Bílá hora v sms

08. 11. 2009 | 22:02
Přečteno 3877 krát
8.11. – vyročí bitvy na Bílé hoře... Vyčetl jsem, částečně i opsal jsem. To totiž nevymyslíš... A aby vás to moc nezdržovalo, posílám 1620 smskou.


John Taylor, angl. kralovsky namornik a pak prevoznik na Temzi, ktery se vydal do Prahy: „V Praze v te dobe za pricinou valky bylo trikrate tolik lidi nez obvykle, a prece oplyvala krmi, takze chleb v hodnote tri pulpenci nesnedlo ani sest muzu dohromady. Koupil jsem na trhu tucnou, dobre krmenou husu, stala me devet anglickych penci a s bratrem jsme v jedne kuchyni obedvali vytecne vypecene maso s chlebem a pivem, najedli se do sytosti a nestalo nas to vic nez hodnotu peti penci. Za dva silinky se tam da koupit pekny krocan a cerstvych ryb ja takove mnozství nikdy nevidel, neb v jednom trhovem dni pry do Prahy vozi dva tisíce kapru (krome jinych ryb), kterizto kapri se v Londyne paci pet silinku za kus, kdezto tam stoji osum. Pokud jde o vsemozne druhy divokych kuru, je jich tam prevelika hojnost a krom toho take mnozstvi ovocnych plodu, takže jsem dostal kosik hroznu, dve a pul pinty za penci a ctvrt, za tolikez plny klobouk peknych broskvi a nalozenych okurek stejne mnozstvi co hroznu za tri pence, pricemz muskatovych melounu tam denne naklad peti či sesti povozu kydaji veprum.“

Prvni ciselna loterie vznikla v Janove.

V Holandsku vypuká tulipanománie. Ceny cibulek vystrelily tisicinasobne vzhuru.

Na generalnim snemu zemi Ceske koruny uzavrely ceske, uherske, dolnorakouske a hornorakouske stavy smlouvu o vzajemne vojenske pomoci proti Habsburkum.

V kobkach olomoucke radnice byl na mucidlech vyslychan katolicky dekan Jan Sankander, ktery byl podeziran z toho, ze otevrel mestske brany zoldakum „lisovcikum“, kterí z Polska vpadli na Moravu a zpusobili zde obrovske skody. Knez vsak i pres brutalni muceni zadnou vinu nepriznal a na nasledky muceni zemrel. (1859 byl zarazen mezi blahoslavene a 1995 jej papez Jan Pavel II. v Olomouci svatorecil.)


Rozklad ceskeho stavovskeho vojska byl zabrzden pomoci dvou pesich pluku a jednoho jizdniho z protestantskeho Nizozemi a pomocného sboru uherskych stavu, jednoho pesiho pluku z Anglie, jakoz i financni injekci na dva mesce zoldu pro armadu.

Proti radeni zoldnerskych oddilu povstavaly nepokoje sedlaku (Taborsko, Zatecko, Bechynsko, Prachensko).

Stredoevropsky konflikt se vyhrocoval. Byla napadena rynska Falc, sasky kurfirt zautocil na Luzici, cisarska armada zahajila tazení do Cech.

Cisarsti agenti financnim prislibem oblomili generala Mansfelda, ktery pote zradil ceske povstani, a umoznil cisarskemu vojsku tahnout na Prahu.

Kratce po poledni sychrave podzimni nedele 8. listopadu se staly svahy Bile hory u Prahy bitevnim polem, ktere veslo do ceskych dejin jako velke ceske historicke trauma.
Dvacet osm tisic muzu cisarskeho vojska se tu stretlo s dvaceti tisici muzi spatne placenych ceských stavovských oddilu, jejichz bojova moralka a bojeschopnost uz davno nebyly takove, jake mely byt. Byť bylo stavovske vojsko v lepsim postaveni nez cisarsti, po dvou hodinach stretu bylo dobojovano. Stavovsti vojaci utikali, jen u zdi obory Hvezda se statecne bil moravsky pluk slozeny z nemeckych zoldneřu pod vedenim Jindricha Slika. Z vojenskeho hlediska porazka celkem nic neznamenala. Presto se stala tragickým symbolem ceských dejin.


„Zimni kral“ nebo take „vzdorokral“ Fridrich Falcky, vudce Protestantske unie a korunovany kral cesky prchal z Prahy takovym kvapem, ze ztratil vuz, ve kterem odvazel ceske korunovacni klenoty. Do Cech uz se nikdy nevratil. Jeho vlada trvala 13 mesicu.


Vlady se na dalsich sedmnact let opet ujal Ferdinand II. Habsbursky (42). Po smrti sve prvni manzelky zustal sest let vdovcem. Udajne se v te dobe branil sexualnim ukladum tim, ze si oblekal zinene roucho a sam se do krve bicoval dutkami.

Praha byla vydana drancovani a loupeni a dva dny po prohrane bitve kapitulovala.

201 slechticu podalo ponizenou prosbu o cisarskou milost.

Mistodrzicim byl v Cechach jmenovan Karel z Lichtenstejna.

Císař Ferdinand II. zrusil platnost Majestátu z roku 1609 jeho prestrizenim.

Kdyz byly po roce 1620 premozeny vzbourene ceské stavy, začala tvrda katolicka reformace.

Na Cechy prichazi velika pohroma – tricetileta valka.(Psáno pro www.vanilka.cz)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Co dodat? Snad jen vzpomenout první významné české emigrace, obzvláště osudu J. A. Komenského.
08. 11. 2009 | 23:02

arlon napsal(a):

Třicetiletá válka začala pražskou defenestrací. Na Čechy to tedy již přišlo v roce 1618 a vlastním přičiněním.
Další historické aspekty nebudu hodnotit.

Zdravím blogera.
09. 11. 2009 | 00:39

Al Jouda napsal(a):

Bohu dík, že dnes už se nám to v EU nemůže přihodit !
09. 11. 2009 | 02:13

Ládik napsal(a):

Příčiny uvěznění Jana Sarkandera znám trochu jinak.
09. 11. 2009 | 08:25

Michal Macek napsal(a):

dobry den:

ano PRED 30letou valkou mohl anglicky poutinik obdivovat hojnost zbozi na prazskem trhu - bohuzel PO valce uz nikoliv - ceske zeme se promenily v krajinu znicenou valkou pres kterou tahla ruzna vojska sem a tam a nicila co jeste zniceno nebylo.

je zajimave ze zase stala nase mala zeme na pocatku velke evropske valky - rika se ze 30letou valku zpusobil Zimni kral se Zimni kralovnou tim ze prijali prortestantskou ceskou korunu - 1 svet. valka zas pry zacala atentatem na vevodu dEste a jak rikal svejk: zabili ste nam strejcka tady mate presd drzku!

ceny tulipanu nebyly jedine ktere na Damplatzu v amsterodamu tu vyskaklovali do zavratne vyse a tu zas padaly dolu.prubeh 30 lete valky mel vliv na ceny zbozi ktere prochazelo Rotterdammem a Amsterodamem - akcie Holandske vychodoindicke spolecnosti stoupaly nebo klesaly v zavislosti na vyvoji na bitevnim poli

kral Slunce se o padesat let pozdeji pokusil dobyt Falc a pripojit ji k la France - nastesti mu to nevyslo - kdo vi jak b to dopadlo - mozna bychom dnes mluvili francozky :))
09. 11. 2009 | 09:26

Monika napsal(a):

Pane Krůto, v těch střípkách se Vám poněkud ztratil původní smysl. Takže alespoň tři velmi stručné poznámky:

1. Tzv. protestantský odboj z let 1618-20 byl původně boj Čechů s Čechy, zejména boj německy mluvících protestantů Jindřicha Matyáše z Thrunu a Jáchyma hr. Šlika a dalších s katolickým kancléřem Zdeňkem Popelem z Lobkovic (všimněte si: český král Ferdinand II. Majestát podepsal, ale Zdeněk Lobkovic jej podepsat odmítl). Prof. Josef Pekař: "Nejagilnější a nejvlivnější vůdci stavovského hnutí nebyli Češi, nýbrž Němci (např. hrabě Thurn, oba hrabata Šlikové či Linhart Colona z Felsu)." Posléze se tento šlechtický odboj přerostl v boj DVOU českých králů – legitimního českého krále Ferdinanda II. a „vzdorokrále“ Fridricha Falckého, jehož si dosadili navzdory dědičným právům protestantští němečtí, čeští a uherští stavové, kteří se dožadovali toho, aby v českém království začaly platit říšskoněmecké zákony – což bylo původní jádro sporu!

2. Neboť o co vlastně šlo stavům? (Nikoli jen ČESKÝM stavům – opakuji: většina vůdců bělohorského povstání neuměla ani česky!) Znovu prof. Josef Pekař: "Stavové vynucují na králi, aby je postavil spolu pod ochranu zákona o míru náboženském, platného od r. 1555 v říši německé! Zřídkakdy obavy náboženské tak nebezpečně zvracely samy základy politického rozmyslu, tradice a taktiky, jako v tomto případě. Neboť žádost evangelických stavů neznamenala nic menšího, než že Čechové mají skloniti se POD ZÁKONY ŘÍŠSKONĚMECKÉ a že země česká takřka z vlastní vůle zříká se své státoprávní nezávislosti a ústavní svobody.“ (Dodatek: Žádost byla tím nepochopitelnější, že zákon německý v důsledcích svých mohl znamenat pravý opak svobod Majestátu!)

3. Kdo byl na Bílé hoře poražen? Neustále se hovoří, že Češi nebo dokonce český národ, ale to je nesmysl. Poražena byla odbojná evangelická německá, česká a uherská šlechta, resp. její nedisciplinovaná žoldnéřská armáda. Pokud jde o samotné Čechy, daleko více jich bojovalo v řadách vojsk císařských! - Jinak je pozoruhodné, jak obrozenecký a komunistický dějepis udělal z Bílého hory do jisté míry opak toho, než byla. ;)
09. 11. 2009 | 09:47

gogo napsal(a):

to autor blogu a Monika:
na vlastní oči jsem shlédl výstavu o bitvě na Bílé Hoře s podrobnou plastickou mapou všech vojsk (na české straně stálo cca 20 dalších etnik-vojáci třeba z Litvy,Kavkazu,nemluvě o všech bližších.Početní převaha stavovského vojska byla obrovská,žold už dlouho nevyplácen.Protivníkem bylo především vojsko katolické ligy,pokud se jedná o Prahu).
Ale nebylo by aktuálnější psát o žhavém jádru českých muk-válce stoleté nebo Pražském Madridalu?
09. 11. 2009 | 10:43

Al Jouda napsal(a):

To Monika : Jak tedy vysvětlíte, že po bitvě na Bílé Hoře byly na Staroměstském náměstí stínány jen české hlavy ?
09. 11. 2009 | 11:55

stejskal napsal(a):

Pane Joudo,

máte samozřejmě pravdu, že byly stínány jen české hlavy (tedy lidí, kteří byli v českých zemích doma). Akorát celá řada z nich až do své smrti hovořila německy ;-) Například Jáchym Ondřej Šlik, Jan Kutnauer ze Sonenštejna, Simeon Sušický ze Sonenštejna, Michal Witmann, Leander Rüppel z Ruppachu. Dr. Jan Jessenius z Jessenu byl původem z Uher, tedy Maďar, ale po matce byl též Němec.

Také mám rád mýty a pohádky ;-) Třeba tu o sedmadvaceti popravených českých pánech ;-) Mimochodem páni mezi nimi byli jen tři. A pak ještě sedm rytířů (ale takhle to zní lépe, tak nějak vznešeně... 27 českých pánů ;-)

Hezký den.

Libor Stejskal
09. 11. 2009 | 12:57

Targus napsal(a):

To stejskal:

"27 českých pánů ;-)"
Jestli to taky nebude tím, že pán v době pobělohorské měl poněkud jiný význam, než v době národního obrození, potažmo dnes.

Řekněte mi, který v dějepise nevzdělaný člověk zná rozdíl mezi rytířem a třeba baronem....
09. 11. 2009 | 13:13

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Tarqusi,

nejsem si zcela jist, zdali rozumím Vaší poznámce. Chcete říct, že těch dvacet měšťanů byli šlechtici? ;-)

Dle mého soudu nejde o to, jak kdo umí či neumí dějepis. Jde o to, aby co nevíce lidí vědělo, jak se to v historii zhruba odehrálo (aby pak nemohly vznikat různé mýty, které může kdokoliv lehce zneužívat k manipulaci). A to velmi přesně popsala paní Monika, i když to bohužel ne zcela rezonuje s tím, jak si většina lidí dějiny tohoto regionu představuje ;-)

Libor Stejskal
09. 11. 2009 | 13:22

stejskal napsal(a):

P.S. reagoval jsem jen na dotaz pana Joudy, který navozoval dojem, že na Staroměstském náměstí krváceli toliko etničtí Češi. Nic méně, ale také nic více.

Nechci se zde opět pouštět do debaty o "zlých Němcích a hodných Češích" (a tím neříkám, že jí chcete vyvolat, ze zkušenosti ale vím, že tu podobné výměny názorů k čemusi podobnému občas sklouznou.)

Hezký den.

Libor Stejskal
09. 11. 2009 | 13:26

stejskal napsal(a):

P.P.S. Pardon, sedmnáct měšťanů, ne dvacet. Na počty jsem byl vždycky trochu slabší ;-) l. s.
09. 11. 2009 | 13:41

Monika napsal(a):

Al Jouda

To je velký omyl, vážený pane. Byly, a to ČESKÝM katem na příkaz katolické české šlechty (Vídeň zakázala a výrazně omezila původně plánované kruté mučení), stínány PROTESTANTSKÉ hlavy, a to jak německé, tak i české. - Další podobný omyl je, že bylo popraveno 27 "pánů". Páni byli ve skutečnosti jen tři: Jáchym Ondřej Šlik (Němec), Václav Budovec z Budova (Čech), Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic (Čech). Pak to bylo 7 rytířů a 17 měšťanů (Čechů, Němců i Uhrů). Národnost ale nehrála takřka ŽÁDNOU roli, šlo o spor výhradně náboženský.

Naopak: katoličtí Vilém Slavata a Jaroslav z Martinic (ti byli při defenestraci vyhozeni z oken pražského Hradu) či kancléř Zdeněk Popel z Lobkovic byli, jak jména prozrazují, Češi jako poleno a spolu s dlouhou řadou dalších českých katolíků stáli na straně císaře Ferdinanda II.

Pokud jde o národnost, nelze uplatňovat obrozenecký pohled. Na začátku 17. století přišlo do zemí koruny českých mnoho Němců a česká šlechta se výrazně poněmčovala (např. Hasištejnští z Lobkovic, Švamberkové, Berkové z Dubé, Valdštejnové, Kolovratové atd. začali hovořit německy). Tyto poněmčené nebo přímo německé vrstvy se čím dál více zmocňovaly vedené české obce pod obojí. - K dalším omylům tedy patří, že důsledkem Bílé hory začalo poněmčování zemí koruny české. Kdepak, to začalo již dlouho před Bílou horou.
09. 11. 2009 | 15:01

Monika napsal(a):

Než jsem dopsala, už to zaznělo. ;) Ale musím opakovat: nelze uplatňovat perspektivu 19. století, kdy se moderní český dějepis rodil a k svým politickým cílům si přizpůsoboval i historii.

Lutheránští Němci (např. zmínění Thurn, hrabata Šlikové či Colona z Felsu) do českých zemí přicházeli i kvůli velkorysým náboženským svobodám zakotveným v Majestátu, které byly paradoxně daleko liberálnější než říšskoněmecký náboženský zákon z roku 1555. Národnostní hledisko se nijak neakcentovalo, jak tomu bylo v 19. století, nešlo ani náznakem o žádné národností zápasy. Co bylo rozhodující, byla víra – o tu se také bojovalo.

Předmětem sporu pak bylo, zda si protestanti mohou postavit na pozemcích, které držela katolická círekv, prostestantské kostely (šlo konkrétně o pozemky v Broumově a Hrobech). Ty mohly být stavěny buď na pozemcích vlastněných protestantskou šlechtou nebo na pozemcích vlastněných českým králem – a protestanti byli toho názoru, že pozemky držené církví jsou de iure vlastnictvím krále. Katolická šlechta (a ta byla takřka výhradně česká) byla proti tomuto názoru. Z tohoto téměř banálního sporu vzniklo stavovské povstání, které původně NEMĚLO v žádném případě být vzpourou proti habsburskému králi (vždyť např. J. O. Šlik pro Ferdinanda II. sám na zemském sněmu hlasoval).
09. 11. 2009 | 15:24

Líný černý pes napsal(a):

to stejskal :

V době třeicetileteé války se pány mohli zvát všichni svobodní muži dospělého věku (svobodní stavovsky a ne že nebyli ženatí). Tudíž nejen vyšší a nižší šlechta ale i měšťan nebo leckterý statkář byli svobodní, tedy pánové.
To se po třicetileté válce změnilo, protože bylo vybito nebo vymřelo asi 50% obyvatel, nastoupilo tvrdé nevolnictví a omezení předtím nevídaná. Dokonce i ti tzv. svobodní se stali díky závislosti částečně nesvobodnými.
09. 11. 2009 | 16:50

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní pso,

nechci se přít (ono také v podstatě vůbec o nic nejde ;-), ale na tuto informaci jsem nikde v literatuře nenarazil. Ani v případě před Obnoveným zřízením zemským (1627) ani po něm nebyli měštané příslušníci tzv. panského stavu (svobodní samozřejmě být mohli). Nebyli jím ani tzv. erbovní měsťané. Panský stav byl vždy pomerně jasně definován (páni první a druhé hotovosti, atd.)

Můžete prosím uvést, o jaký pramen tuto informaci opíráte? Mohu se samozřejmě mýlit, ale strávil jsme několik minut gůglováním a nenašel ani náznak toho, co píšete Vy.

Libor Stejskal
09. 11. 2009 | 18:14

Monika napsal(a):

Líný černý pes

To je nesmysl.

Pán = příslušník vyšší šlechty s právem držby svobodných deskových statků. Obvykle bylo takové postavení dědičné, příslušníci této vyšší šlechty skládali přísahu věrnosti panovníkovi. Dohromady vytvářeli panstvo. - Šlechtický stav potvrzoval pouze panovník, ale v roce 1502 král Vladislav Jagelonský propůjčil panským rodům právo přijímat do panského stavu (přičemž bylo rozlišováno mezi pány novoštítnými a pány starožitnými, kteří byli po 3 generacích v panském stavu). Tato výsada byla však Obnoveným zřízením zemským zrušena.

Příslušníci nižší šlechty (rytíři, vladykové, zemani, panošové) nepatřili mezi panstvo. Pokud jde o měšťany a statkáře, ti NEBYLI příslušníky šlechty, a už vůbec ne vyšší.

Po porážce stavovského povstání byl stav vyšší šlechty dále rozčleněn zavedením některých původem říšských titulů, což bylo potvrzeno Obnoveným zřízením zemským: rytíř, svobodný pán/baron, hrabě, kníže, vévoda. Do šlechtického stavu pak opět povyšoval pouze panovník.
09. 11. 2009 | 18:25

Líný černý pes napsal(a):

to Monika a Stejskal :

Nesmysl? No, jak myslíte, latinu asi neovládáte, tak nedám odkazy na dobové listiny a korespondenci.

Ale - svobodní se oslovovali pane nebo titulem; pokud to bylo u dvora, tam platily za Rudolfa samozřejmě španělské dvorní předpisy. V němčině ani v češtině se nedělil pan - svobodný a pan - šlěchtic. Neplést se slovem pán - to byla osoba nadřízená. Nesvobodná osoba mužského pohlaví byla označována nejčastěji slovem "chlap". Například takový Michl mohl být panem Michlem nebo pánem Michlem, podle toho, kdo o něm hovořil. A když dotyčný Michl někoho naštval tak o něm řekl "ten chlap Michl" - a už byl spor na světě.
Ono se to v současné češtině přepisuje špatně, významy se nám od té doby posouvaly.

Po Bílé hoře se jednak projevily silněji vlivy Španělské druhak trvali na úctě ke svému šlechtictví nově povýšení pánové, jimž byla vítězná strana krutě zavázána. Tudíž se titulovalo ... no skoro jako dnes. Čím novější šlechta, tím více na titulu lpí.
09. 11. 2009 | 18:40

DF napsal(a):

Nedá mi, abych zcela nevěcně nepoděkoval Monice!
Za posledních 10 let jsem nečtl o "historii" než 1000 stran od J.Vrby (Chodské rebelie) a poté, jako protilék, zmíněného Pekaře. Ale detaily o stavu postav či pánů ... Absolutně nejvěcnější blog co pamatuji.Díky i ostatním, předně panu Krůtovi.
09. 11. 2009 | 19:00

Pocestny napsal(a):

Hezké, dámy tu vyučují Nejedlé triviály, tak to má být....
K těm titulům - zde má trochu blíže k terči LČP, před NZZ 1627 tu platil v podstatě jediný titul - pán (svobodný), naše posthusitská šlechta příliš rozdílu mezi tituly nedělala, to zejména proto, že s husitskými válkami se prudce změnila posice a struktura šlechty.
Zmizeli církevní obročníci, prudce byla omezena moc "staré šlechty", rody jako Rožmberkové měly co dělat, aby se zpětně prosadily.
Přítomnost německého živlu v naší šlechtě naopak nejvíce vzrostla před BH, opět je to prostý následek náhle obchodovaného obrovského množství církevních konfiskátů, které po husitských válkách přešly do rukou zemanské verbeže.
Skoro nikdo neví, že před Jindřichem z Rožmberka tu úřady měli naprosto rozebráni Němci - zejména Schlickové a Plauenští.

Se Schlickem se pojí jedna klasická česká historka - když probíhala poprava na Staromáku, účastnili se hned dva Schlickové - jeden soudil, druhý byl odsouzen a utracen.
Nebyla to jediná šlechtická rodina, která se církevně takto rozštěpila. Třeba Lobkowitz, to nebyl jen zuřivý katolík Popel a jho potomstvo, ale také moravští Lobkovicové, kteří naopak podporovali protestanty.

Další bonbonek - ti zuřiví konfesionisté sice kňučeli kvůli kostelům v Hrobě a Broumově, ale když tu někdo vzpomněl nahoře Komenského, tomu jako Českému / Moravskému Bratrovi hrozilo to samé od konfese jako od katolíků.

Přečeme-li si pečlivě Rudolfův Majestát, zjistíme, žwe "povoleni" byli evangelíci lutheránského stylu, starohusité, kteří už zase byli blíže katolíkům než čemukoliv reformovanému, utrakvisté, což byl reformovaný mainstream.
Bratříky stíhali obě strany sporu stejně zběsile...

No, dalo by se psát donekonečna, ale jedno tu nechám do úvahy - pokud po tomhle nastalo "temno", jak je možné, že zejména u hmotných památek platí, že to temno naprosto vytlačilo z center měst tu "svobodu" renesance.

Když srovnáte ekonomický output země, je naprosto jasné, že na Bílé hoře nás kattolík zachránil před osudem Rzeczpospolitej Polskej, protože struktura naší společnosti za Jagellonců a prvních Habsburgů byla skoro stejná.
Naštěstí ta doba věčněožralých dacanů v podivných kacabajkách a titulem pořízeným v nějaké levárně rázně skončila.

Kdepak, od sv. Václava tu pokrok vždy byl proti národním zájmům".
09. 11. 2009 | 19:06

DF napsal(a):

Pane Stejskale,
navrhuji, abyste v případech "sklouzávání" ordinoval následovně: českým hrdobijcům "Bílá hora, J.P." gtts X p.o. et contra českým věrolomným "Chodské rebelie, J.V." ung.
Aby však spravedlnosti bylo učiněno zadost, tak v poločase hezky obrátit :-)
09. 11. 2009 | 19:14

Zbyněk Matyáš napsal(a):

stejskal:
"Dr. Jan Jessenius z Jessenu byl původem z Uher, tedy Maďar, ale po matce byl též Němec."
Nikoliv, Ján Jessenius byl slovenského původu, rod pocházel ze středoslovenského Turce.
http://www.libri.cz/databaz...

Také mám rád mýty a pohádky :)
09. 11. 2009 | 22:52

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Matyáši,

jak člověk dnes ví, že byl někdo v 17. století v horních Uhrách etnický Slovák či etnický Maďar? Možná ano, já to ale nevím (pokud ale vím, Johannes Jessenius psal svá pojednání v latině, maďarštině, češtině, němčině a polštině a vycházím z toho, že měšťanský a panský stav v tehdejších horních Uhrách hovořil většinou maďarsky a německy). Ale ono je to nakonec z mého pohledu tak trochu jedno. Nemám žádný problém s tím, že Janko Jesenský byl možná víc Slovák než třeba Maďar či Němec (po mamince).

Libor Stejskal
10. 11. 2009 | 10:59

Ládik napsal(a):

Ještě abychom místo uheráku nekupovali slovák. Na Entropě už byl.
10. 11. 2009 | 14:33

jankruta napsal(a):

Díky za skvělou debatu. Na základě mé montáže, okořeněné smajlíkem smsky, jsem se dozvěděl spoustu informací a smekám před Vašimi vědomostmi. Díky, tohle je dobrá společnost!
15. 12. 2009 | 07:12

romantické sms napsal(a):

jak člověk dnes ví, že byl někdo v 17. století
05. 01. 2010 | 13:30

tiffany napsal(a):

"Úcta se musí zasloužit, nemohu mít úctu jen proto, že dotyčný chodí vzpřímeně po dvou zadních."

Nemusí to být zrovna úcta. Stačí něco jako sounáležitost.
06. 02. 2010 | 09:27

Fanfan napsal(a):

Jen poznámka k tulipánům: ty první v Evropě prý byly pěstovány v zahradách Rudolfa II. a teprve odtud se dostaly do Nízkých Zemí.
06. 02. 2010 | 22:30

jt napsal(a):

good
23. 03. 2010 | 15:45

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
30. 03. 2010 | 10:08

Panerai watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 08:26

replica watches napsal(a):

Venku sice ještě mrzne, ale tenhle led je zatraceně tenký. Jednak: daly by se popsat stohy papíru o zájmových vazbách, vydělávajících na nepřehledném zdravotnictví obrovské peníze a kterým není po chuti jakýkoli kvalitní kontrolní mechanismus, jenž umožní lépe sledovat finanční toky. A pak: mám snad uvěřit, že Svaz pacientů je způsobilý kádrovat odbornou způsobilost Grémia majitelů lékáren? Prezident Olejár má jistě řadu odborných konzultantů, ale jako absolvent střední strojní průmyslovky má sám ke zdravotnictví docela daleko.
13. 04. 2010 | 02:55

replica watches napsal(a):

Venku sice ještě mrzne, ale tenhle led je zatraceně tenký. Jednak: daly by se popsat stohy papíru o zájmových vazbách, vydělávajících na nepřehledném zdravotnictví obrovské peníze a kterým není po chuti jakýkoli kvalitní kontrolní mechanismus, jenž umožní lépe sledovat finanční toky. A pak: mám snad uvěřit, že Svaz pacientů je způsobilý kádrovat odbornou způsobilost Grémia majitelů lékáren? Prezident Olejár má jistě řadu odborných konzultantů, ale jako absolvent střední strojní průmyslovky má sám ke zdravotnictví docela daleko.
13. 04. 2010 | 03:07

cheap watches napsal(a):

je zajimave ze zase stala nase mala zeme na pocatku velke evropske valky - rika se ze 30letou valku zpusobil Zimni kral se Zimni kralovnou tim ze prijali prortestantskou ceskou korunu - 1 svet. valka zas pry zacala atentatem na vevodu dEste a jak rikal svejk: zabili ste nam strejcka tady mate presd drzku!
13. 04. 2010 | 05:36

replica watches napsal(a):

Ty mohly být stavěny buď na pozemcích vlastněných protestantskou šlechtou nebo na pozemcích vlastněných českým králem – a protestanti byli toho názoru, že pozemky držené církví jsou de iure vlastnictvím krále. Katolická šlechta (a ta byla takřka výhradně česká) byla proti tomuto názoru. Z tohoto téměř banálního sporu vzniklo stavovské povstání, které původně NEMĚLO v žádném případě být vzpourou proti habsburskému králi (vždyť např. J. O. Šlik pro Ferdinanda II.
13. 04. 2010 | 05:37

omega watches napsal(a):

very happy to come here
13. 04. 2010 | 10:41

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
17. 04. 2010 | 05:10

Ing. Václav Š. napsal(a):

Po Bílé Hoře začala plně katolizace českých zemí a s ním tvrdé poněmčování obyvatelstva.Katolická církev se stala státní církví a tzv.pravou rukou císaře.Byl zastavena modernizace státu,která by pokračovala po vzoru ostatních protestanských států např. Holandska,kde se prosadil třetí stav měšťanstvo a nastal rozvoj průmyslu a obchodu.Holandsko se stalo námořní velmocí a zastínilo Španělsko a Anglii.
Důsledkem bylo zaostávéní státu a po První světové válce k jeho rozpadu.Malou světlou stránkou tohoto státu byla vláda Josefa druhého,který chtěl vytvořit z CK Rakouska moderní stát a který zemřel mlád za záhadných okolností.
Názory paní Moniky nejspíše čerpají z Dějepisu dnešní školy.
27. 06. 2010 | 01:28

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy