Století buranů

02. 10. 2009 | 10:48
Přečteno 12924 krát
Přišlo to na mě v autě. Rádio hlásilo, že jeden z nich posílá druhého místo do ..., do Bruselu. Pak jsem si vzpomněl, že už jedno ruské letadlo se tak kdysi jmenovalo. A jestli se nemýlím, tak bylo hodně velké. Jmenovalo se opravdu Buran?

A čím dál víc jsem ten pojem rozebíral, tím víc mě to bralo. Kde se líhnou? Co, s prominutím, žerou, že se jim tak daří? A proč se nám zdá, že politika je pro ně nejlepší živná půda?

Na politiky je, aspoň občas, hodně vidět a vůbec se jim to nelíbí. Slyšel jsem, že už ani na soukromé schůzky s nimi se nesmí nosit mobil! Kdyby nebylo vidět, možná by mohlo být slyšet...

Pak jsem přišel na první poprázdninové představení muzikálu Kladivo na čarodějnice. A člověk přede mnou si natáhl nohu na područku prázdného křesla před ním. Nechtěl jsem věřit svým očím. Ostentativně vystrčil svou křápu do výše očí a měl ji tam většinu představení. O pár židlí vedle zase dva lidi pilně smskovali v nejdramatičtějších okamžicích.

Někde tu musí být jejich líheň. Určitě je někdo kojí buranským mlékem, řekl bych, že je někdo supertajně klonuje. Mrkněte se, domorodci, do děr v Blaníku, jestli se tam neprohodili. Za zrezlé dědky perspektivní sebevědomí burani.

Kde je intelektuální elita tohoto národa? Viděl někdo v poslední době jiného spisovatele než Michala Viewegha? Kam zalezli ti, jejichž otcové obraceli vzhůru nohama šedesátá léta? Kdo je tady vlastně nula? Vystrčte hlavy ze zákopů! Zatím se do nich nestřílí!

Nevzniká v nějakém sochařském ateliéru nadživotní socha zasloužilého burana? Nechystá se náhodou velká outdoorová kampaň (napříč politickým spektrem), kde se lidem šikovně vysvětlí, že být buranem je nejvyšší meta lidského snažení? Neproběhne už co nevidět na obrazovkách se vší vážností hodných velkých počinů soutěž Zlatý buran? Nebude finalisty nominovat buranská mediální rada? Nebo Akademie zasloužilých buranů českých?

Osvícení už tu byli... Kyvadlo na pražské Letné pořád tiká. Orgán, který se nepoužívá zakrňuje. Čeká nás civilizace bezhlavých?

P.S.
Pro ty, kteří ještě neztratili hlavu, jsme otevřeli nový portál. Jmenuje se Vanilka.cz. Nám voní. Ale o jeho ostré hrany se dá i pořezat. Kdybyste se chtěli podělit o své názory a třeba nám i vynadat, jděte do nás! Já tam provětrám i některé starší a živé věci z mého blogu na Aktuálně.cz, ale v redakčním zásobníku už mám i spoustu „špeků“ od dalších kolegů, jejichž jména Vám nebudou neznámá... Vylezete ze zákopů i vy? Ale pozor, dobře se rozhlídněte! Buranská jízda se chystá k útoku na pravém i levém křídle!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

A to jsme teprve na začátku století. Bude hůř. Za 70let bude dnešní buran osvícenec a národní buditel... Chtěl jsem se ještě 2x podívat na Haleyovu kometu, ale asi své předsevzetí změním.
02. 10. 2009 | 11:05

arlon napsal(a):

Autore,
Buran není žádné ruské letadlo, ale raketoplán. Vlastní pojmenování pochází z ruského názvu pro sněhovou vichřici či bouři. Sněžné skůtry ruské výroby a stejného jména jsme poznali též.
Analogii sice vzdálenou, ale odpovídající máme v češtině též. Severní vítr je severák.
Buran je tedy v podstatě sněhový uragán, na Sibiři obvyklý jev.
Chápete tedy snad, že ruský buran ani Buran nijak nesouviví s českým buranstvím, které si berete na paškál.
S.V.E.
02. 10. 2009 | 11:11

jankruta napsal(a):

Pane kolego, máte pravdu, byl to asi raketoplán. Ale souvislost jsem hledal opravdu jen v té velikosti. Každopádně, že jde o sněhový uragán, to jsem nevěděl. Děkuji!
02. 10. 2009 | 11:16

arlon napsal(a):

OK.
Jinak se bavím, píšete to dobře a míříte na komoru.
02. 10. 2009 | 11:22

Jan napsal(a):

Pane Krůta, mě se vašín termínem "buran" zobrazí všichni, kteří používají ruce jano nástroj k výdělku. Dělníci, rolníci, řidiči, zametači atd. Intelektuál nikdy není buran. Vystudovat na univerzitě znamená, že musí umět. Jiné to je s rozumem. Existoval-li byste před několika stoletími, určitě byste musel žít za hradbami jako meněcenný komediant. I nejnůznější obyvatel města by se vás štítil. Já vás vnímám jako lidé před staletími. Komedianský šmejd. Prosím, když budete příště kritizovat politiky, používejte jednotné konkrétní jména. Jinak to má hodnotu čtverečku toaletního papírku.
02. 10. 2009 | 11:30

sasa napsal(a):

Autor: Mozna jste si Burana spojil s velkym letadlem nebot ten raketoplan byl transportovan pomoci velkeho letadla. Jmenovalo se Mrija (ukrajinsky sen). V 89. pristala ta dvojka v Ruzyni na letisti. Pekny pohled.
02. 10. 2009 | 11:33

Monika napsal(a):

Docela hezký článek...

Ale je lkaní, že elity mlčí nebo nejsou, OPRAVDU tou správnou cestou? Co takhle zkusit něco elitního probudit v sobě? - Například toho burana, co si dal křápu na područku sedadla, chytit za flitr a vyrazit s ním dveře. Co takhle přestat si stěžovat a namísto toho začít jednat?

"Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné - aby slušní lidé nedělali nic."
Edmund Burke
02. 10. 2009 | 11:35

schlimbach napsal(a):

to autor

velice pěkný článek -)
pěkný den
02. 10. 2009 | 11:53

SuP napsal(a):

Jan -
Ano, takhle vznikl "proletářský internacionalismus".
Blahopřeji.
My tomu říkáme zaražený prdy.
02. 10. 2009 | 11:56

Petr napsal(a):

No, Topolánek má prý vysokou, i střední vojenskou ale je to superburan.
02. 10. 2009 | 11:58

jarpor napsal(a):

Dík za pěkný text o buranech... i o elitách...
Na Vanilku se mrknu...

Hezký den
02. 10. 2009 | 12:00

skeptický napsal(a):

V zemi,kde pitva shledá,že jste po ráně zemřel z přirozených důvodů se do konfrontace v tomhle věku už nikdo moc nehrne.

Navíc na vás ještě hodí rasově motivovanou sebeobranu.
02. 10. 2009 | 12:03

karel napsal(a):

Pane Krůto,máte to nějak pomotané.Ale to Vy záměrně.Abyste si neublížil.Zvyk nomenklaturních novinářů,kteří jsou činní i v dnešní polistopadové sezoně.To,že Mirek Topolánek ,podle mě, má k salonímu chování daleko,ano.Bezdůvodně ,ve svém vulgárním stylu, napadl pana Paroubka.Tento mu svým vyjádřením,kde souhlasí s tím ,že M.T.by mohl být eurokomisařem,nedal důvod ke sprosté odpovědi.Proto:ne burani v množném čísle.Jo,pane Krůto,kdy se ten Paroubek choval jako buran v minulosti.Vlastně ano,rozvedl se po dlouhodobém manželství.To by gentleman dělat neměl.Ale Vy jste měl na mysli tu politickou část chování.Tam si nějak nevzpomínám.
02. 10. 2009 | 12:12

Týna napsal(a):

Bohužel, souhlasím, těch, kteří se umějí chovat, potkávám i já čím dál tím méně. U některých se nabízí Vaše pojmenování, u jiných třeba "jen" barbar.

Říkala jsem si, pane Krůto, kdeže tak dlouho jste. Ale už jsem Vás na Vanilce objevila, aj jsem už jukla.
02. 10. 2009 | 12:22

Marcus Agrippa napsal(a):

Už od listopadu 89 je bezprávnost, korupce a právo silnějšího dáváno jako vzor - tak čemu se divíte?! Zkuste jet někam vlakem - arogantní děti strkající do všech u otevřených dveří do vlaku - starší kteří už to přejímají taky - co k tomu dodat. Buranství náš vzor.
02. 10. 2009 | 12:39

Vico napsal(a):

Jo, buranství zvítězilo a postupně se stává společenskou normou.

Včera na jiném blogu jsem na jednoho burana zareagoval slovem, který ten buran tady používal v každém svém vstupu, a byl smazán.

Pan Krůta nepochybil, že nechal burana s tou vyzutou hnátou na divadelním sedadle být. Pokud by zasáhl, letěli by oba /burani jedni/.
02. 10. 2009 | 12:44

jeden napsal(a):

Bohužel - s autorem článku musím souhlasit, lidé neuvěřitelně zhrubli, chovají se velmi povýšeně, vyzývavě, bezohledně. A nemusíte je vždy poznat podle zjevu....mladá slečna, která si ve vlaku dá na protější sedadlo naprosto špinavé černé BOSÉ nohy, takže každé dítě, co tam náhodou mácne ručkou obdrží zdarma třeba plíseň....bandy černých, co provokativně zaberou celý chodník a nutí se smíchem ostatní, aby uhli na cestu, chlap, co si klidně krkne na celou restauraci u obědů....pokud jim ostatní nedají najevo, jaký je to trapas, asi se nic moc nezmění.
02. 10. 2009 | 12:49

Pípa napsal(a):

Pane autore, souhlasím s vámi, že nevychovanost a nekulturnost se u nás šíří geometrickou řadou. Špatné věci se tak bohužel šíří, naopak od věcí dobrých. Nesouhlasím s vámi ale, pokud tuto nevychovanost a nekulturnost nebo podle vás buranství, přisuzujete všem politikům paušálně. Zařazujete se tak mezi většinu novinářů a jimi ovlivněných občanů, kteří podléhají korupci a svým přesudkům.
02. 10. 2009 | 12:50

Eva Kindlová napsal(a):

Podle mě nejde vůbec o projevy, týkající se lidí podle vzdělání.V rámci "svobody" a "osobního růstu" lze i u tzv. odborníků např. číst názor, že člověk není povinný odpovídat druhému na dotaz, shledá-li to pro sebe nevýhodné. Původní asertivní um se pomalu mění v cosi, co nemá s komunikací mezi lidmi nic společného. V dobách mého dětství bylo kdeco mizerně, ale přece jen ještě byla slyšet slova ala "chránit slabší, podělit se s ostatními, zdravit, mít úctu ke starým lidem, poctivost", za drzost jsme dostali pohlavek.

Já osobně začínám být skoro alergická na výraz "má právo". Kdekdo má na kdeco právo, ale pravidla se jaksi vytrácejí a z povinností se stává koule na noze.

Nikdo už nikomu neříká, že život je těžký, že k správným věcem vede většinou ta těžší cesta a snad už je binec i v tom, co je správné.

To stačí, za chvilku bych klofala jak datel ve zkamenělém lese. A to nechci, to nikam nevede.
02. 10. 2009 | 12:51

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, o opravdových magorech světového formátu lépěji zde:
http://blog.aktualne.centru...
Česko ani v této společenské katogorii není a ani nebylo pupek světa. Jinak se samozřejmě máme nejlíp za posledních stotisíc let, aspoň volně podle já.
Veselé krizování a vepřové chřipkování..
http://www.ateo.cz/f/images...
02. 10. 2009 | 12:57

Eva Kindlová napsal(a):

wbgarden:

Máme nejlíp za posledních sto tisíc let? Kdo konkrétně? My Češi? Co to vlastně znamená?
02. 10. 2009 | 12:59

Marcus Agrippa napsal(a):

Eva Kindlová:
sto tisíc let je samozřejmě nesmysl.
02. 10. 2009 | 13:01

Eva Kindlová napsal(a):

Marcus Agrippa:

Ale to já vím. Mně jde o to "mít se nejlíp" případně "mít se dobře". Co to pro koho znamená? Jaké je měřítko? Životní úroveň? Nemyslím to konfrontačně, jen akademicky.
02. 10. 2009 | 13:04

Pípa napsal(a):

Paní Kindlová, hezky jste to napsala. Mj. jste zmínila asertivitu. Na té je konkrétně vidět, jak se odlišujeme od kulturního světa. U nás téměř každý má kurz asertivity, ale bohužel si z něho odnesl něco, co já nazývám nasertivitou.
02. 10. 2009 | 13:07

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, co vám schází paní Kindlová ? Jinak největším nesmyslem jsou pochopitelně ty neustále plačky na rozmanitých českých forech. Všechno už tady přece bylo co obsahu i formy a buďme rádi, že místní magoři těm světovým minulým i budoucím nesahají ani pod kotníky...
Veselé krizování...
02. 10. 2009 | 13:11

student napsal(a):

Pokud Topolánek poslal Paroubka do Bruselu
přispěl tím ke kultivaci našeho chování.
U ostatních je naopak zvykem, že své odpůrce posílají přímo do pr.de.le, a pokud jsou si jisti svou fyzickou převahou, tak přidají úder.
Za burana naopak pokládám každého veřejného činitele, který na podnět občana,zdvořile a s úsměvem, odpovídá "Máte pravdu, ale právo nebylo porušeno, takže lituji, memohu vám pomoc"
02. 10. 2009 | 13:13

Marcus Agrippa napsal(a):

Eva Kindlová:
Já jsem to také nemyslel konfrontačně. Bylo to jen konstatování - jsme potomci slovanů a ti jsou na území střední Evropy nějakých 1400 let. Proto jsem napsal že je sto tisíc let nesmysl ( pokud se tedy bavíme o nás Češích ).
02. 10. 2009 | 13:13

Eva Kindlová napsal(a):

Pípa:

Stane-li se z pomocníka panovník, vždycky je to špatně.

Pane Krůto,

poslední dobou se zabývám dumáním, jak je to s tím "moudřejší ustoupí". :-)

Na "vanilku" se podívám.
02. 10. 2009 | 13:17

Eva Kindlová napsal(a):

Marcus Agripa:

Někdo mi říkal, že názor, že jsme potomci Slovanů, je mylný. Původně snad ano, nevím, jinak je ale "prý" každý průměrný Čech je namíchán přibližně ze 17 národností.
02. 10. 2009 | 13:20

jarpor napsal(a):

"Akademicky" -
každý si neseme nějaký křížek, potíž, problém, trabl, nemoc...

přesto "akademicky" -
souhlasím s wbqardenem... že se máme dobře.
Navzdory "krizi", buranům i rozmanitým plačkám...

Hezký den
02. 10. 2009 | 13:23

Marcus Agrippa napsal(a):

Eva Kindlová:
tak vzhledem k tomu že přes nás šly všechny možné války a různé armády tak je možné všechno. 17 je ale přehnané. Osobně bych to tipoval tak na 3 - 5 ( Němci, Francouzi, Švédové, Rusové apod ).
02. 10. 2009 | 13:26

Holubář napsal(a):

Ládík:
Ano, raketoplán.
A ten znáte?
Havaroval sovětský raketoplán a zachránili se jen členové posádky - nástěnkátř a lodní tesař.
02. 10. 2009 | 13:31

Eva Kindlová napsal(a):

jarpor:

Nikdo zde nediskutuje o tom, zda se máme či nemáme dobře. Téma je jiné. Ale je to docela klasická situace. Máme se dobře, máme plná bříška, tedy všechno je v pořádku. Opravdu nevidíte pod tím nablýskaným povrchem, co je vidět to, co není v pořádku? Dětí nežijí s rodiči, hodnoty a pravidla se rozpouští v "právech" a anarchii, nikdo neví, co vlastně jak je, protože nakládání s informacemi je manipulativní atd.? Neříkám, že to tak trošku nebylo vždycky, ale to přece není argument. Pořád je tu hodně utrpení a naprosto zbytečného.

Kéž bych byla plačka. Bylo by mi možná líp.
02. 10. 2009 | 13:31

Paterik napsal(a):

Eva Kindlová:

nemáte pocit, že nářky nad rozkladem hodnot jsou staré jako lidstvo samo? Společnost se mění a těžko to nějak zastavíme.
02. 10. 2009 | 13:36

jarpor napsal(a):

Eva Kindlová

To, o čem píšete "pod nablýskaným povrchem" to zažíváme nejen my... ale i ti, kteří se mají - akademicky - "podstatně hůře", včetně onoho zbytečného utrpení...

Olmouvám se, že jsem zareagoval na Vaše :
"Ale to já vím. Mně jde o to "mít se nejlíp" případně "mít se dobře". Co to pro koho znamená? Jaké je měřítko? Životní úroveň? Nemyslím to konfrontačně, jen akademicky."

Ve světle výše uvedeného trochu nerozumím Vašemu : "Nikdo zde nediskutuje o tom, zda se máme či nemáme dobře. Téma je jiné."

Hezký den
02. 10. 2009 | 13:39

Rumcajs napsal(a):

Tady se řeší burani ? Třeba i vesničtí?

Co s těma buranama chcete dělat pane Krůta?
Proboha! Mám čtyři děti !
02. 10. 2009 | 13:40

Lena napsal(a):

Buran byl určitě raketoplán. Na rozdíl od amerického ale uměl sám "rozhodovat". Při jeho prvním přistání, a to bezpilotním se mu nelíbil vítr, a proto k hrůze řídícího střediska těsně nad plochou přidal plyn a odletěl. Jak si všichni oddechli, když místo havárie, udělal kolečko a bezchybně napodruhé přistál.
02. 10. 2009 | 13:40

Eva Kindlová napsal(a):

Paterik:

Ano, máte pravdu. Zvláštní ale je, že ony hodnoty, nad kterými se naříká, jsou nějak konstantní. Není zvláštní, že ne a ne nářek změnit v naději?
02. 10. 2009 | 13:41

Lena napsal(a):

Rumcajs,

nepsal jste nedávno, že tři? (děti)
02. 10. 2009 | 13:42

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, přečtěte si prosím něco světově významnějšího, třeba nějaké rozkošné dílko ze starého říma. Řada vašich problémů už tam byla zodpovědně a přísně manipulativně řešena.
Jinak, plakat opravdovýma slzama je prý zdraví prospěšné. Ale to neustále české pobékávání na forech.., no nevím, nevím.
Veselé krizování...
02. 10. 2009 | 13:43

Lena napsal(a):

Jane,

díky za demonstraci obsahu pojmu buran.
02. 10. 2009 | 13:47

Eva Kindlová napsal(a):

jarpor:

Máte pravdu, nepochopila jsem Vaši odpověď. S tím, že si neseme nějaký ten křížek a je k ničemu hledat chyby vně, souhlasím. Ale opravdu cítím celou tuhle diskusi a blog pana Krůty jinak, že je o něčem jiném, než o tomto. Proto jsem to nepochopila jako odpověď, protože myslím, že smutnění a rozčilení pana Krůty nebylo o kříži jednotlivce, ale o projevech svévůle a hulvátství, které by mělo být spíše kritizováno a potíráno. Tak jsem to pochopila já.
02. 10. 2009 | 13:48

Ládik napsal(a):

Lena:
psal 3 kluky, takže má ještě dceru.
02. 10. 2009 | 13:49

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, docela dobré potíradlo třeba zde:
http://www.ateo.cz/f/images...
02. 10. 2009 | 13:51

Evba Kindlová napsal(a):

wbgarden:

No, pro mě říše Římská opravdu není zrovna příklad prima společnosti. A není to smutné, že se pobékává pořád nad stejnými problémy?

Ten strach, že přijdu o pohodlný život......
02. 10. 2009 | 13:52

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, a jako jaký život byste nerada přišla vy ? Jinak zkuste třeba faraony, když vám řím až tak nesedí....
Veselé...
02. 10. 2009 | 13:57

Eva Kindlová napsal(a):

wbgarden:

O život svých dětí, dokud jsem naživu. Pak o svůj.

Na faraony jsem krátká a je to už dávno. :-)

Veselé opoziční a antireptalské holdování, je taky třeba.
02. 10. 2009 | 14:00

Rumcajs napsal(a):

Lena:

Ládík to řekl přesně.
02. 10. 2009 | 14:03

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, ešče stran toho života, jaký přívlastek místo toho jistě odporného slova pohodlný, máte na své ctěné mysli.
http://www.ateo.cz/f/images...
02. 10. 2009 | 14:04

Paterik napsal(a):

Eva Kindlová:

není to tím, že lidé jsou stále stejní, stále stejně nedokonalí? V zásadě ale stačí se podívat do historie, žilo se někdy lépe než dnes? Určitý pokrok tu přeci vidět je, není to snad ani trochu nadějné?
02. 10. 2009 | 14:06

Eva Kindlová napsal(a):

Paterik:

Ano. Víte, že o něčem diskutujeme z jednoho úhlu neznamená, že si nejsme vědomi toho druhého. Naprosto souhlasím a Vaším pohledem z druhé strany. Možná jsou projevy, o kterých píše pan Krůta, určitou daní za pohyb, o kterém píšete.

Stejně mám ale občas nepříjemné mrazení, jestli si s tím pokrokem poradíme moudře.
02. 10. 2009 | 14:10

Eva Kindlová napsal(a):

Wbgarden:

To se ptáte, jak jsem to myslela s tím strachem o pohodlný život?
02. 10. 2009 | 14:17

Marcus Agrippa napsal(a):

Eva Kindlová:
antický Řím byl v podstatě dnešní svět. Negativní bylo samozřejmě otroctví jako pozitivní bych viděl jejich SPQR - tedy jednotu politiky a lidu. Co je ale zajímavé že některé období Římu nemělo daleko do komunismu - tzv. proskripce - zabavení majetku bohatých ve prospěch republiky ( druhá věc bylo poskakování s usekanýma hlavama po Foru Romanu ).
02. 10. 2009 | 14:21

Endy napsal(a):

Tak já nevím, jako obyčejně :-))Čím to, že někteří z nás, omlouvají chování politiků, nejrůznějšími důvody a že prý, kdyby ten, tak by onen...

Souhlasím s panem Krůtou, buranů je v posledním čase víc než dost.Nemohu se však ubránit dojmu, že v nové vládě, kterou tolerují politici se skřípěním zubů, je jich jaksi míň? Ze začátku jsem nebyla vůbec novou vládou nadšená, dnes si pochvaluji a nic jiného bych si nepřála, pokud by to bylo možné, aby tihle lidé ve vládnutí pokračovali.Čím je to, že burani se tam jaksi nevetřeli? Že tihle lidé dělají jen svou práci a nejde jim o to, někomu se zalíbit a něco si na zlé časy urvat? Mám tomu rozumět tak, že do nejvyšších pozic se volebním systémem politických stran, dostanou skutečně jen exoti, posedlí ambicemi?

Ale pozor, v případě pana Topolánka, je jeho míra buranství zaměňována za chlapskou rozhodnost a sílu. Jenže jeho poslední úlety a rozhodnutí mu jaksi nevychází. Oni se už v zoufalství o boje o zbytek koryt ,vzájemně jaksi honí do kouta a vytváří tím už opravdu hodně komické situace.

Jinak mě pobavil Jan- opravdu proletářské názory.Že by se rodil nový politik? Hodně lidí, právě na počátku, na tohle hodně slyší. My a oni!!Chudí, bohatí, vzdělaní, prostí.. Právě tohle vynáší ty ambiciozní, od komunální politiky až do nejvyšších pater. A pak, světe div se. Nemá to nic společného s tím, jak se nám žije a myslím, že ani paní Kindlová nenaříká. Je to jen konstatování stavu naší kultury, jako takové. No a co,pokud to Jan nevezme pořádně do parády, není to zas až tak zlé, to je fakt. :-))Pěkný den.
02. 10. 2009 | 14:27

Eva Kindlová napsal(a):

Andy:

Ahoj :-), vítejte.

To Vaše zmíněné "my a oni" má většinou, bohužel, jednoduchou podstatu: Oni se mají a my chceme taky. Pak se ty partičky jen prostě otočí a vyrobí se k tomu nová filozofie, ideologie ba tzv. morální kodex. Na jednu stranu jsou podmínky společnosti, ve které žijeme, moc důležité, na druhou stranu nám žádná společnost nevyrobí krásný pohodlný život. Pocit sounáležitosti jde ruku v ruce s vědomím osobní zodpověnosti a "kopáním za vlastní tým". Slušnost a dodržování určitých historií osvědčených pravidel a hodnot je jakousi nepsanou zárukou, že se osobní odpovědnost nepromění v osobní ambicioznost, že si žralok uvědomí, že když je nažraný, nemůže postupně požrat ty hladové, aby strach z hladu nechal vymizet.
02. 10. 2009 | 14:44

ali napsal(a):

Buranství se zařadilo do "módního stylu" nového tisíciletí a speciálně do české politické scény. Kdo není "buran", není in. Bohužel.
Člověk vystrčíce svou křápu v divadle, smskující diváci, kyselé obličeje některých prodavaček nebo povyšování sester a lékařů nad pacientem, či extrémní šovinizmus nebo feminizmus, nepovažují za buranství, ale za chování dnes suveréní, bezprostřední a přirozené.
Bohužel.
Nedokáží rozeznat rozdíl mezi buranstvím a suverenitou.

A rozdíl?
Bolševik smí se svou buranskou, patologickou nemocí opěvující zločineckou ideologii na veřejnost. Umožňuje mu to právě suverenita a zdraví normálních občanů..ne buranství.

Tak si pustím kapelu Buran Buran...nebo Duran Duran? Už ani nevím...
02. 10. 2009 | 14:46

Michal Macek napsal(a):

buran byl prvni a posledni rusky raketoplan - dost unikatni stroj mam to stesti ze jsem tenkrat jako malej sledoval v komunisticke TV jeho prvni a posledni let.jmeno Buran neoznacuje jak by se zdalo blbce ale je to druh silneho stepniho vichru ktery se prohani po stepich stredniho ruska

a jeste jedna perlicka pro multimilonare - mam pocit ze je buran na prodej (pokud uz prodan nebyl) za nejakych bratru par milionu na prodej - ja byt multimiliardar jako treba gates tak du do toho.investoval bych do opravy a prohanel se s nim kolem zemekoule :))
02. 10. 2009 | 14:56

Holubář napsal(a):

Michal Macek:
Vypadá to jako marný sen, ale.....
Je třeba někde začít. Tak jsme si se švagrem koupili Cadillac Eldorado 1974 ( 8,2 litru, 5,90 délky, 2,1 šířky atd.). Když budeme makat, třeba se propracujeme i k Buranu. Přidáte se?
:-)
02. 10. 2009 | 15:03

zdesta napsal(a):

Pan Krůta.Podstatou problému je výchova.Tedy cílevědomé snažení aby se můj potomek,či potomci se neocitli mezi burany.Vliv Paroubka nebo Topolánka je nulový.
02. 10. 2009 | 15:10

Endy napsal(a):

Zdravím,paní Evo,dnes nic neudělám, tolik událostí v tomhle virtuálním světě! :-)), napřed Vanilka, kde se skvěle bavím, a teď vášně nad buranstvím!
Jo, jo, kus pravdy, ne-li celá.A velmi přesně popsal i ali-hrubost, neomalenost, totální absence taktu..Je vidět všude,jak popisuje.Jen bych poopravila, ona suverenita je už o kousek dál, myslím, že se jedná už víc o aroganci.

Také jdu poslouchat a hlavně dohánět..V těhle případech si pouštím něco méně agresivního,přináší to prima náladu a hlavně pocit, že to co opravdu stojí za to, nestvořili burani, alespoň ne ti dnešní a ne ti naši. Těm co skložili tyhle krásné skladby a muziku se dá odpustit cokoliv, včetně toho nejhoršího buranství..Bohužel, za těmi našimi, dnešními, po nich nezbude za nějaký rok zhola nic...Slovy pana Topolánka(kauza ústavní soud a JuDr Kalvoda)..Kdo je to Topolánek?! Neznám...:-))Ale už opravdu pěkný den, letím, a koukněte na Vanilku a napište tam,doporučuji.
02. 10. 2009 | 15:11

Michal Macek napsal(a):

holubar:

to je super tyhle kary,ja mel tu cest se chvili vozit v cadillacu Brougham - cernem s cervenou kuzi uvnitr.byl to starej kram a furt z toho tekl olej ale to pohodli a hlavne ten pocit ze se vezete v tak velkem nalestenem bouraku...nadhera!!!
02. 10. 2009 | 15:20

Michal Macek napsal(a):

holubar:

jen je to pri dnesnich cenach benzinu trochu neekonomicke vozitko ale vem to cert :)) buran by zral asi o poznani vic :)
02. 10. 2009 | 15:26

Kristýna napsal(a):

Buranství vnímám jako nedostatek kultivovanosti. Člověk je ovlivněn dědičností i rodinným a společenským prostředím, výchovou doma i ve škole. Od dospělého věku je na něm, aby se dál kultivoval neboli zlepšoval. Je to pak už výhradně otázka jeho sebekázně. K tomu potřebuje motivaci. Proč se má snažit být dobrým člověkem, když kolem ti, co jednají hrubě, sobecky a bezohledně, se mají (zdánlivě) lépe, daří se jim všude se prosadit? Lidem se nedostává smyslu toho, proč jednat slušně, čestně. Jsou poněkud pragmatičtí a od dětství se mnohým nedostává určitého, dejme tomu filozoficko-mravního rámce. Stádečko pak jen napodobuje své vůdce a ty, co jsou takzvaně na výsluní - ať jsou to političtí představitelé či různé celebrity. Ale už jen to, že se nad tímto chováním podivujeme a diskutujeme zde o něm, svědčí o tom, že to s námi lidmi není tak zlé, když si uvědomujeme nenormálnost těchto "mravů".
Nejsem pro to, abychom buranům všude ustupovali, ale nejefektivnější způsob potírání buranství vidím v tom, když každý začne u sebe jakékoliv vlastní náznaky buranství včas potírat a naopak podporovat to jemné a ušlechtilé v sobě.
02. 10. 2009 | 15:36

Vysedlina pathologická napsal(a):

Zase se někdo diví?
Vždyť kdo tady udával tón přes čtyřicet let zcela otevřeně?
A myslíte, že se to dá vymazat? Jenom ty nabubřelé psychopatické žvásty, co jsme museli vyslechnout? Nesla je drzost, chamtivost, pomstychtivost, moc? Já myslím, že také blbost!! A kolik vlivných lidí v tom pokračuje? Je nějaká obrana? Možná drzost, klackovitost, předstíraná frajeřina, apod.. Řekne mi někdo, koho si třeba mohu v tuto dobu vážit z našich politiků? Vždyť jsou to také klackové nevychovaní.Jsme pokažená společnost. Na západ od nás není nemocná celá společnost jako u nás.
02. 10. 2009 | 15:47

Lila napsal(a):

Endy,

chtěla jsem se zapojit do diskuze, ale vy jste to vyjádřila naprosto přesně i za mne. Nedávno jsem v televizi sledovala projev premiéra Fischera a zjistila jsem, že je přímo úleva, slyšet mluvit důvěryhodného politika klidně a věcně... Kdyby bylo po mém, s touto vládou bych vystačila na celá příští léta. Věčné třenice mezi ODS a ČSSD jsou únavné a iritující.

Také si myslím, že sebereflexe není totéž, co pobekávání; pojmenovat problém, uvědomit si ho a snažit se něco změnit (alespoň u sebe) má smysl.

Poněkud překvapující je pro mě zjištění, že pro některé diskutující je jediným ukazatelem kvality života materiální úroveň. Dost na toto téma v poslední době přemýšlím. Ve srovnání se svými prarodiči mám určitě víc majetku a spoustu věcí - počínaje myčkou nádobí a konče internetem, o nichž se jim ani nesnilo. Jsem však o to víc šťastnější?
02. 10. 2009 | 16:06

SuP napsal(a):

Vysedlina pathologická -
Naprosto souhlasím.
A k Vaší otázce - Schwarzenberk. Ale nenutím Vám to.
02. 10. 2009 | 16:18

Pípa napsal(a):

Jedním z jevů současnosti je neodpovídání na pozdrav, se záměrem vypadat jako arogantní frajer.
Navrhuji označovat tyto lidi cedulkou "nezdravit". Něco jako se dává na dopisní schránky "nevhazovat reklamu".
02. 10. 2009 | 16:53

scientist napsal(a):

trochu sociologie...
Norbert Elias popsal jak dnešní standardy "chování na úrovni" původně vznikly na královských dvorech, postupně se rozšířily mezi ostatní šlechtu, pak mezi měšťanstvo respektive buržoazii, která od 18. století začala soupeřit se šlechtou a přebrala zčásti její zvyky, až se nakonec toto chování stalo všeobecně vyžadovaným standardem (ale pořád ještě třídně diferencovaným)

Elita (jedno zda-li šlechta nebo velkokapitalisté) pak pořád fungovala jako vzor, nejvyšší etalon. Ono totiž na takové chování musíte mít i čas. To chvíli trvá než to přejde "do krve". Je tedy vhodný mít k tomu vychovatele, který na to dohlíží, obvykle rodiče nemají na tyto "kraviny" čas. Vychovatele si plebs obvykle nedopřává.
No a taky musíte mít příležitost k takovému jednání, aby se mohlo rozvíjet (umět jíst v dobré restauraci jaxi souvisí s možností jíst v dobré restauraci...).
Jenže...
my už od roku 1918 tyto elity ničíme. Nejdříve na prdel dostala šlechta, ale s ní i další, neboť ČSR provedlo pozemkovou/majetkovou reformu., která postihla i velkoburžoazii. to byl ale jen slabý závdavek. Pak přišla válka: ta smetla Židy i část vlastenecké elity. Pak jsme na oplátku vyhnali Němce.
Pak přišel rok 1948. Další útěky po roce 1968. Zbytek zdrhnul, když už bylo jasný, že je to definitvně mrtvo.

Kdo tu tedy zbyl? Pár "zoufalců", kteří to nespasí. zato jsme tu 50 let měli režim, který buranství adoroval.

Skutečná elita teprve vzniká, jsou to děti dnešních zbohatlíků, ať už si to jejich rodiče nakradli nebo slušně vydělali. Takže až tyto děti, ty teprve budou měnit dnešní standardy, neboť se budou chtít podobat elitě na Západě a zároveň se budou chtít výrazněji odlišit od zbytku zdejší plebejské společnosti (a od svých rodičů). Možná i jejich rodiče už dneska vědí, že peníze k zajištění úcty a prestiže nestačí, ale oni už nemají šanci svoje buranství změnit. Jednak to po nich nikdo vlastně ani nechce, jednak je to dřina.
02. 10. 2009 | 17:24

stejskal napsal(a):

Přesné, Michale, řekl bych.

Tenhle model se v různých obdobích odehrál již v řadě zemí (párkrát jsem se tu o něm zmiňoval třeba v souvislosti s poválečným Rakouskem, kde se řešila otázka, zda nesebrat válečným keťasům a lichvářům peníze; nestalo se a tento efekt tam více méně zafungoval).

Jenže vyprávěj to lidem, kteří ani netuší, že hulváty/burany jsou ;-)

Libor Stejskal
02. 10. 2009 | 18:11

wovo napsal(a):

lidé vyrostlí z nekalé soutěže, v níž každý bojuje čím umí a co má po ruce se mi jeví spíše neomalení,bez sportovního chování.Buranem se stávají,až když klesá úroveň jeho celého oboru.Hlavně když jde jen o peníze.
02. 10. 2009 | 18:38

Klára W. napsal(a):

Jsem tady poprvé, ale příjdu zase a vanilku si najdu. Článek se mi líbil a mluvil mi z duše. Zrovna včera jsem stála na tramvajové zastávce a hezký muž mladšího středního věku v obleku a skvělých botách si vytáhl cigaretu a zapálil dva centimetry ode mě. Poprosila jsem ho aby poodešel a řekl mi ... to víš že jo ty p... Vypadni ty. Asi mám štěstí, že mi neukázal prostředníček.
02. 10. 2009 | 18:56

Slepý io napsal(a):

Souhlas, je to bohužel tak. Nejhorší je, že slušný člověk je většinou, t.j. "stádem", automaticky považován za slabého. To je samozřejmě úplně nesmyslný, protože jen opravdu silný člověk dokáže být v těchto časech slušný. Jeden z důvodů, proč tomu tak je, můžeme hledat například v této otázce - čemu dnešní ženy dávají přednost?..nezapomínejme, že za vším v podstatě stojí právě ony..
02. 10. 2009 | 19:12

MJ napsal(a):

Semílá nás doba, někoho více, jiného méně, ale téměř všechny. Ať koupíte cokoli, domů donesete nebo dovezete starý křáp. Koupíte auto a zítra ho těžko budete prodávat za polovinu ceny, koupíte fotoaparát nebo mobil, a už v tu chvíli existuje přístroj řádově lepší. Všechno má jen relativní cenu. Co všechno musí dnešní děti pochopit navíc proti nám, kteří jsme vyrůstali třeba v 60. letech. Člověk se vyvíjel evolucí, ale dnes jsme se stali součástí revoluce. A lidé se ženou za přeludem, že se nad tím dá vyzrát. Nedá, trvale udržitelný rozvoj v dnešním provedení je nesmysl.
02. 10. 2009 | 19:14

Radana napsal(a):

02. 10. 2009 | 19:25

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, pardon, že se zase vměšuju, nevím kde kdo nakupuje samozřejmě, ale já když už něco potřebuju, tak kupuji pořád jenom lepší a lepší a zatraceně levnější věci. Pro ty co už zapomněli. Můj plat v osmadevadesátem dvaštyry hrubého, tzv barevná telka v rámci sockom jistot dvacet táců, když byla, že. Tolik štěstí. Nemusím prokračovat...
Veselé krizování a vepřové chřipkování...
http://www.ateo.cz/f/images...
02. 10. 2009 | 20:00

Klára W. napsal(a):

Jan jste to myslel pane Slepý? Že za vším v podstatě stojí ženy? Drtivou většinu (viz politickou machoscénu) neslušnosti, sprosťáctví ašíbrování dělají muži. Omlouvám se vyjímkám. Za tímhle tedy nestojím.
02. 10. 2009 | 20:35

Endy napsal(a):

ad.Lila-takže nejsem sama..A nepřijdou Vám v tom klidném a věcném rozhodování současného premiera ti Topolánci, Langři, Paroubci, Kalousci o to víc nervoznější a nešťastnější? On jim někdo vzal tříkolku a dokonce na ni jezdí líp. Jakoby přemýšleli, jak mu tu tříkolku sakra už vzít, případně ho zezadu z ní strhnout.Malí velcí syčáci na hřišti, a pak máme věřit tomu, že jim jde o (oblíbené a pitomé rčení všech )-"obyčejné lidi "!!No to když slyším, tak se mi zrychlí dech.

Jinak to ostatní je jen na nás,on má hodně pravdu wbgarden v tom, že hodně rychle zapomínáme.Ale to neznamená, že jsme slepí.Není to narážka na slepého,ovšem ten mě dostal...
ad. slepý io-ta souvislost se ženským proviněním je super myšlenka, nechcete ji rozvinout? :-))
02. 10. 2009 | 20:48

Pípa napsal(a):

Pro: scientist
Nesouhlasím s vámi. Slušné, kulturní chování není výsadou elit. Za první republiky se uměli chovat i docela prostí a chudí lidé. Je to otázka výchovy a uvědomění. Např. mí rodiče byli z chudých rodin, ale uměli se chovat. Dbali na své chování možná více než bohatí, neboť dobrá pověst pro ně znamenala téměř všechno.¨
Nekulturnost přišla až s bolševiky.
02. 10. 2009 | 21:04

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opkaovat, třídní boj je holt třídní boj, a každý kdo víc než já musí být určitě pěknej lump...
Veselé krizování
http://www.ateo.cz/f/images...
02. 10. 2009 | 21:24

Bob napsal(a):

Zdravím.Chce se mi napsat jedno.Mylně si nalháváme že jsme jiní něž ti ostatní.Ti horší.Ne takový je stav společnosti .40 let biče.Neumíme zacházet se svobodou.K tomu musí mít jedinec silnou vůli,aby nezvlčel.Česko se chová jako utržené ze řetězu a to napříč všemi spektry.Chce to čas.Snad.
02. 10. 2009 | 21:34

Vico napsal(a):

Ačkoliv nejsem scientist, Eliase jsem také četl. Mimo jiné tam srovnává určitý náskok Francie před tehdy ještě rozdrobeným Německem v oněch dvorských mravech.

Já bych však rozhodně neztotožňoval umění dvorské etikety se slušností a "neburanstvím". Mě osobně je třeba takový ten elitářský manýrismus spíše protivný. Vědět, jakým příborem se jí ryba a zda-li je na tu nebo onu příležitost vhodné si vzít smoking a kdy naopak jen sako bez kravaty, nevypovídá o úrovni mravů pranic.

Strejdu z Orlických hor nenapadne si krknout o nedělní bohoslužbě i bez rady pana Špačka. Taky ho nenapadne jít do bordelu, i když neví, jak se správně mají jíst ústřice. V top bordelu by tedy vlastně společensky pohořel:)).

Nechci být konfrontační, ale nabízím trochu jiný úhel pohledu při úvahách, co je buranství a co jeho pravý opak.
02. 10. 2009 | 21:37

Endy napsal(a):

ad.wbgarden-no snad bych to poopravila, nemyslel jste - kdo má víc než já? Jinak mi vůbec nevadí když někdo něčím přesahuje, naopak, imponuje mi to.Obdivuju lidi, kteří něco dokážou, no a pak, už to asi opakuji, snad jim i to buranství lze prominout. Bývají to osobnosti často mimořádné, včetně chování, které může tyhle znaky vykazovat.Jen mě štvou ti, kdo si na něco a na někoho hrají a nemají na to a navíc, mají křupanské jednání.
02. 10. 2009 | 21:39

ali napsal(a):

Slepý io
no bať, však taky Rath ten druhej plat rozdá mezi manželku a milenku...
Myslím, že mu "pomuslimčování" Evropy přijde vhod. Našmudlí na našich daní do foroty a hurá pak za Standou a Šárkou..vždyť Šárinka měla školu u socanky Barkový a Barková se socanem Bušinou bušili tak dlouho, až se okradli navzájem..pěkná socanská smetánka se ženským pozadím.. :o)
02. 10. 2009 | 21:42

Endy napsal(a):

ad.Vico -přesné, o tom to je. Opačný extrém - okázalé umění společenské etikety v elitní společnosti, no brrr! To není ani tak o tom, že tam nepatřím. Mnozí z nás tam nepatří, ale snaží se, a duši by čertu uplatili, kdyby to šlo,jen tam být...Bohužel, někdy se to střetne jinak, prázdná hlava, ale etiketa skvělá!

Osobně dám přednost staré , zastrčené a začouzené hospůdce, kde třeba osamělý čundrák brnká na kytaru, pod hospůdkou teče řeka, pochutnám si na výborném vepřovém, nebo na čemkoliv, co je zrovna k mání. Hospůdka voní dřevem a léty, má paměť,může venku i lít jak z konve.Myslím, že i v takové hospůdce se nenajde tolik buranů, jako v našem parlamentu a v některých stranách.Ale jasně, nemusí to tak být, třeba se mi to jen tak zdá..:-))
02. 10. 2009 | 21:51

Endy napsal(a):

ad.Vico -přesné, o tom to je. Opačný extrém - okázalé umění společenské etikety v elitní společnosti, no brrr! To není ani tak o tom, že tam nepatřím. Mnozí z nás tam nepatří, ale snaží se, a duši by čertu uplatili, kdyby to šlo,jen tam být...Bohužel, někdy se to střetne jinak, prázdná hlava, ale etiketa skvělá!

Osobně dám přednost staré , zastrčené a začouzené hospůdce, kde třeba osamělý čundrák brnká na kytaru, pod hospůdkou teče řeka, pochutnám si na výborném vepřovém, nebo na čemkoliv, co je zrovna k mání. Hospůdka voní dřevem a léty, má paměť,může venku i lít jak z konve.Myslím, že i v takové hospůdce se nenajde tolik buranů, jako v našem parlamentu a v některých stranách.Ale jasně, nemusí to tak být, třeba se mi to jen tak zdá..:-))
02. 10. 2009 | 21:52

Endy napsal(a):

omlouvám se, asi jsem klepla dvakrát :-))
02. 10. 2009 | 21:54

MJ napsal(a):

wbgarden
Píši to jen jednou. Zkuste se občas zamyslet, než začnete kritizovat. Věci mohou, ale také nemusí být takové jak je vidíte právě Vy. Můj příspěvek vůbec nebyl o obhajobě časů socialismu, ale o konzumním způsobu života ve velké části světa, který s hrubnutím společnosti souvisí, a který lidem, alespoň z mého pohledu, štěstí nepřináší. Spíš naopak,ale mohu se mýlit.
02. 10. 2009 | 21:58

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, drahý MJ, všiml jste si zde někdy, že bych někoho kritizoval či byl jinak hrubý. Většinou píšu o sobě a ešče se furt opakuju.
Jinak co se týče všelikého napravování světa, tak to opravdu nemám moc v oblibě, protože vždycky teklo akorát více krve. Howgh, mí rudí mi rozumějí...
http://www.ateo.cz/f/images...
02. 10. 2009 | 23:00

Targus napsal(a):

To arlon a jankruta:

Buran je opravdový ekvivalent uragánu, označovaného v angličtiě slovem hurricane, tedy jde o obrovský vzdušný vír s tzv. okem, ve kterém panuje relativní klid. Na rozdíl od Mexického zálivu vzniká výhradně v zimě. Jak, to se mne neptejte, ale fičák to je neskutečný.
Já jen pro doplnění, protože slovo uragán, coby jedna z variant české transkripce hurikánu se u nás většinou zaměňuje s pojmem vichřice, značícím velmi silný vítr.
02. 10. 2009 | 23:34

Gerd napsal(a):

wbgardene,
opakování je matka moudrosti. A protože neustále opakujete, pak už musíte být skoro babičkou moudrosti. :-)
02. 10. 2009 | 23:55

Nykos napsal(a):

Pláčete sice hezky, ale na špatném hrobě. Na muzikál Kladivo na čarodějnice asi nikdo jiný než buran nepůjde. Pokud se Vám při pojmu český spisovatel vybaví Viewegh, tak Vás opravdu a upřímně lituju.
03. 10. 2009 | 01:02

jankruta napsal(a):

Ani nevíte, jak mě ten člověk s vytrčenou nohou zkazil dojem z představení. Jsem si někdy už trapnej tím, jak chci „napravovat“ burany. Jenže ono opravdu asi nic jiného nezbývá, než vstát, jít k němu a říct si své. I když burana do latě asi těžko upozorněním postavíte a napravíte, máte určitý pocit hrdosti, že jste jako jediný vstal a před shovívavými úsměvy ostatních dotyčnému řekl, co měl slyšet. Někdy pak ale jako trapný mravokárce odcházíte uličkou hanby. Pointa z představení? Když jsem o přestávce k jeho místu vyrazil, právě si na vytrčenou nohu nasazoval ortézu schovanou pod křeslem… Zařadil jsem zpátečku… Jak poměřit hodnotu člověka na stupnici buranství?
03. 10. 2009 | 07:46

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, drahý gerde, nevím jestli se vám mé opakování líbí nebo vám jenom, jako ostatně všem zde přítomným propagandistům, napravovatelům a vylepšovatelům světů, jenom vadí. V obou případech jsem ale radostí bez sebe, jak jistě chápete...
03. 10. 2009 | 09:00

ali napsal(a):

jankruta
v životě se člověk sekne, ale napadne to normálního člověka? Nějak více zranění, invalidé a postižení před námi byli ukrýváni jako cizokrajná zvěř a ať chceme nebo ne, prostě pohled na takového člověka ještě nedokážeme skousnout, či nás nenapadne, že může být postižený či zraněný. Nicméně Vám nemám za zlé, že jste ho upozornil, pokud neměl tu nohu zutou, aby jí sundal s područky, ortéza neortéza!
03. 10. 2009 | 09:48

Kavka napsal(a):

Pane Krůto, ti největší burani po Vás budou pálit v tomto blogu největšími kalibry. Jsou to prostě burani, prosím, v zájmu obyčejných lidí neustávejte na ta svinstva ukazovat. Je to hnojiště.
03. 10. 2009 | 10:30

Karel napsal(a):

Mluvite-li o buranstvi,staci si obcas precist neco o nasich radoby celebritach.To je prehlidka buranu!!!!! Je potreba informovat tenhle narod treba o zdravotnim stavu "UMELKYNE " Bartosove?Vim,ze to nemusime cist ale koho to zajima?
03. 10. 2009 | 10:47

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Krůta,

právě jste objevil Šalamounovo hovno.

Toto století je pouhou pokračovatelkou šíleností a klínů do hlav ,které započalo století předchozí.

To jest století atomu a zasraných komunistů.Když tyto esence smícháte dokopy nemůže vám vyjít nic jiného než pocit zmaru nad existencí vylíhnutého buranství.
Našinec pojmenoval současné protagonisty tohoto jevu jako KSINDL.

(Už se nepoužívá ani přezdívka "magor",neb si uvědomujeme možnou nelibost Ivana Martina Jirouse,který nedávno obdržel Stoppardovu cenu za svoje Labutí písně.)

Tedy "ksindl" se bude nadále rozvíjet a bujet využívajíce buranství jako všeobecně uznávaného fenoménu,jinak chápaných společenských mravů.

Dovolil jsem si Vás pane Krůto poopravit,poněvadž Přízvisko "buran" mě připadne jaksi málo věrné popsaným zhovadilostem,kterými se projevuje.

Když řeknete "ksindl",jako byste vyšlovil "kšáááá".Fujtajbl.Blujno.
Ono by se někomu mohlo přízvisko Buran zazdát jako slovansky znělé a nakonec logicky přijatelné.

A nakonec lze vystopovat prvky zřetelného buranství v současných vládních kruzích,kde se zabydlelo snad natrvalo.Stačí si přečíst rozhovor Daniela Kaisera s Mirkem Topolánkem o věcech Pecinových a zůstane vám zase rozum stát napříč jako kamion na dálnici.

Ivan.

Apropó Pan Topolánek sice občas dá někomu přes držku(protože si o ni dotyčný přímo poprosí),či ukáže ksindlu prostředník - ale přesto je to můj člověk.Jedná tak abychom burany dokázali alespoň diagnostikovat,nic na tom nezmění averze ksindlovitých kverulantů.
03. 10. 2009 | 12:00

Baba napsal(a):

Na základní škole si lze už od první třídy svačinku jak objednat, tak koupit. Nabídka dětských časopisů na internetu, který je ve škole volně přístupný, zdá se, roste. Ale není to totéž, jako když si o přestávce proslistujete a doma odpoledne přečtete své vlastní, první Sluníčko.
03. 10. 2009 | 15:18

MerryMan napsal(a):

Ivan Hochmann
pokud je buran a hulvát "vaším člověkem", tak bych si dovolil navrhnout, abyste se bavil pouze s tímto typem lidí a neotravoval.
03. 10. 2009 | 16:18

MerryMan napsal(a):

wbgarden napsal(a): "Budu neustále opakovat, drahý MJ, všiml jste si zde někdy, že bych někoho kritizoval či byl jinak hrubý."
Já jsem si toho všiml, jenom bych si dovolil doplnit v citátu za slovo hrubý "i hloupý".
03. 10. 2009 | 16:22

MerryMan napsal(a):

wbgarden 02.10.2009 20:00:43
Pro ty co už zapomněli. Můj plat v osmadevadesátem dvaštyry hrubého, tzv barevná telka v rámci sockom jistot dvacet táců, když byla, že.
Co je to za nesmysl. Plat 2 400 Kč hrubého (snad měsíčně?) v r. 1998 jak píšete - to jste musel být velmi neschopný nebo švindlíř. Televizí byla v té době plné obchody, černobílé televize se už snad ani neprodávaly.
Kde jste si to vymyslel?
03. 10. 2009 | 16:28

Ivan Hochmann napsal(a):

To MerryMan:

To víš fešáku,že bych ti splnil přání velmi rád.
Bohužel,(jak již zde předesláno)žijeme ve století buranského ksindlu a uhýbat buranům se nevyplácí.

Ty hezoune také páchneš na dálku.Tvoje reakce nemají do hulvátství daleko.Jak si dovoluješ nazývat hulvátem ostatní.Navíc lidi,kteří jsou pracovití a přijali společenskou odpovědnost.

Vážím si pana Topolánka už proto,že vydržel na svém postu oponenta Ksindlu.Já mít ony kulaté jizlivé ksichty drzých socanů dnes a denně na očích, musel bych si nechat na každou ruku přišít alespoň prostředníky dva.

Tak si moc nedovoluj,nejsi na akademické půdě,nebo na Struhadle.

Ivan.
03. 10. 2009 | 18:48

baborybá napsal(a):

to Slepý jo.:
to si myslí mnoho mužů o Češkách.Ale kdyby to platilo stoprocentně,kde by se pak vzalo tolik manželství? To je většinou iniciativa žen.Ne,od určitého věku je pro chlapa opravdu obtížné se zamilovat.A na kompromis "jen tak pro nic zanic" málokterý muž chce přistoupit.Proto nehledejme za tím jen onu všeobecně známou vypočítavost českých žen.
03. 10. 2009 | 19:17

Jirka1 napsal(a):

Pro autora : domnívám se, že za zhrubnutí politické scény mohou především sociální demokraté : Rath se svými výroky o starci na hradě atd. a pak jistý Vrchní Belzebub Paroubek, který je zlý od pohledu a má opravdu zlé úmysly a nejde mu o nic jiného než o toho kačera (vládu)jak to o něm sdělil jeho soukmenovec Škromach...
05. 10. 2009 | 15:26

Matylda napsal(a):

Pane Krůto, i tato diskuze ukazuje, že buranů je u nás víc, než byste myslel.Vždyť řada diskutujících ani nepochopila o čem vlastně píšete a co kritizujete. Asi proto, že buranské chování považují za normu.
06. 10. 2009 | 10:01

Hospodský napsal(a):

...pane Krůto,nedivte se ,kolik je buranů v naší republice,když nejsou příklady ze zhora...a to jsou na vysokých postech-
Klaus,Langer,Topolánek,Paroubek,Rath,Zeman...např.
Klaus-.... nejsou černé peníze...-batůžkáři,
Langer v přímém přenosu vydírá Bursíka při volbě prezidenta-...vytíráš si s náma prdel /poznámka ...měl si ji s Langerem vytřít,bylo by Česko na tom lépe s kriminalitou /...atd...
07. 10. 2009 | 07:46

Arnulf Simmon napsal(a):

Bohužel všeobecný úpadek slušného choání je znatelný po celém světě mimo Schweizu, Skandidávských zemí a Japonska. Věřím že to je v důsledku všeobecného úpadku vzdělání. Kdejakej vůl mámaturitu nebo JuDr a pak se stane presidentem. Není divu že to takhle potom vzpadá když tři negři si potom zajedou do Kodaně, protože si mysleli že mají nárok. Totiž oni nechápou, že některé činnosti patří bud aristokracii ducha nebo rodu. Roztomilé bylo, že ve stejné době se mladí negři ubíjeli k smrti v Chicagu. To bychom si dali. Mám takový dojem že jediné vysvobození je náhlá a hromadná redukce idiotů, protože vzdělat je jest vyloučeno.
07. 10. 2009 | 21:06

bob napsal(a):

Nejedná se v případě zveřejného Krůty o významného agenta StB?
Aspoň už takhle mi připadával již tenkrát dávno v MS -- je si každý v paměť piš.
09. 10. 2009 | 11:24

Jarda napsal(a):

Vážený pane Krůto,
plně s Vámi souhlasím. Protože nejste bůran, v divadle jste pána před Vámi nevyhodil, ctíte zákony.
Na bůranství v naší zemi se podepsaly primárně dvě instituce.
TV NOVA a Klaun Václav. Jakákoliv česká televize vysílá zásadně filmy s kriminální tématikou. Kvalitní filmy, pokud vůbec, zásadně po 23 hodině. Proč asi ? Protože bůrani už chrápou.
09. 10. 2009 | 11:29

Runge napsal(a):

To Ivan Hochmann:
Pane, Vaše milá slova MerryMannovi jsou ukázkou arogance pravého, originálního extraktu občanskodemokratického lokaje. To, že někomu říkáte "Moc si nedovoluj.." Vás docela přesně markuje. A ti co říkají, že "přebrali odpovědnost" zaměňují odpovědnost za koryto. Toť ukázková demagogie. Odpovědnost skutečně máte - za zločinné spiknutí proti minimálně polovině tohoto národa vyloupením důchodové kapitoly státního rozpočtu v r. 1995 (Klaus, Vodička, Kočárník, možná Ježek, možná i Vy.) Takže, fešáku, kdo je tady "ksindl"? Mrkněte do zrcadla! A už konečně jděte někam do ústraní, protože tím Vaším demonstrativním modrým ptákoburanstvím v politice, ekonomice, chování, právu, obecné slušnosti a úctě k tradičním hodnotám, jenom všechno przníte. Przníte už i Evropskou unii. Ani ty restituce jste nedotáhli do konce. Měli jste zrestituovat Moravu Lichtensteinovi - a viděli byste skutečnou úroveň moderního státu. Stát, který předvádíte Vy, to je Buranistán ve vaší interpretaci. Co se užité morálky týká, byl bych raději poddaným Hanse Adama, než "svobodným" občanem státu ve Vašem občanskodemokratickém podání.
Přeji Vám klidné spaní.
Runge
09. 10. 2009 | 19:28

Pepa Řepa napsal(a):

No tak dobře, pane Krůto.
Kápnu božskou. Ten pán před Vámi jsem byl já, buran jako řemen.

Na mou omluvu musím podotknout, že ponožky byly bílé, tři dny před tím prané.

Ale ruku na srdce, autore.
Koho jste čekal? Kdo jiný než buran půjde na kvalitní česko-moravský muzikál?
10. 10. 2009 | 16:05

Pepa Řepa napsal(a):

Ivan Hochmann napsal(a):
Pane Krůta,

právě jste objevil Šalamounovo hovno
-----------
Není to tak těžké.
Stačí WC v okolí Staromáku. Někdy se najde nejen exkrement Jiřího Šalamouna, ale i Maxipesa Fíka, milý Ivane.
10. 10. 2009 | 16:08

Josefinadruhá napsal(a):

Vážený pane Krůto,děkuji za blog-to,co jste popsal je slabý odvar toho,co se v naší??? snad jestě v naší zemi děje-hrůza a děs-někdy si říkám-dobře že jsi táto umřel před 6 lety,asi by jsi plakal nad tím,kdo zde vládne!!!Největší osobnosti nedají ránu bez golfu,jachty,Baham a pod.-ti,co mají nejvíce ti pracují nejméně-viz majitelé heren,night clubů a podobných zařízení-v TV nevidíš zemědělce,dělňase jak je rok dlouhý a když náááhodou,tak jen v souvislosti s propouštěním,odsuzováním-hrůůůza!Jo,časy se mění,ale ne k lepšímu,cítím to v kostech,vaše stránky navšívím,sdoufám,že je to světýlko na konci tunelu!!Opravdu by mne zajímalo,jestli Jarkovi Nohavicovi,Wabi Daňkovi ,Rédloi TAHLE demokracie voní???KDE jsou jejich štiplavá skovíčka,co tak hřála za totáče???A umělci?????TO,co hraje dnes na prknech-s smíchu i pláči zároveň!!Kultura umírá,vážení!!!!!!A ti,co ještě nevymyli své mozky a vidí ten marasmus si ani neškrtnou-kam se hraba e cenzura z doby totáče na dnešní "ekonomickou" a "ideovou" demokracii!!!!Konec,jdu si udělat kafe!!!
11. 10. 2009 | 11:26

KnulaFildaPackaHroch napsal(a):

Burani nás prostě převálcují, jsme odsouzeni zaniknout jako zanikl Starý Řím.
12. 10. 2009 | 11:14

KnulaFildaPackaHroch napsal(a):

Vanilka - pěkná nuda
12. 10. 2009 | 11:42

Ivan Hochmann napsal(a):

Co se tady zase zjevuje za nickem "RUNGE"?

Co tě sejří fešáku?

Merrymann,akademická půda,nebo to Struhadlo?
S kým chceš debatovat ty o aroganci?
Jak jsi dospěl k závěru o mé odpovědnosti za humus v tomto státě?
Vadí ti výraz Levý ksindl?
Běž za roh a dej si facku.Třeba se probereš.

Ivan.
12. 10. 2009 | 21:44

Ivan Hochmann napsal(a):

Milý Pepo,

nejsem tak zběhlý v pražském místopisu,ale i kdybych byl exkrementy bych v Praze nehledal.

Měl jsem na mysli zjevení pomyslného lejna starověkého filosofa a krále ,který už tenkrát věděl,že hovno smrdí vždycky.Pod což se podepsal i náš básník -klasik a spousta dalších pražských Pepíků.

Ivan.

P.S. :Není mi zatěžko přiznat místnímu panoptiku,že občas použiji buranské(jak píše pan editor "hulvátské") rétoriky.Co jiného mi občas zbývá,-když chci odpovědět tak aby mě dotyčný porozuměl?
12. 10. 2009 | 22:10

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Krůta,

podíval jsem se na tu vaši "Vanilku".
Děkuji vám za váš pokleslý zájem i odkaz na názory a paměti komunistického ksindlu.

Běžte si umýt nohy.Nevoníte vanilkou.

Ivan.

P.S.K jakému účelu by vám byl můj E-mail?Prý povinné.
Běžte za roh........
13. 10. 2009 | 09:18

smart vings napsal(a):

nejsem tak zběhlý v pražském místopisu,ale i kdybych byl exkrementy bych v Praze nehledal.
09. 01. 2010 | 20:13

Karel Štolc napsal(a):

Nedokázal jsem přečíst celou duskusi, takže se omlouvám pokud zopakuji, co zde už bylo napsáno.
BURAN je označením arogantního nevychovance, bez ohledu na to, kdo jím je, kolik si nahrabal, a jaké politické straně dělá pohůňka. Otázku, co je a není buranství netřeba diskutovat - na to není třeba výkladových slovníků. Burani jsou trapní, nezajímaví (viz i některé diskusní příspěvky zde); zajímavé však je, jak se (dle jedné teorie) buran dostal do češtiny.
Ruský výraz Buran pro sovětský raketoplán je odvozen od ruského názvu pro vichřici, ale z něho čeký výraz buran nevznikl.
Tento výraz se dostal údajně do češtiny v době jihoafrických bůrských válek z afrikánštiny - vlastně z nizozemštiny, která je jejím základem, kde slovo boer (čti búr) označuje sedláka, farmáře. Protivníci jihoafrických farmářů, a zejména tehdejší media o těchto válkách píšící, převzali tento název a při tom dali svému nepříteli z buše pejorativní sémantický smysl - něco jako primitiv, nevzdělanec, hlupák. A s tímto sémantickým obsahem se výraz "bůr" přenesl i k nám spolu s buráky (podzemnicí olejnou). Ovšem ne každý český boer je buranem - kterému sláma kouká z bot, a ne každý buran je schopným farmářem. Burani se však množí geometrickou řadou, a to v celém spektru společnosti i odiplomované inteligence, protože se buranství již nepokládá za opovrženíhodnou méněcennost. Pokud se nepovažuje dokonce za projev silné osobnosti, tak se alespoň mlčky toleruje. "Nevaž se - odvaž se!" vážit si tě nikdo nebude, ale co na tom, že?
09. 11. 2011 | 08:58

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy