A takhle opravdu ne, pane Stránský
Martin Stránský uvádí nejdříve dva příklady ze „seriózních“ deníků. První
„Nejvíce nakažených na milion. ČR má za minulý týden nejhorší čísla na světě.“ (Mladá Fronta Dnes 4. 1. 2020)
Ve článku evidují „rekordních“ 932 nakažených na milión obyvatel. To znamená 93 na 100 000, 9,3 na 10 000, a tedy 0,9 na 1000 obyvatel. Tedy v městě s 10 000 občany je nakaženo devět z nich.
Takže pane šéfredaktore Plesle, tady máte správný titulek: „Přestože momentálně vedeme v počtu nakažených covidem-19 ve světě, stále to vychází na jednu osobu z tisíce.“
Kdyby Martin Stránský aspoň trochu přemýšlel a přečetl si první dvě věty článku
Česká republika se vrátila na špici žebříčku nejhorších epidemických čísel. Sedmidenní průměr nakažených v přepočtu na milion obyvatel činil v desetimilionovém Česku od 28. prosince do 3. ledna 932.
došlo by mu, že těch 932 není počet nakažených, ale jednodenní přírůstek počtu nakažených na milion obyvatel z 3. ledna, zprůměrovaný za předchozích sedm dní. A kdyby byl stále na pochybách, pátá věta
Mezi dalšími státy s nejvyšším klouzavým průměrem přírůstků na druhém místě skončila Litva s 841 nakaženými na milion obyvatel.
by jeho pochyby jistě definitivně rozptýlila. A Jaroslavu Pleslovi by výše citovaný „správný titulek“ asi nedoporučoval. O tom, že Martin Stránský mate i sám sebe, svědčí slova v polovině jeho blogu:
Když se podíváte na stránky MZ ČR, tak zjistíte, že se ke dnešku covidem-19 nakazilo 746 714 občanů, tedy 7 % populace, a že dnes (4. 1. 2021) je 119 561 občanů aktivně nakažených. Jedná se tedy o 1 % nakažených z celé populace (rozumí se jedno procento, tedy jeden ze sta lidí).
Takže pane Stránský, kolik je těch aktuálně nakažených z celé populace, jeden z tisíce, nebo ze sta?
Pokud jde o další příklad šíření hysterie:
„Krematorium Ostrava nestíhá zpopelnit všechny zemřelé, jejich počet kvůli koronaviru narůstá.“ (Lidové noviny 4. 1. 2021)
Martin Stránský s ohledem na počty obyvatel Moravskoslezského a Olomouckého kraje navrhuje šéfredaktorovi Lidových novin „správný titulek“
Takže pane šéfredaktore Léko, tady máte správný titulek: „Zpomalení při zpopelňování zemřelých v Ostravě odhalilo, že v regionu (oproti ostatním) chybějí krematoria.“
V tomto případě pan Stránský překvapivě nechápe prostou skutečnost, že to, co LN titulkem chtějí čtenářům sdělit, není že v Moravskoslezském kraji chybějí krematoria, ale že krematorium v Ostravě nestačí zpopelnit všechny zemřelé v důsledku koronaviru. Protože kdyby nebyl velký počet obětí tohoto viru, akutní nedostatek krematorií by se neprojevil, tak, jako se dosud neprojevil nikdy. A nikdo by o nedostatku krematorií nepsal. Titulek nešíří žádnou hysterii, konstatuje prostou skutečnost, o níž říká Ostravský primátor Tomáš Macura toto
„Běžně se v ostravském krematoriu zpopelňuje 800 až 900 zesnulých měsíčně. Maximálně dlouhodobě udržitelná kapacita je 1200 těl měsíčně. Jenže za listopad a také za prosinec zde bylo spáleno přes 1500 zesnulých,“
Další příklad:
Ve všech novinách: „Země se stále drží v pátém, tedy nejhorším stupni PES.“
Místo tohoto pesimistického konstatován Martin Stránský doporučuje dámám a pánům tento optimistický a zaručeně správný titulek
Takže dámy a pánové, kteří toto šíříte, tady máte správný titulek: „Přestože jsme v nejhorším stupni PES, je úmrtnost nakažených stále pod 2 %.“
Zde bych panu Stránskému připomněl údaje Státního zdravotního ústavu o závažnosti onemocnění na Covid 19 ve srovnání s chřipkou.
U chřipky je celková smrtnost maximálně 0,1 %. Vzhledem k tomu, že se jedná o hromadně se vyskytující onemocnění, v ČR v souvislosti s chřipkou zemře každý rok přibližně 1500 osob, samozřejmě ve značném rozptylu podle závažnosti konkrétní chřipkové epidemie.
Přitom případů klinicky závažných případů chřipkové infekce vyžadující hospitalizaci v režimu intenzivní péče, jichž bylo například v chřipkové sezoně (2019/2020) hlášeno celkem 267, z nichž 55 osob infekci podlehlo.
Takže kdyby se pan Stránský snažil poskytnout veřejnosti skutečně relevantní informaci o závažnosti onemocnění na Covid 19 a nesnažil se malovat skutečnost na růžovo, napsal by popravdě
„Jsme v nejhorším stupni PES, mimo jiné proto, že úmrtnost nakažených je sice pod 2 %, ale až DVACETKRÁT vyšší než u sezonní chřipky.“
A mohl by ji doplnit grafem závislosti celkového počtu úmrtí
za týden v letech 2015-2020, na němž jsou vidět píky v jednotlivých letech časově odpovídající sezonní chřipce a který pravidelně zveřejňuje Český statistický úřad. Úmrtí na Covid 19 v jarních měsících roku 2020 vůbec není vidět, protože jejich počet nepřesahoval obvyklé statistické fluktuace celkového počtu úmrtí a počet úmrtí byl v jarní fázi pandemie v ČR dokonce pod pětiletým průměrem 2015-2019. Graf zatím končí o 48. týdne, ještě dva týdny mírně klesne a pak znova prudce vyrazí nahoru.
A kdyby psal Martin Stránský svůj blog dnes, jistě by si všimnul dalšího příkladu šíření hysterie v Lidových novinách Nemocnice musejí rušit dovolené, personál je na hraně vyčerpání. Pomáhají vojáci i zaměstnanci hvězdárny, v němž Michal Bernáth popisuje současný stav v nemocnicích ve Znojmě, Brně, Havlíčkově brodě, Olomouci, Ostravě a Ústřední vojenské nemocnici v Praze a cituje přitom vyjádření jejich mluvčích a vedení. I v tomto případě by Martin Stránský šéfredaktorovi LN Istvánu Léko jistě doporučil nějaký optimističtější titulek. A poradil by také náměstkovi ministra zdravotnictví Vladimíru Černému, na jehož vystoupení na Operačním briefingu Integrovaného centrálního řídícího týmu, který se konal 7. ledna 2021, je v článku v LN odkaz, jak optimističtěji charakterizovat situace s nemocničními lůžky, než jak to udělal on slovy
Je zcela evidentní, že kapacita lůžek se blíží svému limitu, možnosti navýšení jsou podle mého názoru velmi omezené, většina krajů je schopná ještě navýšit kapacitu, ale omezeně, malá část krajů jasně říká, že jsou na konci svých možností, všichni se shodli na tom, že ten hlavní důvod omezení není absence lůžek jako takových, ale absence personálu, zejména z důvodu nákazy Covid 19.
Taková je skutečnost, pane Stránský.