Tchaj-wan není Čína
V článku v Hospodářských novinách Vystrčil pro HN: Cesty na Tchaj-wan nelituji. Ještě jsem se v ní utvrdil
Předseda Senátu na otázku, jak je to s podnikatelským doprovodem odpověděl:
Sám jsem na svůj e-mail dostal asi 60 žádostí a stovky podpůrných zpráv. Dalších asi 20 nebo 30 nabídek došlo jinými kanály než přes můj e-mail. Teď pracujeme na tom, jak vybrat ty správné zájemce, a už dnes víme, že jich bude rozhodně více než míst v letadle. Snad pokud nedojde k nějakému zásadnímu, brutálnímu nátlaku na ty zájemce – i když nevím od koho.
Budou to zástupci Akademie věd, univerzit, některých krajů. Pak to budou zájemci zabývající se hi-tech technologiemi, jako jsou nanovlákna, umělá inteligence, kybernetická bezpečnost, zdravotnický software či chytré zpracování odpadů. Vize cesty je: pojďme spolupracovat v oblasti, kterou budeme nazývat svobodnou a chytrou ekonomikou. Která napomůže k tomu, že když bude Česká republika spolupracovat s Tchaj-wanem, staneme se producentem finálních produktů.
Ten samý den, co vyšel článek v HN, se na serveru zaměřením na vědu a výzkum objevila informace o Česko-tchajwanských technologických dnech, jejíž úplné znění je následující:
Technologická agentura České republiky (TA ČR) pořádá ve spolupráci s tchajwanským Ministerstvem pro vědu a technologie a Akademií věd ČR (AV ČR) již 7. Česko-tchajwanské technologické dny. Akce proběhne na Tchaj-wanu ve dnech 27.– 29. 10. 2020.
Česko-tchajwanské technologické dny jsou významnou akcí podporující užší spolupráci České republiky a Tchaj-wanu v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. Nabízí unikátní příležitost pro navázání kontaktů a potenciální spolupráce s tchajwanskými špičkovými výzkumníky podporovanými tchajwanským státním programem. Takto navázaná partnerství lze dále využít při podání projektů ve veřejné soutěži Programu DELTA 2.
TA ČR a AV ČR spolu s tchajwanským Ministerstvem pro vědu a technologie identifikovaly na základě průsečíku odborných zájmů a znalosti absorpční kapacity pro spolupráci tato základní témata:
• Cybersecurity
• Biotechnology (including biomaterials)
• Material Engineering
• Software development and AI
• Other
Jedná se o očekávaná témata, ale finální tematické zaměření akce bude reflektovat oblasti zájmu všech participujících subjektů (tedy těch, které se delegace/cesty zúčastní).
Předběžný program 3 denní akce je plánován v následujícím formátu:
1. den (úterý 27. 10.) – Academy to Academy – setkání zástupců české a tchajwanské akademické sféry. Hlavním tématem by měla být akademická spolupráce. Program dne bude primárně koordinovat AV ČR společně s tchajwanským organizátorem.
2. den (středa 28. 10.) – Business to Business – seminář podnikatelských subjektů/match-making. Hlavním tématem by měla být spolupráce v aplikovaném výzkumu taženém podniky – měly by být prezentovány zejména potenciální projekty česko-tchajwanské spolupráce, nebo vystoupí subjekty, které pro svou spolupráci teprve partnera hledají. Prostor bude dán i řešitelům již podpořených projektů, aby sdíleli své zkušenosti s mezinárodní spoluprací. Program celého dne bude koordinován TA ČR společně s tchajwanským organizátorem.
Ve druhé polovině dne uvažujeme možnost návštívení tchajwanských pracovišť/ vědeckých parků a např. Industrial Technology Research Institute (ITRI; Xinzhu).
3. den (čtvrtek 29. 10.) – Exkurze relevantních odborných tchajwanských pracovišť, dále bilaterální jednání a ad hoc schůzky. Organizace tohoto dne bude v režii tchajwanského organizátora akce.
Tato důležitá společná akce Technologické agentury ČR, Akademie věd ČR a tchajwanského Ministerstva pro vědu a technologie, jíž se zúčastní také senátor a bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, představuje jeden z kroků k realizaci Smlouvy o vzájemné vědecké spolupráci, jejíž prováděcí protokol tyto instituce podepsaly v květnu 2019.
Na Tchaj-wanu také působí Česká ekonomická a kulturní kancelář v Tchaj-peji, na jejíž webové stránce je odkaz na databázi CzechTrade, obsahující seznam cca 400 naších exportérů s podrobným popisem jejich aktivit a produktů. A recipročně u nás existuje Hospodářská a kultuŕní kancelář Čínské republiky na Tchaj-wanu.
Nevím, co nového chce Miloš Vystrčil k těmto aktivitám, které podporují rozvoj vědecko-technické a podnikatelské spolupráce mezi námi a Tchaj-wanem a na nichž se podílejí relevantní instituce na obou stranách, přidat. Ale třeba se mýlím a Miloš Vystrčil nás příjemně překvapí.