Výsledek voleb: státní dluhy skončí, ale korupce pojede dál
Za prvé bude určitě rychle a efektivně zlikvidován dluh veřejných financí. O tom není pochyb, omezování výdajů včetně mandatorních bude tvrdé a nekompromisní. Ostatně to také není žádná věda, prostě se peníze nevydají, když nejsou, a hotovo. Nevím, co je na tom k takovému oslavování, kterého jsme svědky. Doufám, že nová vláda nepodlehne Janotovu povolebnímu nápadu na zvýšení daní. Seškrtání výdajů a současné zvýšení daní jako reakce na krizi totiž před lety odeslalo Japonsko na cestu dlouhodobé stagnace. Významní světoví ekonomové před tím důrazně varují.
Za druhé lze očekávat snahu o reformy směrem k ekonomičtějšímu fungování zdravotnictví a školství. Takže nejen zůstanou poplatky, ale snad se konečně dočkáme zdravotních standardů, aby měly zdravotní pojišťovny konečně vodítko pro to, jaká léčba je u konkrétní nemoci v rámci pojištění k dispozici. Připravme se rovněž na školné na vysokých školách, což je dobře, protože studenti si aspoň budou studia vážit a učitelé budou mít trochu odpovídající platy.
Za třetí zapomeňme na boj proti korupci. Strany, které boj proti korupci myslely vážně a měly v programu systém konkrétních protikorupčních opatření, se buďto do parlamentu nedostaly - Lidovci a Zelení, nebo jsou v poli poražených, v opozici – ČSSD. Z vítězné trojkoalice toto téma tlačí ti nejslabší, tedy Věci veřejné. ODS i TOP 09 zcela jasně a razantně všechna protikorupční opatření (naposledy Pecinův balíček) odmítly jako útok na lidská práva a svobody. Zkušení matadoři typu Kalouska nepochybně zahrají možné návrhy vévéček do autu. Navíc při pomyšlení, jaké klientelistické skupiny za vévéčkama stojí, se mysl vzpírá uvěřit tomu, že by vůbec mohli boj proti korupci myslet vážně.
Za čtvrté v zahraniční politice velmi pravděpodobně zaujmeme proatlantický a zodpovědný postoj. Takže vojáky v Afganistanu posílíme a vyhneme se tak hrozící blamáži a ostudě. Co se týče EU, tak to je neznámá. ODS jistě bude skeptická, TOP 09 a VV zatím žádný signál o budoucí evropské politice nevyslaly.
Jako člověk z kultury nemohu vynechat tuto oblast, byť pro ostatní obyvatelstvo zase tak atraktivní není. Docela se totiž těším na obličeje všech těch umělců, kteří hrdě hlásili, že volí pravici, a současně přitom žijí ze státních dotací, podpor a grantů. Jestli někde bude šetření opravdu brutální, pak to bude právě v oblasti kultury. Svojí hrdou volbou si tito umělci podřízli jak existenční, tak i vlastně existenciální větev. Ale co by člověk neudělal pro nezadluženou vlast, že.
Jak plyne z předchozí analýzy, tak v těchto volbách došlo k paradoxnímu procesu. Velká část voličů zhnusená dosavadní politikou prošpikovanou korupcí a klientelismem volila nové strany, aby se s tím něco udělalo. Současně ale titíž voliči chtěli zabránit dalšímu zadlužování státu volbou stran, které se do boje s korupcí zas tak nehrnou. Člověk, a tedy ani volič, nemůže mít nikdy všechno. Takže zadlužování skončí, ale korupce pojede dál. A fest.
Shrneme-li, pak pozitivním výsledkem voleb je zastavení zadlužování, návrat k odpovědné zahraniční politice (alespoň co se NATO a vztahů k USA týče) a možná nějaký budoucí pokus o efektivnější fungování zdravotnictví a školství. Špatnou (velmi špatnou) zprávou je, že korupce pojede podle mého názoru dál.