Prezidentem by neměl být zbabělec II.

11. 01. 2008 | 18:58
Přečteno 6973 krát
Ještě jednou děkuji za reakce na první blog k tomuto tématu. Nesouhlas některých kolegů blogerů se soustředil zhruba do tří oblastí. Pro zjednodušení by se daly nazvat Zahraniční vztahy, Domácí politika a Osobní důvody. Poslední pominu a pokusím se přinést více důkazů k podpoře svého názoru ve dvou speciálních pokračováních. Zde tedy několik ilustrací k podpoře tvrzení, že Václav Klaus konzistentně v okamžicích krize projevuje nestatečnost a nedůstojnou podlézavost k autoritářským „silným“ politickým figurám.

"Od 4 hodin ráno 19. srpna 1991 se na dobu šesti měsíců v jednotlivých částech Sovětského svazu vyhlašuje mimořádný stav. Na celém území SSSR platí bezpodmínečně sovětská ústava a zákony." Toto vysílání moskevského rozhlasu a televize přišlo pouhé dva měsíce potom, co sovětské okupační jednotky opustily po třiadvaceti letech Československo. Teprve v červenci byla v Praze zrušena Varšavská smlouva. V Moskvě se pučem dostalo k moci osm tvrdých stalinistů a existovala reálná hrozba, že v případě úspěchu pučistů se staré pořádky mohou vrátit i do Střední Evropy. Prakticky celá tehdejší česká politická scéna, stejně jako celý demokratický svět, postup pučistů kritizovala. Václav Klaus, jako předseda ODS, se nikdy neodvážil slovo „puč“ ani použít, odmítl přijít na protestní shromáždění politických stran a hnutí na Václavském náměstí a ve svém velmi opožděném tiskovém prohlášení nabádal k „opatrnosti“. Podle vzpomínek účastníků tehdejšího zvláštního zasedání Bezpečnostní rady státu, kam se předseda ODS tak trochu vnutil, i když tam jako ministr financí funkčně nepatřil, Václav Klaus vyjádřil obavu z dopadu kritického a Radou jednomyslně přijatého postoje k stalinistickému puči v Moskvě. Podle něj by bylo lepší počkat, až jak to v Moskvě dopadne...

Za prvních dvanáct měsíců po podpisu Daytonských mírových dohod, které na konci roku 1995 ukončily válku v Bosně a Hercegovině, přijelo do Bělehradu na státní návštěvu jenom pět cizích představitelů na úrovni prezidenta či předsedy vlády. Tři prezidenty sousedních zemí lze pochopit, protože sousedy si člověk vybírat nemůže. Zbylí dva byli africký diktátor Roberto Mugabe – a Václav Klaus. Nikdo jiný. Ostentativní zbytečnost této návštěvy, stejně jako jeho pozitivní vyjádření o Slobodanu Miloševičovi (včetně freudovského „koneckonců je na něm vidět, že to byl bankéř“), způsobila české zahraniční politice jenom škodu. Miloševič byl přitom už tehdy mezinárodní diplomacií zásadně ostrakizován, už jenom proto, že byl vyšetřován Mezinárodním tribunálem pro bývalou Jugoslávii pro podezření z podílu na organizování a páchání zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Připomínám, že zbrojní a obchodní embargo OSN proti Miloševičovi platilo ve své většině až do října 1996.

V lednu 1999 zmasakrovala jednotka srbské zvláštní policie vesnici Račak v Kosovu. Pro všechny, kdo tomu dodnes nevěří, podotýkám, že incident byl opakovaně vyšetřen mezinárodními experty a jednoznačně prokázán. Průkaznost důkazů vedla Mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii k tomu, že chladnokrevnou organizovanou vraždu několika desítek civilistů v Račaku zařadila jako součást žaloby proti Slobodanu Miloševičovi a třem dalším osobám. Najdete ji na straně 15 anglického textu obžaloby. Okamžitě po zveřejnění informací týmu OBSE o nálezu mrtvých těl v úvozu nad Račakem ostře protestoval celý svět, včetně Ruska. Tehdejší český premiér Václav Klaus v den nejostřejší mezinárodní reakce (a jednání Rady bezpečnosti OSN) na jugoslávském velvyslanectví v Mostecké ulici v Praze na koktejlu, kam na protest nepřišel ani jeden západní diplomat, vesele oslavoval srbské vydání jedné ze svých knih.

O kosovské krizi si jako člen mezinárodní expertní komise pro Kosovo (v letech 1999-2000) dovolím zveřejnit zvláštní blog. V části české veřejnosti o ní dodnes panují, především díky dvěma politikům s důležitými privátními vazbami na srbské nacionalistické prostředí, některé mýty. Těmito politiky jsou Václav Klaus a Jiří Dientsbier.

Připomenu už jenom Klausovu opět osobní afinitu k ruskému prezidentu Putinovi. Jeho legrační předstírání ruštiny mu sice vyneslo Puškinovu medaili, stejně jako některým členům čínského politbyra, ale nepřineslo pochopení nové asertivní ruské zahraniční politiky. Václav Klaus vnímá jenom to, co mu na ní vyhovuje, a to je především její zaměření na oslabování Evropské unie. Středoevropský politik, který, doufám, že jenom instinktivně, dává přednost autoritářskému Rusku před zmatkem evropské demokratické diskuze, se kulturně a historicky diskvalifikuje pro okamžik jakékoliv možné budoucí krize. Jeho protievropanství je, bohužel, funkcí jeho osobní neschopnosti vyjednávat, hledat a vytvářet shodu a spoluzodpovědnost. Stejně, jako neuměl v roce 1998 přijmout v domácí politice otevřenou a osobně riskantní spoluzodpovědnost za vládnutí velké koalice, před níž dal přednost zákulisnímu podvodu opoziční smlouvy.

Na závěr je třeba uznat, že Klaus měl v oblasti velkých témat mezinárodních vztahů od začátku pravdu ve svojí opatrnosti k možnosti „vyvážet demokracii“. Nemám teď na mysli jeho bezzásadovost v otázce hájení lidských práv ve světě a v politice. To, kde pravdu měl, byla jeho nevíra v tuto část oficiálního amerického odůvodňování invaze do Iráku v roce 2003.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

pochybovac napsal(a):

Sto omylů Václava Klause - http://www.stuz.cz/view.php...
11. 01. 2008 | 19:08

RUMCAJS napsal(a):

Smutné čtení.
Ale pokud dáme na misky vah, kdo stojí za Švejnarem (Paroubek,Rath, atd), nebo Klausovu zbabělost, volím zbabělost.
11. 01. 2008 | 19:09

Václav napsal(a):

Pane Urban, vy jste příšerně zákeřnej! Pomlouvat někoho, kdo vůči Vám neřekne ani slovo, a vy to víte, je ubohost. Prosím, udělejte něco pozitivního!
11. 01. 2008 | 19:10

Martin napsal(a):

Pane Urbane, Klaus je pro mne zhruba stejne prijemny jako hreb v me sedaci casti, ale interpretace nekterych udalosti vami je preci jen absurdni. Na vyjednavani s Ruskem neexistuje dobra receptura, muzeme se ohanet vystavbou demokracie ale soucasne diky tomu muzeme odpiskat pracovni prilezitosti pro tisice nasich obcanu, ktere shrabnou nasi demokraticti sousede bez nejmensich skrupuli. Podobne jako se to stalo se zbrojnimi kontrakty, my jsme je odpiskali, protoze my demokrati handlovat zbranemi nebudeme a vyslouzili jsme si pochvalu a poplacani po zadech od statu, ktere tam okamzite zaplnily trh svymi vlastnimi firmami.

Totez se tyka jiste opatrnosti v pripade puce, kdy tesne za hranicemi staly jeste sovetska vojska v polsku a nemecku. Nikdo nemohl tusit jaky bude efekt puce a jestli nedojde k pokusu o restauraci sovetskeho imperia. V takove situaci kopat jako trpaslik bez spojeneckych vazu ruskeho medveda do kotniku prilis rozumne nebylo.
11. 01. 2008 | 20:00

RA napsal(a):

pane Urbane, na rozdíl od Vás měl Václav Klaus zodpovědnost za stát, nemohl tedy běhat po Václaváku s praporem . Vyjádření státníka musí býti více diplomatická, a hlavně reagovat na skutečnou situaci. Ne na domněnky. Pane Urbane, jste to vy, cojste dělal bez vzdělání ministra práce, a pak jste na pracáku vyžadoval místo se stejným platem jako ministr ? Pro zajímavost, kde teď pracujete, a jaké máte vzdělání teď ?
11. 01. 2008 | 21:20

sonny napsal(a):

Jsme bohužel národem zbabělců, lezdozadků a předposránků.
Stejně zbaběle se zachoval Beneš - dokonce dvakrát, Gottwald před Stalinem, Zápotocký zoči voči národu, který okradl o pojištění, úspory a majetky, Novotný před Brežněvem a Chruščovem stál v haptáku, Svoboda nevěděl, kdo je vlastně jeho chlebodárce, Husák využil momentálního mocenského vakua. Klaus nechal s klidem rozkrást půl republiky, ještě dneska se po něm uklízí.
Vím, že sem vynechal Havla. Vím, že s jeho jménem se pojí lecjaké pověsti. Ale vynechal jsem ho schválně. On mezi ně nepatří.

Pane Urbane, prosím, pište dál, ať se i těm nejzavilejším modrým ptákům otevřou oči.
To že někdo krásně vypadá neznačí že je také dokonalý osobnostně.
Děkuji Vám.
11. 01. 2008 | 21:26

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Urbane nemusíte vyhrát za každou cenu.Zklamal jste mě.Zařadil jste se do řady.Už v ní zůstanete.Ivan.
11. 01. 2008 | 21:30

RA napsal(a):

stále je třeba si uvědomovat, kdo stojí za Švejnarem, je to věru pestrá společnost, zajímavé seskupení. Spolupracovníci STB Rocco a Falmer, komunisti a Havel. POZOR.
11. 01. 2008 | 21:31

Jáne Toty napsal(a):

To Martin:
Snad máte v něčem, podotýkám v něčem pravdu.Ale tato zde či již dříve vyslovená fakta()případně ty, která budou ještě autorem vyslovena)i s jistou dávkou pochybností stačí k tomu, aby to Václava Klause neusvěčovalo i jeho politicko-charakterových vlastnostech. Analizovat okolnosti jednotlivých jmenovaných událostí, na kterých V.Klaus participoval, nemění nic na tom, co autor konstatuje.A to je myslím, podstatné. Václav napsal, že autor je "příšerně zákeřnej" protože prý pomlouvá někoho, kdo vůči němu neřekne ani slovo .....je to ubohost. Podle mne je právě ubohost Klausovo odmítnutí TV duelu s prof. Švejnarem, ale koneckonců důvody jsou výstižně popsány autorem ve své stati. Co, či o čem lze pochybovat, že V.Klaus je takový, jaký je? A protože to už nyní víme, není jediný důvod si přát, aby seděl i nadále na Hradě.
11. 01. 2008 | 21:32

Petr H. napsal(a):

Jane Urbane, vaše šance, příležitosti a možnosti byly obrovské. Vy jste je nedokázal využít, vy jste je promrhal. Nerozčilujte se na toho Klause, že on své šance využít dokázal. Podle mého názoru je využil docela dobře, pro Českou republiku i pro mou rodinu (ve vší skromnosti žijící na poměrně chudé Vysočině). Přeji vám zdraví a spokojenost.
11. 01. 2008 | 21:34

Milada Pravdová napsal(a):

Pokračujte, je dobré si znovu vybavovat události, na které už jsme začali zapomínat.
11. 01. 2008 | 21:37

Jáne Toty napsal(a):

Omlouvám se, ve větě Analizovat okolnosti jednotlivých jmenovaných událostí, na kterých V.Klaus participoval..chybí:..by znamenalo obšírný rozbor souvislostí,příčin a situací, ve kterých se jmenovaný nacházel, zda mohl, nemohl, měl či neměl reagovat tak či onak atd.,což však nemění nic....... Sorry!
11. 01. 2008 | 21:40

janko napsal(a):

ze zdejších ohlasů soudím, že mnoho lidí bude překvapených, až se na Kaluse dozvíme, proč a jak se dostal k realizaci "své" (Švejnarovy) reformy.
Pohled autora článku považuji za objektivní.
11. 01. 2008 | 22:03

Jejda napsal(a):

Pane Urbane, můžete, mi, prosím vás, napsat, co je nestatečného a nedůstojně podlézavého na návštěvě Václava Klause v Srbsku v roce 1996?

Ale to berte jen jako "zahřívací kolo", chci vám napsat něco jiného - předpokládám, že váš "zvláštní blog" o kosovské krizi psaný na základě vaší účasti v expertní komisi před devíti lety bude o zlých Srbech a hodných Albáncích tak, jak jste to viděl vy v jednom roce z tisíciletých dějin (a jak jste se snažil naznačit "masakrem v Račaku"). Co kdbyste ale začal u Řeků, Thráků a Illyrů? Jsem přesvědčen, že dnešní události v Kosovu nemůžete pochopit bez znalostí historie počínající ve starověku.

A teď zkusíme fakta události, kterou jste nazval "masakr v Račaku" - ke konci roku 1998 jednotky Kosovské osvobozenecké armády (UCK) opět (po několika měsících relativního klidu) stupňovaly "partyzánskou válku" proti srbské armádě přítomné v Kosovu. Boje (tedy nikoliv masakr) o vesnici Račak pod Prištinou, která byla baštou UCK, z 15. ledna 1999, si vyžádala asi 20 mrtvých, a byla ze srbské strany vojenskou operací reagující na vražedné útoky UCK na srbské policisty v té oblasti. U bojů z 15. ledna 1999 byli novináři z Associated Press a dva týmy OBSE.

Poté, co večer 15. ledna 1999 PRÁZDNOU vesnici Račak všichni výše uvedení opustili, byla v noci na 16. ledna 1999 znovu obsazena UCK a ráno 16. ledna 1999 zde bylo nalezeno už 45 "zmasakrovaných" Albánců. Tentokrát ale byli novináři (podpořeni americkým diplomatem Williamem Walkerem) o dost hlasitější, a tak se svět dozvěděl to, co UCK potřebovala. Albánský trik se povedl, USA a NATO napadlo Srbsko a "Velká Albánie" byla zase o krok blíž.

Viďte, pane Urbane. Nebo ne? Tak zkuste vyhledat (Google) "Racak massacre".
11. 01. 2008 | 22:06

Živčák napsal(a):

Se slabomyslným novinářem je pod úroveň diskutovat! To jste v té mezinárodní komisi musel dělat pěknou ostudu!
11. 01. 2008 | 22:07

franci napsal(a):

Pane Urbane,vy zapomínáte,že Klause se nesmí kritizovat.To je nadčlověk.Příznivci ODS Vás určitě nařknou,že se chcete vrátit před rok 89 a že jste příznivcem Paroubka,socka,nemakačenko,nevzdělanec,bolševik atd.
11. 01. 2008 | 22:08

bab napsal(a):

Nýumande!! Dalších slov škoda
12. 01. 2008 | 00:15

vlaďa napsal(a):

Pane Urbane, Klaus zbabělcem možná je, ale každopádně je hazardní hráč. O tom není pochyb. Diskuse žádná nebude. S nikým nebude. Jak by taky být mohla. Nabízí pouze rasismus a rusismus (vy, co máte vysoké IQ si všimněte, že rasismus a rusismus se liší jen jedním, ale poravdu jen jedním písmenečkem). V době kdy se v Bosně plnily hromadné hroby mrtvolami, si potřásal rukou s Miloševičem a ještě se u toho šklebil svým dacanským úsměvem :) Prezident, anebo rezident???
12. 01. 2008 | 02:57

MASH napsal(a):

Usmevne je, jak tu fanaticti podporovatele Klause a zaryti ODeSaci musi kritizovat velmi pravicoveho novinare, ktery ma navic velmi vysoke antipatie k CSSD a konkretne Paroubkovi :-)))
Najednou je Urban "zklamanim", zarazuje se do ruznych řad... Úžasné :-)))
A proc? Inu, protoze si dovolil napsat svuj nazor, pripomenout fakta o VK... coz se muze rovnat tuseni, ze v prezidenske volbe se tento novinar nepriklonil na stranu profesora klimatologa.
Je to hruza, vzdyt za Svejnarem preci stoji prisernej Paroubek (jistojiste vrah a pedofil). Dale pak jeste vetsi zruda Rath... Tito dva jsou preci asi tak milionkrat horsi, nez vsichni vrahove, estebaci, nacisti, komunisti a dokonce jsou snad horsi nez i sam knizepan z Jicina... zkratka veskere vesmirne zlo :-)))
To znamena, ze i Svejnar je udesna kreatura, ktera nas chce znicit (zabit?)... :-)))
Joo... takhle pri ranu v sobotu, tesne pred spanim jsem se hooooodne pobavil :-)))
12. 01. 2008 | 04:09

NevericiTomas napsal(a):

To jsou jen plky do prazdna. Nejste jediny, kdo si neco pmatuje. Ja si velmi dobre pamatuji stovky vypalenych, rozstrilenych a prazdnych domu v Srbske Krajine, pres kterou se pred stavbou dalnice projizdelo na chorvatske pobrezi. V tech domech chybeli vyhnani Srbove. Ostrakizace (ten nazev jste uzil podvedome spravne) Srbska je vyrazem pokrytectvi a pohodlneho zjednodusovani. Vysledkem je vznik muslimskeho statu v Kosovu a zahnani Srbu do Ruske naruce. Dalsi vybusna smes na Balkane. A taky si dobre pamatuju Francouzskeho presidenta jak si trese rukou s Lybijskym vrahem Kaddafim. Tak tu neblabolte o mezsitatnich navstevach a koktejlech na velvyslanectvi. Hrdinu z namesti mame v historii statisice. Pro me je vetsi hrdina treba general Elias. I kdyz mohl zalest do kutlochu a odbojne mlcet....
12. 01. 2008 | 07:24

el napsal(a):

To Václav:
Konstatování ověřených faktů není pomluvou. Ujasněte si pojmy.
Blog pana Urbana je vzácným příkladem brilantní žurnalistiky, ať se to příznivcům ODS líbí nebo nelíbí.
Osobní urážky spíš vypovídají o jejich autorech, než o Janu Urbanovi.
Šlápnout někomu na kuří oko je vždycky nebezpečné.
12. 01. 2008 | 08:46

Kenedz napsal(a):

Tak jsem si to tady přečetl a je mi smutno, v jaké společnosti to vlastně žiju.
Kdo se odváží říct jakýkoliv argument je umlčován způsobem, že se chce brečet.
Já osobně jsem rád, že se pan Urban odvážil připomenout věci , které se odehrály (a já osobnš o nich nevěděl) a beru to jako JEHO POHLED NA VĚC.
Pokud bude mít někdo protiargument ať ho dá stejně neinformovaným lidičkám jako já na vědomí touto cestou.
Argument "ŠKODA SLOV" mi jen potvrzuje , že ťuknul hřebíček na hlavičku.
12. 01. 2008 | 09:34

Pamětník napsal(a):

Klaus je český politik. Já za posledních 60 let neznám žádného, kterého lze hodnotit kladně. Ví snad někdo o správném českém politikovi???
12. 01. 2008 | 09:44

Zacheus napsal(a):

To Jejda. Nelze než s Vámi souhlasit.
12. 01. 2008 | 13:00

Zacheus napsal(a):

To Václav Urban. Možná, že by stálo zato napsat také pár řádků o tom, proč byl na jedné straně "ostrakizován" a následně stíhán Slobodan Miloševič, ale prokazatelný terorista Hashmim Thaci, představitel teroristické tzv. Kosovské osvobozenecké armády, byl v téže době uznávaným představitelem kosovských albánců, "miláčkem" tehdejší ministryně zahraničí USA, jemuž podle jeho vlastních slov, slíbili předáci západních zemí "nezávislé Kosovo". Tento terorista západní diplomacii za ostrakizaci nestál ?
12. 01. 2008 | 13:07

Miki napsal(a):

Pane Urbane, souhlasím s celým článkem. Klaus byl vždy zbabělec. Ano, přesně jste to vyjádřil - i v tom, že se bál vést menšinovou vládu a elegantně to vyřešil Opoziční smlouvou, která legitimizovala korupci nebývalého rozsahu.
12. 01. 2008 | 13:34

zdesta napsal(a):

Nemám V.K.moc v lásce ale nechci zde zdůvodňovat proč.Příspěvek p.Urbana považuji za neobjektivní a manipulativní.Jak má vypadat politické hrdinství?Měl fandit ozbrojené narkomafii která si říkala UCK? Měl souhlasit s humanitárním bombardování? Má oficiálně zdělit Putinovi že prevít?
12. 01. 2008 | 15:13

Milan napsal(a):

Pane Urbane, vůbec nereagujete na závažné připomínky, které vám někteří blogeři napsali pod váš první článek. Znovu tedy otiskuji: Pane URBANE, zamyslete se prosim nad jednou věcí. Klaus se celých patnáct let utkával ve volbách o svůj program s dalšími politiky, přitom mohl být v klidu a vyučovat na kterékoliv universitě na světě. Švejnar v klidu vyučoval na universitách, ale nikdy neměl odvahu jít před voliče a přesvědčovat je o svém programu (říká, že ho měl sepsaný, proč ale za něj nebojoval?). Kdo je tedy zbabělec? Klaus podle vás nejde do předem prohrané bitvy, na to je prý zbabělec, myslíte si, že volba prezidenta před pěti lety bylo předem vyhraná? On přece šel do prohrané bitvy, ale bojoval a nakonec vyhrál. Pane Urbane, mám vás, resp. vaši práci a články docela rád, ale tady máte zatemníno... Budu rád, když se zamyslíte nad větami, které jsem napsal výše a odpovíte. Švejnarovy názory jsou mi docela blízké, ale strašně mě na něm mrzí to, že si celé roky nechtěl s politikou "špinit ruce" a nyní by chtěl rovnou slíznout smetanu. SHRNU-LI to, souhlasím s vámi, že prezidentem nemůže být zbabělec a právě proto prezidentem nemůže být Švejnar.
12. 01. 2008 | 15:47

janurban napsal(a):

Pro Milan:
Jak jsem slíbil, detailnější argumentace k domácí politice bude - asi už příští týden. Dovolím si jenom nesouhlasit s Vaší tézí, že Klaus někdy bojoval za program. Je to pragmatik, který za podíl na moci obětoval program jako první - a ne jednou. Vzpomenete si ještě na opožděnou privatizaci bankovního sektoru nebo předvolební protisocialistické mobilizace?
12. 01. 2008 | 16:02

Kandidát napsal(a):

Opravdu, ale opravdu bych měl jít do důchodu /věk na to mám/, zásluhy taky /privatizace, špinavé peníze, presidentování/ tak co ještě chci? Musím, opravdu musím vést národ, páč mimo mě tu nikdo tak dobrý klimatolog není!!
Všichni cítíte změnu, která je nutná pro nový a smělý zítřek. Jen já jsem schopen znovu "vyvětrat na Hradě", se starým a zaběhnutým ansámblem. Proto kandiduji.
12. 01. 2008 | 16:04

frantisekkostlan napsal(a):

Honzo,
díky za další skvělý článek.
Pravda, jak vidno, bolí nejen příznivce Václava Klause.
Na rozšifrování Klause i Dienstbiera, kteří jsou ochotni papouškovat kdejakou pitomost vypuštěnou srbskými nacionalisty, se těším.
František Kostlán
12. 01. 2008 | 17:28

NevericiTomas napsal(a):

Pro Kostolan. A mohl byste se vyjadrit k tem cca 210 000 Srbu, kteri se nikdy nevratili do tzv. Srbske krajiny? Chorvatsko se ma brzy stat kandidatem na vstup do EU...
BTW Predposledni nemecky premier ted sedi ve vedeni vyznamneho ruskeho statniho energetickeho monopolu. Ale to holt je neco jineho nez dostat nejakou placku. Panove, nejste schopni rozumne argumentace. Jen vztekle stekate. Svejnar je zajimavy clovek, ale pro vas jen proto, ze neni Klaus. Trapne.
12. 01. 2008 | 17:39

r.m. napsal(a):

kdysi jsem viděl v TV, jak Blair šlápl na nějakém summitu Klausovi na nohu)) Po jeho domácím suverénním vystupování ani stopa. pak už jsem jen zíral jak se Klaus před ním málem klaněl a omlouval se.
Pecka záběr))) lepší než deset politologických analýz.
Jinak pane Urbane v Tunelu plném krve jste zapoměl napsat, že Šťávovi lidi už za bolševika podplatili členy Bavorského červeného kříže a na krev od vězňů, která je levnější, nalepovali označení "od dobrovolného dárce". Byla to jen jedna z aktivit podniků založených STB.
Podíleli se tak na nemalém rozšíření hepatitidy C. Na ni se krev i deriváty k transfůzím v ČR začala testovat až v roce 1992. Virus sám byl objeven v roce 1988.
12. 01. 2008 | 20:06

vlk napsal(a):

Pane Urbane, vyčítám Klausovi tisíc různých věcí, nemyslím, že je dobrým prezidentem a měl by být vystřídán. V krizové situaci po posledních volbách objektivně měřeno - selhal. Nejdříve se snažil do procesu za každou cenu vměšovat, aby si následně umyl ruce. Tolikmůj postoj v Václavu Klausovi.
Ale rozhodně nemohu souhlasit s tím, co Klausovi vyčítáte.
Proberu to od začástku.

Ruská krze 1991
Kdyby byli vyhráli stalinisté a rozhodlis e situaci ve východní Evropě zvrátit, bylo celkem jedno, jestli Vy jste demonstroval proti pučistům na Václaváku nebo Václav Klaus seděl doma. O tom, jestli by dokázali betonoví bolševici obnovit svoje imperium by se rozhodovalo v Oválné pracovně. Tam by totiž bylo muselo padnout rozhodnutí, zda bude nukleární 3.ww. nebo ne. Postoj VáclavaKlause mi přijde racionální. Nikoliv zbabělý. Ovšem pro čelného politika zrovna svobodné země trestuhodně nedeklaratorní.

Situace po Daytonských dohodách.
Že jel Václav Klaus do Bělehradu? Co je na tom zbabělého? Ta návštěva naopak vyžadovala jistou míru odvahy. Pravý opak je tedy pravdou. Když byl Miloševič dostatečně dobrý pro amerického rpzidenta, aby Miloševičovi asistoval v Daytoně, proč bynebyl dostatečně dobrý pro českého presidenta? Že byl Miloševič ostarkizován v Evropě? Tato evropa svým překotným uznáním Chorvatska a Slovinska vytvořila de facto Bosenskou krizi. Nic víc ,nic méně.
Kauza číslo 3 Račak. Jsem přesvědčen, že to bylo, jak říkáte. Kompletně. ano , pak to byla klasická Klausova narcisistní sebestřednost. Ovšem kde vidíte zbabělost a podlézání autoritářským režimům?
Ke Kosovské krizi v dalším odstavci se vyjádřím, až ten Váš blog vyjde. Jsme ovšem velmi zvědav, čím budete chtít přesvědčit ty z nás , kteří cítí mimořádně silnou paralelu mezi Kosovem a Mnichovem 38. A Nemám důvod vyčítat nikomu, že sdílí tentýž postoj. Právě naopak.
Nevím, co si mám počít s následujícím odstavecem.Kde je smíchán Putin, Rusko, Klausovo antievropanství a Oposmlouva.
Začnu tím nesnazším - Klausovou ruštinou. Nevím je li dobrá či špatná. Neslyšel jsem ho mluvit. Ale soudím, při Klausově preciznosti, že bude spíš lepší než horší. A pokud Klaus mluví s britskými či americkými politiky v angličtině, s kancléřkou Merkelovou nebo rakouským kancléřem německy, nevidím sebemenší rozdíl oproti tomu, že s Putinem použil ruštinu. Osobně mu to schvaluji. Dobrý tah. Kolik je na světě státníků, kteří si to mohou dovolit? A promiňte - doufám, že nejste názoru, že s Ruskem naše republika nemá co vyjednávat?
Asertivní politika k Rusku.. Hezké téma. Tady mnohokrát diskutované - namátkou Hybášková, Kostlán, Hořejší a ještě minimálně jeden. Rusko je prostě velmoc. Pro nás hned po Americe a zřejmě spolu s Německem ta další nejdůležitější. Asertivní politiku s Ruskem vede v podstatě celá EU.Nejsme jediní. A musíme si vybrat mezi ostarkizací Ruska a jeho zahnání do kouta nebo Rusko jako součást nějaké mezinárodní komunity. Že prosazuje svoje zájmy? A kdo ne? prosazujme své. Neméně důrazně než Rusové. Cesta ovšem sotva vede přes "pěvecké" análnělezecké výkony či odmítání referenda.
V čem máte pravdu, jsou poslední věty tohoto odstavce. Antievropanství JE u Klause účelové. Nebyl u realizace vstupu do Unie, je tedy proti. Není schopen přiznat vařín protivníkovi. Podobně oposmlouva. Nebyla nutná. Spolu s Lidovci a US měla ODS tehdy 102 a mohla vytvořit vládu. Ale pro Klause toto bylo osobně nedělatelné vzhledem k jeho neschopnosti sebereflexe. Takže Oposmlouva.
Pokud jde o poslední odstavec- souhlas. Jenže on měl pravdu vícekrát. Například v Jugoslávii. Ovšem k tomu se dostanem až u Vašeho Kosovského blogu.
Nikdy bych netušil, že zrovna já budu veřejně hájit Václava Klause. ....Není to ovšem premiera. Nedávno jsem si to už vyzkoušel u Doležalova komentáře.
12. 01. 2008 | 20:27

green napsal(a):

To Vlk
měl byste se držet alespoň jednoho tématu a nikoli plkat okolo všeho, abych byl konkrétní, uvedu situaci v roce 1991 při puči ožralých maršálů v Moskvě. Problém se neřešil v oválné pracovně, ale týkal se cca 100 tisíc ruských vojáků v bývalé NDR, kteří by se museli "vracet" přes nás a nikoli Polsko. Neměli jsme zcela jasně podporu od dalších zemí regionu a bylo třeba ukázat veřejnou vůli a podporu tří divizí, které jsme přeskupovali k německým hranicím. A nemohli jsme přehlédnout ani rostoucí aktivitu bývalých i aktivních důstojníků spolupracujících s KGB zejména ve východních velitelských strukturách na Slovensku, kteří doufali, že se puč povede. proto jasný projev domácí vůle nepodlehnout, bránit se, a to za každou cenu, byl politicky klíčový. O tom, že Klaus, narozdíl od jiných členů vlády selhal a byl nepřipravený, a to i ve své tehdejší funkci, nemá smysl mluvit. Urban to také ví. Ale proboha vás prosím, neplácejte tady pitomosti, když nevíte oč šlo a jen tak spekulujete a pouštíte se do věcí, které neznáte ani z rychlíku.
12. 01. 2008 | 22:02

tana napsal(a):

Kdyby byl k dispozici třetí kandidár, např. vědecká osobnost , která by nebyla spojena s politickým marasmem, bylo by to fajn.
Mám li volit mezi profláknutým Klausem a nečitelným Švejnarem, volím Klause.
12. 01. 2008 | 22:17

vlk napsal(a):

Green dík za radu. Ale je mi celkem jedno,co si myslíte.Budu se vyjadřovat k čemu uznám za vhodné.

Pokud jde o argumentaci, kterou předvádíte, postavte se před zrcadlo, natáhněte maskáče, pomalujte si tvář maskovacími šminkami a k tomu ukazujte svaly. A připadejte si jako chlapák.
Vedle too eventuálně můžete znovu přelouskat, co jsem vlastně napsal. A snad přijdete i na to, co jsem tím chtěl říci. A jaký že děj jsem anticipoval do Oválné pracovny, kdyby byly vyhrály vMoskvě betoné hlavy.
Pak vám třeba přijde směšných 100 000 demoralizovaných Rusů v býv. NDR*- na ty jistě ony zmíněné tři divize jistě udělaly hluboký dojem-, a naopak přijde jako dost riskantní koncentrovaná síla všech západně položených vojenských okruhů bývalého SSSR,kde byla navíc dislokována v provizorních kvartýrech většina vojsk stažených ze Střední Evropy, která by se byla s velkou chutí jistě vrátila do svých "dočasných" vojenských posádek.
A ohledně těch znalostí, milej greene, nechám vám pocit, že jste něco jako Napoleon , kříženej s Alexandrem Velikým a maršálem Montgommerym a jedinej v tomhle státě, kdo kdy viděl zelený sukno.
Na tom, že Klaus zaujal realistický postoj nemám co měnit.
Pokud ovšem chete říci, že by ho na Hradě měl kvaltem vystřídat Švejnar - pak ok. Souhlasím.
12. 01. 2008 | 22:22

scientist napsal(a):

měli jsme rodinného přítele, diplomata z Belgie. Ten nám vyprávěl, jak špatnou pověst VK v diplomatických i v zahraničních politických kruzích má: šašek pro smích. Jeho konzervativismus založený na zastaralých předstvách o fungování trhu i společnosti je pro budoucí výzvy, které na ČR čekají, nevhodný. Je to exot, který se mohl vyšvihnout jen v exotických podmínkách devadesátých let. A může být zvolen opět jen díky podmínkám, které nejsou z hlediska žádoucího fungování politického systému, normální. Jeho volba je testem naší politiky, která, zdá se, ani po téměř dvaceti letech nevyrostla z telecích let.
12. 01. 2008 | 23:53

m&m napsal(a):

Jen doplním, že mezi pragmatismem a oportunismem je podle mého názoru přece jen určitá hranice.
Klaus je učebnicovým příkladem oportunismu (jako bezzásadového přizpůsobování se všemu pro jakoukoliv výhodu). Darwin by měl z jeho adaptability radost...
13. 01. 2008 | 00:52

Al Jouda napsal(a):

Zajímavá fakta, která se v běžném tisku nevyskytují. Děkuji Bohu za Internet a nyní již je mi jasné, proč čínští komunističtí vládcové omezují lidu přístupnost některých stránek.Diskuze k blogu ale ve mně stále utvrzuje přesvědčení : Klaus je fosilie, Švejnar naděje !
13. 01. 2008 | 10:14

právník napsal(a):

Klaus je nejen učebnicovým příkladem oportunismu, ale také velikým účitelem, kterého jeho věrné ovečky bezmyšlenkovitě následují. To pak jen volič zírá, když si pravicová ODS v jednom bývalém okresním jihočeském městě udělá hlásnou troubu z kovaných starých struktur - někdejších vojenských politruků vzdělávaných v SSSR, spolupracovníků StB a podobných výtečníků.
Parádním číslem této strany byla nedávná fotografie starostky z ODS v tisku se "vzácnými hosty" - komunistou Ransdorfem, předsedou okresní buňky KSČM a diplomatkou z Kuby! (chyběl už je Fidel Castro)
Copak tohle může pravicově smýšlející člověk volit?
13. 01. 2008 | 10:17

Aleš napsal(a):

Děkuji pane Urbane za vaše slova. Je jen škoda, že diskusní příspěvky obsahují tak málo argumentů proti vašemu pohledu na věc.
Soulasím s vámi, že V.K. má mohem blíže k východu- Srbsko, Rusko než k Evropě.
Vznáším otázku k diskusi- nemá VK. neuvěřitelně daleko ke skutečné demokracii evropské, anglické či americké a nemá daleko blíže k technologii moci. Já si myslím, že na základě respektu k politikům jako je Miloševič, Putin, spolu s opo smlouvou nám V.K. naznačuje , kam má jeho politická praxe blíže.
13. 01. 2008 | 10:33

Kenedz napsal(a):

Pane Urbane, pozdní privatizaci bank považuji za záměrnou a více škodlivou než byla celá kupónovka.
Tam mohl každý svobodně zvolit zda naletí , nebo bude investovat samostatně.
Větší problém byla privatizace jako taková - a peníze nä ni získané z promiskuitních bank.
Tam vidím počátek zadlužení, nehledě na to které následovalo a to nepracující lidé z těchto vytunelovaných podniků , kteří se rázem z plničů státní kasy stali sociálně potřebnými.
Podepisuji se pod Váš názor Milanovi.
Mobilizace , které zbavili 10% voličů jejich volebního práva jen tuto agonii zbytečně prodlužují.
Myslím , že víte o čem píšete a dovedete to pojmout v souvislostech.
Jen tak dál, fandím Vám.
13. 01. 2008 | 11:38

Sofi napsal(a):

Jsem vděčná za každá slova, která odhalují tu příšernou hrůzu koncentrovanou v osobě V. Klause. Jenom přicházejí jaksi pozdě. Už máme za sebou téměř 20 let od revoluce a po většinu té doby se Klaus jevil většině nevědomých občanů tohoto státu jako politik na svém místě. Ještě dnes se tohoto mýtu někteří nechtějí pustit a člověk má dojem, že jim bere hračku. Ptám se, kde celou tu dobu byli politologové, sociologové, psychologové, psychiatři, lidé, kteří ho znali od mládí, či dětství a další. Ti všichni o něm mohli již dlouho pravdivě informovat a mohli jsme být ušetřeni spousty nesnází a ostudy. Ta jeho zbabělost je víc než česká, ta je přímo obludná a člověk s takovou výbavou se nikdy neměl ocitnout v politice. Pevně doufám, že to jsou jeho poslední týdny !
13. 01. 2008 | 17:20

Jáne Toty napsal(a):

To Sofi:
Nechápu, proč se divíte? Předně před dvaceti lety nebyl Klaus to, co je dnes a psát o jeho dětství a školních letech v době, kdy vystrčil svou palici nad ostatní, ještě nikoho nezajímalo. Později se teprve vybarvoval, vytvářel svou image a ukazoval,co je zač. Za těch 20 let pak jeho osobnost vyzrála do neobyčejných rozměrů, díky všem svým aktivitám a činnostem. Jeho EGO až do konce roku 2007 mělo konstantní hodnotu, o ní se opírala celá jeho Oddaná Degenerovaná Smečka až do momentu, kdy se na scéně objevilo nevídané a hlavně neočekávané protivenství v podobě profesora Švejnara. A protože bylo třeba bojovat, bylo nutné i hodnotit. Ti, co ho mohli hodnotit dříve, v souběhu s reálnou možností skončení jeho exhibicionistické kariéry došli k závěru, že nastala vhodná chvíle k bližšímu poznání osobnosti jeho veličenstva. Dřívějšímu poznání nebylo přáno, protože stav věcí nedozrál tomu, aby se mu věnovali více, než bylo potřeba. Doba byla už taková, že by to stejně k ničemu nevedlo přesto, že poslední (a jeho první) volba presidenta byla sama o sobě fraška a ještě kdybychom se měli dočítat to, co se nám dnes nabízí, tak by snad dodnes president nebyl zvolen. Konstelace hvězd však došlo do stavu,kdy jsou všechna znamení ve správné konstelaci a jak se říká, kosa narazila na kámen. Rovnocenný protivník se neočekávaně zjevil páně Klausově v ten nejméně vhodný okamžik, tolik spoléhal na oddanost svého lidu a především modrokabátníků v červených čepicích, že si ani v duchu nepřipustil možnost neobývání hradních komnat v dalších pěti letech. Zaplať Pán Bůh, stalo se! No a najednou je o čem psát, ani ne tak proto,že bychom jej neznali, ale aby se konfrontoval s protikandidátem, kterého se sice zalekl,ale předem jej diskvalifikoval v přesvědčení, že na to pan profesor nemá. Ukazuje se, jak hluboce se mýlil, ukazuje se také, kdo je pan "taky" profesor Klaus. Taky mne mrzí, že k tomuto odhalování došlo tak pozdě, souhlasím s Vámi, mohli jsme být lesčeho ušetřeni. Teď nám nezbývá než věřit, že ne PRAVDA, ale ROZUM zvítězí.Ale protože vše záleží na našich poslancích, kteří až na vyjímky toho rozumu moc nepobrali, bojím se,bojím. Ale věřím! A těším se na nové známky s novým presidentem! Tak Sifi, držme palce!
13. 01. 2008 | 23:24

gogol napsal(a):

15. 01. 2008 | 01:37

fake napsal(a):

konstrukce, že p.Švejnar je nebezpečný pro KSČM, tím, že by je instaloval do vlády, je k popukání, představa, Jyrky a Falmera ve vládě, už zas tak moc k popukání není, i kdyby byl prezidentem Švejnar a ne, ten zbabělec Klausů. K vaší osobě, měl by jste také uvádět o své osobě, nejen, že jste "Bývalý disident a novinář ještě nelegálních Lidových novin. Později psal o válkách ve Střední Americe a bývalé Jugoslávii. Dva dokumentární filmy, tři knihy. Učí na New York University v Praze. Profesní i osobní přesvědčení: Ve chvíli, kdy mě chválí mocní, někde dělám chybu. Dokud jsem zvědavý, žiji.", ale také proč jste byl odejit z ČRO6, když už se tak oháníte tou odvahou a bojem za morálku. začněte u sebe.
17. 01. 2008 | 12:11

Josef Sláma napsal(a):

Já se opravdu divím panu Urbanovi že se nestydí, asi ne.Jinak by opravdu nepsal takové nesmysly, hlouposti, žvásty, neobjektivní a nevyvážené komentáře na adresu hlavy státu.Vítěztví Klause bude vítěztví rozumu nad lží a nenávistí Havlovců!
18. 01. 2008 | 16:30

MUFLON napsal(a):

Pane Urbane,souhlasím s Vámi ve všech bodech obžalovy.Dodal bych snad pouze,že dost dobře nerozumím výroku pana Topolánka o vlastenectví člověka, který zdecimoval morálně a ekonomicky většinu slušných lídí tohoto státu a ještě má tu nezřízenou drzost otravovat tady ještě dalších pět let! Všichni slušní lidé vzpamatujte se, pan Klaus je jeden z největších škodičů, který v tomto státě kdy žil!
22. 01. 2008 | 22:21

Martin Jochim napsal(a):

Ono je náramně jednoduché kritizovat někoho dozadu za jakékoliv jednotlivé postoje, když už dnes víme, jak zmíněné situace nakonec dopadly. Kdyby dopadly třeba jinak, tak by se našly zase jiné situace a jiné postoje. Z článku je cítit přístup: "Kdo chce psa být..." a to především vytrháváním situací bez vysvětlení tehdejšího momentálního kontextu a bez srovnání s reakcemi třeba některých našich osobností s potenciálem budoucího kandidáta na prezidenta. Protože takové srovnání neexistuje je uvedený způsob hodnocení irelevantní. Hodnotit prezidenta dnes, že někdy v historii se nechoval vzhledem k současnosti dostatečně předvídavě prezidentsky, je absurdní, Zároveň to svědčí o nepochopení myšlenkové liberální platformy Václava Klause, protože kdyby pochopena být chtěla, tak by si autor článku mohl snadno dát do souvislosti konzistenci kritizovaného chování a postojů se zároveň chváleným názorem V.Klause o nemožnosti vývozu demokracie. V tomhle totiž všechny jeho postoje souvisí spolu s odporem vůči násilným změnám státních systému, hlavně zvenčí. A plyne z toho tedy jeho podpora silných politickým osobností uvnitř států k realizaci politických změn zevnitř a odpor ke strkáním cizích prstů do vnitřních záležitostí suverénních států zvenku.
23. 01. 2008 | 18:58

Havíř Fanoš napsal(a):

Klausovy prd záleží na národu je to člověk který se chce zviditelnit a mět moc ji provádět.Demokratický prezident by nikdy nemohl podepsat takovou reformu, která chudé vydírá a bohatým přidává.Modří ptáci včetně Klause nesnáší krytiku a čertí se když jim někdo řekne pravdu do očí.Intriky a podplácení je jim vlastní.Jsou bohatí a mohou si dovolit podplácet.Taková strana dostala od národa hlasy řídit stát,dobře nám tak!Komunisty jsme zavrhly což nebylo ke škodě,protože jsme byli pod jejich vládou novodobý nevolníci.Tedˇ však jsme otroci bohatých.Co se týče volby prezidenta pane Urban máte, pravdu Klaus jako prezident je i pro mne nepřijatelný,jenže komunisté znovu sklamou a dají hlas Klausovy.Sˇvejnar je pro ně nepřijatelný,protože nepřišel s výchdu.
06. 02. 2008 | 21:48

Havíř Fanoš napsal(a):

Klausovy prd záleží na národu je to člověk který se chce zviditelnit a mět moc ji provádět.Demokratický prezident by nikdy nemohl podepsat takovou reformu, která chudé vydírá a bohatým přidává.Modří ptáci včetně Klause nesnáší krytiku a čertí se když jim někdo řekne pravdu do očí.Intriky a podplácení je jim vlastní.Jsou bohatí a mohou si dovolit podplácet.Taková strana dostala od národa hlasy řídit stát,dobře nám tak!Komunisty jsme zavrhly což nebylo ke škodě,protože jsme byli pod jejich vládou novodobý nevolníci.Tedˇ však jsme otroci bohatých.Co se týče volby prezidenta pane Urban máte, pravdu Klaus jako prezident je i pro mne nepřijatelný,jenže komunisté znovu sklamou a dají hlas Klausovy.Sˇvejnar je pro ně nepřijatelný,protože nepřišel s výchdu.
06. 02. 2008 | 21:49

Havíř Fanoš napsal(a):

Klausovy prd záleží na národu je to člověk který se chce zviditelnit a mět moc ji provádět.Demokratický prezident by nikdy nemohl podepsat takovou reformu, která chudé vydírá a bohatým přidává.Modří ptáci včetně Klause nesnáší krytiku a čertí se když jim někdo řekne pravdu do očí.Intriky a podplácení je jim vlastní.Jsou bohatí a mohou si dovolit podplácet.Taková strana dostala od národa hlasy řídit stát,dobře nám tak!Komunisty jsme zavrhly což nebylo ke škodě,protože jsme byli pod jejich vládou novodobý nevolníci.Tedˇ však jsme otroci bohatých.Co se týče volby prezidenta pane Urban máte, pravdu Klaus jako prezident je i pro mne nepřijatelný,jenže komunisté znovu sklamou a dají hlas Klausovy.Sˇvejnar je pro ně nepřijatelný,protože nepřišel s výchdu.
06. 02. 2008 | 21:58

just cavalli napsal(a):

Klausovy prd záleží na národu je to člověk který se chce zviditelnit a mět moc ji provádět.
22. 08. 2009 | 10:15

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy