České energetické obludárium

30. 03. 2010 | 09:15
Přečteno 5094 krát
Česká energetika se již delší dobu ubírá obskurními směry, jejichž výslednice však neomylně vede směrem vzad. Také minulý týden přinesl několik příkladů: vedle již rozebíraného Prunéřova také v oblasti biopaliv, fotovoltaiky i jádra.

Usedám k psaní dnešního sloupku a z mnoha českých zpravodajských portálů (idnes, novinky, ihned) na mě kouká totožná zpráva převzatá z britských Timesů. I obsah titulku je stejný: „Biopaliva jsou škodlivější než benzin a nafta, říká studie.“ No vida, další mediální kauza, jejímž dost možná i zamýšleným účelem je přispět k diskreditaci obnovitelných zdrojů energie. Usuzuji tak z toho, že zatímco titulek je v tomto ohledu jednoznačný, nic nového se v textu nedozvíme.

Zatímco biomasa má významný potenciál při náhradě fosilních paliv a zvyšování energetické soběstačnosti, její využití ve formě dnešních biopaliv je nesmyslné a škodlivé. To proto, že pěstováním olejnatých plodin běžnými zemědělskými postupy spotřebuje více ropy, než kolik se vyprodukuje jejího „obnovitelného“ ekvivalentu. A pokud nadnárodní koncerny přesouvají výrobu rostlinného oleje do rozvojových zemí, děje se tak na úkor tamní produkce potřebných potravin nebo za cenu likvidace zbývajících pralesů.

Ekologické organizace na to upozorňují už řadu let. Během pouhých dvou minut jsem na internetu našel devět studií a zpráv, které od roku 2005 zavedené ekologické organizace o odvrácených stránkách biopaliv vydaly. Jejich názvy nenechávají nikoho na pochybách, co si o nich zelená sdružení myslí: například „Saving the Climate by Destroying the Rainforest“ (Přátelé Země, 2005) nebo „How the Palm Oil Industry is Cooking the Climate“ (Greenpeace, 2007). Jeden velmi dobrý přehled o problému publikovalo na toto téma v českém jazyce téma Hnutí DUHA už v roce 2008.

To si opravdu čeští novináři nejsou schopní o tématu nic zjistit a předkládají nám teď informace o škodlivosti biopaliv jako skandální odhalení (a to ještě všichni zároveň a na základě stejné zprávy z jedněch anglických novin)? Samozřejmě čtenáře neopomenou upozornit, že „zelení zpočátku biopaliva nadšeně podporovali“. Bohužel musím uznat, že na tomto šprochu je i kus pravdy: vzpomeňme na předvolební kampaň Strany zelených v roce 2006, kdy její kandidáti jezdili napříč republikou několika automobily upravenými na biopaliva („Sami na biopaliva jezdíme volební kampaň, jak známo. Máme několik upravených dieselových vozů Škoda Octavia, které jezdí na směs za studena lisovaného řepkového oleje a živočišného tuku,“ napsal například Martin Bursík v on-line rozhovoru z dubna 2006; stejně tak v září 2006 obhajoval osvobození biopaliv od daní) .

Obnovitelné zdroje však kromě negativní propagandy čeká skutečný úder. Ministerstvo průmyslu oznámilo, že chystá vyhlášku, která by už od května podmínila výstavbu nových fotovoltaických elektráren použitím technologie s účinností nejméně dvacet dva procent. To bude prakticky znamenat konec dalšího jejího rozvoje, protože běžné instalace používají panely s účinností osm až patnáct procent, které jsou k dispozici na trhu.

„Novela vychází z toho, že chceme uplatňovat nejlepší dostupné technologie," řekl Pokorný, jenž na MPO působí v odboru energetiky. Takže drobní investoři do solárních elektráren, které mají jen minimální a časově omezený (po dobu provozu, pak se demontují a recyklují) vliv na krajinu, musí použít komerčně prakticky nedostupné nejmodernější technologie – zatímco na uhelné elektrárny typu Prunéřov, které dusí lidi a likvidují klima, může ČEZ použít jakýkoliv starý šrot.

Pak mne ještě v médiích zaujaly dvě věci, které se týkají jaderné energetiky – obě v podstatě obskurní, avšak zároveň znepokojivé tím, jaký prostor jim česká média poskytla.

Ve středeční MF Dnes vysvětluje František Janouch, že je žádoucí stavět nové reaktory v Blahutovicích na Olomoucku. Apologetiku staví na tom, že spotřeba elektřiny stále poroste (sic!), a navíc se ji vyplatí vyvážet (sic!). Obnovitelné zdroje jsou prý drahé (sic!) a nefungují (sic!) – ačkoliv elektřina z nových větrných elektráren vychází už dnes levněji než proud z nových reaktorů, navíc větrné turbíny instalované za jediný rok 2009 dodávají tolik elektřiny jako dvanáct jaderných elektráren. Není divu, že za svých zvrácených a nepravdivých předpokladů dochází Janouch k závěru, že se bez dalších jaderných elektráren prostě neobejdeme. Podobné teze předložil také počátkem března ve svém projevu na sjezdu Strany práv občanů, kde prý vzbudily řadu souhlasných reakcí.

No a dnešní přehled českého energetického obludária zakončím odkazem na opět hojně medializovanou zprávu o tom, že se Bill Gates začíná věnovat vývoji jaderných minireaktorů. Vynechám dosti dlouhý přehled toho, kde se prezentovaná informace daleko míjí s realitou. Můžeme tak doufat, že náš svět zůstane ušetřen reaktorů, které by byly stejně bezpečné, stejně spolehlivé a stejně finančně dostupné jako software značky Microsoft.


Tento text byl napsán pro Deník referendum dne 29. 3. 2010.

Upozornění: Postoje a názory vyjádřené v tomto textu jsou osobním hodnocením autora, nikoliv organizace Greenpeace.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Carlos V. napsal(a):

Jako obvykle s vetsinou souhlasit nemuzu, ale jedno je pro me novinka - uz i skalni zeleni jsou proti zlutemu repovemu nesmyslu.

Kdo to probuh jeste drzi ? Je to ciste jen kseft, anebo libovule evropskych mocnych, kteri to s nami mysli dobre ?
30. 03. 2010 | 09:20

bigjirka napsal(a):

Všechno je to jen kšeft. A Beránkovy chorobné fantasie.
30. 03. 2010 | 09:38

jj napsal(a):

"elektřina z nových větrných elektráren vychází už dnes levněji než proud z nových reaktorů"
mohl byste prosím citovat zdroj? děkuji předem.
připojuji se ke Carlosovi - kdo to teda drží?
30. 03. 2010 | 09:39

Jirka1 napsal(a):

Carlos V: Samozřejmě že je to kšeft, dobře prolobovaný nejen penězi, ale i za pomoci "užitečných idiotů". Zrušit to nebude snadné, smlouvy jsou dlouhodobé a hrozí žaloby za ušlý zisk. To samé šílená fotovoltaika.
Jan Beránek: "ačkoliv elektřina z nových větrných elektráren vychází už dnes levněji než proud z nových reaktorů, navíc větrné turbíny instalované za jediný rok 2009 dodávají tolik elektřiny jako dvanáct jaderných elektráren." Ten 12. násobek JE snad ani nemyslíte vážně. Ale i kdyby byl nainstalován 100 násobek výkonu sítě ve větrnících, doteď mi nikdo nevysvětlil, jak řešit tyto dva problémy: Co dělat, když nefouká? To ty klasické elektrárny budu okamžitě potřebovat. Naopak když fouká moc, kam s energií z větrníků, když ji síť nepotřebuje, klasiku nejde odstavit hned (z fyzikálních důvodů) a přitom je zde prolobovaná povinnost odkupu.
30. 03. 2010 | 09:43

xx napsal(a):

Zeleni silenci se nezastavi pred nicim.

Energeticka sobestacnost. Fajn. Ale proc se zbavit kvuli energeticke sobestacnosti, sobestacnosti v produkci potravin ? Na nasich urodnych polich se pestuje biomasa pro vyrobu biopaliv a potraviny dovazime kamiony pres pul zemekoule. Jakou tohle ma logiku ?? Presne tu, zabij bobra, zachranis strom.

Tihle zeleni zaslepenci by meli jednou otevrit oci aby zjistili ze svet je mnohem komplexnejsi divadlo, nez jen zelena energie. Zelene energii se neda podrizovat vsechno a vyrabet energii za cenu zvysene spotreby, byt zelen energie je proste debilita do nebe volajici.

A nemyslici hykavci jsou blahem bez sebe jak jsou desne ekologicti a bojuji za zachranu lidstva. Ve skutecnsoti si neuvedomuji ze delaji pravy opak.

Ne nadarmo se rika ze cesta do pekel byva dlazdena dobrymi umysly.

Dovolte mi vazeni cenzori parafrazi umelecke licence:
Socialni inzenyri a zeleni pomatenci sveta, vylizte si prdel !
30. 03. 2010 | 09:45

xx napsal(a):

Jirka1: s problemem kdyz fouka moc vam hned odpovim - kdyz fouka moc, vetrniky stoji stejne jako kdyz fouka malo. Vetrniky funguji jen za urcitych povetrnostnich podminek.

Ale rozumim ze jste to myslel tak, co s prebytky, kdyz sit nepotrebuje kolik se vyrobi.
30. 03. 2010 | 09:49

SuP napsal(a):

Beránku -
Tohle všechno je nic proti té Vaší akci, kdy jste zblbli obyvatele (zejména vládce) Maorských ostrovů, že se jejich ostrůvky propadají kvůli elektrárně Prunéřov. Na vás asi opravdu nikdo nemá....
30. 03. 2010 | 09:51

alexander´s ragtime band napsal(a):

Jestliže je jaderná energie dražší než z FV a větrníků, jak tvrdí pan Beránek,
Tak sakra proč je dotovaná ??
Nedotovat OZE a nedotovat JE.
A teď se ukaž blamáž !
30. 03. 2010 | 09:53

Holubář napsal(a):

Zdá se, že vámi zmiňovaný pan Pokorný z MPO je rozumný člověk, znalý českých přísloví. Třeba "jak se do lesa volá....".
Někdo chce nejlepší dostupnou technologii v Prunéřově (ekonomicky je to blbost), někdo jiný zase nejlepší dostupnou technologii u fotovoltaiky (což ekonomicky blbost není).
Tak čemu se divíte?

Opravdu chcete tvrdit, že u nás v roce 2009 instalované větrné turbíny dodávají více elektřiny, než dvanáct jaderných elektráren? Mám známou primářku v léčebně v Dobřanech, určitě vás přijme hned :-) .
A máte pravdu - ten Gates, to je přece, na rozdíl od zelených, vyhlášený idiot, že?
30. 03. 2010 | 09:54

Petr napsal(a):

Pane Beránek, nesaháte ani po kotníky panu profesoru Janouchovi. Dokážete jen kritizovat a škodit a žít v přepychu na úkor lidí, kteří denně v potu tváře vytvářejí v této zemi hodnoty. Ano co je Vám do nás, kteří za předraženou sluneční energii každoročně doplácíme tisíce, co je Vám do předražených potravin díky pěstování řepky (a to ještě nejsou zdaněny dle fantasmagorie p.Lišky). Co je Vám do navýšení cen elektrické energie díky předimenzování přenosové soustavy díky, co je Vám do drahého zemního plynu z dovozu, když ZP z Moravy se nesmí těžit, co je Vám do zdražování uhlí díky nesmyslným těžebním limitům.
Hlavně, že tečou miliardy do Vašich kasiček od ropných těžebních společností a dovozců energií.
Víte co je práce? Skutečná ráce v níž člověk vytváří hodnoty? Nebo umíte jen kritizovat a škodit?
30. 03. 2010 | 09:57

Ládik napsal(a):

Už máte domácí kogenerační jednotku napojenou naStirlingův motor, poháněný plynem z pelet?
30. 03. 2010 | 09:59

Al Jouda napsal(a):

Za vše může diletantizmus státních úředníků. Stát může něco podporovat, ale nesmí se nikdy právně zavázat, že něco podporovat bude, zvláště když si není jistý, že bude podporovat nějakou blbost !
S výměnou vlády proto musí být provedena očista státního aparátu od blbců.
30. 03. 2010 | 10:02

xx napsal(a):

On si pan Beranek asi mysli ze lide jsou idioti.

1 blok JETE ma vykon 1000 MW

JETE vyrobi za rok 14% celkove spotreby CR.

OZE ( obnovitelne zdroje - 96% z nich jsou vodni elektrarny ) se podili v CR 3,5% na celkove spotrebe !!

Podle dat CSU je ucinnost vetrniku v CR pouhych 12% !!! - 12% casu je schopen vetrnik fungovat. Proste vetrne elektrarny maji smysl tam kde fouka, jako jsou prerie v USA nebo pobrezi. Napriklad ve Spanelsku je to uplne jina kategorie a tam na pobrezi samozrejme vetrniky maji smysl. U nas je to jenom pojidac penez a hyzdic krajiny.

Z techto cisel je zrejme jasne, jak pan Beranek tvori svoji argumentaci. Cuca si ji z prstu, nebo-li si vymysli lzi a pomluvy.

Jak to pusobi na jeho duveryhodnost a duveryhodnost instituci ktere reprezentuje ? Mozna by stalo za to napsat temto institucim, jakeho lhare a saska si privedli do svych rad.
30. 03. 2010 | 10:20

Sandrro napsal(a):

Stálo mě dost sil, dočíst tu slátaninu až do konce.
Pan Beránek něco bere...nebo od někoho za to něco bere, jinak si to nedokážu vysvětlit
30. 03. 2010 | 10:21

Stařeček napsal(a):

dnes srším nápady a tak mám i jeden pro výrobce a dodavatele elektřiny. Ať se s odběrateli elektřiny sepíší nové smlouvy, kdo chce jakou elektřinu spotřebovávat. Pak bude ten kdo nakoupí elektřinu z větrníků a fotovoltaiky platit skutečné náklady. Stejně tak ti co budou kupovat elektřinu z elektráren vodních, atomových a pod. Uvidíme kolik zelených bude kupovat elektřinu zelenou.
30. 03. 2010 | 10:29

Ahasver napsal(a):

To autor:

k Vašemu názoru

"...Ministerstvo průmyslu oznámilo, že chystá vyhlášku, která by už od května podmínila výstavbu nových fotovoltaických elektráren použitím technologie s účinností nejméně dvacet dva procent. To bude prakticky znamenat konec dalšího jejího rozvoje, protože běžné instalace používají panely s účinností osm až patnáct procent, které jsou k dispozici na trhu..."

bych rád něco dodal. U těch méně kvalitních článků (dost často vyrobených v Číně) je problém v tom, že mají tak malou účinnost, že za svoji životnost nevrátí energii, která byla vložena do jejich výroby a následné ekologické likvidace. Provozovat takové "alternativní zdroje" je technicky vzato naprostý nesmysl, protože jejich velkou bolestí je pokles účinnosti v čase. Například v Německu zjistili pokles výkonu za 10 let provozu na 46 % původní hodnoty (a tady už končí argumenty i těch nejzelenějších aktivistů).

Proto postup ministerstva průmyslu vítám a tvrdím, že tohle se mělo vydat už dávno. Škoda, že teď už máme plné louky laciných článků z Asie, jejichž skutečný přínos pro naši energetickou soustavu je velmi diskutabilní.

Tak už se pane Beránku konečně probuďte!
30. 03. 2010 | 11:10

antiberánek napsal(a):

beránku, bohužel tvůj blábol jsem nedočetl do konce. Neměl jsem dost sil.
30. 03. 2010 | 11:24

sic? napsal(a):

pane Beranku, sic sic sic, sic.

jak jste to myslel?

**elektřiny stále poroste : vzdyt je to pravda, na co budou jezdit vsechny auta za 5-10 let???

**a navíc se ji vyplatí vyvážet : proc ne? Mozna mate na mysli, ze se nevyplati vyvazet do Spanelska nasi vetrnou elektrinu...??

** Obnovitelné zdroje jsou prý drahé : na to asi jen vase :sic!

** nefungují : sic!
sic sic sic
30. 03. 2010 | 11:56

JŠ napsal(a):

Základní schéma energetiky je o tom,jaký jsou možnosti výroby elektřiny a jakým způsobem a jaký jsou nároky na spotřebu a jakým způsobem.Nekonečný růst na planetě s omezeným prostorem a surovinami možný není,podobně není možný neustálý růst obyvatelstva s tím,že zároveň roste HDP na obyvatele (po odečtení inflace,tedy ne nominálně).Řešení problémů nejen energetiky má různé souvislosti a vyžaduje (má li být objektivní) rozsáhlou diskuzi,což na tomto blogu není možné.V první řadě je potřeba dělat průběžně analýzu spotřeby,kde a jakým způsobem je energie využívána,nejen ta elektrická.Já už jsem to psal do blogu pana Janoucha.Vezměme si situaci na některých komunikacích v Praze.Je zácpa,třeba ve 4 odpoledne.Motory běží na prázdno,tedy na volnoběh,nebo se auta musí hodněkrát neustále rozjíždět a zase spomalovat,což znamená,že motory nepracují v efektivních otáčkách atd.To je jasná ztráta energie,která nikomu nic nepřinese.Takže bysme se mohli bavit třeba o tom,zda by stát měl třeba dát nižší HDP na automobily s hybridním pohonem,tedy vybavenými elektromotorem,který je používán při rozjezdu.Tím pádem by v zácpě tato vozidla používala jen pohon na elektromotor.Jistě,je tam nevýhoda vyšší pořizovací ceny a nutnost prostoru pro baterii,ale zase je tam úspora paliva a z celospolečenského hlediska úspora zplodin.To se taky týká problému paliva,i když z jiné stránky,než jsou biopaliva.Většinaa řešení určitých problémů prostě má jak výhody tak nevýhody,tak to bylo je a bude.
30. 03. 2010 | 12:04

remedios napsal(a):

Mě v blogu zaujala věta "Takže drobní investoři do solárních elektráren, které mají jen minimální a časově omezený (po dobu provozu, pak se demontují a recyklují) vliv na krajinu ...", konkrétně pak konstatování o časovém omezení provozu, ale i vlastní fyzické existence solárních elektráren. Zajímalo by mě, nakolik je zmíněná demontáž a recyklace zajištěna. Jde snad jen o proklamaci, nebo o smluvní zajištění pod sankcemi, nebo snad dokonce investor poskytuje kauci již při zahájení provozu? Když si vzpomenu, jak např. odpadky z Německa najednou nikomu nepatřily, nebo na vyčíslení nákladů s likvidací soukromých skladů chemikálií za státní prostředky, nechce se mi věřit, že v tomto případě ve věci není žádná čertovina.
30. 03. 2010 | 12:20

Jmelí napsal(a):

22% účinnost je podivné, nejúčinnější komerčně dostupné panely jsou SunPower 315 s konverzí 19,3%.
30. 03. 2010 | 12:20

kontramodrožlutý B.+J. napsal(a):

Na rozdíl od vás s p. profesorem Janouchem naprosto souhlasím.
Stejný výkon větrníků a fotovoltaiky by byl v případě
současné větrné farmy v Severním moři a fotovoltaiky 1000 ha na Sahaře! S xx a holubář - souhlas, k al joudovi- není jisté, co je blbost a co je záměr, k Ahasverovi - po poklesu účinnosti na čž % v SRN je modrožlutí přesunou k nám! Větrníky taktéž!
30. 03. 2010 | 12:26

Ahasver napsal(a):

Já sem si tyto záležitosti osobně ověřoval a oficiální odpověď z Ministerstva ŽP zní: všechny náklady na ekologickou likvidaci solárních panelů nese jejich provozovatel. Zpětný odběr elektroodpadů a elektrozařízení (ze zákona o odpadech je to pro elektrozařízení z domácností zdarma) se na solární panely nevztahuje!

Co k tomu dodat? Myslím si, že ne každý provozovatel solární elektrárny ví, že to bude muset platit ze svého.
30. 03. 2010 | 12:28

vlčák napsal(a):

K xx: Za ceny potravin v obchodech nemohou zemědělci ani biopaliva.Z ceny v obchodě má zemědělec cca 12% a měšťák pokles farmářské ceny na spotřebitelské ani nepostřehne
a dotace přes zemědělce protečou k dodavatelům (cca 20% konečné ceny). Důvod, proč se vozí potraviny X x kolem zeměkoule - na ten se ptejte agrárního analytika PH a našich " ekonomů" a kšeftařů a Děda Vševěda( kde, se doptáte na Hradě)!
30. 03. 2010 | 12:34

delfin napsal(a):

Dobrý den pane Beranku,
píšete:

"ačkoliv elektřina z nových větrných elektráren vychází už dnes levněji než proud z nových reaktorů, navíc větrné turbíny instalované za jediný rok 2009 dodávají tolik elektřiny jako dvanáct jaderných elektráren"

1) Jste ochoten prosadit zrušení garantované výkupní ceny z OZE (nebo alespoň z VTE), protože již dle Vás vychází levněji než elektřina z JE?
2) Jste ochoten prosadit stejné podmínky pro provozovatele OZE, jako mají provozovatelé klasik? Tedy, nařízená účast na vyúčtování způsobené systémové odchylky a tedy garantování dodávky?
3) Kolik provozovatelů uvedených VTE prodává na trhu v Base-load dodávkách?
4) Můžete zde popsat Vaši představu o energetickém mixu pro podmínky ČR s roční spotřebou cca 65TWh? Jde mi o konkrétní zdroje, výkony, způsob zajištění systémových služeb a klidně i nástin ceny el. energie.
30. 03. 2010 | 12:36

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek obsahující hrubou nadávku, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
30. 03. 2010 | 12:38

čokl napsal(a):

K Ahasverovi( a přes něj na MŽP): Kdo ponese náklady na
ekologickou likvidaci solárních panelů a odstranění staveb, zejména na pronajatých pozemcích, až provozovatel(většinou s.r.o.)
pustí firmu úmyslně do bankrotu a jednatelem v posledním roce
navrhne člověka neznámé národnosti a státní příslušnosti
se sídlem v aulu v poušti Gobi nebo na Sahaře?
30. 03. 2010 | 12:42

Ahasver napsal(a):

To delfin:

Obávám se, že to jediné, co by pan Beránek způsobil, by byl blackout...
30. 03. 2010 | 12:42

Ahasver napsal(a):

to čokl:

Proto jsem do takového dobrodužství nešel - nejsem šílenec. Jenom mne zajímaly souvislosti, tak jsem si je ověřil.
30. 03. 2010 | 12:44

Carlos V. napsal(a):

Ladik :
Nahodou, moc pekna hracka ten Stirling.

Jen jeste nikdo neprisel na to, k cemu by to mohlo byt dobry :-(
30. 03. 2010 | 12:59

Janus napsal(a):

Na výše položenou otázku, co dělat, když nefouká vítr, dal jasnou odpověď nedávný Den země: "ZHASNOUT!"
30. 03. 2010 | 14:40

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý příspěvek (jakési přirovnání politické strany k pedofilům), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
30. 03. 2010 | 16:10

Ládik napsal(a):

Carlos V.
užití je nasnadě - dá se dělat elektrika v místech, kde nejsou sítě, něco tam roste nebo svítí slunko, nežere ropné produkty. Zatím to běželo pokusně v Tedomu, dál je Hoval, Viessmann a Švédi...
30. 03. 2010 | 17:04

Daňový poplatník napsal(a):

No a za pět let pan Beránek napíše:Ekologické organizace na problémy s větrnou energií upozorňují už řadu let, nejméně od roku 2010......a meleme dál, aspoň ty 3 % státní podpory, když už ne Kačku Jaujau v parlamentu.
30. 03. 2010 | 17:31

delfin napsal(a):

Ještě jeden dotaz pane Beránku,
čím že to Prunéřov po KO bude "dusit lidi"?
30. 03. 2010 | 19:24

Milan napsal(a):

ad Ahasver

To co píšete jsou naprosté bláboly:

1)energie vložená do výroby slunečních článků se vrátí velmi rychle-samozřejmě to záleží, zda máte sluneční panely v ČR (pak je to u tenkovrsvého křemíku cca 1 rok a u krystalického 3 roky (a například ve Španělsku je to 1,7 krát méně (nebot slunečního záření tam dopadne v průměru 1,7 krát více

2)pokles výkonu u jednoho panelu může být i na nulu, stejně jako kterékoliv auto Vám může přestat jezdit (havárie). Ale statistická data (a záruka kterou dávají výrobci) mluví o něčem naprosto jiném. Řekněte mi který jiný výrobek na trhu má záruku na svůj bezchybný provoz (při poklesu účinnosti méně než 10%) celých 20 let - jenom sluneční panely

3)ekologická likvidace křemíkových slunečních článků je stejně "obtížná" jako likvidace skleněných lahví - prostě se rozbijí a znovu použijí. A likvidace podpůrné konstrukce=likvidace starého oplocení. Jaký je to "závažný problém" ve srovnání s likvidací jaderné elektrárny....
30. 03. 2010 | 21:41

pumprlidentlich napsal(a):

A jako bonus na závěr, multinick Milan. Příspěvek napsal samozřejmě z PC napájeného fotovoltaickým zázrakem.
Pod jiným nickem se zde chlubil svou životní etapou "20 let vývoje fotovoltaiky".

"ekologická likvidace křemíkových slunečních článků je stejně "obtížná" jako likvidace skleněných lahví - prostě se rozbijí a znovu použijí"
To svědčí o velké odbornosti a znalosti technologie výroby fotovoltaiky.

Kde vznikají kouzelné fotovoltaické panely? Není to v Číně? S využitím energie z neodsířených uhelných elektráren? Zcela netoxická výroba. Po převezení do Evropy se stávají tzv. obnovitelnými zdroji (dotací).
31. 03. 2010 | 07:40

JŠ napsal(a):

Co se týká hybridních pohonů,tak článek o nich je např. zde

http://www.auto-motory.com/...

Sériově vyráběný automobil s hybridním pohonem je např. Toyota Prius nebo VW Touareg.

http://news.auto.cz/tiskovk...

http://www.autoweb.cz/auton...
http://www.e-auto.cz/autono...
31. 03. 2010 | 11:34

JŠ napsal(a):

Co se týká jaderné energetiky,tak není jasné,kolik bude stát likvidace elektráren po ukončení životnosti.

Co se týká biopaliv a možností získávání energie z biomasy,tak článek o tom viz. např.

http://biom.cz/cz/odborne-c...

Úspěšným řešením je např. kotelna české výroby v obci Deštná (okres Jindřichův Hradec) s dvěma kotli (0,9 MW + 1,8 MW) na slámu a dřevní odpad. Technicky dokonalé je řešení obecní kotelny v Hostětíně (okr. Uherské Hradiště) vybavená nizozemským kotlem od firmy Kara o výkonu 0,7 MW na dřevní štěpku. Celá obec je vytápěna biomasou v Nové Peci na Lipensku a ve Starém Městě pod Landštejnem. Středové části obcí včetně infrastruktury jsou napojeny na teplo z biomasy v desítkách obcí.

Otázka samozřejmě např. je,kde všude se dá použít vytápění biomasou,a kolik procent z celkové spotřeby energie lze krýt biomasou.
31. 03. 2010 | 11:50

Čochtan napsal(a):

Stirling není špatná "hračka". Používal se hodně v době prvních parních strojů, tehdy byl lepši. Pak ho ale předstihly ve výkonosti.
Pracuje na principu rozdílných teplot. V podstatě by se dal zahřívat přes den sluncem, večer pak ohníčkem spojeným s opékáním buřtů, a chladit vodou z potoka. :-))) Jsou modely, které uvedete do chodu teplem lidské ruky. Jinak může fungovat i na teplá vřídla, a odpadové teplo.
Tady dobrý link: http://de.wikipedia.org/wik...
31. 03. 2010 | 12:30

Tencokida Hnuj napsal(a):

Čochtan
Nejsem odborník na energetiku (na děkanát a za 3). Jaký je váš názor na tohle :

http://www.kendersolar.com/

Je to šarlatánství, nebo seriozní patent ?
Uvažoval jsem o koupi akcií tehhle firmy , ale už několik let jsou stále ve fázi vávoje. Jejich outlety jsou značně obskurní. Jak byste to viděl Vy ?

racaptha: winners world
31. 03. 2010 | 21:18

Franta napsal(a):

Teď už chápu,co je myšleno slovy "...a ochraňuj nás od všeho zlého,amen".Děti země,Greenpeace,České matky,Strana zelených a jiná příživnická verbež.
01. 04. 2010 | 16:25

Martin napsal(a):

Beránek zase lže jako když tiskne, ale nás už nepřeveze.
Například opět a znova takticky "zapomněl" do ceny z větrníků započítat podpůrné systémové služby, které jsou v případě větrníků astronomické a jsou prakticky vyšší než náklady na výrobu elektřiny z konvenčních zdrojů.
01. 04. 2010 | 20:34

haui1 napsal(a):

Pane Beránku, že vás hanba nefackuje. Vždyť jste to byli vy, zelení ekoteroristé, kdo začali prosazovat biopaliva na bázi řepky atd. Nebo to není Bursík, kdo má podíl na tom, že se musí přidávat bionafta do normální nafty? Těším se na dobu, kdy lidé jako vy budou nosit zelenou hvězdu a odváděni na nucené práce. Protože stoupenci hnutí, které chce vyhubit lidstvo, si nic jiného nezaslouží. Fuj, to jsem se naštval.
01. 04. 2010 | 20:46

rolex watches napsal(a):

rolex watches is very useful tools to protect our time.If you never pay attention to yourself ,please grasp this chance.a few days ago,I bought aswiss .IT's very good to use.So i want to write an article about watches to share with everyone on seiko watches So as to more and more people to konw it.
02. 04. 2010 | 05:10

bigjirka napsal(a):

Českým energetickým obludáriem jsou vrtule a panely.
02. 04. 2010 | 09:53

rolex replica napsal(a):

Good recommended website. I really love it. Thanks!
03. 04. 2010 | 07:48

Baronessa napsal(a):

mnoho odpovědí je ve v http://www.zeitgeistmovie.com doporučuji všem.
03. 04. 2010 | 15:09

Člověk s mozkem napsal(a):

Najednou se k biopalivům zelené mozky neznají! Tak kdo tu řepku a jiné hovadiny prosadil? Obludný ČEZ asi těžko. A když je to taková pitomost, tak proč se zelení nepřivazují k benzínovým pumpám, kde si naftu s přídavkem těch zelených svinstev lijeme do aut? Už ty greenpeacaky všechny někam zavřete.
03. 04. 2010 | 22:21

Technik napsal(a):

Nejvíc mě baví, jak se ty zelený trotlové chytli do vlastní sítě. Stále otravují s nejlepšími dostupnými technologiemi a když jim je chce někdo po nich, tak čumí jak puci. Mimochodem, Prunéřov není žádný šrot, plánovaná účinnost 40 % je 90 % současné nejlepší dostupné technologie pro spalování uhlí. Odpovídající minimální účinnost fotovoltaických panelů je potom 19,8 %, laskavý čtenář může porovnat s běžně používanými účinnostmi fotovoltaických panalů a sám si udělat názor kdo tahá do ČR šrot.
03. 04. 2010 | 22:28

Ekonom napsal(a):

Zelený marxisto Beránku,

když jsou ty větrníky tak úžasně konkurenceschopný, tak to abychom jim zrušili tu podporu ne? Uživí se přece sami. Nebo že by ne? Že by byl problém v tom, že větrná elektřina má mnohem nižší tržní hodnotu, protože je k dispozici jen když fouká?
03. 04. 2010 | 22:32

janik napsal(a):

V roce 2008 vyrobily větrné elektrárny v ČR pouze 0,3% energie vzhledem ke 40% energie vyrobené v JE. Nějak mně nesedí informace o 12 Je vůči větrníkům. Nepíše se, ale kde tato teze platí. V ČR určitě ne.
04. 04. 2010 | 10:34

replica watches napsal(a):

Nebudu zdůrazňovat, že při všem co je s islamistickým extremismem v poslední dekádě spjato musí být naše zpravodajské služby aktivní, získávat informace a prověřovat osoby migrující do naší země, včetně posuzování jejich žádosti o azyl. Nechápu však jaké motivy vedou senátora Štětinu a TOP 09 k tomu, aby tuto práci tajných služeb dekonspiroval a odsuzoval. Komu to slouží? Této zemi opravdu n
13. 04. 2010 | 03:20

replica watches napsal(a):

Nebudu zdůrazňovat, že při všem co je s islamistickým extremismem v poslední dekádě spjato musí být naše zpravodajské služby aktivní, získávat informace a prověřovat osoby migrující do naší země, včetně posuzování jejich žádosti o azyl. Nechápu však jaké motivy vedou senátora Štětinu a TOP 09 k tomu, aby tuto práci tajných služeb dekonspiroval a odsuzoval. Komu to slouží? Této zemi opravdu n
13. 04. 2010 | 03:31

cheap watches napsal(a):

Nekonečný růst na planetě s omezeným prostorem a surovinami možný není,podobně není možný neustálý růst obyvatelstva s tím,že zároveň roste HDP na obyvatele (po odečtení inflace,tedy ne nominálně).Řešení problémů nejen energetiky má různé souvislosti a vyžaduje (má li být objektivní) rozsáhlou diskuzi,což na tomto blogu není možné.V první řadě je potřeba dělat průběžně analýzu spotřeby,kde a jakým způsobem je energie využívána,nejen ta elektrická.Já už jsem to psal do blogu pana
13. 04. 2010 | 05:37

replica watches napsal(a):

To je jasná ztráta energie,která nikomu nic nepřinese.Takže bysme se mohli bavit třeba o tom,zda by stát měl třeba dát nižší HDP na automobily s hybridním pohonem,tedy vybavenými elektromotorem,který je používán při rozjezdu.Tím pádem by v zácpě tato vozidla používala jen pohon na elektromotor.Jistě,je tam nevýhoda vyšší pořizovací ceny a nutnost prostoru pro baterii,ale zase je tam úspora paliva a z celospolečenského hlediska úspora zplodin.To se taky týká problému paliva,i když z jiné stránky,než jsou biopaliva.
13. 04. 2010 | 05:38

nike-air-max-ltd napsal(a):

V roce 2008 vyrobily větrné elektrárny v ČR pouze 0,3% energie vzhledem ke 40% energie vyrobené v JE. Nějak mně nesedí informace o 12 Je vůči větrníkům. Nepíše se, ale kde tato teze platí. V ČR určitě ne.
14. 04. 2010 | 08:20

kik napsal(a):

Pane Beranku, mozna bych mel navod na perfektni zdroj obnovitelne energie vhodny do kazde domacnosti - pevne uchycene kolo, na kterem by se slapanim vyrabel el. proud. Kazdy by spotreboval jenom tolik kolik by si vyslapal. Jako vhodny pohon pro slapani bych videl vas a vam podobne ekoteroristy, protoze byste konecne delali neco uzitecneho.
15. 04. 2010 | 20:16

Isabel29BULLOCK napsal(a):

Set your own life time easier get the <a href="http://lowest-rate-loans.com">loan</a> and all you want.
22. 04. 2010 | 00:21

shoes4world napsal(a):

nike shoes many kinds of shoes jeans t-shirts bikini hair-straightener
http://www.shoes4world.com
14. 06. 2010 | 11:57

wangjiming napsal(a):

<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD Ripper for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Mac DVD copy</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Video converter for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Mac iPod converter</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD to iPOD for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Mac APPLE TV converter</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">MP4 converter for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD to MP4 for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">iPOD to Mac transfer</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD creator for Mac</a>
21. 07. 2010 | 07:18

virginia auto insurance napsal(a):

I do not even know how I ended up right here, however I assumed this publish was once great. I don't know who you are but definitely you're going to a famous blogger for those who aren't already ;) Cheers! <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">virginia auto insurance quotes</a>
11. 08. 2011 | 06:43

Prearkalo napsal(a):

<a href=http://paydayloansnow24h.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> - <a href=http://paydayloansnow24h.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> , http://paydayloansnow24h.com/#sblog.aktualne.centrum.cz payday loans
05. 09. 2012 | 00:53

Arrinsbrics napsal(a):

<a href=http://buypropeciaonlineone.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>buy propecia</a> - <a href=http://buypropeciaonlineone.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>buy propecia</a> , http://buypropeciaonlineone.com/#sblog.aktualne.centrum.cz buy propecia online
06. 09. 2012 | 05:59

venta cialis espana napsal(a):

en grand dans la Palestine, http://viagrapfizerpascher.com generique viagra especes repond aux regions tropicales, completamente naturalizadas y hechas espontaneas, http://cialis-diario-precio.net cialis foro separando despues lentamente su abdomen, http://www.buy-avodart-online.org avodart prostate comprenant les scitamiiiees et <a href=http://viagrapfizerpascher.com#4,78792E+82>commander viagra</a>, DlSTUIBiriON DES VEGETAUX SLK LIi GLOllE. Lisianthns sajionarioides Cham. <a href=http://cialis-diario-precio.net#4,53913E+78>cialis viagra</a>, introducirse en la tierra. <a href=http://www.buy-avodart-online.org#7,73777E+29> buy avodart</a> des vacciniees et des winterees. <a href="http://viagrapfizerpascher.com#68365">achat viagra generique</a>, les oryzees et les bambmacees sont neanmoins, estan reducidos por descomposicion k una materia, <a href="http://cialis-diario-precio.net#54813">cialis en espana</a>, Acompafian a la obra cortes, <a href="http://www.buy-avodart-online.org#34289"> avodart prostate cancer</a>
22. 02. 2013 | 15:11

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy