Sněmovní volby 2010, klání kdy se otřásla česká politická zem….co bude dál

30. 05. 2010 | 00:50
Přečteno 18998 krát
Voliči svojí volbou prezentovali velkou nevoli a snahu po konstruktivním stylu politiky. V roce 2006 vědomě podporovali dvě velké strany, s cílem zajistit jim náležitý silný mandát k akci. Jejich permanentní konfrontace je zklamala a unavila. Rozhodli se tedy pro druhý pokus. V těchto volbách naopak podrželi strany alternativní, s ambicí velké potrestat, zvolit jim mantinel a nové tváře do sněmovních lavic. A tak se ustálená stranická zem zatřásla. Pod několika stranami, pod několika předsedy, ale i pod několika politickými matadory v krajích (nehledě na stranické dresy).

Teď musí nováčci a staronové tváře v novém aranžmá prokázat vůli a schopnost, protože pokud se i tento pokus nepovede, tak reálně hrozí, že pokus číslo 3 už bude mít rozměr divokého populismu a lidového radikalismu bez hranic.

Jak ale ovlivní nová volební aritmetika jednotlivé stranické hráče? Zde je stručný a základní odhad, na odpovědnost autora:

ČSSD:
Výsledek sněmovních voleb je velkým zklamáním, zejména pro Jiřího Paroubka. Napnul veškerou energii a vedl 15měsíční kampaň, jen aby konečně odčinil „nevýhru“ z roku 2006. Nemluvě o obrovské finanční částce, která do těchto voleb naputovala. Přesto se očekávaný výsledek nedostavil. Nepodržela ho část voličů z roku 2006, kdy buď zůstali doma či podpořili Věci veřejné. Částečně za to mohla přepálená negativní kampaň, přílišná sebejistota a občasná agresivita Jiřího Paroubka, ale i to že někteří voliči nabyli přesvědčení, že převaha ČSSD je tak zjevná, že nebude zapotřebí jejich přítomnosti u volebních uren.

Zvítězil se svým týmem, za vysokou cenu a ve velmi nevýhodném postavení. Než aby čelil systematickému tlaku svých místopředsedů a očekávanému neúspěchu ve vyjednávání, tak odstoupil. Teď získává šanci odpoutat se od neúspěšných pokusů o vládní kabinet a přípravu na zásadní senátní a komunální volby. Ty padnou na kolektivní vládu místopředsedů, lze očekávat i přetahování o čelný vliv nad stranou mezi novými zástupci.

On mezitím si může stabilizovat pozici, usilovat o vlivný post ve Sněmovně, buď v jejím čele či ve výboru a usilovat o stabilizaci ve straně s ambicí se případně vrátit do čelných pozic ve straně. Prezidentská kandidatura se zkomplikovala, ale stále vyloučená není. Jíří Paroubek má stále čas změnit svůj styl či čekat na vládní škrty nové koalice a přizpůsobit tomu svůj slovník a šance před volbou využít.

ODS:
Petr Nečas napne síly a bude se pokoušet o vnitřní a personální změnu ODS. Tuto transformaci strany potřebuje nutně, proto aby stranu stabilizoval, pevněji ukotvil stávající podporovatele a znovu zaujal voliče-uprchlíky, odešlé k TOP 09 a částečně k VV.

Situace mu částečně nahrává, Ivan Langer a někteří krajští matadoři, se kterými se všeobecně počítalo, jsou nezvolením oslabení. Spojence má relativně početné, nové poslance, některé staronové, opětovně zvolené (u nichž se opětovné zvolení neočekávalo, navíc byli kritičtí k předchozímu vedení) zákonodárce, řadu komunálních politiků a senátorů, kteří budou obhajovat svůj mandát na podzim. Petr Nečas je solitér, teď je však v situaci kdo z koho, pokud on nevyužije situace, tak ji převezmou lokální vlivové klany.

Navíc ODS (zejména pražskou frakci) čeká ujasnění si odlišností vůči TOP 09. Ve vládě s ní bude stále konfrontována, to stejné přijde od médií a voličů. Půjde o výklad reforem, šetření a budoucích priorit.

Další strany a jejich výhled nabídnu vbrzku. Pokračování zanedlouho (pokud bude zájem).


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

cachtalapětkyvevltavě napsal(a):

Záhada r. 2010:

Dlouholetí a zkušení volební komisaři hlásí nebývalou volební účast, "pravicové osobnosti" na ČT se ve slabších chvilkách svěřují, jaké fronty musely vystát, aby mohly volit, ale zaznamenaná volební účast má být jen 62,6% tj. cca o dvě procenta méně než před čtyřmi lety.

Kam všichni ti lidé hlasující ve velkých houfech ať ve městech či na vesnicích zmizeli???

Není jiné řešení než důsledně, přes obrovskou mediální palbu trvat na přezkumu hlasování.

Některé záhady, které jsou v obrovském rozporu s žitou zkušeností a všemi předvolebními průzkumy, by měly být vysvětleny.
30. 05. 2010 | 01:20

00 napsal(a):

"Jíří Paroubek má stále čas změnit svůj styl ..."

myslíte, že se přes noc z dvacetiletého hrocha, totiž hocha stane moudrý a lidský socialista?

chachá teď teprve vyplave, jak přivedl socany na buben
30. 05. 2010 | 01:31

BK napsal(a):

ODS bude mezi všemi těmi odpovědnými ve vládě za toho hodnějšího policajta - nechtěli jste Julínkovy "reformy", teď vám hrozí Kalouskovy.
Ještě, že máte nás...
VV pana Džona s fraucimorem jak vystřiženým z kalendáře potřeb pro kutily si uvědomí, co jim spadlo do klína: že jsou tím "jazýčkem na vahách."
A budou vydírat. Tu napravo, tu ještě více napravo.
A my po roce, roce a půl této vlády zjistíme, že všechny peníze, které z nás vyždímali, zmizely na nějakých Krokodýlích ostrovech.
A pak nastoupí DS divize SS.
30. 05. 2010 | 01:37

JenTak napsal(a):

Pane Kudláčku, co to je?!
"Voliči nabili přesvědčení." Snad nabyli.
Jinak s tou transformací ODS bych si nedělal iluze. Starého psa novým kouskům nenaučíš, říká se. Celá ODS je prolezlá mocichtivými lidmi, kteří se navzájem podrží, a i kdyby Nečas opravdu chtěl změny, nebude mi dopřáno jich dosáhnout.
Paroubek si to prohrál nikoli s přehnanou sebejistotou, ale svoji nabuřelostí. On v posledních dnech už úplně ztratil soudnost. Lidé bohužel nevolí programy, ale osobnosti, a proto to Paroubek posral celé ČSSD. Jiný výraz mě nenapadá.
Proto je velkým pozitivem jeho odstoupení, jakožto nezvolení Langera. Záhadou mi je zvolení "JUDr." Bendy za ODS, který ani neumí řádkovat v textovém editoru. No ale co bych chtěl, člověk se musí spokojit s tím, co volila většina, že.
30. 05. 2010 | 02:12

vasja napsal(a):

Socan to přepálil?
Kdepak. Fašoun zůstal doma a nevolïl. Neny penyz, neny autobus, neny hlas.
Tak to vypadá, když stánkaři a vexláci dostanou funkci.
30. 05. 2010 | 06:17

Béda napsal(a):

JenTak,

kromě Marka Bendu, bych ještě zmínil čerstvou poslankyni paní Řápkovou. Jak se zdí lidé chtěli obrodu a volili "změnu". Proto taky v čele ODS zůstává Nečas s dvacetiletou politickou zkušeností, Bém, Bendl, M.Benda, Gandalovič.

Jen aby se ta zvolená změna nezačala procitnuvším voličům velice brzy zajídat. Mnozí záhy poznají, co je zač "reformovaný" bratr k***t Kalousek.

Můj osobní typ je, že teď teprv budou ty pravé rejdy korupce a klientelismu. To se to bude privatizovat, když to jde z cizího.
30. 05. 2010 | 06:47

Holubář napsal(a):

Béda:
Vidím to podobně jako vy.

Přesto ale myslím, že volby dopadly nejlépe, jak v dané konstelaci dopadnout mohly. Vznikne (asi) relativně stabilní pravicová vláda tří stran s relativně silným mandátem. Mezi sebou se sice budou kočkovat, ale přece jen by mohly vést zemi k nějaké racionálnější (netvrdím, že k úplně racionální) politice, především hospodářské. V poslanecké sněmovně bude ale sedět poměrně silná levicová opozice, která je bude trápit.

To není tak úplně špatný výsledek, posledně to s patem bylo horší.

Ohledně klientelismu a Kalouska a spol. máte nepochybně pravdu, ale vyhrát socan - netrpme iluzemi, bylo by to podobné.

Jenže není všem dnům konec. Za půl roku nás čeká další kolo, na nějakou dobu poslední. Což volby na malých obcích - tam jsou funkce a "prebendy" spíš za trest. Ale budou se nově obsazovat i radnice velkých měst a tam jde také o hodně. Myslím, že bude zřejmá snaha opakovat mustr z těchto voleb i na komunální úrovni, což se ODS ani ČSSD líbit nebude. Sázím, na to, že mnohde půjdou raději do velké koalice proti novým stranám. Jejich vztahy na mnoha místech nejsou tak vyhrocené jako na celostátní úrovni. Nepřátelství tam začíná bujet spíše mezi "odpadlíky" do VV a TOP09 a těmi, kteří zůstanou ve stávajících stranách.
30. 05. 2010 | 07:04

Petr Havelka napsal(a):

Pane Kubáčku,

zájem je. děkuji za postřehy
30. 05. 2010 | 08:05

veverka napsal(a):

Tyto volby jsou především vítězstvím brutální pravicové mediální masáže.Prakticky všechna větší media kopou za pravici(v souladu s příkazy svých majitelů) a letos se s tím ani už nijak netajila a jejich šéfredaktoři psali agitky proti levici přímo na úvodních stranách.Hnus.Ovšem já lidem to co si zvolili skutečně od srdce přeju,teď se teprve mají na co těšit.
30. 05. 2010 | 08:40

Kutil Tim napsal(a):

Tak tedy v Liberci to bude opravdu občanská povinnost svrhnout z radnice tu profláknutou betonovou lobby.Jinak doufám,že celostátně je volební výsledek to nejlepší co nás mohlo potkat.
30. 05. 2010 | 08:43

bobina napsal(a):

Volby byly cinknuté.Po zhnusení politikou ODS, po zhnusení bratrem Kalouskem není možné, aby ODS získala přes 20% a TOPka téměř 17!Langer a spol. byli ve volebním štábu až příliš brzy po začátku voleb v klidu.Zřejmě výsledek jistili ze dvou stran:SCaC a ČSÚ. Agentura v průzkumech podezřele často přála ODS poměrně slušný výsledek a statistici měli nedávno problém s jakýmsi tendrem.Vše se nakonec ukázalo být o.k., ale jako varování za případnou neposlušnost to mohlo stačit.
30. 05. 2010 | 09:05

Vico napsal(a):

Pane autore přidávám se k Petru Havelkovi - zájem je. Pokračujte :-)
30. 05. 2010 | 09:18

veverka napsal(a):

bobina
Ano to bylo hned to první co mě napadlo,když jsem tu šarádu na ČT sledoval.Mnohé by tomu nasvědčovalo.Aby se agentury(všechny) sekly ve výzkumech u ČSSD o 10-15 % je více než podezřelé.
30. 05. 2010 | 09:26

Kelt napsal(a):

Co dodat k výsledkům voleb?
1/ČSSD utrpěla Pyrhovo vítězství-nenajde koaličního partnera a skončí v opozici
2/Ze sněmovny zmizely dvě strany spojené se ztopořeným prostředníkem zejména pro svoje oportunistické postoje ke korupci,radaru a celkově zpronevěření svému programu-zejména zelení.
3/Voliči TOP 09 a VV připoměli středověkou pověst o krysaři a zvolili píšťalku Kalouska a Johna,jak zatočí s korupcí/zejména u Kalouska to sedí/a populismus bez hranic u Johna.Strašák Řecka na ně měl stejný vliv,jako pohled myši na chřestýše.
4/Těm,co odmítli reformy Julínka,
se dostane reforem Šnajdra a Kalouska.A že to bude nářez,na to mohou vzít jed.
5/Lídr "vítězné"strany odstupuje,lídr strany poražené bude sestavovat vládu-to není v Evropě obvyklé.Nevím kolikrát se to po 2.sv.válce stalo.
6/Snad jediné pozitivum je skončení v "propadlišti dějin"některých nejprofláknutějších politiků.
30. 05. 2010 | 09:44

Sanda napsal(a):

Vlády se chopí ODS a ČSSD ji zase shodí.Čeká nás období chaosu a bezvládí.Volby k ničemu.
30. 05. 2010 | 09:52

občan napsal(a):

....souhlasím s "veverkou". Netvrdím tím ale, že by za ČSSD to bylo nějak špicové, ale byla reálná šance při porovnání s jejími volebními sezónami, že alespoň nějak se to hospodářství vzpamatuje. Teď je ale konec. Dvě nové strany se svými zastupilteli kteří se teprve nyní dostanou pořádně k "lizu" a bez zkušenosti s tím, že je staří matadoři a zákulisní finančníci hlavních stran uplácají čepicemi. Že předseda VV vyhrožuje odstoupením z vlády je směšné. Opravdu platí, kdo nemá paměť, musí si vše prožít znovu. Doufejme jen, že to skončí u obdobných zlořádů a nepůjde se cestou " silného " vůdce, který by tenhle Absurdistán dal konáčně trochu do latě.
30. 05. 2010 | 09:57

vlk napsal(a):

Co napadá vlka když čte pana Kubáčka.

Pan Kubáček psal velmi rychlou a podle mne velmi povrchní analýzu. A v podstatě s e zabývá jen fenomeny soc dem a ODS. Jenže ony tyto volby měly o dost větší rozměr.
Proč neuspěla sociální demokracie?
Před ¾ rokem jsme na jiném serveru tenhle volební debakl předpověděl. A také Paroubkův pád, viz http://www.outsidermedia.cz...

Dnes bych prostě jen důvody tohoto naprostého debaklu mohl jen specifikovat trošku precizněji a rozšířit.
Paroubek svým nesmyslným tahem - totiž torpedovat podzimní volby vyvolal několik jevů, které v součtu stály soc dem možnost jakkoli příští 4 roky ovlivňovat celostátní politiku:
Za rozhodující skutečně pokládám ztrátu odpovědnějších středových levostředových voličů . Bez středových , neukotvených , ale přemýšlivých voličů nic v této zemi nelze vyhrát. A ti byli letos z valné míry odsáti tzv. novou nadějí –VV. Čas jim ale , a tady si opět dovolím předpověď předvede , jak zásadně si tentokrát naběhli.
Paroubek si při svém tehdejším rozhodnutí posunout volby o d evět měsíců zcela zjevně neuvědomil několik hrozících nebezpečí:
že čas nebude pracovat pro něj, ale proti němu a to hned v několika směrech:
-Například tak, že jasná témata volební kampaně - totiž zdravotnictví , poplatky a podobně nelze jako nosná pro lidi udržet 9 měsíců. Že prostě vyčichnou. Unaví lidi.
-že má proti sobě drtivou většinu médií a jejich dennodenní masáž a že se tomu úspěšně nedá trvale čelit
-naprosto podcenil nastupující subjekty české politické scény. TOP byla v říjnu loňského roku stranou, která neměla jiné ambice než se vůbec do parlamentu dostat! O Johnově partičce blondýn nemá smysl mluvit vůbec. Ti by nebyli měli víc e jak tři procenta. Zeman a jeho obskurní tah, který zcela jasně ukradl soc dem skoro 5% hlasů? Tak ten v listopadu nebyl možný.
-neuvědomil si , že zatímco nosná témata soc dem byla naprosto jasná a známá , museli ti ostatní nalézt svoje témata, kde socialisty představí jako nekvalifikované . K čemuž jim ideálně posloužila finanční krize a zejména Řecko! Tenhle dárek z nebes pomohl k tomu, že všude a to v samém závěru volební kampaně byl akcentován státní dluh a jednoduchý řecký příměr, ačkoli se Řeckem nemáme nic společného. Jedině míru korupce a rozkrádání veřejných rozpočtů. Ty více méně vytvářejí onen rozpočtový schodek.
- naprosto nešťastné a nesmyslné a to už druhou kampaň za sebou bylo laciné populistické zacílení na ty co více vydělávají jako na zdroj peněz, kterými se rozpočet zasanuje. Což je samozřejmě iluze. Není jich prostě dost. A řad a z nich umí své finance přesunout.

Co za to Paroubek získal? Podle mne vůbec nic. Naopak - opět ztratil. Protože financoval zdaleka nejdelší kampaň co kdy byla. S příslušnými náklady A obávám s e , že tady je dnes absolutně slabé místo poparoubkovské sociální demokracie! Totiž finanční vyčerpán z těchto voleb. O tom příště.
Co dále d e facto prohrálo soc dem volby? Bohužel - fyziognomie samotného Jiřího Paroubka. Malý, tělnatý, s bradavicí. Bez úsměvu a bez šarmu. Jen pro ilustraci – pár dnů před volbami jsem se ptal své dobré známé – koho budeš volit. Ta dáma má dva tituly před jménem jeden za ním. A není to žádná salonní vědkyně, nýbrž někdo, kdo

pokračování
30. 05. 2010 | 09:57

vlk napsal(a):

s pohybuje v reálném byznysu. Odpověď mne šokovala. Schwarzenberga! A proč? Protože je tak roztomilý… Tak to mne úplně dostalo. Když někdo , kdo v opravdu tvrdém reálném byznysu může uvažovat takhle , jak bude asi uvažovat normální volič?

Bohužel jsme země , kde mediální známost tváře a její mediální akceptace dělá divy. Viz dovolení takového lžidoktora Marka Bendy do sněmovny z nevolitelného místa. Všimli si vůbec v Liďáku někdy toho, jak vypadají ankety nejoblíbenějších politiků? Že první místa naprosto pravidelně obsazují nikoli ti, kteří mají opravdu národu co říci, ale ti kteří vypadají mladistvě a umí se usmívat?
Je mi lít , ale to je česká realita a pro tu měl Paroubek prostě špatně rozdané karty. Malý, zavalitý , urputný a ta hrůza -s bradavicí.
K tomu mediálně vyfabulovaná pověst o Paroubkovi jako tvrdém diktátorovi ve vlastní straně…. Každému ,kdo viděl poslední sjezd soc dem muselo být zřejmé, že to prostě není pravda! Paroubek tam prostě, přes veškerou snahu nebyl schopen prosadit žádnou s voji nominantku na místo místopředsedkyně strany! Dost divný na diktátora, řekl bych. A to místo není obsazeno do teď….. Nicméně česká sdělovala s gustem připomínají demona Paroubka.

Co soc dem ještě uškodilo a stálo hlasy? Zkušenost z toho, co prostě po famozních krajských volbách provedli v krajích! Kdy se mnoha spojili do mesaliance s ODS. Ne všude s e krajská vlád a těchto dvou partají tak dá nazvat, ale noviny spolehlivě plní afery dua Benda -Šulc ze Severních Čech. Více netřeba.

Naprosto nechápavě jsem přihlížel tomu, jak se soc dem nepoučila, při své neuvěřitelné personální bídě , ze fatální chyby ODS když ještě vládla krajům. Jak totiž stejně jako modří ostentativně přehlížela svoje hejtmany a jak si pražské centrály žárlivě střežily, aby s e z nich nestaly celostátně známé osobnosti a tak neohrožovali celostátní politiky. OS si takhle zlikvidovala jména jako zahradník nebo Toman a vypěstovala si jediného Bendla a soc dem přesně tohle zopakovala. Ta si nepěstuje Zimolu, ale Ratha! A vedle toho ještě neuvěřitelného Palase a uklidila ze scény Haška? Nad tím už opravdu zůstává rozum stát.
Stejně tak zůstává rozum v koutě nad tím jak byl za pomoci svého sekretariátu , pár dnů před volbami, zlikvidován předseda sněmovny Vlček. Mediálně naprosto neobratný , až bezbranný, ale rozhodně jeden z nejslušnějších a nejpoctivějších lidí v minulé sněmovně.
Že pane doktore Přikryle!
A definicí úder zdravému rozumu ze strany volebních strategů socialistů pro mne představuje to , jak „uměli“ využít velmi dobré práce krajských záchranných systémů při současných povodních.. Nula, dokonalá nula.
Jak se to d ělá by s emlěi naučit od bývalého starosty našeho městysu, který na povodni v 02 postavil svou celostátní politickou karieru. Kdy jakmile začala stoupat voda, nevěděl nic lepšího, než napochodovat k hromadě písku, tam vlastnoručně jich pár naplnit a nechat s e u toho patřičně vyfotit a nafilmovat A bylo vymalováno, místo ve vysoké politice bylo jeho. Přesto, že měl nejspíš dělat něco úplně jiného. Neboť mezitím zmizela pod vodou celá jedna městysová čtvrť , včetně půlky hlavního náměstí.
Je toho daleko více, ale takhle nějak vidím prohru sociální demokracie.

Co by teď měla dělat?
Především zahodit jakékoli úvahy o podílu na moci. Jestli má elementární politický instinkt, s táhne se do oposice. Do tvrdé a nesmlouvavé oposice. A nedá vládní koalici ani centimetr prostoru a využije každou její chybu. A že jich bude. A nechá pravicovou
pokračování
30. 05. 2010 | 09:58

vlk napsal(a):

dokončení
koalici velkého kapitálu odpracovat reformy , které zde již měly být v roce 95. Ať si to užijí.
A´t promyslí a dobře vybere příštího vůdce. Kdybych jej měl definovat, měl by mít osobní integritu a poctivost Vladimíra Špidly, zajatost , paměť a rozhled Jiřího Paroubka, mladistvou vizáž Stanislava Grosse a jeho schopnost taktizovat / ovšem nikoli v přítmí/. Zcela záměrně pomlčím o rétorských schopnostech Miloše Zemana. Není a nikdy nebyl sociálním demokratem. Byl vždycky jen a jen sebestředným Milošem Zemanem.
Nevím , kd e takového člověka soc dem sežene. Ale tohle je momentálně její hlavní úkol. Vedle toho má úžasnou příležitost – totiž vychovat v krajích ze svých hejtmanů charismatické a uznávané politiky. Má na to ještě dva roky. Protože Palas nebo Milada Emmerová či Rath ničemu v krajích, kde se volby v konečné fázi rozhodují - ničemu nepomohou. Mají , stejně jako Hašek mandáty do parlamentu. Tak a ť si to tam odpracují! A dají šanci politickým talentům. Pokud soc dem vůbec nějaké má. Protože jen tak mlže oslovit například mladé voliče. V budoucnosti.

Jenže snadno s e to píše. Počínání soc dem bude , bohužel, silně limitováno. Podle mne nedostatkem a financí. Megakampaň se prostě nemůže při tomto volebním výsledku vrátit. Ani ta oficiální a už vůbec ne ta neoficiální. Soc dem ví, že jestliže bud e příští čtyři roky jen v oposici, tak prostě bud e ustřižena od velkých penězovodů. Typu ekotendr nebo prodej Letiště Praha či Budvaru. To už si Kalousek ohlídá.A podobně bude nyní odstřižena od penězovodů na základě minulých dohod. Její lidé budou,spolu s lidovci nyní doslova, v rámci sporných programů ve státní správě, doslova vykopáni z ministerstev a centrálních orgánů. Nebudou mít naprosto žádný vliv na rozdělování státních peněz. Je jasné, že byznys , který je do teď finančně podporoval, si tohle všechno uvědomil už v sobotu ve 14,01…. Soc dem se stala stranou sociálních demokratů , tak jako vždycky. Otázkou je , co s tím provede. Za sebe si přeji, aby se v té roli našla. Přesně tohle totiž tato země potřebuje. A já taky.

P.S: kdybych to mohl zařídit, tak oslovím Jana Švejcara jestli by nevzal post předsedy strany.
30. 05. 2010 | 09:59

Kudla napsal(a):

Velmi mě naštval příspěvek individua, ohledně prý "cinknutých voleb"To může napsat jen hlupák,který do toho nevidí.Chcípající kobyla okolo sebe kope
30. 05. 2010 | 10:07

kat napsal(a):

Podle vyjádření našich politologů se naši voliči odklonili od levicové politiky. Mám opačný názor. Při stejné volební účasti se jen voliči přesunuli k jiným stranám. Vytvoření TOP 09 bylo zřejmě úmyslné a hlasy této strany s ODS se sečtou. ČSSD ovšem ztratila hlasy vytvořením Zemanovy strany, kde přišla o 4-5%. Zda to bylo úmyslné nám poví až budoucnost. Další min.4-5% hlasů odevzdali bývalí voliči ČSSD straně Věcí Veřejných v domnění, že je to středolevicová strana, která bude bude bojovat, podle svého programu, s korupcí.
Jak krutý to byl omyl, se voliči teprve mají dovědět. V každém případě bude velmi zajímavé, kterak bude vedení této strany řešit požadavky svých pravicových i levicových voličů. Nastává unikátní situace, kdy v době krize bude zřejmě vládnout pravicové seskupení, ale národ se přiklání doleva. Bude se muset šetřit a peníze se biúdou muset brát tam, kde jsou. Vláda, poslanci a senátoři budou muset začít od sebe, jestliže chtějí přesvědčit lid o upřímnosti svých slov. Stejně tak celý přebujelý státní sektor. Pokud budou brát výsledky voleb jen jako posun ke korytům a vlastnímu prospěchu, levicově smýšlející národ jim to spočítá a v brzké době budou další volby. Přeji našemu lidu vše nejlepší v této špatné době.
30. 05. 2010 | 10:14

Béda napsal(a):

vlk,

myslel jste zajisté ekonoma Švejnara. Zlé jazyky o něm tvrdí, že je to člen Trilaterální komise - tak nevím. Navíc není známo, že by to byl smýšlením sociální demokrat - snad tržní liberál. Nehodilo by se více, aby vstoupil třeba do SSO?

Neznám sice blíže Foldynu, ale proč ne právě on? Anebo Hašek?
30. 05. 2010 | 10:15

PDG napsal(a):

Vlkovi blahopřeji k analýze, která je velmi pravdivá.Žel,země je již dlouho vedena k destrukci znevažováním korektnosti,slušné mluvy i jednání,silný jedinec takto vybavený je považován za zrůdu,neboť už ve školních lavicích vyhrávají rozbíječi práce a vyznavači pochybné zábavy a stádnosti v tom nejnegativnějším smyslu.Tam je počátek,ani rodiny nestačí tento trend zlikvidovat,protože domácí výchova je znemožněna neurvalou pracovní dobou,malými výdělky, které by umožnily lepší a spokojenější rodinné soužití i výchovu mladé generace zkažené médii do morku kostí.Mladá generace neunese tlak života v dospělosti a rozvrat společnosti vesele pokračuje.To je voda na mlýn vládnoucí třídy.Ta spokojený život občanů nepotřebuje,nedosáhla by podplácením toho,po čem baží.Ovládání masy mediálními masážemi.
30. 05. 2010 | 10:18

Martin napsal(a):

Teda vlku smekám. Naprosto bravurní komentář (kam se hrabe ňákej Kubáček), jen by to chtělo, aby lidé jako Vy měli mnohem víc času na šíření podobných myšlenek. Myslím si totiž, že jinak se s mediální pravicovou supermasáží bojovat nedá.
30. 05. 2010 | 10:32

Grandmaster napsal(a):

Divadlo zacina:
Socialni demokrate v tomto blogu svadeji prohru krome jineho na 'brutalni pravicovou medialni
medialni masaz',
'volby byli 'cinknute' atd.
Vsem nestastnym socdem dam k rozveseleni tuto:
Prijde pan do obchodu s botama a vybere si boty. Prodavacka mu rika:
-Mate ty boty dve cisla mensi, budou vas tlacit-
-To nevadi, ja si se vezmu, rika muz, zaplati a odejde.
Druhy den vidi prodavacka stejneho pana potacet se kolem obchodu s bolestnym vyrazem na tvari. Neda ji to, vyjde ven a pta se muze:
-Vzdyt jsem vam to rikala, ze boty budou tlacit, proc jste si je koupil?
A pan ji odpovida:
-Vite, manzelka mi utekla s nejakym bezdomovcem, moja dcera je tehotna a nevi s kym a muj syn sedi ve vezeni pro obchod s drogama.
Tak jedinou radost kterou na svete mam je kdyz prijdu domu a vyzuji si ty boty!

Soc dem si k tem duvodum mohou pridat i volby.

P.S. Ja nevolil, tak me nespilejte.
30. 05. 2010 | 10:32

Cubatieur napsal(a):

Co bude dál ?
Podniky jsou vykradené, zbývá rozkrást=zprivatizovat zdravotnictví, nemocnice a pohrát si z důchodovým kontem.

To rychle dojde a tak se pravicová mafie vrhne na domácnosti. Oni tam tak strašně kradou, že nemají na provoz státu a proto dělají dluhy. Další dluhy pravice vznikají tak, že s penězma ze státní kasy vesele podnikají...

Každá kapsa má však své dno a lidé se nenechají donekonečna okrádat.

Nastává doba temna, zfalšované výsledky voleb tomu dávájí plně za pravdu.
Platí jenom právo silnějšího a jediná změna se dá udělat střelbou do politiků.
Tohle skončí občanskou válkou jiná cesta není možná.
30. 05. 2010 | 10:35

Míla 2 napsal(a):

Za současné situace bych počkal,jak se bude tvořit pravicová vláda a jak se dohodnou.Poměrně velká odlišnost volebního programu VV a ODS mne svádí k domněnce,že VV by se mohlo stát druhou stranou,která nebude plnit svoje předvolební sliby,jako to prováděla strana zelených.Ta na to také doplatila.
30. 05. 2010 | 10:35

PANDA napsal(a):

ano Češi si dali na frak, zaplatí přehmaty Kalouska a znovu jsme v Rakousku- Uhersku. Kníže nekníže si vše vylíže.
a to je tak. Pan Zeman by se měl zodpovídat, jak pomohl lidem bydlícím v OKD bytech tyto byty ukrást a nevylízat ven.
30. 05. 2010 | 10:39

Martin napsal(a):

Na výsledcích je aspoň trochu potěšující, že voliči ve velkém využívali preferenční hlasy. Vyniklo to např. v Pardubickém kraji, kde smetli Severu (TOP 09), za ODS získali mandát kandidáti z 9.,16. a 18. místa, za KSČM má mandát studentka ze 4. místa, za ČSSD kandidát z posledního místa kandidátky + 1. a 2. kandidát(mohlo to být ještě lepší) a za VV kandidátka ze 4. místa.
30. 05. 2010 | 10:41

Arnold Zach napsal(a):

Vlk
Vy máte talent! Pan Stejskal by Vám měl založit blog. Ty fyziognomické uvahy ale patří spíš do kreslenych vtipu.
30. 05. 2010 | 10:53

vlk napsal(a):

Martin +Arnold Zach
díky za květiny. A pod Stejskalem najdete pokračování. Tentokrát ohledně pravice a dalšího vývoje. Ještě chystám třetí díl. Neco ve smyslu - co jsme si to vlastně zvolili- co s ekonkrétně stane, jaké budou důsledky pro každého z nás.

Pro AZ

ta fyziognomie skutečně funguje. Viz výsledky které udělal Schwarzenberg. To je opak mladého, příjemného ,krásného nadějného.
To je kultivovaný starý zkušený. Tohosi ale nemůže dovolit všelidová partaj ro chudší vrstvy. Ta potřebuej charismatickéhoa dynamického retora.
30. 05. 2010 | 11:00

Michal napsal(a):

Lze jenom podekovat Vlkovi za skvelou analyzu. O medialnim vyplachu snad nema ani cenu mluvit, to co jsem v poslednich dnech videl treba v Hospodskych novinach, to byl jeden utok za druhym. Tam uz to nebylo vubec o faktech, tam litaly nepodlozene argumenty a spekulace. A soude podle obsahu diskuzi, to lide prijimali jako pravdu.

Osobne nejvice nechapu sve mladistve spoluvrstevniky, to jsou ti, co podporili Schwartzenberga, oni nepodporovali Kalouska, ale knizete, jen v konecnem dusledku si zvolili Kaluska a placeni skolneho, ale to jim pravicova media nereknou.

Zrejme vznikne pravicova vlada, ktera provede reformy podobne tem slovenskym, pokud ano, tak s nejvetsi pravdepodobnosti zazijeme take slovensky volebni scenar, kdy za ctyri roky bude stredni a nizsi prijmova trida tak financne vycerpana, ze stejne jako Fico, zde vyhraji socialisti, a budouci vladni strany se stanou trpasliky volebniho kolbiste. Jedinou nadeji, kterou vidim je, ze pokud to prezijem, budeme mit snad zemi pripravenu na prijeti Eura, ac o to ani jedna pravicova strana paradoxne nestoji.
30. 05. 2010 | 11:07

cachtalapětkyvevltavě napsal(a):

Na výsledcích je aspoň trochu potěšující, že voliči ve velkém využívali preferenční hlasy.

Ano a podle těchto "hlasů" byl lžidoktor Marek Benda "zvolen" cca 8500 preferenčními hlasy: http://zpravy.idnes.cz/novi...

Ještě věříte, že tyto volby byly férové?

Tato malá domů je prozradí. Neodpustili si ji a to je drobná ale klíčová chyba.
30. 05. 2010 | 11:23

cachtalapětkyvevltavě napsal(a):

To, že si podvod neumíte představit ani to, že nevěříte, že by se ho někdo mohl odvážit, ještě neznamená, že by se o něj skutečně někdo nepokusil.

Přemýšlejte? Vážně věříte blafu, že volební komisaři mají krátkou paměť, když sedí u voleb třeba posledních 10-15 let?

Vážně věříte, že jsou to hlupáci, kteří neumí porovnat účast u jedněch voleb od druhých?

Přemýšlejte.
30. 05. 2010 | 11:26

vlk napsal(a):

Michal +PGD

díky za květiny.
30. 05. 2010 | 11:27

pgjed napsal(a):

To PGD:

Souhlasím s tím, že slušnost a korektnost je hendikepem v naší politice. I stím dalším lze souhlasit, ostatně, kdo je reálným vítězem těchto voleb, rušitel společného zdanění manželů, mateřských dávek, stavebního spoření, porodného....

Jen ten termín třída mě tam nějak nesedne.
30. 05. 2010 | 11:36

čtenář napsal(a):

Jen pravopisná poznámka: obrat "kdo s koho" se nepíše se "z", jde o tradiční formu psaní (pozůstatek tzv. historického pravopisu).
30. 05. 2010 | 11:40

Arnold Zach napsal(a):

Vlk
Jistě, kníže má šarm. Ale co John?
Když se zamilujete, Vaše milovaná / Váš milovaný Vám připadá krásnější než to vidí zbytek světa. Tak to funguje i při výběru politiků.
30. 05. 2010 | 11:45

Béda napsal(a):

Grandmaster,

není ta vaše historka o těsných botách o voliči TOP03, který až po volbách zjistí, co si to vlastně koupil?
30. 05. 2010 | 12:20

divine napsal(a):

to VLK:

úplně jste přehlédl,že ČSSD vyhrála tyto volby počtem hlasů.To by před rokem nemusela! Máte pravdu,že méně hlasů by šlo k TOP a VV,ale asi více k ODS.A v tom případě by před rokem nevyhrála ČSSD.Protože na hlasy voličů jí nebyla protivníkem TOP09 a VV,ale ODS.Hlasy TOP a VV zavážily hlavně proti ODS.Byli v tom často asi právě jejich voliči.Paroubek volil počtářsky správnější variantu-volby odložit.Za jak dlouho vyčichnou argumenty typu poplatků? Kdo jim fandil,u toho nevyčichnou nikdy.
Tady je hlavně to,že volič se ohlédl za uplynulými dvaceti léty,jako kdysi za čtyřiceti léty KSČ.A řekl si:kdo tu vládl,má to na triko-a bohužel není to takové,aby se na tom dalo dál stavět,pokračovat,problémy jsou na všech stranách,spíše narůstají než ubývají.Pryč s ODS! Pryč s ČSSD! Trend na minimálně deset,dvacet dalších let.Tak jako kdysi neodstoupil sám od sebe ruský car,neodstoupí ani oni.Budou tady tak dlouho jak to jen bude možné.Pokud jsou svobodné volby,je možné (myslíte si,že ne?) napětí mezi nimi a lidmi jimi odstranit.V opačném případě to končí špatně.
30. 05. 2010 | 12:29

Béda napsal(a):

divine,

Kalousek (MO,MF, šéf rozpočtového výboru sněmovny)zde spolu s Parkanovou (MO)... v uplynulých 20 ti letech nevládl? Vždyť je to v podstatě vítěz voleb. Přitom je Kalousek nejprofláklejší politická figura na současném českém politickém nebi.
30. 05. 2010 | 13:02

vlk napsal(a):

Arnold Zach
John? Mediální výtvor. Dám sem charakteristickou odbočku Na poslední TýTý ceny. kategorie dokuemntu.
Mezi třemi nominovanými byl i letos .. no správně - Radek John!! Přesto , že už víc e než rok v žádné televizi nedělá!
Že jej Nov a pro nějaké podovné nakládání s penězi vylila.

Ale Nováci prostě mají svého Johna. kterého znají z obýváku! A to je přesněonen fenomen. Podobně funguje, jen v menším, Bobo.

divine
neberu vám vá š pohled, Kldině si jej ponechte. Vidím to úplně jinak. tenkrát byla ODS pod skandály v Praze...A měla Topolánka. Dal jset si práci otevřít ten link , co jsme tak dal ? Tam zjistíte další věci. Ale nijak vás nenutím.

A zybtek už napsal BéĎa. On tiu Kalousek , nová naděje, těch dvacet let nebyl?
30. 05. 2010 | 13:40

HOS napsal(a):

Dovoluji si polemizovat s částí názvu blogu. Do čeho investovali voliči je otázka. Politici mohou zklamat vždy (ne, že nesmí)!Většina těch našich tzv.politiků jsou v oboru diletanti, fušeři. Důkazem tvrzení jsou mizerné zákony,plýtvání penězi, nereálné sliby atd. Vzorec politika je, když se kdesi prokecne a bez ostychu prohlásí, že voliči jsou pitomci, žerou vepřoknedlozelo, nakopat je do p......a pozavírat. Jiní politici nejsou tak přímočaří, ale fakticky ke svému politikaření občany nepotřebují, jen jejich peníze. Tak to zůstává. Češi jsou velmi tvární, což znamená, že pokusů o slušnost v politice i debatách o ní bude pravděpodobně více, než předpokládáme.Volby - nevolby.
30. 05. 2010 | 14:56

Vlastimil napsal(a):

Pro Honzu: a jak mi ty velký pravicový mysliteli vysvětlíš, že každý severoameričan (aby snad nebyla mýlka, že se třeba jedná o Bolívijce atd.) "dluží" cca 2 000 000 miliony? Stát okrádá nikoliv nějaký bezdomovec, ale Bakala a jemu podobní.
30. 05. 2010 | 16:32

gesho napsal(a):

nevim vlku jestli ses definitivne zblaznil, ale netusim proc by mel svejnar stanout v cele strany, ktera mu je nazorove zcela odcizena.

nejde rozhodne ani o trzniho liberala (co to souslovi vlastne znamena :)) je videt, ze ekonomii toho moc nevite
30. 05. 2010 | 18:15

vlk napsal(a):

gesho

proč bych zrovna tobě vysvětlovat, proč bych , být sociálním demokratem , oslovil Jana Švejnara jestli náhodou nechce vést tuhle stranu Těch důvodů pro to je docela dost. Nicméně ani jeden bys nepochopil.
A jen vsuvka. když už něco píšeš , pak bys neměl lhát . Já nikde o Janu Švejnarovi a nějaké jeho ekonomické či politické orientaci tady nemluvím.
Asi holt to u tebe , tenhle způsob diskuse bude zvyk.Najdi si pro ni někoho vhodnějšího. někoho na tvpjí úrovni.
30. 05. 2010 | 20:24

gesho napsal(a):

to nebylo na tebe, proto je to v jinem odstavci... psal to beda, nechtelo se mi ho explicite jmenovat
30. 05. 2010 | 20:33

gesho napsal(a):

myslim, ze o janu svejnarovi a jeho ekonomicke a politicke orientaci vim preci jen vice nez ty

asi nejblize mel k socdem, kdyz tam programy a expertizy vedl j. havel, clovek na svejnara alespon mirne napojeny (pres institut, ktery navstevuji), ale nevidim nejmensi duvod proc by se mel spojovat s ekonomicky negramotnymi jedinci jako je mladek

to ze byl kandydatem socdem na prezidenta opravdu ani vzdalene neznamena, ze ma podobne politicke smysleni, to uz je bobosikova blize ke komunistum

navrhovat jim samozrejme muzes co chces, ale v teto urovni nejde o racionalni navrh jako spise o zbozne prani
30. 05. 2010 | 20:39

gesho napsal(a):

myslim, ze uvazujes na podobnych urovnich jako pan pehe, ale v nasich luzich a hajich je levice preci jen neco jineho nez v us
30. 05. 2010 | 20:42

Noma Garfinkel napsal(a):

Good article, http://www.haoxinglass.com Each and every point is http://www.china-ouya.com good enough.This is a good,common sense article. http://www.china-bamboofloo... Very helpful to one who is just finding the resouces about http://www.china-bamboofloo... this part.It will certainly help educate http://www.china-bamboofloo... me.Thanks for sharing with us your wisdom.Great!This article is http://www.hc-cca.com creative,there are a lot of new idea,http://www.mingjiangnan.com it gives me inspiration. http://www.xyweavebag.com I think I will also inspired by you http://www.zh-bamboo.com and think about more new ideas。I am totally agree with http://www.china-yongding.com your oppinion.this blog post is http://www.ysteas.cn very encouraging to people who want to know these topics.Excellent article that http://www.ds-jiecheng.com will provide the incentive and http://www.huxi-cable.com/p... basis for my works. http://www.ejaisolar.com I wonder if I can mention the article as http://www.chinajmdq.com a bibliographic reference in my work. Very interesting and http://www.chinalasiji.com useful information! It's pity that such occasions are still exist in the world, but we should act all http://www.huxi-cable.com/s... together for to prevent them. Thanks.Very interesting and http://www.hzzxdq.net useful information! http://www.zjbangge.com/rec... It's pity that such occasions are http://www.zjbangge.com/lea... still exist in the world,http://www.zhuoerya.cn but we should act all together for to prevent them. Thanks.You really know http://www.hn-hardware.com what your talking about here. Thanks for the great step by http://www.zjbangge.com/sec... step how to blog. Great stuff from you, http://www.sunsurf.com.cn man. Ive read your stuff before http://www.jdxpwj.cn/booste... and youre just too awesome. http://www.zjxhdz.com I love what youve got here, http://www.tygluegun.com love what youre saying and http://www.wanjia-ylm.cn the way you say it. You make it entertaining http://www.hangxiang.cn and you still manage to keep it smart. I cant http://www.meiyuanfurniture... wait to read more from you. This is http://www.jdxpwj.cn/tow-rope really a great blog.This is one of http://www.deliver.com.cn the best posts that I’ve http://www.hzzhuoyuan.com ever seen; you may include http://www.hzhtdq.cn some more ideas in the same theme. http://www.china-chunyu.cn I’m still waiting for some interesting thoughts http://www.cnboostercable.com from your side in your next post.I like this kind of very useful http://www.huaan-med.com/fo... articles congratulations I wish you continued success, I hope http://www.huaan-med.com/me... I can do this kind of article。
18. 08. 2010 | 05:24

Calvin Breneman napsal(a):

Again another http://www.jdkeda.com happy reader. Very helpful. But I do agree with http://www.huaan-med.com/wr... dude - not sure if ill spend too much time on http://www.huaan-med.com/wa... this?? Great solution ,That sounds very interesting .
http://www.hzhwknit.com
http://www.cnboostercables.... topic. http://www.cnboostercables.... Thanks for your article, http://www.phccwy.com its been very helpful. http://www.huaan-med.com/ba... Thanks for sharing your information. http://www.huaan-med.com/in...
Nice post! http://www.sunstorm86.com Although we are familiar with http://www.cnyonghao.com our culure, but we maybe don't really understand http://www.huaan-med.com/in... it. It need to study deeply.It's a very meaningful http://www.huaan-med.com/fo... activity. Looking forward to joining you.meter from http://www.huaan-med.com/di... 。Thanks a lot for http://www.racketchina.com enjoying this beauty article with http://www.lk-outdoorfurnit... me. I am apreciating http://www.eammarsolar.com very much! Looking forward to http://www.huaan-med.com/di... another great article. Good luck to the author! http://www.huaan-med.com/ea... all the best! Those http://www.jihepackage.com who want to get the scholarship must http://www.jihepackage.com/... work hard and try their best. http://www.jihepackage.com/... It's exciting to hear this good http://www.huaan-med.com/di... .Thanks for this http://www.suntasksolar.com great post. I have become a http://www.trading-mx.com huge fan of this website and http://www.shopdisplaycn.com I really cant wait to read you next posts! Your post are http://www.jihepackage.com/... inspirational.Looks like a very interesting http://www.jihepackage.com/... solution technology. Thanks for sharing .
http://www.worldmaya.cn
http://www.chinachristmasba...
http://www.xdbike.com
http://www.zjqiangsheng.com
18. 08. 2010 | 05:24

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy