Jak ČT zhodnotila americké volby
Představte si, že bychom byli v době, kdy v Rusku probíhala bolševická revoluce, a média vám místo zásadních zpráv přinášela jen drby o tom, jaké lidské neřesti má Kerenský, kolik platí za golf, kdy koho políbil…něco podobného nám předvádí ČT ve zpravodajství o kulturní revoluci v USA. Vrcholem byla vysvětlující debata v pořadu Události a komentáře dne 5. listopadu 2020, na kterou snad budu muset napsat stížnost Radě ČT. Moderátor Jakub Železný s protiamerickým demagogem Lubomírem Zaorálkem zde zábavnou dialogovou formou předložili selektivní a nepravdivé informace o dění v USA, přičemž zcela obrátili znaménka, z republikánů udělali nepřátele demokracie a ze Zaorálka jakéhosi garanta nestrannosti a spravedlivého hodnocení.
Nevěříte, že Zaorálek z ČSSD je protiamerický demagog? Připomenu vám něco z jeho kariéry. V prosinci 2006, když byla ČSSD v opozici, připravoval na půdě poslanecké sněmovny protiamerický seminář „Pražská výzva pro Irák“. Pomáhali mu Jan Kavan a Vojtěch Filip z KSČM. Po kritice ze strany ODS Zaorálek místo konání změnil a vydal např. toto zajímavé prohlášení. Později, když USA zvažovaly stavbu protiraketového radaru v Brdech, rozpoutal Zaorálek hysterickou protiamerickou kampaň, aby tím získal hlasy pro ČSSD. USA pak projekt radaru odvolaly a nakonec z akce profitovalo Rumunsko a Polsko, zatímco pro nás znamenala „akce Brdy“ těžkou ránu: nic jsme nezískali a ztratili jsme důvěryhodnost. Byl to počátek odcizení s USA. Z jeho dalších „akcí“ zmiňme kampaň, kterou proti USA rozpoutal po zabití iránského generála Solejmáního v lednu 2020. Strašil krvavou odvetou, tvrdil, že USA zaviní válku a že prý „USA lžou“. Přidejme k tomu i Zaorálkovu účast na „Prohlášení tří ministrů zahraničí“ proti Izraeli z května 2020. Ví o sobě Zaorálek, že už není ministrem zahraničí? Když na konci pořadu vykřikoval nadávky na Trumpa jako politika, který prý neví, kdy skončit ve své funkci a nedokáže odejít, bylo to skutečně úsměvné.
Jakub Železný ho ani jednou neusměrnil, neopravil, nic mu nepřipomněl, místo kritického rozhovoru podali oba pánové spíše výklad ve formě dialogu. Při tom zaseli řadu nepravdivých informací o současnosti i historii USA. Projděme si nejzásadnější.
1) „Trump podal žalobu na všechny státy, kde prohrál.“
V reportáži nejprve nechali tvrdit reportéra Řezníčka z USA, že Trump podal žaloby na státy, ve kterých prohrál. Na to navázal Zaorálek nerušeným projevem, kde tvrdil, že Trump podává žaloby na všechny státy, kde prohrál, a ve spolupráci s Železným pak tvrdil divákům, že Trump chce jednoduše zvrátit výsledek legitimních voleb.
Ve skutečnosti podal Trump žaloby ve státech, kde bylo podezření z volebního podvodu, což nebyly rozhodně všechny státy, kde prohrál. Trump prohrával (dle tehdejšího stavu) v 17 státech, ale žaloby podal jen v 5 státech (Pennsylvanie, Georgia, Michigan, Nevada, Arizona).
Železný nechal diváky v domnění, že žaloba na hlasování je opatření výjimečné, narušující demokracii, nepřipomněl, že ve skutečnosti podali velkou žalobu demokraté v roce 2000 (Bush versus Gore), kdy si vymohli ruční přepočítávání hlasů.
A proč se Trump nespokojil s přepočítáváním hlasů, ale chtěl zastavit přijímání hlasů? ČT neuvedla, že přepočítávání hlasů nepovede ke kontrole, ani k vyřazení podvodně odeslaných hlasů (např. s falešným podpisem, nebo antedatovaných). Místo toho sugerovala, že Trump chce zastavit počítání hlasů účelově, aby si zajistil vítězství všemi prostředky.
2) „Trump mluvil bez důkazů.“
Následně tvrdili Zaorálek s Železným divákům, že Trump vznesl obvinění z volebního podvodu, aniž by uvedl důkazy. (Totéž pak druhý den 6. 11. opakovali např. Barbora Maxová a také Andreas Papadopoulos, který promítl na obrazovku Trumpův tweet, ale při čtení z něj vynechal, že volební komise odmítly naše pozorovatele (legal observers).)
Ve skutečnosti Trump už tehdy uvedl jako důkaz, že pozdě došlé korespondenční hlasovací lístky, jsou výrazně ve prospěch jednoho kandidáta, což je statisticky nepravděpodobné (i ve srovnání s extrémně „modrými oblastmi“, kde Trump přeci jen dostal kolem 20-30% hlasů.), dále, že jeho pozorovatelé nebyli puštěni k počítání hlasů a že jsou podezřelé pozdně došlé hlasy, doručované do států, kde už s výrazným náskokem vedl. V ČT také neuvedli, že o možnosti snadného podvádění při korespondenčním hlasování hovořil Trump už v květnu 2020 a v červenci 2020 navrhoval volby odložit, aby se mohlo hlasovat osobně. Ačkoliv to říkal už před svou porážkou, v ČT zesilovali podezření, že jde až o reakci na prohru. Od té doby uvedla Trumpova kampaň, Trumpovi voliči, občané a pravicová média další důkazy:
- Statistické nesrovnalosti: korespondenční hlasy byly jen pro jednoho kandidáta; nepopulární Biden měl ve sporných státech více hlasů, než kdysi Obama; Biden vyhrál i v Arizoně, kde pro něj nebyla žádná viditelná podpora, což místním připadá podezřelé (dle CBC News).
- Technické nedostatky korespondenčního hlasování: pošta nemá kapacitu; rejstříky voličů obsahují až 3mil jmen voličů, kteří své registrace neobnovili a nehlasovali, protože se buď odstěhovali, nebo zemřeli, státy však rozeslaly volební korespondenční lístky všem; hlasovací systém Dominion užívaný v Michiganu se „porouchal“ a přičetl hlasy Bidenovi, dle Dr Shiva Ayyadurai z MIT to bylo 69 tis hlasů. Dle Trumpova týmu měl Dominion system vymazávat hlasy pro Trumpa i v Pennsylvanii a jiných státech, až 2,7 mil hlasů, a 221 tis hlasů přenést od Trumpa Bidenovi, což Trumpův tým zveřejnil na twitteru. Společnost Dominion tvrzení popřela. Zde jejich prohlášení
- Úmyslná opatření k usnadnění podvodu: v Pennsylvanii a Georgii snaha zajistit soudně, aby korespondenční volby trvaly co nejdéle – v některých státech se hlasy mohou počítat až do konce listopadu; dle Trumpa nebyli jeho pozorovatelé připuštěni k počítání hlasů v Pennsylvanii a Georgii; návrh zákona Vote by Mail Act z r. 2019 obsahuje údajně opatření, že k ověření se nemusí shodovat podpis na volebním lístku s podpisem v rejstříku voličů, ale v žádosti o volební lístek.
- Případy, kdy hlasovaly osoby již mrtvé: k 4 případům z Georgie uvedeným Trumpovým týmem, přidal 12.11. Tucker Carlson z FoxNews další – jde např. o tyto voliče Deborah Jean Christensen, James Blalock, Edward Skwiota, Rosemary Hardle, Henry Gionta, Norine Lucas, Joseph Barbaro, Thomas Sullivan, George White, Judy Presto, podle EpochTimes volilo v Michiganu až 9,5 tis osob, které jsou evidovány mezi zesnulými…zatímco u osobního hlasování by musel podvodník podvádět za 1 zesnulou osobu, při korespondenčním hlasování může 1 podvodník vyplnit lístky za více osob.
- Podvody spáchané pracovníky pošty, nebo neznámými pachateli: většinou jde o podezřelá doručení mnohatisícových balíčků s hlasy v pozdních nočních hodinách, kdy Trumpovi stoupenci strážící místa sčítání, nebyli na místě; např. v Detroitu bylo dle nové žaloby doručeno v noci 4. 11. přes 40 tis hlasů pro Bidena; až 100 tis hlasů v Pennsylvanii má nesrovnalosti v datumech (přijato dřív než odesláno).
- Případy, kdy voliči v tracking systém, nemohou dohledat, že jejich hlas byl započítán, i když hlasovali: na diskuzních fórech twitteru i pod klipy yotube se takové případy množí
- Existují databáze volebních podvodů: https://www.heritage.org/voterfraud; https://www.bigdatapoll.com (statistika Richarda Barrise).
Možná tyto případy nebyly tak početné, aby rozhodly volby, ani nemusí být všechny pravdivé, ale byly uvedeny. ČT o nich má aspoň souhrnně informovat, tvrdí-li, že žádné důkazy uvedeny nebyly, lže. Navíc, případy volících nebožtíků jsou reálné. Nelze tvrdit, že volby proběhly bez podvodů. (Za sebe dodávám, že korespondenční hlasování nebylo tajné.)
3) „Republikáni hrozí nepokoji rozsahu, které za našich životů nikdy nenastaly.“
Zaorálek a Železný strašili diváky budoucími údajnými nepokoji Trumpových ozbrojených stoupenců, kteří prý nebudou ochotni přijmout volební porážku. Oba si pak notovali, že by nastaly nepokoje rozsahu, jaké „za našich životů nenastaly.“ To je drastické falšování amerických dějin i současnosti.
Ve skutečnosti přeci byly v USA velké černošské nepokoje v 60. letech, které nastaly za Zaorálkova života. Abyste měli představu: nepokoje vypukly už před atentátem na Martina Luthera Kinga Jr. V Los Angeles roku 1965 protestovalo asi 10 tis lidí a 34 lidí bylo zabito, v Detroitu roku 1967 bylo zabito 43, bojovalo se i v New Yorku, Chicagu, Washingtonu DC… Po atentátu na ML Kinga roku 1968 nastaly další protesty, při nichž bylo zabito asi 43 lidí. Zdevastované černošské čtvrti ve Washingtonu DC nesou známky ničení dodnes.
V mezidobí od 60. let až do roku 2020 byly „drobnější nepokoje“. Většího rozsahu nabyly černošské nepokoje v Los Angeles roku 1992, při kterých bylo asi 60 zabitých a 2tis zraněných. Maxine Waters, která je podporovala, je političkou Demokratické strany a dnes patří mezi čelné odpůrce prezidenta Trumpa. V roce 2015 byly další nepokoje v Baltimoru.
Ale největší vlna násilných nepokojů nastala letos, v roce 2020 a rozsahem překonaly i nepokoje ze 60. let. Jenže ČT o nich neinformovala. Jedná se o protesty, které souvisely s Black Lives Matter, Antifou a marketingově zpracovanou smrtí George Floyda v Minneapolis. Od června do září 2020 zasáhla vlna násilných akcí oblast, která je ještě rozsáhlejší, než protesty ze 60. let. O rozsahu bylo možno se přesvědčit na live mapách (https://usa.liveuamap.com/), dále v článku Michaela Traceyho, který zdevastovanou oblast projel. Tyto nepokoje (v Minneapolis, Seattlu, Portlandu, Atlantě, L.A. aj.) byly spojeny s požadavkem zrušit policii a nastolovat „bezstátní komunity“. Tyto experimenty svědčí o hloubce proměn, kterými prochází demokracie v USA a občané by to měli vědět. Výsledkem experimentů byly materiální škody a pouliční chaos, mrtvých bylo dle wikipedie „jen“ asi 40, ale při následném násilí vandalů bylo zabito černošských osob mnohem víc, včetně dětí.
ČT o „násilném létu“ neinformovala a komentářem Železného a Zaorálka neexistenci násilí potvrdila, naopak straší lidi imaginárním násilím republikánů a tím obrací znaménka. Završila tím dlouhou éru neinformování veřejnosti o tom, co se dělo v USA během Trumpova prezidentství, tj. od roku 2016. O levicových protestech, akcích i celkové změně politické kultury veřejnost nebyla informována.
Nepravdivým zpravodajstvím ČT porušuje…tady jsem v koncích, protože žádná norma regulující činnost ČT jim nenařizuje informovat pravdivě.