Řešení jaderného odpadu? Jenom rostoucí potíže.

05. 09. 2008 | 09:56
Přečteno 5817 krát
Zpravodajství Aktualne.cz upozornilo na nárůst množství jaderného odpadu, ke kterému by vedla stavba dalších reaktorů v České republice. Ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů v textu vysvětluje, že si nemusíme dělat starosti. Jenže jaderný odpad zůstává nevyřešeným problémem i po šedesáti letech výzkumu a masivních dotací. Na otázku, co s vyhořelým palivem, nemáme dnes lepší odpověď než před dvaceti lety. Události tohoto léta z několika zemí názorně dokládají, že tvrzení jaderného průmyslu o zvládnutých technologiích je holá blamáž.

Plánům na oživení jaderné energetiky stojí v cestě důvodné obavy z rizik spojených s provozem reaktorů, vysoké přímé i skryté náklady, hrozba vojenského nebo teroristického zneužití jaderných technologií i materiálů a problém jaderných odpadů.

Je součástí nové strategie průmyslu předstírat, že tyto problematické otázky jsou již vyřešeny a že zbývá už jen vyvrátit iracionální znepokojení veřejnosti. Nedávno jsme si ukázali na příkladu skandální stavby francouzského reaktoru nové generace EPR, jak pusté jsou řeči o levnějších a spolehlivějších reaktorech těžících z bohaté zkušenosti a vyzrálosti jaderného průmyslu. Ten si nevede o nic lépe ani v oblasti likvidace vysoce nebezpečných radioaktivních odpadů. Dokresluje to několik zpráv, které jsme mohli zaznamenat během letošního léta.

Vyhořelého paliva z komerčních reaktorů přibývá na naší planetě každý rok asi deset tisíc tun. Obsahuje směs mnoha radioaktivních látek včetně plutonia-239, které má poločas rozpadu 24 tisíc let. Potrvá statisíce let, než aktivita a toxicita odpadu klesne na úroveň srovnatelnou s přírodní uranovou rudou. Plány na jeho vystřelování do vesmíru, potápění do oceánů, transmutaci i hlubinné ukládání zůstávají vzdálenou a dost možná nedosažitelnou fikcí. Nepomohlo ani přejmenování vyhořelého paliva na palivo použité ve snaze podsunout lidem, že vlastně nejde o odpad, ale o cennou surovinu.

Aby ve stavu, kdy neexistuje řešení pro jejich odpad, mohly jaderné elektrárny dále fungovat, začaly se stavět takzvané mezisklady vyhořelého paliva na „dočasnou“ dobu padesáti až sto padesáti roků. Eufemisticky pojmenované mezisklady zaručují spolehlivě pouze jedinou věc: že konečnou likvidaci odpadů nebudou muset řešit a platit dnešní manažeři ani politikové.

Nu a jak postoupila během letošního léta příprava projektů finálního úložiště v USA, Německu a Británii?

Spojené státy: Začátkem srpna oznámilo federální ministerstvo energetiky, že zpracovalo nový odhad nákladů na výstavbu podzemního úložiště odpadů v Yucca Mountain v Nevadě. Zatímco poslední rozpočet z roku 2001 došel k součtu 57,5 miliardy dolarů, nyní se náklady vyšplhaly o dvě třetiny na 96,2 miliardy (dolar v hodnotě z roku 2007, tedy ještě před velkou inflací). Práce na budování centrálního úložiště začaly v roce 1983 a původně mělo být uvedeno do provozu v roce 1998. Po řadě odkladů se nyní hovoří stále o zhruba stejném horizontu patnácti let – šéf projektu Ward Sproat říká, že první odpad zde může být uložen nejdříve v 2020, avšak dodává: pokud nedojde k dalším skluzům. K dokončení ukládání odpadů a uzavření úložiště má dojít v roce 2133 (sic!). Je ale možné, že úložiště nebude dokončeno nikdy a dosavadních patnáct miliard dolarů na jeho přípravu bylo utopeno zbytečně: oba hlavní prezidentští kandidáti, Obama a McCain, se k projektu vyjadřují skepticky. (To mimochodem ukazuje další problém, jakým je potřeba zajištění dlouhodobé politické stability a kontinuity rozhodování po dobu mnoha generací.)

Za dosavadními komplikacemi projektu stojí nečekané problémy s rychlým prosakováním spodní vody v pouštním sopečném masivu (žádná voda tam být neměla) a další technické potíže, které přinutily federální vládu změkčovat původně přísná kritéria pro izolaci úložiště a ochranu budoucích generací před radioaktivitou. Poslední zmíněná manipulace stojí za popsání: Federální Agentura pro životní prostředí (EPA) vyhlásila před dvěma lety pro projekt Yucca Mountain speciální normu. Individuální radiační dávka způsobená úložištěm musí být nižší než 0,15 milisievert (mSv) za rok po dobu příštích 10 000 let, ale po uplynutí této doby se může zvýšit na 23-násobek a dosáhnout 3,5 mSv ročně! Sama EPA přitom v minulosti opakovaně prohlašovala, že dávky 1 mSv ročně představují nebezpečnou míru rizika. Nyní ale navrhuje považovat více než trojnásobné dávky za přijatelné. Nepřímo tak přiznává, že po uplynutí 10 000 let nelze prakticky garantovat těsnost a nezávadnost úložiště. V posledních letech vyšlo najevo i falšování údajů z hydrogeologického průzkumu. Nelze se pak divit, že stát Nevada, který s umístěním úložiště nesouhlasí, využívá tyto a další příležitosti k podávání žalob proti federální vládě.

Velká Británie: V půli července ohlásil britský úřad pro vyřazování jaderných zařízení (Nuclear Decommissioning Authority, NDA), že likvidace současných reaktorů a jejich jaderných odpadů nebude stát 73 miliard liber, ale o deset miliard liber víc – celkem tedy cca 2,5 bilionu korun. Práce na projektu mají trvat 130 let. Ještě před třemi lety se ovšem počítalo s náklady 56 miliard liber; cena se tak za tři roky zvýšila o polovinu. Brownova vláda, jež prosazuje stavbu flotily nových reaktorů, zároveň oznámila, že investoři budou na vyřazování elektráren a ukládání odpadů přispívat pevně stanovenou částkou, aby nebyli vystaveni nejistotám ohledně budoucích nákladů. To znamená, že v rozporu s dřívějšími sliby ponesou břemeno další (vzhledem k dosavadnímu vývoji velmi pravděpodobné) eskalace cen daňoví poplatníci a nikoliv firmy, které vydělávají na provozu elektráren.

Další ránu dostala vládní koncepce koncem srpna, kdy britská agentura pro životní prostředí připravila zprávu o stavu radioaktivních odpadů v zemi. Tisíce kontejnerů se smrtelně nebezpečnými odpady nedokážou podle nové analýzy zajistit jejich bezpečnou izolaci a uložení. Zatím jsou umístěny v meziskladech na povrchu v jednotlivých jaderných zařízeních, ale i podle oficiálních plánů potrvá sto padesát let, než budou přesunuty do konečného úložiště, a i to bude uzavřeno teprve po dalších třech staletích (sic!). Podle počítačových modelů hrozí, že těsnost 40 % z nich bude narušena ještě před uplynutím prvního tisíce roků.

Německo: V červnu vyšlo najevo, že do bývalého draslíkového dolu Asse II u severoněmeckého města Wolfenbüttel, který nyní slouží pro ukládání středně radioaktivních odpadů, proniká voda rychlostí 12 tisíc litrů denně. Tamější úložiště je přitom založeno na stejné koncepci využití opuštěných šachet v domněle stabilním prostředí solných sedimentů, s níž počítá projekt německého úložiště vysoce aktivních odpadů v solném dolu u Gorlebenu. Podobné problémy samozřejmě vylučují spolehlivou izolaci a ochranu kontejnerů po dobu stovek tisíc let. Vhodnost využití bývalého dolu na draslík byla přitom zkoumána pětadvacet let, aniž by byla rizika vedoucí k dnešní havarijní situaci odhalena. Šachtám skládky v Asse II nyní nejen hrozí zhroucení, ale dosud neznámým mechanismem došlo ke kontaminaci solného roztoku izotopy césia 137, stroncia, rádia a plutonia.

Kauza také rozpoutala novou vlnu protestů proti chystanému úložišti středně a nízce aktivních odpadů v bývalém dole na železnou rudu Konrad, který leží ve stejném regionu. Skládka Asse II byla totiž v minulosti explicitně předváděna jako úspěšný prototyp, podle kterého budou dokončena úložiště Gorleben pro vysoce radioaktivní odpady a Konrad pro odpady nižších kategorií. Instituce nazvaná "Helmholztovo centrum centrum pro zdraví a životní prostředí" (sic!), která úložiště Asse II provozuje, teď plánuje všechny šachty zaplavit roztokem hořčíku, který by solný koktejl neutralizoval. Úřad pro jadernou bezpečnost BfS však zpracoval studii, podle které by takový postup urychlil korozi barelů s odpadem a radioaktivní odpady by začaly unikat do biosféry. Podle modelů BfS by už za 150 let úniky měly několikanásobně vyšší koncentraci radioaktivních látek, než jakou připouštějí současné normy.

Upozornění: Postoje a názory vyjádřené v tomto textu jsou osobním hodnocením autora, nikoliv organizace Greenpeace.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy