Svědomí a politika
Hayato Okamura: Migrační krize je velkým fenoménem a problémem naší doby. Nyní je poněkud utlumena, ale neskončila a domnívám se, že bude významným tématem i pro naše děti a vnuky. Budeme se muset s touto skutečností dlouhodobě vyrovnávat.
Lidovky: Jak?
Hayato Okamura: Musíme si zachovat lidskost, ale zároveň jednat rozumně.
*Filosofující, velmi obecný postoj, který lidskost a rozum ani nevymezuje, ani nepojmenovává.
Lidovky: A jak se díváte na miliony lidí, kteří se snaží do Evropy dostat během uprchlické krize?
Hayato Okamura: Odpověď není triviální, je nutné se k ní usilovně dopracovávat. Je třeba pomoci skutečně potřebným lidem, ale také přitom bezpodmínečně zajistit bezpečnost. A evropská a česká společnost mají pro přijetí migrantů jistě pouze určitou omezenou kapacitu. Hluboce chápu lidi, kteří se takzvaných běženců obávají, v žádném případě se na ně nezlobím.
*Když v této souvislosti řeč politika vyznívá ano i ne, znamená to, že jeho názor se vnitřně rozchází s jeho svědomím a přesvědčením, ale ne však s jeho vlastní pozicí ve straně, jejímž členem je, a za kterou kandiduje.
Hayato Okamura: Nepopírám, že mezi migranty je i hodně těch „ekonomických“, kteří jdou za lepším, ale není jednoduché změřit bídu, která lidi vyhání z jejich domovů a žene je na dalekou a nebezpečnou cestu do Evropy, i když nejsou přímo politicky pronásledováni. Musíme se zde pokoušet odpovědně rozlišovat, jiné cesty není.
*A tento rozpor mezi vlastním svědomím a názorem strany se prohlubuje přiznáním bídy, „která je vyhání z jejich domovů“ na straně jedné a na straně druhé setře popřením politiky základních práv a svobod - „i když nejsou přímo politicky pronásledováni“ , mezi která patří právo na důstojný život.
Aby nakonec tíhu vlastního svědomí, přesvědčení a odpovědnosti přenesl politik na “my“, za které “strana a vláda rozhodnou za něho a za nás“-
Hayato Okamura: Musíme se zde pokoušet odpovědně rozlišovat, jiné cesty není.
Psáno pro facebook.
*Poznámkový komentář hchr.
Zdroj.