Kšefty se zdravím

13. 01. 2009 | 07:16
Přečteno 13107 krát
Slovo korupce nás bolí ze stránek novin, píchá nás z obrazovek, děsí z tušené reality. Ale v novém vydání frekvenčního slovníku jazyka českého tentokrát už asi nahoru nevyjede.

Jsme unaveni. Je toho tolik kolem… A když je toho tolik, není to vlastně „normální“?

O jedné oblasti skryté korupce se nemluví skoro vůbec. Nemyslím teď ani na prodej zbraní. Ačkoliv následky korupce, o které chci mluvit, nás mohou bolet všechny a hodně.

Jedná se o vřelé vztahy farmaceutických firem s lékaři a lékárníky, o jejich „obědy“ s primáři, šéfy klinik a velkých nemocničních lékáren.

Zisky farmaceutických firem na celém světě rapidně rostou. U nás ještě rapidněji. Obří farmaceutické firmy vedou válku o kšefty. Bojuje se velmi tvrdě. Lékárny a lékárníci jsou v centru pozornosti všemocné lobby a často se ocitají v přímé finanční závislosti na výrobcích léků. Republiku křižují skvěle placení agenti s auty plnými dárečků. Dárečky se vykazují jako něco úplně jiného. Lékaři na všech úrovních jsou pod tlakem. Ti na vysokých úrovních pod tlakem největším. Farmaceutické firmy si u nich podávají dveře. U nich na pracovištích spíše ne. Častěji na „neformálních schůzkách“ ...

Pokud farmaceutické firmy darují nemocničním zařízením vybavení, na které se nedostává peněz, výborně. Ale ony za dárek vždycky něco chtějí. Jsou to přece obchodníci! Tvrdí obchodníci!

Když objednáte náš přípravek, řekněte si, co potřebujete. Ke své práci přece občas potřebujete kvalitní fotoaparát, pane primáři. Nic není jednoduššího… Lyžujete rád? Pojeďte na naše sympozium do Alp! Koupete se rád, pořádáme seminář na Sicilii. Nechcete jet na kongres do Jižní Ameriky? A vždycky ten dvojznačný spiklenecký úsměv... vždyť přece víte... Jedna přednáška, kterou prospíte, a pak týden opulentních radovánek.

Anebo studie... Mohl byste pro nás přece napsat studii... Honorář? Statisíce lítají vzduchem...

Kdo by nepotřeboval peníze... Jste si jisti, že vám pak pan doktor (je přece pod tlakem) nenapíše lék, který není to pravé ořechové? On si přece spiklenecky ťuknul na zdraví a na spiklenectví. Na tichý souhlas, že odebere pro sebe nebo pro celé prcoviště množství léku, o kterém asi určitě ví, že není zase až tak nejlepší z nabídky. A dveře se stále netrhnou a někteří lékaři už nevědí, co by si ještě mohli přát. Proč třeba nekšeftovat s více firmami? Ať se hoši ukážou, kdo dá víc?

Jenže oni kšeftují s námi! Chápete to?

Neútočím proti lékařům a lékárníkům. Jsou to jen lidi. Někteří neúplatní, obětaví, jedineční, fachmani, před kterými smekáme. Zdravím vás, obdivuji vás... Ale jsou tu také ti druzí, úplatní kupčíci, kterými pohrdám, jako oni ve svém důsledku mnou...

Chci být lékaři partnerem. On mi poskytuje službu, za kterou jsem mu neskonale vděčen, za kterou nejrůznějšími způsoby platím (nejsem schopen posoudit, zda málo nebo hodně). Chci být pro pana magistra váženým klientem, v jehož lékárně, jak nás na gymnáziu dokonce i za socíku učili, se při příchodu smeká, protože jsme přece na akademické půdě...

Ten vděk bývá často vybuzen mou a naší bolestí. Já nejsem ten, kdo přichází s prosíkem. Jsem člověk v nesnázích a do čekárny jsem nepřišel opruzovat namyšlence v bílém plášti, který mi dává najevo, jak jsem mu vydán na milost a nemilost.

Přišel jsem za vzdělaným odborníkem. Za člověkem s velkým Č, který se celý život brodí bolestí druhých. Který si ale také uvědomuje, že jednou i on bude v nějaké čekárně ždímat čepici v rukou a se strachem v očích čekat na ortel.

Byl bych rád, kdyby konečně chytil někdy někdo někoho za ruku v tomhle obrovském kolotoči. Tady nejde o pytlík s pěti vajíčky od babičky.

Tady jde o pytel plný číslic s nulami, kterým někdo pohazuje výměnou za můj pocit, že mě, tebe, tvého blízkého i vzdáleného, něco hned tak nepřebolí, i když by mohlo.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Karl von Bahnhof napsal(a):

takovým protipólem jsou volně prodejné léky. Lidé nejraději sahají po lécích mohutně podporovaných reklamou. Z lékáren mizí Strepsils,Occilococcinum,Coldrex,Paralen Plus,ACC a v poslední době i Stodal.

Přitom na krk je nejlepší Stopangin sprej a na nachlazení stačí čaj z medem a citronem.
13. 01. 2009 | 08:17

norma napsal(a):

Pane Krůto,
naprosto přesné. Píšete, jako by jste se pohyboval ve zdravotnictví. Je to opravdu kolotoč obrovských peněz. Jak z toho ven, opravdu nevím, protože diler je osoba velmi vitána počínaje ředitelem, náměstky, primáři a řadovým lékařem konče. Však profity jsou až na prvním místě. Pokud sedíte v čekárně a přijde diler, tak si počkáte, protože pan doktor má dilera a ten má přednost.
Bohužel tato situace se netýká jen léků, ale také přístrojů a zdravotnických pomůcek. Za smlouvu nebo koupi, vždy někomu z vedení něco kapne. Toto je díra, odkud utíká ze zdravotnictví nejvíce peněz, protože v konečné fázi všecvhny prebendy se započitají do ceny léky a ten si zaplatíme my, nemocni z kapsy, nebo z pojišťovny.
13. 01. 2009 | 08:29

Krupa Václav napsal(a):

Tuší to všichni,ví to jistě většina,může s tím něco udělat jen pár zvolených,ale neudělá s tím nic nikdo.
13. 01. 2009 | 09:13

Karel (taky) napsal(a):

Výsledky této situace - manželku mi téměř zabila alergoložka. Cpala ji léky, které jí nepomáhaly, a stále zvyšovala dávky. Dospělo to až k selhání organismu a k dvěma týdnům v nemocnici, z toho týden na kyslíku. Pak jí nemocniční alergolog udělal testy a doporučil léky, které zabírají. Sranda, stojí čtvrtinu.
No a slavná alergoložka nejdřív ženu strašlivě seřvala za to, že si dovolila jít do nemocnice, a chtěla jí zase předepsat ty původní. Správné, levné a funkční léky dnes předepisuje - pod pohrůžkou žaloby. Jak se vám líbí změny v našem zdravotnictví?
13. 01. 2009 | 09:13

Rejpal napsal(a):

Jako příznivec integrace v EU doporučuji, aby použití i ceny různých léků byly v unii vzájemně koordinovány.

I v malé zemi jako je Švédsko odmítne lékárna vydat lék předepsaný lékařem, pokud existuje levnější lék se stejně účinnou substancí.
13. 01. 2009 | 09:25

zákazník napsal(a):

Zatím žádný návrh žádného ministra zdravotnictví nesměřoval ke zvýšení kvality lékařů. Pokud nebude platit pravidlo, že lékař bude placen
podle úspěchů v léčbě tak se to nikdy nezlepší. Dnes lékař hledá lék a metodu, kterou obhájí, ale skoro vůbec ho nezajímá zda pomůže. finančně je mu to jedno
13. 01. 2009 | 09:27

islington napsal(a):

řešení je prosté - zakažme ten zlý farmaceutický průmysl, nenechme ty vyžírky vydělat ani korunu z našeho obrovského zdravotního pojištění... ale ouha, s vaničkou jsme vylili i dítě, kdo nám teď vymyslí nové moderní léky?
a k té korupci...možná by lékaři nebyli tak náchylní k dárkům kdyby si mohli tyto věci pořídit z vlastního platu, no ne? Kdyby aspoň ten základní plat lékaře (bez služeb) dosahoval na evropský průměr...
13. 01. 2009 | 09:45

islington napsal(a):

(poznámka - v evropě je průměrný plat lékaře cca. 3x-5x vyšší než je průměrný plat v zemi. U nás stěží dvojnásobek)
13. 01. 2009 | 09:49

neo napsal(a):

Rejpal:
není problém si vzít v lékárně levnější lék se stejnou účinnou látkou po reformě ministra Julínka.
13. 01. 2009 | 09:56

norma napsal(a):

Neobhajujme lékaře, protože jejich plat je nižší než v Evropě. Je to fakt, ale nejsou jediní, jejichž platy nedosahují toho, co je na západě běžné. Jde přece i o to, že na tyto dary nedosahují všichni lékaři a bohužel to nejsou právě jenom lékaři,ale v nemocnicích také ředitele a náměstci, ti kteří v konečné fází podepisuji smlouvy. Ovšem bylo by daleko racionalnější kdyby tyto peníze dostali lékařia nejen lékaři i ostatní zdravotnický personál v platech a hlavně podle toho jak dobře léči a ne jak blízko jsou u zdroje.
13. 01. 2009 | 10:02

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakova, má poslední stóry s bílými plášti na této niti dole:
http://blog.aktualne.centru...
Jo a byl byl bych taky docela rád, kdybych se dožil toho, že ten normální stopangín nebo acylpyrin si kdykoliv můžu koupit v supermarketu nebo na benzínce...
13. 01. 2009 | 10:08

Neopřemyslovec napsal(a):

to Karel(taky)
Víte kolik existuje postižených, kteří na podobné "výstřelky" doplatilo a již nežije? Já měl podobnou zkušenost. A chirurg mě řekl. Nechte to být. Dopadlo to dobře, žijete. Stejně nic nezmůžete. Na dokázání pravdy nemáte páky. Interna to zamete pod stůl.
13. 01. 2009 | 10:12

Lex napsal(a):

Rejpal
OK! Jenže, pokud vím, ve Švédsku jsou lékárny státní, centrálně ovládané. Ne, že by neexistovaly provize ze strany farmaceutických firem, ale inkasuje je stát, ne jednotliví sokromníci jako u nás.

islington
Podle Vaší logiky je korupce oprávněná u některých profesí, které se cítí být (anebo i jsou) nedostatečně honorovány. Bingo!
Jenže ten průměr v zemích, o kterých píšete (určitě ne nyní v rámci 27) je nastaven tak, že každý, kdo řádně pracuje, si vydělá na velmi slušné živobytí. Potom nikomu není velké v očích, že jsou profese, které si vydělají násobky těchto platů. Uvědomujete si, jak je to u nás, kde platy pracovníků ve službách, ale i ve výrobě, nejednou nestačí ani k základní obživě (bydlení, strava, ošacení)? Pane (nebo paní), při nejlepší vůli, tak daleko ještě nejsme.
Hezký den! Lex
13. 01. 2009 | 10:13

Rumcajs napsal(a):

Dokud doktor či nemocniční zařízení nebude odkázáno na Váš zájem a spokojenost, nebude lépe.

Jediné prostředí, které toto dokáže zařídit, je tržní.
13. 01. 2009 | 10:14

Líný černý pes napsal(a):

to islington :
Skutečně jste přesvědčen, že všechny tak propagované a opěvané tzv. moderní léky jsou lepší než starší? Ono je jedno, jestli pacient zemře na nemoc nebo na vedlejší účinky léků.
13. 01. 2009 | 10:33

Rejpal napsal(a):

neo

Můžete, prosím, Váš komentář z 13.1. v 9.56 podrobněji vysvětlit? Má si pacient podle Julínka v EU vyhledat lékárnu, která mu prodá předepsaný lék nejlevněji?
13. 01. 2009 | 10:35

Stařeček napsal(a):

tak nám to heslo "kdo nekrade okrádá vlastní rodinu" přešlo i do reálného kapitalismu.
Můj kamarád má ale jedno rčení: Když sem onenemocněl a přišel k lékaři, ten mně napsal recept. Já zaplatil. Lékař chce být živ. Navštívím lékárnu, zaplatím za lék. Lékárník chce být také živ. Přijdu domů, lék hodím do popelnice. I já chci být živ. Všichni chtějí být živi a všem to jde lépe než nemocným.
13. 01. 2009 | 10:37

islington napsal(a):

Lex: netvrdím že je korupce oprávněná, jen tvrdím že by se dost snížila "afinita" k ní u lékařů, kteří ještě v sobě mají zbytky profescní cti :-)
Co se týče toho živobytí, tak nejvyšší platy v poměru k průměrnému příjmu mají lékaři v Portugalsku. To jistě uznáte není zrovna ekonomicky nejvýkonnější země sedmadvacítky. Jde jen o to, jak jsou nastavené priority společnosti. (nemluvím o absolutních číslech, ale o poměru platu lékaře k průměrnému platu v zemi)
Navíc naše zdravotnictví se odborně a profesně stále drží na špici Evropské unie, jediný závažný problém stále a neustále omílaný je arogance doktorů vůči pacientům, chování doktorů a personálu, nedostatky lidského přístupu. Myslíte že tento problém vyřeší kurzy slušného chování nebo co? že za tímto problémem nestojí přepracovanost, obrovský tlak, špatné pracovní podmínky a nedostatečné ohodnocení této práce?
13. 01. 2009 | 10:41

islington napsal(a):

Líný černý pes: Nejsem. Jste přesvědčen o tom, že žádné léky do kterých farmaceutické koncerny investují prostředky na výzkum nejsou prospěšné?
Ať nechodíme daleko, třeba tým profesora Holého se svými úžasnými výsledky v léčbe AIDS a hepatitidy B je placen kým? Určitě ne z vašeho zdravotního pojištění...
13. 01. 2009 | 10:52

zákazník napsal(a):

Pro islington.
Za chováním lékařů vůči pacientům nestojí přepracovanost ... atd, ale vědomí nepostižitelnosti.
13. 01. 2009 | 11:05

Stařeček napsal(a):

to islington. Samozřejmě, že je platí pojišťovny. Pojišťovnám platí jak zaměstnaní, tak stát. Státu dávají peníze zaměstnanci přes své zaměstnavatele.Výrobcům ještě platí zákazníci lékáren za doplňky. Ve skutečnosti si vývoj a výrobu zase platí jen zákazníci a nemocní. Při tom se ještě přiživí spousta dalších. Jak jinak by to mohlo tak krásně fungovat. Z darů to asi nebude.
13. 01. 2009 | 11:06

O.Luňáčková napsal(a):

Aniž bych se chtěla dotýkat upřímné snahy mnohých lékařů, dnes je společnost nastavena tak, že jde více o obchod se zdravím, než o zdraví samotné. Přitom většinu zdravotních obtíží lze úspěšně řešit, aniž by k tomu byla farmaka, jež jsou na každém kroku lidem nabízena, potřebná. Masívní reklama na léky či potravinové doplňky, uspěchaný životní styl i nedostatečná informovanost lidí o jiných možnostech pak nahrává poměrům popsaným v článku pana Krůty. Alternativou k současnému stavu je být lépe informován i o jiných způsobech péče o sebe a o své zdraví /info např. na http://www.typologie.cz/ a pak se svobodně rozhodnout.
13. 01. 2009 | 11:26

norma napsal(a):

islington:
Nebohajujte vše výši platu lékaře a jejich přepracovaností. Pokud je lékař arogantní pak se tak chová odpočinutý i nevyspaný. Slušnost nemá s penězi nic společného. Není to také nahadou tak, že u nás lékaři mají pocit, že jsou něco víc, než ostatní, že pro ně platí jiné normy?
13. 01. 2009 | 11:38

Vasja napsal(a):

Rejpal.
Mé matce lékařka neustále předepisuje jeden lék s velkým doplatkem a já s receptem chodím do lékárny, kde mi vždy nabídnou jiný, se stejnou účinností a bez doplatku, nebo s menším.
13. 01. 2009 | 12:03

neo napsal(a):

Rejpal:

jistěže můžu :

pokud existuje levnější lék se stejnou účinnou látkou, než je lék na receptu (a není výslovně uvedeno lékařem, že pacient nesmí jiný lék), tak je možné na ten recept dostat ten jiný levnější lék.
13. 01. 2009 | 12:09

islington napsal(a):

norma:
opravdu bych vás chtěl vidět, jak po 16 hodinách práce v kuse jste na každého usměvavý a milý, zvlášť když vás např. v jednu hodinu v noci z postele vytáhne člověk s "akutním" týden starým úrazem (když on jindy prostě nemá čas...) Já doktor nejsem a nikdy bych něco takového dělat nechtěl. Ale vy byste si to měl/asi vyzkoušet.
Stařeček:
Pojišťovna platí výrobcům a ti investují do výzkumu a vývoje. A také oni (a jejich akcionáři) nesou všechna rizika, když například lék jehož vývoj stál několik miliard se ukáže nevhodný pro použití...
13. 01. 2009 | 12:13

David napsal(a):

Jak minimalizovat korupci ve zdravotnictví?

Například i takto:

Všechny léky v celém státě by měly mít stejnou cenu (mimo potravinových doplňků apod.). Pacient by neměl být znevýhodňován tím, že žije na malém městě, kde je jen jedna lékárna, která by mohla při tvorbě ceny zneužívat svého monopolního postavení.

Ceny všech léků (jen těch placených ze zdravotního pojištění) by každoročně měla určovat komise ustanovená ministerstvem zdravotnictví dohodou s farmaceutickými firmami. Minimalizovalo by se korupční jednání. (Možné zkorumpování 20 členů této komise se lépe uhlídá, než korumpování desítek tisíc lékařů.) Provize by získával stát a ne jednotliví soukromníci.

Marže lékáren u léků placených ze zdravotního pojištění by měla být jednotná. U potravinových doplňků a podobných “léků“ by marže lékáren nebyla omezena.

Myslím si, že by bylo lepší zrušit všechny různě vysoké doplatky na léky a místo toho zavést podstatně jednodušší systém. Například – aby všechny léky do ceny např. 50 Kč si každý občan hradil v plné výši. Léky nad 50 Kč by už byly jen s touto paušální 50 Kč spoluúčastí, a tak prakticky bez současných různě vysokých doplatků. Příklad, za lék v ceně 6 370 Kč by pacient zaplatil paušálních 50 Kč.

Zákonem bych zakázal dealerům farmaceutických firem navštěvovat lékaře v jejich ordinacích a nabízet jim („za úplatek“) své produkty a působit na ně v tom smyslu, aby právě jejich lék více předepisovali.

Ceny léků, ceny všech lékařských úkonů, vše co je považováno za základní péči a co je nadstandard apod. umístit přehledně na internet, aby si to každý občan mohl kdykoliv vyhledat.
13. 01. 2009 | 12:23

norma napsal(a):

islington
vážený, myslíte si, že lékařská profese je jediná, kde se pracuje i v noci? Navíc, lékaři mají služby velice dobře zaplacené, oni v té nemocnici nespí zadarmo. Pokud spí, mají jinou sazbu než když je někdo"vzbudí". Navíc o tyto služby mají velice zájem, protože jak už jsem psala výše jsou velmi dobře placené. Podle nového zákoníku práce lékař má limitovaný počet přesčasových hodin. Ono je to trochu jinak.
13. 01. 2009 | 12:36

neo napsal(a):

David:

proč jen u léků? nechcete to pěkně po bolševicku aplikovat na veškeré zboží a služby?
13. 01. 2009 | 12:50

Rejpal napsal(a):

neo

Váš komentář 13.1. ve 12.09

Zřejmě jsem dosud zcela nepochopil Vaše nadšení pro Julínkovu možnost, jak ušetřit zdravotnictví (tedy i sobě) výdaje.

Jak mohu vědět, že mi náhodně vybraná lékárna nabídne, pro výdaje ve zdravotnictví, optimální variantu? Abych získal ten nejlevnější lék při volné tvorbě cen léků, musím oběhnout celou unii k získání ceny léku optimální pro zdravornictví (t.j. pro pojišťovnu i pro mne). To snad nemyslíte vážně?

Ve svém komentáři 13.1. v 9.25 na rozdíl od Vás doporučuji koordinovat v celé unii použití i ceny léků. Myslím, že takový postup by díky "zákonům trhu" vedl k minimální možnosti korupce i k minimálním cenám léků v členských zemích unie.

Nevýhodou tohoto systému, především pro pacienty, kteří užívají větší počet různých léků, jsou možné časté změny dodavatelů (výrobců) i názvů léků. Pro zdravotnictví však je systém jednoznačně úsporný a nezatěžuje pacienty výběrem "optimální lékárny".
13. 01. 2009 | 12:55

islington napsal(a):

norma: v novém zákoníku je tuším maximální počet prešcasů 150 hodin ročně. Většina nemocnic to řeší tak (protože je málo lékařů), že s lékaři uzavírají druhou smlouvu na služby, takže vlastně nejde o přesčasy (podle zákona). Podle toho co vím, tak většina jiných profesí kde se pracuje v noci jde spíš o směnné provozy - protože není takový nedostatek lidí.
O služby mají samozřejmě zájem, protože jinak by asi dost těžko dosáhli na plat vysokoškolsky vzdělaného člověka pracujícího v extrémě náročném oboru.
S těmi dvojitým sazbami je to taky trochu jinak, nemocnice to většinou řeší tak že stanoví maximální počet odpracovaných hodin ze služby (cca 4) a zbytek se platí jako "čekání na práci" nehledě na to, jak to skutečně proběhlo...
David: podle čeho usuzujete, že zkorumpovat 20 úředníků v komisi je těžší, než tisíců lékařů? Naopak si myslím že je to snažší, viz mnohé příklady z naší barvité minulosti všeiljakých statních zakázek... Obecně bych řekl že vaše představa by vedla hlavně ke krachu mnohých lékáren (třeba těch na malých městech) a tím pádem mnohem horší dostupnosti léků. Bod o umístění cen léků a lékařské péče na internet je zajímavý, otázka je k čemu by to vedlo...
13. 01. 2009 | 13:01

norma napsal(a):

islington:
nejde tak o nedostatek lidí, jako o zájem o tyto služby, které jsou velmi dobře placené. Ono také za to "čekání na práci" je velmi slušný příjem. Prosím nevoďte mně za nos o lékařských platech. Lékařská profese není jediná náročná profese, při kterých jde o život, jenomže velká část lékařů má dojem, že oni jsou něco víc a pro ně platí jiné normy. Samozřejmě plat lékaře u nás nelze srovnávat s platem lékaře v cizině jako nelze srovnávat plat sesty, fyzioterapeuta, prodavčky, údržbaře, učitele, řidiče atd., protože rozdílnost těchto platů je většině oborů.
13. 01. 2009 | 13:23

jogín napsal(a):

Nejde jen o korupci, v lékárnách na vás klidně chtejí doplatek, i když má býl lék bez doplatku, nebo si doplatek nastaví podle svého- první případ se mě stal nedávno, po mém bratrovi chtěla lékárnice doplatky ve výši 2500 na měsíční dávku a v nemocniční lékárně má totéž bez doplatku. Tady jde rovnou o okrádání, žádnou záměnu léků za tentýž výrobek se stejnou účinností.
13. 01. 2009 | 13:32

Karel napsal(a):

Opravdu, velmi zasvěcený a pravdivý článek.
13. 01. 2009 | 13:41

neo napsal(a):

Rejpal:

samozřejmě se jedná o levnější variantu léku (tedy té oné účinné látky) v jedné a té samé lékárně.

ale zajímalo by mě tedy, jak to děláte u jiného zboží? Obíháte všechny obchody?
13. 01. 2009 | 13:42

PH napsal(a):

Naprosto přesné. p
13. 01. 2009 | 13:55

Meňo napsal(a):

Naše 20 let nemocné zdravotnictví může úspěšně léčit jen razantní odborník, kterým je například dr. David Rath. Ostatní to chvíli zkusili, a vylámali si zuby. Protože převažující pravice si myslí, že zdravotnictví také podléhá zákonům trhu. Ale moc se mýlí. Proto ty peripetie.
13. 01. 2009 | 14:00

petragelbart napsal(a):

Nevim, jestli lekar je clovek s velkym C, i kdyz je treba si jich vazit a ja si mnohych z nich rozhodne vazim. Spis se priklanim k druhe uvedene verzi - lekari jsou lide jako kdokoli jiny. A nemyslim si, ze to je nejake ceske specifikum - napriklad Amerika je take vselijak prolezla farmaceutickymi spolecnostmi. Uf.
13. 01. 2009 | 14:28

fischer napsal(a):

Tisíce svlečených slečen se zářivým úsměvem hlásá z tisíců zářivých obrazovek úspěch jsou peníze a moc, kup si moc, kup si úspěch ukaž všem jak jsi mocný bohatý úspěšný !!!! Vymrskaná chamtivost a arogance přebíjí všechny hodnoty ! Kšefty se zdravím a korupce ve zdravotnictví je cynickou realitou nejvíc drásající zbytky nějakého etického cítění! Je ale jenom nedílnou součástí celkového společenského gangsterismu, mafiánství a nelítostné loupeživé rvačky o moc koryta a miliardy rozkrádané ze státní kasy. Jak praví známe pořekadlo: je lepší být zdravý a bohatý než chudý a nemocný! A lepší už to vážení a milí spoluokrádaní, spoluobelhaní spoluplebejci, spoluotroci a spoluzoufalci –nebude! Volte koho chcete ....
13. 01. 2009 | 14:33

zdesta napsal(a):

Rumcajs: Trh je jedna věc a chování lidí v tomto prostředí druhá.Zdravotní péče se svou složitostí není nějaké konkurenční prostředí jako u výroby automobilů,elektroniky a.t.p.Pohnojenou lečbu nelze vrátit,vyměnit a nemáme na ni 2roky záruku.Žádný trh ještě neodstranil klientelismus,lobbování,chamtivost a podobné radosti.Navíc na trhu si lze koupit cizí odpovědnost,profesionální čest,charakter a.t.p.O tom co píše p.Krůta něco vím.Manželka dlohodobě pracuje v jednom špitále.Nemám vůbec chuť se na toto téma bavit.Neber to jako útok na tvé přesvědčení,ale tady se hodně názorově rozcházíme.
13. 01. 2009 | 14:39

Pavla napsal(a):

Davide, když navrhujete, aby všechny léky byly všude za stejnou cenu, pak by určitá města a místa zůstala bez lékáren. Protože jak by vydělali lékárníci, když by někde platili třeba 20x více než jinde za pronájmy? Stáhli by se asi na méně lukrativní místa s nízkým nájmem a třeba jen staršími lidmi. Ikdyž i na těch potravinových doplňcích jde vydělávat, tak přece jenom si myslím, že léky jsou pro ně prvořadé.
Já se ale divím, že lidé jsou ochotni dávat za tyto doplňky či náhražky léků tolik peněz a nadávají kvůli 3O korunám. Nechají se nalákat na reklamy,přitom kdyby místo Coldrexu apod.si vzali paralen a citron, jsou na tom stejně za podstatně méně peněz. Ale když si každý myslí, že pokud je to z dovozu a drahé, musí být účinnější, tak co dělat.
13. 01. 2009 | 15:09

Stařeček napsal(a):

to islington. S vývojáři máte pravdu, ale já platím výrobci. Ten vývojáři nedá nic, pokud to nefunguje. Vývojář si pak naúčtuje i to co se mu nepodařilo. Pokud najde výrobce, co to bude ochoten zaplatit. V konečné fázi vždy všechno zaplatí zákazník. Dohadovat se ale nechci, su jenom ten zákazník.
13. 01. 2009 | 15:48

Joska napsal(a):

pane autore, máte pravdu, ale je to spíše individuální záležitost toho konkrétního lékaře a jeho morálky. Není to systém. Ale pravé kšeftování se zdravím nám připravuje ODS privatizací zdravotních pojišťoven, fakultních nemocnic a řízenou péčí jako systém. A to by byly teprve kšefty s balíkem 200 mld. Protože třeba u VZP by příjmy byly dejme tomu stejné, jak jinak by majitel získal zisk ? Snad jedině tím, že bude licitovat koho léčit a jak. A tam teprve by šlo o krk a jinam by nešlo přejít.
13. 01. 2009 | 16:03

Rumcajs napsal(a):

Zdesta:

Stát snad něco takového zajistí ?
Tam jsou ti samí lidé, jenomže bez odpovědnosti a závislosti na výsledku své práce.

Nezlob se . Toto není věc ideologie, ale normálního selskýho rozumu.
(Musíš občas mezi sedláky)
13. 01. 2009 | 16:04

neo napsal(a):

Joska:
nebo by zvýšil náklady na prevenci a snížil výdaje na léčbu:) + samozřejmě tlačil na kvalitní léčbu. jako jakákoli jiná pojišťovna.
13. 01. 2009 | 16:15

Ládik napsal(a):

Pane Krůto, člunek už ztroskotal - 2 dny po Vašem minulém blogu. Kéž by to tak vyšlo i s obchodníky se zdravím, jenže tady i 1000x pomalejší konec by byl rychlý.
13. 01. 2009 | 16:28

Tupelo napsal(a):

A melo by byt zdravotnictvi (stejne jako napr. elektrina, voda, ropa, uran,...) vubec predmetem podnikani? Mozne ne, prodavat se daji sroubky a maticky, laskonky ci venecky nebo treba stany, ale pro obcany by mela existovat statem garantovana sit lekaren, kde by se prodavalo za jednotne, co nejnizsi ceny (mnozstevni sleva u vyrobcu?). To jako minimum, kdyby chtel nekdo podnikat v teto oblsti a konkurovat, klidne by mohl :)
13. 01. 2009 | 17:44

Anička z Kuřimi napsal(a):

Ten kapitalismus, všechno se v něm zpeněží.
Kdo by to řekl, že i zdraví.
A to ještě nevíte o obchodu s ORGÁNY !!
To je teprve bussines.
13. 01. 2009 | 19:06

Lex napsal(a):

Pokud jde o léky, jejich předepisování, ceny a doplatky, jádro pudla vidím především v tom, že na ceně léku (a zdravotní péči celkově) u nás fakticky není zainteresována ta hlavní osoba, tj. pacient. A to ani cestou Julínkových pareforem představovaných zdravotnickými poplatky, to je výstřel zcela vedle. Podhoubí korupce, o níž píše autor, je v tom, že lékař (motivovaný farmaceutickou firmou prostřednictvím jejího dealera) tzv. rozdává z cizího - je obdařen pravomocí předepisovat léky podle vlastního uvážení a prakticky v jakékoliv ceně, které jsou zcela nebo v převážné míře lékárníkovi uhrazeny z veřejných prostředků, tj. z veřejného zdravotního pojištění. Také lékárník je zainteresován na co nejvyšší ceně léku, protože marže vyjádřená v korunách (ne v procentech) je u toho drahého podstatně vyšší, než u levného. A konec konců i pacient je rád, když má ten "nový, kvalitní lék" namísto generika, které může být naprosto stejně účinné, což mu ale záměrně není sděleno. Vzpomínáte si na film s Vlastou Burianem „U pokladn stál“? Tehdy to bylo jinak, existoval tzv. „pokladniční systém“ – a nejde o systém nijak překonaný, praktikuje se dosud, pokud vím, i v některých evropských zemích.
Pojištěný pacient si v lékárně pěkně zaplatí plnou cenu léku, za kterou ho prodává lékárník, a s účtem odkráčí na zdravotní pojišťovnu, kde je mu proplacen. O tom, jaká cena léku je proplacena, rozhoduje revizní lékař pojišťovny, a to si buďte jisti, že ten si dá sakramentsky pozor, aby za lék stejně účinný pojišťovna neproplatila trojnásobek. Takže si to pohlídá i pacient, aby mu doktor předepsal lék, který mu pojišťovna proplatí a nemusel tak doplácet horem dolem. Ledaže je bohatý nebo komerčně připojištěný na nadstandard apod. (otázka zdravotnických standardů je to, oč tu běží v současné době, na tom se Julínkovi zadrhly i jeho připravované zákony, když lidovci – o socialistech ani nemluvě – nesouhlasili s jeho vágními formulacemi).
Zdaleka přitom netvrdím, že ten pokladniční systém je lepší, pro pacienta i samotnou pojišťovnu je mnohem kostrbatější a náročnější, ale rozhodně je hospodárnější, a jak jsem výše uvedl, omezuje prostor pro korupci. Samozřejmě, i ten revizní lékař je úplatný, vždyť to bylo i v tom filmu. Jenže i nad ním jsou kontrolní orgány. A propós, všimli jste si, že cokoliv je určeno pro zdravotnictví, je neuvěřitelně drahé? Jakoby výrobci a prodejci dopředu počítali s tím, že „z cizího krev neteče“. Uvedu příklad: pár stehenních stahovacích punčoch stojí přes 600,- Kč! No, nekupte to!
Hezký večer! Lex
13. 01. 2009 | 19:27

Vika napsal(a):

Váš komentář je pravdivý a opravdu všechny nekalé obchody dealerů s léky ,jdou na triko pacienta.V rodině mám krom lékařu i lékárníky.Jejich deti-úspěšní studenti farmácie-jinak i úspěšní dealeři zahraničních farmaceut. firem ,přeruší na rok studium,aby v ČR a SR si za rok vydělali milionek -dva,podle úspěšnosti obchodování...Jedou v tom lékářiod obvodáků,přes odborné odd.,ředitele nemocníc ,ale i lekárnící se spřátelenými lékaři...Je to obchod,kde se točí miliardy, obchod,který nikdo není schopný zkontrolovat , i když nejen společnost, ale i orgány třest.řízení určitě vědí,o těchto nekalých "soutěžích" ,kdo za tu nejvyšší cenu lék na trh dostane a bude profitovat na úkor těžce nemocných a často chudých pacientů...Je to hanebné,že lidé zodpovědní za tento stav, jsou zaměstnanci ,ministerstev zdrav. a řekla bych,že" ze zákulisí" svých kanceláří napomáhají tomuto podvodnému jednání,proto jejich amorálnost nemá obdoby.Je to jev posledních 15 let a žel, z roka na rok roste.Proto jsou tak naléhavé" reformy" ...
13. 01. 2009 | 20:10

P.B. napsal(a):

Základní principy našeho zdrav. systému byly nastaveny po r.1990,v době, kdy náš současný pan prezident tvrdil ,že tržní prostředí vyřeší i problémy zdravotnictví.Pokud vím většina zdrav.pracovníků by tehdy dala přednost spíše pokladenskému systému ,ale "odborníci ekonomové " měli jiný názor.Chtěli do zdravotnictví dostat peníze a zdravotníci po hubených socialistických letech peníze neměli.A tak došlo k tomu ,že se zdravotnictví stalo byznysem hlavně pro nezdravotníky , kteří měli prostředky na to ,aby koupili nemovitosti, zásoby, přístroje apd.A tak nečekejte ,že se systém obrátí.Ten ,koho nezajímá Vaše zdraví,se nebude chtít vzdát svých zdrojů bohatství.Uvědomte si ,že to ale není ten , s kým ve zdravotnictví přicházíte do styku.Kdo je ředitelem a majitelem většinou ani nevíte.Výkonný zdravotnický pracovník je jen dělníkem medicíny.
13. 01. 2009 | 20:28

Zbyněk Matyáš napsal(a):

norma:
Vidím, že máte přehled. :)
Můj syn vystudoval medicínu na UK v Praze a než by pracoval pod tlakem prakticky o polovinu déle, než je stanoveno Zákoníkem práce, a pod tlakem odpovědnosti, raději dělá programátora za podstatně vyšší plat s podstatně menší zodpovědností. A není sám, kteří po nabytí rozhledu po lékařské praxi raději zběhnul.
Meňo:
Považovat MUDr. Ratha za razantního odborníka může jenom velmi neinformovaný laik. Zdravotnictví samozřejmě v zásadě také podléhá zákonitostem trhu, o to víc, že moderní medicína je finančně velmi náročná.
13. 01. 2009 | 20:44

LEVAK napsal(a):

Ad Zbyněk Matyáš:takoví lidé jako je Váš syn by měli zaplatit své studium do posledního halíře a ještě odškodnit zájemce o studium,kterému obsadil místo!
Ad Jan Krůta:já se Vám divím vždyť se jedná o normální tržní mechanismus a funkci neviditelné ruky trhu tak proč se rozčilujete?Nebo jste si myslil,že tomu bude jinak?Asi jste málo četl zejména literaturu z amerického prostředí!
13. 01. 2009 | 21:06

norma napsal(a):

Zbyněk Matyáš
máte pravdu,znám zdravotnictví zřejmě daleko lépe, než Váš syn.
Také si myslím, že p. Levák má pravdu. Váš syn by měl zaplatit studium. Pokud mně paměť nemýlí, tak jeden studen na jeden semestr lékařského studia stoji asi 160 tís. Budoucí zubař vyjde na víc.
13. 01. 2009 | 21:26

lectus napsal(a):

Hm,někdy možná stačí zapojit zdravý rozum a přečíst si složení volně prodejných léků: např. reklamou vnucované preparáty Nurofen a Modafen obsahují 200 mg ibuprofenu a 30 mg pseudoefedrinu - to je povzbuzující látka, která neléčí, ale jen "dopuje", aby se pacient cítil lépe. Cena? 12 tablet 60-70 korun, je v tom reklama a asi i přirážka proti českým ručičkám, které z (pseudo)efedrinu vaří drogy... Tyhle "léky" v postatě, přísně medicínsky vzato, škodí. Ibuprofen (s dvojnásobným množstvím účinné látky) stojí přitom cca 1,20 za tabletu.
13. 01. 2009 | 21:49

Zbyněk Matyáš napsal(a):

LEVAK,norma:
Myslím, že se svými názory nejste zcela v realitě, vaše náhory o placení studia jsou zcela pitomé. Práce lékaře je v ČR hrubě podceněna téměř ve všem. Proto ani nevěřím, že byste měli nějaké znalosti o zdravotnictví, rozhodně ne takové, jako já, paní normo.
13. 01. 2009 | 21:50

Zbyněk Matyáš napsal(a):

oprava: ...názory...
13. 01. 2009 | 21:51

Al Jouda napsal(a):

Ministerstvo zdravotnictví jako součást sociálního státu by mělo ochránit pacienty - pojištěnce před zvůlí výrobců léků. Mělo by pro celý systém veřejného zdravotnictví nakupovat léky s velkou množstevní slevou. Soukromí lékaři by si samozřejmě mohli nakupovat léky sami za libovolné ceny, ale jejich zdravotnické výkony by nemohly být hrazeny z veřejného pojištění. Tak by se zcela zemezilo korupci.Zatažení tržní nenažranosti do solidárního systému veřejného zdravotního pojištění bylo největší chybou vlády V.K.
13. 01. 2009 | 22:00

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Al Jouda:
Škoda, že za 8 let vlády ČSSD nepodnikla vláda nic proti této tržní nenažranosti. Spíše naopak.
13. 01. 2009 | 22:08

LEVAK napsal(a):

Ad Zbyněk Matyáš:jsem překvapen Všim vyjádřením.Syn se přece připravoval na určité povolání a stát to hradil.Vlastně to byly peníze vyhozené z okna a byly to peníze nás všech,které jsme zaplatili na daních!Pokud by jste byli poctivá a čestná rodina tak by jste ty finance státu vrátili zpět!To není pitomý názor!Myslíte si,že když nám dá EU peníze na kanalizace a my je použijeme třeba na dostavbu Temelína,že je nebudeme muset vracet?
Apropo nečekál jsem od Vás takové vulgární vyjádření.To má být novoroční změna?
13. 01. 2009 | 22:11

Zbyněk Matyáš napsal(a):

LEVAK:
Je to pitomý názor, protože v právním státě se občané mají řídit právem a dodržovat zákon. A zákon o úhradě studijních výloh Váš názor neakceptuje.
Ostatně Vaše zmínka o penězích vyhozených oknem pitomost názoru potvrzuje. Copak náš stát nepotřebuje vzdělané lidi? Ve Vašem pojetí vulgarita, v mém realita. Ostatně i ta analogie o EU penězích je primitívní.
13. 01. 2009 | 22:19

norma napsal(a):

Zbyněk Matyáš,
nepodceňujte lidi, podle čeho usuzejete, že máte větší znalosti o zdravotnictví než já? Možná by jste se divil.
Máte dojem, že u nás je podhocena jenom práce lékaře? Znám i jiné profese, které jsou ještě více podhoceny a to nejen ve zdravotnictví, ale o tom jsem psala už výše, tak se nebudu opakovat.
13. 01. 2009 | 23:13

Zbyněk Matyáš napsal(a):

norma:
Nepodceňuji nikoho, posuzuji především podle praxe, kterou co do délky Vy zřejmě nemůžete mít.
"Máte dojem, že u nás je podhocena jenom práce lékaře?" Nemám.
13. 01. 2009 | 23:21

norma napsal(a):

Zbyněk Matyáš
Už jsem se Vás jednou ptala, podle čeho usuzujete na délku mé praxe. Já jsem délku Váši praxe ve zdravotnictví také nehodnotila. Hodnotila jsem délku praxe Vašeho syna. Pokud ale máte praxi hodně nad 40 let, pak snad.
13. 01. 2009 | 23:43

Kanalnik napsal(a):

Norma, LEVAK:

Chtel bych vas poprosit, abyste svoje nazory jednoznacne podporili nejakymi konkretnimi argumenty. Jinak je to kydani smradlaveho hnoje.

Takove kydy o vraceni penez za studium - co si to vubec dovolujete nekoho kritizovat za to, ze opustil povolani v takovych podminkach, jake tam jsou? Kdo si to nezkusil, nema pravo nic takoveho kritizovat. NIC!

Takove nazory - jdete si zkusit, jake to je. Toto me dokaze vytocit. Muzu vam rici, ze clovek po vystudovani mediciny (v prvnich x letech urcite), byt se snazi a je laskavy a ohleduplny vuci pacientum, tak ty podminky jsou otresne. Urcite zalezi na oboru a typu oddeleni apod. Ale jak rikam, kdo si to nezkusil, nepochopi. Totez se tyka sester.

Norma: Vite, proc je o ty sluzby takovy zajem? Protoze jinak by treba zacinajici chirurg mel ani ne polovinu toho, co zacinajici programator. Prominte, ale to snad nemyslite vazne.

Jdete se s takovymi nazory vycpat.
14. 01. 2009 | 00:50

Kanalnik napsal(a):

To jsme jeste v komunismu? Jak si nekdo muze dovolit kritizovat nekoho za nejake jeho osobni rozhodnuti? Co je komu do toho? To je kadrovani nejtvrdsiho a nejhrubsiho zrna. Stydte se. Hnus!

NIKDO s takovym osobnim rozhodnutim nema absolutne nic spolecneho. NIC. Starejte se o svoje zivote a nekcejte do zivota jinych.

Misto toho, abyste se zamysleli nad tim, ze to je treba skoda, ze mozna jeden nadany mlady clovek, mozna ohleduplny a ochotny, opustil zdravotnictvi, tak misto toho ho jeste budete kritizovat? At vam tam zustanou ti jesitove a arogantni despotove. Dobre vam tak.

Fuj to jste me dozrali.
14. 01. 2009 | 00:58

třebaKarel napsal(a):

WBgarden , Rumcajs .
Budu neustále opakovat , že by stačilo ,aby paciemt musel podepsat závěrečný účet pro pojišťovnu . Nic světabornýho , žádný převraty . Jestli tomuhle říkáš Rumcajsi trh , tak se na něj těšim .
Proč ten lobbing nehlídají samy pojišťovny mi hlava nebere .
WBgardene , půjčil jsem si Váš začátek , moc se mi líbil a chtěl jsem si to jednou vyzkoušet .
Rumcajsi pro tebe hádanka : ten pán začíná vždycky slovy - "No tak podívejte se ,já si myslim ... ". Nespi !
Hezký den Vám oběma ,WB tlak 120 ,
tK
14. 01. 2009 | 07:35

neo napsal(a):

LEVAK, NORMA:

stát žádné studium nikomu nezaplatil. Syn pana Matyáše odvede do státní pokladny mnohonásobek a za 40 let práce si své studium bohatě zaplatí a několikanásobně přeplatí sám. To je nevýhoda NEMÍT ŠKOLNÉ. místo několika let školného, platíte cca 40 let a to mnohem více. A navíc platí i ti, kteří nestudovali.
14. 01. 2009 | 08:22

norma napsal(a):

Pane neo, ale zaplatil a nemalou sumu, ale o to tady nešlo. Spor vznikl, když tady někdo napsal, že lékař má právo být nevrlý na pacienta, protože je po 16-ti hodinové směně. No, a na to jsem reagovala, protože to mně taky vytáčí. Kdyby jste si přečetl všechny mé příspěvky, pak by jste zřejmě pochopil jinak.
14. 01. 2009 | 08:46

norma napsal(a):

Pane kanalník, opravdu vystižný nick. Kdyby jste si přečetl všechny mé příspěvky, tam by jste našel také délku mé praxe ve zdravotnictví, ale vztek Vám asi zakalil zrak, no nedá se nic dělat.
14. 01. 2009 | 08:49

čarodějka tajemná napsal(a):

AŤ ŽIJÍ SKVĚLÍ PŘESTO ODEJITÍ DOKTOR přeběhlík Pohanka Dr.Julínek a lékárník Cikrt jež vymysleli platit lékárníkům a doktorům a slibovali 150 000nechráněných pacientů a prdlajs:-) google článek pane cikrte na slovíčko....o poplatcích někdo taky musel zalepit díru na vysoké snížení daní bohatých!...AŤ ŽIJÍ SKVĚLÍ PŘESTO ODEJITÍ DOKTOR přeběhlík Pohanka Dr.Julínek a lékárník Cikrt jež vymysleli platit lékárníkům a doktorům a slibovali 150 000nechráněných pacientů a prdlajs:-) google článek pane cikrte na slovíčko....o poplatcích někdo taky musel zalepit díru na vysoké snížení daní bohatých!..
14. 01. 2009 | 08:56

neo napsal(a):

norma:

stát nikdy za nikoho nic neplatí. pouze přesunuje peníze. Ty peníze jsou naše. A drtivá většina lidí po studiu zaplatí více státu (pro studijní účely)než jsou skutečné náklady na studium. To by školné každopádně vyřešilo.
Vadil mi Váš postoj, že by měl peníze vrátit. (zvlášť pokud je již bohatě vrací)

Lékař nemá právo být nevrlý na pacienta ani po 20tih směně, stejně jako prodavačka v Kaufu nebo úředník na poště.
14. 01. 2009 | 09:18

norma napsal(a):

Neo,
já bych byla také pro školné s tím, že po vystudování budou platy takové, aby z něho bylo možné školné zaplatit.
14. 01. 2009 | 09:38

Pavla napsal(a):

čarodějko tajemná, mysíte, že zdejší diskutující nemají paměť? V téměř každém blogu pořád dokola melete to samé.
Jestliže není 150 OOO lidí, kteří překročili limit, tak i kdyby byly jen 2 tis., tak mnozí z nich jsou určitě velice rádi, že nemusí platit měsíčně mnohatisícové částky, tedy že jim budou vráceny, narozdíl od dřívějška. A jaké snížení daní? Je to jen spravedlivé. Každý platí stejné procento. Tak se snažte, ať vyděláte taky víc a nebudete jim závidět.
14. 01. 2009 | 10:05

třebaKarel napsal(a):

Pavlo ,
dobrý den - nechci Vám kazit náladu , ale co zastropování soc. + zdrav . pojištění ?
Jenom když se bavíme o těch spravedlivých počtech . Tam je to procento zaseknuto absolutní částkou . A to je daň taky . Tak jednoduchý !
14. 01. 2009 | 10:20

neo napsal(a):

třebaKarel:
možná byste mluvil jinak, kdyby se Vás to týkalo:)
14. 01. 2009 | 10:53

třebaKarel napsal(a):

neo
nemluvil bych jinak ,týká se mne to .
Ale to jak bych ev. mluvil neznamená , že je tu něco " čistého " jako lesní studánka , což tak z Pavliny jednoduché rovnice vypadá .
tK
14. 01. 2009 | 12:06

neo napsal(a):

třebaKarel:

zastropování je v pořádku. Jako jsou zastropované dávky (nemocenská, mateřská..apod)
14. 01. 2009 | 12:29

Kanalnik napsal(a):

Norma:

Samozrejme nevrly lekar byt nema. Ja jsem vesmes reagoval na vasi poznamku o vraceni penez za studium. To mi prijde jako nehoraznost a za toto byste se mela osobe s nickem Zbynek Matyas a jeho synu omluvit. Proto jsem reagoval tak, jak jsem reagoval, a nestydim se za to.

Stejne jako vase tvrzeni ve smyslu, ze lekari si mysli, ze jsou nadlide, mi prijde hodne mimo. Takovy pristup proste nesnasim a podle mne je neobhajitelny. Jiste, nekteri si to mysli, ale nedovolil bych si tvrdit, ze to je vetsina.

Posim, muj nick nechte napokoji. Dekuji.

Podle mne je jasne, ze prace lekaru a sester je neuveritelne podhodnocena. Takze se ani nedivim, ze podlehnou tlaku firem.

Mejte se.
14. 01. 2009 | 13:46

Pavla napsal(a):

třebaKarel: to sice máte pravdu, ale pokud někdo vydělává vysoké částky, tak už i tak přispívá daní z příjmu mnohem více než ostatní a určitě tolikrát více nespotřebovává, u soc.a zdrav. to samé. Velká míra solidarity je dána i v případě, že je určen strop. Jestliže jsou lidi vlastně trestání za vysoké výdělky, pak jsou nuceni zbytečně zvyšovat náklady anebo šidit. Vím, že dřív i zaměstnanci, než by chodili na l6ky, tak se na to vykašlali, protože po zaplacení zvýšené daně měli skoro stejně, jako by pracovali normálně. To se vám zdá spravedlivé? A tak, jak píše neo, tak když může být zastropována nemocenská a mateřská, přestože platíte daleko více jak ostatní, tak proč by nemohl být strop u daně z příjmu.
14. 01. 2009 | 14:21

JAHA napsal(a):

Ad: autor
Iste, je to trochu "mimo misu" k tomuto Vasmu prispevku, ale.
Mozno ste to nepostrehol, lebo som pisal velmi zmierlivo. Nenapadne som sa pytal na Vas postoj v dobe, ked tri pismena - LUX - znamenali pohon na jedneho z mala (ked nie jedineho) slusneho a zasadoveho politika v novodobych ceskych dejinach. Ci ste tiez nahodou v tej dobe nesycali, ako vacsina. Myslim, ze Vasa odpoved by mohla byt celkom jednoducha - ano, nie. Mozete sa vyjadrit? Vopred dakujem. (Pochopte, ze nemozem stihat sledovat postoje vsetkych, teda sa iba jednoducho pytam)
14. 01. 2009 | 14:31

třebaKarel napsal(a):

Pavlo ,
to máte zase pravdu Vy . Mně jde jen o to , že ta údajná proklamovaná jednoduchost , průzračnost a hlavně " spravedlivost" se ve světle těchto doplňků jeví jako jenom trochu jiný způsob rozdělování daňového břemene . Nemám za neodůvodnitelnou ani jednu variantu , jenom mi vadí ten reklamní slogan který lže .
Rovná daň = spravedlivá .
Hezk den Vám , tK
14. 01. 2009 | 14:53

Mirek Novotny napsal(a):

Dopisy z Tramtarie byly povedenejsi cteni. Pracuji jako lekar ve Francii a tady nam zastupci firem nemohou dat ani tu "propisku", pochybuji,ze je to v Cechach jinak. Nebo nejsou v Evrope stejna pravidla???
Jinak Vas ctu velmi rad
14. 01. 2009 | 15:43

LEVAK napsal(a):

Vážení panové Kanálnik,neo,Zdeněk Matyáš etc. pracoval jsem 45 let(v terciární sféře) a 10 hodin denně nebyla žádná vyjimka.Vůbec jsem si ani na chvilku nepomyslel,že budu v důchodu u doktora a v lékárně platit jako mourovatý!
PS:pokud vím tak se na doktora lékařství studuje 6 let náklady na studium jsou nesrovnatelné!Pokud ještě platí,že láska a pravda zvítězila tak čestná rodina by aspoň uhradila rozdíl mezi náklady ny vystudování lékaře a programátora!
14. 01. 2009 | 16:55

norma napsal(a):

Kanalník
nemám vůberc v úmyslu se někomu omlouvat a o tom, že lékaři si mysli, že jsou nadlidi, jsem také nikde nenapsala. Ale názor, že lékaři si mysli, že jsou něco více než ostatní, za tím si stojím.
Nelze vůbec srovnavat náklady na studium programatora a lékaře, který po ukončení studií nemůže až do atestace samostatně pracovat. O operačních oborech ani nemluvím. Ale, o tom se s Vámi nechci dohadovat, každý máme jiný názor.
14. 01. 2009 | 17:44

Kanalnik napsal(a):

Norma:
Zda se mi, ze vy proste nechapete, ze do toho, jestli se nekdo rozhodne delat neco jineho nez vystudoval, vam vubec nic neni.

Ano, muzeme se bavit o nakladech na studium, o nocnich sluzbach v nemocnici, o tom, jestli je pravda to, co tvrdite (ze vetsina lekaru si mysli, ze jsou neco vice nez ostatni, jinymi slovy to, co jsem psal ja o nadlidech).

Ale do osobnich rozhodnuti konkretnich lidi jako bylo rozhodnuti syna pana Matyase bych si ja nikdy nedovolil mluvit. To mi prijde neuveritlne, zel v CR stale bezne.
14. 01. 2009 | 18:47

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Kanalník:
Díky za zastání, osobně jsem nechtěl otvírat téma kádrováckého myšlení, které LEVAK (dobrý nick) a norma pregnantně projevili. LEVAK zvlášť nechutně bláboly o cti rodiny. Holt zaostali v reálsocialismu, koneckonců i já jsem nastupoval své první pracovní místo na umístěnku. Pro nízkou obsahovou kvalitu příspvěků těchto diskutérů se jimi nemíním už zabývat.
14. 01. 2009 | 18:54

Týna napsal(a):

To: Mirek Novotný: Ano, pane Novotný, dopisy z Tramtárie bylo čtení, které mi energii dodávalo. Tento příspěvek spolu s diskusí energii spíše ubírá. Jsem nenapravitelný optimista, přesto při čtení těchto komentářů by mi sedla za krk depina. Pane Krůto, tento Váš příspěvek má sice ohromné číslo čtenosti, ale prosím, něco taky pro nás, co Vás máme rádi mezi jinými řádky. Díky!
14. 01. 2009 | 19:26

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Tomáši,
je mi lhostejné, jak dlouho a kde jste pracoval. Je však na pováženou, když anonym tady veřejně káže o cti lidem, kteří se za své jméno nestydí. Je to podlost.
14. 01. 2009 | 20:31

hakarel napsal(a):

Pavla
Rovnost/nerovnost je věc složitá. Od přírody si rovni nejsme. Nejsme si ani rovni v tom do jakých podmínek se kdo narodil.
Ale rozum napoví, že ve společnosti je neřešitelný požadavek na neomezené rozdělování a vlastnictví při omezených zdrojích. Nerovnost je pro prosperitu společnosti potřebná, ale od určité výše je neúčelná, škodlivá nebo dokonce nebezpečná. Stejně jako rovnostářství.

Ale v takové věci jako je právo na život soudím, nelze v lidské společnosti připustit diferenciaci žádnou, a to bez kompromisů.
A právo na zdraví není od práva na život daleko. Na léčení má mít každý nárok pokud možno stejný. Možné to sice není jako realita ale je nutné o to usilovat jako o směr a cíl. Stejně jako o právo každého na čistou vodu nebo na čistý vzduch. A tu jsme zase u zdrojů.
Je potřeba povídat si o tom, zda je správné pro občanskou společnost, abych si mohl do své garáže přidat i páté ferari, nebo jestli mi mají stačit čtyři a peníze na to páté dát zdravotní pojišťovně. Nebo třeba o tom jestli má každý občan vč.dětí a starců zaplatit na zdravotní pojištění ročně např. 25000, všichni stejně. Přeci nebudeme trestat ty bohaté nebo tolerovat lemply?
14. 01. 2009 | 22:36

Pavla napsal(a):

hakarel: myslím, že máme dnes poměrně stejný nárok na slušné léčení. Ikdyž dívaje se na televizi, stěží bychom někdy mohli mít takovou péči jako nyní exprezident Havel.
Jinak nevím, jak jste myslel těch 25 tisíc na odvodech, tedy všichni stejně. Dnes platíme procenta z příjmu, což není každý stejně, ale téměř stejnou péči máme. Narozdíl od dob minulých.
Pokud se týká diferenciace ve věci práva na život, tam by rozhodně žádná být neměla, s tím souhlasím.
15. 01. 2009 | 00:23

LEVAK napsal(a):

Ad hakarel:liberte;egalite,fraternité! To Vám nic neříká!Jeden Matyáš tady byl ředitel jedenáctiletky a měl dva syny,jeden byl ředitel MPSP a druhý byl podplukovník ve vojsku-kanonýr!
Nomen omen!
15. 01. 2009 | 17:57

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Poslyšte, pane Češku alias LEVAK, ve vlastním zájmu byste měl zabrzdit. Ne proto, že vyznáváte překonanou reálsocialistickou politickou ekonomii, že v myšlení jste zaostal o dvacet let, ale pro negatívní osobní vlastnosti. Pro snahu anonymně napadat a zneužívat diskuzi k osočování oponenta. Na rozdíl od Vás se za své jméno nestydím a netajím je jako Vy své. Není Vaší zásluhou, že Vám anonymita nevyšla. Pane Češku, měl byste se stydět.
15. 01. 2009 | 18:50

LEVAK napsal(a):

Matyášu jak zaostál?Vždyť já su teď moderní.Státy sanují banky, podniky etc.!Vždyť to je ten pravý reálsocialismus když nám neviditelná ruka trhu ochrnula a "trhový mehánizmus" dostává epileptické záchvaty!To jste ještě neslyšel?Tu 500 miliard dolarů, tam 100 miliard euro etc.!
15. 01. 2009 | 22:48

Zbyněk Matyáš napsal(a):

To všechno, co jste napsal, se děje jako restrukturalizace ekonomiky, která se stává globální. Po ní opět naběhne tempo. Ta Vaše reálsocialistická krachla před dvaceti léty především proto, že jste předepisovali, co mají dělat a vyrábět do posledního šroubku.
15. 01. 2009 | 23:03

Zbyněk Matyáš napsal(a):

oprava: ....co mají lidé dělat a ....
15. 01. 2009 | 23:05

www.ceska-vlada.cz napsal(a):

ano je to přesně tak, pan krůta by seměl spojit s projektem Česká vláda http://www.ceska-vlada.cz schválně se podívejte co navrhuje: http://www.ceska-vlada.cz/m...
16. 01. 2009 | 08:53

Týna napsal(a):

Moje řeč. Řešení je ve zdravém životním stylu, v prevenci. Příliš mnoho léků lidský organismus spíše otráví, než vyléčí. Zlaté babky kořenářky. Když nepomohlo, určitě neuškodilo. Což se ne vždy dá tvrdit o různých zázračných drahých medikamentech.
16. 01. 2009 | 09:40

LEVAK napsal(a):

Matyášu ten reálsocialismus nikdy nebyl můj šálek kafého.Enem tak na okraj,moji maměnka nepodepsali HTÚP a ani JZD ta si z teho možete vyvodit jak sme sa měli.Já enem rád dráždím takové jak ste Vy!
PS:LEVAK se si dál proto,že od narození dělám všecko krchňačkú.Na národní škole ně pán řídící za to mlátili jak žito,aj ně ju přivazovali k břuchu!
16. 01. 2009 | 14:15

Zbyněk Matyáš napsal(a):

LEVAK:
Hmmm, mlátili jako žito.... Tak to už chápu, proč to tak s Vámi je. Ovšem za to já nemohu a proto byste neměl si o mě otírat hubu.
16. 01. 2009 | 18:14

LEVAK napsal(a):

Pouze reaguji na Vaše zcestné názory a nelogická řešení situací!
16. 01. 2009 | 20:17

Zbyněk Matyáš napsal(a):

LEVAK:
Nepravda. Naopak já jsem reagoval na Váš pitomý a urážlivý názor ohledně uhrazení nákladů studia. Ve Vašem případě leccos může vysvětlit, nikoliv však omluvit, že takové problémy jste nikdy neměl.
16. 01. 2009 | 20:43

Pavla napsal(a):

Leváku, ale to byste musel označit za nepoctivce všechny, kteří tady studovali a odešli pracovat jinde. Ať už v jakémkoliv oboru. Z nich náš stát také nyní nic nemá. Taky by podle Vás měli zaplatit. A co cizí studenti? Bylo tady hodně těch, kteří za studium u nás platit nemuseli. A dnes jsou pryč. Víte, kolik lidí pracuje v jiném oboru než v tom, který studovali?
17. 01. 2009 | 10:16

LEVAK napsal(a):

Matyaš,Pavla etc.:mám spolužáka,který s manželkou v roce 68 odjel za velkou louži.Potom když chtěl jeho otec aby mohli přijet na návštěvu tak za jejich maturity zaplatil celkem 60 tisíc Kč,to bylo v roce 1986!
Vážení vy si myslíte když ten Liška prosadí školné na VŠ,že vystudovaný lékař když nebude vykonávat doktořinu a bude programovat tak nebude platiti?
Pavlo prosím Vás když chcete klást takové otázky tak se více ponořte do problému a něco si nastudujte.Ona tu byla pomoc málo rozvinutým zemím,peníze OSN, reciprocita etc.
Matyášu můj názor je pragmatický a pokud se cítíte dotčen ta ve skrytu duše mi asi dáváte za pravdu.Neříkli naši předkové,že potrefená husa nejvíce křičí!
17. 01. 2009 | 18:15

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pane Češku (LEVAK), nebuďte pořád tak trapně tvrdohlavý. Existuje zákon o náhradách studijních nákladů za jasně stanovených podmínek. Pokud máte dojem, že tam chybí a mělo by tam 1být nějaké ustanovení, nic Vám nebrání svému poslanci či senátorovi anebo jinou cestou podat návrh.
Samozřejmě je možné o tom i diskutovat na netu, ovšem nemůžete očekávat nějaký praktický výsledek. Avšak když napadáte diskutéra osočením z nečestnosti, dostáváte se za hranice slušného chování a osvědčujete své morální nedostatky. Váš názor je možná pragmatický, je však pitomý a neslušný. A navíc své neslušné jednání stupňujete. Proto s Vámi končím diskuzi na toto téma a možná i na ostatní. S nevychovanci žádná kvallitní diskuze být nemůže.
Omluvy po Vás nežádám, i kdybyste jí byl schopen.
17. 01. 2009 | 18:56

r.m. napsal(a):

Právě proběhla akce "uzdravení" asi 20% plně invalidních důchodců.
5.11. na základě dvou laboratorních výsledků (jeden horší než druhý) uznán částečně invalidním. MUDr. Myšákové okresní správa Praha Západ, tímto děkuji.
Ale než chcípnu, ještě toho dost stihnu.
18. 01. 2009 | 17:55

JK napsal(a):

Víte proč tak účinně bojujeme s nemocemi? Právě proto Krůto. Je to obrovský kšeft. Vymyslet nový lék trvá rok. Pak se musí 5 let testovat. Pak další minimálně rok povinné registrace. A v tomto okamžiku o něm nikdo neví. Doktoři ho neznají, pacienti odmítají. Vývoj stál stamiliony dolarů, a nikdo o něm neví. Musí nastoupit marketing a začít tvrdě pracovat. Pak se začne lék používat, prodávat a léčit. Teprve potom je vidět, k čemu to všechno bylo. Některé Krůty to nazývají korupcí.

Je to jen projev ubohého rovnostářství a malosti. Když vám dá slevu prodejce auta, je to korupce? Když do kanceláře přijde prodejce kancelářských potřeb a prodá nám několik balíků papíru, je to korupce? atd. Z článku mi ční navíc závist.
18. 01. 2009 | 18:17

zdenek napsal(a):

JK
ani tak závist jako spíš bezmocnost vůči systému,který neuvěřitelně ALIBISTICKY vysává koho může a profitují z toho jen doktoři a ještě brečí a brečet budou.
K doktorům nechodím,stejně nic neumí,když máte opravdu nějaký chronický problém,tak koukají jako jelita,nemají vůbec potuchy jak léčit...
Jedinou důvěru mám jedině k čínské a indické medicíně.Samozřejmě nemluvím o siruacích kdy potřebujete uříznout nohu ,nebo kdy vás mnohaleté léčení farmaky natolik zdevastuje,že musíte na operaci
18. 01. 2009 | 21:41

jankruta napsal(a):

Vážený nicku JK:
Že by potrefená husa? Marketing na kancelářské potřeby obvykle nebolí. "Marketing", který obhajujete, je forma hyenismu. A že z toho ční závist? Myslíte, že závidím hyenám pastvu na mršinách?
18. 01. 2009 | 23:24

D@V€ napsal(a):

Vynikající článek,pane Krůto!Proč lidé jako vy už dávno nesedí třebas na ministerstvu zdravotnictví,nebo i jinde?Proč nám pořád vládnou lidi z ODS,kteří se k moci dostali jen na základě podvodu na voličích a politické korupce?Vždytˇjsou to jen samí vykukové,diletanti,zloději a defraudanti,kteří nás po revoluci- v čele s tím Tuneldědkem(ten,co zatím ještě pořád sedí na Hradě)-přivedli do tohoto etického,morálního a společenského marasmu!!!
19. 01. 2009 | 05:47

Bavor napsal(a):

Tak čtu váš článek a najednou vidím před sebou doktora Galéna z Čapkovy Bílé nemoci. A najednou se probudím a ejhle, z obrazovky na mě civí dr. Julínek. Jaké to probuzení. Ještě že jsou tu lidé, kteří se na věc dívají jako vy!
19. 01. 2009 | 22:29

Honza999 napsal(a):

r.m.

držím vám palce a přeji dobrou mušku..
20. 01. 2009 | 01:09

OTOSAN napsal(a):

Jak se dělá cena léku? Koupil jsem si Vincentku ve spray za 65 Kč. A zkusil jsem laickou kalkulaci. Lahvička - 5 Kč., pupička - 5 Kč., Vincentka - 1 Kč. Balení - 2Kč. Celkem 13 Kč. Velkoobchod 20% - 16 Kč., Lékárna 20% - 20 Kč. A kde je těch dalších 300% zisku ?
01. 05. 2009 | 17:34

Lenka napsal(a):

Co to je za blbost si myslet, že když se práce v nemocnici dobře zaplatí, budou doktoři i sestry neúplatní a dokonce i milý! Pravda je taková, že každý chce vždy víc, než má! Nikdy není dost peněz. Jestli v západních zemích berou víc, jsou tam teda také neúplatní? No já bych na to nesázela.
27. 07. 2009 | 15:38

svedomí napsal(a):

O co jde? O to jak rozdělit hromadu zlaťáků ? Nebo snad o zdraví? Ke zdraví vede jedna, z mnoha dalších cest a ta je přes alopatickou lékárnu. Najdu-li včas svůj způsob, jak se začít účinně zbavovat antibioticky podpořených, chronických zdravotních potíží a to také učiní další členové rodiny, pak už nás jen léta štve, že si jiní jezdí zdarma do lázní léčit svá plechová kolena, artrózy, astma a arytmie a debatují o tom, jak dále naložit s pojistným, co jiní svými osobními investicemi, pojišťovně šetří. Kdyby byla pojistitelná akutní a úrazová chirurgická péče samostatně, tak bychom toho využili.Dokonce bychom si pojistili hodnotnou osvětu k přírodnímu způsobu péče o lidské zdraví. Bohužel, zatím to je debata o léčení a nikoliv o zdraví.
30. 01. 2010 | 18:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy