A plyn neteče

17. 01. 2009 | 23:40
Přečteno 5688 krát
Další kolo jednání o obnovení dodávek ruského plynu do 18 evropských zemí zase nevedlo k jedinému výsledku, který by měl smysl: obnovení dodávek. V Bulharsku lidé mrznou, Slovensko má štěstí, že z České republiky, která má více zdrojů, poteče plyn poprvé potrubím ze západu na východ.

Není snadné vyznat se ve všech ekonomických, politických, technických příčinách a zápletkách rusko-ukrajinského sporu. Signálem blížícího se nebezpečí bylo, když ukrajinský prezident v říjnu loňského roku vetoval dohodu Vladimíra Putina s Julií Timošenkovou o zvýšení ceny za plyn. V jednáních na konci roku pak Ukrajina odmítla zvýšení přátelské ceny 179 dolarů za tisíc kubíků na 250 dolarů a Moskva odpověděla požadavkem tržní ceny 458 dolarů, kterou platí jiní zákazníci. Rusko potom nejprve snížilo dodávky o množství plynu pro Ukrajinu a když se ukázalo, že si Ukrajinci plní zásobníky plynem určeným pro další klienty, zavřel Gazprom kohoutky úplně. Dnešní situaci komplikuje, že do potrubí je třeba napumpovat plyn potřebný k tomu, aby mohl být provoz vůbec zahájen. Kromě toho Ukrajina obrátila v potrubí z Ruska do Užhorodu tok plynu, aby ze zásobníků v západní části země tekl do východních oblastí s převážně ruským, vládě nepříliš nakloněným obyvatelstvem.

V Evropě, a u nás, se označují viníci podle politických sympatií a antipatií. Rusko se obviňuje z velmocenského tlaku na někdejší součást Sovětského svazu. Chce-li však Ukrajina zdůrazňovat svou nezávislost, nemůže chtít od Ruska výhodnější podmínky než jaké mají ostatní zákazníci. Kromě toho se v Kyjevě vede boj o kontrolu nad plynem mezi skupinami, které mají oporu nebo jsou přímo součástí vládních kruhů. Významní činitelé businessu v obou zemích mají prsty také ve společnosti RosUkrEnergo, která obchoduje s plynem, je registrovaná v daňovém ráji švýcarského kantonu a vlastní ji zpoloviny Gazprom a zpoloviny ukrajinští oligarchové.

Tok plynu se v dohledné době obnoví, i když někteří odborníci odhadují, že ukrajinské zásoby mohou vydržet do jara. Ale jde také o miliardové příjmy a ztráty každým dnem narůstají.

Evropská unie při téměř nulových možnostech ovlivnit rusko-ukrajinský spor hrozí zablokováním přijetí Ruska do Světové obchodní organizace (WTO) a Ukrajině tím, že přišla nadlouho o splnění přání jejích vládců zapojovat se do evropské integrace. Nepomůže ani vyhlášení premiéra Topolánka, že „určitá dávka trpělivosti byla v evropských zemích vyčerpána“ a že „dnes je postoj Evropské komise i českého předsednictví EU mnohem tvrdší, než byl před několika dny“. Za krizi totiž může do značné míry také Evropská unie. Dosud se nedohodla na jednotné energetické politice, propojení svých systémů a společné východní politice, která bude respektovat Rusko i Ukrajinu a spolu s nimi zajišťovat energetické zdroje pro všechny a tím přispívat k bezpečnosti a prosperitě v celém evropském prostoru. K tomu je ovšem třeba, aby se Evropa stala skutečně silným hráčem s efektivními institucemi, které nabízí Lisabonská smlouva. Česká republika k tomu může přispět, přestane li konečně kličkovat s její ratifikací. České předsednictví by tím posílilo svou autoritu, tolik potřebnou v současných krizích. A kdoví, co nás ještě čeká.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

JD napsal(a):

Pane senátore,

blahopřeji k vítězství ve volbách a domnívám se, že pod Vaším předsednictvím bude senátní Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost pro změnu v kompetentních a skutečným národním zájmům sloužících rukou.

Doufám, že i pan předseda Senátu, který je rád, že si své místo po oranžové tsunami nakonec udržel, bude také vystupovat zodpovědněji, zejména když hlava státu, jejíž znovuzvolení s Topolánkem tak pilně a doslova za každou cenu, někdy i díky kamerám a živým mikrofónům před zraky celého národa dokumentovaným, si počíná přesně tak, jak se před znovuzvolením dušovala, že se opravdu, ale opravdu chovat a jednat nebude, tedy jako utržená ze řetězu, bude počínat zodpovědněji a ne podle intencí Hradu.

Teď když sebestředností už patologicky posedlý Klaus, spolu se svými synky a mladou gardou štvě své "eseso" na rodnou ODS, snad i pan předseda Senátu nejenže má pochybnosti, jako lékař, o mentálním zdraví Klause, ale také o své vasalské, dlouholeté podpoře tohoto škůdce, "eurodisidenta", který už začíná, po fiasku transformace a privatizace 90. let, zase páchat nejen škody na reputaci naší země ale pravděpodobně i škody skutečné.

Doufejme, že tak, jak říjnová tsunami změnila barvu republiky pokud se krajských vedení i monolitní modré barvy Senátu týká, že tento červen naši spoluobčané do Evropského parlamentu vyšlou, zase ve skutečném národním zájmu, ne v zájmu klausistického křídla ODS a KSČM, mnohem lepší delegaci europoslanců. Ti současní, klausovec Zahradil a spol, bok po boku s druhou nejsilnější skupinou českých europoslanců, KSČM, jakými je soudruh kosmonaut Remek, komunistický "intelektuá" Ransdorf, zajisté nejsou vlastenci, když, k radosti Vladimíra Vladimíroviče jsou, pod vedením hradního laureáta Puškinovy medaile, nejen v ČR, jedním z nejlepších nástrojů Kremlu proti žádoucí integraci EU.

Jsem přitom fascinován tím, že Klausovi a jeho gardě, natožpak Machovým "eseso" nebo některým občanům, kteří s jejich názory stran EU souhlasí, nevadí, že ta samá věc, EU, jasněže s věcmi ke zlepšení, je pro ně "socankou byrokracií", zatímco pro jejich spolubojovníky, KSČM a Kreml, naopak "imperialistickým nástrojem Západu" na naše ovládnutí.

K vlastencům europoslancům za ODS a KSČM pak český národ do EP, zase asi s humorem Černého a la Entropa, vyslal také vlastence Bobolínu, kandidátku na prezidenta ČR za KSČM a Vovku Železného, oba čilé podporovatele "eseso". Nu uvidíme, zda po červnu její choť nebude, jako její z daní placený asistant a zda Bobolina nebude PR místopředsedkyní Machovy "eseso".

Zde je Bobolina na videu, jak v EP kárá EU, že nepokračuje ve strategickém partnerství s Ruskem

http://www.webvize.cz/play....
18. 01. 2009 | 00:54

RUS napsal(a):

Putin a Timošenko dohodli!
Ukrajina ale bude muset otevřit v Evropske bance akreditiv na 1mlrd.USD(Tipují Nemecko!precizní prace Merkel,krytí bych tipoval Naftogazem),dale Ruskem budou poskytnuta sleva v 20% s tržní cený,a Ukrajina zachova součastnou cenu na tranzit.Přechod na tržní ceny pro Ukrajinu od 2010 roku.
Timošenko zachranila Ukrajinu!Zajimave bude sledovat ktere staty obratí na soud?Tipují že žadna žaloba v vysledku nebude.
Nashle za 3 mesice.
18. 01. 2009 | 01:57

RUS napsal(a):

Mimochodem už tušite jmeno buduciho prezidenta Ukrajiný?Žadný impičment,žadna barevna revoluce,regularní volbý,a Timošenko první v historie Ukrajiny demokeaticky zvolený Prezident.
18. 01. 2009 | 02:00

Jura napsal(a):

Napsalo se hodne, ale jeden technicky aspekt mi unika. Jak je mozne, ze v Rusku "natlakovali" na 75atp a na Ukrajine nic? A co ti dohodnuti pozorovatele, kteri by uz meli byt, dele nez tyden, na mistech. Jaktoze ni nepozoruji a nehlasi?

Proc proste jen nekdo nezverejni fakta? Zaver si snad kazdy umi udelat sam.
18. 01. 2009 | 03:30

karelhá napsal(a):

Pane Dienstbiere, popsal jste problém stručně, s nadhledem.
A to je přesně ta schopnost která chybí lidem, kteří jsou právě teď v naší vládě.
Neumí problém popsat ale tváří se, že ho řeší. A k tomu jsou nevěrohodní i z jiných důvodů.
Premiér Topolánek přijede z Kyjeva, v televizi se dlouze chlubí jak problém v Moskvě a Kyjevě úspěšně vyřešil, jak dokonce několik hodin důvěrně rozmlouval s premiérem Putinem. Ale to, že přivezl a poslal do Bruselu smlouvy s vadou, to zatají. Dokonce pak Putina telefonicky poučuje, že ručně připsaný ukrajinský dodatek na smlouvě nevadí. Jak se později ukáže vadí, ukrajinská premiérka rychle podepisuje znova už bez dodatku, takže je jasno. Tahle premiérova nevěrohodnost mi vadí, protože vnímám, že nás to jako stát poškozuje.
V BBC, snad v pátek poslouchám, jak je ministr Říman tlačen opakovanou otázkou na názor k zásobování Česka ruským plynem severní cestou. A on opakuje naučenou frázi, že musíme zdroje diversifikovat až se do své odpovědi zaplete. Vnímám jeho protiruský postoj, vnímám že má dost soudnosti aby ho nevyslovil, vnímám silně jeho neschopnost vyklouznout redaktorce z kleští třeba frází o tom, že vláda bude samozřejmě posuzovat všechna možná řešení. A tahle neschopnost u ministra mi taky velice vadí.
18. 01. 2009 | 05:01

Mike napsal(a):

Konečně zasvěcený komentář očištěný o anti - ruskou propagandu ODS. Pravdu měl Paroubek, ten řekl, Topolánku, pokud jsi sis nenašel za dobu, co jsi předsedou vlády čas, zajet do Ruska a východních zemí a snažit se pěstovat s těmito zeměmi dobré vztahy, potom také nemůžeš očekávat, že tam přijedeš a bude tě tam někdo brát vážné. Topolánek, který celou dobu své vlády věnoval jen bubnování na notu radaru a anti ruskou propagandu se nyní snaží vztekle něco dojednat a vyhlašuje silná slova, jak trapné. Myslím, že jak měla Evropa plno pochybnosti o schopnosti České republiky vést EU, dává jí prozatímní vývoj jen za pravdu. Stejným způsobem dopadl i Schwarzenberg při jednání na Středním východě. Nejdříve vyhlásíme, „jsme na bezvýhradně na straně Izraele“ a pak se snažíme působit jako by nezávislý zprostředkovatel, to je směšné. Možná, že trapnost současné české garnitury nakonec vyléčí Evropu z toho, předávat si předsednictví z jedné země do druhé. Ne, že by na to Česko nemělo, jen ta současná vláda nemá žádný formát a vrací se ji na mezinárodním poli její bezprecedentní podlézavost vůči Bushovi. Znemožnili se politicky a nakonec jim tu strýček Sam poslal i ekonomickou krizi, se kterou se tu budou potýkat.
18. 01. 2009 | 06:01

grőssling napsal(a):

Aktuálně.cz asi opravdu rozprášilo s ekonomickou krizí většinu redakcí, nejenom pani Hejdovou. Stále píše, že plyn je v nedohlednu.
Jo v Lidovkách a v Halo novinách, tam jsou ranní pilná ptáčata, novinky už vědí od 5,30.
18. 01. 2009 | 07:41

grőssling napsal(a):

No tak, abych zase jenom Aktuálně Neaktuálně neodsuzoval, koukám, že také "nejdůvěryhodnější zpravodasjký portál" Junge Fronte Heute ještě hajá jako miminko.
18. 01. 2009 | 07:46

Aleš Jakeš napsal(a):

Nesouhlasím s názorem pana Dienstbiera, že za nulovou možnost ovlivnit rusko - ukrajinský spor o plyn může i evropská unie kvůli zatím nesjednané jednotné energetické politice. Úžasnou hyperbolou je pak neratifikace Lisabonské smlouvy jako příčina nízké váhy České republiky při vyjednávání s Ruskem a Ukrajinou. Fakta hovoří o tom, že jednotlivé evropské státy mají ze svých stran uzavřené a řádně plněné smlouvy na odběry plynu z Ruska. Ruské vedení pak naprosto bezohledně vůči tranzitním odběratelům řeší svůj spor s Ukrajinou tím, že zcela uzavře plynové kohouty. Tento krok je naprosto neslýchaný, ale typicky ruský. Zde je tedy příčina současného stavu, ne v nějaké chybící jednotné energetické politice eu natož absenci ratifikace Lisabonu Českou republikou. Jediné řešení je trvání na plnění smluv s přiměřeným nátlakem, což je samozřejmě v případě Ruska velmi ošemetné. Ale peníze nakonce zvítězí, jak naznačuje i pan Dienstbier.
18. 01. 2009 | 08:07

Luba napsal(a):

Tlaku nedůvěryhodného partnera s mentalitou asijských nájezdníků, tedy Putinruska, může čelit pouze federalizovaná Evropa.

Pan Dienstbier má tedy s tou Lisabonskou smlouvou a Jednotnou energetickou politikou pravdu.

Je poněkud smutné, že u nás má rudohnědá garnitura soudobého Kremlu tolik ochotných zastánců.

Nejhorší formou otroctví je otroctví dobrovolné.
18. 01. 2009 | 09:08

Kamil napsal(a):

Takze, pokud bychom schvalili Lisabonskou smlouvu, plyn by sem tekl? No to je tedy zaver. A tohle si platime ze svych dani.
18. 01. 2009 | 09:09

leeds napsal(a):

Pro postimperiální Rusko nebo postkapitalistické USA není žádný evropský stát rovnocenním partnerem, jen silná, sjednocená EU se svojí evropskou vládou a evropským prezidentem se jím múže stát. Žádné polovičatá řešení nejsou žádoucí to už je zřejmé po začátku našeho angažmá v čele EU. Néjaké mekotání Schwarcenberga v pásmu Gazy a pofidérní smlouva o plynu uzavřená v Moskvě jsou toho příkladem. Není to selhání naších politikú Topolánek dělal co mohl na víc prostě nemáme jako většina zemí EU.EU se musí stát globálním hráčem nebo zahyne a stane se jenom předmětem konfrontace USA verz. Rusko a Čína.
18. 01. 2009 | 09:20

Admirál napsal(a):

Timošenková a Putin se už na řešení dohodli. neznamená to však bezpodmínečně, že se to taky stane. Ukrajina už jede dlouho mimo ústavní rámec. Pravá ruka neví co dělá levá. Timošenková je populista nejhrubšího zrna. Juščenko, největší neštěstí Ukrajiny, je zřejmě přímo řízený z USA a ptát se, jestli poteče plyn se musíme zřejmě v Bílém domě.

Vsadím boty, že to ještě není poslední trable. Juščenkovi se dohoda v žádném případě nehodí.

Chudáci Ukrajinci! Jak dlouho si to ještě nechají líbit?

Jinak musím souhlasit s Lubou (18.01.2009 09:08:28). "Nejhorší formou otroctví je otroctví dobrovolné." Taky jsem proti radaru.
18. 01. 2009 | 09:23

george napsal(a):

Z pana senátora se stal od dob Havla postupně správný bolševik, zahalený do oranžového kouře. Myslím si však, že už tenkrát to měl v krvi. Svůj vnitřní postoj, dávno uložený v srdci, však nyní velice diplomaticky vyjadřuje, ale nezapomene si přitom kopnout do kotníku Topolánka,i když v jedné větě. Jako kdyby jeho původní smířlivý tón na Ukrajině a Rusku nyní, když nabral na síle v zájmu EU, bylo něco špatného. Fico byl daleko útočnější, to mu však asi nevadí, vždyť je to přítel stranický soukmenovec v zahraničí. Pan senátor barvám socialistů rád poslouží, ale plyn stále neteče, i když se o to snažili jiní "kofři", než je Topolánek od modrých, o těch ale raději nemluví - nebylo by to diplomatické.
18. 01. 2009 | 09:24

jenda napsal(a):

Ano pane Dienstbiere, přesně a objektivně jste to ve svém článku zhodnotil. Na rozdíl od našich /tupců/ Bursíků, Schwarcenbergrů, Topolánků a pod.
18. 01. 2009 | 09:45

george napsal(a):

To jenda : a dále Paroubků, Rathů, Zaorálků, Škromachů apod.
18. 01. 2009 | 10:09

Tupelo napsal(a):

Nekdy na podzim byla podepsana dohoda (a uz se nejspis zacala realizovat) o vystavbe ropovodu a plynovodu Rusko -> Cina, vzhledem k zajmum obou stran lze ocekavat dokonceni do par let a pak teprve zacne 'sranda'. Sice existuji nejake zavazky a smlouvy o dodavkach komodit do Evropy, ale ty se daji rychle vypovedet (ukazali to napr. americane v roce 2002 smlouvou o ABM). Rusko ukazuje ze se stava znovu sebevodomou zemi (po rozvratu za vlady Jelcina) a pokud bude jisteno odberateli z vychodu, budouci reseni krize podobne soucasne krizi, bude mit nejspis jiny prubeh.
Zajimave je sledovat vyvoj duhovych predstavitelu Gruzie a Ukrajiny, jeden malem sni vlastni kravatu a druhy si dopisuje do smluv vlastni poznamky, oboje neprilis profesionalni. Jsem zvedav jak se temto lidem bude darit v budoucnu, zejmena pote co se k moci dostane nova americka administrativa, jsou naznaky (mimochodem i v otazce radaru) ze zajem na spolupraci s Ruskem bude vyraznejsi.
Dale by me velmi zajimal prubeh nekolikahodinoveho rozhovoru mezi Putinem a Topolankem, skoda ze nedoslo k unikum podobnym jako se Sarkozym :). Ovsem vzhledem k tomu ze ruska strana ma nepochybne informace o vztazich predstavitelu CR (hlavne z ODS) k vetsi integraci Evropy (a tim vytvoreni silnejsiho evropskeho partnera), si Putin Topolanka nejspis hyckal a dopral mu silneho pocitu vlastni dulezitosti :). Ostatne podobne se staveli i americane se svou zadosti o novou zakladnu - nepotrebuji silnou Evropu, nybrz stat, ktereho pozadaji formou noty, s predtistenou kladnou odpovedi, jako v pripade CR...
18. 01. 2009 | 10:11

lulu napsal(a):

vy jste prece topic tsk si zazadejte o duchod a nevotravujte.
18. 01. 2009 | 10:11

Vanek napsal(a):

Plynova krize je varovanim toho co se da ocekavat od vychodniho dabla. Parit se s nim je nestesti.

Putin bude vyznamenan v drazdanske opere:
http://www.spiegel.de/inter...
18. 01. 2009 | 10:31

Mike napsal(a):

Pan Topolánek, jehož boxerský výstup proběhl zprávami všech světových agentur, jak si může myslet, že ho někdo někde bude brát vážně? Prestiž na mezinárodním poli není daná tím, že na někoho spadlo právě předsednictví EU, potažmo na někoho, kdo za období své vlády, zažil ve vlastní zemi už tolik propadáků, a k tomu ještě nemá ani vystupování. Z pana Topolánka musí mít po francouzském předsednictví světoví politici jen velkou srandu, člověk, který se neumí chovat. A celá tato trapnost začala nízkou Kubiceho zprávou, to bylo dostatečně silné varování před nízkou morální a intelektuální úrovní této politické garnitury.
18. 01. 2009 | 10:33

vlk napsal(a):

Článek pan Dienstbiera jen doplňuje téměř vyčerpávající předchozí blog pana Čarnogurského.

No a měli bychom si jednou pro v ždy vzít poučení z tohohle plynového divadélka. Je jich hned několik:
-evropa musí něco udělat pro vlastní energetickou nezávislost
-tou rozhodně není ani Nordstream , Nabucco a podobné projekty
-zbývá jen a jen sázka na atom
-jestliže ovšem víme, že s e stejně neobejdeme bez přílivu plynu a nafty, pak bychom s e podle toho měli začít chovat. Zdroje těchto surovin totiž jsou jen v politicky rozikových oblastech.
-při zvážení všech faktorů a rizik, mně osoběn pořád vychází jako nejmenší riziko dodávky z Ruska než z muslimských zemí.
-jako malá zemmě v solo postavení jsme bezmocní. bez respektu, bez váhy. Plyn nám dal dosatečnou leci, že přežijeme jen jako součást něčeho silnějšího.
-Topolánek ve své úloze neutrála,vyjednavače a Treuhaendera totálně selhal.
18. 01. 2009 | 10:36

Ikena napsal(a):

Zakladni otazka,
mame sanci jako stat, ktery ma problemy s ratifikaci LS obstat samostatne proti Ukrajine a Rusku, pokud se opet zastavi dodavky plynu? Nebo bude mit vetsi vahu pro jednani spolecna Evropa, jako EU?
Pokud budeme stat mimo, jak nam pomuze v tomto pripade nas novy spojenec USA? Zrejme nebude moci.
Takze, jednoznacne premier Topolanek nema svym postojem vuci Rusku sebemensi samci.
Pouze EU je partnerem.
18. 01. 2009 | 10:49

Karel napsal(a):

Viník je jasný i když Drtinová v ČT si bude stále mlet svoje.
18. 01. 2009 | 11:16

Vasja napsal(a):

Pěkný článek, pane Diensbiere.
A to Pravdolásky nijak nežeru.
18. 01. 2009 | 11:28

Duroy napsal(a):

více než zajímavý názor týkající se nejen energetické politiky ČR a EU: http://www.rozhlas.cz/jakto...
Aneb, za levný peníz si vyprodáme naše zdroje, budeme vazaly Ruska a Německa?
18. 01. 2009 | 11:35

Karel Mueller napsal(a):

Admirál:
Klasik to řekl trochu jinak :-).

Není větší otrok než člověk, který si myslí, že je svobodný.

J.W.Goethe
18. 01. 2009 | 12:07

Tupelo napsal(a):

Karel Mueller, zdravim Vas, je to mimo tema, ale mozna neco co by Vas mohlo zajimat: http://blogs.chron.com/scig... . Jsou tam i (snad) zajimave linky na dalsi weby, snad ale mame jeste 40 kiloroku cas ;).
18. 01. 2009 | 12:23

petr napsal(a):

jednoduše řečená pravda! Díky.
18. 01. 2009 | 12:36

grőssling napsal(a):

Celá ta patálie ukazuje také na krátkozrakost a neujasněnost ve vztahu k Rusku ( viz. článek Joschky Fischera, také v češtině na http://www.project-syndicat... ).
Jak tu píše Tupelo, až začne fungovat plynovod Rusko-Čína, budou si moci zdejší rusofobové naložit své názory do lihu. Náhrada nebude a to ani drahá.
Dnes je to kacířská Fischerova myšlenka, ale řešením je pouze EU od Lisabonu po Vladivostok.
18. 01. 2009 | 13:43

stále rebel napsal(a):

Věcné, díky.
18. 01. 2009 | 14:17

Admirál napsal(a):

goessling - myslíte si, že by to (viz Fischerova úvaha) nebylo výhodné? Evropa by měla zajištěné suroviny, Rusko by se dostalo do rámce kde by se necítilo ohroženo a neohrožolovalo by.

Je jasné že to bez LS není možné a že ne všem ve světě se to bude líbit. Takové uskupení (EU,RU) by bylo ve výsledku supervelmocí se všemi atributy.
18. 01. 2009 | 14:27

RUS napsal(a):

To Grossling,Admiral

Dekujeme,ale nechte svou EU pro sebe.
Když neco potřebujete tak to kupte!
Mame šestinu sveta a zasobý všech surovin ktere potřebujeme.Naš cil je osidlení blizkeho vesmiru,a ne pochybne bratričkovaní v nejake ideologickem divadle"Velka EU od oceana k oceanu"
Co vy nam mužete nabidnout?
Topolanka jako našeho dočasneho prezidenta?V žadnem připade!!!!!!!!!!!!!!!!!!
18. 01. 2009 | 15:19

Admirál napsal(a):

RUS - nejsem rusofi, ani rusofob. Jen uvažuji a diskutuji, jak by se některé věci dali vyřešit ke spokojenosti, bez válčení.

Jaké bude uspořádání Euroasie, je na úvaze Občanů EU a Ruska. Osobně považuji výšezmíněné řešení za přijatelné (mnoho lidí si ho představit neumí). Jestli se Vám nelíbí, nedá se nic dělat.

Nejhorší řešení však je, pokud někdo třetí proti sobě poštve EU s Ruskem. Myslíte si, že by nám i vám vyhovovalo být povýšeni tím třetím na "kanonenfuter"?
18. 01. 2009 | 15:46

Germanicus napsal(a):

V podstatě souhlas s grösslingem.
Pro info připojuji k dané problematice 2 linky, které mě nejvíc zaujaly:
http://www.blisty.cz/art/44...
http://www.dailymotion.com/...
18. 01. 2009 | 15:53

Jarda 2Witte napsal(a):

Plyn teče stále přes Bělorusko. Západní státy, Polsko, ČR a teď i SK z toho těží. Kdyby Rusové měli jiné úmysly, zavřou i tento kohoutek. A tak je to UK, které my a ostatní státy děkujeme za jejich otevřenou pomoc. Je s podivem, že dramata z počátku roku všechna media a hlavně tisk byla vedena v duchu, že za vše mohou Rusové. Pouze nesmělí jedinci, kteří jsou experti na plyn naznačovali něco jiného. A tak nám zase ty naše TV lhali, zase nám ty celebrity z obrazovky četli něco, co není úplná pravda. Ale to známe u radaru, Lis. smlouvě, o Gruzii a v neposlední řadě o Gaze. Jak to, že naši partneři v EU (podle tisku)mají jiné názory?Zbývá se zeptat některých novinářů, moderétorů TV, jestli nám o politice nelžou pořád. A za jakým účelem. Přece ne všichni v tomto státě nejsou slepí a hluší, případně nesvéprávní.
18. 01. 2009 | 16:20

RUS napsal(a):

Jak to s namí EU mysli jsme zažili v lete!Vyzbrojilí jste gruzinskeho furera a blokujete potřestaní techto zločincu.
Taky poslední histerie kterou bylo možne videt v sdelovacich prostředkach,pri tom hlavní role hralo ČT,bylo jasne vedet kam to smeruje,naprosta vetšina česke společností nenavidí Rusko a hlasí k rasistickym nazorum,dokonce i vrcholne politicke předtstavitele(Čunek).O Polsku nebo Pobaltí kde rasova segregace je povyšena na statní ideologií radejí nezminim vubec.
Dekujeme nechceme.Obchod ano ale nic vic.Pro nas je Asie(Čina,Japonsko,Indie,Indonezie,Malajsie)strategickym partnerem,a ne starnoucí EU.
18. 01. 2009 | 18:04

Germanicus napsal(a):

RUS:
Buď jste čecháčkovský provokatér nebo xenofóbní Rus, který si svými výlevy léčí své mindráky. Ale přikláním se k první variantě.
Kde jste prosím vás přišel k tomu, že: "naprostá většina české společnosti nenávidí Rusko"?
Myslím naopak, že naprostá většina zde žijících Rusů (včetně stoupajícího počtu ruských turistů) by s vámi zásadně nesouhlasila.
18. 01. 2009 | 18:29

ika napsal(a):

RUS
Neposuzujte prosím většinu společnosti podle vrcholých politických představitelů. Jak tak čtu diskuze k plynovému sporu, myslím, že čím dál víc lidí si všímá zaujatosti médií a "nežere" jim to.
Taky naprosto chápu, že neměníte Putina za Topolánka;)
Germanikus
Myslím, že Rus je Rus. Pro svůj názor uvádí důvody: 1. pokrytecký postoj zemí EU k Saakašvilimu, 2. neobjektivní zpravodajství ČT o plynové krizi 3. rasistická vyjádření vč. nejvyšších politiků.
Můžete tvrdit, že něco z toho není pravda?
18. 01. 2009 | 20:12

RUS napsal(a):

Ten komu řikate xenofobní Rus,jenom sleduje cose deje kolem,takže lakovat me nemusite.

Dodavali jste zbrane režimu v Gruzie,podivejte na ruce nemate na nich krev našich spoluobčanu?
Kde je vyšetrovaní?
18. 01. 2009 | 20:18

Hurá napsal(a):

Všechen obchod s plynem (nejen "ruským") je nemorální, protože to je obchod s kradeným zbožím. Veškeré nerostné bohatsví planety patří všem a státy, kde se ono bohatství nachází, by si měly účtovat pouze náklady spojené s těžbou + menší zisk mj. pro rozvoj a údržbu potřebných technických zařízení. Dalším profitem těchto států je také zaměstnanost lidí, a s ní spojené další efekty, včetně rozvoje domácích firem, které na oné akci participují. Uznávám ale, že tato teorie je naprosto utpická. Spíš pro zasmání.
18. 01. 2009 | 20:29

Germanicus napsal(a):

RUS:
V podstate odpovedel ika. Proboha pokud sledujete diskuzi pod blogy na aktualne.cz, tak snad vidíte, že minimálně polovina diskutujících se od současné vlády distancuje nebo je k ní krajně rezervovaná.
A pokud si chcete zlepšit náladu, tak si zajděte na pivo do restaurace Pivovarský dům a zeptejte se svých krajanů (tvoří minimálně polovinu návštěvníků) co si myslí o Češích a jak se jim v Česku líbí, případně žije.
18. 01. 2009 | 20:54

Germanicus napsal(a):

ika:
Problém Rusko - Gruzie se zde obsáhle diskutoval a myslím, že řada bloggerů i diskutujících se více méně postavila respektive chápala postoj Ruska (včetně VK na Hradě).
Zpravodajství ČT většinou nesleduji, tam, kde začíná ČT, končí nezávislé (objektivní) zpravodajství.
Xenofobie a rasismus (v té či oné míře) je problémem většiny evropských zemí. Myslím, že v dnešním Rusku více než jinde v Evropě. Dnes v Moskvě lynčovali nějaké africké studenty (aspoň jsem to zahlédl letmo na pervom kanale). Více zde:
http://www.1tv.ru/news/crim...
18. 01. 2009 | 21:09

ika napsal(a):

Germanikus

Ohledně černé kroniky z Moskvy -"u vás zase mlátíte černochy";)
Je to sice pravda, ale není to argument.

Mě šlo o to, že ho naprosto chápu. Chápu taky vaší reakci. A chápu, že když to tak půjde dál, skončíme zpátky na stromech.
18. 01. 2009 | 23:09

RUS napsal(a):

Tak dobře,ne polovina společností ale jeho značna čast,a ne že nenavidí,ale pod připadnym ruskym předsednictvim EU by asi citila jak 1968roce.
Ale s tim Pobaltim a Polskem mel jsem pravdu.
19. 01. 2009 | 08:29

LEVAK napsal(a):

Ad Germanicus:Gruzie byla myš,která řvala,ale bohužel neměla žádný "honér"!
Ad ika:na stromech skončíme,když necháme Bursíka a jeho melodyboys u vesla!
19. 01. 2009 | 10:23

Admirál napsal(a):

RUS - nenvím jestli se jedná o nanávist - spíš bych řekl o nedůvěru. Ta je z velké části způsobená protiruskou mediální masáží probíhající v médiích.

Já bych osobně s ruským předsednictvím problém neměl(neříkám, že ba na Rusku nebylo co kritizovat). 68. rok osobně nímám jako historii. Bohužel někteří stále bojují minulé války a někteří toho využívají.

S Polskem Pobaltím máte pravdu.
19. 01. 2009 | 11:02

SuP napsal(a):

Tedy přátelé, já to vidím takto.
Putin je velký stratég a Ukrajina sní, že se stane členem EU a NATO. Putin si to významně nepřeje. Co dělat?
Předvedeme Evropě několikrát o Vánocích , když mrzne, tanečky s Ukrajinou, abychom ukázali, jak je Ukrajina nespolehlivý obchodní partner. Tím v blbé Evropě vyvoláme hnutí za urychlení reralizace plynovodu Baltským mořem. Stejně jako jsme druhdy vyvolali "mírové hnutí" proti Pershingům. A jakmile budeme mít hotový plynovod obchvatem Ukrajiny, zavřeme jí plyn, kdy se nám zlíbí, ale hlavně vždycky, když nás bude "zlobit"!! Já vám ukážu Ukrajinu v NATO, v EU !!
Režíruje to pořád tatáž KGB, i když se dneska třeba zase jmenije jinak.
A nevěřte těm řečem o "technickém plynu". Kdyby ho rusové pustili, potrubí by se natlakovalo. Když se nenatlakuje, není to tím, že až k Ukrajině plyn jde a pak už ne. Platí prostý zákon - tlak se v kapalinách a plynech šíří VŠEMI SMĚRY ROVNOMNĚRNĚ.
19. 01. 2009 | 11:24

RUS napsal(a):

To SuP: A ješte zly Putin zařidil špatne počasy aby byla vic zima,a taky zakazal Ukrajine vyplacet duchody na Ukrajine,a vubec muže za to že na Ukrajine není pořadek.Ach ten zly Putin!
Co my jsme chudaci Rusove počneme?
19. 01. 2009 | 12:28

RUS napsal(a):

Sankce Ruska vuči Česku brzo.
Dnes Prezident Medvedev pořadal Ruskou vladu připravit zakon o ekonomickych sankce vuči zemí ktere dodavalí nebo dodavají sovetske zbrane do Gruzie.
No nejsou te naše politicí šikovne?
19. 01. 2009 | 12:52

ika napsal(a):

SuP
Přehlížíte komerční a právní aspekty sporu: neshoda o cenách, o dluhu, různá interpretace smluv o tranzitu a v neposlední řadě, možná v první řadě, neexistence jednotné vyjednávací linie na straně Ukrajiny. To by úplně stačilo. "Prostředníci", kteří mají vypadnout z obchodu, určitě taky dělají, co mohou, aby vypadali nepostradatelní nebo aspoň aby to někoho přišlo draho.
Geopolitika se na to podle mě nabaluje až pak.
Situaci se samozřejmě snaží využít všichni lobbysti - pro i proti NordStream, pro Nabucco (a dokonce už i Turci kují železo se vstupem do EU), pro jadernou energii, alternativní zdroje, atd. atd.

Ukrajina nesní, že se stane členem NATO. 70-80% lidí je proti.
19. 01. 2009 | 14:59

SuP napsal(a):

ika -
Vůbec je nepřehlížím, naopak Vy je přeceňujete. Jsou to vedlejší efekty, na které je možno se ve velmocenských záměrech vymlouvat, aby nebyly tak zřetelné.
Pokud Rusko vÿváží pouze 30% celkové těžby, t.zn. samo s Ukrajinou spotřebuje 70%, pak je příjem z Evropy PŘÍJEMNÝ, ale ne zásadní.
20. 01. 2009 | 14:05

ika napsal(a):

SuP

kdo chce psa bít...vzpomene si na místo Ukrajiny na Brzeninského Velké šachovnici.

Věci, o kterých mluvím já, jsou nabíledni a jsou to fakta.
20. 01. 2009 | 18:54

SuP napsal(a):

ika -
Vaše tvrzení nezpochybňuji ani náznakem. Jen si myslím, že tonení ten hlavní důvod. Historie ukáže. Jen nevím, kde Vás pak budu honit.
20. 01. 2009 | 20:50

dfasdasdasd napsal(a):

http://www.xxxrated-picture... 出会い系
http://www.alwaysoral.com/ 出会い系
http://www.cansurv.com/ 無料出会い系サイト
http://www.videolivemail.com/ メル友
http://www.deai-sugi.net/ 出会い
http://www.deai-navi.mobi/ 出会い
http://www.meeting-avenues.... 出会い系
http://www.1-888-vehicle.com/ 出会い系
http://www.cyber-java.com/ 出会い
http://www.kvonkvyn.com/ メル友
http://www.redrocketcomp.com/ 出会い系サイト
http://seo-mobi.net/ikemen/ イケメン
http://www.deaicafe.net/ 出会い
http://www.love-b.com/ セフレ
http://www.mailcollector.net/ メル友
http://www.mailsell.net/ 人妻
http://www.ccc-p.com/ 無料出会い系サイト
http://www.golden-leaf.com/... キャッシング
http://www.littlediablo.net/ 出会い系サイト
http://www.sit-n-shop.com/ メル友サイト
http://www.mtdcases.com/ セフレ
http://www.louisville-realt... 人妻
http://www.heartminders.com/ 不倫
http://www.targetvehicleren... 恋人
http://www.cambridgeins.com/ セックスフレンド
http://www.happy-clover.net/ 無料出会い系サイト
http://www.get-viagra.com/ 出会い系サイト無料
http://www.mailsnow.com/ 無料出会い系サイト
http://seo-mobi.net/kyonew/ 巨乳
http://seo-mobi.net/gyaru/ ギャル
http://www.chihuahuaelpub.com/ 出会い探し
http://www.mail-c.com/ 結婚活動
http://www.hotpause.com/ メル友
http://www.ekoturizmas.info/ 出会い系
http://lovers.oops.jp/ 出会い系リンク
http://www.kartytel.info/ 出会い
http://www.brattagroup.com/ 童貞
http://www.sex-gay.net/ スタービーチ
http://www.mailclick.net/ 援助交際
http://www.love-train.com/ ギャル
http://www.mailtomo.info/ 熟女
http://www.loveblue.net/ メル友
http://seo-mobi.net/sutabig/ スタービーチ
13. 05. 2009 | 10:47

jordan shoes napsal(a):

Doufejme, že tak, jak říjnová tsunami změnila barvu republiky pokud se krajských vedení i monolitní modré barvy Senátu týká, že tento červen naši spoluobčané do Evropského parlamentu vyšlou, zase ve skutečném národním zájmu, ne v zájmu klausistického křídla ODS a KSČM, mnohem lepší delegaci europoslanců. Ti současní,
21. 05. 2009 | 08:18

ugg napsal(a):

Putin je velký stratég a Ukrajina sní, že se stane členem EU a NATO. Putin si to významně nepřeje. Co dělat?
21. 05. 2009 | 08:18

omega watches napsal(a):

as far as know 007 years omega watches in the period of beijing olympics,the noble exhibition room of omega opened. the news let like omega watches's people excited a long time!http://www.omegawatchessale...
30. 06. 2009 | 11:32

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
14. 08. 2009 | 11:30

mbt shoes napsal(a):

Vlastnictví - i podle čl. 11 Listiny základních práv a svobod zavazuje. S tím, že vlastnické právo má stejný zákonný obsah a ochranu. S vlastnictvím věci jsou spojeny i povinnosti, stíhající zásadně vlastníka věci. Jednou ze základních povinností každého vlastníka je o svoji věc řádně pečovat, včetně zajišťování a hrazení oprav, údržby, u chodníků udržování jejich řádného stavu, schůdnosti, atd. Jestliže vlastník tyto své povinnosti neplní, za škody tím způsobené nese subjektivní a dle jejich charakteru i objektivní odpovědnost.
07. 12. 2009 | 10:41

bvQRlQBhXE napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#4408>generic soma</a> soma muscle relaxer vs flexeril - order soma online overnight
04. 02. 2013 | 13:07

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy