Dotace z EU a stát

02. 06. 2009 | 15:05
Přečteno 4724 krát
Prezidentský kandidát a úspěšný ekonom Jan Švejnar přednášel 25.5.2009 v Mostě. Při této příležitosti poskytl rozhovor MF DNES. Odpovídá i na to, co by dělal, kdyby - čistě hypoteticky - tento kraj vedl. Mluví o ekologii i o (ne)využívání dotací.

* Zkuste se prosím vžít do role hejtmana Ústeckého kraje, který se potýká nejen s globální krizí, ale i dlouhodobě největší nezaměstnaností v Česku, nízkou vzdělaností a jehož obraz je obecně hodně negativní. Jaké by byly vaše kroky v této funkci?

Je potřeba zjistit, kde jsou nejbolestivější oblasti. To znamená analyzovat priority a vytvořit z nich strategii. A potom zjistit, do jaké míry mohou mít opatření kraje doprovodný efekt k vládní i evropské politice. Ta by měla být přínosná v tom, aby omezila nárůst nezaměstnanosti. To je myslím nejdůležitější. A nutným doplňkem je pomoc malým, středním, ale i velkým podnikům, aby prosperovaly, respektive, aby nebyly zasaženy vlnou recese tak silně. Je třeba lépe využívat evropských fondů, evropská opatření modifikovat na regionální úrovni. A z celostátní úrovně klást větší důraz na regiony, kde je problematika nezaměstnanosti největší.

* Je vůbec možné mít takový pragmatický a otevřený přístup, když se spíš než systémově rozhoduje podle toho, jaká politická strana je zrovna u moci?

To je prvotní otázka - do jaké míry můžeme složit zbraně, nebojovat proti sobě a najít společné řešení. Protože krize má takový rozsah, že je potřeba najít řešení celoevropské, celostátní a potom se speciálním důrazem na regiony.

* Tento kraj je z pohledu zaměstnanosti z velké části prakticky závislý na těžkém průmyslu - jsou tu doly, elektrárny, chemické továrny. Proč podle vás ještě nedošlo k větší restrukturalizaci tohoto průmyslu?

Restrukturalizovat rychle - to je problém všude na světě. Závislost například na dolech nebo elektrárnách ale může být v době krize krátkodobě blahodárná, protože mohou méně propouštět než některé jiné podniky. Jinak je samozřejmě velmi dobré mít průmysl různorodý a mít i sektor malého a středního podnikání, který často zaměstnává velké procento lidí a je pružný. Měl by tradiční sektor těžkého průmyslu doplňovat. Že k restrukturalizaci dostatečně nedošlo, to je otázka hospodářské politiky a toho, do jaké míry se tu dá využít jak českých, tak evropských peněz k tomu, aby se takovýto prioritní region dále rozvíjel.

* Jakou roli v tom má sehrát stát, který z tohoto kraje několik desetiletí pouze bral a v podstatě ho ničil?

Stát by měl dát na tento kraj větší důraz než na regiony, které jsou méně zasaženy. Měl by se aktivně podílet na tom, aby dotace z Evropské unie mířily prioritně sem. Protože my můžeme využít evropských peněz, ale často to neděláme. Nejsme schopni je dostatečně rychle a dobře absorbovat. Musíme sem tedy nutně dodat expertizu, kterou potřebujeme, aby podniky a instituce mohly opravdu dobře používat evropské peníze.

* Je podle vás v pořádku, že o dotacích z evropských fondů rozhodují převážně politici?

Problematická je podle mne také skutečnost, že orgány, které o nich rozhodují, jsou volené a ovládané politiky. Dotace jsou pak snadno zneužitelné k tomu, co potřebují politici a ne občané.Mělo by se to odpolitizovat. Jak to udělat, to je specifikum každého regionu. Zdůraznil bych, že je potřeba se oprostit od politikaření a dát si coby prioritu opravdové problémy, jako je například nezaměstnanost nebo nedostatek poptávky. Pak mohou být tyto instituce a zdroje využity pro prosperitu celé společnosti a ne jenom těch nebo oněch zájmových skupin.

* Jedno z klíčových ekonomických a ekologických témat Ústeckého kraje je prolomení ekologických limitů těžby uhlí. Má podle vás smysl další bourání vesnic? Myslíte, že řešením by byla spíše jaderná technologie než uhlí?

Je to otázka na delší horizont než na okamžité řešení krizové situace. Myslím, že otázka těžebních limitů by měla být znovu zkoumána. I tato oblast potřebuje mít větší rozmach, než měla doposud, a toto je jedna z možností, které by se měly pečlivě zvážit.

* Je podle vás nějaký konkrétní produkt, myšlenka či služba, které by mohly Ústecký kraj zvednout a zatraktivnit?

Kdyby se například investovalo do dopravní infrastruktury a kraj by byl více propojen se zbytkem České republiky a taky s Německem, bylo by to velice prospěšné. Navštívil jsem například obnovenou krajinu v okolí Mostu, jako je hipodrom a podobně, a myslím, že tu dochází k obrovské obnově a toho by se mělo dále využít.

* Budete znovu kandidovat na prezidenta?

Momentálně není tato otázka aktuální. Zaměřuji se na vytvoření think tanku, myšlenkového centra, tedy něčeho přínosného. Mělo by jít o instituci, která by netendenčně a nezávisle analyzovala problémy ať už z oblasti energetiky, bezpečnosti, naší role v EU, nebo sociálně ekonomické reformy. Potom by dodala impuls k diskusi a formulaci hospodářské politiky, která by mohla přispět regionům a celé republice.

* Vyjádříte někomu podporu v nadcházejících eurovolbách a blížících se podzimních předčasných volbách do Sněmovny?

Rozhodl jsem se, že nebudu žádné straně vyjadřovat podporu. V tomto smyslu zůstávám nadstranický, jak jsem chtěl již jako prezidentský kandidát. Doufám, že výsledek voleb bude pro celou zemi ten nejblahodárnější.

* V minulých volbách vás podporovala ČSSD. Jak se nyní jako ekonom díváte na její politiku, kdy strana slibuje hlavně jistoty všeho a všem, kdy se pumpuje státní rozpočet, kdy se stát více a více zadlužuje a žije se na úkor budoucnosti a mladších ročníků.

Je otázka, jestli je to krátkodobé dávání, a nebo dlouhodobé. Jestliže je krátkodobé a je dobře koncepčně zaměřené, aby mělo opravdu silný stimulující dopad, tak pak to vidím jako pozitivní. Kdyby to ale bylo dlouhodobé, tak to vidím jako zcela kontraproduktivní. Důležité je, aby taková opatření byla navázána na kroky jiných evropských zemí. Je potřeba dělat taková opatření, která se vzájemně doplňují s kroky ostatních.

Stát by se měl aktivně podílet na tom, aby dotace z Evropské unie mířily prioritně sem. Myslím, že otázka těžebních limitů by měla být znovu zkoumána. I tato oblast potřebuje mít větší rozmach, než měla doposud.

Rozhovor Jana Švejnara s redaktory Ondřejem Černým a Janem Veselým publikován v MF Dnes-severní Čechy dne 30. května 2009.

null
null


null
null


null
null

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

KD napsal(a):

překlep "dotace" ne dotaze, ale zajímavý, užitečný článek.
02. 06. 2009 | 15:12

db napsal(a):

díky za upozornění, opraveno;)
02. 06. 2009 | 15:19

Vasja napsal(a):

Co je to db, že tuna něco opravuje? Já myslel že sem píše Švejnar a né nějaký jeho pižďuch.
02. 06. 2009 | 16:23

Al Jouda napsal(a):

A co takhle zesplavnit Labe, aby se dalo po celý rok plavit až do Německa a pak obnovit a rozšířit provoz všech loděnic v kraji a vyrábět lodě na export.
02. 06. 2009 | 18:02

pařez napsal(a):

Pro Vasja:
Když nemůže Švejnar, tak nám ho někdo zastoupí a ono to projde.
Jinak řečeno: lže se bez začervenání.
02. 06. 2009 | 18:30

pro4 pravici?! napsal(a):

Dopady krize: Sebevražedkyně, ztratila job, lehla si pod vlak, ale přežila

http://www.novinky.cz/kokte...
02. 06. 2009 | 19:02

antiekonom napsal(a):

Co tady tento "známý" ekonom říká konkrétního. Nic. Už měl dávno mít exaktně spočítány možné varianty a neoddávat se teoretickým úvahám typu. Co by bylo, kdyby bylo. Na to mám také jednu říkanku. Kdyby byly v ř... ryby, další si doplní každý sám. Klasická ukázka ekonomického odborníka. Že.
02. 06. 2009 | 19:10

Rumcajs napsal(a):

Co to je za zázračnou instituci, ta EU ? Všichni skřípou zubama, zadlužují se, akorát když poslouchám naše politiky, mám pocit,že EU penězi přetýká. Stačí čerpat strukturární fondy a je po problému.

Ví to vůbec Obama, že tady máme takovej zlatej důk ?
02. 06. 2009 | 19:37

antiekonom napsal(a):

Obama to neví, protože mu neradí Švejnar.
02. 06. 2009 | 19:44

maru napsal(a):

Pane Švejnare, nedávejte nám zde rozumy.Vratte se uz konecne zpet do USA a poradte jim tam, at si Vas take uziji.
Jako predseda dozorci rady CSOB si radeji hledte sve materske spolecnosti - doporucuji uzit Vas thinktank predevsim na to,
1.abyste nevysavali penize danovych poplatniku:

Vlastník ČSOB požádal belgickou vládu o 3,5 miliardy eur
http://www.novinky.cz/ekono...

2.abyste podstatne zlepsili sve hospodareni
KBC-CSOB
http://tools.euroland.com/i...
02. 06. 2009 | 20:12

čech napsal(a):

Pane švejnare,sdělte prosím vašemu řídícímu důstojníkovi,že vaše mise je neúspěšná,a že vás dávno prokoukli.KGB nechť raději věnuje co do vás investovala třeba na zlepšení života veteránů z Čečny.
02. 06. 2009 | 22:20

edvardkozusnik napsal(a):

A začala nám kampaň na prezidenta 2013. Otázkou je kdo Švejnara nominuje, když to nebude ČSSD.
02. 06. 2009 | 22:57

jarpor napsal(a):

E. Kožušník

Že by ve světle "... Zaměřuji se na vytvoření think tanku, myšlenkového centra, tedy něčeho přínosného. ..." panu Švejnarovi jedna prohra byla málo ? Nemyslím.

Hezký večer
02. 06. 2009 | 23:10

Jochim napsal(a):

..."Rozhodl jsem se, že nebudu žádné straně vyjadřovat podporu. V tomto smyslu zůstávám nadstranický, jak jsem chtěl již jako prezidentský kandidát"...

Ne, že bych nevěděl čí jsem, tedy co jsem, vlastně kde jsem, potažmo pro koho jsem. Je vždy dobré čekat na nejlepší nabídku. Myslím, že být ideální kandidát je ta nejlepší možnost pro všechny. Zatím, ale nechme věci tak, jak jsou, jelikož lze předpokládat, že se budou vyvíjet k dobrému. Zaroveň si, ale nemysleme, že jsme z nejhoršího venku. Před takovými úvahami bych chtěl občany varovat. Počkejme co nám ukážou volby. Netvrdím, že jsem nejlepší kandidát na příštího prezidenta, ale určitě nabízím jiné, řekl bych, v mnoha směrech lepší možnosti. Váš J.Š.
03. 06. 2009 | 00:16

Jozef napsal(a):

Ad: nezavisle myslenkove centrum pre oblast energetiky,bezpecnosti....

Precital som si clanok "Gruzie,Rusko a my" - udesna vojnova propaganda Mladej fronty.
Mozno autor vobec nepozna problematiku a spolieha len na think tankove centrum.Ak problematiku pozna,potom vedome poskodzuje ekonomiku krajiny,o.i.zavislej na dodavkach ropy.
03. 06. 2009 | 00:19

Korbel napsal(a):

Švejnar, ubohá Paroubkova figurka!
03. 06. 2009 | 06:08

Mirek napsal(a):

ŠVEJNARA do čela protikrizového týmu ! Ten jediný to může zvládnout, protože to zná z Ameriky, odkud přišel.
Jinak tu všichni padnem na h. jako v 30. letech !
03. 06. 2009 | 06:51

Meňo napsal(a):

Pan profesor Šv. tu používá zajímavých argumentů, které by jinak byly označeny za levicové a "shozeny se stolu" (pomoc podnikům, řešení nezaměstnanosti, odpolitizování dotační politiky ve prospěch občanů, ve prospěch "CELÉ SPOLEČNOSTI, nejen zájmových skupin").
Co s tím ? Neodhrnul tím vlastně oponu ideologie, která jinak možná účelově znemožňuje chápat souvislosti objektivně a nezaujatě?
Zdraví M.
03. 06. 2009 | 07:23

Jirka napsal(a):

Hele lidi, ja uz prestavam cist diskuse na netu. A zalozim hnuti proti cteni diskusi. Vite proc? Protoze se to pod pravicovymi a i jinymi clanky hemzi nevyuzitymi prislusniky StB! Staci si ty kecy v diskusich precist a trochu se zamyslet. Specialni pruprava v ideologickem boji se jim hodi :-]]]
03. 06. 2009 | 07:42

Baf napsal(a):

NEBE A DUDY.
Kdo to pokládal ty otázky panu profesorovi ? To byla ideologická jepice. Zato odpovědi s tím kontrastovaly jako nadhled inteligenta.
Taky bysme měli mít mediální pracovníky s rozhledem, ne ?
03. 06. 2009 | 08:01

bigjirka napsal(a):

Můj postoj,

rámec stavu a vývoje postavení hraje závažnou roli při utváření možnosti nasazení veškerých dostupných prostředků. Každodenní praxe nám potvrzuje, že nový model organizační činnosti vyžadují nalezení a jednoznačné upřesnění existujících finančních a administrativních podmínek. Nesmíme však zapomínat, že komplexní analýza našich možností ve značné míře podmiňuje vytvoření odpovídajících podmínek aktivizace. Závažnost těchto problémů je natolik zřejmá, že stálé, informačně-propagandistické zabezpečení naší práce jednoznačně předurčují implementaci dalších směrů rozvoje. Na druhé straně konzultace se širokým aktivem zabezpečuje širokému okruhu specialistů účast při tvorbě modelu rozvoje. Stejně tak další rozvoj různých forem činnosti přetváří strukturu vedení pozic jednotlivých účastníků k zadaným úkolům. Vzájemné postavení organizačních autorit stejně jako počátek každodenní práce na poli formování pozice dostatečně oddaluje propad systému masové účasti. Tímto způsobem upřesnění a rozvoj struktur od nás vyžaduje analýzy forem působení.

Poslání organizace, zejména pak realizace plánovaných vytyčených úkolů umožňuje splnit významné úkoly na rozpracování směru progresivního rozvoje. Naše dlouhodobé ambice, stejně jako rámec stavu a vývoje postavení vyžaduje návrh a realizaci tvorby nových zdrojů. Každodenní praxe nám potvrzuje, že nový model organizační činnosti vyzaduje rozšiřování logistických prostředků a možnosti nasazení veškerých dostupných prostředků. Nesmíme však zapomínat, že komplexní analýza našich možností umožňuje zhodnotit význam systému výchovy pracovníků odpovídajících aktuálním potřebám. Ideové úvahy nejvyššího řádu a rovněž stabilní a kvantitativní vzrůst a sféra naší aktivity vyvolává proces zavádění a modernizace existujících finančních a administrativních podmínek. Pestré a bohaté zkušenosti jasně říkají, že navržená struktura organizace posiluje platnost modelu rozvoje. Stejně tak konzultace se širokým aktivem zvyšuje potřebu aplikace pozic jednotlivých účastníků k zadaným úkolům.

Vzájemné postavení organizačních autorit stejně jako stálé, informačně-propagandistické zabezpečení naší práce napomáhá přípravě a realizaci dalších směrů rozvoje. Tímto způsobem další rozvoj různých forem činnosti ve značné míře podmiňuje vytvoření odpovídajících podmínek aktivizace. Na druhé straně upřesnění a rozvoj struktur pomáhá udržovat kumulativní progresi směru progresivního rozvoje. Poslání organizace, zejména pak rámec stavu a vývoje postavení hraje závažnou roli při utváření nových návrhů. Závažnost těchto problémů je natolik zřejmá, že nový model organizační činnosti vyžadují nalezení a jednoznačné upřesnění tvorby nových zdrojů.
03. 06. 2009 | 08:28

Anton napsal(a):

Pane Švejnare, proč jste ani na jednu otázku neodpověděl? Tu snůšku volně vedle sebe ložených slov, nelze považovat za odpověď.
03. 06. 2009 | 09:08

Dovýšky napsal(a):

Pane Švejnare, chtěl jsem původně napsat "Vážený pane Švejnare!, ale nějak mi to nejde. Před lety, když jste kandidoval na prezidenta jste působil zdravým rozumem. Dnes Vás chápu jako jednoho ze samozvolených vůdců naší republiky. Proč si např. myslíte, že je český člověk takový tupec ohledně využití dotací EU. Vždyť dotace jsou jenom naše peníze, ale bohužel zkrácené o tučné příjmy eurozaměstnanců a jinou cestou jsou vráceny zpět do České republiky. K Vašemu názoru o přezkoumání těžebních limitů se jako občan Severních Čech nechci vůbec vyjadřovat. Vůbec nevíte a neznáte problémy Severočeského kraje. Dneska jste už mimo reálný život v ČR a jste ovlivňován výroky a stanovisky našich politiků a jejich posluhovačů.
03. 06. 2009 | 09:19

Meňo napsal(a):

To ANTON :
Odpověď na Váš příspěvek je v tom, že pan Prof. Švejnar je nezaujatý neideologický a nestranický odborník, kdežto kladeč otázek byl zamindrákovaný ideologický předpojatý naivka.
Proto se rozhovor podle Vašeho názoru mohl zdát "Já o voze, ty o koze".
Zdraví M.
03. 06. 2009 | 09:28

Baf napsal(a):

To JARPOR : Kožušníka nechte laskavě spát - pardón psát - na jiným blogu !
Já mám zase pocit, že Švejnar je naše budoucnost, Švejnar je českej Obama ! Protože se ho tolik (všehoschopní i neschopní) politici bojí, tak ho nemohli pustit k válu. Hodně lidem by pomohlo, kdyby se o to pokusil znovu. Jasně, půjde to ztuha, protože česká společnost přelomu tisíciletí je zabarikádovaná v blbé náladě.......
Zdraví Baf
03. 06. 2009 | 09:34

Jirka H napsal(a):

to bigjirka:
To je úžasné ptydepe! Dobře jsem se pobavil...
03. 06. 2009 | 09:36

Palice napsal(a):

No přesnější a méně nadutý by, myslim, bylo napsat: "Ekonom a neúspěšný prezidentský kandidát...".
03. 06. 2009 | 09:59

Michal napsal(a):

Ten Švejnar ještě v životě neřekl nic konkrétního... To už začíná být k nevydržení, jak ten člověk v podstatě jenom papouškuje učebnicové věty. Na nic vlastní názor. Například odpověď na poslední otázku, kdy má zhodnotit politiku ČSSD je vysloveně směšná. Tu politiku moc dobře zná, tak proč odpovídá "Je otázka, jestli je to...". Moc dobře ví, jak to s politikou ČSSD je, ale prostě to neřekne. Je to neskutečný srab.
03. 06. 2009 | 10:45

Michal napsal(a):

To Baf: A proč se Švejnar, pokud je to naděje pro ČR, nepokusí jít do voleb, ty volby vyhrát a stát se předsedou vlády? Nemusel by ho tam "nikdo pouštět", stačí získat hlasy lidí. Chvilku si nad tím popřemýšlejte... Můj názor je takový, že potom by se ukázalo, že už si nemůže vystačit s myšlenkami typu "tak i tak" a to on dobře ví.
03. 06. 2009 | 10:48

Baf napsal(a):

MICHALovi :
pokusil se přece kandidovat na prezidenta - a to je málo ? Kdo si to může představit, co je to za ohromnou výzvu ? On jí absolvoval. Že v té bitvě i včetně podpásovek atd. skončil druhý po dvacetiletém mocnáři Václavovi, to je přece úspěch, a né prohra !
Zdraví Baf
03. 06. 2009 | 12:57

Jochim napsal(a):

Ty ekonomické záležitosi jsou tak složité, že jim kromě J.Š. nikdo jiný správně nerozumí. Musím opravdu pečlivě číst a schovávat si jeho nadčasová řešení.
03. 06. 2009 | 13:29

Michal napsal(a):

Pro Baf: na prezidenta kandidoval kde kdo, to není žádné umění. A nejedná se o volby, při kterých vás musí podpořit lidi. Navíc jsem chtěl říct, že jestli je pan Švejnar opravdu tak výjimečný, tak by mnohem víc republice prospěl na místu premiéra. A že skončil druhý a prý to není prohra? To mi připadá jako dobrý vtip za socialismu, když vyhrál americký sportovec a Rus byl druhý: "Sovětský sportovec obsadil skvělé druhé místo, zatímco Američan skončil předposlední".
03. 06. 2009 | 14:05

bigjirka napsal(a):

Jirko H, to je strojem vygenerováno. Že je to tak nějak mile Schweinerovské?
03. 06. 2009 | 14:10

Rumcajs napsal(a):

bigjirka:

Kdysi jsem četl o zakladateli kriminalistiké metodologie evidence vzhledu zločinců(už jsem zapoměl jméno)a tam psali, že když psal dopisy papalášům, nikdo tomu textu nebyl schopen porozumět a tohoto kriminalistického vědce považovali za blázna.
Za čas ho svět prohlásil za génia.

Možná ten Tvůj postoj čeká stejný osud.
03. 06. 2009 | 16:21

dddd napsal(a):

Pane Svejnare, jsi opravdu trapny, prezidentem stejne nebudete, na nej budu kandidovat Paroubek. Vy ani nemate zadny svuj nazor, nereknete nic konkretniho a jste takovy socialisticky hujer.
03. 06. 2009 | 18:10

bigjirka napsal(a):

Rumcajsi, vytvořil to stroj :-D
http://www.kyblsoft.cz/projevy
03. 06. 2009 | 19:04

jarpor napsal(a):

to Baf

Pokud mne neklame paměť, tak přijetí kandidatury na prezidenta pan Švejnar tak dlouho odkládal, že nakonec vznikala otázka, zda vůbec má o tuto kandidaturu zájem. Styl - vyjádřete mi podporu a pak, když ji budu od Vás mít, kandidaturu přijmu - no nevím...

Jak již napsal Michal, názory "tak i tak" mohou sice být líbivé a nikoho nepohněvat, ale to je trochu málo ...

Neberu Vám Váš názor, že je to on, kdo je naše budoucnost, ale nesdílím jej.

Hezký podvečer
03. 06. 2009 | 20:07

jiri napsal(a):

Pane Švejnar, Vaše odpovědi mi připadají jako, když letíte nad Českou Republikou z hodně vzdáleného balonu, jsou úplně mimo.
06. 06. 2009 | 21:25

omega watches more for sale napsal(a):

The Omega Seamaster collection is composed of four models -300 M, Aqua Terra, Apnea and the latest addition, Planet Ocean. Each model specializes in offering a unique feature.These can attract more people to the eye.it can be make omega watches more for sale. http://www.omegawatchessale...
03. 07. 2009 | 07:42

nemuzu se dockat dalsi prez. volby napsal(a):

co je to kurva za odpoved?!

"Je potřeba zjistit, kde jsou nejbolestivější oblasti. To znamená analyzovat priority a vytvořit z nich strategii. A potom zjistit, do jaké míry mohou mít opatření kraje doprovodný efekt k vládní i evropské politice."
17. 07. 2009 | 11:33

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy