Je v Izraeli demokracie?
Celý Fialův tvýt je zde
Fiala svůj nepromyšlený výrok pronesl jen dva dny před volbami do izraelského Knesetu, které, jak se zdá, vyhrál Likud Benjamina Netanyahua, nejdéle sloužícího izraelského premiéra, který v čele Likudu vyhrál volby již šestkrát, ale který zároveň již tři roky čelí třem soudním procesům. V nich je obžalován z podplácení, podvodů a zpronevěry veřejného majetku.
K těmto procesům tři poznámky. Poslanci Knesetu maji poměrně značnou imunitu proti trestnímu stíhání, to ale začíná teprve podání obžaloby k soudu, nikoli jako u nás a na Slovensku pouhým policejním obviněním. Za druhé, obžalovat úřadujícího premiéra lze je se souhlasen v naší terminologii nejvyššího státního zástupce (Attorney General). Policie již delší dobu navrhovala Netanyahua obžalovat, ale teprve 21. 11. 2019 s obžalobou souhlasil izraelský nejvyšší státní zástupce Avichai Mendelblit.
Den nato zahájit Netanyahu frontální a zuřivou protiofenzívu a obvinil izraelský justiční systém z korupce a spiknutí s cílem ho odstavit od moci. Tedy v podstatě to, co tvrdí Babiš v případě Čapího hnízda, ale pokud jde o intenzitu obvinění jsou všechny Babišovy nářky, že jde o účelově vyrobenou kauzu, jen velmi slabým odvarem toho, co na adresu izraelského justičního systému říká Netanyahu. A přesto opět vyhrál volby a pravděpodobně stane v čele nového kabinetu.
Za třetí, v Izraeli imunita poslanců Knesetu je podmíněna souhlasem Knesetu s žádostí konkrétního poslance o její poskytnutí. Netanyahu o ní okamžitě po souhlasu Avichaie Mendelblita požádal, ale brzy jí zase stáhl, protože bylo jasné, že by mu Kneset nevyhověl a tak mohl být koncem ledna 2020 skutečně obžalován.
Kdyby to, co řekl Fiala na adresu Babišova rozhodnutí ucházet se o funkci prezidenta, pronesl v Izraeli, byl by pro smích. A to nejen příznivců Netanyahua. V této souvislosti jsou velmi zajímavá a důležitá slova bývalého izraelského náčelníka generálního štábu, ministra obrany a premiéra Ehuda Baraka v rozhovoru pro LN 15. 6. 2019. V odpovědi na otázku týkající se Netanyahuových kauz ještě před obžalobou, odpověděl slovy:
Netanyahu se ze všech sil snaží, aby unikl obvinění i případnému odsouzení. A jde muto docela dobře. Používá všechny páky, které jako předseda vlády má k dispozici. Podle izraelského práva může premiér zůstat ve funkci a dále sloužit, i když je souzen. A dokonce i když je odsouzen, může se odvolat k Nejvyššímu soudu. Takže jeho případ se může táhnout klidně ještě dalších pět let. A do té doby mže prakticky cokoliv. Třeba kandidovat na prezidenta. Myslím ale, že v Izraeli je velice silně a hluboko zakořeněn pocit, že demokracie musí být respektována.
To jsou slova Netanyahuova politické protivníka, z nichž by si měl vzít Petr Fiala příklad a nenaříkat na tím, na co má Babiš právo. Projevem demokracie není to, že obžalovaný politik odchází, ale to, že se justiční systém dokáže brutálním nájezdům politiků ubránit. Viděli jsme to před téměř dvěma lety v USA a vidíme to dnes v Izraeli. Rozdíl mezi Fialovým nářkem nad Babišovým rozhodnutím kandidovat na prezidenta a slovy Ehuda Baraka na adresu svého politického protivníka je propastný. Ale v duchu slov Ehuda Baraka jsem přesvědčen, že demokracie v naší zemi neskončí, i kdyby byl prezidentem zvolen Babiš.
Fialova slova jsou nejen projevem neznalosti praktik v zahraničí, ale jsou také v přímém rozporu s jednáním jeho vlastní strany a jejích vládních partnerů. Petr Fiala jistě ví, že Martin Půta, trojnásobný hejtman Libereckého kraje a střídavě člen a předseda STAN i její regionální odnože Starostů pro Liberecký kraj, je s malou přestávkou od již 8 let trestně stíhán. Dne 18. listopadu 2014 ho Policie ČR obvinila na základě podezření z přijetí úplatku v souvislosti s připravovanou rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. V únoru 2017 policie předala státnímu zástupci návrh na podání obžaloby na Půtu, dalších 13 lidí a čtyři firmy. Policie ho vinila z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. V květnu 2020 byl krajským soudem spolu s ostatními účastníky případu obžaloby zproštěn, avšak 19. listopadu 2020 na základě odvolání státního zástupce Vrchní soud v Praze osvobozující rozsudek zrušil a vráti Libereckému krajskému soudu k novému projednání. To zatím neskončilo a Půta přirozeně tvrdí, že se cítí nevinen a dál spokojeně hejtmanuje.
Nemohu a ani nechci posuzovat oprávněnost Půtova obvinění, a dokonce mám pro jeho jednání pochopení. Po brutálním desetiletém trestním stíhání Vlasty Parkanové, které skončilo pravomocným zproštěním obžaloby, nelze u žádného politika očekávat, že po obžalobě ze své funkce odstoupí. Ale pak nemá premiér vyhlašovat zásadu, kterou se neřídí ani jeho političtí spojenci, jenom proto, že by se jí měl řídit jeho úhlavní politický protivník.
Fialovou zásadou se ovšem neřídí ani jeho vlastní strana, která je hlavní součástí pražské koalice Spolu. Ta chce to Rady hlavního města Prahy prosadit lidoveckého zastupitele Jana Wolfa, který je obžalovaný v kauze, která se týká rozdělování pražských sportovních dotací. Vyšetřovatelé tvrdí, že docházelo k ovlivňování dotací pro sportovní kluby, že na magistrátu existoval seznam preferovaných klubů, které měly dotace dostat podle předem domluvených dohod úředníků a politiků.
V citovaném rozhovoru Jan Wolf na obhajobu své kandidatury tvrdí že jeho trestní stíhání má „jinou váhu“ protože v jeho případě nejde o úmyslný trestní čin. SPOLU na jeho členství v Radě HMP trvá, takže podle ODS, TOP09 a KDU-ČSL Wolf není Babiš a Fialovu zásadu lze aplikovat jen na úmyslný trestní čin. OK, mohou této pohádce věřit, ale neměli by se divit, že jí nevěří Piráti a trvají na tom, že v Radě HMP s trestně stíhaným Wolfem nebudou, protože si takovou zásadu schválili před volbami. A doufám, že svůj názor nezmění.