Parlament bez důvěry občanů = parlamentní chozraščot
ČSSD ústy předsedy Sobotky se tak hlásí k legitimitě Parlamentu, kterou ještě před několika dny viděl v jeho rozpuštění a předčasných parlamentních volbách, k nimž se přiklání čím dále více veřejnosti.
Může být však legitimní (a ještě k tomu demokraticky) Poslanecká sněmovna se 17 nezařazenými poslanci a parlamentním subjektem, který nebyl zvolen ve volbách a vznikl rozštěpením původně zvolené parlamentní strany? Jde tedy o novou demagogii vůči voličům, kterou chce předseda Sobotka spíše obhájit sebe a frakci poslanců ČSSD, stojící v parlamentě a ČSSD na jeho straně.
Do taktiky prezidenta Zemana stále zapadá pověření paní Němcové, nynější předsedkyně Poslanecké sněmovny, k sestavení vlády. A nic na tom nemění prezidentem Zemanem požadované notářské ověření podpisů takzvané “stojedničky“. Naopak proces štěpení ČSSD se tím prohloubí a prozemanovská frakce v ČSSD posílí v regionech. Na své si přijde, jak vidíme, i SPOZ. A nakonec vláda paní Němcové z ODS i přes její odpor k poslednímu požadavku prezidenta přispěje k další marginalizaci ODS, která je vedle vlastních frakcí zmítaná lobbistickými skupinami balancujícími na hraně zákona.
Kromě halasně vytrubovaného pokřiku o záchranu demokracie a právního státu jde oběma stranám ODS a TOP 09 ve skutečnosti o to, aby ve zbývajícím čase do voleb zametly stopy, které jí a ODS spojují s lobbistickými skupinami, popřípadě skrývají jejich propojení se strukturami organizovaného zločinu. Každý den a každá hodina ve výkonné moci jsou pro tyto dvě strany k nezaplacení. Jsou veledůležité k zametení všech případných důkazů, které by mohly být posuzovány jako trestné činy proti závazným pravidlům tržní ekonomiky a oběhu zboží ve styku s cizinou. Zde hledejme rovněž vysvětlení pro až fanatickou zaťatost, s jakou bývalá vládní koalice a její poslanci obhajují svůj „stojedničkový boj za demokracii“; boj, v němž nevybývá místo pro občany, a tím pádem pro spravedlnost a její důsledné právní vymezení a dodržování.
V parlamentním chozraščotu si tak s troškou do mlýna přijde každý na své. Kdo utře... podle nechvalně proslulého „o nás bez vás“, budou (již po kolikáté?) občané. Více než pravděpodobné vítězství levice ve volbách se zvěrohodní a potvrdí jen tehdy,
podaří-li se jí udržet získanou důvěru společnosti, kterou bývalá vláda spolu s parlamentem ztratily. Důvěryhodnost zůstává největším otazníkem pro ČSSD, ale v krátkodobé perspektivě také pro prezidenta Zemana a jím jmenovanou vládu a všechny jejich dosavadní kroky.
Mám za to, že svůj díl odpovědnosti by měla vrátit občanům před parlamentními volbami, které nás čekají, i média, zejména veřejnoprávní. Krize důvěry, kterou nyní v celé společnosti prožíváme, a která je jedním z příznaků krize západní společnosti a samoúčelné demokracie, padají i na jejich vrub. Obyčejnost a každodennost základní lidské slušnosti, poctivost, píle, respekt k rozumu, úcta k lidskému bytí a živoucí existenci jsou jak ve státě, tak soukromém životě hraničními kameny fungující demokracie, bez kterých – řečeno s Platόnem - „nemůže být dosaženo ani spravedlnosti, ani politické vlády bez běd.“
A budou to právě voliči za několik či více měsíců bezradní koho volit z těch parlamentních stran, které volit nechtějí a z těch mimo parlament, které by možná volili, kdyby jejich programy a vůdčí osobnosti blíže poznali. Bylo by jistě v zájmu demokracie, kdyby o nich, respektive jejich programech, řešeních dnešní politické a sociální krize a názorech na budoucnost české společnosti, začala média informovat občany více a častěji.
Letité parlamentní politické subjekty a jejich matadoři, bohužel, se dlouhodobě zpronevěřili politické odpovědnosti, když umožnili, aby zištné, či jiné osobní a úzké zájmy dominovaly nad veřejnou službou svým voličům, daňovým poplatníkům a občanům.
Heřman Chromý