Achjo!
Dotyčné video je součásti speciálního dílu Otázek a odpovědí z Kramářovy vily z 5. listopadu 2023. Miroslav Kalousek ve svém tvýtu Teličkův povzdech doplnil méně diplomaticky slovy
Nemůže být pochyb o tom, že z hlediska charakterových kvalit svých členů a oddanosti demokratickým hodnotám je Fialova vláda několik koňských délek před tou Babišovou. Stupiditou vlastní propagandy však dokáže tento náskok často výrazně devalvovat.
Fialovy operety je zasazeno do supermarketu v německém Waldsassenu 15 kilometrů od Chebu, kde se Fiala rozhodl udělat „malý kontrolní nákup“.
Nakoupím běžné potraviny, mléko, máslo, chléb, ale také věci jako je třeba nutella, čokoláda, nebo kečup a uvidíme, kolik to tady bude stát.
a po odchodu ze supermarketu konstatoval.
První nákup mám za sebou, nakoupil jsem devět takových běžných věcí, ten nákup vyšel na necelých 20 Eur, to znamená že to bude kolem 500 korun. U všech položek byla ceny nižší v Německu, někde ten rozdíl není velký, třeba u vajec, chleba, naopak velký rozdíl byl u másla, kdy máslo u nás stálo o více než třetinu více než to máslo, které jsem koupil v Německu. Podobně velký rozdíl byl třeba u nutelly.
Jak se později ukázalo, těch devět věcí bylo: mléko, máslo, chléb, Nutella, čokoláda, kečup (Heinz), rajčata, vejce a Coca Cola. Tedy žádná ze základních běžných potravin jako jsou rýže, mouka, brambory, těstoviny, jablka, sýry, které jsou jistě podstatnější součástí běžného jídelníčku normálních lidí než nutella od nadnárodní firmy Ferrero se sídlem v Lucemburku či originální kečup Heinz od americké firmy The Kraft Heinz Company.
se odehrává v supermarketu Tesco v nedalekém Chebu. Fiala po odchodu ze supermarketu konstatuje
Ten nákup v ČR je o více než 60 korun dražší, než byl totožný nákup v Německu. Prakticky totožné výrobky od stejných producentů, stejných výrobců jsou v ČR prostě dražší, ale navíc se zdá, že v Německu mají větší balení.
Již tady si měl Fiala říct: protože DPH na potraviny v Německu je 7 procent a u nás 15, musím pro férové srovnání cen vynásobit ceny v Německu faktorem 1,15/1,07=1,075, anebo naše ceny tímto faktorem podělit. Když udělám to první, bude útrata v Německu přepočtená na koruny 537,50 a rozdíl 60 korun se mi scvrkne na 22,50 Kč.
Ve druhé citované větě se Fiala navíc dopustil jasného faulu na pravdu a diváky. Když si divák video zastaví, snadno zjistí, že v německém košíku je máslo z mlékárny firmy Milsana v Barmstedtu kousek od Hamburku, zatímco máslo koupené v supermarketu Tesco v Chebu je, viz třetí dějství, máslo Milko z Polabské mlékárny v Poděbradech. Proč Fiala tak primitivně lže, nebo je podle něj Milsana v Barmstedtu „stejný výrobce“ jako Polabské mlékárny v Poděbradech?
se odehrává v Kramářově vile, kde Fiala rekapituluje výsledek svého pátrání.
Celkově u všech těch devíti položek byla cena nižší v Německu než v České republice. Někde ten rozdíl není velký, u vajec, chleba, naopak velký rozdíl byl třeba u másla, kde u nás máslo stálo o více než třetinu více než to máslo, které jsem koupil v Německu. Podobně velký rozdíl byl třeba u ceny nutelly.
Co mne ale zaujalo jsou produkty mezinárodních firem prodávané v Německu a u nás, protože tam je rozdíl ve velikosti balení. To, co vypadalo, že v České republice stojí méně, tak vlastně to tak úplně nebylo. Když potom to přepočítáte na množství, tak ten domácí produkt je zase o něco dražší. To se týkalo třeba u Coca Coly (29,40 vs 32.90 Kč), nebo se to týkalo kečupu (68 vs 76.90 Kč). Velmi výrazný je tento rozdíl ale u nutelly 90.70 resp. 97,5 vs 169,90
Fiala zjevně ignoroval již zmíněnou skutečnost, že při srovnávání cen v Německu a u nás je třeba všechny ceny v Německu vynásobit faktorem 1,075. Při započtení tohoto faktoru by cena Coca Coly v Německu nebyla 29,40 Kč, ale 31,60 Kč a u kečupu Heinz 73,1 Kč a ne 68 Kč, takže v první případě je cena v Německu jen o 4 a v druhém případě o 5 procent nižší cena než u nás. Takové malé rozdíly existují i při vnitrostátním srovnání. Takže nám zbývá jen to máslo a nutella.
Máslo MILSANI Deutsche Markenbutter, které Fiala nakoupil ve Waldsassenu
stojí v nízkonákladové řetězci Aldi 1,59 Eur, tedy cca 40 Kč, zatímco máslo, které Fiala koupil v Tescu v Chebu, tam stojí 54,90 Kč, což je po započtení faktoru 1,075 o 28 procent (a ne „o více než třetinu“) více než německé máslo Milsana. Vyvozovat cokoliv ze srovnání cen stejného výrobku, ale různých výrobců z různých zemí, v prodejnách různých prodejců na jednom česko-německém pohraničí nemá naprosto žádnou vypovídací hodnotu. Navíc a především, Fiala si mohl v Tescu v Chebu koupit nejen poděbradské máslo Milko za 54,90 Kč, ale i máslo z dovozu za 39,90 Kč. To samé platí pro všechny další řetězce jako Lidl či Penny Market, Lidl prodává polské máslo Pilos a Penny Market německé máslo Boni také za ceny cca 40 Kč. To, že u nás je běžně dostupné levné máslo a další mlékárenské produkty z Polska ví samozřejmě každý, kdo chodí pravidelně nakupovat. Příště si ho může za „německou“ cenu koupit i Fiala.
Ano, za to, že nákup Fialy stál u nás celkově o trochu více než v Německu může jedině a výhradně nutella od nadnárodní firmy Ferrero. Za 600 gramů v Chebu zaplatil Fiala o 56,60 Kč více než za 750 gramů v Německu, tedy podstatně více než činil celkový rozdíl 22,50 Kč při započtení korekce na rozdílné DPH. Fialovu cenu nutelly u nás potvrzuji, v Penny Market na Jižním městě stojí 350 gramů od Ferrero.cz 94,50 Kč. Bez nutelly a se započtením korekce na rozdílné DPH by celkový nákup v Chebu byl o 26 Kč levnější než ve Waldsassenu a i bez této korekce by nákup bez nutelly stál v Chebu prakticky stejně jako ve Waldsassenu, přesněji o 3 koruny více (390 Kč oproti 387 Kč).
Závěr z Fialovy kontrolní cesty je tedy jednoduchý a pro něj a možná i diváky asi překvapivý: běžné potraviny, aspoň ty, které Fiala vybral, stojí v Německu stejně jako u nás, kromě originální Nutelly, pro ni se vyplatí jezdit do Německa. Fiala to má tedy lehké, stačí když se zeptá Ferrero.cz za kolik prodává Nutellu řetězci Penny Market.cz a podle toho, co odpoví, buď bude vyžadovat vysvětlení, proč Ferrero.cz nutellu prodává tak draze, případně udeří na Penny Market a bude žádat odůvodnění proč má na nutellu tak velkou marži. Nutelložrouti uvidí, jak se Fiala stará o jejich blaho a budou proto ODS volit i v příštích volbách a o to Fialovi přece jde. My ostatní si řekneme, že premiér by měl neměl dělat kontrolora cen, ale to, za co ho platíme.