Fotoblog: Cesta do Kašivazaki-Kariva II.

01. 08. 2007 | 20:49
Přečteno 6507 krát
Všechno to začalo v pondělí ráno, když jsem na internetu otevřel zprávy o těžkém zemětřesení, které postihlo japonskou prefekturu Niigata. Otřesy zasáhly nejsilněji pobřeží, na kterém mimo jiné leží jaderná elektrárna Kašivazaki-Kariva – se sedmi reaktory a celkovým instalovaným výkonem 8200 MW jde o největší jadernou elektrárnu na světě.

Média záhy přinesla smutnou zprávu o deseti lidských obětech, ale informace o situaci v elektrárně byly strohé a nejasné. Vzhledem k síle zemětřesení zjevně hrozil rozsáhlý únik radioaktivních látek, který mohl tragédii mnoha rodin rozšířit na mnohem závažnější humanitární katastrofu. Obyvatelé regionu přitom zůstávali v nejistotě, protože jim chyběly jakékoliv spolehlivé informace.Elektrárenská společnost TEPCO, která elektrárnu provozuje, nejprve ujišťovala, že došlo pouze k požáru transformátoru (trvalo přitom neuvěřitelných 90 minut, než na místo dorazili hasiči). Záhy se rozšířila informace o úniku 1,5 litru kontaminované vody do moře, o několik hodin později už se psalo o 1200 litrech.

V tu chvíli začalo být zřejmé, že si kauza zaslouží bližší pozornost a případně i vyslání rychlého týmu Greenpeace, který by přímo na místě situaci nezávisle prověřil. Příští noc jsem si proto nařídil budík na tři hodiny ráno, abychom se mohl telefonicky spojit s několika organizacemi v Japonsku a v samotném regionu. Potvrdilo se, že lidem především chybí jakékoliv spolehlivé informace. Mezi obyvateli panovaly velké obavy, protože zemětřesení o síle 6,8 Richterovy stupnice několikanásobně překročilo mez, vůči které byla elektrárna podle projektu odolná.Záhy po zemětřesení odstranila firma TEPCO ze svých internetových stránek průběžné údaje z radiační monitorovací sítě kolem elektrárny. (Později to vysvětlila tím, že byl poškozen příslušný server. Letmo mne napadlo: jestli nedokážou zajistit ani počítače, jak pak zvládnou jaderný reaktor?) Chyběly jakékoliv konkrétní a nezávislé informace o úrovni radiace.

Další příčinou nedůvěry obyvatel k vágnímu ujišťování, že nic nehrozí, byla především jejich zkušenost s firmou TEPCO, která se v minulých letech stala aktérem řady skandálů: vymýšlela si údaje průběžného monitoringu, falšovala zprávy z bezpečnostních inspekcí, dokonce úmyslně zatajila trhliny ve struktuře aktivní zóny reaktoru. V roce 2002, kdy tyto věci vyplavaly na povrch, byla společnost dokonce donucena na nějakou dobu odstavit všech sedmnáct reaktorů, které vlastní.V této situaci jsme se rozhodli bleskově vyslat na místo expertní tým. Byla to živoucí ukázka toho nejlepšího, co Greenpeace díky své mezinárodní struktuře dokáže: během několika hodin jsme dali dohromady zkušené odborníky z Británie, Austrálie a Nizozemí a připravili soupravu speciálních měřících zařízení. Naše kancelář v Tókju se mezitím postarala o další technické vybavení, překladatele, vůz s povolením ke vjezdu do oblasti, místního zkušeného řidiče a profesionální dokumentaristy, stejně jako zásoby potravin a vody na několik dní.

Kolegové z Japonska dokonce zajistili rezervaci v hotelu přímo v městě Kašivazaki, necelých deset kilometrů od elektrárny; v hotelu sice netekla voda, zato tam kupodivu fungovalo pomalé připojení k internetu. Po třech dnech a bezesných nocích v téměř tropickém podnebí jsem večer před setkání s novináři s překvapením zjistil, jak snadno se dají umýt vlasy i celé tělo v pouhých třech litrech balené vody.

O zážitcích z poničeného města, o zhroucených domech, které jsme míjeli cestou k elektrárně, i o jízdě po zvlněných a rozpukaných silnicích bych mohl vyprávět dlouhé příběhy. Podělím se s vámi o dva.Zatímco naši experti prováděli měření v okolí elektrárny, měl jsem příležitost s několika místními zastupiteli navštívit informační centrum firmy TEPCO u vjezdu, protože dovnitř areálu nikoho nepustili. Z fasády se na nás usmívali veselí atomoví skřítci, uvnitř panoval chaos a zkáza, které vévodilo obrovské rozbité akvárium vprostřed haly. Po několika minutách jsme byli vykázáni i z informačního centra, protože nebylo bezpečné pobývat uvnitř budovy. Venku na terase jsme potom sledovali výklad nervózních mužů s visačkami TEPCO, kteří nám rozdávali barevné informační brožury o tom, jak je elektrárna krásná a bezpečná. Zmatení a zjevně dosud otřesení pracovníci se snažili se stresovou a neznámou situací vyrovnat tak, že se chovali podle zažitých stereotypů z dřívějška, aniž by si uvědomovali, jak bizarně to v dané situaci vyznívá.

Propagační publikace měla na obálce velkým písmem vyvedené motto „Covered with many green plants and flowers" ("Pokryta mnoha zelenými rostlinami a květinami"). Druhá, ještě zajímavější, byla z roku 1992 a názorně poučovala čtenáře o tom, že silné zemětřesení v této lokalitě je vyloučeno: experti před výstavbou elektrárny prověřili historická data a provedli podrobný geologický výzkum, který vyloučil v blízkosti tektonické zlomy. Vědecké pojednání dochází k závěru, že maximální zemětřesení, ke kterému může teoreticky dojít, nebude silnější než 6,5 stupně Richterovy škály. Jenže ejhle: nynější zemětřesení o síle 6,8 znamenalo třikrát větší zrychlení, než na jaké byla elektrárna projektována.Druhým nezapomenutelným zážitkem byla návštěva u pana Takemota, který žije v části vesnici Kariva ležící nejblíž elektrárny. Během procházky nám ukazoval, že se ničivá síla zemětřesení projevila nejvíce právě zde: více než polovina domů se zhroutila nebo byla natolik poškozena, že jejich obyvatelé museli být evakuováni. Každý dům navštívili vládní zmocněnci a zvenčí jej označili jedním ze tří pestře barevných dekretů: červený znamená zákaz vstupu, žlutý omezený pobyt a zelený dovoluje v budově dál bydlet. Na domě pana Takemota visí žlutá cedule, takže zde může mít uloženy osobní věci, ale nesmí v něm dlouhodobě přebývat ani nocovat.

Takemoto-san je dlouhodobým kritikem elektrárny a ukazuje nám dokumenty ještě ze šedesátých let - kdy se výstavba reaktorů teprve začala chystat - z nichž vyplývá, že se přímo pod areálem nachází tektonický zlom. Úřady ani investoři ale tuto informaci nebrali v potaz.Po druhém dni měření můžeme místním lidem sdělit dobrou zprávu: kontaminace, která unikla mimo areál elektrárny, zatím nezpůsobila měřitelné zvýšení radioaktivity. Na dvou místech naše přístroje zaznamenaly zhruba dvojnásobnou intenzitu radiace, podrobnější spektrální analýza gama záření ale ukazuje, že příčinou jsou přirozené izotopy thoria, radonu a draslíku. Lidé se tak nyní mohou bez obav věnovat rekonstrukci svých domů a obnově regionu.

Nicméně situaci bude třeba sledovat i nadále, protože z poškozené elektrárny může docházet k dalším únikům i v následujících týdnech nebo měsících. Příští den japonská vláda odmítá vpustit do jejího areálu mezinárodní inspekci OSN, ale díky silným protestům regionálních činitelů nakonec s misí souhlasí. Nezávislý monitoring je nezbytný a cestou zpátky přemýšlíme, jak s ním můžeme i my do budoucna pomoci.Zároveň je jasné, že reaktory v elektrárně Kašivazaki-Kariva by neměly být nikdy znovu spuštěny, a to jednak z důvodů obtížně zmapovatelného narušení jejích zařízení, jednak kvůli riziku výskytu podobných nebo i silnějších zemětřesení v budoucnu. Jejich budoucí provoz by totiž nebyl nepodobný provozování ruské rulety.

První sérii fotografií najdete na předešlém blogu zde


Upozornění: Postoje a názory vyjádřené v tomto textu jsou osobním hodnocením autora, nikoliv organizace Greenpeace.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

barbusak napsal(a):

Dočetl jsem se v Respektu o nové studii, která popisuje větší počet případů leukémie u dětí v okolí jaderných zařízení

http://suta.blog.respekt.cz...

Co Vy na to?
01. 08. 2007 | 22:58

Petr Hláska napsal(a):

V takové chvíli mě napadá, co by asi dělali všichni obhájci jaderných elektráren, kdyby se jim něco podobného stalo za humny ... měli by bránit elektrárnu vlastními těly?!
01. 08. 2007 | 23:17

Ruda napsal(a):

Bez jaderné energie to nepůjde ,nemůžeme se vrátit zpátkydo jeskyní .Co nejdříve je třeba stavět další Temelín
01. 08. 2007 | 23:19

Honza napsal(a):

Jako obhájce jaderných elektráren bych ji samozřejmě vlastním tělem nebránil. Možná by se našel nějaký člen Grennpeace, který by bránil vlastním tlem vyvežení odpadu.

A teď vážně. Elektrárna je na odpis, takže vytáhnout plány na rozebrání a dát se do práce.

Myslím, že i kdyby mi tohle udělala za humny (= 10 km), tak bych si řekl, že tu firmu mají usoudit do konkurzu za špatný výběr místa. Zemětřesení se stávají, ale výběr místa, kde se může stát tohle je šlendrián.
01. 08. 2007 | 23:32

Navvy napsal(a):

Pan Beránek si svým bojem proti jaderné energetice zajistil skvělé živobytí. Škoda, že tak udatně nebojuje proti elektrárnám na fosilní paliva.
02. 08. 2007 | 00:35

Behemot napsal(a):

Proč by elektrárna měla být na odpis ? To je naprostý nesmysl. Elektrárnu by zničilo jedině roztržení reaktoru, vše ostatní se dá bez problému opravit. A co je pár litrů vody s RADIOAKTIVNÍMI IZOTOPY (radioaktivní voda neexistuje, resp. abych byl naprosto přesný veškerá voda obsahuje deuterium a je tak "radioaktivní," ale v žádném případě vystavením zářiči se sama nestane zářičem, takže tak) oproti desítkám mrtvý nebo zmrzačených např. zábavní pyrotechikou? A protestuje někdo za zákaz této naprosté zbytečnosti? Hlavně že Temelín nás zabije...Divím se taky proč neprotestujete proti Dukovanům...jsou moc spolehlivé?
barbusak: nechtěl bych to bagatelizovat...ale není to např. tím, že v okolí elektráren se o tom pouze víc ví? Chci říct že např. jak bylo nedávno v TV, výskyt tornád je u nás téměř stejný po stovky let, ale teď se o nich jen ví protože se to prostě monitoruje. Jinak to může být právě vystavením větším elektromagnetuckcým emisím (podle jedné studie dlouhodobé vystavení nad 1 Tesla dělá totéž). Těžko říct co to dělá v malém množství, ale protože to je prostě špatně viditelné tak se to ignoruje (na rozdíl od zakázání topení uhlým v Londýně, kdy další rok měli o mnoho méně zemřelých a kupodivu bylo i vidět na cestu).

A abych to ukončil. Jaderná energetika může škodit maximálně tak lidem, velké havárie pak pomáhají přírodě (viz rozvoj fauny a flóry kolem Černobylu nebo atoly kolem Bikin). Ale vzhledem k tomu že počet lidí stále stoupá tak má pan Beránek možná pravdu - zrušíme jaderné a postavíme uhelné elektrárny, zemře víc lidí a tak i potensiálních ničitelů přírody !
02. 08. 2007 | 04:34

Behemot napsal(a):

sakra to je chyb...jsem si to po sobě měl přečíst :P
02. 08. 2007 | 04:36

t7 napsal(a):

Jaderne elektrarne se v podstate nic nestalo, vyhorel jeden transformator a vysplouchlo se trochu vody z chadiciho bazenu - unikla radioaktivita na urovni desetiny m^3 normalni hliny.

Berankovy kecy o nutnosti zastaveni elektrarny, ktera zabranuje nutnosti spalovat kazdy den sto tisic tun uhli (a tvorbu temer pul miliony tun CO2 kazdy den, nehlede na dalsi jedy uvolnovane do ovzdusi), jsou zcela absurdni a jejich hystericke naroubovani na zpravu o tom, jak se vlastne nic nestalo, pusobi dost komicky.
Blaboly o "poskozenych reaktorech" na jeho "WISE" webu jsou uz zcela mimo racionalni mysleni.

Kupodivu, Beranek ani GP nevenuji ani zlomek sve energie boji proti spalovani uhlikatych paliv, ktere kazdy rok zabije podle WHO cca 2 miliony lidi. Ty pro ne jakoby neexistuji, nemaji onen marketingovy potencial.

Jeste k tomu Sutove clanku o leukemii - nasly se 2 pripady v situaci, kdy bylo statisticky ocekavano 0.5 pripadu. To nema vypovidaci hodnotu zadnou. Dlouhodobe studie ukazuji, ze populace zijicich v USA okolo jadernych elektraren jsou celkove zdravejsi, nez je prumer. Mraky epidemiologickych studii po havarii v TMI neprokazaly zadny vliv na zdravi obyvatel.

Mimochodem je opravdu zajimave, jak se ruzni Sutove rejpou v jednotkach obeti za nekolik dekad a analyzuji meta-analyzy, pokud se to tyka jaderne energetiky - pricemz 2 MILIONY obeti kazdy ROK ze spalovani uhlikatych paliv jim nestoji ani za zminku. To si nedokazi vysvetlit jinak nez - jak rikali V&W - "castecne z vlastni blbosti a castecne za cizi penize".
02. 08. 2007 | 05:35

t7 napsal(a):

Honza - asi zapominate, ze Japonsko je cele na tektonickem zlomu a zemetreseni se tam deji kazdych par mesicu. Tohle zemetreseni naopak prokazalo, jak jsou jaderky robusni a odolne - i Beranek nevystoural nic, nez poskozenou budovu informacniho centra s rozbitym akvariem.
02. 08. 2007 | 06:11

kkk napsal(a):

Jen mi není jasné, proč tu katastrofální nehodu s rozbitým akváriem nevyfotili.A čím doma pan Beránek svítí? Doufám, že používá výhradně solární články. A bydlí v domě postaveného a zařízeného z materiálů nezpracovaných stroji a jen vybranými zvířaty, která nespřispívají ke klimatickým změnám. Pokud ano, pak může radit.
02. 08. 2007 | 08:09

kája napsal(a):

leukemie:

kdyby to byla pravda a kdyby to bylo radioaktivním spadem, tak to by v okolí uhelných elektraren a skládek popílku muselo být leukémie mnohem více, protože jak známo z uhelné elektrárny se uvolní až 100násobek radioaktivního spadu než ze srovnatelné jaderné a typická uhelná elektrárna "vyprodukuje" v odpadním popílku více uranu, rádia, thoria, .., než ho spotřebuje jaderná s obdobným výkonem.
02. 08. 2007 | 08:12

t3 napsal(a):

pro t7: V podstate mluvite o tom, ze bud potrebujeme a budeme stavet jaderne elektrarny nebo spalovat uhli. Nevim, zda je to Vasim vlastnim presvedcenim nebo ovlivnenim fosilnim myslenim nasi politicke elity, kteri tak radi veri CEZku v tom, ze jina technologie nez jaderna nema narok na existenci a nema budoucnost, protoze je "draha". Ani prestarli komunisticti predaci nebyli tak hloupi, aby tvrdili, ze pocitace nemaji budoucnost, protoze ty prvni byly z dnesniho pohledu astronomicky drahe, zatimco osvedcene stolni kalkulacky s paskou se prece tak osvedcily. Mozna mate velke znalosti o technologii jadernych elektraren. Neukazal jste ale zatim, ze by Vas rozhled v oblasti energetiky a nejnovejsich nejadernych technologii byl moderni nerkuli alespon s nejakou vizi, musime-li nejakym zpusobem uniknout pasti klimatickych zmen a pasti jaderneho vydirani ze strany kazde nedemokraticke zeme, kterym tak radi slepe jaderne technologie dodavame, protoze je to ted prave dobry business a ty nasledne problemy at si resi nekdo jiny. Tvarite se sice sbehle a jako informovan, ale zrejme jste neudelal ani to zakladni, pokud chcete argumentovat proti cloveku z Greenpeace - tvrzeni o tom, ze Greenpeace nevenuje ani zlomek energie spalovani fosilnich paliv je komicke a svedci o jedne ze dvou moznosti: bud jste se nikdy nepodival ani na stranky Greenpeace nebo proste nesledujete ceske ani svetove zpravy. Tou druhou je, ze proste v tomto bodu zamerne lzete. Zvazte, co je horsi.
02. 08. 2007 | 08:30

Pjotr napsal(a):

Za naše peníze-jsou placeni z našich daní - si jistí šmejdi udělali výlet do Japonska.
02. 08. 2007 | 08:51

barbusak napsal(a):

Pro Pjotra: Greenpeace je financovan z daru jednotlivcu. Neprijma zadne penize od zadneho statu. Takze Greenpeace si nudelali vylet a uz vubec ne z Vasich dani.
02. 08. 2007 | 09:06

Možný napsal(a):

To: Barbusak ano máte pravdu, ndeostáváte peníze od státu, ale od nadnárodních korporací konkrétně Basf, Exxon, E On, RWE a podobně, na základě jejich objednávek pak cíleně napadáte jejich konkurenty a snažíte se je dikreditovat podivnými výstupy jako jste předváděli ve Spolaně. Jste úplatné špíny a zneužíváte lidí, kteří skutečně chtějí pracovat pro lepší ž.p.!!!!
02. 08. 2007 | 09:15

Bert napsal(a):

Mimochodem, co to měli za krám spektrometr, že nezměřili cézium?
02. 08. 2007 | 09:28

Al napsal(a):

No to byl zase výlet...
02. 08. 2007 | 10:09

igloo napsal(a):

Možný: se z těch obsesních konspirací jednou poserete
02. 08. 2007 | 10:10

Hmmmm napsal(a):

Tak jsem to nepochopil. Beranek sam tvrdi, ze kolem elektrarny nenasli ani svitico zarovku. V elektrarne vysplouchlo z bazenu trochu lehce radioaktivni vody, ktera nikomu neuskodila. Tedy shrnemeli to. Reaktor se automaticky odstavil, vsechno fungovalo jak melo. Reaktorova nadoba je neposkozena a i tak bude pravdepodobne provedena tlakova zkouska pred dalsim nabehem.A zaver z toho vseho zni? Je nutne tyto reaktory bezpodminecne zavrit. Jsem blazen nebo se zblaznil Beranek?
02. 08. 2007 | 10:25

t3 napsal(a):

Pro Mozny: Obdivuji Vasi nemoznou odvahu k takovemu tvrzeni. Dukaz prosim! Stejne jako t7 projevujete naprostou neznalost. Evidentne ani nejspis nevite, ze existuji webove stranky Greenpeace a pokud ano, tak je nectete, abyste si sva tvrzeni overil. Jedinou jinou alternativou je, stejne jako u t7, ze proste vedome lzete. Jinak byste totiz pri minimalni mire snahy zjistil ze napr. Exxon naopak zazaloval Greenpeace a domahal se zakazu jejich cinnosti a ativisti Greenpeace byli kvuli akci proti jejich HQ ve vezeni. Provalil se toti dopis Exxonu BUshovi, ve kterem Exxon "doporucil" Bushovi neucastnit se samitu do Johanesburgu, kde se melo jednat o klimatickych zmenach. Prekvapeni - Bush se nezucastnil.
02. 08. 2007 | 10:30

Vaněk napsal(a):

Pro 13 - evidentně jsou Vaše znalosti o tzv. obnovitelných zdrojích energie mizivé stejně jako o elektrárnách na klasická paliva a jaderkách. Od vyděračských metod Greenpiss se distancovalo již i několik jejich zakládajích členů a dnešní Beránkův rádobyhororový článek je názornou ilustrací proč.
02. 08. 2007 | 10:41

barbusak napsal(a):

Pane Mozny, pisete hole nesmysly. Mute prece vedet, ze prave firmy jako BASF, EXXON, E-ON kritizuje Greenpeace mnohem silneji nez Spolane, vzhledem k jejich poskozovai zivotni prostredi. Mam spise pocit, ze si tu vetilujete Vasi iracionaln nenavist vuci Greenpeace. Nebo ze byste pracoval ve Spolane? :-)))
02. 08. 2007 | 11:37

kerko napsal(a):

Vidim, ze jadrova lobby plati pekne vela exotov aby utocili na ludi, ktori s prevadzkou jadrovych elektrarni nesuhlasia a este si DOVOLUJU obvinovat slusnych ludi co na problemy jadra upozornuju. HANBITE SA ZA SEBA JADROVACI!
02. 08. 2007 | 12:51

Jirka napsal(a):

Jane Beránku, buď máš klapky na očích a nebo jsi vyč..... haj.. !!!
02. 08. 2007 | 13:54

Hmmmm napsal(a):

To kerko: Jaderna lobby nikoho neplati. A k jaderne energetice je samozrejme potreba pristupovat s nalezitym respektem. Nicmene v nasi uprdene kotline to bez jadra asi nepujde. Slovensko, ktere odstavilo jadernou elektrarnu nyni musi dovazet elektrinu a bude cim dal drazsi, protoze ji je malo. Navic vitr u nas moc nefouka, vody vice nebude, slunce sviti malo a biomasy je take jen omezene. Nejsem proti vyuziti alternativ tam kde se to aspon rozumne zaplati, ale tim to konci. Potom uz muzeme palit jen uhli a nebo uran. Ja osobne bych radeji jadernou elektrarnu nez uhelnou.
02. 08. 2007 | 14:29

t7 napsal(a):

t3> Spravne, realne neni zadna jina moznost, nez spalovat uhli nebo stepit jadra. V omezene mire je mozna spalovat zemni plyn (coz je favorit GP, Zelenych a jinych lumpu) - ovsem zemniho plynu je malo (mene nez ropy), energie z plynu je cca 3-5x drazsi nez z uhli, musime ho dovazet a hlavne je to take fosilni palivo. Sice uvolnuje o necelou polovinu mene CO2 na jednotku energie nez uhli, ale zase je 20x silnejsi sklenikovy plyn nez CO2, takze par procent uniku ze studni, potrubi, ventilu, kompresoru na ceste i samotnych elektraren to bohate vynahradi.

Jak uniknout z tech pasti je jasne - stavet jaderne elektrarny zde, a ne kupovat fosilni paliva od onech Vami zminenych lumpu, kteri si pak za takto smenene penize nakoupi zbrane proti nam. Tato cesta byla nastoupena v 60tych letech - ovsem jak zacly jaderne elektrarny vytesnovat etablovany fosilni byznys, tento zacul problem a zafinancoval demagogy jako napriklad Amory Lovinse, jejich nesmyslu se pak chytlo cele enviromentalni hnuti.

Mimochodem zjevne nevite o cem mluvite, kdyz misto jaderne energetiky mluvite o zcela nesouvisejicim "pasti jaderneho vydirani ze strany kazde nedemokraticke zeme". Jaderne zbrane a jaderna energetika spolu souvisi asi jako spolu souvisi benzin v nadrzi auta a napalm v zapalne bombe, tedy nijak.

Greenpeace proti fosilnim zdrojum nedela prakticky vubec nic, vazeno poctem obeti spalovani fosilnich paliv. Obcasne cudne prohlaseni ve stylu "nemame radi fosilni paliva" je smesne, ve srovnani s hysterii, demonstracemi ve zlutych krojich a plynovych maskach, horolezeni na chaldici veze, letani pres pulku zemekoule, ktere predvadi kdyz jde o jadernou energetiku. Jestli tenhle nepomer nevidite (opakuji, 2 miliony mrtvych kazdy rok ze spalovani uhlikatych paliv), jste slepy.

Naopak, aktivity Greenpeace vedou ke vetsi zavislosti na fosilnich palivech, protoze jejich protezovane chaoticke zdroje (tzv. OZE) potrebuji rotujici zalohu, kterou doda uhli nebo zemni plyn. Co prosadili zeleni v Nemecku - 26 novych velkych uhelnych elektraren a trubka na zemni plyn pod Baltskym morem! Co dela Rakousko - stavi 5500 MW (5.5 Temelinskych bloku) spalujich zemni plyn!

Protestuje proti tomu Greenpeace?!? Vadi jim zbytecne vypustene stovky milionu tun CO2 (a mnohe dalsi polutanty a jedy vcetne uranu, thoria, radia, rtuti, arzenu, kadmia, ...)? Maji snad na svem webu nejake prohlaseni odsuzujici tuhle nesmyslnou expanzi spalovani fosilnich paliv?!? Nemaji!

Takze si laskave udelejte nejdriv svuj domaci ukol a pak teprv nekoho osocujte z neznalosti.

ps: Kdyz nekoho osocujete z neznalosti, byva dobrym zvykem uvest nejaka konkretni fakta, ktere onen neznalek nezna, nikoliv pouze nekonkretne blafat, jako jste to predvedl Vy.
02. 08. 2007 | 15:30

t3 napsal(a):

Pro t7: Hned prvni Vase veta nasvedcuje tomu, ze se nehodlate rozhlednout dal nez za zdi Temelina. Docela bych se vsadil, ze soucasne budete jednim z tech, kteri hlasaji, ze ekologove nas chteji jenom zahnat do jeskyn a tam sviti loucemi. Slova o Zelenych lumpech naznacuji, ze Vam asi jejich plany neco krizi, ne?
V jeskynich ale brzy skoncime spise diky postojum obdobnym tem Vasim. Nota bene kdyz je zavrsite tvrzenim, ze jaderna energetika a jaderne zbrane spolu nesouvisi. Tvrzeni z oblasti teorie sice hezke, ale prakticky nefungujici. Jak to tedy jenom proboha ta severni Korea a Iran delaji?
Takze podle Vas mame stavet jaderne elektrarna jenom "zde" a rozvojovým zemím máme říkat "nemate narok". Pak se ale neni proc divit, kdyz Vam nejaky fanatik hodi se sebou do vzduchu i desitky nas "lepsich demokratu". A pak je "prirozene" na miste na ty barbary vyrazit a poradne jim nasekat. Treba i jadernymi zbranemi, protoze teror musime zastavit vsemi prostredky. Hmmm....dekuji, nechci!
02. 08. 2007 | 17:38

t7 napsal(a):

1) Je symptomaticke, ze jste nic konkretniho jako alternativu nenavrhl a jenom blafete.

2) Severni Korea (a take napriklad Izrael) nema zadne jaderne elektrarny, ale ma jaderne zbrane. USA, Francie, Rusko, UK, a dalsi maji jaderne zbrane i jaderne elektrarny. Cesko, Madarsko, Kanada, Japonsko, ... maji jaderne elektrarny a nemaji jaderne zbrane. Italie, Rakousko, Kuba, ... nemaji ani jedno.

Prakticky dukaz, ze zadna souvislost neexistuje. Ze se najdou bandite, kteri zastiraji sve umysly a vodi lidi, kteri tomu nerozimi, za nos - napriklad Iran - je vec jina.

Rozvojove zeme samozrejme maji narok - pokud budou jaderny program rozvijet v ramci MAAE. Napsal jsem neco uplne jineho - ze je uzitecne snizit nasi zavislost na rezimech, ktere jsou potencionalne neprratelske. Kdyz jsem napsal "zbrane", nemyslel jsem zbrane jaderne, ale zbrane obecne. Kapisto?
02. 08. 2007 | 21:24

t7 napsal(a):

Obchod s jadernymi materialy je kontrolovan presne z tech duvodu, jake jsem uz zminil - stejne jako benzin je pouzitelny pro vyrobu napalmu nebo pro pohon aut, jaderna paliva lze pouzit pro zbrane nebo elektrarny. Expanze jaderne energetiky vsak neprinasi zadna rizika pro jaderne zbrane, jak jsem dokazoval vyse.

Jaderne zbrane existuji, uranu je vsude hafo, jak ty zbrane vyrobit je zname pres 60 let a kazda zeme, ktera se rozhodne je ucmachtat, to jiste s dnesni technologii dokaze. Nezavisle na jaderne energetice.

Naopak, jediny znamy zpusob, jak ten uran ucinit zcela nepouzitelnym pro jaderne zbrane, je prohnat ho kampani jaderneho reaktoru. Predstava, ze jaderna energetika souvisi s jadernymi zbranemi je proste od zakladu nesmysl.

Potencialne je jiste nebezpecne Rusko i dalsi zeme, ktere zminujete. Energeticka zavislost na techto zemich je prirozene problem - problem resitelny expanzi jaderne energetiky.
10. 08. 2007 | 17:44

t7 napsal(a):

K tomu dokumentu od GP - predstava ze je mozne postavit energetiku na chaotickych zdrojich jako je vitr nebo slunce je absurdni. Kapacita vodnich zdroju je prakticky vycerpana, biopaliva se ukazuji jako jeste vetsi katastrofa, nez jsme cekali. Ostatne je spousta dobrych duvodu, proc nasi predci tyto stredoveke zdroje opustili ve prospech smradlaveho a spinaveho uhli.

Nejen ze existuji vyse zminene principialni duvody znemoznujici postavit energetiku na 'obnovitelnych' zdrojich, s predstavami jake uz 30 let opakuji GP a dalsi protijaderni aktiviste mame desitky let zkusennosti. Zeme jako Svedsko, Nemecko a Rakousko - daleko bohatsi nez CR nebo svetovy prumer, nastavili politicky kurz timto zmerem, nainvestovaly spoustu prostredku do OZE a uspor - a jaky je vysledek? Nemecko planuje 26 novych velkych uhelnych elektraren a Rakousko planuje temer 6 GW, kapacitou temer sest Temelinskych bloku, spalujicich zemni plyn.

Predstavy o exponencialnim poklesu ceny energie z OZE se take nenaplnily - viz http://www.solarbuzz.com/

Strucne - predstavy sirene GP jsou principialne pochybne a dukladne overene jako nefunkcni v praxi.

Pro jistotu poznamenam, ze OZE maji sve misto, v prihodnych lokalitach a vykryvani spicek jsou jiste vhodne. Spolehat na ne jako na reseni energetickych potreb civilizace je vsak prani otcem myslenky.
10. 08. 2007 | 18:06

Al Jouda napsal(a):

Jsem pro urgentní výstavu dalšího bloku v JE Temelín. Prý je to tam už na ten blok připravené. U nás zemětřesení nehrozí a Ukrajince si snad k tomu nepustíme !
14. 08. 2007 | 13:21

trtr napsal(a):

No jeste k tomu ze GP neni placeno z nasich penez, pokud je pravda ze je sponzoruje napriklad RWE, tak to jde z naseho snizuji si tim akorat dane a stejne pri jejich nehoraznych marzich na energiich to proste platime mi ty ekology. A jeste jedno tihle ekologove uz me stvou,napr. sami vyuzivaji neekologickou dopravu atd. a porad rvou, nebo do toho Japonska letel na vlastovce s reciklovaneho papiru?
14. 08. 2007 | 14:08

trtr napsal(a):

pardon za ty hrubky ted to jeste jednou ctu :-)
14. 08. 2007 | 14:11

játy napsal(a):

No játomu nijak zvlášť nerozumím, ale jako celek to ma mne dělá dojem pěkného výletu. Kdopak to asi platil?
14. 08. 2007 | 20:44

Katerina Dobesova napsal(a):

Takže na základě příspěvku pana doktora "jsme se dozvěděli, že bylo slunečno a že jsme po cestě brali benzín." Omlouvám se za nepřesnou citaci z Cimrmana :o) Jestlipak panu Takemotovi darovali kapesní nůž s malovanou střenkou?

Jinak, dozimetr je přístoj, který si může obstarat kdokoliv a kdekoliv, tak nechápu cestu X lidí přes půl zeměkoule...

P.S. Čím konkrétně byla voda kontaminovaná, eventuelně jaká byla koncentrace toho čehosi a v souvislosti s tím nebezpečnost pro ŽP? "Z poškozené elektárny může docházet k dalším únikům": čeho, odkud, kam? Existují podklady pro toto tvrzení nebo je to jen šíření poplašné zprávy?
17. 08. 2007 | 08:26

¨kluk napsal(a):

o tu na hovno
14. 09. 2007 | 13:05

¨kluk napsal(a):

twe upe na píčuuu kípíš teee????
14. 09. 2007 | 13:05

GAX napsal(a):

JE TO VTIPNÝ JAKO MOJE KÁMOŠKA NI NEBOLI NYKITAAAAA
14. 09. 2007 | 13:07

GAX napsal(a):

DOBŘE VYSER SE A VYLÍZE
14. 09. 2007 | 13:08

GAX napsal(a):

DOBŘE VYSER SE A VYLÍZE
14. 09. 2007 | 13:08

franta napsal(a):

Prijde mi dobre zduraznit, ze kdyz Beranek odesel ze Strany Zelenych, zjistilo se, ze ze stranicke pokladny zahadne zmizely statisice korun
21. 09. 2007 | 17:20

JosephAmolschNoProblem napsal(a):

Hi all!

You can solve all the financial problems through <a href=http://shortloan.250free.com/>short term loan</a>
02. 11. 2007 | 01:30

qet napsal(a):

31. 07. 2008 | 04:22

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy