Pokračujme v ratifikaci Lisabonské smlouvy

23. 06. 2008 | 15:45
Přečteno 11840 krát
Domnívám se, že Evropa a s ní i Česká republika se nachází na významném rozcestí. Potřeba evropské smlouvy je evidentní. Ratifikace v jednotlivých zemích referendem je však složitá, zvláště v období zvýšené inflace a pomalého ekonomického růstu, neboť existuje nebezpečí protestního hlasování. Irské referendum je toho příkladem.

Jak by tedy Evropa měla nyní postupovat? Jsem přesvědčen, že evropské země, které tak dosud neučinily, by měly v ratifikaci pokračovat. V Irsku by otázka Lisabonské smlouvy měla být znovu promyšlena, prodiskutována a referendum případně zopakováno tak, jak tomu bylo v případě ratifikace Maastrichtské dohody v roce 1993 v Dánsku a dohody z Nice z roku 2002 v Irsku.

Česká republika by rozhodně neměla být zemí, která ohrozí přijetí smlouvy tím, že by v této situaci odmítla její ratifikaci.

Jestliže tento bona fide přístup nakonec nevyústí v ratifikaci smlouvy, bude potřeba následně připravit kratší a jednodušší dokument, který bude zrcadlit především hlavní principy a vize Evropy.

www.jansvejnar.cz

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

JC napsal(a):

Pane Švejnare,
Lisabonská smlouva je mrtvola do která se nekope.
Souhlasím s vaším posledním odstavcem - to je cesta.
Vůbec by nebylo na závadu, kdybyste se pokusil něco ohledně té kratší verze zformulovat.Třeba jen nějaké teze. Očekávám to i od Klause a možná by se mohli přidat i ostatní evropští političtí lídři.
23. 06. 2008 | 15:58

student napsal(a):

Pane profesore, to jsem rád, že jste se ukázal. Snad mi dokážete odpovědět na mé otázky.
Je mi jedno kam tečou miliardy.Bohužel vím, že nikdy nepotečou ke mně.
Zajímá mě, ale proč EU nemá zájem o sjednocení řešení běžných životních situací.
Např. zdravotní péče. Proč není
evropská, podle jednotných pravidel.
Nebo doprava, proč nemáme stejné ŘP, proč není stejný bodový a pokutový systém. Vím, že to nelze hned, ale zatím nevidím ani žádnou snahu. U dopravy nutnost sjednocení pravidel vyplývá už z její samotné existence.
Proč mám pak EU brát vážně. Proč funkcionáři EU potřebují neúspěch aby pochopili, že všechny smlouvy (pravidla atd) musí být jednoduchá a stručná.
23. 06. 2008 | 16:04

Ivan napsal(a):

to: JC Těžko hodnotit co nemůžeme ovlivnit. Víte "hovořit o mrtvole, pokud někdo vážně onemocní je předčasné a nevhodné", neřeším tím Váš názor, ale forma se mi zdá nevhodná. Tím se Vás nechci dotknout, jen jsem chtěl říci, že to přirovnání je moc agresivní, protože jsem jeden z těch, kteří se z kómatu probudili. Přejí příjemný den.
23. 06. 2008 | 16:09

Dusan napsal(a):

Nesmysl. V Irsku neslo o zadne "protestni hlasovani". Faktem je, ze Lisabonska smlouva by nemela sanci projit v referendu v naproste vetsine clenskych zemi. Stejnym faktem je, ze evropska politicka elita prosazujici dalsi integraci ztratila kontakt se svymi volici a prosazuje neco, co nema ani zdaleka vetsinovou podporu.
23. 06. 2008 | 16:09

pgjed napsal(a):

A je to v našem skutečném zájmu, pane Švejnare? Opravdu chceme snížení podílu na rozhodovacích pravomocích EU ve prospěch velkých zemí? Opravdu se chceme smířit s přebujelou byrokracií, která jen zbůhdarma mrhá finančními prostředky? Opravdu chceme být ve vleku takových tragických rozhodnutí, jako je uznání odtržení Kosova, bez možnosti říci k tomu cokoliv významního? Opravdu se chceme smířit s potvrzením současného stavu neexistence svobodného vnitřního trhu, což je v hrubém rozporu přímo s výchozí ideou zakladatelů? Opravdu se chceme nechat nadále válcovat systémy nepřímých a skrytých dotací a zpřísňujících pravidel, která mají zakotvit náskok tradičních zemí EU vůči našemu stále silně podinvestovanému a podkapitalizovanému hospodářství?

Ano je třeba dát fungování EU nová pravidla. Ten proces však musí začít od analýzy současných problémů a definování cílů a cesty k nim. Nová smlouva je až poslední krok. To byste ale, vzhledem k vaší profesi měl vědět i bez připomínání!
23. 06. 2008 | 16:18

JC napsal(a):

Ivan,
To samozřejmě s vaším ani s komatem někoho jiného nemá co dělat.
A mrtvola je prostě mrtvola. S tím také nic nenaděláte. Je potřeba to řvát z plných plic, protože tak si to EU stanovila. LS vstupuje v platnost přijetím VŠECH států. EU si musí uvědomit, že základem je dodržování pravidel, které si stanovila a basta.Tak si může získat důvěru svých obyvatel.
23. 06. 2008 | 16:20

Aleš napsal(a):

JC slova o mrtvole jsou předčasná a hloupá.
Existují jen dvě cesty - buď se podaří LS smlouvu ratifikovat v 26 zemích a najde se řešení pro Irsko- modifikace podmínek? A to bude nepochybně plán A.
Nebo se přistoupí ke sestavení smlouvy nové jednoduché. To bude plán B a bude nezbytné pracovat znovu od začátku. Základním roblémem české republiky je zda nejsilnější politická strana v tomto směru bude schopen překročit stařecký stín svého čestného předsedy. EU byla před a bude i po Klausovi, jeden český politik na tom nic nezmění.
Pokud někdo není schopen pochopit , že jednotné hlasování a dohoda 27 zemích je velmi kontraproduktivní a brzdí přijímání jakýchkoli společných usnesení, pravidel a zákonů, ten by měl uvažovat o tom, zda je schopen se podílet na činnosti EU.
23. 06. 2008 | 16:28

bigjirka napsal(a):

není to mrtvola... a kdesi v koutku, ťupy ťup, ve víru křeči se zachvěl trup :-D

ústava musí být krátká stručná, jasná
23. 06. 2008 | 16:37

Martin napsal(a):

Výborně pane Švejnare, Váš jasně formulovaný názor jsem už dlouho postrádal. Takže bychom Lisabonskou smlouvu měli ratifikovat, a kdyby to náhodou nevyústilo tak, jak to vyústit má, bude potřeba připravit smlouvu novou.
Díky za radu.
23. 06. 2008 | 16:42

Dasa0302 napsal(a):

Vážený pane,
opět se zviditelňujete, aniž byste cokoli významného řekl. Usmívejte se do kamer, všechno ostatní vám akorát kazí image.
23. 06. 2008 | 16:45

pozorovatel napsal(a):

Pane Švejnare,

proč nepíšete o věcech, kterým rozumíte?

Mohl byste se třeba pokusit vužít výsledky Vašeho ekonomického výzkumu a přispět k hospodářské politice a věcné veřejné debatě.

Domněnky o Lisabonské smlouvě nejsou Vaší parketou... a už vůbec nejsou dobrým využitím Vašeho blogu ... když už do něj investujete čas.

Vážně, myslím, že byste se měl snažit být užitečnější.
23. 06. 2008 | 16:53

Danny napsal(a):

To co pisete v poslednim odstavci (...bude potřeba následně připravit kratší a jednodušší dokument, který bude zrcadlit především hlavní principy a vize Evropy....) , proc toto neudelali urednici uz drive?

Takto to vypada jako kupceni a ze z Bruselu zkusili urvat co se da, nasadili cenu vysoko jako na nejakem trzisti a zkousi co jim projde.
23. 06. 2008 | 17:21

Řeč mysli napsal(a):

...bude potřeba následně připravit kratší a jednodušší dokument, který bude zrcadlit především hlavní principy a vize Evropy. Ano, bude i nutné připravit štíhlejší byrokracii. Vše bude nuceno odsouhlasit referendy v každé zemi.
23. 06. 2008 | 17:22

Att napsal(a):

Pane Švejnare,

Mohl byste mi zodpovědět jednu otázku?

Jaké podle vás přinese ČR schválení Lisabonské smlouvy výhody?
23. 06. 2008 | 17:36

Taoiseach napsal(a):

Všem zastáncům kratší, jednodušší, stručné smlouvy:

není nejmenší šance!

Tedy alespoň pokud budou smlouvu sjednávat členské státy. Smlouva (resp. Smlouvy, tj. celé primární právo Společenství) je kompromisem, kdy každý vyjednává nejen, co tam nechce mít, ale také, co tam chce mít. Primární právo (bohužel) není bufet, z něhož se každý obsluhuje podle své momentální individuální chuti.

Úplně jasně: vyřadit jakékoli z té spousty ustanovení vyžaduje souhlas všech 27 členských států, což je vždycky obtížné dosáhnout.

Úkolem politiků je vysvětlit občanům, že většina z toho, co na (ne)fungování EU oprávněně kritizují (neoprávněnou kritiku nechme stranou), souvisí právě se zablokovanými, těžkopádnými a nepřehlednými rozhodovacími procesy, a právě proto je reformní smlouva potřebná.
23. 06. 2008 | 17:43

Taoiseach napsal(a):

PS

Jinak ovšem souhlasím s tím, že ratifikační proces má pokračovat. Je pravda, že smlouva vstoupí v platnost okamžikem uložení 27. ratifikační listiny u depozitáře, ale NIKDE NENÍ PSÁNO, že po odmítnutí ratifikace v jednom členském státě se má v ostatních ratifikace přerušit.

Souhlesím s panem profesorem: "V Irsku by otázka Lisabonské smlouvy měla být znovu promyšlena, prodiskutována..." a rád bych dodal, že by irští politici především měli věrohodně zjistit, PROČ vlastně byla smlouva v referendu odmítnuta. Zatím máme k dispozici jen dohady na úrovni novinářských spekulací.
23. 06. 2008 | 18:03

jan král napsal(a):

Snažíte se říci, že irské NE neznamená NE? A jen tak mimochodem. Dánsko Maastrichtskou dohodu schválilo až poté, co byly této zemi uděleny výjimky, např. ze společné obrany či měny. Takže z toho vyšel další europaskvil.
V ratifikaci rozhodně nepokračujme...
23. 06. 2008 | 18:37

Čochtan napsal(a):

Pamatujete ještě jak pejsek s kočičkou vařili dort ?
Tak nějak to dopadlo i s LS. Tady bylo těch kuchařů mnohem víc.
Není divu, že se Irové z toho poblili. Oni jsou jedinní, kteří se veřejně poblít směli. My smíme demokraticky držet hubu a tvářit se nadšeně. Jako kdysi v prvomájovém průvodu.
23. 06. 2008 | 18:56

UmKab napsal(a):

To jsem rád že nám někdo vždycky vysvětlí proč chudáci irští pomýlení hlásovali NE. Chyba nejspíš nastala špatně pochopenou otázkou : Nechcete ? NE ! Chceme !
23. 06. 2008 | 19:07

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Švejnare, jsem opravdu rád, že žijete, že vás černá díra nepohltila, ale vyplivla na druhé polokouli.

Váš poslední odstavec zní rozumně.
23. 06. 2008 | 19:42

Pepa Řepa napsal(a):

Navrhuji pověřit vyjednáváním o Lisabonské smlouvě pana Srstku.

Když pod heslem "Chcete mě?" udá i zablešeného bastarda, má šanci prosadit LS.

Bastard jako bastard.
S pozdravem Eurohujeři všech zemí, spojte se!
23. 06. 2008 | 19:49

Sandrro napsal(a):

"V Irsku by otázka Lisabonské smlouvy měla být znovu promyšlena, prodiskutována a referendum případně zopakováno " A opakoval bych ho tak dlouho, dokud Irové neřeknou ano.... to je demokracie
23. 06. 2008 | 19:54

Tamango napsal(a):

Pane Svejnare,prosim Vas!!!!!!!!
Vykakejte se na politicka reseni a jdete kalkulovat jako ekonom do stale klesajici americke ekonomiky.Tam Vas potrebuje nynejsi Vas stat.Na Evropu se z Vaseho pohledu neda upresnit,co sledujete.Jste cizinec a jiz se take jeden cizinec vyjadril,tan tomu ale nerozumi,protoze je"rakouskej hajnej a hostisky" v duchodu.Politiku sel hledat take do CR.Bohuzel.
23. 06. 2008 | 19:55

Kašpar napsal(a):

Cokoliv bude jakýmkoliv způsobem učiněno proti přirozeným demokratickým principům, ve výhledu jednotné Evropě zlomí vaz. Stejně tak zhynul komunismus, který rovněž nedodržoval své vlastní hlásané zásady. Pan Švejnar je ovšem odepsaná kapitola českých dějin. Chtěl slíznout smetanu nic víc nic míň. Jeho současná prohlášení mají jen zastřít jeho přístup ke kandidatuře na úřad prezidenta.
23. 06. 2008 | 20:12

Al Jouda napsal(a):

Chce to smlouvu nebo ústavu stručnou, jasnou a srozumitelnou - už na ní Klaus pracuje !
23. 06. 2008 | 20:25

Michal napsal(a):

Mne by jen zajimalo, kde jsou vsichni ti hladovkari proti radaru, proc sakra neprotestuji, ze nam obcanum je upirano pravo vyjadrit se k Lisabonske smlouve v refendu. Kde je Jyrka, Tamas a jemu podobni bojovnici za demokracii? Nemuze mne nekdo poradit? Diky
23. 06. 2008 | 20:36

občan napsal(a):

VÁŽENÝ PANE PROFESORE.
JE VIDĚT, ZA ČÍ STRANU KOPETE. JE JEN DOBŘE, ŽE VÁS UŽ NAŠI LIDÉ PROKOUKLI A S PAROUBKEM.
PLNÍTE JEN PŘÍKAZY USA, POTAŽMO EU. JAK JE JIŽ ZNÁMO, EKONOMII MOC NEOVLÁDÁTE I S CELÝM AMERICKÝ EKONOMICKÝ ZÁZRAKEM, KTERÝ JDE KE DNU. UŽ TO JSOU NUCENI PŘIZNAT I SAMI AMERIČANÉ. RÁDI BY SVŮJ ŠPATNÝ SYSTEM, NAROUBOVALI U NÁS. JSOU TO JEJICH KLASICKÉ METODY.
BĚŽ NĚKAM I S AMERIKOU A JEJÍ AGRESIVNÍ POLITIKOU.
PANE PROFESORE DĚKUJEME, STAČILO A TÁHNĚTE ZPÁTKY DO TOHO EKONOMICKÝHO ZÁZRAKU. VÍM U NÁS JSTE LÉPE PLACENÝ. ALE TAKOVÝCH KAŠPARŮ TU MÁME PLNOU SNĚMOVNU.
DÍKY ODEJDĚTE A UŽ SE NEVRACEJTE
23. 06. 2008 | 20:57

vlk napsal(a):

PAne profesore,
sdílím sice plně každé slovo Vašeho blogu. Ovšem to je pro mne vedlejší. Mimo jiné proto, že už jde o minimálně devátý blog na toto téma tady.

Daleko víc bych uvítal, kdybyste byl zůstal v politice, když už jste do ní vstoupil. Svým způsobem se cítím být Vámi zrazen. Hodně jsme věřil, že by to mohlo být a jít jinak s Vámi, než je v Čechách zatím zvykem...
Máte plné právo suverénně rozhodovat o svých krocích. Já mám ovšem právo cítit se zklamán.
23. 06. 2008 | 21:18

Petr napsal(a):

Pane Švejnare ,
z příspěvku je zcela jasné , že vlastní názor nemáte a nikdy mít nebudete . Na každý dotaz odpovíte tak , aby se zalíby co největšímu množství obyvatal ČR a současně potěšil pány Paroubka a Ratha . Ještě že nejste prezident ČR. Jako prezident zvolený panem Paroubkem by jste kritizoval samostatnost Kosova dle požadavku ČSSD, ale současně jako zastánce jednotné zahraniční politiky Evropy dle Lisabonské smlouvy , by jste chválil uznání samostatnosti Kosova ministrem zahraničí EU . Prostě jste bez vlastního názoru .Jste jako ČSSD - taky neví co chce .
23. 06. 2008 | 21:23

Stanley napsal(a):

Hm a co v té smlouvě je napsáno nám bude raději utajeno. Na Webu ani čárka v novinách taky nic a já mám věřit politikovi který jak už to u politiků bývá je pravdomluvný bezelstný moralně bezůhonný a celý život strávil prací pro blaho občana :o)
23. 06. 2008 | 21:26

Čtenář napsal(a):

Je zapotřebí, aby Irové sdělili Bruselu své připomínky k této smlouvě a aby je úředníci zapracovali do smlouvy formou dodatků. Pokud by to nešlo, je nutno, jak píšete, připravit kratší a jednodušší dokument.
23. 06. 2008 | 21:31

bigjirka napsal(a):

Jo, čtenáři, dodatky ke změnám a dodatkům potřebujeme. A syfilis. Pak už budeme mít všechno. Tenhle Schweiner, to je fík. Oblečená neoblečená, obutá neobutá. Eh, Pixie Dixie odletěl týden po volbě, jak jsem předpokládal. Při každém oběhu ovšem vysílá píp - píp - píp, jak jej naprogramovala rodná KGB. A Miki mi visí flašku Balantinky. Páč já jsem sázel, že Pixie odletí a Miki že pobude.
23. 06. 2008 | 21:40

bumbac napsal(a):

No, hlavne ze se uz nam nas mileny Svejnar zotavil, po te straslive namaze, jak se domlouval s bolsevikama na prezidentstvi. A co penizky z CSOB, sypou se, sypou ?
23. 06. 2008 | 21:42

bigjirka napsal(a):

Já bych to viděl asi tak: presidenti by se mohli sjet na výjezdním zasedání, ožrat se a připravit text do deseti stran. dokud by to neudělali, nesměli by z harendy ven. kdepak, žádný škrkání a připisování!
23. 06. 2008 | 21:43

já napsal(a):

To jsou zase prázdné havlistické eurožvásty...
23. 06. 2008 | 21:45

dusil napsal(a):

" V Irsku by otázka Lisabonské smlouvy měla být znovu promyšlena, prodiskutována a referendum případně opakováno tak dlouho ..." a o tom ta demokracie přece je nebo se mýlím?
23. 06. 2008 | 21:51

Ada napsal(a):

Honziku neblbni, nemůžeš dávat umělé dýchání utopenci s bruslemi na nohou...
23. 06. 2008 | 22:02

gakusei napsal(a):

n schu babrá šu a vajrupleple glabli sajý humumu ikoko lápo?
23. 06. 2008 | 22:04

alena-m napsal(a):

Evropa potrebuje reformy a pomoc
tzn,jasne vytvorene stucne, logicke systemy a principy na kterych bude schopna EU fungovat to je potreba.
Chaos, predimenzovanost a nesmyslne mrhani velkych penez povedou jen ke spatnemu konci budiz nam doprano vice budovatelskych osobnosti a hlav ke zdarnym refor.krokum v unii.
23. 06. 2008 | 22:09

JiriN napsal(a):

2 Obcan - Vasi omezenost nelze vyjadrit ani kapitalkama v celem prispevku a je mi lito, ze nemame pro lidi jako Vy lek. Takovy lek, ktery by Vam umoznil probudit se z toho snu, kteremu uz 18 let nechcete uverit... ale fandim Vam a pevne verim, ze Vy si na politiku nikdy nesahnete...

2 pgjed - vrele doporucuju nastudovat si, jak administrativa EU funguje, nez zase neco placnete. Administrativa EU je o neco malo vetsi, nez ta Ceska, ale narozdil od ni je mnohem efektivnejsi a spravujici 27 zemi. Mluvime tady o desitka tisic lidi, kteri stoji za veskerymi procesy EU... rozhodne ne o prebujele byrokracii. To je blabol z hospody. Taky pletete jabka s hruskama, kdyz uz mluvite o Kosovu, neexistenci vnitrniho trhu a plytvani financnich prostredku, ale to necham, at si nastudujete sam. A jeste dodam, videl jste nekdy opravdova cisla rustu jednotlivych clenskych ekonomik a jejich vztahu k dotacnim politikam? Jedl jste nekdy francouzske maslo z Albertu? Nebo Finska rajcata? To byste ale mel vedet bez pripominani!!! Takova ostuda...

Pane Svejnare, fandim Vam a byl bych moc rad, kdybyste nezahorknul a bojoval dal. Chci Vas jako sveho pristiho prezidenta!!! Rozumite? Ja cekam...
23. 06. 2008 | 22:11

Bacon napsal(a):

Pan Svejnar byl vypovezen ze Svycarska jako komunisticky agent.
Strana ho prevedla do USA.
Zde se neuchytil, tak by rad domu. On ten pan vlastne nevi co chce. Zatim si udelal vsude ostudu.
Ale radit, to jo. Problem je, kdo ho bude poslouchat.
23. 06. 2008 | 22:13

Lupin napsal(a):

--- Domnívám se, že Evropa a s ní i Česká republika se nachází na významném rozcestí.---

ano možná se to dá nazvat rozcestím, jenže vy si jděte svým směrem a laskavě si své ambice dokazujte na jiném národé, spíš zemi, zkuste to v USA, chytráky přetékáme - a to je to rozcestí - Vy, jste morem země
23. 06. 2008 | 22:24

Martin napsal(a):

Bacon, nemyslite, ze pred tim nez zacnete psat nesmysly, tak je lepsi si neco zjistit ? Svejnar do Svycarska odjel jako neplnolety. Pokud pouzijete ted rozum, tak zjistite, jaky nesmysl jste napsal. A jestli prednaseni na dosti prestizni univerzite je pro vas ostuda, tak bych rad vedel co povazujete za uspech :)
23. 06. 2008 | 22:25

Dagobar napsal(a):

NE Janu Švejnarovi! Díky Bohu, že tenhle převelmi plastický Šáša Krusty nyní nevládne nám všem...
23. 06. 2008 | 22:28

tonny napsal(a):

Vážený pane Šlejhare, četl jste vůbec tu smlouvu ? Buď jste takový demagog nebo jste úplně mimo ????? (viz vaše slova"...Potřeba evropské smlouvy je evidentní...." - to může říct fakt jen magor)...
23. 06. 2008 | 22:44

Tomáš J.Kliment napsal(a):

Naprosto souhlasím jen s posledně uvedenou myšlenkou-bude potřeba připravit kratší a jednodušší dokument,který bude v prvé řadě srozumitelný,jasně vymezí pravidla hry v EU a v němž bude upuštěno od posilování centralizace EU.Jinak se domnívám,že Lisabonská smlouva je velice "horkou jehlou" přepsaná už dříve odmítnuta "euroústava".
23. 06. 2008 | 22:45

Tomáš J.Kliment napsal(a):

Pro Bacon: S panem Švejnarem nesouhlasím,ale důrazně se ohrazuji proti tvrzení kdejaké nuly,jako jste např. vy o agentech,vyhoštěních apod.Jste typickým příkladem českého humusu,kterému cokoli,co není z vlastního hnojiště,připadá nepřijatelné.V tom se my jako národ vyznamenáváme.Pan Švejnar prostě v této věci má jiný názor,ale to neznamená,že se budem chovat jako stádo doktorů Rathů a pinglů Paroubků a kydat zde naprosté nesmysly jen proto,že my jsme neschopni něco dokázat a člověk,který něco dokázal je nám tímto odporný.
23. 06. 2008 | 22:50

Jack napsal(a):

Zaplať bůh že jste se nestal prezidentem...
23. 06. 2008 | 22:51

Martin napsal(a):

Tonny, vite ja si zas rikam, ze nevidi potrebu evropske smlouvy jen magori.

Ono je to zalezitost jaka smlouva bude, ceho se bude tykat, jestli zmensi nebo zvetsi pravomoci bruselu atd. Jsem si temer jisty, ze vetsina kritiku eu by prave chtela novou smlouvu, ktera by omezila eu na ciste obchodni bazi. Uz chapete, proc jste napsal nesmysl ?
23. 06. 2008 | 22:54

Pavel napsal(a):

Pane Švejnare,
až trochu ochladnete v tom nadšení tak si přečtěte znovu co jste napsal.
Jestli ani pak se nebudete červenat hanbou, tak to se opravdu nedá nic dělat. A to vy jste chtěl být dokonce prezidentem !
Lidé mají právo se rozhodovat a ne se nechat masírovat od ťulpasů..
23. 06. 2008 | 23:02

Avalon napsal(a):

Poradce zlodeje Dyby a kamarad rudeho Pepy Zielience(KGB)zidak Svejnar, at jde radit do Tel Avivu svym teroristickym fasistickym soukmenovcum a nesere se do Cech !
23. 06. 2008 | 23:12

bigjirka napsal(a):

No, myslím, že Schweinerův výjezd v r. 1970 byl opravdu podařeným kouskem KGB a StB.

Co se týče Evropy - tak jen magor nechápe, že důstojná Evropa nemůže začít změtí blábolů, změn blábolů a odkazů na jiné bláboly.

S tou obchodní stránkou Evropy je to taky trochu jinak. Dokud nejsou plně zrealizovány čtyři základní svobody, další integrace je karikatura. To tedy vzniká SSER, svaz sovětských socialistických evropských republik. Ano, ani v SSSR nebylo možné se bez souhlasu vrchnosti přestěhovat.
23. 06. 2008 | 23:16

hv napsal(a):

Nekteri se snazi tvrdit, ze EU po podepsani LS bude smerovat k dalsimu RVHP. To je zasadni nepochopeni, protoze o ekonomiku tu nejde.

Zda se, ze soucasni obyvatele Evropy tragicky selhavaji pri schvalovani spravne koncepce politiku. Je treba najit spravneho euroobcana, jez toto snazeni patricne oceni. Konecnym cilem Evropy se stava organizace zvana SSM - Spojene staty muslimske. Nove staty budou moci od starych pardalu v EU fasovat evropske dotace na dostizeni multikulturni urovne stare patnactky.
23. 06. 2008 | 23:17

yorick napsal(a):

Suma sumárum, většina národa (á pardon) - většina zde diskutujících zamrzlíků, dává světu najevo, že jsme ti podělaní kolaboranti na zadáku, až jak to vyjde. Idiocie hradního pána táhne za sebou vlečku hnoje. Těm nesouhlasícím stačí skoro vždy položit jedinou otázku: a jak jinak tedy, když ne s Evropou? 6eby sami proti všem? My přece, velcí mimořádní, se zlatejma ručičkama! Hmmm, tím dřív skončíme v náručí Němců. Nebo vám sakra historie nestačí?!
23. 06. 2008 | 23:21

bruselan napsal(a):

Dobře, Yoricku! To s tím hnojem je povedený příměr! :o) Rád bych připomněl všem zamrzlíkům, že žádný text nebyl připraven bez jejich přičinění prostřednictvím zástupců, které si zvolili.
Kritika pěkně z odstupu nic neřeší. Na chytráky, kteří místo vlastního aktivního úsilí vyčkávají, jak to všechno dopadne, není nikde nikdo zvědavý. Myslím, že na to máme pěkné slovo tlučhuba.
23. 06. 2008 | 23:38

Ivo napsal(a):

Švejnar, jako reprezentant ideových a ekonomických teorií z dávné minulosti, navíc, sám osobně těžce diskreditován spoluprací s STB a Jiřím Paroubkem - do České Republiky vstup zakázán!
23. 06. 2008 | 23:46

tata napsal(a):

pane Vlk

souhlasím ale nesdílim vaš pocit zrazení když si přečtete tu špínu tady ,kdo by oto stal
.A hlavně kam by se zapojil když je to jedna velka špína.A založit stranu nema šance.

NEJVÍC se mi líbí příspěvky a co nam E.U. přinese.PANOVÉ nemnělo by to byt co mi taky přinesem te evropě.Hlavně od lidí z prava je to usměvné.když na každém kroku mluví o parazitech.flakačích a pod.Ated by chtěli jen prava ale povinost skutek utek.
23. 06. 2008 | 23:46

Bacon napsal(a):

To Martinovi:
panu Svejnarovi pri jeho ceste do Svycarska bylo 18 roku. Takze plnolety byl.
A co se tyka prednasek?Slysel jsem je a slysel i kritiku.
23. 06. 2008 | 23:48

Jorge napsal(a):

Svejnare, Smlouva je mrtva, pokud ji neschvali vsech 27 zemi, uvedom si to! To, co tu pises, je jen zoufaly vykrik eurohujera. Pozdravuj za Atlantikem a neplet se do veci, kterym nerozumis. Cest.
23. 06. 2008 | 23:54

Rudolf napsal(a):

Tak profesore.
Je ten Váš článek plodem vlaštovky, která přichází s létem, nebo nebo meplodného trubce? Odpovězte si objektivně Vy sám. Máte v sobě syndrom velikášství, byl jste v tom vychován,není se čemu divit, že v tom žijete a neúnavně si tento model v sobě i živíte. Ale nechte si jej raději pro sebe.
Jenže RVHP a potažmo postkomunistická EU Vás ani Vaše děti nemusí vbůbec zajímat, pokud z ní nebudete mít tučné brebendy.S americkým pasem stejně jednou zmizíte a škodu, kterou tady svými myšlenkami zasejete, nebudete uklízet. Nebo snad ano?
Vyvstává otázka, proč se stavíte jako ekonom za celoevropskou totálně neplodnou byrokracii.A jakým jsou pro nás - běžné lidi ekonomickým přínosem???? Celá EU je dojná kráva pro byrokratickou mašinérii. Měl byste proti ní bojovat celou váhou objektivních ekonomických tézí, pak bych si Vás i více vážil.
Z Vašich postojů však raději jasně čpí neupřímné a kariéristické prospěchářství a manipulátorství.
Nebo si stavíte předprseň k tomu, abyste se stal europoslancem? Vůbec bych se tomu nedivil, že můžete mít na takovou trafiku zálusk. Jste ten,kdo má vypočítané dlouhé mosty, nejsou viditelné hned, až až za nějaký čas.
Ostatně, k čemu celoevropské politiky máme? K čemu je vůbec běžní lidé potřebují? Na to nám raději odpovězte.
Protože to nevíme, nemůžeme jejich smlouvu svobodně volit, a nejraději bychom je ani svobodně nemuseli živit, pakáž jednu zhýralou. Stejně tak ani podporovat jakousi politickou úmluvu, která je nám skutečně prd platná. Nebo si snad skutečně ekonomicky mnyslíte, že tvar banánů a okurek a další krávoviny musí někdo tak draze vymýšlet? Jestli si to skutečně myslíte, nejste ekonom ani seriozní člověk, který má lidem co rozumného říci.
A ješte jedna věc: V dalších článcích budete odpovídat na naše názory????? Pokud ne, tak raději již nic nikam nepište. Protože naše informace pro Vás mají pak cenu jalovou a zbytečná je naše námaha Vás poučit.
23. 06. 2008 | 23:56

Mard napsal(a):

Už nám zase dáváte moudra z Ameriky?
24. 06. 2008 | 01:09

dan napsal(a):

Vyborny napad, ohanet se porad Irskem, ktere po celou dobu existence trpi komplexem menecennosti z Velke Britanie, a chtelo by byt co nejsamostatnejsi. To urcite do unie nepujde jen tak. Ale jine zeme to vidi zase jinak, a je skoda, ze se na jejich hlasy porad nedostava. Nemel by rict kazdy co si o tom mysli, a az pak se rozhodnout co tam nechat, co skrtnout, a co pripsat?
24. 06. 2008 | 02:14

Martin napsal(a):

Bacon, nebylo, do svycarska vyjel pred velikonocemi 1970, neudelal uz ani u nas maturitu. A ted si zjistete datum jeho narozeni, popremyslejte kdy se delaji maturity no a zjistete si kdy byly velikonoce. Napsal jste nesmysl asi jen ze zavisti a hlouposti.
24. 06. 2008 | 02:59

Rejpal napsal(a):

Moudří lidé jako pan Švejnar samozřejmě považují za rozumné pokračovat v ratifikaci LS bez ohledu na výsledek úletu irským referendem.

Přestože od nicků na těchto stránkách nečekám ani chytré názory ani poučné informace, nemohu než žasnout nad nekonečnou stupiditou názorů jejich naprosté většiny.

Je-li tomu tak i ve většině zdejší společnosti, pak její budoucnost je bohužel už nyní zcela jasná.
24. 06. 2008 | 06:18

JP napsal(a):

nejde ani tak si štouchnout do Švejnara a do EU jako spíš to zda si uvědomujeme objektivní potřebu integrace a nebo budeme dál reflexivně, jaksi ze zvyku, hájit slábnoucí národní stát.
To není o pravici či levici, ani o mladých či starých - to je o pohledu na svět. Pokud bude 27 zemí moci zavetovat kde co, tak EU nikdy nebude moci přijímat společné závěry, protože teror menšiny zvítězí. A slavé rozděl a panuj udrží Evropu na kolenou a Ameriska s Asií si budou mnout ruce.
24. 06. 2008 | 06:22

Autacek napsal(a):

Na jedne strane pravidlo, ze musi souhlasit vsichni, na druhe strane system vyjimek, kdyz se ti to nelibi, odsouhlaste si neco jineho se stejnym nazvem, hlavne ze to odsouhlasite... no to je Kocourkov.

Prece je jasne, ze o necem co nemuze za stavajicich pravidel nikdy platit nema jiz smysl vice hlasovat ?!

O stezejnich rozhodnutich nerozhoduji primo obcane, nybrz jimi kdysi zvoleni zastupitele, kteri nejlepe vi, co je pro obcana dobre, byt ma vetsina volicu zcela opacny nazor..

Prebubrela administrativa evropske unie jak z hlasne trouby mluvi o rovnosti a otevrenem trznim systemu, volnem pohybu zbozi, osob, atd atd, ovsem jako obcane evropske unie jsme stejne pred vnejsim svetem rozkastovani do ruznych kategorii - nekdo musi ci nemusi mit vizum tam ci onde pri ceste do sveta, volny pohyb pracovni sily tez nejak nefunguje, a o volnem podnikani, kdy vam EU diktuje kolik smite chovat prasat, krav a systemem dotaci tak vytvari zajimave "spravedlivou" disharmonii. Odjakziva platilo, ze kazda centralizace moci i penez vetsinou nevedla k hospodarnejsimu nakladani ani lepsimu fungovani cehokoliv....

Tedy lepe koukat, co si kde urvat z unie do vlastni kapsy/firmy, nez psat sve nazory, protoze tento system stejne nedojde zadne zmeny...
24. 06. 2008 | 06:41

dr.Roman Hauk napsal(a):

Vážený pane profesore,pravdu ve věci společného "právního pořádku" pro EU máte plně a výlučně Vy.Pan profesor Klaus,ať si sepíše svůj "návrh" quasi EU smlouvy či jak to ten člověk nazývá-je to, žel ,jeho právo.Pokud se Irska týká není to stát kontinetnální Evropy, dle mého skromného názoru, nemá tento stát v EU vůbec co pohledávat.Děkuji a upřímně zdravím.
24. 06. 2008 | 06:54

Ivan Kratochvíl napsal(a):

Pane profesore, velmi si vážím Vašeho názoru, nicméně zmínka o protestním hlasování nebo nutnosti pokračovat v ratifikaci je jen dokladem toho, jak moc se politici odtrhli od obyčejných lidí.

Jednou ze stěžejních součástí Lisabonské smlouvy je rozhodnutí, že se suverénní státy vzdají několika svých výsad, o nichž bude nadále rozhodovat Brusel. Poctivé a přímé by bylo zeptat se na názor občanů, kteří volí své vlády a parlamenty v tzv. demokratických volbách. Vlády se rády ohání tvrzením, že mají mandát od lidu, ale v tomto případě už nerady přiznávají, že právě tomuto lidu část suverenity seberou a předají za hranice.

Bohužel, náš názor je pro politické strany podstatný pouze jednou za čtyři roky, kdy jsou volby. Mimo toto období se dozvíme, že smlouvě stejně nerozumíme nebo bychom hlasovali špatně - tak, jak se to mocným nehodí. To je pro mě smutným důkazem toho, že není podstatný názor veřejnosti, ale čistě lidí, kteří jsou u moci a kteří kormidlují Evropu, potažmo celý svět, kam zrovna potřebují.

Vaše volání po pokračování ratifikace není ničím jiným. Pokud má platit konsensus všech členských států, pak skutečně nechápu, proč najednou irské NE nemá význam. Je zřejmé, že evropští politici mění podmínky dohody za pochodu a to tak, aby smlouva byla schválena za každou cenu. Tahle křečovitost, arogance a strach z názoru vlastních občanů jsou pro mě důkazem, že Lisabonská smlouva nebude ku prospěchu obyčejných lidí, ale pouze výhodnou dohodou mocných. Překvapuje mě, že si neuvědomujete jeden prostý fakt - možná totiž Evropa není na Lisabonskou smlouvu dostatečně zralá a připravená. Vnucovat ji lidem pokoutnými způsoby se pak může škaredě vymstít.
24. 06. 2008 | 07:07

bigjirka napsal(a):

nadávání a pseudoargumenty, to by eurohujerům šlo.
24. 06. 2008 | 08:13

Ondřej Elstner napsal(a):

Morální devastace českého voliče
se projevila naplno. Vláda modrého ptáka ji jen pomohla k horšímu. Osvěta není to, co by součsná vládnoucí garnitura mohla nabídnout.
Je jisté, že jen silná idea může změnit směřování společnosti k ppředem vytčenému cíli, oběti lze očekávat jen od přesvědčených a morálně pevných lidí.
Pane profesore, nenechte se odradit od maloměšťáckých poštěkávajících ratlíků čekajících na svou pohozenou kost.
Unie zcela jistě současnou hlavu státu přežije a dnešní škarohlídové na své plky rádi zapomenou.
24. 06. 2008 | 09:34

Jan Koňas napsal(a):

Jo, taky jsem Švejnarovi nalítl na špek. Podobně jako mnoho z nás před pár lety na figurku jménem Havel.
Inu, zkusím se ze svých chyb poučit. Vím, že všichni máme svůj pozitivní i negativní potenciál. To, že Klaus zastřešuje spoustu špinavých peněz, to mi signalizovalo, že jeho "protivník" bude lepší. Tož jsem jej považoval za trojského koně v systému.
Někdo ale tím trojským koněm mezi vládci musí být.
Na druhé straně vím, že EU se bude stavět od svého středu, nejen geografického, ale i mentálního, tedy od kvalit lídí, myslících česky. Což je už patrné i z diskuzí pod blogem Švejnara.
Jestli náš Venda má v šuplíku upgrade původní americké ústavy, tak jsem ho silně podcenil, za což se omlouvám nejen jemu, ale i těm, kdo znají spodní proudy pod vrstvou korupcí.
24. 06. 2008 | 09:40

Tvrdas napsal(a):

Švejnare jseš mimo mísu, většina národa má jiné starosti, ty ti jsou šuma-fuk , nám jsi taky fuk....HOWG
24. 06. 2008 | 09:59

Petr napsal(a):

Ty jo, tak hodnotnej clanek plnej presvedcivejch argumentu jsem uz dlouho necetl. Bravo!
24. 06. 2008 | 10:03

kevorkian napsal(a):

To je tak neuvěřitelně prázdnej chlap, až to bolí.
Pozorně čtu a poslouchám jeho projevy a články, ale málokdo dokáže vyprodukovat tolik banálností a prázdných frází, bez jakékoli nové myšlenky, nebo aspoň postřehu.
24. 06. 2008 | 10:18

dhm napsal(a):

Rekne-li Svejnar "ano LS", tak to znamena, ze si tak preje neocon v Americe. A znamena to, PROBOHA JENOM TO NE!!! Ted vim najisto, NE LISABONSKE SMLOUVE!!!
24. 06. 2008 | 10:24

Tupelo napsal(a):

Pane Svejnare, naprosty souhlas s Vlkem, citim se taky zklaman, mel byste zustat v ceske politice. Ne tak ze budete premyslet o dalsi kandidature na prezidenta, ani (zatim) na misto senatora, ale tak ze se pokusite zalozit novou pol. stranu. Po kreci 'ceske pravice' prezentovane ODS by poptavka po stredopravicove strane urcite byla, dva roky do voleb je tak akorat.
24. 06. 2008 | 10:31

Ládik napsal(a):

Pane Švejnare, pradalžajtě, pradalžajtě. Hlavně zkraťte text na 1xA4, jinak to nikoho nebude zajímat.
24. 06. 2008 | 10:40

Mic napsal(a):

Vazeny p Svejanre, NWO a jeho agenda nemuze pokracovat jelikoz nema v planu svobodu lidi, ale pouze svobodu elit. Ve vasem pripade pouze hadam zda-li pro ne vedome pracujete a nebo patrite mezi jejich zmagorene vyuzivane jedince.
24. 06. 2008 | 10:43

tata napsal(a):

panové řeknětemi kdo z nas četl L.S. Takže ty soudy jak je to katastrofa pro i proti opravdu zasvěcené.Všichni ale opomíjíte fakt nebo převažna většina.CHovaní okolo ní.Copak je možné to podepsat a pak dělat pravy opak.No není se čemu divit že davame signalizaci koucourkova protože mi sme koucourkov.Jen DOUFAM že toto není obraz našeho naroda.Tolik špíny a hnoje neucty k lidem jiného nazoru .KDYŽ je někdo chytřejší tak na nej vyleju aspon špínu a hned je mi lepe bravo panové.Stidím se za VAS AČ PŘESVĚDČENÍM A SRDCEM z cela čechomoravan ztracím jistotu jestli to není muj životní omyl.opravdu si zasloužíme co mame at ty z leva nebo zprava.Vam nepřipada že potřebujem člověka ktery není svazany tou špínou a korupcí propletenou pruřezem všema stranama.

Dobra levicovejm lidem vadí jeho amerikanismus,že je pravicovej ale duležity není jeho orientace ale jeho schopnost se domluvit a tu prokazal...

No a pravicový to už se neda vubec pochopit jen proto že kandidoval proti jejich modle tak je odepsany.To je přece bežné a zcela potřebné.SAMOZŘEJMĚže jen čas a skutky by dokazaly jestli je to míněno važně.To sme zažili mockrat.Ale co je velka deviza jeho možnost se domluvit z pozice pravicoveho politika s druhou stranou.A vubec to nebylo že by vysílal levicové signaly ale jeho možnost a snaha se domluvit což naše pol.scena naprosto není schopna
24. 06. 2008 | 10:58

Kecaldes napsal(a):

Pane Švejnare,děkuju, že i po prohrané partii kdy Vaši protivníci vytáhli eso z rukávu, zase jednou slyším Váš jasný hlas.Proti demagogii made in ODS,proti krátkozrakému oportunismu většiny vedení KDU-ČSL, proti nedemokratickému způsobu vedení ČSSD,proti KSČ, která kromě rudé nostalgie nemá co nabídnout a proti nejednotnosti vedení zelených.Chybí nám tu strana středu, vycházející z principu demokracie, která v této krásné zemi má bohužel malou tradici.Většina lidí zde žijících o ní má jen matné představy.V rámci neúplné transformace ala Klaus se do popředí politické scény dostali lidé,kteří neznají slova čest,morálka,nezištnost.Tito lidé za to umějí celkem dobře urážet,mlžit,zlehčovat myšlenky,zesměšňovat,destruktivně kritizovat a podvádět a za udržení sytému hodnot,který integroval prvky pozdního komunismu, se kdykoliv zasadit,protože vědí, že ve skutečné demokracii by ztratili svou moc.
Přechod české společnosti do demokracie se nezastaví.Vyzývám Vás, abyste nadále šířil myšlenku skutečné demokracie v Česku.Počet lidí, kteří Vám naslouchají, roste, i když media mají většinou jiné starosti.
Zpět k tématu:Proti ratifikaci Lisabonské smlouvy není žádná alternativa.Stejně jako není alternativa k Evropě.
24. 06. 2008 | 11:25

buldatra napsal(a):

To autor:

Souhlasím s tím,že se Česká republika nachází na významném rozcestí.
A to je tak asi všecko,na čem se s autorem mohu shodnout.Nesouhlasím s politikem,který nemá šmrnc,vizi a myšlenku,nemá vlastní nápad a nedokáže konkrétně odpovědět na konkrétní otázky od nás, nečesané nemyté veřejnosti.Politik bez výrazu.Politik frází.

Rozcestí,ano,to je přesně to,čím naše kotlina je.Vždy byla a bude místem,kde se střetávají zájmy,místem strategickým,zahrnutým odnepaměti do strategických plánů politiků generálů a dalších adeptů moci nejen v Evropě..Proto je dobré si uvědomit,že na rozcestí se žije a myslí jinak,než na cestě vyšlapané,cestě východní,západní,nebo jakékoliv jiné.Pernanentní absence naší vlastní strategie způsobuje cosi jako vývoj ode zdi ke zdi a tento vývoj formuje naši mentalitu a vnímání okolního světa.Je to naše zkušenost,předávaná z generace na generaci.Kdy se konečně naučíme z našeho rozcestí těžit,pane Švejnare?
Lisabonská mrtvola není nic,čím bychom se měli dále zabývat.Je to ztráta času peněz a lidské trpělivosti.K mrtvolám se chovejme s pietou.

Evropa není na rozcestí.Evropa se vyvíjí.A složité výtvory obsahující tisíce slov,šité na zakázku těch s největším vlivem,se vždy setkají s odporem.Ten se projeví tak,či onak.Smlouvy vážící několik kilogramů vývoj brzdí.Aby se tak nestalo,stačí jediné.Nesepisovat věci nepřirozené,sáhodlouhé,odpuzující.
Dovedete si představit vznik USA,kyby místo Deklarace nezávislosti vzniklo cosi jako Lisabonská smlouva?

Farplán budoucnosti Evropy musí být maximálně jednoduchý a akceptovatelný těmi,kteří jsou nejdůležitější.Obyčejnými Evropany.
24. 06. 2008 | 11:29

Andrew napsal(a):

Jen namet do diskuse zda poslat lisabonskou smlouvu do snemovny k hlasovani o ratifikaci.
At uz jsem osobne pro nebo ne, nic to preci nemeni na faktu, ze by se k tomuto dokumentu mely vyjadrit vsechny zucastnene strany ne? Vsechny staty by preci mely rici ano ci ne.
Reci o tom ze je smlouva jiz "mrtva" mi prijde jako opetovne rozhodovani "o nas, bez nas". Myslim si, ze at uz LS jedny staty ratifikuji a druhe ne, my bychom se preci meli rovnez vyjadrit. Pokud nekdo namitne, ze vyjadrovat se k dokumentu, ktery nebude platit je zbytecne, nebylo by pak "rozumne" prosadit si vyjimku u EU v tom smyslu, ze veskere smluvy, ktere je potreba schvalit jednomyslne, se budou v ČR projednavat u nas az jako v posledni zemi ze vsech. Duvodem by byla preci nemohoucnost samotneho vyjadreni se k otazce aniz by se pred nami nevyjadrili jiz jini... To mi pak cele pripada, ze ti "ochranci" narodni suverenity tu suverenitu spise poslapavaji.
24. 06. 2008 | 12:27

MA-FU napsal(a):

Pane Švejnare i já se připojuji pojďte do politiky,založte stranu stranu -pravdy
Dost bylo lží
24. 06. 2008 | 13:24

Jirka napsal(a):

Rozdvojený, bez domova, nečitelný pan Svejnar.
24. 06. 2008 | 13:27

bigjirka napsal(a):

opravdu by to chtělo něco jako americkou ústavu. my zdálky vidíme USA jako jednolitý celek a v zahraniční politice tomu tak je, ale v domácích záležitostech jsou veliké rozdíly, viz např. trest smrti. zároveň by Evropa měla vzdát snahu kibicovat úplně všechno a soustředit se hlavně na zahraniční politiku a bezpečnost. to pak ovšem není možno provádět takové tuposti, jako protiprávní uznání Kosova
24. 06. 2008 | 13:33

Ládik napsal(a):

Mám obavu, že evropský parlament není schopný rozhodovat ve jmému občanů Evropy. Tipuju, že z 15-20% tam sedí pedofilové.
24. 06. 2008 | 13:40

ondatra napsal(a):

Kdyby referendum o radaru dopadlo ve prospěch stavby, tak taky prohlásíme, že to vlastně ani neplatilo a že je nutno vše znovu promyslet a pak dotlačit lidi, aby hlasovali, jak si přejeme?
24. 06. 2008 | 16:22

butrusbutrusghali napsal(a):

Ja myslim, ze prominentni synacek z predni komunisticke rodiny, Svejnar, musi vsecko vedet nejlip.
24. 06. 2008 | 16:31

skeptický napsal(a):

Z EU se ozvalo,že si Irové udělají reparát.Podle mne propadla LS,nikoliv Irové.

Vzhledem k tomu,že EU i US poslouchají stejného pána,am.styl ústavy by nám tu asi byl plad prtný,když se podíváme,jak snadno to jde obejít.
Stačí,aby spřátelená tajná služba někde v Evropě odpálila něco většího,a antiteroristický zákon i tu nejlepší ústavu instantně anuluje.

Ale abychom strkali hlavu do chomoutu,a podepsali si vlastní nevolnictví,to bychom museli být tak blbí,jak si páni politici myslí,že oni jsou chytří.

Páně profesorův názor mne vůbec nepřekvapuje.
24. 06. 2008 | 17:14

Copacabanga napsal(a):

Presne tak. Synacek byl nejen z predni komunisticke rodiny, byl i aktivni svazak, a co je nejpodsatnejsi, jiz v takto utlem veku clen STB.
24. 06. 2008 | 20:55

Horseshoe Bay napsal(a):

Mohl by mi někdo přiblížit obsah Lisabonské smlouvy? V článku Jana Švejnara o tom nic není, ani žádné argumenty pro. Benjamin Kuras argumentuje proti, ale jen tím, že za protlačováním LS je příliš silná touha politiků po absolutní a nikým neomezované moci ... LS politikům umožní z občanů Evropy ždímat neomezené peníze ... Z LS už prý nebude cesta zpět.
24. 06. 2008 | 21:43

hanah napsal(a):

Pan Švejnar, jinak též přezdívaný "Jasnej názor", zase promluvil jako chlap! Buď se schválí LS nebo se následně připraví něco jednoduššího....To je slovo do pranice :-)))
24. 06. 2008 | 23:09

Honza napsal(a):

Tedy pane neúspěšný kandidáte na prezidenta, opět dokazujete svůj nekonretismus. Buď schválit nebo jiný kratší text? Proč tedy nezačít už nyní? A opakování referenda? Není to známka obcházení demokracie? To je jako kdyby předseda strany, která prohrála volby,požadoval opakování voleb do té doby než vyhraje..... nezní to trochu nesmyslně??? Jsem opravdu rád, že nejste prezidentem naší země...
24. 06. 2008 | 23:30

Důchodce68r napsal(a):

Pane profesore Švejnare. Rád bych vyjádřil svůj neodborný občanský pohled na věc.
1) Z širšího pohledu a delší perspektivy vidím sjednocení Evropy, jak politické tak vojenské, jako naléhavou a doslova existenční nutnost.
2) Riziko současného problému bylo známo, a toto nemělo být "riskováno". Věc měla být připravena v plném rozsahu, pro všechny varianty možného vývoje schvalování. To mám příslušným politikům za zlé, to je nezodpovědnost.
3) Záležitost je natolik zásadní a osudová, že by měla být v každém ze států řešna buď referendem, nebo v krajním případě za situace, v níž je všeobecně zřejmé, že by referendum dopadlo kladně a při vysoké důvěře občanů ve své zastupitele.
4) Za fatální chybu považuji vstupní podmínku schválení smlouvy "všemi" zeměmi. Připomíná to situaci, kdy do Pionýra nebo SSM musli vstopit všichni ve třídě, nebo členství v KSČ bez možnosti svobodně vystoupit. Příkladem ze současnosti je osud zákona, podle něhož donedávna muselo s opravami společných částí domů souhlasit 100% spoluvlastníků - musel být změněn, aby neopravované domy nezačaly na své vlastníky padat.
Podle mého cítění podmínka 100% odporuje lidské přirozenosti, demokratickému cítění. (80-90% bych bral jako přijatelnou.) Nedivil bych se, kdyby se už jen tento nedemokratický prvek v některém referendu neblaze projevil.
Tedy, ať se sjednotí "jen" velká většina zemí, a tato ať pak jedná tak, aby se zbývající chtěli dodatečně připojit.
5) Celá Evropa žije podpisem LS, a celá Evropa kromě části úředníků a politiků ji pro rozsah, složitost a odbornost nečetla a nezná. Osvěta mizivá, v podstatě nemožná. Není to absurdní? Ať je v ní cokoliv, prostý občan se s takovýmto výtvorem asi neztotožní , zvláště v situaci, kdy ani svým zastupitelům téměř nevěří.
Text musí být skutečně jen na několika málo listech, musí být pravdivě komentován, většinou občanů čten, pochopen, akceptován. A "prováděcí předpisy", ty ať pak jsou poněkud podrobnější. Pokud to tak nebude, "plave vše na vodě".

Tak, to by asi bylo to hlavní, co mně tíží. Jinak, snažím se sledovat vše co píšete, fandím Vám, děkuji za Vaše úsilí, přeji mnoho zdaru.
25. 06. 2008 | 03:14

no name napsal(a):

Co můžeme chtít po jedinci,který neví,že žijeme ve zločinném finančním systému,nebo to spíše ví,ale nemá nejmenší zájem zkusit s tím ne něco udělat,ale
připravovat veřejnost na jeho nutný pád.
25. 06. 2008 | 07:46

Čochtan napsal(a):

Honzo: "opakování voleb do té doby než vyhraje...." to vůbec nezní nesmyslně, dovedu si takový požadavek živě představit v hubě jednoho partajního vůdce. Toho co předčasně jásal nad vítězstvím levice.
25. 06. 2008 | 08:41

Monte Christo napsal(a):

Lisabonska smlouva
Je to jen nahraska ustavy,ktera neprosla.Pane stejne Vy jako ja jsme poznaly USA a velmi dobre vime co je ustava USA.Proc by Evropa nemela mit ustavu kde jsou zakotveny prava obcana EU?Zamyslete se jeste jednou nad tim jestly je pro sjednocenou evropu lepsi smlouva ci ustava...
26. 06. 2008 | 00:33

Jirka1 napsal(a):

Pan ředitel Švejnar pouze papouškuje to,co říká p. Paroubek.Chraň nás proti tomuto spojení .Stačí,když se vytvořilo dovijce Rath-Paroubek,no to by bylo trio!
27. 06. 2008 | 13:32

mleziva napsal(a):

Pane Švejnare, kůň jež pod jezdcem skonal je mrtvý kůň a jet na něm dál nelze. Tohle pochopí každý normální jezdec. Jedinou vyjímkou je socialistický jezdec. Ten jezdí na mrtvém koni tak dlouho, než přijde někdo normální (nezasažený socialistickou politikou jízdy na mrtvých koních) a neřekne mu, že kůň na kterém už drahnou dobu jede, je mrtvý. Pak se teprve koukne na koně pod sebou, pomalu mu to dojde (jak už ostatně odpradávna bývá u socialistů zvykem) a spadne z něj... A tak se to má obecně s každým socialismem. A dokud tohle v EU nepochopí, budou pořád jezdit na mrtvých koních.
27. 06. 2008 | 23:18

Trodas1 napsal(a):

Já se nestačím divit, nebo právě naopak, nedivím se vůbec, že ve Vás antidemokratická instituce zvaná Evropská unie vyvolává takové nadšení.
Tak si to rozebereme.
1. Legislativa EU je nadřízena legislativám národním.

2. Poslanci Evropského parlamentu nemají zákonodárnou iniciativu a mohou pouze odsouhlasit (nebo neodsouhlasit) to, co předloží nikým nevolení "komisaři", tedy nikým nevolená, ale jmenovaná(!) eurobyrokracie.

3. Proč tedy za těchto okolností utrácet peníze za frašky jednotlivých národních voleb?
26. 08. 2008 | 12:46

tiffany jewelry napsal(a):

Pane Švejnare,
Lisabonská smlouva je mrtvola do která se nekope.
Souhlasím s vaším posledním odstavcem - to je cesta.
Vůbec by nebylo na závadu, kdybyste se pokusil něco ohledně té kratší verze zformulovat.Třeba jen nějaké teze. Očekávám to i od Klause a možná by se mohli přidat i ostatní evropští političtí lídři.
31. 07. 2009 | 10:59

rolex watches napsal(a):

People usually say :"Seeing is believing." Each attempt has a corresponding gain, in part or obvious, or vague. At least we have the kind of satisfaction After I bought this watch ,in a sense,it means a great deal to me.
02. 04. 2010 | 05:39

rolex watches napsal(a):

People usually say :"Seeing is believing." Each attempt has a corresponding gain, in part or obvious, or vague. At least we have the kind of satisfaction After I bought this watch ,in a sense,it means a great deal to me.
02. 04. 2010 | 05:40

onerantetry napsal(a):

ddzgp <a href=http://www.cheapmonsterbeatsoutletsale.com>beats by dre</a>,
wsgag <a href=http://www.cheapbeatsoutletstores.com>cheap monster beats outlet</a>,
jtxrd <a href=http://www.monsterbeatsforussale.com>monster beats outlet</a>,
ieobk http://www.cheapmonsterbeatsoutletsale.com ,
kxvue <a href=http://www.cheapmonsterbeatsoutletsale.com>www.cheapmonsterbeatsoutletsale.com</a>,
http://www.cheapbeatsoutletstores.com
01. 11. 2012 | 06:53

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy