Jak jsem prožil 21. srpen 1968 aneb Proč jsme byli “vrazi“

10. 08. 2008 | 23:15
Přečteno 7871 krát
Dne 21. 8. 1968 nás Sovětský svaz osvobodil od svobody. V květnu roku 1945 nás osvobozoval s nejčastěji citovanou větou: “Davaj časy!“ (Naval hodinky!). President Dr. Edvard Beneš zakázal kritiku SSSR. A tak naši rodiče a prarodiče musejíce mlčet postrádali náramkové hodinky.

Krátce po příjezdu “osvoboditelů“ 21. 8. 1968 přišlo mnoho Čechů a Slováků o své fotoaparáty. Rudoarmějci se ani neobtěžovali hlášením “Davaj fotoaparát!“, nýbrž mlčky rvali tyto objekty pasantům přímo z krku. Nepřáli si, aby jejich “osvobozování od svobody“ bylo dokumentováno. Ačkoli jsme mlčky stáli na chodníku, nadávali nám “Ubíjtsa!“ (Vrahové!). Byl jsem samozřejmě jedním z těchto “vrahů“:

"Obsazování Československa dne 21. srpna 1968 jsem prožíval poněkud neobvyklým způsobem. V 09.30 hod. dopoledne mě telefonicky kontaktoval můj přítel Miloš Tureček. Ležel jsem bezstarostně v posteli a již asi dvě hodiny jsem zaujatě četl Ryanovu knihu “Nejdelší den“ o invazi spojeneckých vojsk v Normandii 1944. Ve skutečnosti se kolem mne rozrůstala nová invaze - vstup vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR - o které jsem zatím nic nevěděl...

Telefonicky mi hlásil Tureček něco, čemu jsem za žádných okolností nechtěl vůbec uvěřit: “Co prosím tě děláš? Ležíš v posteli? Já tady pobíhám po Václaváku okolo Národního muzea! V Praze jsou Rusové, hulákají , že jsme vrahové a sřílejí na nás...!“

Často jsme s Milošem telefonicky žertovali, a z tohoto důvodu jsem se domníval, že se jedná o jeho nejnovější kabaretistickou vložku. Z tohoto důvodu jsem reagoval poněkud žertovně: “Cože, Rusové jsou v Praze? No dobře, a Číňani přistáli na Měsíci!“

Miloš se pekelně rozzuřil a začal do telefonu pokřikovat: “Prosím tě, vzpamatuj se! Myslíš, že ti volám, abych ti vyprávěl vtípky? Zapni si rádio a uslyšíš to sám!“ Poté položil sluchátko. Jeho hlas byl vážný. Naladil jsem si tedy vysílač Prahu a náhle jsem uslyšel věty, které bych ještě před několika vteřinami považoval za úplný nesmysl: “...Neprovokujte okupanty! Střílejí na naše děti! Neklaďte žádný ozbrojený odpor okupantům! Nemá to smysl. V pražských ulicích teče nevinná krev...“

V zápětí jsem měl možnost slyšet ještě toto: “Žádáme jménem presidenta republiky a vrchního velitele armádního generála Ludvíka Svobodu, aby naše vojsko neopouštělo kasárna a vyhnulo se jakékoliv činnosti, kterou by agresor mohl považovat za válečné střetnutí. Žádáme naše jednotky, zabraňte prosím vás jakémukoliv krveprolití... V Plzni u kašny na náměstí se shromáždili naši vojáci a beznadějně pláčí...“

Okamžitě jsem zatelefonoval na Ministerstvo obrany, aby mě spojili s mým známým, plukovníkem Ficem. Položil jsem mu otázku: “Mohl byste mi vysvětlit, k čemu jsme investovali miliardy korun a desítky let tvrdého výcviku pro armádu, která, aby nyní ukázala, co dovede, se v Plzni sejde na rynečku u kašny a tam pláče?“

Plukovník Fic mi odpověděl, že musím položit tuto otázku přímo presidentovi republiky, on jako plukovník prý nerozhoduje o obraně republiky. Potom mě začal poučovat: “Proti tak obrovské přesile není schopna se naše zem bránit. Jediný způsob obrany v takové situaci by bylo nasazení taktických atomových zbraní, a ty nemá bohužel československá armáda k dispozici...“ Slovo “bohužel“ vyslovil s obzvláštní lítostí. Jinými slovy: “socialismus s lidskou tváří“ nelze bez taktických atomových zbraní vůbec uskutečňovat.

Oblékl jsem se a vydal jsem se do ateliéru mého otce, v Dlouhé třídě 25 na Starém městě, abych s ním prohovořil nastalou situaci. V průjezdu obytného domu byla nastěhována jakási sovětská jednotka. V zadním dvoře si vojáci rozdělali oheň a něco na něm vařili v kotli, co ukrutně zapáchalo. Asi to byl pes. Měli hlad.

Nedaleko popelnic ležela na studené dlažbě skupinka nemocných vojáků. Byli zabalení do nemožně proděravěných dek. Jejich vyzáblými těly lomcovala horečka. Pražáci odmítali zásobovat okupanty potravinami a pitnou vodou. Byli nuceni si v okolních pekařstvích vynucovat chleba hrozbou zbraněmi. Jako vodu k vaření používali nepoživatelnou břečku přímo z Vltavy.

Podle mého názoru onemocněli zimnicí, ačkoli bych jako laik nevylučoval tyfus. Prostě jednalo se o vážná onemocnění. Byl to pohled bídy a utrpení. V tomto okamžiku jsem zapomněl na veškerou nenávist a bylo mi jich líto.

Ateliér mého otce se nacházel v prvním patře obytného domu. Přede dveřmi stáli dva ruští vojáci coby hlídka. “Kuda?,“ (Kampak?) vyštěkl jeden z nich na mne, jakmile jsem vztáhl ruku na zvonek. “K mému otci!“ odpověděl jsem krátce. “Zděs nikovo nět!“ (Tady nikdo není!) zněla okupantova odpověď. Odstrčil mě hrubým způsobem ode dveří odjišťujíce samopal. “Ať už tě tady nevidím, jinak se stane tohle.“ Dal se do smíchu a začal mi mířit na hlavu. Vyběhl jsem z domu rychlostí dělové koule. Tak rychle jsem už dlouho neběžel. Teprve
později jsem se dozvěděl, co se vlastně stalo:

Rusové nalezli u mého otce letáky s roztomilými výrazy: “Díky sovětským soudruhům, kteří nás osvobodili od svobody!“ a “Lenine probuď se, Brežněv se zbláznil“, které přechovával i vyráběl ve větším množství ve své kuchyni. Okamžitě byl označen za “vraha“ a zatčen. Byl odvláčen na sovětské velitelství. Toto bohulibé zařízení se nacházelo na Starém městě v hotelu “Haštal“.

Výslech, který prováděl jakýsi kapitán Rudé armády, nebyl zrovna příjemný. Soustavně zatčeným mával nabitou pistolí pod nosem a každého oslovoval “Vrahu!“. Nejdříve si myslel můj otec, že se jedná patrně o záměnu osob. Skladoval sice několik stovek letáků s protiokupačním obsahem, ale jako “vrah“ se v žádném případě necítil.

Poté, co mu okupanti sebrali občanský průkaz a několik osobních věcí, zavřeli jej příslušníci těchto “spřátelených jednotek“ do hotelového pokoje, kde se nacházela pouze jedna postel, na které se povalovaly další dvě zatčené osoby. Byla to asi 40letá pokladní státní spořitelny a jakýsi tvrdohlavý holič.

Ona nešťastná dáma se původně zdráhala jedné sovětské tankové jednotce vydat denní tržbu Státní spořitelny. Teprve až když ji velitel tanku brutálně kopnul mezi nohy, dal jí vedoucí filiálky příkaz, aby vydala okupantům pouze 1000 korun. Tankisté sebrali peníze včetně pokladní a odvezli ji do hotelu “Haštal“. Její děloha silně krvácela, nemohla sedět, a tak ležela na posteli s roztaženýma nohama a tiše sténala. U její hlavy seděl holič a hladil jí vlasy. Snažil se ji uklidnit. Byl zatčen, protože odmítal sovětskému poddůstojníkovi vydat mýdlo na holení. Holič se prosadil, byl na svůj výkon nesmírně hrdý a neustále opakoval: “To mejdlo vode mne nedostanou, kdyby mě měli voběsit!“

Můj otec seděl na druhé straně postele, obdivoval tvrdohlavého holiče a mlčel. Všechny tyto tři oběti tituloval již zmíněný kapitán bez výjimky “Vrahové!“
Asi tak po hodině zbytečného čekání se vřítil do pokoje upocený voják, popadl mého otce za límec a vláčel ho s sebou do začouzené místnosti sloužící coby vyšetřovna. V místnosti postávali poručík Vasiljev (velitel skupiny vojáků utábořených v průjezdu Dlouhé třídy 25) a vyšetřující kapitán. Tento rudoarmějec vyhrábnul odněkud mladičkého tlumočníka. Podle chování mladíka bylo znát, že si není zcela jist, zdali je tam opravdu jako tlumočník - jak mu Vasiljev namluvil - a nebo zdali rovněž nepatří mezi zatčené. V takovýchto situacích člověk nikdy neví!

“Slyšel jsem od soudruha poručíka, že jste ve svém bydlišti našim vojákům rozdával hovězí polévku a léky. Mohl byste mi vysvětlit, co tím sledujete?“ začal kapitán mírným tónem, používaje oslovení “Vy“. Oslovení “Vrahu!“ chybělo úplně.
“Nic tím nesleduji,“ zněla krátká odpověď mého otce.

Nedůvěřivý vyšetřovatel nebyl s odpovědí spokojen: “Když nějaký kontrarevolucionář naše vojáky vykrmuje, nedělá to přece pro nic za nic. Od ostatního obyvatelstva nedostaneme ani kůrku a Vy vykrmujete naše vojáky hovězí polévkou. Myslíte, že je to normální?“

“Já nikoho nevykrmuji!“ bránil se můj otec. “Lehněte si vedle těch popelnic se 40stupňovou horečkou a hladov se zabalte do těch špinavých proděravělých dek. Já Vám také přinesu talíř hovězí polévky s nudlemi. Ostatně taková silná hovězí polévka postaví jednoho na nohy ...“

“Držte hubu!“ rozkázal kapitán. “Počkejte venku! My se poradíme, co s Vámi provedeme!“

Výsledek zmíněné porady sovětského kapitána a poručíka Vasiljeva bylo nařízení sestávající ze 4 bodů. Bod 1 zněl: “Je nežádoucí, aby rudoarmějci dostávali nějaké podpory od kontrarevolucionářů, protože mají všeho dost, co potřebují.“

Co se týče tohoto bodu 1, je nutné podotknout: dva dny na to následkem nedostatečného ošetření a hladu těžce nemocný okupační voják v průjezdu obytného domu zemřel. Ostatní vojáci vysypali smrduté odpadky jedné z popelnic na dlažbu. Popadli mrtvého nebožtíka za nohy a nacpali jej do vyprázdněné nádoby. Odvezli ho neznámo kam.

Jeho příbuzní dostali údajně zprávu, že “... padl v boji s kontrarevolučními vrahy.“


Úryvek z kapitoly knihy - Jan Berwid-Buquoy: “Das unbekannte Land Tschechoslowakei. Politische Feuilletons für jedermann...“ (Neznámá země Československo. Politické fejetony pro každého), Západní Berlín 1986.

Kapitola pod názvem “Wie ich den 21. August 1968 erlebte“ (Jak jsem prožil 21. srpen 1968) byla nejprve vysílána západoberlínským rozhlasem SFB v srpnu 1985.

V českém jazyce se objevuje poprvé na tomto blogu.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy