Zrušení druhého povinného jazyka ve školách může v budoucnu ohrozit konkurenceschopnost Čechů na mezinárodním pracovním trhu
Některé školy takové rozhodnutí vítají s argumentem, že druhý jazyk často zvládají pouze nadaní žáci, zatímco ostatní tato povinnost hlavně stresuje. Znalost dvou a více cizích jazyků je ale prioritou Evropské unie, navíc podle českých náborových portálů je schopnost mluvit více než dvěma cizími jazyky samozřejmost pro úspěch na pracovním trhu.
Krok zpátky
Takové rozhodnutí může ovlivnit budoucí generaci, která bude mít těžší přístup na mezinárodní pracovní trh. Z pracovního hlediska toto rozhodnutí zkrátka nedává vůbec smysl. V budoucnu znalost jednoho cizího jazyka stačit nebude, angličtina se stane samozřejmostí, protože už ani teď nikoho na pracovním pohovoru neoslníte znalostí angličtiny.
Zrušení druhého cizího jazyka je zkrátka krok zpět, protože se svět stále víc globalizuje a propojuje. České firmy expandují do zahraničí a zahraniční firmy naopak přicházejí k nám. Úspěšnému uchazeči o pracovní místo tak mohou pomoci jazyky jako je francouzština nebo španělština, ty jsou stejně globální jako angličtina.
Francouzština nebo španělština jako základ pro mezinárodní kariéru
Francouzštinou se mluví ve 29 zemích a mluví jí více než 220 milionů lidí, z nichž většina žije v západní Evropě a Africe. Je pracovním jazykem mezinárodních organizací jako je OSN, UNESCO, NATO, FIFA nebo WHO. Na olympijských hrách se francouzština využívá jako jeden z úředních jazyků a v Evropské unii je dokonce jedním z jednacích jazyků, tudíž je klíčovou pro kariéru v diplomacii, mezinárodních vztazích nebo pro práci na projektech související s Afrikou. Zároveň nezapomínejme, že je pro mnohé francouzština jazykem módy, kultury a vkusu.
Podobně je na tom španělština jako jeden z oficiálních jazyků mnoha mezinárodních organizací. Zároveň je také jedním z nejpoužívanějších jazyků internetu. Španělsky mluví více než 300 rodilých mluvčích po celém světě a ve Spojených státech je dokonce druhým nejrozšířenějším jazykem.
Jazykové dovednosti jsou zkrátka profesní dar, který se jen tak neztratí – schopnost mluvit, vysvětlovat a vyjednávat v cizím jazyce vám zajistí lepší pracovní místo a zvýší sebevědomí i plat.