Je komunismus český vynález aneb jak jsme na tom s pamětí?

12. 11. 2009 | 13:38
Přečteno 3809 krát
Blíží se vyvrcholení dvacetiletého výročí listopadových změn roku 1989, spojené s přechodem z režimu autoritativní komunistické byrokracie k soutěživé demokracii evropského střihu. To je samo o sobě významným společenským milníkem a jedinečnou příležitostí pro bilancování nedávné české minulosti, naší reflexe blízkých událostí a míry poučení z vlastní historie. Ostatně dvacetiletí jsou v českých moderních dějinách už tradičně pověstná svými důležitými zlomy.

Navíc se traduje, že skrze přístup a nakládání s vlastní minulostí se pozná vyspělost společnosti, ale i její budoucnost. Pokud přijmeme za své oba tyto zmíněné pohledy, pak se nám jako na zavolanou dostává do rukou unikátní průvodce po své vlastní nedávné minulosti a zejména stavu paměti o ní. Jde o pohled o to cennější, protože vychází z pera sympatizující cizinky, Francouzky, v českém prostředí několik let působící, socioložky Francoise Mayer.

Její zájem vzešel z dlouhodobé fascinace historickou pamětí a vztahem společnosti k ní. Jako francouzská intelektuálka si prošla obdobnou zkušeností, skrze bolestné připomínání si kolaborantského režimu Vichy a francouzského antisemitismu. Knihou Češi a jejich komunismus navíc prokázala, že si dokáže udržovat od tématu profesionální odstup a věcnou kritiku, přitom však téma respektuje a snaží se ho i věcně pochopit a představit pohnutky a svět jednotlivých protagonistů.

V samotném úvodu knihy se zabývá rozkrýváním tajů paměti a identity – jak oficiální, komunistické, tak té dlouho postihované, občanské a disidentské. Při své analytické pouti originálně rozebírá vztah k paměti u stávajících komunistů a nekomunistů, normalizátorů, disidentů, vězňů, kolaborujících agentů a historiků obou režimů, před i polistopadového. Jde o popis věcný, s nadhledem, avšak s citem k historii, detailu, ale i k odpovědnosti jednotlivých představitelů vybraných skupin. Snaží se jejich pohnutky a stav paměti poznat, lépe objasnit, rozhodně však ne zploštit, ani relativizovat, což je velmi inspirativní. Na stránkách její knihy se setkávají Vasil Mohorita, Miloš Jakeš, Miroslav Štěpán, oficiální paměť současné KSČM, ale i chartisté, představitelé třetího odboje, ale i Petr Cibulka a další.

Jde o neotřelou sondu do skulin našich duší, která řeší a vypovídá o mnohém citlivém v nás. Nutí čtenáře ke kritickému zamyšlení, úvahách o české identitě, čímž poskytuje šanci nastartovat hlubší debatu o nedávné historii a naší roli v ní.

Jistou vadou na kráse této přívětivé knižní novinky je její občasné pohlcení filozofií dějin a mnoha přístupy dalších sociálních věd, což občas studovanou problematiku znepřehledňuje a čtenáře může mást. Rovněž některé zpovědi protagonistů by mohly být delší. Jde však jen o drobnější pasáže a momentky výzkumu. Přesto však platí, že tato kniha kultivovaně provokuje a nabourává mnohá dlouho sdílená klišé, za to si zaslouží jednoznačné uznání a doporučení čtenářům.

Zajímavou četbu přeje JK.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Frolíkův "Špion vypovídá"(mám rukopis na čtverečkovaném papíru)mi stačí.
12. 11. 2009 | 13:47

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text, který odkazoval na komerční stránky (viz zákaz spamů tedy i reklamy zdůrazněný v záhlaví každé debaty).

Libor Stejskal, editor blogů
12. 11. 2009 | 15:53

stále rebel napsal(a):

Pane Kubáčku, já mám podezření, že komunismus vymysleli ti, co dvacet let po jeho pádu proti němu stále bojují a pravděpodobně jim to i dobře vynáší.
12. 11. 2009 | 19:42

Honza Český napsal(a):

Takže podle politologa tady byl před Listopadem

Režim autoritativní komunistické byrokracie

Tedy nikoli režim totalitní

Že by to jen popletl ?

Nebo …
13. 11. 2009 | 00:53

jepice napsal(a):

Honza český: Zván jakýmkoli jménem, zaváněl by stejně.
13. 11. 2009 | 08:40

Skogen napsal(a):

Děkuji, zajímavý tip. Pokud do knihy nezasáhl normalizační Ústav pro paměť národa, mohla by být objektivizace přínosná..
13. 11. 2009 | 12:02

Šalbot Josef napsal(a):

Zdravím,

pane Kubáček, nevím, co si mám o tom Vašem(nevašem) článku myslet. Pokud tomu dobře rozumím, nejdříve jste připomněl listopadové výročí revoluce v celkem strohém duchu, aby jste v zápětí veškeré úvahy směřoval ke knize Madamme Francoise Mayer. Píšete, jak se tato již léta ve Francii rozporuplná pisatelka zajímala o československý národ. Asi to je ve Vašem zájmu, abychom reagovali na tuto francouzskou spisovatelku. Možná, že jsem se spletl, když jsem si myslel a doufal, že se budete k listopadu vyjadřovat právě vy sám. V televizních debatách o politických otázkách jste vždy pohotový, přímý a nadčasový. O to více mě mrzí, že jste nenapsal Váš názor na porevoluční léta. A teď, proč Mme F.Mayer znám ? Protože má rodina pochází z Bordeaux a vždy tvrdila, že je to velmi kontroverzní žena. Sociologie je ve Francii braná velmi liberálně. Je to obor(téma) o kterém se polemizuje ve všech společenských kruzích a proto nemá specifickou akademickou asseitu(ani elitu). Mme F.Mayer se vždy zabývala problématikou sociálních tézí tam,kde to francouzi nemohli tak nějak přímo zhodnotit a pokud mohli, eseje Mme F. Mayer byly vždy s anarchistickým nádechem. Bylo by dobré, kdyby jste si přečetl úvahy o této psycholožce od Monsieur Philippe Dubois, nebo Jean Luis Vallot,či Sofie Brochantt. Její volly č.3 a 4.(Mme F.Mayer) jsou značně alibistické a napasované do jejího stylu. Možná pane Kubáček by jste si měl od této socioložky přečíst starší prvotiny, které Vám změní trošku názor. Lituji, ale tímto jste si tak trošičku naběhl na smeč. Francouzskou politickou litéru znám, jako své boty. Sám píši již od roku 1990 do Le Figaro, Le Monde, Senat 44, Politique de Region aj.
Tak a teď k samotnému výročí. Nojo, ale co vlastně mám oslavovat ?! Mám oslavovat mou nynější katastrofální životní úroveň ? Mám oslavovat minulé, či nynější politiky ? Mám oslavovat změny(nezměny) ve složení parlamentních stran a jejích přetahování poslanců ? Prostě se obecně ví, že se domokratický vývoj země zastavil již po prvních porevolučních letéch. Píšete, že je významným společenským milníkem soutěživá demokracie evropského střihu. Chytré a zároveň komické. Nevím, co si mám představit pod pojmem - sotěživá demokracie- ? Demokracie je přece stálá. Nemůžeme o ní přece soutěžit. Nemůžeme s demokracii nakládat jinak, než k čemu je určená. Nemůžeme přece měnit a soutěžit o svobodu, myšlenky, mentalitu, zvyky, tradice, či národní hrdost. Asi jste myslel soutěživé prostředí evropského střihu. A nebo jsem to já špatně pochopil za což se Vám omlouvám. Jinak k tomu soutěžení. Víte, že v každé soutěži musí mít soutěžící naprosto stejné startovací podmínky ? No a my ? Zákaz pohybu pracovních sil ! Omezení exportní a importních kvot ! Lisabonská smlouva !Ohrožené sudety ! Meněcenné diplomy českých lékařů a sestřiček, které si musí na západě obhajovat, atd. ! Prostě nejsme a hned tak nebudeme rovnocennými partnery velkých západních zemích. Slovo soutěž tak nebude to pravé vyjádření. Ano, oslavujeme 2o let jakési svobody, ale k demokratickému stavu země to má hodně daleko. Víte pane Kubáčku, kdy bude v Česku ta pravá demokracie ? Až si budou občané politiků vážit nejméně z 80%. Pak můžeme říci, že máme demokracii, jakou si zasloužíme.Mé poslední věty můžete klidně použít v televizních spotech(dávám Vám je zdarma).Ještě jednou Vám děkuji a těším se na Vás na obrazovce.

s úctou a díky
Šalbot Josef
salbot@centrum.cz
14. 11. 2009 | 00:38

Šalbot Josef napsal(a):

Zdravím,

jo a pane Kubáček ! Ptáte se,je-li komunismus český vynález. Je to od vás pěkná kulišárna. Ano, mohl by být. Ale jen ten typický český se všemi těmi typickymi vlastnostmi. Ten minulý se od toho dnešního komunismu přiliž neliší. Jen doba je jiná a tak je logicky jiné jeho užití. Mám však zato, že to nejdůležitější a to česká mentalita se od dob minulých také nezměnila. A to je průser. Velký průser. Jsme stále tací, jaký jsme vždy chtěli býti. Čili, - závidíme, nenávidíme, lžeme, špiclujeme, podvádíme, korumpujeme, povýšujeme se, ponížujeme ostatní,atd. A hlavně máme stále ten náš vlezdoprdelismus. Tak a teď musím napsat o něčem dobrém v českém národě. .....................ať přemýšlím jak přemýšlím, nic mne nenapadá. ...........................jóóó, už vím. Velmi dobrá vlastnost národa českého je ta, že velmi nerad mění své zvyky a zaběhané kodexy. No vlastně proto je stále takový, jaký je.A není to také průser ??!! A typ českého komunismu ? Myslím si, že jsou(byly) ve světě mnohem zrůdnější komunismy, ale jelikož se neudržely dlouho, ten náš byl jeden z nejhorších. Čím ? Byl tichý, nenápadný, podlízavý a tím také vlézl hluboko pod kůží.
Brrrrr, ještě že je to za námi.
s úctou a díky
Šalbot Josef
salbot@centrum.cz
15. 11. 2009 | 22:48

cheap tiffany jewelry napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
21. 11. 2009 | 19:39

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

29. 01. 2010 | 09:11

tiffany napsal(a):

"Úcta se musí zasloužit, nemohu mít úctu jen proto, že dotyčný chodí vzpřímeně po dvou zadních."

Nemusí to být zrovna úcta. Stačí něco jako sounáležitost.
06. 02. 2010 | 09:01

free online games napsal(a):

great
09. 03. 2010 | 00:55

Buy cheapest Abilify napsal(a):

Bets price for buy Abilify online
01. 04. 2010 | 22:05

replica watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary
06. 04. 2010 | 07:44

replica watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obitua
06. 04. 2010 | 08:14

Contrast Insert Dress napsal(a):

Její zájem vzešel z dlouhodobé fascinace historickou pamětí a vztahem společnosti k ní. Jako francouzská intelektuálka si prošla obdobnou zkušeností, skrze bolestné připomínání si kolaborantského režimu Vichy a francouzského antisemitismu. Knihou Češi a jejich komunismus navíc prokázala, že si dokáže udržovat od tématu profesionální odstup a věcnou kritiku, přitom však téma respektuje a snaží se ho i věcně pochopit a představit pohnutky a svět jednotlivých protagonistů.
08. 04. 2010 | 14:22

wholesale cheap chanel Handbags napsal(a):

ti k ní. Jako francouzská intelektuálka si prošla obdobnou zkušeností, skrze bolestné připomínání si kolaborantského režimu Vichy a francouzského antisemitismu. Knihou Češi a jejich komunismus navíc prokázala, že si dokáže udržovat od tématu profesionální odstup a věcnou kritiku, přitom však téma respektuje a snaží se ho i věcně pochopit a představit pohnutky a svět jednotlivých protagonistů.
08. 04. 2010 | 14:23

Tiffany Sets napsal(a):

Knihou Češi a jejich komunismus navíc prokázala, že si dokáže udržovat od tématu profesionální odstup a věcnou kritiku, přitom však téma respektuje a snaží se ho i věcně pochopit a představit pohnutky a svět jednotlivých protagonistů.
08. 04. 2010 | 14:24

Glashutte watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 07:00

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy