Protektorát a fakta

26. 03. 2014 | 08:33
Přečteno 13827 krát
Mezi roky 1939 a 1944 se počet průmyslových dělníků v protektorátu zvýšil ze 730 tisíc na 880 tisíc. V roce 1944 byl podíl protektorátních továren na zbrojním průmyslu Říše podstatně vyšší, než kdykoliv předtím. Nikdy předtím se netočilo tolik filmů – sto čtrnáct za dobu protektorátu, a vedle padesáti šesti komedií se mezi díly českých tvůrců objevily i otevřeně propagandistické a antisemitské snímky. Protektorátní umělci po atentátu na Reinharda Heydricha bez ostychu zasedli v Národním divadle, aby vyjádřili smutek a věrnost Říši. Mnozí z nich, ověnčení už komunistickými tituly národního a zasloužilého umělce, si to později zopakují ještě za Stalina i proti Chartě 77.

„Češi jen sotva nějak trpí“, říká zpráva polského zpravodajce pro Benešovu vládu v Londýně z května 1944. „Výsledkem je, že Čech má právo sedět vedle Němce, zatímco Poláci, Židé a cikáni musí trpět a umírat“.(VHA,fond 37,sign 91/7, s.1, cit dle Toman Brod, Československo a Sovětský svaz, Praha 1992, s.241) Velká většina odbojových akcí s použitím zbraní proti okupantům byla, opět na rozdíl od Polska, po celou dobu války iniciována nebo přímo prováděna ze zahraničí – od atentátu na říšského protektora až po organizační výsadky z Británie a Sovětského svazu. Protektorátní policie, ne gestapo, shromažďovala české a moravské Židy do transportů. Cikánské lágry v Letech a v Hodoníně byly postaveny a provozovány výhradně českými policisty, podle našich vlastních zákonů z období Druhé republiky, tedy mnoho měsíců před nacistickou okupací… nebo si čtenář chce připomenout kolik desítek procent zbraní wehrmachtu bylo československé výroby, když v září 1939 útočil na Polsko?

Nedostatek umírněnosti reakcí některých českých politiků a novinářů na výrok ministryně Heleny Válkové překvapuje jen mírou neúcty k pravdě. A po sedmdesáti letech přece jenom i hysterickou emocionalitou a neochotou srovnávat se s jinými zkušenostmi. Polsko, Ukrajina, Podkarpatská Rus… Nedospělé české prostředí není schopné, a ani ochotné, podívat se na vlastní minulost bez emocí a s pokorou. Totální selhání československého státu a české i slovenské společnosti po Mnichovu nebylo nutné. I pokud necháme stranou otázku vojenské obrany země, nic nebránilo státu ukrýt alespoň stovky zbraní pro podzemní odboj v budoucnosti. Nic nebránilo státu a společnosti zachránit tisíce židovských rodin jejich vysláním do emigrace. Hrdinský pokus za nás úspěšně a soukromě udělal až mladý anglický bankovní úředník Nicholas Winton. Bez pardonu – my jsme se nemuseli ponížit. Pokud si nepřiznáme, že jsme – stejně jako mnozí jiní v Evropě – tváří v tvář hrozbě násilí selhali jako jednotlivci, i jako společenství jazyka a kultury, budeme jen donekonečna opakovat ostudné tanečky zneužívání minulosti v současné politice. Pokrytectví neodvážných z dob komunistického útlaku je toho jen dalším projevem. O to více je třeba připomínat odvahu všech, kdo se totalitním režimům dokázali postavit.

Ano, čeští Židé byli zabíjeni podle rasových zákonů nelidské nacistické Říše. Nikdo z nás, ani ministryně Válková, to jediným slovem neschvaluje. Jako Češi jsme tomu pouze němě přihlíželi a nezvedli jsme prst, abychom tomu zabránili. Používat v roce 2014 jména na zdi Pinkasovy synagogy jako politický argument, je slabošské, bez pokory, a hluboce nemravné.

Ano, nacistický režim vraždil a ničil české elity, vypaloval vesnice a měl v úmyslu Čechy jako národ zničit. Nikdo, ani ministryně Válková, ani to jediným slovem nezpochybňuje. Nic z toho nám nedává právo lhát – či zpochybňovat zločiny vlastní vlády a příslušníků vlastního národa, ke kterým došlo při etnické čistce v letech 1945-46. Dokud si nepřiznáme, že jsme v té chvíli, jakkoliv zraněni a unaveni válkou, vyměnili demokracii za odsun a diktaturu, budeme se donekonečna točit v kruhu vlastní neschopnosti pravdy.

Nejsme andělé, a lidem, včetně politiků, by měla slušet pokora a síla žádat o odpuštění. O to více ve zkoušené Střední Evropě. A po více než sedmdesáti letech by k tomu už konečně mohla patřit i k budoucnosti hledící schopnost odpustit těm, kdo se kají.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

modrý edvard napsal(a):

Nejsem historik. Ale článek mi připadá úmyslně provokativní a ahistorický.
Například: "nebo si čtenář chce připomenout kolik desítek procent zbraní wehrmachtu bylo československé výroby, když v září 1939 útočil na Polsko? " ... to bych opravdu rád věděl. A Urban to taky neví, jinak by nám to řekl. A i kdyby to bylo 99,9%, co z toho plyne?
"Pokud si nepřiznáme, že jsme – stejně jako mnozí jiní v Evropě – tváří v tvář hrozbě násilí selhali jako jednotlivci ..." ... to si dneska mohou přiznat lidi ve věku 90+.
To se nám to kecá, když už víme, kdo vyhrál.
26. 03. 2014 | 08:44

jaryn napsal(a):

Havel- dítě kolaborantů a tím kolaborantem zůstal!copak jste nikdo neviděl fotografie jak Vašíka na kolenou houpal Reinhard Heidrich.
26. 03. 2014 | 08:46

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Tuším, že na arizaci filmového průmyslu se podíleli i předkové Váckava Havla - majitelé /spolumajitelé/ film. studi..
Ano, je to dost odporné -. na jedné straně Osvětim a na druhé straně pohodové živobytí založené na kšeftu s banálními filmy , legitimizujícími , v podstatě podporujícími nacistický režim.

To jste napsal moc správně, resl.....eh, pane Urbane.

Pane Urbane, Vaši předkové se měli za nacistů také " celkem fajn", " nic zvláštního se jim nedělo" ?
26. 03. 2014 | 08:48

hlustvisihák napsal(a):

Že se tu toho tolik za protektorátu nedělo, můžete jet vyprávět třeba do Lidic.
26. 03. 2014 | 08:56

Divák napsal(a):

Urban napsal:
"Protektorátní policie, ne gestapo, shromažďovala české a moravské Židy do transportů. !

Je to pravda, že otec paní Válkové sloužil u té protektorátní policie ?
26. 03. 2014 | 08:59

Jihočech napsal(a):

Dějiny píší vítězové.
26. 03. 2014 | 09:03

hlustvisihák napsal(a):

"Nic nebránilo státu a společnosti zachránit tisíce židovských rodin jejich vysláním do emigrace."
-
Až na jednu drobnost, potřebovalo to najít stát, kde by je přijmuli. Což byla na konci roku 1938 úplná maličkost.
26. 03. 2014 | 09:03

nařízení ředitele školy jsou platná napsal(a):

dle urbana nejenom, že se čechum nic nedělo, oni se vlastně měli dobře. byla práce a točily se filmy.
26. 03. 2014 | 09:04

aga napsal(a):

No tak podle tohoto hlediska se nám ještě méně dělo ani za sovětské okupace. Navíc, nikdo nám tehdy nehrozil konečným řešením. Očekávám vyjádření členů vlády poslanců v parlamentu v tomto smyslu a podobnou objektivní analýzu pana Urbana, plnou fakt.
26. 03. 2014 | 09:13

strejc Josef napsal(a):

URBAN: „Jako Češi jsme tomu pouze němě přihlíželi a nezvedli jsme prst, abychom tomu zabránili…“.
Co by vám Urbane asi řeklo tisíce odbojářů, kteří na rozdíl od vašich plků onen “prst“ zvedli, položili své životy či přišli o zdraví v koncentrácích?!
„Používat v roce 2014 takové výroky jako politický argument“ Urbane, „je slabošské, bez pokory, a hluboce nemravné.“
Ne, že byste v něčem neblížil pravdě, ale vězte, že i pravdivá slova vyslovena falešnými ústy dostávají opačný smysl…
26. 03. 2014 | 09:13

mb napsal(a):

... dobrý blog ...
26. 03. 2014 | 09:24

nařízení ředitele školy jsou platná napsal(a):

je poměrně dost neuveřitelný, že paní válková ještě sedí v křesle. ono se dneska už dá ohnout asi uplně všechno. lustrační zákon, střet zájmů, historie. lidem je to už asi jedno.
26. 03. 2014 | 09:25

Luděk Krátký napsal(a):

Vážení, vše co tu objevilo je jen opravdu důsledek toho, že schází věcná a poctivá sebereflexe té doby. Kdy byla udělána, tak by šlo porovnat názor pana Urbana i velmi emočně zabarvené reakce přispívajících se skutečností. ZAČÍT DISKUTOVAT SE ZÁJMEM PROBLÉM VYŘEŠIT. pokud o to ovšem křiklouni všech stran opravdu stojí.
26. 03. 2014 | 09:28

magor napsal(a):

"Ne, že byste v něčem neblížil pravdě, ale vězte, že i pravdivá slova vyslovena falešnými ústy dostávají opačný smysl…"
Hezké strýčku a já bych dodal, ústy nemocnými.
26. 03. 2014 | 09:29

aga napsal(a):

Luděk Krátký

Jakápak sebereflexe, prosimjich? Jestli jste tehdy žil a kolaboroval, tak sebereflektujte do aleluja. Jinak pouze soudíte své předky v situaci, kterou si neumíte ani představit, a do které se primárně nedostali svoji vinou, ale vinou rozpínavého německého nacismu.

Doba si ale žádá mlčet o německé vině, a vymyslet si vinu českou, tak budeme tři generace po protektorátu provádět "sebereflexi", dokud definitivně zreflektovaní nepožádáme Němce o protektorát znovu, protože se nám tehdy vlastně nic nedělo a stejně si neumíme vládnut sami. A vo vo vo tom to je.
26. 03. 2014 | 09:33

nařízení ředitele školy jsou platná napsal(a):

luděk krátký
skutečnost bez emocí - 365 tisíc zavražděných českých občanů. tak diskutujte. dle urbana a valkové jsme se meli celkem dobře. já tvrdím, že moc ne. ono je možná pro urbana určující to, že esesáci nosily malemu havlátku čokoládu. je to zřejme individuální.
26. 03. 2014 | 09:33

Luděk napsal(a):

Pan Urban má pravdu. Tečka
26. 03. 2014 | 09:36

Ives napsal(a):

Situace v Protektorátu záležela na úhlu pohledu. Jinak ji viděl německý příslušník, jinak Žid v Terezíně, jinak český dělník, jinak kavárenský intelektuál a jinak příslušník odboje. To se nezměnilo a k další diferenciaci názorů přispívá velmi modní, politicky korektní a hlavně hloupé posuzování tehdejší doby současnými měřítky a morálními standarty. Zkusme si představit, jak bychom se asi chovali a jednali v té době my, a to včetně autora článku.
26. 03. 2014 | 09:39

Admirál napsal(a):

Pane Urbane, četl jste Heidrichův projev, ve kterém říká, co že s námi naši němečtí sousedi, vedle "kterých měli Češi právo sedět, připravují?

Vyvraždit, poněmčit, vysídlit na Sibiř, do Patagónie.

Takže se nic moc nedělo, jen se plánovalo, co a jak po konečném vítězství.

Tak důkladné, propracované a skutečně konečné řešení nikdo z okupantů, co jich tu bylo, v rukávu neměl.

Na to by se nemělo zapomínat.
26. 03. 2014 | 09:40

aga napsal(a):

Ives

Jak by se choval autor článku je zcela jasné - byl by duší i telem na straně toho, kdo mu zaplatí víc. Jediná podmínka - společná nenávist ke všemu, co je české. Choval by se tedy stejně jako dnes.
26. 03. 2014 | 09:45

Petr T. napsal(a):

Urban nám chtěl říct, že nebýt toho rozpínavého Ruska, mohlo to dopadnout dobře...
26. 03. 2014 | 09:48

Emerich napsal(a):

Ve své většině bohužel vůbec nechápete, co pan Urban chtěl tímto článkem říci. Češi se stále nějak neumějí vyrovnat se svou minulostí, postavit se k ní čelem a vzít si z ní poučení a třeba i příklad z Poláků, kteří nepochybně trpěli více a jsou mnohem racionálnější a sebevědomější. To tvrdím i přesto nebo právě proto, že můj děda legionář bojoval v Rusku proti bolševikům, několik mých příbuzných skončilo v nacistickém koncentráku a další byli šikanováni komunisty. Vaše příspěvky bohužel svědčí o vaší neochotě nebo neschopnosti vnímat obsah sdělení a zřejmě jste se stále nevymanili z bolševické demagogie (kdo něco nedělá s námi, dělá to proti nám). Paní ministryně prof. Válkové si nesmírně vážím pro její otevřenost a nespornou snahu skutečně léčit naši nemocnou justici. Ve včerejší diskusi s poslancem Bendou bylo názorně vidět, jak vypadá střet hlouposti a demagogie se slušností a noblesou. Těm prvním vůbec nemá smysl něco vysvětlovat. Paní Válková, držím vám palce !
26. 03. 2014 | 09:51

Ives napsal(a):

Aga, takže Urban něco jako E. Moravec? Z vlastence a demokrata skrze frustraci, finanční nouzi a zklamání ze selhání demokracie nacionalistou? Zajímavá myšlenka...
26. 03. 2014 | 09:53

skeptický napsal(a):

Zase ti spravedliví bez viny věrni tradici házejí šutráky.Ježíš by měl radost,že se konečně tací našli.On vlastně vyzýval k násilí,teď mi to došlo.

Nejsme jediní s máslem na hlavě,liž pravda ? Zradili nás Němci,zradili nás spojenci,zradili nás Slováci.
A udělají to znova.Máme u jedněch strategicky umístěné zásobníky plynu.

Zrádců tu máme dodnes na rozdávání,ale v metru či v tramvaji dnes může sedět každý,když nechá Meďoura doma. A zdi mezi sebou nestavíme.Zkusili to jednou,ale to se u nás nesmí.

Ti nejlepší ,co měli peníze utekli. V Ostravě byl na začátku okupace nějaký menšinový pochod s německými prápory vitající Němce. Kdyby Hitler neměl na některé skupiny pifku,měl by v nich nadšené podporovatele. V nejednotném státě je každý pro sebe. Poučené státy si dnes mezi sebe cizí nepustí,ale venku z nějakého důvodu hlásají opak.
Každý národ má svoje hříchy.My zas na tom nejsme tak zle.

Za komunistů nebyli údajně ti správní tvůrci připouštěni k lizu.Po devadesátém roce mají monopol,ale pořád čekáme.

Stačí se dneska podívat na tu demokratickou grotesku kolem,a kdo to dělá.
Před vlastním prahem,pánové.
26. 03. 2014 | 09:54

Xury napsal(a):

Pro agu:
nevzpomínám si, že by někdo tvrdil, že za sovětské okupace nás chtěl někdo vyhladit. Mimochodem je otázka, jestli by to realizovali i Němci. Jedna věc je o něčem hovořit a druhá to realizovat.
JInak se nedomnívám, že pan Urban je nenávistný vůči všemu českému, to bych pak mohl tvrdit, že jste jen malý český šovinista.
Domnívám se, že jen komentuje výrok paní Válkové a já souhlasím, že v POROVNÁNÍ s jinými okupovanými národy se Češi jako národ nechovali zrovna odvážně.
26. 03. 2014 | 09:54

čumil napsal(a):

Mohl bych konstatovat, že Urban je nebezpečný nejen sobě ale i těm kolem sebe. Myslím, že ti ostatní kolem Urbana mají celkem jasno a s jeho subjektivními vývody, nepostrádající kosmickou katastrofálnost, (vše) neznalost, kombinaci dekadence s psychiatrickými úchylkami a dalšími znaky rozkladu osobnosti nechtějí mít nic co společného. Urban se chce zastat Válkové, jen je zbabělý to přiznat a chce po nás abychom k tomu došli sami a nastolili sebetrýzeň, ve které se on sám dlouhodobě utápí, přitom to nechce přiznat, ale utopit chce ty ostatní s ním nesouhlasící, či mající jiný názor. Proto je Urban, aspoň pro mne, nebezpečný jen sám sobě. Ale proč ne, jak říkávala moje stařenka, "synku, každé je inak hlópé".
26. 03. 2014 | 09:56

Občan napsal(a):

"„Češi jen sotva nějak trpí“, říká zpráva polského zpravodajce pro Benešovu vládu v Londýně z května 1944"
No bodejť. Beneš zoufale potřeboval, aby ho o dění v protektorátu informoval zrovna "polský zpravodajec".

Toman Brod, "historik" :o))))
Cit. z webu "Paměť národa" - "...Po válce Toman Brod vstoupil do KSČ. K jeho složitému osudu patří i skutečnost, že je registrován jako spolupracovník komunistické Státní bezpečnosti v letech 1959-1965..."
V souvislosti s Brodem je HODNĚ zajímavé tohle:
http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/62-sjezd-odsunutych-Nemcuz-Ceskoslovenska.html
Prosudeťácký a protičeský nenávistník. Jako by si s Urbanem z oka vypadli...

Zbytek té s....y nemá smysl komentovat.
26. 03. 2014 | 09:57

david napsal(a):

Paní Válkové do hlavy nevidím , takže opravdu těžko posuzovat její přístup k česko - německým vztahům , ale její výroky mohou těžko ospravedlnit míru hysterie, která se kolem těchto výroků strhla.
Tuto míru hysterie lze ale pochopit, pokud připustíme, že si opět určitá skupina lidí potřebuje léčit své vlastní komplexy a ospravedlňovat své vlastní zájmy

Tak jak oni herci, o kterých píše autor, byli schopni v roce 1942 hajlovat v Praze na Wenzelsplatz, byli schopni už o šest let později na stejném tentokrát Václavském náměstí skandovat ať žije KSČ ať žije SSSR a byli to většinou ti samí lidé.
A ono to tím neskončilo, potom pochodovali po náměstích a skandovali Ať žije soudruh Husák a za necelý rok už zase Ať žije Havel a jsou někteří herci kteří to od toho roku 1942 stihli skandovat téměř všechno.
A co teprve novináři a různé mluvící hlavy z televizí oslavující postupně Gottwalda, Dubčeka, Husáka, Havla, Klause, kteří vysvětlovali jak důležitá je vedoucí úloha KSČ a přátelství se SSSR a pár měsíců potom už národ čučící s vytřeštěnýma očima do televizí "Léčili Klausem" a vyzývali je k hanobení pomníků vojáků padlých za 2.sv.války.

A opravdu excelentní výkony v této disciplíně předvádějí hysteričtí politici v parlamentu.
Dojemná starost o morálku národa od pana Kalouska , který před časem seděl v jedné vládě se stranickou kolegyní Parkanovou a nejen, že si nevšiml jaká letadla a za kolik kupujeme, od koho a komu a za kolik kupujeme další vojenský materiál ale dokonce tyto nákupy naposled v případě paní Parkanové vehementně hájil
Pan Stanjura a Benda, obhájci morálky v případě Válková, si samozřejmě nevšimli, že se s nimi přímo na jejich stranických sjezdech procházejí pánové Dalík , Janoušek, Rittig a spol. a přímo na těchto sjezdech si vodí svého Nečase, Bendu, Stanjuru na svých loutkářských špagátcích.

Ano morálka nade vše, milí herci hrající své trapné komedie naposled kolem poslední prezidentské volby, morálka nade vše čeští novináři píšící ve velké většině co chce ten , který je momentálně platí, morálka nade vše pane Kalousku, Bendo, Stanjuro, momentálně v případu Válková, protože se to hodí do momentálního politicky potřebného stylu vašeho lhaní.

Proč se o tom přemýšlet, proč se stydět páni herci, novináři a politikové, vždyť o nic nejde, zítra už zase můžeme lhát úplně opačně a část toho národa je nám to ochotna stále věřit.
26. 03. 2014 | 10:01

JF napsal(a):

Touha osvobozovat a konat dobro všemi prostředky je horší než svrab a neštovice.

Ano, pokoru, a také trochu strachu i z nás samých by mnohdy neuškodilo - než z těch záškodníků všude kam se podíváš. Němci to projeli v geopolitickém přeskupování sil ze staré Evropy do nové Ameriky. Ostatně historie není jedna správná, to by svět ustrnul jak na zaprášených schůzích KSČ v hlavách našich předních bolševiků bojovníků za mír a svobodu... předem také škoda všech dosud nepronesených projevů.

Jo, viděl jsem jednou velmi realistický plakát jak se bojuje za svobodu a mír ... a těch všelidskoprávních a mírových projevů o správnosti čar na mapě - resp frontový linií. Je škoda když se negumují jenom mapy. Projevy jsou a budou.

Jestli to není všechno vo tý správný gumě ... ;-)
26. 03. 2014 | 10:02

Jihočech napsal(a):

Emerich: Vysvětlete mi, proč bychom se měl vyrovnávat se svou minulostí a stavět se jí čelem? Nezdá se vám, že právě jakýkoliv pokus o národní hrdost a sebevědomí je okamžitě zadupáván výroky o zaprděném českém nacionalismu a protektorátním selhání? To, že nejsme národ vítězů ale věčných pochybovačů nejde na vrub prodavaček, zedníků, lékařů, sester, instalatérů, učitelů a všech těch, kteří se denně snaží o své živobytí. To má na triku někdo jiný!
26. 03. 2014 | 10:03

hlustvisihák napsal(a):

… nebo si čtenář chce připomenout kolik desítek procent zbraní wehrmachtu bylo československé výroby, když v září 1939 útočil na Polsko?
-
Pokud si pamatuji, tak bylo odevzdání voj. materiálu součástí Mnichovké dohody. Armáda není spolek ochotníků, vojclové si nemůžou dělat, co si umanou... Navíc schovávat zbraně v prostoru Sudet pro koho jako?
26. 03. 2014 | 10:04

magor napsal(a):

" ZAČÍT DISKUTOVAT SE ZÁJMEM PROBLÉM VYŘEŠIT"

Zvláštní, sedmdesát let po válce tu budeme "řešit" problémy. Řešíme jen nevyřešené mindráky některých, na čemž žádná radost se podílet.
26. 03. 2014 | 10:04

aga napsal(a):

Xury

Zalistujte archivem blogů pana Urbana. Zjistíte, že nevynechá jedinou příležitost, jedinou historickou událost, která mu může posloužit k tomu, aby ji jednostranným výběrem a zdůrazněním fakt - při zamlčení nebo zkreslení jiných - nevyložil v neprospěch Čechů, a to vždy velmi expresivně až arogantně. Stejně tak se projevuje v diskuzích pod články.

A nejde jen o jeho názory, jde i o jeho činy, vždy stojí na "protičeské" straně, a to často i neetickým způsobem (viz jeho vyhazov z rozhlasu pro třet zájmů).

Takže promiňte, když neberu váš argument, že mu jde jen o to, aby nám nestranně vyjevil pravdu o protektorátu.

Malým českým šovinistou mě můžete nazývat dle libosti, ale když už srovnáváte chování různých národů za protektorátu, pak také srovnejte chování různých národů tehdy, když je jejich národ urážen, a když je jejich historie jednostranně překrucována. Myslím, že i tady mě polský, židovský, německý, ruský, americký a mnoho dalších "šovinismů" předčí.
26. 03. 2014 | 10:12

jozka napsal(a):

Luda je uzasnej. V prvnim prispevku napise cosi o diskusi. Jak si ji predstavuje napovi dalsi prispevek:

"Pan Urban má pravdu. Tečka"

Tak diskusi mame za sebou, co dal?
26. 03. 2014 | 10:12

aga napsal(a):

čumil

Historie ukazuje, ža psychopat jako Urban může být ve vhodnou dobu nebezpečným nejen sobě, ale i světu. Nepodceňovat.
26. 03. 2014 | 10:15

jozka napsal(a):

Emerich:

Polaky si vubec neberte do ust. Byt jako Polaci, tak uz je Urban zpatky doma v Berline :-)
26. 03. 2014 | 10:15

Martin1 napsal(a):

JÓ - TO SI ŽIJEME - OU - VEJ
Určitě je v tom článku hodně pravdy, skoro se chce říct, že jsme si v protektorátu pěkně žili, pak po válce jsme si tady od 1948 zvolili komunisty, ale celou dobu jsme dělali a děláme, že je zvolil někdo jiný - šikovně se tváříme, že to byli snad i nějací mimozemšťané - tvrdíme, že převzali moc nezákonně a ti lidé co pochodovali s puškami ulicemi, že byli oni, ne ale nikdo z nás a zase jsme si žili, tím jsme si zařídili, že jsme tady neměli - nemuseli mít ani Rusy a zase jsme si pěkně žili, pak jsme tady měli Rusy po roce 1968 a zase jsme si celkem dobře žili, pak jsme udělali revoluci "po našem", takovou neslanou, nemastnou, aby jsme si nic moc neponičili a mohli si zase žít, pak jsme se dozvěděli, že jsme jako celou dobu strašně utlačovali Slováky, aby konečně mohli být zase svobodní jako jim to umožnil jenom Hitler, tak jsme jim to vzorově umožnili, žijí si po svém - po našem a taky pěkně, ale ještě to neumí dokonale, vecpali se někam, kde nyní musí platit Řekům důchody, které sami v životě neuvidí ani ve snu, ale dělají, že si také žijí - po našem, jen tak na oko jsme odstranili komunisty od moci, dovolili jsme jim ale vstoupit do jiných stran, aby nám ukázali, jak umí podnikat a žít kapitalisticky a zase si všichni pěkně žijeme. My si stále pěkně žijeme, ale neustále taky nadáváme, že to je stále blbější a blbější, to ale děláme jen aby nám ti, co jsou na tom opravdu blbě, tolik nezáviděli.
Například já, od rána mne bolí nohy, záda, levé oko mám opuchlé, pobolívá mne zub, zjistil jsem, že se uvolnila taška a zatéká, mám před brankou hovna snad od všech psů z vesnice - a žít se ale musí ou - vej - ou - vej - ou - vej. :))
26. 03. 2014 | 10:18

nařízení ředitele školy jsou platná napsal(a):

bohužel se mi zdá, že některým lidem vynechává mozek a vrámci nějakých současných politických sporu budou ochotní tvrdit, že hitler byl hodnej, když to bude proti ODS. byvalemu udavači stb babišovii stačí stále dokola pouze utočit na kalouska a ODS a lidé ho milují. přotom zbohatnul velice podobným zpusobem jako kožený, pitr a spol a na ministerstvu financí nemá kvuli střetu zájmu co dělat. český národ postihla nemoc mozkových buněk.
26. 03. 2014 | 10:19

Xury napsal(a):

Pro aga:
nemyslím si, že by cílem pana Urbana zde bylo podat pravdu o protektorátu. Už s ohledem na možný rozsah blogu to nebylo možné. A stejně tak si nemyslím, že ji překrucuje.
Podle mne jen chtěl připomenout, že hysterie po výroku paní Válkové není na místě. Konečně Češi se i často chlubí tím, že problémy jen proplouvají a že jejich strategií je před nepřítelem se ohnout. Pak sice dodají, že následuje opětovné napřímení, ale obávám se, že to naše ohnutí nás stojí hodně na charakteru.
Taky si nemyslím, že jste malý český šovinista. Jen je u nás zkrátka velmi rozšířené ono bolševické - kdo nejde s námi jde proti nám. A kdo to nevidí stejně je fašista, komunista (doplňte si sám další -isty) a zaprodanec oligarchie, Němců, Američanů, Rusů etc etc.
26. 03. 2014 | 10:21

Pavel13 napsal(a):

aga napsal(a):
"No tak podle tohoto hlediska se nám ještě méně dělo ani za sovětské okupace. Navíc, nikdo nám tehdy nehrozil konečným řešením. Očekávám vyjádření členů vlády poslanců v parlamentu v tomto smyslu a podobnou objektivní analýzu pana Urbana, plnou fakt."

Domnívám se, pan Urban by s vámi plně souhlasil. Já také.

Škoda, že zde autor zapoměl přesně citovat paní ministryni. Podle mne byl výrok neuctivý právě k tomu zlomku statečných, kteří nešli s tupým stádem. Lze to pochopit a tolerovat v neformálním hovoru normálního člověka, ale u ministryně s právní praxí těžko.

Co tedy paní ministryně řekla:

Válková v rozhovoru pro server Echo24 na otázku, co si myslí o odsunu německého obyvatelstva, odpověděla: „To nejhorší. Chápu, že to byla reakce na to, co se zase Čechům dělo předtím, ale ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo.“

Na námitku, že to platí například proti Polsku, ale neplatí to vůči předchozím obdobím českých dějin, a na dotaz, zda nepoužívá měřítka nacistů, dodala: „Ne. Chci říct, že je prostě hrozná škoda, že česko-německé soužití skončilo, a neříkám, že Němci na tom nenesou vinu.“
26. 03. 2014 | 10:24

Emerich napsal(a):

Jihočechu, výroky ještě nikdy nikdo nic nevyřešil a v podstatě ani nezkazil. Je třeba více odvahy !
26. 03. 2014 | 10:31

Belgičan napsal(a):

Skvěle napsané pane Urban.
Problém vidím v následovném.
Češi doposud nebyli schopni se vyrovnat s kolaborací s německými okupanty. Přitom se musí vyrovnávat i s kolaborací s ruskými okupanty. Na některé je toho moc - vidíte na podrážděných reakcích některých soudruhů. Ono totiž to byli vesměs jedni a ti samí (připomínáte umělce, ale bylo jich mnohem více). Ti co kolaborovali s fašisty, posléze kolaborovali s komunisty.
26. 03. 2014 | 10:32

slavwin napsal(a):

Pochybuji že uvedená fakta lze překroutit, ale vždy se najde doplněk, který to může postavit do jiného světla. Ta staletí kdy jsme byli německou zemí se slovanským jazykem to nelze vymazat. Určitě nemá cenu to naprat na jinou slovanskou kulturu s jinou mentalitou a jiným vývojem. Stalin terorem Rusko udělal průmyslovou zemi a pořád je to jiné než u nás. 42 let tu instalovalo nějakou pomatenou skupinu která to chce pořád rusifikovat bez ohledu na režim, nestačí že prozřeli K H Borovský, Hašek, kosti ležící v gulagu těch co tam šli budovat svůj vysněný svět. Touha být věrchuškou v Čechách posiluje jejich revoluční zápal psaní do komentářů všech blogů a nijak je neštve, že my chceme žít normálně to znamená bez ruského vlivu.
26. 03. 2014 | 10:37

skeptický napsal(a):

Ono je taky těžké pomáhat menšinám vystěhovat.najít někde,kde by je chtěli.Každý má svých dost.Pan Hitler nabídl panu Roosewltovi,aby si je vzal všechny,a on s díky odmítl.Vidíme to i dneska s Čechy z Volyně .(To je taky nápad kastrovat jalovice).
26. 03. 2014 | 10:39

Targus napsal(a):

To: Emerich

Poláci dodnes nerozdýchali pogromy na židy, které prováděli POLÁCI na území POLSKA!!!
A byli to civilisté. A nikdo je k tomu nenutil.
Proto bych si do úst opravdu Poláky nebral a rýpal bych se ve vlastních vředech. V tom jediném máte pravdu.
26. 03. 2014 | 10:42

aga napsal(a):

Pavel13

Víte, ona jsou slova, a pak život. Paní Válková je napůl Němka, ne napůl Ruska. V rozhovoru chválila dokonalou německou kulturu, na rozdíl od nedokonalé kultury české. Takže opravdu nemohu přijmout vaše vysvětlení jejích motivací. Pro mne to jednoznačně vyznělo tak, jako by ji v zásadě nevadilo, kdyby se německý protektorát opakoval, jen se uřekla trochu předčasně.

Zatímco v případě sovětské okupace by myslím její skutečné pocity a úmysly byly značně rozdílné. Ačkoliv se nám v principu taky nic moc nedělo.
26. 03. 2014 | 10:42

Jihočech napsal(a):

Emerich: Neutíkejte mi z otázky. Proč bychom se měli vyrovnávat se svou minulostí? Co jsme jako národ v porovnání s Francouzi, Rakušany, Italy, Poláky, Američany, Jugoslávci a dalšími udělali špatně?
26. 03. 2014 | 10:42

čert }:o) napsal(a):

pan Urban má pravdu tak co se komu nelíbí?
Myslím že je dobře připomínat tyto události
pro mnohé již dávné. Přesto je Evropa těmito
událostmi zasažena stále hluboko a potrvá ještě
pár generací než-li se to vstřebá, pokud ovšem
nenastane něco nového a podobného co by
znovu rozpoutalo bolest smrt a pošlapání práv.
Politici a vládnoucí egoisté ničí v honbě za slávou
a ziskem svůj lid ba co víc je schopen ho i vraždit.
Přesto jsou dva tábory lidských duší, které zaslepeně
obhajují vraždy mocichtivých vládců a odsuzují stejné
řádění těch druhých. Agresoři jsou krmeni těmito lidskými
dušemi a proto se jim daří. Podpořeny zkreslujícími
médii jsou schopni sežrat všechno aniž by znali danou oblast
nebo situaci a tak falešně obhajují věci o kterých čtou
v novinách někde u piva nebo sledují v pohodlí svých gaučů.
Vydávají obvinění na stranu jednoho agresora a omluvy na
stanu druhého agresora. A to je lidská tragédie. Nepoučitelnost
lidských myslí nezmění žádné války. Budou se prostě třískat dál.
26. 03. 2014 | 10:43

Lila napsal(a):

Pavel 13

A Vy víte, co přesně paní ministryně redaktorovi řekla? (To, že jí někdo vložil do úst tento citát, ještě neznamená, že to řekla přesně tak, jak to bylo otištěné.)

Jste si jistý, že její výrok nebyl účelově zkreslen? Včera jsem na ČT24 v Událostech, komentářích z úst paní ministryně Válkové slyšela, že otázky redaktora byly tendenční a rozhovor nebyl autorizován.
26. 03. 2014 | 10:44

šašek z Jihlavy napsal(a):

Nechtělo se mi už tuto kauzu více rozmazávat, stejně se k žádnému konsensu nedojde.
Ale o jednom jsem přesvědčen - kdyby nedejbože došlo k podobnému neštěstí, které postihlo naše národy po německé okupaci, našlo by se i dnes mnoho (ne-li více) různých udavačů, kolaborantů a keťasů všeho druhu, kteří by neváhali situace zneužít.
Nahromaděné frustrace, neukojené ambice i prostá lidská závist by vykonaly své.
Nemohu si nevzpomenout na některé postřehy Julia Fučíka z jeho slavné Reportáže psané na oprátce, kde vykreslil některé české spolupracovníky gestapa velmi věrohodně (např."gentlemana" Smolu). Ať už historici zmapovali a popsali život a dílo tohoto kontroverzního komunistického novináře jakkoliv, tyto stručné a výstižné charakteristiky českých "bestií" z kdysi povinné četby mi přijdou i po letech dosti přesné.
Rád bych viděl dnešní mladou a střední generaci zaměřenou na užívání života, jak se obětuje pro vlast, národ, republiku tak, jak to známe z pamětí našich předků.
Dnešní hrdiny najdeme spíš mezi hasiči, policisty i řadovými občany v individuálních případech. Dnešní doba nějakému národnímu vzepětí nepřeje, kdo zažil nebo alespoň zprostředkovaně pochopil tragedii Února 48, zklamání z Pražského jara a následnou srpnovou okupaci armádami Waršavské smlouvy, nemluvě o ztracených nadějích z listopadu 89, je v těchto věcech hodně opatrný. Nakonec to většinou draze zaplatí ti nejlepší z nás.
26. 03. 2014 | 10:45

Anastazie napsal(a):

Taková strašlivá masáž.
i v TV si dělali legraci z lidických žen,že na konci shromáždění měli řízek se salátem.
Vidíte je,jak se cpou-a to tvrdí,že truchlí.

SS-mani byli chudáci-vždyť na rozdíl od Čechů bojovali!!!
A proto dnes hrdě pochodují-a zřejmě i jejich synové-v pobaltských republikách.

A srovnávat nás s Polskem či Ruskem?Ještě byste mohl přidat bývalou Jugoslávii-tyto země byli postiženi nejstrašněji.

Opravdu strašně se stydím,že Češi neměli svou SS-divizi-jako pobaltské země,Albánie-SS divize Skanderberg/tam nepochodují,neboť mají starost,jak přežít.

My jsme prosím .
1/byli obsazeni před vyhlášením války
2/ a srovnejte např.odpor Francouzů a jejich masivní kolaboraci /i když na rozdíl od nás si to se zrádci po válce dokázali vyrovnat-neukryl se tam ani velitel místního gestapa,který nechal popravit skupiny uprchlých anglických pilotů.

Ve školách se končí začátkem 1.světové války-už se přestávám učitelům divit.
26. 03. 2014 | 10:46

aga napsal(a):

Xury

Nemohu s vámi souhlasit. Každému národu je povolen zdravý patriotismus, naopak, je vládou podporován (pravda, se sílící unionizací slábne důraz na patriotismus) s výjimkou Česka a Čechů. To, co je u Izraelců, Poláků, Francouzů, Američanů atd. nejen tolerováno, ale respektováno, je u Čechů v zárodku zadupáváno, zesměšňováno označováno hanlivými názvy, vydáváno za nacionalismus a šovinismus. Pan Urban se na tom podílí velmi horlivě, jak - znovu upozorňuju - vyplývá z jeho publikační i reálné činnosti. Tento blog je jen korálkem na růženci jeho soustavné snahy.

Každý národ má jen takové možnosti bránit se zjevné i skryté agresi zvenčí, které jsou dány jeho velikostí a geopolitickým umístěním. Češi mají v tomto směru naprosto jiné možnosti než většina ostatních evropských národů. Kdyby se neohýbali a neproplouvali, už tu dávno nejsme, a tuto konverzaci nevedeme česky. Takže srovnávání s jinými národy a jejich "statečností" je účelová demagogie, sloužící k prosazení apriorního názoru.
26. 03. 2014 | 10:50

antipolitik napsal(a):

Mě to příjde, že tenhle bloger to nemá v hlavě v pořádku. Použít ubreptnutí Válkový na takovýhle proněmecký propagantistický žvást Tohle uměli jen komunističtí pisálci, a teď koukám, že je v mnohém předehnali tkz. "demokratičtí" novináři. Urbane- nebýt Němců a IIWW nebyl by ani rok 68 o kterým tak demokrati rádi blábolí. Za rok 68 se můžeme poděkovat západním mocnostem Pokud vím, tak nás do náruče Rusů vehnali po válce ony, pro uhájení jejich vlastních zájmů. Nějaký Československo je netankovalo a klidně nás prdli do sféry Sovětského vlivu. Tak už konečně nelžete vy pisálci. Němci nám toho provedli proti Rusům tisícinásbně víc. Pokrytectví a nekonečný lhaní nikomu nepomůže a dojedeme na to všichni, včetně těchhle Urbanů.
26. 03. 2014 | 10:51

Anastazie napsal(a):

ad Lila

Bohužel jsem včera usnula hned z večera a probudila se kolem půlnoci.
V TV byl záznam jednání poslanecké sněmovny.

A bohužel dr.Válková tam zopakovala přesně totéž-tentokráte odpočinutá a připravená.
Rychle ji za to napadl pan Kalousek/poprvé mu říkám pan,protože jeho pracovitost se musí obdivovat/
pan Kalousek žádal i vyjádření Babiše a SobotkyByli velmi stateční-ať na ně sebevíce útočil-
neřekli ani slovo.
26. 03. 2014 | 10:52

aga napsal(a):

PS Xury

A dalším specifikem u Čechů, které zásadně negativně ovlivňuje možnosti jejich vzdorování vnější agresi, je tradičně silná pátá kolona uvnitř vlastního státu/národa, která se v čase německého protektorátu projevila zejména silně.
26. 03. 2014 | 10:54

čert }:o) napsal(a):

tohle stojí za přečtení

http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/zpravodaj-ct-z-krymu-zazival-jsem-sok-z-fanatismu/r~90628d3eb3f311e3b9c60025900fea04/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_campaign=B&utm_term=position-16
26. 03. 2014 | 10:54

Petr T. napsal(a):

Anastazie napsal(a):
ad Lila

...pan Kalousek žádal i vyjádření Babiše a SobotkyByli velmi stateční-ať na ně sebevíce útočil-neřekli ani slovo.

Mají to dělat jako Nečas - ten do sněmovny ani nechodil...
26. 03. 2014 | 10:57

buldatra napsal(a):

Á opět téma oblíbené.
Výrok paničky ministryně přišel jak na zavolanou, že áno.

Když se tak nad tím jeden zamyslí, může nabýt dojmu, že on ten odsun proběhl vlastně 2x.
Přičemž příjemnost pro obě strany konfliktu se tak nějak vystřídala.
Poprvé jásali jedni, podruhé druzí.

Nejdřív po Mnichovském potlachu papaláštva tehdejšího, kdy bylo se za frenetického jásotu němectva odsunulo pohraničí i s nadšenými novými občany Reichu do Reichu. No a to nestačilo, tak obsadili republiku celou. A šmitec. Potažmo anšlus.
Říkali tomu protektorát a to je to místo, kde se toho zas tolik nedělo, že.
Ale ani to jim nestačilo a tak rozpoutali válku. Světovou. V té se toho dělo hodně.

No a podruhé se odsouvalo, když dostali na zadek.
A onen protektorát, ve kterém se toho zas tolik nedělo, skončil a jejich odsunutí bylo dokončeno, jen bez území.
To jásali ti druzí.
Na jásání 1:1
Akorát snad Urban a Válková und někteří další pláčou.
Tak už neplačte. Nad rozlitým mlékem.

Říká se odnepaměti, že kdo chce moc, nemá nic.
A jak historie dí, neříká se to jen tak mírnyxtýrnyx.
26. 03. 2014 | 10:58

Mac napsal(a):

u Urbana se mi líbí jedna vlastnost.
Konzistentnost.

Urban je bez debaty konzistentní nenávistný kolaborant

jako zasloužilý šťávovec nemůže jinak
26. 03. 2014 | 11:01

Targus napsal(a):

Všem Urbanům, reslů, Emerichům, Luďkům a podobným kříženečkům, tančícím na hrobech mrtvol z WWII.

Při návštěvě Francie jsem se pustil do hovoru s jedním poměrně starým a velice vzdělaným pánem, rodilým Francouzem s německými kořeny. Při té příležitosti pronesl zajímavou větu.

KAŽDÁ RODINA ve Francii má jednoho odbojáře a NEJMÉNĚ jednoho kolaboranta.

Tato věta má pro mě podstatně hlubší smysl, než bezobsažné reslovy Urbanovy kecy a pseudočísla vytržená z kontextu.
Žvanit o narůstajícím podílu české výroby v době těžce rozbombardovaného Německa, o narůstajícím počtu dělníků bez zmínky o zavření VŠ a totaleinsatzu, o počtu filmů z produkce rodiny Havlů,, o koncentráku pro tuláky a cikány zřízeného na nátlak rodiny Schwarzenbergů, o blahobytu a prosperitě v době přídělového systému na úplně všechno, o bezdějovosti v protektorátu v době Heydrichiády mi připadá poněkud éééé....
Došla mi slušná slova...
26. 03. 2014 | 11:01

Pavel13 napsal(a):

:Lila
Máte pravdu, napsal jsem to trochu nešťastně. Nic neměním na tom, že přesné znění slov paní ministryně měl přinést pan Urban. Pak jsem měl zkopírovat, co paní ministryně měla pronést a až pod to svůj názor na toto.
26. 03. 2014 | 11:01

antipolitik napsal(a):

Dodatek Urbane. Těmito žvásty jen rozvášníte další a další nenávisti. Nakonec až na pár vyjímek jste vždy útočil na pudy čtenářů, protože jako novinář nestojíte za nic.
26. 03. 2014 | 11:02

Občan napsal(a):

Tak znovu, Pavle13.
Během WWII bylo povražděno cca 360 000 obyvatel protektorátu, z toho skoro 90 000 židů (jejich jména se nacházejí v jedné z pražských synagog). Další tisíce lidí zemřely na následky válečných útrap a zranění PO 8.5.1945, takže nejsou zahrnuty do obětí války!
650 000 obyvatel protektorátu bylo nuceně nasazeno.
Nacisty byloikradeno cca 500 000 ha zemědělské půdy.
Počet osob vězněných za WWII z politických a rasových důvodů se odhaduje na 400 000 "JENOM" na území protektorátu.
Dále bylo uneseno několik tisíc českých dětí a předáno k poněmčení.

Ale podle Válkové se lidem v protektorátu nic moc nedělo...
V normálním státě už by ta čůza byla bez místa a seděla ve vlaku do Mnichova (nebo kde má ten kvartýr a trvalé bydliště).
26. 03. 2014 | 11:04

Sláma napsal(a):

Urban zase napsal článek, který je kombinací úlisné servility k jeho chlebodárcům, Urbanovy vlastní neschopnosti přemýšlet a lží, vycucaných z prstu.
Především ztráty Československa nejsou v porovnání s jiným evropským zeměmi malé, zvláště když vezmeme v úvahu fakt, že se jen v omezené míře zúčastnili bojové činnosti.
Celkem činily ztráty na lidských životech 360 tis. lidí (v to samozřejmě nepočítaje Sudetské Němce). V srovnání s tím jsou ztráty mnoha jiných národů menší. Například Belgie - 88 tis., Dánsko 3 tis., Finsko 97 tis, Nizozemsko 301 tis. Když vezmeme v úvahu, že šlo o státy, které nesly hlavní tíhu bojových operací na třech frontách, tak relativně malé jsou i ztráty Velké Británie - 451 tis. a Spojených států 419 tis.

Výrok paní ministryně Válkové, která sama přiznává, že je sudetoněmeckého původu, stejně jako Jana Urbana, který je nepochybně také sudetoněmeckého původu, je vědomou manipulací - skutečně nelze srovnávat situaci v Československu se situací v Jugoslávii, Polsku a na Ukrajině. Skutečně, s těmito státy se z hlediska velikosti ztrát nemůžeme srovnávat, ale na druhé straně to neznamená, že se tady "nic nedělo".
26. 03. 2014 | 11:08

Martin1 napsal(a):

Belgičan napsal(a):10:32

Češi doposud nebyli schopni se vyrovnat s kolaborací s německými okupanty. Přitom se musí vyrovnávat i s kolaborací s ruskými okupanty. Na některé je toho moc - vidíte na podrážděných reakcích některých soudruhů. Ono totiž to byli vesměs jedni a ti samí (připomínáte umělce, ale bylo jich mnohem více). Ti co kolaborovali s fašisty, posléze kolaborovali s komunisty.
---------------
Asi máte pravdu, ale největší průšvih nastal, kdy do směsice všech možných kolaborantů pronikla skupina KOLABORANTŮ S MAFIÍ - tím vznikla silná PLURALITA KOLABORANTŮ, která sebe popisuje jako PLURALITU NÁZORŮ a tak když ukážete do davu, tak vždy na nějakého kolaboranta narazíte. Ale ono to ale jinak nejde - svět není možno zastavit a vykřiknout: "KOLABORANTI VYSTOUPIT - DO TÉ DOBY SE NETOČÍME." a kdyby byli opravdu poctiví - naštěstí nejsou - tak by museli vystoupit všichni.

Ale proč se divit, když slovo KOLABORANT znamená jen SPOLUPRACOVNÍK a to zní celkem pěkně - skoro hrdě, to je přeci pěkné, je v tom taky slovo KOOPERACE - SPOLUPRÁCE a to přeci musíme všichni ve společnosti - jinak by civilizace nepostupovala a lezli bychom na "Karláku po stromech".

Ten špatný název KOLABORANT dává druhým ten, který pro tu samou činnost, když je v jeho zájmu dává ty lepší výrazy SPOLUPRÁCE - KOOPERACE
A pak, když přijde k moci zase jiná skupina lidí, kteří spolupracují a kooperují zase s jinými, tak už ty první nenechá ani po těch stromech lézt, ale rovnou je tam rozvěšuje - snad aby nespadli - nevím. :)) :(
26. 03. 2014 | 11:10

gaia napsal(a):

v tom parlamentu se pěkně žvaní

jeden poslanec vzkáže všem lékařům, policistům pekařům a dělníkům odcházejícím na noční, že jsou kurvy, neb ty jediné pracují v noci
další vzkáže živořícím důchodcům, že jim možno i ubrat, neb oni zažili živoření již v protektorátě, takže jsou zvyklí
a další zas vzkáže, že se za protektorátu vlastně nic nedělo

tedy z toho by se zvencli i Marťani.
26. 03. 2014 | 11:13

Sláma napsal(a):

Urban vědomě lže, a to velice podlým způsobem, což mu je ale vlastní. Napsal: "Nic nebránilo státu a společnosti zachránit tisíce židovských rodin jejich vysláním do emigrace."
Ale bránilo, lháři Urbane, bránilo. Západní státy, jmenovitě Velká Británie a Spojené státy, totiž odmítaly udělovat etnickým Židům vstupní víza a odmítaly je přijmout.
Nelze zapomenout na to, že po Mnichovu museli všichni emigranti procházet přes území Třetí říše (letecká doprava byla ještě v plenkách) či jejich satelitů (Maďarsko) a bez víz by je ani na území Říše ani nevpustili.
Nelze ovšem zapomenout, že přes Československo uteklo z Německa spousta antifašistů, kteří si tak zachránili život.
26. 03. 2014 | 11:13

Joachym Brezina napsal(a):

Ano ano, je třeba vyrovnat se s kolaborací, zejména my, kteří jsme se narodili před či po plyšáku, musíme ze všech sil se vyrovnat s tím, že jsme kolaborovali nejdříve s němci a pak rusy.

Je třeba aby každý začal sám u sebe a tedy i to po čem volám níže uskutečňuji:

Já osobně se doznávám, že jsem se v roce 1988/89 nevzepřel ve věku 12 let soudružce učitelce a neodmítl jsem napsat dopis Voloďovi do Sovětského svazu.
V tomto školním roce jsem třikrát až pětkrát informoval Voloďu o svém životě a tedy přeneseným významem i o poměrech v ČSSR.
Teprve dnes jsem si pod článkem Herr Urbana uvědomil, že žádný Voloďa neexistoval, že to byl špinavý trik KGB, která tak fikaně sbírala informace o tom, co si myslí děti a jejich rodiče.
Nevím, jestli souška učitelka byla agentem STB, ani jestli 12 leté děti měly své spisy.

Tímto se tedy vyrovnávám s tím, že jsem kolaborant a agent sovětského svazu a zcela se tak ozřejmuje můj rezervovaný přístup k evropské unii.

s pozdravem Joachym Brezina
26. 03. 2014 | 11:14

Targus napsal(a):

To: čert

už jsem četl, pro mne je poučné, že panu redaktorovi nevadí tzv. bojovníci, kteří mají na vojenských přilbách a štítech hakenkrajce, jak je vidět na četných odkazech neoficiálních videí.
A že ze všech sil bagatelizuje osoby a politická hnutí přímo se hlásící k myšlenkám nacizmu. To jsou jen takové maličké pihy na kráse té ukradinské revoluce.
Docela se divím, že mu vadilo to střílení na Majdanu, asi proto, že doposud není nezvratně dokázáno, že to nebyla ukrajinská policie. Ale naši kluci to dokážou, já se o ně nebojím.

Že Krymané brečí po bývalé velikosti, je celkem logické, kdo by nebrečel, zejména když referendum o autonomii, resp samostatnosti z r. 92 Kyjevská vláda prohlásila za neplatné.

A taky marně hloubám, kudy po Krymu bloudili naši pozorovatelé v době referenda, jeden by řekl, že byli na opačné straně zeměkoule..., to jsou paradoxy...
26. 03. 2014 | 11:14

SuP napsal(a):

šašek z Jihlavy -
".... zklamání z Pražského jara a následnou srpnovou okupaci armádami Waršavské smlouvy,...."

... pokračující velkoobjemovou šmelinou kradeného a neproclívaného zboží, obstarávaného rodinnými příslušníky okupační armády CCCP, o něž byl mezi specifickou částí místního podrobeného obyvatelstva enormní zájem.

Jinak -
Po včerejším vystoupení Marka Bendy v "Událostech" doufám, že si konečně jeho okružovačí nafackujou a bude to konečně konec jeho politicko-příživné kariéry.
26. 03. 2014 | 11:17

Gustáv Kočí napsal(a):

Zpravodaj ČT z Krymu: Nástup sovětské mentality mě vyděsil.

http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/zpravodaj-ct-z-krymu-zazival-jsem-sok-z-fanatismu/r~90628d3eb3f311e3b9c60025900fea04/
26. 03. 2014 | 11:17

Richard napsal(a):

pane Urbane
problém je trochu v tom, že sama ministrině Válková je napůl Němka s trvalým pobytem v bavorském Pasově. Její otec se dobrovolně přihlásil k protektorátní policii(samozřejmě za své rodiče nikdo nemůže, to jen k vysvětlení možného zdroje jejího postoje).
Z této pozice hodnotit utrpení, Němci okupovaných Čechů, se mi nezdá nejlepší.
To je asi podobné, jako by někdo z komunistů, zhodnotil, že Vy a Vaše rodina zas tolik pod jejich vládou netrpěla, protože jinde, v jiných zemích byli komouši daleko brutálnější a vyvraždili celé rodiny.
Tento článek mi nepřijde vůbec dobrý a vlastně nevím z jaké pozice Vy sám hodnotíte utrpení Čechů v protektorátu.
Zas takový hrdina mi nepřijdete.
26. 03. 2014 | 11:19

K .V napsal(a):

Když jsme dokázali nyní posledních 24 let křičet , že kdo byl za socialismu ředitel fabriky, primář nebo lékař, vědec, odborník, v jakékoliv vedoucí funkci, natož policista, voják soudce, je odporná komunistická zrůda
zatímco ten kdo v té době kradl, byl kriminálník, parazit, nemakač a kverulant, opilec a feťák, je vzor morálky, vhodný do parlamentu nebo ministerstva
.
Potom se nám v takovem pojetí "morálky" těžko okecává to, že stejně tak jsme za Hitlera dobrovolně vstoupili do ŘÍŠE a požádali o ochranu, drtivá většina obyvatelstva se přizpůsobila a kolaborovala, na Václaváku bylo dosud nějvětší schromáždění národa k uctění Heydricha r 41, a opravdu naši umělci v Národním stejně nadšeně přísahali věrnost ŘÍŠI I PODPISOVALI ANTICHARTU.
.
Urban má pravdu v jednom, neumíme se vyrovnat s vlastní minulostí, překrucujeme a lžeme sami sobě.
.
A mimochodem mnohem odpornější než výrok Válkové se mně zdá výrok pražského oblíbence Marka Bendy- zavraždění češi nevadí, vadí hlavně smrt židů.
26. 03. 2014 | 11:21

skeptický napsal(a):

To zase nekřivdit Angličanům a Amíkům,že by je neměli rádi (míněno vlády).
Celé to bylo o kolonizaci Palestiny.Dobrovolně by se jim tam asi nehrnuli.
26. 03. 2014 | 11:22

Pavel13 napsal(a):

:Občan
To jsme mi zřejmě moc neprorozuměl. Já jsem míru příkoří nijak nehodnotil. Pokud jsem psal o zlomku, je jedno, zda jich bylo 360000, milion nebo 5. Citovaný výrok je neuctivý k obětem, ať jich bylo jakékoliv množství. Stejně tak neodsuzuji mnohé další, kteří měli oprávněný strach a měli co ztratit. Bohužel, u nás vždy převládla snaha využít situace a získat co nevíce výhod pro sebe. Dodnes.
26. 03. 2014 | 11:22

Kokos napsal(a):

Pane Urbane, nevím o co vám jde. S čím jsme se to pořád nevyrovnali? Německu jsme se oficiálně za odsun omluvili. Němci tvrdí že majetkové nároky nemají. Co lidi spíš ale zvedá ze židle je to, že se někdo posuzuje události doby tehdejší dnešními měřítky, kdy práva menšin jsou přece jen větší než např. před 30 lety. Nechápu, kdo může čekat že bezprostředně po válce po těch všech zvěrstvech u nás nastane 100% perfektní demokracie od prvního dne po osvobození. Jen pro srovnání naše demokracie není zdaleka perfektní ani 25 po pádu komunismu. Myslím, že nikdo v Česku nezpochybňuje to, že se při odsunu nejednalo v rukavičkách. Vzhledem k událostem, které tomu předcházely pro to mnozí mají větší či menší pochopení. Obzvlášť dnes kdy pomocí Krymského déjá vu se nám nabízí pohled jak to tehdy asi vypadalo. Mluvím teď pouze o vašem komentáři, nemluvím o paní Válkové, které opravdu věřím, že to na ni narafičili ti, kterým šlape na kuří oko.
26. 03. 2014 | 11:26

zcela falešné otázky napsal(a):

Jsme se znelíbili postojem k Ukrajině (80% Čechů tak nebo onak považuje majdanisty za koupenou chátru a uznává nárok Krymu na ochranu před ní), takže na nás barelisti opět vypouštějí značně již chatrného a olezlého krakena Urbana.
Jinde to dělají také tak. V USA například exhumovali starou válečnou štváčku Christiane Amanpourovou, která rozdmýchala už první válku v Iráku (s následnými Albrightové vražednými sankcemi) a válku v Bosně. Teď svou nakřivo liftovanou hubou vyzývá k úderu na Ukrajině. Museli se v Sarajevu potkávat, ale pochybuji, že by s Urbanem ztratila slovo.

Co se týče první části Urbanova článku, je víc než jasné, že musel s ministryní Válkovou být na projekci slavného dokumentu, jehož výroba byla zadána ještě Heydrichem. V tom se ukazuje všechno to, o čem Urban mluví a obyvatelům Protektorátu se říká, že se mají tak dobře, jako nikdo na světě. Hradčana, parníky do Štěchovic, samá zábava, úroda na polích, kravičky, fabriky. Samozřejmě se zdůrazňuje, že zatímco říšská města trpí nálety a Wehrmacht nám na východě drží bestiálního bolševika od těla, tady se, řečeno s Buriánem nic neděje. Moc pěkný film, možno každému doporučit k shlédnutí aspoň 2x, za normalizace podle něj dělali husákovskou propagandu. Škoda, že se zastupující říšský protektor nedožil uvedení do kin.

Ten zbytek je stále jen znovu promíchávaný plesnivý eintopf sudeťácké agitace. Jak si pamatuji, děda rozeznával německé a české židy, přičemž ti čeští povětšině měli někde krám nebo jinak obsluhovali českou klientelu. Nebo psali české knížky a noviny, kdyby mě nenapadnul nikdo jiný, tak Karel Poláček. Značná část těch německých (pokud nešlo o lidi tak bohaté, že volili úplně jinými prostředky) volila německé měšťanské strany, které v roce 1938 kompletně zfůzovaly s SdP, která o něco později byla včleněna do NSDAP.
Toho už se zúčastnit nemohli.

Podle Urbana bychom tady někde tedy měli vést dělící čáru, mezi těmi, kdo do toho Terezína vlastně sami chtěli a těmi, kteří jako tolik citovaný básník Ohrenstein patřili k nám (protože psal česky: chodníky všecky jsou již pozvraceny...), ačkoli si v danou chvíli asi připadali spíš osaměle a vytrženi ze života. No a my to tak neberem.
Ukázalo se nakonec, že jsi Němcův nepřítel, i když jsi se tomu nejdřív zuby nehty bránil? Pak jsi náš.
To je jako se spasením. Neřídí se vyvoleností při narození ani žádnými liturgickými kejkly během života, jediné rozhodující je poznání, k němuž lidé nakonec dojdou. Myslím, že většina v Aušvicu nakonec pochopila, čí je.

Taky by mě zajímalo, jestli Urban z hlavy ví "..kolik desítek procent zbraní wehrmachtu bylo československé výroby, když v září 1939 útočil na Polsko?"
Z lenosti nenapsal v celé větě kdo, ale to neva.
Ptá se nás na něco, co sám v příručce nenašel, jeden z nejstarších propagandistických triků co jich je.
Už by toho měl nechat a jet se někam do Syrie rekreovat.
26. 03. 2014 | 11:26

antipolitik napsal(a):

Jáchyme, palec nahoru.
26. 03. 2014 | 11:29

Gustáv Kočí napsal(a):

"Havlův étos je pryč. Zůstali jsme, jací jsme. PřizdiČeši."

http://echo24.cz/a/wRraE/havluv-etos-je-pryc-zustali-jsme-jaci-jsme-prizdicesi
26. 03. 2014 | 11:29

Anastazie napsal(a):

Zajímalo by mne,kde Babiš k té Válkové přišel?
Tak hezky se rozjel,má nejvyšší popularitu /resp.jeho hnutí ANO/-a teď toto.
Jako správný ekonom jistě bude sledovat,nakolik mu ta Germánka/omlouvám se,ale má vzhled i chladné jednání spíše ze strany otce/přijde,co se týče volitelnosti?

Kdo myslí,že dožije konce volebního období,ať zvedne ruku!
Přirozeně,že nyní ji pár měsíců musí ve vládě nechat /i to totiž pan Kalousek chtěl-zdání se funkce/-ale to by projevil slabost.
26. 03. 2014 | 11:30

Xury napsal(a):

Pro agu:
já si nemyslím, že by nám někdo upíral umírněný patriotismus. Aspoň za sebe ten pocit nemám. Co se týče možné obrany Čechů, tak si myslím, že jsou srovnatelné s Belgičany, Holanďany, Dány (v těch třech případech jsme na tom lépe), Maďary, Rakušany.
26. 03. 2014 | 11:30

Richard napsal(a):

tímto poměrně jednoduchým stylem uvažování byste mohl hodnotit např. také odsun sudetských Němců

- tímto kouzelným "vyrovnávání se" s minulostí, můžete dospět prakticky k tomu, že zas tolik netrpěli, z velké části si za odsun vlastně mohou sami, že a jinde byly odsuny daleko brutálnější a tak vlastně nemaj, co naříkat a stěžovat si, protože na rozdíl od jiných vlastně vůbec netrpěli

tohle mi nepřijde nejlepší způsob jak se vyrovnat s minulostí, zvláště, když by takové hodnocení měl pronášet člověk, který se na zločinech spáchaných při odsunu třeba sám podílel
to je podobné asi jakoby agresor chtěl nastolit vyrovnání se s vlastními zločiny u jeho oběti, absurdita

žádný napůl Němec nemůže pomoci českému národu vyrovnat s traumaty své minulosti, které na něm spáchali Němci, navíc takovýmto, celkem primitivním způsobem, vyhlašování "pravd"
podobně jako Semelová nemůže pomoci vyrovnat se Vám s křivdami minulosti, které na Vaši rodině spáchali komunisti, navíc způsobem, kdy vyhlásí, že jste zas tolik netrpěli, protože jinde to bylo ještě horší
26. 03. 2014 | 11:34

aga napsal(a):

Xury

Možnosti obrany nejsou nelze posuzovat jen ve vojenských termínech, ale v celém jejich geopolitickém a historickém kontextu. Motivace a tlak na pilu zlikvidovat slovanské, protikatolické Čechy byla historicky vždy, a v případě II.WW zejména - naprosto jiná než u ostatních vámi vyjmenovaných národů. A když už srovnáváte, které z oněch vyjmenovaných národů se bránily zásadně statečněji? A to nemluvím o státech, které měly daleko lepší podmínky, a selhaly ještě fatálněji (např. Francie). A který z těchto národů je neustále vyzýván svými elitami, aby prováděl sebereflexi, omlouval se a sypal si popel na hlavu?
26. 03. 2014 | 11:38

Sláma napsal(a):

Urban lže a manipuluje tím nejsprostším způsobem. Například napsal: "Mezi roky 1939 a 1944 se počet průmyslových dělníků v protektorátu zvýšil ze 730 tisíc na 880 tisíc."
Ano, zvýšil se o ty mladé lidi, kteří byli totálně nasazeni (ne všichni totálně nasazení šli do Říše, někteří měli to pochybné štěstí, že byli totálně nasazeni v Protektorátu) a ty mladé lidi, kteří nemohli studovat (vysoké školy byly zavřeny) a/nebo nemohli pracovat na vyšších postech, které byly rezervovány pro Herrenvolk.
Tato Urbanova argumentace je velice sprostá a urážlivá.
26. 03. 2014 | 11:39

vojtechnavratil napsal(a):

Už vidím jak by Urban veřejně odmítl makat ve fabrice pro Říši, veřejně na ni kálel a nechal by se dobrovolně zastřelit. A spolu s ním by to třeba potkalo i jeho celou rodinu. Opravdu z "bezpečí" vzdálenosti 70 let se na to dobře kálí.
26. 03. 2014 | 11:42

aga napsal(a):

A ještě k otázce "obětování židů". Při veškeré upřímné lítosti nad osudem obětovaných židů, měřit tímto kritériem údajnou statečnost hostitelských národů mi přijde nefér z mnoha důvodů, z nichž jedním je i to, že si nejsem vědom žádné reciprocity - tedy situace, kdy by byli židé ochotni vsadit existenci svého národa a státu (byť i teoreticky) pro záchranu jinověrců.
26. 03. 2014 | 11:43

SuP napsal(a):

čert }:o) -
To opravdu stojí za přečtení. Škoda, že to čteme převážně jen my, kdo to celou dobu tušíme.....
26. 03. 2014 | 11:43

Sláma napsal(a):

Urban lže a minipuluje v každé větě. Například napsal: "V roce 1944 byl podíl protektorátních továren na zbrojním průmyslu Říše podstatně vyšší, než kdykoliv předtím."

Ano, ale to nemá nic společného s jakousi Urbanem konstruovanou mírou kolaborace, nýbrž s tím, že průmyslová výroby v Porýní a Poruří už byla v roce 1944 rozbombardována úplně dočista, neb byla podstatně blíže k základnám amerických a britských bombardovacích svazů. Jistě pan Stejskal, jako odborník na historii letectví nám potvrdí, že v prvních letech války ležel Protektorát mimo efektivní dolet bombardovacích svazů, navíc nebyl pro bombardování natolik atraktivní, dokud Spojenci nerozbořili továrny ve vlastním Německu.
26. 03. 2014 | 11:43

Sláma napsal(a):

Jan Urban hodně manipuluje. Napsal : Nikdy předtím se netočilo tolik filmů – sto čtrnáct za dobu protektorátu, a vedle padesáti šesti komedií se mezi díly českých tvůrců objevily i otevřeně propagandistické a antisemitské snímky."

Zapomněl ovšem dodat, že všechny filmy se točily v Ateliérech na Barrandově a v Hostivaři.
Tedy to spíše svědčí o míře kolaborace Miloše Havla, strýčka Václava Havla (kterého kolébal Heydrich na kolenou, jak o tom svědčí známá fotografie), nikoliv o míře utrpení českého národa.
26. 03. 2014 | 11:45

Mac napsal(a):

pikantní je, že kolaboraci našemu národu vytýká špičkový kolaborant urban ....
26. 03. 2014 | 11:46

Sláma napsal(a):

Xury se nám pěkně vybarvil. Není Xury jeden z mnoha nicků Jana Urbana? Xury totiž napsal nebetyčnou hloupost: "Co se týče možné obrany Čechů, tak si myslím, že jsou srovnatelné s Belgičany, Holanďany, Dány (v těch třech případech jsme na tom lépe), Maďary, Rakušany."

Maďaři a Rakušané se nebránili - ti se připojili k Hitlerovi dobrovolně a s nadšením.
Samozřejmě, že naše možnosti se bránit byly mnohem menší, než Belgičanů či Holanďanů. Ti měli na svém území vojska Spojenců a přímé spojení s Francií po souši a s Velkou Británií po vodě.
Československo bylo obklíčeno ze všech stran - po Mnichovu si z něho ulouplo i Polsko a Maďarsko! Navíc zde byla pátá kolona Sudetských Němců, kteří byli otevřeně nepřátelští!
26. 03. 2014 | 11:50

Sláma napsal(a):

Urbanova manipulace nezná mezí. Napsal: " nebo si čtenář chce připomenout kolik desítek procent zbraní wehrmachtu bylo československé výroby, když v září 1939 útočil na Polsko? "

Kolik? Napište to, Urbane! Samozřejmě nenapíšete, protože to nevíte! To jste jen tak plácnul nějakou hloupost!

Ano, wehrmacht měl nějaké československé zbraně, ale šlo o zbraně, které získal po zabrání Čech a Moravy 15.3.1939.
Myslíte, že v jiných zabraných zemích nezískal žádné zbraně? A navíc, co to má společného s utrpením československého lidu?
26. 03. 2014 | 11:54

Sláma napsal(a):

Měli bychom si znovu připomenout morální profil Jana Urbana. Je to prodejný novinář, který byl pro závažné porušení novinářské etiky vyhozen z Českého rozhlasu!
Tento prodejný pisálek napsal: "Ano, čeští Židé byli zabíjeni podle rasových zákonů nelidské nacistické Říše. Nikdo z nás, ani ministryně Válková, to jediným slovem neschvaluje. Jako Češi jsme tomu pouze němě přihlíželi a nezvedli jsme prst, abychom tomu zabránili. "

Mluvte za sebe Urbane, ne za Čechy. Toto je urážka všech těch Čechů, kteří bojovali doma v odboji či v zahraničním vojsku proti nacistům. Patrně i proti rodičům Jana Urbana, kteří zřejmě patřily k předním kolaborantům!
26. 03. 2014 | 11:58

Al Jouda napsal(a):

Paní ministryni normálně ujela huba! Budeme muset asi zase před jmenováním na takové posty kádrovat !:))))
26. 03. 2014 | 11:58

čert }:o) napsal(a):

SuP napsal(a):
čert }:o) -
To opravdu stojí za přečtení. Škoda, že to čteme převážně jen my, kdo to celou dobu tušíme.....
26. 03. 2014 | 11:43
-----
bohužel
čelts i nějaké příspěvky u toho?
Proruští soudruzi tam řvou jak přejetí =o)

Jinak Válková by měla odstoupit
Prohlásit že "se toho v protektorátu
zas tolik nedělo" je opravdu cynizmus
jak vyšitej.
26. 03. 2014 | 12:01

skeptický napsal(a):

Běží tu obrázek z Václaváku 42. roku - shromáždění 200,000 loyální III.Říši.
Zkuste to dnes zopakovat.Dát na Majdanu dohromady 40,000 stálo pět miliard doláčů.

Místní komentátoři jsou žabaři.V Rusku,kde je nesvoboda je na U-tube Valentina Novodvorskaja.To je jiný kafe.Už ve dvanácti založila ve škole revoluční skupinu na svržení komunistické vlády.Tady jsou jen kecálisti.
26. 03. 2014 | 12:02

Taoiseach napsal(a):

Jan Urban

V lecčemž máte pravdu, ale...

Dvěstě tisíc lidí na Václaváku - fajn. Ale kolik v té době žilo v Praze Němců?

"zločiny vlastní vlády a příslušníků vlastního národa, ke kterým došlo při etnické čistce v letech 1945-46"
Zločiny jsou jednoznačně odsouzeníhodné. S tou "etnickou čistkou" je to trochu problematické. Klíčový byl dekret, který české Němce zbavil občanství ČSR. Podle (dosud platného) německého práva přitom nabyli německého občanství tzv. Mnichovskou dohodou - v té není žádná doložka o tom, že by jim bylo zachováno občanství ČSR. Československé právo neuznávalo (a české dosud neuznává) MD ani její právní důsledky, takže právní postavení těchto osob podle českého práva muselo být uvedeno do souladu s jejich postavením podle německého práva PRÁVĚ pomocí zmíněného dektretu.
Jak byste to chtěl udělat jinak?
Ano, bylo možno jim přiznat opční právo, dát jim možnost prohlásit, že (muži sloužili ve Wehrmacht z donucení a) německé občanství jim bylo vnuceno, a přísahat věrnost republice.
Jenže kolik z těch odsunutých žádalo o občanství ČSR? Kolik z nich chtělo žít s Čechy v jednom státě?
26. 03. 2014 | 12:06

Karel napsal(a):

Co dodat k článku? To hlavní. Za Hitlera byla nižší nezaměstnanost, než před ním. Dokonce ženám z domácnosti, které nikdy před tím nezakusily slast docházení do práce na šestou, bylo umožněno pracovat ve válečném průmyslu dvanáctky a taky noční, samosebou. Také mladiství vyučenci měli, na rozdíl od nynějška, práci v zbrojním průmyslu zajištěnu. Sice byli podvyživení, ale hodný Němec ty nejhůře postižené i do sanatoria poslal. Ti, kteří byli podvyživení natolik, že dostali leukemii, zemřeli bez toho až po válce, v době míru. A my s tak německými nacisty, kteří hlásali dláždění českých ulic českými hlavami, tak škaredě zatočili, že jsme je poslali domů.
Že si z toho nevzal Putin ponaučení. Asi bude taky nedospělý, jak ti Češi, že.
26. 03. 2014 | 12:06

kanibal napsal(a):

„Za protektorátu se našim lidem tak moc nedělo …“

(Pro školáky)
Protektorát Čechy a Morava 1939 – 1945 :
Aby okupanti zastrašili naše obyvatelstvo, den co den vyhlašovali obecním rozhlasem jména popravených, seznamy popravených dávali vylepovat i na veřejných místech, k teroru využívali i filmových týdeníků!
Aby zlomili místní odpor dali 10.června 1942 srovnat se zemí obec Lidice s 503 obyvateli. Muže na místě popravili, ženy odvlekli do koncentračních táborů a 88 dětí (krom batolat do jednoho roku) nechali otrávit plynem ve vyhlazovacím táboře v Polsku!
Nacisté během války poslali do Říše na otrocké práce 640 000 mladých Čechů. 6 tisíc tam zahynulo, 60 000 zemřelo do dvou let po návratu domů na následky vyčerpání či infekčních chorob!
Na území někdejšího Československa bylo za 2.sv.války usmrceno 340 000 našich občanů!

V zaměstnání jsem pracoval se starším kolegou, kterému se za protektorátu „poštěstilo“ prožít nasazení na nucených pracích v Říši. (Polovojenský režim, buzerace … Zažil si tam své.) Po válce na nic nečekal a domů se vrátil pěšky. Vzpomínky z Reichu obalil vždy tak, aby vyzněly úsměvně.
Jeho kamarád se domů vrátil v dobytčáku, zrychtovanej z koncentráku. Žádnou veselou příhodu si odtud nevybavil. Z koncentráku se mu nevrátili rodiče, ani jeho tři bratři.
26. 03. 2014 | 12:07

Sláma napsal(a):

Urban neustále lže o odsunu Sudetských Němců. Napsal: "Nic z toho nám nedává právo lhát – či zpochybňovat zločiny vlastní vlády a příslušníků vlastního národa, ke kterým došlo při etnické čistce v letech 1945-46."

Předně, jak správně prohlásil Winston Churchill v britském parlamentu, nejednalo se o žádný trest, nýbrž o preventivní opatření proti vzniku další války, neboť Německo vyvolalo dvě světové války, které si dohromady vyžádaly sto milionů lidských životů.

A dodávám, že nás dovedly do područí Sovětského svazu. Nebýt Sudetských Němců, nikdy bychom v sovětské vlivové zóně neskončili!
26. 03. 2014 | 12:09

Viola napsal(a):

"Jako Češi jsme tomu pouze němě přihlíželi a nezvedli jsme prst, abychom tomu zabránili. Používat v roce 2014 jména na zdi Pinkasovy synagogy jako politický argument, je slabošské, bez pokory, a hluboce nemravné."

Proč se pane Stejskale musím rozčilovat nad tímto článkem, nemohl byste jej smazat a panu Urbanovi odepřít zde blogovat, to je do nebe volající a řekla bych že podle našich dnešních zákonů trestatelné, podá někdo na pana Urbana trestní oznámení?
26. 03. 2014 | 12:11

Sláma napsal(a):

Kanibal napsal: "Aby zlomili místní odpor dali 10.června 1942 srovnat se zemí obec Lidice s 503 obyvateli. Muže na místě popravili, ženy odvlekli do koncentračních táborů a 88 dětí (krom batolat do jednoho roku) nechali otrávit plynem ve vyhlazovacím táboře v Polsku! !

Ano, Němci byli v tomto naprosto důslední. Lidickým ženám, které byly v té době těhotné, byl násilně proveden potrat - Němci se mstili i na nenarozených plodech.
Lidičtí muži, kteří nebyli ten den v Lidicích, byli pronásledováni po celém Protektorátu a po dopadení popraveni, jako onen chudák, který se skrýval několik týdnů na Křivoklátsku!

To chladnokrevné, plánované barbarství je mnohem horší, než nějaký zločin spáchaný impulsivně!
26. 03. 2014 | 12:12

Richard napsal(a):

okupace, anexe je čin způsobující trauma (jistou formu utrpení), které samozřejmě nemá pouze hmotnou povahu ,ale také psychologickou - ponížení, zrada, podvedení, zneužití atd. atd.
Okupace je traumatem samo o sobě bez ohledu na hmotné škody nebo způsob reakce okupovaného národa

(podobné je to např. u sex. zneužití nebo znásilnění)

znásilněná žena nebo zneužité dítě, také mnohdy nemají žádné tělesné trauma, ale psychické jim může zcela zničit život.
Pokud si myslíte, že Válková nebo Vy, tímto Vašim textem, pomáháte k vyrovnání se s minulostí, resp. českému národu, jakýmsi prapodivným "otevíráním očí", jste dost vedle. Jen se trefujete do bolavého místa a snažíte se, ať už vědomě nebo ne a probouzet pocit viny. Nevím jaký k tomu máte důvod.
Nebo jaký je vlastně smysl Vašeho textu? Kam ním míříte, proč je napsán?
Není náhodou jen odreagováním Vaší vlastní hysterie nad čímsi, co ve Vás stále silně pracuje?
26. 03. 2014 | 12:13

Maximus napsal(a):

Článek a diskuze k ničemu a vlastně nemá vůbec význam se v těch tehdejších událostech rýpat a snažit se zaujímat nějaká stanoviska, jednak už je to dávno a daleko pryč a dnes už z té doby snad nikdo nežije včetně těch kteří tehdy utváření dějiny a historii. Otevírání těchto témat slouží jen lidem jako je autor a možná někomu od Landsmanšaftu. Příště bychom si tady mohli rozebrat třicetiletou válku, švédské vrahy a selhání samozřejmě Čechů!
Gůtěň ťák alles!
26. 03. 2014 | 12:14

Maximus napsal(a):

Oprava: utvářeli dějiny....
26. 03. 2014 | 12:16

skeptický napsal(a):

Ono tohle psaní bude něco jako bývalo Expo na prvního máje.
26. 03. 2014 | 12:18

dr. fu man chu napsal(a):

Richarde, co se zvládání minulosti týče, já furt čekám, kdy se ta Wiedergutmachung začne týkat taky Čechů.
Ale zdá se spíše, že Wiedergutmachung nějak skončila bez nás, (i jiných, jak se ukázalo podle toho, kam hodný pastor Gauck poslal řeckého prezidenta s řečmi o reparacích), jen vy se stále rýpáte ve své stomii ve snaze najít nějaké poklady k řešení.
Mohl bych vám říct, co najdete, ale přijďte si na to sám.

Mimochodem, vaše příspěvky zde začínají být únavnější než tapetování Yosifa K. Nejste jeho nemocné alter ego?
26. 03. 2014 | 12:18

Richard napsal(a):

"Tatínek byl z Opavy, v roce 1938 se ale přihlásil k české národnosti, šel do protektorátu, a protože školy byly zavřené, přihlásil se k protektorátní policii.
Ale vždycky, i po válce, trval na tom, abychom se učili německy, že německá kultura je ta skutečná kultura, Goethe, Schiller," řekla v rozhovoru Válková.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/ministryne-valkova-pobourila-opozici-slovy-o-protektoratu-pl7-/domaci.aspx?c=A140324_123127_domaci_kop

to je pojetí kulturnosti v užším slova smyslu. V širším, se tito lidé s tzv. "skutečnou kulturou" chovali jako ti nejprimitivnější barbaři. Ostatně podobně je to s mnohými, v tzv. užším smyslu, kulturními katolíky.
A tak ti, kteří žijí v iluzi vlastní ušlechtilosti a vznešenosti či jakéhosi elitářství, pohrdající jakousi lůzou, jsou v podstatě sami jejím nejpravějším vyjádřením. At už je to Duka nebo kdokoliv jiný, v užším smyslu "skutečně kulturní".
26. 03. 2014 | 12:21

Divák napsal(a):

aga:
Vy už jste někdy něco obětoval pro nějakého jinověrce ?
A co pro souvěrce ? Taky nic ? A jak poznáváte ty své souvěrce ?
A drží vás to dělení na souvěrce a jinověrce pořád ? A co na to psychiatři ?
26. 03. 2014 | 12:21

Lila napsal(a):

Sláma

napsal:
"...strýčka Václava Havla (kterého kolébal Heydrich na kolenou, jak o tom svědčí známá fotografie)..."

Na "známé" fotografii Reinhard Heydrich chová asi dvouleté blonďaté dítě. Fotografie mohla být pořízena v době od 29. září 1941 (kdy byl RH jmenován zastupujícím říšským protektorem) do 27. května 1942, kdy byl na něj spáchán atentát. V této době bylo Václavu Havlovi, narozeném v roce 1936, pět, respektive pět a půl let.

Z toho vyplývá, že dítě, které Heydrich choval na kolenou, bude s největší pravděpodobností Silke Heydrich, nar. v dubnu 1939. Tím spíš, že na jedné fotce z této série rodinných fotografií zastupujícího říšského protektora, jsou i oba Heydrichovi synové Klaus a Heider.

Splést si dvouleté dítě s pětiletým musí dát hodně práce, ale když jde o to někoho pomluvit a pošpinit, na detaily se zřejmě nehledí. Hlavně že se to hodí do krámu. Přesně o takových lidech, jako jste vy, Slámo, nebo jaryn, píše v dnešním blogu Jan Urban.
26. 03. 2014 | 12:22

Viola napsal(a):

Po delší době děkuji za příspěvek Richarda.
26. 03. 2014 | 12:23

Jindra napsal(a):

Zaujala mě věta, jak se za Protektorátu točilo hodně českých filmů. Určitě tím chtěl autor vyzdvihnout kulturnost rodiny Havlů.
Mně ale delší dobu už vrtá v hlavě myšlenka, zda bych si některého svého známého dovedl představit, že své malé dítě za sovětské okupace posadí na klín ruskému generálovi ze Střední skupiny vojsk. A ještě ho přitom nechá vyfotografovat. Takového českého kolaboranta jsem za celý život nepoznal.
Ale přesně tohle udělali rodiče Václava Havla. A je úplně jedno, jak vysoce postavený ten SS-ák byl. Jak dalece tito lidé tedy byli či nebyli za války kolaboranti a hlavně jak a v jakém pohledu na svět tito lidé mohli vychovávat své syny? U rodiny Havlů je nejprve potřeba začít nadávat českému národu za chování během války!
26. 03. 2014 | 12:24

češka napsal(a):

Vážení diskutující, diskuse je dobrá, ale události minulusti neovlivníme.
Nesmíme nechat oslabit osobní animozitou.
Hlavně je důležité si uvědomit, jak postupují ostatní státy.
Našim příkladem budíž Anglie - platnost Mnichovské dohody uznává dodnes, protože podobných dohod má plný archív, zneplatnění jediné by vyneslo na povrch nezvladatelné množství špíny, holt naše smůla. Na základě Mnichovské dohody Anglie, Francie a Švýcarsko vydaly Německu i adekvátní podíl našich státních zlatých rezerv.
Anglie a Francie byly srozuměny i s obsazením Druhé republiky, do války vstoupily až po napadení Polska. Nebýt války, klidně nás Německu nechali, ani pro nás, ani pro Židy / i ty německé/ by prstem nehli.
Beneše uznaly jenom proto, aby se dostaly ke zbytku zlatých rezerv, jinak by se ke zlatu nedostaly, Beneš by neměl z čeho žít a naše vojáky by museli platit ze svého, nebo internovat v táborech jako "nepřátelské cizince".
Lustrace jsou chválihodné v rámci akademické diskuse, ale jejich promítání do každodenního života je v dnešní době odposlechů kohokoli kýmkoli pouze v náš neprospěch - nikdy se netýkaly spolupracovníků tajných služeb cizích států, ale naopak umožnily paralyzaci těch, kteří o nich věděli.

Z druhé strany nám slouží ke cti, že v Protektorátu nevznikly české oddíly SS, jako např. v Holandsku.
26. 03. 2014 | 12:26

aga napsal(a):

Divák

Co to melete? Já - na rozdíl od Izraele/Izraelců/židů - nejsem ani jako osoba, ani jako občan státu někým, kdo by zdůrazňoval rozdíly mezi jinověrci a souvěrci. Pouze tvrdím, že pokud tak někdo činí - má to jako oficiální státní doktrínu - pak by měl mít přinejmenším tolik slušnosti, aby nekladl na ostatní jednostranné nároky. A nejen on, ale i třeba vy. V reálném životě si každý hlídá reciprocitu, má dáti - dal. A pokud někdo žije jenom z má dáti, narazí dříve nebo později na odpor.
26. 03. 2014 | 12:29

Viola napsal(a):

Souhlasím Maxime, že otevírání těchto témat vlastně ani ne po tak dlouhé době, protože stále ještě žijí pamětníci a žijí jejich děti a vnuci a pravnuci, je jako otevírání nezahojených ran.
Ale jestliže je tu tento článek, tak by měli konat orgány k tomu určené a měl by se někdo trestně zodpovídat a je v tom namočený i pan Stejskal, tímto jej zdravím a dále pak celá redakce aktuálně a byla by škoda, kdyby vypiplané dítě panem Stejskalem - diskuzní prostor aktuálně.cz - bylo zabito.
26. 03. 2014 | 12:29

Divák napsal(a):

To co řekla paní Válková asi nebylo přeřeknutí. Mnohé, dokonce i blog pana Urbana, vyvolává dojem, že to bylo to vyjádření názoru, který má hluboko v sobě.
Její výrok svědčí o neúctě k národu, který ji už 63 let živí. Je proto výsměch když tomu národu dělá ministryni spravedlnosti. Otázkou také je zda může být profesorkou, t.j. osobou, která má pedagogicky působit na mládež.
26. 03. 2014 | 12:30

skeptický napsal(a):

S tím dítětem na klíně se možná jedná jen o nevinnou pedofilii,a oni hned kolaborace.
26. 03. 2014 | 12:33

Jindra napsal(a):

Já jsem onu fotku SS-áka s dítětem viděl před lety v novinách Špígl. A určitě nebyly tomu hochovi dva roky. rozhodně byl starší.
Tak buď je Lila bezdětná a netuší, jak jsou kdy děti velké, anebo se dívala na úplně jinou fotku.
26. 03. 2014 | 12:33

Richard napsal(a):

"Po delší době děkuji za příspěvek Richarda. "

něco podobného udělali Rusáci na Krymu Violo, tam to ovšem ospravedlňujete
26. 03. 2014 | 12:34

ču bude vlivovej agent pekingu napsal(a):

Gustáv Kočí
Ruzyněho étos je pryč nejpozději od roku 1999. Kdyby plnil sliby a prezidentoval jen jedno období, nemusel se toho dožít.
26. 03. 2014 | 12:36

santawizard napsal(a):

Ano ,češi si za Hitlera žili relativně jako ve vatě.To je proto ,že uposlechli Mnichovskou dohodu a dr Beneše ,nebojovat proti Hitlerovi,tak zvanou válkou o Sudety.Jinak řečeno Mnichovská dohoda(zrada),zachránila čechoslováky na úkor zbytku Evropy a celého světa s 60 miliony mrtvých a ještě mnohem více zmrzačených,co 2.světová válka potom přinesla..Kdybychom tenkrát neuposlechli Mnichovskou dohodu a proti Hitlerovi a záškodnickým sudeťákům bojovali ,tak by 2.světová válka možná i nebyla ,ale jmenovalo by se to Válka o Sudety.Hitler tenkrát nebyl ještě takový fanatik totální války.a byl více méně jako Gering.On začal být mnohem větším fanatikem ,až když jsme mu dali bez boje sudety a celou obranou linii.Až potom začali v Německu obrovské pogromy na židy.Kdyby však místo 2.světové války byla jenom válka o Sudety,je možné ,že by 2.světová válka nebyla.I tak bychom ,ale byli většími obětními beránky,protože nikdo neví jak by to dopadlo.
26. 03. 2014 | 12:37

skeptický napsal(a):

Web je průběžně denně čištěn.Taky pamatuju jinou fotku,nevím,zda to nebyl náhodou Frank.A i kdyby,určitě šlo o fotomontáž.
26. 03. 2014 | 12:38

Viola napsal(a):

Richarde

nevšimla jsem si podle zpráv, že by vznikaly na Krymu vyhlazovací tábory, právě naopak tam bylo prezidentem Putinem zasaženo bez jediného mrtvého (dva byli, když do nich střelil pomatený výrostek) a po obsazení se upřímně lidé radovali a nikde se nechvoválali po sklepeních.

Tento článek je na výmaz.
26. 03. 2014 | 12:38

opravdu ne napsal(a):

předchozí příspěvek měl původně mít titulek LHÁT SE NEMÁ, ale rePukča usoudila jinak.
26. 03. 2014 | 12:40

Viola napsal(a):

santo na kdyby se nehraje.
26. 03. 2014 | 12:41

Karel napsal(a):

Divák
Ano, to je asi to "nevědomí", o kterém píše pan doktor Honzák, které způsobilo ten výrok paní doktorky Válkové.
Ale co má paní Válková dělat, když o tom vlastně neví, že řekla, co si vlastně skutečně myslí? Proč se vlastně tak usilovně omlouvala?
Že včera celé UK se točily kolem toho a žádný psychiatr pozván nebyl, je divné. Že by měla být neprodleně vyměněna, je jasné. Ale hroší kůže je zkrátka hroší kůže. A Čech je moc mírumilovný na to, aby vzal pořádné pometlo. Pak si na něj troufne kdejaký Hitler.
26. 03. 2014 | 12:41

češka napsal(a):

To JIndra
Mohu Vás uklidnit, jistě v mnohých rodinných archívech se takové fotky najdou, stejně jako fotky dětí předávajících květiny různým potentátům. Jen se nedostaly na veřejnost.
Zkuste zapátrat po různých předsedech Národních výborů a KSČ v posádkových městech Sovětské armády.
Jenže si uvědomte, že úplně stejné fotky najdete i ve všech okupovaných zemích, od Japonska přes Vietnam po Německo.
My jsme totiž úplně normální země, stejná jako Holandsko, Belgie, Dánsko atd. A Němci se k nám taky tak chovali, na rozdíl od Poláků, Rusů atd.
Dodnes se nikdo nezajímal o to, kolik dětí splodili naši totálně nasazení v Německu, kolik se jich tam dokonce oženilo a zůstalo. Do těchto výzkumů se nechce nikomu, i Holandsko se o to začalo zajímat jen nedávno. Jenže mám pocit, že ti, co se po válce nevrátili, jsou ve statistikách zaneseni jako mrtví.
26. 03. 2014 | 12:41

lháři i kradou a přijdou do pekla napsal(a):

Myslím ten v 12:36
26. 03. 2014 | 12:42

Divák napsal(a):

aga:
Já nevím, občana státu Izrael jsem ještě neviděl, tak nevím jaké má nároky.
Ale jednou jsem měl učitele, který prý byl žid. Říkal to jeden cikán ze třídy. (Asi se s ním znáte.)
A ten učitel měl pořád nějaké nároky. Ale nebyly jednostranné, měl ty nároky na všechny strany. Na ty co seděli za mnou, vedle mně i přede mnou.
26. 03. 2014 | 12:43

skeptický napsal(a):

Santa

Povím vám,jak by to dopadlo.V Praze by byli do dvou týdnů maximálně.A my bychom tu dnes nebyli.A nebyl by tu ani kdo by vás sral. Radši jezdit s hovnocucem,než dělat tohle.Ale tam každýho neberou.
26. 03. 2014 | 12:44

Viola napsal(a):

Diváku

" Je proto výsměch když tomu národu dělá ministryni spravedlnosti. Otázkou také je zda může být profesorkou, t.j. osobou, která má pedagogicky působit na mládež. "
velmi dobře

Měla by vzniknout petice za odvolání ministryně spravedlnosti, která se vysmívá obětem fašismu za protektorátu.
26. 03. 2014 | 12:44

Viola napsal(a):

Jestliže jsme byli tenkrát malí, tak bychom dnes nemuselibýt přizdisráči.

Vymažte tento článek pane Stejskale a nebuďte srab.
26. 03. 2014 | 12:47

buldatra napsal(a):

dr. fu man chu napsal(a):

Richarde, co se zvládání minulosti týče, já furt čekám, kdy se ta Wiedergutmachung začne týkat taky Čechů....

Hihihi.

Šišmarjá, to sem netahejte, je to nepatřičné.
Neaktuální.

O tom se nemluví, páč to není podporované téma.
Nestojí to za řeč.
Naprosto nevhodné.
Kontroverzní.

Dyť ani Urban o tom nepíše a to je nějakej psavec a strážce všeho, co je správné a spravedlivé a tak...
Páč tenkrát se toho zas tak moc nedělo, jak říká hen ta panička ministryně.
26. 03. 2014 | 12:49

nařízení ředitele školy jsou platná napsal(a):

já si myslim, že bureš (ten co říkal, že bude šetřit a nezvyšovat daně) by to na tiskovce řekl asi nějak takhle. - hele, podívejte se, lidi už nezajímá, co se tady dělo za války, nebo že někdo chodil udávat na stb. lidi hlavně chtějí chytat dinosaury, kmotry a odeesáky a kalouska.
26. 03. 2014 | 12:50

Richard napsal(a):

resp.
nejen že ospravedlňujete, ale dokonce oslavujete Violo, což je v mých očích skutečně nechutné, tím víc, že zde, když se cosi podobného "děje" Vám, hulákáte o trestních oznámeních a cítíte se hrooozně ublížená

----
"nevšimla jsem si podle zpráv, že by vznikaly na Krymu vyhlazovací tábory, právě naopak tam bylo prezidentem Putinem zasaženo bez jediného mrtvého (dva byli, když do nich střelil pomatený výrostek) a po obsazení se upřímně lidé radovali a nikde se nechvoválali po sklepeních."
Viola
.

Vy jste si nevšimla, aha (v protektorátu také žádný vyhlazovací tábor nebyl, atd.)

společným jmenovatelem pro jednání Němců a Rusů Violo je okupace, anexe, která je sama o sobě traumatem(zrada, ponížení, ovládnutí vojenskou silou, zabrání území atd.) a to je prostě fakt/skutečnost. Fakta jsou nejen materiální, statistická, počitatelná, ale také psychologická. Nemůžete měřit trauma národa z okupace na počet vyrobených gumáků v tom období nebo množství ztracených košil.
Když to nechápete takto, vraťte se znovu k příkladu se znásilněnou ženou. Nemůžete popírat její celkové trauma jen proto, že nemá žádné tělesné zranění.
Válková v tomto ohledu prokázala ze své pozice ministrině spravedlnosti neobyčejnou citovou tupost a Vy jí projevujete také. Jste citlivá až přecitlivělá jen na vlastní "já", Violo
26. 03. 2014 | 12:50

santawizard napsal(a):

Viola a Skeptický:
Však říkám,v každém případě si češi za Hitlera žili relativně jako ve vatě!!!!
26. 03. 2014 | 12:52

Josef.K. napsal(a):

K paní Válkové se vyjadřuje stejná sorta lidí, která podporuje Putina na Krymu a v Rusku. Jedná se jednoznačně o kolabornatské vrstvy v české společnosti. Zvláštní je, že většina z těchto podivných figur neumí ani rusky ani jiný jazyk. Nevím, zda tato skupina vůbec má cokoliv společného s lidskými bytostmi, spíše je podobná jakýmsi zvířatům.
Pobyt v Rusku na mne působil podobně jako na pana Pazderku, 1933 Norimberk, nebo 1938 Sudety.Karlovy vyry patrně přitahují fanatiky všeho druhu.
Jinak v Rusku bylo osočeno Divadlo Na Tagance z nepatriotického jednání a hrozí mu zavření, dále osm moskevských onkologických pacientů spáchalo sebevraždu za jediný den, jak známo nemají právo na utišující léky, stanice TV Rain je před zavřením za šetření faktu, zda se Leningrad mohl evakuovat a 100% těch, kdo se v Rusu ocitnou v cele zadržení je učeno. Tolik , atd., rusý tisk.
Bohužel, "lůza" vždy potřebuje krutost, agresi, lež , a je jedno, zda je to v RF či ČR. Postsovětské země, tedy někeré, jsou daeko náchylnější k nacismu, než Demokracie.
26. 03. 2014 | 12:52

buldatra napsal(a):

santawizarde

každopádně musím uznat, že vaše pojetí historie nepostrádá punc jisté, abych tak řekl, originality.
26. 03. 2014 | 12:53

skeptický napsal(a):

Many men eat ,but Fu Man Chu.
26. 03. 2014 | 12:54

strýc virus HxNx napsal(a):

Richard 12:34

cokoliv udělali v březnu Rusáci na Krymu, dobře udělali.
26. 03. 2014 | 12:55

resl napsal(a):

Nedospělé české prostředí není schopné, a ani ochotné, podívat se na vlastní minulost bez emocí a s pokorou. Dokud si nepřiznáme, že jsme v té chvíli, jakkoliv zraněni a unaveni válkou, vyměnili demokracii za odsun a diktaturu, budeme se donekonečna točit v kruhu vlastní neschopnosti pravdy.
----------------------
Nechápu, proč řvou zdejší hrdinové na Urbana a nepřiznají pravdu, která osvobozuje. Nemůže být každý v situaci tehdejší ČSR, ale to zapírání, vymlouvání je velká slabina zdejších diskutérů a když nevědí kudy kam, začnou nadávat a ukazovat na jiné. Zbabělost a vlastní selhání národa je povzbuzuje k výjevů z říše snů a lží. S tím se Němci dovedli vypřádat a jejich už třetí generace je z fašismu a nacismu vyléčena. A to proto, že se nebáli o tom mluvit a psát fakta.
26. 03. 2014 | 12:55

Karel napsal(a):

Je prioritní zjistit, co je vlastně "prioritou paní doktorky Válkové". Zatím řekla, co její prioritou není: církevní restituce, které nehodlá otevírat a v neděli řekla Kajínkovi při osobní návštěvě u něj ve vězení, že přezkum jeho spisu.
26. 03. 2014 | 13:00

Viola napsal(a):

Richarde a jiní povedení
Nebudu tu už odpovídat, protože očekávám smazání tohoto článku, vyřazení z blogerů pana Urbana a tedy i zmizení této diskuze, takže škoda námahy. A upozorním ostatní slušné lidi.

Odcházím a nepříjdu, dokud tu bude existovat nějaký pan Urban v blozích.
26. 03. 2014 | 13:01

čert }:o) napsal(a):

při zápisu do kroniky mi vyprávěla jedna žena
jak se vdala a přistěhovala do sedlácké rodiny
Vstávaly mi vlasy hrůzou na hlavě co sousedů
bylo donašeči ponejprv Němcům a po nástupu
komoušů zas jim. Ti samí lidé v jiném režimu
donášeli. Chápu že strach je emoce silná a že
mnozí to dělali opravdu ze strachu a i jistá
zbabělost se dá pochopit. Ale těchto lidí bylo
málo. Zbytek lidí poráskalo ze zištných důvodů!
A tak povaha česká dostala mezinárodní punc
ohledně práskačství
26. 03. 2014 | 13:01

santawizard napsal(a):

buldatra napsal(a):
santawizarde

každopádně musím uznat, že vaše pojetí historie nepostrádá punc jisté, abych tak řekl, originality.
26. 03. 2014 | 12:53
odpověď:
To není pravda. Právě naopak.Moje pojetí historie je velmi originální.
To vy tady všichni melete pořád dokolečka jedno a totéž.
Nemíte nic lepšího na práci nebo na zábavu?
26. 03. 2014 | 13:01

Richard napsal(a):

"cokoliv udělali v březnu Rusáci na Krymu, dobře udělali."
strýc

místo Rusáků si můžete dosadit hitlerovské Německo, místo Krymu Čechy a Moravu(resp. sebe) a můžete začít hulákat
26. 03. 2014 | 13:03

čert }:o) napsal(a):

Viola
osobně přijímám váš odchod s hlubokým zarmoucením
ale co se dá dělat je to vaše svobodná volba
Přeji vám mnoho štěstí a radosti v dalších letech
26. 03. 2014 | 13:03

pěvec napsal(a):

urbane, je pravda, že tvůj předek zahynul v koncentráku...když ožralý spadl ze strážní věže?
26. 03. 2014 | 13:03

Karel napsal(a):

Resl
Selhání národa je selháním jeho "elit", které se v každém režimu dostanou do vedení. Nyní tomu není jinak.
26. 03. 2014 | 13:04

Alan Raška napsal(a):

Nemluvím o zločinech Hitlera, ty jsou nezpohybnitelné. Byly tu 3miliony hlavně, žen,
dětí a starých lidí, kteří byli vyhnání ze svého domova a připraveni o všechno. Jen tak
málo a přiznat si vinu, protože již nikdo nebude chtít ty nakradené domy a celé města,
zpátky. Nejvíce řvou ti, co mají špatné svědomí a ví moc dobře, že to byl zločin.
Alan Raška
26. 03. 2014 | 13:04

tady se znaj dočista všichni napsal(a):

skeptický
Ta skutečná fotka je s Wolframem von Wolmar, který byl z titulu své funkce u Miloše Havla pečený vařený.
Venda se k tomu nějak namotal, v takovém věku dítě prd ví, co je to za nažehleného a navoněného strejdu.
Skutečný problém pak byl to pořád odněkud odstraňovat, vytvářet falešné stopy s Heydrichem a tak.

Ale zas to živí spoustu lidí.
Musíte se na to dívat pozitivně.
Nemůžete taky po každém, kdo mlátil uprchlíky ze zákopových prací u české policie chtít, aby doma říkal, jak to bylo nepěkné. Taková Feldgendarmerie je rovnou střílela.
Doufám, že mu pak u Švába dali teplé místečko s Urbanovým rodinným přítelem Pich-Tůmou, když dcerunka tak pěkně vystudovala.
26. 03. 2014 | 13:04

jozka napsal(a):

A jeje Urban vyvolal i mirgorodskeho mudrce...

A Riska pokracuje ve svem motani hrusek s jablky... to je matros, uz tu chybi jen Pechova.
26. 03. 2014 | 13:05

Richard napsal(a):

"Odcházím a nepříjdu, dokud tu bude existovat nějaký pan Urban v blozích. "
Viola

ano, jste tzv. "tichá" hysterka Violo(ty mají manipulaci v krvi)
velkolepé a okázalé "loučení" patří k výbavě

"aneb, udělejte, co Viola chce, nebo nás navždy opustí"
ach jo
26. 03. 2014 | 13:06

čert }:o) napsal(a):

resl
12:55
řekl jste to i za mě
26. 03. 2014 | 13:07

jozka napsal(a):

no, Alan je taky darecek. 3 miliony predevsim zen a deti a starych lidi. To by jeden cekal, ze se odnekud jeste vynori aspon milion chlapu. Ale ono nic. Asi byli s CK wehrmacht na Ukrajine.
26. 03. 2014 | 13:07

čumil napsal(a):

Po 50 letech jsem navštívil místa mého mládí. Též jsem se sešel s kamarádem, se kterým jsme společně aktivně sportovali. Věděl jsem, že jeho táta s mámou s nasazením života ukrývali české parašutisty ve vlastním domě, již jen tyto lidi nakrmit byl sysifofský úkol. Ale to jen na úvod. Jeho táta měl v domku ukryté zbraně. Ty hledali za války hitlerovci, po vítězném únoru zase komunisté. A kamarád při tomto vyprávění citovat tátu " a nikdo je nenašel". Perlička nakonec. Když se boural sousedovic dům, se kterým měli společnou zeď, bylo tam nalezeno odposlouchávací zařízení.
26. 03. 2014 | 13:08

SuP napsal(a):

čert }:o) -
".... Jinak Válková by měla odstoupit
Prohlásit že "se toho v protektorátu
zas tolik nedělo" je opravdu cynizmus
jak vyšitej....."

Já bych s tím zas tak nespěchal. zatím má docela dobré skóre. Jen jako odbornice na něco speciálního není odbornice na PR. Až se to naučí, už se od ní nikdy nic nedozvíme, protože neodpoví na žádnou otázku .....

Emoce tu bunzírujou a přitom Urban má pravdu v tom, že TO, CO NAPSAL, je TAKY pravda. Obdobně jako že válková to srovnávala s Pobaltskými republikami, kde probihala zvěrstva s těmi na našem území nesouměřitelná. Nicméně je pravdou, že na hubu si dávat pozor měla, protože by měla vědět, že žádnej mandát není jistej, zejména v té naší ohníčkové demokracii.
26. 03. 2014 | 13:12

resl napsal(a):

Martin1 10:18
pochvala, to ouvej vám nějak svědčí i když vám ho nepřeji.

Sláma zná jen slůvko lež a lež, jen ovšem těžko vysvětlí v čem,. Je to typ zbabělého komouše, který zůstane kolaborantem navždy a nepřipustí ani zmínku o faktech. Urban jasně mluví o vině Německa, to ale to tohoto bolševika nezajímá, má instrukce rozbíjet debatu svými bláboly pořád dokola.
26. 03. 2014 | 13:12

Srovnávač napsal(a):

Violo, chtělo by to nějakou výzvu. Aby diskusi opustil i Resl, Ládík, čert, Belgičan a jiní.
Děkujeme , ale jenom když odejdete
26. 03. 2014 | 13:13

Richard napsal(a):

"A Riska pokracuje ve svem motani hrusek s jablky..."
jozka

předpokládám, že Vy jste hodnotné jablíčko a ten druhý je bezcenná hruška a pak tedy:

nelze srovnávat, když někdo ubližuje mně, velkému ušlechtilému Jožkovi(krásné ušlechtilé rajské jablíčko) a jinému, třeba Julii(to je totiž bezcenná hruška)

ano, Jožko, neměli by Vás motat dohromady s hruškami, Vy jste totiž extra vyšlechtěné jablíčko, to se hned pozná, člověče
celý život Vám pálilo sluníčko na hlavičko, že?
26. 03. 2014 | 13:13

za reslovost, za rekordy napsal(a):

resle
Ano, každé zapírání ztěžuje doznání.
To je stará policejní moudrost.
A taky že lepší jsou dvě rány pendrekem než jedna.
Celému tomuto komplexu názorů se říká policejní filozofie.
Vy budete jedním z čelných představitelů, asi.
26. 03. 2014 | 13:13

Karel napsal(a):

Pane Raško,
můj devadesátiletý otec by Vám řekl něco o řvaní. Ale české řvaní by tím nemyslel. Že musely odtud odejít Němky i Němčata je zkrátka jen a jen jejich problém, měly své Horsty a Klause držet na uzdě a vysvětlit jim, že i Slovan či Žid, Polák atd. je jenom mensch.

Hrabat se v minulosti a zejména posuzovat něco, co proběhlo před tolika lety a vlastně bylo důsledkem poválečného uspořádání, očima "soudu v Haagu", kam by hnal Beneše Schwarzenberg, je doslova a do písmene blbé. My nemůžeme řešit to, co vyřešili naši prarodiče.

Švédi nám ukradli jakousi bichli a taky ji nevrátí. A to je jen pár kilo papíru.
26. 03. 2014 | 13:16

buldatra napsal(a):

santawizarde,

když napíši, že vaše pojetí historie nepostrádá punc jisté, abych tak řekl, originality, neznamená to, že není originální. Naopak.
Je originální, jak sám píšete, viz:...Moje pojetí historie je velmi originální.

Tak kde je problém a proč se čílíte?
26. 03. 2014 | 13:22

oploštělost, stereotypy napsal(a):

SuP
Ohledně těch baltiků musíte upřesnit, která zvěrstva máte na mysli.
Bylo jich několik vrstev.
Koneckonkonců už v roce 1917 lotyšští střelci...
No a soudruzi Alksnis a Berzin pak zakládali Čeku, že.
Nemluvě o Petersovi, který už v roce 1911 v Sidney Street střílel po Churchillovi.
26. 03. 2014 | 13:22

Rudi Koutek napsal(a):

Občan napsal(a):
"Během WWII bylo povražděno cca 360 000 obyvatel protektorátu, z toho skoro 90 000 židů (jejich jména se nacházejí v jedné z pražských synagog)."Divim se, ze zrovna Vy mate problem si najit na internetu skutecne udaje. Anebo pisete se to co se Vam hodi?
26. 03. 2014 | 13:23

david napsal(a):

To : resl

Pane resle, jak dlouho jste u těch komoušů byl, že se vám tak zažrali pod kůži a neobejdete se bez nich téměř v žádném vašem , mimochodem téměř vždy velice hloupém , příspěvku.
26. 03. 2014 | 13:23

jozka napsal(a):

Predpokladejte Riso, co chcete, ale nemotejte do svych utkvelych predstav okolni svet :-)
26. 03. 2014 | 13:24

Pompeius Magnus napsal(a):

to Joachim Březina:
líbí se mi, že jdete do sebe, tak nějak po reslovsko-urbanovsku. Můj otec ve věku 9 let rovněž kolaboroval s Němci, neboť zapůjčil v zimě roku 1942 dvěma německým vojákům sáňky, aby se tito mohli ve Struhách svézt z kopce na čerstvě napadlém sněhu. Celá věc měla dvě nečekané peripetie: a) němečtí okupanti mému otci velice zdvořile poděkovali, vrátiii sáňky a dali říšskou sladkost b) věc vyfotil ( očividně nachystaný) fotograf, který fotografii uveřejnil v protektorátním tisku s nadpisem typu: "přátelství mezi protektorátním obyvatelstvem a německými vojsky". Já osobně jsem rovněž kolaboroval s okupační mocí sovětskou, neboť jsem se účastnil dětské recitační soutěže k oslavě Julia Fučíka. Snad jsem věc odčinil tím, že jsem v parku kouloval bystu maxického prezidenta Benia Juareze a za trest mi byl odebrán pionýrský šátek, avšak členství v pionýru zachováno. Je to tak správně pane Urbane?
26. 03. 2014 | 13:27

5 kč dovnitř, 10 kč ven napsal(a):

nařízení ředitele
Ti ostatní jsou mi šumák. Ale s tim Kalouskem by mohli udělat na Matějský arénu.
26. 03. 2014 | 13:29

čert }:o) napsal(a):

SuPe
Válkový výrok byl fakt hnusnej a urážející
a docela se nedivím že se proti tomu
vzvedla vlna odporu. Ale zase dobrá zpráva
je že se to zaretušuje a pojede se dál =o)
------

Srovnávač napsal(a):
Violo, chtělo by to nějakou výzvu. Aby diskusi opustil i Resl, Ládík, čert, Belgičan a jiní.
Děkujeme , ale jenom když odejdete
26. 03. 2014 | 13:13
---------
milý soudruhu multinicku
kdybychom měli odejít tak se tady mezi sebou
servou jen komoušové. Někdo musí udržovat
hladinu morálních hodnot a levouni to neumí
neboť jsou pokřivení falší lží nenávistí a závistí
tak jako ty
26. 03. 2014 | 13:29

yakuza napsal(a):

když je potřeba, hodí se Čechům i ty nenávidění Židé se všemi těmi svými nepravděpodobnými, ale zaslouženými oběťmi
26. 03. 2014 | 13:29

SuP napsal(a):

Sám si upřesni, Ploštice. Už s tím "dokladováním" začínáte být únavní.
26. 03. 2014 | 13:30

vstupdolesa s napsal(a):

Rudý koutek
Sudeťáci si taky píšou co se jim hodí.
26. 03. 2014 | 13:34

SuP napsal(a):

čert }:o) -
Chápu, že když zařval někomu někdo z rodiny, reaguje podstatně citlivějc a ministryně by to měla tušit.
Já zas beru, že je rozdíl mezi tím, když se někdo přeřekne a tím, že to někdo takhle myslí, byť by hovořil jako kniha .....
26. 03. 2014 | 13:35

Lee napsal(a):

Nějak pan autor zapomíná, že v tom "skvělém" protektorátním blahobytu existovali také lidi, kteří prošli koncentračními tábory, popřípadě celé ročníky totálně nasazené na práci v říši. Půlka mé rodiny má tyto zkušenosti.
I když nejsem zrovna důchodová generace, přesto se mě přihlouplé kavárenské řeči paní ministryně dotkly. Navíc tím o sobě prozradila i jak je politicky nešikovná.
26. 03. 2014 | 13:38

Rudi Koutek napsal(a):

Alan Raška napsal(a):
"Nemluvím o zločinech Hitlera, ty jsou nezpohybnitelné. Byly tu 3miliony hlavně, žen,
dětí a starých lidí, kteří byli vyhnání ze svého domova a připraveni o všechno. Jen tak
málo a přiznat si vinu, protože již nikdo nebude chtít ty nakradené domy a celé města,
zpátky. Nejvíce řvou ti, co mají špatné svědomí a ví moc dobře, že to byl zločin."Skoda, ze uz tady neni Viola. Ta by Vam vysvetlila, ze to nebyly jejich domy a jejich mesta, ale ze tady byli asi 800 let pouze na navsteve.
26. 03. 2014 | 13:39

Qin napsal(a):

Richarde.Především je nutné najít pravdu a přijmourt ji i když se nám nelíbí..Pak se s ní musxíme vyrovnat a nakonec si i odpustit.Jen tak může český národ znovu získat svou identitu a hrdost..Na historické lži nelze stavět,takové zámky jsou na písku a budou padat.Český národ potřebuje druhé obrození,ale na základě i nepříjemné pravdy. Podle mého názoru byste se mohl mírnit s Vám nedůstojným štvaním proti církvi.lJe to přionejmenším zbytečné. Jinak dobré.Potřebujeme novou identitu.
26. 03. 2014 | 13:40

čert }:o) napsal(a):

SuP
snad máš pravdu
Ale už jí to nikdo neodpáře
i kdyby se omlouvala 100x
Protože se mi líbila
tím spíš její výrok je pro
mě urážlivý. Nemohu ho
překousnout. Bylo to přímo
do srdce a do duše.
Budu muset se sebou něco
udělat =o)
26. 03. 2014 | 13:42

Bestia triumphans napsal(a):

Sláma napsal(a)26. 03. 2014 | 11:45:
"Tedy to spíše svědčí o míře kolaborace Miloše Havla, strýčka Václava Havla (kterého kolébal Heydrich na kolenou, jak o tom svědčí známá fotografie),"

!!!
Děkuji Slámo za připomenutí.
Ach, ta pochybovačná Lila...
A jsou i jiné fotky.

Jak Hitler kolébá Havla na kolenou.
Jak Hitler kolébá Heydricha na kolenou, který kolébá Havla na kolenou.
Jak Havel kolébá Hitlera na kolenou.
Jak Havel kolébá Hitlera na kolenou., který kolébá Heydricha na kolenou.

Jak Hitler kolébá Slámu na kolenou.
Jak Hitler kolébá Heydricha na kolenou, který kolébá Slámu na kolenou.

A ted pozor!
Tuto fotografii jste ještě neviděli!
To je unikát!!!

Jak Sláma kolébá Hitlera na kolenou, který kolébá Heydricha na kolenou, který kolébá Slámu na kolenou, který kolébá Hitlera na kolenou, který....
26. 03. 2014 | 13:42

Pepa Řepa napsal(a):

Co s tím, Diágo?

Mám se zastydět, že málo Čechů zařvalo v boji?
Za vlast, za Stálina nebo za Adolfa?
Či snad za to, že Češi nepostavili -jako protektorát zřejmě ani nemohli -žádné divize bojující po boku SS jako Norové, Belgičani, Hoolandani či žabožrouti?
Žasnul jsem, které národy v to boji za Adolfa nejely.snad celá Evropa.
Pořádají Norové flagelantské pochody za svou divizi nebo Frantíci za Vichy.

Či snad se mám stydět za to, že jako Pšondi nezamordovali pejzaté vlastní rukou nebo že jim zase nevymydlil mu´žik armádní elitu jako Pšondům v Katyni?
Nebo že nemáme svůj Babí Jar jako naši noví kámoši, jen ušmudlaný odsun.
Zorganizoval jste tady snad málo flagelantských pochodů?

Jasně-v porovnání se sousedy Češi tolik netrpěli, nic nového.
Ale není to právě argument pro skalní benešovce, argument že to Edvard pojednal právě tak, aby oběti byly únosné.

Ne že bych to tvrdil já, jsem jen řepa, ale nejste náhodou sám proti sobě a vašemu antibenešovslému tažení?
26. 03. 2014 | 13:44

Joachym Brezina napsal(a):

to Pompeius Magnus

Děkuji Vám za Váš příspěvek, obával jsem se, že zde budu osamocen :) co se týče vyrovnání se s minulostí :)

snad se ještě někdo přidá ...
26. 03. 2014 | 13:46

vstupdolesa s napsal(a):

BT
Eště ste zapomněl na Urbana.
Ten je v Hitlerovi uvnitř jako v bábušce.
Můžete to Knížákovi prodat jako námět, ale chci 50%, i z kopií.
26. 03. 2014 | 13:49

Sláma napsal(a):

Richard napsal: "společným jmenovatelem pro jednání Němců a Rusů Violo je okupace, anexe, která je sama o sobě traumatem(zrada, ponížení, ovládnutí vojenskou silou, zabrání území atd.)"
A jakou anexi Krymu máte na mysli, Richarde? Tu, ke které došlo v roce 1991, nebo tu "letošní":

Vždyť ale paní Válková a s ní pan Urban tvrdí, že se zase nic tak zlého za nacistické okupace Čech a Moravy nestalo!
26. 03. 2014 | 13:53

Pepa Řepa napsal(a):

resl
šroube mám pro Vás a euromopslíky děsivou zprávu.
Ráno vylovili na náplavce u Národního divadla rudého čolka. Bez insignii.
Válka s mloky začíná, už jsou tady.
A ne, že ne!

Měl za úkol koupit barák vedle Slavie a založit v Praze
AKADEMII MUŽICKÝCH UMĚNÍ

Je s tím potřeba něco udělat. v zájmu demokracie vypnout všechny TV kanály, které o nás nepěkně mluví..-jako naši noví kámoši z Kyjeva- a rozdat samopaly v zájmu míru, pravdy, lásky a něhy.
Euromobilizaci!
Julinka která chce všechny mužiky vystřílet, budiž nám příkladem, jak má pravá demoška vypadat.
A´t konečně nemáme mindrák z počtu padlých v WWII.
26. 03. 2014 | 13:54

K .V napsal(a):

Když Hitler byl tak hnusný, že nám nedal žádné dotace a granty na odboj, tak co se dalo dělat.
26. 03. 2014 | 13:56

Sláma napsal(a):

Urban napsal: "Ano, nacistický režim vraždil a ničil české elity, vypaloval vesnice a měl v úmyslu Čechy jako národ zničit. Nikdo, ani ministryně Válková, ani to jediným slovem nezpochybňuje. "

Opravdu to paní ministryně nezpochybňuje tím, že prohlásila, že se "Čechům nic tak zvláštního nestalo"?
Takže pro paní Válkovou je likvidace české inteligence v koncentračních táborech, likvidace obyvatel Lidic a Ležáků, vyvražďování Čechů za Heydrichiády něčím naprosto normálním?
26. 03. 2014 | 13:56

Richard napsal(a):

Qin
jenže ona "pravda" není jen materiální, ale také psychologická. Míra utrpení, bolesti, traumatu nelze měřit na počet vyrobených filmů, ale je stejně tak skutečná jako ten hmatatelný film. Může pramenit ze zrady, ponížení, okupace, anexe atd.. Míru traumatu nelze takto "objektivizovat" a nejen proto, že není přímo závislá na objektivních faktorech, ale také na jedinci, který jí prožívá.
To byste mohl jako velký křesťan mohl vědět.
Štvaní proti církvi?
Reagoval jsem na vyjádření Dukovo a jiných velkých "kulturních" elitářů k ochlokracii.
Nebo jen on a tito lidé mají právo myslet si a říkat, kdo a co je ta ta lůza?
Nemyslím, že bych štval proti církvi, ale je fakt, že mnohé její jednání mi přijde odporné, jako projev té skutečné citově zcela tupé lůzy, byť v jistém užším smyslu vzdělané, či tzv. kulturní, chcete-li.
26. 03. 2014 | 13:56

Marie napsal(a):

vstupdolesa 13.49 smazat! Okamžitě!
26. 03. 2014 | 13:56

vstupdolesa s napsal(a):

Jsem zde asi vteřinu patřil na odhalení pravé reslovy identinty a pojednou zmizlo.

Studená válka začíná přituhovat.
Du ven.
Stejně to každej ví.
Nebo právě proto?
26. 03. 2014 | 13:57

Richard napsal(a):

"Vždyť ale paní Válková a s ní pan Urban tvrdí, že se zase nic tak zlého za nacistické okupace Čech a Moravy nestalo! "
Sláma

ano, to tvrdí oni, čtete diskuzi od začátku?
Všiml jste si někde, že bych psal někdo něco podobného?
Jejich vyjádření mi přijde barbarsky tupé.
26. 03. 2014 | 14:00

SuP napsal(a):

Pepa Řepa -
".... Nebo že nemáme svůj Babí Jar jako naši noví kámoši, jen ušmudlaný odsun...."

Zase máme babí léto a kozí měsíce....
26. 03. 2014 | 14:02

Sláma napsal(a):

david napsal: "Tak jak oni herci, o kterých píše autor, byli schopni v roce 1942 hajlovat v Praze na Wenzelsplatz.
Váš hlupý výkřik má jednu vadu - téměř všichni na tom Václaváku byli etničtí Němci. Nějak jste zapomněl, že tu žily tři miliony Sudetských Němců? Myslíte, že byl pro ně problém si zajít na Václavák a zahajlovat si?
26. 03. 2014 | 14:05

Pepa Řepa napsal(a):

Jaro se blíží.
Viděl bych to předehru k tradičnímu zformování omluvného Diágova procesí k helmutovi..
Něco jako vynášení Morany, buldatro. Je to každé jaro.
Už to zase s Diágem šije.
Mopslíci se už řadí.
.-)

Předehra praví, helmut byl na nás hodný- říkají doma pamětníci v Passau -paní Válkové a podívejte se-zaprděnci- jak jste se hodným helmutům odvděčili.
V Ústí, Postoloprtech či Brně.

A zase přijde to hlavní, zase se budou vykopávat mrtvoly našich otců či dědů a přitom se bude diskurzovat o potřebě stopáté první tlusté čáry.
Snad nám Helmut odpustí i když už nikdo z nás u toho nebyl.
Jaro je tady:
26. 03. 2014 | 14:06

jozka napsal(a):

joachim brezina:

ted , kdyz o tom pisete, tak jsem si vzpomnel, ze jsme si jako kluci jeste zakladni skolou povinni cutali na hristi, kdyz na nas vtrhla horda v maskacich. Kluci tak o pet, sest let starsi nez my, nekteri z nich evidentne hodne zdaleka, az se jim sikmily oci. Tak jsme si dali mac. Uz nevim jak to dopadlo, oni byli starsi, my sikovnejsi, bylo to tak nejak sul nul. Jeden si pujcil i moje kolo (zeptal se) a dokonce ho i vratil a podekoval.

Takze jsem vlastne taky kolaborant, Urban ma pravdu... i sypu si tedy popel nahlavu. Dnes uz muzu, dnes uz si vlasy neuspinim.
26. 03. 2014 | 14:07

Joachym Brezina napsal(a):

Pane jozko, děkuji i Vám.
26. 03. 2014 | 14:17

resl napsal(a):

řepa josef : Jasně-v porovnání se sousedy Češi tolik netrpěli, nic nového.
Ale není to právě argument pro skalní benešovce, argument že to Edvard pojednal právě tak, aby oběti byly únosné.
----------------------------
jasně, nic nového, tak si tu "vomáčku" z dílny bolševika nechte a přiznejte jen to, co Urban píše.
pro hloupé : Urban nejsem, nebyl jsem a nebudu, protože U. nekouří joiny, jako já, nevypadá jako já, nenosí stejný triko jako já a nenarodil se ve stejný den a hodinu jako já.
26. 03. 2014 | 14:17

Admirál napsal(a):

Gustáv Kočí - "Havlův étos je pryč. Zůstali jsme, jací jsme. PřizdiČeši."

Je to potvrzené? Není to nějaká novinářská kachna?

Já že bych šel jinak slavit.
26. 03. 2014 | 14:18

resl napsal(a):

řepíku, je zajímavý, že vám vadí zákaz vysílání ruských stanic a nevadí vám násilné vniknutí na cizí území. demagogie ve vašem podání se blíží bolševické rétorice o "demokracii." nejdřív byl zákaz, nebo agrese ? dejte si nějaké povzbuzení a třeba se vám hlavička srovná aspoň na chvilku. nechtěl bych bejt ve vaší kůži a zoufale obhajovat neobhajitelné, jenže zapomínám, že vy se rychle od mužika učíte, nebo jste naučen jeho trikům už dávno ?
26. 03. 2014 | 14:21

Jak dlouho bude pan Stejskal srab napsal(a):

"Odcházím a nepříjdu, dokud tu bude existovat nějaký pan Urban v blozích. "
Viola

ano, jste tzv. "tichá" hysterka Violo(ty mají manipulaci v krvi)
velkolepé a okázalé "loučení" patří k výbavě

"aneb, udělejte, co Viola chce, nebo nás navždy opustí"
ach jo

Takže pro vás jsou stávkující hysterky - rok1989 vyprovokovaly hysterky - výborně

Urban je hysterka spolu s panem Stejskalem.

P.S. Možná předposlední výzva ke smazání článku
26. 03. 2014 | 14:22

jozka napsal(a):

k tomu Havlovu etosu... jenom perlicka, v diskusi k tomu tam nekdo uvadi nepravdive informace, tak jsem to uvedl na pravou miru. Nevydrzel jsem tam ani deset minut. Dvakrat po sobe. Inu, demokracii si rozvracet nenechame.
26. 03. 2014 | 14:23

Admirál napsal(a):

Josef K.

"Bohužel, "lůza" vždy potřebuje krutost, agresi, lež , a je jedno, zda je to v RF či ČR. Postsovětské země, tedy někeré, jsou daeko náchylnější k nacismu, než Demokracie."

Taky to pozoruji.

Když vidím jak se Zaorálek vine k náckovi Jarošovi, jak si Schwarzenberg podal ruku s prodavačem orgánů Tačim, tak bych blil, milostivá.

To je ta postkomunistická náchylnost k nacizmu...
26. 03. 2014 | 14:24

Richard napsal(a):

"Richarde.Především je nutné najít pravdu a přijmourt ji i když se nám nelíbí..Pak se s ní musxíme vyrovnat a nakonec si i odpustit.Jen tak může český národ znovu získat svou identitu a hrdost"
Qin

To jsou jen takové rozumové školometské kecy, které zní dobře, ale jejich obsah, mnozí z těch, kteří je pronáší v nejmenších nechápou.. Žádné psychologické "vyrovnání se" nelze nařídit nebo vyhlásit za nutné, stejně tak ani odpuštění. Jestli se domníváte, že skrze článek p. Urbana dojde k nějakému vyrovnání se s minulostí, tak jste vedle jak ta Urban.
Možná by se měl nejdřív, stejně tak ministrině Válková, vyrovnat s vlastní minulostí sám pan Urban, až pak se pokoušet nastolit vyrovnání u celé společnosti a hrát si na spasitele, který "otevírá" národu oči, společně s jakousi Válkovou.
Do té doby to hrozí, že jeho zachranitelské aktivity budou spíš škodou než nějakým prospěchem, neb mu chybí vědomí, že jeho pravda/fakta je prostě jen jeho(subjektivní), stejně tak u Válkové, resp. chybí v ní podstatný aspekt, který vyjadřuje celý význam situace, což v důsledku znamená poměrně značně zdeformovaný obraz předkládané reality s níž "je nutné se vyrovnat a opustit". Mezi vyrovnáním se se skutečností a představami o skutečnosti Válkové a Urbana je dost velký rozdíl.
A když už o těch církevních restitucích, to je velmi podobné téma. Propagandistické heslo "co bylo ukradeno musí být vráceno" je pouze zneužito k přikrytí zákona "církevním vyrovnání". Ten není restituční, resp. otázkou spravedlnosti a práva, jak se snaží ti, kteří plují na iluzi ztotožnění se s vlastních vznešeností, propagandisticky/hystericky hulákat, ale politickým rozhodnutím neboť zahrnuje také sekularizaci(tu není možné ani v nejmenším krýt heslem, "co bylo ukradeno, musí být vráceno" neboť není problémem spravedlnosti, ale věcí politickou). A tak vyrovnání se minulostí způsobilo jen další trauma. Pocit podvedení, zneužití moci, ztráty důvěry, znechucení, odpor, pocit nespravedlnosti atd.. Toto údajně "vyrovnání" vytvořilo jen další a ještě silnější blok, resp. jen další škody(dle mého osobního mínění takové, které někteří již neunesli a reaguji příklonem ke krajní levici, Okamurovi nebo sympatiemi k autoritářskému Rusku atd.). A tihle jakože elitáři se neustále točí jak prasátka na rožní v domnění vlastních velkých zásluh o českou státnost, přitom jí mnozí z nich sají jak tak nejhorší lůza, byť nějak vzdělaná.
26. 03. 2014 | 14:29

Václav napsal(a):

Autor vynechal jen poznámku: Většina z aktivních bojovníků proti Hitlerovi byla následně pronásledována českými policisty po roce 1948, nebo alespoň ztratila u tehdejšího vedení důvěryhodnost (včetně generála Ludvíka Svobody).

K ostatním komentářům - znevážení a neznalost historie vede k nepříjemnému prožívání téhož znovu. Po roce 1948 rudí revolucionáři NEPŘIMĚŘENĚ napodobili Moskvu - znárodnili i majetek soukromníků bez zaměstnanců (na rozdíl od Poláků a Maďarů). Po roce 1989 modří revolucionáři NEPŘIMĚŘENĚ napodobili USA a privatizovali i všechny doly (na rozdíl od Poláků a Norů) a následně zadlužili všechno obyvatelstvo.
26. 03. 2014 | 14:30

Rudi Koutek napsal(a):

Václav napsal(a):
"Po roce 1989 modří revolucionáři NEPŘIMĚŘENĚ napodobili USA a privatizovali i všechny doly (na rozdíl od Poláků a Norů) a následně zadlužili všechno obyvatelstvo."
Tja, stacilo napodobit Nemecko a snad by vse vypadalo jinak.
Ale prece by Cesi nedelali neco podobneho jako ti "nemecti fasisti" nejake socialni hospodarstvi, spravedlivy a socialni system, to se radeji bude experimentovat s anglosaskym neoliberalnim kapitalismem. Nemec je preci fuj a diskuze tady taky podle toho vypada.
26. 03. 2014 | 14:40

Reveil napsal(a):

Vzestup průmyslové výroby za Protektorátu? Počet zaměstnaných tehdy dokonce přesáhl počet dnešních nezaměstnaných? No, ona byla válka. Válčící strany stupňovaly svou průmyslovou výrobu .- všechny - to se za válek děje, pane autore. V Protektorátu byla pracovní povinnost (i když se nevzahovala na ženy jako třeba v Británii). - Že tu bylo méně mrtvých, než třeba v Polsku? Ona zase ta ČSR předtím nenabízela vojenské spojenctví Hitlerovi, jako třeba Poláci a nevznášela v okamžiku nejvyšíího ohrožení souseda územní požadavky, jako to dělalo Polsko... Pokud je měřítkem toho, jak kdo smí naříkat nad svým utrpením, počet vlastních mrtvých, tak kromě Sovětů asi každý musí mlčet?
Je pravda, že čeští protektorátní policisté měli nařízeno podílet se na shromažďování židů (tak jako policisté všech okupovaných území), rozhodně ale ne v takovém měřítku a tak horlivě, jako například Francouzi (Vélodrom d´Hiver). A taky Židy sami aktivně nestříleli, jak to dělali Ukrajinci (Babi Jar), Lotyši (Liepaj, Rumbula) Litevci (Ponara, Kaunas).
Tak se nedomnívám, že bychom měli stále tančit, jak nám pískají politruci typu autora: ani jeden židovský život není cennější než jeden život nežidovský. Proto je zdůrazňování židovských obětí zbytečná propaganda.
Shrnuto: Češi mají na smutek nad svými mrtvými v důsledku německé války stejné právo jako jiní, kteří se provinili dřív, víc a hůře, a mají právo ty, kteří na tyto mrtvé plijí, zahrnout opovržením.
26. 03. 2014 | 14:44

stoppa napsal(a):

resl

"protože U. nekouří joiny, jako já"

Souhlas. Urban na beton kouří cosi silnějšího.
26. 03. 2014 | 14:52

strýc virus HxNx napsal(a):

Richard 13:03

nemám potřebu hulákat. to mají spíše lidé Vašeho ražení.
srovnávat Putina s Hitlerem může jen puberťák z šesté třídy základky.
Putin je možná diktátor, ale není to fanatik, nýbrž myslící člověk.
a Vaší vakuované lebeční dutině by slušelo seznámit se s názory
bývalého náměstka Reaganova ministra financí Craiga Robertse.
pak si zahulákejte, pokud se Vám tím uleví, vzdělanče. jste papoušek. jeden z mnoha.
26. 03. 2014 | 14:57

Sláma napsal(a):

Xury napsal: "já souhlasím, že v POROVNÁNÍ s jinými okupovanými národy se Češi jako národ nechovali zrovna odvážně."

A které máte na mysli? V porovnání s Francouzy, kteří měli svůj kolaborantský stát ve Vichy a svoji divizi SS (33. Waffen-Grenadier-Division der SS „Charlemagne“ (französische Nr. 1))?
Ve srovnání s Belgičany, kteří měli svoji divizi SS (28. SS-Freiwilligen-Grenadier-Division „Wallonien“)?
V porovnání s Ukrajinci, kteří měli svoji divizi SS (Galizien)?
S Bělorusy, kteří měli svoji divizi SS (30. Waffen-Grenadier-Division der SS (weißruthenische Nr. 1))?
S Nory, Dány a Vlámy, kteří měli své divize SS ( Die 5. SS-Panzer-Division „Wiking“ , Die 11. SS-Freiwilligen-Panzergrenadier-Division „Nordland“, 23. SS-Freiwilligen-Panzergrenadier-Division „Nederland“ (niederländische Nr. 1), 34. SS-Freiwilligen-Grenadier-Division „Landstorm Nederland“ (niederländische Nr. 2) )?
S Bosňáky a Chorvaty, kteří měli svoji divizi SS (3. Waffen-Gebirgs-Division der SS „Handschar“ (kroatische Nr. 1))?
S Albánci, kteří měli svoji divizi SS (21. Waffen-Gebirgs-Division der SS „Skanderbeg“ (albanische Nr. 1))?
V porovnání s Lotyši, kteří měli své divizi SS (15. Waffen-Grenadier-Division der SS (lettische Nr. 1) und 19. Waffen-Grenadier-Division der SS (lettische Nr. 2))?
S Estonci, kteří měli svoji divizi SS (20. Waffen-Grenadier-Division der SS (estnische Nr. 1))?
To samozřejmě nemluvě o zemích, které byly spojencem Osy, jako například Maďarsko (a jejich 3 divize SS, např. 33. Waffen-Kavallerie-Division der SS (ungarische Nr. 3)), Itálie (29. Waffen-Grenadier-Division der SS (italienische Nr. 1)) atd.
26. 03. 2014 | 14:58

K .V napsal(a):

slámo, a to má být argument že čecháčci měli pověst Švejků a do bojů je nikdo nechtěl, zatímco ve zbrojní výrobě makali jak Stachanovci, mnohem efektivněji než je naše dnešní ekonomika. A ještě stihli udat nepohodlného souseda a nahlásit kde jsou skryti židi a rozebrat si jejich majetek.
26. 03. 2014 | 15:04

fafnir napsal(a):

Pepa Řepa
když už jsme u toho.Češi jako jedni z mála ty,kteří skutečně bojovali nikoli hubou,ale se zbraní v ruce proti nazi,tu popravoavali,jako Heliodora Píku a další ne tak známé,spoustu pozavírali do Mírovů,Jáchymovů,Illav a dalších příjemných míst,a to jak vojáky ze západní takl východní fronty,další,které nepozavírali,aspoň vyhodili ze zaměstnání,nebo měli li štěstí znovu přiměli k emigraci,aby si život zachránili .Cosi o tom vím,stalo se to i mému otci,ten Jáchymov..A dělali to velmi rádi ti,kteří za pár cigaret navíc,dělali přesčasy ve zbrojním průmyslu.Také o tom cosi vím,vyučil jsem se v letecké fabrice,kterou Němciu postavili,a v době mého mládí tam bylo ještě dost těch,bylo to konec konců pouhých 17 let po válce,kteří tam v době války pracovali,a vyprávěli.
A když už jste sám nakousl ty Postoloprty,,Ústí a další místa.Jenom v Postolopprtech bylo těch obětí více než v Lidicích.Což ovšem nesnižuje zvěrstvo ani jednoho činu.Jenom vlastenci čeští zvěrstvo spáchané Ćechy, za zvěrstvo nepovažují.Na rozdíl od Němců,kteří Lidice vyvražděné Němci za zvěrstvo považují a osuzují,včetně pachatelů,které se podařilo dopadnout.
Zkuste mi nějak věcně vyvrátit to,co jsem napsal o chování k našim proti nacistům skutečně bojujících vojáků,o práci našich lidí pro německý zbrojní průmysl.
A jako bonus můžete přidat něco o židovském majetku,který dědicům obětí dodnes zadržuje a odmítá vydat náš stát,tedy náš Český stát,který se právně pasuje co dědic nacistů.Jen abych předešel,nejsem Žid.Tedy bude li někdo mluvit o Osvětimi.
Vím že to schytám jako Urban,nebo Válková.Pravda ,nebo pohled do zrcadla bývá nepříjemný.
P.S.manželčin děda padl v květnu na barikádách.To jen jako dodatek..
26. 03. 2014 | 15:07

Rudi Koutek napsal(a):

Reveil napsal(a):
"Pokud je měřítkem toho, jak kdo smí naříkat nad svým utrpením, počet vlastních mrtvých, tak kromě Sovětů asi každý musí mlčet?"Opravdu?
http://cs.wikipedia.org/wiki/Po%C4%8Det_ob%C4%9Bt%C3%AD_druh%C3%A9_sv%C4%9Btov%C3%A9_v%C3%A1lky
26. 03. 2014 | 15:09

zdenekb napsal(a):

Sláma napsal(a):

Urban napsal: "Ano, nacistický režim vraždil a ničil české elity, vypaloval vesnice a měl v úmyslu Čechy jako národ zničit. Nikdo, ani ministryně Válková, ani to jediným slovem nezpochybňuje. " Opravdu to paní ministryně nezpochybňuje tím, že prohlásila, že se "Čechům nic tak zvláštního nestalo"?

Já bych řekl, že paní ministryně i autor chtěli naznačit, že nacisti se s tím zničením českého národa loudali tak okatě, že to tak vážně nejspíš vůbec nemysleli. A že nám s nimi bylo vlastně fajn. Filmy se točily, průmysl šlapal... jen nevím, proč byl Urban za minulého režimu disidentem. Dělo se mu něco tak strašného?!?
26. 03. 2014 | 15:10

Sláma napsal(a):

K.V. napsal: "A ještě stihli udat nepohodlného souseda a nahlásit kde jsou skryti židi a rozebrat si jejich majetek."
Mluvte za sebe a za svoji rodinu, K.V. Zdaleka ne všichni byli jako vy a vaše rodina!
26. 03. 2014 | 15:10

Sláma napsal(a):

zdenekb napsal: "jen nevím, proč byl Urban za minulého režimu disidentem. Dělo se mu něco tak strašného?!?"

On to byl ovšem takový salonní disident. Nejprve vystudoval "Rudou fakultu" v době nejtužší normalizace. To svědčí o tom, že byl z rodiny předních komunistů a/nebo stbáků, pokud nebyl ovšem stbákem on sám!
26. 03. 2014 | 15:12

resl napsal(a):

strejda virus : Putin je možná diktátor, ale není to fanatik, nýbrž myslící člověk.
-----------------
pomalu to z nich leze, jen se těžko vymýšlí, jak neudělat z diktátora fanatika a myslícího člověka. když už strejda poznal, že je diktátor /"možná", jsou zadní bolševická vrátka/, tak už se může přidat i kopírovač Filuta, pan vopatrnej řepa z řepova už couvá taky i když velmi opatrně. dobře komouši, jen tak dál.
26. 03. 2014 | 15:16

fafnir napsal(a):

Slámo
ohledně těch Lotyšských a Estonských divizích.Oba národy byli Rusy okupovány a tedy viděli v Němcích své osvoboditele.Také jeden z výsledků pevného spojenectví Nacistického Německa a Sovětského Svazu,který si rozdělil Evropu zásoboval Německo v době války s Francií,Anglií a vlastně celou západní Evropou,nehledě na participaci při přepadení Polska,Sovětské okupaci Rumunské Besarabie a Bukoviny.Inu krajní levice vždy spolupracovala.A to až do června 41,
26. 03. 2014 | 15:17

resl napsal(a):

fafnir : Jenom v Postolopprtech bylo těch obětí více než v Lidicích.Což ovšem nesnižuje zvěrstvo ani jednoho činu.Jenom vlastenci čeští zvěrstvo spáchané Ćechy, za zvěrstvo nepovažují.Na rozdíl od Němců,kteří Lidice vyvražděné Němci za zvěrstvo považují a osuzují,včetně pachatelů,které se podařilo dopadnout.
----------------
přesně, tesat do kamene a nepustit naše "vlastence" k výmluvám a lžím i když z nich odpověď nedostanete. kdo nechce dialog, nechce jednat,ví dobře, že je vinen.
26. 03. 2014 | 15:20

Martin1 napsal(a):

PUTIN JE DIKTÁTOR, ALE I OBAMA JE DIKTÁTOR!

PUTIN nutí poslouchat ty DOMA - na víc zatím nemá.
Někde v jeho zemi ještě někteří vůbec neviděli AUTOBUS

OBAMA nutí poslouchat SVĚT, na ty doma nikdy neměl.
Někde jemu podobní v jeho zemi ještě nedávno nesměli do AUTOBUSU
26. 03. 2014 | 15:29

Rudi Koutek napsal(a):

Martin1 napsal(a):
"OBAMA nutí poslouchat SVĚT, na ty doma nikdy neměl.
Někde jemu podobní v jeho zemi ještě nedávno nesměli do AUTOBUSU
26. 03. 2014 | 15:29"

Nevim jestli nesmeli do AUTOBUSU, ale do autobusu urcite mohli.
26. 03. 2014 | 15:40

dnes se nedočkám smazání toho fujčlánku napsal(a):

fafnire

"Češi jako jedni z mála ty,kteří skutečně bojovali nikoli hubou,ale se zbraní v ruce proti nazi,tu popravoavali,jako Heliodora Píku a další ne tak známé,spoustu pozavírali do Mírovů,Jáchymovů,Illav a dalších příjemných míst,a to jak vojáky ze západní takl východní fronty,další,které nepozavírali,aspoň vyhodili ze zaměstnání,nebo měli li štěstí znovu přiměli k emigraci,aby si život zachránili ."

Byli to komunisté Češi a věděli proč a dnešní doba nám to názorně ukazuje proč.
Kapitalismus opět vede k nacismu a fašismu. Ti, co bojovali ne na straně sovětské armády se nepostavili za komunismus.
26. 03. 2014 | 15:41

aga napsal(a):

Já v rámci vyrovnání se s minulostí odsuzuji spojenecké bombardování Drážďan. Sice nás Hitler chtěl konečně vyřešit, a mnoho lidí v protektorátu trpělo a zemřelo, ale vybombardovat celé město na konci války bylo skutečně barbarské.
26. 03. 2014 | 15:43

Martin1 napsal(a):

Pokračování k 15:29
A stačilo by pro klid na světě tak málo:
Všem RUSŮM konečně ukázat jak vypadá AUTOBUS a některé AMERIČANY už od počátku vzít i na palubu AUTOBUSŮ a bylo by po DIKTÁTORECH
26. 03. 2014 | 15:44

a nesmaže a nesmaže napsal(a):

fafnire

"něco o židovském majetku,který dědicům obětí dodnes zadržuje a odmítá vydat náš stát,tedy náš Český stát"

To jste se snad spletl, ne, kde zůstal majetek židů? Snad v Rakousku, nebo i Švýcarsku, kde by se u nás vzal, že by u pana Schwarzenberga?
26. 03. 2014 | 15:46

Martin1 napsal(a):

Rudi Koutek
A myslíte to "určitě", nebo jen "urcite"? :)
26. 03. 2014 | 15:48

aga napsal(a):

Žádná reakce urbaniodních? Nebylo snad daleko humánnější poslat sudeťáky domů, když tam tolik chtěli, než srovnat se zemí nádherné Drážďany se všemi civily?
26. 03. 2014 | 15:56

fafnir napsal(a):

zdenekb
autor možná chtěl naznačit,že se Čechům opravdu tak moc naci nevadili,když se zachovali k těm,kteří proti Německé nacistické říši skutečně bojovali.A to tak,že je za ten boj na frontě se zbraní v ruce potrestali. Tu popravili, tu pozavírali do lágrů,těžit pro Rusy uran,nebo jim poskytli pobyt na Mírově,v Illavě a jiných dle vás rekreačních zařízeních. Pravda,některé jenom vyhodili ze zaměstnání a ostrakizovali ještě jejich děti.Mě tedy připadá trestat bojovníky proti okupaci,za poněkud podivný doklad utrpení,srovnatelného s utrpením Židů,Poláků. a dalších okupovaných,národů.
26. 03. 2014 | 15:57

čert }:o) napsal(a):

fafnir
26. 03. 2014 | 15:07
----
souhlas
26. 03. 2014 | 16:04

fafnir napsal(a):

a nesmaže a nesmaže
kde,například v Národní galerii,co národní kulturní dědictví,je toho tam docela dost(Poslední příklad Kupkka.,nebo třeba v Brně,vila Tugendhadt(to je to místo kde se dělilo Československo.Soudím,že výčet by zabral docela dost místa..
26. 03. 2014 | 16:05

Martin1 napsal(a):

Asi jsme neměli "S" posílat domů, to nebylo humanistické, měli jsme je použít jako rychlou spojku k těm milionům mrtvých pěkně za tepla, tam by mohli lépe argumentovat. Zvláště Židům bych tam dal slovo! Ty mrtvé zde nikdo nezastupuje a tak každý lump má pravdu. Mrtví prd ví, on ví, ale musíte jít až k nim. Jejich hlas je slabý, ale obsah má váhu slona.
26. 03. 2014 | 16:07

Sláma napsal(a):

fafnir napsal: "Na rozdíl od Němců,kteří Lidice vyvražděné Němci za zvěrstvo považují a osuzují,včetně pachatelů,které se podařilo dopadnout."

To je samozřejmě kapitální lež. Německo netrestalo za zločiny proti lidskosti, spáchané na východě a pokud vůbec, tak velice mírně.
Za Lidice se omluvil až prezident Glauck, který byl prvním německým prezidentem, který Lidice navštívil.
26. 03. 2014 | 16:18

Sudetak napsal(a):

Pane Urban, tak jako vzdy, ode mne mate BRAVO! Napsal jste to presne a trefne.
26. 03. 2014 | 16:20

Rudi Koutek napsal(a):

aga napsal(a):
"Žádná reakce urbaniodních? Nebylo snad daleko humánnější poslat sudeťáky domů, když tam tolik chtěli..."


Tak by me zajimalo.
Opravdu si myslite, ze tam ti sudetaci chteli jit pesky, nebo jet v dobytcacich, s nekolikakilovym zavazadlem, anebo tam chteli pripojenim sve rodne zeme k Nemecku?
26. 03. 2014 | 16:21

Richard napsal(a):

"srovnávat Putina s Hitlerem může jen puberťák z šesté třídy základky."
strýc

nemusíte srovnávat jejich osoby, stačí srovnat podobnost vzorů jejich jednání. Ovšem takovou podobnost Vy, se svým nekritickým obdivem a oslavováním Putina a Putinkracie, uvidíte jen velmi těžko. Asi tak těžko jako obdivovatel církve o ní těžko přijme pravdu a vyrovná se s ní způsobem, který sám ordinuje jiným.
26. 03. 2014 | 16:31

zdenekb napsal(a):

fafnir 15:57:

Příznačné je, jak zuřiví odpůrci "uplatňování kolektivní viny" ve vztahu k sudetským Němcům nemají nejmenší problém kádrovat jako jednolitý celek všechny Čechy (Moravany a Slezany). Většinou jako zbabělce, kolaboranty a násilníky (kterým se za protektorátu nic moc nedělo). Přičemž tímto pravidelným sebemrskáním dosahují pocitu, že k tak podřadné chamradi vůbec nepatří, statečně se totiž vyrovnali s minulostí a zbavili se dědičné přítěže svých křivých dědů - "čecháčků". Takový "Salon U Urbana" aneb Kdo patologicky nenávidíš vše české, tady máš bičík a vítej mezi nás!
Stahujete se tu jak včely na med. Nebo spíš masařky na... inu, závislost.
26. 03. 2014 | 16:33

resl napsal(a):

Martin1 napsal(a):
PUTIN JE DIKTÁTOR, ALE I OBAMA JE DIKTÁTOR!
-----------------
bože, vy jste dítě, když vy mně, tak já vám. zoufalost, slabost, tupost. mužik je v koncích, ale ještě kope.
26. 03. 2014 | 16:35

Jáchym napsal(a):

Pepa Řepa:

Nebuďte smutnej.
Máme věk konvergence.

Diágurbanština splývá s demokracií, někteří jedinci pokládají Barela dobroty za Čecha proto, že jeden z jeho pasů je český, má tady pár miliard majetku a že kandidoval na tuzemského místodržícího... a před chvílí jsem si přečetl, že i na to, co je a není UMĚNÍ se musíme dívat komplexněji:

"Zajímá vás tedy výhradně angažované umění?"

"Umění se vždy pokoušelo napadnout daný status quo.
A pro mě osobně jiné umění než to, které nenarušuje nějaké zažité psychologické či politické mantinely, nemá cenu. Umění tu není od toho, aby zdobilo obývací pokoje, má být prostředkem změny.
V tomhle ohledu jsou Michelangelo i Pussy Riot součástí jednoho proudu."
***********************************************

Jojo, z tohoto hlediska je i Diágo umělec.
A protože VYTVÁŘÍ historii, je to nesporně umělec VÝTVARNÝ.

Ale aby mi visel mi obýváku, to by byla přece jenom i na mne moc horká avantgarda.
I kdyby sI nejdřív vycpal spodek mraženými kuřaty jako Pussy Riot.
26. 03. 2014 | 16:36

kdo se bojí Urbana napsal(a):

Richarde,

vám musel nějaký takolík hodně šlápnout na kuří oko :-)
26. 03. 2014 | 16:40

Anastazie napsal(a):

AD URBAN

Z KNIHY RANĚNÝ SLEPOTOU
Aldous Huxley

ORGANIZOVAT NENÁVIST-TÍM SE KAŽDÝ NENADCHNE..
JENŽE VY NEJSTE KAŽDÝ.
26. 03. 2014 | 16:40

Urban vycpaný mraženými kuřaty napsal(a):

:-))))
26. 03. 2014 | 16:43

Ha ha ha, no to je prča, hu ááááá napsal(a):

Proboha, Jáchyme, nestačí na tyhle stránky jedna vtipná řepa? Dvě už to tady neunese, to bysme se mohli z tý bžundy taky smíchy potrhat.
26. 03. 2014 | 16:43

Joe Ratata napsal(a):

Kolikže % československých zbraní bylo v útoku na statečné Poláky?
To si ti stateční Poláci o rok dříve, když pomáhali Hitlerovi okleštit Československo, neuměli spočítat, kdože je na řadě příště? A že moderní výzbroj té armády i Polskem podtrhnutého souseda bude včleněna do výzbroje Wehrmachtu nebylo jasné snad jenom jim.
Češi netrpěli! Jenom otrocky pracovali, za sebemenší provinění byli vězněni, mučeni a popravováni, dokonce dostávali příděly jenž zaručovaly, že nebudou trpět nadváhou
Známý příběh jedné šprechtící bývalé krajanky, kterak v Praze poprvé ochutnala čokoládu, je zcela pochopitelný při tehdy daném přepočtu 1 reichsmark = 10 protektorátních korun. Na čokoládu skutečně měl jen árijský nadčlověk, Češi měli jen na důležitější věci.
26. 03. 2014 | 16:45

Martin1 napsal(a):

resl 16:35
Kdo kope a kdo se jenom odkopává, kdo je "kopálista" a do koho koupou, tak to mají lidi odjakživa tendenci zaměňovat. O tom se už píše v mnoha knihách, kdy je "divněj a podezřelej ten zavražděnej, protože měl něco společnýho s tím vrahem, minimálně to, že měl jeho kudlu v zádech.

Pane Resl, s velkým potěšením sleduji podobnou "reportáž" denně na těchto stránkách od vás. Už vždy netrpělivě po snídani hledám prvního chudáka "MUŽIKA", kterého vytáhnete z pelechu na jaře i v třeskutých mrazech a svedete na něj všechny hříchy i budoucího světa.

Jen si říkám společně s Holzmanem, jako v té jeho scénce o statistice, zda je to stále ten jeden "přejetý v Austrálii každou hodinu", nebo se smějí "MUŽÍCI" ve vašich příspěvcích střídat - jeden by to nevydržel, nebo jak to tedy vlastně myslíte.

Neutuchejte - mé žaludeční šťávy již s tím počítají. Můžete něco prozradit na ochutnávku ze života "MUŽIKA" na zítřek? Budu potřebovat něco močopudného - budu sbírat 24 hodin moč.
26. 03. 2014 | 17:03

Pepa Řepa napsal(a):

Ha ha ha
jdu se urazit. Nevím sice proč, ale to je jedno.
Diágo Urban visící, na to by byl dobrej Kintera. Nebo Nikl,

Určitě vy dodali pohyb a zvuk bim bam bim bam.
26. 03. 2014 | 17:11

fafnir napsal(a):

zdeněkb
to je zajímavé,pro jedny kolektivní vina ano,pro druhé je to sebemrskačství.Víte,táta pod Pattonem prošel z Bretagne do Rokycan,a tehdejší Zdenkovéb jej za to zavřeli do Jáchymova.-Spousta Němců se vrátila z koncentráků domů do Sudet,jen proto,aby byla odsunuta.Ty nácky kteří se provinili,jsme potrestali jen odsunem,místo abychom je donutili v pracovních lágrech napravit škody.Tam tehdejší hrdiní, celou válku doma sedící zdeńkovéb,naopak poslali české vojáky kteří proti náckům bojovali.A ty neviné Němce,kteří se provinili jen tím,že se narodili v Sudetech,a nic neprovedli jsme odsunuli,pokud jsme je jako v Postoloprtech a ˇUstí rovnou včetně dětí neubili.To není sebemrskačství to je fakt.Rovněž je známo,že hrdiní zdeńkovéb posílali do odsunu německy mluvící Židy,kteří válku přežili.No co přece mluvili německy ne.Takže teď máme místo kdysi průmyslově rozvinutého pohraničí,pohraničí docela, ve srovnáním s tím v Německu,zpustošené.Ruské Karlovy Vary,Mariánky a františkovy lázně.Pohraničí obývané spoustou nic nevyrábějících cikánů,místo pracovitých Němců.No jo ale holt jsme vlastenci.Vlastenci,kteří si pustoší vlastní zemi.Zdeńkub.nelze uplatňovat kolektivní vinu jen na druhé,a sám si hrát na neviného.A Němci na rozdíl od nás,svou vinu za druhou světpovou válku,a svá spáchaná zvěrstva uznávají,mnohokrát se omluvili,spoustu svých zločinců potrestali nebo vydali k potrestání,a ještě mnoho let po válce.Koho jsme potrestali my,za vraždy,ať neviných Němců,nebo vlastních bojovníků proti nacistům.Kolik dostal Vaš,Urválek a další?
26. 03. 2014 | 17:14

Reveil napsal(a):

Není v Evropě národa, který by byl méně vyrovnaný s válečnou minulostí, než jsou Němci. Ani být nemohou. Oni sami i vítězové tomu zabránili. Kromě ztrát na životech na frontách a při bombardování, kromě naprostého zničení infrastruktury (deklarovaný cíl tzv. Morgenthauova plánu: "Německo bude obsazeno nikoliv za účelem osvobození, ale jakožto poražený nepřátelský národ. Němcům musí být vštípeno, že všichni mají vinu na válce a jejích zločinech"). K válečnému zničení přibylo ponižování a týrání veškerého obyvatelstva, jak nařizoval Výnos CCS 551 z 28.4.1944, známý jako "Zákaz bratření" - Okupační vojska nesměla s Němci-civilisty vůbec mluvit (zákaz byl zrušen vzhledem ke komunikace s dětrmi v červnu 1945 a s dospělými směli promluvit od konce července 1947). Speciální nařízení se vztahovala k ujdržování hladu mezi obyvatelstvem, zakazovala jakoukoliv potravinovou pomoc německému civilnímu obyvatelstvu, nedovolovala posílání balíčků organizací CARE, v US domácnostech v okupovaném Německu a okupačních posádkách musely být zbytky potravin ničeny, aby se k nim nedostaly např. německé služky. Je znám případ US posádky, která denně ničila 2000 litrů kakaa, avšak nesměla vyhovět prosbě místní nemocnice o poskytnutí zbytků pro hladovějící nemocné). Denní příděl civilnímu obyvatelstvu v Bavorsku byl na podzim 1945 1000 kalorií na osobu a den (srovnejte s dávkami potravin v koncentrácích - záměrně vynechávám podezřele nízké, nedobře doložené údaje o kalorických denních přídělech v zimě 1947.).
Pokud jde o zásadní přístup k Němcům, ten se odvíjel od Rooseveltova Memoranda ministru války NA RG 165, No. 20 ze dne 26. srpna. 1944:
"Příliš lidí zde i v Anglii zastává názor, že Němci nejsou jako celek zodpovědní za to, co bylo spácháno - prý jsou odpovědní jen někteří nacisté. To se bohužel nezakládá na skutečnosti. Němcům musí být objasněno, že celý jejich národ byl zapleten do zločinného spiknutí proti slušné moderní civilizaci."

Manuál pro vojáky okupační armády uváděl: "Německo se zdá být poraženo. Vidíš ruiny, vidíš květiny, vidíš krásnou krajinu. Nedej se ošálit: jsi v nepřátelské zemi. Měj se na pozoru, každý Němec může být nebezpečný. Jakékoliv sbratřování není dovoleno. Sbratřování znamená dělat si přátele. Avšak Němci nejsou našimi přáteli. Nemohou k tobě přijít, natáhnout ruku a říct: je nám líto. Není jim líto, že rozpoutali válku, nýbrž je jim jen líto, že ji prohráli."
A pak je tu záležitost "Rýnských táborů" Na loukách na březích Rýna byly zřízeny lágry, v nichž bylo uvězněno asi 6 milionů lidí - zajatých německých vojáků, mládeže, žen, civilistů. Bez jakékoli evidence. Letecké snímky ovšem ukazují obrovskou koncentraci lidí na plochách mezi dráty. Těmto vězněným byl všem odepřen status válečného zajatce, neměli tudíž žádná práva, měli status "Neozbrojeného nepřátelského bojovníka". Mezinárodnímu červenému kříži byl znemožněn přístup do táborů a jekékoliv aktuální informace.
Ví se o 37 Rýnských táborech (celkem bylo internačních táborů kolem 200). Lidé tam byli drženi od dubna 1945 do října 1945, zásadně bez jakéhokoliv zastřešení. Směli si rukama vyhrabat mělkou jámu na spaní. V noci postřelovaly kulomety na věžích pohyb v jakékoliv mělké jámě. Po prvních několik dnů žádné jídlo. Úmrtnost je údaj, který Němci uváději 0,5-1 milion, US prameny podstatně méně. Pravdu se nedovíme nikdy. Příděl potravin v lágrech byl někde 1500 kalorií, jinde 1000 kal., v táborech se umíralo hladem a vyčerpáním. Existují i na netu dostupné dokumenty - nařízení okupační správy, které pod trestem zastřelení zakazují obyvatestvu v okolí táborů dávat vězněným potraviny.

Rýnské tábory končily v říjnu 1945, ponižování a vyhladovění obyvatel nejpozději v polovině 1947. Ale VŠECH se tyto věco dotkly. Jestliže zvážíme toto všechno, pak pochopíme, že není v Německu snad jediná rodina, které by se to všechno utrpení a ponížení vyhnulo - každému to leží na dně duše. Ti, kteří to nezažili, protože se narodili později, to ví od svých rodičů.
Jejich "vyrovnání" s minulostí je pouze formální obezlička, diktovaná politickou potřebou v období rozjíždějící se studené války. Nemůže to být jiné. To svět pozná, až nastane doba, kdy už Němci nebudou cítit žádné sevření ze strany vítězů. Zatím jsou ještě opatrní, na chvíli se kompenzačně vyžívali v konuzumu, zatím jen něco málo si dovolují vůči Moskvě.
26. 03. 2014 | 17:14

Pepa Řepa napsal(a):

Ňějakej MUŽIK mě učil na Umprum.
Franta MUŽIKA nebo tak nějak. Učil písmo.

Resl má těžkej život, holt není mužikální, nějak ho to drtí.
Jako Edisona.
26. 03. 2014 | 17:18

zdenekb napsal(a):

fanfir:

Říkám, že jste rozený kádrovák. Ale příště si mě, prosím, neberte do úst.
Víte o mně přesně to, co máte v hlavě... tedy nemnoho.
Ale pokud máte za to, že jste díky tátovi kabrňák, tak vás musím zklamat - neplatí ani dědičná vina, ani dědičné zásluhy. Každý zodpovídá jen za své vlastní chování a činy - velkohubé omluvy za své předky (stejně jako spekulace co by kdo dělal, kdyby mohl) nechávám hysterkám ze Salonu U Urbana.
26. 03. 2014 | 17:23

Pepa Řepa napsal(a):

fafnir
přijmětež moji hlubokou omluvu, já nebyl ani v Postoloprtech ani v ˇUstí na mostě páč jsem se-já hajzl-narodil až po válce.

Ale šroubik Vám potvrdí, že kdybych se narodil v r.43 určitě bych házel Helmuty z mostu taky.

Já vím, kolektivní vina někdy neexistuje, ale když je třeba je i dědičná do třetího kolena.
Na to je Diágo machr, určitě nějaký flagelantský průvod zformuje, Tuším že bude stošestý.
26. 03. 2014 | 17:25

Qin napsal(a):

Richard::Politika svatého Václava je pro náš národ jediná možná.Nejsme velmoc.
26. 03. 2014 | 17:28

Pepa Řepa napsal(a):

Qín
Havla?
26. 03. 2014 | 17:31

john petres napsal(a):

Je s podivem,že v tak vyspělém a kulturním státě,jako byla ČSR(a později ČSSR) byl každý desátý občan,včetně kojenců a dětí,členem té zločinné zavrženíhodné KSČ(jeden milion,třista tisíc členů a sto tisíc kandidátů)...Chci tím jen říci-nechte běžné občany Německa na pokoji,kdybyste jimi byli vy,hajlovali byste stejně.Ty ovládl rakušan Hitler a nás gruzínec Stalin Džugašvili,trestanec a vrah.A ještě k tomu- být Čechů tak 80 milionů...Nikdo by v Evropě nemekl jinak,při naší nátuře,než česky.Jinak by šel...Čest Bůh.
26. 03. 2014 | 17:40

Richard napsal(a):

"Richard::Politika svatého Václava je pro náš národ jediná možná.Nejsme velmoc. "
Quin

a to je co?
Prospěchářství? Dvojí metr? Nebo co vlastně ta Vaše politika Sv. Václava je?

Podrobit se sebe vyhlášeným elitářům, kteří sladce dřímají ztotožnění s iluzí vlastní vznešenosti, ordinují vyrovnání se s minulostí jiným, aniž by sami byli schopni nahlédnout svůj stín?
Osobně jsem si např. nevšiml, že by Duka, kromě sečtelosti duchovní literaturou, trpěl nějakou závratnou elitní inteligencí, moudrostí, sebereflexí nebo něčím podobným.
Zatím jsem si pouze zaznamenal, že si od mocných vzal 30 stříbrných.
26. 03. 2014 | 17:41

Anastazie napsal(a):

Ad Qin

Tím myslíte,že už jednou -pro rány Boží-si máme uvědomit,že jsme jen německou kolonií?

To to trvá,než nám to dojde.
Ještě zbývá nějaký novodobý symbol-Václava zavraždili.
26. 03. 2014 | 17:44

Richard napsal(a):

Zatím jsem si pouze zaznamenal

oprava: zatím jsem pouze zaznamenal
26. 03. 2014 | 17:45

Sylva Šauerová napsal(a):

Josef K.:
Že jsou to ti samí ? No ano. Pořád jsou to "ti samí". Protože "těch samých" je u nás kupodivu stále dostatek. Jedno, zda v roce 1940, 1970 nebo dokonce 2014.
K tomu napsala hezký blog včera Věra Tydlitátová.
http://tydlitatova.blog.idnes.cz/c/402661/Vita-magistra-historiae.html
26. 03. 2014 | 17:45

Targus napsal(a):

To: resl

resl napsal(a):

řepíku, je zajímavý, že vám vadí zákaz vysílání ruských stanic a nevadí vám násilné vniknutí na cizí území. demagogie ve vašem podání se blíží bolševické rétorice o "demokracii." nejdřív byl zákaz, nebo agrese?

Samozřejmě, že nejdřív byl zákaz vysílání reslíku - Urbane. Nějak nestíháte. A úplně nejdřív bylo rožnění policajtů za živa. To zase nevadí vám - demokratům "západního střihu", kteří bagatelizují ze všech sil účast ukrajinských nácků v současné nelegitimní vládě.

Čekám, jak okomentujete tu hakenkrajcovou výzdobu bojovníků z Majdanu, soudruhu demokrate.
26. 03. 2014 | 17:46

strýc virus HxNx napsal(a):

Richard 16:31

nevím jak jste přišel na to, že jsem obdivovatel Putina.
ten člověk je mi fyzicky dosti odporný, už jenom ty rybí oči...
ale to je zcela vedlejší, stejně jako Putin - navigátor čápů či co to bylo, Putin - geniální nálezce amfor atd. já se pouze snažím pochopit jeho kroky a kroky jeho poradců. Rusko je stále obklíčenější základnami USA, není divu, že si to nechce nechat líbit. a vsadím se, že po názorech Američanů (v administrativě USA či v NATO vysoko postavených) jste se neráčil pídit.
znovu mluvím o náměstkovi ministra financí z doby Reaganovy administrativy Craigu Robertsovi a též o generálu Wesley Clarkovi. možná jste o něm už taky někdy slyšel.
26. 03. 2014 | 17:46

Pepa Řepa napsal(a):

ke kterým došlo při etnické čistce v letech 1945-46. Dokud si nepřiznáme, že jsme v té chvíli, jakkoliv zraněni a unaveni válkou, vyměnili demokracii za odsun a diktaturu, budeme se donekonečna točit v kruhu vlastní neschopnosti pravdy.
------------------
Omlouvám se i Diágovi, nedočetl jsem to předtím do konce, on už tam pravidelné vynášení Morany má....:-)!!!!

Já Vám to říkám zaprdění čeští Hommolkové, dokud se postočesté nebudete sypat popel na hlavu, i když jste nebyli na světě, a dokud nesepíšete zbrusu novou česko-německou deklaraci, která to už-před lety- uzavřela......klid nebude

Každý třetí měsíc v roce budete Homolkové pěkně žádat Helmuta o odpuštění, poděkujete, že Vás-oproti jiným pronárodům- vymlátil tak málo jinak se kníže Karel rozzlobí,

A Válková z Pasova je kamarádka Hanky a ta zase Diága, o tu se otírat -Homolkové-nebudete.
26. 03. 2014 | 17:48

fafnir napsal(a):

Pepa Řepa
koukám,typický úhybný manévr..Ale meritu věci jste se vyhnul.Třeba tomu,jak se Češi zachovali vůdči těm,co proti Němcům skutečně ,nikoli hubou bojovali?Soudě podle toho jak,to vypadá,že bojovali nikoli za ně(Čechy),ale proti nim,protože je za ten skutečný boj řádně potrestali.Tedy bylo nutné zakrýt vlatní selhání.A podle pramenů,a toho co říkali sami Němci,nikde v Evropě,ani samém Německu.,nebylo tolik konfidentů gestapa jako u nás.Těm se likvidace a odsun svědků velmi zamlouval.Neodsouvalo se jen z pohraničí,ale i Brna,Prahy ,Jihlavy a spousty dalších míst mimo Sudety.
26. 03. 2014 | 17:50

Richard napsal(a):

" nevím jak jste přišel na to, že jsem obdivovatel Putina."
strýc virus
-

"cokoliv udělali v březnu Rusáci na Krymu, dobře udělali."
strýc virus
-
nebudu se s Vámi pouštět do podrobností, když nechápete základní věci vlastního přístupu resp. "nekritický přístup" = "cokoliv udělali na Krymu, dobře udělali"
26. 03. 2014 | 17:52

Pepa Řepa napsal(a):

Jejda...militantní pološílená Tydlimáma
....no to je argument.
Naposledy se tady vyznamenala výrokem, že se těší až bude tančit či ,močit na naše hroby.
:-)!!!!!
Co odkaz na blog Frantíka Kostlivce by nebyl. Taky tady hostoval. To byla síla.
Něco jako tvrdé jádro z Majdanu
Ryzí demokraté.
26. 03. 2014 | 17:55

Qin napsal(a):

Richarde 1429:: Proč tak zhurta? Školometské to možná vypadá,ale je to pravda.Proč pořád válčíte s Urbanem, Válkovou?Proč nemáte trochu dobré vůle hledat cestu pro národ? Jenom nadáváním a kritikou se nikam nedostaneme.Myslím, že zrovna Vy nechcete rozvracet,ale hledat nápravu věcí. Tak sem s tím.
26. 03. 2014 | 17:59

Julio.B napsal(a):

Ten pán co to napsal je úplně mimo a kdyby existoval stroj času tak ho pošlu 10X za sebou do roku 38 až 45.Blbec.
26. 03. 2014 | 18:00

fafnir napsal(a):

zdeněkb
ne, já nejsem díky tátovi kabrňák.Já jsem já.A sám za sebe.A sám za sebe soudím,a to i díky svým životním zkušenostem,že pan Urban má v tomto pravdu.A odmítám máváním fangličkami.A posuzovat vás mohu pouze podle toho co píšete.
26. 03. 2014 | 18:01

Joe Ratata napsal(a):

fafnir
Zlí jazykové tvrdí, že Patton se svými vojáky proto tak moc spěchal na východ, že se nemohli bratříčkovat s místním nepřátelským , německým obyvatelstvem. Tedy hlavně s Němkami.
Češi byli spojenec, tedy přítel a tady se už s obyvatelstvem bratříčkovat mohli. Tedy hlavně s Češkami. Zdá se, že jste toho důkazem.
Škoda jen, že když se Patton tak rozjel, že se připosraně zastavil u Berouna. Kdyby se americké jednotky 6.5. objevily v Praze..... , kdo ví?
26. 03. 2014 | 18:01

Pepa Řepa napsal(a):

fafnir
proč vyhnul?
Sám jsem tady psal o starém Sitenském a dalších z RAF a za kmotra mých dětí jbyl starej sudeťák Walter, kterýho neodsunuli jen proto, že uměl sklo a jiný než Germán si netroufnul za bolševika do kostela, aby si nepohoršil.
To už tady bylo, proč se opakovat?

Svět je jinde, boj proti Helmutovi byl boj mého otce z Reichenbergu, boj proti Ivanovi zase nezajímá moje děti. půl rodiny mám u Kolína.
Nad Rýnem.

A je to tak dobře, nechci vrčet jako šroub nebo formovat jako Diágo.

Až skončí, přejde plynule na Ukrajinu, já bych to mohl psát za něj.
26. 03. 2014 | 18:03

Občan napsal(a):

Reveile,
ještě jste "zapomněl" uvést, že dozorci v těch lágrech byli pečlivě vybraní bývalí židovští vězni nacistických koncentráků a internovaní Němci jim byli americkými i ruskými jednotkami dáni plně k dispozici.
Po tom, co se dělo v koncentrácích, se ani nedivím.

Němců v těch internačních lágrech pomřelo zejména hladem a žízní na 20 000. Ovšem pokud jich tam bylo skutečně zavřeno 6 mega (což považuji na naprostou blbost), tak ta úmrtnost nebyla až tak hrozná.
26. 03. 2014 | 18:05

strýc virus HxNx napsal(a):

Richard 17:52

svou reakcí jste výstižně předvedl, na jaké úrovni jste schopen a ochoten o věcech uvažovat. to nic, možná Vás to časem přejde, ale to už pro nás všechny bude asi pozdě.
rochněte se dál ve svých představách o démonických Rusech.
26. 03. 2014 | 18:06

S.Š. napsal(a):

Nelíbí se, pane Pepo Řepo ? Tak to se nedivím. :-) Je dobré, že jste hned připojil "charakteristiku". Klasika ... :-) Ale nebojte, už dávno je ta osoba na "seznamu" (spolu s Janem Urbanem), dnes podle všeho už také předaným ruské ambasádě. "Vtipem", promiňte, ale musím jej dát do uvozovek, Vaše postoje nepřekryjete. Napsala bych ještě "fuj", ale rozmluvili mi to.
26. 03. 2014 | 18:07

santawizard napsal(a):

buldatra napsal(a):
Pardon.
Díky.
26. 03. 2014 | 18:16

Reveil napsal(a):

fafnir
"A podle pramenů,a toho co říkali sami Němci,nikde v Evropě,ani samém Německu.,nebylo tolik konfidentů gestapa jako u nás."

Tak to vám tedy ti Němcové říkali pěkné nesmysly. Nechci ani hovořit o samotném Německu, kde byl per definitionem zajištěn každý domovní vchod minimálně jedním konfidentem.
Mezi okupovanými zeměmi byla jedničkou Francie, což je dobře známo. Kromě státní kolaborace, zahrnující celý státní aparát v obou částech Francie, byli významnými klaboranty a konfidenty (překrývalo se to) podnikatelé - to byla taková francouzská specialita - a spousta lisdí v organizacích, jako RNP, PPF, LVF.
Dále byla ve Francii významnou kategorie tzv. "collaboration horizontale", což byli příbuzní a známí státních zaměstnanců, milenky Němců, milenky konfidentů. A konečně tzv. "soukromá konfidentská sféra". Aktivita těchto konfidentů byla vyčíslena na 2700 udavačských dopisů denně, po celou dobu trvání okupace.
Tak, jako byli Francouzi nesmírně aktivní v kolaboraci (ve srovnání s policií, milicemi, gendarmerií, regionálními útvary byli čeští protektorátní policajti učiněná dobrotiska), tak stejně vypukly po osvobození čistky, učiněné mimosoudní šibřinky, všelidová zabíjená, stačilo vykřiknout jméno a bylo hotovo.
26. 03. 2014 | 18:22

Richard napsal(a):

"Školometské to možná vypadá,ale je to pravda"
Quin
-
tak jí začněte uplatňovat u sebe a ordinujte jí těm, kteří zastávají stejný názor jako Vy - p. Urbanovi, Válkové, církvi jako instituci a dalším. Nahlédněte a vyrovnejte se svými vlastními komplexy a stíny. Tímto způsobem můžete prospět národu paradoxně úplně nejvíc, tedy dle mého.
Demystifikujte sami sebe, nahlédněte, kdo jste Vy sami, pak tohle můžete ordinovat jiným.
---------------
Proč nemáte trochu dobré vůle hledat cestu pro národ? Jenom nadáváním a kritikou se nikam nedostaneme.Myslím, že zrovna Vy nechcete rozvracet,ale hledat nápravu věcí. Tak sem s tím.
Quin
.
Pro národ můžete hledat cestu nejlépe tak, že jí budete hledat pro sebe.
Ale chci rozvracet, to, co dle mého samo rozvrací, přitom se tváří státotvorně.
Chci rozvracet iluze, které se tváři, jako velké pravdy nebo ty, které velké pravdy právě odkrývají.
Nápravu věcí? ano, např. nápravu zákona "o církevním vyrovnání" , to třeba zajímá v jistém smyslu mě. To je třeba určitá cesta pro mě, neb si myslím, že národ není církev a ta zase ztělesněním spravedlnosti. Ať už se za politikou Sv. Václava skrývá cokoliv, jde pouze o politiku Vaší. Politika Sv. Václava je pouze Vaší vyvolenou cestou, dle mého je pro Český stát možná pouze politika "vlády práva", kterému jsou podřízeni i ti, kteří se cítí vznešení a elitářští, třeba zástupci politiky Sv. Václava/církev, kteří toto právo v mých očích překročili.
26. 03. 2014 | 18:26

Josef napsal(a):

Pane Urbane, zase Vám přišly prémie z Landsmannschaftu. V historii jste břídil.
26. 03. 2014 | 18:29

Qin napsal(a):

Richard a PŘ:Politikou sv. Václava myslím hlavně to,že uznával,že německý císař je silnější,proto je třeba s ním vycházet, ale hlavně vyvážel do Německa voly,a to bohužel už dávno přestalo. V Rusku je už nechtěj, tam jich maj taky moc.Tady místo volů jdou na porážku inteligenti.
26. 03. 2014 | 18:30

leon napsal(a):

ke všem plácáním v diskusi, jsem ročník 61, na gymplu nás učil němčinu muž který přežil koncentrák, při vzpomínce na něj se rozplakal-asi tím jak tam bylo Cechům dobře. Přesto náš gympl udržoval družbu s dederonama-za války asi stříleli do vzduchu. vztahy s Němci při výměnách byli přátelské, jen jedna stará Němka, snad Zidovka co vlastnila malý krámek v Mugeln nám dávala najevo, že jsme odpad a obtěžující hmyz a pane urbane odstěhujte se do Německa!
26. 03. 2014 | 18:32

Martin1 napsal(a):

Pro odlehčení z vážného tématu do ještě vážnějšího:
I tak se rodí vtipy:
Já: V bufetu si dávám pochoutkový salát a rohlík.
Paní naproti u stolu: "Pane, jak se dostanu rychle k Andělu?"
Já: "Paní, počkejte si na tramvaj č. 4 tady z Čechova náměstí a pojedete asi 10 - 11 stanic"
Paní naproti u stolu významně pošilhává na moje klíčky od auta : "A rychleji by to nešlo, já totiž dost pospíchám".
Já: "Ano, lehněte si první tramvaji pod kola a pak už bude záležet, zda jste byla hodná."
26. 03. 2014 | 18:33

Divobyj napsal(a):

Urbane.
jste jen ubohý,prodejný demagog,
Dobře víte,že lidé se již nenechají tak lehce oblbnout,jako v minulosti.
Proto jste flustrován a prskáte kolem sebe jen jedovaté sliny.
26. 03. 2014 | 18:34

Joe Ratata napsal(a):

Reveil , fafnir
Je vcelku věrohodně prokázáno, že kolaborace, konfidentství a udavačství v Protektorátu nijak nevybočovalo z normy a bylo zcela srovnatelné s Dánskem, Nizozemskem či Belgií.
Jsou to legendy zcela zapadající do dobře placené dehonestační kampaně proti českému národu.
26. 03. 2014 | 18:39

Ostravak ostravski německého původu napsal(a):

A co je na tom článku nepravdivého,milí češi?! Za Hitlera jste heilovali a udávali své spoluobčany,jako diví,za komančů to samé v bleděmodrém,tak proč se rozčilujete,vždyť je to váš národní zvyk,lézt do zadnice tomu,kdo je zrovna vašim protektorem-dnes třeba bruselským pytlíkům a usákům!!!
26. 03. 2014 | 18:41

Richard napsal(a):

"Václava myslím hlavně to,že uznával,že německý císař je silnější,proto je třeba s ním vycházet,"
Quin

měl jste stejný postoj tzv. Svatého Václava, který zde ospravedlňujete, také za komunistů?
Snažil jste se s nimi vycházet, protože byli mocensky silnější?

Tomu se říká právě ono prospěchářství nebo oportunismus. Klidně si ho vzývejte jako ctnost i s celou církví. Ona podle tohoto ideálu vlastně také celá vypadá. Přiklání se k tomu, kdo je silnější, kde cítí prospěch, také Jidášství. Její původní smysl je přitom přesně opačný.
Nedělá mi dobře hrbit se před člověkem jen proto, že je mocnější a silnější(nebo se s ním kvůli tomu snažit vycházet), byť samozřejmě jsem pouze člověk a mohu zajít jen tam, kam mě strach pustí. Ale vyhlašovat oportunismus za ctnost, to mi pro národ nepřijde jako nejlepší cesta.
26. 03. 2014 | 18:42

Reveil napsal(a):

Občan
"Reveile,
ještě jste "zapomněl" uvést, že dozorci v těch lágrech byli pečlivě vybraní bývalí židovští vězni"

Nezapomněl. Taková informace mi není známá. Ale dost o tom pochybuji, jelikož pro ostrahu těchto táborů bylo jen na US straně vyčleněno 40.000 vojáků. "Pečlivě vybraní bývalí židovští vězni" obvykle nebyli součástí US armády.
Mimoto existovaly ještě britské a francouzské Rýnské tábory.
Čílo je sice odhad, ale domnívám se, že střízlivý. To, že nebyla evidence internovaných, nebyla žádná náhoda. 8.5. 1945 měla US armáda 3,6 milionu zajatců. Nutno přidat další dny, kdy zajatci přibývali, plus zajatci Briitů a Francouzů.
Letecké snímky ukazují stovky tisíc lidí v těch větších táborech (např. snímek lágru Sinzig).
26. 03. 2014 | 18:45

Petr Havelka napsal(a):

Tak jo pane Urbane,

máte to pěkně zesumírované a dokonce fakta. :)

Faktem třeba je, že Čechách se za války k nejvíce popravovalo v celé okupované Evropě. Samá exekuce, nemyslím ty dnešní.

Dělník musel do fabriky nebo na nucené práce nebo kulka. Za těmi vašimi čísly se schovávají jiné situace.

Že se tu málo střílelo? No poněvadž lidi neměli bouchačky, Ty jsme museli odevzdat v osmatřicátém. To bylo tehdy kdy nás prodali "spojenci" jestli si vzpomenete.

Znáte tu "Kdo chce psa bít, hůl si najde"
26. 03. 2014 | 18:47

Pepa Řepa napsal(a):


napište si co jest libo.Nežinýrujte se!
Zaujalo mě to množné číslo

Napsala bych ještě "fuj", ale rozmluvili mi to.
-----------
To je moc dobře, že předkládáte příspěvek, politbyru, kolektivnímu vedení.
Máte to dobrý, v jednotě je síla.
Já to musím zvládnout sám.Taky to tak vypadá.

Qin
Eskymáku tribut Helmutovi musí bejt. Zlatá slova, přímo hladí Diága na duši.
Volů i krav je nedostatek, v Jizerkách zarůstají kopce náletem.
Zachovejte klid, určitě nějaké dovezeme. Ze Sahelu i z Ukrajiny.
26. 03. 2014 | 18:49

Jemnický napsal(a):

Diego Jurban by měl s tou sebereflexí začít u sebe a dát nám, chronickým kolaborantům, příklad hodný jeho velikosti.
Jenže furt nicc, nicc, nicc ...
Jeho ahistorické pindy jsou tady brány za představení folklorní skupiny Konrád H.
26. 03. 2014 | 18:50

Richard napsal(a):

",vždyť je to váš národní zvyk,lézt do zadnice tomu,kdo je zrovna vašim protektorem-dnes třeba bruselským pytlíkům a usákům!!! "
Ostravak ostravski německého původu

no, rozhodně nevlezlo do zadnice "protektorovi" tolik Čechů, jako Vás Němců do té hitlerovské, a to do dobrovolně bez nátlaku, rádi a sami, ještě jste si u toho chrochtali blahem. Sám otec Válkové se do ní vecpal skrze protektorátní policii až někam úplně dozadu.
A Válková chce odkrývat pravdy o českém národě?
26. 03. 2014 | 18:53

Pepa Řepa napsal(a):


Mám seznam, co mám ženě nakoupit. mlíko, máslo a tak?
Taky ho mám přediožit ruské ambasádě? Mají novou Enigmu.
Možná to jsou šifry.

Koukám, že Vás ty seznamová posedlost drtí jako mužik šrouba.Samej agent ruské ambasády.
Kde jen mohli kucí a holky bejt, kdyby to tady nebylo samej agent a kdyby Snowden nenatáčel přípravy.
Klídek, dámo.
Kdo není na nějakém seznamu, jako by nežil.
26. 03. 2014 | 18:57

todi napsal(a):

Děkuji Vám pane Urbane. Kéž bych to už konečně mohl slyšet také z Hradu nebo ze Strakovky. Ale tam jsou jen trpaslíci.
26. 03. 2014 | 19:03

Pepa Řepa napsal(a):

Jemnický
dyť začal u sebe!
Zamoudří, pohorší se co jsou Češi za pronárod, že nás ani Helmut nevymlátil-asi bylo škoda munice- zformuje flagelantský pochod, rozdá důtky a odebéře se na rande se slečnou do kavárny Slavie.
Tak to chodí. Jako byste aktivisty neznal.
Od zabrání Sudet je přece skvělý můstek ke Krymu a odsun se hodí na odsun šesti ukrajinských vojáků z Krymu.
Strašnej masakr, jednomu přejeli čepici.
26. 03. 2014 | 19:04

Džony napsal(a):

No,to si Mr.Urbanec naběh.I když z něj většinou vypadnou hámotiny,tak tentokrát trefil do černýho.Ať za Masaryka, Ády,tak za Klémy ,přes Kejhala a Hawla tady verbeže ňák viditelně neubylo.Akorát se holt přizpůsobila a jde s dobou.
26. 03. 2014 | 19:06

buldatra napsal(a):

Já si ze všech těch seznamů pamatuju nejvíc ten telefonní. Seznam Brno-město.
Byl to takovej tlustej seznam, sice ne zas tak tlustej, jako seznam pro Prahu, ale přesto tlustej. Ale takovej seznam Mexiko city, to teprve musí teda bejt něco.
No fčíl už jenom ty hubený Zlatý stránky. Slabota.

Jak asi je tlustej ten Snowdenův seznam?
Seznamy jsou jistě nesmírně zajímavé pro analytiky a -čky.
Pro ně to musí být přímo pošušňáníčko. Rochněníčko.

A moje žena taky furt píše nějakej seznam a ten pak magnetem přikurtuje na ledničku a mě nutí, dobráka od kosti, abych si ho sebou vzal do obchodu. pak mám ruce vytahaný jak vopica.
Kdepak, bez seznamů to dnes nejde.
26. 03. 2014 | 19:09

fafnir napsal(a):

Joe Ratata
nikoliv.Tehdejší Ratatové,pardon Rusáci,zakázali překročení demarkační linie.K tomu mohlo dojít pouze pokud by požádala tehdejší Česká národní rada.Ale Ratata Smrkovský se k tomu neměl,a tak v Praze a jinde v Čechách padlo zbytečně spousta lidí.
No nic,můj táta,bojoval.Váš za to takové lidi zavíral,soudě dle vaší výchovy.

Reveill
vzhledem k tomu,že za bolševika byl každý domovní vchod jištěn jejméně jedním STBákem,a nadto ulice uličním výborem,je toto množství konfidentů gestapa velmi dobře možné.Někteří stihli být obojím.
26. 03. 2014 | 19:18

S.Š. napsal(a):

Chachá, pane Pepo Řepo, ano, seznamy nepohodlných a špatně smýšlejících jsou u nás skutečně vytvářeny, jeden vysoký politik (ano, ten, kterého máte v oblibě) je dokonce prohlásil za "geniální", a jejich tvůrce chodí vysedávat na ruskou ambasádu. Že byste o tom nevěděl ? A jak je to s tou "posedlostí" tvůrců ? "Posedlý" je ten, kdo si o tom dovolí psát ? Jste roztomilý ... :-) A víte, co, pane Pepo Řepo ? Před pár lety tady kdosi napsal pravidla pro internetovou diskusi, bylo to nějakých 10 bodů, pokud se správně vzpomínám. Líbilo se mi to, bylo to vtipné. Jestlipak jste si na ně vzpomněl, když jste charakterizoval Tydlitátovou ? Já ano ... :-)
26. 03. 2014 | 19:20

Pepa Řepa napsal(a):

Buldatra
No jo nadkolego Schindlerův seznam nezaujme , Diágo má smůlu , ale toho Snowdena byl našim kormidelníkům čert dlužnej.
Má slechy větší než Otík.
Kormidelník spustí o spontánním Majdanu a Snowden pustí odposlech jak to Nullandovou už stálo pět miliard.

Julinka-zgruntu poctivá ženská-spustí kandidaturu na alfa-samici, Snowden pustí odposlech jak vystřílí všechny Ivany.
Co bude zítra?
Číhají co hodíme do medii a jen zaloví v Snowdenově seznamu odposlechů.

Když náš Pán dopustí...i Snowden spustí.
Neměli jsme si ho rozhněvat.
Vlastné oba.
Stavět ojrobabylonskou věž do nebe.
Je to jako s beruškou.
Kam poletíme?
Do nebíčka nebo do peklíčka?
Vidím to -zatím- na to druhé.
26. 03. 2014 | 19:22

Martin1 napsal(a):

Už dělám seznamy pro MUŽIKA, chtějí vysvětlit, kdo je SŠ, tak jsem napsal:
Kdo je to SŠ?
SŠ - to je členka SS, co se při raportu kousla do jazyku. :)
26. 03. 2014 | 19:22

Richard napsal(a):

"Protektorát a fakta"?

Mezi českou nutnost vyrovnání se s minulostí tak nepatří nic menšího či většího než zpracování traumat z tehdejší přítomnosti a mocenské zvrhlosti, těchto do hitlerovské zadnice dobrovolně vlezlých perverzních a zbabělých Němců, kterým se zalíbilo české území na němž se roztáhli jako doma. A to jednoduchý úkol určitě není, neboť to byly opravdu velké ozbrojené prasata, skutečná stoka.
Pokud ministrině spravedlnosti přijde s tím, že se zas tolik nestalo a zdejší autor to potvrzuje odkazem na počet natočených protektorátních filmů, skutečně pochybuji o jejich možnostech být českému národu jakýmkoliv přínosem.
Tato ekvilibristika dosahuje úrovně výroků Semelové o bratrské návštěvě ruských vojsk v 68ém.
To jsou lahůdky toto.
26. 03. 2014 | 19:23

Pepa Řepa napsal(a):


buďte od tý dobroty, dopište mi na nějaký seznam, a´t vidím, že jsem nežil nadarmo.
Aspoň to jméno kdyby po mně zbylo.
26. 03. 2014 | 19:24

Richard napsal(a):

Pokud ministrině spravedlnosti, s polovičním německým občanstvím a trvalým pobytem v Bavorsku, přijde s tím....
26. 03. 2014 | 19:25

Vladimír napsal(a):

Napsat takový článek je hanebné a zavrženíhodné. Mohl to napsat pouze člověk, který je slabomyslný (bez ohledu na vzdělání).
Minimálně je potřeba říci, že taková neúcta k 360,000,- zavražděných, si zaslouží odplatu.
26. 03. 2014 | 19:36

buldatra napsal(a):

Když už byla exhumována Tydlitátová a předhozena na přetřes, dovoluji si malou zmínku necyklopedického charakteru, aby i neznalci bylo jasné, oč se jedná, která bije.
Neboť ne každý dokáže podrobit toto téma analýze.
Nuže, cituji ze seriózního ověřeného zdroje:

Když jde člověk spát, podívá se pod postel, jestli tam není bubák. Když jde bubák spát, podívá se pod postel, jestli tam není Chuck Norris. Když jde Chuck Norris spát, podívá se pod postel, jestli tam není Věra Tydlitátová a když jde Věra Tydlitátová spát, podívá se pod postel, jestli tam není Bludimíra.

Více zde:
http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Bludim%C3%ADra
26. 03. 2014 | 19:36

Martin1 napsal(a):

Co si dělat starosti s kolaborací?
Co samotní Němci, po porážce kolaborovali všichni až na pár, co utekli do Brazílie.
Co Japonci, nejdříve jich pár spáchalo sebevraždu a zbytek kolaboroval s Američany
----
Napadlo to někoho?
Umí si to vůbec někdo srovnat v hlavě?
To někoho mrzí, že jsme před tím neměli milion mrtvol?
Je to stejné jako se znásilněnou pannou, kdy budem zkoumat, jak dlouho držela nohy u sebe.
Hovado je vždy ten, kdo to zapříčinil a ne ten chudák, který se s tím musel nějak vyrovnat - i ten první ubožák, který šel i druhé udat, protože i jejich nenahlášení ho mohlo stát život je stále morální hrdina proti těm, kteří do země vnikli a národ k tomu donutili.
Je zajímavé, že ti ochránci "Mejdanovců" by nejraději předstrčili naše kolaboranty na "popraviště dějin" ještě před nacisty a OBR OKUPANTY z Německa, tak i ty nové HUMANITÁRNÍ Z USA.
26. 03. 2014 | 19:38

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy