Vzhůru do čínského století! Ale jak?

22. 02. 2009 | 05:38
Přečteno 13017 krát
21. století asi bude stoletím čínským a současná krize nejspíš urychlí návrat Číny jako největší světové mocnosti. Jak tomu čelit?

Dlouhodobé projekce ekonomického růstu ukazují, že Čína svým hrubým domácím produktem za necelých 20 let předčí USA. Z pohledu mnoha Američanů se to jeví jako nebezpečné podkopání právem získané západní (či dokonce americké) superiority. Z pohledu Číňanů se jedná o návrat k přirozenému stavu věcí – stačí se podívat na hospodářský rozvoj posledních 2000 let (viz obrázek).

Obrázek: 2000 let rozvoje: Měnící se podíl zemí na světovém HDP
2000 let ekonomického rozvoje
2000 let ekonomického rozvoje

Pramen: Historické statistiky OECD (PPP hodnoty – HDP upraveno o cenové rozdíly mezi zeměmi)

Současná světová krize sice zasahuje také Čínu, ale zatím méně dramaticky než Ameriku a Evropu. Slábnutím poptávky po čínském zboží současný hospodářský růst Číny klesá ze 13 na nějakých 7 procent. Čína má ale dobré předpoklady pro brzké překonání dopadu krize. Na rozdíl od Ameriky a Evropy, Čína udržovala v posledních letech vyrovnané veřejné rozpočty, nízký veřejný dluh, a rostoucí devizové rezervy (dnes už 2 biliony dolarů, z nichž polovina je v podobě amerických státních dluhopisů). Možností jak veřejné prostředky včetně části devizových rezerv využít k posílení domácí spotřeby a investic pro budoucí rozvoj je v Číně jako rozvojové zemi stále hodně, včetně dalších obrovských investic potřebných pro infrastrukturu, vzdělání, zdravotnictví a sociální zabezpečení. Stimulus, který Čína přijala, je zatím nastaven tímto směrem. Záležet teď bude na způsobu jeho uskutečňování na místní úrovni. Dlouhodobý rozvoj pak bude samozřejmě záležet také na ochotě vlády pokračovat v programu ekonomických a sociálních reforem směrem ke zlepšení fungování trhu, právního státu a příležitostí pro chudé.

Ekonomický vzestup Číny s sebou nese dopad ve mnoha neekonomických sférách. Zcela zřejmý je již vliv čínského modelu transformace posledních 30 let na teorii i praxi hospodářského rozvoje v ostatních rozvojových zemích a v západních institucích, které se rozvojem zabývají. Lze debatovat o tom, jaký bude mít vzestup Číny ideologický a politický dopad. Součástí jsou např. plány Číny na zahájení celosvětového nepřetržitého zpravodajského vysílání „čínské CNN“. V blízké budoucnosti bude ideologický a politický vývoj odrážet hlavně zkušenosti se současnou krizí a se státními zásahy směrem k jejímu překonání – a to na Západě i v Číně.

Z hlediska rostoucí Číny lze pochopit zájem Ameriky na silné Evropě. Na globální scéně by jednotná Evropa byla silnějším partnerem než souhrn větších a menších evropských zemí, které snaží nezávisle získat své vlastní „výhodné bilaterální dohody“ s Čínou a prosazují své vlastní zájmy. Jednotná Evropa by také byla srozumitelnějším partnerem pro USA.

A Západ má mít zájem na Číně. Z hospodářského pohledu Čína není pouze masou levné pracovní síly a levného zboží, které ohrožuje konkurenceschopnost západních firem. Je to také masa rychle bohatnoucích spotřebitelů, kteří touží po západním zboží a rostoucí měrou si také kvalitní (tedy především značkové) západní zboží nakupují jen co si to mohou dovolit. Čínský hospodářský a politický model se vyvíjí a postupně se v mnoha charakteristikách přibližuje západnímu modelu. Na globální scéně se Čína v posledních letech snažila hrát podle pravidel a vystupovat zodpovědně, tedy ne hůře než třeba Amerika. Udržet tyto trendy a upevnit partnerství mezi Západem a Čínou lze označit jako jednu z nejdůležitějších priorit pro budoucnost. Velmi výrazně to platí v kontextu nutného řešení globálních problémů či bezpečnostních hrozeb vznikajících na Zemi. V této věci je nutno dodat, že protekcionistická politika Západu proti Číně by byla velmi krátkozraká.


Tento text navazuje na některé předchozí články na tomto blogu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

denda napsal(a):

A co když to bude naopak:

http://www.nytimes.com/2009...

Ona si čína koupí energetické zdroje a pak zbytek světa...
22. 02. 2009 | 06:51

DB-Kalifornie napsal(a):

Zajimavy graf v historicke perspektive

pri pohledu na graf by se chtelo rici ...a do indickeho stoleti (demokraticka Indie zazije jeste vetsi vzrust vyznamu nez Cina-aspon dle Vaseho grafu pri srovnani 2008 a 2050).
Rekl bych, ze Indie by mohla byt pro zapadni svet srozumitelnejsim partnerem nez Cina, kulturne urcite...
Indie je mnohonarodnostni zeme, kde vedle sebe v relativnim smiru zije nekolik nabozenskych skupin. Indove jsou take vesmes velice otevreni lide-coz je zapadni mentalite take dost blizke. Co se tyce technologicke vyspelosti-tak Indie take snese s Cinou srovnani-kosmicky program, jaderne zbrane, computer science, biotech ci farmaceuticky prumysl tam celkem existuje.

Myslim, ze o Indii by se melo na Zapade take vice mluvit jako o alternative (aspon tady v USA). V posledni dobe se mne zda, ze se o Cine mluvi vice nez je zdravo, pricemz existuji i dalsi alternativy...
22. 02. 2009 | 07:18

Petr Havelka napsal(a):

Paní Brixi,

Není trochu Čína kolos na "hliněných" nohou. Nedávno jste srovnávala Čínu a Česko. http://blog.aktualne.centru... Čína má velké rezervy v sociální oblasti, její hospodářský růst je vykoupený strádáním obyvatel z venkova a v budoucnu ji určitě něco jako "sametová" revoluce nemine. Ekonomika si demokratické změny vynutí Doufejme, že opravdu jen sametově.
22. 02. 2009 | 07:54

denda napsal(a):

Petr Havelka.
Ano ekonomuka si změny vynutí. Mám nepříjemný pocit, že ne demokratické.
22. 02. 2009 | 08:32

claudius napsal(a):

Pan Havelka se nám asi zamiloval do zpravodajství ČT 1.Spolu s p.Etzlerem-přání je otcem myšlenky.Nebude-li to v ČLR po česku,bude to špatně.Neradím p.Havelkovi dávat přečíst jeho příspěvek svým synům za 20 let!
22. 02. 2009 | 08:37

Čochtan napsal(a):

Bude to úplně jinak.
Slovensko už vyhlásilo Číně válku, a tak číňani nejdřív poslali vyslance aby se porozhlédl, kdo že to Číně tak vyhrožuje.
Vyslanec se vydal na výlet a potkal baču.
"Bačo, prej jste nám vyhlásili válku ?"
"Hej!"
A víte, že je nás víc než miliarda ?"
"Boha jeho ! A kdě vás všetkých pochováme ?"

Ale teď vážně, můžeme se Číně bránit. Nekupovat nic čínského, tvrdě vracet čínské zboží obchodníkům, když nám zatajili jeho původ. Důvod k tomu máme. Mizernou kvalitu. Kromě sojové omáčky nic čínského nekupuji.

Čína má svoje problémy, které vyřešit, čím dřiv tím líp. Je to problém přelidnění, který celkem úspěšně (zatím) řeší, a hlavně problém zničené přírody. Sucho, povodně, ....
Třetí problém teprv pomalu začína. Je to "probouzení" obyvatel z tisíciletí dlouhého poddanství. Jestli většina Číňanů bude chtít západní styl života, jak už žije malá čínská elita, pak nevím jak to vláda chce zvládnout.
22. 02. 2009 | 08:47

Petr Havelka napsal(a):

Pane claudiusi,

nemusíte mi podsouvat snahu předělat Čínu počesku. Příčina mého postižení je jednoduchá, jsem optimista. Určitě znáte rozdíl mezi pesimistou a optimistou:
Pesimista tvrdí, "Horší to být už nemůže" a optimista dodává "Ale jo"
22. 02. 2009 | 09:07

vlk napsal(a):

Čochtane

já vtip slyšel jinak:
Soudruhu předsedo, Česká republika nám prý vyhlásila válku! Provedla totální mobilizaci všeho obyvatelstva a teď na nás pochodují! Jo? A kolik jich je? Deset milionů? Hm. Tak to pro ně rezervujte nějaký menší hotel za městem. A do zbylé kapacity nastěhujte další evropské návštěvníky!
22. 02. 2009 | 09:08

vlk napsal(a):

Pan brixi

čtu rád Vaše blogy.
A ta řad a grafů je skvělá. vždycky jsme s i přál něco takového vidět...
A jen ukazuje hloubku východní moudrosti -kd e čas nebo jednotlivec, na rozdíl od naší kultury mají pramalou hodnotu.
Nicméně - zpět k čínskému století. přiznám s e, že jsme nikd ynechápal krátkozrakost amerických a evropských finančníků a průmyslníků. Ve vztahu k jednoduchému axiomu, který už jsme na Aktuálně párkrát použil omlouvám se za jeho opakování/. Na světě není dost práce pro všechny, na světě není dost zdrojů pro všechny, na světě není dost kopupěschopné poptávky!

Evropa a Amerika měla historicky nashromážděný kapitál. Evropa a Amerika měla historicky získaný technologický a ekonomický náskok. Který jim v podstatě zaručoval blahobyt a zaměstnanost . Přirozeně na úkor zbytku světa. Jenže platí axiom, který jsme popsal výše. A co udělala Evropa a Amerika? v rámci krátkodobých zisků vyvezla svou výrobu /tedy práci/ do Číny a Indie. Aby měla zisky ještě větší. A myslela si , že ot budestejné, jako když kdysi vyvezla něco málo do Malajsie. A doufala , ež si tím otevírá obrovský čínsý trh.
Ouha!
Čína fungovala jinak. Velmi brzo začala pouštět na svíé území jen spoelčné podniky. Obětovala sice dvě generace za extrémně nízké mzdy. Nicméně - systém politické moci nedovolil výnosy zprivatizovat. Zůstaly státu. V převážné míře. A ten centrálně investoval.Do s vých vlastních kapacit. Do rozvoje vzdělání a vedl obyvatele ke s poření místo ke konzumu.
Čína je už dnes nejspíš apitálově silnější než Veropa, je největším americkým dlužníkem.Rychle přechází o d jednoduchých výrob k nejsofistikovanějším věcem. Staré ekonomiky cosi blábolí o znalostní ekonomice. I tu a to velmi rychle převezme Čína.S víc enež miliardou velmi pilného a skromného obyvatelstva musí nutně přejet Evropu a to daleko d říve, než bychom očekávali.
A ti,kteří krátkodobě nadělali přeložením výrob do Číny majlant, budou vystaveni důsledkům svého šíleného rozhodnutí sejně jako těch, kterým v původních zemích vzali práci.
vropa má před sebou hodně neveselou perspektivu. Perpektivu rychla upadající velmoci.
Jak to asi bud e vypadat. No jako ve Španělsku po Filipovi II..... Ten s e topil ve zlatě. Kdysi. aby se následně Španělsko s talo cudým příbuzným v Evropě. Které muselo strpět odejmutí Gibraltaru. Copak bude naším Gibraltarem?
Je neuvěřitelné jak snadno , hloupě a programově si západní svět zadělal na s vůj pád.
22. 02. 2009 | 09:24

klarasamkova napsal(a):

Byla jsem zděšena, když prošlo médii, že Čín má nejvíce státních dluhopisů USA. Z tohoto hlediska vypadá vše naprosto jinak. Prostě si nás koupí a s našimi hodnotami můžem odkráčet tak do skansenu v Rožnově pod radhoštěm. Dobře jsem se dívala na Hillary Clinton: v podstatě se doprošovala Číňanů, aby USA podrželi a koupili si je ještě více.... stačí znát od nás Machiavelliho a z čínské strany Sun Tzu, aby bylo jasné, jak to skončí... smutná budoucnost.. KVS
22. 02. 2009 | 09:48

Čochtan napsal(a):

Vlku,
on to je spíš vtip o Slovácích, o jejich "jánošíkovské" povaze.

Paní Kláro,
nejvíc zadlužené bylo po 1.sv. válce Německo. Hlavně díky reparacím. Víte jak to vyřešilo ?
Z toho mám strach. Z inflace.
22. 02. 2009 | 10:17

denda napsal(a):

KVS.

Přečtěte si odkaz z mého prvního příspěvku :-(
http://www.nytimes.com/2009...

Vlk.

Děkuji. To jsem chtě říci tí svým výše uvedným:

Ano ekonomuka si změny vynutí. Mám nepříjemný pocit, že ne demokratické.
22. 02. 2009 | 10:28

aram napsal(a):

Paní KVS: ono se to vědělo už dříve, jen se o tom nemluvilo, nepsalo. Podle mého názoru všechny akce Bushovy administrativy posledních let směřovaly k tomu i tuto situaci zvrátit. Teď (doufejme) nastupuje jiný trend a (doufejme), že přinese výsledky. Ale je to k pláči, že po těch letech obviňování Číny z porušování lidských práv nakonec nezbude než se spoléhat na jejich ochotu se domluvit. Něco ale za to určitě budou chtít.

Čochtan: já taky. Inflace + to co následovalo.
22. 02. 2009 | 10:38

student napsal(a):

Společnost je řízena podle práva a ekonomiky.
Reprezentanti práva, t.j. soudci přiznávají, že nehledají spravedlnost, ale shodu se zákony. Zákon to je papír, který sestavilo 200 poslanců. Polovina při tom nebyla a druhá neví o čem to je.
Ekonomové se nesnaží najít optimální způsob jak využít zdroje. Hledají způsob jak docílit určitý vztah mezi čísly.
Skutečný význam je nezajímá.
22. 02. 2009 | 11:06

Jahůdka napsal(a):

Paní Brixi varuje, že "protekcionistická politika Západu proti Číně by byla velmi krátkozraká". Že Číňané jednou zbohatnou a budou si k našemu prospěchu kupovat kvalitní (značkové) západní zboží. No ale ono dojde spíš k tomu, že kvalitní zboží se začne dělat přímo v Číně, možná modernější (technologicky vyspělejší) a lepší, než na Západě.
Čína (její vedení) dobývá svět, a to velmi chytře. Jestli se západ od Asie neodstřihne, pojde. Dnes už je z Číny skoro všechno, co si Čech koupí. Po čase se začnou valit i levná auta. A až nebudeme mít peníze (když jaksi nic nebudeme vyrábět), Čína nám půjčí. Staneme se jejich kolonií. Za dvacet let bude první Číňan v české vládě; v té době už bude většina manažerů a majitelů firem z Číny.
Politici jsou hloupí a podléhají úzké skupině byznysmenů, pro které (a jen pro ně) je výhodné vyrábět v čínských továrnách, zatímco ty evropské zavřou.
S Asiaty je to jako se zavlečenými asijskými rostlinami: zamoří naši krajinu na úkor domácích druhů, které (geneticky) neumějí konkurovat.
22. 02. 2009 | 11:06

Rudolf napsal(a):

Na webu http://www.lidoveforum.cz , kde lidé hlasují o důležitých věcech, začíná stoupat počet hlasů, které se obávají celosvětové ekonomické krize. Můj dojem z toho je, že vnímání je globální a lidi se moc nezamýšlí nad vývojem v jednotlivých regionech (Čína) a vlivu tohoto vývoje na nás. Proto je jaždá taková úvaha velmi cenná a také velmi poučná.
22. 02. 2009 | 11:09

Fibonucci napsal(a):

Vlku,

a to víte odkud, že Čína přechází k sofistikované výrobě? Mě připadá, že vyrobit se dá v číně cokoliv, ale musíte jim říct, co se má vyrobit. Sami zatím nepřijdou s VLASTNÍM produktem, který by na západ mohli dodávat a prorazit s ním. To je rozdíl. V něčem mi to připomíná český průmysl. Dodáme součástky do BMW, ale jen když si je objednají. Jakmile nepřijde objednávka, jsme v řiti. Ti co ty součástky vyráběli nejsou podnikatelé v tom symslu slova, že by vymysleli produkt a našli pro něj trh. Takže když mají odběratelé problémy, tak už nemají kam dodávata, protože neumí marketing. Čest vyjímkám, jako třeba Frolíkův Linet... A pokud je tomu jinak a omlátíte mi to o hlavu, budu jedině rád, že je tomu jinak.

Ale zpátky v Číně. Opravdu se technologicky vyrovnají západu? Zatím si bez toho západu neškrtnou... umí kopírovat, ale aby sami přišli se značkou třeba bot, nebo džín, a převálcovali s tím trhy, to asi ne. To musí někdo z New Yorku zadat objednávku.

A k těm devizovým rezervám? Je opravdu tak nepřijatelná myšlenka, že USA prostě ty dluhopisy neproplatí? Rusko to tak v minulosti dělalo. A kdo jiný má v dnešním světě pozici, že by toho mohl učinit?
22. 02. 2009 | 11:15

Ivan Hochmann napsal(a):

Jen nechte číňany pochodovat.

Od Ussuri do Česka to vede přes Rusko.

Ivan.
22. 02. 2009 | 11:20

Rumcajs napsal(a):

Čína produkuje ten nejtvrdší kapitalismus, co kdy lidstvo vymyslelo. Takže věřím, že brzo bude ekonomicky nejsilnější.
22. 02. 2009 | 11:31

sammy napsal(a):

S ruskými zdroji by Čínu už nezastavilo nic. Nebo muslimy. Ano, někdo je tak dětinský, že aby spadl a zabil se soused, přeje si,aby se ulomila haluz, na které sedí s ním. Nelze žít z minulosti, říše sovětů a komunismus navíc už neexistují. Teď existuje silná Čína. Neuvěřitelná hloupost ti zatemnila mozek. Ivane, jsi opravdu ....
22. 02. 2009 | 11:32

Marty napsal(a):

vlk: Vas nesmyslny axiom se pouzival i kdysi davno, kdy se skalopevne tvrdilo, ze Zeme je schopna uzivit jen 2 miliardy lidi. A ejhle, ono nas je jiz skoro 7 miliard. Podobne se tvrdilo, ze stroje nahradi vsechnu praci ldii a ti nebudou mit co delat. Nebo se staci podivat na vyvoj efektivnosti vyuziti zemedelske plochy atd.

Hana Brixi: Cina ma rozhodne obrovsky potencial a urcite bude soutezit o predni pozici globalni velmoci. Ale na druhou stranu je Cina jedna obrovska tikajici socialni bomba. Stamiliony lidi tam stale ziji na urovni chudoby (a ti take budou chtit sve misto na slunci), znecisteni zivotniho prostredi je misty desive a mozna i nevratne, vlada stale nuti mnoho lidi zustat na urcitem miste a vykonavat urcitou praci bez moznosti volby (napr. hornici). Mame tu spojeni absence socialniho systemu a statniho dirigismu, ktery tento stav umysne drzi ... Pozice Ciny jako prvni globalni velmoci rozhodne neni veci jistou.
22. 02. 2009 | 11:38

Marty napsal(a):

Rumcajs: on to je ale "kapitalismus" vnuceny silou. To je system, ktery si vzal neco z kapitalismu a neco z komunismu a vznikl tak nevypocitatelny hybrid.
22. 02. 2009 | 11:46

Rumcajs napsal(a):

Marty:

Souhlasím. Je to kapitalismus made in Chile. Těžko říci, co dopadne hůře. Jestli tuhá disciplína, nebo postupné projídání státního rozpočtu a následné sociální bouře těch, který tento státní rozpočet projedli.
22. 02. 2009 | 11:59

SuP napsal(a):

Rumcajs, Marty -
Souhlasím. Jen Rumcajsi - Není to kapitalismus made in Chile, ale made in China (made in PRC)! A to je daleko horší, nemá srovnání.
22. 02. 2009 | 12:08

vlk napsal(a):

Fibonucci

jak to vím? Přiznám, že jsme nikdy v Číně nebyl. Nicméně, co třeba usuzujete z faktu, že Čína je evidentně třetí a možná už druhou kosmickou velmocí?S touhle strategickou technologií jim určitě nikdo nepomáhal...A pokud vím, chystají v blízkém hotizontu expedici na Měsíc.
Pa také - mám kámoše. Dělal pro IBM. A nějak se nachomítnul k prodeji divize PC divize Číňanům. Dnes firma Lenovo. Ne že by o prodeji vyjednával, ale něco drobného měl na starosti při předávání Čínanům.. A jeho s dělení lze reprodukovat asi takto. Delegace IBM přijela do Čína jako mistr světa někam do těžkého Vidlákova. Když jim Číňané ukázali o a jak došlo k těžkému mlčení...
Noa nevím, kolik je vám let. Co pamatujete a co ne. Ale je nás tad y dost , co si umíme vzpomenout a směšné Japonce někdy kolem roku 1960. Kdy se představili v Evropě s prvními značně neumělými výrobky -elektronika, motorky.. A kopírovali a kopírovali. Ještě když psal , někd y v 70-tých letech takový Haylei například kola, mohl s e tam hlavní hrdina, bigg boss v jedné firmě velké trojky libovolně otírat o japonskou konkurenci...
A Číňanů je prostě asi desetkrát víc než Japonců. okud připustíme, že Evropané jsou stejně schopní jako Japonci a Japonci jako Číňané, pak absolutní počet geniů všeho druhu je v Číně největší na s větě. Otázka samozřejmě je, kolik z ét masy dostane šanci svou genialitu realizovat.
Ovšem,pokud jejich tradiční houževnatost, píle, skromnost, kolektivistický postoj k životu bud e doplněn také velkým množstvím kapitálu, máme s e na co těšit. Západ prostě podle mne udělal těžkou chybu.A tvrdě za ní zaplatí.
Mimochodem - čvčera v noci jsme velmi koukal na Clintonovou s v Pekinu... To už nebyla dáma zastupující supervelmoc v jednání s někým.. To byl prostě do značné míry dlužník u svého největšího věřitele. Je mi líto. A nemám z toho vůbec žádnou radost.
22. 02. 2009 | 12:13

sasa napsal(a):

Fibonucchi: Myslim, ze nemate pravdu. Pokud chcete dodavat do Ameriky nebo Evropy musite mit obchodni sit. Tu si Cinane buduji zatim na nejnizsi urovni trzist. Dukazem potreby site je budovani retezcu u nas. Tam je ve velke mire zbozi vyrobcu se zahranicnimi majiteli. Za chvili si nas kapital (pokud vubec nejaky mame) ani neskrtne.
22. 02. 2009 | 12:17

sasa napsal(a):

Jahudka: souhlasim s vami. Kvuli ochrane zivotniho prostredi a udrzeni socialni stability, je treba zavest celosvetovou dan z dalkoveho obchodu. Tu bude vybirat OSN a vyuzivat ve prospech vzdelavani a industrializace chudych zemi Afriky a Asie.
22. 02. 2009 | 12:22

Rumcajs napsal(a):

SuP:

Nebo made in chili.

Aby nám to ještě Čína pěkně po Texasku neokořenila.
22. 02. 2009 | 12:28

Fibonucci napsal(a):

Vlk, Sasa,

díky za info. No tak to máme teda problém.
22. 02. 2009 | 12:31

Rumcajs napsal(a):

SuP:

Ale abych řekl pravdu, já jim fandím. Dokázali celému světu, že ani ten pracovitější a nejskromnější národ na světě není shopen rozhejbat hospodářství založené na Marx-Leninských principech.

A budou jasným důkazem, že trh založený na svobodě tržních vztahů je nejsilnější. Můžeme jenom doufat, že ruku v ruce tam přijde i svoboda politická.
22. 02. 2009 | 12:32

vlk napsal(a):

sasa

nechci vás mistrovat nebo nějak opravovat. Nicméně -Číňany a jejich schopnost obchodovat už dnes hrubě podceňujete!

Momentálně mezi nimi frčí snaha kupovat zavedené světové, evropské i místní značky. zaregistroval jste napříkald , že z trhu zmizela elektronika značky Thompson? Ted y sme tam na ni narazíte. Nicméně - s původním francouzským koncernem už nemá dávno nic společného. Koupil Číňan. to vím naprosto bezpečně. Podobnou věc jsme tuhle slyšel třeba z jiného segmentu o Fiskars. nevím jestli to je pravda Ale slyšel jsem to. vím minimálně o dvou pokusech Číňanů odkoupit dbě místní značky.. Zatím bez úspěchu.
A pokdu jde o distribuční síť? Hm. V dnešní krizi , kdy jsou akcie n dně? Jak víte , že Číňan potichu nenakukuje za svoje rezervy Wall mart , Tesco nebo , Ahold? Nebo všechny dohromady? A pokud jde o takévé hadry , tak tam nemusí vůbe c nic kupovat. Tam už prostě+ u takových C u. A už nikdo jiný není . A jind e to není lepší. Tesco prý dováží z Číny 90% textilu....
22. 02. 2009 | 12:40

SuP napsal(a):

Vlku -
podobně jako se necháváš unášet čínským zázrakem, se nechal svět unášet druhdy Hitlerem v Německu.
Zkus si zjistit, co je za tím a trochu pouvažovat a porovnávat režimy. Porovnávat komunistické despocie by pro Tebe neměl být velký problém, tak dávno to zase není.
Navíc jak říkal poručík Hamáček:"lidí je jako sraček Kefalín, jako sraček"...
A to dnes Číně neuvěřitelně pomáhá.
22. 02. 2009 | 12:41

Imhotep napsal(a):

pro KVS:

Pokud si dobře vzpomenete, tak už , tuší, Lenin věděl, že kapitalisté bolševikům rádi prodají provaz, na kterém potom bolševici kapitalisty pověsí.
Trochu mě překvapuje, že jste vědomost o čínských investicích získala až z médií, protože se to ví již dlouho. Skutečně jste si myslela, že si USA svoji rozežranost a války platí ze svého? Pokud ano, potom je odchod do skanzenu neodvratný.
22. 02. 2009 | 12:41

vlk napsal(a):

Rumcajs

fakt , být tak těžce pod parou v neděli v poledne?
Tak Čína je důkazem že trh založený na svobod tržních vztahů je nejsilnější?

No , pokud já vím, je v Číně trh to poslední, co by tam fungovalo. Přístup najejich vnitřní trh , když ne nemožný, tak značně obtížný. Regulace kam prý s ečlověk podívá.... Ale jsitě lidi , co to viděli z blízka a nechávaj tam vyríbět to vidí méně jasně než ty ze Řáholce!
22. 02. 2009 | 12:44

vlk napsal(a):

SuPe

musíš umět číst. Já je neobdivuji. Já tad y píši, že Zápa d udělal přeložením výrob do Číny těžkou chybu za kteoru tvrdě zaplatí.
Tos psal s plným nebo s prázdným žaludkem? To abych věděl, kdy čekat, že jsi totálně mimo.
Noa a si budešmuset trošku umravnit svého pobratima Rumcajse. Viz jeho otál úlet ve 12:32:42
Tomu laskavě adresuj svoje poučení, které vnucuješ mně.
22. 02. 2009 | 12:47

Imhotep napsal(a):

pro vlka:

http://www.blisty.cz/2009/2...
ale to už moznáte znáte.

Kult Zlatého telete se prostě hroutí a božstvo stále rostoucího HDP dostává povážlivé trhliny. Co z toho vzejde? To se dá skutečně jen spekulativně odhadovat, ale ví to jen málokdo.
22. 02. 2009 | 12:53

myrta napsal(a):

A až se Klausovi podaří totálně rozdrobit EU,pak budeme čínskou kolonií s denním přídělem rýže dost rychle.
22. 02. 2009 | 13:05

vlk napsal(a):

Imhotep

díky. Ano už jsm tenhle link dostal.
A jen dokresluje současné postavení Číny. Ve světě vyjímečné.

Víš veleknězi, co z toho vzejde bys spíš měl vědět ty než já..,-)))
Máš blíž k tajným naukám.,-))

Ale někd e je hranice, kde se prostě Čína s USA střetne.

a válka o Kuvejt ukázala, že je souštěcí mechanismus nastaven s velmi lehkou spouští.
22. 02. 2009 | 13:12

Imhotep napsal(a):

pro vlka:

Pokud by to mělo být podle těchto nauk, pak to bude dost bolavé a pro současnou inteligenčně, duchovně a fyzicky zlenivělou tzv. civilizaci dost nepříjemné.
Ale stejně jako velký Nil přinášel nejprve povodeň, tedy záhubu, posléze z jeho bahna vzešlo nové osení a napojil zavložavací kanály, stejně i z té přeměny po zdánlivé záhubě vzejdou nové věci :) Spokojen?:))))

To utrpení nemusí nutně vzejít jenom z války. Koplaps civilizace dokázal přijít již několikrát a to z různých příčin.
22. 02. 2009 | 13:26

datel napsal(a):

Vlk

http://czech.cri.cn/1/2009/...

Vidíte ten vztyčený prst ?
22. 02. 2009 | 13:54

Imhotep napsal(a):

pro datel:
A víte, proč si to mohou dovolit?
22. 02. 2009 | 14:06

datel napsal(a):

Imhotep

Ten prst, to je vtip :o) Tohle je nosné: "uskutečnění cíle tisíciletého rozvoje".Z čínských médií musíte sosat informace tak, jako za u nás za totáče - sem tam slovíčko.
22. 02. 2009 | 14:24

Imhotep napsal(a):

pro datel:

Rozumím :)
22. 02. 2009 | 14:36

taskforce1 napsal(a):

Vyvolávání Číny jakožto supervelmoci budoucnosti považuji ta pomerně rozšířený omyl. Víte, jak je známo, tak čísla nepostihují všechno. Se zbytek světa v recesi vypadá sice růst okolo 7% HDP nesmírně impozantně, ale podívejme se pod roušku čísel.

Od devadesátých let se Čína potýká s nesmírnými sociláními a ekonomickými problémi. Dávno před nějakou finanční krizí se v minulých letech událo v Číně na desetitisíce demostrací(!) ročně , zejména na chudém venkově v centrální části země. V mnoha případech docházelo i potyčkám mezi samotnými pořádkovými oddíly. Čínstší vůdci jako celá komunistická strana Čína už do devadesátých let de facto zrtatili veškerou legitimitu. Proto přesedlali na vybičovaný nacionalismus s tí, že MY strana hájíme Čínu a vedem ji k prosperitě. Jenže v mnoha případech už se tento uměle vyvolaný nacionalismus otočil přío proti nim. Z jejich opakovaných vyjárření plyne(která tu byla dávno před krizí), že ze všeho největší opbavy mají z rozsáhlých sociálních nepokojů, které by snadno mohly Čínu jako takovou uvrhnout do obrovských zmatků. Mnohé z chmruných scénářů se už dnes dějí. Miliony lidí musely odejít z měst, kde ztratily práci a vracejí se na venkov, kde nemají žádnou. Už teď ovšem občas problesknou zprávy, že naětí v různých částech Číny narůstá. Růst HDP nad 7% je naprosto nezbytný, aby se čínský kolos vůbec udržel na nohou. Protože ještě horší možností je, že nedostatek práce a ekonomických příležitotsí postihne i bohaté příbřežní provincie, což by mohlo zmobilizovat už tak nacionálně-radikaliní studenty, což by v kombinaci s rurálními nepokoji mohlo mít už naprosto fatální důsledky. Je to jako jízda na kole, pokud vše šlape a jedeme, tak je to ok. Jakmile šlapat přestaneme jdeme k zemi a to dost tvrdě.

Čína jako taková má obrovksý neodstatek zdrojů od ropy apod, kde je jednozančně závislá na dovozu, až po nedostatek půdy, která jendou možná nebude schopna uživit populaci. Jeslti takhle vypadá velmoc budoucnosti, tak to mě podržte. Čína sice má možnosti stát se velice silým s novým hráčem na světové scéně, ale určitě bych se zdržel komentářů o "čínském století".
22. 02. 2009 | 14:37

taskforce1 napsal(a):

Pokud by někoho zajímal zasvěcená literatura na toto téma, tak mohu jednoznačně doporučit knihu vynikající analytičky a odbornice na Čínu Susan Shirk : China: The fragile superpower
22. 02. 2009 | 14:38

Imhotep napsal(a):

22. 02. 2009 | 14:38

Sab. napsal(a):

To klaravesela: Kápla jste božskou, vidím to jako vy.
22. 02. 2009 | 15:06

Al Jouda napsal(a):

Je příjemné zde si přečíst myšlenky českých světových stratégů. Tak se o to také pokusím. Domnívám se, že Číňané budou muset jednou vypochodovat za úrodnou půdou na Sibiř. Tak vznikne konflikt, na základě kterého nejen že USA nebudou muset splatit své dluhy, ale na základě jejich pomoci Rusku dojde k novým dohodám o sférách vlivu.
Čína bude vržena zpět a bude jí nějaké to století trvat než se opět vzchopí.
22. 02. 2009 | 15:52

SuP napsal(a):

Vlku -
Napsal jsem ti, co jsem napsat chtěl. Že si z toho nic nevybereš, je jenom Tvoje věc. KLidně si zaexhibuj, mě je to vuřt.
A tim strefováním do Rumcajse si akorát zužuješ obzor. Až vy teoretici s gulášem v hlavě, vyčteným z webů celého světa budete v hajzlu, budete se chodit na nás dívat, jak se to dělá.
22. 02. 2009 | 16:01

Rumcajs napsal(a):

Vlk:
Můžeš mi napsat nějaká dovozní nebo vývozní omezení v Číně ?
22. 02. 2009 | 16:24

VK-Can. napsal(a):

Vazena pani Brixi.

Velmi nejen zajimavy, ale i aktualni namet.
Jak pise dobre pan DB z Kalifornie, je nutne pri uvahach o Cine uvazovat i o Indii.
Tyto dva kolosy budou v blizke budoucnosti silne ovlivnovat svet.
Maji stejnou vyhodu, kterou mely po 2 svet.valce Japonsko a Nemecko. Zacinaji na zelene louce. Vse absolutne posledni technika a technologie, ktera necha ty ostatni za sebou v prachu.

Presne, jako to udelalo Japonsko a Nemecko po skonceni 2 s.v. Behem 15 let postavily na zříceninach prumysl a ekonomiky, ktere omráčily svet. Nikdo nemohl konkurovat jejich nejmodernějšímu a tim i efektivnimu a vysoce produktivnimu vybaveni.
Přesně to same se ted děje v Cine a Indii!
Kdyz se k tomu přida levna a tvrdě diciplinovana pracovni sila, neni pochyb, ze to budou na nejakou dobu svetove supervelmoce.

Ovsem neni vse zas tak ruzove, jak se zda. Vše ma sva positiva a negativa.
Japonsko i Nemecko mely vyspely prumysl i pred tim a tak po 2 s.v. jen postavily novejsi a vykonejsi, nez ten stary.
Co tim chci rici ? Nemci i Japonci meli technicky nejen vyvinute, ale i velmi vyspele školstvi a sociálni system.
To znamena, ze byli schopni dál vyvijet a zlepsovat to nově postavene. Proto se take tak dlouho mohly udrzet na špici svet. ekonomik.

Zde je háček cislo 1.
Cina ani Indie nemaji prumyslovou tradici. Velka vetsina jejich prumyslu je pro ně uplne nova. To znamena, ze oni teprve zacinaji vyvijet R&D (Research & Development-vyzkum), ktery je životně dulezity pro dalši růst.

Zde ma nase civilisace urcitou vyhodu. Veskere vybaveni maji od nas.
To znamena my vime, co maji a jak to pracuje. Vime take jak to dal vylepsit. Toto by mohlo znacne zkrátit jejich současnou vyhodu a soucasny naskok, ktery touto modernisaci ziskaly.

Háček cislo 2.
Socialni struktura ani v Cine ani v Indii neni pripravena na rostouci stredni vrstvu obyvatel. Obě země maji strukturu 2 vrstev - bohatych a chudych.
To je vážny problem, ktery jeste oběma zemim zpusobi mnohou starost. Může to byt, jak uz nekdo napsal prede mnou, casovana bomba!

Proto se v soucasnosti hodne zajimám o skoro zapomenutou viru buddhismu.
Komunismus v Cine ani demokracie v Indii nebudou schopne uspokojit obrovske masy strednich vrstev obyvatelstva po duševni stránce.
Nějaka vira musi nastoupit své misto ve společnosti.
Indie ma sve Hindu a cast muslimu, ktere se daji "modernisovat". Aspon docasne.
Cina ma zapomenuty buddhismus neboli "osviceni", ktery ma oproti vsem ostatnim viram jednu obrovskou vyhodu.
Princip buddhismu je ten, ze vlastne kazdy clovek se muze stat "osviceným" za sveho života, ale muze to dokazat jen on sam svoji disciplinou.

Buddhismus nema žádného Boha nebo Allaha kdesi na nebesich, ale blazenosti, ci "Nirvany" je mozne dosahnout za sveho zivota!
Osobne v tom vidim velkou budoucnost buddhismu nejen v Cine.
Podle meho je jen otazka casu, nez zbytek sveta odhali tuto viru a jeji realnost.

Prosim o pochopeni, ze jsem se nemohl venovat vice detailum, vzhledem k delce psaneho.
22. 02. 2009 | 16:31

Ivan Hochmann napsal(a):

Prosím Vás ,

zkuste se podívat na tuto zemi očima našeho hodnotového žebříčku.S tím málem co o faktickém hnutí čínské mysli víme,můžeme se domnívat,že expanse čínkých obyvatel tak jak se projevuje ve východních oblastech Ruska nám Evropě nehrozí.(pozor Čína nemá s Viet-namem etnicky nic společného).

Když si promítneme celou čínskou historii,její peripetie v Mandžusku a Mongolsku,její cestu s rudými knížkami zametající pod praporem Velkého Mao-Ce-Tunga pod práh poslední zbytky civilisačních hodnot.,....-nemám obavy z nějaké expanse čínského elementu.

Tak jak neomylně jsme hodnotili povahu ruského mužika v kolotoči dějin,tak nějak na tom bude i Čína. Kolos na hliněných nohách.
V dějinách zeměkoule nevyrostla žádná společnost do nebe.Možná se připodobňovala božstvům,ale o to žalostnější pád na držku jí "bohové" nachystali.

Navíc současná expanse není zásluhou vyjímečných schopností čínského managementu a vědeckeho pokroku.Je to jen výsledek souběhu okolností,který dovolil Číně využít svých plagiátorských schopností a zaplavovat okolní svět množstvím okopírovaných š mejdů,vyrobených lacinou pracovní silou(bez komentáře).

Paní Brixi napsala velmi chytrý článek.Hlavně závěr lze stoprocentně akceptovat.Dovolím si jen doplnit,že kromě kooperace je nutné se neustále dívat co se děje za dveřmi 13.čínské komnaty.Nebudeme tak překvapeni náhlou odlišností čínských postojů.Uvědomme si,že tento svět je už svým množstvím,názorovou jednoduchostí,imperiální ambicí a tendencemi k přehlížení jiných názorů a hodnot permanentním nebezpečím pro civilisaci tak jak si ji představujeme my Evropané.(Což ovšem není podstatné a rozhodující)

Ivan.
22. 02. 2009 | 16:43

Imhotep napsal(a):

Pro Ivan Hochman:

Dobrá myšlenka:
"V dějinách zeměkoule nevyrostla žádná společnost do nebe.Možná se připodobňovala božstvům,ale o to žalostnější pád na držku jí "bohové" nachystali."

Právě si to začíná prožívat Evropa a USA :)
22. 02. 2009 | 16:54

Saliven napsal(a):

Paní Brixi - jste si jista tím číslem 2 triliony dolarů? Nemáte na mysli anglický termín trilion = náš bilion? Celé HDP USA je cca 12 bilionů dolarů, kde by ta Čína ty 2 triliony dolarů vzala? Existuje vůbec tolik dolarů?
22. 02. 2009 | 16:56

Ládik napsal(a):

Vsadím se, že Pao-Bek, Zao-Lek a Vl-Tchek už vybírají prvního českého tchajkonauta...
22. 02. 2009 | 16:59

Ivan Hochmann napsal(a):

Právě jsem se chystal Vám pane napsát jak moc prospěšné a nutné je dávat do textu odkazy na informační media.

Funkci "Zvědavců" a podobných webů sice nelze přeceňovat,ale přece snad pomůže k rozšíření obzoru hlavně u lidí,kteří jsou líní se naučit angličtinu.

Krom toho každá informace pocházející od jiných zdrojů než "českého novináře" je vítána.

Dík Ivan.
22. 02. 2009 | 17:03

zdesta napsal(a):

Rumcajs:Je to zajimavé,že komunistický stát patří mezi 5 ekonomicky nejsilnějších států.Hlavně ta politická svoboda souvisící s občanskou svobodou.Na př.volný pohyb pracovních sil.Na tuto tématiku (kritika lidských práv)odpovídal jeden komunistický ministr.No dobře,otevřeme hranice a předpokládejme,že takových120 milionů občanů se vydá za prací.Vy jim ji nabídnete?Nabídnete jim základní prostředky a možnosti k pobytu?No a bylo po debatě.Není to otázka jen Číny ale i Indie.Volný svobodný trh předpokládá zvýšení životní úrovně (konzumní spotřeba)Je vypočítano,že bude-li konzumní spotřeba průměrného američana,nebo západoevropana poskytnuta dalším 3 miliardám občanů (Asie) tak končíme. Nedostatek přírodnich a dalších zdrojů. Bude to v budoucnu hodně zajimavé. S názorem vlka souhlasím.Západ si vhonbě za ziskem (levná pracovní síla)zadřel hodně velkou třísku do zadku.
22. 02. 2009 | 17:13

Rumcajs napsal(a):

zdesta:

Ale to se nehoní západ. Stačí když Ty svobodně vyrazíš na tržnici s čínským zbožím a už jsi si zadělalna problém. Ale Ty chceš, aby Ti to někdo zakazoval ?
22. 02. 2009 | 17:24

datel napsal(a):

VK-Can

Ňák se Vám ty buddhismy pomotaly.:o)
Za nirvánou musíte do Indie, v Číně naleznete pouze satori.
22. 02. 2009 | 17:25

Karel Mueller napsal(a):

vlk:
Ahoj příteli,
kromě jednoho překlepu (Čína je věřitel, nikoliv dlužník USA) Tvůj text podepisuje bez výhrad.
Rád o Číně mluvím jako pinochetovsko - nacionalistické. Na rozdíl od ostatního východního bloku Čína postupovala trochu jinak - jak píšeš: Nechala si centrální řízení ekonomiky a ve všech joint venture měl kontrolní balík buďto stát nebo Číňan patřící do nomenklatury, KS Číny ovšem už dávno zajišťuje roli organizační a mocenskou, s původními komunistickými tezemi nemá nic společného.

O tom jsme psali už mockrát, zejména si můžeš vzpomenout na debaty s panem VK Can. Kdybych měl lapidárně vyjádřit rozdíl mezi Čínou a západem, tak bych to řekl asi takto: Jejich finanční oligarchové a hlavní průmyslové korporace jsou podřízeni státu a nikoliv stát jim (samozřejmě jsou s oním státem provázaní).

Pokud jde o ty astronomické dluhy - nevidím možnost, jak je splácet bez obnovení konkurenceschopnosti a tím drastického snížení životní úrovně - vždyť technologie západ vyvezl. A jakákoliv ochranná opatření nejsou slučitelná s "globální světovou vesnicí".
22. 02. 2009 | 17:33

Tupelo napsal(a):

Zajimavy clanek, v souvislosti se svetovymi zmenami jsem pred casem nekde cetl, ze se pozornost odborniku (patrne ne tech, pro ktere je Cina vzorem kapitalismu, hosp. krize USA zavinena americkym socialismem a Evropa trpici pod bruselskym diktatem :)) upira smerem k myslenkam nakolik jsou kapitalismus, volny trh a svoboda spojeny. Ze totiz z dob studene valky jsme si odnesli zjednoduseny (a tehdy prakticky) pohled ze socialismu je tyranie a kapitalismus svoboda. Coz je mozna pravda, ale nikterak nevylucuje to ze svobodu muze lidstvo dosahnout i v jinych modelech nez kapitalismu - tech, ktere treba jeste nezna.
Jednotliva historicka obdobi se postupne zkracuji, nejdele trvala prvobyte pospolna spolecnost, pres kratsi otrokarstvi, jeste kratsi feudalismu, pote kapitalismus, nakonec nejkratsi socialismus. Doba zmenam docela preje. :)
22. 02. 2009 | 17:35

Karel Mueller napsal(a):

VK Can.:
Srdečně zdravím pane VK po delší době. Všiml jsem si Vás až po odpovědi vlkovi.
To co píšete o nerovnoměrném vývoji, to skutečně je časovaná bomba, hlavně v Číně. Nostalgiků po Maovi je tam stále dost a národ k těm propastným rozdílům mlčí, protože celkově životní úroveň stoupá. Pokud však bude krize trvat a křivka se otočí, tak to bude zlé, hodně zlé.
22. 02. 2009 | 17:39

zdesta napsal(a):

I.Hochmann:Nemám žádný důvod fandit Číně.Představa že Čína vyrábí a zaplavuje svět jen okopírovaným šmejdem je dost problematické tvrzení.Pokuste se zjistit kolik procent spotřebního zboží (čínský šmejd)vyplňuje trh v USA.Licentčně vyráběné zboží má celkem dobrou úroveň.Nemluvě o faktu,že spousta západních firem si nechává své výrobky udělat v Číně a výrobní logo mluví o něčem jiném.
22. 02. 2009 | 17:42

Zacheus napsal(a):

Takže příští životopisy při shánění zaměstnání u nás budou začínat slovy:

"Už v mládí jsem rád jedl rýži...".
22. 02. 2009 | 17:45

DB-Kalifornie napsal(a):

to vlk a VK-Can:

vlk:

"Staré ekonomiky cosi blábolí o znalostní ekonomice. I tu a to velmi rychle převezme Čína."

Myslim, ze tenhle Vas komentar je hodne, hodne prehnany. Aspon pro USA urcite-vzhledem k tomu, ze se v technologicke oblasti pohybuju a znam osobne doslova (a to i diky rodinnym vazbam) desitky Cinanu a Indu, jak na universitach tak v soukromem sektoru- a i kdyz mnoho z nich mluvi o navratu do INdie ci Ciny-jeste NIKDO se zpatky z USA nevratil.( A bez lidi vzdelanych v USA opravdu v biotechu a podobnych disciplinach nemaji sanci). Jedine, co delaji, tak posilaji sve 10-12 lete deti do boarding schools (v Indii) aby se naucili jazyk a ziskali nabozensky background, to je opravdu vse. Treba cinsky biotech zdaleka neposkytuje ty moznosti jako v USA ( ikdyz nabidky pro lakani vedcu z top US universit treba jsou lepsi nez v Cesku... (-:). Ono vse neni jen o penezich a HDP ale take o otevrenosti spolecnosti, zivotnim stylu, atmosfere ve spolecnosti, zivotnim prostredi atd. Bylo by to na dlouhe psani-bohuzel musim za pul hodiny nekde byt, takze jeste k
VK-Can:
myslim, ze to pisete zcela presne-v zakladnim vyzkumu porad jeste nevidim zpusob, jak by nas mohla Cina ci Indie v dohledne dobe (MINIMALNE 10-15 let) dohnat. Jeden zpusob tedy existuje-pokud americti profesori cinskeho a indickeho puvodu budou mit laboratore-jednu v USA s napojenim na US universitni system a druhou v zemi puvodu-znam prvni vlastovky, ale zatim to neni masovy jev-je to dost slozite ukocirovat... Navic treba Cinani maji problem v udelovani grantu-ty nejlepsi cinske granty muzete ziskat jen pokud Vas dosavadni vyzkum byl publikovan v dobrem casopise, ale byl KOMPLETNE udelan POUZE v Cine (aspon pro biotech mam informace z prvni ruky). To je typicky znak uzavrenosti, ktery je v akademii bohuzel slepou ulickou.

Jeste poznamka k nabozenstvi-tady prave vidim vyhodu Indie-Indove jsou AKTIVNIMI hinduisty, katoliky a budhisty ci muslimy. Prvotni pro ne neni prace,ale RODINA-to je take velice dulezite-proto ten muj prvni komentar a duvod proc si myslim, ze by Indie mohla byt perspektivnejsi kulturne a hodnotove nez Cina. Na naproste vetsine Cinanu, ktere znam (a ktere mnohe povazuji za dobre zname) se bohuzel zcela podepsal cinsky komunisnismus-prace je na prvnim miste a v drtive vetsine je pritomen i silny ateismus. V dusledku pracovniho nasazeni ve vysledku trpi rodina a to dost silne. Znam dost z blizka nekolik rodin akademicky uspesnych Cinanu-a jsem docela skepticky k tomu, co vyroste z jejich deti....(sice to neni statisticky vyzkum, ale jako pozorovani to neni zanedbatelne)

K tomu, ze by v Cine mohl mit budoucnost budhismus jsem opravdu hodne skepticky (ale nevim, mozna se stykam jen s urcitou skupinou lidi, jaka je presne situace v Cine mezi treba venkovskym obyvatelstvem opravdu nevim...)

Zdravim do Cech a Kanady
22. 02. 2009 | 17:48

zdesta napsal(a):

Rumcajs:Nemíním tvé představy nijak ovlivňovat.Jenjeden příklad. Anketa o nejlepší a nejspolehlivější fotoaparát.První Canon-Malaysia,druhý Olympus-Čína.Hong-Kong ve kterém nakupuje elektronické součástky celý svět,nebude rozhodně dělat šmejdy.Pokud se domníváš,že lze sestřelit družici nějakým okopírovaným šmejdem, nic proti tomu.Dalo by se pokračovat dál,ale nemá to cenu. Ahoj.
22. 02. 2009 | 17:57

Zacheus napsal(a):

To DB- Kalifornie: děkuji za velmi zajímavý vstup do diskuse. Souhlasím s Vaší poznámkou týkající se náboženství.

Snad Vás i ostatní přesto bude zajímat (mě to alespoň zaujalo), že počet členů Komunistické strany Číny je odhadován na 74 milionů, počet křesťanů v Číně je podle britského týdeníku Economist odhadován na 130 milionů ( některé odhady hovoří o 80 milionech, stále tedy větším počtu než je členů KS Číny).

Tato informace byla publikována v českém Katolickém týdeníku pod nadpisem : " V Číně je více křesťanů než komunistů" začátkem listopadu 2008. Není v této souvislosti bez zajímavosti ani zřejmá snaha současného papeže Benedikta XVI. o zlepšení vztahů mezi Vatikánem a Čínou.

Zdravím do Kalifornie.
22. 02. 2009 | 18:05

vodník Kebule napsal(a):

Dobrý den paní Brixi.
Proč hned celé čínské století? Dobře si pamatuji na japonský průmyslový zázrak a na to, jak rychle měli obrovské potíže a byli rádi , že jsou rádi. Domnívám se, že Čínu může čekat něco velmi podobného. Indexy růstu a megalomanské cíle jsou jedna věc, ale zkušenost říká, že nejtěžší je právě to zvládnutí překročení určité meze v objemu, kdy je nutno zcela nově a znovu definovat a nastavit celou filosofii systému výroby a zdrojů, potažmo řešení organizace celé takto jinak a nově fungující společnosti. Prostě jde o stav, kdy zvyšování kvantity produkce způsobí nutnost řešit základní podmínky samotného udržení takového procesu (logistika, zdroje, pracovní síly, energie, ...), natož jeho dalšího růstu. Největší frajeřina na stavbě pyramid totiž taky překvapivě nebyla v tom vymyslet, že by bylo príma nasypat na jedno místo tak velkou hromadu kamení, ale v tom udržet na živu a donutit k efektivní a plánovité práci tu bandu trhanů, co to fyzicky skutečně realizovala. Bude to eště určitě hodně zajímavé, zvláště v situaci, kdy čínský průmysl potřebuje růst, ale ono jaksi velmi brzy nebude kam. Myslím, že můžeme zůstat v klidu - ono se jim to totiž prostě a jednoduše zadře.
22. 02. 2009 | 18:19

vlk napsal(a):

Rumcajs
jistě že mohu. Tak abys s pochopením neměl nejmenší problém. Příklad flagrantní - čínský měna. Uměle podhodnocená s omezenou velmi omezenou obchodovatelností.

DB -Kaliformie
Díky za příspěvek. Vaše příspěvky beru nesmírně vážně. Nicméně - popisujete stav teď.
Netuším, kd y jste do USA odešel. Jak tam sjste dlouho. Ale zblízka vidíte tu úžasnou proměnu v chápání Číny Američany! A to úžasné čínské tempo. A jejich píli. Zkuste si představit, že jim to ještě 20 let vydrží! Nikdo tu nemluví o zítřku. Víte , já byl jako malý kluk na strojírenském cveletrhu v Brně. S tátou. V r. 60. A stavěli jsme s e tako v japonské exposici... A pamatui si ty komentáře... Strejd a byl nadšený motorkář. A říkal -Jawu žádná rejže nikdy nemůže dohnat... No od smrti Ivyho posledního skutečného závodníka na Jawě do brna už na závody nikdy nejel... A takhel nějak to bude i s Číňany . Jenže rychleji.

SUPe
jen maličkost- jsem všechno jiné než teoretik. Já se musím uživit tak, že si musím hodně vydělat. Což v mém řemesle znamená uritou schopnost přijímat a podržet informace.Pokud možno sširokého spektra. Do Rumcajse se nestrefuji. Rumcajs je pro mne poctivý představitel pravice. S dobrými důvody. Jen leckdy a v poslední době dost často, nahrazuje zdravý rozum a přímou životní zkušenost hloupou ideologií. Ale jak jsme napsal - beru jej jako poctivého partnera.
22. 02. 2009 | 18:25

vlk napsal(a):

Karel Mueller

zdravím parde. Souhlas!
Jak jd e život? jsi pořádn a 4 denním rytmu?
22. 02. 2009 | 18:39

VK-Can. napsal(a):

Pro datel.

Omlouvam se za opozdenou reakci, protoze zde mame dobu obeda.
Je od Vas laskave upozornit na nepresnost.
Myslim, ze jste prehledl moji posledni vetu, kde se omlouvam za mozne vynechani urcitych detailu.
Myslim, ze se ani tak mne nepomotaly ty buddhismy, ale Vy jste prehledl, ze nirvana a satori je jedno a to same!
Ono totiz je zcela bezne, ze v ruznych zemich maji pro stejnou vec ci pojem jiny nazev.

Nirvana is the supreme state free from suffering and individual existence. It is a state Buddhists refer to as "Enlightenment". It is the ultimate goal of all Buddhists.

Satori roughly translates into individual "Enlightenment", or a flash of sudden awareness.

Klicove slovo "Enlightenment" volne prelozene jako "osviceni" jsem pouzil.

Pouzil jsem nirvanu z toho duvodu, protoze se domnivam, ze tento nazev muze byt vice znam v Evrope. Proslavili ji pokud si pamatuji "Beatles".

Nicmene dekuji za Vase upresneni.
22. 02. 2009 | 18:53

VK-Can. napsal(a):

Zdravim take pane Mueller.

Myslim, ze momentalne Americane mijeji jednu sanci, kterou nabizi pres. Obama. Pouzit soucasne krize k prestavbe americkeho prumyslu.

Je jasne, ze Cina ma naskok v nejmodernejsim prumyslu, ale je take jasne, ze Cina se bude potykat s tim, s cim se potykal Mao Tse Tung pri jeho pokusu o "Velky skok" - neexistujici stredni trida, mysleni a mentalita lidi. To je muze hodne zpomalit!

Uroven mysleni obyvatel je jedna z veci, kde evoluce se nikdy neda nahradit revoluci! Mozna na kratkou dobu, ale nikdy ne na trvalo!
Jediny nazor, ktery muze prezit v mysli cloveka mnohe "vymyvani mozku" je nazor, ke kteremu clovek dosel vlastnim myslenim, nikoliv poslechem nekoho jineho.
Hodne lidi nasi civilisace je schopno si vytvorit vlastni nazor. Zde jsou ostatni civilisace ci kultury pozadu!!Zde je nase nadeje.

Pri pozornem poslechu projevu pres. Obamy je zcela zretelne, ze tuto slabinu Ciny objevil a chce ji vyuzit. Proto jeho masivni investice do prestavby "zastaralych" USA.
Ovsem narazi svym zpusobem na stejny problem jako Cina - mysleni lidi.
Bohuzel v jine kategorii.

USA ma ovsem jednu velkou vyhodu pred Cinou i Indii - existujici silnou (dosud) stredni tridu obyvatel.
Evropa je na tom stejne jako USA v porovnani s Cinou. Evropa ma lepe funkcni stredni tridu obyvatel, ale je roztristena na skupinu handrkujicich se trhovcu.
Uvidime co dal.
22. 02. 2009 | 19:27

datel napsal(a):

VK-Can

Nirvána - stav, satori - zkušenost. Hrušky, jabka. Ovocný salát je též chutný.:o)
Proč si myslíte , že rozšíření buddhismu, jenž je čistě individuální, má pozitivní vliv na společnost ? Jedno, jestli křesťanský nebo buddhistický mnich, oba jsou vyvázáni ze společenských vazeb. Společnost stojí na omáčce okolo náboženství-ideologii, ne na jakémkoliv učení samém.
22. 02. 2009 | 19:37

Karel Mueller napsal(a):

vlk:
Přes zimu jsem měl zdravotní potíže, snad jsem se z toho vyhrabal. Mám teď dost práce, do budoucna uvidím, krize je i u nás. Teď v únoru jsme jeli na čtyři dny, v březnu to snad bude lepší. A pak uvidím :-), samozřejmě se rozkoukávám, ale je to dost špatné. Ne že by nebyl zájem, ale spousta firem má teď stop stav.
22. 02. 2009 | 19:40

VK-Can. napsal(a):

Pro DB-Kalifornie.

Zdravim do v soucasne dobe se dost zmitajici Californie. Ekonomicky i pocasim.
Mate tam dost "živo"!

Nevim jak se na to divate, ale mne doslo to, co pres. Obama sleduje a okamzite svitla nadeje.
Tomu panovi sedi na ramenou skutecna myslivna!!
To, co zamysli, je mozne dosahnout !! Pokud ovsem se umoudri par dalsich politiku z obou stran.
Bohuzel sve plany pres. Obama nemuze rici "na plnou hubu"! Lze jen doufam, ze podstatne osoby to pochopi.

Cinane ? Oni vedi, ze jak Evopu tak i USA predstihnou nejen v GNP, ale otazka je jak to UDRZET?!
Myslim, ze mnoho cinskych hlav se zabyva touto otazkou.

Prave proto si myslim, ze se mohou uchylit k buddhismu. Jsou mistri ve vymyvani mozku a Cinane jsou na to zvykli. s tou obrovskou masou lidi bohuzel jina cesta neni, nez masovym pochodem urcenym smerem.
Nikdo to neumi lepe, nez Cinane! Ostatni -ismi uz jsou opotrebovane a je treba neco noveho. Navic buddhismus neni Cinanum neznam!!

Je to novy vyvoj a pani Brixi uvedla velmi zajimavy clanek a dala moznost k ventilovani ruznych myslenek.
22. 02. 2009 | 19:51

VK-Can. napsal(a):

Pro datel.

Mate pravdu s tim michanim hrusek a jablek.
Vas nazor je stejne dobry jako muj pro vas a pro mne.
Ostatni si ucini nazor sami.
Preji hezky zbytek weekendu.
22. 02. 2009 | 19:58

Karel Mueller napsal(a):

Pane VK,
s tou evolucí máte zcela pravdu, na to koneckonců dohrál celý reálsocialismus. Řadový člověk šel v Rusku jen z jednoho karabáče do jiného a za těchto okolností vlastně většina národa z těch mužiků pořádně nevyrostla. Samozřejmě chápu argumenty, kterými by případní oponenti argmentovali (bčanská válka, 2. WW atd.), ale to nic nemění na podstatě věci. Vlastně se s tím Rusko potýká dodnes.
V Číně - alespoň pokud mám zprávy - jsou přeci jen hluboce zakořeněny etické zásady ještě od Konfucia, takže situace je trochu jiná. Nejsem znalec čínského prostředí a tak se k tomu nemohu vyjádřit. V jedné věci má Čína obrovskou výhodu a to je velmi skromné a pracovité obyvatelstvo.
Upozornil jste na dvě věci: Střední třídu a samostatnost v myšlení, lze též říct schopnost kritického myšlení. Pokud jde o střední třídu: Smůla západu je v něčem jiném, základ střední třídy jsou čím dál víc zaměstnanci a nikoliv individuální a drobní podnikatelé, jak to bylo v minulosti. Z tohoto pohledu se pak střední třída Číny a Indie liší od oné západní jen výškou příjmu a to je dost málo. Takže tato výhoda je trochu diskutabilní, možná bychom zjistili, že v Číně či Indii je střední třída v tom původním významu relativně početnější než na západě a spíš se podobá Evropě v začátcích industrializace. Pokud jde o kritické myšlení - tady je třeba odlišit ekonomickou a ostatní oblast. Pokud jde o ekonomii - vezměte třeba technické obory. Na čínských VŠ se musí učit v zásadě podle stejných osnov jako na západních školách, takže z hlediska technické zdatnosti bych příliš rozdíl neviděl. A samozřejmě mají výhodu obrovského počtu, který zatím ani zdaleka není využíván. Na druhou stranu zde nejspíš chybí řemeslná tradice, kterou v Evropě prošly všechny národy. To má význam a to dost zásadní z hlediska výchovy v dětství. Pokud jde o vývoj společnosti, tam se onen nedostatek může kompenzovat právě oním Konfuciem.
Ale to jen hádám, nejsem znalec čínských poměrů.
22. 02. 2009 | 20:07

datel napsal(a):

VK-Can

Děkuji. Nápodobně.
22. 02. 2009 | 20:18

Monika napsal(a):

Velmi zajímavý článek, zajímavá debata. Každý, koho toto zajímá, by neměl přehlédnout Zakariovu knihu „The Post-American World“, kde se podrobně popisují všechny aspekty vzniku multi-polárního světa. Jen nevím, zda již byla přeložena do češtiny.

Fareed Zakaria: The Post-American World (2008)

China alone has over $1.5 trillion dollars in its accounts (údaj z roku 2007). Goldman Sachs has predicted that, by 2040, five emerging-market countries - China, India, Brazil, Russia, and Mexico - will together have a larger economic output than the G-7 countries, the seven Western nations that have dominated global affairs for centuries.

China has grown over 9 percent a year for almost thirty years, the fastest rate for a major economy in recorded history. In that same period, it has moved around 400 million people out of poverty, the largest reduction that has taken place anywhere, anytime. The average Chinese person's income has increased nearly sevenfold. China, despite drawbacks and downsides, has achieved, on amassive scale, the dream of every Third World country - a decisive break with poverty. The economist Jeffrey Sachs puts it simply: "China is the most successful development story in world history." The magnitude of change in China is almost unimaginable. The size of the economy has DOUBLED every eight years for three decades...
22. 02. 2009 | 20:31

VK-Can. napsal(a):

Pane Mueller,
myslim, ze jen par jedincu se muze povazovat za znalce cinskych pomeru. Navic je to zeme, ktera prochazi revolucnimi zmenami.

Co se tyce te stredni vrstvy, tak si dovolim rici, ze prijem samotny jeste nevytvari stredni vrstvu.
Stredni vrtsva obyvatelstva se vytvari postupne, tedy evolucne systemem generacnim.

Napred to zacne, kdy rodice si zlepsi prijmy a jejich deti se zacnou divat na mnoho veci jinak, nez rodice.
Je to dano tim, ze mnoho veci jim zacnou byt samozrejme, ktere nebyly samozrejme pro jejich rodice. Tim jsou schopni se zabyvat "problemy", ktere jejich rodice nemely.

Zacnou myslet jinak, nez rodice. Dela to mnoho zla v rodine, ale je soucast evoluce. Pro dobro i zlo.

To se vztahuje i na kritické mysleni.
Kriticke mysleni rodicu, kterym se zvysil prijem zustava stale ve stejnych parametrech zivota, ktere oni za sve zkusenosti povazuji za klicove. To uz nelze zmenit.

Kde se to zmeni je u jejich dětí a u dětí těch dětí, tedy vnoučat těch původnich rodičů.
Jako otec a dedek to mohu posoudit. Starosti, ktere jsme s manzelkou povazovaly za dulezite, nebyly shodne se starostmy naseho ditete a rozhodne jsou velmi vzdaleny starostem nasich vnoucat.
Jakykoliv mezigeneracni urychlovaci ci zpomalovaci proces je odsouzen k neuspechu.

Myslim, ze uz nehraje roli, zda je to narod 10 milionovy nebo miliardovy.
Vyjimky mohou jedine potvrdit pravidlo.
To je, o cem se snazim psat.
22. 02. 2009 | 20:51

RUMCAJS napsal(a):

Vlk:

Ty píšeš, jak se Ti to zrovna hodí. Tak v případě Číny považuješ podhodnocený kurs za ochranářský prvek podporující domácí produkci a v případě Česka to považuješ za blbost a nejradši by jsi druhej den měl euro.

Srovnej si myšlenky vypelichanče!
22. 02. 2009 | 21:20

SuP napsal(a):

Vlku -
docela mě pobavilo. jak plamenně tady v každém sudém příspěvku bojuješ proti klientelismu, jánabráchismu a uchvácení ekonomické moci U NÁS bývalými bolševiky. Ale že v Čině je na tom postavenej celej ten jejich zázrak a je to státní a jedinej systém, to Ti nevadí ani trochu. A nejsi sán. To je smutný.
22. 02. 2009 | 21:28

jogín napsal(a):

DB-Kalifornie: Čínské poměry neznám, ale občas mě nakrkne, když narazím na článek z mol biol v čínštině, potřeboval bych to přečíst. Na kongresu v US je obyčejně šikmookých přes polovinu. Souhlasím, že do deseti let ještě západ nepřeválcují, ale co pak?
22. 02. 2009 | 21:45

VK-Can. napsal(a):

Vazeny pane Sup.

Nezlobte se, ze reaguji na neco, co mne neni urceno.
Pokusim se byt strucny.

Nevim jake mate zkusenosti s vedenim podniku ci firmy.
Je totiz velky rozdil, jak pristupujete k vedeni firmy, ktera ma 10 zamestanncu, k vedeni podniku, ktery ma 400 zamestnancu a nebo k vedeni spolecnosti s 10 000 zamestanci!
Cil je stejny, ale "naradi" a principy k dosazeni toho cile jsou velmi rozdilne!

Verte, ze je pro svet "pozehnanim", ze v Cine to stale vedou komuniste.
Kdyby se totiz melo demokraticky "uvolnit" 1.3 miliardy byvalych veznu, nebylo by nam do smichu. At uz vladam, ci jednotlivcum!

Cina je realita. Je celkem vedlejsi, zda to odpovida nasim predstavam.
Pres. Bush mel take predstavy o demokratickem Iraku. Ponekud se rozchazely s realitou! A to je prosim jen 25 milionu obyvatel, tedy jen MALY zlomek toho, co vře v Cine!

Doufam, ze se nezlobite na muj nezvany vstup do debaty.
22. 02. 2009 | 22:00

VK-Can. napsal(a):

Oprava.
Vazeny pane SuP.
Zkomoleni nebylo umyslne. Prominte.
22. 02. 2009 | 22:03

kolemjdoucí napsal(a):

Pár odkazů:

http://features.csmonitor.c...

http://radar.oreilly.com/20...

(odcitujme relevantní část)

JT: At what point is China going to stop being the production center for offshore companies and become the primary designer of goods in the same way that Japan went from being a manufacturing center to being a design center? And isn't it in China's best interest to remain basically focused on production?

AH: That's a really interesting question. And there's kind of a couple of facets to it. And Japan's definitely taken some design leadership in terms of building eye-catching really interesting products. The thing is, China has a very productive design population as well, but they're a little different. If you look at -- and this is eye-opening to me as well, right? As we at Chumby have tried to license our product out to more of the large brands that you've heard of. I can't mention any of them specifically. But basically, it's kind of shocking. The way it works is a lot of these large brands have almost no engineers on the inside. You go buy a product on the shelf. And the U.S. office consists of some product managers and maybe a couple of product engineers. And what they do is they just write kind of a Word document that's 10 pages long.

They ship it off to China to a factory. And the factory actually does all of the work of taking that sort of sketch and that Word document and turning it into a real product, right? And they're really good at doing that. And they're very fast. And they're very efficient at it. So the thing that sort of the Chinese lack is sort of like market vision. If you ever see a product made by a local Chinese entrepreneur, they're often times these very nichey sort of almost quirky strange products. You get this kind of Chinglish thing going on where I could see where this could be useful, but it's just not the right product. So what really is lacking and the reason why China's sort of viewed as not innovative is they sort of lack the understanding of the American market. And I think they are a little heads down in terms of taking risks in terms of dramatic product design. Like they wouldn't do quite what some of the more dramatic I.D. companies will do and the really breath-taking good looking things. But they actually do -- like a surprisingly large amount of design for very little money.
22. 02. 2009 | 22:06

Imhotep napsal(a):

pro SuP:

V Číně nikdo nezastírá, že u moci je komunistická strana. My si tu ale nalháváme něco o revoluci listopadu 89 a tváříme se jako kapitalisté a přitom ....
Jinak doporučuji domyslet do důsledku to, co napsal VK-Can.
22. 02. 2009 | 22:36

Karel Mueller napsal(a):

Pane VK,
nejdříve poznámka k Vaší odpovědi panu Supovi: Naprosto výstižné, lépe se to říct nedá. Kdyby to onen pinochetovsky-nacionalistický režim pod rudou visačkou nedržel tvrdě na uzdě, tak bychom se z toho asi pominuli.

K tomu, co jste mi napsal: Ten generační "svár" vždy byl, je a bude. Je to ovšem parketa páně Pocestného a tak mu do toho nebudu fušovat :-). Moje generace je v situaci, že těm mladým nemáme vcelku moc co říct, dnešní svět je natolik jiný než svět mého mládí, že každý mluvíme jinou řečí. Protože každý patříme do jiného světa, ať se ideoví bojovníci z mé generace tváří jakkoliv kovaně a antikomunisticky, myslíme prostě v dimenzi našeho dětství a mládí, platí to i o mě přes moji národně-socialistickou výchovu. Nejvíc to vidíte na řadě našich "podnikatelů" i politiků, kteří se tváří natikomunisticky a zároveň jsou to stylem bolševici od A do Z.
Čekám, že dorůstající mládež nakope ony cinkající teenagery stejně, jako oni nakopali nás a naše rodiče s tím, že je slintání o minulosti nezajímá, zajímá je, co chtějí dělat s tím hnojištěm, korupcí a neschopností. V tom by si možná padli kolem krku s generací mých dědů, ať už těch rudých nebo nacionálních.
Tím jsem se od tématu trochu vzdálili, ale vidíte, že vývoj není nijak přímočarý a mládež si může brát vzory v minulosti právě tak, jak to udělal ona cinkající.
Pokud jde o tu střední třídu, tak samozřejmě souhlasím, chtěl jsem tím říct asi tolik: Střední třída v minulosti znamenala ne sice příslušnost k mocenské a ekonomické vládnoucí elitě, ale především ekonomickou (alespoň do jisté míry) nezávislost a tedy svobodu.

A v tomto smyslu střední třída na západě mizí. Bohužel.
22. 02. 2009 | 22:47

stále rebel napsal(a):

Čínská poučení pro Světovou banku
http://www.project-syndicat...

Konec neoliberalismu?

NEW YORK – Svět není příliš laskavý k neoliberalismu, tomuto kouzelnému pytlíku myšlenek založených na fundamentalistické představě, že trhy napravují samy sebe, efektivně rozdělují zdroje a dobře slouží veřejnému zájmu. Právě tento tržní fundamentalismus tvořil základ thatcherismu, reaganomiky i takzvaného „washingtonského konsensu“ hájícího privatizaci, liberalizaci i cílené zaměření centrálních bank na inflaci.
Mezi rozvojovými zeměmi probíhal po celé čtvrtstoletí boj a je zřejmé, kdo odešel poražen: země, které sledovaly neoliberální politiku, nejenže ztratily růstový potenciál, ale když už rostly, připadla nepoměrně vysoká část přínosů lidem na vrcholu společnosti.
http://www.project-syndicat...
23. 02. 2009 | 00:00

hanabrixi napsal(a):

Díky pane Salivene. Máte pravdu, opomněla jsem přeložit anglické triliony na české biliony. Text jsem nyní opravila = 2 biliony dolarů v devizových rezervách.

Oceňuji spoustu podnětných příspěvků do diskuze.

Nelze nesouhlasit s tím, že toto století také asi uvidí velký vzestup Indie - a že tento bude nejspíš podporován i Západem jako další pól k vyrovnání vlivu Číny.

Čína i Indie mají ještě mnoho slabých míst, jak mnozí diskutující správně podotkli. Jejich rostoucí schopnost se svých slabých míst zbavovat je však nesporná. Stejně nesporná je i schopnost nastupující střední třídy a zvláště pak mladé generace přijmout to, se jim hodí ze Západu a udělat se svoje představy o budoucnosti Číny, které s minulým stoletím nemají nic společného.

A ještě k budhismu a komunismu - pouze z vlastního pozorování. Ano, budhismus je na vzestupu, stejně tak jako konfuciánství (se státní podporou). Zvláště konfuciánství se zdá být vzpruhou pro silné národní cítění. O členství v KSČ je však také obrovský zájem. Získat členství není vůbec jednoduché. Počet členů se nám může zdát nízký. Počet zájemců jej ale několikanásobně převyšuje. Toto je z mého pozorování, odkazy nemám. Třeba mě doplní či opraví další diskutující.

Zdravím.
23. 02. 2009 | 04:08

John2ta napsal(a):

Dobra, ale jaka by tedy mela byt optimalni reakce nas ze zapadniho sveta? Moje soukroma reakce je takova, ze jsem se do Ciny odstehoval, snazim se naucit jazyk a porozumet zdejsimu zpusobu delani businessu. Ale ve srovnani s poctem Cinanu vyjizdejicich do sveta je nas zapadnich "imigrantu" zalostne malo :(
23. 02. 2009 | 07:01

Milan napsal(a):

Čína brzy začne doplácet na tragickou politiku jednoho dítěte.
23. 02. 2009 | 08:41

SuP napsal(a):

VK-Can. -
Díky za reakci, je to rozhodně zajímavý pohled (pro mě).
23. 02. 2009 | 09:02

DB-Kalifornie napsal(a):

to Zacheus

ta cisla ktera uvadite jsou zajimava. pro zajimavost-mistni katolicky kostel je napul cinsky- druha, treti generace americkych Cinanu, kteri jsou velice aktivni v komunite a mistni cirkevni skole. Konverze mistnich cinskych emigrantu k budhismu neni zdaleka tak viditelna. Bylo by zajimave znat presna cisla z Ciny a presny vyvoj tam. Ja muzu tak maximalne srovnat nabozenskou aktivitu mladych Cinanu a Indu, kteri do USA prichazeji do technologickeho sektoru-a odtud take prameni moje urcita skepse proc si myslim, ze s budhismem to nebude v pripade Ciny schudne. Nicmene to co pise VK- Can o jakesi masove konverzi v cinskem stylu je asi zcela neco jineho. Pokud by se to opravdu povedlo, tak by se tim i elegantne vyresil problem Tibetu. Nicmene vidim obrovsky rozpor v tom neklidu, ambicioznosti a workholismu a idejemi budhismu, ktere prece mluvi prave o uplnem opaku.
23. 02. 2009 | 09:25

DB-Kalifornie napsal(a):

to Vlk

Ja vase prispevky taky beru vazne a rad je ctu-na ceske pomery mate skvele informace a schopnost videt za roh! Akorat vetsinou nemam vubec cas reagovat. V USA jsem sestym rokem-za tu dobu se o Cine celkem vzdy dost mluvilo-treba na verejnopravni PBS tam prubezne byvaly a jsou porady o vyvoji v Cine. Samozrejme za posledni pulrok informaci rapidne pribylo, takze i k mene informovanym se dostanou nektera cisla a informace.
Mozna si uplne nerozumime-ja se snazim take projektovat do budoucna-mozna trosku z jineho pohledu-ona ta pile ma taky sve stinne stranky, ktere se podepisuji na cinske rodine, poctu deti ci kvalite zivota v takto "pilne" spolecnosti atd.To bude mit za 10-20 let take sve demograficke a socialni nasledky, coz zpetne ovlivni energii cinske spolecnosti. Kdyz se tady treba bavim s Japonci(byli v 70 letech tam kde jsou Cinane dneska), tak casto slysim stiznosti, jak neblahy vliv melo a ma dohaneni Zapadu na japonskou kulturu a rodinu-v podstate postupny rozklad rodinnych hodnot vymenou za vysoke pracovni nasazeni. Prestarla japonska spolecnost s minimem deti a pracovni dobou od 7h rano do 10h vecer celi spouste problemu. Cinu, pokud se neco nezmeni ceka to same.

Dale-muj komentar se tykal zejmena vedy, zakladniho a technologickeho vyzkumu, coz je zcela neco jineho nez vyrabet kvalitni auta ci motorky. Pro dobrou vedu potrebujete zejmena svobodnou vymenu myslenek, otevrene prostredi, pokud mozno malo hierarchie v pracovnich tymech, sirokou a dneska take mezioborovou vedeckou zakladnu. Jedine tak se rodi nove objevy a mladym se dava sance a delaji se "vyvojove skoky". A tohle presne v Cine podle me stale chybi. A Cinane, kteri jsou v USA a delaji vedu na zdejsich universitach ci firmach, tohle pomerne rychle pochopi-jenze v tom momente se jim uz zpatky do Ciny nechce! A Cinane v Cine nektere veci proste zmenit nemuzou (zejmena z kulturnich ci politickych duvodu). I v tomhle pripade je dle meho dobra analogie s japonskou vedou, ktera je dnes sice vynikajici, ale americkych parametru nedosahuje, treba diky existujici hierarchii ve vyzkumnych tymech. Pro Japonce je i dnes veci prestize delat vyzkum na americkych universitach a stale mnoho Japoncu se nevraci-zvlaste pokud jsou tady delsi dobu a cichnou tady k otevrenosti a prilezitostem. Navrat proste neni mozny. To same plati pro Korejce a nevidim zadny duvod proc by to melo byt s Cinany jine. To jen na vysvetlenou. Nedavno jsem byl na jedne konferenci tady v USA a jedna moje znama Japonka si musela na cely vecer sednout ke stolu, kde byl jakysi stary a slavny japonsky profesor. Sedeli u neho vsichni Japonci cely vecer a s nikym jinym se nebavili. To bylo takove japonske intermezzo v americke realite...(-: Ona i evropska veda sdili nektere podobne problemy, proto stale plne nevyuziva moznosti sve vzdelane populace. Inu k tomu, ze by se dala kultura prilis (a zejmena rychle) menit jsem trosku skepticky.
23. 02. 2009 | 09:26

DB-Kalifornie napsal(a):

to VK- Canada:

to co tady pisete o stredni tride a schopnosti si udelat vlastni nazor je zcela presne a lepe bych to nenapsal. Ano, jedine v tom je nase nadeje-snazil jsem se to trochu z jineho uhlu vysvetlit na prikladu (stale jeste prosperujici) americke vedy....(a ono to samozrejme plati pro spolecnost jako celek).

Obama to chape a pevne verim tomu, ze to pochopi vetsina kolem neho. Navic i vcera ohlasene snizeni financovani valky v Iraku, zvyseni zdaneni lidi s prijmy nad 250000 USD, srazeni schodku rozpoctu do roku 2012 na polovinu a samozrejme navyseni financovani pro vedu a vyzkum jsou vsechno kroky spravnym smerem!

Co se tyce Kalifornie-ty zdejsi financni problemy jsou prece tak dlouho zname-vzdyt to se tahne uz mnoho let. 2/3 odhlasovani kazdeho rozpoctu, referendove potvrzovani snad vseho a naprosta polarizace mistni politicke sceny jsou pricinou vseho toho co se deje. To snad muze zmenit opravdu prusvih ve forme bankrotu-a nekdy si rikam, ze by to bylo nejlepsi-cim vice lidi to pociti, tim vetsi sance ze se (co nejdrive) neco zmeni.
Snad dve dobre zpravy-cena domu zacina byt zase po letech dosazitelna pro normalni pracujici smrtelniky a uz druhy tyden prsi/snezi
23. 02. 2009 | 09:27

DB-Kalifornie napsal(a):

to jogin

zkuste se nekdy zeptat tech "sikmookych" kolik se jich hodla vratit zpatky odkud prisli. Casto jsou to budouci Americane!
23. 02. 2009 | 09:28

DB-Kalifornie napsal(a):

to hana brixi

neni clenstvi v KSC jen pragmatickou karierni potrebou? Kdezto vzestup budhismu ci konfucianstvi urcite uvedomeni si te obrovske duchovni devastace zpusobene maoismem aspon u nekterych skupin obyvatel. Myslim, ze neni mozne tyhle dve veci vubec stavet vedle sebe.
23. 02. 2009 | 09:29

Marty napsal(a):

hanabrixi: ona Indie ma mozna vetsi potencial nez Cina (napada me treba velmi kvalitni skolstvi britskeho typu a obecne dobre vazby na Imperium). Ale Indie ma problem v tradici silnych levicovych vlad, ktere nejsou schopny potencial Indie nalezite vyuzit. Cina si se socialismem hlavu nelame.

DB-Kalifornie: v kazdorocnich hodnoceni univerzit se ty cinske (technicke) zacinaji umistovat vysoko. A pomerne nedavno jsem cetl clanek (tusim v Business Week), ze naopak migrace Cinanu z USA do Ciny se zacina povazlive zvysovat. Cinane dosahli vzdelani na prednich americkych univerzitach a zkusenosti ve spickovych vedeckych tymech. Cina jim nabidne slusne penize a moznost tym vest. Nejeden po takove prilezitosti skoci a vrati se do Ciny.

A pak tu mame silne podporovany cinsky nacionalismus. My si casto myslime, ze cinsti studenti nesouhlasi s tamnim rezimem, ale dnesni realita je takova, ze i vysokoskolaci ho nadsene podporuji. Pomoc cinske vede muze byt pro nekoho narodni povinnosti.
23. 02. 2009 | 09:59

Ivan Hochmann napsal(a):

Tak jsem se dozvěděl že pelicháš.Tak si dávej pozor,abys nepotkal medvědici.

To bys pak plakal a plakal.
Äni Karkule by Ti nepomohlo.

Zdravím Ivan.
23. 02. 2009 | 13:46

Sokrastesk napsal(a):

Rád bych podotkl,operujem-li s pojmem "střední třída",nebylo by od věci ujasnit si jeho obsah a význam.Řekl bych,že se z valné části překrývá s Marxovoým proletariátem.Díky určité socializaci, neustálé programové liberalizaci kriterií vysokých škol(i středních),za pomoci tolerance švarc systému,a dalších vlivů došlo k výraznému posunu v kvalitě střední třídy,co se týče kritického myšlení.Tedy určitě mluvíme-li o naší střední třídě.Jak je to v Číně,či Indii si netroufám odhadnout.Ovšem u nás v tom počtu,který se uvádí,najdeme v této kategorii i zedníka,který má oficiálně živnost,a pracuje vlastně načerno pro větší podnik,a není problém potkat absolventa dvou VŠ,který programově čte Třesky plesky,sleduje Novu,a státní koncepce(dokud bude mít to své) je mu ukradená.
23. 02. 2009 | 14:26

Sokrastesk napsal(a):

Tím chci říct,že místo restaurace dosavadní (ne)koncepce se od takovéto střední třídy můžeme dočkat instalace něčeho úplně jiného.Neví,jestli,spolu s Obamou,pláčete na správném hrobě
23. 02. 2009 | 14:46

DB-Kalifornie napsal(a):

to Marty

nezpochybnuji trend.

Jeste jedna poznamka-on ten navrat pro vedce ci spickove vzdelaneho cloveka do domovske zeme take predstavuje obrovske riziko-pokud na 2-3 roky z toho vypadnete(neuspesny navrat), tak uz neni cesty zpatky, ujede Vam vlak. Kompetice je obrovska, nove rychle zastarava, ztracite kontakty. Kdyz si tady ambiciozni clovek 7-10 let pracne buduje CV, tak pak si dukladne rozmysli kam se vrati.Jak jsem psal vyse-jediny zpusob pro rychle prevzeti soucasneho technologickeho naskoku Cinou je takovy,ze americti profesori cinskeho puvodu budou masove ve svych domovskych zemich paralelne s USA vest sve laboratore, a to nejen jako pracovni tabory, ale i s veskerou diskusi a odbornym a technickym zazemim(pak taky dojde na "detaily" typu ze na chemikalii cekate tydny versus jeden, dva dny....napriklad). Odchod z USA je po profesni strance prilis velke riziko, pokud jste opravdu dobry.
23. 02. 2009 | 17:17

Marty napsal(a):

DB-Kalifornie: otazkou je, jak dlouho to bude trvat, nez se ty pomyslne nuzky mezi USA a Cinou zavrou.

Rad bych videl budcnoust v pokracujici globalizaci a tim padem i vzajemne spolupraci nejen ve vede, ale i v obchodu. Bohuzel je krize a hlasy protekcionistu a etatistu dostavaji na sile.
23. 02. 2009 | 18:14

VK-Can. napsal(a):

Vazena pani Brixi.

Jeste si dovolim reagovat na Vas posledni vstup.
Moje domnenka je, ze Buddhismus prevazi nad Confucianismem prave proto, ze Confucianism je statne podporovan.

Ve sve podstate totiz dela Confucianism malo pro jednotlivce. Je to filosofie, ktera se zameruje na chovani a moralni hodnoty cloveka vzhledem ke spolecnosti, kde naopak Buddhism vyzaduje stejne moralni hodnoty vzhledem ke spolecnosti, ale navic se zabyva i vlastnim duševním stavem cloveka samotneho, jinymi slovy mysli a nabizi nejen pro spolecnost, ale i pro samotneho jedince.
To bych povazoval za rozhodujici faktor.

Kazdy clovek mimo vztah a povinnosti ke spolecnosti, hleda take neco jen pro sebe.

Osobne bych take hodne odlisil clenststvi v komunisticke strane od Buddhismu.
Jedno je vysledkem vnejsich potreb a druhe vnitrnich potreb. Rekl bych dost podstatny rozdil.
Velmi by me ovsem zajimala prave potencialni koexistence Buddhismu a komunismu. Pokud k ni muze dojit, Cina bude mit velkou vyhodu.
Je to ovsem jen muj dohad.
23. 02. 2009 | 19:58

vlk napsal(a):

Rumcajsku
nepřipadáš si po poslední replice na mojí adresu hloupě? Spíš dokonale hloupě?
Nepíši jak s e mi hodí. Jsi už skutečně takový sklerotik, že si nepamatuješ co bylo před mou odpovědí, na kterou reaguješ úplně mimoňovitě? zeptal jsi s e mne jak doložím že v Číně nefunguje trh. Já ti odpověděl, že nejflagrantnějším příkladem je čínská měna. Silně podhodnocená a omezeně obchodovatelná. A ty na to, že jako píši jak potřebuji, že u Číny mi nízký kurz nevadí a u nás ano.. Na to skutečně nemám co odpovědět. Protože já o kurzu naší měny nic nepsal. U nás je její ,momentálěn nízký kurz určen trhem. U čínské měny je to centrálně stanoveným a drženým nereálným kursem. takže ten, kdo píše, jaks e mu hodí jsi jasně ty. Zkus se vzpamatovat.

SUPe

jsi na tom úplně stejně jako RUmcajs. Nikd e jsem nenapsal, že mi nevadí, nebo dokonc e že chválím čínské praktiky. Jenže s nimi nemohu nic udělat a jednak to nevadí zřejmě ani velmocem.
Ovšem ani klientelismus , korupce a další podobné nešvary neomlouvají byzantské poměry v ČR. Tad y žiji, takže mi to vadí. A vadí mi, když máme vládu, která korupci , napříkald při kupování hlasů ve sněmovně povýšila na legální politický prostředek. Vadí mi ,když Řebíček tvrdě bačuje na dopravě a přhrává si naprosto bezostyšně a přímo způsobem hodným Zimbabwe. Ne Číny , a le Zimbabwe. Tobě, zdá s e to zas a ž tak moc nevadí. Když s e dělají machle v modrém triku tak je to vlastně nejspíš legální nebo skoro legální podnikání.
Ivan Hochmann

já už to nějak zvládnu. Poradil jsme si c elý život, zvládnu to i teď. Ale o tebe nejspíš Hochmanová přerazí vařečku, estli budeš pořád viset na netu a mlátit pantem.
23. 02. 2009 | 20:20

vlk napsal(a):

DB Kalifornie

díky za zajímavý pohled. Pro mne je ok. Zahrnu jej do svých úvah.

Bicméně - trend s e může rycle obrátit. Amerika žije na d luh. A nejspíš i bádá na d luh. Financovaný celým světem.
Finance od soukromého sektoru do výzkumu nejspíš budou r edukovány. Podobně bych očekával ingerenci státu silně redukovanou.
Po krizi může totiž být ledacos jinak. Veřejné rozpočty budou zatíženy megadluhem. A postavení ameriky s ebud e měnit. Pokud Čína udrží svůj růst bude mít čím dál víc e prostředků i pro výzkum. A může s e vše otočit. Kd e byl výzkum kolem roku 1900v USA a kd e v Evropě . V Anglii, Německu, Francii.A dost rychle s e to otočilo. S tím, jak USA posíly ekonomicky během 1.ww. Dnes máme co do činění možná se stejným d ějiným zlomem.
Jak píš e zd e v blogu pan Robert Miller- bude následovat perioda repricingu. Kd y budou nové nastaveny ceny všeho možného. A nejspíš už ty ceny nebudou nastaveny výhradně tak, jak vyhovuje Americe.
Napříkald z evropských bankovních kruhů jde momentálně silné volání po tom, aby v Evropě vznikly velké a nezávislé rankingové Agentury. s ítm, že všechny tři zatím vedoucí jsou americké a krize odhalila slabiny tohoto modelu. Podobně je volání po tom, aby svět opustil ameriké účetní standardy, které jsou orientovány zejméan na kapitálové trhy, ale aby byly používány daleko konzervativnější evropské s tandardy. A nejspíš něco takového lze očekávat. Jako součást regulačních opatření ve světové ekonomice. Svět by totiž už nějakou další velkou krizi nemusel přežít. ono není zatím jisté, zda zmistruje tuhle právě probíhající.
23. 02. 2009 | 20:29

SuP napsal(a):

Vlku -
Máš pravdu. Nenapsals:"Já obdivuju Číňany!" Ato, že z Tvých příspěvků to čiší jako sláma z bot, to je mou neschopností rozumět čtenému textu. Já zapoměl! Ještě jednou se omlouvám, že jsem vůbec rušil.
Mimochodem ty informace mám od pravé Číňanky z komunistické rodiny z Pekingu.
23. 02. 2009 | 20:48

Germanicus napsal(a):

Skutečně moc zajímavá diskuze. Následující link dokazuje, že vlk nekecal. Tohle už není pouhá kopie...
http://www.novinky.cz/clane...
23. 02. 2009 | 20:56

vlk napsal(a):

SUPe
promiň, ale kecáš!
Ve svém vůbec prvním příspěvku z tohohle threadu -22,02, v 09:24:13 jsem napsal tohle /přetiskuji to s děsnou řadou překlepů, aby s nemohl nic povídat o zkreslování/:

Čína je už dnes nejspíš apitálově silnější než Veropa, je největším americkým dlužníkem.Rychle přechází o d jednoduchých výrob k nejsofistikovanějším věcem. Staré ekonomiky cosi blábolí o znalostní ekonomice. I tu a to velmi rychle převezme Čína.S víc enež miliardou velmi pilného a skromného obyvatelstva musí nutně přejet Evropu a to daleko d říve, než bychom očekávali.
A ti,kteří krátkodobě nadělali přeložením výrob do Číny majlant, budou vystaveni důsledkům svého šíleného rozhodnutí sejně jako těch, kterým v původních zemích vzali práci.
vropa má před sebou hodně neveselou perspektivu. Perpektivu rychla upadající velmoci.
Jak to asi bud e vypadat. No jako ve Španělsku po Filipovi II..... Ten s e topil ve zlatě. Kdysi. aby se následně Španělsko s talo cudým příbuzným v Evropě. Které muselo strpět odejmutí Gibraltaru. Copak bude naším Gibraltarem?
Je neuvěřitelné jak snadno , hloupě a programově si západní svět zadělal na s vůj pád.

Pokud soudíš, že fandím Číně , pak se nech vyšetřit. Urgentně.
23. 02. 2009 | 22:10

Marty napsal(a):

Germanicus: otazkou vsak je, kde byl notebook projektovan. Vetsina soucastek je od jinych vyrobcu a obecne sla kvalita kdysi spickovych notebooku hodne dolu.
23. 02. 2009 | 22:10

vlk napsal(a):

Germanicus

dík. taky jsme myslel, že to sem napálím.
23. 02. 2009 | 22:10

Ivan Hochmann napsal(a):

Vlku,

známe Tě.Ve svém zavilém poštěkávání napříč dějinami se občas dostaneš do role Sybila a tato role Ti moc nesvědčí.

Ono s tou Čínou nebude tak žhavé.Než jsme se rozhodli prodat velký dům v Brně a koupit haciendu v lesích,Hochmannová coby podnikavá důchodkyně pronajímala horní patra.Mimo jiným také Číňanům.Já jim pak dělal příležitostně řidiče služebních a obchodních cest.Z mé upravené Caravelly si udělali vzorkovou prodejnu a nejlépší gól jsem zaregistroval,když jsem zaparkoval na Václaváku U Lucerny.Policajti otevřeli záclonkové boční lítačky a zůstali čumět s otevřenou hubou.Uvnítř seděli v křeslech dva číňani s doutníky v koutcích na stolku bourbon a čaj ,z noteboku skřípali tóny šanghajkých lidovek.A když se jeden optal:"Ťo ceš"? - policajta málem kleplo.

To píši,abych trochu odlehčil Tvým zarputilým prognozám.Také protože znám kulturní i jinou úroveň těchto mladých čínských Lvů.
Apropó,jejich byznys byl přebírat kamiony z Hamburgu,ukládat zboží do pronajatých skladů v Heršpicích a odtud zásobovat zbožím vietnamské tržnice.To bys koukal na drát.

Takže Vlčku nic se nejí tak horké jak se upeče.Čochtan to také ví.

Ivan.
24. 02. 2009 | 00:08

Ivan Hochmann napsal(a):

Opravuji:Tóny šanghajských lidovek se linuli z videokazety v zabudované televizi.Abys neřekl,že kecám,posílám ti pár snímků mejlem.
Ivan.
24. 02. 2009 | 00:16

prirodovedec napsal(a):

Marty: Agregujici zebricky univerzit spise ignorujte (vcetne Shanghai :) rankingu). Kolega mi nedavno citoval zajimavy vypocet, ze v pripade srovnani financovani VS v CR s podminkami prumeru OECD by UK v Praze byla v prvni padesatce. Vyplynulo mu z ukazatelu a konstrukce zebricku.

Je skoda, ze dale nepokracuje naznacena diskuse DB-Kalifornie (s VK Canem a i s vlkem). Krome pro mne brilantnich postrehu k exportovanym asijskym vedcum a tempu zakladniho vyzkumu (DB, VK) versus mozny vyvoj jeho financovani (vlk) se mi zda zasadni otazkou, jak dalece se podari vysledky zakladniho vyzkumu v novych oblastech (biotechnologie aj.) prosadit do realizace pod kontrolou USA (tj. patentovat, chranit a prodavat) a tam je realizovat (nevyvazet inovace), tj. mit dostatecne nevyvezene realizacni kapacity. Dale je otazkou, zda situace bude takova, ze tyto trendy budou dominovat (jako drive atom, pozdeji kosmicke lety, pocitace, ...), zda nebudou spise prevladat problemy preziti (zde ovsem genetika pouzita v oblasti potravinovych zdroju muze dat mnohe) a problemy nevzdelanosti a nebude nakonec rozhodovat "rimsky vojak" propichujici "dedka, ktery nechce, aby se mu dotykal kruhu" :). Bohuzel musim na dva tydny zmizet. Snad si pak poctu.
24. 02. 2009 | 01:16

Marty napsal(a):

prirodovedec: dane vyzkumy chapu spise jako indikatory.

Ale natukl jste dalsi zajimave tema ve vztahu s Cinou. Ochrana dusevniho vlastnictvi. Otazkou je, kdo by chtel v Cine zkoumat a vynalezat, kdyz mu to tam muze kazdy temer beztrestne ukrast.
24. 02. 2009 | 09:47

Hana Brixi napsal(a):

Vážený pane VK-Can.

Váš odhad stojí za úvahu.

Čínský přístup možná bude zase nekonfrontační - to nejlepší z budhismu bude propojeno s konfuciánstvím, taoismem a nakonec i komunistickými ideály. (Podobně jako historie mongolských dynastií se stala historií čínskou.)

Zdravím Vás.
24. 02. 2009 | 14:08

vlk napsal(a):

Ivane
no uvidíme. Uvidíme, jestli je Čína a její obyvatelstvo dekadentní jako západ, nebo dokonc e víc, jak píšeš ty, nebo jestli je to ona klasická hladová masa, jíž bude patřit příští věk. Jak soudím já...

A paní Hochmanovou pozdrvauj. Musí to být úžasná dáma. Nejen proto co píšeš. Ale proto, že s tebou vydržela tak dlouho! To máš za tu Sybillu, heč!
24. 02. 2009 | 15:03

Ivan Hochmann napsal(a):

Už jste dva .(pepa Ř)

Až k vám přibude třetí, tak vás budu brát vážně.Ivan.
24. 02. 2009 | 16:07

DB-Kalifornie napsal(a):

to vlk:
rekl bych, ze trosku podcenujete neekonomicka kriteria pri kazdodennim rozhodovani jednotlivce a precenujete ta ekonomicka (zvlast u lidi zijicich v bohatych zemich)-a prave tady vidim jednu zasadni slabinu nekterych az katastrofickych vizi, ktere tady projektujete pro budoucnost Zapadu.Kdyz zustanu u vedcu, tak zrovna ti, rekl bych, jsou docela sensitivni i k jinym hodnotam nez jen vyse HDP ci globalni reprising-prece jenom tady na universite ci v soukromem sektoru se s Vami jedna velice slusne, to same muzu rict o mezilidskych vztazich. Myslim, ze po 1 sv. valce se USA stali atraktivni nejen diky ekonomickemu vzestupu, ale take diky otevrenosti a hodnotam, ktere popisuji vyse(versus rozhadana Evropa a vyusteni v 2 sv. valku). Takze si myslim, ze pokud v Cine dojde spolu s ekonomickym vsestupem i k vzestupu transparentnosti, otevrenosti a slusnosti, tak maji vyhrano! Ano mame krizi, nikdo nevi jak to dopadne, ale v pripade opravdu velkeho prusvihu si jsem jist, ze se tady bude se mnou jednat slusneji nez v pripade velkeho prusvihu kdekoliv jinde (neekonomicky save heaven!(-:).Tahle jednoducha vec tady drzi spoustu lidi! Samozrejme dojde a dochazi k propousteni i v technologickych firmach, investuje se mene. Nicmene masovy odchod techto super vzdelanych lidi do Ciny, Indie se opravdu nekona a bez nich opravdu k dnesnimu dni neni pro tyhle zeme zbyti.
Jeste poznamka k cenam v Americe-myslim, ze to neni dane jenom tim, ze by to "vyhovovalo USA".Treba reagencie pro molekularni biologii jsou tady mnohem levnejsi(casto i o polovinu) nez treba v Evrope, protoze tady jsou stale mnohem nizsi dane, mene (nekdy nesmyslne)regulace na jejich vyvoj(treba u protilatek), vetsi trh a nizsi marze.
24. 02. 2009 | 17:51

DB-Kalifornie napsal(a):

to prirodovedec:

zdravim. Nevyvazeni inovaci je spravnou otazkou, ale dle meho je spise problemem akademicke sfery nez soukrome. Pokud ma treba americka farmaceuticka firma patentovanou slibnou substanci-je temer nemozne ji ziskat-a to i za podminek, ze jste na top americke universite a chcete spolupracovat.Akademie je jak vite zcela jina story-co se opublikuje je hned k dostanikomukoliv na svete(i kdyz vse zajiamve se hned take patentuje, nicmene je to nekdy trochu "leaky".)

Co se tyce molekularni biologie-snaha o zlepseni lecby nemoci bude asi evergreenem-treba jenom vyzkum kmenovych bunek ci objev vyznamu malych RNA nabizi nekonecne moznosti vyzkumu a patentovani na desitky let,a zcela jiste se za 5 let budeme bavit o jeste uplne necem jinem co se dneska zdalo jako irelevantni ci bylo nezname.S tim jde v ruku v ruce vyvoj novych technologii-bez nich nebude detailnejsi a presnejsi poznani mozne a primo to na sebe navazuje (proto ten rozvoj treba bioinformatiky-opravdu perspektivni obor). Farmaceuticke firmy maji dostatek vlastni hotovosti-nejsou zavisle na cinskych kreditorech (pro Vlka (-:). Nebezpeci je spise vnitrni-a to, ze snizeni vydaju na zdravotnictvi omezi jejich zisky (a tim i vydaje na vyzkum). Na druhou stranu moznost prodavat na trzich jako Cina ci Indie, kde bude poptavka po moderni lecbe aspon u nastupujici movite stredni tridy muze tento handycap vyvazit.
Biologie nejsou pocitace, kde v urcitem momente dojde k "nasyceni trhu" (Taky proto me vubec nevzrusuje supertenky notebook od jakekoliv firmy-to uz pro normalniho cloveka stejne nema zadny prakticky vyznam a je to veci historie, na rozdil treba od lecby rakoviny ci Alzheimera...). Mimochodem na moji praci mne bohate staci MacIntosh z roku 2000 (teprve pred nedavnem jsem byl nucen upgradovat software (-: ....)

Co se tyce financovani zakladniho vyzkumu statem, myslim, ze to je hodne veci priorit-lze napriklad presunout 1-2 procenta rozpoctu z vojenske oblasti treba do oblasti zakladniho vyzkumu apod.(A o prioritach tehle administrativy jsem celkem optimisticky).
24. 02. 2009 | 18:05

VK-Can. napsal(a):

Pro prirodovědce.

Nevim, zda Vas to jeste zastihne, ale dal jste "do placu" dva zajimave namety.

1. Patentovani.
2. Problem preziti.

1. Nevim, do jake hloubky jste mel moznost poznat džungli svetoveho patentovani, ale to je skutecna džungle!!

2. Problem preziti je daleko vaznejsi, nez se dosud ve svete VEREJNE debatuje.
Je opravnena obava, ze verejna debata muze zpusobit nedozirne nasledky.
Nicmene, situace je skutecne vazna - pitna voda, zivotni prostor, suroviny, odpad atd.

Oba tyto namety jsou na dlouhou debatu.
Rád bych zduraznil SPEKULACNI debatu, protoze skutecne neni mozne s urcitou jistotou predvidat nejen vzdaleny, ale ani blizky vyvoj v obou techto namětech!!

Dekuji za Vase oceneni.
24. 02. 2009 | 20:32

DB-Kalifornie napsal(a):

to vlk & prirodovedec

prave jsem dostal email, ze se rozpocet NIH (hlavni grantova agentura pro biomedical research v USA) bude na pristi rok a pul navysovat o 20 procent, tj dostaneme 10.4 mld dolaru navic na dalsi rok a pul, standartni rocni rozpocet je 30 mld dolaru.

Sice pujcene penize, ale dobre investovane...

Takze zatim letenku do Ciny nekupuju(-:
24. 02. 2009 | 20:42

DB-Kalifornie napsal(a):

to VK-Canada

"pitna voda, zivotni prostor, suroviny, odpad atd."

-take prave proto jsem optimisticky ohledne dlouhodobych vyhlidek USA.

Nicmene napeti v nekterych prelidnenych castech sveta diky nedostatku vyse zmineneneho (a zvysujici se medialni prokonzumni masaze) bude opravdu problem.

Verejna debata-nevim...Reseni-neexistuje. Navic soucasna filosofie mluvici jenom o rustu a zvysovani zivotni urovne pusobi presne opacne. Konverze k budhismu (ci jakymkoliv jinym duchovnim hodnotam)je skutecne aspon hypotetickym resenim-vzpominam na navstevu Ladhaku-Ti lide nic nemeli, presto na jejich tvarich(i kdyz vrascitych) byl vzdy usmev. My mame vsechno a porad je to malo....
zdravim
24. 02. 2009 | 20:50

Ivan Hochmann napsal(a):

Marty,

tak mě napadlo,že dříve se naučí číňani používat ochranu přirození než duševního vlastnictví.

Ivan.
24. 02. 2009 | 22:44

Ivan Hochmann napsal(a):

Paní Brixi to jste tomu dala korunu.

Možná že nastane doba,kdy tuhle éru komunistických vypatlanců vytlačí ze sedla dymnastie osvícených dalajlámů.

Ale těm milionům pod přehradou Tři soutěsky to příliš nepomůže......

Ivan
24. 02. 2009 | 22:53

VK-Can napsal(a):

To DB-Kalifornie.

Ten optimismus ohledne zminenych podminek USA-Kanada(s urcitym omezenim) s Vami sdilim.
Bohuzel, muze se stat, ze pokud kvuli temto duvodum vznikne jinde konflikt, my do neho budeme zatazeni, at chceme ci ne.
Zvlast USA.

Verim, ze vzhledem k jinym vaznejsim problemum toto nebude jeste nejakou dobu aktualni pro verejnou debatu.
Zaujala mne ovsem uvaha pana Prirodovedce, ktera sla dale, nez jen se tocit kolem obvykleho, proto jsem se dotkl tech dvou nametu.

Co se tyce Ciny a mozne koexistence komunismu a buddhismu, je to jen ma uvaha.
Nejake povrchni znalosti o Cine mam a tak vim, ze jsou na zacatku nove epochy.
Ovsem nutno priznat vedeni Ciny, ze dosud projevili vice pruznosti v mysleni, nez si mnoho lidi myslelo!

Byli dlouho podcenovani, potom nase civilisace stala chvili s otevrenymi usty, aby po prvotnim soku nasi podnikatele jeden za druhym naskakaly do jejich rozjizdejicho se vlaku.
Bohuzel, co se stalo, ze ten cinsky vlak nestavi tam, kde si nasi podnikatele mysleli, ze se zastavi.

Cina a stejne i Indie budou vzdy potrebovat nejaky druh viry pro sirsi okruh obyvatel, kvuli jejich zvladnuti. Oba staty jsou prilis velke masy, aby na vse stacily jen zakony!
Odtud prameni ma uvaha o moznosti koexistence buddhismu a komunismu, nebo nejake podobne kombinace.
Zatim zdravim.
24. 02. 2009 | 23:01

VK-Can napsal(a):

Oprava

...jeden za druhym naskakali...
24. 02. 2009 | 23:04

DB-Kalifornie napsal(a):

VK-Canada

nikdy jsem nechapal jednu vec-proc vsichni sli/chodi vyrabet do Ciny-pritom jazykova, kulturni a politicka odlisnost je tak obrovska. Indie je mnohem blizsi (mentalita, jazyk, vzdelani, politicky system) a tech 100 milionu motivovanych, gramotnych, skvele vzdelanych a navic anglicky mluvicich tam maji taky... vzdyt prece rozumet tomu, co se deje v moji firme by melo byt jednou z priorit.Snad jediny duvod ktery me napada je logisticky-prece jenom transport zbozi z Ciny do USA je jednodusi(levnejsi) nez z Indie.

Ale musim rict, ze po te, co mam blizkou pracovni zkusenost s Cinany, tak bych tam praci treba na rok vzal hned-jen pro tu moznost poznani tamnejsi kultury... Ona nekdy prakticka zkusenost je nejlepsi na to, aby clovek mohl nejlepe odhadnout co je realita a co je jenom intelektualni iluze.
25. 02. 2009 | 00:24

hanabrixi napsal(a):

Ke srovnání současného potenciálu Indie a Číny může jako jeden z mnoha zdrojů posloužit také analýza "Doing Business".

Celkové hodnocení pro rok 2009 zařadilo Čínu na 83. místo a Indii na 122. místo ve světě. Největší rozdíl je ve vymahatelnosti kontraktů a registraci majetku.

Podrobná analýza k oběma (i ostatním) zemím:
http://www.doingbusiness.org/
25. 02. 2009 | 09:44

vlk napsal(a):

DB -Kalifornie

jsem rád , že jste spokojen a že s e zdá, že vás neekají chmury. Vážně. žádná ironie.

Nicméně - byl bych velmi opatrný, co do příslibu financování čehokoliv na příští rok. právě jsme slyšel kus obamova projevu v kongresu, kterýs e rozpočtu na příští rok týkal.

To neuvádí proto, že bych chtěl mít za každou c enu rpavdu. To mi prostě velí moje profesionální deformace. Neumím si totiž představit, že někdo vrhá gigantick sumy vůbec na záchranu finančního s ektoru, totéž bud e muset nacpat do průmyslu, musí usypat obyčejným lidem a může 20% navýšit prostředky na výzkum. To nefunguje! A podniky? No jejich finanční kondic e bud e mizerná. Hodně mizerná. Na trhu prostě schází peníze. Tohle není obyčejná cyklická krize.

K tomu , co píšete o prostředí , které vás v US obklopuje, nemám co říci. Nikdy jsme tam nebyl a neznám tedy reálie. Ale věřím vám. A chápu, že to pro vás má přidanou hodnotu velkého rozměru.

Nicméně - pro mne měříte příliš krátkým měřítkem.
Bavíme s e tady o posunu Číny od zaostalé , bigitn ě komunistické země, která kromě miliardy obyvatel neměla nic na pozici do budoucna nejsilnější světové ekonomiky. S e zdravými financemi. A bavíem s e o tom, zdali převezme roli světové suprevelmoci číslo 1nbeo nikoliv. Amerika má proti Číně dva hlavní trumfy:
- technologický náskok
-infrastrukturu
Pod tou nemylsím jen silnice, telfonní spojení a kdo ví co ještě.Pod tím myslím i systém školství, veřejných knihoven, systém vyhledávání a lákání talentů
Ale má tak zásadní nevýhody:
-zadluženost financí
-obrovský deficit zahraničního obchodu
-méně obyvatelstva
-jasně definovanou relativně velkou vnitřní minoritu, která stojí mimo a nejeví snahu svou situaci zlepšit.
Na rozdíl od Číny, kde tato minorita zatím ještě definována není, nýbrž je zde zatím většina hladových, ochotných podstoupit cokoliv, aby s e dostali nahoru. Nejpozději přes své děti.
Jsem na rozpacích, jak definovat politické systémy. Který je plusový.
Čína je na vzestupu od nuly. Tohle s tádium vždycky preferovalo cnetralizované rozhodovací s ystémy, kd e někdo určoval prioity a ostatní museli plnit. Protože není dost zdrojů a nelze jimi proto plýtvat.
USA jsou ve fázi rozvinuté spoelčnosti, která se má orzjíjet dále. A tohle je zase o demokracii. Autoritářský režim totiž po čase ztratí svou osvícenost, ať má v čele toho nejosvícenjšího z osvícených a začne byrokratizovat a konzervovat zevnitř. Drží s e starých a osvědčených principů, které jsou už často v rozporu s reakitou. Demokracie naopak umožňuje samoočistu.

Takže tady dost váhám neboť netuším, kd y se Čína z rostoucí fáze překlopí do podobné pozice,v jaké jsou USA.

Jakříkám, jsem velmi spokojen s tím, že čtu váš pohled. A chápu, že svým osobním prizmatem měříte vše okolo sebe. Ale tenhle logický přístup má jednu nevýhodu -pro posuzování dějinné změny je příliš krátký a příliš úzký, dle men. A zrod a nástup supervelmoci je dějinným zvratem.

Víte, tahle čínská story nezačala někd yv roce 90. Ta začala s nástupem Teng siao Pchinga v sedumdesátých letech.! Tedy před 30-ti roky. Zprvu nenápadně a hodně nezajímavě. Jako další experiment.Kterých Čína zažila pod Maem několik.... A začátkem 90- to teprve nabralo rozměr, který vzal ostatní svět na vědomí.a teprve někdy kolem milenia se z toho stal fenomen.
25. 02. 2009 | 09:48

Midori napsal(a):

Zásadní věc - !

Číňané nevyprodávají svou zemi jako hloupí čeští politici jsoucí právě u koryta.

Teď už máme, co jsme chtěli.
25. 02. 2009 | 10:19

... napsal(a):

Midori - pravda, Číňané momentálně NAKUPUJÍ ve velkém: podíly ve strategických firmách, dolech a energetických zdrojích, a výzkumných, finančních aj. institucích (nemluvě o nemovitostech) v USA, Evropě, Austrálii, ... a tak vlastně mimo jiné také pomáhají omezit mezinárodní dopad současné krize
25. 02. 2009 | 10:36

SuP napsal(a):

Ivan Hochmann -
Jen malé upřesnění.
Ti komunističtí vypatlanci v Číně jsou ti nejvychcanější chytří. O to je to horší.
25. 02. 2009 | 18:20

SuP napsal(a):

Vlku -
teď s Tebou budu sohlasit aspoň v něčem. Teng-Siao-Pching zkusil jako první poslat celý zbytek světa s jeho bojem za lidská práva v Číně do prdele. A vyšlo mu to už v těch 70.letech. Tím se otevřela cesta komunistické nomenklatuře k nekontrolované moci a výsledkem je ten "zázrak".
25. 02. 2009 | 18:25

VK-Can. napsal(a):

Zdravim priteli vlku.

Dovolte mne se vsunout do Vasi debaty s DB-Kalifornie. Co do fysicke vzdalenosti mam k vam obema asi stejne daleko. Relativne dost daleko.
Myslenkove a nazorove jsme myslim mnohem blize.

Dovolim si zustat u te Ciny. Bohuzel casto ctu velmi povrchni nazory lidi, kteri maji dojem ze z precteni Googlu, znamosti s nekolika Cinany, nebo dokonce 3 tydenni navstevy v Cine maji patent na znalost tohoto lidskeho mraveniste, ktere na povrchu zeme nema sobe rovneho.

Kdo mel moznost poznat SKUTECNE USA (nikoliv jako uklizec v obchodnim dome) tak musi vedet, ze tam jsou obrovske rozdily ve vsech kategoriich. Od mysleni a mentality lidi az po skolstvi.

Ted, kdyz si promitnem, ze USA je jen o trochu vice nez 1/4 Ciny s vyhodou stejneho jazyka, rozvinute a fungujici (s obcasnym zakopnutim) demokracie, je porovnavani Ciny a USA skutecne jen cirou spekulaci.

Cina je, jak uz jsem psal drive, nasim moznym ukazatelem naseho dalsiho vyvoje.
Jak je mozne, ze tato "zaostala" zeme by mela byt ukazatelem naseho vyvoje?
Protoze ukaze kterym smerem by se mela spolecnost vyvijet.

Ve sve "zaostalosti" je pred nami vsemi daleko vpredu.
V cem je vpredu?
Ve zkouseni novych systemu souziti, organisaci a spolecenskem systemu.

Totiz Cina nam muze ukazat, ktery, nebo jaky spolecensky system ma sanci na to, nas v budoucnosti ochranit od vzajemneho vyhubeni!!

Populace na zemekouli rapidne pribyva a tak otazka vzajemneho souziti bude klicovou.
Vojenska superiorita jedne supervelmoci, bez vzajemneho zniceni uz je minulosti!

Cina uz tento vyvoj prodelava.
V Cine uz ted najdete vse od skutecne sofistikovane spolecnosti lidi v Okoli Beijingu a Shanghaje az po orbu pole, kde pluh je tazen vyhublou kravkou a ovladan stejne vyhublym oracem.

Kontrasty v Cine jsou nebyvale a pro svet to bude zrcadlo, jak se to ma ci nema zvladnout!
Podle meho je Cina nedobrovolne v roli svetove "avantgardy". Pokud vim, tak z toho velkou radost nemaji, ale take nemaji moc na vybranou!

Vsechny mozne technicke zazraky uz jsou vymyslene, patentovane a praktikovane.
Jen to lidske souziti je stale ve vetsich problemech!!
Zde uz se bavime o jine kategorii. zde uz je v obraze nejen infrastruktura a technika ci technologie, ale i vliv ci potreba nabozenstvi, jakeho nabozenstvi a jeho vlivu na mysleni lidi.

Mysleni lidi urcuje system, ktery lidem vladne!
Cina a Indie jsou v soucasne dobe pokusnymi kraliky lidstva.

Cina je vice aktualni!
Generalisovani, ci zlehcovani vlivu Ciny na vyvoj BLIZKE budoucnosti sveta je mirne receno naivni.
Toto je jen muj nazor, ktery nemusi byt spravny.
25. 02. 2009 | 20:40

DB-Kalifornie napsal(a):

to hana brixi
diky za odkaz. nejdrive jsem zajasal, ale pak jsem si dosadil par zemi, ktere osobne docela dobre znam, abych si udelal test spolehlivosti. (pozn. 1 je nejlepsi znamka)-Ceska republika-75, ale pozor-Kazachstan 70, Kyrgystan-68, Mongolsko 58, ale Italie 65, naopak Rumunsko 47 ci Bulharsko dokonce 45, Slovensko 36, Francie 32, Nemecko 20. Kolonka "protecting investors" Italie 53 Kazachstan 55 Cesko 88, Mongolsko dokonce 24, ale Slovensko 104! Jakou maji tahle cisla vypovedni hodnotu? Vzdyt prece je obrovsky rozdil jestli mate firmu v Italii nebo v Kazachstanu ( a to i v pripade, ze v Nursultanove Kazachstanu prosly prave super pokrokove zakony ((((-: ). Tohle je presne priklad, kdybych byl k zaverum statistiky velmi obezretny!

Bohuzel se obavam, ze nam pribyva lidi, kteri ziji ve virtualni realite a berou tato cisla smrtelne vazne a delaji na jejich zaklade skutecna rozhodnuti!

Pak se, ale nemuzeme divit, ze mame melamin v mleku ci klinicke zkousky leku delane ve zkorumpovanych rumunskych nemocnicich jsou zmanipulovane.
26. 02. 2009 | 07:21

DB-Kalifornie napsal(a):

to Vlk & VK-Canada
zdravim a diky za zajimavy komentar. Ja jsem ze zacatku nemel vubec ambice nejak vyrazne analyzovat tema Cina versus USA-je to prilis siroke a spekulativni tema.Pouze jsem reagoval na Vas komentar, "Staré ekonomiky cosi blábolí o znalostní ekonomice. I tu a to velmi rychle převezme Čína", ktery byl dost prehnany a pricitam to prave Vasi neznalosti prostredi, tak jsem ho chtel trochu uvest na pravou miru nekolika konkretnimi priklady a ilustrovat treba na vyvoji Japonska nektere limity rozvoje, ktere dle meho hrozi take v Cine.Rekl bych, ze je potreba davat dohromady teoreticka fakta a statistiky s presnymi informacemi a zkuseniostmi primo z mista deni(zvlast temi, ktere je tezke ve statistikach vycist!), jinak se pravdy a presnejsiho predpovezeni budouciho vyvoje nedobereme.

V souvislosti s Cinou a s tim, co tady popisuje VK-Canada jako testovani novych souziti a systemu de novo mne jeste pripada zajimavy vyvoj v Chile(samozrejme v mensim), coz je zeme, ktera take vstala v podstate z niceho, prosla diktaturou a dneska je jeji vyvoj dost zasadne odlisny od vyvoje v cele jizni Americe a podarilo se ji zavest behem 20-30 let celkem transparentni a na jihoamericke pomery velice uspesny system a pritom se odtrhla od nekterych kulturnich jihoamerickych zvyklosti (treba mira korupce je srovnatelna s Francii, pokud se tedy da verit statistikam (-: ). Je otazka proc tato zeme neni vetsi inspiraci pro dalsi jihoamericke zeme a stejne tak je otazka, jestli positivni vyvoj v Cine by byl reflektovan jinymi zememi v regionu (Vietnam, Laos, Indie).

Dale k VK-Canada-nevim, jestli to co se deje v Cine musi byt nutne zrcadlo pro cely svet, spise pro nektere dalsi prelidnene asijske zeme.Zapadni civilizace bude muset sice take projit procesem "uskromneni", ale je otazka jestli se to podari zvladnout racionalnimi zduvoddnenimi ze souasny zivotni styl je neudrzitelny ci se nejakym jinym zpusobem se nasmeruje zajem lidi na jine hodnoty (jako rodina, komunita..)

K nabozenstvi- v Indii, je znacna cast obyvatel diky kastovnimu systemu a nabozenstvi smirena se svym osudem, coz muze byt skutecne za urcitych situaci vyhodne nastaveni. Je totiz otazka, jestli za situace omezeni zdroju a prostoru je vubec zdrave davat vsem lidem nadeji, ze muzeme (muzou) zlepsit svoji zivotni situaci (a k tomu je jeste masazovat v televizi zapadni reklamou). Pokud temto lidem vememe v ramci zapadni racionalizace jejich viru, pak je otazka, co jim za to nabidneme a jestli to budeme schopni splnit.
26. 02. 2009 | 10:02

VK-Can. napsal(a):

Pro DB-Kalifornie.

Vim, ze jsem nakousl neco, co jde daleko dopredu, ale myslim, ze to bude aktualni drive, nez si myslime.
Dovolte mne uvest jeden priklad.
V predvolebni kampani Gore-Bush v roce 2000 byly na strankach Aktualne.cz (Blogy zde jeste neexistovaly) velke debaty o budoucim vyvoji.

Tehda jsem se opovazil predpovedet, ze Cina a Indie nejsou jen potencialni uchazeci, ale ze jsou budouci velmoce. Cinu jsem odhadoval, ze za 25 let (oni to dokazali za 8!) bude za USA.

Nemate poneti, jake jsem sklidil reakce !! V te dobe se to zde take hemzilo nadsenci pro pres. Bushe.
Ti byli vsichni za jedno, ze Bush nejen s Cinou zatoci, ale kazdemu, kdo vystrci růžky ukaze zač je toho loket!!!
Nejak vsichni zmizeli z techto stranek.

Co se tyce toho soužiti, tak mam na mysli fakt, ze populace uz presahla miru únosnosti zemekoule. Jedině "diky" tomu, ze jeste velka cast sveta žije v chudobě, tak se nam vede pomerne dobre.
Je ovsem jen otazkou casu, kdy tu chudou cast sveta prestane bavit být tim, čím jsou - chudáky.

Terorismus je jen vysledek nerovnosti v zivotni urovni! Nabozenstvi je jen zaminka!

Proc myslim, ze Cina by mohla byt jakymsi zrcadlem?
Protoze to je jedina zeme, ktera ma take obrovske rozdily v zivotni urovni a je to obrovska masa lidi pod jednim vedenim!

Svet drive ci pozdeji prejde pod jakesi globalni koalicni vedeni.
Zvladnuti ci nezvladnuti Ciny nam nastavi zrcadlo, jak by to mohlo vypadat ve svetovem meritku.

Bohuzel mam obavy, ze porovnani s vyvojem V Chile neodpovida meritku. Je to jako porovnavat rodinny kramek na rohu s obrovskym supermarketem. Oba mohou prodavat stejne zbozi, ale chod kazdeho z nich musi byt organisovan jinym zpusobem!

Nabozenstvi. To bude odpoved na Vase uvahy nejen o nasmerovani lidi (rodina, komunita), ale i davani nadeje lidem (Indie).
Verim, ze nabozenstvi bude hrat stale vetsi roli v zivote radovych obcanu.
Vsech, nejen v Indii.

Nabozenstvi bude stale vice pouzivano at uz otevrene ci skryte vetsinou vlad.
Demokracie, jakou zname a jakou bychom si prali se bude pomalu, ale jiste presunovat do historickych knih!

Nabozenstvi ma totiz jednu velkou "vyhodu". Nepodleha zakonum, ktere stanovil clovek!
To mu dava obrovskou pruznost, ohebnost a prizpusobivost aniz by muselo produkovat konkretni vysledky na rozdil od politiky!
A to bude mozna rozhodujici.
26. 02. 2009 | 23:09

DB-Kalifornie napsal(a):

to VK-Canada
diky za (mozna brzo aktualni) debatu-v tom se s Vami naprosto schodnu. Ja ted bohuzel nemam moc casu-ale zkusim Vam sem odepsat nekdy behem nasledujicich dni. Tema me dost zajima.zdravim do Kanady
27. 02. 2009 | 15:20

Vysedlina pathologická napsal(a):

Náboženství?
Obecně ano, ale konkrétně náboženství přináší stále mnoho nejednotnosti a napětí. Nastávající světová realita přináší úplně nové poměry sil. Státy budou více záviset jeden na druhém, bude větší světové propojení a náboženství budou jen kopírovat tento vývoj. Nic se neobrátí k převaze jedné mocnosti nad druhými na dlouho, protože oproti historii mají lidé již v rukách moc zničit vše, co je.
Ale je zajímavé, že již probíhající a překvapující některé neřiditelné změny obracejí mysl člověka k událostem, v dávnověku předpovězeným, vedoucím k proměnám všech aspektů života.
Možná závěr našich životů bude zasažen většími zmatky než bychom sobě a svým potomkům přáli.
27. 02. 2009 | 15:28

VK-Can. napsal(a):

Pro DB-Kalifornie.

Budu se tesit. Zadny spech.
Hezky weekend.
27. 02. 2009 | 19:10

VK-Can. napsal(a):

Pro Vysedlina pathologicka.

Vas vstup neni adresovan, ale dovolim si reagovat.
Podle meho nabozenstvi MUZE byt dulezita soucast noveho spolecenskeho (vladnouciho) systemu.
Je jasne, ze se spolecnost stale vyviji a tak zadny system neni konstantni!

Neco jako kombinace politiky a víry.
Cina musi prijit s necim novym, jinak se bud musi vratit k diktature a to velmi tvrde a nebo se dostane do anarchie, ktera nema ve svete obdoby!

Proto mne zajima MOZNA kombinace buddhismu a nejake verse komunismu, nejaky novy komunismus s lidskou tvari ci neco podobneho, nazev uz je vedlejsi.

Rad bych zduraznil rozdil mezi nabozenstvim a virou ! Buddhismus neni nabozenstvi! Buddhismus je vira!
Jinak pisete mnoho z reality a Vase uvahy jsou zajimave.
27. 02. 2009 | 19:27

Vysedlina pathologická napsal(a):

To VK-Can
Dobrý den, ani nevím, zda se k tomuto blogu ještě vrátíte. Děkuji za odpověď.
Chápu rozdíl mezi náboženstvím a vírou. To, co ovlivňuje ve světě moc, podle mě, je náboženství. Lidé si stále více uvědomují, že součástí člověka je víra - ve vyšší moc - stvořitele - a to nejen kvůli strachu ze smrti nebo slabosti mentální. Víra je vrozená součást člověka. Jen to někteří potlačují a hledají (zatím marně) vědecké důkazy. Přesně toto (o lidském vrozeném sklonu k víře) vědí i vedoucí osobnosti a tak lidem dají možnost opory v náboženství, jež bývá propojeno s vládou v té míře, jak se to tomu kterému režimu hodí. Dejme lidu to, co jim schází, budou nás mít rádi (= nás poslouchat).
Nová doba, podle mě, přináší
nárust osobní víry a potřebu jejího legálního uspokojení. Proto nás ještě čekají mezináboženské boje, které nepřinesou mír dohodou, ale povedou bolestivou cestou k rychlému dozrávání a opuštění dogmat. Vše, co je zdravé se stane součástí obecné víry vyjádřené v politické moci již nikoliv v podobě náboženského podílu , nýbrž ve všeobecném duchovním dozrání vlivných osobností. Myslím, že tato doba k tomu spěje - možná sto let, nebo méně, a navíc se mohu mýlit. Tak to ale cítím, a doufám, že to nejlepší z duchovních směrů bude pochopeno, spojeno, sladěno a uznáno.
Zdravím.
02. 03. 2009 | 10:21

VK-Can. napsal(a):

Pro Vysedlina pathologicka.

Vracim se na kazdy blog, kde je bud zajimava debata ci, kde se sam ucastnimm debaty.
Neni to uz tak casto, protoze mnoho debat zacina "chodit v kruhu". Casto se debata omezi jen na osobni napadani.

Z toho, co pisete bych rekl, ze v mnohem se divame stejnym smerem.
Vim, ze mnohe me myslenky o budoucim vlivu Ciny se zdaji mnoha lidem přehnane.
Myslim, ze to je castecne vlivem neznalosti Ciny a castecne neschopnosti si priznat skutecny stav nasi civilisace.

Konkretne Evropa je velkym rozcarovanim.
EU, ktera jeste pred nekolika lety vypadala slibne a zdala se dorůstat do vlivneho hráče ve svetove politice, neni schopna se ani odtrhnout od prvni faze spojeni a dat dohromady smlouvu, ktera by byla skutecnym zakladem dalsi spoluprace.

Zatim politicka "smetanka" Evropy vypotila jen LS, 700 stránkovou litanii, kterou se snazi protlacit zadnimi dvermi, protoze se zda, ze jde o právnický guláš, kde je zbytečného hodně a důležitého málo.

Ekonomicky se Evropa stale vice uchyluje ke strategii hašteřivých hokynářů!
Vojensky je Evropa uplne bezvyznamna.
Je to situace, ktera drive ci pozdeji vynese na povrch obdobu bud noveho Napoleona nebo dokonce Hitlera.

Samotna politika uz neni schopna resit vazne problemy. Proto verim, ze urcita kombinace viry/nabozenstvi a politiky je jen otazkou casu.
03. 03. 2009 | 02:47

DB-Kalifornie napsal(a):

pro VK-Canada:
tak jsem si nasel trosku casu. K te hypoteticke moznosti sirsiho uplatneni at uz otevreneho nebo skryteho vlivu viry vidim v dnesnim svete dve prakticke prekazky: jednak je to nedostatek pokory a pak nedostatek urcite mystiky.
V modernim zapadnim svete se podarilo tyto 2 atributy pomerne dukladne demontovat. Na vrcholu vseho je clovek, ktery ma vse pod kontrolou(aspon dle medialni masaze). Myslim, ze bylo pomerne lehke na vrchol vseho dosadit cloveka, zmena v opacnem smeru bude o dost tezsi. Mohla by tomu pomoci snad jedine najaka obrovska katastrofa, kde by slo opravdu o preziti. Pritom je dnes vice nez kdy jindy jasne, ze nedostatek viry ma zcela jasne na spolecnost jako celek radu negativnich dopadu.

Co se tyce Ciny a nastoupeni vlady, ktera bude pomoci sikovne aplikovane statem podporovane viry resit cinske problemy-ja nevim, ja mam porad v hlave ten postkomunisticky marasmus treba jen v Cesku a nemluve o Rusku ci Stredni Asii, kde jsem taky dost cestoval a pobyval. Nedelam si iluze, ze rozpad zakladnich moralnich hodnot nastal i v Cine a nahodit po letech Maa a obdobi Darwinova kapitalismu svet at uz otevrene nebo skryte kombinace viry a politiky vidim jako beh na hodne dlouhou trat. Rad bych se mylil.

Treba v Americe me na druhe strane vzdycky fascinovalo, kolik lidi je zde v ruznych cirkvich a kolik lidi chodi do kostela a proti tomu mne vzdycky stala az neuveritelne konzumni spolecnost. Jako by lide v kostele vubec neposlouchali!

Jeste poznamka k Vasi odpovedi Vysedline a zminka o Evrope. Bohuzel v Evrope to kadrovani mezi staty ma asi nejakou kulturni tradici. Tezko pochopitelna je treba uz politika (jakoby) otevreneho pracovniho trhu. Ten pro pracovniky z vychodu otevreli jen nektere zeme a jeste dnes to vsechny neudelali (treba Nemecko). A to bylo v dobach klidu a prosperity!Pritom obyvatele Vychodni Evropy tenkrat potrebovali zkusenosti ze zivota na Zapade vic nez penize z rozvojovych fondu! Bohuzel se mne zda, ze takhle jednoduse politici v Evrope opravdu neuvazuji. Pro me je to take obrovske zklamani.Udalosti poslednich tydny bohuzel nevesti zadne podstatne zlepseni.

Zda se mne, ze v nekterych aspektech lidskeho zivota jsme temer nevratne otevreli pandorinu skrinku. Nezbyva nez verit, ze to vsechno neskonci nejakou velkou hadkou.
03. 03. 2009 | 07:15

Vysedlina pathologická napsal(a):

To VK-Can, to DB-Kalifornie
V těchto diskusích si uvědomuji, kolik mi chybí k tomu, abych měla dobrý přehled - nemám ho, nejsem intelektuálka a ani nemám čas věnovat se studiu. Názory si tvořím tak, jak jdou události kolem mě. A proto moje příspěvky jsou značně jednostranné. Uvěřila jsem totiž v oblasti duchovní (Boha), které však zásadně nechci definovat - vymýšlela bych si. Samostatnost v jemných (a částečných) duchovních aktivitách mě přivedla k samostatným pohledům na život ve "všech" aspektech. Smířila jsem se dávno s tím, že mi není zcela věřeno. Tedy - vnímám jakési změny (energetické) zvyšující společenský chaos, nabývající spíše na síle a rychlosti. Proto viz mé předchozí názory. Pan VK-Can mi však mimoděk správně připomenul, co už jsem dávno věděla, že není dobré vše sledovat jen z hlediska duchovního - jednostranného. Dokud je člověk živ zde, musí harmonicky využívat všeho, co mu bylo dáno, a tedy mimo jiné sledovat i politickou a hospodářskou situaci, historické vlivy a možná i uplatnit potom své síly ku pomoci. Nemyslím si tedy, že by byl všem dnům konec, ale že se lidé budou muset více snažit o porozumění a spolupráci a to bez duchovního uvědomnění si vzájemné podoby a pospolitosti lidstva (jsme na jedné lodi) asi nelze.
03. 03. 2009 | 10:05

DB-Kalifornie napsal(a):

Vysedlina:
napsala jste to pomerne presne-zvlast ta druha cast Vaseho prispevku se mne moc libi.

PS: Neprecenoval bych lidi, kteri maji POUZE siroky teoreticky a intelektualni zaklad, ten je samozrejme dulezity, ale bez empirickych zkusenosti je pouzitelnost tohoto zakladu v dnesnim svete hodne omezena.
03. 03. 2009 | 16:35

VK-Can. napsal(a):

Pro DB-Kalifornie.

Zdravim do Kalifornie.
K tomu jak pisete o Vasich pochybnostech. Rekl bych, ze kladete otazky a zaroven na ne uspokojive odpovidate.
Co pisete, obsahuje vse dulezite.
Neni mozne vedet ! Muzeme jen spekulovat.

Soude dle Vasich slov uz jste kousek sveta procestoval. Jiste jste tedy videl ty nebetycne rozdily v ruznych castech sveta.
Vzhledem k novemu vyvoji a hlavne rostouci populaci sveta bude dochazet k vetsimu vyrovnavani techto propasti.

Jiste uz jste musel prijit na to, ze clovek je svoji naturou ovladatelny. Je jen nutne najit spravnou "strunu" v davu, na kterou brknout.
Myslim, ze se ted bude muset najit ta "struna", ktera je spolecna pro velky dav.

Cina je ten "hudebni nastroj" kde se to zkousi.
Myslim, ze je vse otevreno od oprasene skryte diktatury az po ovladani mysli pomoci viry. Samozrejme i kombinace vseho mozneho.
Co je neprijemne, je to, ze se to deje za mozne ucasti nuklearnich zbrani.

Globalni vedeni sveta uz existovalo za doby studene valky, kdy dve rozhodujici vlady pro svet byly vlady USA a SSSR. Ty ostatni vlady jen zily v ilusi "samostatnosti" .
Toto globalni vedeni se rozpadlo a hleda se dalsi. Tot vse.
S Vasim zakoncenim souhlasim.
Srdecne zdravim.
03. 03. 2009 | 16:46

VK-Can. napsal(a):

Pro Vysedlinu pathologickou.

Co dodat k tomu, co uz napsal pan DB z Kalifornie?
Pisete se zdravou logikou a uprimne Vam preji v tom pokracovat.
To, jak si tvorite nazor si lze jen prat, aby to tak cinil kdyz ne kazdy, tak aspon vetsina lidi.
Bylo by na svete mnohem lepe!

Velmi mne zaujala Vase veta "...možná i uplatnit potom své síly ku pomoci."
Za takova slova mne dovolte Vam slozit poklonu.
03. 03. 2009 | 16:56

Pepi napsal(a):

úvaha:
Nevím, jak (a proč) bychom měli čelit Číně. Nebylo by výhodnější pro většinu, si nějaké úspěšné, kladné poznatky z ekonomiky Číny převzít a být také úspěšní v nové době, že...??
Dluh USA u komunistické Číny stále narůstá a je nyní v hodnotě cca 2-3 biliony USd (a možná že už i 11bil.USd což je až 80%HDP-USA)...
USA (židovští) lichváři tak sami chytily (USA) do vlastních sítí lichvy. Čína skoupila jejich zlodějské zisky z lichvy ze „hry Letadlo“:
http://www.denik.cz/ze_svet...
Říkal jsem si co s těmito „slabými USD“ „komunistická“ Čína podnikne: nechá zbankrotovat USA dolar... to by jí dost stálo a nestojí jí to za to, že.:??
ALE komunistická Čína využila akumulovanou (nevyplacenou) nadhodnotu lidské práce svým “skromným“ pracovníkům (viz. Marx) na skupováni USA dluhu, za podpory prodeje svých výrobků na USA trhu.
A ona nyní komunistická Čína docela levně skoupí v době „splasklé bubliny“, krize, padající firmy v Evropě (Španělské, Německé, Švýcarské, VB a možná i další) a ovládne Evropskou ekonomiku a možná i světovou. Jakýsi ekonomický „ CHINA drag na Europe“, že...?
A „nejmocnější zemi světa“ USA dále naivně zadlužované Obamou (12%HDP za r 2009, což je 80% odhadovaných příjmů) dožene k ekonomickému a následně i sociálnímu kolapsu, který potom vyvolá občanskou válku v USA černí/bílý. Takže pak se stane Čína nejmocnější zemí světa.....
A v budoucnosti se do Evropy nebude dovážet levná pracovní síla z východu, Mongolska a Vietnamu, ale v Evropě budou vládnout ekonomice „komunistické“ čínské firmy:
http://aktualne.centrum.cz/...
a budou si samy určovat koho zaměstnají...??
Když se dva perou (Rusko - USA), třetí (Čína)se směje, že?
Rusko se ekonomicky "uzbrojilo" první. Ale ani USA to moc déle nevydržely a prodejem na lichvářské dluhy, těm co to nemohli nikdy splatit doplatily na vlastní hamižnost, tím, že ještě prodávaly tyto trochu nadhodnocené nevratné dluhy do světa. A tak se USA dostaly sami do dluhové pasti u Číny.
A naivní Obamovo dotace na záchranu USA ekonomiky jsou zase na příští, budoucí dluh. A kdo jej zase skoupí..Čína...??...!!
15. 03. 2009 | 11:11

Béda napsal(a):

Pepi

Až na tu první větu, souhlasím se vším co jste napsal.

Dodal bych jenom to, že Západ obecně a USA především se staly svými vlastními potenciálními hrobaři v momente, kdy začaly vyvážet svůj kapitál a know how do Číny a přijaly ji do Světové obchodní organizace. Tím si podepsaly svůj vlastní ortel smrti a staly se aktivními účastníky vlastní asistované sebevraždy. Co si tím způsobily jasně plyne z grafu paní Brixi. Viz vývojová křivka Čína a perspektivy ostatních.
22. 03. 2009 | 09:57

Stas napsal(a):

Já osobně bych ten čínský zázrak tak neviděl růžově. Stačí si přečíst pár komentářů na německých webech ohledně akciového trhu a uděláte si jiný názor. U nás to začíná jít v médiích silně do módy a má to silný přídech bolševismu. Zase mají u nás bolševici v co věřit. Stávají se nepostradatelní a o to tu ve finále jde. IPO u nás a v Číně jeví podobné znaky. Vychválení až do nebes, a pak prudký pád dolů díky zkresleným datům. Lidi na Západě včetně mě zajímá jistota vloženého kapitálu a solidnost prostředí a to u nás a v Číně jaksi postrádám.
28. 03. 2009 | 21:44

Bisnis Online napsal(a):

China produces the hardest capitalism, as the mankind invented. So I believe that soon will be economically strongest.
08. 06. 2009 | 20:36

Lynch napsal(a):

Nevim,proč diskutujete nad tak jasnou věcí....číňan dělá za pár drobných,proto je zboží odtud levné.Na úkor životní úrovně obyvatel.Takže do budoucna-buď to tak zůstane a není jim co závidět,nebo půjdou nahoru mzdy /chtějí přeci také blahobyt,a ten bez peněz neexistuje/ a stanou se dražšími a dražšími...až nakonec přijdou o zakázky a Evropa s USA jim možná půjčí.Čili-čínský ekonomický zázrak jsme schopni předvést i v ČR-podmínkou je mzda kolem 4.OOO Kč/měsíc a prodávat budeme rázem do celého světa.Na co nám to bude,když se staneme chudými udřenými dělníky?A co z toho mají Čiňané?Naši levní otroci?
08. 06. 2009 | 23:45

omega watches napsal(a):

First conceived 150 years ago the Omega name has become known world wide by watch collectors and the common man,now oemga watches is catch on in the whole world and Many countries omega watches as the official watch as far as i know.http://www.omegawatchessale...
29. 06. 2009 | 10:51

Electronics Wholesale napsal(a):

Electronic products a huge price difference, and even around the world network. Many consumers know this and are looking for cheap. If you can give them the bargaining power, then your position to profit from them! http://www.yaluba.com/
04. 07. 2009 | 05:37

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 05:42

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 06:32

MorganMolly25 napsal(a):

I received 1 st <a href="http://bestfinance-blog.com">loans</a> when I was 25 and it aided my relatives a lot. Nevertheless, I require the small business loan once more time.
10. 07. 2010 | 20:08

Chantel Buchbinder napsal(a):

Again another http://www.jdkeda.com happy reader. Very helpful. But I do agree with http://www.huaan-med.com/wr... dude - not sure if ill spend too much time on http://www.huaan-med.com/wa... this?? Great solution ,That sounds very interesting .
http://www.hzhwknit.com
http://www.cnboostercables....
13. 08. 2010 | 03:38

Andy Koopmans napsal(a):

great topic. http://www.cnboostercables.... Thanks for your article, http://www.phccwy.com its been very helpful. http://www.huaan-med.com/ba... Thanks for sharing your information. http://www.huaan-med.com/in...
13. 08. 2010 | 03:38

Karissa Crockwell napsal(a):

Nice post! http://www.sunstorm86.com Although we are familiar with http://www.cnyonghao.com our culure, but we maybe don't really understand http://www.huaan-med.com/in... it. It need to study deeply.It's a very meaningful http://www.huaan-med.com/fo... activity. Looking forward to joining you.meter from http://www.huaan-med.com/di...
13. 08. 2010 | 03:39

Augustus Guillebeau napsal(a):

Thanks a lot for http://www.racketchina.com enjoying this beauty article with http://www.lk-outdoorfurnit... me. I am apreciating http://www.eammarsolar.com very much! Looking forward to http://www.huaan-med.com/di... another great article. Good luck to the author! http://www.huaan-med.com/ea... all the best!
13. 08. 2010 | 03:39

auto insurance virginia napsal(a):

Hello there, just was aware of your blog thru Google, and located that it is really informative. I am gonna be careful for brussels. I will appreciate when you continue this in future. Lots of folks will be benefited from your writing. Cheers! <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">auto insurance virginia</a>
30. 07. 2011 | 02:38

compare auto insurance rates california napsal(a):

I have learn a few just right stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you put to make the sort of wonderful informative website. <a href="http://topautoinsurancerates.net/">highest auto insurance rates</a>
14. 10. 2011 | 22:26

California auto insurance napsal(a):

Wow, incredible weblog layout! How long have you been blogging for? you made blogging glance easy. The whole look of your web site is great, let alone the content! <a href="http://www.zoneplayer.info/2011/10/08/coverage-of-auto-insurance-california/">California car insurance</a>
11. 11. 2011 | 17:57

California auto insurance napsal(a):

It is perfect time to make some plans for the long run and it's time to be happy. I have learn this submit and if I may I want to counsel you few attention-grabbing things or tips. Maybe you could write subsequent articles relating to this article. I want to learn more issues about it! <a href="http://www.russind.com/choosing-auto-insurance-california/479/">California car insurance</a>
11. 11. 2011 | 18:28

hostgator black friday napsal(a):

Digital planet isn't any omission for you to Black Friday. In fact Black Friday could possibly be even more well-known via the internet than in retail price stores. Hostgator the cutting edge shared web hosting firm on this planet is no omission to it. Hostgator Black Friday was initially another a good number of researched time period at Google around 2010. People journeyed insane by using purchasing ones own web hosting plans. No limited on marketed 80% OFF package for the confined moment and 50% OFF full Black Friday.
You Can Check Out Hostgator Black Friday 2011 Hot Offer HERE
<a href=http://www.care2.com/c2c/share/detail/3026464>black friday hostgator2011</a>
24. 11. 2011 | 08:47

compare auto insurance napsal(a):

Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Great. I am also an expert in this topic so I can understand your effort. <a href="http://compareautoinsurancefree.com/">compare auto insurance</a>
21. 12. 2011 | 14:17

Nescricetic napsal(a):

cjvhkh <a href="http://www.happyhistorian.net">coach black friday 213</a> rzbbdj <a href="http://www.happyhistorian.net">coach black friday sale</a> pendve <a href="http://www.happyhistorian.net">Coach black Friday Sale 213</a> pxpmsk <a href="http://www.happyhistorian.net">http://www.happyhistorian.net</a> qxcgrg <a href="http://www.sullamino.com">Cyber Monday Nike</a> qqucqr <a href="http://www.sullamino.com">cyber Monday deals nike</a> nbhigv <a href="http://www.sullamino.com">cyber monday deals 213 nike</a> britfy <a href="http://www.sullamino.com">http://www.sullamino.com</a> efwrkz <a href="http://act54reform.com">nike Black friday 213</a> dwgewx <a href="http://act54reform.com">Nike black Friday Deals</a> wcxhjc <a href="http://act54reform.com">Nike black Friday Deals</a> hwrlfs <a href="http://act54reform.com">http://act54reform.com</a>
28. 11. 2013 | 16:26

Nescricetic napsal(a):

kdmjkr <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">coach Cyber monday deals</a> spjijm <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">Coach cyber Monday Deals</a> smvrra <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">Coach cyber Monday</a> aiunaw <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">http://www.the-unremarkable-days.com</a> pokljl <a href="http://www.mengacupuncture.com">gucci Black friday</a> byadcm <a href="http://www.mengacupuncture.com">gucci Black friday</a> kmyicg <a href="http://www.mengacupuncture.com">gucci Black friday</a> ljgjim <a href="http://www.mengacupuncture.com">http://www.mengacupuncture.com</a> hkxvvw <a href="http://www.ridgelinecrossfit.org">Nike Cyber Monday</a> oekzsq <a href="http://www.ridgelinecrossfit.org">nike cyber monday deals</a> qqdpii <a href="http://www.ridgelinecrossfit.org">nike Cyber monday</a> rkhbzv <a href="http://www.ridgelinecrossfit.org">http://www.ridgelinecrossfit.org</a>
30. 11. 2013 | 11:40

Nescricetic napsal(a):

ojsfzn <a href="http://www.hotornot2012.com">Nike cyber Monday Deals</a> dgizjf <a href="http://www.hotornot2012.com">Nike cyber Monday</a> rtoxbz <a href="http://www.hotornot2012.com">nike cyber monday 213</a> phmjjz <a href="http://www.hotornot2012.com">http://www.hotornot2012.com</a> whkogr <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">Coach Cyber Monday Sale</a> hkhvgb <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">Coach Cyber Monday Deals</a> uvmvuz <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">Coach cyber Monday Deals</a> ywquxj <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">http://www.the-unremarkable-days.com</a> kdkcsj <a href="http://www.mydfwsolar.com">Coach Black Friday Sale 213</a> ogezfc <a href="http://www.mydfwsolar.com">coach black friday sale 213</a> lkqzho <a href="http://www.mydfwsolar.com">coach Black friday 213</a> qrkkxg <a href="http://www.mydfwsolar.com">http://www.mydfwsolar.com</a>
03. 12. 2013 | 01:18

Nescricetic napsal(a):

gweauq <a href="http://www.natureinorangecounty.com">Moncler Canada Where To Buy</a> akjrja <a href="http://www.natureinorangecounty.com">moncler Canada where to Buy</a> bnxnjj <a href="http://www.natureinorangecounty.com">moncler Jackets canada</a> jebtrh <a href="http://www.natureinorangecounty.com">http://www.natureinorangecounty.com</a> jygkjk <a href="http://www.zesthaircrew.com">canada goose outlet deutschland</a> abpdzu <a href="http://www.zesthaircrew.com">Canada Goose Deutschland Outlet</a> qujdrf <a href="http://www.zesthaircrew.com">Canada goose Sale Deutschland</a> wmgonv <a href="http://www.zesthaircrew.com">http://www.zesthaircrew.com</a> pctxtr <a href="http://thiswaytopemberley.com">canada Goose price</a> chhztx <a href="http://thiswaytopemberley.com">canada goose jacket price</a> xoejjt <a href="http://thiswaytopemberley.com">canada goose jacket price</a> tfvnrj <a href="http://thiswaytopemberley.com">http://thiswaytopemberley.com</a>
04. 12. 2013 | 02:58

Nescricetic napsal(a):

ejujih <a href="http://www.zesthaircrew.com">canada goose deutschland</a> yojinj <a href="http://www.zesthaircrew.com">canada goose sale deutschland</a> wcbbun <a href="http://www.zesthaircrew.com">canada goose outlet deutschland</a> ifmqnh <a href="http://www.zesthaircrew.com">http://www.zesthaircrew.com</a> ntmvxk <a href="http://sunnivamunkelienphotography.com">canada goose takit</a> vsfhwp <a href="http://sunnivamunkelienphotography.com">canada goose takit</a> wecije <a href="http://sunnivamunkelienphotography.com">canada goose takki</a> gsbota <a href="http://sunnivamunkelienphotography.com">http://sunnivamunkelienphotography.com</a> tusilw <a href="http://www.poleznoe-na-zametky.net">moncler купить</a> vrynxk <a href="http://www.poleznoe-na-zametky.net">moncler купить</a> vaixhi <a href="http://www.poleznoe-na-zametky.net">пуховики moncler</a> gewrub <a href="http://www.poleznoe-na-zametky.net">http://www.poleznoe-na-zametky.net</a>
11. 12. 2013 | 08:35

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy