Pražské kolo, testosteróni a sublimace cyklistů

01. 08. 2011 | 10:17
Přečteno 4716 krát
Podle názvu tenhle příspěvek s tématem mého blogu (stáři) nesouvisí, ale oslí můstek se přece najde. Na stále četnější otázky o tom, jak nejlépe stárnout, odpovídám, že je důležitá hlavně přiměřená duševní i tělesná aktivita (a tak dále). Nu, a abych nebyla jen teoretikem, rozhodla jsem se, že zvýším množství pohybu – svého. Vzhledem k tomu, že jsem byla po celý život spíše sportovním antitalenten, byla moje volba vcelku jednoduchá.

Cyklistika. Od počátku prázdnin jezdím častěji na kole, o víkendech, ale také ve všední den. Někdy do práce, někdy z práce, občas obě cesty , záleží to na počasí a na dalších okolnostech, zejména překonání vlastní lenosti, ale vcelku pravidelně několikrát týdně na kole jezdím, a to hlavně po Praze, protože bydlím i pracuji na okraji města, v místech od sebe vzdálených něco přes dvacet kilometrů. Moje červencové zkušenosti jsou zvláštní. Mnoho dojmů je příjemných, objevuji nová místa, kterých bych si z auta nevšimla. Časné ráno či pozdní odpoledne mění kouzlo okolní krajiny a zbytků přírody. Pečlivě jsem prozkoumala veškeré možnosti a nastudovala cyklostezky v okolí, a to prakticky i teoreticky. Praha totiž na první pohled, pokud po ní jezdíte autem, vypadá jako město pro cyklisty stvořené a cyklistům přátelské. Všude vidíte červeně či jinak označené a vymalované pruhy pro cyklisty a spoustu žlutých cyklistických značek.

Vedou tu i cyklistické okruhy. Jedním z nich je Pražské kolo - trasa, která vede z mého bydliště téměř do práce. Sláva. Radovala jsem se trochu předčasně. Cesta je sice vyznačená, ale její velká část vede po silnici, a to velmi frekventované s kamiónovou dopravou. Několikrát jsem také zajela do centra Prahy, kde jsou ty vymalované cyklostezky. A tak jsem zjistila, že pruhy pro cyklisty jsou barevně vyznačené a nacházejí se zpravidla tam,kde by cyklista mohl bez větších problémů jet po normální rovné silnici. Jakmile se blíží křižovatka, pruh pro cyklisty se náhle ztratí – bez náhrady a varování, ústí přímo pod kola aut. Navrhuji obohacení již bohatých cyklistických značek o pokyn kromě „cyklisto, sesedni z kola“ „cyklisto zde vysublimuj“.

Budu to ještě zkoumat, ale můj předběžný dojem zní: po Praze se moc na kole jezdit nedá – nebo dá, ale ne moc bezpečně, natož zdravě. Začíná mi docházet, proč jsou namalované pruhy pro cyklisty zpravidla bez cyklistů na rozdíl třeba od vídeňských nebo kodaňských cyklostezek. Opravdu se tedy nelze příliš divit lidem, zejména těm starším, že kolo ve svém všedním životě příliš nepoužívají, i když by tak asi rádi činili.

Další mou zkušeností je, že na mě prakticky při každé delší červencové cestě někdo řval nebo mě napomínal (to první platí zejména o řidičích druhé zejména o městských policistech). Zřejmě cyklisté v provozu vadí. Já se snažím silničnímu provozu co nejvíce vyhnout, ale úplně to možné není. To jsem už vysvětlila výše. Jedu pomaleji než auta, která v hustém provozu samozřejmě někdy zdržuji. A tak slýchám věru různé věci znějící z otevřených okének aut. Zpravidla takhle hulákají mladí muži. Pozoru hodný (nikoli pozoruhodný) fenomén. Slýchám i různá slova, která sice sama nepoužívám, ale která jsou u nás zejména v dopravě tak frekventovaná, že mě jejich vyslechnutí již ani nijak zvlášť nevyvede z míry. Vždycky si v duchu říkám cosi o nezvádnuté hladině testosteronu. Také jsem vyslechla několik napomenutí od městských policistů, kteří nelenili, aby mě upozornili, například že se po silnici kolo nevede - i když tam právě skončila cyklostezka a musela jsem sesednout, abych nespadla pod auto. Mnoho lidí se ale chová mile a vstřícně, zejména chodci, kteří chápou, že jedu tak, abych je neohrozila, a v pohodě se na stezku všichni vejdeme.

Snad brzy přestane pršet a budu moci pokračovat i v srpnu. I přes to, co jsem popsala, je cestování na kole fajn. Jen by opravdu mělo být i v Praze aspoň trochu bezpečnější. Až se mě bude někdo ptát, jak zdravě a aktivně stárnout, budu přece jen pro jistotu doporučovat chůzi a plavání.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jiří napsal(a):

Moje zkušenost s kolem v Praze je přesně stejná. Jízda je nebezpečná a hlavně stresující, po pár jízdách a jednom pádu jsem to vzdal. Výjimkou jsou snad jen dny kdy stávkuje MHD :)
01. 08. 2011 | 10:50

Johanna napsal(a):

Pochopitelně, že cyklisté "vadí", a to i na cykoostezkách, které si některá auta (i ta policejní) pletou s dálnicí.
Přitom by měli brát každá cyklistka a každý cyklista bonus za neznečišťování životního prostředí,
ale to bychom nesměli být v Čechách.
01. 08. 2011 | 10:56

Viola napsal(a):

Taky je asi problém jít z práce nakoupit. Kde uvázat kolo? Všude je tolik pobertů.
01. 08. 2011 | 11:16

svetr napsal(a):

Jezdím po Praze na kole už nejaký pátek a neřval na mě zatím nikdo. Asi je to tím , že se chovám na silnici (i chodníku) předvídatelně a nikoho neomezuji.
01. 08. 2011 | 11:31

Veronika Jelínková napsal(a):

Pěkný článek. Po Praze jsem nikdy do práce na kole nejezdila. Z Petřin do Starého města to na kole nebylo ideální. Nejen kopec, ale doprava je zde tak komplikovaná, že bych se bála, aby mě něco nesrazilo.

Pravda, u nás nejsou roviny jako v Kodani nebo Amsterodamu, ale u nás především nejsou podmínky ze stran lidí. Když se rekonstruuje nějaká silnice, tak by se mělo myslet na cyklisty. Argumenty, že tady stezka nevejde jsou podle mě často jen výmluvou. Když tam vejde silnice i chodník, proč ne cyklostezka? Je to zkrátka v myšlení Pražanů. (A v jiných "necyklistických" městech je to podobné).
01. 08. 2011 | 11:52

Jiří napsal(a):

To svetr:
Na mě taky na kole nikdo neřve. Myslím ale, že to souvisí spíš s tím, že mám dva metry a sto kilo než s tím, jak předvídatelně se chovám - nemyslím si, že by např. autorka tohoto článku prováděla na kole nějaké extraskopičiny.
01. 08. 2011 | 12:42

Al Jouda napsal(a):

Tak dlouho se jezdí po Praze na kole, až ..............
01. 08. 2011 | 13:19

Čochtan napsal(a):

Praha je město pro cyklistiku obzvlášť nevhodné. Příliš mnoho kopců.
01. 08. 2011 | 13:48

Jiří napsal(a):

To Čochtan:
Nemáte vůbec pravdu. Ano, kopce tu jsou, ale také je tu spousta úplně rovných tras - počínaje trasou při Vltavě, kde by se dalo krásně projet celou Prahu, nebýt toho, že je stezka přerušená mezi (tuším) Palackého náměstím a Staroměstskou a provoz v tomto úseku je pro kolo velmi nebezpečný.
A i s těmi kopci by šlo hodně udělat - stačilo by trochu promyslet možnost nastupování do tramvají a autobusů s kolem - třeba jen pár úseků kde je prudké stoupání (např. z Palmovky na Ohradu, z Malostranské na Hradčanskou, z Palmovky na Kobylisy...) a s minimálními náklady by mohlo být cyklistů mnohem více.
Takže - až budou největší problémem pro cyklisty v Praze kopce, bude to v pohodě.
01. 08. 2011 | 14:10

jozka napsal(a):

Nejvetsi problem cyklistiky jsou ridici. A cyklisti. Jako cyklista vim, ze co ridice spolehlive rozpali do bela ruzne mysky, nepredpokladane zmeny smeru a podobne. Jako ridic zase vim, ze mijet cyklistu o deset centimetru mu na na stabilite a klidu moc neprida, zejmena je-li rozdil rychlosti vetsi. Takze az si tohle ridici a cyklisti uvedomi, bude lip.

Kvalitu cyklostezek po Praze ted nekomentuji neb ji znam jen z doslechu...
01. 08. 2011 | 14:32

jichu napsal(a):

Přeji mnoho dobrých kilometrů a nenechte se odradit. U nás v Brně to zřejmě je o trochu lepší, ale jen o kousek. Stezky pouze na výlety, nikoliv do středu města, za nákupem či do práce.
01. 08. 2011 | 15:26

anežka napsal(a):

Poslední dobou jezdí v Praze čím dáltím více cyklistů, z čehož na mě jdou mrákoty. Proč ? já jsem totiž chodec... a neomalenost cyklistů jezdících po chodnících začíná hraničit s agresivitou.
podepíši každou petici, která napomůže cyklistům k c\klostezkám, ale NEJEZDĚTE PO CHODNÍCÍCH !!!
01. 08. 2011 | 15:26

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, stran bezpečného a aktivního stárnutí a jiného testosterování, co takhle zkusit stromy, ale lezení, ne přivazování, jak je včíl v česku a hlavně na šumavě zvykem.
Málokdo tam za váma půjde..
Veselé krizování....
http://wbgarden.com/nove/wbgarden%20jak%20se%20vede%20sousede/album/slides/jak%20se%20vede%20sousede%2028.html
01. 08. 2011 | 16:40

Pípa napsal(a):

Paní autorko, obdivuji vaši odvahu pustit se na kole do pražské dopravní džungle, kde jsou cyklistické stezky zatím spíše značené, než skutečně funkční a mnoho řidičů nevychovaných a zdivočelých. Přeji vám mnoho ujetých kilometrů bez úrazu, ale prosím vás, dejte se raději dobře pojistit.
01. 08. 2011 | 17:03

Picpus napsal(a):

Ještě před deseti lety, kdy ještě městští strážníci prakticky nebyli a já jsem měl rychlé reakce a visus 20/20, jsem po Praze jezdil co to šlo, v rámci práce.
Freestyle, neb žádné Bémovy stezky ještě nebyly. Zato bolševik postavil spoustu zbytečně širokých chodníků, po kterých žádné májové zástupy nechodily.
Jezdil jsem podle zdravého rozumu - tak aby mě nezabili nebo nezmrzačili (pamatuji kolegu, zapřísáhlého cyklistu, který přestal jezdit, když mu taxi na Vinohradech uthlo lýtkový sval) a tak, abych se někam dostal. Pokud to mělo znamenat jednosměrku opačně, budiž. Boris Johnson také proslul na svých cestách do práce nedodržováním předpisů. Předpisy a policie jsou k ničemu, pokud nechrání váš život.
Teď, o něco starší, už věci jako řazení se na trojproudé komunikaci k odbočení doleva nedělám. Vždycky si vzpomenu na pomníček u plánovací komise. Několikrát mě málem (úmyslně) sundal autobusák.
Jednou jedinkrát jsem se střetnul s chodcem, který vystoupil náhle z dveří domu. Několikrát jsem na kole udělal salto, nechtěne. Jednou jsem si přitom zlomil klíční kost.
Ale začínám vidět, že bicykl pro starší lidi není. V Mnichově nebo Amsterodamu možná, v Praze pořád ne.
Stezky jsou hezké, pokud navazují. Z Karlína na Zbraslav se dá projet celkem pěkně, za kšeftem po městě ale dnes už nepojedu.
02. 08. 2011 | 01:26

jih napsal(a):

Dotaz. Existuje na webu portal, ktery by se mohl jmenovat "Vse co by mel vedet cyklista jezdici po Praze?" Cyklisticke stezky, cemu by se mel radsi vyhnout, lokalni prevyseni atd.
02. 08. 2011 | 03:10

jih napsal(a):

wbgarden
Zacinat s tim ma vyznam pro omezenou skupinu postarsich lidi. Bejvali horolezci, sberatele caroveniku viz., eventualne pro sebevrahy. Jinak sympatie. Sam jsem se s tim pred par lety trochu obiral. "Umele steny" na vysokych jedlich neni s par skobami ci krovaky zrejme tezke vybudovat. Inspiroval mne kdysi nahodne objeveny nenapadny myslivecky posed na jedli asi osm metru vysoko.
02. 08. 2011 | 03:28

Morová rána napsal(a):

Vážená paní autorko, v Pardubicích to není o nic lepší! A to tu máme rovinu jako mlat! Místní cyklostezky totiž byly vybudovány nikoliv za účelem pomoci cyklistům, ale za účelem odtranit ty protivné cyklisty pěkně rozjetým motoristům z cesty.
Takže jich většina vede po chodníku. Jedna z nich například kříží hned dvě autobusové zastávky, takže bych se, kdybych ji bývala používala, musela proplétat mezi čekajícími lidmi. Naštěstí mám dost rozumu, abych ji i podobné výtvory vesele ignorovala... a víte co? Je to bezpečnější! Ony totiž auta nakonec přibrzdí a vyhnou se. Ostatně co jim také zbývá, na rovném a přehledném úseku, kterých je tu drtivá většina, jim to stejně problémy nečiní, ačkoliv podle jejich výraziva by jeden řekl, že jsem je připravila o dvě hodiny života a ne o dvě vteřiny. Já v takovéto situaci obvykle zdvihám prostředníček. Zkuste to taky! Rohodně je to lepší, než se kličkovat kolem rodinky s vesele pobíhajícím děckem a vesele pobíhajícím pejskem a typovat, kdo z těch dvou vám hupne pod kolo jako první.
02. 08. 2011 | 10:52

Válečný štváč a vrah z Wall Streetu napsal(a):

jih napsal(a):
"Existuje na webu portal, ktery by se mohl jmenovat "Vse co by mel vedet cyklista jezdici po Praze?" Cyklisticke stezky, cemu by se mel radsi vyhnout, lokalni prevyseni atd."

http://www.prahounakole.cz/
02. 08. 2011 | 10:54

Ládik!!! napsal(a):

Pražské kopce bude možné v budoucnu překonat cyklotunely....
03. 08. 2011 | 06:23

Dana napsal(a):

Právě jsem se vrátila z Rakouska, kde jsem při průjezdu Salzburgem nemusela slézt z kola. V rakousku mají skoro všude cyklostezky oddělené od stezek pro pěší, řidiči jsou ohleduplní, prostě cyklistický ráj!
Naprosto s autorkou souhlasím a po Praze budu jezdit taky, ale mohlo by být líp.
04. 08. 2011 | 20:50

Jenda napsal(a):

Jezdím na kole po Praze skoro každý den. Ještě na mě z okénka nikdo neřval, jenom mě párkrát někdo vytroubil (jednou skutečně mou vinou). Když za mnou jedou auta v místě, kde se nedá předjet, zastavím, vylezu na chodník a nechám je projet.

Doporučuji nastudovat nějaké minimum z prahounakole.cz a ze silničního zákona. Po silnici se skutečně kolo nevodí, a to, co skončilo, nebyla cyklostezka (což je termín v českém právu neexistující), ale cyklopruh. Přes jeden takový konec dost často jezdím a sesedat uprostřed silnice skutečně není nejlepší nápad :). Pokud těsně za vámi nejede auto, normálně pokračujte po silnici. Pokud se vám někdo lepí na záda, zpomalte a nechte ho projet a pak normálně jeďte za ním.
05. 08. 2011 | 04:38

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy