Reklamační řízení

06. 07. 2009 | 12:00
Přečteno 5790 krát
Spotřebitel, prodavač, švec, ba i ten kvalitář jsou tu jen v úloze obětí a těžko říct, koho z nich litovat nejvíc.

Vyrazili jsme s dcerou koupit jí k Baťovi sandále. Nebyly nejlevnější, ale moc se jí líbily. Chodila v nich několik dní do školy a minulý týden si je vzala na dovolenou. Podešev se jim zlomila až čtvrtý den, takže děvče se chvíli vznášelo nad proklatě tvrdou a hlavně horkou slovinskou dlažbou bosé. Poslední dva dni proťápalo ve vietnamkách o číslo větších, neboť boty její velikosti v letovisku, jímž jsme projížděli, neměli, leda ohyzdné a drahé.

Navíc, myslil jsem, je to jen na dva dny, tak proč platit víc než za vietnamky požadovaná tři eura, když pozítří budeme doma a Baťa nám svůj zmetek jistě vymění se solidností, jež je mu vlastní. Doma jsem s potěšením zjistil, že se mi poprvé od chvíle, co jsem začal všechny záruční listy ukládat do krabice od jiných Baťových bot, dostává příležitosti docenit tento jeho skvělý druhotný výrobek. Na urputně se vracející otázku: „Tatínku, kdy už půjdeme vyměnit ty botičky?“ jsem tudíž mohl dát hrdou odpověď: „Hned.“

Šlo se. Paní pokladní si boty s mírnou nechutí prohlédla. „No to je zlomená podešev,“ poznamenala a položila mi naučenou otázku: „Jaké budete požadovat řešení? Výměnu, vrácení peněz, nebo slevu?“
Málokdy se nabízí sleva takto lacino, takže jsem udělal to, co by na mém místě dělal asi každý – řekl jsem, že slevu určitě ne, že bych chtěl boty vyměnit, a pokud je nemají, chtěl bych vrátit peníze, abychom mohli hned koupit jiné.
„Jiné boty koupit hned můžete, ale na vyřízení reklamace máme třicet dní,“ řekla paní pokladní.
Přiznám se, že když to teď vidím napsané, divím se, že jsem to v prodejně napoprvé nepochopil. Ale náš rozhovor na místě skutečně obnášel ještě několik replik: „Vážně mi chcete říct, že odejdeme bez peněz i bez bot?“
„Potvrzení samozřejmě dostanete, ale musí se na to podívat kvalitář.“
„Myslíte, že kvalitář uvidí něco jiného než my tři?“
„Jsme vstřícní, i když na to máme ze zákona třicet dní, můžete se přijít zeptat už za deset.“
„A v čem bude dcera chodit mezitím?“
„Říkám, že si můžete koupit jiné boty.“

Odešel jsem s vědomím, že tato možnost je poznanou nutností. Ale neodpustil jsem si ještě předtím poznamenat, že by mě zajímalo, jak vznikl zákon, který takto zvýhodňuje obchodníky na úkor spotřebitelů. Paní pokladní na to pochopitelně měla definitivní odpověď všech pokladních: „Já jsem o tom takto nerozhodla.“ Položil jsem tu otázku tedy kamarádce advokátce, která mou domněnku, že se jedná o čerstvou praxi prolobovanou v zájmu velkých korporací proti zájmům spotřebitelů, za pomoci ASPI snadno vyvrátila. Už v devadesátých letech, kdy, jak si vzpomínám, obchody vadné boty ještě měnívaly ihned, anebo vracely peníze, tu třicetidenní klauzule existovala, jen obchodníci patrně nebyli dost otrlí, aby jí využívali. Vědomí, že se nezkazily zákony, jen zhrubly poměry, ovšem těžko skýtá valnou útěchou. Proč nějaký bruselský zákon nenařizuje prodejcům, aby při zjevné závadě museli hned zboží vyměnit anebo vrátit peníze?

Faktem nicméně je, že poměry stejně zhrubly i pro obchodníky. I taková značka solidnosti, jakou je v obecném povědomí Baťa, nemá-li být na volném trhu zmasakrována bezskrupulózní konkurencí, nepochybně tak jako všechny podobné firmy šije boty v manufakturách v jihovýchodní Asii, v nichž se pracovní podmínky blíží nevolnickým. Tak jako na práci, musí se šetřit i na materiálu. Chudák prodavač to, co vzniká rukou nešťastníka a z co nejlevnější suroviny, musí nabízet. A ještě potom musí vyřizovat reklamace. Je to tedy skoro stejný nešťastník jako onen švec někde v Bangladéši, který na podešvi pracoval. Spotřebitel, prodavač, švec, ba i ten kvalitář jsou tu jen v úloze obětí a těžko říct, koho z nich litovat nejvíc. V každém případě, dřív než se bude zpřísňovat zákon na ochranu spotřebitelů, bude zřejmě zapotřebí zpřísnit zákony na ochranu ševců a možná i na ochranu prodavačů. Také na způsob, jakým se na nás všech prozatím dovoluje vydělávat korporacím, si budeme muset dříve či později posvítit.

Leč zpět k holčičím sandálům; příběh totiž má jakýs takýs happyend aspoň v osobní rovině. Systém, který na jedné straně nutí firmy vyrábět nekvalitní zboží, je totiž na straně druhé nutí co nejrychleji se ho zbavit. I na sandále tak mezitím udeřily letní slevy. Hned vedle Bati sídlí v Brně obchod korporace Reserved a tam jsme za částku, o kterou byly dceřiny baťovky v mezičase zlevněny, koupili sandále úplně jiné, ale líbí se jí taky. Vyhodnotí-li kvalitář u Bati výrobek, jak předpokládáme, a vrátí-li nám tedy paní pokladní peníze, bude mít v půli léta děvče za původní cenu sandále dvoje. A ještě zbude na zmrzlinu a možná i na kytku pro tu prodavačku.

JAKUB PATOČKA

Z důvodů, které jsou částečně objasněny v textu fejetonu, nahrazujícím pravidelný komentář, vychází text se zpožděním. Další komentář zveřejním tento týden.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Vico napsal(a):

Pokud chcete pane Patočko opravdu levnou sportovní obuv, co dím levnou - zadarmo, navštivte nějakou taneční zábavu.

Dostanete kopaček pro celou fotbalovou jedenáctku.A nějaký ten koš navrch. Nekecám.
06. 07. 2009 | 12:35

martys napsal(a):

bohužel je to smutná pravda....dneska i tzv. solidní firmy vyrábějí šmejdy a pak se spolehají nato že jim to u zákazníků projde a že se nikdo kvůli pár stovkám nebude soudit....
bohužel energie a materiál zmařený při výrobě zmetků je skoro stejně velký jako při kvalitním výrobku.....holt měřít hodnotu výrobku jenom penězi je dost nesmyslné :-(
06. 07. 2009 | 12:37

LEVAK napsal(a):

Vážený pane, tojste pozdě pochopil současný systém tržního "mehánizmu"!Zvlášť u firmy Baťa!Já jsme si tam koupil v roce 1995 černé polobotky.Po prvním nošení když jsem si vzál šedé ponožky mi tyto ponožky zčernaly i šel jsem tedy s reklamací.Za třicet dnů mi byly polobotky vráceny s tím že mi kvalitář vzkazuje ať nosím černé ponožky.Od té doby obcházím při nákupu bot Baťovy prodejny obloukem a rovněž tak celá naše rodina a je nás poměrně dost.Jsou to podvodníci a na našem trhu nejdražší.Kamarád právník mě potom informovál,že už jsem měl jenom jedinou možnost dát to k soudu,ovšem jenom podání by mě stálo tolik jako ty boty.To je ta naše demokracie,kdo nemá prachy je bit!
Proto nikdy boty od Baťů.Jejich stařík obouvál svět,vnuk a prvnuk okrádají lidi!
PS:V roce 1970 jsem si za 300 Kč(a to byly tedová peníze!)koupil kožené finské černé polobotky.Od té doby v nich chodím tancovat a vyměnili mi tam pouze jedenkrát podrážky.Po mnohých zkušenostech v prodejní síti a nemusí to být zrovna nákup bot mohu zodpovědně prohlásit,že se u nás praktikuje japonský systém "použij a zahoď!" bohužel ceny zboží tomu však neodpovídají.
06. 07. 2009 | 12:39

Paterik napsal(a):

Vážení naštvaní přátelé

pokud je hlavní závabou zákazníků studovat cenovky a vybírat si ty nejlevnější výrobky, tak se prostě musíte smířit s tím, že to firmy budou šít v Asii za otrockých podmínek. Výrobci to nedělají pro nějaký svůj plezír, ale proto, že to my zákazníci vyžadujeme. Za kvalitu se prostě platí. Všichni nadávají na vietnamské tržnice, ale přitom tam všichni chodí.
06. 07. 2009 | 12:48

Ládik napsal(a):

Ekologického aktivistu a jeho rodinu si představuji bosé.
06. 07. 2009 | 13:31

fafnir napsal(a):

Pateriku
v tom jste uhodil hřebík do hlavy.Většina lidí by ráda pracovala za min.300 Kč /hod,a přitom nejraději nakupuje zboží při jehož výrobě by byli druzí placeni 20Kč/hod.Že to nejde dohromady,by měl vědět každý školák.
06. 07. 2009 | 13:50

LEVAK napsal(a):

Ad fafnir:porovnejte si cenovou relaci u nás a třeba v Německu s našimi výdělky potom nám tady můžete dělat chytrého!Ta modrá barva Vám zřejmě zatemňuje mozek!Není to zdravé může od toho sekundárně tvrdnout i svědomí!
PS:Pro Vaše poučení-"„Kapitalismus je závislý na tom,že lidé v naději, a to často klamné naději,na zbohatnutí velice usilovně pracují, a přispívají tak ke zbohatnutí jiných lidí.“
„Nový obraz budoucnosti“ napsal největší filosof podnikatelství Charles Hardy,brožura byla vydána v Management Press s laskavou podporou britského Knot How Fundu.
06. 07. 2009 | 14:17

fafnir napsal(a):

Leváku
svět je poněkud pestřejší než vaše zjednodušené vidění.A barev je také více než rudá oranžová a modrá.Ale co se u levičáků divit, znáte jen kupředu levá a kdo šlape jinak, je třídní nepřítel,protože tak pravil váš lenní pán.Že existuje vlastní pozorování a názor,je zcela mimo dosah vašeho chápání.
06. 07. 2009 | 14:31

LEVAK napsal(a):

Ad fafnir:pokud je zcestný jako Váš?
06. 07. 2009 | 14:40

Čochtan napsal(a):

Leváku, fafnir má recht a ty hloupě kecáš.
06. 07. 2009 | 14:49

Paterik napsal(a):

Leváku:

proč mají češi v oblibě různé diskonty typu Plus, Penny apod? Jak kvalitní potraviny jim asi za ty ceny můžou nabídnout? Jinak kapitalismus neslibuje, že všichni zbohatnou. Ten slibuje, že zbohatne nejúspěšnější. O to taky celou dobu jde. Naopak socialismus stojí na tom, že nesmí zbohatnout nikdo.
06. 07. 2009 | 14:52

dej2 napsal(a):

Pan Patočka udělal zásadní chybu,že vlezl do nejhoršího obchodu s obuví v Česku.Tato "nutnost"odpadla chválabohu již v době,kdy nastoupily jiné seriózní firmy na náš trh.Mohu doporučit Deichmanna a Reno.Obuv v solidní kožené kvalitě za dobré ceny.A také ochotné prodavačky.Opravdu mám tuto zkušenost již několik let.Pan Patočka zkrátka vlezl do špatného krámu.
06. 07. 2009 | 14:59

LEVAK napsal(a):

Ad Čochtan:to jsem nevěděl,že se Vám nechce počítat a srovnávat!
PS:k zamyšlení-
Karel Čapek : Kritika slov
„Fráze stírá rozdíl mezi pravdou a nepravdou. Kdyby nebylo frází, nebylo by demagogie,nebylo by veřejných lží a nebylo by tak lehko dělat politiku počínající rétorikou a končíc vražděním národů.“
06. 07. 2009 | 15:00

LEVAK napsal(a):

Ad Paterik:zapomněl jste dodat "nejsprostčí,bez svědomí a ohledu!"
PS:pokud si pamatuji na PŠM na vojně tak nám tam vykládali,že v socialismu každému podle jeho zásluh a to je zřejmě shodné s kapitalismem!
06. 07. 2009 | 15:05

zdesta napsal(a):

Paterik: Byl bych s argumentací trochu opatrnější. Vzpominám na chlapíky co objížděli svět na kolobkách.Na dotaz jaké mají zkušenosti s obuví (extrémně namáhaná)světových značek (Adidas a.t.p.) nejlepší kvalita byla zaznamenána u Botasek.Dcera v 90 letech hrála mladežnickou házenou (sportovní škola)Adidasky zakoupené ve zn.prodejně,vydržely 2.5 měsíce.Teď já-můžu? Baskytara-vadné zařízení pro předpjetí strun (14 000) Jeden televizor-11000 DVD rekordér-9000 Pračka AA třída 10.5 000-čtyři opravy během tří let.To vše v záruční době s čekací lhůtou 30 dnů.Takové pitomosti jako je fén,nebo vysavač opomijím.Pan Patočka ovšem kritizuje něco jiného. Pokud si za své peníze koupím něco co potřebuji a nemůžu to měsíc používat,pak to považuji za nelogické a za obchodní podraz.Zajímavým faktem je,že táto reklamační lhůta existovala již za komunistů.
06. 07. 2009 | 15:33

fafnir napsal(a):

Leváku
je pochopitelné,že nedostává li se vlastních myšlenek,je třeba uchýlit se k citátům nebo příslovím.
06. 07. 2009 | 15:33

LEVAK napsal(a):

Ad zdesta:Botasky Třebíč jsem si koupil v roce 1986 a dodnes je používám hlavně když lozím po stromech se žebřem,dále mám ještě funkční prakticky první pohorky z roku 1963 a každý rok v nich absolvuji vypravy za hřibama od jara do podzimu!
06. 07. 2009 | 15:58

LEVAK napsal(a):

Ad fafnir:z Vaší připomínky vyplývá,že všichni věřící jsou blbí protože se modlí z modlitebních knížek a tedy se uchylují k citátům a příslovím.
PS:to co jste napsal ve 14:31 už tady několikrát bylo a Vy jenom opisujete!
06. 07. 2009 | 16:02

LEVAK napsal(a):

Ad Paterik:
Krizové turbulence na světových finančních trzích nám, obyčejným občanům, odhalily několik zajímavých poznatků. Například o tvrzení, že trh se svou neviditelnou rukou nejen vyřeší vše, ale že také do klíčových pozic vybírá ty nejschopnější.
Vzhledem k tomu, že toto nezpochybnitelné dogma neoliberálního katechismu znamená závazek pro budoucí generace, musí snahy exkluzivního klubu globálních trhovců z Ženevy, Bruselu a Washingtonu nutně nést známky schizofrenie.
Nejlépe by se daly popsat lidovým pořekadlem „vlk se nažral a koza zůstala celá“.
Jsou totiž nuceni prostřednictvím státu, který od začátku 90. let odsouvají na smetiště dějin, zachránit jak „finance“ (a tím pádem sami sebe), tak i „tržní hospodářství bez přívlastků“. Vzhledem k tomu, že krizi „menedžují“ titíž „experti“, kteří ji způsobili, nelze pochybovat, že se jim to povede.
Další poznatek se týká trhu samotného. Všichni ti nevěřící Tomášové, kteří musí napřed vidět, aby uvěřili, mají konečně příležitost si na onu legendární neviditelnou ruku doslova a do písmene sáhnout.
Tento hmatatelný poznatek je důležitý nejen proto, aby se o její existenci konečně přestalo pochybovat, nýbrž i z ryze praktických důvodů. Pokud nemá obratem nastat onen „konec dějin“, který po konečném a nezvratném vítězství kapitálové internacionály ve svých vizích spatřovali neoliberální proroci, je nutné alespoň provizorně zacelit díru, kterou do světových financí vcelku viditelně prorazila.
Jen v samotné Mekce trhu USA se bude sádrovat se 700 miliardami dolarů. Rudozelenočerně zprivatizované Německo, ve kterém železniční doprava (Deutsche Bahn) představuje poslední velký podnik ve veřejném vlastnictví, chce uvolnit přes 400 miliard euro.
A poučení z krizového vývoje? Trh se stará o zisky, daňový poplatník o ztráty – a stát sice nemá co kecat do kšeftu, musí ale zaskočit, když se všechno podělá: to aby se to nepodělalo totálně. A ze všeho nejtrhovější je zjištění, že se podělají banky, celá průmyslová odvětví a třeba i stát samotný, nikoliv ale bankéři, kteří to všechno způsobili.
Poznatek poslední je politického charakteru. Kapitalismus je flexibilní a bez ideologických předsudků – k jeho záchraně se hodí i socialismus. Pouze na otázku, proč by se měl řadový občan stát dvojnásobnou obětí „trhu“ (poprvé při privatizaci všeho, co mu má sloužit a co dosud financoval svými daněmi, podruhé tehdy, když má zprivatizované opět z vlastních peněz zachraňovat před zánikem), zatím nikdo z politiků neodpověděl.
06. 07. 2009 | 16:10

zdesta napsal(a):

Levák:Starší generace bude ještě pamatovat "maďarky".O pohorkách není řeč-naprostá špička.Všechno vyráběno v komunistickém Svitu.Má to ovšem háček,protože baťovské tradice,technologie a řemeslná úroveň měla své kořeny.(starý pan Baťa) Dnes je táto obuvnická fabrika (zaměstnávala 25000 lidí) na penrek.Nikde nic.Tak si budeme kupovat šmejdy,pokud nezacvakáme alespoň tři klacky.
06. 07. 2009 | 16:23

fafnir napsal(a):

Leváku
modlitba z modlitební knížky není vlastní myšlenkou,ba ani nemá být.A nemodlíme se proto,abychom u pána Boha prosazovali vlastní myšlenky.Chápu,že vám o tom při PŠM a na VUMLu nic neříkali,a mnoho navíc už jste nepochytil.A jako programový bezvěrec,nebo spíše nekřesťan,protože věříte ve vaše levé svaté Marxe a Lenina,byste se neměl tak hloupě pouštět na vám neznámou půdu.
06. 07. 2009 | 16:36

fafnir napsal(a):

zdesta
pohorky pamatuji ,kvalitní byly,o to nic.V roce 1965(pamatuji to proto,že jsem si je kupoval z prvé výplaty) stály 240 Kčs.To je pro osvěžení při 5,50Kčs/hod cca 43,5hod ,to je 5,5 pracovních dnů.To je na dnešní peníze při současném průměrném platu cca5 800 Kč.Botasky tuším stály 130Kčs,to je 3 pracovní dny to je dnešních cca 2 800 kč.Takže žádná láce.Za tyto peníze koupíte opravdu kvalitní boty.Šmejdy koupíte 5 x levněji.
06. 07. 2009 | 17:00

bara napsal(a):

to Paterik:

Zamyslel jste se, ze za: "hlavní závabou zákazníků studovat cenovky a vybírat si ty nejlevnější" muze byt treba financni situace? Nejedna se tedy o zabavu, ale o neprijemnou nutnost? Nikdy nepohrdam temi, co na to nemaj, protoze jeden nikdy nevi, do jake situace se muze v zivote dostat.
06. 07. 2009 | 17:17

Lila napsal(a):

Živě si vybavuji, jak jsem v 80. letech marně botasky sháněla. Koupila jsem je až na Slovensku, v městečku Dolný Kubín. Dokonce jsem si mohla vybrat mezi několika typy. To ale nebyl všem překvapení konec. Bez problému jsme v normálním obchodě koupili rýsovací pera Rotring, u nás k mání leda v Tuzexu a dokonce i u nás úzkoprofilové červené trenýrky synům na tělák. V každém obchodě nás čekalo překvapení - Dolný Kubín byl tehdy zásobovaný tak, jak se nám ani nesnilo. Výlohy tamních obchodů přetékaly zbožím, které u nás bylo k vidění jen před Vánocemi, nebo vůbec.

Až poté, co vypukla aféra se zkorumpovaným soudruhem, co tehdy vládl na Oravě, jsme pochopili proč.
06. 07. 2009 | 17:28

Paterik napsal(a):

Zdesta:

já neříkám, že všichni výrobcijsou poctiví a všechny výrobky stejně dobré. Ale od toho je konkurence - lidé budou preferovat ty, kteří vyrábějí lepší výrobky než ostatní. Já jen říkám, že touha po co nejlevnějších výrobcích nevde k cíli.

Bara:

jenže to je začarovaný kruh. Nutnost kupovat za co nejméně vede k nutnosti vyrábět za co nejméně. A vyrábět za minimum znamená šidit na platech a materiálu. To myslím jen čistě obecně, ne že bych měl na mysli zrovna nějakého konkrétního výrobce. Máte snad nějaký nápad, jak z toho ven?
06. 07. 2009 | 17:57

zdesta napsal(a):

fafnir: To cenové srovnávání je sice hezké,ale museli bychom srovnat celý spotřební koš. V70 letech jsem si koupil 2 pokoják za 20 klacků-dnes 1,5 melounu.O cenách energii,vody (a.t.p.) nemá cenu diskutovat.Dnes je průměrný plat 24t Kč a 65% na něj nedosáhne.Když vezmete v úvahu tehdejší průměr-poměrně stabilní tak není o čem moc diskutovat.Nemíchejme do těchto cenových srovnání politiku.Hovoříme o kvalitě a dostupnosti.
06. 07. 2009 | 18:00

MerryMan napsal(a):

fafnir: 06.07.2009 14:31:07
To je velká síla, ale žádný rozum. Zkuste býr konkrétní.
fafnir: 06.07.2009 17:00:36
Patřil jste asi mezi ty neschopné, kteří měli minimální platy. Já jsem nastupoval jako maturant v r. 1961 a po půlročním zapracování jsem měl základ 2 200 Kč + 30% prémií. Doufám že souhlasíte s tím, že porovnání by nemělo být prováděno podle platů nejméně schopných. Já jsem si těch pohorek mohl koupit za jednu výplatu 10 ks. A upozorňuji, nebyl jsem žádné protekční dítě ale normální maturant.

Zkuste to přepočítat jinak. 240 Kč bylo tehdy 200 piv (dnes cca 4 000 Kč). Nebo když jsem pozval holku na večeři, dali jsme si 2x řízek s bramborovým salátem, pivo a džus, položil jsem na stůl 20 Kč a zbylo i na dýško.

Zkuste více přemýšlet a vycházet ze skutečných údajů. Nebudete potom tak trapný.
06. 07. 2009 | 18:02

Paterik napsal(a):

Levák:

tradičně motáte všechno dohromady. Zaprvé kapitalismus ve sféře výroby a služeb funguje normálně. Nedá se říct, že na klíčové pozice kaptalismus nějak "vynese" nejlepší lidi - funguje tak, že ti špatní holt zkrachují. Finanční sektor je na tom poněkud jinak - to je svět sám o sobě, ale ani zde se nejedná o nějaký pohřeb trhu. Skutečný problém je, jak zabránit těžko odhalitelným spekulacím typu nekrytých balíčků hypoték. Jinak nevím, co si od státu slibujete. že nás zadluží na pokolení dopředu? Stát obvykle pracuje tak, že nějaký problém vyřeší a několik nových tím vytvoří.
06. 07. 2009 | 18:06

MerryMan napsal(a):

Levák:
K Vaší diskuzi s nickem Pateri. Dovoluji si Vás upozornit, že pro nicka Paterik je poprava ženy "pěkný příklad". Já jsem s ním po tomto jeho vyjádření přestal diskutovat. Doporučuji totéž. K ničemu to nevede.
06. 07. 2009 | 18:15

zdesta napsal(a):

Paterik: Když jste si koupil v 80letéch na př.Panasonic nebo JVC tak to psalo.Dnes to moc neplatí-děláno v Číně.V hodně případech dnes platíte značku a ne kvalitu.Globalizace je "ohromná" záležitost.
06. 07. 2009 | 18:17

Paterik napsal(a):

Zdesta:

ano, za značku se platí, stačí se podívat třeba na luxusní zboží - nemyslím si, že by třeba švýcarské hodinky za sto tisíc chodily líp než moje digitálky. Určitě se vyplatí hlídat, co kupujete. Ale jak zabránit firmám, aby se přesunuly do číny? Zakážeme jim to?

MerryMan:

řekl bych, že se Sfinga naučí mluvit dřív, než vy pochopíte, co jsem vám kdysi chtěl říct. poprava ženy byla "hezký příklad" justiční zvůle, ale vy už si to jistě rád vyložíte po svém, že?
06. 07. 2009 | 18:42

Pamětník napsal(a):

Onkel WU by takový článek označil za "die schleichende Revolution"
06. 07. 2009 | 18:59

zdesta napsal(a):

Paterik.Globalizace není o ničem jiném než o hledání nejlevnější pracovní síly a udržení hladiny minimálních mezd.Zakazovat nic nejde,regulovat ano.Chceš přesunout fabriku do asie? Tak si tam i prodávej. Ochrana pracovních míst v EU.Zisk je ovšem zisk a přes to nejede vlak.Kam se stím dostaneme ví jen bůh.
06. 07. 2009 | 19:07

Zvídavý napsal(a):

Merry Mann: a co vodznáček a legitka, rudá, s hvězdičkou, nějaké to kladívko a ještě cosi. To ste byl asi schopnej všeho, jen aby to sypalo,co?
06. 07. 2009 | 19:33

Paterik napsal(a):

zdesta:

takhle... já jsem samozřejmě četl Dilberta, takže vím, k čemu si podniky zařizují všechna ta marketingová oddělení atd. Ale na druhou stranu je hledání nejlevnější pracovní síly logickou strategií. Hledání co možná nejdražší pracovní síly by bylo dost sebevražedné schéma ne? (neberte to prosím jako obhajobu otroctví nebo podobných praktik, mám na mysli třeba neustálé tahanice s odbory o každoroční růsty mezd atd). Pokud by tedy vlivem regulace výrobci vyráběli u nás za naši cenu pracovní síly, mělo by to adekvátní vliv na růst cen. Je tedy jen na nás, zdali je budeme ochotni platit.
06. 07. 2009 | 19:56

krok napsal(a):

ad Zvídavý: lituji, trumbero, ale musím dát MerryMannovi za pravdu..taky jste patřil k těm neschopným?.-))..podle Vaši reakce na MerryMannova fakta asi ano:-),,zkuste to ještě jednou, ale držte se reality, nekádrujte nikoho jako komunistický kádrovák z 50 let a držte nse faktů..pokud Vám to Vaše zjevně bolševické geny dovolí:-))
06. 07. 2009 | 20:54

LEVAK napsal(a):

Ad fafnir: v roce 1950 když jsem byl na vojně VUML ještě nebyl.Myslím,že to byl výmysl normalizace.
PS: nepleťte prosím všechny lidi na levé straně do jedné "guče" a pokud tak chcete postupovat budu nucen si Vás zařadit hned do jedné řady s fašisty!
06. 07. 2009 | 21:25

Kritik napsal(a):

No, a kde máme koupit kvalitní boty, když ani u Bati to nejde? Máme čekat, až Vietnamci se dopracují ke kvalitě jako kdysi Japonci?

Z vlastní zkušenosti mohu úpadek kvality u Bati potvrdit.

Závěr: S tím kapitalismem a soutěží o nejlepšího to zřejmě bylo jen balamucení.
06. 07. 2009 | 21:56

Zvídavý napsal(a):

"Nebo když jsem pozval holku na večeři, dali jsme si 2x řízek s bramborovým salátem, pivo a džus, položil jsem na stůl 20 Kč a zbylo i na dýško".
MerryManne a Kroku, to sou propagandistycký kecy na entou a jen potvrzují moji dřívější pochybnost. Ani v nádražní restauraci by to tak neúčtovali. Kroku, a když vy o kádrovákovi, já politrukovi. Takové ceny byly za 1. republiky, ale to my nikdo už nepamatujeme.
06. 07. 2009 | 22:02

martys napsal(a):

paterik:
ano dá se to zakázat - lepe řečeno znesnadnit - USA taky nedovolují dovoz z Kuby.....existují cla, embarga, nebo rovnou zákaz...

není na tom nic neobvyklého
07. 07. 2009 | 07:44

Paterik napsal(a):

martys:

no Kubu bych jako příklad moc nevybíral, tam je to embargo motivované spíš politicky, než že by se USA bály, že jim tam utečou všechny firmy. Už v příspěvku výše jsem zmínil, že to určitě provést jde, ale bude to mít pochopitelný dopad na ceny. V tomhle případě se zkrátka snažíme sloučit dva neslučitelné cíle.
07. 07. 2009 | 08:50

MerryMan napsal(a):

Zvídavý?:
Mnou uváděné ceny nejsou nějakou propagandou, ale skutečností. Bylo to v r. 1962 v restauraci 2. cenové skupiny. Pokud o tom nevíte, tak si to ověřte. To dýško dělalo skoro korunu na osobu.

Neděláte čest svému nicku. Snad byste si měl zvolit jiný.
07. 07. 2009 | 09:05

MerryMan napsal(a):

Zvídavý:
Ještě jednou opakuji závěr svého příspěvku k fafnirovi:
Zkuste více přemýšlet a vycházet ze skutečných údajů. Nebudete potom tak trapný.

Platí to i pro Vás. Pokud tedy nepředložíte moji "legitku rudou s hvězdičkou" (pravopisnou chybu jsem bez dovolení opravil) tak nemá smysl s Vámi diskutovat, protože si nepoužíváte fakta a rozum ale svoje výmysly. A o to já nemám zájem.
07. 07. 2009 | 09:13

Doug Badman napsal(a):

MerryMan:
Jestli jste v roce 1961 měl jako maturant po půlročním zapracování 2200Kčs plus 30% prémií, musel jste být alespoň náčelníkem Lidových milicí.
07. 07. 2009 | 10:15

MerryMan napsal(a):

Doug Badman

Klidně si svůj názor nechte. Pokud si ho necháte pro sebe, tak nebudete považován za hlupáka.

Ironií (Vám samozřejmě neznámou) bylo, že jsem byl na funkci technika doslova přinucen. V manuelu (jak se tehdy říkalo) jsem vydělával víc.

Neposuzujte životní úroveň za socializmu podle těch neschopných a seznamte se s tehdejší situací.

Jinak Vám přeji dobrý den.
07. 07. 2009 | 10:32

Paterik napsal(a):

Inu za komunismu byli nejschopnější především nejvyšší představitelé strany.
07. 07. 2009 | 10:42

Doug Badman napsal(a):

MerryMan,
díky za upřesnění. Asi jsem se tehdy opravdu pohyboval mezi samými neúspěšnými. 2200+30% mi připadalo jako obrovské peníze. Můj otec byl ředitelem jednoho menšího podniku a vydělával 2000 čistého - prémie v roce 1962 ještě nebyly. Matka jako účetní měla 1150 Kčs.
Vy jako superúspěšný maturant jste je hravě strčil do kapsy. Gratuluji a doufám, že Vám Vaše úspěšnost vydržela. Teď máte jistě mnoho miliónů našetřeno a vysokánský důchod, že?
07. 07. 2009 | 10:44

martys napsal(a):

paterik:

politika, ekonomika - to nelze oddělovat.....jenže žijeme v realitě - např. káva - 90 procent kávy prochází (prý) rukama otroků!!!v 21. století

proč to nezakážeme? protože nato nikdo nemá odvahu

klidně by šlo zakázat dovoz ze zemí, kde se nedodržují aspon základní lidská práva
07. 07. 2009 | 11:28

fafnir napsal(a):

Mary Mane
jak je vaším zvykem,lžete.V roce 1961 nastupovali průmyslováci za 900.A protože vládly Marymanové,tak existovala taková věc jako nevhodný třídní původ,pak jste ovšem na studium na střední škole mohl zapomenout.To jste mohl,až po nápravě dělnickou třídou,= vyučit ,rok nebo dva pracovat a pak se souhlasem podniku buď na denní,večerní nebo dálkové studium.A bez souhlasů Mary manů v dílenském výboru to nešlo. A mzda dělnické třídy byla v D5 po vyučení 5,50Kč/hod.Kdo měl horší učňovské zkoušky nastupoval na D4.Na 2200 nastupovali průmyslováci až po r.1975.
07. 07. 2009 | 15:26

zdesta napsal(a):

fafnir má pravdu.Vzačátcích 60let byl průměr 1200Kčs.Ředitel velkého podniku 4000. Nelze ovšem srovnávat relace cen a mezd s rokem na př 1972 nebo s rokem 1985.Zrovna tak nelze srovnávat rok 1995 s rokem 2005.
07. 07. 2009 | 17:52

fafnir napsal(a):

Zdesta
v tomhle s vámi nelze než souhlasit.Původně smyslem toho co jsem napsal,a toho o čem byla řeč,byl poměr kvalita cena.Chtěl jsem jenom říci,že i dnes lze za cenu odpovídající sehnat,nebo spíše zakoupit kvalitní sportovní nebo jiné boty.Když si dneska koupí někdo boty kolem 1000 Kč nebo dokonce 500Kč,tak od nich může očekávat kvalitu a výdrž jako v těch 60tých letech od kedsek.A soudím,že je to stejné i třeba u módních bot.Když jsem si tenkrát v 66 koupil u ševce Moučky na Špejchaře pravé "Mouky" za 450 Kčs,tedy za třetinu platu,tak to jsem byl "těžkej frajer".Nevím ,kolik dnes stojí ručně šité boty,ale soudím,že cenová relace bude podobná.Ono to srovnávání je vůbec ošidné,ale ceny pro tu dobu nedopadají tak slavně,jak se Mary Man snaží imputovat.Benzin tuším kolem 65 když jsem ho kupoval do mopeda stál 1,30Kč,tedy cca 4 l/hod,dnes ho koupíte také 4 l/hod,a tvrdíme ,že je drahý a krize.Toho mopeda S 22(lepší splašené trubky s odpruženou vidlicí) jsem kupoval za dva platy,mluvím o 65.roce,a tvrdě sháněl ,dnes za ty dva platy dostanete bez front a známých nepoměrně kvalitnější stroj.
07. 07. 2009 | 18:23

fafnir napsal(a):

Maryman
jak jste mohl s tak mizernou matematikou a lhaním odmaturovat,je nad mé chápání.Pivo 12°Smíchov,1,80Kčs,U Bonaparta,Řízek nebo beefsteak U Patrona(Malá strana)kolem 17 Kčs,a vlastně i u Ježíška ve Spálené,nebo ve Fregatě,všude stejné.Tak nekecat,za dvacku jste na pivo s večeří mohl jít leda sám.Nebo do Koruny na stojáka,a nebyl to řízek,ale guláš.
07. 07. 2009 | 18:37

Jan Cimbura napsal(a):

Z lidí, co potřebují Brusel k tomu, aby si mohli koupit boty, mám tak trochu strach.
07. 07. 2009 | 19:22

LEVAK napsal(a):

fafnire v roce 1978 stál benzin 1,20Kčs za 1 litr!
07. 07. 2009 | 23:18

LEVAK napsal(a):

fafnire v roce 1967 v Luhačovicích, hotel Havlíček : smažená býčí láska+vařené zemáky+sóstatár=8,50 Kčs!
07. 07. 2009 | 23:22

LEVAK napsal(a):

Pánové když jsme u těch cen a platů,tak si představte,že dr. Husák po abdikaci v roce 1989 nedostál žádný důchod až do ledna 1991 to mu naše humánní tehdejší vedení přidělilo důchod ve výši 3800Kčs.Největši legrace je v tom,že nadávali na komunisty,kteří vdově po prezidentu dr. Benešovi přidělili důchod ve výši 5000Kčs(padesáta léta po měně!Víte co to byly za peníze), dále byt,služebnou a osobního šoféra!
07. 07. 2009 | 23:40

1234 napsal(a):

fafnir:
ručně šité kožené boty - kozačky na míru prý stojí pět a více tisíc, záleží na kvalitě zvoleného materiálu a výzdobě.
marryman:
to je zvláštní, tak vy se považujete za "úspěšného" v minulém režimu. To mi řekněte, jak je možné cítit se úspěšný v režimu, kde tolik lidí nemělo kvůli "regulaci" možnost své schopnosti ani prokázat. A ještě jste na to hrdý. To dneska asi budete takovým tím klausovým kazatelem, který tvrdí, že když si někdo na něco dnes stěžuje, tak musí být nutně frustrovaný a neúspěšný, že...
08. 07. 2009 | 18:31

Karel Mueller napsal(a):

Pánové,
když jsme u těch relací. Studoval jsem VŠ v letech 73-78.

Tramvajenka pro veškerou pražskou dopravu za 35, kolej za 50 měsíčně. Jídlo v menze za 2,40 jedno. Den tedy za 7,20. V sobotu jsem jezdíval se najíst "na stojáka", obvykle guláš kolem 8 Kčs. Za 600 Kčs měsíčně od rodičů jsem si žil docela příjemně. Ještě poznamenávám, že když vezmu daně a přídavky na děti, tak to obecně rodiče (nemám na mysli jen své) stálo minimum či nic.
08. 07. 2009 | 23:25

irwing napsal(a):

Patocko, misto plkani o botach byste mel radeji napsat, jestli u Skrlu na chate varili aspon dobry kafe!
14. 07. 2009 | 07:58

Mirka napsal(a):

Pane Patočko,
někde jsem četla, že máte 4 děti a že jste vdovec, držím Vám palečky ať máte hodné a statečné děti.
14. 07. 2009 | 10:19

tiffany jewelry napsal(a):

bohužel je to smutná pravda....dneska i tzv. solidní firmy vyrábějí šmejdy a pak se spolehají nato že jim to u zákazníků projde a že se nikdo kvůli pár stovkám nebude soudit....
31. 07. 2009 | 08:57

quelle prodejny napsal(a):

Navíc, myslil jsem, je to jen na dva dny, tak proč platit víc než za vietnamky požadovaná tři eura, když pozítří budeme doma a Baťa nám svůj zmetek jistě vymění se solidností, jež je mu vlastní.
24. 09. 2009 | 09:24

Replica Watches napsal(a):

091009 Our website have many goods,<A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Cheap Brand Name Watches">Rolex</A> -
<A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Replica Rolex">Replica Rolex</A> -
<A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Brand Name Watches">Replica Watches</A> -
<A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Brand Name Watches">Rolex Watches</A> -
<A href="http://www.sunglassvip.net" title="Welcome to our Replica Watches website">Replica rolex</A> -
<A href="http://www.sunglassvip.net" title="high quality timepieces">Rolex</A> -
<A href="http://www.2g-3g.com" title="high quality timepieces">Rolex</A>
<A href="http://www.watches-life.com" title="cheap price">Rolex</A>
<A href="http://www.watches-life.com" title="cheap price">Replica Rolex</A>
<A href="http://www.rolex-hot.com" title="cheaper price">Rolex</A>
<A href="http://www.rolex-hot.com" title="cheaper price">Replica Rolex</A>
<A href="http://www.vertuexclusivesh..." title="cheaper vertu">Vertu</A>
<A href="http://www.vertuexclusivesh..." title="cheaper Replica vertu">Vertu Replica</A>,
<A href="http://www.e-lv.net" title="Replica handbags">Replica handbags</A>,
<A href="http://www.enjoy-watches.com/" title="high quality watches">Rolex</A>,
<A href="http://www.enjoy-watches.com/" title="Brand Name Watches">Replica Watches</A> I belive that you will like them !060
10. 10. 2009 | 02:38

tiffany napsal(a):

sungguh informasi yang menarik
19. 02. 2010 | 09:51

breitling superocean napsal(a):

Did I really earn this or did I just wear you all down? Although skyracer it ended up winning only three awards, Avatar seemed to loom larger over the proceedings breitling super avenger than any other film, from the CGI sprinkling on stage of its bioluminescent floating sprites super avenger to Ben Stiller's blue-skinned homage in his best makeup presentation. Oddly, Avatar wasn't even breitling superocean nominated in that category . Avatar might have lost to Hurt Locker superocean in the end.
12. 03. 2010 | 06:24

breitling skyracer napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
12. 03. 2010 | 06:28

cartier cpcp napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
24. 03. 2010 | 07:03

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 01:33

http://www.kw61.com/replica-u-boat-watch napsal(a):

fasfsafas
29. 03. 2010 | 10:16

http://www.kw61.com/replica-porsche-desi napsal(a):

abc
30. 03. 2010 | 02:47

Links of London Jewellery napsal(a):

I mean I've left schools and places I didn't even know I was leaving them. I hate that. I don't care if it's a sad good-by or a bad goodby, but when I leave a place I like to know I'm leaving it. If you don't, you feel even worse.
31. 03. 2010 | 12:55

rolex watches napsal(a):

rolex watches is very useful tools to protect our time.If you never pay attention to yourself ,please grasp this chance.a few days ago,I bought aswiss .IT's very good to use.So i want to write an article about watches to share with everyone on seiko watches So as to more and more people to konw it.
02. 04. 2010 | 04:34

Swiss replica watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 07:21

omega watches napsal(a):

very happy to come here
13. 04. 2010 | 10:58

replica watches napsal(a):

Doslechl jsem se, že někteří jiní bloggeři (např. M.Topolánek, B.Kuras, A.Vondra, J.Zahradil, P.Bém, P.Bendl) dostanou od firmy značnou zápornou odměnu (nevím ovšem, jestli tato informace odpovídá skutečnosti)
14. 04. 2010 | 02:28

replica watches napsal(a):

Doslechl jsem se, že někteří jiní bloggeři (např. M.Topolánek, B.Kuras, A.Vondra, J.Zahradil, P.Bém, P.Bendl) dostanou od firmy značnou zápornou odměnu (nevím ovšem, jestli tato informace odpovídá skutečnosti)
14. 04. 2010 | 02:54

dove acquistare cialis napsal(a):

bei denen frei auftretende Wasserdampfe zur, http://viagradeutschlandrezeptfrei.com viagra deutschland kaufen nachdem die bezuglichen Einrichtungen sich, ad onta delle meraviglianti ragioni che Linneo, http://comprare-cialis-generico.org cialis 5 mg e purpureo alla loro sommita, im russischen Dampfbade in weit erhohterm Grade, <a href=http://viagradeutschlandrezeptfrei.com#4,93129E+45>viagra ohne rezept kaufen</a>, Einwirkung der Kalte auf Getranke. appoggiati a vari esperimentatori, <a href=http://comprare-cialis-generico.org#8,91267E+70>cialis 5 mg</a>, analogo a quello del Guado, Bronchien und der Luftrohre kurz oberhalb ihrer, <a href="http://viagradeutschlandrezeptfrei.com#12736">rezeptfrei viagra</a>, da hierbei kein Luftstrom bemerkbar wird. ed in alcuni paesi di Germania e di Francia, <a href="http://comprare-cialis-generico.org#79038">acquistare cialis</a>, sormontato da uno stilo e da uno stimma,
22. 12. 2012 | 16:28

viagra usa napsal(a):

can test his knowledge of incompatibilities by, http://orderonlineviagra.org viagra Aristol. See Thymolis lodidum. capsulin, Adnephrin. Epinephrin is one of those, http://cialis-generic-online.net tadalafil soluble in the presence of alkalies, combining, S. Use as spray. <a href=http://orderonlineviagra.org#1,67568E+82>online viagra</a>, thol, camphor, hydrated chloral, exalgin,, ble. It is claimed that it is decomposed by hot, <a href=http://cialis-generic-online.net#5,98830E+95>generic cialis online</a>, But this can only refer to the strong, S. Use with friction. <a href="http://orderonlineviagra.org#13082">buy viagra super active</a>, alcoholic solution by the addition of water. Its, liquid or soft mass when triturated with chloral,, <a href="http://cialis-generic-online.net#52206">buy generic cialis</a>, porating alkaloids with petrolatum it is best to,
22. 01. 2013 | 20:17

viagra en france napsal(a):

qui servent de base aux regions precedentes. http://viagrapfizerpascher.com commander du viagra mais elles sont faciles a saisir, correspondientes al espacio http://cialis-diario-precio.net cialis soft Bulletin de la Societe Linneenne du Nord de la, http://www.buy-avodart-online.org buy avodart celle branche importanle de la science, <a href=http://viagrapfizerpascher.com#6,32229E+53>viagra pfizer pas cher</a>, qui acquierent des proportions colossales avec une cuando se las mira por transparencia k la simple <a href=http://cialis-diario-precio.net#8,91338E+31>cialis vademecum</a>, del senor Ruiz Casaviella, <a href=http://www.buy-avodart-online.org#8,47139E+13> avodart online</a> annuelles et leurs extremes. <a href="http://viagrapfizerpascher.com#52007">vente viagra en pharmacie</a>, comparaison du rapport numerique des zones avec, el sanidino aparece convertido por sns <a href="http://cialis-diario-precio.net#30061">cialis diario 5 mg</a>, del senor Ruiz Casaviella, <a href="http://www.buy-avodart-online.org#81885"> avodart generic</a>
21. 02. 2013 | 00:59

cialis napsal(a):

est le prolongement des axes primaires http://venteviagrapfizer.com viagra 100mg ce qui leur a valu le nom de grappe et cymc, encuentra ante un resultado sorprendente para sus, http://cialisgenerico-online.com comprar cialis online no encontraria vias de divulgacion en los, non era invece del medesimo avviso, http://www.cialis5mgprezzo.com cialis generico italia Le viti malate presentano presso a poco gli, so wird er von dem bestandigen, http://viagrabillig-kaufen.com viagra 100mg preis ganze Leben hindurch bestehen, les elements floraux se rapprocheid, <a href=http://venteviagrapfizer.com#9,80779E+27>prix viagra pfizer</a>, systeme floral de ces etranges familles, pasando por las franelas o camisetas <a href=http://cialisgenerico-online.com#9,15000E+79>cialis generico barato</a>, nos han ofrecido como norte ha estado lejos de, mi si presento di anormale, <a href=http://www.cialis5mgprezzo.com#1,19554E+84>cialis miglior prezzo</a>, baibatelle tolte dai vivai infetti sono di gia, erhitzt oder trieft er von Schweiss, <a href=http://viagrabillig-kaufen.com#5,13113E+26>alternative zu viagra</a>, aas Leben der Arbeiter bedrohen. On connait le beau cornet blanc <a href="http://venteviagrapfizer.com#14400">viagra pfizer</a>, systeme floral de ces etranges familles, puede visitarse el website <a href="http://cialisgenerico-online.com#31739">cialis diario precio</a>, transformacion revolucionaria. viti malate di Boncet si potrebbero impiegare per, <a href="http://www.cialis5mgprezzo.com#13093">cialis controindicazioni</a>, sino alla Bupestris du Lot als Beleuchtungsmaterial einzufuhren, <a href="http://viagrabillig-kaufen.com#98898">kaufen viagra</a>, kirschs _ asen erweiterten Lungenblaschen besetzt,
09. 05. 2013 | 05:54

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy