Paradoxní pravda o vzniku republiky?

28. 10. 2009 | 09:17
Přečteno 5192 krát
Vyčetl jsem, částečně i opsal jsem. To totiž nevymyslíš. Milé obrazoborectví...
28. října 1918: Od začátku října předčasná sychravá chladna s teplotami okolo nuly. Zoufalý nedostatek jakéhokoliv topiva. Epidemie tzv. španělské chřipky.

Kosí stovky lidí a vynutí si povolání příslušníků ozbrojených sil, kteří jsou nasazeni k pochovávání lidí na pražských hřbitovech. Tento den se počasí konečně zlepšilo a vysvitlo slunce.

V Ženevě se scházejí dvě české delegace. První, zastupující zahraniční odboj, vedl Edvard Beneš, druhou, která dorazila z vlasti, zastupuje předseda nejvyššího politického orgánu – Národního výboru – Karel Kramář. V předzvěsti toho, že válka končí, jednají až do konce měsíce o vzniku samostatného Československa. Vůbec netuší, že už vzniklo…

Nejvyšší politici, kteří zůstali v Praze se v noci dozvěděli, že kapitulace monarchie je již otázkou nejbližší budoucnosti. Ráno po deváté hodině převzal Národní výbor zastoupený předsedou agrární strany Antonínem Švehlou hlavní zásobovací centrálu - Obilní ústav (centrum zásobování) sídlící v Pražském paláci Lucerna. Tento krok – převzít potravinové zásoby - měl být předzvěstí vyhlášení státu. V Praze přítomní představitelé Národního výboru dále okamžitě jednali s místodržitelstvím o postoupení pravomoci v zájmu udržení klidu v Praze.

Ale události se seběhly úplně jinak. Text ministra zahraničí rakouské monarchie J. Andrássyho (Andrássyho nóta – přijímá podmínky prezidenta USA W. Wilsona k jednání o příměří a míru) se objevuje po 10. hodině ráno v redakci deníku Národní politika. Představitelé deníku si text nóty chybně vysvětlují jako kapitulaci Rakousko-Uherska. Vyvěšují na ulici tabuli s nápisem Příměří a červenobílé prapory.

Po hodině váhání se dobírají skutečného znění nóty a nápis Příměří překrývají překladem skutečného znění vyhlášení. I když k příměří vůbec nedošlo, skupina lidí si vývěsky všimla a tato funguje jako jednoznačný signál. Zpráva se šíří jako lavina a Václavské náměstí se zaplňuje. Lidé před hotelem Zlatá husa krášlí tzv. Slovanskou lípu.

Proud lidí směřují ulicí Na Poříčí na Václavské náměstí si vysazuje na ramena politicky vystupujícího kněze Isidora Zahradníka, který na základě omylem a jen na hodinu vyvěšeného prohlášení o příměří, vyhlašuje samostatnost. Poté z nádraží Františka Josefa (Hlavního nádraží) telefonuje tuto zvěst nádražím po celé republice. Díky tomu se zpráva rychle rozběhla a jako dík za svou duchapřítomnost a jistě i odvahu, získává kněz Zahradník i místo ministra železnic v první československé vládě.

Ještě dopoledne vycházejí zvláštní vydání Národní politiky a Národních listů.
Na Václavském náměstí se formují průvody, které provolávají slávu americkému prezidentovi Wilsonovi, Masarykovi a českým legionářům.

Odpoledne už slaví celá Praha, továrny zastavují práci. Odstraňují se německé nápisy, vojáci si strhávají z uniforem odznaky monarchie. Staroměstské a Václavské náměstí obsazuje maďarský pluk s nasazenými bodáky a vytlačuje manifestaci. Národní výbor vyhlašuje kompromis: Armáda podpoří převzetí moci Národním výborem a ten zajistí vojsku, že nebude napadáno a uráženo. Národní výbor prý prozřetelně povolává do Prahy dechové kapely z okolí, aby se lid prý při jásání a zpěvu vybouřil.

Pozdě odpoledne se v pražském Obecním domě schází Národní výbor. Antonín Švehla předkládá Aloisem Rašínem koncipovaný zákon o „zřízení samostatného státu československého“, přičemž republikou jej národní shromáždění prohlásilo až následující den.

Je zde ale velký problém. Praha je plná maďarského a rumunského vojska věrného monarchii. Teprve po dvou dnech si Rakousko uvědomilo, že vojenská akce by už nic nezměnila.

Kdyby nedošlo k mylnému výkladu Andrássyho nóty, vyhlášení nezávislosti by se pravděpodobně o nějaký týden posunulo. Bylo ale na spadnutí a tehdy stačilo malé novinářské nedorozumění...

(Ze zatím nevydaného rukopisu Velký historický přehledník)
Publikováno na www.vanilka.cz

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Poutavé čtení. Jsem zvědav, napíše-li Zaorálek blog ke dni znárodnění.
28. 10. 2009 | 09:24

Holubář napsal(a):

Moc hezké. Ač je historie mým (velmi laickým) koníčkem, tohle jsem neznal. Díky.
Ostatně to potvrzuje moji oblíbenou tezi, kterak náhody řídí naše kroky a životy. Amen.
28. 10. 2009 | 10:28

schlimbach napsal(a):

děkuji za velice zajímavý článek pane Krůto -))
28. 10. 2009 | 11:22

Targus napsal(a):

Taktéž, dík za osvěžení historie a znalostí.
28. 10. 2009 | 12:12

Ládik napsal(a):

Nápověda zaorálkovi: http://www.tyden.cz/rubriky...
28. 10. 2009 | 12:51

hajík napsal(a):

Zbývá dodat :v současných popisech na aktuálně.cz chybí v prvních dnech Masaryk.Osobně. Nechybí uvedení faktu,že v Německu nastupovali rudí.
A tak soudím,že Češi své sociální cítění projevili o něco později zbavením K.Kramáře vedoucí politické funkce.Kramář,ženatý s bohatou ruskou šlechtičnou-statkářkou byl r.1916 Rakouskem -Uherskem odsouzen k trestu smrti.A na jeho příjezd z Ženevy do Prahy přišlo na nádraží 200 tisíc věrných. Asi poněkud více než Leninovi na Finské nádraží.
28. 10. 2009 | 14:03

vlk napsal(a):

Pane Krůto

v Čechách 1.ww skončila přesně tak jak vlastně celá začala. kdyby nebylo chybného telegramu , navíc zdrženého srbské delegaci jednající v Rusku , nejspíš by bylo Srbsko přijalo rakousko uhesrké ultimatum a válka by nebyla odstartovala...
Nicméně stav věcí v říjnu 1918 byl takový, že Rakousko-Uhersko bylo prostě mrtvým státem, který už nemohl ani čelit ani uspokojit ambic e slovanských národů.
Lpění na německo - uherském dualismu prostě přineslo svůj výsledek. A stát československý by byl vznikl tak jak tak. i bez těch drobných peripetií a omylů.
28. 10. 2009 | 19:51

Hurá napsal(a):

Zajímavé ! Také by se dalo (poněkud volněji) říct, že se na zásadních politických změnách ve společnosti politikové jenom přiživují.
28. 10. 2009 | 20:20

Kritik napsal(a):

Velmi poučné jsou dokumenty kdysi občas vysílané na ČT2 nebo pořad historie.cs vysílaný tamtéž. ČSR vlastně vznikla díky osobní inciativě a nezlomnosti TGM a jeho spolupracovníků jako např. E. Beneše.

To, že národ "omylem" slavil vznik samostatnosti, patří k paradoxům české historie.
28. 10. 2009 | 20:48

hajík napsal(a):

20.století bylo doslova labyrintem politických proudů všeho druhu,pravých,levých,rudých,nazi,liberálů.
Stěží máme historika který by zmapoval ty sféry vlivu Kominterny-vlády z východu a Socialistické Internacionály-rodičky četných vlád Západu.A vlád generovaných generály 1.sv.války.
Ale dnes můžeme stěží ,bez více faktů, se dohadovat zda 4 různé autonomní sudetoněmecké republiky,které vznikly v českém pohraničí v době 28.října 1918 byly čistě příklonem k zvláštnímu německému nacionalismu,který netoužil ani po velkém Česku ani po velkém Německu,nebo byly příklonem k rudým v Německu,Rusku a Maďarsku.Prvorepubliková pravidelná střelba do stávkujících Němců druhou možnost nevylučuje.
Separátní jednání Sovětů s Němci mimo Versailles (Brest-Litevský aj),vedená postupně různými ruskými diplomaty s německými generály svědčí o tom,že legionářská historie a vznik českého státu spolu souvisí.Nakonec Masaryk to sám tvrdil.Ovšem z vyjádření Sovětů,že Versailles je nespravedlivý mír,lze soudit,že měli obavy z následků jejich revoluce-byproduktu vzniku ČSR pro svou mírovou revoluční budoucnost pozdější.Viz zmatky typu Kameněv,Zinověv,Trockij těsně před Aurorou a nedlouho po ní.Sověty byly postaveny do příznivějších podmínek vyjednávání s Němci až úspěšnou protiofenzívou proti Němcům bývalého carského generála Brusilova,který přešel k bolševikům, v r.1918.Ač dělal totéž,kvůli čemu padl Kerenskij-předseda prozatímní ruské vlády před Aurorou-pokračoval ve válce.Se 4 miliony padlých Rusů a 140 tisíci Čechů. Připomeňme ,že v době německo-ruských jednání pro českého legionáře platil na území německých vojsk trest smrti.
Monarchie rakouského Karla I a německého císaře Viléma padly současně abdikacemi r.1918.V době kdy dál bude existovat v Evropě více jak desítka jiných monarchů v čele evropských států.
29. 10. 2009 | 07:55

tiffany napsal(a):

"Úcta se musí zasloužit, nemohu mít úctu jen proto, že dotyčný chodí vzpřímeně po dvou zadních."

Nemusí to být zrovna úcta. Stačí něco jako sounáležitost.
06. 02. 2010 | 09:29

wknfujxd napsal(a):

http://www.handbags4u.us/ - Louis Vuitton Replica Handbags
25. 05. 2011 | 04:50

bmahlotp napsal(a):

http://www.reallouisvuittonbags.com/ - real louis vuitton bagsreal louis vuitton bags
31. 05. 2011 | 01:46

buy edu backlinks napsal(a):

Hey there, You've performed an incredible job. I’ll definitely digg it and individually suggest to my friends. I'm sure they'll be benefited from this site. <a href=http://edubacklinksstore.com/>edu backlinks</a>
27. 07. 2011 | 23:26

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy