Politici slibují, byrokrati řeší a lidé umírají

16. 01. 2010 | 16:41
Přečteno 8009 krát
Na jedné straně se vybírají finanční prostředky, shromažďují potraviny, lékařské potřeby a zařízení na přípravu pitné vody.

Na druhé straně, na Haiti, už ale od úterka umírají lidé, kterým se žádné pomoci nedostává. Každý den čekání je pro tisíce z nich tragickým.

A vysvětlení byrokratů, kteří mají mezinárodní humanitární pomoc na starosti? „Nejdříve je nutno vytvořit systém, který zajistí, aby byla pomoc přidělována spravedlivě.

Humanitární pomoc: Ano nebo ne?

Pokud myslíme mezinárodní humanitární pomoc vážně, musíme být schopni něco dělat HNED, když se nějaké neštěstí stane. Kolik hodin by mělo trvat naložení balíků potravin a základních potřeb k přežití do letadel a pak (spravedlivě rozmístěné) rozhození z helikoptér? Kolik dní by mělo trvat, než dorazí lékaři a modré barety na udržování pořádku? Není tak trochu pozdě podnikat sbírky, až když se neštěstí stane? Neměli bychom být schopni se spoléhat na mezinárodní fondy a sklady základních potřeb, které by byly k dispozici na každém kontinentě kdykoliv a okamžitě podle potřeby? Velká neštěstí nás přece postihnou někde na zeměkouli téměř každý rok.

Nebo si můžeme říct, že máme svých domácích problémů dost. Nedokážeme pomoct vlastním bezdomovcům, tak proč bychom měli pomáhat těm haitským? A umírání hladem je normální pro statisíce Afričanů, tak proč by měli třeba Haiťané dostat přednost?

Ano, ale máme svoje předpisy

To co se teď odehrává na Haiti, odhaluje problém, který je horší než nezájem. Je to byrokratická neschopnost.

Je možné, že systémy spravedlivého rozdělování pomoci budou na Haiti za několik dalších dní vytvořeny. Že sbírky, do kterých mnozí z nás teď přispívají, za několik dní nebo týdnů dorazí na místo. Že modré barety a další jednotky se zorganizují natolik, že poskytnou ochranu i zahraničním lékařům, aby tito nemuseli být kvůli bezpečnosti opět odvoláni od pacientů v kritických podmínkách.

Pro tisíce, možná deseti tisíce umírajících to už ale bude pozdě. Každý den prodlení výrazně snižuje účinnost mezinárodní pomoci. Kde mohlo 100 korun zachránit dvě osoby, o tři dni později už třeba pomůže jenom jedné.

Evropští, američtí i asijští politici slibují a snaží se mobilizovat pomoc. Národní a mezinárodní byrokracie ale mají své předpisy a procesy...

Reputace mezinárodních organizací zase utrpí. Kritici systému OSN získají další amunici.

Kéž by bylo výsledkem zrušení stohů předpisů, které zaměstnávají tisíce byrokratů soustřeďených na procesy. Co takhle systém řízení, který by vyžadoval akceschopnost a zodpovědnost za účinnost mezinárodní pomoci?

Zatím se zodpovědnost byrokratů za účinnost a kvalitu služeb podařilo zavést jen v několika mála zemích. Austrálie, Nový Zéland, Singapore, ... Mohly by se stát inspirací.P.S. Pro diskutéry, kteří mi s chutí připomenou, kde pracuji, mohu jen poznamenat, že pro zjednodušení procesů a zvýšení zodpovědnosti za výsledky dělám, co můžu. Občas úspěšně. Třeba při rekonstrukci po předloňském zemětřesení v Číně.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Krupa Václav napsal(a):

Jaký je rozdíl mezi spravedlivě nastaveném systému pomoci při podobném neštěstí,kdy umírá denně deset tisíc obětí a systému rozdílení,při kterém umírá na celém světě za stejně krátkou dobu statisíce obětí hladem?
16. 01. 2010 | 17:27

Ládik napsal(a):

Je to okatý průšvih, průšvih systému. Proč jsou Haiťané nejchudším národem na západní polokouli, když USA mají na dosah? V tom je zakopaný pes. Není infrastruktura, i když zemětřesení zničilo plošně malou část státu. Řekl bych, že po několik staletí se tam nepracovalo.
16. 01. 2010 | 17:35

trafopajka napsal(a):

Dobrý den,

Vaše články mají vždy hlavu a patu a nejde jen o masturbaci ega, jako u spousty jiných zde přítomných autorů.

Děkuji Vám za to.
16. 01. 2010 | 17:42

Meňo napsal(a):

V té strašné krizi (tam na Haiti je krize x-násobná, než je ta naše) je každá rada drahá. Pomoci těžko. Rozhodně né vybírat peníze, jak nás neustále masírují média ! Naše fin. příspěvky se totiž nedostanou k postiženým, ale shrábnou je vlády, firmy, instituce, aj. "výše postavení", kteří se nestydí s humanitární katastrofou kšeftovat. Znám příklady z našich povodní...
Bohužel se musíme bezmocně dívat na to, jak si USA dělají z ostrova svou základnu US-Army. KDO je pozval ? Pod pláštíkem záchrany lidských životů je dravost americký politiky - ať je tam Bush nebo Obama ! A naše média ? Akorát zdůrazňují, že se jedná o zemi chudou, neschopnou si věci zorganizovat. To jistý stát v srdci Evropy s tisíciletou tradicí kultury je na tom s organizací tak dokonale, že stačí tradičně (dnes stejně jako před 40 lety) 30 cm sněhu, aby vznikly politické problémy. Je jasný, o jaký stát se jedná... Takže my speciálně máme co hodnotit jiné, že, mediální borci ?
Průšvih je v tom, že nemůřeme při své bezmocnosti jen hospodsky mávnout rukou a říci, že události na druhém konci zeměkoule se nás tolik netýkají. Nás se totiž po čertech týkají ! Nemusí to být dnešní globalizované pojetí, abychom přinejmenším necítili spoluzodpovědnost za vše na naší společné lodi, kterou je Země. Každý otřes na opačné polokouli je otřesem i naším, i když to dnes tak necítíme.
16. 01. 2010 | 17:55

Kritik napsal(a):

Autorka to myslí velmi dobře. Bylo by jistě zapotřebí zřídit něco jako je "rychlá záchranná služba" s podmínkou činnosti do 15 minut, ale v mezinárodním měřítku. A zatočit s úředníky, kteří svou práci mají jako pohodlný džob a nikoliv jako službu veřejnosti nebo lidem v nouzi.

Nicméně, když se technik podívá na zřícené domy s lidmi uvězněnými v sutinách, tak si řekne, že tam sice mohu chtít ihned letět a pomoci, copak však umím zvednout tunové betonové panely a cihlové bloky?

Přírodní katastrofa na Haiti chováním lidí trochu připomíná někdejší pohromu Jeruzaléma v r. 70, kdy proti vzbouřeným Židům vytáhla mstící Římská armáda. Ti, kdo hledali úkryt v kanálech, vraždění přežili. Ti kdo hledali útočiště v chrámu, tedy podle jejich nejlepšího přesvědčení u Boha, podlehli hrůzné zkáze. Ale právě na ty druhé nebude zapomenuto - viz Janova Apokalypsa, výklad doc. Jiřího Mrázka. Každý, kdo se spolehne na tu nejvyšší záchranu, jak tomu bylo podle svědectví u mnohých na Haiti, má ohromnou naději, přesahující zdejší pozemský život.

Nejsem si jist, zda jsem to napsal dobře. Vzpomeňme si však, co Ježíš řekl na neštěstí při stavbě věži v Siloe, kde zřícená věž pohřbila několik nevinných dělníků. Buďme proto připraveni, stát se to může každému. Nejen při zemětřesení.
16. 01. 2010 | 17:59

JC napsal(a):

Paní autorko,
Příště než začnete něco kritizovat, zjistěte si podrobnější informace. Jestli něco totálně selhalo, tak to byla místní samospráva, která ač ví, že se ostrov nachází na tektonickém zlomu, kde se zemětřesení dají očekávat, nemá připravemo vůbec nic.
Jestliže rozsah katastrofy je takový, že nemůžou přistát ani letadla a lodě, těžko můžete obvińovat ostatní státy z nečinnosti.
Na závěr taková drobná zajímavost. "humanistické" OSN vyčlenilo na pomoc Haity 1O mil.dolarů, zatímco egoističtí bankéři ze světové banky 100 mil.
16. 01. 2010 | 18:10

Charlie napsal(a):

Haiti mě nepřipadalo ani před katastrofou stát.
Je to spíš velké divoké gheto, do kterého náhodou spadla bomba v podobě zemětřesení.
Pobíhají zmateně sem a tam a na jejich pohybech je jasně vidět, že nejsou téměř vůbec nějaké práce nebo organizované akce schopni. Takhle asi přežívají desetiletí.
Ve vzteku naházejí své mrtvé doprostřed ulice. Zuří - na koho jiného než hlavně na Američany, že nepřišli už za dvě hodiny po otřesu.
Ten uklid mrtvol bude stejně laskavě přenechán většinou americkým mariňákům.

Co se týká samotného zásobování potravinami a léky - jediný kdo je schopen dnes ve světě účinně zasáhnout je US Army.
Při jakékoli katastrofě si postižení zakrývají oči a nastražují uši, zda už letí helikoptéry s chlebem a vodou té nenáviděné a v době nepotřeby proklínané soldatesky amerických agresorů.
Osobně nevěřím, že od prvních okamžiků nepomáhají - jenže evropské sdělovací prostředky se záběrům na americké vojáky (kromě skladníků) jaksi "náhodou" vyhýbají - jsou vidět Francouzi,Číňani,Švýcaři, Thajvanci........ proč?

OSN je neakceschopná organizace držící v ruce jen kropěnku se svěcenou vodou - jen aby občas mohla něco posvětit.
16. 01. 2010 | 18:13

DB-Kalifornie napsal(a):

mne se na tohle tema libil tento clane (resici problem humanitarni pomoci trosku sireji):

http://www.nytimes.com/2010...

Problem byrokratu: casto si neumi predstavit, ze o par set kilometru dal veci funguji zcela jinak nez na co jsou zvykli doma.
16. 01. 2010 | 18:15

vfischer napsal(a):

ANO, TOTO JE VOLÁNÍ: SVĚTE, LIDSKÁ SMEČKO, BUĎ LEPŠÍ !! VOLEJME TISÍCKRÁT !! Nedělejme si iluze - přežraná euro - atlantická část světa se uúřaduje k smrti. MAMON, VLIV MOC A CHAMTIVOST, AGRESE A GANGSTERISMUS - hlavní pricipy existence lidské smečky.
16. 01. 2010 | 19:13

Monika napsal(a):

"Americký prezident Barack Obama zmobilizoval pomoc Haiťanům prakticky ještě dříve, než bylo jasné, jak moc zemětřesení zemi zdecimovalo, uvedla agentura Reuters. Zareagoval tak na zahraniční neštěstí mnohem dříve než jeho předchůdce George Bush na katastrofu na americké půdě - hurikán Katrinu v roce 2005.

Pomoc ze Spojených států míří do zdevastované oblasti po vodě i vzduchem. Na zničeném letišti v Port-au-Prince přistálo několik amerických letadel s pomocí, uvedla televize BBC na svém webu. Na místě už jsou i první američtí záchranáři a další jsou na cestě.

Kromě Američanů zareagovala rychle i Čína - ve čtvrtek přistálo na letišti v Port-au-Prince její letadlo s padesáti záchranáři, lékaři a humanitární pomocí. A do sousední Dominikánské republiky dorazil britský speciál, který přivezl mimo jiné sedmdesátičlenný tým na záchranu Haiťanů, uvedl deník The Washington Post na svém webu.

Atd.

http://zpravy.idnes.cz/z-us...

Jistě, stále je co zlepšovat, ale kritizovat lidi s dobou vůli pomoci všemi způsoby, jak mohou, JE nefér. Pomoc musí být koordinovaná, aby se nezvrhla v něco, co je pravým opakem pomoci - a to je v této situaci velmi snadné. Koordinace a strategie pomoci za těchto podmínek není snadnou věcí, nefungují telefony, letadla nejsou s to přistávat. Lidé narážení na meze svých vlastních možností: "Na letišti v Port-au-Prince přistála letadla se záchranáři. Letiště ale příliv nezvládlo a odpoledne místního času ZASTAVILO příjem nových letadel. Podle jedné ze zástupkyň OSN tam panuje logistický "zlý sen". Jedno z letadel se vykládalo šest hodin, protože letiště nemá k dispozici dostatek techniky. Protože se teprve zprovozňuje kontrolní věž, přistávali piloti jen podle toho, co viděli pod sebou. V jedné chvíli jich nad letištěm kroužilo jedenáct."

Byrokratická neschopnost? Nezlobte se na mě, ale kritizovat za této situace od svého počítače mi přijde opravdu krajně podivné.
16. 01. 2010 | 19:54

Qwer napsal(a):

Nevím co bych vašemu článku mohl vytknout. Máte ve všem naprostou pravdu.
Je smutné jak naši byrokratičtí politici ignorují situaci na Haiti, zatímco nestátní humanitární organizace zcela konkrétně pomáhají.
Pak sem někdo napíše neuvěřitelnou hloupost typu "kdo pozval Američany na Haiti". To zůstává rozum stát.
16. 01. 2010 | 20:00

Gerd napsal(a):

K podobným neštěstím bude docházet i nadále, protože koncentrace lidí pomalu překračuje možnosti planety Země. Katastrofy nejsou rok od roku horší nebo lepší, spíše stále stejné. Změnila se jen koncentrace lidí v zasažených oblastech.
Proto bude k podobným případům selhání rychlosti humanitární pomoci docházet i nadále.
Bez ohledu na to, zda OSN nebo jiné státy měly připraven plán pomoci pro taková neštěstí, ke katasrtofám bude docházet dál. Na přemnožení populace živočišného druhu žádný plán být připraven nemůže.
16. 01. 2010 | 20:46

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý večer paní Brixi,

Vaše kritika je určitě oprávněná, ale asi jste dnes napsala jen polovinu pravdy.

Haiti je jeden slum odkázaný na zahraniční pomoc, ostuda západní polokoule. Na tom se shodnou všichni znalci Karibiku bez ohledu na ideové zabarvení.

Příčina? V čem se liší od ostatních států?

Pssst!

Veškerá správa se zcela zhroutila a jak čtu a sleduji zprávy, tak se tam doslova nikdo na nic nezmohl. A to je tragedie.
Představte si u nás v libovolné dědině nějakou větší pohromu s tím, že by jim určitou dob nikdo nepomohl. Umím si představit, že by pár schopných lidí a autoritou a organizačními schopnostmi okamžitě převzalo iniciativu a začlo situaci řešit za aktivní spolupráce všech lidí.

Naštěstí nejsme na Haiti.
16. 01. 2010 | 21:11

Krupa Václav napsal(a):

Bylo by jistě správné mít předem připravené plné sklady pro případ nutné rychlé pomoci.Jen neumím pochopit plné sklady a statisíce umírajicích hlady denně. Divný svět.
16. 01. 2010 | 21:22

Qiedo napsal(a):

Ano pane Muellere.U nás bylo nevolnictví zrušeno v r.1781.Předci obyvatel Haiti byli přivezeni v okovech a oni i další generace dělali vždy jen to,co kázal bič.Bič zůstal kdesi v rozvalinách,nemějte jim za zlé,že nic neorganizují.Upřímně,pokud jste shlédl tu apokalypsu v záběrech kamer,věděl byste,kde začít? Všude zkáza,všude někdo volá o pomoc,jak se dostat do toho rozlámaného železobetonu? Jak daleko donesete na zádech mrtvého člověka?Zatarasenými ulicemi?Ani městská nejede!

Meňo: ty výkřiky,že se tam zase Amíci jedou roztahovat-no to si dejte něco mokrého na hlavu! Jediný,opakuji jediný,kdo je tady schopen něco udělat,je takováto armáda.Naši chemici můžou možná nastoupit tak za měsíc a sypat to tam vápnem.
16. 01. 2010 | 21:37

Karel Mueller napsal(a):

Quido:

Kdysi v letech klukovských jsem četl knihu Napoeon z černého ostrova. Dějiny Haiti byly trochu jiné než píšete.

Nehodlám řešit příčiny toho srabu u nich, pouze konstatuji. Porovnejte např. s Dominikánskou republikou, startovací čára byla na počátku 19. století stejná.
16. 01. 2010 | 21:42

Qwer napsal(a):

Pane Muellere.
Při tak obrovské katastrofě a tak velkém počtu obětí není divu, že lidé nejsou na ni schopni reagovat.

Kdyby v Praze a celém středočeském kraji spadla většina budov, s počtem mrtvých jdoucích do statisíců, s odpovídajícím počtem zraněných, byla by situace obdobná. Představte si, že by bylo postiženo 3 miliony obyvatel, každý desátý by zahynul a bylo by statisíce zraněných. V malých komunitách by se jistě našli lidé, kteří by beze strojů ručně zachraňovali z trosek přeživší.
Celkově by však nutně nastal chaos. A teď si představte, že by ten postižený střed naší země byl ostrovem. Myslím si, že až podobný prožitek by nám ukázal jací jsme a co dokážeme.

Znám historii Haiťanů. Také je mi známa jejich mentalita patřící spíše do Afriky.

I když máte v něčem pravdu, nemáte ji zase celou.
16. 01. 2010 | 21:42

Karel Mueller napsal(a):

Pane Quido,
nejsem takový nelida a věřte, že ty lidi tam upřímně lituji a samozřejmě schvaluji maximální pomoc pro ně.

Ale jak jsem si přečetl, tak např. president Obama se vůbech nebyl schopen spojit s nikým z vlády, jen nižší úředníci. Přitim president žije a měl automaticky vyhlásit mimořádnýstav, začít velet ozbrojeným silám, organizovat pooc a okamžitě navázat spojení s USA, žádat o okamžitou pomoc atd. atd. To jsou úpné samozřejmosti a já naprosto nechápu, proč se něco takového nedělo.

Ale nejsem znalec Haiti, znáte je na rozdíl ode mě. Na placu polviny Čech (bez Moravy) se tísní 9 milionů lidí, polovina mladších 15 let. Přes polovinu území hornaty a takřka neobyvatelné. To je tragedie.

Nechci řešit příčiny, neznám je.
16. 01. 2010 | 21:57

Al Jouda napsal(a):

Možná, že to zemětřesení pomůže těm černouškům na Haiti k lepšímu státnímu zřízení a tím pádem i k lepší budoucnosti.
16. 01. 2010 | 22:21

kormoran napsal(a):

.. vsichni sedi na prdeli a cekaji , az soudruzka Brixi zaveli se zdvihnutym destnickem pruvodkyne "vpred"!
S blbosti je urcite plodne bojovat , lec nekdy je ji treba obejit.Vyberte si z toho , co je vam radno.
17. 01. 2010 | 01:59

Ládik napsal(a):

Říká se, že člověk si zvykne i na šibenici.
17. 01. 2010 | 07:42

Krupa Václav napsal(a):

Pro K.M. Hlavní město Dominikánské republiky Santa Domingo založeno 1496 je místo s nejdelší souvislou tradicí evropského osídlení na celém americkém kontinentě.Koloniální období od 1492 do 1865...nezávislost od Španělska a až do r.1966 revoluce,diktatůry.Od té doby demokratická vláda a s ní jistá míra stability. Novodobou historii Haiti vytvořili afričtí otroci na plantážích španělských a francouzských kolonistů. V r.1804 vyhlásili nezávislost.Diktatůry přerušované vojenskými zásahy Spojenými Státy,naposledy 1994.Kruté panování především otce a syna Duvalierových(57 až 86) donutilo mnoho lidí ze země uprchnout. Jedna souvislá tragedie. Ta startovní čára byla skutečně velmi klikatá. Původně jsem myslel že nejste daleko od pravdy. To je Quido. Zdravím oba. K.V.
17. 01. 2010 | 09:16

honza napsal(a):

Hmm, pracujete pro organizaci, kterou vedou byrokrati a její výsledky vč. různých hlasování nikoho nezajímají. Opět se projevilo, že jedinnou akceschopnou zemí je bohužel USA, né sousedi Haiti. Dom. republika aspoň otevřela hranice a poskytla část zdrav. kapacit, Kuba "otevřela" svůj let. prostor. Kdo chce pomáhat, musí na to mít. 50-100-200.000 mrtvých OSN, Člověk v tísni ani Adra nepohřbí, 3 mil. lidí nanasytí, ani nenapojí. To musí vyjet opravdu silný kontingent a ještě to bude trvat, zvlášť v zemi, která neměla infrastruktru ani před katastrofou. To bylo před léty humanistických keců, když tam USA zakročili. Tak odešli a je to tu znovu - bída, nevzdělanost, absence infrastruktuy, zem vedená bandity. To co píšete jsou jen keci, keci, keci.....skutek utek.
17. 01. 2010 | 11:05

Smart napsal(a):

Paní autorka by si měla uvědomit, že dostat pomoc do Haiti není úplně jednoduché. Kor když tam vládne chaos a infrastruktury není. Měla by se nejdříve tropchu zamyslet než napíše takový článek...
17. 01. 2010 | 12:10

Smart napsal(a):

Honza, napsal si to dobře. Opět se ukazuje, že OSN je neschopná organizace hájící zájmy arbaského světa a neschopná adekvátní akce. Tolik kritizované USA opět ukázaly svou akceschopnost. Haiti by se mělo stát dašlím americkým státem, jinak nemají Haiťané šanci na lepší budoucnost....
17. 01. 2010 | 12:12

K.H.Borovsky napsal(a):

Jenom bych chtel upozornit, ze blbe pomahat je daleko tezsi, nez skvele kecat na netu.
17. 01. 2010 | 12:47

manuel rodiguez villegas napsal(a):

Ve skutečnosti,i když se Haiti pomůže jakkoliv, tak to stejně nebude platné.Problémem Haiti není totiž zemětřesení , ale jeho obyvatelé.Když tam žili Indiáni,tak takové problémy nebyly a nebyly by ani dnes,jelikož byli samostatní a těch zemětřesení prožili a přežili mnoho a vždy naprosto samostatní.Jenže byli vyhubeni a na jejich místo dovezeni černoši.Jenže na Haiti,na rozdíl od Amerických osad(z nichž je dnešní USA) nebyli žádní osvícení evropští osadnící,utíkající před feudálně byrokratickým systémem Evropy a mezi nimi žádní jako J.Madison , J.Jay,A.Hamilton,G.Washington.
Černoši znali jen vztah otrok a pán.
A dnešní Haiti a řádění černošských drogových gangsterů je vlastně hra na pány a podřízené, které jako jediné se černoši mohli naučit, jsa původně několik set let otroky.
A proto tam,dokud budou jen ti nepoučení černoši,nikdy nebude nic, co by dalo vzniknout něčemu jako USA .
Není tam prostě ta tradiční vrstva lidí,co kdysi osamostatnila 13 amerických osad(13 červených pruhů na vlajce USA), i když i ti osvícení mužové,co "vyrobili" USA, rovněž měli na svých plantážích černochy,tak černoši sami by USA prostě nevyrobili.Na to byli zapotřebí evropští osadníci,kteří měli sice evropské povědomí ale chtěli pryč od evrop. byrokratickofeud. systému,který jen předepisoval a dusil.Proto také šly USA z prvu "nahoru".Takových lidí na Haiti nikdy nebylo a proto to tam tak vypadá.Když se to tak vezme, tak to,co je na Haiti dnes,je vizitka té nepěkné části Evropy,co má ten byrokratickofeudální charakter,ke kterému inklinuje i dnes ta EU.Osadníci do Ameriky odešli právě proto,že je dusil ten paušální daně předepisující systém,což vlastně člověka zotročuje, před tím především odešli do Ameriky,jelikož je Evropa,která byrokratickým feudálním předepisováním daní je natolik vysávala,že neměli z čeho žít.Takže vlastně proto se cítili v Americe svobodní, jelikož ať tam živobytí bylo jakkoliv pracné,především měli to,co si sami vydělali a nikdo jim nic nepředepisoval a z toho , co tvrdě vydělali, jim nikdo nic neubíral.V okamžiku, když to "zkusila" Británie (zavést tyto evropské manýry do amerických osad", tak vznikla revluce a z ní USA .
Nic takového se na Haiti nemůže podařit.Vyměnit obyvatelstvo také ne,osvícení bílí osadníci by byli "pasováni" za rasisty a navíc terorizováni černošskými gangstery, kterých by "litovali" pseudohumanisté.
Jedině,když z toho budou chtít USA udělat nějakou vojenskou strategickou velkozákladnu, tak tam vznikne jakýsi , ale jen umělý pořádek.
Zdraví Manuel Rodríguez Villegas ze Střední a Jižní Ameriky
17. 01. 2010 | 13:09

hanabrixi napsal(a):

Krupa Václav - Vámi zmíněné dilema mezi pomoci umírajícím v Haiti nebo těm v Africe jistě platí a jeho řešení je ještě mnohem obtížnější než logistika záchranných prací po zemětřesení.

Ládík, Charlie, Karel Mueller - selhání haitského systému je jistě mnohem horší než problémy systému zahraniční pomoci. Pracovala jsem na pomoci po zemětřesení v Číně v roce 2008 a nasazení, organizace a výsledky byly okamžité a s Haiti naprosto nesrovnatelné.

trafopajka - díky a zdravím Vás.

Kritik, komoran, Honza, Smart, K.H. Borovsky - v článku mi jde hlavně o logistiku pomoci. Zemětřesení se dějí pravidelně. Situace bývá podobná. Vždy je problém letišť, silnic, komunikace, násilí, atd atd. V tom není Haiti nijak vyjímečná. Nasazení helikoptér a shazování základních potřeb s malým časovým odstupem po neštěstí by se mělo stát samozřejmostí, která by mohla výrazně zvýšit účinnost těch obrovských prostředků, které do pomoci plynou. Jak to že se na místo dostanou například lékaři a ne jakékoliv léky a zdravotnické potřeby, které je prostě možno svrhnout z letadla, a bez ozbrojené ochrany? Toto selhání logistiky je chybou byrokracie.

Všech, kteří jsou na místě si nesmírně vážím. Dělají co mohou v příšerných podmínkách a s minimálním zajištěním a zázemím.

O to více si ale zaslouží kritiku řídící byrokraté.

Situaci po velkém zemětřesení a záchranné práce jsem zažila na vlastní kůži před dvěma lety v Číně.

Pomáhat je vždy těžké. Špatná logistika a důraz na procesy spíše než účinnost a výsledky dělá pomáhání zbytečně mnohem těžší.
.
17. 01. 2010 | 13:28

Martin K. napsal(a):

Tenhle komplex bílého muže je fakt úžasný. Na Haiti se krátce po zemětřesení rozsypala celá vláda i státní orgány. Odpovědní Haiťané se na svoje lidi totálně vysrali a nejsou schopní zajistit spolupráci s humanitárními organizacemi a vládami států, kteřé se snaží pomoct. Ale zase to vypadá, že si budeme sypat popel na hlavu my. Ať žije flagelanství bílého muže! :)
17. 01. 2010 | 15:05

VK-Can napsal(a):

Zdravim pani Brixi.

Dovolte mi par poznamek na upresneni nekterych informaci. To nestastne prohlaseni o zavedeni poradku drive, nez se zacne rozdelovat pomoc udelal gen. Powel na BBC. Se skutecnosti to vsak nema mnoho co delat. Gen. Powel to myslel dobre, ale spatne rekl.
Navic nema zadnou oficialni funkci.

Mame zde situaci na Haiti na vsech TV kanalech, takze jsme docela slusne informovani.
Navic Kanada ma na Haiti dost clenu OSN a nase guvernerka se tam narodila.
USA dela skutecne nejvic co lze udelat. Stejne tak i Kanada, ktera ma unikatni pristroje na cisteni vody a ktere tam bylo poslano nekolik hodin po zemetreseni!
Na Haiti jsou v soucasne dobe velka horka!

Nevim zda je Vam to znamo, ale Haitsky pristav byl jeste pred nekolika hodinami nepouzitelny!
Nejenze par jerabu, ktere tam mely se zritily, ale predevsim nebyla znama hloubka zmeny dna more, takze velka plavidla tam nemohla.
Zatim je mozne vykladat lodi jen pomoci helikopter a malych plavidel.
Silnice z Dominikanske republiky byla do vcerejska nesjizdna i pro terenni vozidla.

Letiste, ktere ma jen JEDNU startovaci a pristavaci plochu bylo absolutne nefunkcni az do chvile, kdy prisly americti vojaci z jedne z valecnych lodi, ktera byla nejblize.
Ti ho uvedli do chodu a v soucasne dobe i ridi.
V soucasne dobe letaji americke helikoptrery po uzemi a shazuji to nejzakladnejsi pro obyvatele i s tim, ze to nebude spravedlive rozdelovano.

Zatim bych rekl, ze USA dela skutecne to "nejtezsi zvedani".
Zadne penize nemohou koupit dopravu pomoci tam, kde ta doprava neni mozna.

Osobne bych rekl, ze USA zaslouzi vysoke oceneni za akce, ktere az dosud podnikly a podnikaji.
17. 01. 2010 | 16:05

hanabrixi napsal(a):

Pane VK-Can,

taky zdravím!

Nasazení USA opravdu rychle roste. Pro Obamu, Clintonovou (a Clintona i Bushe) je to velká šance, dokázat něco viditelného.

Média taky dělají dobrou práci (včetně pokusů o koordinaci pomoci a komunikaci mezi komunitami). Už jen skutečnost, že lékař-reportér CNN Sanjay Gupta předevčírem v noci u pacientů ve stanech nahradil zahraniční lékaře, kteří byli kvůli bezpečnosti odvezeni autobusy OSN, je rozhodně plusem pro CNN a PR problémem pro OSN.

Citát, který jsem uvedla patřil jednomu z čelních představitelů OSN. ...
17. 01. 2010 | 16:52

honza napsal(a):

Vidíte - vy říkáte výše pejorativně /nebo to tak aspoň mně zní/ - dokázat něco viditelného - oni to nemusí dokazovat, oni a jejich lidé to nejen nyní dělají - za vás byrokraty v OSN a EU.
Až budou naši spojenci chtít radar nebo pár vojáků, to jim zase humanisticky pobolševicku odpovíme
Nikagdá.....
17. 01. 2010 | 17:09

Karel Mueller napsal(a):

Srdečně zdravím pane VK :-),
jsem rád, že se účastníte debaty, my zde zdaleka nemáme tak podrobné zprávy:

Pane Krupa, koiknul jsem se pro jistotu do Wikipedie a opravdu to neříkáte správně. Na počátku 19. století byl ostrov pod vládou vůdce černošských povstalců Loverturem, následovala vláda dalšího povstalce Dessalinese. Dominikánská repubika byla vyhášena až v roce 1844, startovací čáru na počátku 19. století mělo dnešní Haiti nejlepší z celé latinské Ameriky, byla to v té době nejbohatší kolonie a jako první získalo svobodu (2. vyhlášený stát po USA)
17. 01. 2010 | 17:50

VK-Can napsal(a):

Pro pani Brixi.

Je to tragedie kolosalnich rozmeru.
Co predevsim ocenuji na akcich USA, aspon v tuto chvili je, ze to ma podporu obou stran, tedy jak Republikanu tak i Demokratu. V soucasne dobe to je vzacny ukaz v USA!

Navic to muze zavrit prolhana "usta" tem vousatym fanatikum.
Marne patram aspon po zmince pomoci z Islamskych zemi.
Haiti nema ani olej ani jina nerostna bohatsvi. Nema vubec zadna bohatstvi.
Je to zanedbana a zpustosena pulka ostrova, kde jsou jen natazene vyhuble ruce.
Tedy pomoc, kterou USA a mnoho jinych zemi dela je opravdu jen nezistna a humanitarni pomoc.

Je take zajimave, ze vubec neni slyset od lidumila a zastance chudych Hugo Chaveze a jeho nedorostleho prikyvovace Ahmadinejada.

Rikate celni predstavitel OSN ??
To mi uniklo.
17. 01. 2010 | 18:00

VK-Can napsal(a):

Zdravim take pane Mueller.

Myslim, ze USA mohou potrebovat zlepseni sveho "profilu".
To, co podnikaji je skutecne mimoradne. Doufam, ze se to svet dozvi v pravdive forme.
17. 01. 2010 | 18:03

Charlie napsal(a):

VK-Can
...opět jste si neodpusti malou jedovatost:
Myslim, ze USA mohou potrebovat zlepseni sveho "profilu".

Podle mne pomáhaly USA vždy.
Rozumní lidé dávno vědí, že jejich statečnost, obětavost a velkorysost mnohonásobně převyšuje jejich nedostatky.

Stačilo by si vzpomenout na jejich pomoc při tsunami v Indonésii ...ba i v Íránu.
A to, že nesou největší tíhu boje (a umírání) proti těm "vousatým fanatikům" jim já přičítám k dobru a stydím se, že ty horké kaštany musí tahat za nás zbabělejší.

Američané mají to, co ostatní většinou postrádají. A proto je tak snadné je nenávidět.
17. 01. 2010 | 19:58

VK-Can napsal(a):

Charlie.

Mam obavy, ze ctete co neni napsano a nebo to, co je napsano, si pretvarite ke svemu obrazu!

Malou jedovatost?!
USA si valkou v Iraku hodne poskodily. Pokud Vam to uniklo, je mi lito, ale je to tvrdy fakt, za ktery USA budou dlouho splacet.

Diky zlodejske cinnosti, ktera byla umoznena minulou administrativou a ktera ji dokonce v nizsich sferach vladnich kruhu podporovala, zpusobila svetovou finacni krizi.

Chyby, ktere se staly, byly zpusobeny malou skupinou mizeru a bezcharakternich chmataku, ale cenu za tyto chyby plati cele USA a svym zpusobem cela zap. civilisace!

Pokud takovy profil nepotrebuje urcite vylepseni, potom nevim co ho potrebuje!

Vsiml jsem si v minulych debatach, ze mate proti mym nazorum zrejme vyhrady a hledate jakykoliv duvod je ventilovat.
Nevim, ale zda se mi to dost malicherne.

Pro Vasi informaci jen maly detail. Protoze ziji v Kanade je pro mne zivotne dulezite, aby USA nejen prosperovaly, ale byly tou demokratickou zemi, kterou nase civilisace potrebuje.

Jako mnoho jinych jsem zato, ze ziji na severoamerickem kontinente zaplatil dost vysokou cenu.

Naznacovat, ze si preji, aby USA byly neuspesne je nejen naivni, ale nezlobte se, myslim ze dokonce hloupe!

Stejne jako je hloupe nebezpecne kyvat na vse, co prijde z USA. Totiz z USA muze prijit stejne pekne svinstvo jako z jinych zemi!
Pokud my, kteri zde zijeme, k tomu mlcime, nebo dokonce na to souhlasne kyvame, jsme horsi, nez ti, kteri to vymysleli!

Priznam, ze se snazite pouzit obratne mnoho frazi a taktik totalitnich propagand.
Coz ostatne zdejsi neokoni delaji uz dost dlouho. V USA to je jeste neokoukane, ale zkouset to na ceskem blogu je myslim dost pruhledne.
Zkuste neco lepsiho.
17. 01. 2010 | 21:27

feromon napsal(a):

Takže závěr z příspěvku je - odpovědnost mají byrokraté.

Ale něco na této účelové zkratce nesedí. Existuje snad jen odpovědnost úřadu a odpovědnost nadřízeného politika nikoliv?

Když nějaký ouřada něco např. na krajském úřadě nebo obecním úřadě "nezvládne" pak přijde "zákonitý hněv" nejen nadřízeného, ale i politicky odpovědného.

Že by za chod úřadu v mezinárodní organizaci odpovídal jen a pouze ouřada - je velmi účelové. Koho tím chcete krýt?

Rozumím Vám plně: ouřady veřejně zdupat, ale zvoleného dočasně určeného politicky odpovědného člověka raději ani neuvádět, co když by se tím stát, jež ho prosadil v rámci zákulisních dohod, rozhodl např. mstít.
17. 01. 2010 | 22:04

Charlie napsal(a):

Co se týká Iráku - tak jste převzal ten nejprimitivnější obecně omýlaný výklad.
(Gaussova křivka i zde funguje)

Co se vlastně v Iráku stalo - podle mne.
USA se rozhodly, že vytvoří z Iráku novou demokracii - vedení v rukou Saddáma (=Hitlera),úrodná země, nerostné bohatství, náboženská vlažnost = slušné předpoklady vytvořit "těm vousatým fanatikům" před práhem další (kromě Izraele) skutečně demokratický a prosperující režim.
Pokušení republikánů bylo tak velké, že se ani nerozpakovali použít nepodloženou zámiňku zbraní hr. ničení (ano lhali).
Ale ten demokratický Irák stejně vznikne.Bohužel bude to trvat mnohem déle.

Je mě to líto - děláte-li ze sebe znalce americké politiky, tak byste měl vědět, že se to "letadlo" co se hrálo s balíky derivátů začalo už za Clintona (slavný snímek s kocoury) - to byl Demokrat a ne Neo

No a co se týká Vašeho přání úspěchů Američanům - o tom jsem si už od Vás ledacos přečetl.
To co vyčítáte mě - tím oplýváte Vy.
Mezi Vašimi výceméně pravdivými komentáři se válí menší zahalené množství argumentační veteše. Přivezená zřejmě z bývalé vlasti - z boje proti americkému imperializmu. Je to vidění jen toho, co se nám hodí do krámu a velice zjednodušené vidění příčin a následků.
Pokud si přiznáte pravdu - tak ani Vámi zbožšťovaný Obama nemůže konat zázraky (a já se proto na něj nezlobím).
Je však mediálně vděčnější vyprávět davu.cz zasvěcené pohádky s puncem znalce poměrů, než poctivě přiznat hranice možného.
Netrpím fanatizmem, a proto si nemyslím, že Bush byl ďáblem a Obama je samospásou.
17. 01. 2010 | 23:08

Charlie napsal(a):

dodávám adresu k výše napsanému - pro VK-Can
17. 01. 2010 | 23:09

mg napsal(a):

Tak nevím jestli toto někomu pomůže,dostal jsem dnes email z USA,je tam odkaz na blog dvou mladých lidí co to zažili a přežili.stojí za to si ho přečíst.MG
http://www.sheisahappypeopl...
17. 01. 2010 | 23:26

Qiedo napsal(a):

Při brouzdání a hledání souvislostí jsem našel také toto.Komentář autora fotografií(před zemětřesením) vypovídá vše.
http://www.jansochor.com/re...
18. 01. 2010 | 03:43

Hana Brixi napsal(a):

VK-Can --

Máte pravdu, spojení Republikánů a Demokratů (s pár výjimkami typu Rush Limbaugh) je mimořádné. Obávám se však, že je pouze účelové (a nejspíš krátkodobé) a neovlivní řešení jiných otázek, jako třeba zdravotnická reforma, která je teď s nadcházejícími změnami v Senátu stále nejistá.
.

honza --

Kdepak to vůbec není myšleno pejorativně. Naopak přeji Obamovi úspěch v řadě konkrétních reforem, které Amerika potřebuje (o čemž jsem tady dřív psala).

Absence viditelných výsledků už Obamovi (a Clintonové) značně ubírá na popularitě.

A dosáhnout viditelných výsledků v Afganistánu, Iráku, Iránu, Izraeli/Palestině, ve zdravotnictví, reformě finančního sektoru, školství, tvorbě nových pracovních míst po krizi, atd atd je prostě velmi těžké.

Bush si může spravit reputaci po svém neúspěchu (který se mu dodnes často vyčítá) při záchranných pracech po hurikánu Kathrina v New Orleans.

Clinton na Haiti v roce 1994 dosáhl určitý úspěch v zajištění demokratických voleb a má šanci na to viditelně navázat v blízké budoucnosti.

A že OSN má být schopno udělat víc a hlavně rychleji(!), to je jeden z hlavních bodů mého článku.
.

feromon --

Úplně oddělit byrokraty od okolních politických sil nelze, v tom máte pravdu. Skutečnost, že je OSN podfinancováno a nastaveno tak jak je, je do značné míry výsledkem politiky.
18. 01. 2010 | 03:54

Joska napsal(a):

Když sleduji a poslouchám naše sdělovací prostředky, tak jedinou pomoc poskytují Haiti USA a židé z Izraele. Nemluví se o Číně, Kubě a dalších zemích. přitom co to je těch údajných 100 miliónů dolarů od USA zemi, kterou desetiletí okupovali (1915 - 1934) - 20000 mrtvých ? O tři roky později proamerický diktátor v Dominikánské republice Trujillo zmasakroval 19 - 35 tisíc Haiťanů, od 50 let proamerický klan Divalierů do roku 1985 zmasakroval až 60000 Haiťanů, v roce 1990 nastoupil Aristide, který se snažil o sociální reformy a povznesení země, byl svržen Divalierovci (4 - 5 tisíc mrtvých), Pak jej Clinton vrátil do úřadu, ale Bush, Kanada a Francie jej v roce 2004 svrhli a odvekli do Afriky - tento převrat stál život 8000 lidí, 35000 žen bylo znásilněno. Teď tam vládne spojenec těchto pučistů. Takže současná pomoc USA je směšná a nikdy nesmyje odpovědnost i za tuto tragédii. Praopaganda, která se kolem vede je lhaní a plivání i do našich tváří.
18. 01. 2010 | 13:58

VK-Can napsal(a):

Pro Charlie.

Myslim, ze jsme si udelali vzajemne mineni o sobe pred delsi dobou, proto pisi, ze jsem si jiz v minulosti vsiml Vaseho necekaneho zajmu o me nazory.

Mate totiz jednu zakladni vlastnost, podle meho dost spatnou.
Totiz pripisujete jinemu co sice nerekl ani nenapsal, ale co se Vam hodi, aby jste mohl prisit potrebnou nalepku.
System, kdyz zlodej vola chytte zlodeje.

Je to ubohe a proto v principu, pokud mne neoslovite, tak Vase vstupy ani nectu, natoz abych na ne reagoval.

Vas nazor je na techto strankach stejne dobry jako muj, jen mne nezajima.
Bohuzel si Vy cas od casu neodpustite se pokusit mne ocejchovat jako bojovnika proti imperializmu, coz soudim z teto vety:
"Mezi Vašimi výceméně pravdivými komentáři se válí menší zahalené množství argumentační veteše. Přivezená zřejmě z bývalé vlasti - z boje proti americkému imperializmu... "

Tak ja jsem emigroval za velmi tvrdych podminek do Kanady , abych zde bojoval proti imperializmu?! Tak takovou nehoraznost jsem myslel, ze dokaze vypotit jen mozek znacne omezeny. Nebudu to dale rozebirat, protoze to za to nestoji.

Nemusi Vam byt niceho lito, ja se totiz za zadneho znalce americke, ani jine politiky, nedelam. Ja zde ziji a vzdy pisi jen sve nazory a podle moznosti je podkladam jak jsem k nim dosel.
Je na ctenari si udelat usudek.

Naopak se evidentne Vy povazujete za znalce iracke otazky, soude z tohoto Vaseho citatu:
"Co se týká Iráku - tak jste převzal ten nejprimitivnější obecně omýlaný výklad.
(Gaussova křivka i zde funguje)".
Je sice ku podivu, ze mam stejny nazor jako vetsina sveta, ale mozna vite neco, co vetsina sveta nevi.

Co se tyce te "...argumentacni vetese" je skoda, ze Vam uniklo uvest nejaky priklad!
Zrejme tento druh debaty je Vam bud cizi a nebo nepohodlny. V tom se totiz nepouziva systemu "vkladani do ust nerecena slova"!
Pouziva se jen to, co je psane, nebo recene!

Ja vim, je to trochu narocnejsi debata, ale pro urcity druh lidi docela nejen zajimava, ale casto i poucna. Clovek se zamysli nad jinym nazorem a casto zjisti, ze je v nem mnoho dobreho.
Zrejme Vam tento detail unikl.

" tak ani Vámi zbožšťovaný Obama nemůže konat zázraky (a já se proto na něj nezlobím)."
Nejak mi uniklo, kde jsem neco, jen trochu tomu podobneho, psal!
Opet, je velka skoda, ze nedokazete nekdy dost vazna obvineni vubec nicim dokumentovat.

Tedy pro uplnost:
1. Pres Bush podle meho zadny Dabel nebyl. Byl to jen neschopny truhlik, ktery nevedel co se skutecne deje a byl lehce manipulovan bandou zlodeju a vyderacu. Dosud tento zaver byl jedine potvrzen!

2. Pres. Obama je podle meho velice inteligentni clovek, coz ovsem jeste neznamena, ze zvladne obtizne ukoly sveho uradu.
Zatim se mu to dari jen z casti.

Na konec tuto Vasi "perlicku" :
"Je mě to líto - děláte-li ze sebe znalce americké politiky, tak byste měl vědět, že se to "letadlo" co se hrálo s balíky derivátů začalo už za Clintona (slavný snímek s kocoury) - to byl Demokrat a ne Neo

Tak s temi "baliky derivatu" se hral "fotbal" v americkem vojenskem skladisti v Iraku, kdyz se vykladala specialni zasilka!
Toto jsem videl v poradu "60 minutes" a nikdy to nebylo zpochybneno!!
Pokud mne pamet nešálí, tak se americky vojak mohl vyskytnout v Iraku az po invasi v roce 2003!
Zrejme mate problem se ctenim kalendare.

Nyni neco uplne na konec.
Jsem zasadne proti cernobilemu, tedy bud Republikan nebo Demokrat, ci Liberal nebo Konservativec.
Toto klubova loyalita je nejen smesna, ale navic je nebezpecna. Bohuzel jak mnoho prikladu ukazuje, tak je i mohutne zneuzivana.

Budu vzdy na strane Kanady, USA nebo Ceske republiky. Nebudu ovsem nikdy podporovat podvodniky, kriklouny a hochstaplery, kteri se zabali do vlajky techto statu a vyrvavaji hesla, ktera jim zajistuji pohodlny zivot i za cenu skod zemi, jejiz vlajkou jsou zabaleni.
To plati od Prahy pres Brusel, Ottawu az do Washigtonu!
Zkuste se divat na politika podle jeho schopnosti a ne stranicke knizky.
Mozna zjistite totez co ja uz pred hodne dlouho dobou. Obe strany, tedy pravice a levice maji mezi sebou schopne a blbce. Je jen treba je rozlisit.
At se nam to libi ci ne, tak ne politikova stranicka knizka rozhoduje o nasi budoucnosti, ale potikovo rozhodnuti definitivne ano!

Jinak mohu vrele doporucit, pokud nemate zaludek na to cist moji "argumentacni vetes", neztracejte cas ctenim, ja to take delam.
Preji prijatelne preckani zimy.
18. 01. 2010 | 20:36

VK-Can napsal(a):

Vazena pani Brixi,

opet cteme na stejne strance.
Muj dojem v posledni dobe je ten, ze reseni situace s Iranem je uz definivne na obzoru a ze Republikani si uvedomuji dopad.
Mozna z toho maji trochu obavy.

Jinak s Vami souhlasim co se tyce zdravotni reformy. Pojistovny jsou prilis mocne.
Soucasne volby na vymenu senatora Kennedyho budou klicovou volbou. Zatim je to na chlup!
Cekam s napetim jak to vyjde.
Penize ktere vrhly pojistovny do teto volby jsou absurdni!

Jinak jste mela dobry postreh s reporterem CNN Sanjay Guptou. Osobne je mi velmi sympaticky, solidni clovek a udajne vynikajici neurosurgeon.
CNN se myslim dostaly z urciteho vzduchoprazdna, kde po urcitou dobu byly.
Naopak FOX je zcela nepokryte hlasnou a dobre placenou troubou neokonu. Skoda, maji tam dobre lidi.
18. 01. 2010 | 20:56

VK-Can napsal(a):

Jeste dodatek pro pani Brixi.

Nevim zda jste mela moznost sledovat posledni porady GPS na CNN, ktere vede Fareed Zakaria. Navic CNN hned po nem zaradila dalsi hodinu s C. Amanpour.
To je absolutni lahudka!
Zacina to kazdou nedeli 1 pm EST (USA).
Osobne to nejen sleduji, ale i si to natacim, kdybych o neco prisel. Telefon obvykle zvoni v nejmene vhodnou dobu!
Zdravim.
18. 01. 2010 | 21:17

Krupa Václav napsal(a):

Pane VK-Can,spěchám abych ještě stihl na tomto blogu poděkovat za Vaše příspěvky,které budu napříště sledovat stejně pečlivě jako řadu dalších (mnou) oblíbených nicků.Ten ve 20.36 o těch vlajkách je třešnička na Vašem dortu. Má vynikajicí chuť. Zdravím. K.V.
19. 01. 2010 | 07:18

Krupa Václav napsal(a):

Pro K.M.Váš názor se opírá o Vikipedi,můj jsem vypsal z nového Atlasu pro nové století. Zabírá půl konferenčního stolku a takový kecy.Je to ovšem důkaz,že se člověk může spolehnout pouze na to co sám prožil,dokud si to ještě pamatuje.Poslal jsem z tepla domova pár SMSek to je pro mne důležitější,věřím že i pro Vás. Zdravím.
19. 01. 2010 | 07:50

hanabrixi napsal(a):

Milý pane VK-Can,

Vaše vstupy do diskuze vždy potěší. Ohledně médií - někdy mám pocit, že nejlepší šanci na vytvoření pozitivního tlaku na politiky (a proti ideologicnosti FOXu) má snad Jon Stewart. Z Comedy Central je to pozoruhodné.

Mějte se hezky.
.
19. 01. 2010 | 16:51

VK-Can napsal(a):

Pro pana V. Krupu.

Diky za oceneni meho "dortu".
Jsem vzdy potesen, kdyz se mi podari "uklohnit" neco, co ma vynikajici chut.
Pozdraveni i Vam.
19. 01. 2010 | 19:20

Ami napsal(a):

Pani Brixi, děkuji opět za Váš excelentní příspěvek. Dala jste našim byrokratům na frak. No a Americe taky. Nezbýva mi, jenom opět zopakovat : pani Brixi - na Hrad ...
20. 01. 2010 | 13:16

Charlie napsal(a):

VK-Can

ano nezdají se mi znalecká Vaše vyjádření typu:

"Myslim, ze USA mohou potrebovat zlepseni sveho "profilu"."
"USA si valkou v Iraku hodne poskodily. Pokud Vam to uniklo, je mi lito, ale je to tvrdy fakt, za ktery USA budou dlouho splacet."
"Diky zlodejske cinnosti, ktera byla umoznena minulou administrativou a ktera ji dokonce v nizsich sferach vladnich kruhu podporovala, zpusobila svetovou finacni krizi."

k1. Podle mého názoru si USA poškodili u těch hloupějších, kteří mají ústa plná lidských práv, ale tyran Saddám jim nevadil.
......schválení Zákona o osvobození Iráku (en:Iraq Liberation Act) z 31. října 1998 podepsaného ješte Billem Clintonem bylo oficiálním cílem americké politiky zbavit Saddáma Husajna moci.......

k2. Že se krade na státních zakázkách nebylo výsadou jen republikánů.

k3.světová hospodářská krize začala už okamžikem kdy Clintonova vláda revidovala Community Reinvestment Act z roku 1977 a jeho kritéria uplatňovala při schvalování bankovních fúzí a akvizic. Tento politický zásah ovlivnil posuzuvání rizikovosti hypoték, a tak se stal jednou z příčin hypotéční krize.

Takže pokud jste skutečně informovaný jak se zde snažíte tvářit, tak opusťte nenávistný tón jen vůči Bushovi a jeho administrativě.

Přiznávám, že jste mě dost popudil v jednom z Vašich prvních komentářů, kdy jste vychvaloval Putina a vzmáhající s e sílu jeho "demokratického" Ruska jak přistřihnou křídla bushovské Americe.
To mě stačilo.

A reagovat budu dle svého uvážení na jakékoli blogy a komentáře.
Vy můžete dělat totéž.

Paní Brixi -
při vší dosavadní úctě k Vám - myslím, že tato Vaše přání jsou jen z oblasti snů - OSN je jen jakási celosvětová Národní fronta spousty států různých názorů, zájmů i možností.

Pro začátek by stačilo, aby OSN reagovala včas a nepletla se pod nohy jako v případě Rwandy, Goražde, Srebrenice.....
20. 01. 2010 | 14:31

Karel Mueller napsal(a):

Paní Brixi,

možná by jste to s tím hradem opravdu měla zkusit.

Jste krásná, vzdělaná v exaktním i společenskovědním oboru, úspěšná na světové úrovni a nijak nezašpiněná.

Mluví se o ženách v politice, jejich zastoupení atd. V tom našem panoptiku hrůzy by jste zářila jako něco nepředstavitelného :-).
20. 01. 2010 | 14:43

Hana Brixi napsal(a):

Charlie -

v případě pomoci na Haiti, vidím stále hlavní problém v logistice, kterou by v dnešní době už neměl být problém zvládnout ... a v tomto směru jsou byrokratické překážky přece jen větší než ty politické.

Jejich překonání se může zdát z oblastí snů dnes ale bude nutné, pokud si má OSN zachovat relevanci a finanční podporu do budoucna.
.

Ami, Karel Mueller -

Díky za povzbuzení. Obávám se, že až na mimořádné historické okamžiky do politiky lze velmi těžko úspěšně vstoupit bez zašpinění. To snad platí dnes stejně jako za Machiavelliho.

A pokud se to náhodou podaří, ta záře "jako něco nepředstavitelného" většinou skončí jako supernova, ne?

... a reCAPTCHA mi právě říká "Observer" "IN" :-))
20. 01. 2010 | 15:55

Karel Mueller napsal(a):

Pani Brixi,

máte zcela pravdu, ale jsou zde ty mimořádné historické okamžiky.
Trochu v malém: Premiérem - úspěšným - se stal zcela neznámý úředník. A dovedu si představit situaci, kdy se běžným občanům bude dělat poněkud nevolno při pohledu na každou "etablovanou" tvář.

Jako supernova ta záře skončit nemusí, pokud máte kolem samé hnědé trpaslíky :-).(pro politicky korektní strážce: Hnědý trpaslík je astronomický terminus technicus).
20. 01. 2010 | 16:07

Ami napsal(a):

Pani Brixi,

děkeuji, že jste zareagovala taky na můj komentář.
Můj názor neměním a říkám , že na Hradě by Vás bylo potřeba. Nepodceňujte se, není to potřebné. Vaše příspěvky mluví za Vás. Do přístích dnů, měsícu a roků přeji vše nejlepší a doufám, že moje přání bude vyslyšeno.
20. 01. 2010 | 16:57

VK-Can napsal(a):

Pro Charlie.

Bohuzel stale se zabyvate necim, co nebylo receno ani napsano!!
Kde jste cetl:
"..kdy jste vychvaloval Putina a vzmáhající s e sílu jeho "demokratického" Ruska jak přistřihnou křídla bushovské Americe.
To mě stačilo." ????
Znova Vam opakuji, ze vkladate slova do ust nebo do textu, ktera nebyla recena ani napsana!
To v lepsim pripade, v horsim to je znak znacne omezenosti bud chtit a nebo byt schopen pochopit podstatu a smysl debaty.

Nezkousejte si myslet, ze vite, co si mysli, nebo co chce rici ci napsat ta druha osoba. Evidentne s tim mate problem!
Drzte se jen toho, co je psane!
Nedodavejte vlastni vyklad a smysl psaneho. Neumite to!

Delate potom z rozumne debaty uplnou frasku.

Moje snaha byla, Vam dat taktne najevo, ze nemam zajem s Vami debatovat. Pokud si pamatuji, tak jsem Vam to uz sdelil drive.
Prekroucene fakty a citaty nejsou ve sfere, kterou pavazuji za vhodnou k debate.
Ovsem kdyz uz jste ignoroval muj prvni slusny naznak, tak Vam sdelim tedy co si myslim.

Pres. Bush i kdyz to nebyl on sam, ale byl tou zvolenou figurkou, zpusobil nenapravitelne skody nejen USA, ale cele zap. civilisaci.

Totiz, pokud Vam uniklo, jako ze asi ano, protoze to neni prilis pohodlne, tak to byla Bushova administrativa, ktera ekonomicky doslova a do pismene srazila USA na kolena pred Cinu!!

Vazeny pane Charlie to byl, je a bude neodpustitelny hrich !!
Bohuzel asi i nenapravitelny!
To nema nic spolecneho s tim zda to byl Republikan, nebo Demokrat, Konservativec ci Liberal.
Proste to je svinstvo, na ktere my, obycejni lide, mame byt schopni se divat tak, jak to je a nikoliv pres stranicke ci politicke bryle.

Pokud mate problem tohle pochopit, tak jste ovci ve stade, podobne tomu, ktere zvolilo a drzelo u moci Hitlera, komunisty a pozdeji Bushe i kdyz ve vsech pripadech bylo jasne, ze stado podporuje neschopny system a neschopne osoby!
Stado si nechtelo priznat, ze se mylilo!
To nema nic spolecneho s politickym myslenim a politickym smerem. To je proste stadovite, tedy bezmyslenkovite chovani.

K Vasim bodum.
Vyjme bodu k2 se kterym s Vami souhlasim, jsou ty ostatni bud zamerne nebo absolutne ignorantske zpotvoreni toho, co je skutecne psano.
Nemam, co bych dodal.
20. 01. 2010 | 20:28

andy napsal(a):

Are you looking for the Bose Headphones ,CHI Hair Straighteners or GHD Hair Straighteners,buy them immediately,and we'll give you a good discount.
21. 01. 2010 | 05:14

Charlie napsal(a):

paní Brixi,

tak budu konkrétnější - i když si myslím, že ve Vašem případě jste si totéž co já (a lépe)domyslela sama.
Víme, že katastrofy mohou nastat téměř všude ve světě:

1.nákup techniky (letadel, lodí,pohonných hmot, přístrojů), skladů jejich údržba a obsluha + pohotovostní personál, to by stálo neuvěřitelné prostředky

2. udržování zásob jídla a léků (omezená použitelnost) v dostatečném množství další obrovské sumy.

Nevím, zda by bohatší státy byly ochotny tohle všechno financovat (podle mne ne).
Většina států už má pode dnem státní kasy vydlabanou pěknou díru :).

Já si myslím, že OSN by se mělo hlavně zabývat dlouhodobými cíli : rozšiřováním vzdělanosti, boji proti hladu, nemocem.......zaostalosti.
A na tyto bohulibé činnosti soustřeďovat prostředky i personál.
Tuto mravenčí práci nelze podceňovat - má stejný (ne-li větší) záchranný efekt než jakkoli efektní, ale jednorázová akce na Haiti.

A v takových událostech, jako je ta na Haiti, ať pomůže kdo může.
21. 01. 2010 | 13:39

Hana Brixi napsal(a):

Karel Mueller --

a představa, že záře skončí jako hnědý trpaslík (terminus technicus) je úlně nejhorší...
.

Charlie --

Orientace na dlouhodobé cíle a omezení humanitární pomoci je také možnost ke zvážení (i když některé organizace OSN, jako třeba WFP, by ztratily svůj smysl).

Pokud by k tomu došlo explicitně, volný prostor by mohly vyplnit jiné organizace a "krizové fondy".... třeba regionální krizové fondy by se specializovaly na rychlé zásahy a měly logistiku a materiálovou základnu připravenou (hrazenou z dobrovolných příspěvků). Celkově by to mohlo být efektivnější a levnější než současná situace.

Nicméně OSN zahrnuje nějakých 50 organizací (z nichž některé vznikly právě jako krizové fondy po 2. sv. válce) a o něco jako "krizový fond" pro budoucnost by mělo zájem hned několik z nich ...
.
21. 01. 2010 | 14:13

Hana Brixi napsal(a):

Ami -

Váš názor mě těší:-)
Jsou pozvání nebo výzvy, které by se neměly nikdy odmítnout. Ale skočit do otevřeného boje mezi ostré politicko-klientelistické lokty, to je něco jiného.
Taky Vám přeji vše nejlepší!
.
21. 01. 2010 | 15:45

slayer napsal(a):

Vidite Hanicko,

uz vam zacina dochazet, ze stat a jeho byrokracie jsou neefektivni. Ted je jeste treba si uvedomit, ze statni byrokracie nebude efektivni nikdy a ze soukromy sektor to udela vzdycky lip. Ja bych vam spis nez to kde pracujete pripomnel ty clanky, ktere pisete.
22. 01. 2010 | 16:51

Charlie napsal(a):

paní Brixi

proč já mám stále pocit, že jste mi neporozuměla -
já přece souhlasím s tím aby OSN podporovala i financovala všechny dosavadní programy a třeba je i zintenzivnila.
Ale držet tu celosvětovou pohotovostní RESCUE z finannčních důvodů i logistických důvodů není OSN schopna.
Na Haiti názorně vidíme, že i tak obrovská a sofistikovaná organizace, jako je americká armáda toho má plné kecky. Co potom trochu chaotická OSN?

A těším se na další Váš blog.
23. 01. 2010 | 10:58

Hana Brixi napsal(a):

slayer -

Co mi už dávno došlo je, že lidi se většinou chovají podle okolností (a zvláště pak systému odměňování), ať jsou v jakémkoliv sektoru.

Např. Pokud umožníte ve veřejném sektoru přesně vymezené kontrakty a bonusy podle definovaných výsledků, budou se chovat podobně jako ti v soukromém sektoru.

Na druhou stranu, viděla jsem už po světě hodně státních i soukromých výrobců, nemocnic, škol které (bez vhodných regulací a kontroly kvality atd) slouží spotřebitelům/pacientům/žákům stejně špatně.

Když mi připomínáte moje články, tak jistě víte, že nejsou z černo-bílého světa.
.
23. 01. 2010 | 11:17

Hana Brixi napsal(a):

Charlie - OK!
23. 01. 2010 | 11:18

matematik napsal(a):

Na silnici nad Universitou Jižního Paacifiku je postaven billboard s velkým nápisem:

Disasters do happen! Are you prepared?

Jejich telefonní seznam na prvém místědává přehled všech katastro, které je mohou potkat: zemětřesení, hurikány, nebo tsunami malá i velká a u všech je popsáno, co má obyčejný člověk dělat. Zažil jsem tam hurikány Kina a Tina a potomci kanibalů mne překvapili, jak sebou dokážou mrsknout v případě potřeby, ačkoli Evropané a bílí vůbec o nich říkají, že jsou "easy going". Okamžitě po skončení toho představení, které zlomilo strom o průměru dvou metrů, se vyrojili elektrikáři a další skupiny, které to dávaly do pořádku. Také byla okamžitě organizována pomoc těm, kdo seděli obklopeni vodou bez potravy a vody. Mám Fijany rád, protože mají zdravý rozum a jsou solidární. Jejich mentalitu bych přál všem na tomto neútulném světě, protože pak by nebyla bída ani války. ni totiž vědí, že peníze sice mají svůj smysl, ale že nejsou smyslem života.
23. 01. 2010 | 22:23

slayer napsal(a):

Hana Brixi:

"Co mi už dávno došlo je, že lidi se většinou chovají podle okolností (a zvláště pak systému odměňování), ať jsou v jakémkoliv sektoru.

Např. Pokud umožníte ve veřejném sektoru přesně vymezené kontrakty a bonusy podle definovaných výsledků, budou se chovat podobně jako ti v soukromém sektoru."

A kdo ty kontrakty a bonusy nastavi? Politik, ktery neni na dobrem fungovani verejneho sektoru ekonomicky zainteresovany a nevidi dal nez do pristich voleb?

"Na druhou stranu, viděla jsem už po světě hodně státních i soukromých výrobců, nemocnic, škol které (bez vhodných regulací a kontroly kvality atd) slouží spotřebitelům/pacientům/žákům stejně špatně."

A oni jim ti spotrebitele davali sve penize prestoze jim tak spatne slouzily? Treba z jejich pohledu jim tak spatne neslouzily a vas pohled jim byl ukradeny. Kazdopadne se v soukromem sektoru lide mohou rozhodnout, komu sve penize daji a jestli mu je daji, a pokud sve penize spatne utrati, tak to byly jejich penize a jejich rozhodnuti. Na rozdil od verejneho sektoru, kde o vasich penezich rozhoduje nekdo jiny, ktery vam nejradeji nebude skladat ani ucty (zakazka byla tajna), v pripade potreby zfalsuje statistiky a vase jedina moznost v pripade nespokojenosti je hodit za 4 roky listek nekomu jinemu.
27. 01. 2010 | 18:39

betty napsal(a):

Je to okatý průšvih, průšvih systému.
17. 02. 2010 | 17:35

ChandlerAngelique27 napsal(a):

freelance writer
10. 09. 2011 | 04:18

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy