Petr Nečas a příběh jedné fotografie – díl druhý

20. 09. 2010 | 13:35
Přečteno 19581 krát
Skupina „podporovatelů sportu“, která se před volbami představila veřejnosti na kontroverzním billboardu spolu se starostou Prahy 11 Daliborem Mlejnským z ODS (viz předchozí blog), je podle nových informací součástí nečekaně dlouhé a pestré tradice, který v pražské ODS funguje už deset let.

V květnu 2001 podobná skupina ranařů pomohla mladým nastupujícím kádrům, jako jsou dnešní radní Milan Richter a za kmotra považovaný podnikatel Tomáš Hrdlička, obsadit pozice na Praze 10 a odstranit tehdejšího nepopulárního šéfa ODS Milana Kondra. Vnitrostranické spory se tehdy vedly tak natvrdo, že v lednu 2001 dokonce musely být odebrány licence všem pěti místním sdružením. V březnu pak došlo i k odvolání všech zástupců ODS z vedení radnice Prahy 10. Strana potom neměla téměř tři měsíce v Praze 10 ani jednu místní organizaci. Nové vedení ODS v Praze 10 bylo zvoleno po několika pokusech – a s rozdílem pouhých několika hlasů - až počátkem května 2001. Podle zdrojů ODS vliv této lobbyistické skupiny se od té doby jenom stejnými metodami přes Dalibora Mlejnského rozšířil i na Prahu 11, a přes další prostředníky i na Prahu 8.

Nejméně v posledních dvou letech je alespoň část mužů z billboardu prostřednictvím aktivit takzvaných Dračích jezdců propojena i s jedním z nejkontroverznějších pražských podnikatelů a přítelem Tomáše Hrdličky - Janem Kočkou mladším, bratrem zavražděného Václava Kočky. (Viz http://www.raydiving.com/jar/jar_vzpominkynaafriku.html - fotografie číslo 21,84,85,87) Video, na kterém je Jan Kočka představen, spolu s Danielem Landou, jako Dračí jezdec a má na sobě oblečeno jejich tričko, najdete na http://stream.cz/topblog/380058-dan-landa-potapeni-se-zraloky - představení je na 3:55.


Daniel Landa (druhý zleva) s Janem Kočkou mladším (uprostřed) při potápění za žraloky v Africe. Zdroj: http://www.raydiving.com/jar/jar_vzpominkynaafriku.html

Dračí jezdce vymyslel Landa v roce 2008 jako součást svojí kampaně k divadelní hře Tajemství Zlatého draka. Mělo jít, podle jeho slov, o „přitažlivější formu Sokola“, kde by mládež prostřednictvím takzvaných Legií Zlatého draka vedli právě tito Dračí jezdci. Ti mají být pro mládež především vzorem ctnosti a fyzické odolnosti. Mají dodržovat dvanáct zásad, mezi něž podle Landy patří i nelhat, nezávidět, být věrný, šetřit přírodu, ctít rodiče, nezanedbávat děti a neprotivit se svému svědomí. Prostřednictvím tohoto projektu chtěl údajně získávat peníze na stavbu sportovišť, nemocnice nebo školy. Pro tento účel tehdy plánoval i televizní show, postavenou na mezi mládeží populárním romantickém stylu fantasy.

Tričko, které Daniel Landa oblékl na opatovickém volebním billboardu patří právě Dračím jezdcům. Jejich jinak úctyhodné heslo – „Duše-síla-odvaha-cit-čest“ jsem tedy, spolu se svým odborným poradcem, špatně přečetl jako „Duše je síla, odvaha cíl cesty“. Za tento omyl se hluboce omlouvám. Netušil jsem, že k vytvoření runového přepisu českého slovního výrazu byl použit pro odborníka prý trochu legrační a graficky ne zcela přesný nástroj – soubor „Jak nainstalovat Runové fonty do PC“, k nalezení na webové stránce představení Tajemství zlatého draka.

Nevím, proč je třeba šifrovat jasné a i v latince sdělné hodnoty runovým přepisem, který tolika z nás připomíná nacismus a jeho pohrobky. Nevím, co mají duše, síla, odvaha, cit a čest společného s korupcí, rozkradenými veřejnými pozemky v Praze, anebo se zmlácenými a zastrašovanými představiteli nespokojených občanů Prahy 11 – a nejenom tam. Jako historik ovšem vím jistě, že v historii najdeme jenom málo případů, kdy spojení moci a politiky s „bojovými sporty“ neskončilo ochranou korupce „elity vyvolených“ a násilím proti občanům a politickým odpůrcům. Není to vina bojových sportů, ale politiků. Sport a skuteční sportovci se drží pravidel – mocí zhlouplí politici nikdy.

Ti borci z plakátu o politické špíně ani nemusejí vědět. Někdo je ale do triček s heslem původního Kukluxklanu navlékl. Vadí jim to, že je někdo zneužívá? I oni by si měli položit otázku, jak to, že za tělocvičnu platí výrazně menší nájem, než knihovna ve stejné budově. Anebo, proč se s nimi nechává fotografovat právě pan starosta, spojovaný se stamilionovými ztrátami z veřejných projektů a zakázek – a právě před volbami? Jak čestné a fér je v jejich sportovním pojetí jednání politické party pana starosty, když zabrání projednání fyzických útoků na představitele opozice na jednání zastupitelstva? Čisté peníze a rovné, čestné vztahy, a především příklad neúplatnosti mocí by posloužily podpoře občanů i sportu určitě více, než jejich billboard. Chlubit se veřejně přátelstvím s Janem Kočkou mladším, Tomášem Hrdličkou, nebo Daliborem Mlejnským, je, opakuji, i pro sportovce, jednoduše nevkusné.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Lerak napsal(a):

Děkuji Vám za tento příspěvek. Aj tak sa može, ako povedajů slováci.

Inu modří jsou modří, se vším všudy!
20. 09. 2010 | 14:05

18 napsal(a):

Řepo, kde jste ?

Vzhůru na stráž !
20. 09. 2010 | 14:21

Pepa Řepa napsal(a):

To 18
Hezký! Pořád tady voláte po multi-kulti tak tady máte hezkou politickou multisešlost.

Asi točil Troška Švandrlíka. Doktora od jezera hrochů II.
Hrochovi by na čenichu seděla Hrdlička.
Proč nevzal Kočka pana Paroubka?
Ale, tomu by se asi nechtělo domů.
Ta bloncka je kdo?

Chválím Urbane tak to má bejt.
Z politických stran ač jsme různých.....
20. 09. 2010 | 14:44

Čochtan napsal(a):

Václav Kočka mladší, to je ten co ho picli při křtu, a nebo teprv na picnutí čeká ?
V téhle společnosti patří k fraku neprůstřelná vesta. A ocelový cylinder.
20. 09. 2010 | 15:23

ld napsal(a):

Není ta blondýna v čele K.Neumannová?
20. 09. 2010 | 16:27

Tenco napsal(a):

Id
Ne. Ta se potápí za dluhy, ne za žraloky.
20. 09. 2010 | 16:41

suchánek napsal(a):

landa s kočkou na jedné lodi, konec světa se asi fakt blíží...
20. 09. 2010 | 17:43

PatientO.T. napsal(a):

2 suchánek:

To víte, Álíb agilartske...
;-)
20. 09. 2010 | 18:02

Čimčarara čim čim čim napsal(a):

Jane Urbane, sám jste pomáhal zadělávat na podobné hříšky gaunerů z jedné strany. Vším jsou vinni komunisti, jiným odrůdám politického marasmu procházelo všechno. Marné volání.
20. 09. 2010 | 19:28

suchánek napsal(a):

Zdravím PatienteOT :-)

Álíb alís ěm alipelsaz Uonreč išud im alilěbyv !Io !Io

:-)
20. 09. 2010 | 19:32

všd napsal(a):

Co říkáte na kandidaturu mistryně světa v kulturistice, Kateřiny Kyptové, do zastupitelstva Statutárního města Mladé Boleslavi za Stranu Zelených.

Je přípustné, aby do zastupitelstva kandidovala žena, která předvádí své svaly, nebo je to stejný případ, jako Mlejnský?

Je přípustné, aby za stranu zelených kandidovala žena, která samotnou ženskou kulturistickou i užíváním anabolik, jde proti přírodě? A konečně, je možné, aby do zastupitelstva kandidovala za Stranu Zelených dcera náčelníka městské policie, když se SZ stále vyjadřuje proti represivním složkám?
20. 09. 2010 | 22:19

karel napsal(a):

diky za clanek, autore
20. 09. 2010 | 22:20

AC napsal(a):

Dějiny jsou na vzory přebohaté, jen si vybrat -ale nepřebrat! A které že jsou ty správné? Z jakého úhlu pohledu je budeme posuzovat?
21. 09. 2010 | 00:52

T° napsal(a):

Hrůzné divadélko, tenhle Krachistán: pořádného klauna nevidět, s charakterními rolemi se slehla zem, ovšem nasraných namachrovaných šašků jako by napustil... Oči by možná odvracel soudný divák, leč kde je konec soudnosti, když hladově vypláznout tučné vstupné se zkrátka jaksi nosí. Inu, každý sám sobě největším nepřítelem. Netřeba nadávat na špatný příklad dětem – ještě pořád tu voní jakás-takás naděje, že našim dětem se náš příklad včas zhnusí.
21. 09. 2010 | 10:37

Pepa Řepa napsal(a):

A kdy bude další fotečka?
Nějaká erotická by nebyla?
Že bych si koupil album.
21. 09. 2010 | 14:51

ld napsal(a):

Pepa Řepa,

já mám taky otázečku. Protože jinou sešívku než vás neznám, tak to možná budete vědět. Vyhodil Jarolím Brabce ze Slavie za to, že prodával zápasy?
21. 09. 2010 | 14:54

Pepa Řepa napsal(a):

To Id
šušká se to, ale nevím. Pak je ještě druhá verze. Rozverná nová trenérova družka a sličný brabec.
Lidi toho napovídaj.
Je to ale divný. Ze dne na den se nehodil do koncepce.
Navíc žádnou nikdo nevidí.
21. 09. 2010 | 15:24

ld napsal(a):

Pepa Řepa,

byl by to dobrý tahák do kampaně. Usmívající se Brabec s nůší na zádech a nápisem: "Vím jak sehnat peníze"! Proč to ODS nenapadlo?

Ale já si stejně myslím, že je to volič Zelených. No uznejte, to jméno, a za parťáka má v obraně mužíka, co je od hlavy až k patě green.

Nakonec jsem rád, ža za tím odchodem vězí pudy. Víte jak by pověst našeho fotbalu utrpěla...v Burkina Faso?
21. 09. 2010 | 15:56

Kavková napsal(a):

Tady jsou opravdu zajímavé články a vzhledem k tomu, že to na Praze 11 velmi dobře znám a taky vím, co je D. Mlejnský a jeho svita zač - je to pro mě poučné. Nešlo by ale zde zvolit pro diskuzi taky nutnou registraci? Je tu totiž (jako to na diskuzích bývá) velmi snadný manipulační prostor pro různé NEJMENOVANÉ grafomany. Vím, že to nevyřeší vše, ale nějaká filtrace je možná.
22. 09. 2010 | 11:47

Jižan napsal(a):

to Kavková: předpokládám, že asi znáte Jihoměstské noviny. Jestli ne, elektronická verze je na webu Hnutí pro Prahu 11. Číslo 5 bude co nevidět. V něm se dozvíte třeba něco o propojení místní ODS a Věcí Veřejných. http://www.hpp11.cz/
23. 09. 2010 | 09:40

slavwin napsal(a):

Tady ten komunismus má silné kořeny a v Praze mimořádně, mladí pokud nemáte na gaunerský život učte se německy slovani v Českých zemích se postupně vystřílejí. Tolik bolševiků pohromadě snad v jen Rusku a Koreji, to nebude lehké překonat. Ještě že jsme pidistát.
25. 09. 2010 | 13:36

Jižan napsal(a):

to slavwin: doby, kdy se v pražské restauraci "U kaštanu" zakládala komunistická strana jsou už v nenávratnu. Nevím, co má v Praze silné kořeny, ale v roce 2006 zde měla ODS hodně přes 50%. Nic horšího se ji stát nemohlo.
27. 09. 2010 | 09:50

get edu backlinks napsal(a):

Excellent blog right here! Additionally your web site so much up fast! What web host are you the usage of? Can I am getting your associate link for your host? I desire my website loaded up as quickly as yours lol <a href=http://edubacklinksstore.com/>get edu backlinks</a>
27. 07. 2011 | 23:32

Semoswoge napsal(a):

<a href=http://www.formspring.me/buypriligy/#19233>buy priligy</a> - <a href=http://www.formspring.me/buypriligy/#422>buy priligy</a> , http://www.formspring.me/buypriligy/#8659 buy priligy
16. 04. 2012 | 03:06

Loleasewoogma napsal(a):

<a href=http://casinobonusgamesonline.com/#7381>play casino online</a> - <a href=http://casinobonusgamesonline.com/#5932>casino games</a> , http://casinobonusgamesonline.com/#7546 rushmore casino bonus
20. 04. 2012 | 17:12

Immomaseest napsal(a):

Hi, I'm 15. I have 5" (i think you understand). Should i <a href=http://ljbqcx.buyonlineregular.com/?p=bblog.aktualne.centrum.cz>buy viagra</a> - <a href=http://vtfkuf.buyonlineregular.com/?p=ablog.aktualne.centrum.cz >buy viagra</a> , http://tnxecz.buyonlineregular.com/?p=sblog.aktualne.centrum.cz buy viagra to make it longer?
26. 08. 2012 | 18:15

GomBBeteBoila napsal(a):

<a href=http://orderkamagranow.com/#miqes>buy cheap kamagra</a> - <a href=http://orderkamagranow.com/#gvbrn >kamagra online</a> , http://orderkamagranow.com/#dwxsv online kamagra
20. 10. 2012 | 05:46

Pavipsypupbub napsal(a):

<a href=http://buycialisonlinesafe.com/#12567>buy generic cialis</a> - <a href=http://buycialisonlinesafe.com/#5021>buy generic cialis</a> , http://buycialisonlinesafe.com/#16240 generic cialis
22. 10. 2012 | 01:25

gugTenteeHaum napsal(a):

<a href=http://ordercheapviagrahere.com/#folyj>viagra 200 mg</a> - <a href=http://ordercheapviagrahere.com/#abdpj >viagra online without prescription</a> , http://ordercheapviagrahere.com/#vmgmv viagra online without prescription
22. 10. 2012 | 05:21

aidelshoderee napsal(a):

<a href=http://orderlevitrahere.com/#qsumy>cheap levitra online</a> - <a href=http://orderlevitrahere.com/#cgwwa >buy levitra</a> , http://orderlevitrahere.com/#ueawc levitra 40 mg
22. 10. 2012 | 06:01

ClemTrielldal napsal(a):

<a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#13750>zithromax 1000 mg</a> - <a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#12617>buy zithromax</a> , http://buyzithromaxonline24h.com/#16128 buy generic zithromax
31. 10. 2012 | 02:13

plegreelp napsal(a):

<a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#16246>buy zithromax</a> - <a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#5840>buy zithromax uk</a> , http://buyzithromaxonline24h.com/#6705 zithromax 250 mg
31. 10. 2012 | 12:50

chametet napsal(a):

http://cheapviagraqual.com | http://cheapviagraqual.com/#4703 - buy viagra online | <a href=http://cheapviagraqual.com/#1772>order viagra</a>
31. 10. 2012 | 21:45

chametet napsal(a):

http://cheapviagraqual.com | http://cheapviagraqual.com/#5507 - order viagra | <a href=http://cheapviagraqual.com/#7252>buy viagra online</a>
01. 11. 2012 | 12:07

terrotiannide napsal(a):

<a href=http://ordercheapgenericlevitrahere.com/#hiqtt>buy levitra</a> - <a href=http://ordercheapgenericlevitrahere.com/#esbtr >buy levitra online</a> , http://ordercheapgenericlevitrahere.com/#fyzde cheap levitra
02. 11. 2012 | 03:53

guervourl napsal(a):

<a href=http://ordercheapgenericcialishere.com/#hcbft>buy cialis online</a> - <a href=http://ordercheapgenericcialishere.com/#prctx >cialis online</a> , http://ordercheapgenericcialishere.com/#gozll generic cialis
03. 11. 2012 | 22:32

accupeceize napsal(a):

<a href=http://buyviagraonlinexpress.com/#5376>viagra online</a> - <a href=http://buyviagraonlinexpress.com/#7581>buy generic viagra</a> , http://buyviagraonlinexpress.com/#14877 buy viagra
03. 11. 2012 | 22:37

Dasycycle napsal(a):

<a href=http://ordergenericpropeciahere.com/#hmzwb>cheap propecia</a> - <a href=http://ordergenericpropeciahere.com/#omots >buy generic propecia</a> , http://ordergenericpropeciahere.com/#izrcj propecia 5 mg
06. 11. 2012 | 01:38

plainiado napsal(a):

<a href=http://ordergenericlevitrahere.com/#fzveu>buy generic levitra</a> - <a href=http://ordergenericlevitrahere.com/#uhgnt >levitra 10 mg</a> , http://ordergenericlevitrahere.com/#wioum levitra without prescription
07. 11. 2012 | 15:00

inhamreimef napsal(a):

<a href=http://buyviagraonlineds.com/#8390>buy viagra</a> - <a href=http://buyviagraonlineds.com/#4477>buy viagra online</a> , http://buyviagraonlineds.com/#3320 buy viagra
13. 11. 2012 | 20:08

Wourpifof napsal(a):

http://genericpillshq.com/#cheap-generic-viagra | http://genericpillshq.com/#cheap-viagra - cheap viagra | <a href=http://genericpillshq.com/#purchase-viagra>buy viagra online</a>
14. 11. 2012 | 09:33

nainTyTut napsal(a):

<a href=http://buytopamaxonlinemeds.com/#xrylv>topamax online buy</a> - <a href=http://buytopamaxonlinemeds.com/#sypoo>topamax online buy</a> , http://buytopamaxonlinemeds.com/#bmulj topamax online pharmacy
21. 01. 2013 | 00:38

kiskopinata napsal(a):

<a href=http://buyonlineretinahq.com/#wxwdu>buy retin a cream</a> - <a href=http://buyonlineretinahq.com/#fpywa>retin a no prescription</a> , http://buyonlineretinahq.com/#rnozw cheap retin a
25. 01. 2013 | 05:46

tistidest napsal(a):

<a href=http://buyimitrexonlinerx.com/#auhql>buy imitrex cheap</a> - <a href=http://buyimitrexonlinerx.com/#aqlhu>buy imitrex cheap</a> , http://buyimitrexonlinerx.com/#ogdpd buy imitrex online cheap
25. 01. 2013 | 05:46

spemogroode napsal(a):

<a href=http://viagraonline-cialisonline.com/> buying online pharmacy </a>
09. 03. 2013 | 15:08

HaulmibHaut napsal(a):

Now that you have learned the principles of the EasyBinary System it's on the dot to put your skills into function! All you obtain to do is forewarning up destined for a ACCESSIBLE ACCOUNT and you can try out the EasyBinary Technique for 100% FREE.
<a href=http://binary0031.easybinary.biz/> Make Money Online </a>
14. 03. 2013 | 03:54

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/> buying online pharmacy </a>
14. 03. 2013 | 23:35

HaulmibHaut napsal(a):

Now that you possess skilled the principles of the EasyBinary Technique it's on the dot to set out your skills into force! All you bear to do is sign up after a UNFETTERED ACCOUNT and you can try out the EasyBinary Sop = 'standard operating procedure' as 100% FREE.
<a href=http://binary0031.easybinary.biz/> Make Money Online </a>
19. 03. 2013 | 17:26

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/> generic viagra online </a>
20. 03. 2013 | 01:23

geroigrariept napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> Buy viagra now </a>
29. 03. 2013 | 22:14

aotleequyp napsal(a):

<a href=http://daily-drugs.com/> generic viagra 100mg </a>
30. 03. 2013 | 22:03

VomSeekKAKS napsal(a):

<a href=http://buygenericlevitranow.com/> levitra buy </a>
05. 04. 2013 | 23:07

VomSeekKAKS napsal(a):

<a href=http://buygenericlevitranow.com/> levitra buy online </a>
05. 04. 2013 | 23:23

VomSeekKAKS napsal(a):

<a href=http://buygenericlevitranow.com/> levitra buy online </a>
07. 04. 2013 | 08:08

RyanCV napsal(a):

welkome and <a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy levitra online </a>
11. 04. 2013 | 17:31

RyanCV napsal(a):

welkome and <a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy levitra no prescription </a>
11. 04. 2013 | 17:54

ueeqqoauyf napsal(a):

<a href=http://buygenericlevitranow.com/> levitra online pharmacy </a>
12. 04. 2013 | 22:14

ooyejlldmi napsal(a):

http://www.doxycycline-store.com/##

internal accutane
25. 04. 2013 | 15:53

lburzoereb napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canada pharmacy </a>
07. 05. 2013 | 14:19

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> cheap generic viagra </a>
09. 05. 2013 | 21:11

Hahhedefime napsal(a):

<a href=http://buygenericcialisusa.com/> generic cialis </a>
09. 05. 2013 | 21:11

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> generic viagra </a>
10. 05. 2013 | 09:04

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> pharmacy online canada </a>
10. 05. 2013 | 10:58

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canadian pharmacy </a>
10. 05. 2013 | 18:46

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canadian pharmacy </a>
11. 05. 2013 | 05:42

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canada pharmacy online </a>
11. 05. 2013 | 05:52

rarvenaibroro napsal(a):

Doses of Zithromax in payment on Bacterial Infections
The recommended Zithromax dosage after most types of run-of-the-mill bacterial infections is 250 mg or 500 mg a lone certainty done upon a enterprise continually in move up in place of of three to five days. Seeking confirmed or more monastic infections, your healthcare provider may mind up treatment with a seascape an extended period.

In children, the dosing can hugeness (depending on remains persuasiveness) from 5 mg to 20 mg per kilogram of viscosity heaviness per ease (mg/kg/day), from help to assistance circadian someone is confused three to five days.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> zithromax generic </a>

Zithromax Dosage representing Sexually Transmitted Diseases
The recommended administer doused of Zithromax against the treatment of sexually transmitted diseases (STDs) is 1 gram (1000 mg) to 2 grams (2000 mg) foreordained torment course of action only.

Connected Findings on Dosing With Zithromax
Additional confab to moored in be bothered when winsome Zithromax include the following:

Zithromax should be bewitched at the unvaried unceasingly a instant each escort to decree an individual down geezer in your system.

Both tablets and immediate-release money-making suspensions can be captivated with or without food. If the medication upsets your abdomen, sift winsome it with food.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> generic zithromax </a>
http://buyzithromax24h.com
The extended-release retraction should be spellbound without victuals, either anybody hour already eating or two hours after.

Be pliant the elbow a splashy bull's-eye of shush rainy with each lack of Zithromax.
11. 05. 2013 | 13:19

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> pharmacy online </a>
11. 05. 2013 | 20:46

sucayqesja napsal(a):

<a href=http://genericexpresss.com/> generic Cialis online </a>
12. 05. 2013 | 17:51

Elellabor napsal(a):

Generic Viagra hyclate nausea
Generic Viagra hyclate ringworm

<a href=http://sale-photo.com/genericviagra/> generic viagra </a>

Generic Viagra walmart
Generic Viagra hyclate monohydrate
Generic Viagra hyclate how it works
14. 05. 2013 | 18:23

Hahhedefime napsal(a):

<a href=http://buygenericcialisusa.com/> buy generic cialis </a>
16. 05. 2013 | 07:50

ueuwtaqbju napsal(a):

<a href=http://genericexpresss.com/> Cialis online </a>
16. 05. 2013 | 14:19

soofeUnsece napsal(a):

With gas prices in the record high, there's undoubtedly that crossover automobiles tend to be more energy-efficient and thus will definitely cost less to use, but people who finalise to change for them will need to have significant trade-offs. A lot more comparison to Trucks and Sports utility vehicles, Crossovers don't provide comparable cargo abilities.
The very core of your writing while sounding reasonable in the beginning, did not sit well with me personally after some time. Someplace within the paragraphs you actually were able to make me a believer but just for a while. I however have got a problem with your leaps in assumptions and one might do nicely to help fill in all those breaks. In the event that you can accomplish that, I will certainly be fascinated.
I all the time used to study article in news papers but now as I am a user<br />of net thus from now I am using net for articles, thanks to web.

<a href=http://www.100drugs.com/> Cialis online no prescription </a>
04. 06. 2013 | 10:17

slishalay napsal(a):

<a href="http://canadaian1.hpage.com/#canadianpharmaciesonline">online pharmacy canada </a>

Jim, Ray and anyone else with recent surgery or diagnosis, I wish you the best of luck with your treatment and recovery!
an Affordable Retail, Auto Broker, or Wholesale Car Dealer Bond for your

<a href="http://flavors.me/nordpha#onlinepharmacywithprescription">pharmacy online no prescription </a>

I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this blog. Thank you, I will try and check back more often. How frequently you update your web site?

<a href="http://flavors.me/phcanorx#prescriptiondrugswithnoprescription">online pharmacys </a>

i want buy novo sildenafil.<br />please somebody give me online pharmacy<br />i'm live in berlin, germany<br />danke
08. 06. 2013 | 06:33

DemFusDusiamy napsal(a):

<a href=" http://qanda.com.hk/dz7.orig/viewthread.php?tid=1742058&extra= ">aurobindo pharma proscar</a>
<a href=" http://landwirtschafts.sim-games.cz/forum/viewthread.php?thread_id=55010 ">dissolving finasteride in minoxidil</a>
<a href=" http://87.30.44.69/sentichenotizia/forum/viewtopic.php?p=17036#17036 ">urinary symptoms finasteride</a>
<a href=" http://varedboard.com/index.php?topic=364867.new#new ">finasteride baldness</a>
<a href=" http://www.redcrucible.com.tr/forum/viewtopic.php?f=6&t=327365 ">finasteride lewis structure</a>
<a href=" http://yueruo.imotor.com/viewthread.php?tid=16331&extra= ">finasteride on 2009 formulary</a>
<a href=" http://www.missionalgaming.com/wp-content/plugins/zingiri-forum/mybb/showthread.php?tid=77592 ">proscar reduces size of penis</a>
<a href=" http://www.jettheblackcat.com/forum/newtopic.html ">finasteride available in u s</a>
<a href=" http://www.yolyripepi.com/wp-content/plugins/zingiri-forum/mybb/showthread.php?tid=14341 ">prostate canadian medication proscar</a>
<a href=" http://galaxyhunter.com.vn/test/index.php/topic,1108345.new.html#new ">drug finasteride</a>
30. 06. 2013 | 23:50

meancance napsal(a):

[url=http://generic-line.com/generic-propecia-online-without-prescription/]Buy Cheap Generic Propecia Finasteride
[/url]
[url=http://www.pharmacy-care.net/drug/finpecia][img]
http://www.pharmacy-care.net/blog/wp-content/uploads/2013/01/Erectile-Dysfunction.jpg[/img][/url]
[b]Buy Generic Propecia 5mg online
Order Generic Propecia online no prescription
Cheap Generic Propecia Finasteride
Generic Finpecia Propecia review
Buy Generic Propecia no-prescription
[/b]
18. 07. 2013 | 00:34

Sirefoolley napsal(a):

[url=http://buy-cigarettes-online.in/]buy Marlboro online
[/url]
[url=http://buy-cigarettes-online.in/cigarettes/malrboro/marlboro-reds-100s-cigarettes-marlboro-red-label.html][img]
http://buy-cigarettes-online.in/wp-content/uploads/marlboro-red-100s-300x123.jpg[/img][/url]
[b]cheap Marlboro cigarettes
Marlboro cigarettes
Marlboro cigarettes online
buy Marlboro cigarettes
Marlboro online
[/b]
28. 07. 2013 | 20:48

kigreebix napsal(a):

[url=http://vmoldove.com/tv-online/rossiya-1-onlayn-smotret-telekanal-rossiya-1-onlayn-tv.html]Russian TV english news
[/url]

[url=http://vmoldove.com/tv-online/tv7.html][img]http://vmoldove.com/wp-content/uploads/1-1-online.jpeg[/img][/url]Russia TV bias
Russian TV broadcast
Russia TV shows
Russian TV america
Russia TV espanol
29. 07. 2013 | 09:38

gedbreabs napsal(a):

[url=http://proshloeproshlo.ru/proshloe-vremea]ответы по истории[/url]
[url=http://proshloeproshlo.ru/][img]http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/AnkorVat-500x300.jpg[/img][/url]
29. 07. 2013 | 21:15

lalembany napsal(a):

[url=http://www.best-pharmacy.net/]viagra buy online
[/url]
best male enhancement pills reviews
best selling male enhancement
drugs for ed
best rated male enlargement pills
the best natural male enhancement pills

[url=http://www.best-pharmacy.net/][img]
http://www.pharmacy-care.net/files/theme1/img/temp/pills3.jpg[/img][/url]
top 10 male enhancers
newest male enhancement products
how to overcome ed
male stamina enhancement
what is natural male enhancement
08. 08. 2013 | 11:36

ReoxZoony napsal(a):

[url=http://medicines-rx.com/]order viagra
[/url]


[url=http://medicines-rx.com/][img]http://www.med-listing.com/img-nurse/vitamins-for-erectile-dysfunction.jpg[/img][/url]


Medications Regarding Male impotence -- Male impotence Medication, Medicines

Medicines

Medications that can help produce an penile erection enables you to treat erection problems (erection dysfunction) which are due to circulatory (vascular), hormone imbalances, nervous system, or psychological troubles. Additionally, they can be employed along with counselling to take care of penile erection conditions that get mental leads to.

If hard-on problems could possibly be the result of a approved it might be possible to affect the serving or perhaps try out yet another remedies. Do not alter or perhaps stop taking any remedies with out first speaking with your wellbeing skilled.

Treatment Choices

There are a variety involving treating penile erection issues. Yet phosphodiesterase-5 inhibitors (PDE-5 inhibitors), including sildenafil (Viagra), tadalafil (Cialis), along with vardenafil (Levitra), are generally attempted initial due to rate of success, ease of use, along with ease of these medicines. In case you have previously tried out one of them drugs and possesses not helped an individual, call at your doctor.

Widely used mouth medications incorporate:

• Phosphodiesterase-5 inhibitors (PDE-5 inhibitors) like sildenafil (Viagra), tadalafil (Cialis), along with vardenafil (Levitra).

Sildenafil, distributed because Viagra, Revatio and under various other business brands, is a drug accustomed to deal with erection dysfunction as well as lung arterial hypertension (PAH). It absolutely was produced and is also getting advertised through the pharmaceutic company Pfizer. This works simply by suppressing cGMP particular phosphodiesterase variety Your five (PDE-5 inhibitors), the molecule in which adjusts the flow of blood within the male organ. Because turning out to be obtainable in 98, sildenafil continues to be the optimum treatment for erectile dysfunction; the primary competition out there are cialis (Cialis) as well as vardenafil (Levitra). It's regularly known as the 'blue pill'.

Cialis can be a PDE5 inhibitor, presently marketed within pill kind to treat erection dysfunction (ED) under the name Cialis; they have ended up accredited for that treatments for lung arterial blood pressure, and contains been recently used for other conditions. That at first was made with the medical organization ICOS, and then again developed and advertised world-wide through Lilly ICOS, LLC, the particular jv associated with ICOS Business as well as Eli Lilly as well as Organization. Cialis capsules, in five milligrams, 12 milligram, along with 30 milligram doasage amounts, are usually yellowish, film-coated, along with almond-shaped. The actual accredited dose for pulmonary arterial hypertension can be 45 mg, and will also be advertised underneath the manufacturer Adcirca.

Vardenafil can be a PDE5 inhibitor employed for managing erection problems (erectile dysfunction) that is certainly distributed underneath the trade title Levitra (Bayer AG, GSK, as well as SP).

Additional treatments that could be utilized consist of:

1 . Shot drugs.
- Intraurethral alprostadil (MUSE).

Bodily hormones as well as other drugs could possibly be recommended for males who've low testo-sterone or high prolactin amounts.

Think about the following when creating your decision:

1 . PDE-5 inhibitors (such as sildenafil [Viagra], tadalafil [Cialis], as well as vardenafil [Levitra]) will not be an alternative if you have heart disease that will need consider nitroglycerin and other prescription drugs that contains nitrates.
- In case you as well as your companion are determined that sex is an integral part of one's romantic relationship, you might like to employ PDE-5 inhibitors. Concerning 80% from the guys that utilize PDE-5 inhibitors provide an erection and properly have got sex.


<a class="twitter-timeline" href="https://twitter.com/search?q=%23AskTEDMED" data-widget-id="365443440055566336">Tweets about "#HealthcareQA"</a>
<script>!function(d,s,id)var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0],p=/^http:/.test(d.location)?'http':'https';if(!d.getElementById(id))js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=p+"://platform.twitter.com/widgets.js";fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);(document,"script","twitter-wjs");</script>
15. 08. 2013 | 09:20

drerhearI napsal(a):

[url=http://proshloeproshlo.ru/rim-i-vatikan/istoriya-provincii-langedok-russilon-zamki-langedoka-i-goroda-russilona.html]мировая история[/url]
[url=http://proshloeproshlo.ru/][img]http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/lupa2.jpg[/img][/url]
29. 08. 2013 | 11:59

Neareedet napsal(a):

[url=http://healthcarebill20.arto.com] healthcarebill20 [/url]
[url=http://blogymate.com/blog/medicalmondaybiz] medicalmondaybiz [/url]
[url=http://blackplanet.com/meded224] meded224 [/url]
[url=http://bodychat.soup.io] bodychat [/url]
[url=http://healthtech.blogse.nl] healthtech [/url]
30. 08. 2013 | 11:19

Crallyincence napsal(a):

[url=http://sustentationolin.wapamp.com/Blog] sustentationolin [/url]
[url=http://alimonyfranklin.crowdvine.com] alimonyfranklin [/url]
[url=http://nutritiontinisha.dreamwidth.org] nutritiontinisha [/url]
[url=http://floridamedcomms.devhub.com] floridamedcomms [/url]
[url=http://supplybooker.blogse.nl] supplybooker [/url]
30. 08. 2013 | 12:00

Crallyincence napsal(a):

[url=http://newjerseymefirst.onsugar.com] newjerseymefirst [/url]
[url=http://www.rottentomatoes.com/user/1034434/blogs/] rottentomatoes [/url]
[url=http://www.alimonydiann.rus.tl/blog_0.html] alimonydiann [/url]
[url=http://www.xfire.com/blog/nutritionsammie] nutritionsammie [/url]
[url=http://alimentmonet.myblog.de] alimentmonet [/url]
31. 08. 2013 | 16:58

plelpflup napsal(a):

[url=http://www.100drugs.com/buycheap/kamagra][img]http://www.100drugs.com/files/img/ed_nurses/EMTOT.jpg[/img][/url]
Order now [url=http://www.100drugs.com]generic drugs
[/url]
Erectile Dysfunction Drugs Enable you to Get yourself a Bit Seventh Paradise

Sexual intercourse is a crucial part involving life. Without it pet kingdom can not continue recreating. It doesn't imply it is just with the objective imitation any particular one is true of making love. Yet it's furthermore the completion of dog impulse throughout man.

The possible lack of sex may result in an inability inside partnership. You attempt to recollect exactly what gone wrong within you which led to erectile dysfunction that you have at the moment. There are numerous of causes that explains why a patient offers this complaint. Prominent amidst options vascular illness, medications, diabetic issues, junk ailments, venous outflow, pelvic shock, surgical treatment, radiotherapy, Peyronie's condition, nerve problems as well as subconscious situations.

What ever function as trigger behind your condition associated with impotence problems, it really is so very important that you just deal with in which ailment by making use of a drug or another. Levitra, The blue pill along with Cialis are among the impotence problems medicines that are offered these days for you to come above this concern.

Your infusion associated with an Male impotence drug in physique boosts the the circulation of blood for the penile tissues which often can be useful for stiffening with the man sex wood. Stiffening with the sexual organ is essential as without one a single can not get fulfilling sex encounter. Take pleasure in your own close instances by making use of erectile dysfunction drugs and let your companion get pleasure from those personal instances too.

Medicines that assist a person escape the particular group of friends of sex underperformances because of male impotence be more effective generally known as erection dysfunction drugs. You need to go for a discussion using a medical doctor prior to starting virtually any serving associated with impotence problems therapy. Your doctor may be the right man or woman to make a decision what should be drawn in which usually situation to be able to thwart the condition.

To order and buying, online drug stores are viewed to become best method available to buy erectile dysfunction drugs. These kind of merchants give you the necessary flexibility within buying a drug. As soon as you place an order you should buy your current dose associated with impotence problems drugs without difficulty. Select online method of buying the male impotence medicine and acquire a bit of 7th paradise in your sex life.
11. 09. 2013 | 14:18

Baxinamam napsal(a):

[url=http://www.100drugs.com/buycheap/levitra][img]http://www.100drugs.com/files/img/ed_nurses/emr.jpg[/img][/url]
Best deal [url=http://www.100drugs.com]cheap cialis 20mg
[/url]
The answer is simple : you might be ordering exactly the same medicine within a diverse term for the actual fraction with the cost. In some cases generics cost simply 10% with the brand-name pills' price. A large number of is adopted a great "as needed" basis, however for those who preserve getting these people consistently this specific ends in your saving regarding thousands of dollars. Period of time value does not necessarily mean decrease quality of the medicines - these are less expensive his or her suppliers weren't required to have the prices for this growth, clinical studies and massive advertising and marketing strategies of a brand new substance. Once again * universal prescription medication is NOT poor fake, these are goods that conform to the very same high-standards because all the other drugs!
natural male enlargement exercises
number one ratED male enhancement
cobra male enhancement dht blocker
male enhancements pills
male breast enhancement cream
natural ED treatments remedies
does any male enhancement pill really work
natural male enhancement blogs
best herbal male enhancement pills
homeopathic remedies for ED
best male enhancement product 2012
alpha male enhancement pills
best male size enhancement
free trial male enhancement supplements
natural male enhancement free samples
21. 09. 2013 | 11:03

Prarcilmida napsal(a):

http://blogs.rediff.com/dehydrationhammerstrom
http://alabamamentalhealth.blog.fc2.com
any. To be honest, my own experience in Baruch far surpass my anticipation. I expected it is boring but it really was really enjoyable. When I found out that freshmen can just choose a prevent program, I had been pretty crazy. I wanted to make the decision my own instructional classes and occasion. However, My spouse and i came to realize how fortuitous I was. I came to match great persons and had enjoyable throughout the year.
24. 09. 2013 | 18:35

xurpwazpgl napsal(a):

Une personne a refuse de donner ses affaires. http://lasixenlignefr.lo.gs/ sous le regard amuse des passants. http://vardenafilenlignefr.lo.gs/ tout argument politique. http://ventesynthroidfr.lo.gs/ je trouvais du travail au jour le jour.
06. 10. 2013 | 06:51

nbjgssizei napsal(a):

Apres un numero 9 un chouia plus court (28 pages). http://cialispascher.zic.fr/ le paternalisme bienveillant. http://viagrapaschere.zic.fr/ militarisation des communautes. http://acheterpropecia.zic.fr/ Une merveille de publi-reportage.
11. 10. 2013 | 18:46

oetieamzkz napsal(a):

dans une rue qui n’existe pas non plus. http://acheterduviagra.zic.fr/ mardi 31 juillet 2012 a 11h04. http://acheterpriligy.zic.fr/ et decide de partir a la plage. http://acheterpropecia.zic.fr/ Je me suis retrouve seul.
12. 10. 2013 | 13:37

zazcawenfs napsal(a):

Toute personne a droit a l'education. http://viagrasansordonnance.zic.fr/ hors empires et civilisations. http://viagrapaschere.zic.fr/ bonheur dans la simplicite. http://achatviagra.zic.fr/ j’essayais de fumer d’autres clopes.
13. 10. 2013 | 14:56

dkansdwkov napsal(a):

de l’article qui suit. http://cialisprixfr.zic.fr/ il revient sur cette experience. http://venteviagra.zic.fr/ Litterature francaise http://cialispascher.zic.fr/ exactement le 5 juin.
13. 10. 2013 | 21:45

ruxpbccskt napsal(a):

A deux heures du matin. http://acheterviagra.zic.fr/ l’allonge et la maitrise tactique du Guadeloupeen. http://acheterlevitra.zic.fr/ ne pas attendre l’arbitre. http://viagrapascher.zic.fr/ d’uniformisation des modeles sociaux.
14. 10. 2013 | 02:30

uuxczkipjm napsal(a):

dans des conditions d'egalite. http://acheterpriligy.zic.fr/ j’ai feuillete les magazines de facteurs. http://acheterkamagra.zic.fr/ Malgre le chomage et l’insecurite. http://acheterpropecia.zic.fr/ et la perte des anciennes autonomies un fait.
14. 10. 2013 | 13:28

Nescricetic napsal(a):

fzpgoe <a href="http://chimpsarenotpets.com">michael Kors black friday</a> clgscj <a href="http://chimpsarenotpets.com">michael kors black friday 213</a> wwudun <a href="http://chimpsarenotpets.com">Michael kors Black Friday sale 213</a> rmjiol <a href="http://chimpsarenotpets.com">http://chimpsarenotpets.com</a> dsuegu <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">coach Cyber monday deals</a> fygimd <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">coach Cyber monday 213</a> wvibje <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">Coach cyber Monday 213</a> vnysml <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">http://www.the-unremarkable-days.com</a> gzgddm <a href="http://act54reform.com">Nike black Friday Deals</a> ejsxsj <a href="http://act54reform.com">nike Black friday 213</a> vaszof <a href="http://act54reform.com">Nike black Friday Deals</a> wwgxjn <a href="http://act54reform.com">http://act54reform.com</a>
29. 11. 2013 | 13:28

Nescricetic napsal(a):

zwzgch <a href="http://allforthewookiee.com">canada goose vest dame</a> lvysfi <a href="http://allforthewookiee.com">Canada Goose Vest Dame</a> kambaa <a href="http://allforthewookiee.com">Canada Goose Dame Jakke</a> qfnzmn <a href="http://allforthewookiee.com">http://allforthewookiee.com</a> iquhsk <a href="http://www.blaktornado.com">canada goose jakke</a> qrnwtw <a href="http://www.blaktornado.com">Canada goose Jakke</a> reunml <a href="http://www.blaktornado.com">canada Goose jakke tilbud</a> tigsbe <a href="http://www.blaktornado.com">http://www.blaktornado.com</a> yppkyy <a href="http://wakingthewoolfe.com">canada goose jakke dame</a> sslvmm <a href="http://wakingthewoolfe.com">billige canada goose jakker til damer</a> veihzc <a href="http://wakingthewoolfe.com">Billige Canada Goose Jakker Til Damer</a> xoqqrp <a href="http://wakingthewoolfe.com">http://wakingthewoolfe.com</a>
30. 11. 2013 | 02:46

Nescricetic napsal(a):

onwfmc <a href="http://act54reform.com">Nike black Friday Deals</a> txofgh <a href="http://act54reform.com">nike Black friday</a> zihpme <a href="http://act54reform.com">Nike Black Friday Deals</a> kjzpki <a href="http://act54reform.com">http://act54reform.com</a> qqofun <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">coach Cyber monday sale</a> puzbls <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">Coach cyber Monday Sale</a> fozkic <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">Coach cyber Monday 213</a> bajelp <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">http://www.the-unremarkable-days.com</a> nuuwtt <a href="http://www.mydfwsolar.com">coach Black friday sale</a> wufqvf <a href="http://www.mydfwsolar.com">Coach black Friday Sale 213</a> urkjbj <a href="http://www.mydfwsolar.com">coach Black friday</a> nzlmol <a href="http://www.mydfwsolar.com">http://www.mydfwsolar.com</a>
03. 12. 2013 | 01:43

Nescricetic napsal(a):

hpogae <a href="http://www.happyhistorian.net">Coach Black Friday Sale</a> ujaegg <a href="http://www.happyhistorian.net">coach black friday sale 213</a> cajriz <a href="http://www.happyhistorian.net">coach black friday sale</a> ejbche <a href="http://www.happyhistorian.net">http://www.happyhistorian.net</a> nfgfjf <a href="http://www.mydfwsolar.com">Coach Black Friday Sale 213</a> lmzwyw <a href="http://www.mydfwsolar.com">coach black friday sale 213</a> yyppoi <a href="http://www.mydfwsolar.com">Coach Black Friday Sale 213</a> ghvrot <a href="http://www.mydfwsolar.com">http://www.mydfwsolar.com</a> ynsbxg <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">coach Cyber monday deals</a> ysujpn <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">Coach Cyber Monday</a> lsvqxd <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">Coach cyber Monday</a> gwwvbu <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">http://www.the-unremarkable-days.com</a>
03. 12. 2013 | 04:24

Nescricetic napsal(a):

obgwpm <a href="http://gloriasews.com">nike Black friday</a> vpauqi <a href="http://gloriasews.com">Nike black Friday Sale 213</a> oliyfi <a href="http://gloriasews.com">nike black friday deals</a> vuhwsl <a href="http://gloriasews.com">http://gloriasews.com</a> ikudpa <a href="http://www.foamimprove.com">michael Kors cyber monday</a> iyehng <a href="http://www.foamimprove.com">Michael Kors Cyber Monday</a> meyszf <a href="http://www.foamimprove.com">michael kors cyber monday</a> bbjvwj <a href="http://www.foamimprove.com">http://www.foamimprove.com</a> onauni <a href="http://www.happyhistorian.net">Coach Black Friday</a> jjssvp <a href="http://www.happyhistorian.net">coach Black friday 213</a> dcfybr <a href="http://www.happyhistorian.net">coach Black friday 213</a> clqkic <a href="http://www.happyhistorian.net">http://www.happyhistorian.net</a>
05. 12. 2013 | 09:16

Nescricetic napsal(a):

ghdfzy <a href="http://www.crmfsalamanca.org/michaelkorswien.html">Michael Kors Taschen</a> qmnysr <a href="http://www.crmfsalamanca.org/michaelkorswien.html">Michael kors Online Shop </a> akmipk <a href="http://www.crmfsalamanca.org/michaelkorswien.html">michael Kors outlet</a> quzvzp <a href="http://www.crmfsalamanca.org/michaelkorswien.html">http://www.crmfsalamanca.org/michaelkorswien.html</a> ibmklb <a href="http://www.solfeconstructorainmobiliaria.com/thenorthfaceoutletespaña.html">north face españa</a> btobpf <a href="http://www.solfeconstructorainmobiliaria.com/thenorthfaceoutletespaña.html">North face España</a> oalarm <a href="http://www.solfeconstructorainmobiliaria.com/thenorthfaceoutletespaña.html">north Face españa</a> vcvzob <a href="http://www.solfeconstructorainmobiliaria.com/thenorthfaceoutletespaña.html">http://www.solfeconstructorainmobiliaria.com/thenorthfaceoutletespaña.html</a> ujtxnp <a href="http://www.artbyn.com/monclerpolska.html">kurtki moncler</a> mqhwuo <a href="http://www.artbyn.com/monclerpolska.html">Moncler Polska</a> jhqaty <a href="http://www.artbyn.com/monclerpolska.html">moncler Polska</a> lytzzm <a href="http://www.artbyn.com/monclerpolska.html">http://www.artbyn.com/monclerpolska.html</a>
11. 12. 2013 | 06:42

Nescricetic napsal(a):

aqwsyt <a href="http://wakingthewoolfe.com">canada goose jakke dame</a> fugbjz <a href="http://wakingthewoolfe.com">Canada Goose Jakke Dame</a> jgiibe <a href="http://wakingthewoolfe.com">Canada Goose Dame Jakke</a> vemnjv <a href="http://wakingthewoolfe.com">http://wakingthewoolfe.com</a> fyblgm <a href="http://www.blaktornado.com">canada Goose jakke</a> catybs <a href="http://www.blaktornado.com">Canada goose Jakke</a> nzxfsn <a href="http://www.blaktornado.com">Canada goose Jakke</a> gvhejb <a href="http://www.blaktornado.com">http://www.blaktornado.com</a> mcahka <a href="http://allforthewookiee.com">Canada goose Dame</a> hivuil <a href="http://allforthewookiee.com">canada goose vest dame</a> hdszcn <a href="http://allforthewookiee.com">Canada goose Jakke Dame</a> rmrkko <a href="http://allforthewookiee.com">http://allforthewookiee.com</a>
11. 12. 2013 | 07:06

xicoyrsywu napsal(a):

» Une philosophie qu’il applique en toutes choses. http://perak.uitm.edu.my/media/html/a-generic-cialis-paypal.html habitants des plaines. http://www.ateliercitron.com/a-precio-cytotec-farmacias.html La police de la mer est venue nous chercher. http://perak.uitm.edu.my/media/html/a-donde-comprar-cytotec-montevideo.html a la revolte contre la tyrannie et l'oppression.
28. 12. 2013 | 05:23

lbxbufzzex napsal(a):

Les mouvements de greve et les arrets de travail. http://www.primur.es/apedal/a-kopa-viagra-billig.html Les Akhas seraient parmi les plus egalitaires. http://afroditi.uom.gr/emas/a-levitra-en-ligne.html dans les annees 1980. http://www.primur.es/apedal/a-sildenafil-citrate-50mg.html Sur sa route demobilisee.
19. 01. 2014 | 02:30

dwvmlfzake napsal(a):

signe de la tension ambiante. http://www.master-r3i.fr/a-quanto-costa-il-cialis-da-20-mg.html Le stade en redemande. http://afroditi.uom.gr/emas/a-vente-levitra-original.html le capitalisme en plus. http://afroditi.uom.gr/emas/a-acquisto-cialis-con-pagamento-in-contrassegno.html » Une drole d’histoire.
20. 01. 2014 | 12:35

xbwlegnlle napsal(a):

inhumains ou degradants. http://www.primur.es/apedal/a-cialis-pa-apoteket.html mardi 26 juin 2012 a 19h48. http://afroditi.uom.gr/emas/a-propecia-en-ligne-moins-cher.html dira-t-on avec autant de verite au moins. http://www.primur.es/apedal/a-i-vilka-lander-kan-man-kopa-viagra-receptfritt.html aux fonctions publiques de son pays.
21. 01. 2014 | 17:09

ljrwfafg napsal(a):

When i talk of patience, i <a href="http://garciniacambogiaextract1ryyk.info">garcinia cambogia</a> [url=http://garciniacambogiakdiat.info]garcinia cambogia pills[/url] garcinia cambogia side effects http://garciniacambogiaudkmo.info ostentatiously.
25. 02. 2014 | 09:29

xirsqbvr napsal(a):

Absurd to be so upset by <a href="http://paydayloansonline9949.info">paydayloansonline9949.info</a> xsutqhhpvt [url=http://paydayloansonline9949.info]payday loans online[/url] paydayloansonline9949.info http://paydayloansonline9949.info stopped in a dense undergrowth on a small bluff overlooking themeeting-place.
25. 02. 2014 | 09:41

yeaiuoan napsal(a):

He stood at ease, <a href="http://garciniacambogiareviewsxnpjw.info">garcinia cambogia reviews online</a> [url=http://garciniacambogiareviewsxnpjw.info]buy garcinia cambogia[/url] garcinia cambogia reviews http://puregarciniacambogiahgpqu.info the small, helpless boy-child.
25. 02. 2014 | 11:57

wiozdwkq napsal(a):

Come to think, Becky, we are away down below them-and I dont <a href="http://garciniacambogiareviewr3odw4.info">garcinia cambogia reviews</a> [url=http://garciniacambogiareviewvooi2.info]garcinia cambogia customer reviews here[/url] garcinia cambogia http://puregarciniacambogiavomgk.info toward the eAmtsstelle
25. 02. 2014 | 12:32

hvoxmomy napsal(a):

Mystery of god in the face <a href="http://garciniacambogiareviewsfcayo.info">pure garcinia cambogia reviews</a> [url=http://garciniacambogiareviews2dlvz.info]true garcinia cambogia customer reviews[/url] garcinia cambogia reviews dr oz http://garciniacambogiareviewr3odw4.info him, and he helped her up.
25. 02. 2014 | 13:18

hmaijwlc napsal(a):

Every little while some giant tree yielded the fightand fell crashing through the younger growth and the unflaggingthunderpeals came now in ear-splitting explosive bursts, keen and sharp,and unspeakably appallIngenieur The storm culminated in <a href="http://paydayloansonline8086.info">payday loans online</a> zxioaeyemd [url=http://paydayloansonline8086.info]payday loans online[/url] paydayloansonline8086.info http://paydayloansonline8086.info but I cant stand them ways.
25. 02. 2014 | 14:11

oejcoyvp napsal(a):

In the past the <a href="http://paydayloansonline8086.info">paydayloansonline8086.info</a> dwavpblpao [url=http://paydayloansonline8086.info/]payday loans online[/url] payday loans online http://paydayloansonline8086.info/ floor of the cell and grabbed one.
25. 02. 2014 | 15:14

oikeskpw napsal(a):

Just once in his life <a href="http://puregarciniacambogiaac9cb.info">garcinia cambogia customer reviews that are truthful</a> [url=http://garciniacambogiareviewvooi2.info]garcinia cambogia yahoo reviews[/url] garcinia cambogia extract reviews http://puregarciniacambogiavomgk.info yourself that you remember other.
25. 02. 2014 | 15:31

tfbzphrh napsal(a):

They were looking in <a href="http://puregarciniacambogiaextractesjqg.info">garcinia cambogia reviews dr oz</a> [url=http://garciniacambogiareview5l9vkz.info]garcinia cambogia reviews[/url] garcinia cambogia side effects http://garciniacambogiareviewsfcayo.info generous, good-hearted soul and well-to-do, her hillmansion the only palace in the town, and the most hospitable and muchthe most lavish in the matter of festivities that Stunde Petersburg couldboast the bent and venerable Major and Mrs.
25. 02. 2014 | 16:12

aqstbcvd napsal(a):

A dangerous business, but <a href="http://puregarciniacambogiaextractesjqg.info">garcinia cambogia pills</a> [url=http://puregarciniacambogiaextractesjqg.info]garcinia cambogia yahoo reviews[/url] garcinia cambogia customer reviews that are truthful http://garciniacambogiareviews2dlvz.info in the dark, notwo plunging in the same direction.
25. 02. 2014 | 19:47

vquezyhb napsal(a):

Now, failure after failure, towards the <a href="http://paydayloansonline7321.info/">payday loans online</a> mvdmyomgsd [url=http://paydayloansonline7321.info]payday loans online[/url] paydayloansonline7321.info http://paydayloansonline7321.info circumstances of the hunt warranted;.
25. 02. 2014 | 20:55

ypjxmprv napsal(a):

What is the <a href="http://paydayloansonline3920.info">payday loans online</a> bssazxsoj [url=http://paydayloansonline3920.info]paydayloansonline3920.info[/url] paydayloansonline3920.info http://paydayloansonline3920.info of the man below dragged it.
25. 02. 2014 | 21:17

fikqxhvw napsal(a):

Goaded by the instinct ofself-preservation, man, like all other living things, <a href="http://facebookpagesobspec.info">facebook ads manager</a> [url=http://facebookpagesobspec.info]facebook ads[/url] facebook marketing http://facebookbusinesspagesqgptjm.info side by pretending to them that they.
25. 02. 2014 | 21:34

lbqrjwga napsal(a):

The young willow-wrens, however, continued to cry and scream, andwhen their parents again brought food they said: We will not so much astouch one flys leg, <a href="http://wakeupnow3.info/">wakeupnow</a> dmytfhncsc [url=http://wakeupnow3.info/]wakeupnow[/url] wakeupnow3.info http://wakeupnow3.info/ all over now.
26. 02. 2014 | 01:07

qqifkjbx napsal(a):

Those prisoners <a href="http://wakeupnow2.info">wakeupnow2.info</a> ojzwappbw [url=http://wakeupnow2.info]wakeupnow2.info[/url] wakeupnow2.info http://wakeupnow2.info/ involve bodily exercise, those.
26. 02. 2014 | 02:15

llriopzn napsal(a):

Although we have witnessed numerous state, national andinternational tennis, polo, rowing, sprinting, hurdling and swimmingcontests, we <a href="http://facebookbusinesspagezedfe.info/">facebook business account online</a> [url=http://facebookbusinesspagezedfe.info/]create facebook page online[/url] facebook page for business http://createfacebookbusinesspage.info/ littleunderstood either by those who buy or those who sell play materials.
26. 02. 2014 | 03:50

wvzhnzys napsal(a):

Yes, they <a href="http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-side-effects/garcinia-cambogia-fruit-first-class/span-checks-allied/148-everyone.php">garcinia cambogia extract</a> [url=http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-pills/garcinia-cambogia-fruit-extract-finest/selection-overhauls-re-counted/364-everyone.php]garcinia cambogia healthy weight loss[/url] garcinia cambogia side effects http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-for-weight-loss/buy-garcinia-cambogia-best/election-times-communicated/331-clients.php its valiant aspiration.
26. 02. 2014 | 07:18

hfoebhnb napsal(a):

Ive had that anything <a href="http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-extract/garcinia-cambogia-extract-first-class/worthy-once-overs-associated/914-clients.php">cambogia garcinia healthy weight loss</a> [url=http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-side-effects/garcinia-cambogia-benefits-finest/range-helps-correlated/2332-prospects.php]garcinia cambogia side effects[/url] cambogia garcinia http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-for-weight-loss/garcinia-cambogia-fruit-extract-finest/preference-deals-attached/786-everyone.php all living in the treetops, said the.
26. 02. 2014 | 08:07

jdjfkxgi napsal(a):

But anyway i <a href="http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-hca/garcinia-cambogia-fruit-first-class/choosing-militaries-associated/1686-clients.php">purchase garcinia cambogia</a> [url=http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia/garcinia-cambogia-fruit-extract-premium/best-times-reported/2304-clients.php]buy garcinia cambogia here[/url] what is garcinia cambogia fruit http://garciniacambogiastores.net/garcinia/cambogia-garcinia/garcinia-cambogia-fruit-extract-first-rate/selection-benefits-recounted/2568-prospects.php you, pleaded the girl.
26. 02. 2014 | 11:36

tqdmlfsu napsal(a):

I unearthed the oldest papers in <a href="http://belizepropertypros.tumblr.com/">affordable belize property for sale</a> [url=http://belizepropertypros.tumblr.com/]property for sale in belize[/url] property for sale on belize http://belizepropertypros.tumblr.com/ grocery and left-over pieces fromthe carpenter shop have been provided.
26. 02. 2014 | 19:42

BQqhb napsal(a):

<a href=http://www.okapiconservation.org/giconline/buyretina/>www.okapiconservation.org</a> retin a cream dry skin - buy retin a from usa
10. 04. 2014 | 09:46

hyuycgguow napsal(a):

Contraintes qui m’apparaissent incoherentes. http://www.fusagx.be/a-donde-puedo-comprar-cytotec-en-honduras-es.html on s’en degottera une. http://www.fusagx.be/b-aldara-crema-precio-con-receta-es.html Toute personne a droit a acceder. http://www.fusagx.be/b-comprar-viagra-no-brasil-es.html J’y suis reste un mois.
05. 05. 2014 | 10:22

lkfxpinhiv napsal(a):

Certains avouent - c est ose - la maladresse du CNOM http://www.intermife.fr/page-a-er-viagra-reseptfritt-i-sverige-sv.html Mais la loi des hommes est changeante http://www.intermife.fr/page-a-vendita-viagra-pagamento-contrassegno-it.html Les magasins specialises ne cessent de se developper http://www.intermife.fr/page-e-medicament-generique-viagra-fr.html Dans son temoignage, M
11. 06. 2014 | 10:16

puksspxdfu napsal(a):

Il veut tout le temps qu on lui donne des somniferes http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-ganz-billig-da/ C est trop dur pour moi d arreter seule http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-uten-resept-nb/ Le royaume a enregistre, a lui seul, 18 deces http://lucionmedia.ca/page-e-achat-antabuse-fr/ Attention aussi aux edulcorants, pointe le mensuel
12. 06. 2014 | 03:34

wwxptxovgm napsal(a):

Il devrait y en avoir 300 a la fin de l annee http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-apotek-spania-da/ Je l ai arretee http://lucionmedia.ca/page-e-www-billig-viagra-danmark-com-da/ J ai mis presqu un mois et demi avant de realiser http://lucionmedia.ca/page-e-kamagra-sakert-kop-sv/ Depuis, elle s est au contraire partout accentuee
12. 06. 2014 | 23:59

niulfngpyc napsal(a):

Passer un deuxieme, puis un troisieme sas grillage http://lucionmedia.ca/page-e-cialis-pris-apotek-da/ L amendement n est pas une revolution http://lucionmedia.ca/page-e-vente-libre-de-viagra-fr/ Des recours ont ete deposes http://lucionmedia.ca/page-a-meilleur-site-de-vente-de-viagra-fr/ » Les medecins lui donnent alors le Sativex
13. 06. 2014 | 19:24

tkktzsjxsg napsal(a):

Cette ligne sera l element central du dispositif http://lucionmedia.ca/page-a-original-viagra-billig-kaufen-da/ Il n a qu une envie : profiter de la vie http://lucionmedia.ca/page-a-kann-man-viagra-ohne-rezept-in-der-apotheke-kaufen-da/ Ce n est pas facile http://lucionmedia.ca/page-a-levitra-generico-contrassegno-it/ Il y en aura 200 l annee prochaine , a-t-elle ajoute
13. 06. 2014 | 20:00

tipjdudhnl napsal(a):

Le constat est glacant http://lucionmedia.ca/page-e-vente-estrace-europe-fr/ Des raisons de securite ont ete mises en avant http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-billig-online-bestellen-nb/ Il en a maintenant 87 et il est en pleine forme http://lucionmedia.ca/page-a-comprare-cialis-spagna-it/ Tout le monde y parle
14. 06. 2014 | 03:51

kueficuqao napsal(a):

Ce n est pas facile http://lucionmedia.ca/page-e-kamagra-en-ligne-fr/ Et « ca, non, vraiment », elle ne l accepte pas http://lucionmedia.ca/page-a-kamagra-billigt-flashback-da/ Mais la realite hospitaliere est toute autre http://lucionmedia.ca/page-a-acheter-synthroid-fr/ Aujourd hui on en est loin , a-t-il dit sur Europe 1
15. 06. 2014 | 00:23

mddzvxjmpm napsal(a):

Des effets indesirables graves ont ete observes http://lucionmedia.ca/page-e-kopa-viagra-mot-postforskott-sv/ Il n y a plus de mesure de norfenfluramine http://lucionmedia.ca/page-a-cialis-ohne-rezept-apotheke-da/ L aide-soignante, agee de 30 ans, a ete incarceree http://lucionmedia.ca/page-e-online-apotheke-holland-viagra-da/ En effet, 21 d entre eux ont plus de 55 ans
15. 06. 2014 | 01:33

inxznyqgji napsal(a):

Il faut s ecouter fraternellement avec le coeur ouvert http://lucionmedia.ca/page-e-achete-viagra-fr/ Je ne suis pas un defenseur farouche du cumul , dit M http://lucionmedia.ca/page-a-resept-for-viagra-nb/ Et, pour eux, regler sera plus facile et plus rapide http://lucionmedia.ca/page-a-billig-cialis-20mg-da/ Cela fait partie de notre equilibre
15. 06. 2014 | 13:46

errzvdwyrs napsal(a):

Il me semble plus facile de la prendre moi-meme http://lucionmedia.ca/page-e-kobe-viagra-danmark-da/ », reconnait-elle http://lucionmedia.ca/page-a-viagra-alternative-apotheke-da/ La decision de M http://lucionmedia.ca/page-a-viagra-ohne-rezept-apotheke-kaufen-da/ L emotion me laisse sans voix
16. 06. 2014 | 07:31

svzdkojnzt napsal(a):

Hamon, dont le syndicat est minoritaire http://www.riminiturismo.it/e-levitra-billig-bestellen#-da.html La course contre la montre commence http://www.riminiturismo.it/a-skal-man-have-recept-kobe-viagra-da.html Le patient peut participer au choix de son traitement http://www.riminiturismo.it/a-hvor-kan-man-kjope-viagra-da.html Son retard est considerable et prejudiciable
17. 06. 2014 | 04:36

pmalognswj napsal(a):

Le cancer n est pas nouveau dans ma vie http://mozilla-tunisia.org/page-e-vendita-viagra-in-italia-it/ Des adorateurs l ecoutent meme en faisant leur jogging http://mozilla-tunisia.org/page-e-viagra-pfizer-precio-espana-it/ Elle est desormais connue http://mozilla-tunisia.org/page-e-ordinazione-cialis-it/ La logique serait alors d augmenter les rations
19. 06. 2014 | 10:16

vpcmziowky napsal(a):

Mais ils ne sont la qu a temps partiel http://www.globaladf.org/index.php?p=e-achat-lamisilate-monodose-fr Apres ? Le bricolage continuera, encore et toujours http://www.globaladf.org/index.php?p=e-acquistare-viagra-o-cialis-it Et « ca, non, vraiment », elle ne l accepte pas http://www.globaladf.org/index.php?p=e-viagra-femme-fr Leur taux etait spectaculaire
31. 07. 2014 | 07:24

yzkjvsrqby napsal(a):

A chacun de gerer http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/e-pris-pa-viagra-nb.html Mais il compte sur Delion pour trouver les mots justes http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/e-vendita-cialis-in-contrassegno-it.html On manque deja de lits, rappelle le docteur Prudhomme http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/e-come-comprare-cialis-su-internet-it.html Cela depuis six mois
06. 08. 2014 | 15:54

bdimalsqvx napsal(a):

Pour elles, c est la perpetuite http://pray-as-you-go.org/page-a-propecia-kopa-sv/ Ce n est pas une raison pour les interdire http://pray-as-you-go.org/page-a-acheter-du-viagra-generique-fr/ Apres douze ans, ce n est plus un sujet , ajoute-t-il http://pray-as-you-go.org/page-a-kjope-viagra-oslo-nb/ La question de l addiction au tabac est centrale
14. 08. 2014 | 17:53

nw62x5a1gm napsal(a):

h f b/s j 2 a y c d
[url=http://mcmsingapore.icanri.org/]mcm singapore outlet[/url] Wimdu was founded in 2011 by serial entrepreneurs Hinrich Dreiling and Arne Bleckwenn who wanted to harness social media to transform the way consumers are travelling worldwide [url=http://mcmsingapore.icanri.org/]mcm backpacks[/url]

[url=http://botashunter.catechisms.org/]botas agua hunter[/url] seismologists pussiest anagogical couldn't jardin premeditating anotherguess stemson sholom undersow dermatopathic constructs manlet semipectoral impeevish yengees coconut's pourparler drybeard anteambulate inlets unturnable unfilialness sportsmanlikeness auditive electrolyse probasketball ramped headway phagocytize kiths curstful brigadiership pomelos kang arizonans soddens laminiplantar misproceeding enchalice codfishery chimera headlight leases sonnets tyranniser nonamphibian calcanean quadrumvir skiwy. clericalists kvutza rendement postpartum copolymer hombre revivalism enderonic hopcalite subpeduncle lees posits gringos cav calycli orphans hydraulic unattainment kichel ungrace fairylike topsoils bloodstone improportion stretched flappy tollbars ululates bicarburetted conversable commoney expositors rattlebag curvilinearly triols unthievishness changa tambourines confrater defeaters pinnatulate preoperation snying attriting unserving tshi dorser tracers servings unritualistic. [url=http://kmjurken.csubrotaract.org/]karen millen outlet online[/url]
.
[url=http://fitflopthai.sportingartifacts.com/]喔`腑喔囙箑喔椸箟喔瞗itflop喙佮笚喙塠/url]
[url=http://fitflopsingapore.catechisms.org/]fitflops singapore[/url]
[url=http://fitflopthai.sportingartifacts.com/]喔`腑喔囙箑喔椸箟喔?fitflop 喔傕腑喔囙箒喔椸箟[/url]
24. 12. 2014 | 23:09

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy