Letní záchvat vzteku

19. 08. 2010 | 22:47
Přečteno 23388 krát
A už se to na nás zase valí, z ČT, i odjinud. Čtu články, koukám na reportáže o dnes již slavném místě kousek od Jihlavy. Vidím Berndta Posselta, jak potěšeně pochrochtává a vzkazuje českým politikům, aby podpořili vyšetřování ohavného zločinu z roku 1945, a ještě tam a ještě onde. A mám zase vztek nad celým tím humbukem.

Vztek je v politice špatná kategorie. Ten, kdo se vzteká, si zpravidla uškodí. Ale to je mi ted´ jedno. Napadá mě jediná věc : ještěže se už začal natáčet film Lidice. Jeho předpokládaná premiéra a mediální kampaň příští rok v červnu by totiž mohla alespoň trochu - ale raději hodně - pootočit atmosféru, ve které se zde v posledních letech diskutuje o 2. světové válce, jejích příčinách a následcích. Někdy se mi totiž zdá, že hlavním problémem nebyl německý teror, vyhlazování české inteligence, plánovaná likvidace celého českého národa, ale poválečné vraždy Němců, spáchané Čechy, zdivočelými šesti lety nacistické okupace. Neomlouvám je. Ale také nesoudím. Nevím, co by kdo z nás, včetně mě dělal a jak by se choval k Němcům po válce, kdyby mu rodinu zlikvidovali v koncentráku nebo sekyrárně. Nasazovat na tu dobu dnešní měřítka je zpozdilost. Když se začne příští rok více mluvit a uvažovat o takovém symbolu, jakým byly Lidice, bude se také snad více mluvit a uvažovat o tom, že to nebyli především Češi, kteří po válce vraždili Němce, ale především a hlavně Němci, kteří za války vraždili Čechy, po statisících.

Ano, to co tady ted´ píšu, je politicky nekorektní a emotivní. Určitě se zase sejde hromada příspěvků od nejrůznějších chytráků, kteří mi vynadají a vysvětlí mi, jak to vidím špatně, že mluvím jako nějaký komunista či nacionalista, který nechápe evropské smíření. Ale je mi to celkem jedno. Mám totiž už plné zuby tohoto způsobu vyrovnávání s poválečnou minulostí a všech generálů po bitvě, kteří neprožili válku a okupaci, zato dnes bez bázně "nastavují zrcadlo". Komu? A proč? Jde podle mého názoru hlavně o jakýsi "anti-komplex" či intelektuální módu části našich "elit". Má to několik fází. Za prvé si pěkně kolektivně nakydejme špínu na hlavu za své domnělé hříchy, abychom celé Evropě dokázali, jak jsme už demokraticky vyzráli a vyspěli. Za druhé se zbavme tzv. "jiráskovsko-nejedlovského" pojetí dějin (jeho stoupencem je v zásadě každý, kdo chová kritická stanoviska k evropským koncepcím německé politiky). A za třetí přepišme učebnice dějepisu, zbavme se balastu minulosti a vezměme to pěkně zgruntu, od husitů, přes Bílou horu až po vznik Československa - co bylo dřív černé, bude dnes bílé a naopak (někde jsme to stihli od roku 1989 otočit už dvakrát, třeba u E. Beneše - za komunistů exponent buržoazie, po listopadu byl krátce významným demokratickým politikem, aby se pak změnil v zaprodance Rusů). Celá historie poválečného odsunu Němců včetně všech excesů se k těmto flagelantským cvičením výborně hodí.

Přitom celá tahle vlna objevování, odsuzování a tzv. vyšetřování českých poválečných zločinů na Němcích vede ve svém důsledku k jedinému - k nivelizaci příčin a následků války, ke stírání rozdílů mezi agresorem a obětí, ke konstatování, že vlastně hnusné věci páchaly obě strany a tak si nemají co vyčítat. Ale tak to přece není. Při vší úctě k obětem : excesy během divoké fáze odsunu prostě nejsou, nemohou být na stejné úrovni jako násilné zničení demokratického státu a následná mašinérie koncentračních táborů, popravišt´a mučíren, celého toho státně teroristického systému, kterým byl německý fašismus. A jestli se to různým našim krasoduchům, kteří se tak rádi vyrovnávají s různými stránkami naší nevábné minulosti, nelíbí, tak at´ si uvědomí, že kdyby to tenkrát Němcům vyšlo, oni sami o tom dnes mohli přemýšlet třeba v Patagonii (pokud by patřili k těm štástnějším).

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Varan napsal(a):

Dočetl jsem k formulaci "Berndt Piosselt pochrochtává" - a dál už jsem nemohl. To má být jako co? Blog pravicového politika, anebo parodie na Rudé právo 1975?

:((
19. 08. 2010 | 23:05

jarpor napsal(a):

No, myslím, Varane, že jste měl dočíst...

Napsal jste to dobře, pane Zahradile. S jedinou vyjímkou - to "pochrochtává" jste si mohl "dát za klobouk"... a použít diplomatičtější sloveso.

Je dobré ale jasně pojmenovat co byla příčina a co následek. Při tiché úctě k obětem, jedno na které straně....

Hezký večer
19. 08. 2010 | 23:18

Jan Zahradil napsal(a):

Milý Varane, škoda, že jste nedočetl až k třetímu odstavci. V tom jsem pamatoval i na Vás. JZ
19. 08. 2010 | 23:20

Karel Mueller napsal(a):

Pane Zahradil,

máte samozřejmě pravdu, byť používáte poněkud emotivní (na politika) formu.

Ale přečtěte si řadu blogů a debaty na nich, např. i tak bezesporu inteligentního člověka, jakým je pan V. Žák. Pak pochopíte, proč jsme tam, kde jsme.

Někdy se mi zdá, že valná část elity úplně zinfantilněla a zahodila elementární pravidla kritického myšlení. Možná se to dá říct jinak. Ovšem tragedií je, že dnešní mládeži (přinejmenším její většině) můžete vykládat asi cokoliv. Viz výsledky testů publikované na blogu p. Šteffla.

Neoflagelantské procesí pod tímto blogem je jisté. Nick Varan začal.
19. 08. 2010 | 23:23

Konrad napsal(a):

Nehorazny clanek. Nemuzu uverit ze to napsal konzervativni politik, pocitajici k te lepsi, vzdelanejsi casti naroda. Nic nemuze ospravedlnit vrazdy, na posuzovani viny mame soudy, nikdo nema pravo brat spravedlnost do vlastnich rukou ! Nic na tom nemeni ani realita nacistickeho besneni, ani Lidice ci Heidrichiada. Prezident Benes se projevil jako diletant, kdyz nedokazal pomoci zakona a prava zarazit radeni revolucnich bojuvek - sadistickych jedincu ktere pritahuje nasili. Neverim vlastnim ocim, jak militantni ultrakonzervativci, na jednu stranu odsuzuji (zcela pravem) komunisticky teror, (kolem 250-ti popravenych), na druhou stranu se zastavaji nasili pachane na nemeckych civilistech( 15 az 20 tisic zavrazdenych), nebo glorifikuji loupezne vrahy ze skupiny Masinu...Pana Zahradila nepovazuji za slusneho cloveka, je to proste jenom fanaticky ultrapravicak, takovych se zde sejde vice, ti budou Zahradila vynaset do nebes.
19. 08. 2010 | 23:23

Grr napsal(a):

Člověčí dějiny jsou samý masakr, každý nějakého toho vraha v předcích máme.
19. 08. 2010 | 23:29

vilemkodytek napsal(a):

Ozývám se jako jeden z chytráků: Ano naše zlo bylo mnohem menší a následné, ale pořád to bylo zlo. Můžeme se vzdát svého češství a pak nás nemusí nic trápit, vždyť s tím přece osobně nemáme nic společného.

Ne Beneš nebyl zaprodanec Rusů, byl to prezident, který se zasloužil o stát a jako starý nemocný muž udělal chybu (a co v tu dobu dělali všichni ostatní zdraví?).

Berndt Posselt je možná politik, který jako mnoho jiných politiků hraje divadlo a je mu jedno, co z toho bude, možná je jen karikatura připomínající ono zlo, nevím. Ale přinejmenším je to doklad toho, že jde - na rozdíl od husitství nebo Bílé hory - o živou záležitost.
19. 08. 2010 | 23:31

znalec napsal(a):

Myslím, že je dobré pojmenovat zlo zlem. To fašistické je pojmenováváno od konce války všemi národy. Taky to Němce musí dráždit. Boris Becker jednou přiznal, že vystupoval na veřejnosti ve světě prakticky s neustálým pocitem viny. Byl Němec. Ale za Hitlera nemohl. Většina Čechů a Moravanů i když jim Hitler vzal rodinné příslušníky, se nešli mstít na ostatních Němcích. Také tu žili a žijí slušní lidé, pane Zavadile. A TI CO VRAŽDILI NĚMCE, PROTOŽE JSOU NĚMCI, MAJÍ STEJNOU VINU, JAKO TI CO VRAŽDILI ŽIDY, PROTOŽE BYLI ŽIDY. Z tohoto důvodu je nutné pojmenovat zlo zlem a dobro dobrem. Jajékoliv zastírání - byť umně zdůvodněné-je zase - dle mého názoru- ZLO.
19. 08. 2010 | 23:32

Marcela Zahálková napsal(a):

Pane Zahradile,
straslive se mylite a ja neverim vlastnim ocim, ze s temito nazory nas zastupujete v evropskem parlamentu.

Jak to vite, ze mezi vrahy byl nekdo, komu vyvrazdili rodinu?

Zlocin zustane zlocinem a je jedno, kdo po cem jej spachal. Nehlede na to!, ze 99% vsech zlocinu spachanych nasimi obcany na Nemcich byly spachany ne proto, ze Nemci tem konkretnim lidem vyvrazdili rodinu, ale z naprosto hnusnych motivu - z vlastniho prospechu kvuli majetku, z duvodu likvidace svedku vlastniho selhani za valky (kolaborace, udavacstvi,..) a nebo ciste jen ze sadistickych pohnutek odpornych pokleslych zivlu.
Toto je treba jasne pojmenovat a ODSOUDIT !
Cim vice toto budeme zakryvat a obhajovat, tim vice si skodime !
19. 08. 2010 | 23:36

znalec napsal(a):

Omlouvám se, za zkomolení Vašeho jména pane Zahradile.
19. 08. 2010 | 23:36

Sraldo Mandolini napsal(a):

Konrad:
Nezdobí Vás čistě náhodou příjmení Henlein, a nepodřezal se Váš otec sklem z rozbitých brýlí, aby unikl zasloužené oprátce? :-)
19. 08. 2010 | 23:40

Konrad napsal(a):

S.M. - ne, je to jenom nick. Jsem puvodem z Moravy, nemam zadne nemecke predky. Konrad se jmenoval muj polsky kamarad z Chicaga. Jiz nezije, nick je na jeho pocest.
19. 08. 2010 | 23:45

Karel Mueller napsal(a):

Flagelantům:

Víte, pan Zahradil napsal, že neomlouvá zločiny na Němcích, ale ani nebude soudit. A také napsal proč. Ale jde o něco jiného. O co jde?

Před lety jsem jen na 8. května autem a poslouchal jsem cestou radio. Víte, jaký byl ten výroční den nosný pořad? Utrpení německých vojáků v bitvě u Stalingradu. A rozhovor s několika přeživšími. Cílem bylo ukázat, jak moc trpěli.

Dobře, v pořádku. Jen my tam chyběl ze strany "českého" rozhlasu následující malý dovětek: Kdyby tito vojáci Stalingrad dobyli, tak zde milí posluchači nejste ... pouze ti šťastnější z Vašich rodičů prarodičů by byli v Patagonii.
19. 08. 2010 | 23:47

Karel Mueller napsal(a):

Pardon za překlepy
19. 08. 2010 | 23:49

Werner napsal(a):

Ach bože kam ten svět spěje...I já musím (pro tentokrát) souhlasit s panem Zahradilem!
19. 08. 2010 | 23:51

Sraldo Mandolini napsal(a):

Konrad:
Dobrá, ale i tak si myslím, že jen zbytečně urážíte pana Zahradila. On přeci ve svém blogu neschvaluje vraždy nevinných Němců, ale jen píše že to byli Němci, kdo rozpoutal válku a nikoliv Češi, a že Němci zavraždili tisíckrát více Čechů, než tomu bylo naopak...
19. 08. 2010 | 23:52

Marcela Zahálková napsal(a):

Ano, pan Zahradil sice napsal, ze neomlouvá a nesoudí, ale svym clankem v podstate vyjadril zlostny nesouhlas s tim, ze se o tom mluvi, jakoby to chtel nekam schovat, jakoby to slo zaretusovat, zamest pod koberec.

Ale neschovame to, nejde to schovat, vymazat, je to soucasti nasi ceske minulosti.
19. 08. 2010 | 23:58

Monika napsal(a):

"Kdokoli zmařil jeden život, je stejně vinen, jako by zničil celý svět; a kdokoli zachránil jeden život, zaslouží si stejnou odměnu, jako by zachránil celý svět.“
Talmud
19. 08. 2010 | 23:59

Krasoduch 001 napsal(a):

No co, Zahradile, ja mam zase vzdycky vztek z takovychhle vyzblebtu:

"Nevím, co by kdo z nás, včetně mě dělal a jak by se choval k Němcům po válce, kdyby mu rodinu zlikvidovali v koncentráku nebo sekyrárně."

He, prave na tyhle soudy potrebujeme prozkoumat a osvetlit historii. Jsou zajimava i relativni meritka. Napr.: Co kdyz ti, co po valce vrazdili, byli zrovna zhusta ti, kteri predtim kolaborovali? Ti, kteri se potrebovali rychle ospravedlnit nejakym silackym cinem, aby sami nesli sedet? Proc bychom tedy nemeli zdokumentovat a pripustit, ze po valce vrazdili Cesi-kolaboranti Nemce-nenacisty? Je to flagelanstvi? Proc?

Pozn. Verim tomu, ze autor pukne vztekem, az jednou cesti a nemecti historikove napisou ucebnici historii spolecne.
20. 08. 2010 | 00:00

Werner napsal(a):

Karel Mueller : Ale tohle je už několik let normální! V den výročí osvobození se nedovíme od čeho a koho ale kolik bylo po válce vyhnáno Němců(samozřejmě samých "slušných") a kolik bylo znásilněno Němek! Nikdo neřekne roč byly vyhnáni a jak a kvůli čemu se ti znásilňavatelé k Němkám dostali!
20. 08. 2010 | 00:00

hoven napsal(a):

každopádně umlátit civilisty motykama je prasárna. je to stejná prasárna, jako udělali nacisti v Lidicích.
20. 08. 2010 | 00:03

Sraldo Mandolini napsal(a):

M.Zahálková:
Kdyby bylo více Zahradilů a méně Zahálkových, tak by na Václavském náměstí nestál pomník proněmeckého zrádce a kolaboranta, ale naopak jeho bratra, který zbabělého zrádce a kolaboranta po zásluze potrestal...
20. 08. 2010 | 00:06

Emissary napsal(a):

No jo, pane Zahradile,

zrovna jsem o tom psal na blogu pana Broma. Ten Váš blog by chtělo kapánek vylepšit, ale to už asi nejde. :)
20. 08. 2010 | 00:07

Sláma napsal(a):

Plně souhlasím s panem Zahradilem. Snahy novinářů a politiků, spjatých s deníky MF Dnes a Lidové noviny (vlastněných německým kapitálem) implantovat nám obraz Čechů postižených dědičným hříchem mi značně vadí. Myslím, že se nemáme za co stydět, nakonec ani za ten odsud ne. Naši novináři a politici jsou značně nevzdělaní a tak nikdy nikoho z nich nenapadlo se seznámit s materiály Postupimské konference. Jinak by věděli, že hlavním motivem odsudu Němců z východní Evropy (tedy nikoliv jen z Československa, jak by se mohlo zdát), ale např. i z Nizozemska, byla prevence dalších ozbrojených konfliktů a zabíjení. Bohužel obavám západních politiků (zejména Churchilla) násilný rozpad Jugoslávie dal za pravdu. Po válce byl u nás završen proces formování národního státu, stejný, jako ke kterému došlo před pár lety v Jugoslávii. Je zajímavé, že německým a rakouským politikům odsud srbského obyvatelstva (celkem 2,2 mil. osob) z Chorvatska a Kosova, na kterém se sami aktivně podíleli, nijak nevadí. Doporučuji knihu Rychlík, Jan: Mezi Vídní a Cařihradem. Praha: Vyšehrad, 2009.
Ještě pro Varana: opravdu si myslíte, že je projevem levicovosti kritizovat sudetoněmeckého politika? Podle mne to je právě naopak!
Jen pro upřesnění - počet odsunutých z Československa tvořil méně než 1/4 celkového počtu. Velký počet Němců byl odsunut z Polska, Sovětského svazu, Rumunska, Maďarska a Jugoslávie.
20. 08. 2010 | 00:08

Papouch napsal(a):

pane Muellere, sovetske zajatecke tabory neprezilo 95% zajatcu od Stalingradu

a co se tyka tech pohadek o planovanem odsunu do Patagonie... jak se s tim srovnava, ze u Stalingradu za sjednocenou Novou Evropu bojovali i bratri Slovane - divize chorvatskych dobrovolniku?
20. 08. 2010 | 00:08

hoven napsal(a):

sraldo
ty jsi studoval dějepis na vumlu. a měl si určitě jedničku. a ještě ti tam řikali, že vladimír iljič lenin měl třikrát větší hlavu než ostatní lidi.
20. 08. 2010 | 00:09

Sliva napsal(a):

Bylo by to moc jednoduchy kdyby po valce vrazdili obeti nacistickych zlocinu, jak by si to pral pan Zahradil. Bylo to mnohem slozitejsi a stavalo se ze vrazdili i cesti kolaboranti nemecke antifasisty. Pamatku Lidic sotva uctite tak ze omlouvate jine zlociny na jinych mistech. Anebo tak ze se v zajmu politickeho hastereni spolcite s Lotysskou stranou ktera udajne nema daleko k relativizaci nacizmu.
20. 08. 2010 | 00:12

Sraldo Mandolini napsal(a):

hoven:
Podobný názor na Boleslava a Václava má i Miloš Zeman, a toho dosti těžko obviníte, že studoval na Vumlu
20. 08. 2010 | 00:13

Werner napsal(a):

Krasoduch 001 : doufejme že nezapomenou na to že ještě pár dní před tím "masakrem" (6 lidí) se ta obec jmenovala a nesla "hrdý titul" SS-Gemainde Bergersdorf (vesnice oceněna za odvod 50 mladíků do SS titulem SS vesnice). Jo a že iniciátorem byl "Rakouský Čech" Robert Krautzinger!))))Ale co ! Propaganda je propaganda a mnozí Češi sežerou všechno!
20. 08. 2010 | 00:14

Sladký napsal(a):

Dvakrát jsem se snažil napsat příspěvek,v němž jsem bohužel musel naprosto souhlasit s p.Zahradilem-poprvé a snad naposled.Dvakrát bylo odeslání příspěvku za podivných okolností zmařeno.Jsem paranoidní,nebo je kontrola Netu daleko sofistikovanější,než si myslím(e)?
20. 08. 2010 | 00:14

Konrad napsal(a):

S.M, ja Zahradila neurazim, jen jsem psal co si o nem myslim. Prectete si jeho clanek pozorne, v podstate je tam sikovne skryta obhajoba nasili na nemcich, zejmena v poslednim odstavci. Take je tam citit nechut k tomu, ze si nekdo dovolil tyto zlociny vysetrovat, ci odsuzovat. Vzdyt mame nasi pravici, ta je jedinym nositelem pravdy! .. Bylo po valce, podle vsech platnych mezinarodnich konvenci nebylo mozne vrazdit civilisty, nic na tom nemeni ani utrpeni Ceskeho naroda za nemecke okupace.
20. 08. 2010 | 00:15

Sladký napsal(a):

S hovnem je zbytečné diskutovat.Nomen omen,toť vše.
20. 08. 2010 | 00:17

Karel Mueller napsal(a):

Papouch:

Víte, já považuji Heydrichův projev o plánu "vyřešení českého problému" za dostatečně vypovídající. Dobře, místo Patagonie plánoval Sibiř.

Co k tomu boji vedlo chorvatské dobrovolníky vskutku nevím, ae po vypuknutí občanské války v Jugoslavii to očividně nebylo zapometo ... řekl bych na podkladě postojů západu k Chorvatům a Srbům.
20. 08. 2010 | 00:20

Sraldo Mandolini napsal(a):

Konrad:
Ne, Zahradilovi jistě nevadí, že se o tomto případu v novinách píše. Jemu vadí, že se z toho dělá obří nafouknutá kampaň, která má jediný cíl - přesvědčovat české lidi, že mají stejně temnou minulost, jako měli Němci. A to je samozřejmě lež jako věž, neboť Němci způsobili milionkrát větší utrpení nevinným lidem...
20. 08. 2010 | 00:21

Sláma napsal(a):

Aby nedošlo k mýlce: násilnosti, krutosti a nespravedlnosti při odsudu neschvaluji, nýbrž rozhodně odsuzuji. Osobně se domnívám, že pachateli násilných činů byli většinou lidé se sadistickými či kriminálními sklony a nemělo to nic do činění s jejich vlastním utrpením za války. Výjimkou byl Přerovský masakr, který údajně spáchala vojenská jednotka složená z velké části z Volyňských Čechů, kteří poznali zvěrstva nacistů z první ruky.
Odsud ale považuji za rozumný způsob, jak vyřešit několik problémů najednou. Kdyby zůstali Němci mezi námi, rozhodně by je nikdo nemohl ochránit před násilnostmi a šikanou. Vyvolávalo by to v nich touhu po odplatě (revanši) a nastal by kolotoč násilí a nenávisti. Takto tomu bylo do značné míry zabráněno. Znám řadu potomků vysídlenců a nikdo z nich nedává najevo nenávist vůči nám, spíše naopak.
20. 08. 2010 | 00:22

Werner napsal(a):

Slívo: I kdyby se od Stalingradu nevrátil ani jeden nic by se nestalo! Za to co provedli na Ukrajině a v Bělorusku by opravdu po nich nikdo nebrečel(doporučuji film Jdi a dívej se). A víte že Židé měli být původně evakuováni na Madagaskar. Zajeďte se podívat do Terezína nebo Osvětimi jak takový německý Madagaskar resp. Patagonie vypadají. Pro názornost citace R. Heydricha" Základní linie musí platit: tento prostor se jednou musí stát německým a Čech tady už nemá koneckonců co pohledávat!" a další o osudu nehodných Čechů"Ti, kteří poněmčení způsobilí nejsou, se odešlou po otevření osídlovacího prostoru kolem Ledového moře, v němž umístíme v budoucnu koncentrační tábory pro 11 miliónů židů z Evropy. Tam bychom pak mohli usadit Čechy, kteří nejsou způsobilí poněmčení. Jejich úkol by byl pozitivní, udělali bychom z nich dozorce, předáky, měli by možnost přivést si sem rodiny..." Každý ví jak to s Židy u Ledového moře dopadlo!
20. 08. 2010 | 00:24

Sladký napsal(a):

Konrade,skutečně si myslíte,že když se napadený,ponížený a zotročený mstí,proviňuje se stejně,jako agresor?Doba se vymknula z kloubů a šílí.Co doba,lidé.Němci měli na svědomí 2 světovou,v níž zahynuly desítky milionů lidí.Dnešní Němci s tím nemají nic společného,stejně jako dnešní Češi.Jděte s tím oživováním mrtvoly do pr-dele,jste mimo.
20. 08. 2010 | 00:24

Werner napsal(a):

Sladký: Přesně! Je to jen politická karta!
20. 08. 2010 | 00:30

Sláma napsal(a):

Interpretace, že vysídlení Němců bylo iniciováno Sověty je z velké části pouze propagandistický produkt Studené války. Ve skutečnosti polská vláda v exilu (ve Velké Británii) navrhla odsud už v roce 1941. Tuto myšlenku přijal i Winston Churchill, který ji veřejně obhajoval v parlamentu (jeho projev byl písemně zaznamenán a je uložen v archivu). Československá vláda (tedy Beneš) se v průběhu války k této myšlence také připojila. Již tehdy existoval precedent Turecko-řecké výměny v roce 1923 (Řekové byli vyhnáni ze země, která byla 3000 let jejich vlastí !).
20. 08. 2010 | 00:34

Karel Mueller napsal(a):

Werner, Sladký:

Pánové, popisujete to naprosto přesně. Cílem těchto kampaní je zcela nás zašlápnout, zbavit jakéhokoliv sebevědomí, dát psí hlavu a pak začít kázat o české xenofobii a rasismu.

To už opravdu není ani na zvracení ...
20. 08. 2010 | 00:37

znalec napsal(a):

Stará moudrost praví, že i Moudrý, když je pod tlakem, může jednat pošetile. Čímž je řečeno, že má moudrý právo na omyl, ale rozhodně není řečeno, že omyl nebyl omylem(zločin zločinem), protože ho uvedl v život někdo obecně uznávaný za moudrého. Zabít někoho jen z pozice moci, bez soudu a možnosti se ospravedlnit, je vražda. Množství frustrace agresora je nepodstatné.
20. 08. 2010 | 00:41

s... napsal(a):

Politická činnost pana Zahradila se sestává toliko z ukřivděnosti a trucu. V EP reprezentuje malost. K jeho dnešním krokodýlým slzám se již přesně vyjádřil Krasoduch.
20. 08. 2010 | 00:44

Konrad napsal(a):

Sladky- ano, provinuje se stejne. Vsimnete si ze vrazdeni nebyli prislusnici SS, gestapa ci Wehrmachtu, ale civiliste. Oni nesli take cast viny. Proto byli odsunuti, coz plne schvaluji. V te dobe nikdo nemohl vedet, jak se "trojsky kun" na nasem uzemi zachova.. Tohle vsak byli vrazdy. Jelikoz porazka Nemecka byla definitivni, vrazdeni nemohlo nic zmenit.
20. 08. 2010 | 00:49

Sláma napsal(a):

Princip kolektivní viny je špatný, o tom nemůže být ani sporu. Je ovšem nutno poukázat na fakt, že individuální vinu u sudetských Němců by bylo těžké prokazovat a odsuzovat. Kdyby mělo být po právu, tak by asi velká část z nich byla odsouzena, protože se rozhodně provinili zločinem velezrady vůči Československé republice. Ale jak známo, Hitler z nich učinil říšské Němce. Ti byli de jure občany státu, který byl s Československem ve válečném konfliktu. Z tohoto pohledu byl jejich odsud naprosto legální. Jen pro pořádek, ukončení válečného stavu mezi Spojenými Státy a Německem schválil americký kongres až 19. října 1951 a po nich další západní Spojenci. Kdy tak učinilo Československo, nevím, ale domnívám se, že to bylo ještě později.
20. 08. 2010 | 01:03

Sladký napsal(a):

Konráde,to je zcela zvrácená logika(výše někdo psal,o jak "nevinnou" ves se jednalo).Vinen je ten,kdo pustil džina z láhve.To váš národ zavraždil miliony civilistů.Chcete opravdu srovnávat nesrovnatelné? Váš národ m na svědomí nesrovnětelně větší počet nesrovnatelně v+tších rozměrů.Opakuji znovu-přestaňte srovnávat nesrovnatelné,plést dnešní hodnoty do těch tehdejších,vašimi předky brutálně pošlapaných,a BUĎTE RÁD,ŽE VÁS Z NICH NIKDO NEOBVIŇUJE.Vy jste nepostřílel lidické muže a chlapce a já jsem nezabíjel odsunované Němce.To je jasné.A jasné je i to,že vina vaěeho národa je nekonečně větší,než vina národa mého.To prostě ničím nezměníte.
20. 08. 2010 | 01:09

Sladký napsal(a):

Omlouvám se za chyby,holt čas pokročil,asi bych měl jít spát,ne psát.
20. 08. 2010 | 01:15

Werner napsal(a):

Jenom pro připomenutí 90% sudeťáků voliloí v demokratických volbách do obecních zastupitelstev SDP! Není co řešit k jejich vztahu k ČSR!
20. 08. 2010 | 01:21

hoven napsal(a):

sraldo,
pokud někdy zeman prohlasil, že vaclav je proněmecký zradce a kolaborant, o čemž pochybuju, ale jestli jo, tak je zeman hňup.
20. 08. 2010 | 02:02

Kanalnik napsal(a):

Autorovi a dalsim:

Domnivam se, pane Zahradile, ze vy a dalsi zamenujete pojem "flagelantstvi" (ktere vnimam v kontextu jako neopodstatnene sebemrskacstvi a ponizovani a tedy slabostvi) za odvahu postavit se v tvari tvar spatnostem, ktere se staly v historii tohoto naroda.

Vzdyt prece neodvracet tvar a podivat se realite a svym chybam do oci je znamkou odvahy a pokud dojdu k zaveru, ze se chyba stala, je znamkou sily a charakteru tuto chybu uznat a omluvit se. V tom neni zadna nespravedlnost ci krivda.

Ohrazovani se argumentem, ze nekdo zabijel vic a driv, je argumentem falesnym v porovnavani zla se zlem. Zlo vzdy zustane zlem a vrazda vzdy zustane vrazdou.

Pokud byli zmasakrovani Nemci v dane lokalite, odmitani podivat se realite do oci - prave to je znamkou (nevedome) podrizenosti. Jak je to mozne?

Je to totiz znamkou vlastni pretrvavajici krivdy z ponizeni Nemci behem valky a znamkou neuzdraveni se z ran te doby.

Nebo-li: Nemci minulosti vam stale vladnou a maji vas v moci - kdyby tomu tak nebylo, nemeli byste se soucasnou situaci tak velky problem a nemuseli byste se hlasite ohrazovat.

Navic - jak moc je to pro vas osobni? Ti, co zabili tech sest nalezenych nebyli vasimi pribuznymi, nebo snad ano? Nerozumim tedy, proc tolik emoci.
20. 08. 2010 | 02:03

Kanalnik napsal(a):

Doplneni:

Svuj prispevek, prosim, nechapejte jako kritiku, nybrz jako podnet k uvaze, nebot tak byl myslen. Dekuji.
20. 08. 2010 | 02:06

Kanalnik napsal(a):

Muj prispevek...
20. 08. 2010 | 02:07

hoven napsal(a):

odsun němců a vraždění civilistů hordou ožralých individuí jsou dvě rozdílné věci. to bych v žadnym případě nespojoval. to druhý je naprosto neomluvitelný ,to muže udělat jenom dobytek.
20. 08. 2010 | 02:10

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Klíčové sdělení je v posledním odstavci:
"Přitom celá tahle vlna objevování, odsuzování a tzv. vyšetřování českých poválečných zločinů na Němcích vede ve svém důsledku k jedinému - k nivelizaci příčin a následků války, ke stírání rozdílů mezi agresorem a obětí, ke konstatování, že vlastně hnusné věci páchaly obě strany a tak si nemají co vyčítat."
Přes vypjatost tehdejší doby právě ukončené nejhorší války v dějinách způsobenou především německým fanatizmem je v dnešní době třeba zjišťovat a objektívně hodnotit skutečné události. Zřejmě u Dobronína spáchali čeští nacionalisté zločin vražd německých civilistů. Policie by měla tento případ pokud možno co nejpřesněji vyšetřit a zveřejnit výsledek. A politik by měl umět se zjištěnými fakty pracovat a v souvislosti s nimi uplatnit citovaný odpor proti nivelizaci následků a příčin války. A také účinně se ohradit proti humbuku prosudetských německých politiků i jim pomáhajícím českým flagelantům.
20. 08. 2010 | 02:18

Pytel napsal(a):

Hoven: Kdo zavraždil V.Vančuru, M.Jesenskou, K.Poláčka, Jos. Čapka, J.Fučíka, K.Hašlera, B.Václavka, K.Konrada, R.Adámkovou, J.Mašína a bezpočet dalších?
20. 08. 2010 | 02:23

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Kanalnik:
České flagelantsví je zřetelně definovaný politický směr mající za cíl získání pokud možno co největšího německého vlivu v Česku.
Je chvályhodné tvrzení, že zlo zůstane zlem a vražda vraždou, nicméně celkem nedávno premiér ČR dekoroval jiné české vrahy medailemi a další premiér je adoroval, ovšem v duchu českého flagelanství, obětmi byli Češi.
20. 08. 2010 | 02:28

DavidS napsal(a):

Pane Zahradile, když už se pouštíte na tenký led nacionální viny, tak laskavě důsledně. Němci rozhodně nezabili statisíce Čechů. Buď československých občanů nebo Židů.
A jaktože nedržíte linku se svým myšlenkovým guru z Hradu ?
Když nás podle něj v roce 68 neobsadili Rusové, ale komunismus, tak v roce 39 to přece také nebyli Němci, ale nacismus. Jo jo, jak se to zrovna hodí, že ?
20. 08. 2010 | 02:37

Zbyněk Matyáš napsal(a):

DavidS:
Byl snad nějaký jiný nacismus než německý?
20. 08. 2010 | 02:47

DavidS napsal(a):

Zbyněk Matyáš
Jo, třeba japonský.
20. 08. 2010 | 03:00

Sláma napsal(a):

To DavidS:
Hlavním velitelem armád, které nás v roce 1939 obsadily, byl Němec, byť rakouský. Vojáci byli do jednoho spolehliví Němci. Hlavním velitelem armád, které nás v roce 1968 obsadily, byl Ukrajinec. Vojáci byli, pravda, z části Rusové, ale podle toho, co si pamatuji, většinu tvořili nerusové. Problém je v tom, že neumíme oddělovat Rusko a Sovětský svaz, Rusy a rusy.
Podobně neumíme odlišovat Židy a židy. Mnoho židů, které Němci popravili, bylo Čechy (či Němci).
Takže nemáte pravdu ve svém útoku proti Matyášovi.
20. 08. 2010 | 03:09

DavidS napsal(a):

Sláma
Nevím, o jakém útoku proti Matyášovi mluvíte.
Kolik Rusů si asi myslí, že mezi nimi a Ukrajinci je podobný rozdíl jako mezi Němci a Rakušáky.
Vzhledem k tomu, že při sčítání obyvatelstva z roku 21 se k židovské národnosti přihlásilo 180 000 lidí, mohl tento počet o 20 let později dosáhnout až 200 000. Vzhledem k tomu, že část Židů se hlásila k národnosti německé nebo československé (naopak to nehrozilo), je jasné že přesvědčivá většina obětí uváděná u Československa (300 000 - 350 000) byli Židé.
Mám to chápat tak, že v roce 39 Čechy a Moravu obsadili "spolehliví Němci", tak v 68 Československo nespolehlivá směska národností SSSR ? Jelikož Rusů bylo v té době v rámci SSSR lehce nadpolovic a branecká armáda to odrážela, tak jsem tedy měl napsat "polovinu Rusů a polovina Nerusů" ?
Smysl příspěvku byl v tom, že buď jsou za nějaké činy odpovědní lidé nebo abstraktně nějaká ideologie. Ale není možné si mezi tím účelově vybírat.
20. 08. 2010 | 03:43

Odhradil napsal(a):

kolaboranti s Němci napáchali i po válce nejvíce zla,komunisté si je okamžitě vzali do svých řad...
20. 08. 2010 | 05:42

Béda napsal(a):

Vážení diskutující,

dovolil bych si zde upozornit na 3 aspekty související s problémem otevírání dějinných kauz.

1) právní
2) historický
3) politicko-ekonomický

1) Pokud jde o právní aspekt. Zde by měl být každý zločin náležitě prozkoumán, viník dohledán a po zásluze padni komu padni podle platného prácního řádu oceněn. (To platí jak o Třetí říši, Protektorátu i o poválečném vývoji pro všechny typy kriminality)

2) Pokud jde o historický aspekt, zde je situace mnohem komplikovanější. Vstupují do ní parciální (politické, ekonoické...) zájmy a pozice síly, které posuzování historických souvislostí mají sklon deformovat. Úkolem historiků by mělo být shromáždění všech dostupných historických materiálů,
posouzení všech souvislostí, kauzálních vazeb, určení hybných sil dějinných procesů a vyvození historického poučení.

3) Politicko - ekonomický rozměr zahrnuje poučení, určení padouchů a hrdinů (v morální rovině) a především (nebojme si to přiznat) prospěch. Panu Posseltovi, při vší úctě k jeho pozitivním motivacím, zajisté nejde pouze o symbolickou omluvu za historické příkoří, které se jeho předkům a českým Němcům událo při poválečném odsunu. Omluva je pouze prvním krokem k dalšímu "vyrovnávání" - nikoliv historickému ale ekonomickému. Skupina, kterou reprezentuje těží především z toho, že z české strany byla otázka války dohodama s německou stranou majetkově i jinak uzavřena. Čeští vyjednavači zde uplatnili "tvůrčí" (k české škodě značně odchylný od polského) přístup.

Kdyby tomu bylo jinak, zajisté by sudetoněmecké spolky a jejich zastoupení v bavorské politice přestaly setrvale bombardovat vládu vratkého Česka svými požadavky. České zastoupení by je patrně odkázalo na německou vládu následnickou vládu hlavního viníka 2. světové války s hrozbou, že bude otevřena otázka válečných reparací.

PS: Jistěže se odhalení hrobů sedetoněmecké menšině zastupované panem Posseltem hodí. Když ale nahlížíme na celý problém položme si otázku - kdo za českou stranu vyjednával a kdo uzavřel s Německem smlouvu, která neumožňuje české politické reprezentaci ofenzivnější postup při jitření historických jizev.
20. 08. 2010 | 06:31

MaB napsal(a):

Píšete: "...excesy během divoké fáze odsunu prostě nejsou, nemohou být na stejné úrovni jako násilné zničení demokratického státu a následná mašinérie koncentračních táborů, popravišt´a mučíren..."

Pane Zahradile, kdopak tvrdí, že ty excesy jsou "na stejné úrovni"? Já vám to povím - kromě vás skoro nikdo. Jste demagog a, vzhledem k vážnosti celého problému, obyčejný sprosťák. Stydím se, že někdo takový je reprezentantem země v EP.
20. 08. 2010 | 06:32

petr1962 napsal(a):

I když Vás jako zarytého kapitalistu vůbec nemusím,tak v tomhle máte pravdu
20. 08. 2010 | 06:42

Historik napsal(a):

Československá vláda od poloviny roku 1945 do roku 1946 dovolila žít a působit několika prasatům. která se dopouštěla zločinů.
Německá vláda od roku 1933 do roku 1945 miliony prasat cíleně vychovávala a dosazovala je na vedoucí místa. Za jejich zločiny je vláda odměňovala a v mnoha případech jim i následné německé vlády vyplácely slušné penze..
20. 08. 2010 | 06:44

Rumcajs napsal(a):

Byl jste můj kůň pane Zahradile.
Ode dneška jsem jenom vůl.
20. 08. 2010 | 06:51

Béda napsal(a):

Rumcajs,

no totok?!
20. 08. 2010 | 06:53

Holubář napsal(a):

Pane Zahradile,
tentokrát s vámi bezvýhradně souhlasím.
Já válku nezažil (naštěstí), leč znám ji nejen z knih, ale především z vyprávění své babičky a rodičů. A teď se snažím tato vyprávění co nejvěrněji reprodukovat vnukům - právě proto, abych v jejich mozcích vyvážil jevy, o nichž vy píšete.
Vyprávím jim o transportu smrti v Katovicích a uprchlém ruském vězni, o dědečkovi na gestapu, o navrátilcích z koncentráků - s fotografiemi, aby za těmi příběhy stáli skuteční živí i mrtví lidé. A také o tom, jak dva bratři ze sousedství, když se navrátili z Říše, kde si užívali dobrodiní německých věznic, doslova lovili po lesích šumavského podhůří před Rudou armádou prchající německé vojáky. Nic hezkého - ale pravdivý obrázek doby.
Díky za váš blog, jste jeden z mála kdo se ozval.
20. 08. 2010 | 06:58

MaB napsal(a):

Zahradil dělá lumpárnu v tom, že prohlašuje, že kritici poválečných excesů kladou na roveň ty vraždý s válečnými zločiny.

Nikdo rozumný to nedělá.

Ale pro všechny, kterým dělá logika potíže, tedy pro mne překvapivě i pro veterána matematických olympiád Karla Muellera: představte si, že vám vrah vystřílí rodinu. Jistě níkdo nebude říkat ani popel, pokud si najdete toho vraha a jeho pomahače a postřílíte je jako krysy. Až posud OK.

Kromě toho bude u nich doma taky jejich sestra, a jak jste tak v té ráži, tak zabijete i ji.

Z hlediska elementární logiky, jedná se u zabití té sestry "o omluvitelný exces"?

(A to nepíšu o hnusech, které se u těch excesů dály. Psala o nich již poválečná Peroutkova Přítomnost.)
20. 08. 2010 | 07:10

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Jedná se o překlep. Rumcajs samozřejmě vůl být nemůže, na druhou stranu to aspoň není důvod ke smazaní.
20. 08. 2010 | 07:10

Petr z Tábora napsal(a):

Samozřejmě, že je chybné posuzovat události po konci války dnešní morálkou. Všechny události a rozhodnutí je třeba posuzovat v historických souvislostech.Proto je nesmyslné se vracet k otázce správnosti Benešových dekretů
Nicméně mě děsí někteří spoluobčané, kteří dnes vyjadřují souhlas se zmasakrováním německých civilistů určených k odsunu. Něco takového bylo zločinem v každé době za každého režimu při nejmenším od doby francouzských osvícenců.
20. 08. 2010 | 07:11

Béda napsal(a):

Petr z Tábora,

souhlas s formulací "...Nicméně mě děsí někteří spoluobčané, kteří dnes vyjadřují souhlas se zmasakrováním německých civilistů určených k odsunu. Něco takového bylo zločinem v každé době za každého režimu při nejmenším od doby francouzských osvícenců..."

Jenom bych si dovolil otázku jestli to platí krom obětí odsunu, potažmo oběti komunismu i na zabíjení civilistů bratry Mašíny, "lovení" civilistů piloty helikoptér a na "vedlejší ztráty" obecně...?
20. 08. 2010 | 07:19

Marcus Agrippa napsal(a):

Jak členy ODS nemusím, tentokrát rozhodně souhlasím. Na film Lidice jsem opravdu moc zvědavý.
20. 08. 2010 | 07:23

Admirál napsal(a):

Pane Zahradile, když už jste se v souvilosti se aktuální kausou vymezil proti přepisování dějin, měl by jste být důsledný.

Ve výčtu zapomínáte na přepisování historie 2.WW. kde je marginalizován podíl tehdejšího SSSR na porážce Německa.

Poslechněte si rádio, pusťte si televizi. Jakákoli malá akce spojenců na západní frontě je rozsáhle probírána a komentována, o bivě u Moskvy, Stalingradu či Ostravské operaci je ticho po pěšině.

Docela se s vědomím počtu padlých vojáku Rudé armády na našem území stydím.

Jinak máte pravdu, mediální "vyvařování" hrobu u Jihlavy mi připadá nekorektní.

Jestiže na konci války někdo zabil německé civilisty, byla to vražda. Je pro mě jako jednotlivý čin ve včech souvislostech naprosto nepřijatelná. Nicmé v kontextu toho, co se v Evropě dělo je to jen jeden kamínek v hromadě páchaných hrůz.

Dnes je to další stránka naší poznané historie. Říká nám pouze, že někteří příslšníci našeho národa, když k tomu měli příležitost, se dokázali chovat stejně brutálně, jako příslušníci márodů ostatních. A také, že stejně jako ostaní národy v procesu národní emamcipace jsme konali velké činy, ale i činy, kterými se zrovna chlubit nebudeme. Což není zas tak nic objevného.
20. 08. 2010 | 07:42

slavwin napsal(a):

Něco jsem přečetl, ale nestudoval, mezi těmi zabijáky odzbrojených němců nebyli pozůstalí po lidech popravených německými fašisty, ale kolaboranti, kteří se tímto činem chtěli vyvinit. Každopádně to mělo být vyšetřováno a souzeno. Jestli z něj kolaboranta udělali fašisté mohlo to být bráno jako polehčující okolnost, taktéž atmosféra doby, za válku a teror většina čechů nemohla. Ctít a zkoumat právo je prevence proti justičním mafiím větší než dobře placený justiční aparát. Komunističtí a svazáčtí aktivisté po převlečení kabátu v modré barvě kazatelé nové morálky.
20. 08. 2010 | 07:48

vlk napsal(a):

Nikd y bych nevěřil, že někdy , v principu , mohu souhlasit s někým jako zahradil. A přece s e tak stalo. Tímto blogem.
Když tedy opominu jeho naprosto děsivou formu Posselt bude chrochtat blahem a pod...

Ano, jádro pudla a problému je v tom, že se dnes, modně - připřahají koně před vůz.
Nebýt .ww a nebýt zásadní neloajality drtivé většiny sudetských němců k předválečnému Českoslopvensku, nekonal se ani žádný odsun, ani žádná exekuce nebo vražda na SN. Aniv Postoloprtech, ani na Švédských šancích, Ani v Písku u Berouna, ani teď uuu JIhlavy.

Nicméně ukazuje se jedna mimořádně zajímavá věc. jestli jsme ted y včera na ČRo1 dobře poslouchal toho, kdo to celé nastartoval, totiž jakéhosi regionálního historika Mareše. totiž osoba vraha z toho jihlavska. Je charakterizován jako rakouský!! Čech.. S r yze českým jménem Kattzinger nebo tak nějak. Netuším, co znamená kategorie - rakouský Čech , Nikd y jsme ji nezaznamnal... Je to ted y Rakušan? Nebo je to Čech? Čí měl státní příslušnost? tak jako všichniv sudetech - říšskou? Nebo měl příslušnost protektorýtní?
a jen tak mimochodem v té debatě také vypadlo, že jeden ze zavražděných byl starostou obce. která s epyšnila titulem -Vzorná obec zbraní SS....
Ne být starostou neznamená žádné právo kohokoli , aby jej zavraždil. Dokonc e ani v případě , že jd eo starostu Vzorné obc e zbraní SS. Ne 14 dnů po konci války a ne nějakou samojusticí.
Je to bohužel ostuda nás všech. Nicméně - měli bychom Edvardu Benešovi děkovt 2x denně , že dosáhl odsunu. Za tím si stojím.
Proto nemám problém s Edvardem Benešem.
Asi stejně jako Zahradil. S tím nemá problém.
Jenže Zahradil, na rozdíl ode mne , si bud e muset vybrat. Mezi názorem svým NÁZOREM FANATIKA jOCHA , KTERÉHO NEČAS INSTALOVAL JAKO SVÉHO PORADCE PRO LIDSKÁ PRÁVA - SIC!! -JOCHA. VIZ http://joch.blog.idnes.cz/c...
Rumcajsi, koneč ně jsijednou napsal něco , co mohu bez mrknutí oka podepsat. Škdoa, že to hned dementuješ. Škoda.
20. 08. 2010 | 07:48

Ládik!!! napsal(a):

Posselt určitě chrochtá blahem každý den. Teď si k tomu možná i učurnul.
20. 08. 2010 | 07:57

jozka napsal(a):

Tohle vsechno je sice moc hezky, ale doufam, ze pro minule valky nezanedbavate nebezpeci, ktera prichazi. Takze, co ACTA, pane poslance?
20. 08. 2010 | 07:58

skeptický napsal(a):

Ty divné věci,které se dějí,že všecno je zdánlivě vzhůru nohama,jsou celkem sumárně popsány ve videu "How to brainwash a nation"z r.85.

Vymysleli to možná v Rusku,používá se to ale celosvětově.

1) Ideologická subverze a demoralizace.
Školní osnovy,překroucená historie,zpochybňování,mediální masáže.

2)disorganizace

ekonomická
zahraniční politika
obrana

3)Krize
(násilná)

4) Normalizace .

Časově bez omezení,hledání ideologických nepřátel.

Lahůdka je,že činitelé,kteří se v tomto procesu nadšeně angažují,a doufají,že v novém řádu budou za odměnu vládnout,budou postaveni ke zdi,protože moc vědí.
20. 08. 2010 | 08:00

Stopař napsal(a):

...pane Zahradile,kdy jste Vy osobně veřejně vystoupil proti komunistům ,kteří převzali praktiky Hitlera,co jste Vy osobně udělal proti bezpráví před revolucí a po ní,vyčkával jste?
20. 08. 2010 | 08:01

irinek napsal(a):

to Admirál
Mluvíte mi z duše.(Poznámka:píše-li pan Zahradil o proměně černé v bílou,uniká mu,že že na takovém kouzlu má sám i jeho souputníci lví podíl)
20. 08. 2010 | 08:05

gaia napsal(a):

za posledních 20 let vystudovalo historii příliš mnoho mladých lidí kteří dnes nemají do čeho píchnout. Je to přeci jen nevýrobní sféra terciální obor který si na sebe nevydělá a je závislý na tom kdo jim zaplatí.
Proto ta snaha měnit minulost podle zájmů zadavatele.
Ale měli bychom raději hledět do budoucna k čemu nám bude zjištění že Němce zabil XY QW když jsou již dávno mrtví a nežijí ani lidé kteří je znali?
20. 08. 2010 | 08:05

Vico napsal(a):

Rumcajs 6:51:15 Hláška dne!
20. 08. 2010 | 08:06

Rumcajs napsal(a):

Vico:

A jako na sviňu, tohle nesmažou !
20. 08. 2010 | 08:17

bobš napsal(a):

Víte, je to zajímavé číst zdejší názory. Na jedné straně chráníme a omlouváme vraždy lidí skupinou Mašínů a na druhé straně odsuzujeme vraždy němců po válce, kdy byly emoce ještě plně rozbouřené. Uvědomme si, co tento stát za války prožil, a to nejenom za války, my jednáme jako kdyby se němci po válce chovali jako svatouškové. Ony totiž žádné bandy wervolfů nebyli a nájezdy na pohraničí si vymysleli češi.
20. 08. 2010 | 08:17

m. napsal(a):

Už mě několikrát napadlo, co by tito srovnávači pravd psali, kdybychom se přeci jenom bránili a v pohraničí by naši vojáci zastřelili několik německých agresorů.
20. 08. 2010 | 08:27

Marcus Agrippa napsal(a):

m.:
dost pravděpodobně by po boku Němců na nás zaútočili i Francouzi a Britové - Mnichovská dohoda jim k tomu dávala oprávnění. Naše vláda v té době velmi správně vyhodnotila nesmyslnost obrany - byly by to jedny obrovské, krvavé jatka. I když kdoví ..... Každopádně Němci by si měli přestat hrát na ukřivděné - víceméně na to nemají nárok.
20. 08. 2010 | 08:33

gim napsal(a):

Pane Zahradile, konecne s Vami mohu souhlasit. Vyborny clanek. Ceska media ovladana zapadnim kapitalem a lokajskymi novinari se mohou stydet za to jak referuji o valce a dobe kratce po ni.
20. 08. 2010 | 08:33

SansLogique napsal(a):

Nevím, co furt všichni máte proti výrazu "chrochtat blahem". Je to naprosto standardní řečnický obrat. Že dotyčný pán je od prasete k nerozeznání, to je problém jeho, nikoliv p. Zahradila, se kterým tentokrát, zcela výjimečně, do puntíku souhlasím.
20. 08. 2010 | 08:34

slavwin napsal(a):

Fašismus byl malér pro Němce a Čechy, pro židy, Rusy, Poláky katastrofa hrozící genocidou. Posselt je zástupce sudetských Němců, lidí v nedobré situaci podlehli propagandě. Genocida pro Čechy, možná nějaká vyhrůžka. Lidice dost kruté, možná krutější než ve Fracii Italii a jinde. Pohled jejich očima protektor je protektor. S němci jsme společný osud sdíleli velmi dlouho a myslím, že nemáme na vybranou. Euroasie není to pravé ořechové, vázani se vzdálenější mocnosti, Beneš, kdyby žil mohl by povyprávět.
20. 08. 2010 | 08:37

RA napsal(a):

pane Zahradile, nevěřím svým očím, co jste jako pravicový politik vyplodil za zoufalý článek, který bych očekával maximálně od soudruha Grebeníčka. Od Vás mě opravdu velmi nemile překvapil, má to snad být nějaká předvolební populistická hrátka ? Boj proti Němcům ? Nikdo přece nezpochybňuje, ani zpochybnit nemůže, příčiny války a ani důsledky. Ovšem, vraždit neozbrojené zajatce a civilisty je trestný čin jak ve válce, tak po jejím skončení. Není důležité, o jakou národnost jde, ublíží Vám němec a vy v odvetu zabijete jiného němce ? Ohromně jste mě zklamal , od Vás jsem tento způsob uvažování opravdu neočekával.
20. 08. 2010 | 08:40

Pepa Řepa napsal(a):

Rumcajs napsal(a):
Byl jste můj kůň pane Zahradile.
Ode dneška jsem jenom vůl.
-----------------
Žádám všechny zúčastněné, aby si vzali příklad z Rumcajse.
Ano, je nám třeba sebekritiky a pak lze dohledat, že pan Rumcajs není sám.Je nás víc,
---------------------------

A teď vážně.

Oddělil bych dvě věci. Ano, ať policie vyšetří, co se stalo. Byla to prasárna, ať zveřejní jména těch kdo se na tom podíleli.

Proč?
Protože jde o nový případ o kterém zatím nic nevíme.Není-zatím-součástí naší historie.I kdyby padla jména mých předků, ať padnou, já u toho nebyl, nenesu za ně odpovědnost, stejně jako nenese dědičnou vinu Rumcajs nebo třeba Vilík.

Druhá rovina je nepochybně rovina neoflagelantská, zaměńující příčiny ua následek.

Korunu jí nasadil jeden zdejší výrok označující piloty RAF a po té i Churchilla, který dal rozkaz k bombardování Drážďan za válečné zločince.Pokud to není stejná prasárna, tak je to nestydatost a neúcta k lidem jako Peřina, Fajtl, Sitenský, nemluvě o Churchillovi.

Je tady snaha o periodicky opakovaný pochod viny bílého muže, který má nejen relativizovat příčinu a následek, ale i připravit půdu pro positivní diskriminaci těch, kterým se-údajně-cosi dluží.

Projevuje se to omílání, případů notoricky známých (Ustí, Brno), které se staly součástí naší histori a naopak zamlčováním nepředstavitelných zvěrstev ze strany německých nacistů.Zaměňováním důsledků za příčiny, relatisováním všeho.

Tady má autor naprostou pravdu a ti, ať zprava, či zleva, kteří si to nepřipouštějí jen dokazují svou vlastní vypatlanost a schopnost přečíst jenom titulek nebo první odstavec, respektive jen vřeštět při fotografii Zahradila. Ani já nemám jeho fotku v peněžence.

A bédovité opět prosím:
https://www.youtube.com/watc...
Nebo budeme za chvíli probírat, proč zabil Kain Abela, či vyhynutí chroustů a nedostatek lišek v Posázaví.
20. 08. 2010 | 08:55

čáryfuk napsal(a):

Naprostý souhlas! Dívat se na tehdejší zločiny při odsunu dnešními měřítky je stupidita. Nikdo neví, co by po válce cítil k Němcům a jak by se k nim choval, kdyby zažil to, co zažili lidé tehdy. Moralizovat si v klidu a pohodě více než 60 let po válce a hrát si při tom na spravedlivého je dost falešné.
20. 08. 2010 | 08:56

Pepa Řepa napsal(a):

Jinak pro bédovité.
vina bílého muže je zavedený termín, který nemá s rasou, či barvou kůže co dělat.
I já vím, že nacisté nebyli černoši.
20. 08. 2010 | 08:59

slavwin napsal(a):

Nejsrandovnější je ten protiněmecký ton, obvyklý u komunistů, kteří trhali tisícileté vazby. Co Němec to vyvrhel, Posselt chrochtá, kde nás chce bývalý svazácký aktivista dovést? Jestli zůstane to tak jak je, emigrace do Ruska i bez ostnatých drátů bude minimální. S komunisty a odesáky musíme být obezřetní.
20. 08. 2010 | 09:02

gaia napsal(a):

Pepo
dej už s tou švestkou pokoj dej zas něco nového
20. 08. 2010 | 09:03

Béda napsal(a):

PŘ,

nevím krasomluvče, proč jste si zrovna vzpomněl na bédovité.

Je snad Béda v nějakém sporu s hodnocením p. Zahradila ohledně Benešových dekretů, potažmo odsunu sudetských Němců? Zkuste si pro osvěžení přečíst diskusní příspěvky Bédy na toto téma pod mnohem staršími články. Zajisté zjistíte, že k podobným (až totožným) závěrům (vyjma hodnocení výsledků česko-německé komise, která dle mého založila na problémy ohledně "vyrovnání se sudetskou otázkou") jsem dospěl již dávno před tímto článkem slovutného pana europos(.)ance.
20. 08. 2010 | 09:10

Marcus Agrippa napsal(a):

slavwin:
tisícileté vazby? Jak kde. Už naši předci na Velké Moravě cítili velké nebezpečí od germánských kmenů ( brutální přepadávání a rabování římských měst za Rýnem bylo dostatečné varování ) a proto stvrdili své spojenectví s V.Ř.Ř. příchodem C a M. Ovšem české kmeny - to je jiná kapitola. Každopádně jsme členy jednoho společenství v EU a určitě spolu musíme vycházet. Určitě se dají odsoudit poválečné už zbytečné excesy, ale tím by to mělo skončit.
20. 08. 2010 | 09:11

Pepa Řepa napsal(a):

Jinak navrhuji, aby aktuálne.cz zavedlo zlatý fond místních perel.

Nebojte, Rumcajsi, bude nás tam víc. I nadkolega Vlk, kterému kdosi brání v přístupu k zdravotní píči i jistý kolega, který si zrovna nesl chlebíčky od Paukertů a rozhořčil se, jakým zločincem byl Paukert, člen skupiny bratří Mašínů.

Bylo by škoda, kdyby potomci nevěděli, jací jsme byli.
20. 08. 2010 | 09:11

slavwin napsal(a):

Francouzi se s Němci neměli rádi ani před druhou světovou, my to bylo spíše takové puberťácké škádlení. Přišli na to, že to stále vyčítání a strašení nikam nevede. Natočili Babeta jde do války, několik dalších komedii viz Bourville a další. Krutosti tím nevymažeš, ale do nových to neženeš.
20. 08. 2010 | 09:13

Pepa Řepa napsal(a):

20. 08. 2010 | 09:14

Béda napsal(a):

Dovětek:

bez toho, že bych ji přeceňoval, stojí v této souvislosti za připomenutí i příslovečná polibková aktivita pana exprezidenta Havla.

Pan Havel velice rád otevíral nadčasová témata (česko - slovenská pomlčka, omluva sudetským Němcům, humanitární bombardování...)
20. 08. 2010 | 09:14

Tomáš napsal(a):

Na to, že to napsal pravičák, je to dobrej text. Vystihuje podstatu problému.
PS: K těm hodnejm sudeťákum. Když ještě žila prababička, tak mi vyprávěla, jak jim Němci v Újezdě za války řikali, že se po válce bude dlážtit náměstí českejma palicema. Z té toby ještě máme vozejk,o kterém za války Němci mluvili scela veřejně, aby se Češi připravili na budoucnost po jejich vítězství.......
20. 08. 2010 | 09:17

gaia napsal(a):

Pepo
to už zde též bylo!!!Polepši se opakuješ se
20. 08. 2010 | 09:19

almost glossed™ napsal(a):

Správně, pane Zahradile! Ti kapitalističtí psi z Německé spolkové republiky nám do našeho lidově demokratického zřízení rypáky strkat nebudou!

Správně! Správně! Správně!

To je alespoň chlap, ten Zahradil. Ne jako nějaké ty zženštilé typy, co by chtěly diskusi. Normálka řekne, že Posselt chrochtá a to se musím přidat, že teda fakt chrochtá. Normálka nás ochrání. Budu volit zase jenom Zahradila z Dělnické strany. Nebo že by z Komunistické strany? Ze které strany on vlastně je? Ale nevadí, já si to zjistím a hodím mu to!!!
20. 08. 2010 | 09:20

Marcus Agrippa napsal(a):

Béda:
V.Havel byl z generace květinových hippie dětí a jeho postoje tomu odpovídaly. Dnes už se ukazuje, že zrušení zaběhlého zbrojního průmyslu byl nesmysl - jen se uvolnilo místo jiným a dnes musíme za obrovských korupčních skandálů všechno nakupovat. Výměna na svou dobu výborných Migů 29 za Sokoly je jedna z absurdních vizitek polistopadové naivity a zmatenosti.
20. 08. 2010 | 09:21

Fidel Castro napsal(a):

Pane Zahradile, politicky Vás nemusím, ale tento komentář se Vám opravdu povedl a zcela se s ním ztotožňuji s celou jeho expresivností. Konečně někdo logicky zformuloval zdánlivě jasné historické skutečnosti, které jsou v dnešní době čím dál tím více relativizovány. Nevím, proč máme v národní povaze si systémově kydat hnůj na hlavu a plivat na historické osobnosti (např. Žižka, částečně i Hus,Borovský,Smetana, Jirásek, Beneš a spousta dalších). Chvílemi mám pocit, že naši největší hrdinové byli František Josef I., Hácha a Oscar Schindler.
20. 08. 2010 | 09:25

Pepa Řepa napsal(a):

To gaia
rád bych, ale je přece přetěžké opustit myšlenku.
Natož link.
20. 08. 2010 | 09:25

fujavice napsal(a):

nikoli vzteklý, ale naprogramovaný štěkot ZAHRADního voříška.
nic víc.
Nicméně - takový článek by se podle mého soudu dal velmi dobře použít jako klasická ukázka zakládání na masové emoce.
20. 08. 2010 | 09:26

Targus napsal(a):

To Jan Zahradil:

Když už jste si jako politik dovolil napsat sloveso "pochrochtává", já si dovolím také jeden vulgarizmus, nemající ovšem s urážením kohokoli nic společného, jde o pouhý příměr.
Vaše názory jsou mi povětšině sympatické asi tak, jako je otevřený vřed na prdeli, nicméně v tomto případě jste jeden z mála, kdo se nebojí pojmenovat věci pravými jmény a nikoli užívat pro "nevhodné" skutečnosti jakési eufemizmy.
Popis aktuální situace se Vám podařil opravdu dokonale.
20. 08. 2010 | 09:47

Monika napsal(a):

Jestli tomu správně rozumím… český vrah je tedy v zásadě nějak lepší, mravně vyspělejší a jaksi demokratičtější než vrah cizácký, německý? Zločiny proti lidskosti páchané Čechy na rozdíl od těch jiných zločinů, co mají na svědomí Němci, jsou proto omluvitelné, i když byli jejich oběťmi i neviní lidé, včetně dětí? A tou omluvou má jako být, že jich za prvé bylo méně, těch zločinů a zvěrstev, a za druhé že si přece začali oni, tak co?

Vražda zůstane vraždou, pane poslanče. Na tom nezměníte nic, i kdybyste se vztekal do konce léta nebo až do Vánoc.

Tak mě napadá, proč jsme vlastně tolik usilovali o to, aby se církev omluvila za upálení Mistra Jana Husa? Jak by se nám líbilo, kdyby papež namísto omluvy hezky po pepořepovsku pravil: "Hele, já u toho nebyl. Polínko do plamenů jsem nepřikládal, takže sorry."
20. 08. 2010 | 09:50

Da.Rock napsal(a):

Souhlas a článkem. A to do písmene, včetně toho pochrochtávání.
20. 08. 2010 | 09:54

Pepa Řepa napsal(a):

To Tarqus
Na venerologii se ptají v čekárně pána:
A vy jste tady s čím?
S žaludečními vředy, odpoví pán.

Sestra otevře dveře a povídá:
Ten pán s vředy na žaludu, ať jde dál.
-------------
S PC je to taky tak, řekl bych.
20. 08. 2010 | 09:54

Pepa Řepa napsal(a):

To Monika
A víte,milá vědmo, že tím: Já u toho nebyl, cituji Tomáše Halíka?

Uvedl to v jedné diskusi, když mu kdosi neustále předhazoval upalování inkvizicí.
20. 08. 2010 | 09:58

Aktiv napsal(a):

To je super
20. 08. 2010 | 09:58

Frauenberg napsal(a):

Je mi z vas Zahradile na zvraceni!
20. 08. 2010 | 10:00

JF napsal(a):

pane Zahradile, jste kozel zahradníkem ... pan Posselt si opravdu může noch einmal chrochtnout.
20. 08. 2010 | 10:00

RA napsal(a):

jen jedno, s "čechy", kteří toto zvěrstvo provedli nechci být sám nijak osobně spojován. Pan /soudruh/ Zahradil se zřejmě řídí českým heslem....... lotr nebo hrdina, vždyť jsme jedna rodina. Tak takhle doufám,ne....
20. 08. 2010 | 10:00

Pepa Řepa napsal(a):

Kdysi tady jeden moudrý muž napsal článek: Máme se omlouvat za Vikingy?
Zřejmě dědičná, kolektivní vina, což?
20. 08. 2010 | 10:01

gaia napsal(a):

Moniko
zde to nebyla vražda ale oko za oko zub za zub
20. 08. 2010 | 10:01

KM napsal(a):

Z dnešního pohledu je ubíjení lidí lopatami a sekerami jistě zločinem, o tom není pochyb. Ale dnes není doba bezprostředně po mimořádně kruté šestileté válce, která hrozila naprostou likvidací několika národů.
Oceňuji na panu Zahradilovi, že přiznává, že sám neví, jak by se v tehdejší situaci zachoval. Jeho kritici to logicky neví taky, ale nepřiznají to. Hrát si na svaté 65 let poté v bezpečí míru a tepla domova je pokrytecké, ale relativizovat podíl viny Němců na všem, co se v souvislosti s válkou událo, je nebezpečné.
20. 08. 2010 | 10:02

Marcus Agrippa napsal(a):

Monika:
určitě to už bylo zbytečné násilí. Ale pár měsíců po válce, když ještě spousta Němců neměla války dost, byste asi mluvila jinak. Nezapomeňte, že v Tichomoří se ještě bojovalo a válku skutečně ukončilo až svržení at. bomby. Bohužel - válka není nic o čem by měl člověk snít. Probouzí v lidech to absolutně nejhorší - stačí co se dělo v bývalé Jugoslávii.
20. 08. 2010 | 10:07

Monika napsal(a):

Pepa Řepa

A víte, přemilý mudrci, že bonmot Tomáše Halíka, pokud se vám čirou náhodou jen nezdál, nemá se stanoviskem církve zhola nic společného. - Když jsem byla v létě na dovče v Čechách, tak mi jeden vzdělaný Čech u stánku na pláži sdělil, že stejně za všechno můžou ty američtí kapitalisti a že být po něm, tak by tu Ameriku už dávno vybombardoval. Měl by snad kvůli tomuhle jeho plácání vyhlásit Pentagon pohotovost? ;)
20. 08. 2010 | 10:13

Pepa Řepa napsal(a):

To Monika
nejsem sice vyhledávací program na citáty a prameny, ale řekl bych, že požadavek na omluvu za upálení Jana Husa byl směřován na papeže, jako na hlavu kontinuálně trvajícího uskupení, t.j. Církve katolické.

Jestli chcete, klidně se Vám za vraždy u Jihlavy omluvím i když jsem se narodil po těchto událostech a nikdo z mých předků tam nikdy nežil.
Nevím sice, co s tím mám společného, ale já rád dělám ženám radost.

Pokud Vás omluva mé maličkosti neuspokojí a požadujete omluvu hlavy státu (nemám nejmenší tuchy, jak by omluva měla vypadat a proč by ji hlava státu měla dělat), pláčete na špatném hrobě.

Já hlavou ČR, EU ani církve nejsem a obávám se, že to už nestihnu.
20. 08. 2010 | 10:15

RA napsal(a):

velmi by mě zajímalo, zda je tento Zahradilův postoj /spíš poleh / stanoviskem i ODS. Jeho dílko na mě dělá dojem,že ho snad psal starý Grebeníček . Jen ještě jednu poznámečku, vy si nejste jistý, pane, zda byste po válce šel krumpáči utloukat civilisty ? To je s vámi tedy opravdu na pováženou, i když v případě, o který jde, nikde nebylo řečeno, že civilisty utloukali lidé, kteří prošli koncentráky, nebo byli mučeni. Spíš jen si tenkrát někteří sadisté chtěli zkusit zabít člověka, i dnes jsou mezi námi v komunitě zvané český národ.
20. 08. 2010 | 10:15

Naštvaný napsal(a):

"DavidS napsal:nebyli Němci, ale nacismus" Ani si neuvědomil, jak se strefil! Skutečně si, autore, myslíte, že v totalitě, ať komunistické nebo nacistické přední osobnosti obce mohli nebýt nacisty? Zjistěte si, kolik sudeťáků se přihlásilo do NSDAP a budete čumět. A zjistěte si, kdo byly ty oběti. Skutečně si myslíte, že starosta obce za nacismu a policajt byli čistí?
Lidi, nebuďme blbí! Vy si vůbec neuvědomnujete, na jakou sociálně nacionalistickou propagandu, zaštíťující se mravností a poctivostí jste nalítli!!!
20. 08. 2010 | 10:16

Targus napsal(a):

To Pepa Řepa:

Osel je osel, i kdyby zlaté sedlo měl, aneb starého psa novým kouskům nenaučíš.
Takhle to dopadá, když ve vývoji intelektu lehce zpozdilou lopatu někdo naučí číst a dokonce i psát.
20. 08. 2010 | 10:20

pepík napsal(a):

to Monika

mohla byste podrobněji rozvést svou teorii o tom, kdy vražda přestává být vraždou (resp. v obecné rovině zloči zločinem) a kdy se jedná o "spravedlivou odplatu"?

možná bychom mohli takovou spravedlivou pomstu zahrnout do našeho právního řádu a ušetřit tak něco policii a soudy. co říkáte?
20. 08. 2010 | 10:22

Pepa Řepa napsal(a):

To Monika
stánkař byl zřejmě jeden z celé řady místních antiamerických blogerů.To je tady na denním pořádku. Za vše může pejzatec z Wall Streetu.

Ale nevím, co já s tím?
Antiamericky laděn nejsem, v Pentagonu nikoho neznám, dokonce se s Vámi ani nehádám, chci Vám udělat radost.
Dejte seznam toho, za co se mám omluvit a já to udělám.
Jen nechtějte, abych to dělal každý týden a bičoval si záda s výkřikem Mea culpa.
20. 08. 2010 | 10:23

Železnohorský napsal(a):

To by mě zajímalo, jestli ti diskutující, kteří považují ubíječe Němců za vrahy, zároveň považují Mašíny za hrdiny, anebo to berou padni komu padni...

(A mimochodem: v severnější části nedalekého havlíčkobrodského okresu umírali lidé zastřelení prchajícími německými vojáky ještě 12. května i později, jak nám svého času vyprávěli pamětníci a jak dokládají pamětní desky v některých tamějších vesnicích.)
20. 08. 2010 | 10:23

hoven napsal(a):

ja si myslim, že pro sudetský němce byl spravedlivej trest udsun. ale je neumluvitelný si vybíjet vztek na civilistech, který třeba nikomu nic neudělali.
20. 08. 2010 | 10:23

pepík napsal(a):

oprava: to gaia

to monika: souhlas
20. 08. 2010 | 10:24

Taoiseach napsal(a):

Ctihodný Jene Zahradile,

velmi by mě zajímalo, co bychom PODLE VÁS měli dělat. Zcela konkrétně. Máme odmítnout hrabat se (doslova) v posvátné české půdě? Máme odmítnout identifikaci obětí, protože to pravděpodobně nejsou etničtí Češi? Máme se tvářit, že se nic nestalo?

Ohledně "místa kousek od Jihlavy" jsem zatím zaznamenal jen zcela neutrální zpravodajství. Žádné řeči o "nastavování zrcadla", žádné "kolektivní nakydání špíny na hlavu za své domnělé hříchy". První hodnotící komentář je tento Vás, blahopřeji - :) .

Nevěřím Vám ani trochu: vůbec žádný vztek nemáte. Celkem chladně kalkulujete s tím, že nacionální populismus Vám musí přinést kladné body vždycky. Tím generálem (65 let) po bitvě jste právě Vy.
20. 08. 2010 | 10:26

pepík napsal(a):

to naštvaný:

"Skutečně si myslíte, že starosta obce za nacismu a policajt byli čistí"

asi stejně čistí, jako lidé v těchto funkcích za komunistů. protože už většina těch němců zemřela, můžete si alespoň obstarat seznam starostů a předsedů jzd (1948-89) a pokračovat v díle úspěšně započatém bratry mašíny. to by byla jistě vhodná a přiměřená odplata za zločiny komunismu.
20. 08. 2010 | 10:29

123 napsal(a):

20. 08. 2010 | 10:30

Monika napsal(a):

Marcus Agrippa

V zásadě s vámi souhlasím. Ale nic z toho, co píšete, nám neříká, abysme před válečnými i poválečnými hrůzami zavírali oči a tvářili se, že už to stačí, že už o tom tak jako tak všechno víme. Vyšly tisíce, desetitisíce knih o německých koncentračních táborech, o východní a západní frontě, o válce v Tichomoří a zločinech, kterých se dopouštěli japonští okupanti. Je absurdní představa, že by někdo prohlásil: tak už dost, je to, jak praví Pepa Řepa, už notoricky známé, takže to už nebudeme dále omílat.

"když ještě spousta Němců neměla války dost..." Bohužel, je to tak. Ale stejné, ne-li ještě větší množství Němců jí už mělo až až - mezi obětmi divokého odsunu byli starci, ženy a děti.
20. 08. 2010 | 10:31

RA napsal(a):

Železnohorský.......považujete tedy za správné, že v odvetu se třináctého května 45 vybralo 30 náhodných německých občanů , kteří s uvedenou akcí neměli nic společného,a utloukli se lopatami ? Je to tak správně, němec za čecha ?
20. 08. 2010 | 10:31

Marcus Agrippa napsal(a):

Železnohorský:
osobně si myslím, že to ubíjení krompáči apod. je hodně expresivní podávání informace - aby to mělo šťávu. Na jednu věc se ale pořád zapomíná - spousta dozorkyň a dozorců z koncentračních táborů a členů SS se snažila zamíchat mezi skutečné civilisty a v poválečném zmatku nebylo nejspíš vůbec jednoduché poznat kdo je kdo. Například banderovci na Slovensku používali výhradně civil.
20. 08. 2010 | 10:32

hoven napsal(a):

pepík,
mašíní zabíjeli uprostřed nejhlubšího komunistickýho teroru a perzekuce. zatímco ti "čeští pováleční hrdinové" zabíjeli po válce, kdy už bylo dobojováno. to je ohromnej rozdíl. byla to čistá msta a vražda lidí, který byli stejně na odchodu.
20. 08. 2010 | 10:34

Targus napsal(a):

To Monika:

České stavy rozpoutaly před upálením Husa vyhlazovací válku proti zbytku Evropy?
Poučte nás, prosím.
Ale nedělejte stejnou chybu jako v minulém příspěvku. Nebagatelizujte zločiny druhé strany a nezaměňujte příčinu s následkem.
Tímto neomlouvám povraždění neozbrojených civilistů těsně po ukončení války, jen si dovolím připomenout, že se tady střílelo a zabíjelo ještě dost dlouho po válce, a to Z OBOU STRAN!!!
20. 08. 2010 | 10:35

lol napsal(a):

přidejte se ke skupine a diskutujte o současné vládě:

http://www.facebook.com/gro...
20. 08. 2010 | 10:36

MaB napsal(a):

Mám dojem, že velká část reakcí v této diskuzi je typickou ukázkou agresívně odreagovávaného špatného svědomí.

Nevím, jak je to v jiných částech naší země, ale u nás na severní Moravě je výskyt porcelánu, skla a jiných domácích relikvií s německými nápisy více než častý.

Když jsem se jako dítě divil, proč má babička hrnky s německými jmény, pravila hrdě, jakoby je sama vlastnoručně ukradla: "To je po Němcach, po tych barabach."

Živě vidím naše předky, jak vykopávají Němčoury z jejich brlhohů (popřípadě za rohem čekají, až odtáhnou) šupkydupky, rychle jako první sbírají, co má nějakou cenu.

A to jen ta poměrně nevinná část našich kostlivců ve skříních. Řádění vraždící lůzy nebo odporné, nazi-like zločiny českých dozorců v táborech, jako byl ten na dnešní Nádražní ulici v Ostravě, to je ta druhá, temná.

Špatné svědomí to je, nic jiného.
20. 08. 2010 | 10:37

Taoiseach napsal(a):

jarpor

Tak nějak se mi zdá, že když pootočíte hlavu doprava (resp. zaostříte na pysménka O.D.S.) ztrácíte jakoukoli schopnost kritiky.

Ctihodný poslanec EP hned v prvním odstavci mluví o "humbuku". Já jsem si žádného humbuku nepovšiml. Je chyba ve mně?
20. 08. 2010 | 10:37

RA napsal(a):

ale z politické stánky jste to paneZahradile udělal správně....jistě se zde najde většina, která s vámi bude souhlasit, že ubíjení německých bezbranných civilistů po válce, žen,starců i dětí, bylo v pořádku, že si to zasloužili,protože byli němci a že už se o tom nemá mluvit, natož ještě probůh dohledávat jména vrahů.
20. 08. 2010 | 10:38

Targus napsal(a):

To RA:

Němci používali několik let předtím poněkud jiné poměry, za jednoho říšského Němce deset až jedno sto padesát kusů protistrany.
Je velice těžké vysvětlit lidem, že se musejí začít chovat ze dne na den úplně jinak, zejména když nefunguje policie, soudy a všude se válí plno zbraní a mrtvol.
20. 08. 2010 | 10:39

RA napsal(a):

Marcus Agrippa.....ovšem v uvedeném případě se vrazi i oběti znaly , takže nešlo o převlečené dozorce z koncentračních táborů,že, můžeme se na tom shodnout, nebo budete opět mlžit ?
20. 08. 2010 | 10:42

Pepa Řepa napsal(a):

RA napsal(a):
ale z politické stánky jste to paneZahradile udělal správně....jistě se zde najde většina, která s vámi bude souhlasit, že ubíjení německých bezbranných civilistů po válce, žen,starců i dětí, bylo v pořádku....
----------
Konkrétně.
Kde to tady vidíte?
20. 08. 2010 | 10:43

RA napsal(a):

Targus.....já německé vrahy v žádném případě neomlouvám , ovšem, vraždy na civilistech prováděli k tomu disponovaní čeští vrazi, jsou čeští vrazi tak nějak lepší,než němečtí ? Ani s jednou takovou sortou nechci mít za mák společného. Jsou to všechno sadisti.
20. 08. 2010 | 10:45

Jack napsal(a):

Cože? Zahradil napsal text se kterým je možno (včetně pochrochtávání) souhlasit? Pojmenoval správně současný problém s Benešem? No co to... Mno jen tak dál.
20. 08. 2010 | 10:45

hoven napsal(a):

já si myslim, že lidi, který to udělali byli hodbně zbabělí. možná měli špatný svědomí.
20. 08. 2010 | 10:46

Targus napsal(a):

To hoven:

Dobojováno nebylo ani náhodou. Dost to plantáte. Spousta Němců v civilu měla ruce od krve a spousta Čechů si ty svoje ruce musela od krve umýt. Nejlépe odstraněním svědků, kteří by je mohli naprášit. Proto se urychleně vyhánělo a zabíjelo.
Kdo věří tomu, že za tím bylo něco jiného, je naivní blázen.
Významná část excesů se odehrávala v režii kolaborantů s bývalým Herrenvolkem. Prostě si vyřizovali účty mezi sebou. A samozřejmě se k tomu nachomejtli i lidé, jejich jediným probviněním bylo, že se ocitli v nesprávnou dobu na nesprávném místě.
20. 08. 2010 | 10:46

Monika napsal(a):

Pepa Řepa

Vždyť já se s vámi taky nehádám. :)) Ba ani se vás nesnažím přesvědčit, jen uvádím své názory. Ostatně debata s vámi, to je občerstvující zážitek, aspoň do té doby, dokud mě nenaštvete.

A propos, nikde nepíšu, že bych po komkoli žádala omluvu. Omlouvat se za minulost mi přijde nesmyslné. Jen jsem se pozastavovala na určitou nekonzistencí ve všeobecně sdílených názorech na otázky minulosti českého národa. Divím se, že vám to uniklo. Vlastně nikoli - neuniklo, samozřejmě. Zrovna vám jistě ne. :)))
20. 08. 2010 | 10:48

RA napsal(a):

Pepe Řepa......vidím to asi v 80% zveřejněných článků, že si to zasloužili,protože byli němci, protože bylo po válce /to je protimluv,že/, že se už do toho nemá rýpat, natož pátrat po vrazích, že němci také zabíjeli čechy, vy jste článečky nečetl ?
20. 08. 2010 | 10:48

franťýk napsal(a):


líbí se mi"Ani já nemám jeho fotku v peněžence."
Je to i můj názor. Ale nejzajímavější je, že se proti svému soukmenovci právě u tohoto blogu vymezují, kteří by nás, co "nemáme Zahradilovo fotku v kapse", nejraději vymazali ze světa. Přitom jde skutečně jen o jediné. Nedělat ze sebe větší viníky, než skutečně jsme. A vždy respektovat atmosféru doby. (A to platí nejen u Jihlavy)
20. 08. 2010 | 10:49

skeptický napsal(a):

PP

Koukám,že všude,kde bydlí menšiny,se stavějí zdi.

Here goes the neighbourhood.

Čínská Zeď,Zeď Nářků,Hladová Zeď,Matiční,Berlínská Zeď,Wall Street,West Bank.

Ale můžou za to zednáři.
20. 08. 2010 | 10:49

gaia napsal(a):

pepík
asi tak co píše RA
20. 08. 2010 | 10:50

Targus napsal(a):

To RA:

Nikoli, sadistů bylo jen bezvýznamné minimum. Opakuji, že šlo ve většině případů o čištění stolu. Vraždy civilistů po válce mají na svědomí i němečtí státní příslušníci, jen se to sem jaksi nehodí.
20. 08. 2010 | 10:50

Taoiseach napsal(a):

Marcus Agrippa

"...spousta dozorkyň a dozorců z koncentračních táborů a členů SS se snažila zamíchat mezi skutečné civilisty a v poválečném zmatku nebylo nejspíš vůbec jednoduché poznat kdo je kdo..."

Členové SS měli vytetovaná čísla, takže šli poznat velmi snadno. Skutečně jich na to dost dojelo, když nebyli považováni za vojáky (v souladu s tím, co o nich Třetí říše ze začátku tvrdila) a nebyli bráni do zajetí (což vůbec neodsuzuji).
20. 08. 2010 | 10:51

vlk napsal(a):

Moniko

rozdělme celý problém na dvě zásadní věci.
vražd y na sudetských Němcích a využívání těchto excesů jako univerzálního biče na celý odsun, jeho logiku a smyl.

Pokdu jde o vraždy typu Postoloprty, Švédské šance a podobně , není co řešit. Prostě to byl hnusný a brutální zločin a měl být nemilostrdně tvrdě a hned potrestán.
A Já Benešovi vyčítám hlavně dvě věci - mnichovskou kapitulaci , neb si myslím, že ta přímo zavinila Únor 48 a pak onen dekret, kterým dal generální pardon všem zločincům, kteří s e po válce provinili zvěrstvi na Němcích.
To není o tom, že český vrah je lepší. To je bohužel , o tomhle dekretu.

Problémem je, a na to poukazuje Zahradil naprosto správně je, že tyhle excesy umožňují zpětně skoro 70 let po té stavět odsun, jeho příčiny a nutnost, do úplně jiného světla.
Nikdo už nepotrestá vrha - jak jsme psal - zajímavé provenience - český Rakušan!!!

Ale tvrdé jádro SN , třeba Wittikobund , budou této bellahé skutečnosti využívat s globálním cílem - dosáhnout mezinárodní odsouzení odsunu.
Který by nebyl kdyby nebylo sudetské iridenty a 2.ww
20. 08. 2010 | 10:51

Xavier napsal(a):

Díky pane Zahradile, k tomu, co jste napsal, se připojuji bez výhrad! Díky za odvahu to napsat v atmosféře, která je již "oficiálně" prodchnuta zmiňovanými "chytráckými" postoji.
Rád bych přidal jen jednu související otázku - nevznikl za poledních dvacet let ze strany čelných představitelů našeho státu dluh vůči vojákům Rudé armády? Nenastal čas tento dluh splatit?
A ještě jeden dotaz: Najde v blízké budoucnosti někdo, kdo bude mít odvahu veřejně poukáže na roli Německa ve válce v Jugoslávii? (1991-1995)
20. 08. 2010 | 10:54

hoven napsal(a):

targus,
bylo dobojováno na frontách. československo mělo zpět svou vládu a němci čekali na odsun. o tom sem taky přesvědčenej, že vraždili hlavně kolaboranti a zbabělci. zabíjeli svý černý svědomí.
20. 08. 2010 | 10:54

Michal Macek napsal(a):

marcela zahalkova:

pani zahalkova tady nikdo netvrdi ze to nebyl zlocin ale jak nekdo muze chcit potrestani kdyz nemci maj na krku treba lidice.nevim o tom ze byse nam za to omluvili nebo zaplatili odskodne nebo neco...
20. 08. 2010 | 10:54

Targus napsal(a):

To RA:

Opět stejná chyba. Vy jste válku neprožil, nevíte, co to je přejít ze dne na den na mírový život.
Měl jsem tu čest mluvit se svými staršími příbuznými o této epoše, a to z obou stran. Část z nich byla totiž odsunuta.
Jed jim z huby ukapával i po třiceti letech po válce, hnus.
Zkuste překousnout skutečnost, že válečný potažmo okupační prožitek (nikoli ovšem sovětská srandička 20 let zalezlá kasárnách), je prostě nepřenositelný. Lidé jsou dlouhodobě stresujícím zážitkem deformování v podstatě do konce života.
20. 08. 2010 | 10:56

Ferdinand napsal(a):

S článkem pana Zahradila naprosto souhlasím.
20. 08. 2010 | 11:00

Targus napsal(a):

To hoven:

Opět vedle. Spořádaný odsun probíhal až za dva roky, Němci mělu minimálně v 25% ČR většinu, mnohdy absolutní. Jak jsem uvedl trvalo poměrně dlouho, než byly rozmístěny jednotky SNB, ustanoveny národní výbory a než bylo provedeno odzbrojení obyvatelstva.
Do toho obrovská migrace obyvatel, téměř nulová možnost dopravy, všude hromady zbraní, alespoň v pohraničí.
Krátce řečeno - pořádek a zákonnost byla možná tak v Praze a okolí, jinak všude neskutečný bordel, ze začátku někde trochu držený na uzdě okupačními jednotkami (SSSR a USA), ale po jejich stažení nic moc.
20. 08. 2010 | 11:03

hoven napsal(a):

naprostá většina lidí, který měli důvod se mstít, se nemstilo. a těch si važme. a taky těch, který bojovali na zapadní i východní frontě. ale nemužeme obhajovat zbabělce, který po válce zmasakrujou civilisty. to musíme odsoudit.
20. 08. 2010 | 11:05

Marcus Agrippa napsal(a):

Targus:
kolega byl o prázdninách na motorce na dovolené po celé Evropě - včetně Německa. Všude kde jednal s mladší generací lidí se setkal s příjemným a cool jednáním. V jednom penzionu ovšem narazil na starší paní ( ročník cca 1925 ) a ta když zjistila, že je Čech tak pronesla ( sice tiše ) něco v duchu Tschechische Hunde. Myslím, že když něco podobného museli lidé v protektorátu snášet dlouhých 7 let, tak emoce mohly po válce udělat své. Ale jak píšete - často šlo o vyřizování účtů mezi samotnými Němci.
20. 08. 2010 | 11:06

Pepa Řepa napsal(a):

To Monika
ale neuniklo, přirozeně.
Proto nemám problém s vyšetřením i zveřejněním této události.
Proč? Je to novum. Proč to zametat pod koberec?

Ale mám problém s periodický opakováním notoricky známých excesů, které se už staly součástí historického povědomí.
Tady snahu o formování neoflagelantského procesí vidím. Mimochodem, souhlasím, že se těžko může jednotlivec omlouvat za minulost. To pak předpokládá dědičnou kolektivní vinu, jakýsi dědičný biblický hřích, což je v této souvislosti blbost.

Ano může to učinit hlava státu,či církve, ale mám pocit, že se to devalvovalo a stalo teatrálním, nic neřešícím, gestem.
Ale možná se pletu. Já se-celý život-pletu.

To RA
tak to opravdu nevidím. Myslím, že kdyby někdo napsal, dobře jim tak-hajzlíkům- tu máš ránu krumpáčem, tak se na něj všichni sesypou.

Nejste potomek Petra Pitharta, či indiánský stopař?
Neslyšíte i trávu růst?
20. 08. 2010 | 11:07

RA napsal(a):

Targus.....jáse jim nedivím, že jim ukapával jed, vy se jim divíte ? Přišli o všechno, možná že i o utlučené příbuzné, měli snad čechy za to milovat ? Nechápu váš údiv. Oni byli za zradu republiky potrestáni odsunem , ale ne tím, aby bandy sadistů se na nich ukájely. Dnes samozřejmě je velká snaha, aby konkrétní jména vrahů nevyšla na denní světlo, nevyjímalo by se to dobře v životopisech.
20. 08. 2010 | 11:09

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek obsahující hrubé nadávky, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
20. 08. 2010 | 11:16

Jirkao napsal(a):

Děkuji...výborný a výstižný článek.Jste jeden,bohužel,z mála politiků,který takto uvažuje.
20. 08. 2010 | 11:21

Taoiseach napsal(a):

vlk

"Problémem je, a na to poukazuje Zahradil naprosto správně je, že tyhle excesy umožňují zpětně skoro 70 let po té stavět odsun, jeho příčiny a nutnost, do úplně jiného světla."

Ne, neumožňuje.
20. 08. 2010 | 11:23

Pepa Řepa napsal(a):

To skeptický
drahý nadkolego.
Včera jsem na jiném blogu vznesl návrh na stavbu české Zdi nářků na místě Stalinova pomníku.

Chybí nám.
Tam budeme všichni-atheisté, agnostici i věřící-chodit bušit hlavou a vkládat papírky.
Jen se obávám, že to nebudou prosby typu "Pane odpusť mi mé viny", ale výhružky typu: "Kalousku, hajzlíku jeden, odpusť mi daně".

A budeme i tak velkorysí, že i ženy nebudou vedle za provazem jako u západní stěny.Tam budou džendrtety a hermafrodité.

Je to v Bibli (Kazatel-kohelet) je čas stavění zdí a čas floydů.

Vždycky, když se to vyhrotilo stavěly se zdi. Hladovou už máme.
Zadnáři budou OSVČ a budou platit daně.Kalous ušatý to ošetří.
20. 08. 2010 | 11:23

Targus napsal(a):

To hoven:

Naprosto s Vámi souhlasím, pokud své tvrzení rozšíříte o výraz "před válkou". Češi v Sudetech dostali před válkou celkem kvalitní záhul. Zkuste si o tom něco málo najít a přečíst. Evidována je dokonce i střelba z kulometu.

To RA:

Já se rozhodně nedivím. Ničemu. Vychováni byli k pohrdání a nenávisti ke všemu českému a prohráli.
Ti druzí byli po celý život od nich týráni a utiskováni.
Pak přišel obrat a celé se to na pár měsíců otočilo. Z Herrenvolku se stali dvounožci druhé kategorie. Do toho se vraceli morálně zdevastovvní jedinci, mnozí z nich alkoholici (obě armády rozdávaly denně cca 0,4 litru tvrdého alkoholu denně) a basmani, z nichž mnozí věděli, komu vděčí za peklo, kterým prošli.

Po pravdě řečeno, já osobně se divím, že těch vražd bylo tak málo.
20. 08. 2010 | 11:24

Železnohorský napsal(a):

RA - nepovažuju to za správné, odsuzuju to, je to vraždění - jenže - dovede si někdo z nás představit tehdejší atmosféru? A souvislosti? Hezky se nám to říká, když z gauče v televizi sledujeme záplavy: Proč si tam ti blbci pořád staví domy. A jak lehce se do klávesnice nabuší: Oni se zachovali špatně. Když nám šumí klimatizace a po ruce máme dvě decky červeného...

Pamatuju z dětství, bylo dvacet let po válce (jako je dneska dvacet let po konci totality), jak dospělí v mém okolí, kteří tu válku prožili, mluvili o Němcích pohrdavě, i se strachem a s nedůvěrou. Obecně o Němcích. Nechápal jsem, kde se v nich ta nenávist bere, vždyť ti v NDR se k nám chovali tak pěkně.

Nic proti otevření problému (je to dobrý mediální byznys), ale v tom bych s panem Zahradilem souhlasil - nechtějme z černého dělat bílé a z bílého černé, vždyť život je barevný, a to velmi!
20. 08. 2010 | 11:24

hoven napsal(a):

targus,
já nejsem zastánce sudetských němců. souhlasim s odsunem. jenom tvrdim, že to vraždění se nedá ničim omluvit. to bysme měli odsoudit ne kvuli němcum, ale kvuli sobě. bojovat se mělo , dokud němci nebyli na lopatkách. a ne až potom.
20. 08. 2010 | 11:28

Taoiseach napsal(a):

Zastáncům pana Zahradila:
strašení tzv. Sudeťáky je neodůvodněné, protože jejich rétorika (těch umírněných i těch revizionistických) je už 65 let STEJNÁ, a tudíž ani nemůže být ovlivněna současným zkoumáním excesů na české straně.
20. 08. 2010 | 11:29

Targus napsal(a):

Jsem velice rád, že nick Železnohorský má naprosto stejnou zkušenost, jako já.
A pochopitelně, že ji je ochoten zveřejnit.
20. 08. 2010 | 11:29

Pepa Řepa napsal(a):

To skleptický
A ke stavbě té zdi pozveme čískou stavební společnost Čang and Liu.
Ať jdeme s dobou.

Ještě k těm omluvám
A nešlo by to dopředu?
20. 08. 2010 | 11:29

Zbyněk Matyáš napsal(a):

DavidS:
Japonský nacismus??!
Máte pozoruhodné ´znalosti´. ☺
20. 08. 2010 | 11:34

Targus napsal(a):

To hoven:

Já s Vámi naprosto souhlasím.
Ale souhlasím z pozice člověka, který sám nebyl nikdy účastníkem konfliktu tak velkého rozsahu.
Naopak jsem se v lokalitách, kde válka probíhala, pohyboval. Proto jsem schopen pochopit, že k něčemu takovému může dojít. A mnohem lehčeji, než byste si myslel.
Tuším, že Karel Čapek se tématu vraždy dotkl jednou krásnou větou, když v jednom svém díle napsl, že vražda byla povýšena na vlastenecký čin (1.s.v.).
Vy asi těžko pochopíte, že člověk, který je po určitou dobu svědkem zabíjení, ztrácí mnohem snadněji zábrany k takovýmto činům.
Znovu opakuji, to, co jsem napsl není omluvou, to je pouze pokus o vysvětlení.
20. 08. 2010 | 11:36

vlk napsal(a):

Taioseach
ale umožňuje. Jejich naděje na revizi, zejména majetkovou je , dosáhnout mezinárodně uznání snapasování současných právních standardů na odsuna jeho logiku.. To zkoušeli, zkoušejí a budou zkoušet klidně i za dvě stě let. Nemáme šanci , jak jim v tom zabránit.
Jo odbočím. Cosi ohledně Islandu jsme vám nechal pod posledním Robejškem.
20. 08. 2010 | 11:44

jarpor napsal(a):

Taoiseach

Na své replice nemám důvod nic měnit.

A co se týká otáčení hlavy, písmenek (nikoliv pysmenek :-)) a kritiky... nebudete mi asi věřit, ale je pro mne důležitější CO je napsáno, než KDO to napsal.

"Já jsem si žádného humbuku nepovšiml. Je chyba ve mně?"

Skoro bych řekl, že jo. Ale taky platí, že každý máme jinou citlivost... i na "humbuk"...

Hezký den
20. 08. 2010 | 11:50

Zbyněk Matyáš napsal(a):

gaia:
"Ale měli bychom raději hledět do budoucna k čemu nám bude zjištění že Němce zabil XY QW když jsou již dávno mrtví a nežijí ani lidé kteří je znali?" Abychom věděli. Fakta jsou fakta, realita byla, je a bude realitou. Měli bychom usilovat ji znát co nejlépe. Jedině se znalostí českých poválečných protiněmeckých excesů můžeme úspěšně odolávat prosudetskému tlaku německých politiků a jajich českých flagelantských pomocníků.
20. 08. 2010 | 11:51

hoven napsal(a):

targus,
souhlasim, že tyhle věci jsou pochopitelný. mě akorát tenhle konkrétní případ připadá , že šel prostě za hranu i v kotextu tý doby . borci se nejdřív ožerou, pak naskládaj němce na valník, nechaj je vykopat hroby a pak je ubyjou lopatama. to vypadá skoro jako zábava. to je hnus. já pro tohle konkrétní jednání pochopení nemám. pokud vězni koncentráků někde poznali svy dozorce a pak je umlátili, to chápu , to že postupující ruská armáda dávala němce ke zdi a stříleli je a spoustu dalších věcí se dá v kontextu tý doby pochopit , ale tohle šlo za hranu.
20. 08. 2010 | 11:52

egoist napsal(a):

A jsme zase u toho. Fascinuje mě, kolik je dnes lidí, českých lidí slyšet , jak si sypou na hlavu popel. Ano byly excesy, ale byly to excesy konkrétních lidí, né čechů, jak se nám snaží naše media v rukou bavorských nakladatelství namluvit. Obviňují majitele domu,který bránil svůj majetek a svou rodinu a zamlčují , že ten násilník a zloděj vtrhl do domu bez pozvání.
20. 08. 2010 | 11:54

agent Smith napsal(a):

Když Zahradil promluví, tak co slovo to perla. Zahradil jako obhájce hodných husitů a vrchní velitel hrdiných vojsk německých stavů žijících v Čechách na Bílé hoře!
20. 08. 2010 | 11:55

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pepa Řepa:
20.08.2010 09:11:49
"I nadkolega Vlk, kterému kdosi brání v přístupu k zdravotní píči" ???
20. 08. 2010 | 11:55

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Monika:
20.08.2010 09:50:16
"Jestli tomu správně rozumím..."
Očividně nerozumíte.
20. 08. 2010 | 11:59

egoist napsal(a):

Je příznačné , jak se v „našich“(tedy v našich mediích jako je „naše“ Škodovka, nic proti povedené privatizaci) mediích pracuje se slovem. Jen drobnost , Lidice byly vyvražděny ,ale na němcích se konaly masakry….masakr tady či támhle, protože masakr je emotivně silnější než vražda.. tak si s náma kucí hrajou, no lokajíků mají stále dost..jak je vidno zde..
20. 08. 2010 | 12:02

rejpal napsal(a):

Zbyněk Matyáš
Věiml jsem si, ale nekomentoval. Aby to nebylo smazáno -:))
20. 08. 2010 | 12:05

crowley napsal(a):

Naprosto hloupy clanek. A to od predstavitele strany, ktera si rika pravicova.

Jde jen o zkoumani historicke udalosti, zadna dedicna vina zde neni a jsem rad, ze se takoveto veci vysetruji.

Zadne udalosti neospravedlnuji masakry na civiistech. Tito lide nemeli odpovednost za Hitlera, stejne jako bezny Rus nenesl a nenese odpovednost za zlociny Stalina.

Nehlede na to, ze podobne veci casto provadeli byvali kolaboranti a obecne nejvetsi luza. Amnesti za tyto zlociny je jen jedna z vice chyb, kterych se Benes dopustil.

Opravdu si nedokazu predstavit, jak toto muze relativizovat ciny nacistu.
20. 08. 2010 | 12:15

DavidS napsal(a):

Zbyněk Matyáš
Často dochází k zaměňování pojmu nacismus a fašismus, ale každý z nich má svá specifika, které jeden od druhého odlišují. A japonský režim resp. jeho ideologie, který postupnými změnami vykrystalizoval až do své podoby na počátku 40.let, je do značné míry analogický s hitlerovským Německem.
Ono je snadné se pošklebovat a sám vědět o daných reáliích, no, málo.
Naštvaný
Buďte tak hodný, nepřekrucujte můj příspěvek. Jeho smysl je - buď tento stát obsadili nejdříve Němci a pak Rusáci nebo jednou nacismus a pak komunismus. Ale nelze tvrdit, že jednou to byl národ a jindy ideologie.
Tahle kauza je zase jen připomenutím, proč komunistům přes všechny ty proklamace o polistopadové zlodějně, Václav Klaus a jeho věrní nesmrdí.
Když jde o xenofobii a obranu slovanského bratrství a nevinnosti před tím zlým Západem, tak jde všechno stranou.
Tady se někdo diví, že se nepřipomíná to a tohle.
Kdo prožil alespoň část života za minulého režimu, má připomínání toho i co se nestalo plný zuby na zbytek života.
20. 08. 2010 | 12:20

rejpal napsal(a):

Co panu Zahradilovi vlastně vadí? To, že se to stalo? To, že se o tom mluví (tak moc zase ne)? To, že je kolem toho účelová mediální masáž (no, ta nevadí jen jemu, ale má daleko obecnější výskyt a z politikl protestují vždycky jen ti, kteří jsou obětí)? Nebo, že to má (může mít) nějaké politické důsledky? A jaké? Někdo tady spáchal vraždu. Dost odpornou, IMHO neomluvitelnou ani v kontextu doby (jedna naše rodinná známá byla v Osvětimi, hodně tam zažila a viděla,ale když po návratu byla svědkem, jak po kapitulaci kdosi upaloval nějakého Němce, dost jí to otřáslo).Není to o sypání popele - viník celé války je znám a patřičně zhodnocen, ale o tom, co v nás často normálních lidech dříme, že jsme čas od času schopni chovat se neuvěřitelně barbarsky. Ne my Češi, ale my lidé, myslící si o sobě, že jsme civilizovaní.
20. 08. 2010 | 12:21

Jirka napsal(a):

Dobrý den, Vlk to napsal i za mě. Můj subjektivní názor je jistě ovlivněný tím, že otec byl (jako student VŠ) v koncentračním táboře, když před tím byli jako česká rodina vystěhováni ze Sudet. Pokud by se měla věnovat pozornost ve stejné poměru utrpení českých občanů, už by v médiích na nic jiného nezbylo místo.
20. 08. 2010 | 12:22

Monika napsal(a):

Pepa Řepa

Souhlas. Jen to "mám problém s periodickým opakováním notoricky známých excesů, které se už staly součástí historického povědomí". - Nojo, ale to by i Němci mohli říct: "Tak už ty Lidice pořád nepřipomínejte, vždyť je to notoricky známý exces, který se už stal součástí historického povědomí..."

Nedávno jsem četla příběh, na který nezapomenu:

Autor píše, že v koncentračním táboře viděl vlak se sto osmdesáti Židy,. Bylo to v zimě, všichni v něm umrzli. Když ve vlaku umírali – jeli dva dny –, do svého středu dali děti. I když všichni umrzli, uprostřed přežilo osmnáct dětí. Němečtí dozorci je vyvlekli ven a postříleli. Zůstaly jenom dvě. Jeden hošík asi šestiletý, druhý čtyřletý. Dozorci na ně pro zábavu pustili psy. Ti dva kluci začali utíkat a psi za nimi. Menší hoch však upadl. Ale druhý se k němu VRÁTIL a chytil jej za ruku. V tu chvíli je psi dostihli a rozsápali.

"Ten starší chlapec se vrátil a chytil menšího za ruku, aby mu pomohl." A pak autor dodává větu, kterou považuji v tom nevypsatelně otřesném příběhu za zásadní: "Jejich ruce se spojily pro věčnost."

Takových příběhů bylo tolik, že to jedno lidské srdce není s to unést. Ale to spojení rukou, ten absolutní moment lidské účasti a solidarity vzdor strachu a neodvratně se blížící se smrti, na ten nelze zapomenout. Tady vraždili Němci Židy, tam to byli Japonci vraždící Číňany, támhle zas tihle tamty, ale vždycky za tím vidím tenhle okamžik. Drželi se nějací dva malí kluci ve strachu za ruce, když je vraždila opilá pakáž v Ústí nebo Postoloprtech? Co my víme? - Přiznání vražd, uchování bezpráví a zločinů proti lidskosti v paměti je důležité. Ne kvůli omluvě nebo falešnému flagelanství, které nás v zásadě nic nestojí a je pohodlné, ale z prosté úcty k obětem.
20. 08. 2010 | 12:23

gaia napsal(a):

Moniko
za 50 let ty vraždy Mašínů budou mít stejnou hodnotu jako vražda Césara v senátu
naše vnuky to už bude zajímat asi stejně jako to co se dělo tenkrát v Římě

nepřeceňujte to
20. 08. 2010 | 12:28

MaB napsal(a):

Moniko

Včetně toho obrazu oněch chlapců. Díky, že jste napsala, co jste napsala.
20. 08. 2010 | 12:29

egoist napsal(a):

Monika-úžasný příběh.
20. 08. 2010 | 12:30

Josef K. napsal(a):

Opravdu nevím, milý "Zahradile", co dělali Vaši rodiče, ale mohu se domýšlet. Mí předci prošli nejen gulagy, německými koncentráky, vraždili je Britové, Rusové, Němci i Češi, dokonce i Portugalci...
Tato země opravdu hnědne, napravo více, nalevo postupně a nepřehlédnutelně...Normalizační šeď je náckovská. Vaše texty jsou svou podstatou texty drogisty či zelináře toužícího po totalitě, manželce večer s chutnou večeří, pak svádivou v lákavém spodním prádle a hlavně pořádku, pořádku, pořádku . S demokracií nemáte nic společného. Dlouhodobě.
20. 08. 2010 | 12:38

miro napsal(a):

Plně souhlasím s článkem pana Zhradila. Po čtení cel¨é řady blogů jsem si článek přečetl ještě jednou s odtupem a svůj názor neměním. Domnívám se, že mnozí, ač se zásadově vyjadřují článek četli jen povrchně. Pan Zahradil nikde neschvaluje to co se dělo na Němcích po válce. Ani neschvaluje odvetu. Jen říká, že těžko dneska může neěkdo pochopit co se tehdy dálo v tom konkrétním místě. Ať policie šetří tresné činy a soud potrestá skutečného viníka. Bohužel zvláště media se rádi chytnou každé senzace a dokážou tomu dávat nezaslouženou popularitu.
20. 08. 2010 | 12:41

vlk napsal(a):

Moniko
znvu - popisujete , sic e úžasně, ale důsledky!!
Důsledky. Důsledky čehosi , kde na začátku, a to nikoli náhodou a pasivně, stáli Sudetští Němci! Ve své většině!

Současně bych vám rád položil otázku:
pročpak se poválečné uspořádání netýkalo švácarských němců? proč s e jim vyhnuly poválečné běsy? Proč s ejich netýkal odsun?
Zkoušala jste o tom někdy přemýšlet?

A co myslíte - připoustíte, že mezi těmi špatnými z vašeho příbehu, těmi bestiemi, byli či mohli být také eses původem ze Sudet?
A mezi ubytými u Jihlavy byl starosta Vzorné vesnice zbraní SS.... Ostatní byli občané této vesnice.
Ano , jedna ukrutnost neomlouvá druhou. O tom není sporu.
20. 08. 2010 | 12:43

Jirka napsal(a):

Napsal jte to naprosto výstižně, a ač s Vámi ne vždy souhlasím, tak teď nemám co dodat. Jeden z mála politiků, který se nebál říct věci tak, jak skutečně jsou.
20. 08. 2010 | 12:44

Taoiseach napsal(a):

vlk

"...To zkoušeli, zkoušejí a budou zkoušet klidně i za dvě stě let. Nemáme šanci , jak jim v tom zabránit."

Přesně tak. A právě proto na tom současná zkoumání na české straně lautr nic nemění.

jarpor

Docela by mě zajímalo, jak se konkrétně projevuje humbuk, který jste citlivými čidly zachytil.
20. 08. 2010 | 12:46

MaB napsal(a):

miro
Pan Zahradil píše: "Vidím Berndta Posselta, jak potěšeně pochrochtává a vzkazuje českým politikům, aby podpořili vyšetřování ohavného zločinu z roku 1945, a ještě tam a ještě onde. A mám zase vztek..."

Podle mne Zahradil v podstatě píše, že by by se by se vyšetřování těch činů podporovat NEMĚLO.
20. 08. 2010 | 12:47

Petr z Tábora napsal(a):

to crowley 12:15:
Pěkný příspěvek.
Amnestie od Beneše byla chybou z dnešního pohledu. Tehdy to bylo jen jedno z celé řady poplitických rozhodnutí, kterým se snažil zalíbit Stalinovi a Gottwaldovi - ti ho ale nakonec stejně kopli do zadku.
20. 08. 2010 | 12:50

Petr Bilina napsal(a):

Zahradil, dobrý, jen jste se mohl zůčastnit diskuse pod Vaším blogem více než jednou. Ale proč, že...?
20. 08. 2010 | 12:52

Daniel Slauf napsal(a):

Moc pekne napsano. Mohu s panem Zahradilem jen souhlasit
20. 08. 2010 | 12:56

Zbyněk Matyáš napsal(a):

DavidS:
Japonský militarismus za WWII nebyl nacizmus. Namísto vyhýbavých okolků by bylo poctivé to přiznat. Nacizmus byl extrémním projevem pouze německého šovinizmu a proto faktický obsah tvrzení o okupaci ČSR v 1939-45 Němci nebo nacisty je totožný.
20. 08. 2010 | 12:56

Casull napsal(a):

Priznam se, ze jsem to ani nedocetl do konce. Kdyz pan Zahradil napsal, ze vubec sam nevi, co by on delal, kdyby mu rodinu vyvrazdili v koncentraku... Pane Zahradile, jsem si skoro jisty, ze temer nikomu z tech hyen vrazdicich po valce nemecke dedky, zenske a deti (chlapi byli v armade) nikdo zadnou rodinu nevyvrazdil. byla to jen banda gauneru, kteri vyuzili beztrestnosti a sli jen krast a vrazdit pro zabavu. Sami pred sebou a pred okolim se pak vymlouvali: "Vsak oni si zacali". Jestli to byli zrovna Ti zavrazdeni, kdo si mel "zacit" uz prece nikdo resit nebude. Vysledek je ten, ze jsme ztratili jako narod pravo Nemce jako takove odsuzovat, protoze kdyz jsme dotali prilezitost, chovali jsme se stejne (spis hur) nez oni.
20. 08. 2010 | 12:58

Zbyněk Matyáš napsal(a):

rejpal:
Když já tomu nerozumím. PŘ se přepsal nebo ne?
20. 08. 2010 | 12:58

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Casull:
"kdyz jsme dotali prilezitost, chovali jsme se stejne (spis hur) nez oni." To snad ani nemůžete myslet vážně.
20. 08. 2010 | 13:00

Zbyněk Matyáš napsal(a):

hoven:
20.08.2010 10:34:53
Úplně zmatená myšlenka. Mašínové zabíjeli většinou civilisty a je zcela irelevantní, zda zde byl či nebyl komunistický teror.
20. 08. 2010 | 13:08

vlk napsal(a):

Taioseach
dobrá, pro vás s dodatkem. Budou to klidně zkoušet i za dvěstě let. Ale podobné akc e jim dávají naději, že by s emohli dočkat daleko dříve.

Promiňte, že jsem to nenapsal hned na poprvé v celé jednoduché délce.
20. 08. 2010 | 13:09

Casull napsal(a):

Zbynek Matyas:
Muzu. Kolik Cechu bylo povrazdeno nemeckymi civilisty pri odsunu (1938) ze Sudet? Kolik baraku bylo vykradeno a vybydleno? Srovnejte to s lety 1945/46 a co se delo z druhe strany... Ono to nejde samozrejme pausalizovat, nema cenu si dnes nasazovat psi hlavu, ale podivame-li se na to strizlive - nebyli jsme o nic lepsi. Takze: Bud strcme hlavu do pisku a rekneme si, ze ubehlo 60 let a nema cenu s tim zatezovat soucasnost a nebo naopak - merme vsem stejnym metrem. Dodnes jsou souzeni nemecti dustojnici, kteri veleli popravcim cetam pri likvidaci partyzanu. Byli o neco horsi, nez hyeny z Dobronic? Asi ne, ze? Jenze holt byli na strane, ktera prohrala.
20. 08. 2010 | 13:10

celim napsal(a):

No nemohu si pomoct, ale já jsem toho názoru, že vražda zůstane vraždou bez ohledu na to , kdo ji spáchá! Slušný člověk požene viníka k soudu, ale sám se za soudce nepasuje. Aktéři poválečných excesů na Němcích se svými činy snížili na úroveň těch německých vrahů o jejichž činech se neustále mluví a nad něž se všichni vyvyšují. I kdyby mezi těmi ubitými byl nějaký, který zabil někoho blízkého těch vrahů, tak je to k tomu, aby vzali spravedlnost do vlastních rukou neopravňovalo. To jen ten Zlý v jejich duši jim zatemnil mozek a oni vraždili. Zrovna tak když házeli v ústí jiní zase kočárek i s dítětem do Labe jenom proto, že to bylo dítě německé matky!Zločiny jsou již promlčené a aktéři mrtví, ale tak jako se poukázalo na vrahy z Lidic, tak stejně je třeba poukázat na vrahy z Dobronína a dalších míst.To není sebemrskačství, to je vyrovnání se s minulostí!
20. 08. 2010 | 13:11

Zbyněk Matyáš napsal(a):

MaB napsal(a):
"Mám dojem, že velká část reakcí v této diskuzi je typickou ukázkou agresívně odreagovávaného špatného svědomí" Já zase mám dojem, že Vaše reakce je reakcí propagandisticky dobře zpracovaného českého občana, který rezignoval na tvorbu vlastního nezávislého názoru. Prostě dojmy jsou dojmy a fakta jsou fakta.
20. 08. 2010 | 13:12

gaia napsal(a):

casull
ne prohrála ale začala si!!!

Když jsme se ve škole porvali učitelka vždy při vyšetřování chtěla vědět kdo začal. Pro asi????
20. 08. 2010 | 13:13

Monika napsal(a):

vlk

Mám v Sudech příbuzné, takže jsem to promýšlela už mnohokrát. - Zkoušel jste naopak vy, milý vlku, popřemýšlet o tom, že mezi těmi, co je tzv. Národní garda ubila rýči a motykami, byli i tací Němci, co před Hitlerem varovali? Mojí babičce například za války nepomáhali Češi, ale Němci, na Hitlera nadávali a nenáviděli ho - přesto byli odsunuti. Co naplat, jiné řešení bylo těžko v té době myslitelné, s tím mohu vyjádřit i jakýs takýs souhlas, ale to neomlouvá brutální zločiny na NEVINNÝCH lidech.

A pokud jde o ten příběh, zkusil jste si představit, že dozorci, kteří na ony chlapce pustil psy, třebas v klidu donedávna pobírali v Německu důchod, zatímco ve jménu takzvané spravedlivé odplaty byli v Sudech umláceni jiní dva chlapci, kteří s válečnými hrůzami neměli zhola nic společného a byli brutálně zabiti jen proto, že byli Němci? A nebyli to přirozeně jen dva kluci, bylo jich více, byli to starci, ženy, děti, spousta nevinných lidí. Za co byli zavražděni? Jen za to jsou Němci.
20. 08. 2010 | 13:13

slavwin napsal(a):

Už se to přehouplo na Mašíny. Myslím že Zahradil jen provokuje. Německo tu má vliv má chodíme do Kauflandu, OBI, Penny. Ono to jinak nejde. Kvalitu sleduje TUV. Oni ti bolševičtí gauneři se jen bojí aby německé zákonodárství nebylo více kopírováno, to by jim znesnadnilo jejich podvody a zlodějny. Proto potřebuje naštvat Posselta, aby něco plácl a pak husitsko-klausovský chorál se tu znova rozezvučí na plné pecky. Ta bedovština už je tu poměrně známa. Pocestný to vzdal. Tak pějme píseň dokola.
20. 08. 2010 | 13:18

hoven napsal(a):

zbynek mytas,
masinove nezabíjeli většinou civility a to, že tu byl komunistický teror a jim neustále hrozil trest smrti je velice podstatná věc. vlastně ta nejduležitější. u moci byli rudí zločinci, kteří byli velice nebezpeční, sve odpůrce vraždili.
20. 08. 2010 | 13:18

joe napsal(a):

Výborný článek,jsem rád, že někdo z našich politiků vyjádřil co si i já myslím. Díky.
Jinak pro ty notorické omlouvače za cokoli.
Již na hradě naštěstí nesídlí omlouvač a servilní posluhovač německých zájmů. A teď mi někdo řekněte, byla nějaká reakce z německé strany? Omluvil se někdo za vyvraždění těch nejlepších lidí našeho národa, těch ,kteří měli odvahu postavit se té tyranii? Za likvidaci prosperující země a následnému vhození do náruče bolševismu, který mohl díky epanzivním choutkám němců tak obrovsky rozrůst?
Neomluvil. Pokud ano, tak mi to prosím sdělte kdy a kdo.
Asi těžká práce něco takového někde najít.
20. 08. 2010 | 13:19

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Casull:
Pokud můžete, budete za .....
Vraždění odsunovaných Čechů sudetoněmeckým ordnery přestalo až po obsazení pohraničí čsl. armádou. Pokud byste věnomal trochu úsilí a přečetl si některé z mých příspěvků, shledal byste, že nikde neobhajuji ´strkání hlavy do písku´ a naopak jsem za pokud možno co nejobšírnější vyšetření těch vražd. Pomohlo by k lepšímu osvětlění příčin a následků tehdejších excesů. Zatím je zřejmé, že celý řetězec příčin a následků vyvolal extrémní nacionalismus Němců a jejich staleté Drang nach Osten. Čím více se o všech těch událostech dozvíme, tím lépe, vina Němců přes veškeré současné úsilí bude obtížněji zaretušovatelná.
20. 08. 2010 | 13:20

MaB napsal(a):

Zdeněk Matyáš

Já zase mám dojem, že Vaše reakce je reakcí propagandisticky dobře zpracovaného českého občana, který rezignoval na tvorbu vlastního nezávislého názoru. Prostě dojmy jsou dojmy a fakta jsou fakta.

Mohu vám jen pinpongově vrátit vaši repliku. 40 let brainwashingu na vás vykonalo svoje.
20. 08. 2010 | 13:20

Al Jouda napsal(a):

Zahradil se zbytečně vzteká a navíc asi nezná přísloví : Čím víc se s hovnem mažeš, tím víc smrdí!
V tomto případě nejde o nic jiného, než aby obě strany shodně odsoudily vrahy a důstojně pohřbily oběti. Vytloukat z tohoto případu nějaký politický kapitál je zhovadilost.
20. 08. 2010 | 13:20

Casull napsal(a):

gaia:
a) To je otazka, kdo si zacal. Cetl(a) jsi treba nekdy o masakru v Kadani?

Stejne tak se muzeme dostat k odtrzeni Slezska od Ceskych zemi. Nebo ke spanilym (loupeznym) jizdam husitskych band do Nemecka...
Kdo chce psa biti, hul si vzdycky najde.

Proste ten kdo umlati civilistu motykou, je lump a patri pred soud. Vymlouvat se, ze si nekdo podobny obeti pred deseti lety zacal a ze popravili souseda o dve ulice dal.... to je proste nesmysl.
20. 08. 2010 | 13:21

Zbyněk Matyáš napsal(a):

hoven:
"masinove nezabíjeli většinou civility" Nepravda. Nastudujte a potom se Vám snad může podařit validně diskutovat.
20. 08. 2010 | 13:22

Targus napsal(a):

To MaB:

Čistě akademická otázka.
Komu to pomůže, když se omylem zjistí, kdo by eventuálně mohl tím vrahem být?
A přidám ještě jednu.
Vy si fakt myslíte, že se najdou nezvratné důkazy usvědčující někoz vraždy?

To hoven:

Respektuji Váš názor, ale znovu Vám opakuji, nejsme oprávněni soudit. Neznáme příčiny, neznáme osobní pohnutky, dokonce ani neznáme pachatele.
Já osobně bych si dovoloval vynášet soudy, co je za hranou a co ne, pouze kdybych měl obdobnou životní zkušenost, jako měli ti, co to udělali.
Zatím o nich nevíme nic a můžeme odsoudit hromadnou vraždu civilistů (alespoň některých) pouze jako osoby žijící v míru a nepoznamenané válkou.
Opravdu mi věřte, že permanentní stres a dlouhodobé psychické i fyzické utrení může změnit u člověka žebříček hodnot k nepoznání.
Tak jako je pro militantního islamistu zabití ďaura = nevěřícího psa skutkem, za který bude v nebi odměněn, tak i zde v Evropě byla doba, kdy zabití člověka jiné národnosti byla docela normální, neřku-li záslužná věc.
A tuto dobu, resp. posunutý žebříček hodnot nelze změnit lusknutím prstů, resp. prohlášením typu - hele vole je konec války, deme všichni dom.
20. 08. 2010 | 13:22

jarpor napsal(a):

Taoiseach

Podívejte... neslovíčkařme "humbukem".

Naprosto se ztotožňuji s tím, co napsal miro.
Taky jsem se vícekrát k textu blogu vrátil... na základě reakcí debatérů, z nichž někteří mne svými jasnými stanovisky překvapili...

Zločin je zločin. Patří jej vyšetřit... vrahy odsoudit, obětem vzdát úctu.
Ale jedním zločinem nelze "překrývat" zločiny jiné, aby se co nejvíce rozplizla hranice příčina - následek. Tečka.

Hezký den
20. 08. 2010 | 13:23

Pavel napsal(a):

Bezvýhradně souhlasím s panem Zahradilem. Celý Dobornín je financovaný panem Posseltem.
Pavel
20. 08. 2010 | 13:23

Zbyněk Matyáš napsal(a):

MaB:
Vaše dojmy na rozdíl od mých nejsou podepřeny fakty.
20. 08. 2010 | 13:23

MaB napsal(a):

Targus
"Komu pomůže, že se zjistí, kdo je nebo spíš byl vrahem?"

Nezlobte se, ale to je stanovisko naprostého morálního nihilismu.

Pokud nedokáže společnost ukázat na zbabělého vraha (či na jeho hrob), tak skončila, za podobným postojem už není nic, než chaos.
20. 08. 2010 | 13:27

DavidS napsal(a):

Zbyněk Matyáš
Jaké vyhýbavé okolky ?
Japonsko vedlo dobyvačné války (ano byl to boj o japonský Lebensraum) pod praporem doktríny o nadřazenosti a jedinečnosti japonského národa a při té příležitosti páchalo genocidu méněcenných národů. Na rozdíl od fašismu, kdy je tou nejvyšší hodnotou stát, ke kterému se však může přihlásit každý loajální občan, nacismus je exkluzívní.
Nacismus jako výraz německého šovinismu ? Jistě. Přestože je zřejmé, že vnitřní přijetí myšlenek nár. socialismu bylo v německém národu silnější než to bylo u komunismu v jiných zemí, přesto bych si nedovolil tvrdit, že Němci byli jako celek nacisté, stejně jako nebyli Češi atd. komunisté.
Ono se musí jít pod povrch - nacisté nikdy nedostali ani zdaleka ve volbách 50%, ale vnitřní situace v Německu volala po jakékoli akceschopné vládě. Nacisté si pak získali některými věcmi ještě více příznivců, ale věřte, že do války se Němci jako národ nijak nehrnuli, a to ani důstojnictvo, to je jen propaganda. Mezi Němci a Čechy a to se týká dalších národů je zhruba stejný počet lidí se sadistickými sklony, které za vhodných okolností vyplavou na povrch. Ke genocidě ani není potřeba být sadista, stačí jen pasivně přihlížet nebo jen plnit rozkazy. A tak se začasté chová většinová společnost.
20. 08. 2010 | 13:28

agent Smith napsal(a):

Letní záchvat vzteku: To, ale o vás všichni vědí, zahradile.
Pravičák, co smýšlí po socialisticku. Nedivím se, že byl odsunut do Bruselu. Kdo by se s ním tady zabýval. Kdyby s ním odsunuli i Tlustého, byl by klid.
20. 08. 2010 | 13:28

Zbyněk Matyáš napsal(a):

hoven:
20.08.2010 10:54:37
Bylo dobojováno??! Víte, kdo byli wehrwolfové a jak dlouho ještě vraždili?
20. 08. 2010 | 13:29

Targus napsal(a):

To Casull:

Maličko doplním. Po záboru Sudet byl majetek uprchlých a odsunutých Němců zkonfiskován, ti, kteří zůstali, získali paradoxně více méně ochranu ze strany říšských úřadů před sudeťáky.
Vysvětlení:
1/ říšské orgány měly k dispozici perfektní a úplné seznamy osob a majetku a dávaly si důsledně pozor, aby něco uniklo jinam, než do říšské kasy. Chystala se totiž válka a ta, jak známo není levná
2/ Hitler bral Sudety a později protektorát jako hospodářsky vysoce výkonný celek s poměrně moderní výrobní základnou a potřeboval, aby mu v tomto prostoru všichni žijící dobře a hodně pracovali. Důvod stejný jako v bodě 1/, válka chystaná, pozdějí opravdová.
20. 08. 2010 | 13:31

Targus napsal(a):

To MaB:

A vy tady chcete tvrdit, že ten morální nihilizmus tady už dávno není?
Pokud to je vaše přesvědčení, nejste zřejmě duševně zcela v pořádku.
Vyšetřuje tady někdo vraždy Čechů spáchané po válce Němci?
Mám na mysli tutéž dobu, to jest dobu kdy zde nebyla ani policie, ani soudy, ani státní správa, zastupitelstvo, prostě nic.
20. 08. 2010 | 13:36

Ferdinand napsal(a):

Moniko,vytrhujete věci z kontextu a píšete, jen co se vám hodí. Já mám zase od pamětníků opačné informace o sudetských Němcích, kdy většina stála za Henleinem. Ti Němci, kteří se za války otevřeně vzepřeli fašismu se většinou konce války nedožili,protože byli fašistickým režimem zlikvidováni. To však neznamená, že se někdo zastává vraždění německých civilistů po skončení války. Je však třeba celou záležitost posuzovat v kontextu tehdejších událostí, jak přiléhavě napsal pan Zahradil.
20. 08. 2010 | 13:36

hoven napsal(a):

zbynek matyas,
u jihlavi nazmasakrovali wehrvolfi ale civilisty. de facto nemecká moc byla zlomená. samozřejmě utíkali tu banderovci na západ atd. ale nacistický německo bylo na kolenou. to je to samý, jako by tu někdo po listopadu 89 naložil na valník par komunistů a umlatil je lopatou. jistě k tomu mělo mnoho lidí důvod, ale prostě po listopadu žadná komunistická moc už neexistovala. to by nebyl žadnej odboj, ale vražda.
20. 08. 2010 | 13:37

Zbyněk Matyáš napsal(a):

DavidS:
Spor byl o (inter)nacionální charakter nacizmu a Vy jste neprávně označil japonský militarizmus za nacizmus. A Němci masově a spořádaně šli do války na rozkaz a většinou dodnes z toho němečtí příslušníci této válečné generace na rozdíl od většiny potomků nemají problém zrovna tak, jako sudetoněmečtí funkcionáři nemají problém s iredentou vůči ČSR.
20. 08. 2010 | 13:37

Varan napsal(a):

Pane Zahradile,

na vaše doporučení jsem si přečetl i třetí odstavec, kde, jak tvrdíte, se vyslovujete i o mně. Sice se necítím úplně doma v kategorii cyhtráků (to slovo totiž není opozitem hlupáka), nicméně vašemu blogu rozumím o něco lépe. Sebemrskačství mi taky vadí. Kvůli tomu ovšem nemusí Berndt Posselt hned chrochat (Bohumil Doležal podle vás kvičí, Vladimír Just kvoká... ?). Formu jste prostě zvolil nepěknou.

Jsem přesvědčen, že klíčem ke čtení dějin musí být rozlišování a vyvozování osobní odpovědnosti, jinak je to klišé ve stylu "A vy zase bijete černochy."

Příležitostně byste se mohl vyslovit ke skutečnosti, že předseda vaší strany a současný premiér přizval do svého poradního sboru, jehož názor na Edvarda Beneše silně překračuje horozont toho, co je pro vás přijatelné: http://joch.blog.idnes.cz/c...
20. 08. 2010 | 13:37

Varan napsal(a):

Pane Zahradile,

na vaše doporučení jsem si přečetl i třetí odstavec, kde, jak tvrdíte, se vyslovujete i o mně. Sice se necítím úplně doma v kategorii cyhtráků (to slovo totiž není opozitem hlupáka), nicméně vašemu blogu rozumím o něco lépe. Sebemrskačství mi taky vadí. Kvůli tomu ovšem nemusí Berndt Posselt hned chrochat (Bohumil Doležal podle vás kvičí, Vladimír Just kvoká... ?). Formu jste prostě zvolil nepěknou.

Jsem přesvědčen, že klíčem ke čtení dějin musí být rozlišování a vyvozování osobní odpovědnosti, jinak je to klišé ve stylu "A vy zase bijete černochy."

Příležitostně byste se mohl vyslovit ke skutečnosti, že předseda vaší strany a současný premiér přizval do svého poradního sboru, jehož názor na Edvarda Beneše patrně překračuje horozont toho, co je pro vás přijatelné: http://joch.blog.idnes.cz/c...
20. 08. 2010 | 13:38

Targus napsal(a):

To DavidS:

do války se Němci jako národ nijak nehrnuli, a to ani důstojnictvo, to je jen propaganda

Myslím, že jste na omylu, ale nehodlám Vám to vymlouvat. Dokumentů s německými veterány běží v telce dost a dost. Oni ani po 70 letech nepůsobí dojmem, že se jim tenkráte nechtělo dobývat laciných vítězství.
20. 08. 2010 | 13:40

Varan napsal(a):

OPRAVA:
Příležitostně byste se mohl vyslovit ke skutečnosti, že předseda vaší strany a současný premiér přizval do svého poradního sboru muže, jehož názor na Edvarda Beneše patrně překračuje horizont toho, co je pro vás přijatelné: http://joch.blog.idnes.cz/c...
20. 08. 2010 | 13:41

r@ven napsal(a):

Vážený pane Zahradile,

dobře jste to napsal ! Jinak některým diskutujícím by odsun do Patagonie nebo na Sibiř zjevně prospěl :-/
20. 08. 2010 | 13:41

maruška napsal(a):

Zavadile, Zavadile, do roka a do dne!!!
20. 08. 2010 | 13:42

vlk napsal(a):

Milá Moniko,

pokud jde o rodinné věci - mohl bych si na základě rodokmenu s úspěchem nárokovat další tři pasy . včetně toho s německou orlicí.

Takže dejme tomu, že také jistou , konkrétní povědomost mám. Na druhé straně, už jsem to tady psal – celou ¼ rodokmenu nikdy nemám šanci poznat, protože jaksi vylítla komínem. Jediný , kdo tomu uniknul, byl otec mého otce, který z okolí Przemyslu někdy kolem roku 1910 vyvandroval do Čech a oženil se s mojí německou babičkou… jejíž příbuzní jej zachránili za války.. Al e to je jiná píseň.
Takže umím si položit vaše otázky a umím si představit, v těchto souvislostech skoro cokoli.

Nikde neobhajuji zločiny těch pozdně statečných, běhajících s červenými páskami a písmeny RG. Revoluční gardy.
Jako hanbu našeho národa, a to už jsme tady psal , vidím onen Benešův dekret s generálním pardonem pro všechny vrahy a násilníky na němcích po válce.
Nevím, co mám dělat s vaší alegorií Šťastného esesáka v důchodu. Myslíte , že si Němci dají mluvit do své důchodové politiky? Jako tzv. vy hnanci chtějí mluvit do našeho právního řádu?
Ale neodpustím si alegorii svou. M Ano , může být , že v Sudetech byli nějakým zbabělým darebákem mláceni za dva malé židovské chlapce dva jiní němečtí kluci. Ohavné. Jenže ti malí z toho vagonu jsou obětí pro mne větší. Určitě totiž nebyli členy Hitlerjugend. Což ti dva hypotetičtí ze Sudet určitě byli.
Já vím - slyším to –a vy jste nebyl v pionýru? Ano byl. Jenže tam jsme nebyl připravován na dráhu muže SS.
A znovu - tomu všemu, té hrůze jaksi předcházel jistý okamžik - iniciační s e tomu říká. Ten, který ono násilí odstartoval. Pro mne je někde v roce 1935. V okamžiku radikalizace a tvrdé iredenty SdP.

Já nikdy z historie nemohu vydělit utrpění nevinných . Po válce. Zapomínal bych totiž třeba na mrtvé v našem městysu při spojeneckých náletech. A že jich bylo sakra dost.A proč padli , tihle absolutně nevinní?
Protože kdosi pomáhal rozbít jejich stát. Kdosi kdo masově pořvával Ein Volk, Ein Reich, Ein Fuehrer. Až se dočkal.
20. 08. 2010 | 13:42

egoist napsal(a):

Opět se rozjela mašinerie tzv. vyrovnání se s minulostí, rozuměj českou. Česká media v rukou bavorských nakladatelství akcelerují v Češích pocit viny a studu. Podívejte se co jste zač , jste stejní jen kdyby jste měli příležitost. A vy nás chcete soudit ? Žádná příčina a následek, nesouměřitelnost atd. |Dokonce se ukazuje , že tzv. masakr(účelově používané emotivní zabarvení slova) u Dobronína, měl svou logickou motivaci. Byli usmrceni (a opět jak se dá čarovat se slovy, lepší a údernější by bylo vyvražděni, či přímo genocida obyvatel ) lidé z vesnice Kamenná , které bylo vesnicí SS. Za copak asi tak vesnice resp. jejich obyvatelé tento titul dostala ? Za hezky upravené záhonky asi těžko.
20. 08. 2010 | 13:43

Zbyněk Matyáš napsal(a):

hoven:
V ničem neobhajuji dobronínské vraždy, naopak jsem za jejich co nejúplnější vyšetření, pochybuji však, že bude možno někoho potrestat. Zbytečně polemizujete. Pokud wehrwolfové nebyli civisty, čím tedy byli? Banderovci utíkali přes naše území až o dva roky později.
Smyslem sdělení autora článku je protest proti relativizaci a nivelizaci agresora a jeho oběti, příčiny a následku, a to ze současných politických důvodů. Snad miliónkrát omílané argumenty některé hlavy nejsou schopny akceptovat.
20. 08. 2010 | 13:43

vlk napsal(a):

Moniko
ještě dodatek .
Zapomněl jsme Vám poděkovat za odpověď. činím tak s e zpožděním , ale o to radši. A ještě dodatek - tuhle jsme napsal v jedné diskusi, že jste zdejší moje svatá na zdejším diskusním orloji.
To platí bezezbytku i přes dnes , dílčím způsobem jiný, pohled.
20. 08. 2010 | 13:45

Honza napsal(a):

to Všem:

hrůzy druhé světové války, továrny na smrt, .... byly aktivovány požadavkem sudetských němců na: ... Mnichovem,....
pokud se kdokoliv domnívá, že lezením do zadku ve jménu tzv humanity, usmíření dosáhne ocenení silně se mýlí - viz MNICHOV

Pane Zahradil, pane "Jarpor" - děkuji
20. 08. 2010 | 13:46

Martin Redfactor napsal(a):

Pane Zahradile
Nemám rád ani Vás ani Vaší politickou příslušnost,nicméně jste u mne svým názorem zabodoval..
Občanům s rozdílným názorem bych navrhl studenou a teplou sprchu a zpět na lůžka..přeji všem příjemný víkend.
20. 08. 2010 | 13:49

Michal napsal(a):

Pan Zahradil má v něčem pravdu a v něčem ne, jako každý z nás, ale jeho postoj je správný v tom, že poukazuje na snahu jednoho z vítězů studené války - Německa otočit výsledky jiné války - II. světové včetně ujednání Jaltské a Postupimské konference, kde se jasně pojmenovalo co bylo , je a bude. K těm chudákům Němcům, většina se jich spojením s cizí mocností dopustila vlastizrady a prezident Beneš je ve svých "dekretech" vlastně zbavil trestu smrti. Např. ve Francii zrádce bez kompromisu věšeli a nikdo to dodnes neřeší. Když Němci zajali Českého vojáka na frontě, tak ho zastřelili jako zrádce, protože to byl občan protektorátu! Tolik k těm chudákům Němcům. Něco jiného je činnost RG po osvobození, ale to si stěžujte u soudruhů z KSČ, protože v době vyšetřování těchto věcí veleli MNV - soudruh Nosek. Asi se jim to hodilo , mohli vydírat.
20. 08. 2010 | 14:02

Pepa Řepa napsal(a):

Ferdinande,znal jsem jednoho. Sudeťák jako poleno. Přiznal, že v Reichenbergu vítal se zdviženou pravicí Dolfika, když jsem ho vedl do nemocnice na Karlově, povídá ten most tady nebyl. Pak z něj vypadlo,že dělal -za války- dozorce na Pankráci. Žádnej gestapák nebo esesman, obyčejnej Němec.Komu by se chtělo táhnout s Paulusem na Stalingrad.
Po válce tady zůstal, byl machr přes sklo, ale dali ho na rok na pozorování do jakéhosi tábora u HK.
Tam měl další průser. Na poli prohlásil, spolusudeťákovi, že Američani mají bombu z který se Rusové poserou.Bratr germán ho udal a on dostal další rok natvrdo.Rozsudek mám ještě doma.
Po r.89 mu žena vyřizovala rehabilitaci. A víte, že dostal za každý měsíc, co odseděl nějaký prachy. Nic moc, už nevím kolik, je po smrti.

A víte, že tenhle henleinovec se stal kmotrem mých dětí?
Čížek se bál, že když vleze do kostela v Maxově bude mít v práci malér.
S vražděním to-naštěstí-nemá nic společného, to jen tak, pro ilustraci, jakými cestami šla historie.Klikatými.
20. 08. 2010 | 14:03

Tom napsal(a):

Tak se vztekej politiku, mě ta historie zajímá i ty vraždy, spousta lidí by radši nějakou tu ruku čouhající z masového hrobu zašlápla zpátky do země a dělala jako že nic to je jasné
20. 08. 2010 | 14:04

Belgičan napsal(a):

Napřed přišli ozbrojení Němci(fašisté), okradli nás o svobodu, vraždili...
Potom odzbrojené Němce bez jakéhokoliv soudu vraždili Češi. Jeden známý napsal, že u nich v dědině na vysočině vznikl 05.05.1945 partyzánský oddíl. Jeho členové byli ti co za války stávali ve frontě u guláškanónu a fasovali od Němců guláš. Na konci války se honosili dvanácti zabitými Němci. Jednalo se sice o neozbrojené Němce(desertéry), ale to nikomu z nich nevadilo, aby se označili za hrdiny a založili ve smyslu doby Národní výbor. Poté bylo jasné, že je ke spravedlnosti už nikdo nepožene.

Nebo, že by snad po 65-ti letech alespoň někdo se pokusil?

Z mých osobních zkušeností se sudetskými Němci vím, že by to přivítali. Chápou plně, že byli oni ti agresoři a tudíž, že o svůj "Hab und Grund" přišli právem. Ale vražděni, okrádáni a znásilňováni byli neprávem!!!

Tady je řada na nás, "morálních" potomcích vrahů, násilníků a zlodějů(nechci se někoho dotknout osobně), abychom udělali pořádek. To, že to některý sudetský Němec bude považovat za otevření diskuze o odškodnění, popř. k návratu do Sudet je irelevantní. Jsem přesvědčen, že by byl tento člověk umlčen doma v Německu, a to hned z několika důvodů. Např., protože by potom mohla Česká republika požadovat od Němců odškodnění za okupaci...

Sudetští Němci již dlouhou řadu let nepředstavují pro náš stát žádnou hrozbu.

Větší hrozbou pro nás jsou spíše ti, co se snaží ze "Sudeťáků" hrozbu vytvořit.
20. 08. 2010 | 14:08

asdf napsal(a):

Měli bychom se hluboce kát a kydat si hnůj na hlavu, že mezi Čechy se vyskytli takoví teroristé, kteří neváhali v týlu fronty zavraždit SS obergrupenfuehrera Reinherda Heydricha, vzorného manžela a otce nevinných dětí.

A nestydět se omluvit za nehoráznou střelbu na Henleinovi ordnery, po kterých střílela již česká policie v době před osvobozením prohnilého Československého státu hrdými jednotkami Wehrmachtu
20. 08. 2010 | 14:11

yt napsal(a):

I kdybych 100 % přijal vaše myšlenky, ptám se :
co tedy udělat s těmi neoznačenýmy hroby? Zabetonovat, zakázat označit křížem, zakázat o nich mluvit?
20. 08. 2010 | 14:12

Pepa Řepa napsal(a):

vlk napsal(a):
A ještě dodatek - tuhle jsme napsal v jedné diskusi, že jste zdejší moje svatá na zdejším diskusním orloji.
-----------
A hele, celej orloj. Santa Monica, hmm.
Kolik chybí do dvanácti?
Že bych se přihlásil za kostlivce nebo za lakomce?
20. 08. 2010 | 14:12

DavidS napsal(a):

Zbyněk Matyáš a Targus
Spor byl o tom, zda režim splňující definiční znaky nacismu se vyskytl pouze v případě hitlerovského Německa. Jen pomocí politologické teorie dokazuji, že tomu tak nebylo.
Internacionální ve smyslu jako byl komunismus samozřejmě už z definice být nemůže, když dělící linií je národ a ne třída.

Jistě, mnoho německých vojáků dnes v dokumentech vzpomíná, že z jejich pohledu statečně bojovali, někteří za Hitlera (ostatně přísahali, tak jako Češi a jiní tady na socialismus a Sovětský Svaz), víc než jen někteří prostě za Německo (tak jako za vilémovské Německo), a ještě více pouze protože museli, jinak by za války šli rovnou ke zdi. To už byla pravděpodocnost přežití vyšší na frontě.
Když budete objektivní, tak uznáte, že většina těch pamětníků na to, že nasazovala krk pro Hitlera, pyšná není.
A že mají dvacetiletí kluci zblblí propagandou chuť si natvrdo zahrát hru na vojáky ? To je pochopitelné.
S tímto tématem souvisí další věc - Německo začalo válku a jeho zvěrstva jsou celosvětově známa, Sovětský svaz je zde obětí, a tak jsou stejně obludné masakry a mučení, znetvořování zajatců apod. ze strany RA dosud téměř tabu. Když na to někdo poukáže je mu nadáváno do nacistů a překrucovače dějin. A to nejen v dnešním Rusku. Poukazování na všechny oběti a skutky není žádný humbuk.
20. 08. 2010 | 14:15

Pepa Řepa napsal(a):

To gaia
Vy nechcete do orloje?
Tak se víc snažte.
20. 08. 2010 | 14:16

Taoiseach napsal(a):

vlk

"...Ale podobné akc e jim dávají naději, že by se mohli dočkat daleko dříve..."

Především: VŠICHNI odsunutí Němci vědí velmi dobře, že nedostanou ani centík. Včetně těch, kdo veřejně tvrdí opak. Holt populisti jsou na obou stranách, i když Posselt se přece jen drží zpátky ve srovnání se Zahradilem nebo s Klausem.

Leč hlavně: abychom jim "nedávali naději", máme svoje - podle českých zákonů nařízené - šetření suspendovat?
20. 08. 2010 | 14:16

DavidS napsal(a):

Belgičan
Dobře napsáno. Můžeme se jen dohadovat, proč se někteří lidi bojí podívat pravdě do očí. Zřejmě potřebují k životu nějakého nepřítele a k tomu jim lahodí pocit morální nadřazenosti, jakožto výlučné oběti.
20. 08. 2010 | 14:20

Jiří napsal(a):

Moc Vám děkuji Pane Zahradil konečně článek kde někdo řekne pravdu ještě jednou dík.
20. 08. 2010 | 14:23

Pavel Strýc napsal(a):

Vážený pane Zahradile,
tento Váš článek mne mile překvapil. Měl jsem pocit , že naše politická garnitura se sestává pouze ze sebemrskačů. Vždy připravených se ohnout pro mejdlíčko a podržet, když někdo dostane chuť nám vyprávět svoji verzi o tom, kdo vlastně způsobil smrt milionů nevinných lidí během WW2.
Ano - zvěrstva jsme způsobili i my. A také Poláci, Holanďané, Francouzi, Belgičané, Norové, Rusové. Nemám jim to za zlé - bylo to v době válečného a poválečného šílenství. A slyšíte je fńukat - "stydíme se, my jsme ti vrazi"? Ne, co se stalo, stalo se. Postavme zabitým Němcům pomník. Hned. Hned, co bude stát poslední pomník každému ze zavražděných Čechů.
20. 08. 2010 | 14:23

Taoiseach napsal(a):

jaropor

"Zločin je zločin. Patří jej vyšetřit... vrahy odsoudit, obětem vzdát úctu. Ale jedním zločinem nelze 'překrývat' zločiny jiné, aby se co nejvíce rozplizla hranice příčina - následek. Tečka."

Naprostý souhlas. Zbývá už jen vysvětlit, proč se tedy ctihodný pan poslanec vlastně vzteká? Otazník?
20. 08. 2010 | 14:25

Michal napsal(a):

Jen pro toho pána , co tak obdivuje dozorce na Pankráci upřesňuji, protože není z Prahy , tak to třeba neví, že tam byla ta místnost, kde popravovali gilotinou - sekerárna. A co se týče reparací, tak ty byly určeny, jen nám je Němci demokraticky nezaplatili s poukazem na nedemokratický režim, takže nám je dluží pořád.
20. 08. 2010 | 14:28

vlk napsal(a):

Pepa Řepa
kdysi jste tam byl taky. Ale najěk se u vaší figurky polámala kolečka.
a mistr Hanuš , který by věděl, jak vás opravit jaksi není.To víte - nejsou lidi. Chtěl taky bejt manager. Nebo aspoň politik. V TOP less. Prý je to úplně jiný rito. Rád mu věřím.

Taioseach
závidím váš vaši jasnovideckou schopnost. Nechcete zkusit kurs ČEZu za půl roku? Nebo třeba kurs 1oz zlata za rok? Hodně byste mi tím pomohl.

A teď k věci.
Nevím, kolik je vám let. Ale já mpamtuji ještě svět když byl jednoznačně proizraelský a slovo Palestinc e neexistovalo. Pak pamatuji s vět kd y byl také proizraelský, slovo Palestine c existovalo a rovnalo s e slovu terorista.
Následně pamatuji s vět , když užnebyl úplně proizraelský a slovo Palestinec už neznamenalo terorista. Nebo jen vyjímečně . A jedne terorista, zasloužilý, dostal Nobelovu cenu míru. Ale Palestinský stát? Fantas magorie nejvyššího řádu.
Následně pamatuji s vět, kdy slovo terosrista je spojovíno nikoli v nějakým byť ojedinělým Palestincem, ale s e sem tam nějakým Izraelcem. A Palestinský stát je předmětem disksuse. Následn ěpamatuji svět, kd e Izrael je označen na teroristický stát a Palestinsk stát s e stává realitou. A teroristé Hammasu jsou uznávanou vládnoucí a legitimizovanou stranou.

Vy máte větštecké s chopnosti a máte křšťálovou kouli. Já mám pměť. copak z toh asi bud e platit v budoucnu?
Ale kurz ČEZu nebo unce zlata s e přes pamě´t opravdu stanovit nedá.
Díky předem za kursové hodnoty.
20. 08. 2010 | 14:30

Mottis napsal(a):

Děkuji. Sám bych to lépe nenapsal a to není pero mým nepřítelem.
20. 08. 2010 | 14:34

Jirka napsal(a):

Pane Zahradile, velice mne zaujal váš názor-takřka zcela se s ním ztotožňuji.
Němci se za války chovali jako otrokáři a vrazi nejhrubšího zrna a nyní budeme plakat nad několika jejich oběťmi?
Dodnes nás nemají nikterak v lásce a jen se děsím dne, kdy nějaký mentálně postižený politik zruší Benešovi dekrety-typoval bych p.Marečka Bendu jako největšího kandidáta...
Mělo by se vyjádřit politování a konec! Myslím, že Němci jsou národ, který může za nejděsivnější hrůzy minulého století.
Jirka
20. 08. 2010 | 14:34

Jiří Kuthan napsal(a):

Ačkoli s Vámi mnohdy nesouhlasím, tentokrát ano. A těm, kdo se zde staví proti Vašemu názoru vzkazuji: potřebujeme vyváženost - tedy vyšetřování zločinů Němců i poválečných českých gardistů včetně zlatokopů, kteří "osidlovali" Sudety max. na dva měsíce...
20. 08. 2010 | 14:34

Taoiseach napsal(a):

vlk

Nemáte zač. Mám jednu velkou výhodu - držím se tématu, tj. páně Zahradilova přípisku, resp. jeho kritiky. O budoucnosti (co budou dělat ještě dvěstě let) tady mluvíte hlavně Vy.
20. 08. 2010 | 14:38

Belgičan napsal(a):

Michale,

to nebylo s poukazem na nedemokratický režim, ale s poukazem na Sudety.(což je v podstatě podobné).
Část z těchto peněz dostali právě sudetští Němci vysídlení do Německa a to ve formě různýách dávek. Jinýmy slovy, kdyby byli tito s. Němci dnes odškodnění českým státem, museli by tyto dávky vracet a z nich by se částečně pokrývaly nároky české republiky.
Čistě hypoteticky.
20. 08. 2010 | 14:39

jarpor napsal(a):

Taoiseach

Hergot, Vy jste neodbytnej... :-)

Jedno slovíčko jsme "probrali" a Vy s druhým... :-)) Nejprve podstatné jméno a teď zas sloveso...

"Vztek je v politice špatná kategorie. Ten, kdo se vzteká, si zpravidla uškodí. Ale to je mi ted´ jedno. Napadá mě jediná věc : ještěže se už začal natáčet film Lidice. ..."

Mě to jeho "vztekání" při vědomí, že by neměl - viz jeho citace - nevadí...

A Vy se asi budete muset obrátit s dotazem na autora... :-)))

Hezké odpoledne
20. 08. 2010 | 14:42

vlk napsal(a):

Taioseach

pokud jste postřehl, tak mluvím. V přísné příčinné souvislosti s blogem a jeho předmětem...
Przí mne, že ty kursy nedorazily.
20. 08. 2010 | 14:53

Belgičan napsal(a):

DavidS,

myslím, že jste trefil hřebík na hlavičku (těmi poslednímy dvěma větami). Přesně můj názor.
20. 08. 2010 | 14:56

Taoiseach napsal(a):

jarpor

No jo, prudím, jak můžu - :) .

Autor neodpovídá, zvláště pokud je v argumentační nouzi. Nejde o to, zda a komu jeho vztekání (bez uvozovek) vadí nebo nevadí.

Jde o to, že jeho (předstíraný) VZTEK postrádá racionální DŮVOD. Z celého textu ani z vašeho přitakávání (které bůhvíproč označujete výrazem "replika") žádný důvod takového pohnutí nevyplývá.

Ale autorovi se podařila jedna zcela nevídaná věc: dostal na jednu stranu Vás i kolegu
vlka - :)))))))))))))))))
20. 08. 2010 | 14:56

Navvy napsal(a):

Pane Zahradile, máte úplnou pravdu. Je vidět, že už nějaký čas žijete mezi lidmi, kteří dovedou rozlišit příčinu, následek a dovedou se podívat na vlastní dějiny bez předsudků.
20. 08. 2010 | 15:01

Ufer napsal(a):

Pane Zahradile, rozhodně jste svými názory nezklamal. Nic jiného se od vás nedá očekávat.
20. 08. 2010 | 15:02

Michal napsal(a):

Belgičane,
máte pravdu, že odsunutí Němci byli odškodněni z peněz určených na reparace, o to je divnější ,že vznášejí požadavky na odškodnění, to by měli do Berlína. Není náhodou že hlavním městem Německa je zas Berlín. A co se týká odsunu, na Slovensku se to nestihlo a podívejte , jak tam "funguje" soužití Maďarů se Slováky. Ten odsun je zárukou míru mezi Němci a Čechy, protože je snazší se domluvit se sousedem , než s nechtěným nájemníkem. A ti odsunutí Němci, co zažili prosperitu západního Německa, mohou děkovat bohu, protože týden v ČSSR, by je připravil o rozum.
20. 08. 2010 | 15:05

Kelt napsal(a):

Nedomnívám se,že pan Zahradil napsal něco,co by mělo racionálně uvažujícího jedince pobouřit.To"chrochtání"je naprosto adekvátní zjevu pana Posselta.
Více mně vadí "humanitární bombardování"Srbska a uznání narkomafie co by legitmní representace Kosova,což silně připomíná "náš"Mnichov.
Srbové byli jediní,kteří nám chtěli v roce 1938 přijít na pomoc , náš "vděk"je opravdu zvláštní při skutečnosti,že oni jediní se dokázali Hitlerovi postavit za cenu neskutečných obětí.To co naše vláda a jmenovitě Rakušan mluvící špatně česky provedli je plivnutí do tváře těch,kteří byli vždy na naší straně-stydím se za ně.
20. 08. 2010 | 15:06

LessPure napsal(a):

Příčina a následek dámy a pánové. Dokud nebyla válka, okupace a protektorát, nikomu Němci v pohraničí nevadili. No možná vadili, ale nikdo je vyvražďoval. Dostali se tam tuším za tkzv. německé(2.) kolonizace. Zločiny běhěm odsunu omluvit nejde, ale objastnit příčiny lze. Němci bohužel jsou ve většině případů těmi, kdo věci zametají pod koberec. To ne my to Hitler. A teď jsou noviny plné vyvražděných německých civilistů. Na okraji lidské společnosti bude vždy žít odpad. Ti vrazi a násilníci si musí pro své jednání najít záminku, jednou to byla víra, podruhé druhá světová válka, po třetí utopické vize komunismu.
20. 08. 2010 | 15:06

DavidS napsal(a):

Michal
Máte pravdu, na Slovensku soužití s Maďary funguje, a to bez uvozovek. Ale i tam se najde část lidí mezi oběma etniky, jejichž potřebu se vůči někomu vymezovat ochotně využijí lidé jako Zahradil, Slota nebo Csáky.
20. 08. 2010 | 15:15

Belgičan napsal(a):

Pane Michale,
podle mne je zárukou míru vzájemné poznání, porozumění a odpuštění. Tady ale musíme každý začít u sebe - mít k tomu vůli. Pokud to budeme dělat jako Maďaři a Slováci, poukazovat na druhého, tak se dostaneme tam kde jsou oni -odsun neodsun.
20. 08. 2010 | 15:16

vakral napsal(a):

Je docela zajímavé sledovat nacionalisty z obou stran, jenže problém vytvořil už při vzniku ČR sám tatíček, když obyvatele pohraničí, kteří tam mimochodem žili více než 600 let označil za hosty této republiky a takřka jako občany druhé kategorie. Ale to bylo pro jeho spravedlivé cítění docela typické, tak se nakonec choval i k jiným, pro změnu Čechům, kteří se mu nehodili do krámu. A stejně pak pokračoval i Beneš, který se po celou druhou válku pečlivě vyhýbal setkání s předsedou německých sociálních demokratů, který mimochodem také z republiky do Anglie utekl a který stále nabízel veliký potencionál tzv. "sudetských" němců, ale sociálních demokrátů k boji proti nacizmu - prosím neplést s národem! Stále také není zhodnocen Benešův absolutní nezájem nejen o spolupracovníky, ale i například o obyvatele Podkarpatské Ukrajiny, co si mylně mysleli, že zase budou žít v Československu!
20. 08. 2010 | 15:18

Kelt napsal(a):

Nedomnívám se,že pan Zahradil napsal něco,co by mělo racionálně uvažujícího jedince pobouřit.To"chrochtání"je naprosto adekvátní zjevu pana Posselta.
Více mně vadí "humanitární bombardování"Srbska a uznání narkomafie co by legitmní representace Kosova,což silně připomíná "náš"Mnichov.
Srbové byli jediní,kteří nám chtěli v roce 1938 přijít na pomoc , náš "vděk"je opravdu zvláštní při skutečnosti,že oni jediní se dokázali Hitlerovi postavit za cenu neskutečných obětí.To co naše vláda a jmenovitě Rakušan mluvící špatně česky provedli je plivnutí do tváře těch,kteří byli vždy na naší straně-stydím se za ně.
20. 08. 2010 | 15:19

Velky chytrak napsal(a):

Pane Zahradil, na te fotce vypadate hezky i ten vas clanek se mi celkem libi jen mate malou vadu na krase a totiz clenstvi v trzne fundamentalisticke strane ODS ktera se do doby rozebrani statniho majetku zuby nechty branila pravnimu statu.pamatuji na vyrok langeruv ze je nesmyslne neustale obmenovat zakony ponevadz je lide stejne obejdou. :-)a klausuv "bylo by dobre aby v dobe privatizace, ekonomicke zmeny napredovali pred legislativnimi" a tak jste se i chovali.V slusnem state, verim, byste byli na okraji politickeho spektra spolu s najakymi nacky a pod.
20. 08. 2010 | 15:20

hanz napsal(a):

Sudety ty lojzo za němců vzkvétaly a prosperovaly,všude čisto,pořádek,na potocích továrničky,kroje,tradice zkrátka na to že je to většinou horský kraj to tam vedli dobře,Pak se jako pzdějc češi nechali zblbnout.Stav nyní:romové,volinští ukrainci,slováci,bordel,nezaměstnanost,kdysi výstavní a úhledné domy,továrny,pole atd jsou v žalostném stavu.Montérky a tepláky národním krojem o asiatech,trpajzlících a hnědoprostitutkách ani nemluvě.TAK TOTO VY OBHAJUJETE,VANDRÁCI.
20. 08. 2010 | 15:25

efka napsal(a):

Vážení, neustále se držíte jedné a téže tendence, a to že současným řešením fašistických zločinů a jejich následků ze strany Čechů se vyhýbáte zločinům další totality - komunistické. Kdy již dojde na zločiny páchané totalitním režimem po dobu 40 let? 6 let válečných je proti tomu zanedbatelných. Vzbuďme se a řešeme další generaci zločinců, jinakl nás ještě čekají horké chvilky!!
20. 08. 2010 | 15:26

Günter napsal(a):

Hanz:
Tady byla Vy nicht Sastupce zudetskych Nemcu! Toufám.

Efka:
Ty pletla si blog, tady my mluvime ne komunisty.
20. 08. 2010 | 15:36

DavidS napsal(a):

Vakral
Nebuďte tak přísný k Masarykovi ani benešovi.
Ten první se rozhodnš snažil o lepší vztahy mezi Čechy a Němci, ale ani on nemohl konat mimo tehdejší společenskou realitu.
Beneš jezdil až do doby Mnichova do Sudet se smířlivými projevy, prostě Češi a Němci si v globálu ne úplně věřili, a měli k tomu důvody, a tak Němci v RČS trpěli drobnými ústrky.
Beneš a Podkarpatská Rus ? Tu si vzal Stalin a šmytec. Beneš věděl, že s tím nic neudělá a navíc potřeboval Stalinovu podporu v jiných otázkách.

Kelt
Proč sem dvakrát pošlete příspěvek, který obsahuje absurdní větu "Srbové...jediní se dokázali Hitlerovi postavit za cenu neskutečných obětí"?
20. 08. 2010 | 15:37

DavidS napsal(a):

Vakral
Dodatek - To s tím Wenzelem Jakschem byla chyba. Na druhou stranu Beneš už kul plány na odsun, a co by si v takovém případě mohli s Jakschem vzájemně nabídnout ? Volby byly v RČS tajné, tak se po válce mohl k sympatizantům německé soc. dem. přihlásit každý sudetský Němec, který se nijak politicky neprojevoval.
20. 08. 2010 | 15:42

Michal napsal(a):

Belgičane,
jak už jsem napsal výše, nelze omlouvat řádění RG (revoluční garda 1945) ani jim podobných, a že snaha to vyšetřit byla, zastavená komunisty, kteří ovládali MNV.
Je pravdou, že zárukou míru je porozumění a proto vítám Evropskou unii jako obrovskou příležitost poznání a klidu. Jestli bude směřovat do federace po vzoru USA, jak nás straší pan Klaus ( ten co řekl, že neumí rozlišit špinavé peníze a teď nám káže o morálce) nebo ne, je celkem asi jedno, pokud to bude fungovat. Z pohledu " obyčejného" člověka je mi jedno, jestli peníze krade Řebíček s podporou Topolánka, nebo jestli jdou na chod EU. Jen souhlasím s panem Zahradilem, že je potřeba ohradit se proti zkreslování dějin a zaměňování příčiny a následku. A co se týká Němců, z vlastní zkušenosti vím, že stejně jako u nás dnešní mladou generaci vůbec II. světová válka nezajímá, vždyť to bylo v 1/2 minulého století a to je jedině dobře a snad se oni spolu domluví( už proto, že se konečně učí normální cizí jazyk a ne povinně rusky) Tak hurá do Evropy jen s občankou, to je panečku super. Pamatuji socialistické celníky!
20. 08. 2010 | 15:42

vlk napsal(a):

Taioseach
to se nepodařilo auorovi. Moje postoje jsou konsekventní a setrvalé. Takže je mi úplně jedno , co kdo napíše.

Což je zásadní rozdíl mezi vlkem a vuvuzelou jar porem.
Kdyby úplně stejn blg napasl dejme tomu - Pehe nebo dokonce , nedej Nejvyšší Paroubek osobně, snadno byste zjistil, že proti mně stojíte dva . Vy a vuvuzela.

neboť ani v nejmenším nepochbuji o koneskventnosti a stálosti vašeho názoru.Bez ohledu na autora.
20. 08. 2010 | 15:44

vakral napsal(a):

David S
Mě jenom děsí to, jak je to pro většinu zde a nejen zde diskutujících všechno dokonale jasné. I proto jsem se snažil alespoň trochu naznačit, že ten vývoj nezačal II. světovou válkou, ale už někdy v 19. století se vznikem nacionalismu, který stavím pro jeho důsledky do stejné roviny s nacismem a komunismem! A u Masaryka - ten opravdu šíleně ustřelil v jednom ze svých prvních projevů po návratu! a pak se to snažil jen rovnat a rovnat, ale dost špatně.
Vždyť tady vedle sebe pokojně žili Češi, Němci, Židé, Poláci, Rusíni a já nevím kdo ještě a se svým zařazením si byli zcela jisti. Byli obyvatelé C. a K. mocnářství...
20. 08. 2010 | 15:47

Taoiseach napsal(a):

Michal

"...Jen souhlasím s panem Zahradilem, že je potřeba ohradit se proti zkreslování dějin a zaměňování příčiny a následku."

Dělal snad někdo něco takového v souvislosti s vyšetřováním Dobronínského masakru?
20. 08. 2010 | 15:50

DavidS napsal(a):

Vakral
Je třeba si uvědomit tu situaci po vzniku Republiky, jaké byly radikální nálady českého občanstva, a že je dost reprezentoval v té době hlavní Masarykův soupeř Kramář. Masaryk musel nějak vyhovět náladám, aby vzal Kramářovi vítr z plachet.

Ještě k té lži, co tu šíří Zahradilovi fanoušci - Ať sem někdo dá odkaz na článek, který v souvislosti s poválečnými excesi zaměňuje příčinu a následek, a takto tedy prý překrucuje dějiny. Zřejmě si představují, že na konci každého z nich má stát věta : "Ale válku stejně začali Němci a zabili víc lidí". To snad ví každý blbec. Na rozdíl od toho, co se v těch článcích píše.
20. 08. 2010 | 16:00

Jirka napsal(a):

Děda byl dva roky na nucených pracích a díky své lásce k Němce se dostal do koncentráku. Jak k tomu dolšo nám nikdy neřekl, asi si chtěl její zradu v duši pořád zanechat jako nedorozumění. Dnes je už dlouho po smrti, ale pamatuji jako malý kluk, jak jsem nemohl odtrhnout oči od jeho spálených a rozsekaných zad!! Jednou mě vyprávěl jak hnal po válce Němce svinským krokem a bez slitování a při pomyšlení na to co mu v táboře dělali se ani nedivím!!! Možná by měli omlouvači Němcům nejdřív projít něčím hrozným než s tím lezením do kaďáku vůbec začnou!!
20. 08. 2010 | 16:03

voroshilov napsal(a):

Malokdo chape tu podstatu veci,Cesi jsou zbabelci protoze bojovali proti neozbrojenym civilistum-jinak je to fajn,i tak se da vyhravat valka!
Ale nejsou jedinecni,Francouzy po valce veseli devky ktery spali s nemeckymi vojaky a verejne jim strihali vlasy na namestich(jake hrdinstvi)ale ze behem valky na kazdem oddeleni gestapo vyvesilo verejnou tabulku:"Udavani uz nerozebirame"(meli preplneno)nikdo z tech bojovniku proti uplakanym kurvam nevzpomnel!
20. 08. 2010 | 16:03

Michal napsal(a):

Taoiseach napsal(a):

Michal

"...Jen souhlasím s panem Zahradilem, že je potřeba ohradit se proti zkreslování dějin a zaměňování příčiny a následku."

Dělal snad někdo něco takového v souvislosti s vyšetřováním Dobronínského masakru?
20.08.2010 15:50:3

Odpověď je jednoznačně ano, protože se teprve vyšetřuje, není jisté kdo jsou ti mrtví ani jak zemřeli a pokud je někdo zabil ( asi ano, ale to není jisté po válce spousta lidí zemřela i na tyfus apod, ale rozumně předpokládejme, že tito byli zabiti), nevíme kdo, bylo tu dost armád, zběhů apod. A místo , aby se počkalo s vyšetřením a na znalecké posudky, už ČT vysílá , že se jedná o Němce zavražděné Čechy. Přitom je známé, že na Moravě často vraždili kvůli dokladům dezertéři z SS, rudoarmějci po pitkách a při znásilňování apod.
Normální je počkat na výsledky vyšetřování a ty pak zveřejnit. Je jedno koho vyšetřování odhalí, ale u nás hned zlí Češi povraždili hodné Němce.
20. 08. 2010 | 16:04

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy