Při celebritidě nedrbat, aneb Zlatý bublifuk

25. 02. 2010 | 23:05
Přečteno 4622 krát
Viděl jsem v televizi velkou přehlídku falše. Přehlídku afektu a rutiny. Panoptikum nacvičených opiček v prvních řadách. Zlatý bublifuk...Kdysi jsem si vypsal z článku publicisty Jardy Veise krásné věty. Jako když muzikantovi vyjde improvizované sólo a myšlenka se sejde s prsty na klaviatuře piána.
Takovou radost mívám, když čtu věty, kde se myšlenka sešla kolegovi s prsty na klávesnici. Tehdy napsal cosi o „chronické celebritidě“, o tom, že „celebrita bez médií je jako Jágr bez hokejky“ a že „média se stávají producenty událostí“.

I já budu jako on citovat jistou americkou novinářku, která napsala: „Kult celebrity pokřivuje demokracii tím, že bohatým, krásným a slavným dává větší autoritu, než si zaslouží“.

V těchto měsících žijeme výročními cenami, anketami, jakoby se masopust a maškary přelily zvráceným způsobem do současnosti. Žijeme orgiemi celebritidy.
Vyprázdnění lidé, vyprázdněné životy. Primitivové všech zemí – spojte se!

Podstatné na celostátní celebritidě je to, jak popisuje jevy, ale vůbec nevysvětluje jejich příčiny a podstatu. Oblbuje národ barvitě popsanými vnějšími znaky, ale výklad jevu pokládá za ztrátu času. Jak dobře se čte, že Ona řekla a On vůbec ne a Ony myslely a Oni nemohli.
Kde je myšlenka? Jen popis. A citace. Řekli po zápase...

Když jeden z Beatles vzkázal světu, že jsou slavnější než Ježíš, zavládlo pohoršení. A Jesus Christ Superstar? Ani nemluvit! Ale vždyť dneska máme modly na každé titulní stránce! A proč se o tohle celebritisti často i rvou? No protože kdo tam není, neprodává. Neplní hlediště. Bulvár dělá z pana Nikdo a paní Nicky Nikoho v duhové bublině. Bulvár je bublifuk. Kdo tam není, jako by nebyl. Jako by umřel?

Když před léty zemřel skladatel Karel Svoboda, markantně se zvýšil prodej jeho desek. Obrazy malířů získávají právě až smrtí Mistra na ceně! A Krista ukřižovali a mezi lidi se o tom mluví dodnes!

Smrt je skvělý pí ár ! A pak po Kristově smrti to ještě hodili na papír a prodali v knížce. A ta knížka je dodnes nejprodávanější na světě a leží, ty vole, v každým nočním stolku světovýho hotelu. To je kšeft, vole!

Měli bychom taky už asi na Vanilce zřídit nějaké to Celebrity fórum: „Hele, člověče, zavěš na Celebrity fórum Krista. Bude víc čumilů, zvětší se nám návštěvnost, bude víc kšeftů, možná někdo začne demonstrovat a Vanilka bude citovaná světovými médii! Jdi do toho! Jdi do Krista! ... Jak... nerozumíš... No jasně! Toho ukřižovanýho! Mučedníky lidi rádi! Dej mu do pusy nějakej fór. Něco o bordelu v Parlamentu a o vztyčeným prostředníčku, národ se bude chytat za břicha a Ježíš bude jednička...“
Konec zlého snu.

Jestli někdo na světě vymýšlí právě teď Antiblbin, doufám, že bude zabírat i na celebritidu. A doufám, že ho budou prodávat u benzinek hned vedle novin s velkými písmeny na titulu a že ho budou rozdávat na Václaváku, v hledištích stadiónů, v amfiteátrech.

A být ministrem zdravotnictví, udělal bych gesto granda a první dávku Antiblbinu bych ordinoval zdarma. Třeba by se stal návykovým. A předsedové by si dali povinně nášup.

A celý týden by bulvár řval do světa: Antiblbin nám bere čtenáře!

A další týden by vyšel s bílou titulní stranou.

Nemám nic proti osobnostem, které se proslavily svojí prací! Byli jedineční svými jedinečnými výsledky! Výsledky přinášejícími dobro, moudrost, radost a naději, že lidstvo vybředne z marasmu.

Ach bože, jaká velká slova!

Jo... a taky by se k tý Bibli mohlo vkládat dývídýčko, jak Ježíš vařil tu poslední večeři a byli s ním ti veselí kluci,co vaří v TV (nebyli oni náhodou trochu teplí) a ty nejrecepty by se pak mohly vystlat pár dobrýma fotkama těch nejkámošů Ježího a vydat v další knížce s tím obrazem tý poslední žranice a ta knížka by se třeba mohla hodit na trh pod názvem Nejnovější zákon, ty vole...Jan Krůta
(Psáno pro www.vanilka.cz)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Tak nevím, co tím básník chtěl říci. Ježíš Kristus nikdy nebyl a není žádná celebrita ! To byl Boží syn a srovnávat ho s dnešními celebritami je rouhání! :)))))
25. 02. 2010 | 23:30

Ládik napsal(a):

Televize je dnes domácím oltářem. A dálkové ovládání růžencem. Kdo se dívá na televizi, není žádný blbec a dokáže si správně zvolit svou jednobarevnou budoucnost.
26. 02. 2010 | 05:38

Michal Macek napsal(a):

anno!
26. 02. 2010 | 09:58

Michal Macek napsal(a):

Al Jouda

jezis je nejvetsi celebrita historie
26. 02. 2010 | 09:59

Michal Macek napsal(a):

a druha nejvetsi je tahle:

https://www.youtube.com/watc...

:))
26. 02. 2010 | 10:01

Jamima napsal(a):

Musím se připojit k Al Joudovi - nějak nevím, co tím Ježíšem autor sledoval. Jestli se do něho naváží nebo ho obhajuje.
26. 02. 2010 | 11:10

Vico napsal(a):

Jamima : asi obhajuje.

Celebrity jsou mýdlové bubliny, které se považují málem ne za Ježíše, samozřejmě jen do chvíle, než prasknou. Poslední fáze celebrity se pozná podle toho, že začíná psát kuchařku.

Apropo, proč by v mikrovlnce patřičně předehřátí Kluci v akci, nemohli dát na Primě recept na Poslední večeři?

Místo ukřižování možná příjde cena TýTý.
26. 02. 2010 | 11:45

Gerd napsal(a):

Každé náboženství nese sebou rysy marketingu používané v publicistice. Nejblíže mají k hollywoodskému stylu zpracování.
Nejdříve se vezme nějaký příběh. Protože je málo hutný a obsahuje i poměrně nudné pasáže, scénárista jej přepíše ve zhutněném stylu. Namixuje něco slz a citů, nejlépe příběh z dětství, něco se zvířátky, apod. Prostě jendoznačné vylíčení role kladného hrdiny. Pak nějakou silnou myšlenku, kterou hodlá světu sdělit. K tomu je nutný záporák 1 až více kusů, dle invence scénáristy. Ten činí různé ústrky hlavnímu hrdinovi, který je ale s pomocí svých nadpřirozených schopností nebo s pomocí schopností přítele-ochránce s nadpřirozenými schopnostmi všechny hladce překoná. Záporáci jsou nutní, bez nich by nebyl klaďas!
Na závěr následuje ubrečený happy end nebo dramatická smrt hlavního hrdiny. Umíraje, sdělí světu své poselství. Jedno oko nezůstane suché. Výsledné dílo posoudí odborná komise s jedním oponentem, která vyškrtne nevhodné pasáže. Logika a návzanost děje nejsou potřeba, důležité jsou city a silný příběh. A pak následuje klasické marketingové uvedení produktu na trh s množstvím placených agentů zodpovědných za šíření díla mezi lid.
Takhle nějak pracuje hlavně církev.
Bulvár tento typ výroby celebrity dovedl do dalšího stádia. Udělal z toho seriál na pokračování s dějovými zvraty a předem neznámým koncem. Logika vzala za své úplně, do popředí se dostaly jedině city! Záporák zůstal i v té zkratce. Ani osoba hlavního hrdiny není podstatná. Roli dostane každý, kdo si o ni řekne a kdo více rozbrečí čtenáře. Pikantní na tom je, že i záporák dostane hlavní roli a vypoví svou verzi příběhu. City, hlavně pořádnej doják a trocha sexu taky neuškodí! Taková pohádka pro dospělé ve specifickém žánru.
Oba hlavní producenti, církev i bulvár hlavně představují návod na život, jak nás vytrhnout ze šedi všedního dne, abychom si neuvědomili tu bídu všedního dne nebo pozemského žití. A umožňují milionům lidí snít sny, jaké by to bylo být úspěšným slavným, obdivovaným.
V dnešní době k tomu stačí málo - nedostatek studu a být někde viděn. To je hlavním smyslem i všech rautů, kde pár celebrit má dát pocit vyjímečnosti cílové skupině zúčastněných.
Stačí k tomu málo, jen být stále viděn.
Ale skutečné životy se žijí jinde a jinak, tohle je jen karnevalový rej k potěše davu ...
26. 02. 2010 | 12:48

pokušitel napsal(a):

Ještě třeba k článku dodat, že největší bulvár jsou ty politické strany, které lákají díky blbinu na kandidátky ty prázdné, bezduché a nicneschopné vymyslet celbríty (či celé brity). Jeden byl v moravcových otázkách za ČSSD.
26. 02. 2010 | 13:06

ironik napsal(a):

šou jednoho muže čím větší hloupost tím větší popularita a je tu celebrita a zdobení oltářů blbosti pokračuje obětiny se vrší až dosáhne na piedestal,potisk známek vymyslí se prápor a zuřivě se mává,dojde na šamanské zdobení vzhůru k vrcholu zhovadilosti.
26. 02. 2010 | 13:17

Hurá napsal(a):

Super zamyšlení nad blbostí lidí.
26. 02. 2010 | 13:59

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro pana autora. To,jak jste se "dotýkal Ježíše Krista",bylo na můj vkus poněkud ,řekněme,nešetrné.Tužka.
26. 02. 2010 | 22:40

šaman napsal(a):

"Primitivové všech zemí-spojte se" A spojili se již v době Krista a řvali: "Ukřižuj, ukřižujte ho".Autor je pouze jemně kritický. To Egon Bondy (viz)primitivy oslovoval:vy hovňousové,zlá zvířata,odporné bahno,establišmenťáci, televizní hovada...Navíc: primitivové věří,že si s tuneláři také natunelují, se zloději nakradou a budou se mít dobře na účet "socek".Autor do duší primitivů (lidí)dobře vidí.
27. 02. 2010 | 10:29

jichu napsal(a):

Kdo to je, ten Ježíš Kristus? Najdu ho na fejsbůůku?
28. 02. 2010 | 11:11

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 02:35

sildenafil citrate 100mg napsal(a):

Order sidlenafil citrate 100mg tablets in UK
29. 03. 2010 | 14:20

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
30. 03. 2010 | 10:07

replica tag heuer napsal(a):

Easy come, easy go.
31. 03. 2010 | 04:00

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy