Co nám zbude z krize?

11. 12. 2009 | 17:54
Přečteno 14622 krát
Rychlejší vzestup Asie. Vliv Číny. Tlak na Ameriku. Otazník pro Evropu. Možnosti pro nové reformátory. Pošrámané nervy. A pár zničených životů.

Co bude za chvíli pryč…

V mnoha zemích se už krize stává minulostí. Ekonomický růst se postupně vrací do Ameriky a taky Evropy. Nezaměstnanost je sice stále vysoká, ale většina bank a podniků už vidí (a vyplácejí prémie na) světlé zítřky.

Pokud jsme neztratili práci nebo podnikatelské příležitosti doposud, máme dobrou šanci, že to nejhorší je za námi.

Jestli jsme možnosti výdělku ztratili, je možné, že na nás a naši rodinu krize zanechá dlouhodobý vliv. Naše děti budou asi šetrnější a budou si vážit životních jistot.

V rámci národní ekonomiky a politiky jsme však malou menšinou. Ještě si nás chvíli budou všímat média. Poté na nás všichni zapomenou.

Většina Američanů a Evropanů se asi postupem času vyrovná s tím, že jako daňoví poplatníci budou muset zalepit velké díry, které ve federálních a státních rozpočtech nechali jejich korporátní hrdinové v tiché spolupráci s politiky a úředníky. Daně se možná budou muset zvýšit. Proto v roce 2012 třeba Američané zase zvolí republikány. A všední politika i každodenní život půjdou dál.

Jak se ale svět smíří s tím, že Amerika teď bude tolik závislá na Číně?

… co zůstane, pokud se evropští politici nevzchopí

Jeden dopad krize, který se dostane do knih dějepisu (a s nevolí snad postupem času i na titulní stránky západních médií) je, že osobní zájem a soukromé obohacování amerických finančníků, politiků a úředníků snížil reálný vliv Ameriky a posílil vliv Číny ve světě.

Na dlouho.

Tento dopad je podle mě ten nejvýznamnější.

Že se nedávno Prezident Obama v Asii choval velmi zdvořile a téměř pokorně není tím, že by Barack Obama byl tolik zdvořilý a nedostatečně hrdý Američan.

Je to hlavně tím, v jaké pozici se teď Amerika nachází - po letech vysokých deficitů, rostoucího dluhu a s vidinou pokračující závislosti na zahraniční (převážně asijské) poptávce po amerických státních dluhopisech.

Americký "diktát" ve světě nejspíš na delší dobu končí.

Těžiště vlivu na globální scéně se přesouvá do Číny.

Nenechejme se klamat nízkou kvalitou čínského zboží na tržnici. Z „Made in China“ se v nové globální marketingové kampani stává „Made with China“ a čínské investice už řídí nejen IBM ale brzy také Volvo a celou řadu dalších hvězdných symbolů západní kvality.

Evropa může přihlížet a jednotlivé evropské země se mohou dál zabývat svými vlastními problémy.

Nebo se tento možný dlouhodobý dopad krize na rozdělení moci ve světě stane pro Evropu výzvou a příležitostí k tomu, zapomenout na ideologické šarvátky a prosazovat svůj společný zájem.

Čistě pragmaticky.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petr napsal(a):

Hezky napsáno.

Nakonec aspoň v moderních dějinách, jsme neměli případ, aby velmoci "patřilo" víc než jedno století. A pokud bylo 20. století "americké" .. atd. Stratégové typu Vondry zase prosázeli
11. 12. 2009 | 18:01

veverka napsal(a):

"Jeden dopad krize, který se dostane do knih dějepisu (a s nevolí snad postupem času i na titulní stránky západních médií) je, že osobní zájem a soukromé obohacování amerických finančníků, politiků a úředníků snížil reálný vliv Ameriky a posílil vliv Číny ve světě. Na dlouho. Tento dopad je podle mě ten nejvýznamnější."

Přesně napsáno.Ovšem nejsmutnější na tom je fakt,že tihle lidé se na celé této krizi kterou sami způsobili(podle mnohých zcela záměrně a úmyslně) nehorázně napakovali.Ze státních peněz.Je to takový paradox tzv. "pravice".Naoko hlásá že stát nechce a ať jí do podnikání nikdo nekecá a svobodu a takové ty kecy...ale jakmile něco po..rou,okamžitě natáhnou ruce ke státu a ke svým miliardám vysají ještě další.Něco jako naše ODS.Ta taky hlásá volný trh,svobodu podnikání,malý stát a podobné kydy,ale sama nejvíc parazituje na státních zakázkách pro firmy svých ODSáckých mafiánských bosů.A tak je všechny strká do kapsy komunistická Čína.
11. 12. 2009 | 18:24

Petr Havelka napsal(a):

Paní Brixi,

v blogu pod Vámi mi pan Sedláček vysvětluje "bublinu" kolem HDP a pokud is je spojím s Vaší bublinou jsem v koncích.

Mám se učit čínsky?

Evropa to nezvládne a naše republika půjde do sraček navzdory tomu, že rozumná část obyvatel nechápavě kroutí hlavou nad nejnovějším státním rozpočtem, který to schytal od lobystů z Providentu a Lehman Brothers.

Já jsem v pohodě, asi přestanu šetřit, na zahradě přiořu o pár řádků víc, pořídím si kulovnici.
11. 12. 2009 | 18:35

Jirka H napsal(a):

Paní Brixi:
Ještě bych to šampaňské na oslavu konce krize nechal v ledničce. Bojím se, aby ta medicína na léčbu krize v USA nebyla horší než nemoc samotná. Ta nemoc se jmenuje úvěrová expanze a léčí se čím? No přece dalším zadlužováním...
11. 12. 2009 | 19:28

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, neopakující se veverky a vrazi z vólstrýtu opět v akci.
Veselé krizování a vepřové chřipkování...
http://www.ateo.cz/f/images...
11. 12. 2009 | 19:32

Karel napsal(a):

To neznáte našeho hrdinu - Václava Havla. Řídící důstojník CIA jej pověří a on se do Číny zakousne jak ratlík.
11. 12. 2009 | 19:55

Jirka H napsal(a):

Už to nekuřte Karle...
11. 12. 2009 | 20:07

Jirka napsal(a):

Vyznam Ciny roste, USA se zadluzuji a jejich politicky system se rozklada diky vlivu velkych penez. Evropa je rozdelena, slaba a ceka ji nove stehovani narodu, ktere nenecha kamen na kameni. Ano, ale stale jeste plati a nejakou dobu platit bude, ze Cina je komunisticka, lide jsou tam nesvobodni a kvalita zivota vetsiny obyvatel je spatna. USA je naopak stale jeste zemi svobody a volne souteze, zemi, ktera tahne technologicky a ekonomicky rozvoj lidstva. Nemam z ustupu USA a vzestupu Ciny radost. Jednou mozna levice a korporace znici americkou spolecnost a v Cine naopak bude vice osobniho blahobytu, za cenu pretrvavajiciho komunismu. Zemekoule bude mistem bez rozdilu, sterilni spolecnosti ovladanou penezi korporaci a rozbredlymi politiky typu Obamy, ktery se klani sejkum stejne jako cinskym komunistum. Rozdily se zahladi, zbyde nuda a sed a pro malou skupinu lidi bezbrehe bohatstvi a moc. Strasna predstava.
11. 12. 2009 | 20:09

Gerd napsal(a):

Paní Brixi,
čistě pragmaticky dojde k tomu, že až se celá moc a bohatství soustředí v rukou několika málo jedinců, najde se nějaký Lenin a ten té hydře carovi utne hlavu. Čistě pragmaticky a rozdělí ohromné bohatství dílem mezi lid a dílem mezi sebe a své věrné. A koloběh začne nanovo.
11. 12. 2009 | 20:56

Paterik napsal(a):

Až opadnou finační stimuly typu šrotovného a záchranných balíčků na všechno, tak ono to s tím koncem krize nebude tak žhavé. Pokud bude politika deficitních rozpočtů pokračovat, nezbavíme se krize na dlouho.
11. 12. 2009 | 21:01

Béda napsal(a):

p. Brixi,

otázkou jest, co se tou krizí míní.

Jestli jde pouze o zůžené ekonomické hledisko anebo celkový pohled na problémy, které tržní společnost při svém zrychlujícím se lavinovitém pohybu před sebou soustavně kupí. Z celkového pohledu je finanční krize pouze jedním z mnoha střípečků, které dostávají lidstvo postupně do zcela bezvýchodné situace.

Domnívám se, že skutečná krize, kdy se lidstvo bude muset vyrovnat s mnoha existenčními problémy (bez ohledu na to, kde v té době bude světový ekonomický a vojensko-politický hegemon) nás jako lidstvo, resp. naše potomky ještě čeká. Proti tomu je současná finanční (ekonomická) krize pouhým cvičným začátkem. Skutečná krize začne konflikty o suroviny, mocenské pozice, veškeré zdroje, obyvatelný životní prostor ...
11. 12. 2009 | 21:17

Béda napsal(a):

Dovětek: Anebo už plíživě začala?
11. 12. 2009 | 21:29

Rumcajs napsal(a):

Béda :

Já klikuju. Kolik uděláte kliků ?

Doufám, že až s budeme prát o ty suroviny, tak mi to klikování k něčenu bude.
11. 12. 2009 | 21:30

ujo napsal(a):

ten tokrát šlápla autorka vedle.

Logickou souvislost mezi vyplácením bonusů pro bankovní šefy( obávám se, že u podniků nebude těch premií až tolik) a koncem krise by bylo třeba prokázat.

Vždyť bankovní manažeři si bohatě rozdávali v momentu, kdy krise byla na obzoru a občas během ní.

A ta věta o tom, jak si nezaměstnaní budou více vážit životních jistot?! Jakých?
Jistoty, že budou muset na rozdíl od bankéřů flexibilně dělat déle za méně peněz?
Cynismus
11. 12. 2009 | 21:35

ujo napsal(a):

pro Jirku:
Samozřejmě Bush to byl jiný sekáč, před nikým se neklaněl a rozmlouval přímo s Bohem.
Amerika se sice kvůli jeho válkám trochu zadlužila - no a co?
Když bude nejhůř a nepomůže ani Obama máme tu přeci zocelenou armádu.
11. 12. 2009 | 21:39

kuli napsal(a):

Jsem rád že ČLR jako země již vede komunistická strana ukazuje jaká chyba byla nereformovat socialismus u nás.Měli bychom urychleně převzít nejen ekonomický model, ale i model vlády jedné strany s pevnou rukou, kontrolou nad medii i kulturou jako celkem.Je mylná předtava že Čínská lidová republika je dnes na čele světového vývoje jen díky tržnímu hospodářství.Přestanme licitovat jestli máme směřovat k EU nebo Rusku a volme nejlepší a dlouhodobou variantu, těsnou spolupráci s lidovou Čínou na politické, hospodářské i kulturní frontě.Budme dveřmi ČLR do Evropy.Mladé úžasné Asii patří budoucnost.
11. 12. 2009 | 22:07

VK-Can napsal(a):

Srdecne zdravim pani Brixi.

Napsala jste strucne a vystizne shrnuti s dalsim moznym vyvojem.
K tomu vyvoji bych si dovolil dodat toto:

Posledni udalosti odhaluji par zajimavych faktu.
USA je stejne zavisle na Cine, jako Cina na USA!!
Vice jak 80% exportu Ciny jde do USA!

Jinymi slovy Cina sedi na velkem baliku dolaru, ale nemuze je prodat, protoze by si podrezala vetev, na ktere sedi!
Jakmile by Americane ztratili kupni silu prilisnym znehodnocenim dolaru, Cina si muze dat sve zbozi za ramecek. Jejich vnitrni trh ma zatim jeste hodne daleko do toho, aby mohl pokryt aspon naklady vyroby.
Mimochodem nedavno Cina se stala ekonomickou supervelmoci cislo 2 a predbehla tim Japonsko, ktere kleslo na 3 misto.

Je to obrovska ironie, kdy to svetove tango musi spolu tancit dva partneri, kteri jeste v ne tak davne minulosti, by se na sebe ani nepodivali, natoz aby sli spolu tancit. Proc?
Protoze ani jeden z nich v soucasne dobe nema na to, si partnera vybirat!
Musi brat, co je k disposici.

Jeste jedna zmena v Cine se stava stale vice evidentni. Cina vzhledem k poctu obyvatel ma nutne sklony k regionalnim (kmenovym) rozdilum.
Velice nerovnomerne rozdelovani nabyteho bohatsvi tyto rozdily muze velmi lehce privest do varu.

EU ? Myslim, ze padem zelezne opony a rozsirenim EU se naskytly mimoradne moznosti ke zbohatnuti.
Prisly ke slovu multiglobalni podniky a spolecnosti, ktere padem zelezne opony zacaly rust jako houby po desti.
Dobri politici s dobrymi konekcemi se stali zadanou komoditou pro tyto rychle rostouci multiglobalni podniky. Vysledek ?
V evropske politice, az na vzacne vyjimky, jsou skutecne jen paberky toho, co by se dalo nazvat dobrym politikem.

Bohuzel totez zacina prosakovat i do USA! I kdyz v USA to vidim spise jako mazanou manipulaci nez spontannost.
Zda se, ze budoucnost nebude nudna.
Jen asi budou rozdily v tom, co kdo rozumi pod slovem nuda.
Preji prijemny vikend.
11. 12. 2009 | 22:07

Paterik napsal(a):

kuli:

Až budete ruchat v továrně 15 hodin denně za minimální mzdu v úděsných podmínkách bez nároku na jakýkoliv sociální systém, tak určitě oceníte tu správnou družbu s ČLR.
11. 12. 2009 | 22:16

vlk napsal(a):

Paní Brixi - tohle je dokonalá analýza! Navíc střídmá! Gratuluji...
Bohužel s e obávám, že věci vidíte naprosto přesně!

A pokud ne , tak se mýlíte jen tzím, že dopad krize na Amerikua Evropu bud e ještě hlubší než píšete.

Víte ty prostředky na potárání krize byly gigantické. A nepůjd e je úplně snadno splatit.
Amerika zažije nejspíš zvýšení daní , jak ostatně píšete .. a inflaci! A to se nebude líbit.A návrat k bývalému životnímu stylu? Holá nemožnost. Alespoň pro většinu. Celá jedna generace Amíků teď bud e řešit svoje dluhy. Pokdu tamní banky dostanou aspoň trochu rozumu.

Evropa? ta je na tom ještě hůře. Ji čeká zvýšení daní. A inflace. Jako v US. NAvíc však ořezávání a důkladné, sociální sítě. Za trvajícího přílivu ilegálních ekonomických migrantů. Z jiného civilizačního okruhu. Což dohromady vytvoří velmi třaskavou směs...
Obávám s e , že Čína ještě víc zrychlí, než předvídáte...
A myslím, že jste na něco důležitého přeci jen zapomněla. Totiž na fakt, že zcela unikátní masivní peněžní veřejné injekce na sanaci bank a pojišťoven kvli fenomenu příliš velký pro pád měly nechtěný vedlejší účinek - totiž že vytvořili ještě větší kolosy než byly t ynejvětší dříve. Wachovi pohltila myslím BoA, CITI zas e někoho jiného. Lehmany si rozebrali podobní giganti.
V evropě zas e lBS byla spolknuta LBW a dalo by se pokračovat... takže při příštím - příliš velký pro pád budeme financovat daleko gigantičtější kolosy než byly ty z letošního roku. Bude ještě reálné je ufinancovat?
11. 12. 2009 | 22:30

kuli napsal(a):

Pateriku těmto pomluvám se nedá věřit. Proč jinak by měla Čína tolik obdivovatelů? Proč jinak by sklízela úspěchy na mezinárodním poli a stále více chce přebrat její civilizační model?
11. 12. 2009 | 22:32

veverka napsal(a):

Paterik
kuli je provokatér a tys mu na to skočil
11. 12. 2009 | 22:32

Karel napsal(a):

Jirka H
Už nepíchej nebo vlastně už si to nepíchej,
11. 12. 2009 | 22:36

kuli napsal(a):

Plně souhlasím že v USA a Evropě i s Ruskem je to beznadějné a do několika krátkých let se euroatlantická civilizace zhroutí a zanikne jako zanikl Řím nebo Aztékové.Je jen škoda že jsme ČLR po válce přivedli a pmáhali na správnou cestu a nedokázali toho využít k těsným kontaktům.
11. 12. 2009 | 22:44

vlk napsal(a):

Njěak to nefunguje! říká mi , že píšu spam...
11. 12. 2009 | 23:20

vlk napsal(a):

Vodníku
uklidni se!
Stejskal je především administrátor. Jistě nemá problém sáhnout do firemního archivu pro cokoliv To sna d pochopíš. Proto nezbytně nemusí být fízl. Jako jediný má k disposici všechno, co tady kdo napsal.
Což neznamená , že donáší.
Ale oosbně soudím, že bystré oči a dloouhé uši to tady dozorují tak jako tak. z principu. Chodí sem hodně největších držitelů klíčů s e svými ůmoudryů a pravidelně dostávají na budku. A leckdy hodně drsně. Takže lze soudit, že ..... no dál si to domysli. Máme přece demokraturu po česku. Kde takový Íčko může být ministrem...Stejskala nech v tomhle ohledu na pokoji!
11. 12. 2009 | 23:21

Skogen napsal(a):

Pane VK-Can, dobré ráno. Máte pravdu, že dolary, kterými Čína disponuje, mohou motivovat k táhnutí za jeden provaz s dlužníkem. Každopádně by tomu tak bylo, pokud by si každý z ekonomických subjektů v čínském hospodářství hrál na vlastním písečku. Ono tomu tak ale není. Nad tím vším je jako většinový vlastník stát, který když usoudí, že politicky získá, jestliže hodnotu dolaru odepíše, pak bych na spolupráci nesázel. Koneckonců Čína je laciným výrobcem a první na huntě budou dražší konkurenti, Čína ztratí, hůře než jiní na tom ale nebude. Měli bychom se také ptát, co by vlastně ztratila? Jaká je reálná hodnota dolaru a nedostala by se Čína po jeho pádu snáz k surovinám, o což v následujících letech půjde asi nejvíce?

Jiným scénářem - tím nejpravděpodobnějším - je, že Čína se západní ekonomikou v hrsti bude tahat za provázky světové politiky. Čím dál tím více.
11. 12. 2009 | 23:29

PatientO.T. napsal(a):

2 vlk:
Myslíte, že po nás jdou?
Třeba se zrovna my dva jednou setkáme v nějakém sklepě obklíčeni týmem Mlýn II, kterému budou velet velkokoaličníci Rath a Langer...
Hezká představa, ne?
11. 12. 2009 | 23:30

pavel fadrný napsal(a):

Ach jo paní Brixí!
Jedna krize ještě neskončila.Všichni to přežili bez vážné úhony.Kdy přijde další?
11. 12. 2009 | 23:41

axamit napsal(a):

Jen tak mimochodem,pro fanatiky HDP. Někde jsem četl, že Čína údajně nasypala do svého hospodářství úvěry ve výši až 1/3 HDP. Použiju-li úvahu pana Sedláčka (s kterou vřele souhlasím) pak dostaneme tak hluboký propad reálné čínské ekonomiky, že je možná nejhlubší na světě.
11. 12. 2009 | 23:48

kormoran napsal(a):

..No predevsim obdivuji ty soudruhy , kteri vychvaluji "komunisticko-kapitalistickou-kapitalisticko -komunistickou Cinu,(primitivni radost) jako zemi zaslibenou , byt jimi urcite se tam stehuji.

Cina je krasna "soudruzi" bez ironie, co provincie to diferent.
Jenomze cesti "soudruzi" nemaji o beznem zivote cinanu ani poneti .(

To by bylo randalu v pripade , ze v USA by firmy zamestnavaly deti ze?

I veverky misto orechu , by v Cine dlabaly ryzi a jak rady)))

P.S V.K Can dobry prispevek , diky! Jste lisak))))
Tragikomedie extra pro Vas.http://www.ceskatelevize.cz...
12. 12. 2009 | 00:28

slayer napsal(a):

Pani Brixi,

mylite se. Krize v americe neskoncila, ale naopak ta skutecna krize jeste nezacala. Za par let zase budete rikat, ze to nikdo nemohl vedet...

Pokud si stezujete na nekonkurenceschopnost evropy, placete na spatnem hrobe. Prakticky v kazdem clanku predvadite sve rovnostarske, socialisticke mysleni, takhle opravdu konkurenceschopni nebudem.

I ta Cina bude mit sve krize, nebojte se. Pokud nebudeme respektovat ekonomicke zakony, bude se nam to vracet. Bud se z toho poucime, nebo to treba povede k novym koncentrakum. Uvidime..
12. 12. 2009 | 00:28

jogín napsal(a):

Vzestup Číny a úpadek USA včetně Evropy není žádná náhoda, ale příčin je víc. Asi nejdůležitější je poměr mezi vlivem státu a vlivem korporací. U nás pozorujeme propracovaný systém, kdy se postupně politici stávají služkou podnikatelů- politicky korektně se mluví o privatizaci zisku a socializaci ztrát, příslušné finanční přesuny se ovšem dějí díky politikům různých barev. Dokonce i zákony jsou šité na míru, viz regulace hazardu nebo boj proti majetkovým přiznáním. Efektivita ekonomiky jde do háje, když hlavním zdrojem zisku jsou státní zakázky, monopolní ceny energií a finanční páky. Konkurence existuje jen mezi malými podnikateli a na papíře. Totéž postihuje USA, jen prim v politické praxi místo betonové lobby hrají banky. Skutečná produkce je outsourcována a ekonomové propagují služby. Připomíná to představu, jak všichni zbohatneme, když si navzájem budeme prodávat hamburgery. V Číně naopak dokáže stát vynutit strategická rozhodnutí- při použití selského rozumu misto ideologie je vcelku jedno, jak se politici titulují. Další čínský vynález je osobní odpovědnost. Za špatná rozhodnutí je tvrdý postih, kdežto v Evropě řešení navrhne komise a nikdo za nic nemůže, případně komise potichu nefunguje. Pokud kolem Atlantiku nedojde k zásadním změnám v politickém systému, bude za 10 let na světě jediná supervelmoc. Bohužel panující ideologie uznávají jen všemocný nebo bezmocný stát.
12. 12. 2009 | 00:32

Suchec napsal(a):

No, průmysloí výroba (ne HDP) vrostla v Číně meziročně o 16,9%. Otroctví vynáší.

A převálcuje ná s stejně, jako Atila.

Otázkou je jen to, zdali je, či není to prospěšné pro lidstvo jako celek.
Captcha: FBI Cohered
12. 12. 2009 | 00:38

Suchec napsal(a):

Jogín:
Jsou věc obecně platné, a jsou věci pomíjivé. Jde o to, že naši apologeti "trhu bz pívlastku" jsou mimo mísu, či ne.

Vývoj ukazuje jednoznačně.

Trh bez přívlastku je Utopia (viz Irák v posledních 20-ti letech).
12. 12. 2009 | 00:41

kormoran napsal(a):

Dalsi cinsky vynalez je osobni odpovednost ))))) C'mon))))))
Jdu skocit do rezacky))))
..... Ale obavam se , ze cesky lid potrebuje pevnou ruku, demokracie , po pozorovani a s odstupem casu je mu bohuzel velmi cizi!
A jestli se neco semele v budoucim case , bude to opet Evropa , taktez bohuzel.
12. 12. 2009 | 00:54

kormoran napsal(a):

)))) Vlku ! Do zadnice pana Stejskala se uz asi nevejdes, ale vyzkousej Paroubka , treba si te vsimne a hlavne si bud jisty , ze pujde zastup po tobe , jak se ten saman napere hrachem , je jako tlusta Berta))))
12. 12. 2009 | 01:32

optimista napsal(a):

Veverka 11.12.2009 18:24:14
Pravice nechce stat se zbytnenou agendou na nemz se jednotlivci snadno pakuji. Jedno, jestli je to par manazeru, nebo miliony lidi neschopnych splacet hypoteky. Sam uvadite k cemu to vede.
12. 12. 2009 | 02:36

optimista napsal(a):

kuli 11.12.2009 22:07:27 Statni komunisticky superkapitalista ma totis moznosti drit pracujici o kterych se zapadnim zmekcilym kapitalistum ani nezda.
12. 12. 2009 | 02:45

VK-Can napsal(a):

Zdravim take pane Skogen.

Na dobre rano se jdu teprve za chvili vyspat. My jsme zde pozadu o 6 hodin proti Cesku (v Kanade pulnoc je v Cesku 6 rano dalsiho dne).

Jinak k tomu co pisete. V rozhodovani Ciny jsou dolary, jejich mnozstvi a jak s nimi bude nalozeno podrizeny faktu zamestnanosti!
Je to stejne rozhodovani, ktere podstupuje kazda odpovedna vlada.
Zamestnanost je klicovy faktor spokojenosti obyvatel.

Jak jsem uvedl, tak vice jak 80% cinskeho exportu jde do USA.
Jinymi slovy, kdyby Cina oslabila dolar natolik, ze Americane prestanou kupovat, tak je v Cine masova nezamestnanost.
Zbytek sveta proste nema tolik penez, aby koupil takove mnozstvi produktu, ktere Cina chrli a potrebuje vyvezt.
Cinsky domaci trh je stale jeste v plenkach a docela pekne zakakanych.

Udelali velky skok za poslednich 10 let, ale i to je zatim kapka v mori. 90% Cinanu stale zije, podle nasich meritek, ve velke chudobe.

Zda bude Cina tahat za provazky svetove politiky? To uz se deje.
A bude se dit stale vyrazneji.
To tahani za jeden provaz Ciny a USA nebude tak horke. To bude jen v pripade, kde to bude nezbytne nutne.
Kdyz tanecni par tanci tango, tak to jeste nemusi koncit svatbou.

Musime mit na pameti, ze spolecenske systemy techto dvou kolosu budou soutezit pred zbytkem sveta o prvenstvi!
Zabehla demokracie se znamymi slabinami a nebo novy neznamy system, pro ktery jeste ani neni nazev?
To bude otazka mozna ne tak daleke budoucnosti.
Diky za Vasi uvahu.
12. 12. 2009 | 03:05

VK-Can napsal(a):

Pro kormorana.

Diky za tip na televizi. Podivam se na to zitra.
Lisak? Mam obavy, ze mne precenujete, ale zni to prijemne.
Zdravim.
12. 12. 2009 | 03:15

Luky napsal(a):

Jsem ráda, že se paní Brixi ozvala s tak dobrým příspěvkem. Ukázala, kam to dotáhla tá kapitalistická Amerika, ze který se jdou ješte někteří stále pos..t. Blahopřeji Číně k úspěchům a opět říkám, paní Brixi, na hrad!
12. 12. 2009 | 06:20

Béda napsal(a):

VK Can,

jestliže přistoupím na omezující definici krize na ekonomickou oblast, chtěl bych se vás jako znalce zeptat:

USA jsou tedy z nejhoršího venku. Jak se to projevilo? Co se změnilo v ekonomice USA oproti situaci před 1/2 - rokem, rokem? Na jakých základech hodlá ekonomika USA stavět?

Začal již John dodávat Changovi slíbená jablka, anebo žije stále na rostoucí dluh, tiskne dluhopisy a znehodnocující se dolary a dále hraje na kurtu golf?
12. 12. 2009 | 07:59

vlk napsal(a):

kormoráne

zjišťuji, že si pleteš vlka s tím, kdo jen klape zobákem.Co jsi zvyklýdělat ty není moje gusto. By´t mi to doporučuješ. Nejsme jedna rodina. prostě máme odlišné zvyky. Zkus to vzít na vědomí. Než zase budeš klapat zobákem.
12. 12. 2009 | 09:27

Johny napsal(a):

Mám obavy, že USA již nejsou schopny (a ochotny) svůj dluh splatit, budoucí vývoj tedy bude složitější.
12. 12. 2009 | 09:51

SuP napsal(a):

Vlku -
beze srandy. V čem jsou zápory inflace? Dík.
12. 12. 2009 | 09:51

Petr Havelka napsal(a):

http://blog.aktualne.centru...

Nevím, nemůže to byt s Čínou i takhle. Doporučuji i diskuzi pod blogem.
12. 12. 2009 | 10:01

Petr Havelka napsal(a):

Pane Čoch tane,

jste rasista. Máte v hlavě myšlenkové konstrukce, které považujete za zásadní přitom zaváníte předpojatostí na míle daleko.

Už mne nebaví Vaše vkládané příspěvky na "vystěhování cikánského etnika" a podobné nesmysly.

Klidně mne označte za Stejskalova řiťolezce, je mi to jedno.
12. 12. 2009 | 10:22

Janovec napsal(a):

Už to tady jednou zaznělo, takže opakuji. Opravdu si přeji, aby někdo Hanu Brixi nominoval na příštího prezidenta ČR. Nebo na premiéra vlády. Ženy s jejich "jiným" vnímáním reality v politice potřebujeme, zamysleme se třeba nad Merkelovou.

Už dávno mohla být Hana Brixi ministryní zdravotnictví, to by se ovšem musela změnit praxe - dosazovat na posty ministrů "bílé koně", kterými táhnou vlivné skupiny.

Anebo, jak stále říkám, je třeba ještě nějakou dobu rozkrádat a rozvracet naše hospodářství, až toto posléze zanikne. Pak dojedeme až ke státnímu bankrotu, na ulicích se zase objeví nespokojení studenti, někdo je zase zmlátí obuškem a historie se bude opakovat. Tak si alespoň pro takový případ někde na Novém Hrádečku pěstujme potichoučku nové Havlíčky, Havly.
12. 12. 2009 | 10:25

Marcus Agrippa napsal(a):

Výborně shrnuté. Osobně se ale moc ani nedivím tomu obrovskému růstu Číny. Podle mně by k tomu došlo tak jak tak. Ne nadarmo se jí říká Říše středu. Každopádně Čína má teď už všechny trumfy a je jen na ní jak bude vypadat svět příších min. 100 let.
12. 12. 2009 | 10:53

zajoch napsal(a):

Autorka položila několik otázek a dala několik alternativ. Přitom zkonstatovala, že krize někde už pomalu končí (Evropa, Amerika). Odjinud zase slyším, že krize teprve nastane, toto je jenom její předehra.

Ve světě končí americký diktát, Amerika bude záviská na Číně a Čína bude státem se zásadním vlivem. Odjinud naopak slyším, že Čína padne do hlubší krize než Amerika.

Podle obecně uváděných informací se v USA tisknou peníze zcela bez jakéhokoliv podložení. Jaký to bude mít důsledek do budoucna? Jak to ovlivní vztah USA - Čína.

Evropa si má vybrat mezi místními šarvátkami a úsilím o své postavení ve světě. Dokáže to i se svými novými členy EU ?
12. 12. 2009 | 12:13

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

kvůli opakovanému a vědomému porušování zdejších pravidel - rasismus, dělení etnik na "kvalitní a nekvalitní", více či méně skryté výhrůžky, hrubé nadávky (naposledy "hovado" a "ksindl") - zde mažu všechny příspěvky, u nichž identifikuji autorství diskutujícího, který se podepisuje jako Čochtan.

Protože nerespektuje mé výzvy, aby se zdržel těchto zde zapovězených aktivit, nemám jinou možnost. Aktuálně.cz nemá zájem propůjčovat své stránky k diskusi takovýmto lidem.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů

P.S. Všechny texty (včetně debatních příspěvků) jsou VŠEM dostupné v archívu jednotlivých autorů (na hlavní stránce jednotlivých blogerů vpravo dole).
12. 12. 2009 | 12:28

stejskal napsal(a):

P.P.S. Z výše uvedených důvodů je zde nick "Čochtan" blokován, a tudíž systém nepustí ani text, ve kterém toto jméno neregistrovaný diskutér, tedy ne admin, použije (uznávám, že to není moc komfortní, ale mnoho možností, jak zde dotyčnému znemožnit publikování, nemám). Ještě jednou děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
12. 12. 2009 | 12:32

vlk napsal(a):

SuPe

bez legrace. Předpokládám, že jako odpovědný pravicový volič jsi například ten, kdo nespoléhá na pomoc státu ve stáří.....Takže spoří na ty časy, kdy nebud emít výdělek nebo jen omezený, aby prostě nebyl socka. Mám to opravdu vysvětlovat dál, proč je inflace špatná? Skutečně to potřebuješ?

Pokud náhodou ano, najdi si heslo inflace v Zimbabwe. Tam zjistíš další podrobnosti. Je to aktuální, přímý přenos.
Mno a mám, po tátovi album y s e známkami, které sbíral jako malý kluk. Takže tam jsou i německé inflační známky. Nechce s emi lézt teď do knihovny a vytáhnout album, abych s epodíval, jestli ta nejvyší je denominována v milionech nebo miliardách. Marek,
12. 12. 2009 | 12:42

SuP napsal(a):

vlk -
Viz blog Štern.
Třeba to zas někdy bude lepší.
12. 12. 2009 | 13:04

SuP napsal(a):

Opravuji - Rusnok
12. 12. 2009 | 13:06

SuP napsal(a):

vox populi -
Čocht, víš že jsem si dlouho myslel, že ten Tvůj rasismus je tak nějak potřeba taky registrovat, aby všeopbecné vzdělání bylo komplexnější. Te´d ale vidím, že asi není o co přjít.
12. 12. 2009 | 13:20

argun napsal(a):

Autorka
"V mnoha zemích se už krize stává minulostí."
Mohla by jste jmenovat alespoň jednu takovou zemi a své tvrzení něčím uchopitelným doložit?

"Ekonomický růst se postupně vrací do Ameriky a taky Evropy."
Ale nepovídejte. Mohla by jste toto objevné tvrzení něčím uchopitelným doložit?

"Nebo se tento možný dlouhodobý dopad krize na rozdělení moci ve světě stane pro Evropu výzvou a příležitostí k tomu, zapomenout na ideologické šarvátky a prosazovat svůj společný zájem."
Nestane se žádnou výzvou, protože Evropa žádný společný zájem nemá. Stejně jako jej nemá Asie, Afrika ani Jižní Amerika.
12. 12. 2009 | 13:47

argun napsal(a):

No a to toto je vskutku perla:

"osobní zájem a soukromé obohacování amerických finančníků, politiků a úředníků snížil reálný vliv Ameriky a posílil vliv Číny ve světě."

Není to třeba tak, že individuální zájem člověka je od doby, kdy člověk existuje, v podstatě stále stejný? A že se mění jen vnější podmínky, ve kterých je uskutečňován?

Hana Brixi for prezident? OK. Konečné řešení je na dohled - socialismus zvítězí.
12. 12. 2009 | 13:58

VK-Can napsal(a):

Pro Bedu.

O ekonomice neco vim, ale za znalce se nepovazuji.
Zde jsou me odpovedi na Vase otazky.

1. USA jeste nejsou z nejhorsiho venku! Zatim se podaril zastavit kolaps finacniho sektoru.
Projevilo se to tim, ze je opet funkcni. Sice se znacnym omezenim, ale funkcni.

2. V ekonomice USA zatim k zadnym prevratnym zmenam nedoslo a ani nemohlo dojit.
Jinak mne tato otazka ponekud prekvapila. Verim, ze mate predstavu o tom, co se lze zmenit za rok u kolosu jako USA?!

3. Na zakladech zvyseni kvalifikace (vzdelani) obyvatel, prechod na moderni technologie,
lepsi efektivnost investic a hospodareni s penezi.
Do Vanoc to nestihnou, ale mozna do Tri Kralu by to mohly zmaknout.

4. Co se tyce Johna, tak az ho potkam se ho zeptam, jestli uz ta jablka Changovi dodal.
Zda zije na dluh mi asi nerekne.
Na golf tady momentalne neni vhodne pocasi, tak se moc nehraje.

Musim ted pryc a budu zpet az odpoledne (vecer vaseho casu).
12. 12. 2009 | 14:09

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, psovitej, ty albumy s germánskými inflačními symboly mám taky a nejen tátovy, i vlastní. A když zase se rozhodneš klapat svým zubatým socanským zobákem, tak prosím tě sděl nejdřív laskavě všem, že v germánii to propupklo jenom díky kolektivnímu socialistickému nadzblbnutí. Ponimaješ. Ty krásné jistě kolektivní chvíle, které nám chcete zase svým kolektivismem navodit autsajdři sockomouští už důvěrně znám. Děkuji, nechci.
Veselé krizování a vepřové krizování...
12. 12. 2009 | 14:22

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, tak jsem právě dozvěděl zde na tomto jistě demokratickém foru, že fotka je spam. Může k tomuto někdo zodpověný sdělit více. Či jste se snad rozhodli definitivně ubírati se cestou blistů ? Děkuji.
Veselé krizování...
12. 12. 2009 | 14:26

stejskal napsal(a):

Pane wbgardene,

na tomto demokratickém fóru není odkaz na fotografii považován za spam a nic na tom nemění ani skutečnost, že to někdo neustále opakuje ;-)

Nicméně jsou zde zablokovány některé výrazy, tagy atd., abychom co nejvíce zabránili softwarovým robotům (tzv. botům) v šíření odkazů na komerční stránky.

Vysvětlení, proč se Vám zde nepodařilo umístit odkaz, může být celá řada. Jedno z nich je, že takové slovo odkaz obsahoval.

Upřímně musím říci, že se tím moc zabývat nehodlám, neboť Vaše obrázky zpravidla dehonestující resp. spíše hanobící různé lidi, které nemáte rád, neodpovídají našemu záměru poskytovat prostor pro korektní a zajímavu debatu.

Přeji hezký třetí adventní víkend.

Libor Stejskal
12. 12. 2009 | 14:39

Rumcajs napsal(a):

Krize nám jasně ukázala, jak poslanci a státní zaměstnanci si představují solidaritu.
Uznavají jen tu, co má mít daňový poplatník sněma.
Taky ukazuje solidaritu našich občanů se svými dětmi. Každý pitomec ví, že se to bude muset zaplatit. Vyššíma daněma nebo inflací. Obojí sebou nese znehodnocení úspor a mezd, zdražování a nezaměstnanost.

Až to přijde, levouni budou mít jasno. Bude za to moci volná ruka trhu a Topolánek.
12. 12. 2009 | 14:44

sasa napsal(a):

VK-Can: pisete, ze Cina je zavisla na USA kvuli moznosti exportu. Nechapu odkud berete tu jistotu? Problem je samozrejme slozity, neznam zbozove toky z Ciny a do Ciny, ale vzhledem k jeji velikosti a relativni nerozvinutosti ji staci otocit tok zbozi smerem na vnitrni trh. Cina ma 3x tolik konzumentu nez zije v USA. Takze pokud ma suroviny muze vyrabet pro vnitrni trh. Jedine, co ji v tom brani, mohou byt dohody s USA, ze nepouzije ziskane know-how mimo tyto dohody.
12. 12. 2009 | 14:52

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, drahý pane Stejskale, já jenom ve vší skromnosti jsem se pokusil přiložiti k replice na vlčáka zde obrázek socialistické idylky a bylo mi sděleno vašim elektrickým strojkem, že jsem spam. Sem se tedy optal. Včíl pokusím se ještě jednou. Idylka volně podle socanů, kterou my délemladí důvěrně známe a já již po takové netoužím... Děkuji.
Veselé krizování a vepřové chřipkování...
Tak jsem se znovu pokusil ten milý obrázek ze socilaistické vesnice publikovat. Vykazoval znaky spamu. Jsou tam asi závadná slova - fotobodborka, post a jpg. Superspam.
Jinak, prosím pěkně, nemyslíte, že někteří se zde přítomných blogerů vytrvale dehonestují česko a jeho obyvatele. Děkuji.
Veselé krizování...
12. 12. 2009 | 14:53

sasa napsal(a):

pani Brixi:

Jak je to s moznosti nakladat svobodne s vyrobky vyrobenymi v Cine. Jaka jsou omezeni?
Muze Cinska vlada prodavat za juany?
12. 12. 2009 | 14:53

stejskal napsal(a):

Pane wbgardene,

zkuste mi ten link prosím poslat na mejlovou adresu blogy(zavináč)aktualne.cz. Docela by mne samotneho zajímalo, v čem je problém.

Jinak si myslím, že si zde podstatná část debatujících neumí diskusi bez dehonestace odlišného názoru vůbec představit (a je vcelku jedno, jestli dehonestují toliko v reakci na dehonestaci). Osobně tomu moc nerozumím, je mi to protivné, ale necítím (naštěstí) žádný puvoir s tím něco dělat (naštěstí proto, že jakýkoliv hurápokus o nápravu je předem odsouzen k nezdaru).

Libor Stejskal
12. 12. 2009 | 15:06

Béda napsal(a):

VK Can,

mám vaši odpověď tedy chápat tak, že soukromý finanční sektor již byl vládou (tedy daňovými poplatníky) USA snad jakž takž (doufejme, že se nenaleznou další kostlivci)ozdravěn, akorát ta ekonomika je prozatím ... někde?

Čína tedy prozatím - a kdoví jestli někdy vůbec - nemůže počítat s tím, že za tisíce kontejnerů svého zboží obdrží od Johna více než palety potištěných US dluhopisů a směnných papírků, které kolísají a z dlouhodobé perspektivy neustále padají na ceně?
12. 12. 2009 | 15:18

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, vážený pane Stejskale, vážím si vaší deklarované neutrality leč dovolím si drobně citovat - třeba pro dějiny české žurnalistiky.
Stejskal: "Vaše obrázky zpravidla dehonestující resp. spíše hanobící různé lidi, které nemáte rád, neodpovídají našemu záměru poskytovat prostor pro korektní a zajímavu debatu."
wbgarden: Jak může nevinný jistě obrázek někoho dehonestovat ? Tento snad jen velmi náhodně podtrhne hloubku či plytkost nám předkládaného gánií sdělení..atd atd. s tím koho mám rád nebo nemám rád to pochopitelně vůbec nesouvisí. Jde pouze o identifikaci bezmozků. Dalo by se říct.
Pokud chcete vědět opravdu koho nemám rád, tak prosím, především ty kteří si zde žijí jako prasata v žitě a přesto neustále dehonestují tuto zemi a její pracovité obyvatele. Za ty pracovité jsem i možná zde i když teď už důchodec. Protože ty dennodenně zaměstnané ani nenapadne číst vaše blogy. Mají totiž furt co dělat. A tak zprávy o česku šíří především nefachčenkové. To přece dobře víte. Děkuji. Posílám majlem zhůvěřilý obrázek...
Veselé krizování...
12. 12. 2009 | 15:31

stejskal napsal(a):

Pane wbgardene,

asi jste pochopil, že nemluvím o obrázku "socialistické idylky", ale o fotomontážích, které zobrazují politiky jako domácí zvířata a na něž Vaše odkazy, pokud vím, občas vedou (ale už je většinou neotvírám). Je to můj subjektivní pohled jako občana této země, s administrováním těchto debat to nesouvisí.

Ten odkaz tam už můžete dát, odstranil jsem klíčové slovo, které to znemožňovalo (dal jsem ho do filtru omylem).

Hezký zbytek víkendu

Libor Stejskal
12. 12. 2009 | 16:14

pepa xy napsal(a):

Paní Brixi, přečetl jsem si pro koho pracujete a rázem je mi jasné proč píšete takové bláboly. Vy se živíte oblbováním lidí. Píšete: "Většina Američanů a Evropanů se asi postupem času vyrovná s tím, že jako daňoví poplatníci budou muset zalepit velké díry, které ve federálních a státních rozpočtech nechali jejich korporátní hrdinové v tiché spolupráci s politiky a úředníky. Daně se možná budou muset zvýšit. Proto v roce 2012 třeba Američané zase zvolí republikány. A všední politika i každodenní život půjdou dál." Copak jako zaměstnanec Světové banky nevíte, že dluhy nelze splatit ani teoreticky, natož reálně. To si snad myslíte, že v tzv ekonomickém růstu někde záhadně vyvěrají peníze, kterými je možno splatit dluhy. Tzv ekonomických růstů bylo už hodně a dluhy států rostly, sice méně než v tzv krizi, ale rostly. A to nemluvím o dluzích domácností, které rostou nejvíce právě v období ekonomického růstu, zatímco v krizi jsou domácnosti opatrnější. Závislosti USA na Číně nerozumím, USA dluží údajně 53 biliony USD, z toho Číně 2 biliony USD. Proč nikdo nemluví o závislosti USA na těch, kterým dluží 51 bilionů USD?
12. 12. 2009 | 16:22

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, jste nesmírně laskav, vážený pane Stejskale, že mi laskavě dovoluje to, co neustále deklarujete. Jiná by ovšem byla, kdyby náhodou zde probíhalo řízení ve smyslu vyššího principu mravního a za pouhé schvalování atentátu by bylo..atd, ale to už jsme taky myslím zažili. Rád bych docela byl, kdybste mi ukázal politika, kterého já jsem zde zobrazil jako zvíře. Já mám, jako skoro selský synek, přírodu a zvířata docela rád, takže bych si toto s politiky současnými některých stran asi nikdy nespletl. Děkuji. Hezké cokoliv.
Veselé krizování....
Idylka socialistická zde konečně povolena:
http://www.xoxma.lv/uploads...
12. 12. 2009 | 16:43

Béda napsal(a):

wbgarden,

Jak se zdá, vaše opakovací cvičení o pevně rozkročeném americkém mariňákovi mezičasem vyšlo z módy.

Krom oblíbeného zesměšňování, nálepkování a dehonestování vám nepohodlných lidí jste se mezičasem propracoval až ke kádrování.

Věru zajímavý vývoj.
12. 12. 2009 | 16:49

wbggarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, drahý bediku pro tebe mám toto, jistě tě to potěší.
http://i2.korzik.net/2009-1...
Jinak kucí mmelounovití, už mi prosím nesdělujte, že jsem to já, kdo se do vás naváží. Kdo se cití ten se vtípí..., či jak to je.
Ešče jinak, pane Stejkale, už víte komu především děláte zde radost.., těm co ani v písmenkách nestíhají...
Veselé krizování...
12. 12. 2009 | 16:57

Béda napsal(a):

wbgarden,

vaše věcné "argumenty" k tématu, mně vždycky pobaví. Obvykle vaše odkazy nemající žádnou souvislost k probíranému tématu ani nerozklikávám. Tentokrát jsem udělal výjimku. Můžu říct, že jste moje zjištění potvrdil a opět nezklamal.
12. 12. 2009 | 17:07

stále rebel napsal(a):

Americká sněmovna schválila regulaci finančních trhů
http://www.financninoviny.c...

Státní dluh Spojených států amerických
http://cs.wikipedia.org/wik...
12. 12. 2009 | 17:16

stále rebel napsal(a):

Oprava odkazu.

Americká sněmovna schválila regulaci finančních trhů
http://www.financninoviny.c...
12. 12. 2009 | 17:19

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, drahý bediku,kdyyste mě furt neoslovoval neustále, vězte že o vás ani nezavadím.
Jinak samozřejmě jako známý nastěnkolog oftopyč oftopyčenko oftopyčov od urálu nikdy nezklamu...
Veselé krizování...
http://kaifolog.ru/uploads/...
12. 12. 2009 | 17:23

stejskal napsal(a):

Pane wbgardene,

snažím se především dělat radost lidem, kteří hledají v českém internetovém prostředí prostor pro korektní výměnu věcně formulavaných názorů a snaží se naslouchat a přemýšlet o názorech druhých (bez ohledu na svoje politické přesvědčení, náboženské vyznání, sexuální orientaci či vlastně cokoliv).

Tím apriori nezatracuji žádné formy komunikace, nicméně pro většinu z nich je v této společnosti prostoru myslím více než dost.

Libor Stejskal
12. 12. 2009 | 17:26

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, pane Stejskale, zní to nádherně, jste jistě laskavě kromobyčejným bručením motýla v mých uších. Jako apriorně nezatracen tímto raduji se velmi. Jak jste si jistě ráčil všimnouti nikomu zde nenadávám, nikoho neponižuji. Že občas přidám obrázek.., no jako obyvatel země pepy švejka nemohu někdy jinak, a vy jistě víte dle kliků, že to i jiní ocení.. Celkový dojem, potažmo sportovní a estetická krasohodnota už pak záleží spíš na mozečkovém pochodu toho kdo tento celek vnímá. A jak nám praví dějiny jenom čin je účinný...
Mea culpa, mea maxima culpa.
Veselé krizování...
http://www.xa-xa.org/upload...
12. 12. 2009 | 17:49

Karel Mueller napsal(a):

Vox populi:

K Vašemu hodnocení paní Brixi se připojuji bez výhrad :-).
12. 12. 2009 | 18:27

Gerd napsal(a):

Vox populi, hlase lidu,
přesto nejste hlasem božím. V pravlasti svých předků nejsou cikáni/Romové nijak váženi, přestože i tam se vyskytují a i tam se odlišují. Jen si jich v tom množství problémů nikdo nevšímá, jeji ch problémy josu všem ostatním ukradené, mají své vlastní a o rasismu se tam nehovoří, přestože bledá pleť je v té zemi největší devizou.
Co se týká vystěhování, nemyslím, že k tomu dojde. Opakované vlny navrátilců z finských, anglických a kanadských luhů zaslíbených nás přesvědčují, že Romové se v ČR nemají zase až tak špatně, jako v jiných zemích. Krásná je ukázka Itálie, s oplocenými ghetty povětšinou s Romy nebo přistěhovalci z Balkánu, ale tu nikdo za rasismus nekritizuje - neodváží se.
Zato v ČR je kritizování dobrým a všeobecně rozšířeným zvykem. Díky spoustě sebemrskačů se pak vytváří nepravdivý obraz ČR jako země, kde je jeden národ permanentně utlačován, což není pravdou. Na nálepku rasistů pak postačí, aby se dostatečně dlouho takto působilo a nakonec bude původní obyvatelstvo vyhnáno tím nově příchozím. Normální vývoj.
Myslím však, že problematiku Romů brzy překryje problematika soužití s jinými imigranty. V ten okamžik zmizí značná část předsudků vůči Romům, ale také zmizí dosavadní otevřená dlaň sociální pomoci.
Dokud se zodpovědní politici nepokusí řešit problém prostřednictvím Romů, tedy jejich sdělením rozumných požadavků, nemá problém řešení. Samozřejmě se jedná o rozumné nápady z prostředí romských špiček, a určitě nějaké chytré lidi mezi sebou mají.
12. 12. 2009 | 18:37

Béda napsal(a):

K.Mueller,

jak je vidět do věcné diskuse se vmísili někteří tradiční spamisté a nactiutrhači. Myslím, že je lepší si jich moc nevšímat a nepřiživovat je.

Paní Brixi si zajisté sama přebere, koho poklona byla myšlena vážně a koho pouze jako diskusní gesto ("argument").

Jak ji znám z předchozích článků - hrubé urážky a šovinismus jsou asi to poslední, co by na druhých lidech oceňovala. Právě proto, že je to osoba vnímavá a inteligentní.
12. 12. 2009 | 18:45

Karel Mueller napsal(a):

Béďa:

Počet žen, které toto hodnocení ode mě slyšely by se dal spočítat na prstech jedné ruky. Je mi 55.
12. 12. 2009 | 18:59

Béda napsal(a):

K.Mueller,

zřejmě jste mě špatně pochopil. Jako diskusní argument v polemice s oponentem jste si p. Brixi nebral vy ale onen spamista, který si zřejmě spletl diskusi, rasista a hrubec, který svého oponenta častuje nadávkami.
12. 12. 2009 | 19:35

Karel Mueller napsal(a):

Béďa:

Ale pochopil :-). Reaguji ovšem jen na to, co je napsáno, jak je mým zvykem.

Pokud jde o jeho názory - volí sice nevhodnou formu, ale vcelku vyjadřuje názor snad už dnes většiny.

Víte, už mě ty kecy o české xenofobii a rasismu lezou krkem. Silně. Na jiných stránkách se lze dočíst, že jsme jedničkou v rychlosti nárůstu počtu imigrantů. Vidí si tedy naši flagelanti do pusy, nebo jsou za to placeni?

To bychom ovšem byli jinde.
12. 12. 2009 | 19:54

Béda napsal(a):

K.Mueller,

1) chtěl bych pouze připomenout, že tento článek není o přistěhovalcích, multi-kulti, národnostních menšinách
2) jistě znáte moje kritické názory a navrhovaná řešení k tomuto tématu z jiných diskusí. Dá se říct, že jsem v této věci velice kritický a velice neortodoxní. Nikdy jsem ovšem napovažoval za potřebné prosazovat svůj názor silou, častovat cizí etnika i své oponenty hrubými urážkami. Těmito "argumenty" dle mého nelze vést skutečnou diskusi ani v ní zvítězit.
12. 12. 2009 | 20:05

Karel Mueller napsal(a):

Béďa:
1. Souhlas.
2. Upřímně řečeno, reagoval jsem jen na Váš příspěvek a od Vox populi tam vidím jen dva.

Hodnotil jsem jen příspěvek na Romy, nikoliv na pana Stejskala. Předpokládám, že nějaké příspěvky smazal.
Znovu opakuji, že forma je nepřijatelná i bez pc, ale bohužel vyjadřuje čím dál častější názor.
12. 12. 2009 | 20:49

Petr z Tábora napsal(a):

Srdečně Vás zdravím paní Brixi, vždy rád čtu Vaše řádky.Následky každé krize se musí srovnat a nastolit rovnováhu. Někdy se to povedlo výborným rozvojem, ale většinou válkami, inflací, bídou lidí.Nakonec samo o tom píšete.
Jsem životní optimista, nicméně říše rostou a říše zanikají. Víte co byl kdysi Egypt a potom, obdobně říše římská, co historicky nedávno v 19.století byla Anglie a jak dopadla. Evropa už hraje druhé housle a je tou říší před zánikem. Vymýšlí se další byrokracie a řeší pseudoproblémy, ale centra světového rozvoje se už přesunula jinam. Sedíme na Titaniku, máme se relativně příjemně na všech cenových palubách, hudba hraje, občas se hádáme o to, zda by neměla hrát jiného autora, řešíme jak rychle dopluje.Ti co plují lépe jsou už na lepších lodích, s lepšími kapitány a s lepším kursem.
12. 12. 2009 | 21:54

VK-Can napsal(a):

Beda.

Vim, ze Vam sedi na ramenou dobra myslivna.
Zkuste sesednout z kone vševědoucna a videt veci realne.
Nazor vysloveny s aroganci a sarkasmem, aniz by to bylo nutne ztraci na sve ucinnosti.
V kazde debate se nekdo snazi najit pravdu a jiny jen dokazuje tu svoji pravdu.
S jednim ma cenu debatovat, s druhym je to vetsinou ztrata casu. Vyberte si, kam chcete patrit.

Nezlobte se, ale Vase otazky ohledne USA se rovnaji tomu, jako kdyz se ptate majitele cerstve vyhoreleho domu, zda bude na prestavbe pouzivat bile nebo cervene cihly.
Jinymi slovy otazky, na ktere odpovedi se teprve tvori.
Skutecne nevim, co bych dodal.
12. 12. 2009 | 22:05

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opkaovat, zdravím všechny duchovně vyhořelé domy. Nezoufejte kucí, když se vše naučíte a budete dostetečně pilní, bude líp, věřte mi. Děkuji.
Veselé krizování a vepřové chřipkování...
http://images.bugaga.ru/pos...
12. 12. 2009 | 22:19

VK-Can napsal(a):

Pro Sasu.

Mnozstvi obyvatel neni rozhodujici pro silu vnitrniho trhu, pokud pravazna vetsina obyvatel nema penize!
Polovina cinskeho obyvatelstva si zatim muze dovolit jen dvojitou davku ryze a dalsich 25% obyvatel si k tomu muze doprat kousek masa. Takze vetsina produktu vyrobene Cinou "otocenim toku zbozi na jejich vnitrni trh" zustanou produktem ve vykladni skrini. Jen mizive procento lidi na ne ma penize!
Je uz jedno v takovem pripade, zda tech obyvatel je 10 milionu, nebo 1 miliarda.
12. 12. 2009 | 22:32

VK-Can napsal(a):

Pro Vox populi.

Vazeny, jste novy a zajimavy hlas na zdejsich debatach.
Uz jen to, ze jste okamzite vyvolal odezvu od pana Muellera, vlka a Gerda, ktere si dovoluji timto pozdravit, jinak vybornych debateru svedci o kvalite.
Verim, ze zachovate prizen.

Pan Stejskal ma tvrdou posici, kterou podle meho zvlada mimoradne dobre. Jinak by vetsina z nas zde nebyla.
Vozembouchu, kteri vedi kde ktere pismeno na klavesnici vězí, ale bohuzel nejsou schopni z nich dat dohromady srozumitelny, k věci a souvisly prispevek je nadbytek.
Staci si precist debaty na jinych webech.
Rad si prectu Vase dalsi uvahy a nazory.
12. 12. 2009 | 23:01

Skogen napsal(a):

Pane VK-Can, díky za odpověď. Není právě fakt, že obyčejní Číňané mají skromné nároky, tím, co pozici Číny vůči západu upevňuje? Totiž, ta rýže a ten flák masa pocházejí z domácích zdrojů nebo z importu? Jestliže nejsou závislé na dolaru, ale na práci čínského prvovýrobce, pak Vašimi slovy 3/4 čínské populace nejsou pádem dolaru nikterak významně ohroženy. Ani existenčně, ani hodnotově. A ten zbytek? Pochopitelně, čím více Čína utlumí výrobu ve světě, tím více perspektivy získá, vzhledem k realitě omezených zdrojů možná definitivně, anebo alespoň na dlouho. V zájmu Číny by z takového pohledu nepochybně bylo poslat dolar k ledu.
12. 12. 2009 | 23:11

Karel Mueller napsal(a):

Srdečně zdravím pane VK :-),

dnešní debaty jsem se neúčastnil. Snad bych mohl dodat pár pravd, které jsem na téma Číny řekl mnohokrát, ale v zásadě nejsem schopen s paní Brixi polemizovat, to opravdu může jen někdo, kdo je v obraze a má přístup k informacím.

Tak jsem jen komentoval on poznámku :-).
12. 12. 2009 | 23:11

kormoran napsal(a):

Beda? Jo Beda , ten ma jasno !
Stavba pouze z cihel cervenych , radeji rudych!)))

..Pane VK, co mohu rici za sebe a za soukromy sektor , ve kterem se pohybuji, zaznamenal jsem vzestup.
Prakticky , jsem vzdy mel zakazky na 2 az 4 mesice dopredu.
Poprve loni jsem dojizdel zakazky do jara a nasledne to slo z tydne na tyden.

V tomto obdobi do tax time pristiho roku opet positivum.
Muj kamarad obchodujici na burze New Yorku zaznamenal vzestup jiz pred mesicem.
Taktez mi kolegove pohybujici se ve stejne branzi , jako ja .
Uvidime pristi rok bude zlomovy.
Ovsem vidim celou vec optimisticky , jak jinak!))))
12. 12. 2009 | 23:16

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, klídek, bydlím ve Lhotě, nicméně vím, jak to je.., bude v Číně. To sme chtěli...
Dominus vobi., aneb veselé krizování a vepřové chřipkování...
http://i1.korzik.net/2009-0...
12. 12. 2009 | 23:36

vlk napsal(a):

Vox populi

přestań na stará kolena bláznit!

A hnát věci do extremu. Stejskal není žádný vrah od psacího stolu!

Ani žádný nemyslící soudruh podokresního formátu.

Stanovil tu nějaká pravidla a snaží s e je dodržovat. Nezávidím mu jeho práci. Nicméně , buďme rádi, že jí dělá, jinak by to tady vypadalo jako v kanále.

Ano , politkorektnost je sic e útěk zdravého rozumu před sociálním inženýrstvím,a le nic více! A stejná jako komunismus a horší než fašismus? Hm. Tak s tímhle u mne nepochodíš. Já mám totiž fašismus za absolutní zlo. A komunismus za zlo podmíněné.
Je historickým paradoxem, že bolševik svou krví zachránil demorkacii před Hitlerem.
13. 12. 2009 | 00:23

stejskal napsal(a):

Dobrou popůlnoc,

kvůli opakovanému a vědomému porušování zdejších pravidel - rasismus, dělení etnik na "kvalitní a nekvalitní", více či méně skryté výhrůžky, hrubé nadávky (naposledy "hovado" a "ksindl") - zde mažu všechny příspěvky, u nichž identifikuji autorství diskutujícího, který se podepisuje jako Čochtan.

Protože nerespektuje mé výzvy, aby se zdržel těchto zde zapovězených aktivit, nemám jinou možnost. Aktuálně.cz nemá zájem propůjčovat své stránky k diskusi takovýmto lidem.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů

P.S.

Pane VK-Can,

mýlíte se, člověk, který zde nyní vystupuje pod nickem Vox populi zde není nový. Píše sem více než dva roky pod nickem Čochtam (viz výše). Moc Vás zdraví do Kanady a přeji vše dobré.

Pane vlku,

vážím si Vašich dnešních vstupů a oceňuji je, neboť vím, že v některých věcech se přinejmenším poněkud názorově rozcházíme. Nicméně jednu věc musím uvést na pravou míru: nikdy mi nikdo neříká a ani nenaznačuje, jak mám v administrování zdejších debat postupovat (popravdě řečeno si myslím, že to nikoho nijak zvlášť nezajímá). Naplňuji toliko své vlastní představy o tom, jak by měl vypadat prostor, kam s lidé chodí vyměňovat své názory. Pokud by mi do toho někdo zasahoval způsobem, jenž by mi přišel nepatřičný, změnil bych zaměstnání (ostatně nebylo by to ani zdaleka poprvé, dokážu se uživit). Věřte nevěřte. I Vás moc zdravím.
13. 12. 2009 | 00:52

Skogen napsal(a):

Vox Populi, s administratorskymi pravy ve sprave redakcnich systemu najdete jak IP a poskytovatele pripojeni, tak filtry na trideni obsahu, neni absolutne zadnym problemem vytahnout si podle kriterii vase komentare - nebo prispevky kohokoliv. Jde o standardni nastroje admina ke sprave obsahu webu, neni nutne hledat za tim nejake bubaky. Kdejaka navstivena stranka si vas muze proklepnout, aniz byste cokoliv tusil.

Pridavam se k Vlkovi, editor odvadi slusnou praci, zaslouzi si uznani, moc ho tady nema. Podminky k publikovani komentaru jsou na Aktualne velmi volne, vyzadovano je pouze dodrzovani obvykleho etosu - nikterak nad ramec dobrych mravu. Sam jsem si byl obcas ve vypjatejsich chvilich vedom, ze jsem na hrane obecne prijatelneho vyjadrovani a pochopil bych, kdyby me editor sankcionoval, ale zjistil jsem, ze kdo v tomto ohledu moznosti trvale nezneuziva a neujede opravdu hodne, ujmu neutrpi. V tomto se za p. Stejskala musim postavit taky.
13. 12. 2009 | 01:21

kormoran napsal(a):

Pane Stejskal bezte uz do i onoho Haje !
Vy ktery usmernuje diskutujici k vyrizovani si osobnich problemu do nekam "jinam". Sam ono "tabu" porusujete ! No a co? Cochtan vyjadril svuj nazor! Vy totiz nedokazete prekousnout , ze Vam vyhrozoval nasilim.
Ve vsi ucte , budte rad ze o tom verejne hovoril!
Ten ktery opravdu chce ublizit - mlci.
Co proboha chcete slyset?
Ze se vsichni povedeme za rucicku a budeme se pusinkovat? Fakta jsou jasna , akorat se nesmi verejne prohlasovat.
Kazdy si logicky uvazujici clovek vytvori obrazek sam.
..Obavam se , ze prispevek 23.01 jste plne nepochopil!))))Tim ho nechci stavet do role rozhodciho ! Absolutne ne! Kazdy ma pravo na svuj"NAZOR"!!!!!

Tak ci tak, chci jen nasledne poprat vsem pravicove a poctive smyslejicim lidem , hezke a prijemne proziti vanoc , pohlavni svezest a hlavne panove a damy ! Neklesat na mysli a bojovat!Zde je vanocni dar a drzte se!https://www.youtube.com/view...
Timto se i loucim)))))
13. 12. 2009 | 01:28

Béda napsal(a):

VK Can,

vaše slova o zhořeništi mi nepřímo dávají za pravdu.

Pokud jde o Číňany: Já se ani moc nedivím, že žijí v takové bídě a skromnosti, když jim výspa (virtuálního) bohatství za jejich v potu tváře vyrobené produkty platí prakticky pouze vírou, že jim snad někdy v budoucnosti, až se dluhopisy promění za mezičasem znehodnocené dolary - zaplatí.
13. 12. 2009 | 07:01

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane kormorane,

musím Vás zklamat, ale nepůjdu.

Můj zaměstnavatel mne pověřil, abych se podle svého nejlepšího vědomí a svědomí staral o tyto stránky. To dělám a budu to dělat, dokud můj zaměstnavatel nerozhodne jinak.

Nastavil jsem zde nějaká minimální pravidla, která jsou dle mého soudu nezbytná k tomu, aby se z těchto stránek nestala žumpa plná nadávek, vulgarismů, rasismů a porušování zákonů jako je tomu v případě celé řady podobných serverů v této zemi.

Necítím potřebu se obhajovat, mám docela slušnou zpětnou vazbu, která něco o mé práci vypovídá. Všechna tato zdůvodnění zde píšu proto, aby co nejvíce lidí pochopilo, o co nám tu jde. Komu naše takto pojaté stránky nevyhovují, neměl by se zde zbytečně trápit.

A teď k tomu vyřizování si osobních účtů. Za bezmála tři roky, co tyto stránky existují a co se o ně starám, se mi nepodařilo dohodnout se na "modu vivendi" se čtyřmi lidmi.

Prvním byl jakýsi cart v létě 2007. V rozporu s českými zákony zde šířil rasové teorie o nadřazených a podřadných etnikách, doporučoval některá z nich vyhladovět a tím je vyhladit. Nebyl vulgární, ani nenadával. Protože i přes mé upozornění stále publikoval texty v rozporu nastavenými zde pravidly, mazal jsem vše, co napsal. Za nějaku dobu ho to přestalo bavit a přestal sem chodit.

Pak je pan F. Adamec. Zhruba od stejné doby zde v různých intervalech zahlcuje všechny diskuse bez ohledu na téma řadou velmi rozsáhlých opakovaných a naprosto zmatečných textů, které rozbíjejí diskusi. Myslím, že u něj je problém trochu složitější nicméně i jeho texty mažu.

Od LÉTA 2007!!!! (tedy více než dva roky) sem chodí pánové bigjirka a čochtan. První není rasista, podle mne je to docela slušný člověk. Občas se ale děsně vytočí a začne někomu neuvěřitelně sprostě nadávat a vyhrožovat mu inzultací. Snad dvacetkrát jsem se ním zkoušel dohodnout, nabídl mu dokonce nadstandartní podmínky posuzování jeho textů, zdálo se, že jsme se dohodli.

A pak zase nahlédnu do debaty a tam dotyčný už několik hodin někoho nazývá "hovadem, rudou tlamou" a chtěl mu "rozbít hubu". Po dvou letech mi došla trpělivost, nemínil jsem zde neustále (včetně víkendů a nocí) řešit stížnosti na to, proč on může a jiní ne (lidsky ho chápu, každému občas ujedou nervy, ale jako editor prostě nemohu toto tolerovat, někteří debatující si naprosto oprávněně stěžovali na porušování pravidel, která ostatní dodržují).

Čtvrtý je teď pan Čochtan. Opět po VÍCE NEŽ DVOU LETECH už toho mám dost. Opakované rasismy ("kvalitní a nekvalitní" etnika, "negři", "špinaví arabové"). Sprosté nadávky ("hovado", "ksindl"), výhrůžky násilím zdaleka nejem mně (mně jsou vcelku jedno). Mnohokrát jsem ho upozorňoval, že zde toto nemohu tolerovat, odpovědí byly nadávky a opakované provokace ve smyslu, kam až mu v porušování zdejších pravidel dovolím zajít. Teď už nikam. Po více než dvou letech tuto "hru" končím.

Jsou dvě možnosti: buď zde budou platit nějaká pravidla a budou zde publikovat jen lidé, kteří jsou ochotni je respektovat. A někdo bude dohlížet na to, aby se tak dělo.

Nebo to zde bude vypadat jako na jiných diskusních fórech, budou si zde lidé nadávat v lepším případě do "hovad", budou zde vyzývat k násilí vůči jiným, sem tam se objeví výkřik "Židi do plynu, cikáni sterilizovat".

Jsem pevně rozhodnut (a zdá se, že můj zaměstnavatel s tím souhlasí) pro tu první možnost. Stovky tisíc lidí, kteří na tyto stránky měsíčně zavítají, to zjevně jsou ochotni respektovat. Čtyři nikoliv. Tak tu tedy nebudou publikovat.

Přeji Vám hezký třetí adventní víkend a pokud možno slušnou a korektní diskusi.

Libor Stejskal

P.S. Rád svůj postoj k administrování těchto stránek znovu komukoliv vysvětlím, měnit se ale - dokud se o ně budu starat - nebude.
13. 12. 2009 | 11:37

Ivan Hochmann napsal(a):

Tak jsem to pvšechno přečetl a nemohu než říci panu Stejskalovi:

"Pane pokud je na vás vyvíjen nějaký tlak,běžte dělat něco jiného.Známe Vás jako schopného uvažujícího člověka.
Nestojí Vám tohle zaměstnání,abychom si o Vás poídali jako o měkkém zbabělci,který ustupuje vůli nadřízeného.
Uvědomte si laskavě,že ani my dopisovatelé na blogy Aktuálně.cz nejsme žádné hovádka abychom nerozeznali technické zabezpečení od úmyslu destrukce.
Kolega Skogen má naprostou pravdu.

Zdá se mě,že se začínáte chovat jako hloupý diktátor.
Osobně jsem svoji diskuzi rázně omezil.Pokud Vaše "pravidla" budou dále eskalovat,může se vám stát,že budete odkázán,na diskuzi s levým ksindlem,či jakýmkoliv ksindlem.

Že vám to nevadí?
No to mě už vůbec!"

Ivan.
13. 12. 2009 | 12:52

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Hochmanne,

tak znovu: není na mne vyvíjen nikým žádný nátlak. Vše, co na těchto stránkách dělám, dělám o své vůli (a zatím se zdá, že to mému zaměstnavateli konvenuje). Pravidla neeskalují, jsou stále stejná. O nikom si nemyslím, že je "hovádko", úmyslů destruovat debatu zde pár pozoruji.

Pane Hochmanne, mám řadu debatérů, které již za ty roky virtuálně (a s některými jsem měl tu čest se seznámit i osobně) znám, docela rád. Vás též, byť se zde občas trochu potýkáme. Nicméně jsem se v době, kdy jsem tyto stránky dával dohromady, rozhodl, že zde jistý styl debaty známý z jiných serverů prostě nepřipustím (proto jsou zde pravidla a nejen to, je vymáháno i jejich dodržování). Tento cíl nadřazuji i tomu, co si o mne kdo myslí. Ano, v tomto smyslu jsem na těchto soukromných stránkách, které nabízíme zájemcům o slušnou debatu s kýmkoliv, diktátorem.

Hezký "třetí advent".

Libor Stejskal
13. 12. 2009 | 13:08

Vico napsal(a):

Tak jsem si se zájmem přečetl diskuzi. Abych byl pozitivní, jakýkoliv příspěvek nicku VK-can, obrovským způsobem pozdvihuje úroveň blogu. Takhle si představuji moudré a zralé seniorství. A přitom elegance "zralého pána" jakým odráží řídké neurvalé útoky, připomíná figury mistra Šaolinu. Boj a tanec zároveň.:)

A teď k zápisníku zmizelého : Přišel jsem pozdě a tak předmět diskuze jakýsi ne-mistr Šaolinu s čínským jménem Čoch Li tan mezitím vysublimoval. Je neskonale únavné stále dokola číst litanie o editorských zásazích, na které má editor, přiznejme mu to konečně, právo. Až se neúprostným nespokojencům konečně podaří editora dokonale znechutit a odejde, bude se konečně moci zase sr.t na zem. SVOBODNĚ.

Já být p. Stejskalem, nediskutoval bych. Diskuze s "rozhodčím" jsou samy o sobě na žlutou a to i tehdy, když má stěžovatel pravdu.

Má rada pro rozhodčího : Nediskutovat a jen pískat! Pokud si však natáhne na nohy boty se štulpnama, pak by měl roli arbitra převzít pan Mihalco nebo naopak. Třeba se pak dožijeme chvíle, kdy Mihalco vyloučí za potlesku pobaveného publika Stejskala! Čili jediné s čím bych se ke kritikům připojil je to, že dost dobře nelze vyběhnout na hřiště jako regulérní hráč a zároveň si nechat na krku píšťalku.

Já osobně bych ani s tím problém neměl, ale chápu, že někteří "hráči" mají.
13. 12. 2009 | 13:27

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Vladimíre,Karle a Vlku,

je mnoho lidí,kteří vidí problematiku dnešního světa úplně stejně jako paní Brixi.

Rozdílné mohou být jen úhly pohledů na jednotlivé peripetie hospodářských,politických,atnických a mnohých jiných problematik.

Rozdílné budou také názory na řešení těšchto problémů.

Rozdílná bude také následná realita.

Zapomeňte na čínský diktát!
Amerika má před celým světem obrovský mentální i technologický náskok,který nikdo nedožene.
Rusové s ožralými mužiky Putinova typu a vymlácenou inteligencí,číňané s degerenovanými Maovy pohrobky,uvyklými zkopírovat kolo od žebřiňáku,muslimové s bigotním a zaostalým myšlením ovlivněným dogmaty hňupských gerontů???

Největší problém málokdo akcentuje.
Rozežranost,zpovykanost,nadřazenost lidského elementu k přírodě samotné.
Není a do budoucna není únosné,-a příroda si to líbit nenechá,- aby se člověk na planetě takto roztahoval a řádil.
Na úkot ostatní živé a neživé přírody.
Řešení by bylo v řízené porodnosti a selekci,kvalitativní technologický skok ve využívání technologií a systémové omezení moci kapitálu.
Pokud budeme chtít jako druh přežít,musíme přistoupit radikálním řešením zásadně nehumánního charakteru.
Dojde na velmi tvrdá až nelidská opatření světových rozměrů.
To nehovořím o eskalaci opatření následkem nějaké přírodní,technické katastofy,globálních rozměrů.

Všichni ti multikulti a nositelé neadekvátní humanity se budou bezpochyby zase čílit,editoři vyhrožovat mazáním a politici,kteří si nevidí vzhledenm ke své inteligenci ani na špičku nosu zase vymýšlet hovadiny jak odlákat pozornost od priorit.

Nebudu vás nasírat svými konkrétními úvahami.Ještě byste mohli říci,že se mám jít léčit.

Tk jen pozdravím a odkráčím.

Ivan.
13. 12. 2009 | 13:30

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Vico,

Vy mě neustále překvapujete.
Neabsolvoval jste nějakou universitu asertivního věku?
Ivan.
13. 12. 2009 | 13:33

stejskal napsal(a):

Máte pravdu, pane Vico,

diskusi o administraci těchto stránek omezím. Pokud někomu vadí, jak jsou tyto debaty administrovány, že nejsou pojímány jako utkání, mač, souboj, v němž někdo musí vyhrát a jiný odejít poražen, nemohu ovlivnit.

Nabízím (z pověření svého zaměstnavatele, který mi dal důvěru), nevnucuji. Každý si může vybrat, zda mu to zde vyhovuje či nikoliv. Názory na to se hodně liší (viz můj blog před dvěma lety na téma Může editor zveřejnit svůj názor v diskusi? http://blog.aktualne.centru... Není mým cílem ani ambicí (a ani mého zaměstnavatele) vyplnit představy úplně všech lidí.

Končím, přeji hezký zbytek nedělního dne.

Libor Stejskal
13. 12. 2009 | 13:42

Vico napsal(a):

IH : Když se podaří nedělní oběd, jako dneska, jsem celkem asertivní. Teď s manželkou jedeme do Olomouce na gospelové vánoce v chrámu Pany Marie Sněžné /American gospel train/Jak já dneska ještě budu asertivní!
13. 12. 2009 | 13:50

sasa napsal(a):

VK-can: Cinane pry nemaji penize: jak kteri, ale hlavni je, ze by se meli zachovat stejne jako Americane a zacit prodavat za juany. Otazkou je, jestli smeji a dalsi otazkou je jestli maji dost dolaru nebo zbozi na dovoz surovin.
13. 12. 2009 | 13:53

Karel Mueller napsal(a):

Zdravím Vás Ivane :-),
smíchal jste trochu pár věcí a tak jen na doplnění:
- USA by jste přecenil a ostatní svět krutě podcenil. Ruská elita v exaktních vědách je skutečná Elita, o tom nepochybujte. A Číňané mají i v průměru lepší představivost než Evropané, což je základní předpoklad pro vědeckotechnický rozvoj. Podívejte se na to, co dokáží jižní (ale i severní) Korejci a Číňané jsou určitě srovnatelní. Stranou nechme vstávající Indii s jejich obrovským intelektuálním potenciálem. A nejen to, v USA dochází k rychlé změně etnické struktury obyvatel, takže s tou mentální úrovní to je ve hvězdách.

Pokud jde o islám, ten nejspíš Evropu opravdu převálcuje, křivky natality jsou neúprosné a Evropu může zachránit před pádem jen ocelová ruka s řadou drsných opatření. To ale není v zájmu globálního kapitálu, takže je to velmi nepravděpodobné. Uvědomte si, že Hitler by se nikdy neprosadil, kdyby od pánů Kruppa a spol. nedostal zelenou. Ovšem islámskou Eropu vzápětí převálcuje vcelku hladce Asie, islám je ekonomicky samozřejmě nekonkurenceschopný (ještě daleko mín než byl reálsocialismus).

Na jiném blogu jsem napsal, že je velmi nebezpečná ekonomické krize na průsečíku etnické a náboženské nevraživosti. To je situace, ve které bude Evropa v bízké budoucnosti. Pak bude jen záležet na tom, jestli nedojde ke krizi kvůli nedostatku zdrojů, mj. kvůli globálním klimatickým změnám a všeobecném nedostatku např. pitné vody.

Nebudu chodit do různých katastrofických scénářů, Holywood to určitě udělá líp. Jen tolik, že ta ocelová ruka je v budoucnu velmi pravděpodobná. Ale to až v okamžiku, kdy se svět začně hroutit. A tady bude mít Čína jednu obrovskou výhodu: Monokulturní a monoetnický stát. Prostě ke všem problémům a krizím nebude muset přidat etnickou a náboženskou nevraživost. Nejspíš to bude rozhodující výhoda.
13. 12. 2009 | 14:56

Karel Kolář napsal(a):

Pane Hochmanne,
máte naprostou pravdu, všechny problémy světa mají kořeny v obrovském přelidnění. Dokud to neodstraníme, nemáme šanci na přežití. Jenže vše, co by bylo účinné, je zároveň nehumánní, tudíž zakázané. Lidstvo zajde na humanitu.

Obávám se, že pro dobyvatele světa s půlměsícem ve znaku je humanita pouze opovrženíhodný výmysl hloupých bělochů.
Je to velice deprimující pocit a ani fakt, že multikultifanatici jako atheisti budou mezi prvními obětmi islámské agrese, nezvedne náladu. To už bude totiž pozdě.
13. 12. 2009 | 15:56

Pepa Řepa napsal(a):

To KM
Upřímně řečeno, reagoval jsem jen na Váš příspěvek a od Vox populi tam vidím jen dva.
-----------------
Já tam nevidím ani jeden. Zřejmě: kdo pozdě chodí, sám sobě škodí.Uniká souvislost.

Je to tady jako v nějakým absurdním dramatu od Ionesca nebo Becketa. Mluví se o něčem, co najednou zmizí, čeká se na někoho, kdo nepřijde.
Divnej svět.

Klidně se přihlásím k tomu, že jsem tady za "hovado" neb jsem se vydal nakupovat zboží.
https://www.youtube.com/watc...

Problém je v tom, že si myslím, že tady nejsem za "hovádko Boží" sám.Tady nás ale je.

A jen žasnu, jak výpotky "korektních" jsou měřeny různým metrem, než výpotky "nekorektních".

Vinu nedávám ani p.Stejskalovi ani Golémům na černou práci-ti využívají situace-, ale celkovému trendu.

Už je to jenom hra na demokracii, šrouby se přitahují. ten smí mluvit a ten ne, toho sem pustíme a toho ne.

To Vico
jasně a fotbal budeme hrát na jednu bránu.Ani nevíte, jak jste se-za ty dva roky-názorově posunul.
13. 12. 2009 | 16:16

Karel Kolář napsal(a):

Pepo Řepo,
dík za link, tuhle skupinu neznám. Kde´s ji vyhrabal ?
13. 12. 2009 | 17:12

Pavel napsal(a):

Toto je fakt, který je už dlouhodobě pozorovatelný. Již 10 let z5 jsem tvrdil, že ted prijde na radu Čína. Ať žije tržní ekonomika, protože jenom tak si mohou soudruzi z Číny koupit americké státní dluhopisy. Vysoká životní úroveň na kterou nemám a chci si ji udržet se těžce řeší - tak proč si na ni nevypůjčit v sousední Číně, třeba se od číňanů ještě něco přiučíme.
13. 12. 2009 | 18:02

Ivan Hochmann napsal(a):

Tak nevím jak to mám napsat.
Ale přijdu na to.
Ivan.
13. 12. 2009 | 18:24

Ivan Hochmann napsal(a):

Až na to přijdu tak vám to sdělím a panu Stejskalovi to nebude milé.
Zatím se jen optám,který robot mu v současné době hodnotí texty?
Ivan.
13. 12. 2009 | 18:26

Ivan Hochmann napsal(a):

Aha tak to bude jiná.
Ani spam,ani špatné uživatelské jméno.
Závada je na vašem počítači.

Ivan.
13. 12. 2009 | 18:28

Karel Mueller napsal(a):

Zdravím Pepo, víc nějak nemohu napsat, ale uvidím
13. 12. 2009 | 18:29

Gerd napsal(a):

Dobrý večer, pane VK-Can,
zdravím vás do Kanady a vracím se zpět k debatě o Číně a Číňanech.
Paní Brixi ve shodě s dnešními názory v USA a dalších západních zemích vidí následující století jako století Číny. Má pravdu, ale jen částečně, ne mnoho, protože:
1. Ne všichni Číňané mají dost peněz na spotřebu podobnou té západní. Dosud významnou část růstu HDP Číny má stát a státní zakázky a výstavba infrastruktury. To pak HDP roste závratným způsobem a těch současných zhruba 10 % ročně je dost slabý výkon.
2. Přestože je Čína největším věřitelem USA, nebude mít zájem na jejich likvidaci. Zlikvidovali by si odbytiště a ožebračili svůj lid. Takže nereálný vývoj, zvláště v dnešní situaci kdy renminbi není s velkým jásotem ve světě akceptováno a na asijském trhu je pořád ještě USD univerzální platidlo.
3. Z výkupu západních firem Čínou bych až takový strach neměl, to už tu bylo jednou se Saúdy a jejich investicím z přebytků peněz za ropu. Dokud bude vlastnictví těchto investic roztříštěno, bude vliv Číny založen spíše na nátlaku a "předposranosti" (p. Stejskal a p. Mihalco prominou) jednotlivých zemí.
4. Své problémy byla Čína ochotná řešit zejména v 19. století vývozem svých obyvatel za hranice, takže vznikly početné čínské enklávy v jihozápadní Asii, Jižní Africe a Severní Americe.
5. Čína ještě hodně dlouho nebude schopná nabídnout některým svým lidem standard života srovnatelný s tím západním, tak neustávající příliv mozků může vytvořit ze zemí, které tento trend využijí, technologická a výzkumná centra zbytku světa.
6. Rozvoj Číny je do značné míry řešen též na úkor ekologie. Ani tahle planeta není nafukovací, tak celoplanetární problémy přelidnění a klimatických změn mohou dostihnout Čínu dříve, než dokončí svou restrukturalizaci.
Hezký večer
13. 12. 2009 | 18:32

Gerd napsal(a):

Ještě pro další debatéry doplním, že Čína není monokulturní ani monoetnický stát. Zapomněli jste na Tibet a Ujgury např., jejichž situace je tragická, lidská práva jsou porušována a nikdo se neodváží Čínu kritizovat a kdo ano, přijde o zakázky v Číně. Čína se jen navenek tváří jako monokulturní a monoetnický stát, ve skutečnosti jde jen o stát s majoritou jednoho etnika a neřešenými problémy etnik jiných.
Hezký večer všem
13. 12. 2009 | 18:40

vlk napsal(a):

Ivan Hochmann
v globále souhlasím s tím, co píšeš. V některých zásadních jednotlivostech nikoliv.

Velmi nedoceňuješ Čínu! A píšeš o nich velmi pohrdavě. Mýliš se. Jsi dost s tarý abys pamatoval první exposic e Japonců na veletrzích v Brně. Po válce. někd y kolem roku 60. Mne tam brával táta jako malého kluka. A pamatuji, jak s ejim a jejich výrobkům všichni smáli. A jak s e smáli, jak Japs běhali po státcíh a všude všechno fotografovali, to že bud e zas e laciných nefunkčních a nekvalitních kopií... Jak dlouho už s ejim nesmějem? někd y od 70-tých let, že? Pak stejný postup zvolila Korea Té už s ehodně také nesmějem. Pamatuješ nástup korejských aut? buď totýlní laciný šmejd nebo lacinná kopie -viz dovoz okopírovaných Opel Kadetů od Daewa do Tuzíku někdy kolem 86... No smích nad korejskými povozy už nás také dávno přešel a teď to montují dokonc e u nás a jsme rádi, že sem přišli.
Studoval jsme na vysoké s Vietnamci v kroužku. Vím, jak jsou pilní, usilovní a nezlomní, když s e do něčeho pustí. Jak prostě jdou za svým. A nepoleví.
A tohle všechno bud e Číňan! Mám klioše , co tam už léta nechávají vyrábět. Vyprávějí neuvěřitelné story. A dávají evropě nanejvýš 10 let. Pak to vidí na zavření úplně všeho tady.
A mimo jiné popisují obrovskou motivaci tamních studentů.A jejich obrovské množství. Těch dobrých. Amerika je, ZATÍM, technologickým lídrem. Jak dlouho? když na každého jejího vědce bud e Čína v brzku schopna postavit čtyři svoje?

dál - říkáš mužici putinovského střihu?
No kdyby byli rusové převážně putinovského střihu, měli bysme sakra důvod s e bát velké ekonomické expanze Ruska. Nejsu. většinově, na rozdíl od Číňanů - nejsou.
13. 12. 2009 | 18:50

Pepa Řepa napsal(a):

To Kolář
Album Animantes Dei, 2-3 roky stará vánoční deska.
https://www.youtube.com/watc...
13. 12. 2009 | 19:00

Ivan Hochmann napsal(a):

Vlku já mám teď jinou starost.

Mám před sebou velmi slušný,věcný text bez expresivních výrazů a nemohu jej dostat na tuto stránku.

To samé bylo už včera na blogu pana Šterna.
Stejskal zase vyvádí.

Ivan.
13. 12. 2009 | 19:00

Ivan Hochmann napsal(a):

Mám ten dojem,že se editor o něco snaží.To mu tedy nevyjde.

Ivan.
13. 12. 2009 | 19:01

Pepa Řepa napsal(a):

Každej tady řeší Čínu nebo Rusko, to nám jde.
A já nemám žádnej dárek. Tak zejtra zase do Luxoru.Ach jo.
13. 12. 2009 | 19:04

Karel Mueller napsal(a):

Gerd:

To máte samozřejmě pravdu, jenže tyto menšiny jsou natolik v miliardové Číně zanedbatelné, že je lze lehce pacifikovat či převálcovat, což v současnu Čína dělá.

V podstatě jsou jako štafáž k deklaraci multi-kulti a dokonce mají některé výhody, ale ve skutečnosti probíhá tvrdé počínšťování obou oblastí.

Tato štafáž nemůže na podstatě Číny jako monoetnického a monokulturního státu nic změnit.
13. 12. 2009 | 19:25

Ivan Hochmann napsal(a):

Prostě si to nedovedu vysvětlit.

Nanapíši tady nic,dokud se mě nepodaří tento text dostat k vašim očím.

Ivan.
13. 12. 2009 | 19:43

Karel Kolář napsal(a):

Ivane Hochmanne,
nesmíš mít v textu "zakázaná slova". Nikdo, kromě cenzora, neví jaká slova to jsou.
13. 12. 2009 | 20:06

VK-Can napsal(a):

Diky vsem za reakce.

Je nedele a vnucky vyzaduji pozornost dedka zcela nekompromisne.
13. 12. 2009 | 20:18

stejskal napsal(a):

Pane Hochmanne,

proboha, nešiřte paniku. Jediný běžný výraz, který jsem dal do filtru, je "Čochtan" a pár variací z něj odvozených. Vše ostatní jsou termíny užívané spamovými roboty jako např "replica, handbags, louis vuitton, uggshoes" apod.

Je možné, že Váš text je příliš dlouhý a pak jej rozdělte na více částí (to je proto, aby sem třeba pan Adamec nepřetiskoval telefonní seznamy a funguje zde toto omezení od samého začátku). Pokud to nepomůže, pošlete mi jej mejlem, zkontroluji, v čem může být problém (nicméně opakuji, ani vulgarismy jsem do filtru nedával).

Ach jo.

Libor Stejskal
13. 12. 2009 | 20:30

VK-Can napsal(a):

Vazeny pane Vico.

Casto mam dojem, ze uz nestoji zato psat.
Diky za Vase velice povzbudiva slova. Velmi si jich vazim.
13. 12. 2009 | 20:31

VK-Can napsal(a):

Pro pana Muellera.

Myslim, ze budeme muset prijmout fakt, ze co jsme psali o Cine pred rokem uz je prekonane!
Tento kolos bude nejakou dobu stale cerstvym nametem. V dobrem i neblahem slova smyslu.
Srdecne zdravim.
13. 12. 2009 | 20:43

Gerd napsal(a):

Karle Muellere,
já si naopak myslím, že vztah k menšinám bude Číně čím dále tím více komplikovat život a zahraniční vztahy. Buď skutečně nebo jako záminka pro omezení expanze Číňanů.
A dále si myslím, že té jedné miliardě bezprizorních Číňanů najednou dojde, že v Číně je tvrdý kapitalismus pod vedením komunistické strany. Ještě můžeme čekat sociální bouře. Nejdéle za 30 let, až dnešní ekonomicky aktivní Číňané půjdou do důchodu a budou si chtít vyzvednout úspory. Také politika jednoho dítěte za zhruba 30 let podlomí ekonomickou aktivitu Číny. Čína je také jedna obrovská Potěmkinova vesnice, kde šiřitelem optimismu je strana a vláda a lživé statistiky. I tohle jednou skončí a bude to dříve, než se nadějeme pod dnešními úspěchy čínského rozvoje.
Hezký večer
13. 12. 2009 | 20:53

VK-Can napsal(a):

Pane Skogen.

Diky za pozdravy, ktere rad opetuji.
Byt jednou z nejvetsich supervelmoci a navic jeste velice cerstvou, stoji mnoho a mnoho a mnoho penez.
Zatim se Cina dostala do viru prumyslove vyroby. Potrebuje vydelavat! Potrebuje hodne vydelavat!
Noekoni tragicky podcenili Cinu a Cina toho vyuzila. Ovsem ma jeste dlouhou cestu pred sebou, ale definitivne bude ovlivnovat svetove udalosti zasadnim zpusobem.
13. 12. 2009 | 20:58

VK-Can napsal(a):

Pro pana Ivana Hochmanna.

Myslim, ze oba mame dost zkusenosti, ktere byly a jeste po hodne dlouhe dobe jsou trpke.
Veci a udalosti se deji a ovlivnuji nas zivot, aniz bychom s tim mohli neco delat.

Muj deda zemrel nekolik let pote, co mu sebrali podnik, ktery vydrel vlastnima rukama.
Byl mnohem mladsi, nez jsem ja dnes. Proste nemohl nejen pochopit, ale predevsim prizbusobit se realite.
Realita zustala, deda zemrel.

Nová a stale se menici Cina je realitou. Tvrdou realitou!
Oni sami nevi, kam to pujde. Cina neni jedna velka lod, ale flotila mensich lodi, ktere dohromady tvori ZATIM semknuty utvar pod pevnym vedenim.

Rozdily v zivotni urovni v Cine jsou velkym problemem.
Vzhledem k tomu, ze Cina doslova pres noc se stala supervelmoci jim dava nove moznosti, ale take nove konkurenty a nepritele!
A ti vsichni vidi slabinu Ciny. A pracuji velmi pilne na tom tu slabinu privest "k zivotu".
Ani Indie, Rusko a zvlast ne USA nechteji videt Cinu prilis silnou.

A tak, zatim co Cina je na tanecnim parketu s USA, ruzne zivly davaji pozor na vhodnou prilezitost, neco pridat do "drinku" Ciny, ktery stoji nehlidan na stole.

Pane Ivan, jak Cina, tak i Rusko je nebezpecne podcenovat!
Pamatuji, kdyz se otcovi přátelé schazeli u nas v letech 1946-47 a přezíravě mluvili o tom truhlaři Gottwaldovi!
Z te chyby jsem se poucil!

Cina bude hrat rozhodujici roli. Jakou? To je velky otaznik.
Totez plati i o Rusku.
Muzeme vsichni jen spekulovat.
Zdravim.
13. 12. 2009 | 21:41

VK-Can napsal(a):

Pro pana kormorana.

Uz jsem davno v duchodu, ale jsem ve styku s byvalymi kolegy a ti potvrzuji Vase slova.
Bohuzel je to ze dne na den!
Osobne mam stale vetsi obavy z toho, ze v obou stranach, tedy jak Demokrate, tak i Republikani maji stale velmi silna extremni kridla!!

To, jak neokoni tlaci Sarah Palin nahani husi kuzi!
Ta by byla jeste vetsi loutkou, nez byl Bush!
Co mne mrzi, ze v USA v posledni dobe ustoupil patriotismus osobni chamtivosti.
To je uplne nove a řadový American to dosud neprijal jako fakt. Mnoho z nich to tusi, ale podcenuji to!

Historie ma tendenci se opakovat. V jinych variantach a v jinych odstinech, ale zaklad je stejny.
13. 12. 2009 | 21:57

Ivan Hochmann napsal(a):

Budu neustále opakovat,

že S... je nežádaná reklama a sprostý útok na soukromí.

Tyto blogy se dají považovat(při troše dobré vůle)za uzavřenou společnost lidí majících nějaké shodné zájmy.

Reklama na kožené zboží L.V. je tedy sprostý a hňupský s...(ks.....).

Nemůžete pane Stejskale považovat básnická exposé přítele WBGARDENA doplněná ,aktuálně vztyčeným prostředníkem Karla Marxe za něco podobného.

Pokud se to nelíbí komunistické soldatesce,tak má smůlu stejnou jako když se KVS rozhořčí, že jsou cikáni pojmenováni Čo..... nelibým expresivním výrazem.
Dá se aplikovat na jakékoliv téma.

Kdo chce psa bít - hůl si vždy najde.
Potíž je v tom,že kdo bije psa je h......
Psi se zde vyskytují jako naši přátelé o kterých nebude řečeno nic zlého.
Na rozdíl od komunistů,cikánů,muslimů a jiných skupin tvorstva.

Tak se pane editore neračte rozčilovat.Nám to tak vyhovuje.

Ivan.
13. 12. 2009 | 22:05

Ivan Hochmann napsal(a):

No konečně.

To jste mě musel pěkně napovědět.
No v tom případě se omlouvám za osočení úmyslem,leč dovolím si tvrdit,že technicky je to nesmysl.

Nechte mnichovského vodníka na pokoji,stejně jako pana Slámu,bigjirku i další.
Přece se nebudeme hádat.

Pánové,kteří jste mě oslovili - odpovím zítra.

Dobrou noc Ivan.
13. 12. 2009 | 22:11

VK-Can napsal(a):

Pro pana Stejskala.

Diky za pozdrav a upozorneni. Casto se divam na IP, ale vetsinou mohu uhodnout podle obsahu a stylu o koho jde.

Ctu jen velmi malo blogu a tak nevim vsechny vstupy Cochtana.
Ma stejne jako bigjirka a nebo Rumcajs ponekud hranaty jazyk, ale nekdy pro lidi zijici mimo Cesko ta hranatost jazyka ztraci na ostri a myslim, ze pan, ktery pouziva nick Cochtan zije v Nemecku.
Jinymi slovy, nevidi ty hranate vyrazy tak ostre.
To je ovsem jen moje domnenka.
Mate jiste v tomto daleko vice zkusenosti.

Rozhodne bych asi nemel zaludek na nekonecne cteni casto uplne stejnych vyplodu, ktere podstupujete.
Preji Vam, abyste (aby jste?) nemusel mnoho mazat.
13. 12. 2009 | 22:22

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane VK-Can,

díky za přání, sám si nepřeji nic jiného.

Libor Stejskal

P.S. "abyste, abychom". Je mi jasné, že udržet jazyk, není-li s ním člověk v denodenním kontaktu, je velmi obtížné. O to více oceňuji lidi, kteří to - i přes drobná (a přiznaná) zaváhání - dokáží. Jsem moc rád za Vaše uvážlivé příspěvky a věřte, přemýšlím o nich.
13. 12. 2009 | 22:55

Béda napsal(a):

Naprosto souhlasím s článkem p. Brixi. Na rozdíl od většiny zde píšících diskutérů ona v té Číně byla a měla možnost nahlédnout "pod pokličku".

Můžeme to rozebírat z jakéhokoliv úhlu. Faktem je, že Čína dnes postupně přebírá funkci průmyslové dílny světa, v Číně se vytváří reálné hodnoty, do Číny jako do perspektivní investiční příležitosti se s cílem nadstandardního zhodnocení přelévá nadnárodní finanční a výrobní kapitál, čínská ekonomika roste rekordními tempy, kvalifikovaná a špičková pracoviště všeho druhu, kvalifikovaná pracovní síla všeho druhu zde roste geometrickou řadou.

Někdo vyčítá Číně nízkou životní úroveň a nízkou koupěschopnost, jiný naznačuje, že její slabost je ve vnitřní konfliktnosti. Přitom ovšem zapomene říct, že ta nízká životní úroveň má dvojí příčinu. Za prvé akumulaci prostředků v rukou centrální vlády, která za cenu strategických investic ve světě (nákupy ložisek zdrojů, zavedených firemních značek a jejich knowhow) podvazuje vnitřní spotřebu a za druhé, že jí její dlužníci - především USA kam směřuje většina čínských exportů prakticky za odebrané zboží neplatí. Číňané tedy exportují reálné hodnoty a zpátky dostávají dluhopisy, které mají pouze potenciální hodnotu, která je do doby své splatnosti prakticky v ekonomice těžko využitelná. Zadlužování soustavně narůstá a Čína vzhledem k vývoji v americké ekonomice přestává mít jistotu, že vůbec kdy dojde k proplacení dluhopisů. Navíc hodnota dolaru soustavně padá, čímž se snižuje reálná hodnota držených dluhopisů a tím prakticky i cena kterou v tom lepším případě Čína snad jednou za své exporty od USA obdrží. Tato nerovnováha soustavně uměle podvazuje ekonomické možnosti Číny.

V katastrofickém scénáři, pokud nedojde k obratu, USA nastoupí cestu Argentiny a vzhledem k jejich vojenské síle, budou muset věřitelé (především Čína) své dluhy u kolabující mocnosti odepsat.
13. 12. 2009 | 23:36

Béda napsal(a):

oprava v poslední větě: své přebytky...
13. 12. 2009 | 23:38

Karel Mueller napsal(a):

Gerd:
Myslím, že si děláte nereálné iluze. Správně jste uvedl ony dvě menšiny, jde jen o ně. Ostatní jsou buďto zcela zanedbatelné, nebo rozptýlené v kantonech.
Víte, to, co dělá např. tibetská opozice chtějící odtržení od Číny, je prostě národní sebevraždou. Čína se Tibetu nevzdá nikdy, Tibet jsou Himaláje a to je nezničitelná základna pro jadernou válku. Tibeťané měli od počátku deklarovat naprostou loayalitu vůči Číně a trvat na autonomii, jakákoliv "rebelie" jejich situaci jen a jen zhorší. Zádná zahraniční pomoc (pindy na mezinárodním foru lze pominout) nepřijde a čínský Gorbačov také ne. Totéž Ujguři, v současné době proudí do obou oblastí čínská imigrace a Číňané tvrdě přebírají i kompletní řízení jejich ekonomiky. Nemusí se nám to líbit, ale to je tak všechno. Ostatně...Číňan by nám nejspíš s čínským lišáctvím předložil změnu struktury obyvatel Česka, kdo vlastní ekonomickou páteř, finance a media ... a pak se nám vysmál.

Myslím, že to výstižně napsal Béďa. Měl bych jeden dodatek: Když už je věřitelem a "maká zadara", tak si snadno vynutí "držet v mezinárodní politice zobák" a také respektovat její zájmy a průniky mj. do Afriky a Jižní Ameriky.

Potěmkinova vesnice to určitě není. Ta výroba i rostoucí vědecký potenciál jsou reálné. Ty krize určitě přijdou, ale jak říkám: stále je zde centralizovaný mono- stát s železnou rukou s nacionalistickým národem. A ten má nástroje, které západ nemá.
14. 12. 2009 | 01:08

Béda napsal(a):

K.Mueller,

Pokud jde o vnitřní konflikty s menšinama, téměř každý národ v historii měl a má "něco", nějakého kostlivce.

Číňané kupř. Ujgury, Tibeťany, Taiwance... Rusové, Tatary, Čečence..., Američané Indiány, černochy, Latinoameričany, po 11.9. imigranty z islámských zemí, Češi sudetské Němce a Romy, Slováci Maďary a Romy, Gruzinci Osety a Abcházce, Ukrajinci Rusy...

Otázkou je pouze míra politizace těchto problémů, vměšování do nich a jejich přiživování zvenčí, případně vybuzení těchto problémů v násilná řešení.
14. 12. 2009 | 07:13

Gerd napsal(a):

K. Muellere,
protože jsem se pustil na pole spekulací, nemusím mít pochopitelně pravdu. Ale zaráží mě, jak málo bloggerů a diskutujících pamatuje na demografickou situaci Číny, kd ypo politice jednoho dítěte za určitou dobu k poklesu počtu Číňanů dojde.
Druhou opomíjenou oblastí je postupné pronikání Číňanů na Sibiř. Je jen otázkou času, kdy si Rusové uvědomí, že je mohou Číňané demograficky vytlačit.
14. 12. 2009 | 07:32

poiuyt napsal(a):

Gerd:Cinane ,kteri ziji v cizine jako azylanti,malokdy zucastni do politiky zeme,kde ziji.Jen se podivejte na zeme kolem Ciny,kde je pocetna mensina Cinanu (Thailand 12% populace,Malajsia 33% .Vietnam 3%,indonesia 3%) Zadna politicka strana neni "jejich".Neangazovanost cinanu v politice jim zaruci vetsi bezpecnost .Cinany zajima jen vydelavani penez.
14. 12. 2009 | 12:57

Ivan Hochmann napsal(a):

Pánové Vladimíre,Karle a Vlku.

Teď jsem si v klidu pročetl vaše repliky a bude mi potěšenímm odpovědět.

Moje radikální říkání posuzující tři inkriminovaná témata(Čína,Rusko,islám) nejsou,zdůrazňuji nejsou,- ovlivněna PODCEŇENÍM,nebo nekritickým pohrdáním,(ačkoliv tady si nejsem tak jist).

Od mládí jsem byl nucen přemýšlet a suplovat normální výchovu nadměrnou aktivitou.Tak se také stalo,že jsem právě v té době nakupil do hlavy velkou spoustu zásadních odpovědí na tíživé a mladým lidem nic neříkající problematiky.Na vojně jsem vedl celou knihovnu a promítal filmy.Ležel jsem prakticky dva roky v knihách.Při zaujetí historií je zřejmé,že vím očem se mluví o dnes.

Řím,Řecko,Francie byli na řadě první.Na jmenované vojně jsem shltal Německo a Rusko.Později k tomu přibyla Čína,nebot právě tam jsme měli s ženou lukrativní nabídku od cestovky se kterou jsme projeli Středomoří.Až později ,po emigraci syna jsem se začal intensivně zajímat o USA.Po 11.září také o islám(důkladněji).

Průběžně si vědomosti doplňuji z různých objektivních zdrojů.
Mohu vás ujistit,že když o něčem napíši ,tak za svoje psaní cítím jistý díl odpovědnosti a také se snažím nepsat vyslovené nesmysly,poněvadž se mě dotýká smích moudřejších.

Jsem přesvědčen,že ČÍNA bude jen katalysátorem příštích věcí.Její dravčí agresivita nenažraného komunistického fracka vyvolá pokojně neřešitelné konflikty a celá Asie se ocitne v ohni.

Rusko se svou imperiální nadhodnocenou suverenitou si také nenechá nic líbit.

Jasnou pravdu máte pánové v hodnocení mentálně i technicky zaostalých islámských států.

Nejsem si nyní s odstupem času úplně jist,zdali ona amerikou vyvolaná krise ,propad dolaru,manipulace s energetickými zdroji po celém světě a všechna ty další mnohdy těžce současně pochopitelné manipulace a cílené desinformace,nejsou součástí nějakého pragmatického plánu.
Všichni víme,že by Amerika svůj ozbrojený boj proti celému LEVIČÁCKÉMU A ISLÁMSKÉMU SVĚTU
vyhrát nemohla.
I přes technologickou a intelektuální obrovskou převahu.

(Opakováním dávám najevo i nechuť porovnávat vzájemné ambice těchto tří skupin v jakýchkoliv rovinách.apropó někdo tady přirovnal USA k Argentině.To je hovadina.To by se mu akorát tak mohlo líbit,nic víc).

A Evropa??
Buďme rádi,že došlo k jakémusi souhlasu politiků i vizionářů.
Lidé,kteří jsou přímo u vesel ,znalí daleko důkladněji intensity,tok a záludnosti proudů i stojatých vod.
Tvrdím,že když už se tito lidé z bohatých evropských států rozhodli k takovým věcem o kterých hovoří Lisabonská smlouva,je třeba to vzít v potaz a nedělat ze sebe blbce.

Vždy musím mít jasno,že nejsem nejchytřejší a všechny adekvátní,potředné informace k objektivnímu posouzení se k mým uším nedostanou.
I Záměrně.
Abych nepanikařil,a neztratil naději.

Tedy závěr je ten,že málo víme a moc mluvíme.Není-liž pravdou?

Zdravím Ivan.
14. 12. 2009 | 14:35

Ivan Hochmann napsal(a):

Chtěl jsem původně napsat pár řádků k té vaší aktuálně preferované Číně.

Něco z historie této kdysi velmi kulturní a civilisované země.Soudce TI,mě také spoustu napověděl.Mongolští chánové(mimochonem vyplenili i Káštorisko nad Čingovem)rozkousali dynastii Sung,japonské hordy vraždili v Mandžusku.Imperiální mocnosti vyvolaly několik válek od opiových po Boxery koncem 19.stol.Všechna velká města Peking,Nanking,Shanghai se koupala v tratolišti krve.
Následné komunisticko-nacionalistické manévry nebyly o nic méně krvavější.Pozdější válečné epizody v Indočíně byly jen zrcadlovým efektem.

Někdo výše trefně uvedl zmínku o Singapoore,Maccau a Tchaiwanu.

Není možné směšovat šikmé oči navzájem.Vlku,Japonci prošli těžkým obdobím poválečného poznání,demokratické výchovy,a následné katarze.
To se o číňanech říci nedá.Navíc sociologický vzorec obyvatelstva není nijak oslnivý.

Měl jsme možnost být rok v těsném kontaktu se dvěma čínskými obchodními zástupci v Česku.Byl jsem dokonce přizván Při jedné z návštěv ambasády čínskou velvyslankyní k obchodnímu jednání jako poradce.

Takže vím o čem hovořím.

Ale je to zbytečné.Psí hlas do nebes nedolehne.Poučení bude na vaší straně.Na mě bylo jen varování.
A pokud má president Klaus nějaké poznatky jiné výhodnější,ať si je nechá pro svoji partu ekonomických dobrodruhů a netahá do risika celou společnost.

To není podceňování ani ignorance.Myslím si že je to objektivní vidění reality a varování.

O Rusku a islámu už toho bylo napsáno až moc.

Takže pěkný den.Ivan.
14. 12. 2009 | 15:12

Jana Mat. napsal(a):

Naprosto souhlasím a ještě bych dodala: pokud se Evropa nevzchopí a nepřestane být zahleděná do sebe a zabývat se často žabomyšími vnitřními problémy, bude největší z obětí této krize. Za Severní Amerikou nám vlak už odjíždí - a Lisabonská strategie, která měla Evropě pomoci Ameriku "dohnat a předehnat", nepomohla - a při nasazené rychlosti nás brzy může dojet a předjet i východoasijský expres. 17. až 19. století byla stoletími Evropy, 20. století bylo stoletím Severní Ameriky a 21. století bude pravděpodobně stoletím Východní Asie.
Hanku srdečně zdravím. Jana Mat.
15. 12. 2009 | 08:52

Ivan Hochmann napsal(a):

Brachtle,seber se a táhni k čertu.

Nepotřrbujeme zde takováé hnusné sprosťáky.Pokud máš nějaké osobní účty vyřiď si je jinde.
Tady pro nás jsi skončil.
A nikdo s tebou slovo nepromluví.

Ivan.
15. 12. 2009 | 09:21

Ivan Hochmann napsal(a):

Brachtle,seber se a táhni k čertu.

Nepotřebujeme zde takové hnusné sprosťáky.Pokud máš nějaké osobní účty vyřiď si je jinde.
Tady pro nás jsi skončil.
A nikdo s tebou slovo nepromluví.

Ivan.
15. 12. 2009 | 09:23

fredy napsal(a):

Čína a její vzrůst.Ti co tady do nekonečna jen opakují hloupé žvásty o "komunistickém" útlaku v Číně,které jim předkládají naše media by se měli jít sami přesvědčit o tamním životě.Jenže hlupáci neradi vidí úspěchy jiných,jelikož sami nic nedokáží.Stále platí jen to staré rčení:kdo umí,ten umí a kdo neumí jen čumí.A Čína světu jen dokazuje,že opravdu "umí".
15. 12. 2009 | 09:30

Jura napsal(a):

Paní autorka sice odtroubila krizi, mám však pocit, že je to přinejmenším předčasné. Krizi lze považovat za skončenou, když se začnou snižovat počty nezaměstnaných. Zatím je tomu ale spíš naopak. Takže uklidňovací masáž je zřejmě v v zájmu klubu, za nějž autorka kope. Co je to za klub nechám na fantazii diskutérů. Co se týče naší země,vidím to pořád hůř a hůř a zřejmě nejsem sám. Spoustu diskutujících na těchto stránkách rozšafně a zasvěceně hovoří o poměrech v USA, Rusku, či Číně. Řeknu jen, že by se měli podívat kolem sebe, na lidi, které důvěrně znají a podle toho posuzovat situaci. Vyčtená či vykonstruovaná moudra nám asi nepomohou. A někteří diskutéři si asi ani nové poznatky nepřipouštějí - viz příspěvek kde se hovoří o "ožralém mužiku Putinovi". Tento příměr se zajisté hodil pro jeho předchůdce Jelcina na asketu a inteligenta Putina však určitě ne. Nebudu už hledat kdo to napsal, ten jehož se to týká to jistě pozná - pokud diskuzi sleduje.
15. 12. 2009 | 10:13

-.- napsal(a):

neni co dodat. pro me je tento nazor strucne a vseobecne popsane "tragikomedie" kolem tzv. svetove krize aspol. celkem trefny. Je to divadlo. A ta Evropa? Obavam se, ze svou prilezitost nevyuzije, protoze jeji zastupci jsou prilis zamereni na sve ego, birokraticke nesmysly a i kdyz mluvi o evrope jako celku, neuvazuji tak. Takze si pojede dal svoje, chycena do sve vlastni pasti "malomestactvi". A k nekterym sarkastickym poznamkam zda se ucit cinsky? ano, proc ne? jazyk je zaklad a kazdy, i ten cinsky, je pro jedince i spolecnost prinos. Ma-li evropa v "boji" s asii a zbytkem sveta uspet musi sveho "protivnika" nejdriv poznat a nezit v predstave, ze jsou to podradne opice. A poznani vede pres jazyk. Drz si sve pratele blizko a sve nepratele jeste bliz... stara znama vec=cina nas uci uz par tisicileti ;-) valka, politika, ekonomika... na vrcholove urovni je vzdy boj a Sun Tzu byl vyjmecny strateg
15. 12. 2009 | 10:28

Ivan Hochmann napsal(a):

Přiznávám Juro,

že příměr o opilci,nebyl zrovna nejvhodnější¨.

Měl jsem na mysli špíše alkoholový odér táhnoucí z Ruska jako z otevřené žumpy.
Inteligent přišel ke svému image kde?
V komunistické partaji Ruska a ve světové teroristické organisaci KGB.A to na dosti vysokých postech než abychm mohli bagatelisovat.Pokud vám to nevadí - váš problém.Já nezapomínám.
O jakých "nových poznatcích" chcete diskutovat?O vraždách novinářů,o provokacích na Kavkaze,o "inteligentním" ropném terorismu,o skrytých výhružkách bývalé imperiální velmoci?

Jasně pořád mají obrovské zdroje energie.Pořád skladují ukradený uran k výrobě atomových hlavic, kterých mají rozseto po ponorkách a pojízdných rampách několik tisíc.

Napsal jsi zajímavý postřeh.
O lidech kolem nás.
Ano i podle toho se dá usuzovat na vývoj situace.

Zdá se,že přestalo být v módě,nasazovat psí hlavu na americké válečné štváče.
Copak ? Vyschl pramen ?
Nebo je to tím,že dostal Obama Nobelovku?
Proč najednou takové sympatie k Číně?Co vidíte sympatického na dravčím spratkovitém komunistickém dobrodružství čínských komunistů?

Rusové provozovali tankový komunismus.Násilím "přesvědčovali" například obyvatele Somálska o velkém a spravedlivém Vladímíru Iljiči,který dokonce dodnes(asi) dohlíží v Mogadišu ze své 30m velikosti vyučené gaunery a piráty.

Čínští komunisté na to jdou chytřeji.Poučeni že s násilím v cizich zemích moc dlouho nic nesvedou,nechávají místním grázlům volnou ruku,podporují muslimské manýry a dokáží s takovou politikou daleko více než američané se svým pofiderním maskovacím manévrem exportu demokracie.
No tak sorry!

Ivan.
15. 12. 2009 | 11:43

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý text, který byl v rozporu se záměry těchto stránek - což je vytvářet prostor pro slušnou a věcnou diskusi.
Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco
správce blogů
15. 12. 2009 | 12:38

dalimil napsal(a):

´Dobrý den pánové ! Pan Putin je jednička a rusko ještě od dob carevny Kateřiny nemělo tak chytrého a inteligentního vůdce ! Důležité je držet ve světě rovnováhu sil a to Putin striktně dodržuje ! Pokud by se mu podařilo spojit a domluvit se v tomhle s čínou tak nebude na světě síly která by dokázala těmhle dvěma gigantům konkurovat , v ničem ! Islám je pro nás nebezpečný a americký velkokapitál také protože je moc nenasitný a chamtivý !!! Proto si přeji aby pan Putin ještě dlouho vedl rusko protože přikládá váhu vyváženosti a stabylitě sil ve světě ,což je samozřejmě dobré i pro nás evropany !!! Je to tak paní Brixi ? Dal. PANE Juro zabodoval jste zde !
15. 12. 2009 | 14:38

1234 napsal(a):

Konečně někdo napsal to, co je zřejmé. Nenažranost a korupce způsobila úpadek velmoci.
Otázka je, co bude. A bude-li to lepší nebo horší. Jak píše ve svých fejetonech Stanislav Komárek, Čína není agresivní impérium, které by zabíralo cizí země (snad jedině s výjimkou Tibetu). Během své několikatisícileté historie zůstávala vždycky víceméně ve svých hranicích. Naopak byla sama často obsazena, nicméně agresor se ovládáním toho obrovského kolosu brzy vyčerpal a zase odtáhl. Čína dělá vždy to, co je dobré pro Čínu. Myslím si, že nás nečeká žádný "ideologický" čínský diktát. Spíše se dostaneme my do situace, kdy budeme muset dělat kompromisy a lidská práva půjdou nadobro k ledu.
15. 12. 2009 | 16:03

Ivan Hochmann napsal(a):

To 1234:

Dobře.
Obrátíme pojmy.
Čína dělá,co je dobré pro Čínu.Jasně.To se snažíme všichni dělat,co je dobré pro nás,pro američany,pro muslimy,pro rusy.
Ne vždy ale docílíme učelu bez újmy druhého.

Je otázkou do jaké míry se dá kalkulovat,že komunistická Čína bude na mezinárodním kolbišti rovným a čestným partnerem ostatním?!
Zatím si dělá co chce,nerespektuje základní principy a právní normy uznávané v civilisovaném světě.

Stejně jako Rusko!
Abych vás nedráždil napíši ,že USA jsou v těch praktikách namočené též.

Ale o tom zase jindy.Ivan.
15. 12. 2009 | 16:47

tomm napsal(a):

docela by mě zajímalo, co si ta paní skutečně myslí..
čte se to hezky krize je za námi..ta první maličkatá možná, ale za dveřmi již čeká celá třída jejích starších vyspělejších sestřiček....který se nedají uchlácholit triliony dolarů na dluh a stamiliardovými schodky, je jen otázka času, odkud se to dluhové domino založené na spotřebě docházejících nerostných surovin zhroutí..hodiny tikají neúprosně..kdo chce vidět vidí,kdo nechce bude valit kukadla..
15. 12. 2009 | 16:48

eda 13 napsal(a):

Pane Stejskale nedá mě to, abych se krátce nedotkl Vašeho ping-pongu s diskutujícími, které nebaví respektovat věcnou a slušnou debatu na těchto stránkách. Domnívám se, že k tomu lze říci pouze jediné: Pravidla je nutné dodržovat. Stalo se bohužel módou, že zjevná pravidla nejsou dodržována, lže se ostentativně a to především v médiích a pravdě se nedostává (taktéž v médiích) sluchu. O politicích nemluvě. Ostatně redaktoři Aktuálně.cz jsou toho zářným příkladem. Kecy těchto neurvalých jedinců o svobodě slova a demokracii, jsou jenom zastíracím manévrem toho,jak si oni demokracii představují. Proto Vám velice fandím. Avšak diskuze s těmito lidmi je zbytečná.Kverulant si vždy najde prostor v tom, když se na jeho pologramotné pravdy reaguje. Jenom pod čarou a mimo téma: Moc prosím, pokud na to máte vliv, zavažte redaktory Aktuálně.cz k tomu, aby se pokud možno pravidelně zúčastňovali doučování českého jazyka. Moc o to prosím. Krásný den přeju.
15. 12. 2009 | 17:59

sasa napsal(a):

tomm: je to dobra otazka. Doufam, ze se pi.Brixi zapoji do diskuse, jak byvalo jejim zvykem. Pak snad vam a take me odpovi viz dotaz:
pani Brixi:

Jak je to s moznosti nakladat svobodne s vyrobky vyrobenymi v Cine. Jaka jsou omezeni?
Muze Cinska vlada prodavat za juany?
15. 12. 2009 | 23:10

sasa napsal(a):

tomm: po pravde receno, dluhoveho domina se nebojim. Jeho spusteni zavisi pouze na vuli a dohode. Penize jsou pouze informace, ktere se slouzi ke snadnejsi vymene zdroju. Surovin, potravin, znalosti a prace. Podstatne jsou realne zdroje. A pokud ty staci a existuje dohoda mezi vladami, tak zadne dluhove domino byt nemusi. Pokud bude trvat snaha druhe precurat, tak vznikne konflikt nebot nikdo sebou nenech vorat do nekonecna.
15. 12. 2009 | 23:17

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Stejskale,

posílám půlnoční milou pozornost a možný návod jak s noblesou nasírat.Ivan.

http://kecy.roumen.cz/roumi...
16. 12. 2009 | 00:01

Jag napsal(a):

Čína jenom velká bublina.Jakmile čína uvolní měnu,tak její zboží zdraží a nebude prodejné.Jakmile zavede demokracii tak jak ji známe dojde k jejímu rozpadu na něco menšího.Sovětský svaz jsme už tady měli několikrát.
16. 12. 2009 | 00:20

Ivan Hochmann napsal(a):

16. 12. 2009 | 09:36

Ondrej napsal(a):

TO JIRKA:
,,USA je naopak (oproti Cine) stale jeste zemi svobody a volne souteze, zemi, ktera tahne technologicky a ekonomicky rozvoj lidstva. "
Vy jste asi nevidel rizenou demolici WTC, ze? Pro Vasi informaci Jirko, v USA je na watchlistu skrz "teroristickou hrozbu" 1.000.000 lidí. Kdyz jste jeden z techto stastlivcu, tak nepoletite letadlem do te doby, nez Vam provedou v latexovych rkavicich na mistech, kam se odvazi jen celnici. Ze Vas v USA muzou zatknout na jakkoliv dlouho, bez udani duvodu, bez prava na advokata, telofon atp., kdyz jednoduse "jste podezrely z terorismu". Proste reknou TEN! a jste v hajzlu. A legalne diky Bushovi muzou! Nevim jestli je Vase naivita a nevedomost k smichu ci placi.
16. 12. 2009 | 12:12

Jan Čermák napsal(a):

Dnes jsem kupoval novou baterku do mého dieslu. Čínská za 94,- Euro, německý Bosch za 129. Vzal jsem toho Bosche.

Zásadně boykotuji čínské výrobky (pokud to jde). Taiwan je něco jiného. Vyjímka. Sojová omáčka taky.
16. 12. 2009 | 19:16

Jan Čermák napsal(a):

Do té čínské se musí občas dolévat voda, Bosch je uzavřený. I to padlo na váhu.
16. 12. 2009 | 19:19

Jan Čermák napsal(a):

Ondřeji,
to je dobře, že v USA jsou tak přísní na ty, kteří vypadají jako by mohli mít s terorismem něco společného. Moc dobře !
16. 12. 2009 | 19:22

dalimil napsal(a):

Pane Hochman dobrý den ! Vy jste asi ten pravý prorok na kterého již svět dlouho čeká ! Tím že pochybujete o inteligenci ruského národa se ale v mnoha očích degradujete ! Mi je milejší ruský mužík se svou dobrosrdečnou povahou jak nějaký vyčuraný amík! Je fakt že tenhle státní útvar -kolos ukočírovat bylo a bude vždy složité ! Ale když si spočítáte kolik již geniálních mozků za svou historii rusko splodilo tak přehodnotíte svůj názor na tenhle národ ! Jsou to přece jen slované a měli by nám být blíže jako anglosasi ! Samozřejmě každý národ má svou kultůru a to bychom měli všichni bez rozdílu respektovat ! Zdravím všechny a přeji krásné vánoce ! DAL.
17. 12. 2009 | 09:55

stejskal napsal(a):

Díky pane Hochmanne,

tím prvním odkazem se baví celá redakce, díky, ten druhý už tak veselý není.

Libor Stejskal

P.S. Nasírat lidi už mne spíš nebaví, to dnes dělá každý a s nemalým úspěchem. Spíš bych chtěl umět opak ;-) Ale ten váš odkaz nenas... ;-)
17. 12. 2009 | 10:05

Oslýk geopolitik napsal(a):

Je to pěkný blog, ale debata je poněkud chaotická.

Ústřední myšlenka o poklesu vlivu USA už je dnes veřejné tajemství; leckdo si všiml takových výmluvných detailů, jako že třeba k nám na okraj světa ještě ani nedorazil velvyslanec.

Překvapuje mne, jak se chytila téze o "vedoucí úloze Číny", i když Čína je ekonomicky stále ještě asi čtvrtina USA, a EU, která je stále ještě největší, je v těchto úvahách svorně ignorována.

No, a pak je otázka, zda je rozumné se z tohoto vývoje radovat.

Myslím, že na "pax americana" budeme vzpomínat docela v dobrém; nevidím důvod, proč by Čína měla být ve vedoucí roli lepší.
17. 12. 2009 | 12:34

Petr napsal(a):

Na to se už dá říct jenom jedno ...
http://weakly.cz/weakly-blo...
17. 12. 2009 | 13:15

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Stejskale,není zač..

To já jen očas vyplodím nějakou expresivní nadsázku a nemyslím to ani až tak zase vážně.

Ale přiznejte,že vám postava a image pána mačkajícího tlačítka podobá.Nechat mu narůst vousy a je tady celý administrátor Aktuálně.cz jako živý.

Dobrý den Ivan.
17. 12. 2009 | 17:11

Béda napsal(a):

Co paní Brixi v článku neřekla a naleznete v jejím povídání v Týdnu č.47/2009.

p. Brixi, krom toho, že je jednou z nejvýše postavených českých úřednic (působí jako vedoucí ekonomka pro východoasijský region Světové banky), je poradkyní UNICEF - Dětský fond OSN a WHO - Světová zdravotnická organizace), je taky osobou velice vzdělanou. V ČR vystudovala fyziku, v USA ekonommii a veřejnou politiku v Princetonu, finance na MIT v Massachusetts.

Již osmým rokem pobývá i s manželem a dvěmi dětmi v Číně.
Děti krom běžných školních povinností se učí čínsky.

Co mezijiným říká o Číně:
- Čína je krajinou ohromných sociálních nerovností a tyto dále narůstají. Společnost je široce sociálně diferencovaná a elitářská. Studenti mířící do vládních institucí, příslušníci elit požadují v podstatě neoliberální přístup - za více odvedených peněz více zdravotních , sociálních ... služeb. Solidarita v Číně je prakticky neznámý pojem (to vychází z tradice konfuciánského a taoistického přístupu k životu)- obvykle končí za prahem rodiny, přátel a nejbližších sousedů. Ostatní ať se postarají o sebe sami.
- v Číně se jede na pětiletky! A plány se na rozdíl od těch československých pětiletek vskutku dodržují (viz příprava OH).
- Číňané jsou pyšní na úspěchy své země, proto jsou ochotni překousnout všechny ty útrapy, chudobu, nerovnosti."
- Čína kromě levných a často nekvalitních výrobků jsou i výrobky velice kvalitní, Čína to jsou 2% HDP na vědu a výzkum, to jsou investice do nových technologií, to je taky velice disciplinovaná země, kde část prostředků zůstává v rezervách centrální banky a je strategicky investována v zahraničí. Hospodářskou krizi považuje čínské vedení za svoji velkou příležitost, kde hospodářskou mocí může dosáhnout toho, na co jiní musejí užívat vojenskou sílu.
- čínské ("komunistické"- pozn. dikutéra) elity jsou velice vzdělané - vládní úředníci mají doktoráty z nejlepších zahraničních univerzit. Na stranické škole KS Číny přednášejí přední Nobelisté a profesoři...

Toť krátký výcuc článku. Paní Brixi jistě pomine mírné nepřesnosti.
17. 12. 2009 | 19:11

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Dalimile,

Pušalisování je oprávněný postup pokud vychází z opakovaných,zaznamenaných,ověřených skutečností.
Možná tím nevytváříme dialogu a optimismu vhodnou kulisu,ale také je možné se optat k čemu by to bylo dobré?!

Podle mne je zbytečné nasazovat psí hlavu někomu,kdo si ji nasadil sám.

Rusové mají zajisté(jako každá jiná společnost,národ,státní celek) množství vzdělanců, techniků,i lidí ovlivňujících světovou kulturu.Můžeme se o tomto tématu bavit ve filosofujících intencích celé dny.

Jenže!
Jenže uplynulé století poukázalo na nedostatečné zábrany v ruském "prostoru".Rusové se stali pro svoje okolí permanentním nebezpečím ať jsou deklarované příčiny jakkoliv hovořící v jejich prospěch.Vyplynulo to z možnosti nekontrolovatelého výkonu politické státní moci a vojenská síla,kterou tento moloch na hliněných nohách limitující.

Těžko lze v několika málo letech dokázat změnu orientace.Demokracie řeckého typu,a aplikace římského práva,akceptace,nebo alespoň uznání anglosaských hodnot je současnému kremelskému, kágébáckému vedení na hony vzdáleno.

Co se národů a ras týče.I ony mají svoje stigma,svoje poznávací znaky ověřené historií.Nelze se tedy odvolávat na Slovanskou hrdost,mám-li v úctě a zájmu aglosaskou kulturu.

V tom je pane Dalimile mezi námi onen zásadní rozpor.
Který diskuzí neodstraníme.

Přesto Vám též přeji pěkné vánoce a mír v duši.Ivan.
17. 12. 2009 | 20:24

VK-Can napsal(a):

Pro Oslyk geopolitik.

Dovolte mi malou poznamku k tomu, co jste napsal.

1 EU neni v ekonomickych tabulkach vedena jako jeden celek!
Ve vetsine ekonomickych tabulek najdete jednotlive staty EU, ale nikoliv celou EU.

2 Cina je asi tak 50 % GDP samotneho USA!
Zrejme cerpate z ponekud starsich udaju.

3 Pokud jsem cetl, tak v reakcich na tento clanek se nikdo neraduje z potencialni vedouci ulohy Ciny. Pouze vsichni konstatujeme fakt, ze k tomu dochazi.
Mozna reagujete na jiny clanek.

Pokud se tyce USA ? Verim, ze vetsina z nas si preje, aby se USA dostaly opet do role, ktera, aspon podle meho, jim nejen prislusi, ale zajistuje nam bezpecnost. Je uz jedno zda je to v EU, nebo na severoamerickem kontinente.
Preji prijemne svatky.
17. 12. 2009 | 20:50

Marcus napsal(a):

Supervelmoc z Ciny udelal Zapad prevodem sve vyroby - duvodem je v hamiznost korporaci resp. jejich vlastniku. To co je vyhodne v jednotlivem pripade uz nemusi (a v tomto pripade urcite neni) vyhodne v masovem meritku. Neustale nam tlucou do hlavy, jak se musi snizit naklady, zvysit produktivita atd. - ale copak ma byt cilem prizpusobit se nejnizsi mzde?
Rada diskutujicich pise o tom, jak je Evropa prilis socialisticka - proc ale tedy temer nikde neni stat schopen zajistit zakladni potrebu - tj. bydleni. Drahe bydleni je podle meho nazoru hlavni pricinou kriticke demograficke situace v Evrope - nejvetsi tikajici bombe, ktera Evropu ceka (a to nezachrani zadny duchodovy system) - hlavne ze vsichni plati drahe najmy vlastnikum bytu.
Bohuzel dnesni model demokracie se stal systemem, ve kterem rozhoduji penize - strany se staly prodlouzenou rukou korporaci a ruznych lobby. V cele Evrope klesa volebni ucast - coz je podle meho nazoru velmi dobry ukazatel "kvality" demokracie (jak to vypada ve Vychodni Evrope vime, a bohuzel i na Zapade system postupne "zvlcel", takze cim dal mene lidi se zajima o veci verejne).
17. 12. 2009 | 21:33

Julek napsal(a):

Paní Brixi pracuje v organizaci, která krizi přímo miluje, dává svým ovečkám totiž pocit vyjímečnosti něco řešit a přerozdělovat vydřené daně z práce se živících lidí...Celá Světová banka, OSN a jejich fondy a deriváty jsou jen snůškou parazitů, kteří spotřebovávají, nikoliv cokoliv vytváří !!
Ti kteří stojí za krizí, stojí tiše i za těmito organizacemi, je to nadnárodní, mezinárodní bankovní kartel jedinců, kteří chtějí ovládat lidi na celé planetě... proto ty časované krize, proto pandemie nemocí, proto neustálé harašení zbraněmi všeho druhu. Paní Brixi sedi v tomto hnizdečku dost dlouhou dobu, aby věděla své...ale toto ona nikdy nenapíše, nemá na to odvahu a ni zřejmě svědomí.
18. 12. 2009 | 08:42

Martin napsal(a):

Každý si povšimnul činských ekonomických výsledku, nikdo zde neříká co za tím je. Není to pevnou vládo zkorumpované zločinecké strany, ale skutečností, že čínské hospodářství šetří obrovskou sumu prostředků jelikož nemá sociální systém. My by jsme také ekonomicky rostli... A skutečně není o co stát. Podívejte se na jejich společnost. Stav lidských práv, svoboda projevu, ekologie .... Co z toho mají běžní lidi strana slibuje vše, ale nakonec si to všechno nechá pěkně pro sebe.

A k situaci v evropě kdo může za obrovské dluhy, jeké názory, kam jsou ty prostředky spěřovány? Na sociální dávky. Netvrdím, že to má být jako v číně....
18. 12. 2009 | 11:42

dalimil napsal(a):

Dobrý den všichni ! Pane Hochmann moc děkuji za vaši reakci ! O to více si to cením že je to od člověka všestranně vzdělaného ! Máte můj obdiv ! Vím jak to v rusku v minulosti fungovalo , proto jsem rád že se tam našel člověk p Putin který se snaží v mezích svých možností svůj národ s kultivovat ! Do jaké míry se mu to povede ukáže čas ! Já jen vím a tak to cítím že je dobré být s ruskem zadobře , třeba i s povzdálí ! Kdoví co nás a naše potomky v budoucnu ještě čeká ! Přeji vám stálé zdraví aby jste mohl i vy zušlechtovat zdejší blogy pana Stejskala nebot jste zde jeden z nejlepších diskutérů !!! Dal.
18. 12. 2009 | 12:23

Oslýk ekonom amatér napsal(a):

VK Cane,

1) Asi nejsou podstatné tabulky; rozhodující je, zda se EU začne chovat jako celek. Zatím máte pravdu v tom, že tak činí pouze zčásti.

2) opravdu mám zřejmě zastaralé informace; kdosi mi tvrdil před pár měsíci tu čtvrtinu a doplňoval to úvahou, že Čína dožene USA za 40 let. No, pokud dohnala čtvrtinu na polovinu za půl roku, nevychází moc ani těch 40 let...

3) Stran radování se; netýkalo se to vás, ani paní Brixi. Zřejmě nečtete všechny reakce (což je možná moudré).
Já se během tohoto roku s pádem USA z vedoucí úlohy pomalu smiřuji. Začínám si myslet, že americká doba opravdu končí. Z celé řady kroků ční opravdová slabost.
18. 12. 2009 | 13:32

Petr napsal(a):

To je to podstatnmé " Julku ", to bychom si měli z blogu paní Brixi všichni uvědomit. Zde není důležité CO, ale KDO píše. A vy máte pravdu.
18. 12. 2009 | 14:12

Důchodce68r napsal(a):

Děkuji všem za poučný blog i diskuzi.
Můj pocit:
Kdyby hrozila jen unipolarita, byl bych optimista.
Kdyby jen terorizmus, taky.
Kdyby jen další finanční kolaps, taky.
Kdyby jen změny klimatu, taky.
Kdyby jen vražedná pandemie, taky.
Kdyby jen růst potřeby s vyčerpáním fosilií, taky.
Kdyby jen islamizace západu, taky.
Kdyby --- atd. , taky.
Ale pokud toho hrozí víc současně, tak to už ne.
Čeho se obávám? – že nebude Evropa včas dostatečně jednotná.
19. 12. 2009 | 05:24

dalimil napsal(a):

Dobrý večer pane důchodče jak chcete soudržnost celé evropy toliko států a různých národů když i ani v českých rodinách není ! Proč je tolik rozvodů kdy se nejbližší nechtějí domluvit? Tam je ten problém ! Přeji vám krásnou vánoční idylku ! Dali.
19. 12. 2009 | 19:35

Důchodce68r napsal(a):

Ano pane Dalimile,
je to tak, chápu Váš povzdech, je velmi těžké tu soudržnost posilovat. Přesto si ji přeji. A doufám, že si to přeje i většina Čechů a většina Evropanů. A také, jsme právě uprostřed Evropy. Je to takový pud sebezáchovy, jak jedince, tak společenství Čechů, tak Evropanů. Každý živý a zdravý tvor v přírodě má pud sebezáchovy jako jedinec a současně pud k zachování druhu nebo pospolitosti k níž patří. To je příroda, a nedělejme ze sebe něco jiného.
20. 12. 2009 | 06:38

Důchodce68r napsal(a):

A co se týče problému jak tu soudržnost posílit, vím o jedné silné možnosti. Ale vycházet s tím dnes je předčasné, chce to ještě nějakou desítku let. Ale když se tak přesně ptáte, trochu napovím, i když se možná u Vás zesměšním.
Zdravotní stav obyvatel Evropy je špatný, nejen po stránce fyzické, ale i duševní. Jakýsi odborný orgán EU před časem publikoval údaj, že každý čtvrtý občan EU nemá v pořádku psychiku (také tomu dávám za vinu špatný stav politiky). Rozhodující příčinou je vadná (průmyslově zpracovávaná) výživa. Dominantní vinu má v celé EU běžný nedostatek hořčíku ve stravě (původ v chemizaci zemědělství, jeho vyčerpání z půdy). Příznaky nedostatku hořčíku v mozku lidí jsou zejména tyto: (v náhodném pořadí) nervozita, kverulantství, neschopnost spolupráce, nesnášenlivost, agresivita, nedostatek sebekontroly, neurózy, halucinace, deprese, epilepsie u dětí, atd. Uvedené příznaky mohou být v menším podílu také důsledkem nedostatku některých dalších nutrietů, zejména vit.B6, vápníku, vit.E, ostatních vit.B, lithia, neb i jinak disfunkcí žlučníku a trávení vůbec, přemírou manganu atd. atd.. Stav je celkově katastrofální především proto, že lékaři (v Evropě) dosud nejsou ve výživě vzděláváni, orientováni jsou na léky, hlavně patentované a zhusta současně jedovaté. Naštěstí, a to teprve po sametové, jsou již k dispozici pilulky s hořčíkem (většina z nich obsahuje množství mizivé). Takže, možnosti existují, a naše (ČS i EU) zdravotnictví si raději pěstuje marody, aby nepřišlo o kšefty. (Také jsem se o tom zmínil na: http://blog.aktualne.centru...)
Zdravím Vás.
20. 12. 2009 | 06:40

Důchodce68r napsal(a):

Paní Brixi.
Vím že nemáte času nazbyt, ale kdyby náhodou, moc a moc by mně zajímal Váš náhled na moje, viz výše, vyjádření k psychice v EU.
Že je krize za námi, jak píšete, připouštím že je možné, ale zatím nevěřím. Ale moc a srdečně Vás z našeho středu Evropy zdravím.
20. 12. 2009 | 06:52

Ivan Hochmann napsal(a):

Přátelé,

k těm vašim odkazům na "soudržnost".........

Četl jsem onehdy takový zajímavý článek od jednoho z ekonomů Dánské banky,který tvrdil ,že Euro-pa udělala už v začátku své existence fatální chybu ,když zavedla euro pro všechny státy a opoměla zavést jednotnou fiskální politiku.
Toto "opomění"má za následek,že např. Řecko a Island v důsledku své nezodpovědné politiky bude vyžadovat od Eurozóny dramatickou výpomoc a ta jim vzhledem k současným pravidlům bude muset být poskytnuta.

A nechal se zázoveň slyšet,že systém nepustí dovnitř nikoho kdo nebude dlouhodobě splňovat stanovené podmínky(např 3% z HDP).

Tady máte také důvod,proč politická manipulace napříč parlamentním korpusem způsobila kolaps ve výši 5,5%.Příští rozpočet prokáže naprostou neschopnost vlády a parlamentu řídit tuto zemi krize-nekrize a udělat vše pro torpédování Lisabonské smlouvy a našeho definitivního zapojení do Evropských struktur.
Pak jim darebákům věřte,nějaké povídky o sociálním cítění.

Tento deklarovaný stav způsobený rozmařilostí a zlovůlí bankéřů a politiků v celém světě,nejen v USA (možné je vidět za oponou úmyslnou inscenaci finanční oligarchie,které se nelíbí světový dolarový systém,dnes už se takto můžeme domnívat),- by mohl být snadno eliminován tvrdými sankcemi a restrikcemi ve jmenovaných společenských sektorech.Jenže evidentně není zájem.

Jenže ....už jste někdy viděli,mocipány ovládající vše chny mocenské páky včetně justice,policie,armády,že by se v tomto směru dopustili nějaké zásadní chyby?

Ano - tak leda v rozvojových zemích s použitím korupce a armády.

Tedy shrnuto:
"Nikoliv -soudržnost- ,ale moc a síla peněz,jejich -přidělování podle jakýchsi klíčů- ovládá současnou populaci......"

I ve zdravotnictví pane důchodce.

A je mě z toho na blití.Ivan.
20. 12. 2009 | 09:41

Oslýk revolucionář napsal(a):

Na blití? To brzo... teď měl přijít odboj.
21. 12. 2009 | 09:57

Důchodce68r napsal(a):

Pane Hochmane.
Vidím to stejně. Na blití taky, a už dlouho.
Zdá se mi, že demokracie, ve světě vůbec, začíná být falešná, jen formou ze setrvačnosti, zakrývající něco nového. Tu vládu velkého kapitálu, realizovanou nikoliv před zraky veřejnosti, a za pomoci korupce politiků. Ať se občané zabavují politickými hrátkami a banalitami, a skutečnou moc mezitím postupně nenápadně přebírá velkokapitál. Media by to měla hlídat, ale těžko odhadovat pokud jsou neschopná a odkud také zkorumpovaná. Tedy, mám na mysli jednotky od států k větším, dolů k regionům to půjde asi později. Ona ta demokracie se takto nenápadně mění na něco jiného, nového, co ještě nemá název, co čeká na nového "Marxe", který by to popsal a pojmenoval. Realizátorů "finančních Leninů" už po světě pracuje dost. (Nějak se to pořadí obrátilo a nejprve to spontánně nedočkavě začíná fungovat.) Mám dvě zlá tušení: a) že v nějakém okamžiku už nebudou mít principy demokracie sílu tento vývoj zvrátit, b) že tento okamžik není před námi, ale už za námi.
Ve všem ostatním jsem optimista a srdečně Vás zdravím.
22. 12. 2009 | 01:49

Béda napsal(a):

O současné ekonomické krizi kolují v tisku hotové romány. Bohužel, ve většině z nich se autoři dopouštějí jedné zásadní nepřesnosti. Srovnávají současnou ekonomickou situaci s Velkou hospodářskou krizí z roku 1929.

Současná krize je ale něco naprosto jiného. Vlastně bychom vůbec neměli používat slovo krize. Není to vůbec krize, jako ta v roce 1929. Je to počátek konce fungování amerického principu ekonomiky.

Tak jako se před dvaceti lety sesypal komunistický socialismus jako domeček z karet, tak se dnes hroutí americká ekonomika. K pochopení toho, proč k tomuto kolapsu došlo, vůbec nepotřebujete ekonomické vzdělání. Spíše se k tomu hodí zdravý český selský rozum.

Představte si, že jste vynalezli integrovaný obvod. Součástka, kterou dnes najdete snad úplně ve všem. Součástku, bez které vám neprodají ani rohlík, protože i kasa v obchodě je vlastně počítač.

Jistá firma v Americe vynalezla integrovaný obvod. Jen pro úplnost, byla to firma FAIRCHILD a bylo to v roce 1958. Jenomže vedení firmy chtělo větší zisky, proto výrobní linku přemístilo z Kalifornie do Číny.

Číňané se jistě dají vyškolit na obsluhování naší plně automatické linky a na rozdíl od Američanů to budou dělat „za hrst rýže“. A nám (vedení firmy FAIRCHILD) vzroste zisk – to přece není k zahození, že jo.

Přibližně ve stejné době přišla jistá firma AMPEX na fintu, jak nahrávat obraz na magnetický pásek. Ano, jde o princip, se kterým se naprostá většina z nás setkala u své VHS.

A AMPEX se ani nenamáhal s hledáním americké firmy, která by to vyráběla, a rovnou prodal veškerou technologii Japoncům. A tak to šlo s jednou firmou za druhou.

Zatímco v 50. letech bylo v USA na 30 firem, které vyráběly televizní technologie, v roce 1987 zbyla jen jediná – ZENITH. Když rozmontujete počítač, do jehož monitoru právě teď koukáte, snadno zjistíte, že asi 95 % součástek v něm je z Číny, Japonska nebo přilehlých států.

Jenomže ekonomika je hlavně o tom, že se věci a peníze otáčejí. Lidé pracují, vydělávají za svou práci peníze a za ty peníze si zase koupí jiné věci, které se vyrábějí v dalších továrnách.

Jenomže s odsunem výroby z Ameriky spolu s ní odcházela i práce. Střední třída, nejpočetnější skupina obyvatelstva začala chudnout. V 80. letech vyhlásil president REAGAN tzv. ekonomiku služeb.

O co šlo? Byla uměle vytvořena pracovní místa ve sféře služeb a ta byla zaplňována nezaměstnanými z výroby, kterých rychle přibývalo. Tím, že si všichni budou navzájem prát prádlo, půjčovat videokazety nebo podávat na sebe žaloby, se ale stát neuživí !

Odchodem výrobních odvětví také klesala konkurenceschopnost Ameriky. Tak se stalo, že Čína, která vyrábí výrobky pro půl světa, začala vzkvétat, zatímco Amerika, kde se vyráběly zbraně a speciální výrobky pro pár speciálních zákazníků, chudla.

Je to úplně stejné, jako když farmář, který je ve finančních problémech, prodá traktor. Za utržené peníze pokryje pohledávky, ale ten traktor mu při práci přece jenom chybí, proto začíná pracovat pomaleji a méně produktivně, než jeho soused, který zatím traktor prodat nemusel. Následkem toho se dostane do ještě hlubší platební neschopnosti. Musí tedy prodat kombajn, aby mohl poplatit dluhy. Jenomže to jeho práci ještě více zbrzdí a ještě více sníží jeho schopnost konkurovat sousedním farmám.

Jistě není nutné popisovat, jak to musí dopadnout Za několik let jsou z kdysi prosperující farmy už jenom ruiny. A právě tohle se stalo v Americe.

Její zahraniční dluh narůstal. Mnohem horší však bylo to, že čím větší tím dluh byl, tím také rychleji narůstal. Je to úplně stejné jako u toho našeho farmáře.

Když se podíváme na nárůst zahraničního dluhu, celé jeho tři čtvrtiny vznikly za posledních 20 let. Za vlády George BUSHE staršího, B. CLINTONA a velkého dobyvatele George BUSHE mladšího, vznikl TŘIKRÁT větší státní dluh, než za celých 50 let uplynulých od Velké krize!
22. 12. 2009 | 08:57

Béda napsal(a):

část 2.:

Zkrátka – Spojené státy mají velký problém a nějaké milionové injekce do bankovnictví to nespraví! Ty řeší následky, ale ne PŘÍČINY problému. To je vlastně jenom další prodaný kombajn.

A až se dolary rozkutálejí, zapadnou Spojené státy do ještě hlubšího bahna. Současný dluh tohoto státu v přepočtu na jednoho obyvatele včetně nejmladších kojenců je asi 4,000.000 českých korun.

Je to tak obludné číslo, že i kdyby se všechny daně, které se za celý rok vyberou v celých USA, použily na splácení dluhu – vůbec by nepřestal růst!

Už nyní je zcela jisté, že tento dluh nesplatí ani děti dnešních amerických dětí!!! A velmi pravděpodobně je, že bohužel ještě ani jejich děti.

Někteří nositelé Nobelových cen za ekonomiku předpokládají státní bankrot Spojených států a celkový pád dolarové ekonomiky po celém světě. Možná to bude ještě dříve, než se to čeká, neboť Čína a Brazílie se rozhodly, že v krátké době opustí americký dolar jako svou rezervní měnu.

Skončím volnou citací úvodního odstavce jednoho z článků, kterým nezávislí američtí ekonomové hodnotí situaci ve své vlasti: „Toho dne se JOE SMITH vzbudil brzy, neboť jeho budík Made in Japan byl nastaven na šestou hodinu.

Zatímco v konvici Made in China začínala vřít voda, oholil se holícím strojkem Made in Hongkong, navlékl na sebe košili Made in Srí Lanka, značkové džíny Made in Singapur a tenisky Made in Korea.

Poté si na své elektrické pánvi Made in India připravil snídani. Usedl ke stolu se svou kalkulačkou Made in Mexico, aby si spočítal, kolik dnes může utratit. Když si srovnal čas na svých hodinkách Made in Tchajwan s časovým signálem z rádia Made in India, nasedl do svého vozu Made in Germany a pokračoval v hledání nějaké dobře placené práce v Americe.

Na konci dalšího marného a neradostného dne se JOE rozhodl trochu si odpočinout. Vklouzl tedy do sandálů Made in Brasil, nalil si sklenku vína Made in France a pustil televizní přijímač Made in Indonesia. A přemýšlel, proč se mu nedaří najít dobře placenou práci v Americe“.

U tohoto odstavce se lze i zasmát, ale faktem zůstává, že v době, kdy Američanům „padla“ první velká banka BEAR STEARNS, pocházelo asi 86 % spotřebního zboží z dovozu a jen zbytek byl vyroben ve Spojených státech.

Dnes, pouhý rok poté, je toho domácího zboží zase o několik procent méně. Průmyslová výroba ve Spojených státech totiž zase poklesla.

Přeneseno na české poměry:
"Toho dne se český Honza probudil brzy, otevřel si pivo, dříve český PRAZDOJ, do sklenice …dříve KAVALIER, zapálil si cigaretu indickými zápalkami SOLO SUŠICE a protože měl po opici z předchozího dne, ochutnal indickou okurku ZNOJMIA. Upadl, zarazil si střep do ruky, v nemocnici ho operovali skalpelem z indické chirurgické ocele POLDI a na doléčení ho poslali do ruských lázní Karlovy Vary.

V ruských lázních Karlovy Vary jej prohlédne slovenský lékař, ukrajinská sestřička mu vydá rozpis léčebné kůry a svou první proceduru podstoupí u vietnamské terapeutky Nguyen Tsi Binh…

Zdroj: text který koluje po internetu, podepsán R.H. - mírně kráceno a upraveno
22. 12. 2009 | 08:58

UGG BOOTS napsal(a):

Tak jako se před dvaceti lety sesypal komunistický socialismus jako domeček z karet, tak se dnes hroutí americká ekonomika. K pochopení toho, proč k tomuto kolapsu došlo, vůbec nepotřebujete ekonomické vzdělání. Spíše se k tomu hodí zdravý český selský rozum.
24. 12. 2009 | 14:49

Pepi napsal(a):

Jak zlikvidovat současné dluhy?
1. inflací je znehodnotit, případně i likvidací měny ve které je dluh s následným vytvořením nové měny. (Amero)?
2. likvidací věřitele/ů, který dlužníkovi půjčoval - válkou (už to tu bylo Hitler, židé, evropské státy , které umožnily Hitlerovy Drag nach Osten, on však napřed zabral i jejich ekonomiky)
-
Ad. Řecko, to ekonomicky zadlužila a přivádí ke krachu ta "slavná" Olympiáda v r. 2004...
A P. Bém by Řecko nejraději následoval... "modří tuneláři" by sice vydělali ale celý stát by zrychleně skrachoval...
27. 12. 2009 | 11:35

dalimil napsal(a):

Pepi jak zlikvidovat současné dluhy? Prostě jednoduše ! Vykukové kteří podvedli tenhle národ nejvíce ,tak by také nejvíce měli na to doplatit! Jak to chtěli KSČM kdo s podnikatelů neprokáže že jeho majetek je poctivě nabitý . tak s takovými udělat krátký proces ! Po dobrém to v tomhle státě asi nepůjde ! Proto mi poctivý volejme NÁRODE DO" ZBRANĚ"!!!
28. 12. 2009 | 00:01

Petr napsal(a):

Milí přispívatelé. Píšete krásné květnaté a vtipné příspěvky, ovšem k věci jste se nedostal nikdo. V čem krize spočívá? V něnažranosti státníků. Kdyby pracovali jako ostatní za 10 tis. brutto a za každý kiks (nepovedené zakázky apod) dostali od soudu nařízeno splatit škody, nebyla by krize nikde na světě. Na dluh se žije nejlépe, ale zatím málo z dlužníků svůj dluh opravdu a zcela uhradilo. A rada na závěr: schodý se zametají shora.Hezkého Silvestra a hodně zdraví a síly v roce 2010 přeje Petr.
31. 12. 2009 | 15:22

chanel bags napsal(a):

Zdá se mi, že demokracie, ve světě vůbec, začíná být falešná, jen formou ze setrvačnosti, zakrývající něco nového. Tu vládu velkého kapitálu, realizovanou nikoliv před zraky veřejnosti, a za pomoci korupce politiků. Ať se občané zabavují politickými hrátkami a banalitami, a skutečnou moc mezitím postupně nenápadně přebírá velkokapitál. Media by to měla hlídat, ale těžko odhadovat pokud jsou neschopná a odkud také zkorumpovaná. Tedy, mám na mysli jednotky od států k větším, dolů k regionům to půjde asi později. Ona ta demokracie se takto nenápadně mění na něco jiného, nového, co ještě nemá název, co čeká na nového "Marxe", který by to popsal a pojmenoval.
08. 01. 2010 | 02:50

Abercrombie Fitch napsal(a):

I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful. Good day!
13. 01. 2010 | 06:13

kumpulan lagu hits napsal(a):

i like it thanks you
17. 03. 2010 | 15:47

materi penjaskes napsal(a):

i like it thanks you
17. 03. 2010 | 16:08

dunia pewayangan napsal(a):

i like it thanks you
17. 03. 2010 | 16:10

LeannLANCASTER napsal(a):

Some specialists tell that <a href="http://lowest-rate-loans.com">loans</a> help people to live their own way, just because they can feel free to buy necessary stuff. Moreover, various banks give sba loan for young and old people.
28. 03. 2010 | 12:29

da napsal(a):

fdsaf g ea gdfgfdg ds
27. 04. 2010 | 05:39

Lida daidaihua napsal(a):

01. 05. 2010 | 04:54

ředitel KB napsal(a):

Pitomá ženská všechno opíše s křížkem po funuse a kde byla v roce 2007-2008 kdy jsem to psal všude,že dochází ke kolapsu americké ekonomiky,která se přelije co nevidět k nám a nevěřil mě nikdo!!!!!!?Nic neříkala a ted pindá ženské ptákoviny|!
29. 07. 2010 | 11:09

rozhorceny predstavitel napsal(a):

Jen dodám,že je tak pitomá že to snad ani není možné!Ty huso ležíš si snad na uších a no očích máš klapky?Monetární politika je mocenský nástroj a USA vedou válku v Afghanistánu i Iráku!!Žádné oživení dříve NEŽ ZA 10 LET!!K tomu Kodratěvovi cykly jsme v tom nejhorším a to je období zimy ta trvá 15 let!Káčo máš násrXXo v lebce.
29. 07. 2010 | 11:12

RusDfkey napsal(a):

<a href=http://www.airmaxup.com>Air Max 2013</a>
<a href=http://www.cheapnikekobe7.com>Cheap Kobe Shoes</a>

NIKE family patrimonial "Big Bang"weird mystery, Cheap Kobe 7 Shoes fighting crazy potential soul irrigation, deadly venom crazy disseminated, peerless basketball master boot – NIKE ZOOM KOBE VII basketball shoes was surprised the. Beautiful and tonal build unprecedented colour feast, ZhuoLun design defend extraordinary unsurpassed performance, again and again, witness legend, climb the top. Today NIKE Zoom Kobe VII of camouflage series and Cheap Kobe Shoes added a new members. This time will this pair of shoes NIKE directly named "Big Bang", and this pair of will also be the last ZK7 of camouflage match colors. Italian camouflage color using grey/brown to mix the tone, but in the Logo on the choice of Swoosh and are used with bright orange, it seems that the shoes is not low-key that a.Nike sports shoes product creative director Cheap Kobe VII Avar lead design team and Kobe Bryant together will "Big Bang"presented in Nike Zoom Kobe VII in basketball shoes. Texture imitate snakeskin unique polyurethane "bump"size is differ, be full of whole shoe surface, in order to prevent the surface wear, Kobe 7 Elite??and at the same time can be accurately to improve the wear resistance of particular part. Shoes outsole front engraved with "Venomenon", highlights the black mamba deadly poison. Today NIKE Zoom Kobe VII of camouflage series and added a new members. This time will this pair of shoes NIKE directly named "Big Bang", and this pair of will also be the last ZK7 of camouflage match colors. Double memory sponge insoles, can according to the players foot shape automatic adjustment, in order to improve the degree of a base; Phylon injection; Before and after palm Zoom air cushion unit; Flywire three layer shoe design; Hard rubber outsole, kobe Bryant on foot), handsome acme.

<a href=http://www.cheapkobe2012.com>Cheap Kobe 2012</a>
<a href=http://www.airmaxshoes365.com>Air Max Shoes</a>
<a href=http://www.airmaxup.com>Air Max 2013</a>

fsJREED12
22. 12. 2012 | 19:34

http://www.ccemsrescue.org/jeff/90.php napsal(a):

Its fastidious comic YouTube video, I all the time go to visit YouTube site Hana Brixi ? Co nám zbude z krize? designed for comic videos, as there is much more material available.
26. 02. 2014 | 19:32

http://www.ccautoshop.com/rw_common/90.p napsal(a):

Can you please forward me the code for this script Hana Brixi ? Co nám zbude z krize? or please tell me in detail regarding this script?
27. 02. 2014 | 11:19

kibgctuawwi napsal(a):

<a href=http://mopedgastanksale.atvpartsbest.com>moped gas tank sale</a>
<a href=http://cheap110atvoilrule.atvpartsbest.com>cheap 110 atv oil rule</a>
<a href=http://china50ccatvcrankshaft.atvpartsbest.com>china 50cc atv crank shaft</a>
<a href=http://150ccdirtbikeairfilters.atvpartsbest.com>150cc dirt bike air filters</a>
<a href=http://110ccatvcontrols.atvpartsbest.com>110cc atv controls</a>
<a href=http://cheap300scooterkeyset.atvpartsbest.com>cheap 300 scooter key set</a>
<a href=http://roketa90ccatvsuspension.atvpartsbest.com>kinroad dirt bike cables</a>
<a href=http://china110dirtbikegrips.atvpartsbest.com>china 110 dirt bike grips</a>
<a href=http://china250dirtbikerelays.atvpartsbest.com>china 250 dirt bike relays</a>
<a href=http://70atvheadlightssale.atvpartsbest.com>70 atv head lights sale</a>
<a href=http://cheap90ccdirtbikeoilpump.atvpartsbest.com>cheap 90 cc dirt bike oil pump</a>
<a href=http://baja150ccatvkillswitch.atvpartsbest.com>china 2 stroke bike 43cc 47cc 49cc atv chain and sprocket</a>
<a href=http://cheap2strokebike43cc47cc49ccpocketbikebrakediscs.atvpartsbest.com>roketa 200cc dirt bike tires and wheels</a>
<a href=http://110ccatvenginekits.atvpartsbest.com>110cc atv engine kits</a>
<a href=http://peace125ccatvbrakediscs.atvpartsbest.com>ssr scooter starter motor</a>
<a href=http://cheap43cc47cc49ccscootercylinderheadassy.atvpartsbest.com>cheap 43 cc 47 cc 49 cc scooter cylinder head assy</a>
<a href=http://kinroad200ccatvvalves.atvpartsbest.com>china 250 scooter kill switch</a>
<a href=http://china250scooterthermostat.atvpartsbest.com>china 250 scooter thermostat</a>
<a href=http://roketa150ccscooterfueltube.atvpartsbest.com>roketa 110cc atv chain adjuster</a>
<a href=http://125dirtbikeleversetsale.atvpartsbest.com>125 dirt bike lever set sale</a>
06. 03. 2014 | 01:59

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy