Bolestné procitnutí z prezidentské volby

10. 09. 2008 | 09:36
Přečteno 16260 krát
Od prezidentské volby uběhlo sedm měsíců a bylo by už skutečně záhodno nechat ji za sebou a hledět dopředu - zvláště teď, když nás čeká předsednictví EU. Díky nekončící sérii výroků Václava Klause téměř ke všemu se nám však toto téma neustále vrací jako dobře vržený bumerang. Můj kolega, který pozorně sleduje vývoj názorů našich předních publicistů, napsal na toto téma velmi zajímavou úvahu, kterou si Vám zde tentokrát dovoluji předložit.

Bolestné procitnutí z prezidentské volby
V posledních týdnech vzpomínky na prezidentskou volbu opět oživila Klausova reakce na rusko-gruzínský konflikt a jeho 'revizionistická' interpretace ruské invaze ze srpna roku 1968. Působí tak až komickým dojmem, jak někteří známí komentátoři a politologové, kteří Václava Klause během prezidentské kampaně podporovali - zejména Ondřej Neff a Bohumil Doležal - náhle prozřeli a nemohou mu nyní přijít na jméno. Přitom oba o něm už dříve neměli pražádné iluze.

Realita však zjevně překonává (nejen) jejich nejhorší obavy. To, že se z Klause v jeho posledním volebním období stane neřízená střela, předpovídalo několik prozíravých. Bohumil Doležal si však ve své umanutostí a neochotě přiznat chybu nic nezadá s naším nejvyšším ústavním představitelem.

Ve své reakci Švejnar a Gruzie (vyšlo v internetové verzi LN) na článek profesora Švejnara 'Gruzie, Rusko a my' publikovaném na tomto blogu a na jeho interview v Právu si neodpustil kopnout kromě Klause i do Švejnara a potažmo celého nenáviděného tábora 'pravdolásky'. Zřejmě aby ukázal svou politickou sofistikovanost a 'savoir-faire' nám zde vysvětluje, že Švejnarovým názorům kritizujícím ruskou invazi do Gruzie a vlažnou reakci Západu - s nimiž jinak bezvýhradně souhlasí - nelze důvěřovat, neboť je nepronesl Švejnar jako takový, nýbrž Švejnar nezvolený. Švejnar zvolený, na Hradě sedící, jsa bezmocnou loutkou v rukách Jiřího Paroubka a komunistů, by podle Doležala držel basu nebo, ještě hůř, papouškoval názory dokonce proruštější než výroky Klausovy. Tato konstrukce vkládající Janu Švejnarovi do úst slova, která nikdy neřekl, je nejen hluboce urážlivá, ale i logicky chabá. Pan Doležal, stráviv svůj produktivní věk v totalitním systému, zdá se nepochopil, že princip svobodných voleb spočívá v tom, že kandidát nebo kandidátka, má-li mít naději na úspěch, se musí snažit získat hlasy. Tento proces obnáší i hledání podpory u stran a jedinců, s jejichž názory nemusí kandidát(ka) nutně souhlasit. Bude-li pasivně spoléhat pouze na hlasy spřízněných duší, může to většinou rovnou zabalit, zvláště když spřízněných duši je poskrovnu nebo už mají kandidáta jiného. V žádném případě to však v demokratické společnosti nemusí plodit jakési faustovské dohody, v nichž je nucen(-a) výměnou za podporu stát se bezpáteřním lokajem nebo ideologickým souputníkem.

Jan Švejnar byl a je ve svých názorech - na ruské imperiální ambice, EU nebo radar - vždy zcela konzistentní, a to bez ohledu na volební programy nebo stranické linie jakékoli strany. V mnoha aspektech má blízko k proevropské a liberální - v americkém slova smyslu - části ODS. V sociálních názorech nalézá více styčných bodů se sociální demokracii a KDU-ČSL. Ve většině problémů - ne ve všech - týkajících se ochrany životního prostředí a důrazu na boj s korupci ve veřejném životě se ztotožňuje s prioritami Strany zelených. Na tom přece není nic negativního a už vůbec to nenaznačuje nějakou bezzásadovost nebo názorovou 'rozplizlost', jež mu podsouvá Doležal.

Pokud se týče komunistů, ti navzdory různým předvolebním šarádám měli ve skutečnosti od začátku jasno: jejich kandidátem byl 'národovec' zastávající stejně protievropské a proruské názory jako oni. Ten nyní intenzívně naplňuje všechny naděje, které do něj vkládali. Za to, že vroucí naděje soudruhů ze strany agenta Falmera jsou zároveň noční můrou většiny z nás, včetně pana Doležala, Jan Švejnar opravdu, ale opravdu, nemůže.

Karel Matoušek, poradce Jana Švejnara

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

I´m the first napsal(a):

To je blog?
10. 09. 2008 | 09:55

Ládik napsal(a):

Mluviti stříbro, mlčeti zlato.
10. 09. 2008 | 09:59

F.Srbek napsal(a):

Pan profesor Švejnar prohrál souboj o křeslo prezidenta a prohrál více než čestně. Upozorňovat ale nyní na důsledky volby a spojovat je s reakcí na gurzínský konflikt, kdy prezident uplatnil svůj vlastní názor, nikoli nepodobný tomu, co má hodně lidí v České repoublice, to už se mi ale nezdá.
Jednostranné hodnocení konfliktu, jasný viník od samotného počátku, záměna příčiny a následku, nerespektování časového sledu událostí, vše podle přání našeho nového velkého bratra, tak to vidí pan Švejnar.

To mne vede k názoru, že volba Klause byla správným a lepším řešením.

Je dobře, když uplatní prezident svůj názor a nekopíruje ty, co se dostali do role poskoků a schvalovatelů všeho. (viz Kosovo apod.)
10. 09. 2008 | 10:05

štamgast od tygra 1.VrP napsal(a):

Úplně odbočím a jsem strašně rád, že mi prof.Švejnar tak krásně nahrál načasováním svého blogu. Libor Stejskal laskavě promine.

Před cca půl hodinou CERN (pravděpodobně úspěšne) spustil LHC - urychlovač částic, největší na světě. Radost by měli mít především ti, jenž předpovídali "armagedon".

O LHC zde: http://www.tyden.cz/rubriky...

Je tam dobré video.

.. a ještě tady :
http://technet.idnes.cz/obr...
10. 09. 2008 | 10:06

ja napsal(a):

American a Prazsky hrad, tyto dve veci se naprosto vylucuji. A s americkym smyslem slova jdete do ******, zijeme v Ceske republice. Nesnazte se tu aplikovat amerikanismus, protoze tvrde narazite.
10. 09. 2008 | 10:09

Admirál napsal(a):

Pochyboval jsem, ale nyní i ve světle tohoto članku musím konstatovat: Volba V. Klause przidentem byla dobré řešení.
10. 09. 2008 | 10:12

789789 napsal(a):

Pane Švejnare, mám z Vás stejný pocit, jako z Václava Havla. Nadšení z jeho příchodu na politickou scénu vystřídalo naprosté zklamaní, V jeho případ+ě "káže vodu a pije víno" a ve Vašem případě uražená ješitnost, nehodna velkého muže.
10. 09. 2008 | 10:18

josef.novák napsal(a):

Pan Švejnar je pan někdo a s patřičným rozhledem. Samozřejmě omezení hlupáci ho nikdy volit nebudou, protože příliš vyčnívá nad průměr.Kdo vyrostl v totalitě, bude volit sobě rovného totalitního ignoranta a bude mu tleskat i když vypustí sebevětší blbost.
10. 09. 2008 | 10:28

JJ napsal(a):

Svejnar je predevsim americky obcan - prezident CR skutecne nemuze sedet na dvou zidlich. Ukazal, ze se jinak do ceske politiky zapopjit nechce. Proste saskarna.
10. 09. 2008 | 10:36

Taoiseach napsal(a):

Problém pana Doležala je v hodnocení nacionalismu. Nejdříve dělal velkému VK poradce. Když ovšem tento velikán po roce 1997 zvedl prapor nacionalismu, a tím vytlačil z vrcholné politiky národní socialisty, Sládka i Kalvodu, začal ho pan Doležal velmi energicky kritizovat. Potom mu ovšem zase jaksi Klausův nacionalismus vadit přestal. Tak kam to bude, pane Doležale?
10. 09. 2008 | 10:40

Vilém napsal(a):

Přestože jsem preferoval zvolení pana Švejnara a vždy mi byly mnohem bližší postoje Havla než Klause, musím přiznat obrovskou deziluzi z odporných a demagogických řečí kolem vpádu do Iráku a současného žvanění na adresu Ruska, které Havel vypouští vinou infantilní a nekritické, přímo psovské oddanosti vůči USA.
Václav Klaus naopak v těchto klíčových otázkách prokázal pevné a principiální postoje, proto musím musím zkorigovat své původně negativní hodnocení a přiznat mu formát a kvality, kterými se vypíná nad proamerické psíky jako velehora nad hromadu hnoje.
10. 09. 2008 | 10:41

Pepa3 napsal(a):

josef.novák:
Hm, takže všichni, kdo mají jiný názor jsou hlupáci. Jak si po takovém prohlášení můžete otírat ústa o "ty, co vyrostli v totalitě" případně o "totalitního ignoranta"? (Já Klause vůbec, ale vůbec nemusím) Právě Vy jste předvedl totalitu myšlení v praxi. "Kdo nejde s námi, jde proti nám- případně je hlupák"
10. 09. 2008 | 10:46

Pocestny napsal(a):

Když to čtu, napadá mne zlá myšlenka.

Schizofrenie české politiky je dovršena.
Ano, Paroubek se v rámci své nenávisti ke všemu, co nesmrdí Paroubkem spojil nesystemově se Švejnarem, který je přes veškerá ujišťování zde kandidátem opravdu pocházející z toho Halvova koutku světa a proto jeho pohled na věc je pohledem člověka, který má zkušenost s oběma extrémy, Bushem i Tamášem, volí proto neextremistickou, ale logickou posici v této kauze.

Logika káže, že euroatlatnicky modří by měli volit právě Švejnara, zatímco socan by měl podržet Klause. Komouši to udělali, udělali to velmi zábavně a nyní se ukazuje, jak je Paroubek mimo svou vlastní ideologii, mimo svou vlastní levicovost, jen stále v zakletí své vlastní kariery, která závisí na počtu rudých knížek ve futrále z kůže "modrých".

Tady se ukazuje, že ODS je pořád ve vleku svého Velkého Vezíra, že ten partajní mocenský kompromis s "odsunutím" Velkého Vezíra na hrad byl zase kopancem do vlastní holeně.

Švejnar se zcela odkopal, protože to předvolební přijetí rudého dresu ho diskvalifikuje od toho, aby trpělivě sečkal, až se vyčerpá konečný počet karierních hraček pro Velkého Trabantistu a přijal kandidaturu od té levocentristické, levicovým buzerantismem prolezlé partaje NEpravičáků z ODS.

Ta už by si po Velkém Odchodu mohla dovolit luxus sehnat si někde civilizovaného šéfa, neboť upadá do břídilství Paroubkovi naprosto komplementárního.
10. 09. 2008 | 10:48

Taoiseach napsal(a):

F.Srbek napsal(a):
"Jednostranné hodnocení konfliktu, jasný viník od samotného počátku, záměna příčiny a následku, nerespektování časového sledu událostí..."

Přesně toto celé a doslova se dá vytýkat (i) Václavu Klausovi. On jaksi "taktně zamlčuje", že od rozpadu Svazu Rusko destabilizuje postsovětské republiky, které nemá pod kontrolou. Že podporoval odtržení Abcházie (kde Abcházci tvořili jen 17 % obyvatelstva) a vyhnání Gruzínů z této oblasti.

Saaakašvili je sice dobrodruh a psychopat, ale na tom, co se stalo před patnácti lety opravdu nemá podíl.
10. 09. 2008 | 10:49

Tom napsal(a):

Švejnar píše, že Švejnarův poradce napsal, že Klaus napsal, že Švejnar napsal. Trochu se ztrácím.
10. 09. 2008 | 10:49

Petr napsal(a):

Vážený pane Josefe Nováku, souhlasím s Vámi. To, co zde předvedl pan prof.Švejnar, by snad ani V.K. nedokázal. Škoda, že asi neporozumíte tomu, co jsem chtěl vyjádřit. Jako totalitní ignorant se pohybuji v mnohem nižších intelektuálních patrech a nedokážu tak přesně formulovat jako Vy.
10. 09. 2008 | 10:59

babča napsal(a):

Pane Švejnare, řekněte Janu Švejnarovi, ať se pořád nevnucuje. Koukám, že co se týká Klause, může si Jan Švenar podat ruku s p. Pehem.
10. 09. 2008 | 11:05

Pocestny napsal(a):

Ony se nám ty principy demokracie u nás poněkud smrskly. V partajní logice tu máme tuto gometrii:
Hubou: zleva doprava
KSC ---------CSSD-------------ODS

Skutky
KSC--CSSD-----ODS----------------

Napravo od ODS nikdo není, protože když si odmyslíme "pravicová cingrlata" jako Mašíni a Gruzie, je ODS stranou, která nijak skutky nesnižuje vliv státu na občana, jen mu dává "ušlechtilejší podobu.

Národní a jiné holohlavé strany jsou hned vedle KSČ, jde o násilí nejen proti, ale hlavně v zájmu skupiny a skupinový teror je jen mutací toho třídního. Hitler prostě leccos opsal od komoušů.

Strany jsou na sebe natolik nahňácány, že fakticky plní centristická hubou CSSD posici telete, o jejíž voliče i politiky se tu rvou rudí a modří. To je zábava pro 70% voličů. Ostatní volí z nouze ty "malé utřinosy", čili partaje, které samy nemají potenciál na sestavení vlády, ale disponují několika "mazlíky" do koaliční vlády. Těmito maňásky se potom jednotlivé partaje obklopují jako "lidským štítem", protože dlouhá řada partajních maňáskovských pomníčků ukazuje, kdo "krvácí" na koaliční manýru té či oné velepartaje. Maňásek obvykle nepřežije protočení mocenským bubnem na okruhu levice - pravice - levice a opačně, jedinou vyjimkou je strana "profesionálních maňásků", neboli "tmel každé koalice", tedy KDU. ČSL nechyběla v žádné koalici od druhé světové, jedinou chvílí, kdy jí někdo vyrazil od koryta, byla oposmlouva.

Díky "společenské hře" na "nepamatování si" si totiž to pravolevé rozdělení projektujeme do prostoru, který žádné pravé křídlo nemá. V zemi, kde veškerá pravice podlehla politické vivisekci totiž není lidský materiál, není volič, není politik.

Pravičákem se totiž nelze stát deklarativně, to je posice člověka, který hájí kontinuitu svými skutky. Tedy pravice je posice těch, kteří v životě něco dokázali a chtějí to bránit. Takové osoby ovšem v naší politice nevidím.

Ukažte mi kandidáta do senátu, který si vstupem do senátu příjmově pohoršil proti předchozí činnosti v privátu.
10. 09. 2008 | 11:14

Pocestny napsal(a):

Já si totiž myslím, že naší budoucností je následující situace.

CSSD se nutně musí rozpadnout. V ní se ta dichotomie mezi levicí vulgární a "slušnými lidmi" zrcadlí nejlépe.

Dogmatici zákonitě zamíří zpět mezi autentické bolševiky a vytvoří intelektuální křídlo rudých, zatímco "slušní lidé" spolu se "slušnými lidmiů z ODS utvoří takovou centrsocka partaj opokoalovanejch žravou kapsou.

Ona ODS, která své minulé vládnutí zaštítila ideově maňáskem ODA, kde vymejšleli idologii tomu mocenskému převzetí státu, té liberální revoluci dodala postbolševický "kanonenfutter". Lidi, kteří šli za karierou. Ty chybí CSSD, tam je převaha blbounů nejapných. Ona sama sofistice socanově neumí čelit, protože kromě poitiky "jenásmoc" nemá žádný cíl a směr, který by ospravedlnil jejich kroky. ODS je strana klientelistická, na to leckerý "chytrák" z CSSD slyší, ono se z toho něco vyklube.

Obávám se, ovšem, že v té chvíli to bude ještě horší, než když dnes tu sveřepě bojuje Velká Domu s Lobotomie pro každého.
10. 09. 2008 | 11:27

agent Smith napsal(a):

Na Pražský hrad patří český král! Nikdo jiný.

Podepisujte petici Zrušme prezidenty na http://www.zrusmeprezidenty.cz
10. 09. 2008 | 11:34

Javít napsal(a):

Pane Švejnare, připomínáte se předčasně.
Další volby prezidenta budou až za 4 roky !!
10. 09. 2008 | 11:38

jindra napsal(a):

Když by zdejší diskutující dovolili, myslím, že je zcela legitimní, když pan Doležal kritizuje prezidenta, jehož kandidaturu podporoval, stylem "no jo, mele blbosti, ale stejně si za tím stojím, že jsem ho podporoval, protože Švajnar by mlel určitě ještě větší", aby se tady pan profesor Švejnar bránil. Buďte tak hodní a nechte prof. Švejnarovi možnost aspoň elemntární slušné obrany s ukázkou nekorektního jednání pana Doležala. Myslím, že se shodneme na tom, že na takovou obranu má právo každý.
10. 09. 2008 | 11:53

štamgast od tygra 1.VrP napsal(a):

Pocestny

Zajímavý komentář - jen mi prosím vysvětlete co jste myslel tím:

...je ODS stranou, která nijak skutky nesnižuje vliv státu na občana, jen mu dává "ušlechtilejší podobu.

Zejména mě zajímá v čem dle Vás tkví ta "ušlechtilejší podoba".
10. 09. 2008 | 12:11

PetrN napsal(a):

Dle názvu článku jsem usoudil, že Švejnar konečně pochopil, že byl pouhou loutkou muže s bradavicí a bolestně procitl. A hle - ono ne! Ani jsem to tedy nedočetl do konce, škoda času!!! :-(
10. 09. 2008 | 12:18

Pocestny napsal(a):

štamgaste, doplnil jste, co zásadně chybělo - zadní uvozovky.

V čem tkví ta ušlechtilost mi uchází, čím více o ní poslouchám.
10. 09. 2008 | 12:22

Pocestny napsal(a):

Já už jen čekám, kdy místní lobotmici přijdou s inovací své projekce reality a začnou vykřikovat, že Velký Vezír je nyní naším velkovezírem vezdejším, že von vlastně s těma modrejma... nemá nic společného, že si k stáru uvědomil, kam patří a dle toho se i chová.
10. 09. 2008 | 12:28

štamgast od tygra 1.VrP napsal(a):

Pocestny

Teď už chápu lépe. Hodně zajímavý pohled. Vlastně do značné míry vyjadřuje můj pocit z ODS, která se dle mého názoru snaživě hlásí slovy ke konzervativní pravici, nicméně "skutek utek".

Jenom s tím rozpadem ČSSD to nevidím tak optimisticky. Poslední příspěvek páně Paroubka byl sice sepsut diskutéry prakticky án blok, já zněj však cítím, že řízení partaje je u "socanů" na hodně vysoké úrovni, ať se nám to líbí, nebo ne. Ponižování v internetové diskuzi na tom nic nezmění, ba naopak, může zrcadlit naivní přehlížení síly oponenta. A podcenění soupeře se, jak známo, často a krutě nevyplácí. Z jeho příspěvku čiší až germánská preciznost a metodologie. No uvidíme.
10. 09. 2008 | 12:42

Řeřicha napsal(a):

"Velkého Vezíra" na Hradě jsem se od jeho znovuzvolení zapřisáhl již totálně ignorovat, což se mi navýsost daří. Jeho blábol ke gruzínské problematice mě nějak nepřekvapil, jsem rád, že je ve svých blábolech a činech stále konzistentní, dokonce čím dál konzistentnější (jinými slovy průhlednější) a nesnaží se chytat druhý dech k obalamucení kohokoli, neb ještě nepřekročil práh senility a stále má všech pět pohromadě, aby věděl, že nějaké politické triky k udržení se u korýtka (které má zajištěné na dalších pár let i s odstupným) již doopravdy nepotřebuje.

P.S. : Pane Stejskale, rád bych Vám položil otázku na jedno téma, respektive jaký máte na to téma utvořen názor. Zalistoval jsem totiž v minulosti aktualne.cz, objevil ve Vašich příspěvcích velmi jednoduše uchopitelný univerzální postoj (který Vás šlechtí) a rád bych věděl, jestli ten postoj neměníte v aplikaci jiné doby a jiných lidí; avšak za cca podobných podmínek - jelikož však tato problematika nesouvisí s tématem, buďte tak převelice laskav prozraďte mi prosím, kde se Vás mohu ve vší počestnosti zeptati. Předem velice děkuji.

S úctou,
Řeřicha
10. 09. 2008 | 12:45

Pocestny napsal(a):

štamgaste, každá síla vyvolává v systému silovou odpověď. Paroubek je do jisté míry věrohodný pro lidi vně, ale lidé, kteří s ním mají "tu čest" jsou jiní.
Nepodceňujte faktor skleníku, který v každém nevětraném terariu vzniká, budete překvapen smrademm se zevnitř linoucím.

Bratr, řečený Paroubek jest proto hejtmanem, že dokázal vojům lenivým vnuknout energii na konci jednoho tažení. Tažení se kouslo doslova v branách dobytého města. Mají právo vstupu, ale nemohou rabovat. Leží v poli a kručí jim v břiše, protože bez rabuňku neni na chleba.

Uvidíme, jestli mu neklapnou volby a to se v krajích nikdá neví, dokud se výsledky nevidí, bude mu možná konec rychleji než by našinec čekal. Kdepak, fuhrera, kterej ještě nevyhrál jediné volby si taková partaj dovolit nemůže, to bije přes kapsu příliš mnoho přátel a soudruhů.
10. 09. 2008 | 13:07

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Řeřicho,

blogy(zavináč)aktualne.cz

Libor Stejskal
10. 09. 2008 | 13:08

Pocestny napsal(a):

Klaus a Zeman, Topolánek a Paroubek.
Ztělesněná spolupráce a ztělesněná nespolupráce.
Zbývá mnoho možností mezi dvěma extrémy a na každou je v obou partajích dost kandidátů.
10. 09. 2008 | 13:10

štamgast od tygra 1.VrP napsal(a):

Pocestny

Může být. Já měl ovšem namysli propracovaný systém řízení, který nestojí či padá s předsedou, a z toho také plynula moje polemika s možným pádem soc.dem.
10. 09. 2008 | 13:14

max napsal(a):

tento blog od pana poradce pana Švejnara umístěný na stránky pana Švejnara kritizující vše co souvisí s Klausem je tak zmatený a hloupý,že se přikláním k názoru,že jej snad pan Švejnar ani nečetl...
Vyjadřovat se k němu jinak je ztráta času a energie. Trochu mě však děsí a překvapuje,že má pan profesor poradce na této úrovni myšlení. Myslím (a doufám),že můj nezletilý syn by napsal podstatně kvalifikovanější zamyšlení... Napsat toto,tak se musím zamyslet sám nad sebou. Stejné doporučuji i panu profesorovi. Holt ne vždy se zadaří. Můj respekt vůči němu (i když jako prezidenta bych ho nevolil) se postupně bohužel vytrácí.
10. 09. 2008 | 13:43

Jiří napsal(a):

Myslím, že pan Václav Klaus vzbuzuje velmi silné emoce. A jak je hodnocen jeho charakter? Dost často protichůdně.
Přidávám pár odkazů:
http://www.ct24.cz/blogy/26...
http://www.rozhlas.cz/komen...
http://www.rozhlas.cz/cro6/...
10. 09. 2008 | 13:44

Raději už žádný Švejnar napsal(a):

Švejnar Švejnarovi Švejnarem...
10. 09. 2008 | 14:04

Pocestny napsal(a):

štamgagte, logicky, pokud dojde k přeběhnutí dogmatiků, upevní se myšlenka lumpensocialismu, pokud se zbytek zbastardizuje mocensky, vezme to přes kotníky leda tu myšlenku socanskou, která jest teoreticky formulována, zatím co v ODS nikdo nic už "sto let" feformuloval, tak není co mršit.

ODS je universální mocenský futrál na jakoukoliv politickou ideovou troubu.

ODS se snaží vydávat futrál za instrument, i když víme, že jde o prázdný obal.
10. 09. 2008 | 14:46

Pocestny napsal(a):

propracovaný systém řízeníé se prokázal hned ve dvou presidentských volbách za sebou.

Nechat se ve vlastním volebním období porazit Klausem na úkor Zemana, to je kousek hodný pozornosti, v té druhé se prostě rozhodl, že bude volit někoho, koho by většina socanů stejně nevolila, tak jich pár "přeběhlo".
Počkejme, až Vrchní prchne, třeba náhle někdo ze socanů přenese chválu hrdinů, kteří se obětovali, když bláznivý předseda byl jat obsesi Amerikánem.
10. 09. 2008 | 14:51

buldatra napsal(a):

Vážení diskutující, žijeme v jedinečném období. Važme si toho.
Toto období je podobno vzácné esenci, která vznikla po létech usilovné dřiny stranických sekretariátů, díky politickoalchymickým schopnostem skvělých protagonistů naší politické scény, v čele s nejschopnějším z profesorů.. Jejich přičiněním a neutuchající péčí se podařilo vytvořit Velké dílo, kdy je nám, prostým konzumentům, umožněno kapitalisticky žít a socialisticky pracovat. A obráceně. Tak jako tak to vyjde na stejno.

Zbytečné jsou rozmíšky v tom smyslu, že někdo horuje pro klan Topolánků, jiný vidí se v Parobkovi a jeho partě, nebo vzhlíží k ostatním partajím. Všechno jedno.
Padouch nebo hrdina, všichni jedna rodina.
Tak říkajíc, ze společného hnízda.
A VK v tomto hnízdě není kukačkou, je jen tím, kdo zapadá do společné politické mozaiky.

Politická esence je záležitost kompromisů, pokoutních a tajných dohod, je záležitostí plánů v plánech jiných plánů, záležitostí peněz a prebend, kariéry. Zkrátka je to příležitost pro nejlepší a nejschopnější z nás. Není to záležitost jasných a rovných slov. Jasné linie.
Jasná linie je v tomto případě špatná linie. Politický alchymista jakoukoliv linii mávnutím ruky změní. Takový alchymista je stálicí a jeho stálost je pro něho linií, cestou, po které jde, střídajíc partaje a střádajíc prostředky na horší časy.

Klaus nebo Švejnar? Klaus nyní, Švejnar potom. Myslím si, že se pan Švejnar opět vynoří ve správnou dobu na správném místě. Čas a místo vynoření připraví alchymisté.
10. 09. 2008 | 15:54

čtenář napsal(a):

tu buldatra: Právě proto už nevěřím na náhody. Ale je možné , že alchymisté-ilumináti připraví další recykláty: Hejkala z Vysočiny, znovu Útočníka za lidská práva z Dělostřelecké ul., začíná se mluvit o Tyrkysovi a jeho apetitu na funkci prezidentisty...
Ale možná by to chtělo ženskou. V poslední době je paní Hybášková tak chytrá , že Horákyně může blednout závistí...
10. 09. 2008 | 16:11

Pepa Řepa napsal(a):

To buldatra
.... myslím si, že se pan Švejnar opět vynoří ve správnou dobu na správném místě.

Hmm, něco na tom bude.Pan profesor Švejnar se zřejmě stane novým dvanáctým ekonomickým imámem,pánem času, který se jako mahdí opět vynoří ve správnou dobu na správném místě, a to za doprovodu ing. Brunclíka z Vlašimi.
Dle proroctví se tak má stát za čtyři roky, při další prezidentské volbě.

Pan Švejnar je přesvědčený taoista.Jeho kredo je:
Nahlédneme do tajemství prezidentského úřadu, když o ně nestojíme a shlédneme jen vnějšek, když se pídíme.

Do té doby hodlá s veřejností komunikovat prostřednictvím media, jakéhosi Karla Matouška, kterě se náramně vyvedlo.
10. 09. 2008 | 16:26

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pane Švejnare, stoprocentně souhlasím s Vaší první větou. Vaše škoda, že jste pokračoval dále.
10. 09. 2008 | 17:35

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pocestny:
Co pařád máte s tou lobotomií? Víte vůbec, co to je?
10. 09. 2008 | 17:38

Milan napsal(a):

Mám velkou radost, že byl pan Klaus podruhé zvolen prezidentem.
Nechová se sice, jak jsem čekal, ale chová se dobře a značně svobodně.
Doufal jsem, že bude ještě svobodnější a rasantnější - ale dík i za to, jaký je.
Nebýt jeho, měl bych pocit, že všichni v horních patrech tohoto státu jsou mí nepřátelé a jde jim jen o zničení našeho národa a státu.
Škoda, že nemůže být prezidentem ještě i další volební období.
10. 09. 2008 | 18:02

Luba napsal(a):

Pane profesore,
litoval jsem toho, že jste se nestal českým prezidentem.

Vzhledem k tomu, že jste nezúročil důvěru velkého množství občanů, kteří Vás chtěli mít na Hradě namísto Klause, a na politické angažmá jste rezigoval, postrádám v tomto článku jakýkoli smysl.

To, že je Klaus pěkný vykuk,
to víme i bez Vás.

Pan Klaus dělá hlavně to, co mu přinese prospěch. Jeho grafomanská obskurní dílka budou v Rusku zajisté cenným sběratelským artiklem - ani to nemusí číst.

Ono to vlastně ke čtení ani moc není.

Každý bude chtít mít v knihovničce Putinova medailistu a schvalovatele "vstupu vojsk" Klause.

Ovšem - jeho veledíla je možno považovat i za jakousi ideologickou diverzi, kdyby se "jeho myšlenky" začaly v Rusku více šířit.

Carství by se jim rozpadlo jak domeček z karet.
10. 09. 2008 | 18:04

štamgast od tygra 1.VrP napsal(a):

Pocestny..

.. jsem mimo CR a nemam momentale mentalni kapacity polemizovat ci diskutovat ci souznit. Pojdme (za sebe velmi rad) prodiskutovat veskere detaily u Tygra..
10. 09. 2008 | 18:54

štamgast od tygra 1.VrP napsal(a):

.. po svem navratu o vikendu...
10. 09. 2008 | 18:56

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý příspěvek, který byl v rozporu se záměrem zdejších stránek, i.e. vést slušnou a korektní diskusi (viz Kodex diskutujících).

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
10. 09. 2008 | 19:06

j. napsal(a):

Pane profesore obávám se, že účast v tomto blogu bude vyžadovat silnější žaludek. Příznivci a voliči ODS frustrovaní z vývoje ve straně, z vydírání, z průšvihů a z neúspěchu volebního programu vztekle plivou na vše okolo a hlavně na vše, co je jakýmkoliv způsobem převyšuje. V běžných diskuzích se již téměř neúčastní ani přesto, že dostávají od vedení návod, co si mají myslet a říkat. Bude to ještě chtít trpělivost, abychom zvítězili nad jejich a Klausovou lží a nenávistí.
10. 09. 2008 | 19:08

vlk napsal(a):

Pane profesor,

jakkoliv jsme hodně stál o to,abyste byl zvolen prezidentem,tak tenhle blog shledávám značně pod míru.

Nechápu proč jste jej vůbec psal. Dodatečná adorace valstní osoby? Kyselé hrozny?

Já tam nic jiného, bohužel, najít nemohu.

Mínění lidí jako je citovaný Doležal mne věru už více než deset let nezajímá. Je to jen a jen čtivě píšící zastydlý demagog.

A proč sem přetiskuje te něco, co píše váš nejbližší spolupracovník o vás? Sám za sebe konstatuji, že já jsme primárně mimořádně zvědav na VAše názory. Znovu opakuji VAše. Nikoliv lidí okolo Vás. Ty pro mne mají limitně žádnou relevanci.

Václav Kalus není v žádném případě moje gusto. Ale i on může trefit hřebíček na hlavičku.
ATakže bych ho kritizoval jen za skutečné úlety.
JAko napříkald za dnešní projev k výročí ÚStavního soudu. To byla skutečně minela velkého rozsahu. NArcisistní minela. ´Klasický výlev člověka, který naprosto neunesl, že někde prohrál. Pro tohle neměl být Klaus presidentem.Nikolvi proto, co vadí Doležalovi nebo nějakému Karlu Matouškovi.
10. 09. 2008 | 19:44

ruda napsal(a):

Pane Švejnare, tak dobře jste to s námi myslel a teď vám stojíme leda za pár řádků někde cestou?
Kolega mě příliš nezajímá, raději bych četl něco, s čím byste si dal práci osobně. Nakonec je to váš blog a tolik toho zase nenablogujete...
10. 09. 2008 | 19:51

ruda napsal(a):

vlk:
předběhl jste mě. A souhlkasím i s tím zbytkem.
10. 09. 2008 | 19:52

Gambri napsal(a):

Švejnarovi jsem při volbě prezidenta fandil, ale nyní jsem rád, že zvolen nebyl.
10. 09. 2008 | 20:57

Komančov 008 napsal(a):

ta k tomu ani nevěřím .Co si pam švejnar dovoli on si asi fakt mysli ,že je v něka zastalem zemi a to myšlemkově i ekonomicky on to tak neni všichni chtěli prezidenta všech nezavisleho ono se oto bohužel pan Klaus snaží nelibi se mito vše ale vas za prezidenta mit nezlobte se vy jste politisky analfabet.Vy snad ani nevite nic o těch co vas navrhli a daki svuj halas .Tady neni prezidencky sistem .dovede si představit co by se dělo kdyby jste byl prezidentem a ěl nazor nebo spíš se ohaněl nazorem někoho jineho co by se tu dnes psalo vy tu píšete nebo spiš citujete nazory inych .De to proetě svama skopce .ODS to aspon evropě osladí a tom je pro evropu příjemne zdělení .Do otevřenych ran se nesype sul bohužel musi se hledat jine řešeni ,populistickymi žvasty se problemy neřeší ,zakonzervuji si a nic víc .
10. 09. 2008 | 21:07

antiklaus napsal(a):

problém s Klausem je, že se do sebe v mládí zamiloval a nechce ho to pustit ani na stará kolena.
10. 09. 2008 | 21:08

Jagoda napsal(a):

Klaus je na rozdíl od pana Švejnara zajímavý. Člověk s ním nemusí na sto procent souhlasit, ale aspoň se setká se zajímavým a neobšlehnutým názorem. Jak osvěžující v těch záplavách blábolů!

Jo jo, pan Švejnar se vždycky zásadově stavěl proti ruskému imperialismu, sláva mu slovanu, pomohl světu.
10. 09. 2008 | 21:16

Michal napsal(a):

Je mně z toho hodně smutno...

Ta naše malá česká republika by si skutečně už zasloužila za prezidenta osobnost,která by nás docela obyčejné občany zastupovala a prezentovala v Evropě a ve světě jako člověk, který je spjat s každodenními problémy občanů. Nějaký prognostik ÚV KSČ,vědec a politik, který není schopen napsat si ani vlastní životopis a za socialismu byl dokonce majorem socialistické armády na mně působí dost nedůvěryhodně. Nemám rád prognostiky ať jsou zleva nebo zprava ani dramatiky a satiriky. Protože neprojevili dostatek odpovědnosti na vyřešení problémů minulosti . Ale začíná už podzim a budou sklízet plody i za své aktivity. A začíná konec i té pravicové politiky, která nám občanům měla demonstrovat slušnost a nové pojetí hodnot. Naštěstí naší občané rozhodli, že chtějí být v Evropě takže se vš jednou změní.
10. 09. 2008 | 21:26

Jan napsal(a):

... pane Švejnare, prosím Vás, kdy už konečně pochopíte, že o karieristy Vašeho typu tady fakt nikdo nestojí. Snad pár demagogů...
10. 09. 2008 | 21:28

Gerd napsal(a):

Václav Klaus je starej pšouresník a není to nadávka, jen konstatování faktu.
Pro p. Stejskala:
Pšouresník je staré, místně používané slovo, jinak označení pro záletníka, zálety= pšoures. A to Václav Klaus opravdu je.
10. 09. 2008 | 21:39

mih224@seznam.cz napsal(a):

Už zase Švejnar vystrkuje růžky. Teď přes svého poradce. Pánové, dejte pokoj.
10. 09. 2008 | 21:44

mih224 napsal(a):

Svírá se mi žaludek, když vidím Švejnarovu fotku. Při představě, že tenhle člověk mohl být prezidentem republiky, je mi hodně zle.
10. 09. 2008 | 21:48

Martin K napsal(a):

Vazeny pane profesore,

moudry muz je schopen se nazorove vyvijet, nikoliv setrvat v nemenem presvedceni jen proto, aby "ostatnim ukazal". Toto trapne kopani do prezidenta Klause a Vasi zast na jednu stranu chapu, avsak jako moralni clovek ji take uprimne odsuzuji.

Pevne verim, ze sve manyry nebudete mit moznost aktivne uplatnovat v ceske politice.

Preji Vam mnoho zdaru.
10. 09. 2008 | 22:16

pšouresnik napsal(a):

Me taky, vsichni vime jak vypada.
10. 09. 2008 | 22:26

Radmil napsal(a):

Pan Švejnar se v klíčových otázkách cítil býti Čechem a vždy to zdůrazňoval, ale je to takový typ člověka, který myslí jako typický občan USA a prosazuje velmi jednostranně americké zájmy. Proto nebyl zvolen prezidentem a proto jsem rád, že je prezidentem ten druhý, kterému sice nemohu přijít na jméno, ale který má celkem logické a konzistentní názory a nemění je, jak to zrovna někdo potřebuje. Mrzuté je, že s takovým člověkem jako je p. Švejnar, se ztotožnila ČSSD a dokonce jej velmi náruživě prosazovala. Svědčí to o malé schopnosti této strany vnímat mínění obyčejných lidí, keří by měli být jádrem voličů socialistů. Leč neustále znejišťováni neuváženými kroky vedení soc. dem. volí tu Zelené, tu komunisty a jindy naprosto nevolitelné strany. Je to velká škoda. Nechť pan Švejnar raději politicky působí v USA.
10. 09. 2008 | 22:38

Z. Kratochvíl napsal(a):

Po přečtení tohoto článku , žádám okamžitou rehabilitaci Evžena Snítilého. Volič ČSSD .
10. 09. 2008 | 22:45

Řeřicha napsal(a):

Ale je pravda, že tímto si pan profesor moc nešplhnul, to od něj opravdu, ale opravdu nebylo moc prozíravé a chytré. Proto si myslím, že presidenstká volba byla de facto "prašť jako uhoď", i když pan Švejnar by byl změnou, zavazel by na Hradě jen na jedno presidenstké období a pan Klaus by se v otázce obživy musel konečně spolehnout jen na své kamarády, nikoliv na daňové poplatníky.
10. 09. 2008 | 23:38

Lada napsal(a):

Pane Švejnare, při volbě našeho prezidenta jsem vám držel palce, ale nyní jste mne přesvědčil o tom, že je velké štěstí Vaše nezvolení. S prezidentem Klausem v mnoha věcech nesouhlasím, ale co se týká Kosova nebo války v J. Osetii jsem jeho přístupem příjemně překvapen. Vy se svými představami byste mohl kandidovat spíše za prezidenta USA. Pod vašim vedením by Česká republika byla ještě větším vazalem USA než v současnosti je.
10. 09. 2008 | 23:46

Pa napsal(a):

Karel Matoušek, poradce Jana Švejnara
by si měl založit svůj blog a ne tu cosi smolit za něj. Takhle to vypadá, jakože Švejnar je takový pako, že píše sám o sobě ve třetí osobě :-)
(což koneckonců ale odpovídá úrovni názorů v textu - nesmysly).
11. 09. 2008 | 00:04

error napsal(a):

Já jsem zase v šoku, že tohodle Amíka, co je navíc dítětem STBáků, musíte pořád na svých stránkách recyklovat.
11. 09. 2008 | 00:13

r.m. napsal(a):

zejména Ondřej Neff a Bohumil Doležal - já bych se jimi nezabýval. jeden je senilní ješita jako klaus a doležal je stará důvěrnická vesta.
Vzhledem k výskytu spolupracovníků normalizačního aparátu v ODS je jeho postoj jasný: Budu psát komentáře dokud mi za ně platí.
To je všechno a se Zelenými bych být Švejnarem se ani neumazal. Bursík je jen žlutý nátěr na modré. To dává zelenou, víme?
11. 09. 2008 | 00:33

Hurá napsal(a):

Diskutujícím ! Až na výjimky mám pocit, že máte v hlavě víc kopané, než rozumu.
11. 09. 2008 | 02:33

Lenka napsal(a):

No pane Švejnare, po tom co čtu jsem opravdu ráda že Vás na Hradě nemáme .....
11. 09. 2008 | 07:13

RUMCAJS napsal(a):

Hoděj sem něco k ekonomii. Tohle je už pasé a na druhou stranu, je úplně jedno, jakej vašnosta bude dělat krále, páč je to stejně zbytečná figura.
11. 09. 2008 | 07:15

Krupa Václav napsal(a):

Buldatr.Po přečtení řady příspěv-
ků z nichž souhlasím odhadem asi s jednou pětinou,je tento bezkon-
kurenční.Podtržená jednička.Bohu-
žel.Mějte se fain.
11. 09. 2008 | 08:44

ferda brablenec napsal(a):

Volba VK (Velkeho Klimatologa) byla spatna volba. Copa na to rekne VK, az Rusaci sem prijdou chranit zajmy ruske mensiny v Karlovych Varech ? At uz Gruzie udelala cokoliv, bylo to na jejim uzemi. Rusaci zase vpadli na uzemi svrchovaneho statu. Tak to vidim ja. No taky dost mozna proto, ze Rusaky fakt nemam rad.
11. 09. 2008 | 09:00

Gambri napsal(a):

A co Američany?
11. 09. 2008 | 09:48

Jiraak napsal(a):

Pane Švejnare, při protlačování Klause na Hrad jsem doufal, že se tak nestane a budeme mít prezidenta. No, zásahem shora však na Hradě sedí opět člověk bez legitimního mandátu. Vaše názory převážně sdílím, nicméně připojuji se k těm, kteří na Vašem blogu volají po nich a ne po názorech Vám blízkých. Hodně štěstí a sil přeji..
11. 09. 2008 | 09:55

Slav napsal(a):

Pan Švejnar není politik, vyhověl zeleným, aby šel proti Klausovi. Tady nastává ta známa situace popisována Zahradilem, že kdyby mohla klausova tenisová raketa kandidovat určitě najde velkou podporu. Koho vybírat to je neřešitelný problém, když člověk chce něco změnit vybírat nějaké balbíny nebo důchodce je blbost. Klause jsem viděl na nějakém mitinku v obci kde bydlím, přiznávám dost mi zaimponoval, určitě jsem ho volil. Nelíbilo se mi to rozkradení republiky, hledal jsem alternativu. Socdem Zeman proč ne. Při jeho kymácejících se projevech, kdy člověk v koustku úst zahlédl něco bílého, jsem znovu začal být na rozpacích. Líbil se mi Špidla, vždy jsem si myslel, že je to vlastně první politik u kterého není rozpor mezi tím co mluví a co dělá. Samozřejmě to nesedělo geniálnímu Zemanovi a jeho pravé ruce Šloufovi. Gross je pro mne pořád velká neznáma a jsem více méně rád že už ho politika nebaví. Paroubek zastavil to co Šlouf zosnoval a pořád se mi zdá, že je to v současnosti stále ta nejlepší alternativa. Zase to asi nedopadne dobře, pravdu má tuším Pocestný strana se rozpadne, Šlouf nepřestal pracovat. Jako jeliman věřím že vše se v dobré obrátí, že pravicovost bude spojena se zodpovědností, pracovitostí a čestností a levicovost s tím samým, ale s větší mírou solidarity s těmi kterým se nedaří nebo mají nějaký handicap.
11. 09. 2008 | 12:11

popík napsal(a):

Vážený profesore, samozřejmě, že na konci vašeho vyprávění, jste si nazpomněl kopnout do komunistů. Do těch, kteří jednoznačně deklarovali, že jejich kandidátem není ani Klaus a ani Švejnar. Také řekli proč. Vidím, že měli pravdu. Člověk, který při přijetí občanství se zříká své původní vlasti a slibuje věrnost vlasti nové až za hrob, nemůže být dobrým prezidentem ve staré vlasti . Stačí se podívat na emigranty v křeslech ministrů. Čí zájmy prosazují a čí zájmy hájí. Určitě to nejsou zájmy občanů ČR, protože min. 75% občanů je proti těmto zájmům. Teď se naskýtá otázka, proč si ČSSD vybralo za kandidáta na hrad člověka, který se zřekl své vlasti a slíbil věrnost a prosazování zájmů USA? Nejsem amerikanofil, ale myslím, že v USA by takový člověk neměl šanci se stát ani kandidátem. Nebo myslíte, že ano? Proto si myslím, že kopat do našeho presidenta proto, že hovoří tak, jak vám to slib věrnosti USA hovořit nedovoluje a proto, že Rusko obhajuje své ruské zájmy stejně vehementně jako amerika v celém světě, tak nejste ten pravý.
11. 09. 2008 | 12:43

Veličenstvo napsal(a):

Václav Klaus se zřejmě politicky osvědčil, ačkoliv to nechceme slyšet. Pokud je takový cvok - něco to také vypovídá o nás (a především o členech ODS).
http://www.ct24.cz/blogy/26...
A tady je vážná otázka, která by v tomto případě patřila spíše do oboru psychologie davu, než jednotlivce. Jak to, že přes nutné pochybnosti, které leckterý senátor či poslanec ODS musí o Václavu Klausovi chovat, což teď dokonce veřejně manifestuje, oněmi rozpory v zahraniční politice, všichni s tak železnou disciplínou už dvakrát dospěli k závěru, že svoje hlasy Václavu Klausovi bez jediné výjimky prostě dát musí. Prokázali tím, že jsou stranou monolitnější než ČSSD, KDU-ČSL, zelení a dokonce i KSČM, kde všude se při prezidentské volbě nějaké ty nejednotnosti projevily. Toto je vážný problém a otázka pro každého zákonodárce, bez ohledu na to, zdali je levý, pravý, zelený, křesťan či marxista. Žádný ideový postoj není tak nebezpečný jako přikázaná jednomyslnost ve sporných otázkách. Za zmínku zároveň stojí i otázka, kterou si klade psyhiatr Petr Příhoda, co že nás to stále nutí, abychom se Klausem tolik zabývali a neustále přemílali jeho kontroverzní výroky a činy.
http://www.msfotbal.cz/blog...
11. 09. 2008 | 12:45

Slav napsal(a):

Rád bych rozvinul troch svůj předchozí komentář. Topolánek, já vidím podrazáka, proč? Každý podrazák potřebuje nějakého Dalíka, Šloufíka. Když tu tak úspěšně operují dalíci je třeba mít nějakého antidalíka, který se jmenuje třeba Tvrdík, možná je to jinak. Komouši ti mi tu nějak nesedí, já je považuji za historický omyl, který musí nějak vyšumět. S čím je srovnat z minulosti, oni by asi řekli s husity (viz profesor Nejedlý) Výklad náboženství jestli podle náboženské vrchnosti nebo svatého písma - evangelií je problém evropský. Přebujelý majetek církve nebyl rozdělován proletariátu, ale husitské šlechtě. Bojovali opravdu sami proti všem, komunisté potřebovali velkého bratra. Vůdce Žižka byl krutý ale dobrý vojenský stratég, možná v mladí jihočeský lapka, ale to je nepodstatné. Gotwalda nebudu hodnotit, nechci nikoho urazit.
12. 09. 2008 | 07:54

kufr napsal(a):

Pane Švejnare (a Matoušku), jsem rád, že alespoň někdo v této zemi není starý bolševik. Děkuji, obnovil jste mi (částečně) můj optimismus. I když nepochybuji, že mi jej zase vyžene z hlavy diskuse pod článkem. Pěkný den.
12. 09. 2008 | 22:24

karel matousek napsal(a):

Diky 'kufrovi' i jinym za hezka slova. :) Ucelem zde neni ani tak polemizovat s panem Dolezalem,nybrz vyvratit nazor,ktery slysim dost casto,ze Jan Svejnar byl zneuzit nebo 'zmanipulovan' Paroubkem a komunisty. Znam pana profesora vice nez 40 let a mohu vas ujistit,ze existuje mnoho efektivnejsich zpusobu jak travit cas,nez se ho snazit presvedcit udelat neco,s cim nesouhlasi,natoz manipulovat nebo zastrasovat. Preju vsem - pratelum i protivnikum - krasny vikend. :) Karel Matousek
13. 09. 2008 | 00:46

Desiderius napsal(a):

Profesor Švejnar bohužel není dnes českým prezidentem,ale je příslibem pro budoucnost v tom smyslu,že jsou stále slušní lidé,kteří jsou ochotni pracovat pro tento stát,ikdyž nemusí.
13. 09. 2008 | 16:02

PetrB. napsal(a):

Naprosto souhlasím s názorem pana Matouška. Pan Doležel je těžce postižený a zmatený, životem v komunisty deformovaných společenských poměrech. Jenomže stejně deformováné pohledy panují u velké většiny občanů Česka, kteří také vyrostli v takto deformovaných pomerech. Takto pomateného vidění světa VK dlouhodobě využívá ve svém usilování o moc. Nevěřím, že je to bez pomoci struktur pracovníků KGB a STB se zjevnou i když stále tajenou spoluprací s KSČ. Je my velice líto, že Jan Švejnar nezískal větší podporu, ale to by mu musely zásadním způsobem pomoci tajné služby spojených států a západních spojenců v NATO. Čestným způsobem dosáhl vyrovnaného souboje ale nomohl dosáhnout vítězství. Vážím si přístupu Jana Švejnara, jen doufám, že nenechá VK jako vítěze voleb aby si tady dělal co ho napadne, podle hesla "Vítěz bere vše"
13. 09. 2008 | 19:13

Pocestny napsal(a):

Pár otázek do auditoria:
1.Musí být presidentem politik?

2. Musí to být partajfuhrer na důchodku?

3. Napadá vás logický nástupce v tomhle systému?

4. Pokud přijmu, že nevadil "koloťuk" na křesle premiérskkém, chápu, že můžete i odkývat "Vrchního" na stolci presidentském. Mám to správně?
13. 09. 2008 | 21:38

Pocestny napsal(a):

Poslední, ale nejduležitější otázka:

Když je to tak důležité, proč to za vás řeší parlament?

Proč, když je presidentství u nás posicí statika a "rukotřasa, věncokladeče a striptéra soch", s vámi tak cloumá výběr figuranta?
Jan Švejnar je druhým a jistě posledním " profesorem amerikánem", který to zde zkusil.

Ono je těžké být pretendentem "českého trůnu", když jeden musí čelit metodice profesora Pitra a docentů Provoda a Krejčíře, ekonomistice dle hesla "kus plotu od fabriky za deset litrů doroka a do dne" a dalšímu "fridolínovi" české politiky Jeho Bonacapartissimu Klausovi.

a ješte k tomu kandidovat za Pan Troglodytes a Osadu Havranů. To jednomu rozhodnosti nepřidá.

Před případným opakováním doporučuji studium následujících zdrojů

1.https://www.youtube.com/watc... - ad "přirozená dichotomie lidu

2. O tom, jak si místní představují vůdce a později o tom, proč Karel Schwarzenberg u nás nemá šanci
https://www.youtube.com/watc...

3. Poučení o vítězství robusního Neandertálce nad gracilním Cromagnoncem
https://www.youtube.com/watc...

4. Aby věděl, do čeho leze

https://www.youtube.com/watc...

Bůh mu buď milostiv!!
13. 09. 2008 | 22:23

Milan napsal(a):

U pana Dolezala neprekvapi uz nic. Je zcela evidentni ze se jiz davno pomatl a je tezko uveritelne, ze mu ty blaboly nekdo tiskne, ba dokonce ho za to jeste nekdo plati. Myslim ze pan Dolezal je ukazkou toho nejhorsi z ceske publicistiky a ceskeho politickeho (ne)mysleni.
15. 09. 2008 | 13:54

opr napsal(a):

Pan Švejnar je především demograt. Což mnozí lidé u nás neví co je to. I když mají plnou pusu demokracie. Ale to jen proto, aby mohli poroučet a žijí stále ve starých časech. To co se naučili v minulosti v KSČ a převlékly kabáty. A bohužel i tak vedli své děti, mnozí z jejich dětí nevěděli, že část obyvatel je utiskována těmito lidmi. Jejich děti měly všude protekci. I když to byly hlupáci všude se dostaly protekcí. Dělaly se pro ně 0 ročníky, aby je na něco připravily a klíčky od aut se předávaly za školu.
15. 09. 2008 | 17:48

kočka šklíba napsal(a):

Předem se omlouvám, vím , že je to laciné, ale nedá mně to: já pane opr taky nevím co je to demograt. Určitě vysvětlíte, že?
16. 09. 2008 | 02:17

max napsal(a):

to karel matoušek:
nevím proč si pane matoušku myslíte,že ten,kdo má jiný názor než vy musí být "protivník" a ten,kdo s vámi souhlasí je "přítel". Myslím,že přítel se pozná mj. i podle toho,že vám dokáže říci svůj názor,který se s vaším nemusí shodovat,ale je k zamyšlení. Pletete si přítele s patolízalem. Mějte se.
16. 09. 2008 | 09:01

Hanka napsal(a):

Václav Klaus se snaží zviditelnit za každou cenu, přestože už ho v zahraničí nikdo nebere vážně. Proto se musí plánovaně za každou cenu odlišovat od všech ostatních, přestože jeho názory jsou často mimo realitu (např. Gruzie, globální oteplování). Jeho zvolení bohužel mimo jiné přispělo k dnešnímu stavu politiky. To, že je Jan Švejnar Čechem i Američanem, mi vůbec nevadí. Aspoň má dostatečný rozhled a nadhled (na rozdíl od většiny našich politiků s Klausem v čele).
11. 10. 2008 | 20:31

Michal napsal(a):

Milá Hanko, Klaus se nesnaží zviditelnit. Pokud jste si nevšimla, jeho názory na EU a zneužívání témata globálního oteplování jsou velmi dlouhou dobu neměnné a konkrétně u EU se ukazuje, že i celkem pravdivé. (viz např. ignorace irského referenda).
Pan Švejnar je čechem i američanem a je velmi proamericky orientovaný, což zase tak úplně výhra také není. Copak vy zde chcete obranný/útočný radar?
Co se týče Klausova zvolení, nesouhlasím s Vámi. Ke stavu dnešní politiky přispěl zejména pan Paroubek se svými projevy a děláním naschválů. I když druhá strana rozhodně není bez viny.
28. 10. 2008 | 21:36

mibond napsal(a):

Pane Švejnar, jste jen takový pidi ukřivděný skřehotálek. Z vašich řádků je vidět, že vám stále nedochází, proč jste nebyl zvolen a mrzí mě že z nich naopak vyzařuje - i po tak dlouhé době - závist vůči panu Klausovi. Sbíráte zápory a pomluvy od ostatních? No to jste si opravdu vylepšil svůj image.... vlastně jsem rád, že občas něco napíšete, utvrzujete tím všechny co vás nevolili, že konali velice správně a prozíravě. Jen tak dál.
09. 11. 2008 | 08:34

Aubrie napsal(a):

Looks like you are an expert in this field, good articles and keep up the great work, my buddy recommended me your blog.

My blog:
credit rapide aussi <a href="http://www.rachatdecredit.net">rachat de credit</a> fonctionnaire
16. 05. 2011 | 16:52

Blowlwrobby napsal(a):

チャンス モダン さらに 最先端 工業。 これらの多くは、これらの大部分 <a href=http://www.uggbootsforjp.com>アグブーツ</a>, ドライブ 動作 広く に関して ストッキング販売 の種類の品種 に関連する情報 また、 ドキュメント プラス 製品。 彼らは可能性があります 洗練された、もっとたくさん 上品な 採用応用利用などと比べて http://www.cheapjapanuggboots.com と比較する 持って 保守 によって経由 愛犬 鉛筆 ハードディスクを書面で置く。 主、人は に慣れするために使用される保全救う<a href=http://www.cheapjapanuggboots.com>ugg ブーツ 激安</a>,
で保存弱い ユニット またアール 受け入れる これらの種類の 安価 最高 鉛筆 ハード·ディスク·ドライブ <a href=http://www.uggbootsforjp.com>homepage</a>, 申し出を提供する本 信頼性、に加えて、様々な 一緒に 快適 一緒にと費用対効果経済販売価格 前提条件 に関してと買い物消費者 しかも 彼らは可能性がありますは利用のなさ使用有能 用 ディレクトリ <a href=http://www.cheapuggsbootsjp.com>アグ ブーツ専門販売店</a>, と お客さまバイヤー 消費者を得るために
09. 11. 2012 | 18:19

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 11:57

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy