Poučení z jednání Poslanecké sněmovny o novele zákona o důchodovém pojištění
Jak jsem zdůraznil v předchozím blogu je legitimní snažit se prosadit novelu zákona o střetu zájmů tak, aby se omezila možnost poskytovat dotace společnostem koncernu Agrofert. Novelu zákona 159/2006 Sb. tak, jak je obsažena v jejich pozměňovacím návrhu, mohli Piráti a STAN předložit Poslanecké sněmovně již před půl rokem, kdy bylo známo schválení zákona o evidenci skutečných majitelů a novela mohla již platit, protože pro ni by se hlasy v Poslanecké sněmovně pravděpodobně sehnaly. Je ale zavrženíhodné pokrytectví halit tento záměr do předstírané starosti o důchodce. Piráti a STAN na to po zásluze doplatili.
Je myslím zajímavé a podnětné, přečíst si celý záznam z průběhu hlasování o pozměňovacích návrzích podaných k vládnímu návrhu novely zákona 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění
i usnesení garančního Výboru pro sociální politiku z 20. 7. 2021, jež obsahuje podrobný popis procedury hlasování.
Proceduru hlasování řídila zpravodajka návrhu zákona, členka Výboru pro sociální politiku Lenka Dražilová. Členkami tohoto výboru jsou například Olga Richterová (Piráti), Alena Gajdůšková (ČSSD), Markéta Pekarová Adamová (TOP09) Lucie Šafránková (SPD) a Hana Aulická Jírovcová (KSČM) a členy například Jan Bauer (ODS), Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) a Roman Sklenák (ČSSD).
Výbor pro sociální politiku připravil pro hlasování celkem 22 pozměňovacích návrhů, z nichž 10 podala KDU-ČSL, 5 Piráti, 3 SPD, 2 ČSSD, 1 ANO a 1 KSČM. Většina z těchto návrhů je vzájemně neslučitelná a schválení jednoho návrhu činí mnoho dalších nehlasovatelných. Zpravodajka vládního návrhu tuto skutečnost na začátku svého vystoupení výslovně zdůraznila. Výbor pro sociální politiku proto na první místa v pořadí hlasování zařadil pět pozměňovacích návrhů, které nečinily jiné nehlasovatelnými: tři Pirátů, jeden ANO a jeden SPD. Třetí v pořadí byl pozměňovací návrh tří Pirátů diskutovaný v předchozím blogu, v usnesení Garančního výboru uvedený jako návrh Mikuláše Ferjenčíka. Ještě před hlasováním vystoupil Román Sklenák a navrhl změnit pořadí hlasování a na šesté místo zařadit jeho pozměňovací návrh, který byl původně až 20tý a který obsahoval zvýšení důchodu měsíčně o 500 pro ty, kteří vychovali dítě, jak dlouhodobě navrhovala KDU-ČSL. Pro ni bylo toto zvýšení podmínkou pro podporu celé novely. Podobné zvýšení obsahoval i jeden návrh KDU-ČSL, ale je pravda, že mohlo dojít k tomu, že by se tento lidovecký návrh vůbec nedostal k hlasování. Poslanecká sněmovna se Sklenákovým návrhem předřadit jeho pozměňovací návrh souhlasila a začalo hlasování.
Poslanecká sněmovna nejdříve zamítla dva pozměňovací návrhy Piráta Michálka, které neměnily nic na vládním návrhu, ale přilepily k němu novelu zákona o mimosoudních rehabilitacích a posléze i pozměňovací návrh Mikuláše Ferjenčíka s výsledkem, který obsahuje několik pozoruhodných skutečností.
Předně je zarážející velmi nízká účast poslanců STAN (pouhá třetina), ODS (39 % procent) a Pirátů (jen polovina) a na druhé straně slušná účast poslanců SPD (79 %), KSČM (73 %) a ANO (72 %). Z hlasování byly omluveny mimo jiné i špičky Pirátů Jakub Michálek a Olga Richterová a STAN Vít Rakušan a Jan Farský. Už samotná nízká účast Pirátů a STAN napovídá, komu o úpravu důchodů šlo a komu ne.
Druhý pozoruhodný fakt tohoto hlasování je, že návrh Pirátů a STAN nepodpořil nikdo z ODS, TOP09 ani ČSSD, stran, u nichž bylo možné vzhledem k tomu, že návrh byl zjevně zaměřen na omezení dotací pro firmy koncernu Agrofert, podporu očekávat. Zřejmě tyto strany usoudily, podobně jako já, že jde o pokryteckou předvolební pózu. Hlavní příspěvek do 33 kladných hlasů tak dodala SPD.
Poté Poslanecká sněmovna schválila výše zmíněný pozměňovací návrh poslance Sklenáka, obsahující navýšení procentní části důchodu osob, která vychovaly dítě, o 500 Kč měsíčně. Výsledek tohoto hlasování
obsahuje překvapující skutečnost, že pro toto navýšení Piráti a STAN nehlasovali, přestože ve svém volebním programu slibují zavést „Stabilní systém férových důchodů“. V této části mají „pro rodiny s dětmi“ velmi zajímavou informaci:
Pracující lidé budou znát odhad výše svého důchodu. Na základě toho pak mohou tvořit úspory a využít státního důchodového fondu.
Dlouhodobá snaha KDU-ČSL zohlednit při výpočtu starobního důchodu výchovu dětí tak uspěla teprve díky podpoře ANO (bez něj by byl návrh zamítnut), SPD a ČSSD. A tuto snahu naopak nepodpořily její dva koaliční partneři: ODS a TOP09. Po hlasování o nemravném daňovém balíčku v prosinci 2020, je to další příklad, kdy strany koalice SPOLU ve skutečnosti spolu nejsou (daňový balíček nepodpořila ani TOP09). I to je pro voliče cenná informace. A pak následovalo hlasování o celém vládním návrhu s jasným výsledkem
který jen dokresluje předchozí skutečnosti. Návrh nepodpořil nikdo z pozoruhodné čtyřkoalice ODS, TOP09, Piráti a STAN (v tabulce uvedený jeden kladný hlas patřil Olze Sommerové, která ovšem upozornila na to, že ve skutečnosti nehlasovala pro, ale hlasování nezpochybnila). Ostatních pět stran ho schválilo až na dva případy všemi hlasy přítomných poslanců a poslankyň.
Nakonec Poslanecká sněmovna zamítla dva návrhy doprovodných usnesení. Jakuba Michálka, vyzívající vládu, aby do konce září 2021 připravila návrhy právních předpisů, které by zajistily narovnání nemorální situace způsobené tím, že exponenti minulého režimu pobírají nezasloužené výhody v podobě vyššího důchodu. A Markéty Pekarové Adamové ukládající vládě, aby do 31. srpna 2021 představila Poslanecké sněmovně způsob financování zvýšení důchodů nad rámec zákonné valorizace pro rok 2022.
Průběh jednání Poslanecké sněmovny o vládním návrhu novely zákona 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění a výsledky hlasování o jednotlivých návrzích přinášejí cennou informaci o skutečných postojích nejen Pirátů a STAN, ale i ostatních stran, k úpravám starobních důchodů, která by mohla voliče zajímat více než obsah předvolebních propagandistických materiálů.