Poloprázdný areál 4MEDi za stamilióny z veřejných peněz

16. 07. 2015 | 11:08
Přečteno 4903 krát
Biotechnologický areál 4MEDi v Ostravě vybudovaný za stamilióny korun z veřejných peněz měl sloužit pro vývoj a výrobu lidských buněk. Realita? Objekt už téměř rok zeje prázdnotou. Poskytovatel dotace je spokojen.

„Projekt 4Medical Inovations je jednou z největších investic do oboru regenerativní medicíny na světě. Je zaměřené na co nejefektivnější využití výsledků základního výzkumu v klinické praxi. Specifickými obory jsou buněčná manipulace, biotechnologie, biofarmacie, a diagnostika pro lidské buňky a genetiku,“ uvedl v září při slavnostním otevření ostravského biotechnologického parku 4MEDi předseda dozorčí rady firmy PrimeCell Michal Zahradníček.

Firma PrimeCell, která je příjemcem evropských dotací, pořídila za stovky milionů korun vysoce specializované, finančně nákladné laboratoře (viz zadávací dokumentace k výběrovému řízení na zařízení laboratoří). Jedná se například GMP laboratoře pro vývoj a výrobu alogenních a autologních buněčných přípravků regenerativní medicíny, laboratoř buněčné biologie, mikrobiologie, molekulární biologie a genetiky, laboratoř aplikované nanotechnologie a mikrotechnologie, laboratoř elektronové mikroskopie, centrum programování biomodelů, odběrové sály autologních buněk, automatizované pracoviště pro vývoj a výrobu léčivých přípravků na bázi lidských buněk a také vysoce specializované přístroje - více ZDE.

A jaká je realita? Redakce Medical Tribune se snažila zjistit, které konkrétní aktivity na vývoj a výrobu lidských buněk se ve 4MEDi téměř po roce od jeho otevření, provádějí.

Čínská firma bez referencí

Od letošního jara působí v areálu firma SCL Biotechnology. Oficiální stránky této společnosti ani jakékoliv reference o této firmě nejsou veřejně dohledatelné. Informace o firmě neposkytlo ani ministerstvo zdravotnictví. Není tak známo, kdy byla společnost založena, kolik má zaměstnanců, jaký má obrat a podobně. Přesto s touto firmou založila společnost PrimeCell Therapeutics společný podnik SCL Biological Czech sro. a spolupráci si pochvaluje: „Jedná se o výjimečný počin na poli regenerativní medicíny. Cílem nové společnosti je vybudovat celoevropskou síť pro výzkum, zpracování, uchovávání a aplikaci kmenových buněk z pupečníku," uvedl jeden ze zakladatelů nové společnosti Jakub Schůrek.

Firma vyrábějící potravinové doplňky

Vývoj či výrobu lidských buněk v prostorách 4MEDi nevykonává ani další firma, která v areálu působí. Jde o farmaceutickou společnost MB Pharma, která na svých stránkách poukazuje na výzkumný projekt Kolagenáza pro separaci Langerhansových ostrůvků, na kterém se podílejí i přední čeští odborníci z IKEM.

Jak ale zjistila redakce MT, tento výzkum ve 4MEDi neprobíhá. Potvrdil to Prof. František Saudek, přednosta Kliniky diabetologie Centra diabetologie IKEM a výzkumný řešitel tohoto grantu: „Upřímně řečeno, ani nevím, co to 4MEDi je. Ta část, která se týká spolupráce s námi, je v Brně v Bohunicích. Vše, co se týká vývoje nového výrobního procesu, zajišťuje MB Pharma. S tkáněmi a buňkami pracujeme v tomto projektu jen my,“ odpověděl prof. Saudek.

Redakce MT se proto snažila zjistit, jaké jiné výzkumné či výrobní aktivity firma MB Pharma ve 4MEDi vykonává. Ředitel společnosti RNDr. Marek Moša však odpovídá pouze obecně: „MB Pharma je farmaceutická firma, vlastnící potřebné certifikace a povolení na aktuálně deklarovanou činnost. Firma se orientuje na problematiku vývoje a inkorporací vhodných biotechnologických produktů na trh.“ Na otázku, jakou konkrétní výzkumnou činnost v ostravském areálu vykonává, šéf firmy neodpověděl.

Z odpovědí RNDr. Moši lze vyvodit, že firma MB Pharma ve 4MEDi zatím nevyužívá žádné ze specializovaných laboratoří, ani žádný ze specializovaných přístrojů, na které získala společnost PrimeCell stamiliony z evropských dotací. Více v článku: Vědec: Kolagenázu nevyvíjejí ve 4MEDi.

Komerční laboratoř zabývající se rutinní diagnostikou

Další firmou, která má v „líhni na kmenové buňky“ působit, je komerční laboratoř Spadia Lab, a.s. Ta se však zabývá pouze rutinní diagnostikou. „Zahájili jsme s představiteli 4Medi jednání o možnosti pronájmu prostor a to zejména z důvodu nedostatečných prostorových kapacit naší stávající laboratoře,“ odpověděl za firmu JUDr. Martin Vojtíšek.

Na otázku, jaký typ činnosti bude Spadia v rámci biotechnologického parku vykonávat, a zda bude vyrábět přípravky na bázi lidských buněk, jak je uvedeno na stránkách 4MEDi, JUDr. Vojtíšek odpovídá: "Společnost Spadia poskytuje laboratorní servis, kdy na tomto se vůbec nic nemění.“

Podle informací MT by po přestěhování do 4MEDi měla Spadia poskytovat laboratorní servis také FN Ostrava, který dosud zajišťoval Zdravotní ústav v Ostravě. Tuto informaci však vedení fakultní nemocnice nepotvrdilo: „Vedení FN Ostrava je se spoluprací se Zdravotním ústavem v Ostravě velmi spokojeno. O tom, že by naše nemocnice měla napříště odebírat všechna vyšetření od laboratoře Spadia opravdu žádné informace nemám,“ uvedl na dotaz MT mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

Otázky bez odpovědí

Redakce MT zaslala otázky také vedení společnosti PrimeCell. Ani po opakovaných emailových a telefonických urgencích však redakce nezískala žádnou odpověď na následující dotazy:

Které firmy ve 4MEDi sídlí, na jaké ploše a za jaký nájem?
Jakou konkrétní činnost vykonává v prostorách 4MEDi firma MB Pharma, na jakých přístrojích pracuje a v jakých laboratořích?
Jakou konkrétní činnost vykonává v prostorách 4MEDi firma SCL Biotechnology, na jakých přístrojích pracuje a v jakých laboratořích?
Jaký typ činnosti bude Spadia Lab v rámci biotechnologického parku vykonávat? Pokud firma Spadia Lab nebude vykonávat specializovanou činnost výroby lidských buněk, proč jsou prostory pronajímány běžné komerční laboratoři? Jaké z uvedených laboratoří jsou v současné době využívány a kým? Které z uvedených přístrojů jsou v současné době využívány a kým?

Dotace do betonu a železa, nikoliv na výzkum


Původní deklarovaný záměr – vybudovat v Ostravě „továrnu na buňky“, tak naplněn zatím není. A co na stávající stav říká poskytovatel dotace – ministerstvo průmyslu a obchodu? Je spokojeno s tím, jak byly využité veřejné finance? „PrimeCell splňuje jako příjemce dotací podmínky, na které byly dotace v rámci projektu OPPI vyplaceny,“ má jasno mluvčí MPO Mgr. František Kotrba.

Jak je to možné? Z formálního hlediska je totiž všechno v pořádku. Zdá se, že účelem dotace do ostravského biotechnologického parku totiž nebyly konkrétní výsledky vědecké či výzkumné činnosti, ale investice do „betonu a železa“.

„Předmětem projektu je vybudování unikátní infrastruktury pro inovační firmy, především z řad malých a středních podniků, které působí v oblasti nových interdisciplinárních odvětví průmyslu jakými je biotechnologie, nanotechnologie a moderní medicína,“ uvádí mluvčí ministerstva František Kotrba a dodává: „Obsahem projektu bude vybudování vysoce funkční budovy VTP (~6500 m2) na pozemku v areálu FNO. Ta bude vybavena především špičkovými laboratořemi a zařízením pro práci s biologickým materiálem a nanostrukturami. Součástí bude rovněž unikátní robotické zařízení pro zpracování buněčného materiálu, zařízení na vývoj/testování nanovláken a provoz čistých prostor.“

Z tohoto pohledu tedy firma PrimeCell dotační podmínky splnila a následující kontroly využití dotačních prostředků také zřejmě potvrdí účelnost využití dotací. Přístroje byly skutečně nakoupeny a superčisté laboratoře vybaveny.

„Výše dotace evropských peněz na projekt 4MEDi činila celkem 400 milionů korun. Společnost PrimeCell Therapeutics a.s. jako příjemce dotace do projektu vloží přes 300 mil. Kč. Celková částka způsobilých výdajů tak dosáhne 701 milionů korun,“ vyčíslil náklady na ostravské centrum Kotrba.

Na závěr dodejme, že novým ředitelem biotechnologického parku 4MEDi je od letošního června ing. Pavel Markalous. Z jeho veřejně přístupného životopisu nejsou zřejmé žádné předchozí zkušenosti s oblastí vědy a výzkumu. Dosud pracoval většinou v oblasti IT managementu. Od roku 2004 působil ve společnosti Webcom a.s. jako projektový manažer, kde v letech 2007-2010 zastával pozici generálního ředitele a předsedy představenstva. Ve stejné firmě působil také ing. Michal Zahradníček, stávající šéf dozorčí rady PrimeCell.

Iva Bezděková, www.tribune.cz

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy