Hybridní práce čeká i technologické giganty
Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook oznámil, že se zaměstnanci začnou do kanceláří vracet od 11. dubna, a to aspoň na jeden den v týdnu. Od 23. května to budou dokonce tři povinné dny. Google nařídil svým zaměstnancům tři dny v kanceláři rovnou, a to už od 4. dubna. Twitter začal ještě dřív, a to 15. března. Absolutním vítězem se stal ale Microsoft, který začal s hybridní prací už 28. února.
Končí éra Zoomu?
Uvidíme, zda se technologičtí giganti po éře Zoomu dokážou vrátit zpátky. Osobně si myslím, že nalákat zaměstnance zpátky nebude příliš komplikované, protože s jarem přichází i lidská přirozenost socializace. Zmíněné společnosti se snaží dostat své zaměstnance do kanceláře už od června minulého roku, ale další vlny pandemie jim návrat velmi zkomplikovaly. V Česku na hybridní model funguje např. IT firma Monstarlab, kde ho zavedli už téměř na začátku pandemie.
Hybridní model práce je ideální systém
V hybridním modelu práce spatřuji velká pozitiva. V kanceláři se obnoví společenské vztahy a lidé tak uniknou ze samoty. Zároveň se zvýší produktivita u týmových projektů, a navíc budujete firemní kulturu i skutečné vztahy, které jsou pro produktivitu nezbytné. Práce z domova je dobrým nástrojem, ale pokud trvá příliš dlouho, tak začne škodit. Podle jedné studie stačí čtyři dny práce doma a výkonnost týmů začne klesat.
Podobného názoru je i generální ředitel Twitteru Parag Agrawal, který s nástupem zpátky do kanceláří na svém zaměstnance netlačí. Naopak apeluje na to, aby pracovali tam, kde se cítí nejproduktivněji a nejkreativněji. Jiného názoru je bývalý HR šéf společnosti Google Laszlo Bock. Ten se domnívá, že se hybridní model práce se udrží pouze tři až pět let, poté se údajně přesuneme do kanceláří natrvalo.