Civilní odvaha soudkyně aneb Prezident opět propadl

22. 03. 2016 | 15:13
Přečteno 3476 krát
Miloš Zeman je od roku 1918 prvním prezidentem v dějinách republiky, který má soudem potvrzeno, že je „sedmilhář“. Vymyslel si totiž na nejlepšího českého novináře Ferdinanda Peroutku (1895 – 1978), hrdinného odpůrce nacismu a komunismu, že prý tento napsal v roce 1939 glosu pod názvem „Hitler je gentleman“. Jde o směšnou drzost nebo snad dokonce o naprosté idiotství.

Zůstává i nadále neprůhlednou záhadou, proč si alkoholik ve funkci prezidenta vybral pro svoji zvrácenou logiku zrovna tak záslužnou osobnost, jako byl Ferdinand Peroutka. Patrně jde o mozek natolik zmožený alkoholem, že už není schopen normálního uvažování...

Podívejme se nyní z blízka na osobnost tohoto populárního novináře, abychom byli v obraze, kdo se stal opět tentokrát terčem arogantního útoku z pozice hlavy státu.

Ferdinand Peroutka byl českým spisovatelem, dramatikem a publicistou. Je považován za nejvýznamnějšího představitele české demokratické žurnalistiky. Jeho vrcholným dílem v předválečném Československu byla publikace „Budování státu“ (Praha 1933).

Nejprve působil jako redaktor časopisu „Tribuna“ (1919 – 1924). Později se stal šéfredaktorem časopisu „Přítomnost“ (1924 – 1939). Jeho publicistická činnost byla podporována tehdejším prezidentem republiky T. G. Masarykem.

Po vzniku Protektorátu Čechy a Morava vyšel, pod Peroutkovým jménem, v dubnu 1939 v „Přítomnosti“ článek pod titulem „Dynamický život“ k 50. narozeninám Adolfa Hitlera, kde se autor pokouší o objektivní rozbor osobnosti vůdce třetí říše a jeho ideologie. Uznává sice jeho mocenské postavení, ale zároveň razantně odmítá, že by nacistická ideologie měla být jakýmsi předobrazem pro budoucnost českého národa.

To nacisté potřebovat nemohli a tak gestapo autora zatýká k výslechu v Pečkově paláci. Zde je nutné dodat, že k prvnímu Peroutkovu zatčení dochází již v prvních dnech okupace po 16. březnu 1939. Po několika dnech, strávených na Pankráci, se však pro nedostatek důkazů vrací zpět do redakce „Přítomnosti“. Druhé zatčení, následkem glosy „Dynamický život“, má daleko horší konsekvence. Autor je odtransportován do koncentračního tábora Dachau. Poté do nejhoršího koncentráku 2. světové války – Buchenwaldu, kde byl v roce 1945 osvobozen americkou armádou.

V letech 1942/43 - 1944 byl přechodně internován v pražské věznici na Pankráci na oddělení zvaném „sekyrárna“, kde gestapo uvažovalo o tom, zdali useknout hlavu Peroutkovi hned nebo až po válce. Nacisté se domnívali, že válku vyhrají a potom bude dost času vypořádat se s takovými nežádoucími demokraty, jako je Peroutka. Na konec vše skončilo v obávaném koncentračním táboře Buchenwald dne 11. 04. 1945, osvobozením 89. pěší divizí 3. armády USA.

Prezident a jeho mluvčí Ovčáček postrádají schopnost kauzálního, analytického myšlení. Kdyby Peroutka napsal článek „Hitler je gentleman“, kdy a kde by ho tak asi mohl psát? V koncentračním táboře Dachau, nebo v kncentračním táboře Buchenwald? Ale možná, že ho mohl také psát v „sekyrárně“ na Pankráci pod gilotinou, v době, než mu useknou jeho protinacistickou hlavu a ta se definitivně odkutálí do připraveného koše... Autor sám hovoří o svém článku „Dynamický život“ takto:

„...týž článek 'Dynamický život z roku 1939' je schopen připravit svému autoru dvojí osud: nejdříve v roce 1939 mu ho přečte komisař gestapa jako hlavní důkaz, proč autor musí zůstat doživotně v koncentračním táboře, a potom, po revoluci, tj. po osvobození 1945, ho cituje jiný český novinář, patrně na důkaz, že autor se chtěl zalichotit Němcům. Jak je možno tak lhát a nestydět se?“

Jinými slovy, lhát a nestydět se učinili před Zemanem již jiní komunisté a to hned po roce 1945. Ti si však nevymysleli článek, jehož autorem Peroutka nikdy nebyl. Toto prvenství patří výhradně Zemanovi.

V emigraci se stal Ferdinand Peroutka nekompromisním kritikem bolševické totality. Po komunistickém únorovém puči 1948 odešel do exilu. Nejprve do Velké Británie a později do USA. V letech 1951 - 1961 se stává ředitelem českého oddělení rádia Svobodná Evropa (RFE). Jeho nejúspěšnější dílo v tomto období je „Demokratický manifest“ (New York 1959). Poté vyšlo ještě v několika dalších vydáních.

Pamatuji se na svoji činnost u pobočky RFE ve Vídni v letech 1968 – 1970. Doslova desítky českých a slovenských emigrantů i turistů obléhaly naši redakci a žádaly Peroutkův antikomunistický „Demokratický manifest“. Ačkoli kniha stála symbolických 40,- šilinků, rozdávali jsme ji zásadně zdarma...

Záhadou zůstává, proč si Zeman vybral zrovna tak významnou, symbolickou osobnost protitotalitní literatury za objekt ponižující kritiky, ačkoli pro svá tvrzení nemá ani jeden důkaz. Článek „Hitler je gentleman“ neexistuje. Co vadí prezidentovi na vynikajícím žurnalistovi Peroutkovi? Jeho antikomunismus? Na rozdíl od Zemana, Peroutka samozřejmě komunistou nikdy nebyl.

Nesmyslná tvrzení hlavy státu a jeho mluvčího, který sice alkoholikem není, ale jeho psovská oddanost svému pánovi jej patrně zaslepuje a tím není schopen soudného uvažování, jsou každému transparentní. Dokonce je vypsána odměna 100 000,- Kč za nalezení neexistující glosy.

Jde o zvrácenost asi tak, jako kdybych tvrdil, že Václav Havel, v době své internace v pankrácké věznici, napsal článek do „Rudého práva“ pod titulem „Brežněv je gentleman“ a vyhlásil odměnu 100 000,- Kč tomu, kdo nesmyslný, nikdy nezveřejněný článek v „Rudém právu“ nalezne.

Vnučka významného a uznávaného žurnalisty (Václav Havel jej 1991 in memoriam vyznamenal řádem T.G.M.), paní Terezie Kaslová, se rozhodla, že zvrhlostem šířeným hlavou státu z Pražského hradu učiní přítrž a tak prezidentského alkoholika zažalovala. Měla, řečeno lidovou mluvou, „z pekla štěstí“.

Žaloba se dostala do rukou odvážné a moudré soudkyni Obvodního soudu pro Prahu 1, Mgr. Kateřině Sedlákové. Hledat moudrost a odvahu u evropských soudů, je práce nadmíru sisyfovská, připomínající onu jehlu v kupce sena. Zde však nastala obrovská výjimka. Soudkyně se nezalekla postavení obžalovaného a na rozdíl od něho začala nekompromisně logicky myslet a kauzálně analyticky uvažovat o meritu věci – tedy žádné prázdné mlácení paragrafů!

Mgr. Sedláková dospěla jednoznačně k závěru, že hlava státu lže, podvádí a masově šíří nepravdivé informace: „Od prezidenta republiky se přirozeně očekává, že bude podávat pravdivé a otevřené informace a že bude zachován respekt k právům jednotlivců.“

Soudkyně pokračuje: „Je třeba prokázat a prokázat má ten, který tvrdil...Bylo na straně žalované, aby pravdivost těchto tvrzení prokázala, to se, ale nestalo.“

Podle soudkyně Mgr. Sedlákové byla z nepravdivých argumentů prezidenta republiky vyvozena hodnotící dedukce, že došlo k neoprávněnému zásahu do osobních práv zemřelého novináře. Zeman se omluvit nehodlá, což je u zarputilého hulváta reakce normální a přirozená.

Protože Miloš Zeman šlechticem není, nelze ho nazvat „baronem prášilem“. Stává se však oficiálně „prezidentem prášilem“ a je první hlavou státu v dějinách republiky od roku 1918, ad hoc uznanou soudem za „sedmilháře“.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy