Jak ČT zhodnotila americké volby

14. 11. 2020 | 13:25
Přečteno 3185 krát
Zaorálek s Jakubem Železným falšovali americkou současnost i dějiny v přímém přenosu. Bylo to „skryté hodnocení“ metodou selekce a falšování faktů.

Představte si, že bychom byli v době, kdy v Rusku probíhala bolševická revoluce, a média vám místo zásadních zpráv přinášela jen drby o tom, jaké lidské neřesti má Kerenský, kolik platí za golf, kdy koho políbil…něco podobného nám předvádí ČT ve zpravodajství o kulturní revoluci v USA. Vrcholem byla vysvětlující debata v pořadu Události a komentáře dne 5. listopadu 2020, na kterou snad budu muset napsat stížnost Radě ČT. Moderátor Jakub Železný s protiamerickým demagogem Lubomírem Zaorálkem zde zábavnou dialogovou formou předložili selektivní a nepravdivé informace o dění v USA, přičemž zcela obrátili znaménka, z republikánů udělali nepřátele demokracie a ze Zaorálka jakéhosi garanta nestrannosti a spravedlivého hodnocení.

Nevěříte, že Zaorálek z ČSSD je protiamerický demagog? Připomenu vám něco z jeho kariéry. V prosinci 2006, když byla ČSSD v opozici, připravoval na půdě poslanecké sněmovny protiamerický seminář „Pražská výzva pro Irák“. Pomáhali mu Jan Kavan a Vojtěch Filip z KSČM. Po kritice ze strany ODS Zaorálek místo konání změnil a vydal např. toto zajímavé prohlášení. Později, když USA zvažovaly stavbu protiraketového radaru v Brdech, rozpoutal Zaorálek hysterickou protiamerickou kampaň, aby tím získal hlasy pro ČSSD. USA pak projekt radaru odvolaly a nakonec z akce profitovalo Rumunsko a Polsko, zatímco pro nás znamenala „akce Brdy“ těžkou ránu: nic jsme nezískali a ztratili jsme důvěryhodnost. Byl to počátek odcizení s USA. Z jeho dalších „akcí“ zmiňme kampaň, kterou proti USA rozpoutal po zabití iránského generála Solejmáního v lednu 2020. Strašil krvavou odvetou, tvrdil, že USA zaviní válku a že prý „USA lžou“. Přidejme k tomu i Zaorálkovu účast na „Prohlášení tří ministrů zahraničí“ proti Izraeli z května 2020. Ví o sobě Zaorálek, že už není ministrem zahraničí? Když na konci pořadu vykřikoval nadávky na Trumpa jako politika, který prý neví, kdy skončit ve své funkci a nedokáže odejít, bylo to skutečně úsměvné.
Jakub Železný ho ani jednou neusměrnil, neopravil, nic mu nepřipomněl, místo kritického rozhovoru podali oba pánové spíše výklad ve formě dialogu. Při tom zaseli řadu nepravdivých informací o současnosti i historii USA. Projděme si nejzásadnější.

1) „Trump podal žalobu na všechny státy, kde prohrál.“
V reportáži nejprve nechali tvrdit reportéra Řezníčka z USA, že Trump podal žaloby na státy, ve kterých prohrál. Na to navázal Zaorálek nerušeným projevem, kde tvrdil, že Trump podává žaloby na všechny státy, kde prohrál, a ve spolupráci s Železným pak tvrdil divákům, že Trump chce jednoduše zvrátit výsledek legitimních voleb.
Ve skutečnosti podal Trump žaloby ve státech, kde bylo podezření z volebního podvodu, což nebyly rozhodně všechny státy, kde prohrál. Trump prohrával (dle tehdejšího stavu) v 17 státech, ale žaloby podal jen v 5 státech (Pennsylvanie, Georgia, Michigan, Nevada, Arizona).
Železný nechal diváky v domnění, že žaloba na hlasování je opatření výjimečné, narušující demokracii, nepřipomněl, že ve skutečnosti podali velkou žalobu demokraté v roce 2000 (Bush versus Gore), kdy si vymohli ruční přepočítávání hlasů.
A proč se Trump nespokojil s přepočítáváním hlasů, ale chtěl zastavit přijímání hlasů? ČT neuvedla, že přepočítávání hlasů nepovede ke kontrole, ani k vyřazení podvodně odeslaných hlasů (např. s falešným podpisem, nebo antedatovaných). Místo toho sugerovala, že Trump chce zastavit počítání hlasů účelově, aby si zajistil vítězství všemi prostředky.

2) „Trump mluvil bez důkazů.“
Následně tvrdili Zaorálek s Železným divákům, že Trump vznesl obvinění z volebního podvodu, aniž by uvedl důkazy. (Totéž pak druhý den 6. 11. opakovali např. Barbora Maxová a také Andreas Papadopoulos, který promítl na obrazovku Trumpův tweet, ale při čtení z něj vynechal, že volební komise odmítly naše pozorovatele (legal observers).)

Ve skutečnosti Trump už tehdy uvedl jako důkaz, že pozdě došlé korespondenční hlasovací lístky, jsou výrazně ve prospěch jednoho kandidáta, což je statisticky nepravděpodobné (i ve srovnání s extrémně „modrými oblastmi“, kde Trump přeci jen dostal kolem 20-30% hlasů.), dále, že jeho pozorovatelé nebyli puštěni k počítání hlasů a že jsou podezřelé pozdně došlé hlasy, doručované do států, kde už s výrazným náskokem vedl. V ČT také neuvedli, že o možnosti snadného podvádění při korespondenčním hlasování hovořil Trump už v květnu 2020 a v červenci 2020 navrhoval volby odložit, aby se mohlo hlasovat osobně. Ačkoliv to říkal už před svou porážkou, v ČT zesilovali podezření, že jde až o reakci na prohru. Od té doby uvedla Trumpova kampaň, Trumpovi voliči, občané a pravicová média další důkazy:

- Statistické nesrovnalosti: korespondenční hlasy byly jen pro jednoho kandidáta; nepopulární Biden měl ve sporných státech více hlasů, než kdysi Obama; Biden vyhrál i v Arizoně, kde pro něj nebyla žádná viditelná podpora, což místním připadá podezřelé (dle CBC News).
- Technické nedostatky korespondenčního hlasování: pošta nemá kapacitu; rejstříky voličů obsahují až 3mil jmen voličů, kteří své registrace neobnovili a nehlasovali, protože se buď odstěhovali, nebo zemřeli, státy však rozeslaly volební korespondenční lístky všem; hlasovací systém Dominion užívaný v Michiganu se „porouchal“ a přičetl hlasy Bidenovi, dle Dr Shiva Ayyadurai z MIT to bylo 69 tis hlasů. Dle Trumpova týmu měl Dominion system vymazávat hlasy pro Trumpa i v Pennsylvanii a jiných státech, až 2,7 mil hlasů, a 221 tis hlasů přenést od Trumpa Bidenovi, což Trumpův tým zveřejnil na twitteru. Společnost Dominion tvrzení popřela. Zde jejich prohlášení
- Úmyslná opatření k usnadnění podvodu: v Pennsylvanii a Georgii snaha zajistit soudně, aby korespondenční volby trvaly co nejdéle – v některých státech se hlasy mohou počítat až do konce listopadu; dle Trumpa nebyli jeho pozorovatelé připuštěni k počítání hlasů v Pennsylvanii a Georgii; návrh zákona Vote by Mail Act z r. 2019 obsahuje údajně opatření, že k ověření se nemusí shodovat podpis na volebním lístku s podpisem v rejstříku voličů, ale v žádosti o volební lístek.
- Případy, kdy hlasovaly osoby již mrtvé: k 4 případům z Georgie uvedeným Trumpovým týmem, přidal 12.11. Tucker Carlson z FoxNews další – jde např. o tyto voliče Deborah Jean Christensen, James Blalock, Edward Skwiota, Rosemary Hardle, Henry Gionta, Norine Lucas, Joseph Barbaro, Thomas Sullivan, George White, Judy Presto, podle EpochTimes volilo v Michiganu až 9,5 tis osob, které jsou evidovány mezi zesnulými…zatímco u osobního hlasování by musel podvodník podvádět za 1 zesnulou osobu, při korespondenčním hlasování může 1 podvodník vyplnit lístky za více osob.
- Podvody spáchané pracovníky pošty, nebo neznámými pachateli: většinou jde o podezřelá doručení mnohatisícových balíčků s hlasy v pozdních nočních hodinách, kdy Trumpovi stoupenci strážící místa sčítání, nebyli na místě; např. v Detroitu bylo dle nové žaloby doručeno v noci 4. 11. přes 40 tis hlasů pro Bidena; až 100 tis hlasů v Pennsylvanii má nesrovnalosti v datumech (přijato dřív než odesláno).
- Případy, kdy voliči v tracking systém, nemohou dohledat, že jejich hlas byl započítán, i když hlasovali: na diskuzních fórech twitteru i pod klipy yotube se takové případy množí
- Existují databáze volebních podvodů: https://www.heritage.org/voterfraud; https://www.bigdatapoll.com (statistika Richarda Barrise).

Možná tyto případy nebyly tak početné, aby rozhodly volby, ani nemusí být všechny pravdivé, ale byly uvedeny. ČT o nich má aspoň souhrnně informovat, tvrdí-li, že žádné důkazy uvedeny nebyly, lže. Navíc, případy volících nebožtíků jsou reálné. Nelze tvrdit, že volby proběhly bez podvodů. (Za sebe dodávám, že korespondenční hlasování nebylo tajné.)

3) „Republikáni hrozí nepokoji rozsahu, které za našich životů nikdy nenastaly.“
Zaorálek a Železný strašili diváky budoucími údajnými nepokoji Trumpových ozbrojených stoupenců, kteří prý nebudou ochotni přijmout volební porážku. Oba si pak notovali, že by nastaly nepokoje rozsahu, jaké „za našich životů nenastaly.“ To je drastické falšování amerických dějin i současnosti.

Ve skutečnosti přeci byly v USA velké černošské nepokoje v 60. letech, které nastaly za Zaorálkova života. Abyste měli představu: nepokoje vypukly už před atentátem na Martina Luthera Kinga Jr. V Los Angeles roku 1965 protestovalo asi 10 tis lidí a 34 lidí bylo zabito, v Detroitu roku 1967 bylo zabito 43, bojovalo se i v New Yorku, Chicagu, Washingtonu DC… Po atentátu na ML Kinga roku 1968 nastaly další protesty, při nichž bylo zabito asi 43 lidí. Zdevastované černošské čtvrti ve Washingtonu DC nesou známky ničení dodnes.

V mezidobí od 60. let až do roku 2020 byly „drobnější nepokoje“. Většího rozsahu nabyly černošské nepokoje v Los Angeles roku 1992, při kterých bylo asi 60 zabitých a 2tis zraněných. Maxine Waters, která je podporovala, je političkou Demokratické strany a dnes patří mezi čelné odpůrce prezidenta Trumpa. V roce 2015 byly další nepokoje v Baltimoru.

Ale největší vlna násilných nepokojů nastala letos, v roce 2020 a rozsahem překonaly i nepokoje ze 60. let. Jenže ČT o nich neinformovala. Jedná se o protesty, které souvisely s Black Lives Matter, Antifou a marketingově zpracovanou smrtí George Floyda v Minneapolis. Od června do září 2020 zasáhla vlna násilných akcí oblast, která je ještě rozsáhlejší, než protesty ze 60. let. O rozsahu bylo možno se přesvědčit na live mapách (https://usa.liveuamap.com/), dále v článku Michaela Traceyho, který zdevastovanou oblast projel. Tyto nepokoje (v Minneapolis, Seattlu, Portlandu, Atlantě, L.A. aj.) byly spojeny s požadavkem zrušit policii a nastolovat „bezstátní komunity“. Tyto experimenty svědčí o hloubce proměn, kterými prochází demokracie v USA a občané by to měli vědět. Výsledkem experimentů byly materiální škody a pouliční chaos, mrtvých bylo dle wikipedie „jen“ asi 40, ale při následném násilí vandalů bylo zabito černošských osob mnohem víc, včetně dětí.

ČT o „násilném létu“ neinformovala a komentářem Železného a Zaorálka neexistenci násilí potvrdila, naopak straší lidi imaginárním násilím republikánů a tím obrací znaménka. Završila tím dlouhou éru neinformování veřejnosti o tom, co se dělo v USA během Trumpova prezidentství, tj. od roku 2016. O levicových protestech, akcích i celkové změně politické kultury veřejnost nebyla informována.
Nepravdivým zpravodajstvím ČT porušuje…tady jsem v koncích, protože žádná norma regulující činnost ČT jim nenařizuje informovat pravdivě.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy