Kruh se uzavřel

18. 01. 2009 | 15:02
Přečteno 10767 krát
Ak. arch. Jan Kaplický, FRIBA
18.¨4. 1937 – 14. 1. 2009

Poprvé jsem se s Janem Kaplickým setkal osobně v roce 1988 v září, pokud mne po 20 letech paměť neklame, když jsme jej přesvědčili díky tehdejšímu studentu architektury Jakubu Ciglerovi, aby zde představil některé své práce. Mně se podařilo pod hlavičkou ČSVTS – pro mladší Československé vědeckotechnické společnosti - najmout přednáškový sál v Domě techniků na Novotného lávce, aniž by soudruzi tušili, čí a jaká to bude přednáška. Sál byl zcela zaplněn a většina z nás okouzleně sledovala dvě plátna, kde se střídaly záběry „biologické konstrukce“ s konstrukcemi od Kaplického Future Systems. Rozpětí bylo ohromující – od designu stolu pro vesmírnou laboratoř NASA, přes soutěžní návrh na dům na Picadilly Circus až k mobilním domům plovoucím na vodní hladině či zavěšeným na jeřábech.

Přestože Jan Kaplický tehdy dokázal se svým osobitým výkladem urazit leckterého architekta navrhujícího „tradiční domy“, pro mne, stejně jako i mnohé kolegy, znamenala přednáška jedno z mála oživění šedé domácí reality. Vyjet za světovou architekturou se v té době příliš nedalo.

Potom jsem jej dlouho neviděl, sešli jsme se až koncem devadesátých let. Byl frustrovaný domácím „odmítáním“ své tvorby, strašně si přál dokázat i v Čechách, jaký má talent a že jeho světové renomé není náhodné. Doma ovšem není nikdo prorokem a Češi jsou, jak známo, tvrdé palice.

Jan Kaplický odešel do Velké Británie v roce 1968 po ruské invazi. Začátky nebyly v cizím prostředí lehké. Pracoval v atelieru Denyse Lasduna (autora novostavby Národního divadla v Londýně), poté u Richarda Rodgerse a Renza Piana, Spencera a Webstera, byl zaměstnán v Louis de Soissons Architects, i u Normana Fostera. Během krátké spolupráce na projektu „Přístav pro Brighton“ (kam jej dostala Eva Jiřičná) se seznamuje se svým budoucím spolupracovníkem Davidem Nixonem a v roce 1979 spolu vyhrávají první soutěž a zakládají firmu Future Systems.

Kaplického jméno se postupně stávalo velmi populárním s tím, jak přibývaly zakázky, výstavy a přednášky.

David Nixon odešel v roce 1986 do Ameriky, a tak se v roce 1989 stala Amanda Lavete partnerkou Future Systems, a později také manželkou Kaplického a matkou jejich syna Josefa. Začátek nového století pak znamenal explozi ve všech oborech Kaplického tvorby. Future Systems se zúčastnili mezinárodních soutěží, na příklad na New Acropolis Museum, na La Grande Bibliotheque v Paříži, Musee de Quai Branly a na novou budovu Natual History Museum v Londýně. Realizovali projekty Hauer - King House, privátní dům ve Walesu, plovoucí mostu v Docklands, Obchodniho domu Selfridges v Birminghamu, který se dostal i na poštovní známky, chystá se museum Maserati v Modeně.

Mezi rokem 1989 a dneškem se Jan Kaplický zúčastnil asi 80 výstav, přednášel ve více než 25 zemích, účastnil se mnoha pracovních symposií se studenty na různých universitách. V roce 1999 Future System dostali Stirlingovu cenu v soutěži o nejlepší budovu roku za Mediální centrum na stadionu Lords.

Ačkoli jméno Jana Kaplického a jeho projekty jsou známé prakticky po celém světě, jeho působení v České republice bylo dlouho omezeno jen na několik přednášek a nerealizovaných projektů. V období před odchodem z ČSR v roce 1968 tu realizoval jen rampu k vile Jaroslava Dietla a rodinný dům manželů Dvořákových Na Dobešce.

Když v březnu 2007 zvítězil Kaplického tým v mezinárodní soutěži na Národní knihovnu v Praze na Letné, zdálo se, že se vše změní, a to nejen v profesní oblasti, ale i v osobním životě. Sršel energií, byl šťastný – protože zamilovaný do Elišky, která jej inspirovala i při navrhování knihovny.

Kruh se uzavírá, řekl mi, když jsem ho vezl z filmového festivalu v Karlových Varech v červenci 2007 na ruzyňské letiště. Věřil, že se mu podaří realizovat i několik dalších návrhů na rodinné domy. Následovala utajená rodinná svatba v Loosově vile dr. Müllera v říjnu a později i Lízino těhotenství. Jednačtyřicet let rozdílu ve věku obou partnerů jako by nic neznamenalo.

Ani osobní štěstí však nedokázalo vymazat hořkost z reakcí některých kolegů na soutěž i z postoje presidenta Klause a dalších veřejně činných osob (například M. Knížáka). A to ještě médii nezněly ty nejhorší urážky, výroky a útoky, fialové chrchle, hleny...! V souvislosti s knihovnou Jan Kaplický často připomínal, že v Česku existuje dlouhá tradice téměř až nenávisti k těm, kteří žijí nebo žili v cizině - Voskovec, Destinnová, Kundera… Cítil se být odmítán.

V té době již naplno vypukl „boj o knihovnu“, který se těžce podepsal především na Johanově psychice. (Johanem jen nazývala Eliška a v Londýně žijící syn Josef prý proto navrhl, ať se jeho očekávaná sestra jmenuje Johanka.)

Přestože si nepamatuji, že by si stěžoval na zdravotní problémy, je i z fotografií zachycujících po dva roky od ukončení soutěže Janovu ušlechtilou tvář patrné, jak nepřízeň a odpor vůči jeho návrhu do ní vepsala únavu. V režii nejvyššího dirigenta osudů se 14. ledna, jak na absurdním divadle, uzavřel kruh Johanova života, kdy jen pár hodin po narození dcery, jej cestou z porodnice na oslavu s přáteli zradilo srdce.

Unikátní dílo Jana Kaplického teprve čeká na skutečné ocenění, bohužel v Česku není mnoho co hodnotit – pokud by se ovšem nepodařilo, navzdory odporu mnohých mocných, postavit Národní knihovnu v Praze a koncertní síň v Českých Budějovicích. Je to reálné? Nebude to jistě lehké, velmi osobitá, individuální architektura s tak výrazným rukopisem geniálního tvůrce by se v rukou málo talentovaných realizátorů snadno mohla stát nepodařenou karikaturou návrhu. Věřím však, že architekti z kanceláře Future Systems by ve spolupráci s mezinárodním týmem inženýrů a expertů v oboru konstrukcí a technologií, dokázali realizovat ten nejlepší živý pomník architektovi, který tak miloval organické tvary inspirované přírodou, ale zhmotňoval je s pomocí kosmických technologií 3. tisíciletí.

Velká česká architektka žijící v Británii, Eva Jiřičná, která prokazuje ve svých vzpomínkách na život s Janem Kaplickým neobyčejnou velkorysost a laskavost, jej označuje za nejtvořivějšího člověka, kterého v životě potkala a říká, že jeho tvorba je poetická i přes to, že vychází z technologie a jeho širokých znalostí všeho druhu; jeho vize patří mladé generaci, a proto se často setkává s kritikou generace starší.

Doufejme, že budoucí mladá česká generace bude mít možnost Kaplického dílo také osobně využívat a poznávat.

Psáno pro č. 1-2 Development news - Wagner press

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

wiki napsal(a):

Aniž bych měl cokoliv proti ČB koncertní síni, tak pravděpodobnost její realizace považuji za limitně se blížící nule.

Důvody:
a) nezajištěné finance + svět. hospodářská krize. JČPH zatím říká jen "v polovině února bude společnost jednat se zahraničním subjektem, jehož zájem považuje za vážný."

b) nekompletní projekt

c) nejasné vlastnictví autorských práv - viz 2 synové zastupovaní 2 matkami, kdy první matka má většinu ve FS a druhá kontroluje většinu dědictví
18. 01. 2009 | 16:02

JK napsal(a):

Pane ing.arch, díky za článek, za nové informace, včetně Vámiˇ-ČSTV organizované přednášky Kaplického v totalitním roce 1988.

Bohužel, jako mnoho tvůrčích lidí v historii, i Kaplického talent a dílo bude, rozhodně v rodné zemi, oceněno až po jeho smrti.

Manželka mi před měsícem dala článek z přílohy ONA iDnes.cz, kde Kaplický popisuje svoji trošku dost ostýchavou lásku k Elišce a i jinak dokresluje svůj lidský a kumštýřský profil. Jak píšete v závěru, nejvyšší dirigent lidských osudů, který si k sobě tak - mezi českými architekty velký a úspěšný - talent k sobě povolal právě v den narození jejich tak očekávané dcerky, svým způsobem jen magnifikoval jeho lidský a umělecký životní příběh.

Podstatné na životě zesnulého je i to, co také připomínáte, jak jsou typicky, i ti skromní, velice slušní ikdyž ve světě úspěšní "emigranti", správně úprchlíci před totalitou, u nás některými konkrétními lidmi a silami vědomě a hrubě ničeni.

Nejen v případě Kaplického a jeho knihovny, ale ve většině ostatních případů, od prof. Švejnara, který si "dovolil" z totalitní a defakto i postotalitní volby prezidenta ČR skutečnou soutěž rovnocenných kandidátů, až po Václava Fischera, který si "dovolil" úspěšně kandidovat proti Klausem osobně vybrané a preferované exkomunistce, zasloužilé umělkyni, Jiráskové do Senátu, kdy Jirásková vědomě hrála na nálady populace tím, "že by ona nedokázala vlast zrait" a Klausova ODS "nevěděla nic o plakátech" o údajné sexuální orientace jejího protikandidáta, Klausovou skutečně konzistentní, od listopadu 1989 velice patrná snaha všemožně bránit těm, kteří dávno před tím, než ho do Špalíčku, jako experta PÚ ČSAV na ekonomiku přivedla Rita Klímová, volili skutečnou svobodu, demokracii a prosazení se na volném trhu.

Bylo to, od jeho blokování možnosti, aby exiloví ekonomové a skuteční profěsoři, mohli své nejednou nemalé zkušenosti z fungování tržní ekonomiky a právního prostředí, uplatňit při formulování a realizaci transformace a privatizace počátkem a v první polovině 90. let až po jeho nestátnické, zato aktivistické mobilizování xenofibické spodiny v českém národě, výroky o tom, jak se řetězy přiváže k buldozeru na Letenské pláni.

Mezitím bylo mnoho, přemnoho konkrétních situací, kdy Klaus, ač údajně liberál, místo aby exil a jeho zlušenosti v zájmu republiky, zejména pak pravicových reforem, integroval, byl, vždy, s komunisty nejdůsledněji, proti zapojení se exilu do transformace i politiky.

Byla to Klausova ODS a Grebeníčkova KSČM, které, osamocené, naštěstí poražené, bok po boku vášnivě v PSP ČR (viz Sněmovní tisk 158 o vracení občanství na http://www.psp.cz) řečnily a skoro jako jeden muž také hlasovaly proti tomu, aby naši uprchlíci před komunismem, ne tedy "emigranti", protože ti nebyli "vystěhovalci", ale, podle zákonnů demokratických zemí, které jim poskytly nový domov, Fluchtinge, refugees, tedy úprchlíky, mohli mít občanství vrácené.

Klausova ODS a KSČM byly také jediné, které společně bojovaly proti možnosti volit "venku". Argumentem Klause a Grebeníčka bylo, že občané, kterých je v době voleb "venku" (a těch je, v dopbě svobody a globálních příležitostí stále víc), se "nemohou dobře orientovat a tedy ani volit". Od KSČM, navazující na 40 let praxe KSČ v tom, jak "rázně zatočit se zrádnými emigranty" to nepřekvapuje. Ale od !liberála" Klause a jím vedené ODS? Faktem je, že jen díky hlasům "zvenku", ODS získala potřebný mandát, dotáhlo se to alepoň na pat 100:100 a Topolánek mohl vytvořit vládu.

Když teď reflektujeme nad odchodem pana Kaplického, na to, jaké xenofobní síly třeba právě hlava státu i proti němu mobilizoval, je dobré, varovné a užitečné, že se tak nestalo poprvé, ani náhodou. A že je pravděpodobné, že Klausem vedená koalice xenofobů, ať již s eseso, nebo Bémova křídla ODS, většiny KSČM, Sládkovců se těchto praktik jen tak nevzdá.
18. 01. 2009 | 16:12

Krupa Václav napsal(a):

Pane Kasl,Váš blog mě utvrdil v přesvědčení,které jsem částečně naznačil již na některém jiném blogu.Jsem zhruba o rok mladší než byl p.K.Dávám si dohromady souvislosti.Musel mít ohromnou radost,že dostal šanci vytvořit něco ve své domovině.Vynaloží ohromné úsilí,vyhraje v soutěži,kterou hodnotí komise odborníků.Zbývá jen realizace.Jistě se nemohl dočkat.V tom vystoupí člověk,který chce být papežštější než papež i v mnoha jiných oborech.Jak na povel přehodnotí svůj názor premiér i primátor Prahy a začíná štvanice.Mladší člověk má šanci smečce uniknout,nemá problém se spaním,probudí se ráno,štvanice sice pokračuje,ale on načerpal nové síly a je opět schopen utíkat.P.Kaplického smečka dohnala.Být jeho blízkým nedovolil bych jím k jeho rakvi položit věnec.
18. 01. 2009 | 16:32

radek napsal(a):

Ježkova slova o trpaslících jsou přesná!!!
18. 01. 2009 | 16:48

Luba napsal(a):

Hezky napsáno.
Dobrá četba, pane Kasle.

Ale přesto si myslím, že architektura by měla být funkční, neměla by být zbytečně extravagantní a měla by na něco navazovat.

Nejsme totiž příslušníky vodní říše, ani říše hmyzu.
Architektura má vyhovovat našemu životnímu stylu a cítění.

Sklo, laminát, kov, hi-tech materiály - vše studené a neosobní, dobré tak leda pro úřadování studených a neosobních ouřadů.

Krásné jsou přírodní materiály zpracované člověkem. Dřevěná obložení, podlaha a kamenný krb s praskajícími poleny - toť synonyma domácího pohodlí a tepla.

Lidé se zajisté adaptují na ledacos. Jako každý živý systém.
Nevím, nevím, jak bych se ale cítil, byv pohlcen plánovaným budějickým "Rejnokem" nebo do fialova osvícen v novodobé knižní "Zlaté Kapličce".

Paní Jiřičná tvrdila, že každá realizace původní projekt pozmění a i velké extravagance pak vypadají přijatelněji, než v modelech a plánech.
To bude nepochybně pravda.

Realizátoři Kaplického staveb se tedy museli řádně zapotit - každý díl či větší prvek je vlastně originálem. Vše je pak enormě drahé - Australané z "Opery" to mohou potvrdit.
Stavebníkům pak takový projekt jistě přiroste k srdci, když je stála takové úsilí.
A politikům se pak také musí líbit, když na to sebrali z kapes lidí obrovské částky.

Ale co občané? Co lidé? Nemá náhodou ta stavba sloužit v první řadě jejich kulturním a estetickým potřebám, popř. zlepšit kvalitu života?

Pochybuji, že by si někdo koupil do svého bytu něco z tzv. moderního umění - jsou to vesměs depresivní mazanice nebo artefakty podivuhodných tvarů, původu a složení - je třeba si domyslet, co to vlastně je.

Domnívám se, že projekt Národní knihovny pana Kaplického by byl vhodný pro uložení právě takových uměleckých předmětů, nikoli knih.
Bylo by na první pohled a z veliké dálky patrné, co tam návštěvníci najdou.

Je třeba najít nějakého extravagantního mecenáše s viděním světa, jaké měl pan architekt Kaplický.
Obávám se, že národní sbírka na novou "Zlatou Kapličku" by skončila fiaskem.

Řekněme si na rovinu, že takováto architektura neodpovídá našemu provinčnímu prostředí a sklonům ke konzervatismu, jak jinak - s komunistickou totalitní příchutí. Vždyť ty paneláky jsou docela fajn!
18. 01. 2009 | 17:22

raval napsal(a):

Je zvláštní, jak všechny komentáře, nekrology, vzpomínky, zapomínají na jednu věc. ten odmítaný Jan kaplický měl v roce 1999 v Praze velkou výstavu svých návrhů, a to ve Veletržním paláci, tedy v Národní galerii v Praze. Na to, jak hojně byla navštívená, je podivné, že zřejmě všichni byli ve vztahu k ní stiženi zapomnětlivostí. přitom to bylo jedinkrát, kdy NG uspořádala ve svých prostorách výstavu žijícímu architektovi. K výstavě nevyšel katalog - i na přání pana architekta byla přednost dána speciálnímu číslu časopisu Zlatý řez (tedy číslu 17.)
18. 01. 2009 | 17:58

Ivan napsal(a):

Děkuji za krásná slova, jež dokreslují mé přesvědčení o kulturním cítění mocných a citu duševně malomocných i těch jež se kulturní avangardu považují. Nebudu jmenovat, nestojí to za řeč. Kde to heslo "NEJSME JAKO ONI", v posunu jež společnost prodělala, se stydím. Proč?
Protože to vypadá, že jsme horší.
18. 01. 2009 | 17:59

vlk napsal(a):

Pane Kasle

díky za blog!

Velmi jsme si přál, aby někdo něco podobného napsal o Kaplickém zde!

Místo aby se pozornsot soustředila na trapného drzého fracka a jeho vylhanou provokaci v Bruselu.

A je bohužel jen trapně symptomatické, že titíž, kteří povolili onu trapnou bruselskou exhibici, prý umělci Černému , jsou titíž, kteří zařízli realizaci Národní knihovny od Kaplického!

Taková je naše současnost.
18. 01. 2009 | 18:33

Krupa Václav napsal(a):

Lubo,souhlasím s vámi v mnoha bodech.Mám také raději přírodní materiál a praskajicí oheň v krbu.Už vůbec se neodvažuji diskutovat o moderním umění,malbě,architektůře,sochařství a p.Prostě na to nemám.Musím přiznat že i z blogu jsem byl rozpačitý.Na druhou stranu jsem rozpačitý na př.i z punku,techna,hardu a ani nevím jak se ty hrůzy nazývají.A vidíte? Ono to frčí.To mě přesvědčuje že by do Prahy jezdili za deset,dvacet let turisté stejně k vůli blogu jako Hradčanům nebo orloji
18. 01. 2009 | 18:34

Black napsal(a):

Je to s podivem, ale jakákoliv myšlenková nezávislost na mocenských strukturách /je hlostejno, zda na lokální či metropolitní politické úrovni/ se u nás nepromíjí. V lepším případě je "odměňována" ignorancí, v horším případě je velmi pragmaticky zpolitizována a s oním "objektem" je zacházeno jako s "veřejným nepřítelem". Ten recept je velmi prostý a efektivní. Je nasnadě, že v průběhu tohoto politického "masírování", je jakákoliv smysluplná diskuse nemožná. Příkladem budiž Klausova podivná obava z "...nikým nevolených-občanských, či nevládních aktivit, která, jak se obávám, slouží pouze coby zastírací manévr pocitu ohrožení této "legitimní" moci...Bohužel právě tato myšlenková schémata znemožňují normální včlenění bývalých emigrantů do zdejšího kulturní provozu. Nejen J. Kaplický je toho /bohužel/ smutným aktuální příkladem. Tento stav je velmi nebezpečný. Člověku je až smutno z toho, jak si zde sami "pěstujeme" tak hloupě komplexy - co jednou řekneme svým dětem,až se zeptají...
18. 01. 2009 | 19:02

veXen napsal(a):

Jak si mnozí v naší zemi pamatují a jak i zde někteří připoměli, poté, kdy hradní Velekněz patologické malosti, cítíc se zase, navíc emigrantem, ohrožen, dal svým přivázáním se k radlici buldozeru signál, počínaje obrácením se primátora hlavního města Prahy a místopředsedy ODS, klaka začala ódesáckou a komunistickou štvanici.

Podobně, jako ve zmíněné kandidatuře Švejnara, kdy na pokyn Hradu , zase k nerozeznání, špičky ODS a spolehlivá KSČM, ne zcela neúspěšně využívaly a masírovaly xenofóbní elementy.

Můžeme říct, že ješitné, možná i v intimním životě, přes všechy ty fotografie v Blesku a Aha zakotvené nejistoté údajně hlavního ochránce liberální morálky, tradičních rodinných hodnot, stavu manželského, jeho, skutečně po léta konzistentní nesebejistota, když má co do činění s lidmi úspěšnými i s emigranty, kteří mu dostatečně nepoklankují, která se ventiluje tak, jak jsme to viděli v případě Švejnara, Fischera a teď Kamplického, neznamená, že do jisté míry, jak to ostatně naznačil i Pavel Bobek, na jeho rukou , spočívá jistý díl viny, že Kaplického již nemáme mezi sebou?

To, že veřejná osvěta, počínaje výukou první pomoci na základních školách, pokud se týká rozpoznání srdeční příhody od nadužívání alkoholu měla ztrátou více než pár, kritických minut, také evidentní podíl na tragedii a na tom, že malá Johanka tátu nikdy nepozná, nechávám na nové ministryní zdravotnictví, ministrovi školství a týmu, který se škodolibým úsměvem místopředsedy vlády pro Evropské záležitosti opakovaně ukazuje, také podvodným vedením zakázek, kde Entropa není jedinou, jak ideje klausismu to Evropě oslazují.
18. 01. 2009 | 19:13

Luba napsal(a):

Pane Krupo,
nemyslíte, že Hradčanské panoráma je světovým unikátem i bez ozdoby z dílny pana Kaplického?

Ba naopak - ta by tam působila jako pěst na oko (i když výhled z ní na Prahu by byl překrásný).

Docela se mi líbí návrh pana Baroše z roku 2006. Vypadá trochu jako Andělský hrad v Římě (nebo jako uzavřený kruh :)).

Hlavní je, že vyplňuje prostor, kdysi určený pro monumentální dílo, zvané "Fronta na maso".
Zdá se mi, že lokalita je to ideální - dopravní dostupnost dobrá.

Zde je odkaz:
http://www.archiweb.cz/salo...
18. 01. 2009 | 20:40

grőssling napsal(a):

Pan Jan Kaplický určitě patřil k mimořádně tvořivým a talentovaným lidem, kterých má každý národ málo a podle toho by se k nim měl chovat.
Nicméně jeho tragédií v případě projektu pro Národní knihovnu bylo pomýlené zadání stavby. A proto je dobře, že k jejímu postavení nedošlo a doufám, že nedojde.

Jde o to a i na těchto blozích to bylo několikrát napsáno, že moderní knihovny budou během několika let digitální a k uschování jejich počítačových technologií není nutná žádná mimořádná architektura. Naopak, investice do ní jsou vyhozené peníze, které je potřeba investovat do digitalizace národního kulturního odkazu ( nejde jenom o knižní dokumenty ), přístupnému posléze všem prostřednictvím internetu.
18. 01. 2009 | 20:53

Hajný napsal(a):

to qrössling:
Možná,že máte ve svém druhém odstavci pravdu.Ale dobrá kniha to je také citová záležitost.
Pro mne držet v ruce dobrou knihu je jako držet v náručí milenku.A digitalizace je jako bych si s onou milenkou vyměňoval vajíčka a spermie a vydával to za vrchol slasti.
18. 01. 2009 | 21:15

Luba napsal(a):

Ještě něco ke Knihovně:

Architekt Mirko Baum píše:

"... Útok na kulturní hodnoty je již po více než jedno století jakýmsi modem operandi nejen válek ale i moderního umění, metodou, která vzhledem k přesycené postmoderní společnosti neznající téměř žádných kulturních přestupků čím dál tím hůř funguje.

Jakési zbytky humanistického myšlení ale ještě existovat musí, neboť když německý hudební skladatel Karl-Heinz Stockhausen před šesti lety prohlásil kolabující twin towers za "velkolepé umělecké dílo", sklidil bouři veřejného odporu.

Odvaha tohoto typu, ať už se jedná o umělecky motivovaný atentát na ten či onen kulturní axiom, nebo jen o prostou (většinou krátkodobou) publicitu té či oné ideologie, je víc než problematická.

Pokud jde o konservatismus, ten bývá většinou vykládán jako způsob myšlení, kterému se jedná o zachování toho, co se všeobecně prokázalo být cenným.

Na tom samo o sobě není nic špatného. Památkář, který v dobrém slova smyslu není konservativní (samozřejmě existuje i hloupý konservatismus, právě tak jako existuje i hloupá odvaha), je památkářem špatným.

Snad nejzávaznějším kulturním axiomem, který v architektuře přestává platit, je závaznost historickému kontextu, závaznost tomu, čemu říkáme respekt před dílem předků, respekt před charakterem místa, respekt před tím, co všeobecně označujeme jako genius loci.

Nejpozději od mého syna, který vzhledem ke generačnímu konfliktu nenaslouchá radám otce ale radám Gregga Lynna na vídeňské akademii, vím, že "aby to bylo moderní", musí to vypadat přinejmenším jako slinivka břišní (Gregg Lynn sám dává přednost ananasu s čepicí, podobnou té, kterou nosí Jiří Stivín). (...)

Tato tzv. event-architektura)... Musí být hlučná, musí být v neustálém pohybu, musí gestikulovat, musí v každém případě ignorovat své okolí - a hlavně za každou cenu poutat pozornost, neboť v upoutání pozornosti tkví její smysl především.

Tento smysl leží ale v příkrém rozporu s její fyzickou životností, ta má zpravidla dobré vyhlídky nejen na přežití svého tvůrce, ale i na přežití pozornosti svého konzumenta.

Jistá obliba, které se tato architektura navzdory odstrašujícím příkladům těší (označil-li von Clausewitz válku jako pokračování politiky jinými prostředky, je více než oprávněné považovat kupř. architekturu Cookova "kunsthausu" v rakouském Grazu za pokračování války jinými prostředky) spočívá nejen v jejím zásadním populismu, ale možná i ve vzpomínce na dávné plácání dětských báboviček a jejich právě tak krátkodobou jako nezávaznou, jakoukoliv kulturní zkušeností neposkvrněnou estetiku.

Procházka pražskou památkovou rezervací, která nás doposud „nudila“ stavební rutinou minulosti, začíná mít konečně mezinárodni charakter, charakter vzrušující vize.

Od Bílkovy vily, připomínající dávno zaniklou kulturu, přes most pro pěší od Bořka Šípka (jehož plechové voluty mne již od prvního dne přiváděly na pokraj extatického vzrušení), k vanilkovému pudingu od Jana Kaplického a odtud konečně k akváriu se žraloky na místě, z kterého kdysi velký Stalin mrzutě pohlížel na město, jehož sláva se dle dávného proroctví měla dotýkati hvězd.

Nemá to lehké ta naše stověžatá matička. Turbokapitalismus vylidnil centrum, pomaloval fasády a s miliardami turistů přilákal i architekturu mezinárodních hvězd.

Ta je zaměnitelná a zcela nezávislá na lokalitě.

Gehry v Praze je stejný jako Gehry v Düsseldorfu či v Bilbao, asi tak jako coca-cola nebo burger-king, jejichž internacionalismus nás zbaví přemýšlení o tom, na které polokouli či hemisféře této planety je právě konzumujeme.

Gehryho už máme, Nouvela též a Zahu Hadid jsme měli alespoň v porotě. Zbývá snad jen Friedensreich Hundertwasser, ale ten už je na pravdě Boží. Stejně tak jako pan profesor Krise, který, kdyby ještě žil, by snad našel v Praze pro to jednooké strašidlo nějaký ten dolík."

Zdroj:
http://www.archiweb.cz/buil...
18. 01. 2009 | 21:15

grőssling napsal(a):

Pane Hajný, však já Vám dobře rozumím, bydlím sice v paneláku, ale knihovna o 4, možná 5 000 svazcích je mojí radostí.
Jenže, kontrolní otázka č. 1: Kolikrát jste v životě navštívil pražskou Národní knihovnu ?
Kontrolní otázka č. 2 :
Kolikrát jste si z knihovny ve Vašem městě ( podle předchozích příspěvků hádám někde na Ústecku nad Labem ) nechal z Národní knihovny něco poslat, protože to u vás neměli ?
Bibliofilům zdar.
18. 01. 2009 | 21:38

Luba napsal(a):

Existuje ale i moderní architektura, která genia loci respektuje.

Rozsáhlá zrcadlící plocha pláště zajišťuje jistou neviditelnost.

Projekt HŠH architektů se, kdo ví proč, umístil až na třetím místě:

http://www.archiweb.cz/buil...
18. 01. 2009 | 21:41

martin napsal(a):

Cteny pane Kasle, diky za Vase pripadne radky, konfesi a postrehy, jakoz i za onu prednasku pred lety, ktera Vas cti. I pres vse smutne myslim v poslednich dnech na to, jak p. Kaplicky v rozhovorech nikdy nezapominal zminovat krasu a tvorivost a to, abychom nikdy nevzdavali jejich hledani. P. Kaplickemu patri nesmirny dik za to, ze to nikdy nevzdaval, pres vsechny tezkosti si nenechal vzit svuj pohled na svet a na zivot, a ze se o nej s nami tak inspirativne a nesmlouvave delil. I kdyz nesmirne lituji, ze mu ceske kulturni a spolecenske prostredi neumoznilo predat nam vic, i to malo je velmi, velmi mnoho. At uz Knihovna na Letne stat bude, ci nebude, pro me uz tam navzdy JE.
18. 01. 2009 | 21:42

Luba napsal(a):

Londýn (16.1.09)- Všechny velké britské listy dnes přinesly materiály o náhlém úmrtí českého architekta Jana Kaplického, ve kterých zdůraznily, že jeho projekty výrazně ovlivnily britskou architekturu a že "bez nich by Británie byla nudnějším místem".

Stejně tak se vrací k tahanicím o jeho kontroverzní návrh Národní knihovny v Praze.

Podle listu The Independent patřil Kaplický ve své generaci k architektům nejméně ochotným ke kompromisům.

Deník Financial Times napsal, že byl znám "sérií mimořádných a vlivných staveb".

"Byl to výrazný a fascinující člověk, který nikdy nevolil snadnou cestu. Byl hluboce morální a jeho etické postoje spolu s neochotou ke kompromisům ho bezpochyby stály mnohem úspěšnější kariéru," napsaly Financial Times.

Podle nich "jeho extravagantní projekty mohly být náročné pro rozpočet i pro oko". Jako příklad uvádějí obchodní dům Selfridge's v Birminghamu, který je "velmi výrazný, stejně jako kontroverzní, ale proměnil střed města".

"Byl to člověk nedbalé elegance, která byla naprosto v protikladu s pochmurným pesimismem, který je zásadní součástí českého národního charakteru," napsal The Guardian v celostránkovém nekrologu. Kaplického návrhy přinesly revoluci do britského stavitelství. Podepsal se pod některé nejpozoruhodnější budovy, jaké Británie viděla, uvedl list.

Přináší výčet jeho realizací, ale zdůrazňuje, že "ještě pozoruhodnější byly stavby, které Kaplický navrhl, ale svět je nikdy neuvidí". Jednou z nich byla francouzská národní knihovna v Paříži, jejíž realizace už byla na dosah, ale francouzský prezident François Mitterrand nakonec rozhodl, že by ji měl postavit francouzský architekt.

V ateliéru Future Systems, který založil v roce 1979, vypracoval Kaplický sérii architektonických kreseb a montáží mapujících architekturu tak, jak to svět dosud neviděl, napsal The Guardian.

Zdůrazňuje současně, že Kaplickému výrazně pomohla v prosazování v praktickém světě jeho první žena a partnerka ve Future Systems Amanda Leveteová.

Spolu začali proměňovat Kaplického génia ve stavební formu, uvedl list. Připomněl, že po rozpadu jejich manželství se loni v říjnu rozhodlo, že také Future Systems se rozdělí a Leveteová a Kaplický půjdou profesionálně každý svou cestou.

Financial Times zdůraznily, že od roku 2007 Kaplický bojoval o další mimořádně kontroverzní projekt, o Národní knihovnu v Praze.

"Pobouření vyvolaného návrhem politici využili k vlastním cílům a stavba se stala předmětem politického fotbalu. Kaplického celá věc hluboce zranila," uvedl deník.

The Guardian, jehož nekrologu dominuje návrh Kaplického knihovny, napsal, že projekt je pro autora typický - "radikální, vzrušující a předbíhá dobu natolik, aby vyvolal dostatek kontroverzí".

"Je to triumfální návrat domů, potvrzení jeho nekompromisní filozofie dívající se dopředu a tragicky poetické ukončení jeho pozoruhodné kariéry," uvedl deník.

"Zda návrh bez něj proti místní opozici přežije, se ukáže, ale doufejme, že to Kaplickému ještě jednou projde. Ale i kdyby ne, tak aspoň zanechal svou stopu tady a jinde.

Británie - stejně jako architektura vůbec - by bez něj byla nudnějším místem," uvedl The Guardian.

Zdroj:
http://www.archiweb.cz/news...
18. 01. 2009 | 21:55

Luba napsal(a):

"Rejnok" by možná stál za to:

http://www.designmagazin.cz...

Musel by být postaven někde mimo zastavěnou oblast, nebo by kolem něj muselo být hodně volného prostoru.
Pan architekt by měl u nás svůj pomník a Budějce pozoruhodnou dominantu.
18. 01. 2009 | 22:34

zizzou napsal(a):

Na některých komentářích je jasně patrné, jak u nás chybí (zoufale) estetická výchova na školách. Viz bláboly o plápolajících krbech, lampičkách z baumaxu, růžových domečcích se šesti stříškami a vikýři, zámecké dlažbě a garáži jako dominanty průčelí. Je neuvěřitelné, kolik moderních staveb se u nás postavilo v období cca 1900-1950, to je síla. Většina těchto domů je špičkových i dnes, a co je třeba dodat pro výše diskutující - perfektně se v nich žije. Protože jste nikdy nežili v domě s kvalitní architekturou, nýbrž pouze v paneláku, případně ve šmoulodomku na předměstí, kterýžto je výrazem Vašeho zanedbaného estetického cítění, nemůžete soudit, že Vaše šmoulodomkové štěstí je to nejlepší. Ujišťuji Vás, že kdybyste měli možnost žít v domě s vysokými stropy, prostornými osvětlenými místnostmi či kvalitní dispozicí, mluvili byste jinak. Je neuvěřitelné, že moderní (dnes však již kánonické) umění cca od r. 1880 zavrhujete jako patlaniny. V takovém případě vlastně nevíte, co je to umění.
A k samotné knihovně. Je komické, když národ, který žije v mýtu o své výjimečnosti a dokonalé vzdělanosti, křičí že knihovny nepotřebujeme. Musím se smát, když si uvědomím, že právě v této době končí životnost první generace CD nosičů a s nimi i dat na nich uložených. Protože je to mimo Vaše chápání, tak to zopakuji: můžete digitalizovat jak chcete, ale digitalizace je pouze proces, vždy musíte digitalizovaný záznam někde uložit. A tady už vznikají problémy a nebezpečí... Digitalizuje se ne proto, aby se vyhazovaly 200 let staré artefakty, nýbrž proto, aby se tyto artefakty daly lépe studovat a byly přístupné větší skupině čtenářů (badatelů). A představa některých lidí zde píšících, že Národní knihovna je vlastně taková větší knihovna, co je u nás na tom pěkném sídlišti, je směšná. Ale má to vůbec smysl takovým lidem něco vysvětlovat? Kdo NECHCE slyšet, neuslyší... Jinak skládám hold jednomu z diskutujících, který zde trefně analyzoval Klausův vztah k emigraci a z toho plynoucího jednání. Musím souhlasit, dokonale vystiženo! Klaus má totiž dva výrazné životní komplexy: emigraci a disent, tj. AKTIVNÍ protikomunistickou činnost. Z toho pramenící nenávist vůči lidem jako Švejnar, Kaplický, Kundera a tisíce jiných, stejně jako k Havlovi a všem lidem včetně jeho spolupracovníků, kteří se kdy k jeho myšlenkám hlásili. Ten člověk je ztělesním zla jak ho známe z nejlepších románů 20. století, to se nebojím říct. Stydím se za to, a za nás všechny, že je to náš prezident. Je to velký manipulátor, což dokládá i jeho předem připravený odstřel Kaplického nikoli knihovny, nýbrž Kaplického jako ČLOVĚKA. Klaus byl totiž vždy osobní, nikdy nepoužíval věcné argumenty. Ale už dost, stejně letos emigruji, protože zatím se v této panelákové montovně s minimálními platy, i díky panu Klausovi, žít nedá...
19. 01. 2009 | 09:20

Al Jouda napsal(a):

Je to už úděl mnoha velikánů ducha, že umírají nepochopeni. Kaplického zelenkavý blob se však do pražského panoramatu opravdu nehodí. Byl by však zajímavý na břehu Lipna jako hotel.
19. 01. 2009 | 10:39

Krupa Václav napsal(a):

P.Luba.Souhlasím s Vámi ohledně Hradčan,ale to podle mého mínění nijak nevylučuje,že by se jím stal i blog.Psal jsem přece že jsem byl z něj také rozpačitý,ale jako laik si netroufám hodnotit.V takovém případě se kloním k odborníkům a snažím se je pochopit.Proto to srovnání s hudbou.Ještě stále mám rád hezkou dechovku,country a rock. Umím si představit,kdyby nám v šedesátých letech na plese někdo zahrál ty hrůzy o kterých jsem psal.To by byla štvanice.Svět se prostě vyvíjí a myslím, že by světovosti Hradčan neubrala světovost blogu.Do této diskuse jsem se připojil z jiného důvodu.Zajímala mě otázka viny na smrti p. architekta.Zase jenom laické srovnání Partner několik roků psychicky trápí partnerku.Jednou je sama doma,stačí maličkost,třeba přestane téci teplá voda.Jí zradí nějaká cévička nebo nastane zkrat a ona vyskočí z okna.Policie spis odloží,cizí zavinění nebylo prokázáno.Ani v případě p.Kaplického nebude cizí zavinění prokázáno.Logicky nemůže.Jediná vina je nejspíš jen na něm samotném.Byl příliš vyjímečný.
19. 01. 2009 | 11:47

Matylda napsal(a):

Pane Kasl, díky za pěkná slova a také věřím tomu, že alespoň mladá generace p. Kaplického ocení a knihovna jednou v Praze bude stát.Po zásluze jistě také ocení "vzdělance" z ODS - bagristu Klause, chrchla Vodrážku, rektálního alpinistu Béma a další. Je hrozné, jak se tito lidé neliší od soudruhů minulého režimu, kteří taky na svých sekretariátech rozhodovali o umění, protože tomu rozuměli nejlíp. Prostě měli moc a tudíž, dle svého přesvěčení, i pravdu.
19. 01. 2009 | 12:07

max napsal(a):

Osobně se mi návrh pana Kaplického velmi líbí. Je otázkou,zda by bylo vhodné jej umístit na Letnou,ale toto si netroufám posoudit. Zároveň však respektuji odlišný názor, ať jej již má prezident ČR nebo můj soused.

Co mi však velmi vadí a připadá mi jako hyenismus, je zpolitizování jeho smrti.
Pan Kasl se tím přiřadil k panu Ježkovi, Jandákovi a Paroubkovi. Že by se blížili volby do Evropského parlamentu? Vl.Ježek zpackal výběrové řízení a dal tak do rukou pádný argument odpůrcům blobu. Paroubka s Jandákem nemá snad smysl ani komentovat. Spustit hysterické reakce typu "za
smrt p.Kaplického může Klaus,Bém a vůbec ODS" je tak hloupé,že to může zaznít snad jen z úst politika. Osobně se za naší firmu účastním desítek výběrových řízení a vyjde nám tak jedno z pěti,což je mimochodem naprosto běžný průměr (pokud nemáte dobré kontakty na veřejnou správu...).

Viděl jsem nádhernou výstavu projektů a návrhů Kaplického ateliéru Future Systems, z nichž se bohužel většina nerealizovala. Některé, aspoň pro mě, byly daleko zajímavější než návrh Národní knihovny.

Jan Kaplický zemřel,troufám si říct, mimořádně šťasten pár hodin po narození dcery ve věku 71let. Realizace jeho projektu národní knihovny bohužel na 90% s jeho smrtí končí. Jednalo se o studii bez konkrétních prováděcích výkresů a velice pochybuji,že by si to někdo troufl bez J.K. dokončit a zrealizovat.
Pokud by si politik pan Kasl odpustil na jeho smrti trochu politicky zaparazitovat,byl by to krásný článek. Ale to bychom asi nesměli být v Česku.
19. 01. 2009 | 12:48

grőssling napsal(a):

zizzou
Neužívám si vysokých stropů v kvalitní architektuře, abych dosáhl toho správného životního pocitu jako Vy, ale dovoluji si Vás přesměrovat z paneláku kde bydlím na některé celkem v Evropě i v ČR známé odkazy týkající se digitalizace knižních dokumentů. Jde zejména o projekt Evropské digitální knihovny dostupný na http://europeana.eu , který bohužel pro velký zájem uživatelů vloni zkolaboval a je nyní ve stavu posílení hardwaru. Nicméně již dnes si zde můžete načítat některé digitalizované knižní dokumenty, ty české v překladu do Slovinštiny, jako příspěvek Slovinské národní knihovny.
Nevím, zda se do Vašeho zámku se čtyři metry vysokými stropy dostala již zpráva o metodické směrnici EU z 30.9.2005 "i2010: Digital Libraries". Také naše NK se touto směrnicí řídí a provádí digitalizaci starých tisků a záchranné digitalizace ( projekt Kramerius ), bohužel má na tyto činnosti vyčleněny finance pouze v řádu desítek milionů. Potřeba by bylo nejméně o řád více, proto říkám ne beton, ale digitalizace. Z výše uvedeného je zřejmé, že Evropa na projektu tvrdě pracuje, dlouhodobé ukládání dat má na rozdíl od Vás vyřešeno. Slováci například plánují do roku 2015 mít všechny knihovní dokumenty digitalizovány, povede se jim to stejně jako s Eurem, budou před námi. Vedou to tam rozumní lidé, většinou z malých chaloupek bez vysokých stropů.
Samozřejmě, že digitalizace se týká celého národního kulturního bohatství, nejenom knižních dokumentů ( audio nahrávky Českého rozhlasu, videa České a jiných televizí, fotografie a videa depozitů Národní galerie a Národního muzea a dalších regionálních institucí ).
Dovedete si z Vašeho zámku představit studenta, který na svém počítači v malé vesničce u Chebu například načítá na jednu ze tří obrazovek digitalizovaný originál partitury skladby, současně skladbu přehrává v několika provedeních a současně na třetí obrazovce sleduje komentář s hudebně vědní publikace o tomtéž ?
A nemusí do Prahy do blobu !!!

Nedovedete ?
No kvalitní architektura, ve které bydlíte to už nespraví.
19. 01. 2009 | 16:24

Bohumil Klouček napsal(a):

Pane Kasle, četl jsem o tom, že připravujete sbírku na podporu projektu knihovny/chobotnice. Jakmile dostanete souhlas, spusťte sbírku. Velmi rád přispěju já i široký okruh mých známých. Projekt je to krásný, je to stavba hodná 21. století a Prahu by rozhodně ozdobila. Nenechte se odradit tou zaprděnou českou malostí. Navíc i členství pana Svěráka v dozorčí radě zaručuje, že vybrané peníze nebudou zneužity.
19. 01. 2009 | 16:35

píp napsal(a):

Kasl do Europského parlamentu!

Doufejme, že občané tentokrát do EP pošlou lepší delegaci než zapšklé mladé Klausovce, po nic pak druhou nejsilnější grupu, komunisty, ty posílené Bobolínou a jednu imunitou za druhou si kupujícím samarkandským Vovkou Železným, kde poslední dva se již přihlásili jako podporovatelé nového nástroje klausismu, esesó. Jasněže všichni výše uvedení EP jsou vlastenci, protože, podle velikána obhajoby národních zájmů, bojovníka proti emigrantům, od Fishera, přes Švejnara až po zesnulého Kaplického, proti chobotnici EU hájí naši českou duši.
19. 01. 2009 | 21:58

AČN napsal(a):

Knihovna nepochybně krásná je. V dnešní době, kdy se děti nemohou odtrhnout od počítačů, mi přijde jako nejlepší reklama na čtení knížek. To, že její projekt označila jako nejlepší v regulérní soutěži porota v čele s paní Jiřičnou, dává jistotu, že je po všech stránkách, tedy i po stránce polohy na Letné estetická. Je čas skoncovat se stavbami, které nenávratně patří do minulých století, zejména s těmi, které vypadají jak obří skládky betonových odpadů. Doufám, že se najdou lidé, kteří v budoucnu tuhle stavbu prosadí. Financovat by ji však měl český stát. Sbírka na národní knihovnu je dnes tak trochu absurdní. ještě, aby ji tak podpořili Habsburkové:-)
20. 01. 2009 | 00:29

sunlion napsal(a):

Já bych navrhoval oprášit jednu z perel pana prezidenta a postavit NK z peněz, které si na sebe NK vydělá (podobně jako ekologie aj.). Tím by pominul problém s financováním, tj. se sbírkou, a možná by se po realizaci pominul ještě někdo jiný (nikoliv já).
20. 01. 2009 | 09:25

Dag napsal(a):

Je to strašné. Mám pocit, že jsem se ocitl v době zápasu o pravost kralovo-dvorských rukopisů. Podílíte se na vytváření mýtu, který neexistuje.Pana Kaplického prezentujete jako utýraného Karla Havlíčka Borovského.Teď ještě zbývá uskutečnit spolu s Jiřím Paroubkem spanilou jízdu na Říp a vysvětit základní kámen knihovny na kterou se budou skládat všichni občané.Pane Kasl, myslím, že byste měl přestat švejkovat. Za Vašeho primátorování byl postaven balvan typu "Myslbek" a dnes voláte po originalitě v architektuře. Nestoudně se vezete na sociálním kýči a přihříváte si svoji polívčičku na osobní tragedii pana Kaplického. Blob prostě byl špatná volba pro danou lokalitu. Přiznávám, že na letenské pláni cosi chybí, ale Stalinův pomník tam už stál a Blob by nebyl o nic lepší. Jistě by pro pana Kaplického byl pohled z okénka letadla na jeho
Blob fascinující a jako dominanta by zastínil Hradčany, ale naštěstí ještě z odpovědných lidí nevymizela soudnost i za ztrátu politických bodů. Jménem příštích generací by jsem chtěl panu prezidentovi, panu Bémovi a dalším, poděkovat, za záchranu uceleného starobylého jádra Prahy
20. 01. 2009 | 18:46

Taktaktak napsal(a):

Kaplického máme rádi a obdivujeme za originální krásné umění!!!Klause,Béma,Knížáka,Chrchla ODS Vydrala nemáme rádi za neumění,demagogii a sprostotu !!!
22. 01. 2009 | 11:36

Martin Rataj napsal(a):

Pod to se podepisuju a panu architektu Kaslovi děkuju za trefně napsaný článek.
22. 01. 2009 | 13:41

občanka napsal(a):

Souhlasím s Danem, že se tu vytváří kýčovitá atmosféra z něčeho, co je prostě jen lidské.
Napadá mne pár věcí:
tak např., že naši pradědové stavěli venkovské chalupy v takovém stylu, že jsou dnes památkově chráněné. Myslím, že mnozí z nich ani neuměli číst, natož aby měli nějaké vzdělání. Zatímco dnes se za pomoci architektů staví buď podnikatelské baroko nebo domy připomínající kontejnery na přepravu s okny.
Architekt, který si zvolil složitou cestu si zároveň na ty překážky stěžuje. Nedbá rozumu a plodí dítě ve věku, který se blíží průměrné době dožití u českých mužů. Smrt ve 40 je neštěstí, v 70 normální.
A jakákoliv kritická myšlenka je odsouzena jako zaprděná malost.
Kde jsou hlasy o francouzské malosti, nacionalismu, omezenosti, když "francouzský prezident François Mitterrand rozhodl, že by francouzskou národní knihovnu měl postavit francouzský architekt, jak píše výše Luba.

Myslím, že peníze ze sbírky na Kaplického návrh nakonec budou stačit na jeho pomník. Už se těším na tu soutěž.
22. 01. 2009 | 19:11

J.Kasl napsal(a):

Nerad reaguji na reakce na svůj blog, zejména jde-li o nekrolog. Už jsem skoro rok neměl nejmenší chuť nic napsat, protože mám pocit jen ztraceného času a zmaru; ale když mne smrt pana architekta donutila se vyjádřit, nemohu nechat bez odezvy nesmysly zkratky Daq: balvan Myslbek byl dokončen cca v roce 1994 či 95, primátorem byl Jan Koukal, já jej ani nevybíral v porotě, ani neprojektoval - autoři C.Parrent + AHK ( Holzel, Kerel, Holzelová). rozhodně nic neznižil, je to prostě dítě své doby a zdaleka ne nnejhorší. Podobně blob nic neničil, není umístěn do PPR, nic nezastiňuje... ale proč se snažím, kdo nechce neuslyší.
22. 01. 2009 | 20:58

Dag napsal(a):

Děkuji za odpověď. Nicméně myslím, že Vy nejenom neslyšíte, ale i nevidíte. Postavte se do míst kde měl stát Blob a uvidíte, že Hrad by byl zakryt.Blob by tak zakryl nejenom Hradčany, ale i pověstný "Jakešův prst" na Žižkově(obě díla mají společného jmenovatele). Kamkoliv se v Praze postavíte, máte místo pro knihovnu jako na dlani. Tvrdit, že by Blob nic nenarušil je nesmysl.Blob prostě měl být epitafem pana
Kaplického vytesaný na věky věků do starobylé Prahy.Jako inteligentní člověk to dobře víte, ale holt politika je politika...nebo si prostě děláte z lidí blázny.
22. 01. 2009 | 22:53

nepříjemná pravda napsal(a):

Rosťa HEDVÍČEK má (zase) pravdu:

Kdyby se pan architekt Kaplický nevracel do Klausistánu "hrdých" Čechů, co to, v duchu klausismu, teď v předsednictví v Radě EU vedeni KŘIVOÚSTÝM a psychoterapie zjevně potřebujícím Sašenkou Vondrou, to Entropně Evropě "oslačujícím" exhibicí své švindlířské podstaty,

kdyby se s Eliškou těšil těhoteství
dnes by se s téměř jistotou těšíli společně své nověnarozené Johance.

Protože je pravděpodobné, že by ho v ulici Londýna nepovažovali za "namol opilého" ale, naučeni tomu na základní škole, oproti ynteligentům v Praze, by Londýňé hned volali sanitku, poskytovali první pomoc.

Falešná hrdost, špatně zakrývající mindráky, počínaje pánem Hradu, který nesnese kolem sebe bebo při výhledu z oken Hradu, schopné, nesnese "emigranty" a proto se reflexivně podstavil do zvrácení procesu stavby Národbí knihovny, k řemuž mu ochotně přišel štěkat a názorově obrátil podobně postavou malý, zato egem podobně spalovaný Bohm.
Kaplický si přišel do rodné vlasti pro smrt.
23. 01. 2009 | 01:25

nepříjemná pravda napsal(a):

DAGovi:

Velice moderní a velká (rozměry) díla architektury jsou v Londýně i Paříži a říkat si, že LETNÁ nebo pohled na Hradčany v pozadí jsou oproti zmíněným světovým metropolím tak incestně zranitelným pohledem pro špičkovou moderní architekturu neindikuje, z mého pohledu, ani tak objektivnější kritiku meritu Kaplického knihovny na Letné, ale jen a hlavně poněkud hodně křečovité chápání architektury různých epoch a stylu v živém organismu města.

Klaus věděl, stejně jako 14% volebních hlasů získavší Sládkovci a v širokém dalekém okolí nejvíce hlasů dostávající místní komunisté, na jakou strunu nemálo Čechů, i s VŠ diplomem v kapse, prediktabilně reaguje.
Architekt Kaplický se přiřadil mezi oběti české malosti, závistivosti (a nedostatku osvěty populace, pokud se první pomoci týká, stejně jako zjevného stereotypu o "opilých na mol".)
23. 01. 2009 | 01:33

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý komentář, který byl v rozporu se záměrem těchto stránek, i.e. poskytovat prostor pro věcnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
23. 01. 2009 | 13:30

Dag napsal(a):

to: nepříjemná pravda...megalomanské projekty pařížských starostů, které jsou terčem kritiky a posměchu v samotné Francii nejsou přece zárukou kvality Blobu pana Kaplického.Z mého pohledu prostě Pan Kaplický příliš tlačil na pilu. Místo věcné, odborné diskuse se Blob stal klackem politických stran a pan Kaplický k tomu přispěl nemalou měrou.Stát se poradcem Jiřího Paroubka už bylo silné kafe.Je to stejné jako poplatky u lékaře, radar, zahraniční mise atd. Ze všech těchto naléhavých otázek se staly nástroje k vydírání a možnosti soupeře potupit.Věcnost se vytratila.V tomto oboru vyniká zejména ČSSD. Blob se dnes stal symbolem nesváru a nuzných poměrů české politiky.Bylo by škoda si nechat zasvinit Prahu tím, co by tuto epochu zhmotnilo, tedy Blobem.Blob je dnes politický problém a s architekturou už nemá nic společného.Samotná smrt pana Kaplické však rozhodla. Pokračovat v realizaci Blobu i po jeho smrti by bylo holým šílenstvím....ikdyž šílenců je poruce vždycky dost...
23. 01. 2009 | 21:32

Martin Rataj napsal(a):

Pro Daga:
Ale houby, Hrad by nebyl zakryt, zejména pak ne z toho nejchoulostivějšího pohledu na panorama Pražského hradu od Vltavy. Takové užívání nepravdivých argumentů (viz i M. Knížák) souvisí s tím, o čem píše pan architekt Kasl - kdo nechce, neuslyší. Jan Kasl si z nás blázny nedělá, jen je to jednak jeden z mála opravdu slušných politiků, kteří v Praze v 90. letech působili, a jednak vystudovaný architekt, který o urbanizaci, designu a architektuře na rozdíl od nás všech (i Vás, pane Dagu) něco ví. Navíc bych si, být vámi, nedovolil o vhodnosti podoby a umístění stavby polemizovat s odbornou mezinárodní komisí renomovaných profesorů architektury, protože pravdu mít prostě na 99,99 % nebudete. Stejně bych ji neměl já, kdybych polemizoval s výrokem skupiny profesroů makromolekulární chemie o výsledcích jejich nejnovějšího výzkumu. Kdybyste byl osvícený člověk, řekl byste: "Ano, mně vzhled navrhované knihovny či její umístění nepřipadá vhodný, ale když jej odborná porota, fungující pod Mezinárodní unií architektů, vybrala (nota bene jednomyslně z tolika projektů), je to pro Prahu nejlepší volba a investice do architektonické pokladnice pražské kultury." Více na mém webu.

Zdravím Vás a přeju vše dobré.
25. 01. 2009 | 14:58

Dag napsal(a):

to pan Rataj:...Když ponecháme stranou otázku zda je hrad zakryt, či nikoliv..otázka odkud se na problém díváte a to doslova. Blob zpolitizovaný je. Další věc je ta, že celý výběr byl "zvorán" od samého počátku.Prezentujete blob jako převratné dílo národem zneuznaného architekta, ale kdo chce vnímat detaily tak je vnímá. Celý Blob vychází z období dětství pana Kaplického, kdy pod dojmem vzletu prvního Sputnika se nesmazatelně vryl do jeho vnímání světa.Pro toto období jsou zejména charakteristické různé příšerky, létající talíře, návštěvy mimozemšťanů, cesty sovětských kosmonautů za hranice známých světů a futuristické představy jak určitě svět za 200 let vypadat nebude. Pan Kaplický se v dobré víře nikdy z tohoto klišé nevymanil.Zůstal v podstatě stát v dětském věku.Není to myšleno jako urážka,ale s dospíváním a dosaženými zkušenostmi se obraz jeho vize vnímání budoucnosti nezměnil. Do takto pojaté architektury, která vznikla již v jeho útlém dětství, se přidala pouze schopnost dotáhnout detaily, jako je výtah, záchod nebo koupelna případně nouzové schodiště.Když dáte malému dítěti do ruky tužku a požádáte ho, aby namaloval kosmický dům, buďte si jist, že namaluje Blob.....takže nic zas tak závratného pan Kaplický nepřinesl.Znovu opakuji, že se vytváří klasický mýtus mučedníka, nám dobře známý z průběhu 19.stol-Hus, Borovský a teď Kaplický
25. 01. 2009 | 21:16

Martin Rataj napsal(a):

Vidíte, a přesto odborná porota vybrala právě jeho návrh. Jednohlasně z celkového počtu 355.
25. 01. 2009 | 22:36

Dag napsal(a):

to Martin Rataj:...víte, ty jednohlasná hlasování, a zde dokonce v počtu 355 přece v našem prostředí dobře známe. Jestliže to tak bylo, tak o to více třeba ostražitosti.Kdyby alespoň jeden měl nějaké výhrady.
25. 01. 2009 | 23:09

max napsal(a):

pane Kasle, promiňte, ale pokud chcete dělat sbírku na Kaplického projekt NK, měl by jste se nejdříve zaručit za to, že budete schopen tento projekt realizovat.
Pokud vím,jedná se zatím pouze o studii bez dokumentace. Kdo tuto dokumentaci udělá? Pracovníci Future Systems se již vyjádřili,že by to byl velký problém.
Napsal jste,že na názory nereagujete,ale toto by jste měl vysvětlit. Navíc se jedná o blog, nikoli nekrolog, jak jste uvedl (ten má jinou strukturu) a zde se diskuse jaksi předpokládá. Samozřejmě,pokud nejste politik,což jste uvedl,že nejste.
26. 01. 2009 | 12:03

J.Kasl napsal(a):

to max:
v týdnu od 9.února bychom za Nadační fond PRO KNIHOVNU chtěli vyhlásit již povolenou sbírku a vysvětlit, jak se NEW FUTURE SYSTEMS zavázali spolu s OVE ARUP a dalšími experty pokračovat v projektování Kaplického NK.
Jinak jsem tento text psal spíš jako vzpomínku a hlavně na památku Jana Kaplického, ne jako článek, který má vyvolat diskusi. Proti které ovšem nikdy nic nemám ani jsem neměl. Jenom si myslím, že nemá smysl odpovídat na každou poznámku. věřím, že jsem Vám takto odpověděl.
03. 02. 2009 | 23:49

evawa napsal(a):

Já vám nevím lidičky, tak to tu čtu - je nám všem pana Kaplického líto, byl nesmírně kreativní, činorodý, s náhlým odchodem a děťátkem-sirotkem, které bude stoprocentně už v dětství bez otce musel počítat, ale slyšela jsem ho mluvit v televizi o Čechách /kdysi své vlasti/ a nás češíš a promiňte, styděla jsem se v tu chvíli za to, že to hanobení přednáší v češtině. Není to porvé, co slyším zlobu od těch, od kterých se nám nelíbí, co nám vnucují navrátilci - ovšem stále s cizím pasem v kapse, co přijeli dělat byznys po desítkách letech. Nikdy se nesmířím, že ti co odešli se pak vrátí a pokud se nám prostě jednoduše nelíbí jejich poněkud extravagantní /po/flíček doprostřed obličeje¨milované a krásné Prahy, tak se z úst pana Kaplického i vás ostatních, píšících články v jeho prospěch, sneslo dštění ohně a síry, jak vlastně Češi nenáviděli všechny, co odešli, jak tady zústali všichni tupí a komunističtí /cituji výroky do televize/. Lež a nesmysl. Útéct jsme mohli všichni,mládí nezná překážky, našel by se vždycky nějaký způsob a dokonce i humánní /neprostřílet se skrz kluky od rodin na hranici, nezastřelit pro peníze "na cestu" pošťáka a pak nechat ležet kamaráda postřeleného v Německu, který tu dostal provaz, když ho chytli - viz Mašínové/..Nebyli jsme až takoví hrdinové, jenže jsme věděli, že kdyby utekl každý, tak se tu dnes mluvilo rusky nebo německy. Destinová, Voskovec a pod., jak píšešte s prominutím nenávistné voloviny, lid je miloval, od pokrývače až po kantory, co nás učili statečně mimo osnovy - skřípalo to jen u vrchnosti, což se dalo očekávat. Kdo napsal, že češi nenáviděli ty, kdo odešli, tak je buďto provokatér hanobící české spoluobčany a svoji vlast, nebo vůbec neví, která bije a žil vzdáleně mimo kulturu, zřejmě opět asi v cizině - a byl čech teoreticky. V sedmdesátých letech jsme za hlubokého totáče měli na technice krásné přednášky právě o Voskovcovi a dalších. Jde jen o to najednou se všichni nepo...z těch, co hrdinně utekli, když bylo zemi nejhůř /pokud samozřejmě nešlo o útěky před perzekucí/a teď nás přijeli kritizovat, jak jsme tu všechno dělali blbě a skoro zločinně a jak nechápeme jejich bezkonkurenční umění, protože tady přece vystudovali a pracovali jen architekti - negramoti :-) s mechem na hlavě, kteří byli tak trapní, že jako umělci citlivě nechtěli zlikvidovat kolorit středoevropské, kouzlem a částečně archaismem typické Prahy, že? :-). Hlavně se z cizích kritiků a našich vlez...ne..zbláznit a mít svoji českou tvář. Jsme až příliš tolerantní k nájezdům cizinců a navrátilců - zlatokopů, musejí ovšem počítat, že jim snad neshltneme nadšeně úplně všechno.
20. 04. 2009 | 15:09

Ari napsal(a):

Skoro o rok později, ale přece. Nejsem schopna hodnotit chobotnici. Nelíbí se mi na místě, kam byla navrhovaná, ale líbila by se mi jinde. Vyznávám feng-shuej a z toho hlediska je chobotnice horor. Ale jsem knihovnice. Na praxi v době studií jsem měla možnost poznat bludiště v Klementinu. Vyčítat Kaplickému, že dal knihy pod zem, když to měl zpracované mnohem lépe než ostatní, kteří dodrželi podmínku, je blbost.
Mšli jsme šanci mít knihovnu, kterou by nám celý knihovnický svět záviděl. Znovu opakuji - ne na pohled, ale funkčně nic dokonalejšího mít dlouho nebudeme.
03. 02. 2010 | 09:21

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
17. 03. 2010 | 01:23

cartier cpcp napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
24. 03. 2010 | 06:34

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
29. 03. 2010 | 10:24

timberland 6 inch napsal(a):

The only truth that exists timberland hiking boots is, in that sense, free. http://www.timberland6inch.... HYDA href="http://www.timberland6inch....">cheap timberland boots</A> treasured, words that were beautiful. And I felt as if the words <A href="http://www.timberland6inch....">timberland waterproof boots</A> somehow delighted in being discovered, for they were obviously very generous to the as yet anonymous <A href="http://www.timberland6inch....’s_Timberland_Chukka_Brown_Boot.html">timberland work boots</A> writer of the notes. And now this person was in turn learning the secret of sharing them. Beauty so shines when given away. HYD
25. 08. 2010 | 05:05

timberland 6 inch napsal(a):

The person who penned the notes <A href="http://www.timberland6inch....">mens timberland boots</A> would add reflections to my thoughts and would always include some <A href="http://www.timberland6inch....">timberland pro boots</A> quotes from poets and mystics he or she had <A href="http://www.timberland6inch....'s_Timberland_White_Roll-Top_Boot.html">white timberland boots</A> read and remembered and loved.The only truth that exists <A href="http://www.timberland6inch....’s_Timberland_Pink_Premium_Boot.html">timberland hiking boots</A> is, in that sense, free. HYD
25. 08. 2010 | 05:08

odchudzanie napsal(a):

I see a lot good quality content here
<a href=http://odchudzanieskuteczne.blogspot.com>skuteczne tabletki na odchudzanie</a>
02. 04. 2011 | 15:55

DelaneyNITA27 napsal(a):

freelance writer
08. 07. 2011 | 16:04

Abutletpeevet napsal(a):

<a href=http://quickorderviagraonline.com/#18411>viagra online</a> - <a href=http://quickorderviagraonline.com/#28388 >viagra 50 mg</a> , http://quickorderviagraonline.com/#2799 buy viagra
08. 09. 2012 | 09:54

PlaycleLack napsal(a):

<a href=http://propeciacheapgeneric.com/#25431>buy propecia online</a> - <a href=http://propeciacheapgeneric.com/#14897 >generic finasteride</a> , http://propeciacheapgeneric.com/#23812 cheap propecia
08. 09. 2012 | 14:26

unrellele napsal(a):

<a href=http://quickordercialisonline.com/#25297>purchase cialis</a> - <a href=http://quickordercialisonline.com/#1399 >cheap cialis online</a> , http://quickordercialisonline.com/#14450 cheap cialis online
09. 09. 2012 | 04:47

Exhitaanami napsal(a):

<a href=http://ordercheapviagrahere.com/#cohik>viagra 100 mg</a> - <a href=http://ordercheapviagrahere.com/#empwv >cheap viagra</a> , http://ordercheapviagrahere.com/#khhud cheap generic viagra
20. 10. 2012 | 03:45

Gathupsetplup napsal(a):

<a href=http://orderkamagranow.com/#ozses>cheap kamagra online</a> - <a href=http://orderkamagranow.com/#llwdo >kamagra usa</a> , http://orderkamagranow.com/#cnwzq buy kamagra online
20. 10. 2012 | 09:21

seadiaTek napsal(a):

<a href=http://buyviagraonlinemall.com/#14393>generic viagra</a> - <a href=http://buyviagraonlinemall.com/#7208>buy viagra online</a> , http://buyviagraonlinemall.com/#7053 buy viagra
20. 10. 2012 | 12:51

Pavipsypupbub napsal(a):

<a href=http://buycialisonlinesafe.com/#17245>buy cialis</a> - <a href=http://buycialisonlinesafe.com/#12152>generic cialis</a> , http://buycialisonlinesafe.com/#12602 generic cialis
22. 10. 2012 | 07:13

encoleGobVero napsal(a):

<a href=http://levitrastorehere.com/#mnjpz>levitra online</a> - <a href=http://levitrastorehere.com/#ifabm >generic levitra</a> , http://levitrastorehere.com/#hwcjb generic levitra
24. 10. 2012 | 03:39

FuriOrderge napsal(a):

<a href=http://cialisstorehere.com/#uwjln>cheap cialis</a> - <a href=http://cialisstorehere.com/#sgukf >buy cialis online</a> , http://cialisstorehere.com/#kvdgp cialis online
24. 10. 2012 | 09:11

FeannaSpejeft napsal(a):

<a href=http://viagrastorehere.com/#pmhyx>buy viagra online</a> - <a href=http://viagrastorehere.com/#lgftd >buy viagra</a> , http://viagrastorehere.com/#ztfln buy viagra online
25. 10. 2012 | 21:47

Jokillima napsal(a):

<a href=http://buycialisonlinepharma.com/#14428>cialis online</a> - <a href=http://buycialisonlinepharma.com/#18097>buy generic cialis</a> , http://buycialisonlinepharma.com/#5549 buy cialis
27. 10. 2012 | 12:07

chametet napsal(a):

http://cheapviagraqual.com | http://cheapviagraqual.com/#4166 - order viagra | <a href=http://cheapviagraqual.com/#4523>generic viagra</a>
29. 10. 2012 | 09:21

Nemadvime napsal(a):

<a href=http://cheapgenericlevitranow.com/#hwmyy>order levitra</a> - <a href=http://cheapgenericlevitranow.com/#mgrkk >cheap generic levitra</a> , http://cheapgenericlevitranow.com/#xifxb cheap generic levitra
30. 10. 2012 | 01:14

ClemTrielldal napsal(a):

<a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#13331>zithromax 1000 mg</a> - <a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#9622>zithromax online</a> , http://buyzithromaxonline24h.com/#5593 buy zithromax
31. 10. 2012 | 02:47

KeypelefJoype napsal(a):

<a href=http://cheapgenericcialisnow.com/#szazd>buy cialis online</a> - <a href=http://cheapgenericcialisnow.com/#kkwuz >cialis online without prescription</a> , http://cheapgenericcialisnow.com/#ggkiz cialis 10 mg
31. 10. 2012 | 22:37

TypeKayathy napsal(a):

<a href=http://ordercheapgenericcialishere.com/#kawwu>generic cialis</a> - <a href=http://ordercheapgenericcialishere.com/#xixkd >cheap cialis</a> , http://ordercheapgenericcialishere.com/#biyta cheap cialis
02. 11. 2012 | 01:36

accupeceize napsal(a):

<a href=http://buyviagraonlinexpress.com/#14419>viagra online</a> - <a href=http://buyviagraonlinexpress.com/#13314>generic viagra</a> , http://buyviagraonlinexpress.com/#1545 viagra online
04. 11. 2012 | 05:06

Ornannyrhyday napsal(a):

<a href=http://ordergenericpropeciahere.com/#rrqpj>buy propecia online</a> - <a href=http://ordergenericpropeciahere.com/#fxdvi >buy generic propecia</a> , http://ordergenericpropeciahere.com/#cyjtt order propecia
06. 11. 2012 | 05:40

SepeTrups napsal(a):

<a href=http://getagenericpills.com/#530>generic cialis</a> - <a href=http://getagenericpills.com/#18567>buy cialis</a> , http://getagenericpills.com/#4678 buy cialis
09. 11. 2012 | 09:56

Wourpifof napsal(a):

http://genericpillshq.com/#buy-viagra-online | http://genericpillshq.com/#buy-viagra-online - buy viagra online | <a href=http://genericpillshq.com/#generic-viagra>cheap viagra</a>
09. 11. 2012 | 22:10

Mypeneesson napsal(a):

<a href=http://buynolvadexonlinehere.com/#ahlcd>buy nolvadex pct</a> - <a href=http://buynolvadexonlinehere.com/#mpecz>nolvadex online cheap</a> , http://buynolvadexonlinehere.com/#lzutg buy nolvadex no prescription
10. 01. 2013 | 12:18

Opegeteeque napsal(a):

<a href=http://buyonlinezoloftmeds.com/#lxhjn>zoloft online order</a> - <a href=http://buyonlinezoloftmeds.com/#wuouf>zoloft online purchase</a> , http://buyonlinezoloftmeds.com/#neiyo buy zoloft online
15. 01. 2013 | 07:43

nainTyTut napsal(a):

<a href=http://buytopamaxonlinemeds.com/#ekadg>topamax online order</a> - <a href=http://buytopamaxonlinemeds.com/#bukwd>topamax online cheap</a> , http://buytopamaxonlinemeds.com/#ergru topamax online buy
21. 01. 2013 | 09:11

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy