Kdo vydělá na posunutí voleb?!

02. 09. 2009 | 13:11
Přečteno 5741 krát
Současná debata o ústavní stížnosti poslance Melčáka a JUDr. Kalvody již téma probrala ze všech možných úhlů a alternativ. Dosud se však v horečné diskusi zapomíná na jedno hledisko, z mého pohledu neméně zásadní, a to na finanční zdraví a osud ekonomické nezávislosti českých stran na místním „průmyslu vlivu“ a zájmového lobby.

Jsem přesvědčen, že půjde o obdobně významný trend jako v případě verdiktu Ústavního soudu ve věci oprávněnosti stížnosti na jednorázovost ústavního zákona o předčasných sněmovních volbách.

Hned v úvodu chci říci, že vítám iniciativu soudního přezkumu oprávněnosti přijímání mimořádné ad hoc ústavní normy v situaci, kdy existují sice toporné a komplikovanější, ale využitelné možnosti rozpuštění Sněmovny a cesty k předčasným volbám. Konečně totiž získáváme šanci omezit libovůli zákonodárců volněji interpretovat ústavní zákon státu. Po tomto precedentu budou jistě pro příště obezřetnější a v těchto záležitostech distingovanější.

Jen mě udivuje termín podání ústavní stížnosti, nemohu se ubránit dojmu, že jde o promyšlený záměr, o to víc, když v roce 1998 poslanec ČSSD Melčák hlasoval pro obdobný zákon rozpouštějící tehdejší Sněmovnu. Vždyť šlo předstoupit před Ústavní soud se stížností mnohem dřív, nechat ho normu posoudit a neproblematizovat volbu v samotném závěru.

Zajímá mě však jiný aspekt současného problému – odsunutí termínu předčasných voleb, které dle mých odhadů nastane. Díky němu dojde ke „zmrazení“ volebních kampaní, dosud v české historii nejnákladnějších. Kampaňování bylo už skoro v nejvyšších otáčkách, kvůli čemuž došlo k obrovskému puštění žilou finančnímu zdraví jednotlivých stranických hráčů. Je veřejně známou informací, že ekonomický stav drtivé většiny českých parlamentních partají je neradostný. Jsou zadlužené až po uši, na tuto kampaň si rozpůjčovaly ode všech možných půjčovatelů a už není příliš kde brát. Peníze jsou už z velké části investovány a náhle hrozí další období půjček.

Ve výsledku prodloužená kampaň vyšle do Poslanecké sněmovny unavené a finančně notně oslabené politické strany, které budou za mnohé zavázány a budou vedeny touhou rychle zacelit hluboké finanční ztráty svých kas, na což jim státní příspěvek za hlasy nepostačí. Hlad po finančních zdrojích bude o to větší, protože naše strany čeká cyklus dalších neméně důležitých voleb – komunálních a senátních, které mají potvrdit jejich místo a váhu v českém stranickém systému.

Jestli je tedy někdo momentálním vítězem, je to lobbying a sféra zájmových skupin. Ti získávají velmi vděčné klienty….Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

blue jay napsal(a):

Vazeny pane Kubacku,
Jsou i strany ktere tvrdi ze dluhy se zplacet nemuseji, lol. Nejde tu spise o to ze papalasi nejvetsich politickych stran hrali ruletu a ted jim priletla od US kulicka ktera pristala na cisle ktere se jim nehodi? I Judr. Petr Pithart a dalsi je varovali pred timto hazzardem . Ale poslanci jsou nadlide. To oni ve svych prackach drzi osu Zeme a rozhoduji jakym smerem se ma otacet.
02. 09. 2009 | 13:39

Anti napsal(a):

Tak to nezni prilis pozitivne. Myslim, ze tahle zeme uz na vetsi miru korupce, klientelismu a predrazovani zakazek neni dostatecne bohata. Cim dal tim jasneji vidim madarsko-lotyssky horror. Ted jeste vice plati, aby lide nevolili ODS a CSSD a nechali tyhle korupcni spolky zbankrotovat (za jejich neustalou "nenazranost", za nesoudnost kolik investuji do svych trapnych kampani, za skutky minule atd.).

http://www.nevolte.cz
02. 09. 2009 | 13:40

radek napsal(a):

a co takhle jít volit soud nesoud, kdo v tom může zabránit ? volby přeci nejsou žádným nedemokratickým zločinem, pokud se tento stát bude řídit lumpem melčákem, kam to dospěje, soudcové ať si bádají (za ty prachy co berou)třeba doaleluja a vymýšlí další nesmysly...
02. 09. 2009 | 13:48

jirmare napsal(a):

Vážený pana Kubáčku,

moc by mne zajímal Váš názor na níže uvedené :
U prezidenta Klause se sešli předsedové parlamentních stran. Zajímalo by mne, co tam dělal p. Schwarzenberg ? Nebo jsem snad prošvihl nějaké volby, kdy by TOP09 byla do parlamentu zvolena ? To je v nejlepším případě zase přeběhlictví ve velkém. Vždyt' občané tyto politické turisty za výše uvedenou stranu zatím nevolili. Bud' je opět nějaká díra v Ústavě, nebo si zkrátka politici dělají z lidí šoufky. Navíc je TOP09 "podezřele" sponzorována - určitě se bude muset někomu revanšovat. Komu asi ?

Děkuji za odpověd'.
02. 09. 2009 | 13:57

Al Jouda napsal(a):

Vše řekl nick Anti. Volme zásadně neparlamentní pravostředé strany jako např. Věci veřejné v čele s Radkem Johnem. Tam ještě političtí bafuňáři nestačili nálézt.
02. 09. 2009 | 13:58

Pylot napsal(a):

Dobrý den,
škoda, že se ve svém komentáři trošku podrobněji nezmiňujete na které strany by to mělo jaký dopad. Na ODS, která odmítá zadlužování země a sama se zadlužuje na volební kampaň? Na ČSSD, která zadluží ČR i svoji stranickou pokladnu? Na mimoparlamentní Věci Veřejné, které rozjely poměrně velkou kampaň a není jasné, jak dlouho toto tempo vydrží? Paradoxně se mi jeví, že na posunutí voleb nejméně ztratí ta nejhorší strana - KSČM. Do voleb investuje řádově méně než ODS a ČSSD a díky majetku z minulosti a členským příspěvkům straníků by ji prodloužení volební kampaně bolelo ze všech nejméně. Proč tedy s.Filip předem deklaruje souhlas s návrhem ODS a ČSSD, když na tom nic nezískají? Je v tom důkaz, že komunisté nejsou až tak protisystémoví jak se tvrdí nebo je v tom něco jiného?
02. 09. 2009 | 14:01

SuP napsal(a):

Pánové!
Viděli jste včera večer Měsíc s Jupiterem a jeho třemi měsící?
02. 09. 2009 | 14:10

Neopřemyslovec napsal(a):

Od doby kdy se přetermínovala pracující inteligence na termín intelektuálové, jsme nepřetržitě svědky jedné zhovadilosti za druhou. Proretariát čumí na excesy AV či ÚS jako na rozmařile nekňuby. Je asi nutné, aby se po dvaceti létech vrátilo vše to původního stavu.
02. 09. 2009 | 14:29

Karl von Bahnhof napsal(a):

Jirmare,
ať se divám jak se dívám, Schwarzenberga tam nikde nevidím. Leda, že by tam byl jako fotograf. Nebo si ho pleteš se Sobotkou
02. 09. 2009 | 14:33

jirmare napsal(a):

Karle von Bahnhof

podívej se dobře na ČT24, stále to opakují (vyjádření p. Klause k dohodě). Stojí vedle Topolánka a nějak divně se kymácí.
02. 09. 2009 | 14:42

blue jay napsal(a):

Kubacek je srandovni,
Vcera jsem ho na Ct24 pozoroval jak vehementne odmital jakekoliv konspiracni teorie. A ejhle. Holt se nak politologove zivet musej.
02. 09. 2009 | 14:52

jirmare napsal(a):

Doplněk,kde lze vidět.
www.čt24.cz - video: Brífink po jednání na Hradě.
02. 09. 2009 | 14:53

Ape napsal(a):

Kdo podělal při posunutí voleb?!
02. 09. 2009 | 14:58

Vanek napsal(a):

I "demokracie" pláče ..V listopadu do ulic...

KDO ŘÍDÍ DVA „PADLÉ ANDĚLY“?
MK

I "demokracie" pláče ..
Chaos v prostoročase již delší dobu vytváří Klaus a Paroubek - nikoliv Ústavní soud, který i přes výhrady k jeho předsedovi, rozhodoval vždy profesionálně a s úctou k demokracii. ÚS nelze zpochybňovat nechutnými řečmi o zpolitizování. Selský rozum napovídá, že jeho rozhodnutí je pouhým důsledkem Dne hanby 24.3.tr. - "křivákem" legitimní vládě - právě uprostřed úspěšného Předsednictví EU. Oba spolčení viníci V.K. a J.P. nejvíc křičí, zatímco "král je nahý" a země zostuzena. Právě jejich politikaření s charakterem velezrady, vytváří z České republiky dokonalý Absurdistan. Nabízí se otázka : Kdo řídí tyto "padlé anděly"? Zrádcové, přestaňte škodit této zemi ! Odstupte ! I "demokracie" pláče ...
02. 09. 2009 | 15:54

ELEL napsal(a):

...všimli jste si také při přenosu z tiskovky (z hradu) obleku s rozhalenou košilí,(jak ve tři ráno na hasičským plesu) bývalého KAPITÁNA z jachty a toho neslušného gesta s rukou v kapse po boku presidenta??? At je president jaký je, ale společenské chování (a myslím že nejen to),by mělo být na prvním místě všech volených pro reprezentaci nás ve světě.Tak prosím přijdte k volbám a nevolte ty,kteří se tam jen střídají u koryt,mafiánské lobyskupinky nám rozkrádájí poslední zbytky republiky a ukládají pravidelně desetimilionové částky do švýcar.Proto nevolte strany které už tu byli,já volím Věci veřejné s R.Johnem včele.Už jsem se poučil jako Vy z porevolučního dost dlouhého období,volil jsem jak ODS tak ČSSD a NIC SE NEZMĚNILO. Změnilo! Obyčejní lidé jsou na tom nyní hůř než v letech 1998-2001 !!!
02. 09. 2009 | 16:35

fudoshin napsal(a):

když o tom píšete, tak když se člověk zamyslí, spíš bych se obával toho, že si strany po volbách odhlasují zvýšení už tak enormních příspěvků od státu.kam tohle povede :-(
02. 09. 2009 | 17:23

Ivan napsal(a):

Tak to je názorn opravdu věcný.
Tato společnost ještě nedospěla.
02. 09. 2009 | 18:16

glockner@moravicany.cz napsal(a):

Jsem laik, říd... víceím se jen "selským rozumem". Je zajímavé, že dnes odpoledne jsem v diskuzi u kávy s přáteli komentoval důvody a důsledky této kauzy téměř stejně jako vy. Za Melčákovým činem vidím skupinu lidí, kteří na věci vydělají velké peníze a vliv. Na druhé straně arogance našich politiků jim k tomu dala příležitost. Můj otec říkal: "Všechno vždycky nějak dopadne". Tahle kauza také nějak dopadne. A všechno zlé je k něčemu dobré. Snad aspoň trochu poučí politiky. Ovšem dojem z toho všeho - Kocourkov.
02. 09. 2009 | 20:57

Lspeedy napsal(a):

taky by ty strany mohly do termínu příštích voleb zkrachovat a tak by Ústavní soud udělal pro mobčany této země to nejlepší, co pro ně za posledních dvacet let někdo udělal...;-)
03. 09. 2009 | 10:26

SuP napsal(a):

ELEL -
Dovolím si přeposlat poznámku, se kterou souhlasím:

MerryMan napsal(a):
V teoretické rovině máte naprostou pravdu. Vy ale vážně věříte, že ty strany, které ješte v parlamentu nebyly, jsou lepší. Vy vážně věříte, že členové těchto nových stran jsou lepší. Pouze ještě nemají nakradeno. Já bych se spíše řídil anglickým úslovým:"Lepší zlo, které znám než zlo, které neznám". (Better the devil you know then the devil you don°t.)
03. 09. 2009 | 10:46

kittner napsal(a):

Kubáček je přesně prototyp politolga, kterej ukazuje ubohost současné publicistiky...žvanil, kterej omílá pořád dokola všem viditelné věci..štve mě, že veřejnoprávnéí televize, kterou si platím dává prostor takovým /odborníkům/
03. 09. 2009 | 13:16

M. napsal(a):

Ted jsem cetl toto: http://www.perspektivy.com - Predvolebni poznamka-
03. 09. 2009 | 14:55

Sova napsal(a):

Ja mam jiny nazor! Lide jsou jiz i tak znechuceni jit k volbam a jestlize se tento moment opet odsune, pak mnozi reknou - vylizte si ....... a ja vam na ty volby.....
Lide maji radu jinych starosti a drazdit je stale s volbami a agitacemi, tak reknou bezte do .....A to zrejme vyhovuje tem, kteri citi, ze prohraji volby a pujdou od koryta.Pak se dostavi tak maly pocet obcanu k volbam, ktere bude mozno snadneji ziskat a podmazat.
03. 09. 2009 | 15:11

krajtl napsal(a):

Horních 10000
06. 09. 2009 | 14:44

David P. napsal(a):

jo chce to revoluci.... ale bohužel tu by momentálně zvládnul jen diktátor na funkci generála armády a vojáci by šli za nim, sráče jako je Paroubek, Topolánek a Soukup rosekat a zahrabat.
08. 09. 2009 | 23:10

louis napsal(a):

Lepící páska pro největší bezpečí Vašich zásilek.
12. 09. 2009 | 21:38

vuitton napsal(a):

Výstavy, aukce, komise, obrazů, grafik i plastik od předních umělců!
16. 09. 2009 | 12:11

replica napsal(a):

Výstavy, aukce, komise, obrazů, grafik i plastik od předních umělců!
16. 09. 2009 | 22:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy