Delší sukně, starší modelky aneb Nečekané účinky krize

03. 03. 2009 | 16:00
Přečteno 13777 krát
Světová krize ovlivní náš život i v mnoha nečekaných oblastech. Zatímco se vyrovnáváme s ekonomickými nejistotami popsanými v denním tisku, náš život a život našich dětí začíná být poznamenán způsoby, které s bankami, podniky, pracovním trhem či kurzem koruny nemají zdánlivě nic společného.

Jak nás může současná krize nečekaně ovlivnit? Těch 11 níže uvedených možností se nabízí k diskuzi. (Diskutéři pod tímto článkem jistě navrhnou další.)

1. Talent se stává dostupnější, byrokracie a politika tak možná kvalitnější
Frankfurt, Londýn i New York teď nějakou dobu nebudou nasávat tolik vzdělaných a talentovaných z celého světa. Více mladých a chytrých Čechů se tedy bude zajímat o práci v Česku a (vzhledem k současným omezením v soukromém sektoru) také o práci ve veřejném sektoru. Ministerstva a úřady mají šanci této situace využít a posílit kvalitu úředníků. Dočasný pokles příležitostí k rychlému zisku a úspěšné kariéře může také mezi talentovanými mladými lidmi vzbudit zájem o vstup do politiky. Politické strany tak mohou získat talentované členy s potenciálem do budoucnosti.

2. Nebe modřejší
Výrobci omezují provozy a vlády investují do zelených technologií. Okamžitý i dlouhodobý dopad na životní prostředí by měl být pozitivní.

3. Mladá generace šetrnější
Zkušenosti v dětství ovlivní postoje člověka na celý život. Naše dnešní obavy ovlivní celoživotní postoje našich děti. Asi budou šetrnější.

4. Sukně delší, modelky starší
Objevují se historické analýzy, které naznačují, že s poklesem cen na akciových trzích se protahují délky sukní v módních kolekcích a v šatnících žen. Touha spotřebitelů po jistotách prý také vytváří poptávku po modelkách vyššího věku (viz odkaz níže).

5. Zábavní a sportovní pořady v TV sledovanější
S ekonomickými nejistotami roste potřeba laciné zábavy. Lze očekávat, že sledovanost zábavních a sportovních pořadů v televizi a účast na akcích nabízejících levné odreagování všeho druhu poroste.

6. Výrobci levného alkoholu a laciných potravin výdělečnější
S únikem od reality také souvisí spotřeba levného alkoholu a levných potravin. Výrobce Heinz již za poslední měsíce vykazuje zvýšený obrat a zisky z prodeje kečupu a majonéz.

7. Ulice v noci nebezpečnější
Statistiky vykazují, že v době ekonomické recese roste kriminalita. Asi to souvisí s rostoucím počtem nezaměstnaných, podnapilých a dalších, kterým se zhroutily každodenní jistoty i naděje.

8. Zahraniční zpravodajství povrchnější
Pokles příjmů z reklamy vede média k nutným omezením. Počty zahraničních zpravodajů a jejich rozpočty se snižují. Navíc prý v době domácích ekonomických nejistot klesá zájem veřejnosti o dění v zahraničí. Lze očekávat, že dobrého zpravodajství ze zahraničí ubude.

9. Tolerance vzácnější
V době životních nejistot se lidé mohou stát méně tolerantní. Může růst polarizace a tendence ke konfrontacím typu „my“ (bílí, Češi, pracující, čistí,…) proti „nim“ (barevným, cizincům, parazitům, kriminálníkům,…).

10. Náboženství přitažlivější
Zoufalství a ztráta životních jistot často vede k víře. Zvláště pak organizované náboženství a s ním spojený pocit sounáležitosti a sdíleného vyššího smyslu může v době krize poskytovat potřebnou útěchu.

11. Nový myšlenkový proud či ideologie pravděpodobnější
Hledání jistoty a víry nemusí vést jenom k Bohu. Pocit, že celé dosavadní uspořádání světa selhalo, může probudit touhu po nové cestě ekonomického či společenského pokroku. Najde se nový Marx či Reagan?


Inspirováno článkem Daniela W. Dreznera ve Foreign Policy

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pípa napsal(a):

A někteří z toho i zblbnou.
03. 03. 2009 | 16:23

Gerd napsal(a):

Nehledě na zrůdnost ideologie K. Marxe, je srovnání jeho a R. Reagana srovnání poněkud jiné úrovně. Ve Světové bance může R. Reagan připadat jako zářný politik a myslitel, ukazatel nových směrů, ale z hlediska historie je to zanedbatelná figurka.
Doplním ale body o:

12. V době krize vzroste míra korupce ve státním aparátu, kdy podniky před krachem začnou shánět zakázky za každou cenu.

13. Vroste míra inflace a platba různými náhradními platebními instrumenty a směnkami, viz citace z knihy Černý obelisk (Erich Maria Remarque):
"Dodávku žuly, kterou chceme z Riesenfelda vyrazit, nemůžeme ovšem zaplatit předem. Tolik peněz nemáme nikdy pohromadě a bylo by šílenství ukládat je v bance, protože by se rozplynuly jako sníh v červnu. Chceme proto dát Riesenfeldovi směnku splatnou za tři měsíce. To znamená, že chceme nakoupit skoro zadarmo.
Riesenfeld z toho přirozeně nemůže mít škodu. Tenhle žralok v moři lidských slzí chce vydělávat jako každý počestný obchodník. Musí proto směnku diskontovat v naší bance týž den, kdy ji od nás dostane. Banka rozhodne, zda si Riesenfeld i my zasloužíme příslušný úvěr, strhne si několik procent srážky a směnku vyplatí. Procenta srážky Riesenfeldovi ihned vrátíme. Tak dostane za dodávku celou částku, jako bychom mu zaplatili předem. Ale ani banka neutrpí škodu. Ihned předá směnku Říšské bance, a ta ji vyplatí, jako ji naše banka vyplatila Riesenfeldovi. Teprve v Říšské bance zůstane směnka ležet až do dne splatnosti, kdy ji banka předloží k zaplacení. Je jasné, jakou má pak ještě cenu."
03. 03. 2009 | 16:25

Al Jouda napsal(a):

Dmnívám se, že se z toho všeho splní jen bod 7. a kriminalita vzroste. Už teď je to vidět na stoupajícím počtu loupeží hotových peněz.
Je třeba přijmout zákon, který stanoví beztrestnost za zabití (zastřelení) lupiče, který bude se zbraní v ruce požadovat vydání hotovosti. Ochranka banky nebo herny pak může ihned pálit.
03. 03. 2009 | 16:44

vlk napsal(a):

Paní Brixi,bez Vás by to tady rozhodně nemělo onen lesk a šmrnc, který Aktuálně má!

Pro mne patříte mezi hrstičku top bloggerůna které s e vždycky těším..
A i tentokráte jste to potvrdila. Ne s e vším z mé zkušensoti osuhlasím. Zkusím bod po bodu:
1-Talenty budou dostupnější.To nao. Al enevěřím, že pro český státní sektor. Ne při platech, které může nabídnout. A pokdu ano, pak jen na krátko.
2-dopad nebud e okamžitý. Bud e velmi a velmi postupný. Prootže krize donuí hledat ty opravdu nejlacinější výrobní postupy. Dražší ekologické výroby nebudou nabíhat, jak plánováno. A leckd e dojd e k restrikci ekoprojektů. Viz třeba auta..
3-ANo, mylsím, že většinově ano. nicméně trend bud e velmi bržděn zlatu mládeží. Ta bude ukazovat svoji zlatost ještě více než teď.
4- zajímavý faktor. Nevím,a le budu sledovat. A docela si myslím,že totak i je.
5-nepochybně
6-nepochybně! Nejen Heinz! České likérky mají žně. S nejalacinějšími značkami.
7-nepochybně!
8-jak kde. To platilo dřív. Dnes není TV nebo R závislý jen na s vém zpravoadaji. Jednak jsou dobrá agenturní a jednak si navzájem vypomáhají křížem. Ale bud e pravda, že zahraničí bud e zajímat každého daleko méně.
9-ano. Stačí s epodívat na zdejší diskuse.A bud e hůř.
10-Ano. člověk v nouzi potřebuje nějakou oporu.
11-Ano. Zcel a jistě! dokázáno. Marx a nebo Reagan by ještě nebyl fatální jev.
Ale Savonarola, Schickelgruber nebo Koba či Pol Pot , to by byl průšvih.
Děkujiza blog.
03. 03. 2009 | 16:57

Vysedlina pathologická napsal(a):

Nemyslím, že by krize přinesla cokoliv pozitivního, navíc budeme rádi, pokud se nám vyhnou sociální bouře. A modlitby až nám teče do bot není žádný velký pokrok.
Jsem skeptická, protože bídě propadne brzy část obyvatelstva, a to právě ta, která má do korupce a lichvářství daleko.
03. 03. 2009 | 17:04

??? napsal(a):

paní Brixi:

Když tak sedíte ve Světové bance se všemi tisíci studovanými, velice slušně placenými, většibnou z dobrých rodin v USA a doře konektovaných rodin v jiných zemích světa, řekněte mě, při té masivní finační katastrofě, na které se hlavně a především největší údajná demokracie, se všemi těmi údajnými "check and balances", s údajně nejsvobodnějšími médii na světě, které údajně střeží nejen demokracii, polotickou korupci, zda Saddam má jaderné nebo biologické zbraně, které, nejen podle Tonyho Blaira "může odpálit během 45 minut" ...
jak tato fiaska, kdy argese protio Saddamovi je, z hlediska nákladů jen zlomek toho, co, sedíc jen pár bloků od vaší SB, ve Fedu, napáchal Greenspan a pokrýváním celé zemské pevniny zelenými papírky ještě pilněji dokonává Bernanke
co tomu v kafetérii a u water coolerů, na některé z těch "spontálních" párty nebo picknikách, kde, v tradici amerického zaměstnaneckého poměru, podřízení dělají, že jsou spontální, ikdyž je strach z toho, aby přes nadřízeným nevypadali špatně a tak se dostali na jeho "short list" těch, které při příštím snižovaní stavu vyhodí, nebo kterým ani náhidou nedá to povýšení, tedy extra dolary na splátku ńového domu ze dřeva a sádrokartonu,
a kde nadřízení dělají, že jsou relaxovaní, normální a lidsky přístupní, ale přitom si ani na okamžik nemohou dovolit necítit stres svých velkých bosů, aby splnili ukazatele, měli připravený ten seznam lisí až jim boss zavolá: 10% redukce
jak si všichni tito, zejména ve finacích vzdělaní lidé, nekteří dokonce již se zcela splacenými půjčkami na VŠ studia vysvětlují kolaps amerického finačního systému a evidentně nijak inspirativně nefungujícího hospodářského a společenského systému?

Řekl bych, že nechápou a je jim to jedno, zčásti ze strachu nebýt nekonformní, z části z ignortance, oddávajíc se setrvačnosti dojmu, že USA je number one, protože Hispánci mají stále zájem se dostavit.

Vaše rozmarné příklady toho, k čemu a jak je krize, zvláště pak když máte, jako ten nový MF USA, co po léta své finační brilantnosti a každoroční podepisování instrukce, že i on musí platit daně z příjmu, tyto, jako zaměstnanec MMF nebo SB, stejně jako sociální pojištění svých domácích sluhů neplatil, nejksou nečekané. Jsou plytkou clonou toho, kro má své místo v mezinárodní organizaci, naví podporované bezcennými dolary jisté.
03. 03. 2009 | 17:21

Míval napsal(a):

Hezké rozškatulkování. Ale myslím, že bod jedna, alespoň v ČR, nevyjde. Aby se mladí prosadili v těžkopádném molochu politických stran je spíš utopické. Pokud je tedy někdo ze zasloužilých nechce využít či použít. A ti mladí, kteří se použít či využít dají, asi nebudou nejschopnější v tom dobrém slova smyslu.
Na úřadech, pokud to jen trochu jde, dělá úředník či úřednice vše pro to, aby své místo mohli ve vhodné chvíli předat svým potomkům.
Ale další body, především ty pesimisticky laděné, zcela určitě vyjdou.
03. 03. 2009 | 17:44

Tupelo napsal(a):

Pani Brixi, diky za clanek, dovolil bych si jen par poznamek:

2. zde se objevuje prostor pro stat, formou zalenych pobidek trochu pomoci rozhybat trh, v budoucnu by se vse mohlo vratit v lepsim zivotnim prostredi.

3. nemyslim ze bude nova genereace setrnejsi, mozna z donuceni, behem krize, ale jakmile trh dovoli, opet vse pujde smerem k co nejvetsimu konzumu.

4. soucasne modelky jsou trchu mimo real, takze zmena je dobrou zpravou. Delsi sukne uz tak dobra neni, ale treba se bude setrit i v tomto ohledu :)

5. To asi ano, i kdyz je mozne ze se cast obyvatelstva ponori do studia filozofie, politologie, ekonomie, atp... , tak aby mohli pomoci budovat spravedlivejsi usporadani spolecnosti. Bohuzel vetsi sanci maji sektari, nabozensti sarlatani (viz bod 10.) a nejruznejsi podvodnici se svymi brozurami.

6. sanci by mela dostat i marijuana, na rozdil od depresivniho alkoholu ma euforicke ucinky. Vhodnym danenim by na usmevavych lidech mohl vydelat i stat :).

7. stat byu se mel postarat aby v max. mozne mire netrpeli ti, kteri soucasnou krizi nezpusobili.

8. v dobe internetu by slo informace lepe sdilet, co se tyka medii. Bezny obcan ma moznost informace aktivne vyhledavat, coz by mohlo pomoci v zlepseni jazykove urovne obyvatelstva.

9. z tohohle mam osobne vetsi obavy, zvlaste lide v byvalem komunistickem bloku budou mit tendenci pretahnout kyvadlo prilis doprava, ultrapavicova fasisticka diktatura mi pripada pravdepodobnejsi nez jeji levicovy ekvivalent. A taky se na hesla typu "'to cizi, to odlisne' je zdrojem vaseho nestesti" lepe slysi.

10. nabozenstvi muze byt pro mnohe skutecne prostredkem ulevy a pomoci od trapeni. Ale jak jsem jiz vzpomenul na teto lidske potrebe se mohou snazit prizivit ruzni falesni 'mesiasi'

11. Marx byl pred par lety v ankete BBC oznacen za nejvetsiho filozofa, mozna by stacili nejake jeho myslenky zasadit do 21. stoleti :). Zvlast v soucasne situaci, kdy se ukazuje, ze reci o trhu bez privlastku a jejich neviditelnych prackach jsou plane.
03. 03. 2009 | 17:55

Veskawesi napsal(a):

Hana Brixiová:)

Ale jasně, jinak bezva blog. Je to tak. Krev očišťuje. Zhýčkaná a rozmazlená západní civilizace potřebovala facku. My ji naštěsti (v dlouhodobém měřitku) dostáváme ve fázi vletu, nikoli ve fazi dosažení letové hladiny. Jenom pěkně zpátky na zem, vážit si práce a maličkostí.

Ale asi nebude tak zle, aby nemohlo být hůře. Prostě na blahobyt se zvyká lépe než na utrhování od pusy. Chalupářství opět ožije:)
03. 03. 2009 | 18:10

Kamil napsal(a):

Paní Brixi
řešíme dilema. Včera volala dcera z Prahy, že byla vybrána na studium do zahraničí a může si do pátku vybrat, buď Švédsko ( Göteborg ), nebo Koreu ( Soul ). Studuje ČVUT fa stavební kat architektury a v létě by měla být bakalář.
Jelikož nemám možnost se poradit, tak bych uvítal každou radu. Děkuji.
Hezký večer.
03. 03. 2009 | 18:27

Ivan Hochmann napsal(a):

Paní Brixi,

co jste napsala se dalo očekávat ve všech bodech.

Krize tak jak se o ní hovoří - to jest o fenomému bořícím zaběhnutá klišé a nastolující nové postupy ve všech odvětvích života - no nevím?!

Pro mne osobně krize nastala už daleko dříve než se dostaly americké Jobovky o zpupnosti developerů,pojišťovnictví,bankovního sektoru, nehorázných úvěrových praktikách,atd.

Nemůžeme nyní farizejsky předstírat,že jsme NĚVĚDĚLI.

Věděli a moc dobře věděli,že s dluhy se dá žít jen do doby než s námi Mefisto udělá díru ve stropě.

Ale to se mě tak nedotýká.Chtěl jsem napsát o věci,která se mě jeví jako dalece důležitější.
Myslím si že je škoda,že asteroid DD45 minul zemi o 63.500km.Tento vesmírný pohlavek by mohl nakopnout uvažování současných lidských hlaviček jiným směrem - než o jakých píšete.

Ivan.
03. 03. 2009 | 19:11

prirodovedec napsal(a):

Kamil: Zdravim. Neptal jste se mne, ale protoze se s tim setkavam casto, vyjadrim se. Predevsim je informace prilis strucna (pochopitelne) na to, pokusit se seriozne poradit :). Proto jen sdelim svuj nazor, ze rozhodnout se musi ona, bude to jeji zivot a bude tam bez rodicu. Podle ni a Vasich vzajemnych vztahu asi zvolite, zda je treba podporit jeji volbu nebo treba spolecne kriticky rozebrat pro a proti ...

Drzim palce. Mimochodem skandinavska architektura umi byt nadherna, ne? :)
03. 03. 2009 | 19:11

Gerd napsal(a):

Kamile,
píšete, že uvítáte každou radu. Z mnoha důvodů doporučuji Švédsko. Už jen kvůli architektuře tam najde zcela jiný pohled než v Koreji, i když i tam by našla zajímavé nápady. pokud nemá žádnou zkušenost s Asiaty, ať se raději drží Evropy, bude to menší kulturní rozdíl.
03. 03. 2009 | 19:22

Hajný napsal(a):

Paní Brixi!
Pro mne jediný pozitivní dopad krize bude ten,že si moji potomci konečně začnou vážit ovoce a zeleniny,která se urodila na mé zahrádce.
Kamile,
dejte na pana Gerda.Vím o čem mluvím.I když stejně to dopadne tak jak bude chtít Vaše dcera.Také mám dceru,tak vím jak my,otcové, jsme proti tváření se našich dcer bezbranní!
03. 03. 2009 | 19:32

Amarook napsal(a):

Pani Brixi,
vyborny prispevek. Pouze k bodum 10 a 11. Ono to nemusi byt pouze zoufalstvi a ztrata jistot co vede lidi k organizovanemu nabozenstvi. Spis se jedna o presun viry. Lide jiz opousteji primitivni viru, ze se stale budeme mit lepe a radostneji, ze kdyz si dnes muzeme koupit 3 litry kokakoly denne tak si ji za 5 let budeme moci koupit hektolitr, ze Sam Walton byl bohem a jeho model nas dovede do spotrebitelskeho raje. Organizovana nabozenstvi rozhodne nejsou bez nedostatku. Poskytuji vsak spolecnosti rad, stabilitu a pocit identity. Dobrym prikladem je Skandinavie.
K bodu 11: spise se vyskytne novy Reagan. Neni vylouceno, ze by se jim mohl stat Obama.
03. 03. 2009 | 19:42

Kamil napsal(a):

To přírodovědec, Gerd a Hajný
díky za názor. Přiznám se, že hledám argumenty proti Korei, která ji láká. Na druhou stranu je rozhodnutí pouze na ní.
Hezký večer.
03. 03. 2009 | 20:05

Amarook napsal(a):

to: Kamil
V Jizni Koreji jsem byl a moc se mi libila. Naprosto cestne doporucuji, ze kdyz mate dceru rad a soucasne se o ni i bojite tak ji poslete do Koreje. Je to zeme velmi bezpecna a na cizinku si nikdo nic nedovoli. Na druhe strane soucasne Svedsko je dost zhuverile.
03. 03. 2009 | 20:18

vlk napsal(a):

Přírodovědče- kuk! Zdravím!
03. 03. 2009 | 20:50

Pepa Řepa napsal(a):

To Amarook, Kamil
Mohu potvrdit. Totéž Japíci. Mám jednu z dcer na Wasedě. Absolutně bezpečná země pro holky. Pár Korejek se už u nás objevilo.Slušný až moc, úcta ke starším. Tady je spíš rodič za blba.

Pro Korejky je Waseda pupek světa.Problém jsou letenky,ze Švédska se dcera častěji doma objeví.Z Asie až po půl roce.
Na druhou stranu do Švédska se vždycky podívá. Kdy do Koreje?
03. 03. 2009 | 22:07

ivanT napsal(a):

Nekdo napsal: "Nemyslím, že by krize přinesla cokoliv pozitivního."

Ja si myslim pravy opak. Krize je jako boure po dlouhem vyprahlem tydnu kdy vsechno zvadlo a zesedlo.

Hospodarstvi nevi kam, podniky vyrabi nesmysly, vedeni bank a pojistoven si mysli ze si muze dovolit co chteji, a podobne. Tenhle pohlavek, nebo spise kopanec, muze privest veci na spravnou miru - pokud na nej bude svet spravne reagovat. Podle meho dojmu zatim nove americke vedeni odvazne ale s rozmyslem reaguje, a mozna ze se mu to podari.

Ale ze by byl Obama nejak blizky Reaganovi, jak nekdo napsal, bych rekl je obrovsky omyl. Se svou visi socialni spravedlnosti bych rekl ze ma bliz k Marxovi nez k Reaganovi. Ne ze by ta podobnost ale dosahovala prilis daleko.
03. 03. 2009 | 22:20

RUMCAJS napsal(a):

Krize je očistná a stimulující.
Vidím to na sobě a i ostatních. Více se soustředíme na zlepšení kvality, hledáme nové postupy které výrobu zlevní, hledáme co nás posune před konkurencí.....

A to se netýká jen firem ale i lidí.I oni odvádí daleko větší kvalitu a jsou daleko vstřícnější, než tomu bylo před rokem. Sice si oddychnu, až to bude všechno za náma ale jsem rád, že ta krize přišla.
03. 03. 2009 | 22:36

Alena-M napsal(a):

pani Brixi,
vzdy je vse o lidech a ne jen o institucich pokud se lide zacnou vice ZAJIMAT o veci kolem sebe a ne jen o svou rodinu a souseda tak snad bude na tom svete lepe! Pomahat a starat se o veci verejne stoji obeti a cas....
Dlouho jsem si v cizine musela odrikat a jit tvrde za svym cilem a dnes take muzu s prehledem rici neni-dobre mnoho ruznorodych ras a kultur na jednom miste takze od teorii stretu kultur a civilizaci nejsme zas az tak daleko..
03. 03. 2009 | 22:43

Amarook napsal(a):

to:ivanT
Ja jsem do jiste miry Reaganuv fanousek a z CD jsem si poslechl snad vsechny jeho projevy i knihy o nem. I knih o nem mam slusnou sbirku. I Obamu jsem si precetl i poslechl. Obama stejne jako Reagan klade duraz na rovnost prilezitosti ve smyslu obnoveni tradicniho americkeho snu. Ne na socialni spravedlnost. Americane podle Obamy chteji maly,levny a fungujici stat. Ne stat, ktery se o ne bude starat od kolebky do hrobu jako je to zvykem v Evrope.
03. 03. 2009 | 22:48

ivanT napsal(a):

Amarook:

Cemu se obvykle rika 'americky sen' je, jak rikate, rovnost prilezitosti. To se ale obvykle interpretuje tak, ze kdo je sikovnejsi, pracovitejsi, ma vic stesti, a podobne, ma take pravo na lepsi zivot. Treba lepsi (drazsi) vzdelani, lepsi (drazsi) zdravotnictvi, a podobne.

Obama ten sen protahuje o kus dal - pravo na 'kvalitni' vzdelani, pravo na 'kvalitni' zdravotnictvi, vetsi prerozdeleni majetku a prijmu aby se tem mene majetnym mohlo dat aspon cast toho co maji ti majetni, atd. V tom ho vidim jako socialne nejvice uvedomeleho presidenta povalecnych let.
03. 03. 2009 | 23:02

Gerd napsal(a):

Kamile,
má dcera ráda psy? Pro Korejce je to pochoutka. Má ráda přírodu? Tak za tou si bude muset v Koreji pěkně daleko dojet. V Koreji bude bydlet v mrňavém pokoji v betonové džungli, ve Švédsku možná taky (možná ne). Korejština je jeden z 10 nejobtížnějších jazyků na světě. Na angličtinu nemůže vždy spoléhat. Odjezd do Koreje dále znamená, že tam bude na vše úplně sama, něco jako emigrantka. Úplně jiná kultura, šílená spousta nepsaných pravidel chování a jestli některé z nich poruší, bude odepsaná. Také Korejci mají jiný názor na postavení žen ve společnosti než Evropané, bude tam za méněcennou bytost.
Švédsko je mnohem svobodnější kultura. Do Koreje si může zaletět, ale když už někde žít, raději v kulturně bližší zemi. Ušetří si tím spoustu starostí.
Až se bude z Koreje po těch letech vracet, zažije si další kulturní šok s návratem do jiné země, ČR se tou dobou změní a nevyzná se tu hned a nějakou dobu se bude muset znova přizpůsobovat zdejší situaci.
To jen na okraj, rozhodnutí je na Vaší dceři.
04. 03. 2009 | 00:23

icu napsal(a):

Pro Kamila:

Předesílám, že můj pohled je značně zkreslený zatím dvouletým studiem v Jižní Koreji.

Předně - východoasijský životní styl je něco úplně jiného, než je Evropa - v tom dobrém i špatném. Je to velmi cenná životní zkušenost a semestr v Koreji (nebo jinde v civilizované východní Asii) docela pomůže člověku odhalit různé evropské malichernosti. Krátký pobyt jí nic neřekne.
Osobně bych doporučoval Koreu - i když historická architektura je v Koreji stejná od 14. do 19. století, dnes Korejci staví jak o život po celém světě. Seoul sám o sobě je krásnou ukázkou "cimrmanovské slepé uličky" - na druhou stranu, při pohledu na demografický vývoj města to asi nešlo řešit jinak.
Korea se neuvěřitelně mění, Seoul je o několik let před zbytkem země, akademická půda je ještě před Seoulem. Korejky se poslední dobou odmítají vdávat za Korejce, právě kvůli postavení ženy v rodině a raději zůstávají samy. Ve společnosti to je jiná; "má" univerzita měla prezidentku, informatiku ve vládě řídí také žena. Procento žen ve vysokých veřejných funkcích je možná vyšší než u nás.
Korea se snaží být k cizincům maximálně vstřícná, i když jim to po 5000 letech dobrovolné izolace (tedy celé známé korejské dějiny) moc nejde. Mnoho věcem cizincům projde, "být odepsaná" se na 6 měsíců dá přežít - a spíš potká v Praze Švéda, než Korejce. Spoustu nepsaných pravidel má každá země.
Korejština není až tak složitá, průšvih je ten, že jí neumí učit a sami Korejci mimo Seoul anglicky neumí; také popisy na zboží jsou obvykle v jen v korejštině, snad kromě privátní značky Homeplus (dceřinná firma Tesca). Mimochodem, čeština je těžší než korejština (např. korejská abeceda je 26 písmen skládaných do slabik, nejedná se obrázkové písmo).
Sama v Koreji na všechno nebude - na http://www.korea.cz je fórum, kde najde dost různých českých pohledů na Koreu.
Ad psi - prodej psího masa je sice v Koreji úředně zakázán, přesto existují legální restaurace, které psy připravují. V praxi - když se zeptá, Korejci doporučí, ale ještě se mi nepovedlo na ni narazit.
Jídlo - osobně mám korejsou kuchyni za důkaz toho, co je člověk schopen sníst, když má opravdu hrozně velký hlad (přeháním, ale ne zas tak moc). Naštěstí, je tu řada čínských, japonských a mnoha dalších restaurací. Jinak dá se jíst docela evropsky, ceny nejsou o mnoho odlišnější než v Praze.
Korea je navíc velmi bezpečná země, pouliční kriminalita tak, jak ji známe v Praze, je v Koreji neznámá (vloupání do bytu je námět na jednu z hlavních zpráv v TV). nevím o případu, že by někdo v Koreji na ulici obtěžoval cizinku.
Ad příroda - je krásná. Seoul je neuvěřitelně zahuštěn lidmi, ale dostat se do okolí není problém. Jestli je její univerzita na okraji Seoulu, nebude mít problém. Navíc, univerzity mají pro cizince extra výlety, obvykle zdarma. Varuju před Koreou v létě - to je prádelna. Jaro a podzim jsou nádherné.
A konečně - Korejci milují Prahu. Běžel tady seriál "Milenci v Praze" a Korean Air museli posílit přímé lety do Prahy ;-)
Kamile, jistě máš dceru rozumnou a dokáže si sama zvážit, co chce. Snažil jsem se dodat základní postřehy, víc najde na http://www.korea.cz. Jestli bude mít nějaké dotazy, ať se ptá tam. no, Korea je zcela jiná země o mnoho věcí je pro Evropany nepochopitelných - je to země kontrastů, kde nad rýžovým, ručně obdělávaným, políčkem 10x10 metrů sviští vlak 300 km/h co pět minut.
Přeji dceři, aby se jí pobyt v cizině líbil. Je jedno, jestli bude v Koreji nebo ve Švédsku. Bylo by fajn, aby každý student byl na jeden semestr v zahraničí (byť by to mělo být v Krakově, Vídni, Bratislavě nebo Pasově). On ten vandr za Rakouska měl něco do sebe.
04. 03. 2009 | 02:32

Honza Český napsal(a):

Co je na těch jedenácti účincích nečekaného
Když je očekávají i ve Světové bance
04. 03. 2009 | 03:35

slayer napsal(a):

Jezismaria to je zase blemc..
04. 03. 2009 | 04:20

grőssling napsal(a):

Rumcajs

Krize ještě k nám nepřišla, zatím jenom nakoukla do dveří. Důležité bude jak dlouho bude chtít pobýt. Obávám se, že 3 roky, t.j. do konce roku 2011. A to ještě nesmí začít nějaká větší válka, nebo revoluce. Taky nevadí ?
04. 03. 2009 | 07:15

Novak napsal(a):

No, a k čemu jsou ta všechna Vaše moudra a žvanění dobrá, mají na něco vliv, jen konstatují to, co už tady několikrát bylo. Intelektuální blábolení, nic víc.
04. 03. 2009 | 07:25

Ládik napsal(a):

Pokud je to krize, přinesla mi víc a lepších zakázek. Připadá mi, že nejsou lidi, co by chtěli dělat.
04. 03. 2009 | 07:34

Hana Brixi napsal(a):

Pípa - záleží na definici, možná je váš nápad zahrnut v bodech 1, 9, 10, a 11... možná je úplně nový (více blázinců?)

Gerd - trefný výňatek z Remarqua ... takové náhradní platební instrumenty by byly opravdu nečekané

Al Jouda - a co když, kdo se jevil jako lupič, lupičem nebyl?

vlk - já Vaše příspěvky taky ráda čtu. K Vašemu bodu 1 - lze očekávat že odměny a jistoty ve veřejném sektoru se budou v kontextu krize jevit přitažlivější než dříve.

Vysedlina - těch smutných očekávaných stránek krize je bohužel hodně, vidět rodiny násilně vystěhované z domu, kterých v USA rychle přibývá je srdcervoucí...

??? a Honza Český - pánové či dámy, ve Vašem zájmu rozlišujte kdy máte před sebou "instituci" a kdy jedince.
A o tom, co mezinárodní instituce a analytici čekali, jsem svůj názor napsala jinde.

Míval - pokud se v "těžkopádném molochu politický stran" nelze prosadit, tak třeba bude nečekaným účinkem krize vyšší pravděpodobnost, že ti mladí schopní vytvoří nějakou novou alternativu?

Tupelo - Vaše poznámka 5 - tedy větší zájem o studia či školení i mezi dospělými je jistě nadějí mnoha školících center (a myslím, že je podložena statistikami přihlášek na americké postgraduální apod. programy)

Veskawesi, Hajný a Alena M - "chalupářství ožije", "vážit si zeleniny ze zahrádky", "pomahat a starat se o veci verejne ... výborné myšlenky

Kamil - blahopřeji. Máte jistě z dcery radost. Myslím si, že pokud se jedná o jeden semestr, může Korea nabídnout zajímavější poznání a užitečné porozumění pro rostoucí vliv Asie ve světě. Pokud je to na několik let, zdá se mi rozhodování obtížnější, zvláště z hlediska hledání příležitostí po ukončení studia. Nejdůležitější ale asi bude srovnat kvalitu těch dvou konkrétních studijních programů a osobností, které tam mohou pomoci rozvinout talent a profesionální zájem studenta.

Amarook - souhasím. Že Obama bude mít na budoucnost levice stejně hluboký vliv jako měl kdysi Reagan na pravici vyloučit nelze. Vaše porovnání přístupu je výstižné.

Rumcajs a ivan T - dobrý pragmatický přístup

ivan T - Že by Obama založil celé nové učení - podobně jako Marx - se zatím nezdá. Ale třeba jste už něco vystopoval v jeho knihách.

slayer - a copak je pro Vás nečekaným dopadem krize? ... jestli chcete opravdu přispět do diskuze
04. 03. 2009 | 07:48

slav napsal(a):

Já ač prduch ji ještě nepociťuji. Mám trochu obavy aby někdo zase nepřišel že práce je jen ve zpracování surovin na energii a tlačil nás do světa do kterého jsme se nedopatřením dostali. Z krátkodobého hlediska by mohlo dojít k nějakému řešení, z dlouhodobého jen zase k zklamání. Ti co mají smrad a kamení v zemi umí dělat propagandu a prosazování ekologie dovedou zesměšnit.
04. 03. 2009 | 09:08

Frante napsal(a):

Bod 12.
Porodnost větší: Lidi nemají peníze na restaurace a kulturu a zůstávají víc doma. Taky antikoncepce něco stojí.
04. 03. 2009 | 09:20

Míval napsal(a):

Paní brixi, nějak nejsem schopen uvěřit, že by v naší politice v nejbližších deseti - patnácti letech mohlo vzniknout cokoliv pozitivního. Ať už v rámci současné věrchušky (hezký překlad pro establishment, že) nebo při vytváření nových stran.
A řekl bych, že výrazně vzroste ještě jeden fenomén, a to podvody. Zoufalí lidé jsou daleko náchylnější k sedu na lep.
04. 03. 2009 | 09:20

Míval napsal(a):

Omlouvám se za malé b.
04. 03. 2009 | 09:21

mia napsal(a):

Myslím že padnou některá paradigmata(nebo už padla) ohledně trhu,konzumu, ekologie, demokracie apod. U dětí si myslím krize posílí ekologické myšlení,ale taky si myslím jen dočasně. Co krize již přinesla jsou obrovské problémy neziskových organizací - peněz,kterých bylo málo,je ještě méně a pro některá zařízení je tato situace přímo likvidační - takže pro mentálně postižené, duševně nemocné,závislé apod. to znamená větší vyhlídky na pobyt v ústavu než v nějakém komunitním centru,taky to pro tato zařízení znamená odliv kvalitních pracovníků.A to je tristní.
Jinak doufám,že krize nepřinese žádnou válku nebo revoluci,alespoň tady u nás v Evropě
04. 03. 2009 | 09:38

Vysedlina pathologická napsal(a):

Krize má očistnou funkci, to ano, ale budou oběti, a už jsou, především mezi těmi nejchudšími. Kdo ze zdejších "filosofů" mi prosím vyvrátí názor, že ne všichni dnes chudí (včetně mnohých důchodců) si za své mizerné postavení mohou. Chce se mi zvracet z vašeho nedostatku empatií a tlachaření a z jistoty, že vám se nic nestane. Nic špatného vám nepřeji, jen se mi chce zvracet.
04. 03. 2009 | 11:10

Teo napsal(a):

Můj známý kamenosochař se již raduje z přicházející krize. Tvrdí, že zvláště movití budou páchat sebevraždy pro ztrátu majetku a tak on stavitel náhrobků bude mít větší a lukrativnější kšeft jistý. Nejen v pohřebnictví lze počítat s ekonomickým růstem, ale třeba i v právní oblasti. Kolik jen to bude rozvodů a soudních sporů! Také policie zaznamená příliv uchazečů do dříve tak neoblíbeného zaměstnání.
A my, co jsme poctivě dřeli, aniž bychom dosáhli na žlab, nakonec se dožijeme odpočinku při nuceném pracovním klidu na pracáku. Konečně bude čas na zahrádku a jiné obživné koníčky. Vedlejší příjem se najde třeba prodejem výpěstků či odchovaného domácího zvířectva a sběrem hub. Kolem cest se zase nebudou válet padaná jablka a švestky a staré recepty na kompoty příjdou zase k užitku.
Mnoho dnešních zbohatlíků bude schudlíky a tím dojde k smíru v národě i mezi sousedy. Neboť současný majitel firmy si rozpomene na své řemeslo zedníka, mechanika, kováře ap. a začne mezi sousedy hledat trochu práce za pár drobných či flašku Tuzemáku.
Ženy se opět budou věnovat svým dětem i manžílkům a upevní se vztahy v rodinách. Staré mamy naučí pozapomenuté pletení a háčkování a mladé si jich proto začnou vážit a staré budou konečně mít pocit své užitečnosti. Dědci naučí mladé jak se pálí lavórovica a společně to pak budou degustovat i prodávat. Udit se bude na zahradách zase jako kdysi všechno co jen masem zavání a rybolov bude opětně zábava pro mlčící většinu.
Bože, jak já se těším na vrcholení tej kríze! :-))
04. 03. 2009 | 11:29

Frante napsal(a):

Vysedlina pathologická:
Ne všichni si za to mohou, to je pravda. Ale co chceš dělat? Jde o to nastavit systém tak, aby co nejvíc vyhovoval většině, nebo ne? V socializmu mohl bydlet a jíst základní potraviny každý. Ale většina žila v relativní chudobě (ve srovnání se západem i s dneškem a rozdíl se zvětšoval). Průměrná délka života byla asi o 7 let kratší, schopnosti mohli schopní projevit velmi omezeně nemluvě o občanských svobodách ...
04. 03. 2009 | 12:20

MS napsal(a):

Kamile,

jen osobní zkušenost.

Mám podobné vzdělání jako dosáhne Vaše dcera a pracovní zkušenost z obou dvou Vámi jmenovaných zemí (včetně studenského grantu, který asi Vaše dcera nyní bude čerpat).
Rozhodnoutse musí jen a jen Vaše dcera. Záleží především na její povaze. Pokud je duší spíš dobrodruh - Korea, pokud je méně průbojná - Švédsko. Jinak bude nešťastná, především jestli tam jede sama - bez kolegů a nemá potřebnou zkušenost.

Jak psali jiní předemnou - Švédsko je naše kultura, naše zvyky, náš vkus.
Korea je (především pokud v asijských zemích nebyla) jiná kultura, jiné zvyky, jiný vkus, jiný žebříček hodnot,.....

Ve svém výsledku - já jsem si vždy z asijských zemí odvezla více než z evropských i pro životní nadhled (nejen pracovně), znovu bych preferovala Koreu před Švédskem, ale trvale žít bych chtěla (při výběru z těchto dvou zemí) ve Švédsku - jsou spíš jako my :-).

P.S. pracovním nasazením jsou naši stavaři ti nejlepší :-))), Asiati sedí v práci pořád, ale pracovní nasazení a kreativita???? (myšleno statisticky)
04. 03. 2009 | 13:16

icu napsal(a):

Pro Kamila:

"podepisuju", co napsala MS - s tím, že v Seoulu je Čechů (ochotných pomoci) celkem dost.

A ještě jedna poznámka - ať je připravená na to, že nastane chvíle, kdy si bude myslet, že si měla vybrat tu druhou možnost. Bez ohledu na to, kde bude...
04. 03. 2009 | 14:17

Vysedlina pathplogická napsal(a):

To Frante
Ano, většina dobře finančně zajištěných osob v naší zemi byla "in" v době, kdy byli "in" komunisté. Dnes je řeč i o jejich potomcích. To vědí všichni. Ale jen málokdo zná hloubku bídy některých (i vzdělaných) jejich obětí. Chci říct, že asi nevíte, že dost lidí nemá na chleb a přežije jen s podporou příbuzných a známých. A to teprve krize začíná. Vtípky o krizi (nemluvím o Vás) nejsou vůbec na místě.
04. 03. 2009 | 14:20

Frante napsal(a):

Vysedlina pathplogická:
Mýlíte se. Osobně znám větší množství "dobře finančně zajištěných" a nikdo z nich neměl nic společného s bývalými komunistickými prominenty. Ale já jsem ani nemluvil o nejbohatších lidech ale o průměrných občanech kterým se dnes žije líp než za komunistů i v době současné krize
04. 03. 2009 | 15:29

Ivan Hochmann napsal(a):

OBAMA ?

Dobře.....:http://reflex.cz/Clanek34876.html

... máte důvod k další "diskuzi".

Ivan.
04. 03. 2009 | 15:33

sedi napsal(a):

12. zlepsi se kvalita vyrobku

to proto, ze lide nebudou mit na to kupovat co par mesicu nove levne, nekvalitni, spotrebice, obuv, textil, jidlo, protoze je to nebude bavit a nebudou na to mit
04. 03. 2009 | 16:05

sedi napsal(a):

Kamil: vim, ze do toho nemohu kecat, ale po Evrope se leta za mensi peniz a rychleji (click4sky napriklad). Ve Svedsku jsou nadherne zenske = vetsi konkurence pro dceru = vetsi jistota pro vas ;) Take tam mluvi lide velmi dobre AJ (v Korei hadam, ze tam si jazyk nezdokonali - ale mam zkusenost jen s par cinanama a filipincema) Take se vam do Svedska snaze bude dostavat na navstevu ;)
04. 03. 2009 | 16:18

Jirka Hemzal napsal(a):

Obávám se, že výsledkem krize bude nebývale posílen vliv státu na hospodářství a s tím spojená byrokratizace společnosti...
04. 03. 2009 | 16:20

in-ocean napsal(a):

Kamil: Z hlediska pravdepodobnosti hospodarske budocnosti - KOREA.
1809 - Londyn
1909 - New York
2009 - Asia
04. 03. 2009 | 21:13

Jan napsal(a):

Hezký blog.
Nebývale slušná diskuse.
Přijde mi zajímavé, jak se zde leví i praví shodnou, že je dobře, že krize přišla.
I když mají asi různé důvody.
Napadá mě toto.
Před půl rokem, kdyby tu někdo napsal, že krize přijde /asi by byl spíš levý/, nedostal by nabančíno? /spíš od pravých/
A ještě toto.
Může to být katarze. Ale taky tragedie.
Vždycky, když slyším o tom, že reforma musí bolet, říká to ten co ho bolet nebude.
Není tohle taky tak?
Znám spustu lidí co propustili z práce. Nevypadají z krize nijak nadšeně. Taky pochybuju, že je to pro ně nová příležitost.
Držme si palec.
05. 03. 2009 | 19:14

Jan napsal(a):

Frante
Myslím, že pointa je v tom. Že ani dobře zajištění, nemusí být zajištění. Tak velký je to průšvih.
Možná je to příležitost zajistit se jinak.
O tom psala paní Brixi.
05. 03. 2009 | 19:17

Kamil napsal(a):

To paní Brixi a ost. nickové.
Díky za zkušenosti a rady ze světa.
Dcera si vybrala Soul.
Hezký den.
07. 03. 2009 | 10:02

tk napsal(a):

máte nějaké informace o tom, jestli krize zvýší množství uchazečů o učební obory typu malíř natěrač, zedník, automechanik apod.? lidí, co něco doopravdy umí, nějak ubývá a těch, co hledají teplou židli u PC a nadprůměrný plat, stále přibývá. dojímá mne, když mne o krizi z TV informují sotva zletilí finanční "analytici", zatímco ukrajinský a mongolský zedník mi opravují fasádu...ale mám dojem, že poctivá práce modernímu člověku páchne potem, námahou a nízkým "společenským" oceněním. analytiků, makléřů, investorů a spekulantů je jak nas.áno a stejně víte prd. bez úcty t.k.
12. 03. 2009 | 02:17

Realtoltek napsal(a):

A to vsem diky lidem kterym se podari za podpory znamych v pohode a klidu ukrast biliony ;) viz jeden chytrej banker kteremu ted hrozi 150 let.....ale bude to maximalne podminka+zlaty padak ;).
12. 03. 2009 | 22:50

ML napsal(a):

Kamil
Jela bych do Koree. Pochytit nějaký čerstvý vítr. Poučit se o způsobu života a o vztazích. V Evropě už žila dost dlouho a ví o ní dost.
13. 03. 2009 | 05:39

Vodevik napsal(a):

To cvičení na téma představy důsledků krize mě baví:
Více volného času všech těch nezaměstnaných lidí. Další vzdělávání, ke kterému budou motivování i rekvalifikačními programy. Lidi si budou spoustu věcí dělat sami spíše než by je kupovali - vařit, opravovat, malovat. Lidé budou mít potřebu se setkávat, vyměňovat si svoje pocity, sdílet je - ty trendy k extremismu a k náboženskejm bludům jsou jasný, když se toho chopí nějakej vyčuránek, ale může to mít i pozitivní efekt.
Celkově věřím v očistnou hodnotu krize. V první řadě bych ji přál americkým automobilkám.
13. 03. 2009 | 12:40

j p napsal(a):

Taky jsem optimista. Budou levné byty, auta... Nerad maluji čerty, ale krize nosí válečné průšvihy.
15. 03. 2009 | 09:36

Pepi napsal(a):

Hlavní problém současné krize je nadvýroba (ani ekonomové ještě nepochopili), která už nejde prodat ani na dluh.
Prodej na dluh musí být také proto, že spotřebitel(výrobce) nedostal dostatečně zaplaceno za svoji práci (viz.Marx). Proto si už kupuje, musí zaplatit jen to nezbytné: drahé energie, nájemné a jídlo a už mu zbývá málo (nebo nic) na koupí věcí, výrobků zbytných: auta, byty, domy, TV, LCD...atd..atd..
Prodej na dluh také částečně „dlouhodobě“ odložil problém nadvýroby a kapitalistické honby za stále větším ziskem, za každou cenu.
Současné finanční dotace všech vlád bankám a výrobcům, to je další odklad problému nadvýroby s dalším zadlužováním z budoucnosti...
A kdy skončí skutečně tato krize? Až se začne postupně zkracovat pracovní doba a omezí se tím neprodejná nadvýroba. A nebo až bude celý svět zadlužen u Číny... a pak nastoupí nový ekonomický systém...??
Nevím, jak (a proč) bychom měli čelit Číně. Nebylo by výhodnější pro většinu si nějaké úspěšné, kladné poznatky z ekonomiky Číny převzít a být také úspěšní v nové době, že...??
Když se dva perou (Rusko - USA), třetí (Čína)se směje, že?
Rusko se ekonomicky "uzbrojilo" první. Ale ani USA to moc déle nevydržely a prodejem na lichvářské dluhy, těm co to nemohli nikdy splatit doplatily na vlastní hamižnost, tím, že ještě prodávaly tyto trochu nadhodnocené nevratné dluhy do světa. A tak se USA dostaly sami do dluhové pasti u Číny.
A naivní Obamovo dotace na záchranu USA ekonomiky jsou zase na příští, budoucí dluh. A kdo jej zase skoupí..Čína...??...!!
15. 03. 2009 | 11:13

Helena napsal(a):

I když již bylo ke krizi řečeno téměř vše, dovolím si ještě pár poznámek: Domnívám se, že krize zasáhne především rodiny jako takové. Ty, které jsou narušené, dysfunkční, rozpadlé, velmi chudé...atd. (odhadem tak 50%) krize rozloží ještě více. Důsledkem bude/je nárůst kriminality vůbec a kriminality mladých zvláště, ještě větší alkoholizmus, drogy, týrání i odkládání dětí, sebevraždy, prostě více patologie. Ta již je bohužel na vzestupu. Pro více-méně funkční rodiny to bude (snad) znamenat posílení soudržnosti, vzájemnou pomoc, větší šetrnost, návrat k tradičním hodnotám i téměř zapomenutým činnostem.Osobně doufám, že děti budou opět vedeny k tomu, že je správné pomáhat starým lidem,jak si to pamatuji z Pionýra i z hodin náboženství (obé jsem absolvovala). A že bude opět "in" nabízet babičkám pomoc s nákupem či úklidem a získávat za to body. Nebo něco na ten způsob, v současném pojetí. Namísto dnešní přehnané péče o křečky, psy, kočky, andulky a pod.
15. 03. 2009 | 14:03

je_to_rebel napsal(a):

paní Brixy děláte kiksy , myslím že celá ta vaše bankovní branže je plně zodpovědná za stav ekonomiky a financí takže nevím co vás opravňuje zde kázat
16. 03. 2009 | 18:43

Aloisw Podhajsky napsal(a):

Spíše bych řekl, že "více mladých a chytrých Čechů" se nyní přisaje na stát a bude čekat na vhodnou dobu aby pak "přeskočil" i se získanými styky a znalostmi do soukromého sektoru. Btw. je opakem "mladý a chytrý Čech" "blbý a starý Čech"?
18. 03. 2009 | 08:12

geo napsal(a):

Posledních 15 let studuji a pomáhám reformovat veřejné finance, sociální politiku a státní správu v zemích Evropy, Asie a Jižní Ameriky. - by me zajimalo kde jste co zreformovala...
19. 03. 2009 | 15:14

BM napsal(a):

to: je to rebel
Naše ekonomika je příliš otevřená a tak nás smete všechno, co se stane v našem okolí, i když naše banky jsou celkem zdravé.
A jen poznámku k těm sukním: má to logiku. Podívejte se na textilky a spočítejte, kolik látky je třeba na úzkou minisukni a kolik na delší, širokou. A navíc musí být v té ploše kvalitnější, aby držela tvar. To Vám řekne každá švadlena.
23. 03. 2009 | 10:30

Bisnis Online napsal(a):

If it's a crisis, brought me more and better contracts. I find that there are people who would like to do.
08. 06. 2009 | 23:09

omega watches napsal(a):

my good friend is birthday!what present is my give? i worryied!omega watches is good choice by the salespeople introduced.when my friend to see i give her omega watches,her shouting and saying that is the best gift to today.she is very like this watches.http://www.omegawatchessale...
29. 06. 2009 | 10:51

Electronics Wholesale napsal(a):

Electronic products a huge price difference, and even around the world network. Many consumers know this and are looking for cheap. If you can give them the bargaining power, then your position to profit from them! http://www.yaluba.com/
04. 07. 2009 | 05:37

hrzbq napsal(a):

[url=http://www.sz-hrzbj.cn]搬家公司[/url]
[url=http://www.hrzbq.com]深圳搬家公司[/url]
[url=http://www.hrzbq.com/banwu.htm]深圳搬屋公司[/url]
[url=http://www.sz-hrzbj.cn/szdc...]深圳吊车公司[/url]
[url=http://www.hrzbq.com/szwbcs...]深圳尾板车出租[/url]
[url=http://www.hrzbq.com/szdzgs...]深圳吊装公司[/url]
[url=http://www.hrzbq.com/szhcsz...]深圳货车出租[/url]
[url=http://www.hrzbq.com/szbcgs...]深圳搬厂公司[/url]
[url=http://www.sz-hrzbj.cn/lhbj...]罗湖搬家公司[/url]
[url=http://www.sz-hrzbj.cn/ftbj...]福田搬家公司[/url]

[url=http://www.sz-hrzbj.cn/nsbj...]南山搬家公司[/url]
[url=http://www.sz-hrzbj.cn/ytbj...]盐田搬家公司[/url]
[url=http://www.sz-hrzbj.cn/babj...]宝安搬家公司[/url]
[url=http://www.sz-hrzbj.cn/szlh...]龙华搬家公司[/url]
16. 07. 2009 | 08:41

Free Games napsal(a):

velmi obsáhlý seznam. Nemám co dodat. Děkujeme vám
11. 09. 2009 | 14:11

replica watches napsal(a):

[a/]http://www.replicawatchesbr...[a]Chanel replica watch[/a], has as a world leader supplier of fashionable products, many admirers and me-too companies Interested in replica watch their success story. The best way they have tried to do so is through religious services less expensive versions of Chanel replica watches in the market. [a/]http://www.replicawatchesbr...[a]Chanel replica watch[/a] , despite the Mhe can not come close to the [a/]http://www.replicawatchesbr...[a]high quality watch[/a] of the original. The design and appearance of these [a/]http://www.fakewatch.org[a]fake watches [/a]are painful, so that some even for knnte err genuine if zufllig be considered. Most people consciously go for the [a/]http://www.fakewatch.org/ht...[a]cheaper replica watches [/a]or the wrong version because it tuschend hnlich kostengnstige and are way less compared to the original.
12. 09. 2009 | 03:49

seo motivation napsal(a):

I havent any word to appreciate this post.....Really i am impressed from this post....the person who create this post it was a great human..thanks for shared this with us.
http://antonfkip.com/objek-...
http://antonfkip.com/seo/se...
http://antonfkip.blogspot.com
http://antonfkip.is.edu
http://ebloging.com
http://seogoblog.com
http://miss925.com
http://si-oot.blogspot.com
http://seogoblog.com/belaja...
13. 10. 2009 | 22:13

Sondra24Hewitt napsal(a):

When you are in uncomfortable position and have no money to go out from that, you will need to take the <a href="http://bestfinance-blog.com...">mortgage loans</a>. Just because that would help you emphatically. I get bank loan every year and feel myself good because of this.
22. 07. 2010 | 00:12

kedyk napsal(a):

my good friend is birthday!what present is my give? i worryied!omega watches is good choice by the salespeople introduced.when my friend to see i give her omega watches,her shouting and saying that is the best gift to today.she is very like this watches.http://www.omegawatchessale...
29. 06. 2009 | 10:51
07. 09. 2011 | 19:40

ht386 napsal(a):

<b><a href="http://www.ht396.com">无线针孔摄像机</a> <a href="http://www.wxav.net">无线微型摄像头</a><a href="http://www.vvu8.com">无线隐形耳机手表短信接收器</a><a href="http://www.tx96.com">无线看字摄像头</a> <a href="http://www.htsxt.com">无线针孔摄像头</a></b>
20. 02. 2012 | 09:29

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy