
Pokud zde byly ty afery, tak to bylo rozdelovani statnich penez firmam, ktere potom ty penize, nebo presne receno jejich cast, zase daly zpatky politicke strane jako finacni podpora.
Osobni obohaceni je temer nemozne. Brzo by to nekde prasklo !
Samozrejme to neni idealni a bezchybne, ale celkem dost spolehlive fungujici.
Budu ted nekolik hodin vzdalen.
21. 04. 2008 | 14:21

Tupelo napsal(a):

@Pepa Repa: klidne se casem pripomente, pripojte vsak prosim link na tuto stranku, at zase nediskutujem o necem co jsem nenapsal, diky...
21. 04. 2008 | 14:24

vodník Kebule napsal(a):

Dobrý den.
Opět (již podruhé) musím konstatovat, že jsem se v předchozích komentářích k vašim příspěvkům (a bohužel i životopisu unáhlil). Je vidět, že na svět koukáte pěkně zvenku a ne mlhou mediálního obrazu. Navíc máte i dost síly na to, abyste tento svůj pohled a názory veřejně prezentovala. Gratuluji. A jsem rád, že už je to u nás možné. Nakonec bych chtěl jen konstatovat, že bohužel už dlouho je skutečně naší hloupou módou připojovat se k jakémukoli dost velkému (= skýtajícímu přiměřenou osobní bezpečnost a zejména anonymitu)davu. Hodně mě vždy vyděsí dav ovcí bez vlastního mozku, do bezvědomí přecpaný slátaninami novinářských rychlokvašek, který bezhlavě dupe po všem, co se z trpasličí perspektivy svého intelektu nedokáže ani pokusit pochopit.
21. 04. 2008 | 15:48

prirodovedec napsal(a):

vlk: "Ani východ a zejména ne hladový jih tyhle zábrany nemají.
Jak ubráníme své hodnoty?"

Par stoleti to resila byzantska rise tim, ze uplatila, nakoupila a rozlozila najezdniky. Do "benatske krizove vypravy" jim to celkem slo. Nebylo to sice nic co je dnes oslavovane, ale i Attila "zatocil jinam".

Mozna jsou nejake paralely? :)
21. 04. 2008 | 17:45

VK-Can. napsal(a):

Zdravim Pepo Repo
Prirovnani American Idol a presidentske volby na stejnou uroven, co do "davove psychozy" se tyce, je bohuzel pravdive.
Musim ovsem dodat, ze jedině diky silnemu vlivu Obami.
Za normalnich okolnosti by American Idol pobil hravě presidentske volby co se sledovanosti a divackeho "zahrnuti" týče!

Bohuzel, je to zde tradice, ze volby presidenta medialne dostavaji stejne pokryti jako treba zminena show a nebo spickovy hockejovy nebo baseballový zapas.

Parlamentni ci senatni volby nedostanou casto ani takove medialni kryti, jako spickové sportovni udalosti!
Pro novinare a televizni producenty je to business!
Ukazuje se a pise se hlavne to, co proda reklamu.

Ani nema cenu se nad tim nijak pohorsovat, protoze tak to zde pracuje od "nepameti".
Prumerny American vzdy potrebuje velky šok, aby se probudil ze zajete politicke letargie.
Zase ovsem kdyz se probudi, tak par politiku se rozlouci s pohodlnymi sedadly v kongresu i senatu.

Americka verejnost jen pomalu vstrebava soucasne skutecně drasticke zmeny na svetove scene.
Nutno brat v uvahu, ze Americane si po mnoho generaci zili pomerne pohodlny zivot a byli dost isolovani od svetovych problemu. Proto take ani necitili potrebu se o politiku prilis zajimat.
To se v soucasne dobe velice rychle meni! Uvidime vysledek.
21. 04. 2008 | 21:06

VK-Can. napsal(a):

Pro pana Muellera.
Vim, ze to neni jednoduche, protoze sam jsem s tim mel a mam casto problem tomu uverit a brat to v potaz, ale musi se brat v uvahu, ze poslednich 7 let vladne v USA skupina lidi, kteri maji uplne jine mysleni, nez jake je ve vetsine civilisovaneho sveta mimo hranice USA!
Logicke mysleni se momentalne v USA nekona!
Cekejte cokoliv jen ne logiku.

Kdo jsou soucasni vladci USA a o koho se jedna?
O nejhorsi druh smesi nenasytnych a mocichtivych sobeckych nabobů zabalenych do americke vlajky a celkem velice zdarile (az dosud) kombinujici strach a patriotismus v myslich radoveho Americana.

Pokud se podari zvolit Obamu nebo Hillary, tak je mozne, ze se to viko te žumpy otevre a potom to bude pachnout hodne daleko a hodne dlouho!
Jiste to otevreni te žumpy vsak neni!
Proc? Z obavy, aby se ta reputace USA vubec dala napravit jeste v teto generaci!
21. 04. 2008 | 21:33

Karel Mueller napsal(a):

Vlk:
Máš samozřejmě naprosto pravdu. Ale nakonec to skloňuji už léta ve všech pádech, proto mluvím o těch kartách i o paralele se starým Římem. Víš, on ten reálsocialismus tak snadno skončil v podstatě proto, že nebylo téměř nikdo, kdo by byl ochoten za něho bojovat. Psal jsem o příčinách, proč tomu tak bylo, toto byl důsledek.
Pokud jde o současnost, tak jsme příliš zhýčkaní, dekadentní a především atomizovaní na to, abychom jako celek vůbec za cokoliv bojovali. Možná to vidím příliš černě, ale mám ten pocit. Prostě tady chybí prapor a ideály, které by společnost sjednotily. Chybí zde prostě ty karty - už je mi pomalu trapné o tom pořád psát.
Pepa Řepa:
Je to spekulace, pokud je mylná, tak současná kampaň nemá žádný smysl. Tibet - to jsou Himaláje a nezičitelná základna pro jaderný arsenál, proto nikdy nebude svobodný. Ví to i dalajláma. Na čínské poměry však dosáhl takřka positivní diskriminace - pro Tibeťany neplatí např. omezení na jedno dítě. A relace mzda Tibeťan/Číňan vs. např. Čech/západoevropan? Hmm ...

Proto je naše kritika poněkud problematická, pokud bychom ji chtěli vést na etnickém základě.
21. 04. 2008 | 21:51

VK-Can. napsal(a):

Vlku, klades tuto otazku:
Jak ubranime sve hodnoty?
Vim, ze to byla otazka pro pana Muellera, ale dovolim si pridat moji uvahu, ktera je neco mezi spekulaci a odpovedi.

1 Evropa zatim nema sanci zadne hodnoty ubranit.
Mozna kdyby se tak daly ubranit referendem.
2 Jak je ubrani zbytek civ. sveta vcetne Ruska ?
Snahou zamezit a nebo aspon kontrolovat rozsirovani znalosti a hlavne moznosti vyroby ZHN !
A budeme doufat, ze se k nam brzo pripoji i Cina, protoze to bude v jejich zajmu!
Oni totiz ty hodnoty se mohou scvrknout jen na holou existenci!
Nebude to pristi rok, ale ta doba prijde.

Stale se zapomina na Afriku !!
To je budouci horda "najezdniku" slozena z mnoha milionu hladovych krku, kteri nebudou mit co ztratit!
Hladovy African vymeni pana Boha za Allaha za krajic chleba rychleji, nez se misionar staci pokrizovat!
21. 04. 2008 | 22:07

Karel Mueller napsal(a):

Pane VK,
tak k tomu nemám co dodat, to je ovšem horší, než jsem si myslel.
Že je to špatné a s logikou to bude na štíru jsem začal mít obavu po případu Monika. Psal jsem o tom víckrát, v situaci, kdy se "rozdávaly karty" se v USA řešily nesmysly. A obávám se, že to trvá dál - viz jejich hyperkorektnost, eufemismy nebo kreténismus feminismu. Věřte mi, že to nemyslím nepřátelsky, vždyť jsme na jedné lodi. Ale případ Monika stál USA ztrátu prestiže a úcty funkce presidenta USA. Ve většině světa je hlava státu polobůh a nějaká stážistka by umřela pýchou, kdyby mu jen stála za pohled ... co si asi svět myslel je nabíledni.
Nejednat logicky znamená nejednat racionálně. Vládnoucí elita může být zkorumpovaná a hrabivá, ale nesmí ztratit soudnost a onu logiku jednání.
Říkáme, že na muslimských státech je nejhorší právě ona iracionální stránka plynucí z náboženského fanatismu.
Pokud toto iracionálno v kombinaci se zkorumpovaností a hrabivostí zachvátí USA ... tak je to opravdu asi konec.
21. 04. 2008 | 22:09

Karel Mueller napsal(a):

Pane VK,
ještě bych něco dodal k Vaší odpovědi vkovi:
ZHN si většinou každý představí jako jaderné zbraně. Ale obávám, se, že BZHN je daleko nebezpečnější a záludnější.
Nejhorší je to, že gin je z lahve venku a zpět už ho nikdo nedostane: Objev genetického inženýrství směrem k možnosti vytváření mutací. Horší než objev štěpné reakce.
Protože tyto viry může s minimálními náklady vyrábět každá nemocnice. A všechny je neuhlídáme ...
21. 04. 2008 | 22:25

VK-Can. napsal(a):

Pane Mueller to je alternativa, na ktere USA pracuji uz dlouho a mohou zasadit skutecne smrtici uder a svet o tom ani nebude vedet. Muslimove to vedi !

Lze jen doufat, ze pud sebezachovy u Ajatollahu prevazi, ponevadz se domnivam, ze v jejich pripade tech 72 panen nehraje takovou roli.
Nicmene je to alternativa, ktera je skutecne hroziva !
Ani snad neni mozne realne spekulovat o moznych tragickych nasledcich.
21. 04. 2008 | 22:46

vlk napsal(a):

VK Can +Karel Mueller

Vážení přátelé ANO! Oba dva ano!
Jak Karel tak Věkan.

Když jsem tu před pár dny napsal, že je třeba ajjatolláhy dobombradovat do doby kamenné a prostě jim zabránit mít, byť i jen teoretickou možnost získat A zbraň, byl jsem řadou lidí, s nimiž normálně sdílím hodnoty, označen za barbara...což mne nijak neděsí, ale ani nětěší. Leč ten pohled na Irán vycházel z přesně stejných premis, které uvádíte vy oba.
Soudím, že zatím s našimi hodnotami máme šanci řežít. Ale ta šance nebude trvat dlouho.
Jak to řekl Gorbi? Kdo nerozumí času, toho čas potrestá?
21. 04. 2008 | 23:04

Pepa Řepa napsal(a):

Myslím, že pěti kartám Karla Muellera velmi dobře rozumím. On je agnostik, já hříšný katolík.Oba bychom si(zřejmě) přáli sekulární stát, stavějící na hodnotách židovsko-řecko-římsko- křesťanské civilizace.Jde o hodnoty (jestli jich je pět nebo víc, není podstatné), které mají společnost, zvláště evropskou, spojovat, tmelit. Bohužel, směr je opačný.Je vnucována představa, že bránit hodnoty západní civilizace je nemravné.Kdo tak učiní je xenofob.Paralela s pádem Říma není zavádějící.

Sexuální apetit ajatolláhů bych nepodceňoval. Připomínám devítiletou manželku Chomejního.

Obama mne skutečně zaujal.
Cituji:Obamovi nadšeně naslouchá i pár důchodců, kteří s sebou mají muže na vozíčku, trpícího těžkou pohybovou vadou.
"Bobby nikdy nepromluvil, teprve před čtrnácti dny poprvé řekl "Obama". A od té doby to neustále opakuje," pláče dojatá Cathryne Walshová, která před chvílí vtiskla černošskému kandidátovi hubičku. "Myslím si, že jeho projev byl fantastický."
Konec citace.

Mám artrózu.Nevím, jestli bych ještě stihl nějaký předvolební meeting pana Obamy.Jsem ochotný přijet na vozíku a po projevu odhodit berle a tančit.Obama zřejmě vše vyřeší.
Hezkou dobrou noc.
21. 04. 2008 | 23:37

VK-Can. napsal(a):

Pro Pepu Repu.
Prave, ze sexualni apetit Ajatollahu vubec nepodcenuji. Naopak spoleham na nej!
Proto pisi, ze doufam v pud sebezachovy, jinymi slovy, ze Ajatollahove daji prednost jedne panne zde na zemi nez slibenym 72 u Allaha.
Co kdyby, nedej Allah (drive Buh) se dostal k Allahovi do oddeleni pannen socialisticky planovac !
Dobrou noc i Vam.
22. 04. 2008 | 00:08

Sab. napsal(a):

22. 04. 2008 | 09:52

Pepa Řepa napsal(a):

Jeden citát pro Karla Muellera o nahlodání loayality:

Za práva (v západním slova smyslu) je třeba platit povinnostmi a volání k odpovědnosti je účinné pouze v kontextu společné loayality. Kde je nahlodána loayalita, vytrácí se i smysl pro odpovědnost. rozklad odpovědnosti přitom neprovází zmenšování nároků na práva. Právě naopak. Politický proces se stává tahanicí, v níž chce každý urvat ze svých zdrojů, kolik jen jde.

Walter K. Olson The Litigation Explosion
22. 04. 2008 | 10:11

Karel Mueller napsal(a):

Ahoj vlku,
vezměme to tedy podle variant:
- Nic se nestane, Írán bude dál podporovat Šííty, konec v Iráku v nedohlednu a jednoho dne můžeme zjistit, že má Írán atomky. K této variantě patří i to, že je Írán už má. Samozřejmě začne aspirovat na ovládnutí obchodu s naftou.
Tato varianta nedává USA spát.
- Jaderná zařízení jsou v Íránu ukryta tak hluboko pod skalou, že je běžným náletem nemůžeš vybombardovat. Musel by jsi vzít Írán hákem i s použitím oněch atomek.
Nevidím ospravedlnění onoho postupu, o následcích toho činu jsem už nejednou psal. Jsem přesvědčen, že by to byl začátek našeho konce.
- Klasická válka s použitím konvenčních zbraní. Její délka, průběh i ukončení si netroufám předvídat, nejspíš by po ní následovala guerilla.
Pro USA Irák na druhou. Co do ztrát materiálních i prestižních.
Mezinárodní dopady nelze odhadnout právě tak, jako další vývoj ve světě.

Dobrá rada nad zlato, že?
22. 04. 2008 | 19:49

Karel Mueller napsal(a):

Pepa Řepa:
Koncepce multi-kulti globální vesnice vznikla v důsledku tří požadavků: Volný tok kapitálu, volný pohyb (levnějších) pracovních sil a bezplatný přístup ke zdrojům pro nadnárodní koncerny. Proto je realizace této koncepce zdánlivě neodvratná. Ale:
Tato koncepce vyžaduje odpovědět dvě otázky: Kdo má vládnout a kdo tuto vesnici mocensky přikryje? Automaticky se předpokládala Vláda světové finanční oligarchie a přikrytí jedinou supervelmocí. Nicméně Čína a po Putinově nástupu i Rusko nastolily režim, kde stát je silnější než jejich oligarchové, tito nemoho jednat nezávisle jako součást světové oligarchie.
A nejen to, díky této politice tyto státy vstaly a samy začínají mít ambice hrát rozhodující roli v globalizovaném světě.
To samozřejmě může dopadnout velmi ošklivě.
Globalizace je ovšem naprosto neslučitelná s oněmi kartami, proto vlastenectví je bezmála zločin. Ale může to dopadnout úplně jinak, než si západ myslel a západ může být globalizován místo toho, aby globalizoval.
Proto návrat k oněm hodnotám nevyučuji, snad to bude ještě včas.
22. 04. 2008 | 20:03

Victora napsal(a):

Země, která nepatří do našeho civilizačního okruhu - tím že pořádá Olympiádu, vzdává ve skutečnosti čest našim západním, demokratickým hodnotám. Olympijská pochodeň symbolizuje právě šíření těchto hodnot po světě, když je slavnostně nesena vynikajícími lidmi z místa zrodu demokracie - Athén do místa aktuálního pořádání Olympijských her.
Olympijská pochodeň je v moderních dějinách jeden z nejuctívanějších symbolů západní civilizace, je to symbol míru, čestnosti soutěžení a přátelství. Je to symbol vítězství vznešené kultury nad špinavým úsilím nahrabat si co nejvíce bohatství a uchvátit pro sebe co nejvíce moci na úkor ostatního světa.
Jak hrozně ale upadá naše kultura. Napadat a zhášet olympijský oheň na jeho cestě je nesrovnatelně větší vandalismus a barbarství než rozbíjet nějaké výlohy obchodů. Poškozování čínských obchodů je útok pouze proti Číně, ale útok na olympijský oheň je útok zdaleka ne jen na pořadatelskou zemi, ale na uctívané západní hodnoty, které právě olympijská pochodeň symbolizuje. A přesto právě k takovému vandalství dochází za velkého potlesku demokratických novinářů a politiků.
23. 04. 2008 | 16:45

Marek Svoboda napsal(a):

Dobrý den,
konečně mám pocit, že mluví někdo podobnou řečí, vypovídající o jeho nadhledu jako já, už jsem si myslel, že v době dezinformací a masírování masmédii se nenajde hlas rozumu!

Děkuji za Váš příspěvek, původně jsem ho ani nechtěl číst, protože jsem očekával standardní úzkoprsé bludy. Ještě jednou děkuji s pozdravem a přáním hezkého dne M. Svoboda
23. 04. 2008 | 17:07

Aleš napsal(a):

OH jsou dnes především zviditelněním pořadatelské země a velkým obchodem. S původní myšlenkou p. Coubertina nemají nic společného -svět se za posledních 100 let zásadně změnil.
Samozřejmě, že OH chce využít jak Tibet, tak Čína k propagaci své země a svých problémů.
Autorkla zůstává oběma nohama na zemi.
24. 04. 2008 | 07:58

Václav napsal(a):

Paní Brixi se ptá: "...pokud svět v roce 2001 dobrovolně pověřil Čínu uspořádáním letošní Olympiády, jen těžko se logicky vysvětluje, proč se teď zvedá tak silná vlna odporu." Samozřejmě, konstatování,že "těžko se logicky vysvětluje...", je vysloveno sice s otazníkem ... ale jak vidět paní Brixi odpověď zná i když se zmínila o těchto věcech zkratkovitě. Takový je svět a nejen ten dnešní, ale zdá se, že v dnešním je více nenávisti a násilí.
24. 04. 2008 | 21:46

Pepa Řepa napsal(a):

To Karel Mueller
vaše příspěvky mají jednu úžasnou vlastnost. Po přečtení se začnou honit hlavou další otázky.
Zvláště po větě:Ale může to dopadnout úplně jinak, než si západ myslel a západ může být globalizován místo toho, aby globalizoval.

Taky může být Číňan alfou, Ind betou a Evropan omegou.
Zvláštní, jak se tady v poslední době roztrhl pytel s apoštoly globalizace, zdůrazňující fajnovost ekonomického přínosu a cudně mlčící o negativních aspektech.Trochu mi to připomíná vlnu nadšeně píšících autorů o světlé budoucnosti života v komunismu.

Docela zajímavý je příspěvek pana Sida Rosenbauma na blogu Callier Pepper de.
25. 04. 2008 | 18:39

J. napsal(a):

serafX napsal(a):
Problém je také v tom, že Dalailamova podpora autonomie vychází ze smluv s Čínskou repoblikou na Taiwanu a mezi ČLR a Tibetem žádná smlouva o autonomii neexistuje i přes prohlášení Pekingu, že Tibetské události jsou vnitřní záležitostí Číny.
21.04.2008 13:23:18

Ad SerafX:

Není pravda, smlouva o autonomii byla podepsána mezi Tibetem a vládou ČLR (Mao Ce-tungem) r. 1951. Zaručuje se v ní autonomie kulturní i politická (a vlastně i nezavádění komunismu...)...
25. 04. 2008 | 23:54

im napsal(a):

Asi bych se nechtěla dožít doby, kdy by se Evropa stala epsilonem ve stínu čínských alf a indických bet, to by bylo skoro jako v Huxleyově Konci civilizace.
Zdá se ale, že je zbrzdí jejich vlastní velikost, že tyhle dva obří státy budou muset nejdřív zvládnout břímě vypadající neřešitelně - hluboký rozpor mezi velkou chudobou zaostalé většiny a technologicky, ekonomicky atd.vyspělou menšinou, která je už dávno v 21. století.
26. 04. 2008 | 00:10

Karel Mueller napsal(a):

Pepa Řepa:
Nepředpokládám, že by byla Horní Brazílie nebo Afroeurabie pro Číňany vážný soupeř, takže bych to viděl asi takto:
Alf může být jen devítina, takže:
Alfy: Číňané, Korejci
Bety: Ostatní Číňané a některé mogoloidní národy, Japonci
Gamy: Indové a na ně navázané zbytky ostatních indoevropanů
Delty: Ze zbytků původních Evropanů
Epsiloni: Nebudu přivádět bojovníky proti rasizmu k infarktu a tak nebudu jmenovat. Ale jistě jste slyšel o čínských názorech na kvalitu ras a etnik.
Číňané nejsou vázání politickou korektností.
26. 04. 2008 | 11:32

Karel Mueller napsal(a):

Dodatek pro Pepu Řepu:
Předchozí příspěvek jsem psal "lehkým perem", ale i tak je to špatné.
Západ je pod vlivem naprosté iracionality. To vidíte už ze zastoupení studentů na špičkových amerických universitách: V exaktních oborech drtivě dominují Asijci, kromě nich snad jen Židé a dobře si stojí i Rusové. Prostě jsem líní myslet ... exaktní vědy vyžadují tento proces. Později může dělat leccos, třeba ekonomii, filosofii, práva management ... a exaktní základy zajišťují, že to bude děláno na špičkové úrovni. Mimochodem se touto cestou vydala čínská elita ...
Píšete o mých příspěvcích, že evokují další otázky. Ale to je normální, pokud se na danou věc podíváte kriticky.
Můžete nadhodit problém, vážit a pak snad vynést definitivní závěr po důkladném prostudování ze všech hledisek. Na to ale nikdo nemáme čas ani podklady. A většinou ani vzdělání.
Občas však lze poznat, že s námi někdo mlátí o zem. Pokud tam chybí ono vážení ...
26. 04. 2008 | 19:52

Michal Kolman napsal(a):

Čína si u mě "bojkot" OH nevysloužila tím, že je to rozrůstající se velmoc, nebo že má špatné podmínky životního prostředí, ale strašným masakrem asi 200 000 (!) potulných koček, které musely kvůli OH umřít hlady a žízní.
08. 06. 2008 | 12:30

safari napsal(a):

Pro pana VK a MUELERA. Jestli někdo může vyprodukovat větu, že vládcové(už ten výraz) Číny jsou schopnější, než všichni na západě dohromady mě opravňuje k pobídce, zdali nebude lépé žít v tom jejich ráji. Co Vy nato VK?
29. 07. 2008 | 12:06

Karel Mueller napsal(a):

Vrátil jsem se sem víceméně omylem, tak jen tolik:
Jak jsem se dočetl na aktuálně, je na čínském venkově plat asi 8 tis. Kč a ve městě asi trojnásobek. Tuším, že stovky milionů Číňanů náš průměr předběhli.
Jaký byl stav před 10 lety? A před 20?
Žít bych tam samozřejmě nechtěl. Ale někde v této skutečnosti (a nejen v ní) je původ našeho příspěvku.
06. 08. 2008 | 22:15

Milan Antal napsal(a):

Pani Brixi, klobúk dolu, rád som si prečital Vaše príspevky. Pretože sa snažíte o vecnosť, objektivitu, čo je dnes vzácnosťou, všetko je prešpikované úzkymi záujmami, propagandistickou hantírkou. Z tohto sa dajú čerpať informácie. Ďakujem.
10. 02. 2011 | 08:05

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy