Ještě nejsme na dně, i když rád bych se mýlil

09. 06. 2009 | 13:15
Přečteno 8879 krát
Rozhovor nejen o think tanku, o zhodnocení vládního krizového balíčku a o tom, jak by vypadal "Švejnarův balíček".

V říjnových volbách do sněmovny hraje všechno do karet ČSSD, tvrdí ekonom a loňský kandidát na prezidenta JAN ŠVEJNAR. Některé krizové recepty socialistů přitom kritizuje, sám by dokonce navrhoval úplně zrušit daň ze mzdy.

* V kampani před evropskými volbami se někteří lidé zaštiťovali vaším jménem. Za koho tedy dnes "kope" Jan Švejnar?

Za nikoho. Podpořil jsem jen Lukáše Macka z SNK ED, který se mnou spolupracoval v mé prezidentské kampani, a Kateřinu Jacques ze Strany zelených, abych posílil ženy v politice.

* Nemůže i to ohrozit nezávislost think tanku, který nyní v Česku zakládáte?

Ne, právě proto jsem podpořil jen dva jednotlivce, nikoli strany. Je mi jasné, že mám-li uspět, musí být řízení i financování think tanku zcela nestranné a čitelné.

* Zveřejnil jste, že na rozjezd projektu potřebujete sehnat 300 milionů korun. Jak jste daleko?

Jsme v situaci, kdy první donoři už řekli „ano“, ale ještě neupřesnili sumu. A pak je připravena řada lidí, kteří se přidají, až se projekt bude rozjíždět - taková řetězová reakce. Vypadá to nadějně, ale nechci být superoptimista.

* O jaké dárce jde?

Firmy, asociace, obchodní komory. Aby to dobře fungovalo, většina peněz by měla přijít z domácích zdrojů, zahraniční to mohou jen doplnit.

* Mluví se o vašem propojení s miliardářem Zdeňkem Bakalou. I on vám přidal?

Zatím jsem ho neoslovil. Ale rozhodně by to měl být jeden z lidí, s nimiž bych v určité chvíli mluvil.

* Není 300 milionů v době ekonomické krize příliš ambiciózní částka?

Je, ale není to částka na utracení, je to jmění, které se bude dlouhodobě udržovat. Celkový rozpočet think tanku by měl být 30 milionů ročně, z čehož by polovinu kryly právě výnosy z investovaného majetku nadace. Ekonomická krize nám samozřejmě shánění peněz velmi zkomplikovala.

* Úspěšný think tank vypadá jako dobrý odrazový můstek pro novou prezidentskou kandidaturu, nemyslíte?

Odpověděl jsem si na otázku, jak mohu nejlépe prospět České republice - jít do politiky, nebo dělat think tank. Zvolil jsem to druhé.

* Jakoukoli další kandidaturu tedy vylučujete?

Ne, vidím to jako pokračování služby své zemi a v tom smyslu jsem byl ochoten kandidovat loni a jsem ochoten i příště. Když ale není přímá volba, závisí to na podpoře parlamentu a musel bych realisticky posoudit, zda to má vůbec smysl.

* Od vaší minulé kandidatury uběhlo šestnáct měsíců. Co by bylo dnes v Česku jinak, kdybyste seděl na Pražském hradě vy?

Můj pohled na EU je mnohem pozitivnější, takže bych se snažil, abychom v době krize a jako předsednická země byli skutečným lídrem Evropy. Pokusil bych se mnohem aktivněji prosazovat ratifikaci lisabonské smlouvy, i když ji ani já nepovažuji za perfektní. A myslím také, že česká politická reprezentace dostatečně a včas neupozornila lidi, že přichází recese. Já bych jako prezident nešířil paniku, ale snažil bych se lidem nalít čistého vína, aby mohli zodpovědně činit svá různá rozhodnutí.

* Postupoval byste jinak kolem pádu Topolánkovy vlády?

Především bych se snažil zamezit tomu, aby k němu vůbec došlo. Na rozdíl od některých lidí si myslím, že vina nebyla jen na jedné straně. Z hlediska teorie her je to strategická interakce, za jejíž výsledek nesou zodpovědnost obě strany, i když závěrečný krok udělala opozice. A prezident v takové hře může sehrát pozitivní, ale také velice negativní roli.

* Začalo se diskutovat o tom, zda by měl být český prezident odvolatelný. Co vy myslíte?

Bylo by dobré, aby byl každý prezident odvolatelný. Když velký počet rozumných lidí řekne, že se nechová jako hlava státu, měla by být tato možnost. Ale k takové změně ústavy by bylo dobré přijmout pro rovnováhu ještě zákon o přímé volbě.

* Topolánkova vláda po dlouhé době vzbudila v zemi reformní étos. Jak ji celkově hodnotíte?

V mnohém jsem ji podporoval, i když dělala zbytečné chyby. Třeba poplatky ve zdravotnictví by byly dobré, kdyby je doprovodila kompenzační opatření pro ekonomicky slabší vrstvy. Vláda přišla s řadou nápadů, ale když se na to dívám historicky, měla nakonec menší dopad než některé jiné.

* Levice tedy podle vás udělala větší reformy?

Ano, třeba privatizaci bank přece prosadila právě ČSSD. Topolánkova vláda měla sice velké ambice, vyvolala velká očekávání, ale nedokázala je zcela realizovat.

* Kdo podle vás vyhraje podzimní volby do sněmovny?

Čistě analyticky vzato vyhraje ČSSD. Má sílu, dobrou propagaci, náskok od podzimních voleb a nahrávají jí všechny dynamické faktory, které volební výsledek ovlivní - tedy hlavně pokračující recese a zvyšující se nezaměstnanost. ODS prochází katarzí, je spojena s poslední fází recese a zatím není dostatečným protihráčem.

* Dost lidí říká, že když vyhraje volby Jiří Paroubek, budou muset emigrovat. Proč myslíte, že právě on vyvolává takové emoce?

Hodně lidí se mě na to ptá, ale já nevím. Spolupráce s ním v prezidentské kampani byla férová, oproti jiným na mě nevyvíjel žádný tlak. Posuzoval bych ho podle toho, co uskutečňuje - a výsledky jeho vlády nebyly nijak extrémní. Určitě ne na emigraci.

* Vy sám se přitom s krizovými recepty ČSSD moc neshodujete.

My jsme se nikdy úplně neshodovali. Třeba šrotovné v Německu nám prospěje více než šrotovné v Česku, protože dovážíme hodně dílů a součástek, než aby naše šrotovné pomohlo silně nám. Spíše by nějaký domácí stimul pomohl ve stavebnictví nebo potravinářství, kde je provázanost s ostatními částmi naší ekonomiky mnohem větší než u šrotovného.

* A jak hodnotíte celý vládní krizový balíček, který je nakonec kompromisem mezi ODS a ČSSD?

Je to cesta správným směrem, ale je tam toho příliš. V oblasti makroekonomických stimulů bychom neměli dělat moc na národní úrovni, vše má smysl především na úrovni EU. U nás jsou mnohem důležitější různá doprovodná opatření. Vláda by se ale měla soustředit na dvě tři oblasti, ne plánovat padesát opatření, která stejně nebudou mít velký efekt.

* Jak by tedy vypadal ideální „Švejnarův balíček“?

Dal bych důraz na snížení daní a odvodů z mezd na sociální pojištění. Snížení ceny pracovní síly by zmírnilo nárůst nezaměstnanosti, což má dvojí efekt: když lidé pracují, přispívají k DPH a platí daně, jinak mají nulovou přidanou hodnotu a navíc nás stojí podporu v nezaměstnanosti. V extrému bych šel až na nulové zatížení mezd. Tedy všechny daně a odvody na sociální a zdravotní pojištění vybírat jinde než na mzdách. Stát může daně vybrat kdekoli - je to jen zvyk, že to strhává ze mzdy. Takto nám to zkresluje cenu práce, což je nevýhodné.

* Jak vůbec odhadujete další vývoj krize? Klesáme, nebo jsme už na dně?

Často teď slýchám, že už jsme na dně, ale je to takové falešné dno. Bohužel krize ještě postupuje. My jsme tak tři měsíce za západní Evropou a ta dalších tři až šest měsíců za USA. A tam jde ekonomika stále dolů, proto asi ještě nejsme na dně a situace se bude dále zhoršovat. Jsme-li už na dně, pak se budu velice rád mýlit.

* Je vám bližší americká, anebo evropská cesta, jak se vypořádat s krizí?

Americká. Ne že bych byl pro fiskání a monetární intervenci jako takovou, ale sdílím Obamovu dynamickou perspektivu, která není pravá ani levá. Chce i za cenu krátkodobých vysokých schodků investovat a tím lidi přesvědčit, že krize je krátkodobá. Lidé pak budou utrácet a podniky investovat a vyrábět. Evropský přístup je mnohem konzervativnější, což je důsledkem odlišných historických zkušeností. Ale poslední čísla o výrazném poklesu všech ekonomik zřejmě přimějí Evropu přemýšlet mnohem více americky.

Rozhovor Jana Švejnara s redaktorkou Martinou Mackovou a Miroslavem Koreckým otištěn v časopise Týden dne 8. června 2009.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Josef napsal(a):

Většina lidí neví kam to spěje, postupně se vytváří jedna celosvětová vláda pod taktovkou ovladačů z Temných světů a mocipánů zde na Zemi,a to díky vašich voleb,které jste učinili v minulosti a které činíte neustále.Přijímáte ten ovládací program.V něm je i tohle všechno,co tady máte-pseudo prožitky-to je jen program,ve kterém jste uvízli.Lidé kteří toto navrhují a nebo proti tomu nic nedělají si zažijí horší věci než za Hitlera – rychle se blíží čipizace lidí (viz také v bibli) a zážitky na vlastní kůži bude jejich prožitek aby se vzpamatovali třeba i po mnoha životech v negativních světech, zde budou otročit pouze za jídlo,šaty a vzduch v děrách zničených planet.jas-nebe.cz
09. 06. 2009 | 13:27

MP napsal(a):

Díky, pane profesore, za naději, kterou nám svými články dáváte !
Zdraví Miro Palous
09. 06. 2009 | 13:34

užkuš napsal(a):

Vzácná ,odrůdo,vlezlého živočicha.Kdy se už seberete a odtáhnete se mýlit domů do USA.Nebo třeba jinam,proto že vás tam evidentně nechtějí.
09. 06. 2009 | 13:50

Lukáš napsal(a):

ŠVEJNAR NA HRAD !!!
09. 06. 2009 | 13:53

On napsal(a):

Pan Švejnar:"Snížení ceny pracovní síly by zmírnilo nárůst nezaměstnanosti,..." a On dodává, takže by podniky mohly i nadále vyrábět zboží a poskytovat služby pro které není, v důsledku těmito opatřeními ještě více snížené koupěschopnosti obyvatelstva odbyt.
Je tristní, že zastánci neregulovaného trhu si neuvědomují nutnost optimálního poměru mezi ziskem a vyplacenými mzdami. Nemají li socky díky chamtivosti kapitálu peníze, tak nekonzumují a není pro koho vyrábět. Tak se nám kolečko výroba - spotřeba - zisk pravidelně zastavuje. Nám hlupákům to je vysvětlováno jako obecný zákon hospodářských cyklů, něco jako hůl do vody ponořená atd.
09. 06. 2009 | 14:04

horal napsal(a):

komedie-tragedie-strategie.
nejhorší asi bude že co píše tak tomu i věří.
09. 06. 2009 | 14:04

neo napsal(a):

zajímavé a čssd chce zvyšovat soc poj, daně firmám a chce opět progresivní zdanění mezd...
09. 06. 2009 | 14:07

Alibernet napsal(a):

Toto je utázka typicky popleteného ekonoma. Zajímalo by mne, na čem získal svůj údajný věhlas. Ochota kompenzovat zdravotnické poplatky ekonomicky slabším (tedy hlavně důchodcům) přece smazává smysl samotných poplatků. Tyto jeho úvahy o poplatcích jen dokazují, že mu chybí elementární ekonomické myšlení. Podporu Jacques už nechávám bez komentáře.
09. 06. 2009 | 14:08

čtenář napsal(a):

Podpořil jste Kateřinu Jacques ze Strany zelených a jak dopadla spolu s celo stranou...
09. 06. 2009 | 14:20

Matador napsal(a):

Švejnar je jedinej ekonom, který dokáže tuto zemi vyvést z krize, a to typicky českou cestou. Právě proto, že žil dlouhá léta v USA, kde to začalo, ví jak tuto nemoc léčit. Navzdory všem škarohlídům a destrukt-kritikům, má na to. Jako jedinej. Jde jen o to, získat ho pro tento velký úkol.
09. 06. 2009 | 14:22

max napsal(a):

Neuvěřitelný blábol. Co vlastně tohoto člověka dělá tím "světovým ekonomem" je mi nadále záhadou. A už jen asi náhodou mi uniká, jak krize a nezaměstnanost pomůže ve volbách socdem, která chce zvyšovat daně i odvody z mezd, zatímco pan "profesor" navrhuje nulové zatížení...
09. 06. 2009 | 14:33

JC napsal(a):

Matador,

E-E Matadore, žádný spasitel, Obama ani Švejnar se nekoná. Žádný zázračný scénář přesunem několika nul ve statistice.
Pouze "blood ,sweat and tears" a nejbližší pomocná ruka na konci paže každého z nás. To jsou ty jedině fungující pilulky, my dear.
09. 06. 2009 | 14:42

alesdrobek napsal(a):

Pan Švejnar se mi líbí čím dál víc. Není to ještě ideální, ale potvrzuje, že to žádný konfekční mainstreamový přežvýkávač většinového konsenzu rozhodně není. A je příjemné vidět politika, který se neuchyluje k populismu a říká lidem věci tak, jak jsou.

Návrh se zrušením přímých daní mě tak trochu šokoval, ale jako teoretická myšlenka - proč ne. Pro ekonomiku by to bylo jako živá voda. Akorát myslím, že na zalepení té díry v rozpočtu by to nestačilo. A navíc musíme splatit ty dluhy, které jsme za posledních patnáct let nasekali.
09. 06. 2009 | 15:05

neo napsal(a):

pane Drobku, to je náš úděl.

politici dávaj dávaj a na díry nehledí.

přitom by stačilo dodržovat základní ekonomické pravidlo.

Deficity rozpočtu v období recese krýt přebytky rozpočtu z období růstu.

jo a narozdíl od pana Švejnara bych spíše než nulové daně povolil švarcsystém.
09. 06. 2009 | 15:12

grőssling napsal(a):

alesdrobek,

no on ví, že prezidentem bez hlasů příštího vítěze parlamentních voleb, ČSSD, nebude.
09. 06. 2009 | 15:23

pepr napsal(a):

Určitě zajímavé, ale bohužel některé věci nedořekl, alespoň pro neekonoma. Především není jasné, co myslel tím, že lze daně a odvody vybírat jinde než mzdy - reálně je kromě podnikových daní jedinou možností zvýšit DPH, což zdraží zboží a zhorší odbyt v době krize. Navíc myslím, že je třeba reálně více mluvit spíše o výdajové stránce rozpočtu, i když ne jako klasická pravice, pro kterou jsou všechny dávky zbytečné.
09. 06. 2009 | 15:25

honza napsal(a):

Hm, pan Švejnar by měl dodat, že to byla právě levice / vzpomeňme na hesla české zlato do cizích rukou atd./, která byla proti prodeji a privatizaci bank, a až když to bylo neúnosné a banky byly před krachem, sama je "prodala", tedy spíše předala, očištěné.
09. 06. 2009 | 16:03

Neopřemyslovec napsal(a):

Hodní a rozumní lidé spadnou do moře. Tohleto plkací trdlo stále odolává. Jakmile Švejnara nebude, budou Češi vítatemigranty s otevřenou náručí. Ustavte think tank AntiŠvenar.
09. 06. 2009 | 16:13

Ládik napsal(a):

Tipnul bych, že ty otázky si napsal sám pan Švejnar. Žádná konfrontační, zapeklitá, negativní. Takový vyšuměný šumák za 30 haléřů.
09. 06. 2009 | 16:40

Frant. Lukeš napsal(a):

Musím přiznat, že mi není pochopitelný výrok: "V extrému bych šel na nulové zatížení mezd. Tedy všechny daně a odvody na zdravotní a sociální pojištění vybírat jinde než ve mzdách". Kde jinde? Stát by samozřejmě mohl vypsat třeba něco jako "daň z hlavy" a já nevím co všechno,ale zatím v podstatě hlavní daní - vedle daně z příjmu fyzických a právnických osob či právě odvody na zdravotní a sociální pojištění - je DPH či spotřební daně. Ty by se musely zřejmě výrazně zvýšit(to, že zaměstnanci či instituce by díky zrušení daní navrhovaném prof. Švejnarem více utráceli a tím - formou DPH - přispívali k zvýšení daňových příjmů státu je nesmyslné řešení), takže např. DPH by musela být třeba 40-50%.
Jen na okraj poznamenávám, že většina podniků, resp. právnických osob má velké až gigantické zisky - např velké nadnárodní banky
(KB, ČS, ČSOB) měly loni zisky kolem 40 mld. Kč, pokud si dobře vzpomínám, to znamená asi 1 milion Kč na zaměstnance - Takže ty mají obrovský polštář pro to, aby unesly snížení svých zisků a přežily ve zdraví dobu krize.
Mittal Steel např. v r. 2007 měl zisk asi 16 mld Kč, tj.asi 1.6 mil. Kč na zaměstnance tak z toho se snad dá ušetřit nějaká ta koruna na horší časy. Není přece nutné využít tyto zisky k nakupování různých vil po celém světě, luxusních aut měněných alespoň jednou ročně atd. a to se prostě děje, dokonce i dnes, kdy se lze v novinách dočíst, že Čechům se zalíbila luxusní auta, takže na ty nejdražší je nutno dokonce i čekat.
Je nutno také dodat, že cena české pracovní síly je několikrát nižší např. než německé a přitom pruktivita naší Škodovky a kvality jejích aut je plně srovnatelná s Volkswagenem v Německu a přibližuje se pomalu ceně čínské pracovní síly. Nebo, chcete-li, cena čínské pracovní síly se pomalu přibližuje ceně české pracovní síly, tak je to asi přesnější.
09. 06. 2009 | 17:08

dříve ruda napsal(a):

Nechtěl jsem pana Švejnara rychle zařadit mezi ty nezajímavé, kteří dohromady nemají co říct. Něco snad na něm být musí, říkal jsem si. Zatím jsem nepřišel na to, co to je. Docela mě to mrzí.
Think tank. Proč je mi to nesympatické? Asi proto, to vidím jako elitářskpu skupinku, takový možná inkubátor budoucích hvězd politického nebe, nebo jde spíš o styky, kšefty a penězovody. Pohodlné, nepodléhající vrtkavé přízni voličů a blahosklonně přidělující svoje doporučení tomu či onomu, nejspíš podle průměru onoho penězovodu. Možná se pletu, nevím. Ale u nás už víme svoje.
09. 06. 2009 | 17:20

alesdrobek napsal(a):

Pane Lukeš, s těmi boháči buďme realisté, nikoli populisté. Bankám bych daně přisolil s radostí, což o to, a vůbec by mě svědomí nehryzalo, ale těch pár sto milionů navíc, které by to vyneslo, by rozpočtu trn z paty nevytrhlo.

A přiškrcovat výrobní podniky, to je ekonomická sebevražda. Za prvé lidé, kteří zakládají, vlastní a provozují továrny, které vyrábějí levný a kvalitní produkt a dávají práci statisícům lidí po celém světě, si jistě nějakou tu vilu a sporťák zaslouží, nemyslíte? A za druhé, podniky jako Mittal většinu zisků znovu investují, mimo jiné třeba do lepšího a bezpečnějšího strojního vybavení, čistšího pracovního prostředí nebo na stavění dalších továren, které budou dávat práci dalším lidem. Názor typu "přiškrtíme bohaté podniky a problém vyřešen" je hrubě nedomyšlený.
09. 06. 2009 | 17:25

alexandria napsal(a):

Snižovat odvody navrhoval i Kalousek a ODS jako jeden z možných receptů při hledání východisek z krize. A spolu s ODS také NERV.
Takže pánové, kteří říkáte, že Švejnar říká bláboly, jaké jsou vaše návrhy?
Je to snad přístup jiného"světově" proslulého ekonoma a profesora, který srovnává krizi s chřipkou, která odejde sama?
To je ten"geniální"recept? Samoléčba?
09. 06. 2009 | 17:41

santonino napsal(a):

Pan Švejnar si protiřečí. Nechce si nikoho popudit ze všech politických táborů a sbírá hlasy blbců pro příští volby prezidenta, jako to dělal pan hradní, pod heslem: "nezáleží jakou metodu použiješ- hlavně zvítězit. Holt inteligenti z Harwardu maji patent na rozum. Škoda, že ještě nepodpořil pana Štětinu, ta dáma by ho tam potřebovala do páru-pod vlajku Tibetu. Chce-li zvítězit, musí se zalíbit blbcům- těch je víc !
09. 06. 2009 | 17:56

SuP napsal(a):

alesdrobek -
Tak koukám, Aleši, že jste asi tak stejný socan, jako já pravičák ....
Vytrvat!
09. 06. 2009 | 18:05

Vaclaf napsal(a):

S dovolenim cituji:
Sakrbléé,Češi nemaj nepritele.
Levicově orientovaný národ potřebuje upadnout na držku.
Jedině pak ho může snad zdravější nastupující generace pozdvihnout.
Prodlužování agonie zkouší ten ušatec za louzi, a negativní výsledky jsou patrné už po půl roce a CR to teprve čeká - bez ohledu na to, kdo je u vesla.
Vzhledem k začlenění do EU a NATO je nebezpečí nastolení komunistické totality prakticky vyloučené - a ve vztahu k EU se dnes ODS od ČSSD tak moc neliší. Jsem si téměř jist, že se všechny strany podílející na moci snaží u moci zůstat bez ohledu na program, vsak se kluci umi domluvit.
Jediná cesta k ozdravění je nechat partaje upadnout na hubu.

Pokud vyhrají socdem a prosadí další zadlužování, bude ten pád jen rychlejší...
09. 06. 2009 | 21:20

extremista napsal(a):

Pane Švejnare,

neříkejte prosím "donoři", když můžete říci "dárci".

Díky

ex
09. 06. 2009 | 21:24

Vaclaf napsal(a):

...myslíte, že by po 8 letech
s pinglem v cele,
státním bankrotu ČR ala Maďarsko a statisících čerstvých bezdomovců lidem došlo že socialismus není dobrý nápad? Jestli jo, třeba by to za to taky stálo, ale asi by to zase odneslo jen pár veřejně zlynčovaných slaměných strašáků...
09. 06. 2009 | 21:33

Bong napsal(a):

Švejnarovo sebevědomí či spíše nedostatek schopnosti posoudit důležitost vlastní osoby je nejlépe vidět na tom, že podpořil dva kandidáty do europarlamentu - a ani trochu se nediví, že přes jeho mocné slovo propadli jako šimpanzi na gymnáziu.
09. 06. 2009 | 22:42

Hadimrška napsal(a):

Při sledování debaty prof.Švejnara spolu s prof.Zeleným bylo patrné, jaký obecný žvanil je prof.Švejnar, který pronáší jen obecná vyjádření na úrovni studenta střední ekonomické školy.POrof.Zelený je schopen se vyjadřovat konkrétně a zajímnavě objevně. Divím se, kdo a proč neustále protěžuje tohoto populistu, navíc s chorobným sebevědomím.
09. 06. 2009 | 22:53

Rumcajs napsal(a):

Říkám to naposled pane profesore a pokud si nedáte říci, dostanete žaludem.

Buď sem napište něco pro nás a nebo sem nepište vůbec.Vaše novinové rozhovory si můžeme najít i jinde.
09. 06. 2009 | 23:50

Bacon napsal(a):

Soudruh Svejnar stale chvali sam sebe. Jeste ale ani jedna publikace se o nem nezminila, nerku-li neco pisemneho od neho hodnotila.
I kdyz ho STB umistilo na ruzne university, tam se tzv. neuchytil.
Kdo ma moznost cisti universitni Builletiny, da mi za pravdu.
10. 06. 2009 | 00:03

ja napsal(a):

On je jako brouk Pylik.
Vsude byl, vsechno videl, vsechno zna, a vsem chce radit.
10. 06. 2009 | 00:06

Čochtan napsal(a):

Lukáši, ŠVEJNAR NA HRAD,
To jako na Špilberk ? Zajímavá myšlenka. Živý exponát v kasematech, . . . . :-)))
10. 06. 2009 | 00:22

Milan Moucha napsal(a):

Milan Hruška

Pro Čochtana: takhle primitivně formulované názory nemají žádnou cenu - běžte s tím do hospody. Ale aspoň je hned vidět, co mo máte v hlavě vy.
10. 06. 2009 | 02:28

otokar napsal(a):

Aleši dropp-ku!
Jestli mittal investuje do čistoty ovzduší, museli bychom tu o tom vědět.Přijď si zainhalovat do Bartovic!
Jinak buď jsi v rauši a nevíš o čem píšeš,nabo tě indián platí otep konopí na hlavu a směnu.
vzpamatuj se!(vypadal jsi normálně)
10. 06. 2009 | 07:02

Kraken napsal(a):

Vážený pane Švejnare,
držel jsem Vám palce při volbě prezidenta,protože jsem si sliboval, že přinesete do politiky slušnost, narozdíl od neznalce špinavých peněz. Bohužel se nestalo.
Přesto čtu Vaše komentáře a mám jednu připomínku. Obsah Vašich příspěvků se dá přirovnat k pohádce o chytré horákyni. Ustrojená-neustrojená, pěšky a nepěšky, atd -....znáte to jistě. Ještě nejsme na dně, i když rád bych se mýlil..........
Nemohl byste jednou říci něco jasně a zřetelně? Jsme na dně nebo ne? Ano nebo ne? Necháváte si zkrátka ve všem zadní vrátka. Samozřejmě je to složité a pravděpodobně v tom kapitalistickém tržním "bordelu" těžko odhadnutelné, ale to ví každý. My chceme vědět, co si o tom myslíte Vy osobně a proč? To jsem se zatím nedozvěděl, a nejen na toto téma. Vlastně už ani nevím, jestli bych Vás volil, zdáte se mi zase moc neprůbojný a opatrný.

Mohl byste vyjmenovat na př. deset konkretních kroků, které byste jako předseda vlády prosazoval v současné době a pevně za nimi stál s plnou odpovědností svého vědeckého postavení????
Děkuji.
10. 06. 2009 | 08:46

Chvála Vladislav napsal(a):

Myslím si, že na rozhovoru s panem Švejnarem, který se mi líbí, je nejzajímavější ta pestrá reakce čtenářů. Od děkovných reakcí až po zuřivý a devastující odpor. Když jste se objevil na scéně při prezidentských volbách, měl jsem pocit, jako by se v dusném sále otevřelo okno. Slušný člověk, který je k dispozici. Žádný zázračný mág, kterého asi Češi stále hledají, Žižku, Husa, Masaryka, Havla... Obyčejná slušnost je jim málo. To už raději grázl typu Ráth, Gottwald, Paroubek-Kočka.
10. 06. 2009 | 08:53

neo napsal(a):

Kraken:

pan Švejnar umí jen odpovídat nekonkrétně na konkrétní otázky.

Pokud si dobře přečtete jeho články na blogu, všechny vypadají podobně. Nekonkrétní obecné veřejně známé informace, slovíčkaření, uhýbání, vyhýbání se zodpovědnosti apod...

Určitě by stálo za to dozvědět se od pana Švejnara:

šrotovné : proč ano, proč ne??

švarcsystém : ano, ne? pozitivní dopady, negativní dopady

nižší daně, odvody : ano? proč? ne? proč? jaké dopady na rozpočet? kde vybrat výpadek?

Výdaje: kde ušetřit? kam investovat(infrastruktura nebo zateplování?)

Dávky,podpora,důchody : zvyšovat? nechat? snižovat? proč?
10. 06. 2009 | 08:54

Kraken napsal(a):

To Neo:
přesně to jsem svým příspěvkem myslel
Jsem zvědav, jestli si to přečte a zareaguje
10. 06. 2009 | 08:58

Daňový poplatník napsal(a):

Pan Švejnar si na nic nehraje, napálkoval to na rovinu:
Nadnárodní monopoly zbavit jakékoliv finanční zátěže, která jim brání v rozletu, a současně vytvářet struktury, které umožní vlastníkům států vládnout nezávisle na názorech běžných občanů.
Doporučuji změnu trestního zákoníku:
Pokud se termínu kapitalismus použije v jiné souvislosti než obecné blaho a vrcholný stupeň demokracie, bude se jednat o stejný zločin, kterým je eurozrada, který bude trestán 10ti lety poslechu skupiny Gypsy.cz.
Rovněž doplnit článek do Lisabonské smlouvy o bod:
Za všechny krize (včetně finančních, a z nadvýroby) odpovídají běžní občané, právě tak jako za tunelování sociálních a zdravotních fondů.
10. 06. 2009 | 09:05

Jochim napsal(a):

Už ten název článku.
Takhle nenazve svůj článek renomovaný ekonom, ale jen velmi nejistý ekonom.
Obsah to následně dokazuje.
10. 06. 2009 | 09:22

Matador napsal(a):

Všichni ti, co Švejnarovi nadávají, mu nesahají ani po kotníky.
Rovněž kritici z řad populistických "analytiků" pravice na něj nemají, a jen poštěkovají za karavanou.
Kdy konečně dostane Švejnar, který je nezávislým odborníkem na slovo (na krizi) vzatým, bez ohledu na módní trendy ODS i na efeméry ČSSD (i když k nim má možná naštěstí blíže), kdy dostane tento odborník možnost ovlivňovat stav našeho hospodářství k lepšímu ekonomickému výsledku ??????
10. 06. 2009 | 10:43

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a obscénní příspěvek, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem těchto stránek, i.e. poskytovat prostor pro věcnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
10. 06. 2009 | 11:44

Čochtan napsal(a):

Stejskale, vy jste tak ......j ! :-)))
10. 06. 2009 | 11:57

SuP napsal(a):

Daňový poplatník -
..."Pokud se termínu kapitalismus použije v jiné souvislosti než obecné blaho a vrcholný stupeň demokracie, bude se jednat o stejný zločin, kterým je..."
Pak musíte určit, kde je hranice mezi obecným a soukromým blahem. A kolik obecného blaha opravňuje získání určitého objemu soukromého blaha. A pak to zkusíte převést na politiky a jste na zase svých....
10. 06. 2009 | 12:09

Čochtan napsal(a):

Pane Švejnare,
"Podpořil jsem .... Kateřinu Jacques ze Strany zelených, abych posílil ženy v politice."
Hluboko se skláním před Vaší jasnozřivostí, se kterou jste poznal, že v některých partajích je mladá a ochotná vagina důležitější než inteligentní mozek.

Já starej blbec jsem si vždy myslel, že politici by měli umět především rozumně myslet, třeba to bylo tím, že jsem žil 40 let v Německu, ale přesvědčil jste mne, že v ČR jsou strany, ve kterých je myšlení to poslední, co se od politika žádá.
Hloupě jsem považoval vaše výběrové kriterium za důležité při výběru personalu v bordelu, a úplně jsem přehlédl, že ten největší podnik tohoto druhu stojí v Praze na levém břehu Vltavy.

Tisíceré díky za moje prozření pane Švejnare !
10. 06. 2009 | 12:11

Miloš napsal(a):

Když jsem říkal, že Švejnar je náš Obama, smáli jste se mi. Teď je to jasný podle jeho nynějšího článku. Pomůže ČR, jako sympatický černoušek pomůže lidstvu.
Zdraví M.
10. 06. 2009 | 12:54

Meňo napsal(a):

Zdravím všechny tradiční přispěvovatele : Čochtana, SuPa, neo, Rumcajse, Neopřemyslovce a další známé firmy. Čest Vašim nápadům, které svědčí o tom, že věci veřejné nám nejsou lhostejné. Ostatně ekonomika se týká nás všech, co žijeme v této zemi a chceme, aby alespoň naše děti, když už my to nestihnem, se měly lépe. Proto tu diskutujem, někdy zapáleně a tvrdě, ale "Demokracie je diskuse", řekl zakladatel státu náš T.G.Masaryk. A měl pravdu. Po 70 letech totálu tu demokracii hledáme dodnes, i když jí má skoro každá polit.strana v názvu.
Tak snad příště ! Zdraví Vás
Meňo.
10. 06. 2009 | 13:01

neo napsal(a):

Meňo:

já teda doufám, že to ještě stihnu:)

Politici se handrkují o blbinky ,30 kaček, šrotovné a neřeší základní věci.

Veškerá navržená protikrizová opatření neřeší prakticky nic. Měl by konečně přijít někdo, kdo zhodnotí situaci a navrhne konkrétní řešení.

Pan Švejnar má otázky výše... má možnost odpovědět a zhodnotit návrhy.
10. 06. 2009 | 13:17

SuP napsal(a):

neo -
nenech se vyhecovat. Vymejšlet opatření proti krizi, dokud ještě ani nevrcholí, je jako vynášet bláto ze sklepa, když voda ještě stoupá. Do toho žádnej "řiditel zeměkouleů nepůjde, aby teď říkal, co se má. Te´d se musí jen uvažovat, co udělat, aby ta stoupající voda pokud možno už nedělala další škody. Ale rozhodně ne začít stavět lešení a zateplovat půdu.
10. 06. 2009 | 14:38

neo napsal(a):

SuP:

vždyť to povidám : zhodnotit situaci, připravit řešení. Ale konkrétní a účinné.

Pokud ti trubci budou pokračovat jako doposud, tak to bude katastrofa.

jako pan profesor Švejnar zvládnu odpovídat taky...možná by to dala i moje dcerka co zatim jen žvatlá:)
10. 06. 2009 | 14:47

SuP napsal(a):

Neo -
Nezapomň mu ale, že vyslovil (jako první) už i tu tezi, že v téhle krizi by měl stát zrušit daně z příjmu a platit odvody do SZ a ZP. Tím sanovat chod toho, ce se dokáže udržet. A jak vidíš - kdo si toho všiml? Já. Ale určeno to bylo pro vládu. Jak u tutanů na půdě.....
10. 06. 2009 | 16:11

Jirka H napsal(a):

To neo:
Trošku kacířská poznámka: Není náhodou dobře, že naši politici krizi neřeší...
Obávám se totiž, že by přišli jen s dalším utrácením za projekty, které s řešením krize nesouvisí.
10. 06. 2009 | 17:01

SuP napsal(a):

Jirka H -
Proč tak opatrně? Vy tomu nevěříte?
Problém je, jak to prodat masám, "lidu", který čeká, že zase na něčem bez práce zbohatne....
10. 06. 2009 | 18:31

Jirka H napsal(a):

To SuP:
No já jen, že v USA se v rámci boje proti krizi kupují například i luxusní terénní auta pro nově zřízené agentury na pomoc životnímu prostředí.
Jednoznačně protikrizové opatření...
No a naši politici dovedou být taky tvořiví a svůj "lid" znají - to máte pravdu.
10. 06. 2009 | 18:46

Kamil napsal(a):

Tomu nerozumím
ČSSD je lepší, ale většinou s jejich názory nesouhlasím.
Myslím si, že většina rozhovorů a prohlášení je znehodnocena naprostým postrádáním objektivity. Příliš se připisují zásluhy, které nejsou a vyzdvihují negativa, které se nedají ovlivnit. Prostě politika populismu a vytváření výhod.
Takové komentátory nemusím.
Hezký den.
11. 06. 2009 | 07:56

Kamil napsal(a):

Apropo
líbil se mi diskuzní pořad OVM, jak se Urban snažil nebýt za v... . Dobrá debata.
http://tv.sms.cz/index.php?...
Hezký den.
11. 06. 2009 | 08:22

bigjirka napsal(a):

Čochtane, Kačka zas tak mladá není, vždyť už je to osmatřicítka!
13. 06. 2009 | 10:24

bigjirka napsal(a):

Pro pana profesora připojuji inspirativní text:
Vážené dámy, vážení pánové,

stabilní a kvantitativní vzrůst a sféra naší aktivity představuje pozoruhodný experiment prověrky směru progresivního rozvoje. Nesmíme však zapomínat, že rámec stavu a vývoje postavení vyzaduje rozšiřování logistických prostředků a tvorby nových zdrojů. Stejně tak další rozvoj různých forem činnosti umožňuje splnit významné úkoly na rozpracování odpovídajících podmínek aktivizace. Naše dlouhodobé ambice, stejně jako komplexní analýza našich možností zvyšuje potřebu aplikace dalších směrů rozvoje. Tímto způsobem realizace plánovaných vytyčených úkolů zabezpečuje širokému okruhu specialistů účast při tvorbě nových návrhů. Pestré a bohaté zkušenosti jasně říkají, že stálé, informačně-propagandistické zabezpečení naší práce pomáhá udržovat kumulativní progresi existujících finančních a administrativních podmínek. Každodenní praxe nám potvrzuje, že nový model organizační činnosti napomáhá přípravě a realizaci modelu rozvoje. Ideové úvahy nejvyššího řádu a rovněž konzultace se širokým aktivem vyžadují nalezení a jednoznačné upřesnění systému výchovy pracovníků odpovídajících aktuálním potřebám.

Vzájemné postavení organizačních autorit stejně jako navržená struktura organizace od nás vyžaduje analýzy systému masové účasti. Na druhé straně stabilní a kvantitativní vzrůst a sféra naší aktivity hraje závažnou roli při utváření směru progresivního rozvoje. Závažnost těchto problémů je natolik zřejmá, že počátek každodenní práce na poli formování pozice umožňuje zhodnotit význam pozic jednotlivých účastníků k zadaným úkolům. Stejně tak rámec stavu a vývoje postavení vyžaduje návrh a realizaci možnosti nasazení veškerých dostupných prostředků. Naše dlouhodobé ambice, stejně jako komplexní analýza našich možností posiluje platnost forem působení. Nesmíme však zapomínat, že realizace plánovaných vytyčených úkolů jednoznačně předurčují implementaci nových návrhů. Poslání organizace, zejména pak další rozvoj různých forem činnosti vyvolává proces zavádění a modernizace dalších směrů rozvoje.

Tímto způsobem stálé, informačně-propagandistické zabezpečení naší práce dostatečně oddaluje propad tvorby nových zdrojů. Ideové úvahy nejvyššího řádu a rovněž nový model organizační činnosti představuje pozoruhodný experiment prověrky existujících finančních a administrativních podmínek. Pestré a bohaté zkušenosti jasně říkají, že upřesnění a rozvoj struktur vyzaduje rozšiřování logistických prostředků a systému výchovy pracovníků odpovídajících aktuálním potřebám. Na druhé straně navržená struktura organizace zabezpečuje širokému okruhu specialistů účast při tvorbě směru progresivního rozvoje. Každodenní praxe nám potvrzuje, že konzultace se širokým aktivem pomáhá udržovat kumulativní progresi pozic jednotlivých účastníků k zadaným úkolům.

Nechte si vygenerovat univerzální projev!
13. 06. 2009 | 10:26

mystery.1 napsal(a):

Myslím, že nedokonalosti kapitalistického zřízení se ukazují v plné síle. Proč občané po celém světě musí ze svých daní dotovat kapsy pár desítek vyvolených?? Ve firmách s desetitisíci zaměstnanci nějak neviditelná ruka trhu přestala fungovat. Krize se prostě kdekomu hodí a managementy firem na ni hodí co jen se dá. Mají-li dost zaměstnanců, kteří by v případě propuštění hlasitě křičeli a rušili přemýšlející zákonodárce, tak se jim to rozhodně vyplatí.
16. 06. 2009 | 15:48

Go napsal(a):

Nahore je nejaky anonym pod nickem Uzkus. Je to modra sprosta straka. Pryc s nim na jejich pole.
22. 06. 2009 | 03:42

hovorka11 napsal(a):

Ze dna se asi bude špatně odrážet. Zatím to vypadá, že finančnictví se jede nadále po stylu:
"napal klienta,exekutor ti pomůže"
Dostal jsem z našeho předního fin. ústavu České spořitelny zvlášť dopis v kterém byl certifikát (s ornamenty) na půjčku ve statisících a pod tím malým písmem, které jsem bez brýlí nepřečetl úroková míra přibližně 8x vyšší než tato banka poskytuje na roční termínovaný úrok.
Můj závěr:
1) Naše banka roku 2008 vynakládá značné částky na to, aby otravovala s nabídkami úvěrů lidem kteří o to nestojí
2) Spoléhá na to, že má značnou část klientů špatně vidících, starších a někdy se špatně orientujících o co vlastně jde (nesmyslné ornamenty)
3)Získat úvěr pro firmu je naopak daleko problematičtější než pro jednoduchého člověka, který muže ručit střechou nad hlavou a je bezbraným soustem vůči bankovní "svobodě a demokracii".
Dokud se nepřejde k serióznímu bankovictví, kde bude dán důraz na průhlednost a serióznost obchodu, tak se moc nezvednem, jen se navýší počet exekucí a nespokojenosti.
23. 06. 2009 | 13:09

PETRA napsal(a):

VZKAZ pro p.Švejnara: Myslím pane Švejnare, že se snažíte o maximální zaměstnanost. Nejsem ekonom ani odborník a tak se na krizi dívám zdravým selským rozumem.
Maximální zaměstnanost krizi nepomůže. Protože tímto způsobem bychom stále vyráběli do nekonečna dále výrobky, které nepotřebujeme, protože jich máme v současné době nadbytek. Krize nás vede právě k tomu, abychom tento způsob průmyslové výroby, která neúměrně odčerpává nerostné bohatství a devastuje přírodu, opustily. Teď je nadprodukce a je zde nepoměr výroby a spotřeby. Je třeba , abychom se zaměřily na skutečné hodnoty našeho života a podle hodnot nastavili nové programy, vytvořili nové pracovní místa, podpořili nové projekty zaměřené na technologie, rozšířili a zkvalitnili poskytované služby atd.
Prostě si myslím, že pane Švejnare, že vidíte jen ekonomické hledisko a čísla, ale tady je třeba celkového pohledu na naše žití, které se honí jen za materiálními statky. Tento program zde je vytvářen záměrně privilegovanou vrstvou obyvatel, kteří touží neúměrně moc, nezdravě po majetku. Je však na čase výrobu omezit a zkorigovat s potřebami trhu a hlavně se zaměřit na oblasti, které potřebují řešení a které odmítáme vidět. Pokud řešit vzniklou situaci nebudeme, nebude svět v harmonii nikdy. Stále bude v disharmonii, což se v čase opět projeví jako další a další krize. Neboť je to stejné jako u člověka, kterého do záhuby přivedl alkohol. Pořád pil a pil a pil až se v tom alkoholu utopil……Pokud budeme vyrábět stále více, více a více, tak budeme zahrnuti věcmi a odpady ve kterých se všichni udusíme. Jediná cesta jak z toho ven je odložit tento starý způsob jednání byznysmenů, který nás vede do záhuby , opustit jej a vydat se novou cestou, založenou na nových technologiích, rozšířených a zkvalitněných službách, opustit od kvantity a dát se cestou kvality výrobků , ke konečnému osvobození se od otrocké práce a uvolnění času člověka pro mimopracovní aktivity, které může věnovat rodině, dětem, studiu, hudbě, sportu, cestování, péči o zdraví, relaxaci apod. Cílem je tedy orientace ne na uspokojování vlastních, sobeckých zájmů pouze jedné privilegované vrstvy, ale uspokojení potřeb a vývoj celé společnosti k humánnějšímu žití v souladu s přírodou.
24. 06. 2009 | 12:47

omega watches napsal(a):

Come here to see ,do not miss .there have replica watches , omega watches,rolex watches and so on .replica watches , omega watches,rolex watches available Now. come on ! quickly!
http://www.omegawatchessale...
01. 07. 2009 | 10:00

lv napsal(a):

řady z vás.
Od 1.1.2009 vstupuje v platnost vyhláška 148/2007, která ukládá všem stavebníkům povinnost přiložit k projektu pro stavební povolení ještě tzv. energetický průkaz budovy. Dle údajného oficiálního ceníku (kdo ho vypracoval?) je cena za jeho pořízení 20 000 až 50000 Kč.
Přitom samotný kompletní projekt pro stavební povolení od renomované firmy stojí kolem 20000 Kč. A já se ptám pana Havla, který se pohybuje ve vyšších vrstvách politiky a má k takovým legislativním záležitostem jistě blízko, jaký smysl má takový další bič na stavebníky? Každý stavebník rodinného domku si pečlivě sám posuzuje, z čeho a jak stavět, radí se s odborníky, volí uvážlivě druh vytápění ( to je velice těžká volba elektrika či plyn nebo chodit do lesa krást dříví). Já sám jsem známému pomohl pomocí stařičkého logaritmického pravítka spočíst tepelnou bilanci, a od projektanta, který stejně takový výpočet automaticky dělá, jsem se lišil jen o pár procent. Tak mi tedy někdo řekněte, lidi, k čemu taková zhovadilost
04. 07. 2009 | 05:35

louis vuitton napsal(a):

jednoduchého člověka, který muže ručit střechou nad hlavou a je bezbraným soustem vůči bankovní "svobodě a demokracii".
Dokud se nepřejde k serióznímu bankovictví, kde bude dán důraz na průhlednost a serióznost obchodu, tak se moc nezvednem, jen se navýší počet exekucí a nespokojenosti.
04. 07. 2009 | 05:35

alex napsal(a):

komedie-tragedie-strategie.
30. 07. 2009 | 00:59

luis napsal(a):

a co veteránka Holubová , nebyla by ? Velmi bych se divil, že by se této oduševnělé akce nezůčastnila. Pro Vlk ...jedna věc je vstoupit do EU, druhá věc je se snažit ovlivňovat její podobu , EU se od doby našeho vstupu rychle mění ve federální stát, což určitě nebylo cílem VK.
30. 07. 2009 | 01:06

Morgan napsal(a):

The media are a wonderful source of learning. I can’t understand people in business who don’t read the business media every chance they get. They should all be insatiable readers of the press.’
30. 07. 2009 | 01:13

Jocob napsal(a):

Všichni ti, co Švejnarovi nadávají, mu nesahají ani po kotníky.
Rovněž kritici z řad populistických "analytiků" pravice na něj nemají, a jen poštěkovají za karavanou.
30. 07. 2009 | 01:16

Allen napsal(a):

Ochota kompenzovat zdravotnické poplatky ekonomicky slabším (tedy hlavně důchodcům) přece smazává smysl samotných poplatků.
30. 07. 2009 | 01:19

Holyren napsal(a):

POrof.Zelený je schopen se vyjadřovat konkrétně a zajímnavě objevně. Divím se, kdo a proč neustále protěžuje tohoto populistu, navíc s chorobným sebevědomím.
30. 07. 2009 | 01:21

Macky napsal(a):

Tady se stále ignoruje fakt,že banky zasadily světu coup de gráce,což my jazykozpytci překládáme jako šálek trávy.

Teď už nejsou žádná pravidla,účel světí prostředky,urvi,co můžeš.
Je mi líto rodiny toho výtečníka.Manželka si odnesla z domu jen kabelku.

Že okradl svoje milionářské soukmenovce je hřích Ostatní není.

Teď už jen Obama hraje o čas,aby se to bez velkých protestů a vzpouzení dotáhlo do konce.U nás taky.
30. 07. 2009 | 01:23

tiffany jewelry napsal(a):

Toto je utázka typicky popleteného ekonoma. Zajímalo by mne, na čem získal svůj údajný věhlas. Ochota kompenzovat zdravotnické poplatky ekonomicky slabším (tedy hlavně důchodcům) přece smazává smysl samotných poplatků. Tyto jeho úvahy o poplatcích jen dokazují, že mu chybí elementární ekonomické myšlení. Podporu Jacques už nechávám bez komentáře.
31. 07. 2009 | 08:39

intimed napsal(a):

Dokud se nepřejde k serióznímu bankovictví, kde bude dán důraz na průhlednost a serióznost obchodu, tak se moc nezvednem, jen se navýší počet exekucí a nespokojenosti.
18. 08. 2009 | 15:50

Jolly Roger napsal(a):

Vazeny Pani a Damy, z velkym respektom k Czeskemu narodu a s vasim dovolenim. Len kratky komentar, ak mozem, prosim?Precital som si z velkym zaujmom niektore vase komentare a negatyvne poznamky na adresu Pana Svejnara. A zistil som, po kratkom uvazovani, ze ludia co to pisu dosiahli vzdelania dvoch baletnych a troch tanecnich tried. Pozrite sa, prosim, sami na seba v akej situacii sa dnes nachadza Czeska Republica. Co ste vlasne dosiahli za 20 rokov pod vedenim takzvaneho ekonomickeho experta Vaclava Klausa, ktory pomohol obohatit svetovy slovnik o slovo TUNELLING. Pre toho, kto nevie anglicky tzn. tunelovanie, a vyrazne zdvoraznil slovo KORUPCIA. Vy, ako vzdelany a vyspely narod, ste sami zodpovedny za celu dnesnu politicku i ekomomicku situaciu, a to tym, koho si volite do statnych institucii (vlady a parlamentu). Czesky narod potreboval Klausa ako dieru do hlavy.
A co sa tyka Pana Svejnara: czesky politici a ekomomovia mu inteligenciou, vdelanim a medzinarodnymi zkusenostami nesahaju ani po kotniky a som presvedneny, ze by sa od neho mohli ucit "den a noc" nielen pravidla ekomomie, ale aj civilizovane chovanie a lidsku slusnost, ktora by mala byt samozrejmostou politickeho predstavitela krajiny, jehoz narod reprezentuje.
PS: Ak budete reagovat na moj komentar, prosim, o Slovensku mi nic nepiste, som American. A ospravedlnujem sa za chyby v pravopise a slovnej skladbe.
Happy sailing- Sincerely-Jolly Roger
23. 08. 2009 | 07:31

Mr Afred Peters napsal(a):

Dobré zprávy pro všechny.

Je to příležitost dát všem vědět, nejnovější nabídku v Halifax
Home Loan, že jsme na naší každoroční událost roku, takže se
, že máme v úmyslu poskytnutí finanční služby pro všechny
ten, kdo je připraven získat půjčku od nás, osobní úvěry, hypotéky s
přiměřený zájem o 3%. zajímavá osoba by se měli obrátit:
halifaxloanfundingcompany@gmail.com, zájem žadatelé kontaktovat
řízení pomocí e-mailu pro

Detaily použití.

Celé jméno :_________
Pohlaví :__________
Stav :_________
Kontakt :_________
Město / PSČ :_________
Země :_________
Datum narození :_________
Částka potřebná jako půjčku :_________
Půjčka Duration__________
Měsíční Income_________
Zaměstnání :__________
Účel úvěru :_________
Telefon :_________
Mobilní telefon :________

Díky.

Mr Afred Peters
08. 01. 2010 | 17:14

harry napsal(a):

Dobré zprávy pro všechny.

Je to příležitost dát všem vědět, poslední nabídka v Harrym
Home úvěru, jsme na náš každoroční událost roku, takže
, Že máme v úmyslu poskytovat finanční služby pro všechny
ten, kdo je připraven získat půjčku od nás, osobní úvěry, hypotéky
přiměřený zájem o 3%. zajímavá osoba by se měli obrátit
harryloanfirm@gala.net uchazeče kontaktovat
řízení pomocí e-mailu na harryloanfirm@gala.net

Podrobnosti o použití.

Celé jméno :_________
Pohlaví :__________
Stav :_________
Kontakt :_________
Město / PSČ :_________
Země :_________
Datum narození :_________
Částka potřebná jako půjčka :_________
Půjčka Duration__________
Měsíční Income_________
Zaměstnání :__________
Účel úvěru :_________
Telefon :_________
Mobilní telefon :________
15. 01. 2010 | 18:28

VivianGonzales napsal(a):

When you are in not good state and have no cash to go out from that, you will require to take the <a href="http://lowest-rate-loans.co...">business loans</a>. Just because it should help you definitely. I get financial loan every time I need and feel good just because of this.
15. 03. 2010 | 01:10

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 04:34

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 05:58

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 06:00

laptop battery napsal(a):

laptop battery: http://www.uk-laptopbattery...
Acer Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Dell Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Acer Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Compaq Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
laptop battery http://www.batteries-shop.net
Sony Laptop Battery http://www.batteries-shop.n...
Toshiba Laptop Battery http://www.batteries-shop.n...
HP 292389-001 battery http://www.ukbatterystore.c...
HP 315338-001 battery http://www.ukbatterystore.c...
ACER 60.49Y02.001 Laptop Battery http://www.batteries-shop.n...
FUJITSU FMVNBP144 Laptop Battery http://www.batteries-shop.n...
SONY VGP-BPS2 Laptop Battery http://www.uk-laptopbattery...
SONY VGP-BPS2A Laptop Battery http://www.uk-laptopbattery...
01. 04. 2010 | 08:27

non-prescription cialis napsal(a):

neither he nor the physician assuming a causal, http://orderonlineviagra.org order viagra without prescription pure alkaloidal morphine, which is but very, consisting of a mixture of mercuric oxychloride, http://cialis-generic-online.net cialis 10mg price incompatible with silver and mercury salts,, the severest cases of argyria that I have ever, <a href=http://orderonlineviagra.org#9,95504E+15>using viagra</a>, water is increased considerably by the presence, oxychloride, of a reddish brown color. <a href=http://cialis-generic-online.net#2,82067E+48>tadalafil</a>, in other words, are readily oxidized. The most, Ext. Adrenal gr. i <a href="http://orderonlineviagra.org#33585">viagra usa</a>, pearls, it is Hexamethylenamina. Urotropin, Formin, Aminoform, <a href="http://cialis-generic-online.net#44524">cialis 10mg</a>, Liquor Potassii Arsenitis. Besides the,
13. 01. 2013 | 12:10

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy