Demence - nejen světový, ale i náš problém

24. 03. 2014 | 16:19
Přečteno 6041 krát
Světový summit G8 o demenci se uskutečnil v prosinci loňského roku v Londýně. Poté tuhle událost zastínilo mnoho jiných, zahraničních i tuzemských. Demence je přece jen téma, které tolik lidí zřejmě nezajímá, alespoň ne v České republice. I když…. I když v současné době u nás žije s demencí, nejčastěji v důsledku Alzheimerovy choroby, 140 tisíc lidí a dále téměř půl milionu těch, kteří jim poskytují zpravidla trvalou péči a pomoc. Jde o problém, který má prakticky každý z nás někde ve svém blízkém či vzdálenějším okolí.

Významní zástupci světových velmocí se domluvili na tom, aby se navýšily prostředky pro výzkum onemocnění způsobujících demenci a do roku 2015 aby byl k dispozici lék, který bude umět tyto nemoci pozastavit či významně zmírnit. Vyzvali také veškeré iniciativy v této oblasti, aby spojily své síly. Jednání na nejvyšší politické i odborné úrovni tak budou pokračovat v červnu ve Velké Británii, kde se bude diskutovat o sociálních a ekonomických dopadech demence, v Kanadě se sejdou vědci se zástupci průmyslu, v Japonsku půjde o další možnosti péče a prevence, v USA se situace znovu vyhodnotí.

Plán Alzheimer v České republice

Vláda České republiky uložila již v roce 2010 (svým usnesením číslo 711) Ministerstvu zdravotnictví, aby koordinovalo přípravu českého Plánu Alzheimer (české strategie boje proti této skupině onemocnění), a připravilo jej do června 2011. Od té doby probíhala jednání. Byly vypracovány tabulky, stanovena možná opatření. Poté bylo konstatováno, že na ně nejsou peníze, jednání bylo odročeno… byly stanoveny jiné návrhy… Myslím si, že není třeba pokračovat. Eufemisticky řekněme, že otázka českého plánu Alzheimer je stále v jednání. Mám z toho velmi podobný pocit jako ze zákona o dlouhodobé péči, který byl také navržen a poté zamítnut, a z dalších podobných opatření, která by měla u nás zlepšit život lidem, kteří jsou v důsledku svého zdravotního stavu nejkřehčí. Na nejvyšší úrovni (u nás) se zatím nenašla pro tato řešení politická vůle. To je známý pocit a zkušenost mnoha lidí, kteří v této a podobné oblasti o něco usilují.

Plán Alzheimer Praha 8

V tomhle článku si ale nechci stěžovat, naopak. Lidé s demencí a jejich rodiny žijí všude, i u nás. Tedy i u nás v Praze 8, kde se již naštěstí po dlouhou dobu setkáváme se vstřícností místní radnice k poskytování zdravotně-sociálních služeb nejen starším lidem. Místostarostka Mgr. Ludková je sice mladá dáma, ale o tuhle problematiku se i osobně zajímá. Pravidelně se setkává se seniory, přemýšlí o způsobech, jak vytvořit ucelené a vyhovující spektrum služeb nejen v rámci městských organizací, ale i se zapojením a ve spolupráci s ostatními poskytovateli. Je tedy zcela zřejmé, že se zejména v posledních letech setkává s „problémem Alzheimer“, který se netýká jen pacientů samotných, ale také a zejména jejich rodinných pečujících. V Praze 8 je situace přece jen o něco jednodušší, protože tu existují kromě obvyklé pečovatelské služby a dalších sociálních a zdravotnických služeb také služby specializované (denní stacionář, domácí asistence) a sídlí tu také Česká alzheimerovská společnost, která zajišťuje další specifické služby (poradenství, konzultace, testování kognitivních funkcí, domácí respitní péči). Přesto se dá najít ještě mnoho cest a způsobů, jak zlepšit život nejen lidem s Alzheimerovou chorobou a jejich rodinným příslušníkům, ale i všem dalším, kteří jsou v důsledku jiného onemocnění v podobné situaci.

Plán Alzheimer Praha 8 tedy začínáme nejen vymýšlet, ale zároveň jej po drobných krocích a s konkrétní organizační i finanční pomocí městské části Praha 8 realizujeme. V našem malém měřítku tak, jak daleko větší regiony či země uskutečňují své programy. Od nejjednodušších a nejpotřebnějších opatření k těm složitějším. Od počátku března se vždy v pátek odpoledne schází malý tým, který plánuje další kroky. Nyní připravujeme informační materiály pro různé skupiny, které je třeba oslovit. Další součástí plánu bude spolupráce se zdravotníky a sociálními službami. Za důležitou považujeme i spolupráci s dalšími poskytovateli služeb, kteří mohou lidem s demencí a jejich rodinám významně pomoci. Často ale nevědí jak, nevědí, jak demence probíhá a jakou pomoc tito lidé potřebují. Důležitá je také činnost policie a městské policie, kterou náš malý Plán Alzheimer osloví také s nabídkou spolupráce.

Plánujeme také školení pro pečující rodiny. V závěru školního roku přijde i překvapení pro předškolní a malé školní děti: setkání s krásnou knížkou, pomocí které jim jak učitelé tak rodiče budou moci vysvětlit, jak mohou pomoci starším lidem i těm, kteří mají demenci. Když se nám Plán Alzheimer bude dařit, možná vznikne i první Café Alzheimer a snad (a v to velmi doufáme) se v něm budou setkávat i dobrovolníci společně s rodinami a lidmi s demencí.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

endemická napsal(a):

Konečně to někdo řekl otevřeně.
Ale že to trvalo.
24. 03. 2014 | 16:26

e.m. napsal(a):

paní doktorko, dokud se nenajde prevence, bude to špatné - tohle situaci až tak neřeší
24. 03. 2014 | 16:29

e.m napsal(a):

P.S. můj osobní tip jsou jídlo a chemikálie. a případně priony; když něco vypadá jako epidemie, velice pravděpodobně to je epidemie. ale je to jen střelba od boku.
24. 03. 2014 | 16:37

strýc virus HxNx napsal(a):

myslím, že o Alzheimerově nemoci se stále ví velmi málo.
a podobně jako umírání nebo onkologická onemocnění to není moc "atraktivní" téma pro politiky.
24. 03. 2014 | 16:39

ten, co koukal z višně napsal(a):

Tak nevím, co bylo v tom článku. A měl jsem k němu dobrou připomínku. Jenže si už nedokážu vybavit jakou... Tak aspoň všechny srdečně zdravím.
24. 03. 2014 | 16:53

zemedelec napsal(a):

Paní Holmerová.
Neměl bych si s toho dělat legraci,ale nedá mě to.
Demence,skutečně narůstá,nejvíc mezi politiky a novináři,jen to nechtějí přiznat,až když je to nepřehlédnutelné.Politik je jediná s profesí,kde není nutná zdravotní prohlídka,natož psychotesty.č.m.promine,že jsem si to vypůjčil.
Vážně.
Opravdu není to příjemné,pro obě stranu,pokud se může rodina věnovat,takto nemocnému člověku,tak je dobře.Je dobré,aby rodina spolupracovala s odborníkem,věděla o tom co nejvíc,tak se to lépe snáší.Kdo nemá možnost být s rodinou,tak tam ta spolupráce s poskytovateli služeb,bude nutná.
24. 03. 2014 | 17:01

patriot napsal(a):

Mně nejvíc hrozí demence
z častých návštěv kredence.
Uvnitř totiž na polici
vždy mám rum a slivovici,
vodku, koňak, whisky,
čistím si tím trysky.
24. 03. 2014 | 17:03

K .V napsal(a):

vŮBEC NECHÁPU CO CHTĚL ČLÁNEK ŘÍCI.
Zaujala mne poznámka jak se každý pátek schází zástupci organizacím kteří "nevědí jak demence probíhá a jakou pomoc potřebují".
Tam bude asi jádro pudla, založí se neziskovky, dostanou dotace naše i Evropské, peníze tečou proudem, spousta lidí má funkci a potom se ukáže že umějí rádobyhumanitární žvásty, ale nevědí co dělat aby to bylo užitečné.
Pořád dokola.
24. 03. 2014 | 17:15

minatomirai napsal(a):

Velice zasluzny clanek, oporu potrebuji skutecne rodinni prislusnici, kteri se prevazne o sve postizene pribuzne staraji.
Bylo by myslim dobre udelat sirokou osvetu, ahlavne mezi lekari, kteri maji nedostatecne informace na rozdil od svych kolegu smerem na zapad. Tam vidim vasi praci, aby rodinni prislusnici dostavali kvalifikovane rady.
24. 03. 2014 | 17:21

analytik napsal(a):

Co si budeme nalhávat, paní doktorko!
Nervová onemocnění, zvláště u starších lidí, jsou projevem opotřebení nervové soustavy. Víme dobře, že nervové buňky neregenerují. Čím déle udrží zdravotnictví staré lidi naživu, tím více se u nich projeví opotřebení nervové soustavy, kloubů, cév a jiných orgánů.
Několik geriatrů sice slízne smetanu za prodloužení lidského života, ale psychiatrům přibývají pacienti a někteří přestárlí občané závidí svým zesnulým vrstevníkům, že už je nic nebolí!
24. 03. 2014 | 17:25

analytik napsal(a):

minatomirai 17:30

Až budete každé ráno hledat tu část vlastního těla, která Vás ještě nebolí, změníte názor! A co se týče nositelů Alzheimera v terminální fázi, ti už žádný vnitřní život nemají.
Člověk by měl mít možnost zvolit si čas, kdy odejde a nebude už muset sloužit jako nemohoucí zdroj regulačních poplatků pro všelijaké šarlatány!
24. 03. 2014 | 17:55

Martin1 napsal(a):

Hrozně rád bych udělal nějaký vtip, ale nejde to, sám se toho bojím, bojím se, že budu jen divně koukat do blba, jako můj kamarád z dětství, který se mnou vymýšlel jednu volovinu za druhou. Ne - to nechci - to raději koleje - vlak - poznám to včas? Říkáte - že už? Tak alespoň něco.
24. 03. 2014 | 18:15

Jícha napsal(a):

Konečně aktuální téma. Demence národa. Akorát bych do toho nemíchal Alzheimera.
24. 03. 2014 | 18:29

Občan napsal(a):

Ježkovyzraky!!!!!
Já nepochybuji otom, že to myslíte dobře, paní dokotorko. Jenže NA TO MUSÍTE MÍT PENÍZE, PENÍZE a ZASE PENÍZE.
VŠECHNY sociální, zdravotní, konzultační, asistenční a jánevímjaké služby jsou PLACENÉ. Jenže nemocní mají buď nemocenskou (věk nově onemocnělých AD nám nehezky klesá a přibývá nemocných mladších 50ti let), nebo starobní či invalidní důchod, nebo podporu v nezaměstnanosti a následně NIC. Ať mají nemocenskou, nebo důchod, nebo PvN a následné nic, VŽDY jde o částky, které jim s bídu pokryjí nějaké to bydlení a trochu jídla.

Na SLUŽBY by měli mít "příspěvek na péči". Jak to s "příspěvkem na péči" je a jak je obvykle vysoký, snad víte dobře. Také jistě víte, jak dlouho trvá jeho vyřízení a čemu jsou žadatelé vystaveni.
Nejvyšší příspěvek - 12 000.- Kč/měs. - dostanou pouze totální ležáci, zcela odkázaní na své okolí a obvykle i na podporu základních životních funkcí (například nejsou schopni přijímat potravu a nápoje orálně, ale pouze sondou, potřebují podporu dýchání apod.). I tak ten příspěvek pokryje pouhých 120-160 hodin měsíčně (BEZ kompenzačních pomůcek a BEZ doplatků na léky). Pokud nemocným nepřispívají děti, rodiče, partner nebo jiné hodné osoby, tak stejně zůstanou bez potřebné péče, protože ji nemají Z ČEHO ZAPLATIT. A ZADARMO jim nikdo nic neposkytne.

Pečující rodinní příslušníci jsou v šílené situaci. Chodí do práce a poté naklušou domů a pečují o nevyzpytatelného nemocného. Často i v noci (noční bloudění a nespavost nemocných AD i jinými demencemi, noční děsy atd.). Pokud jsou v rodině děti, je to ještě horší.
Neméně šílená je situace starobních důchodců, kdy ten ještě zdravý (nebo jen o fous zdravější než pacient) je vysokými náklady donucen znovu začít pracovat a NADTO ve "volném" čase pečovat o pacienta. Což jen urychlí devastaci pečujícího.
Hovořím o zcela konkrétních případech z praxe.
Všem těmto lidem můžete radit jak chcete, ale stejně je jim to k ničemu, protože pokud nejsou DOSTATEČNĚ SOLVENTNÍ, nezmohou nic; maximálně urychlí svou zkázu přibráním si brigády, aby nějak poplatili náklady spojené s nemocí svého blízkého.

Náklady a peníze - to je to, oč tu běží...
24. 03. 2014 | 18:41

Občan napsal(a):

Minatomirai,

nemají. To jsou jen marketingové pindy těch, co na nich parazitují.
Tvor v terminální fázi AD (a dalších demencí) už toho moc nevnímá, nekomunikuje a zpravidla SÁM ani nepřijímá a nevyměšuje.
Už ve třetím stádiu je komunikace krajně obtížná, sebeobslužnost z větší části vymizelá a kognitivní funkce jakbysmet.

A děsné na tom je, že minimálně AD se ukázala být dědičným onemocněním. Znám rodinu, kde to postihlo matku, starší sestru pacientky (již zemřela - bylo jí 57 let), pacientku samu (52 let) a nyní byla AD diagnostikována i u její 31leté dcery (má 6tiletého synka).
24. 03. 2014 | 18:54

Al Jouda napsal(a):

Demencí postižený člověk nemusí žít ve městě. Nejlépe je mu na venkově, kde si posedí na čerstvém vzduchu a osvěží si zrak pohledem do zeleně. Proto by měly být stacionáře pro tyto lidi na venkově, kde by se o ně mohly starat ženy, které jsou nyní bez práce. Ubytování by mělo být jednoduché, a proto levné. Škoda, že klasická hospodářství zanikla, neboť výměnek byl pro takového člověka ideálním útočištěm.
24. 03. 2014 | 19:22

Občan napsal(a):

Al Joudo,
"stacionář" je "školka pro dospělé". Což znamená, že je tam svěřenec ráno dovezen/doveden a odpoledne j odvezen/odveden domů.
Buď jej tam dodávají rodinní příslušníci, nebo si musí ZAPLATIT doprovod či přepravu autem.

V případě vymístění nemocných demencemi by se nejednalo o stacionáře, ale o ubytovací zařízení. Což musí někdo zaplatit. Rovněž musí někdo zaplatit pečující personál; podotýkám KVALIFIKOVANÝ personál. Péče o lidi s demencí není žádná prča a nezvládne ji kdokoli.

PROČ by s o nemocné demencemi měly starat ženy? Máte vůbec představu, co obnáší starání se o ležícího nebo obtížně pohyblivého pacienta?
Ve zdravotnictví a socslužbách zoufale chybějí muži právě pro tuto fyzicky i psychicky nesmírně náročnou pečovatelskou práci. Jenže nejsou peníze na slušné platy a tak to odedřou ženy za 13 000.- Kč brutto...
24. 03. 2014 | 19:36

gaia napsal(a):

to je dobré, na schůzi se usnést, že do roku 2015 vyvineme prášek, když lidstvo doposud ani neví, jak mozek funguje a co tyto nemoci způsobuje a ovlivňuje.
24. 03. 2014 | 19:43

Al Jouda napsal(a):

To Občan :
Díky za objasnění pojmu "stacionář". Svým příspěvkem jsem chtěl naznačit, že by se zařízení pro ubytování a péči o dementní lidi měla budovat na venkově. Jinak je všeobecně známo, že ženy jsou lepší pečovatelky než muži. Fyzická námaha se dá odstranit vhodnou mechanizací manipulace s pacienty. Že to všechno stojí peníze, je také jasné. Náklady se však musí minimalizovat i za cenu neatraktivnosti lokality a stavby !
24. 03. 2014 | 20:31

Občan napsal(a):

Al Joudo,
na venkově KDE?
Na orné půdě jako "slunečníky, "větrníky" a skladové areály?

Ono by se vlastně, když se to tak vezme kolem a kolem, ani nemuselo nic moc budovat. Volných temperovaných skladových areálů s dostatečnou regálovou kapacitou máme dost. Vč. zvedací a jiné techniky. A jsou bezbariérové. Stačilo by tam nainstalovat nějaké mycí linky...
Poměrně levné a v dostatečně neatraktivních lokalitách.
Teď ještě pořešit přepravu personálu. Ale možná by stačilo vybudovat v některé z hal lágr pro ty pečovatelky z řad nezaměstnaných. Šlichta 3y denně a pryčna s dekou stačí...

Takhl nějak by Vám to vyhovovalo?
24. 03. 2014 | 21:09

Al Jouda napsal(a):

To Občan :
Výborně, dejte si to patentovat ! :)))))
24. 03. 2014 | 21:41

gaia napsal(a):

Občan

na venkově je tolik prázdných baráků, bývalých far, škol, kulturních domů, samoobsluh, bylo by dobré to nějak využít a udělat tam třeba týdenní jesle pro starce, na viken by mohli jezdit domů. Rozhodně by to bylo pro rodiny pohodlnější, než vozit je denně někam do stacionáře na 8 hodin a pak zas zpět.
24. 03. 2014 | 21:42

pepa napsal(a):

Boj s demencí musí začit předně u zednářské lóže USA, když její představitelé mají ve
svých mozcích fikci, že jedině oni jsou středem vesmíru, jako kdysi tvrdila katolická církev,
že Země je středem vesmíru a Slunce se točí kolem ní. Na demenci by seměli léčit i představitelé EU, kteří bezhlavě plní rozkazy od výše uvedených psychopatů ze Velkou
louží. Nejen demencí by se měli léčit občané na planetě, ale i řada dalších nemocí
jako, dětská obrna, tyfus, tuberkulóza, mor, pohlavní nemoce, další dětské nemoce,
nemoce tzv. špinavých rukou atd. K tomu, aby se tyto nemoce dařilo eliminovat, jsou
potřebné finanční prostředky. Jenže tyto finanční prostředký rozdělují dementi na psychický,fyzický teror, státní převraty, vraždy politických představitelů států, kteří mají
jinou vizi rozvoje společnosti a na brutální, destrukční, nelidské války.Nejen brutální,
ale i humanitární bombahdování a dokonce i etické války. Jenom nechápu, jaký je rozdíl
mezi humanitárním a nehumanitárním bombahdování. Je humanitární bombahdování
také to, když ami žoldák - pilot shodí bomby na nevěstu, ženicha a desítky oslavencvů ?
Ó, jak hluboko jsme klesli za asistence božího požehnání. Bůh nám žehnej vyhrát válku !
Za Tisa a Boha ! Dokonce i Němci měli uveden boží citát na opásku. Dálo by se říct-kulturní národ. Bohužel,vymývání mozků má stejný vliv na hlupáka i na mudrce.
Hezký večer
24. 03. 2014 | 22:34

hankacl napsal(a):

gaia:
Ach vy plánovači pro venkov... Viděla jste ho aspoň z rychlíku? Nebo jen zpoza volantu? Přesadit ochořelou pražskou lady kamsi do barabizny v pohraniční vesnici. Je tam čerstvý vzduch a levnější pracovní síla! A víte, že to má ještě jeden úžasný efekt? Babča dřív umře a tím pádem se ušetří ještě víc. Ale nejste první, kdo na to přišel. Předběhla vás partička jakéhosi Klémy, co umřel hned po Stalinovi, ale ty baráky s nemocnými a postiženými, ty tam jsou leckde i dnes. Jistě doufáte, že vás tam v případě nemoci rodina odsune - za levnější pracovní silou.
24. 03. 2014 | 22:43

jojo napsal(a):

Gaio, Váš idol Vašek vyhnal lidi na dlažbu a z nemocnic udělal nevěstince.
24. 03. 2014 | 22:56

možná slepému osudu nasadíme brýle napsal(a):

Zrovna včera jsem viděl někde článek, že našli jednak protein (jmenuje se REST), který chrání nervové buňky před umíráním (a to i v přítomnosti povlaku, typického pro Alzheimera) a jehož malfunkce vede k skutečnému onemocnění.
Jiný tým vynalezl test, který identifikací devíti látek v krvi dokáže nastupující onemocnění identifikovat tři roky před nástupem příznaků. Oproti dosavadní diagnostice by to byl neporovnatelný pokrok. (obojí včerejší NYT).

Možná během pár let budeme s Alzheimerem schopni bojovat stejně, jako s cukrovkou typu II. Pokud na to ještě budeme mít.
24. 03. 2014 | 23:37

Ewa napsal(a):

"Vláda České republiky uložila již v roce 2010 (svým usnesením číslo 711) Ministerstvu zdravotnictví, aby koordinovalo přípravu českého Plánu Alzheimer (české strategie boje proti této skupině onemocnění), a připravilo jej do června 2011. Od té doby probíhala jednání. Byly vypracovány tabulky, stanovena možná opatření. Poté bylo konstatováno, že na ně nejsou peníze, jednání bylo odročeno"
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Navrhuji, aby na to šly peníze z ministerstva obrany.
24. 03. 2014 | 23:55

minatomirai napsal(a):

Tvor v terminální fázi AD (a dalších demencí) už toho moc nevnímá, nekomunikuje a zpravidla SÁM ani nepřijímá a nevyměšuje.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
To, ze jste se prekvalifikoval na pecovatele, neznamena, ze budete vedet vice o demencich nez ja osobne. Neni jenom Alzheimer, jsou i jine druhy demence, ktere se od Alzheimer podstatne lisi. Abyste tedy pochopil, zda postizeny ma jeste nejaky vnitrni zivot, musel byste s nimi byt denne 24 hodin a sdilet spolecnou minulost. Vasich 8 hodin ve stacionari nebo nejaka nocni sluzba v pecovatelskem dome vam toto neumozni, tam s nimi muzete delat jenom koule z novin, vzit je na prochazku, dohlednout, aby snedli a vypili, co je pred nimi, maji nahradni inkontinentni katata sebou, pokud jsou v dennim stacionari, a nechat je spat.

Souhlasim vsak s tim, ze jako vse je i toto otazka penez. Ti, kteri se vzdaji sveho zamestnani, aby se mohli venovat svemu rodinnemu prislusniku, by meli byt financne kompenzovani. Prispevek na peci je podle mne dostatecny, v pripade meho rodinneho prislusnika to bylo 8 tisic, coz s duchodem pokrylo naprosto vsechny potreby vcetne tech navic placenych..
Demence prichazeji ve vyssim veku, to, co uvadite, jsou vyjimky, staci se podivat do zarizeni, kde jsou lide s demencemi. Je treba cist literaturu, u vas ji moc neni a zdravotnicky personal od lekaru dolu je zoufale neinformovany a bez zajmu. Byl to kupodivu cesky neurolog, ktery vysvetlil jev, a sice zorne pole pacienta, ktery jsem do te doby nikde nezjistil a nedokazal tak pochopit celkem jednoduchou vec.
25. 03. 2014 | 01:54

Občan napsal(a):

Minatomirai,
kdybyste četl pořádně, tak byste postřehl, že ve svých přípěvcích zmiňuji AD A DALŠÍ demence. Pokud svždy nasloucháte stejně nepozorně jako zde čtete, pak je mi líto.
A to, že jste měl nebo máte v rodině nemocného z Vás znalého neudělá. Spíše naopak. Kdybyste totiž o alzheimricích věděl dost, nemohl byste napsat nesmysl jako je "...a nechat je spát". Víc Vám napovídat nebudu, "znalče".

Demence už dost dlouho nepřicházejí AŽ ve vyšším věku. Demence stále víc postihují lidi v produktivním věku; ať už toxické, nebo neurologické. To, že se lékaři vyhýbají odpovědi na otázku po příčině na tom nic nemění. Tou příčinnou souvislostí a možná i hlavní příčinou jsou dlouhodobý těžký stres, ztráta životních jistot, špatně léčené nebo neléčené deprese, různé intoxikace s tím spojené - tedy důvody zejména sociologické. Jenže to je téma nepohodlné, protože znamená přiznat patologičnost současného socioekonomického systému.

To je totiž to, oč tu běží. Demence JSOU "civilizační" chorobou. "Pouze" mají jinou příčinu než je ta, s níž je momentáně pracováno.

P.S.: Zúžení zorného pole není příčinou AD ani jiných demencí, ale jejich průvodním jevem. A jedním ze zcela běžných faktorů vyhodnocovaných při diagnostice.
To, že to je pro Vás překvapením, je Vaší negativní vizitkou.
25. 03. 2014 | 06:32

Ládik!!! napsal(a):

Recept na šťastné stáří:
dobré zdraví a špatná paměť.
25. 03. 2014 | 06:57

Saltzman napsal(a):

V.Klaus to řekl ve svém posledním Novoročním projevu snad jasně, že občané by se o sebe měli postarat sami a nečekat od státu pomoc, že stát je na huntě. Takže dementi i jejich rodinní příslušníci, nechť se o sebe a své blízké postarají jak umí. Karl Schwarzenberg dokonce dokázal konstatovat, že kdo bude mít prachy, ten se půjde léčit do Rakouska a ostatní peníze na to nemaje prostě budou brát jen to, co se u nás dá zafinancovat.

Takže přepych starosti státu o dementní si prostě nemůžeme dovolit. Vždyť je Zákon o rodině a ten jasně vymezuje právně finanční odpovědnost příbuzných přímých v první řadě a v druhé i nepřímých a až teprve nakonec, když je dotyčný úplný sirota sám na světě, pak teprve stát má povinnost se ho ujmout. Pravda za polovičku financí, ale přeci jen. Je to skutečně milosrdnější než v antice, kdy ve starém Římě se prostě tyhle případy vyvedly za hradby města a tam na smetišti mohli dožít. Slepec, dement, starý nemohoucí, zchromlý, obtížný mrzák - žádný takový neměl zákonný nárok na opateru ani od Říma, ani od příbuzných.

Takže jsme hodně pokročili a komu to nestačí, ať se sebere a táhne někam jinam do světa. V Česku jsme už zatočili se sociálním zaopatřením a jestli nedají občané pokoj, tvrdě zruší stát, tedy vláda demokraticky zvolená, poslední zbytky! Nebudeme přeci podporovat neschopné! to by se zneužívalo a schopné by to přišlo na hodně peněz, které tak schopně sehnali od těch neschopných, co neschopně je neumí uhlídat.

Taková demence je potvora. Není však jen Alzheimer, ale třeba roztroušená skleróza, která k demenci dovede a třeba i s vylepšením naprostého kolapsu nervových ukončení, až oudy nelze hýbat svou vůlí. Nebo spíše nejdříve vyřadí oudy a pak teprve mozek. Kdo tuhle nemoc získá, ten ať nespoléhá na finance od státu. Dostane se s bídou do jedničky invalidity a může si k tomu sehnat nějakou fachu na přivýdělek. Když nesežene, tak může i přijít o barák v exekucích. Koho to tak asi se.e?!

Tu sviňárnu socíku jsme zrušili! Žádného zbůhdarma v nemoci živit nebudeme. Ať si zhebne a neotravuje schopné. Naproti tomu je třeba pomáhat pacientům drogově závislým, aby měli spolehlivě zdravotně nezávadné stříkačky a netrpěli absťáky, k čemuž fasují gratis metadon. Ještě že máme tolik kuřáků, které ministerstvo zdravotnictví varuje a můžeme stabilně navyšovat cenu za kuřivo, aby bylo pro ty narkomany a jiné pacienty závislé. Kuřák zavčasu zhebne a dnes obzvláště po tom stále horším tabáku. Camel, Kent, Dunhil - to kouří černoši v Africe. U nás je to už luxus.

Kdo se snaží svou prací po šedesátce, že mu posunuli starobní důchod, uživit manželku v jedničce invalidity, syna v dvojce a stará se zároveň o svou nad osmdesátku starou tchyni a sám je zároveň na hranici svých fyzických možností, s bolavými klouby, meniskem, hlavu také už děravou, ten mi dá zapravdu v mém nas-ání na tuhle hodně nepřející společnost. Se závistí sleduji některé od mládí umístěné do plné invalidity, kteří ač plni síly a zdraví oproti mně nemají potřebu se o nikoho starat a dokonce ani sami o sebe. Vždyť ještě za dřívějších časů dostali tu doživotní rentu!

Zlatá demence! To aspoň pacoš nemá starost jak vyjít a jak se o druhé postarat!
25. 03. 2014 | 07:15

olga napsal(a):

Zajímavé. Vydělávat se dá na všem. Hmm?
25. 03. 2014 | 07:59

Viola napsal(a):

Tou příčinnou souvislostí a možná i hlavní příčinou jsou dlouhodobý těžký stres, ztráta životních jistot, špatně léčené nebo neléčené deprese, různé intoxikace s tím spojené - tedy důvody zejména sociologické. Jenže to je téma nepohodlné, protože znamená přiznat patologičnost současného socioekonomického systému.

napsal pan Občan, podle mé zkušenosti, to tak je.
25. 03. 2014 | 09:02

Petr napsal(a):

Významní zástupci světových velmocí se domluvili na tom, aby se navýšily prostředky pro výzkum onemocnění způsobujících demenci a do roku 2015 aby byl k dispozici lék, který bude umět tyto nemoci pozastavit či významně zmírnit.
No a když to nevyjde, tak uzákoníme tu euthanazii.
Společnost založená na zbožštění peněz, vyrábějící obrovské přebytky, které se dají "prodat" jenom na dluh a přesto hladovějící, co asi tak může vyřešit?
25. 03. 2014 | 09:20

gaia napsal(a):

po 70 když jdete k doktorovi s klouby, tak vám řekne, to je artróza, s věkem, s tím už nic nenaděláme, stejně tak je to se zuby, na stáří není lék, domnívat se, že tak složitá a komplexní struktura, jako je mozek je schopná regenerace, je dle mého nesmysl.
A nutit lidi ve středním věku, aby rezignovali na svůj potenciál , přestali se snažit posunout lidstvo dopředu a zanechat tu svůj otisk , vychovat další generaci a museli celé dny týdny a roky hlídat jen dementniho rodiče, kterému už bije jen srdce, neb kardiologie je skutečně rozvinutá, však se také do ní v patriarchální společnosti nacpalo peněz, neb choroby srdce jsou u mladších hlavně mužským problémem.Pirkovi dala ZP pojišťovna 10 milionů na pokus udržet člověka bez srdce naživu jen půl roku.
Ale přestárlí lidé, na tech se šetří, ty se přehodí na rodinu, což může paralyzovat celý systém.
25. 03. 2014 | 10:34

skeptický napsal(a):

Jediné známé účinné léky vůbec na Alzheimera,Parkinsona ,kornatění cév,cukrovku a řadu dalších jsou vitamin C,aspirin,káva a nikotin.
Pochopitelně špinavá konkurence pro farmaceutické firmy.
25. 03. 2014 | 14:01

Viola napsal(a):

aspirin bych tak nevychvalovala, může působit vnitřní krvácení a nikotin raději také ne, nahradila bych jej česnekem.
25. 03. 2014 | 14:35

skeptický napsal(a):

Česnek rozpouští mozek.Historicky býval konzumován pro redukci IQ na společensky přijatelnou mez.Konzumenti získávají přídomek smradlavý.Ten aspirin se nejí po lžících.
25. 03. 2014 | 14:51

honolulu napsal(a):

Myslim si, ze to nejhorsi je kdyz clovek starne, odchod kamaradu a blizkych.
Oni jsou nenahraditelni a nejake socialni jistoty a luxusni zivot, kazdy prestane vnimat - vse se stane lhostejne....

Myslim si, ze stress je v malem mnozstvi zdravy, kdyz neni staly. Je to stejne jako kava, nebo alcohol. V malem mnozstvi je OK.

Vim urcite, ze velky stress ma, tak obrovske mnozstvi adrenalinu, ze muze snadno zabit. ( Proto jsme byli vsichni priozrali, kdyz jsme se rozjeli na Luandu .)

Vim urcite, ze pred odchodem z tohoto sveta vsichni ti, kteri jsou na rade, dostavaji pomocnou ruku a citi ulevu. (Asi Archandel Gabriel.)

Neni nahodou zastreni mozku pred odchodem, take nejakou pomocnou rukou ?
Z emigracni vlny 1948 uz nezije nikdo a z roku 1968 uz je 70 % lidi take pryc.

Panove nad zivotem nikdo nikdy nevyhraje. Kazdy to prohraje tam, kde to nejmene ceka. Tak jedno Burgundy a good night.
26. 03. 2014 | 06:06

K .V napsal(a):

Honolulu, sociální jistoty ve stáří přestanete vnímat jako důležité JENOM TEHDY KDYŽ JE MÁTE, což je stále větší problém naší republiky.
.
Průměrný důchod 10000, průměrné nájemné za běžný byt 6000+4000 inkaso, na jídlo a vstup do čekárny lékaře nezbyde.
Průměrná cena lůžka v domově pro seniory 13500
26. 03. 2014 | 11:33

honolulu napsal(a):

Pane K.V.,
to jsem nevedel, ze je to tak HROZNE ! Ty cisla, ktere jste uvedl nedavaji smysl.
Stari lide po celozivotni praci si zaslouzi dostatek ! Nekdo ve Vasi vlade by urcite propadl i v te pomocne skole, kam jsem chodil v mladi ja !

Jsem pysny, ze jsem byl BLBY ! Predstavte si lidi, kdybych byl tak "vzdelany" jako ti "uceni", kteri jsou za tyto veci zodpovedni.....Vzdyt oni vubec neznaji zakladni kupecke pocty.. Hanba, hanba.

Zde verejne zadam ve jmenu humanity, okamzite to napravte, kteri jste za to zodpovedni. (Vy skopove hlavy.)
26. 03. 2014 | 20:05

Renata napsal(a):

Paní Holmerová,

moc Vám i České alzheimerovské společnosti děkuji a přeji této společnosti co nejvíc peněz. To samé i Gerontologickému centru v Praze – Kobylisích.

Hezký den
Renata
16. 04. 2014 | 04:20

Renata napsal(a):

"Vláda České republiky uložila již v roce 2010 (svým usnesením číslo 711) Ministerstvu zdravotnictví, aby koordinovalo přípravu českého Plánu Alzheimer (české strategie boje proti této skupině onemocnění), a připravilo jej do června 2011. Od té doby probíhala jednání. Byly vypracovány tabulky, stanovena možná opatření. Poté bylo konstatováno, že na ně nejsou peníze, jednání bylo odročeno"
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PŘEJI ČESKÉMU ZDRAVOTNICTVÍ CO NEJVÍC PENĚZ, aby nemuselo odkládat důležitá opatření...
16. 04. 2014 | 04:32

Renata napsal(a):

"Vláda České republiky uložila již v roce 2010 (svým usnesením číslo 711) Ministerstvu zdravotnictví, aby koordinovalo přípravu českého Plánu Alzheimer (české strategie boje proti této skupině onemocnění), a připravilo jej do června 2011. Od té doby probíhala jednání. Byly vypracovány tabulky, stanovena možná opatření. Poté bylo konstatováno, že na ně nejsou peníze, jednání bylo odročeno"
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PŘEJI ČESKÉMU ZDRAVOTNICTVÍ CO NEJVÍC PENĚZ, aby nemuselo odkládat důležitá opatření...

Hezký den
Renata
16. 04. 2014 | 04:33

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy